Об утверждении Правил ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1034.
В соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел.
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2010 года № 171.
3. Департаменту по работе с личным составом Министерства внутренних дел в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в эталонный Национальный банк нормативно-правовых актов;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента по работе с личным составом Министерства внутренних дел (Мырзабеков О.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Саденов
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от "15" декабря 2025 года № 1034
П Р А В И Л А
ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок ведения личных дел сотрудника органов внутренних дел (далее – ОВД), их учета, хранения, выдачи, присвоения личных номеров, издания, учет и рассылка приказов по личному составу, а также определяют перечень сведений и отчетностей, необходимых для учета кадров.
2. При поступлении кандидата в органы внутренних дел, курсанта на очное обучение в ведомственные организации образования, кадровой службой формируется личное дело, к которому приобщаются все материалы изучения и в дальнейшем сведения о служебной деятельности и стаже правоохранительной службы.
3. Личное дело используется в качестве учетного документа, содержащего точные и подробные биографические данные и сведения, характеризующие деловые и личные качества сотрудника, служебную и трудовую деятельность, а также в качестве хранилища документов, подтверждающих эти сведения (характеристики, служебные аттестации, присяга, представления).

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1034 бұйрығы.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 17 сәуірдегі № 171 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Ішкі істер министрлігінің Жеке құраммен жұмыс жөніндегі департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Нормативтік-құқықтық актілердің эталондық ұлттық банкіне жолдауды;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрлігі Жеке құраммен жұмыс жөніндегі департаментінің бастығына (О.С. Мырзабеков) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2025 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1034 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 42-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдары (бұдан әрі – ІІО) қызметкерінің жеке істерін жүргізу, оларды есепке алу, сақтау, беру, жеке нөмір беру, жеке құрам бойынша бұйрықтарды шығару, есепке алу және тарату тәртібін, сондай-ақ кадрларды есепке алу үшін қажетті мәліметтер мен есептердің тізбесін айқындайды.
2. Кандидат ішкі істер органдарына, курсант ведомстволық білім беру ұйымдарына күндізгі оқуға түскен кезде кадр қызметі жеке ісін қалыптастырады, оған зерделеудің барлық материалдары және одан әрі құқық қорғау қызметіндегі еңбек қызметі мен өтілінің мәліметтері және құқық қорғау қызметіне кіруге, оны өткеруге және құқық қорғау қызметінен шығуға байланысты құқық қорғау қызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де мәліметтер қоса тіркеледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.07.2026 № 514 бұйрығымен.
3. Жеке іс қызметкердің іскерлік және жеке қасиеттерін, қызметтік және еңбек қызметін сипаттайтын нақты және егжей-тегжейлі өмірбаяндық деректер мен мәліметтерді қамтитын есепке алу құжаты ретінде, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттар қоймасы ретінде пайдаланылады (мінездемелер, қызметтік аттестаттау, ант беру, ұсыным).

4. Материалы личного дела используются для решения вопросов о прохождении службы сотрудником, представлении его к присвоению первичного специального звания, награждению и поощрению, исчисления стажа службы для определения размера должностного оклада, трудового стажа, расчета выслуги лет для назначения пенсии и др.
5. В органах внутренних дел при сборе, обработке и защите персональных данных сотрудника должны соблюдаться следующие требования:
1) сбор и обработка персональных данных сотрудника осуществляется в целях содействия сотруднику в прохождении правоохранительной службы, обучении и должностном росте, обеспечения личной безопасности сотрудника и членов его семьи, а также в целях обеспечения сохранности принадлежащего ему имущества, учета результатов исполнения им должностных обязанностей;
2) проверка достоверности персональных данных, полученных у сотрудника в соответствии с Законом, осуществляется с участием государственных органов;
3) защита персональных данных сотрудника от неправомерного их использования или утраты обеспечивается за счет средств правоохранительного органа в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) передача персональных данных сотрудника третьей стороне не допускается без согласия сотрудника, выраженного в письменной форме, за исключением случаев, установленных законами.
6. Сотрудник, виновный в нарушении норм, регулирующих получение, хранение, обработку, использование и передачу персональных данных другого сотрудника, а равно виновный в утрате или разглашении таких данных, несет ответственность в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан.
7. Личное дело сотрудника ОВД имеет гриф "секретно" (по заполнению).
Глава 2. Порядок ведения личных дел сотрудника органов внутренних дел
8. Личное дело состоит из пяти частей по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
в первой части хранятся:
1) послужной список по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) заключение комиссии по определению стажа службы;
3) заключения о подтверждении отдельных периодов службы.
Во второй части в хронологической последовательности хранятся:
1) оригинал сертификата о прохождении тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу;
2) оригинал сертификата (об окончании Первоначального профессионального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета органов внутренних дел);

4. Жеке іс материалдары қызметкердің қызмет өткеруі, оны бастапқы арнаулы атақ беруге ұсыну, марапаттау және көтермелеу, лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін есептеу, еңбек өтілін есептеу, зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу және т. б. мәселелерді шешу үшін пайдаланылады.
5. Ішкі істер органдарында қызметкердің дербес деректерін жинау, өңдеу және қорғау кезінде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
1) қызметкердің дербес деректерін жинау және өңдеу қызметкерге құқық қорғау қызметін өткеруге, оқытуға және лауазымдық өсуге жәрдемдесу, қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ өзіне тиесілі мүліктің сақталуын қамтамасыз ету, оның лауазымдық міндеттерін атқару нәтижелерін есепке алу мақсатында жүзеге асырылады;
2) Заңға сәйкес қызметкерден алынған дербес деректердің дұрыстығын тексеру мемлекеттік органдардың қатысуымен жүзеге асырылады;
3) қызметкердің дербес деректерін оларды заңсыз пайдаланудан немесе жоғалтудан қорғау Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген тәртіппен құқық қорғау органының қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі;
4) заңдарда белгіленген жағдайларды қоспағанда, қызметкердің дербес деректерін жазбаша нысанда білдірілген қызметкердің келісімінсіз үшінші тарапқа беруге жол берілмейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 20.07.2026 № 514 бұйрығымен.
6. Басқа қызметкердің дербес деректерін алуды, сақтауды, өңдеуді, пайдалануды және беруді реттейтін нормалардың бұзылуына кінәлі, сол сияқты осындай деректердің жоғалуына немесе жария етілуіне кінәлі қызметкер Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де заңдарына сәйкес жауапты болады.
7. ІІО қызметкерінің жеке ісінде "құпия" белгісі болады (толтыру бойынша).
2-тарау. Iшкі істер органдары қызметкерінің жеке істерін жүргізу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жеке іс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімде сақталады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін айқындау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
3) қызметтің жекелеген кезеңдерін растау туралы қорытынды сақталады.
Екінші бөлімде хронологиялық ретпен:
1) құқық қорғау қызметіне түсетін азаматтарды тестілеуден өткені туралы сертификаттың түпнұсқасы;
2) сертификаттардың түпнұсқасы (бастапқы кәсіптік оқуды, қайта даярлау, біліктілікті арттыру курстарын, сондай-ақ ішкі істер органдарының бюджеті есебінен төленетін білім беру және басқа да курстарды бітіргені туралы);

3) аттестационные листы;
4) служебные характеристики в период службы;
5) представления к присвоению первичного специального звания, представления к понижению (восстановлению), лишению в специальном звании;
6) решение о задержке представления к присвоению очередного специального звания;
7) представления к назначению на должность, перемещению по службе, освобождению от занимаемой должности, увольнению из органов внутренних дел;
8) ходатайство о продлении срока службы в органах внутренних дел;
9) наградные листы, представления к поощрению (награждению).
В третьей части в хронологической последовательности хранятся:
1) заявление о приеме на службу в органы внутренних дел, о поступлении на очное обучение в организации образования МВД;
2) автобиография по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (написанная от руки и отпечатанная на компьютере);
3) характеристики (служебные, учебные и др.), представляемые до поступления на службу (учебу);
4) заключение военно-врачебной комиссии;
5) письменное обязательство об ознакомлении с условиями прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения, предупреждении об ответственности за нарушение служебной дисциплины и законности;
6) подписка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) обязательство по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) обязательство по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
9) обязательство по соблюдению Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы;
10) подписанный бланк с текстом Присяги лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан;
11) иные обязательства, подписки, стандарты в период службы.
В четвертой части (отдельная папка) "Архивные материалы" хранятся:
1) трудовой договор;
2) контракт о приеме на службу в органы внутренних дел;
3) контракт на подготовку специалистов в организациях образования МВД;
4) справка о расходах за период обучения в организациях образования МВД;
5) справка о расходах за период обучения на первоначальной профессиональной подготовке МВД;
6) устаревшие послужные списки;
7) устаревшие автобиографии;
8) рапорта сотрудника;
9) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
10) решения и протокола собраний личного состава, заседаний общественных формирований и др.;
11) устаревшие справки ВВК, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
12) рапорт о продлении срока службы в органах внутренних дел;

3) аттестаттау парақтары;
4) қызмет кезеңіндегі қызметтік сипаттамалары;
5) бастапқы арнаулы атақ беруге ұсыну, арнаулы атақтан төмендетуге (қалпына келтіруге), айыруға ұсыну;
6) кезекті арнаулы атақ беруге ұсынуды кешіктіру туралы шешім;
7) лауазымға тағайындауға, қызмет бабында ауысуға, атқаратын лауазымынан босатуға, ішкі істер органдарынан босатуға ұсыну;
8) ішкі істер органдарында қызмет мерзімін ұзарту туралы өтінішхат;
9) марапаттау парақтары, көтермелеуге (наградтауға) ұсынымдар.
Үшінші бөлімде хронологиялық ретпен:
1) ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы, ІІМ білім беру ұйымдарына күндізгі оқуға түсу туралы өтініш;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаян (қолмен жазылған және компьютерде басылған);
3) қызметке (оқуға) түскенге дейін ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және т. б.);
4) әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
5) қызмет өткеру, материалдық және зейнетақымен қамсыздандыру шарттарымен танысу, қызметтік тәртіп пен заңдылықты бұзғаны үшін жауапкершілік туралы ескерту туралы жазбаша міндеттеме;
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылу;
7) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
8) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша міндеттеме;
9) Құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің әдеп кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме;
10) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамы адамдарының ант мәтінімен қол қойылған бланк;
11) қызмет кезеңіндегі өзге де міндеттемелер, жазылымдар, стандарттар.
Төртінші бөлімде (жеке папка) "мұрағат материалдары" сақталады:
1) еңбек шарты;
2) ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы келісімшарт;
3) ІІМ білім беру ұйымдарында мамандар даярлауға арналған келісімшарт;
4) ІІМ білім беру ұйымдарында оқу кезеңіндегі шығыстар туралы анықтама;
5) ІІМ-нің бастапқы кәсіптік даярлығында оқу кезеңіндегі шығыстар туралы анықтама;
6) ескірген қызметтік тізімдер;
7) ескірген өмірбаяндар;
8) қызметкердің баянаты;
9) қызметтік тексерулер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
10) жеке құрам жиналыстарының, қоғамдық құрылымдар отырыстарының шешімдері мен хаттамалары және т.б.;
11) ӘДК ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жаралар мен контузиялар туралы анықтамалар;
12) ішкі істер органдарында қызмет мерзімін ұзарту туралы баянат;

13) уведомление об увольнении;
14) нотариально засвидетельствованная копия договора на доверительное управление имуществом (при наличии);
15) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии.
Пятая часть (отдельная папка) – "Материалы изучения и специальной проверки" формируется из материалов изучения и специальной проверки кандидатов на службу (учебу) в органы внутренних дел, материалов дополнительной проверки сотрудника, осуществляемой в период его службы. В данной части хранятся:
1) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, в том числе медицинских, изучение и проверку;
2) план проведения специальной проверки;
3) требования сформированные системой "Информационный сервис" КПСиСУ ГП РК на кандидата, сотрудника, близких родственников (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), а также супруг (супруга) и свойственников;
4) оригинал или копия ответа из органов Национальной безопасности;
5) материалы по дополнительной проверке, результаты проверок по административным учетам органов внутренних дел, оперативных мероприятий при необходимости;
6) заключение по специальной проверке (заключение по дополнительной автобиографической проверке);
7) договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
8)заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
9) заключение по результатам психолого-социологического исследования.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2026 № 217.
9. Обложка личного дела изготавливается типографским способом из плотного картона, имеет боковой, верхний и нижний клапан, плотные завязки. Оформление обложки личного дела включает: вверху надпись – "Министерство внутренних дел Республики Казахстан", в правом верхнем углу – указывается гриф, в верхней половине располагается герб МВД, по середине обложки надпись – Личное дело № (согласно инвентарной книги), далее фамилия, имя отчество сотрудника в именительном падеже в строгом соответствии с документами, удостоверяющими личность. Оформление обложки должно быть эстетичным и единообразным, без использования рукописного текста.
На оборотной стороне титульной обложки личного дела прикрепляется цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника в установленной повседневной форме одежды (китель с установленными знаками различий) размером 9х12 (без верхней одежды и головного убора). На оборотной стороне фотокарточки чернилами записываются фамилия, имя, отчество сотрудника, которые заверяются подписью сотрудника кадрового аппарата или непосредственного начальника и оттиском печати кадровой службы или подразделения органов внутренних дел. При присвоении очередного звания фотокарточка заменяется, неактуальные фотокарточки хранятся в конверте.
На второй внутренней стороне располагается конверт с клапаном для хранения следующих документов:

13) жұмыстан босату туралы хабарлама;
14) мүлікті сенімгерлік басқаруға арналған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (бар болса);
15) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары.
Бесінші бөлім (жеке папка) – "Зерделеу және арнайы тексеру материалдары" ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) кандидаттарды зерделеу және арнайы тексеру материалдарынан, қызметкердің қызмет ету кезеңінде жүзеге асырылатын қосымша тексеру материалдарынан қалыптастырылады. Бұл бөлімде:
1) дербес деректерді, оның ішінде медициналық деректерді жинауға және өңдеуге, зерделеуге және тексеруге келісім беру туралы өтініш;
2) арнайы тексеру жүргізу жоспары;
3) кандидатқа, қызметкерге, жақын туыстарына (ата-аналарына (ата-аналарына), балаларына, асырап алушыларына, асырап алынғандарына, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілеріне, атасы, әжесі, немерелеріне), сондай-ақ жұбайына (зайыбына) және жекжаттарына "Ақпараттық сервис" жүйесі қалыптастырған талаптар;
4) ұлттық қауіпсіздік органдарынан жауаптың түпнұсқасы немесе көшірмесі;
5) қосымша тексеру жөніндегі материалдар, ішкі істер органдарының әкімшілік есептері бойынша тексеру нәтижелері, қажет болған жағдайда жедел іс-шаралар;
6) арнайы тексеру жөніндегі қорытынды (қосымша өмірбаяндық тексеру жөніндегі қорытынды);
7) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы келісімшарт;
8) жедел-тыңшылық жұмысқа қорытынды (рұқсат);
9) психологиялық-социологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды сақталады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2026 № 217 бұйрығымен.
9. Жеке істің мұқабасы типографиялық тәсілмен тығыз картоннан жасалады, бүйір, жоғарғы және төменгі қақпағы, тығыз байланыстары болады. Жеке істің мұқабасын ресімдеу мыналарды қамтиды: жоғарғы жағында – "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі" деген жазу, жоғарғы оң жақ бұрышта – белгі көрсетіледі, жоғарғы жартысында ІІМ Елтаңбасы, мұқабаның ортасында – жеке істің № (түгендеу кітабына сәйкес) деген жазу, бұдан әрі жеке басын куәландыратын құжаттарға қатаң сәйкестікте атау септігінде қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Мұқабаның дизайны қолмен жазылған мәтінді қолданбай эстетикалық және біркелкі болуы керек.
Жеке істің титулдық мұқабасының сыртқы жағына қызметкердің 9х12 мөлшеріндегі (сыртқы киімсіз және бас киімсіз) белгіленген күнделікті киім нысанында (айырым белгілері белгіленген китель) түрлі-түсті фотокарточкасы (анфас, бюст) бекітіледі. Фотокарточканың сыртқы жағында сиямен қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты жазылады, олар кадр аппараты қызметкерінің немесе тікелей бастығының қолымен және кадр қызметінің немесе ішкі істер органдары бөлімшесінің мөрінің бедерімен куәландырылады. Кезекті атақ берілген кезде фотокарточка ауыстырылады, өзекті емес фотокарточкалар конвертте сақталады.
Екінші ішкі жағында мындай құжаттарды сақтауға арналған клапаны бар конверт орналасқан:

1) копия удостоверения личности, копия свидетельства о рождении кандидата, сотрудника заверенная сотрудником кадрового аппарата;
2) копии удостоверения личности близких родственников (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), а также супруг (супруга) и свойственников;
3) копии документов о семейном положении, рождении детей, заверенные сотрудником кадрового аппарата;
4) копии документов об образовании (учитывая принцип непрерывности и преемственности образовательных учебных программ: среднее, послесреднее, высшее, послевузовское);
5) копии документов о наличии специальных званий (категорий), спортивных разрядов;
6) трудовая книжка;
7) документ воинского учета (для военнообязанных лиц) либо электронный.
На внешнюю сторону конверта прикрепляется опись документов, находящихся в конверте личного дела.
10. Послужной список является документом, отражающим служебную деятельность сотрудника ОВД. Записи в послужном списке производятся чернилами (шариковой ручкой) синего цвета, разборчиво, аккуратно, от руки, без сокращений и подчисток.
В случаях, если в последующей работе выявлены неточности и искажения в произведенных в послужном списке записях, вносятся исправления. Все исправления заверяются фразой: "Исправленному верить", подписью сотрудника (работника) кадровой службы, заверенной оттиском печати кадровой службы.
Оформление и последующее внесение записей в послужной список осуществляется на государственном или русском языках. Цифровое оформление различных записей в послужном списке, описях и иных документах личного дела осуществляется с использованием только арабских цифр.
В послужном списке производятся записи о постановке на специальный учет, об установлении выслуги лет, присвоении классной квалификации.
В соответствии с требованиями приказов МВД, в некоторых случаях, в послужном списке ставятся штампы установленного образца (о постановке на специальный учет; об установлении выслуги лет, присвоении классной квалификации и др.) по форме, согласно приложению 6.
Штампы должны иметь ясный оттиск. Внесение в послужной список данных, не предусмотренных его формой, запрещается.
Не допускается внесение в послужной список данных, не предусмотренных его формой.
Если при заполнении разделов послужного списка отсутствует какая-либо информация, или она носит непостоянный характер (не имеет, не замужем), запись делается простым карандашом в виде примечания "не имеет", "не владеет" (например, в разделе "Сведения об ученой степени и ученом звании" – не имеет).
Сотрудник кадровой службы при составлении и последующем ведении послужного списка руководствуется следующим:

1) кадр аппаратының қызметкері куәландырған жеке куәліктің көшірмесі, кандидаттың, қызметкердің туу туралы куәлігінің көшірмесі;
2) жақын туыстарының (ата-анасы (ата-анасы), балалары, асырап алушылары, асырап алынғандары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, атасы, әжесі, немерелері), сондай-ақ жұбайы (зайыбы) мен жекжаттарының жеке куәліктерінің көшірмелері;
3) кадр аппаратының қызметкері куәландырған отбасылық жағдайы, балалардың тууы туралы құжаттардың көшірмелері;
4) білім туралы құжаттардың көшірмелері (орта, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін оқу бағдарламаларының үздіксіздігі мен сабақтастығы қағидатын ескере отырып);
5) арнаулы атақтардың (санаттардың), спорттық разрядтардың болуы туралы құжаттардың көшірмелері;
6) еңбек кітапшасы;
7) әскери есепке алу құжаты (әскери міндеттілер үшін) не электрондық құжат.
Конверттің сыртқы жағына жеке іс конвертіндегі құжаттардың тізімдемесі бекітіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қызметтік тізім ІІО қызметкерінің қызметтік жұмысын көрсететін құжат болып табылады. Қызметтік тізімдегі жазбалар көк түсті сиямен (шарикті қаламмен), түсінікті, ұқыпты, қолмен, қысқартуларсыз және өшірусіз жазылады.
Егер кейінгі жұмыста қызметтік тізімде жүргізілген жазбаларда дәлсіздіктер мен бұрмаланулар анықталған жағдайларда түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер: "түзетілгені дұрыс" деген сөзбен, кадр қызметі қызметкерінің (қызметкерінің) қолымен, кадр қызметі мөрінің бедерімен расталады.
Жазбаларды ресімдеу және кейіннен қызметтік тізімге енгізу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Жеке істің қызметтік тізіміндегі, тізімдемелеріндегі және өзге де құжаттарындағы әртүрлі жазбаларды цифрлық ресімдеу тек араб цифрларын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Қызметтік тізімде арнайы есепке қою, еңбек сіңірген жылдарын белгілеу, сыныптық біліктілік беру туралы жазбалар жазылады.
ІІМ бұйрықтарының талаптарына сәйкес кейбір жағдайларда қызметтік тізімге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі мөртабандар (ІІМ-нің арнайы есебіне қою туралы; еңбек сіңірген жылдарын белгілеу, сыныптық біліктілік беру туралы және т.б.) қойылады.
Мөртабандар айқын әсер етуі керек. Оның нысанында көзделмеген деректерді қызметтік тізімге енгізуге тыйым салынады.
Қызметтік тізімге оның нысанында көзделмеген деректерді енгізуге жол берілмейді.
Егер қызметтік тізімнің бөлімдерін толтыру кезінде қандай да бір ақпарат болмаса немесе ол құбылмалы сипатта болса (жоқ, бойдақ), жазба "жоқ", "иесіз" деген ескертпе түрінде қарапайым қарындашпен жазылады (мысалы, "ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы туралы мәліметтер" бөлімінде – жоқ).
Кадр қызметінің қызметкері қызметтік тізімді жасау және кейіннен жүргізу кезінде мыналарды басшылыққа алады:

1) на титульном листе послужного списка указывается личный номер, который присваивается лицам начальствующего состава, и сохраняются за ними на весь период их службы и состояния в запасе и никому другому не передается.
В графе фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью и разборчиво фамилия, имя и отчество (при его наличии) сотрудника в точном соответствии с удостоверением личности, без искажения с учетом лексикографического оформления слов.
В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при его наличии), прежние данные аккуратно берутся в круглые скобки, не зачеркиваются. Рядом разборчиво вносятся измененные сведения.
Далее вносится индивидуальный идентификационный номер сотрудника.
В левом нижнем углу указываются сведения об изменении учетных данных, прежние и измененные данные, номер и дата приказа, название учреждения, издавшей приказ.
Штамп о постановке на специальный учет МВД ставится в правом нижнем углу титульного листа послужного списка;
2) в таблице специальных (воинских) званий, звания, указанные в военном билете вновь принимаемого лица, не указываются. Основаниями для заполнения таблицы выступают приказы по личному составу о присвоении специальных (воинских) званий;
3) в раздел 1 "Сведения о дате рождения" вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности сотрудника и записывается полностью в текстовой зоне словесно-цифровым способом;
4) в раздел 2 "Место рождения" вносится запись на основании удостоверения личности, сверенная с личным листком;
5) в раздел 3 "Национальность" вносится запись о национальной принадлежности сотрудника в строгом соответствии с документом, удостоверяющим личность;
6) раздел 4 "Образование" заполняется на основании документов об образовании, вносятся наименование организации образования, серия и номер диплома, год окончания, квалификация или специальность по диплому, данные указываются в хронологическом порядке последовательно от ранней даты завершения обучения к более поздней;
7) в раздел 5 "Знание языков" запись вносится на основании сертификатов Qazaq resmi test/Qaztest, международных сертификатов об уровне владения иностранного языка, действительные на момент формирования или обновления личного дела (при наличии);
8) в разделе 6 "Сведения об ученой степени и звании" записи вносятся на основании документов, выданных уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области высшего и послевузовского образования. В данном разделе указывается ученая степень и (или) ученое звание, дата присуждения ученой степени или присвоения ученого звания, кем выдан документ, номер (серия) документа. Также указывается шифр специальности и область научных исследований;

1) қызметтік тізімнің титулдық парағында басшы құрамдағы адамдарға берілетін және олардың қызмет етуінің және запастағы жай-күйінің бүкіл кезеңіне сақталатын және басқа ешкімге берілмейтін жеке нөмірі көрсетіледі.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) бағанында сөздердің лексикографиялық ресімделуін ескере отырып, бұрмалаусыз, қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) жеке куәлігіне дәл сәйкес толық және анық көрсетіледі.
Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда бұрынғы деректер жақшаға мұқият алынады, сызылып тасталмайды. Жақын жерде өзгертілген мәліметтер анық енгізіледі.
Әрі қарай қызметкердің жеке сәйкестендіру нөмірі енгізіледі.
Төменгі сол жақ бұрышта есептік деректердің өзгеруі туралы мәліметтер, бұрынғы және өзгертілген деректер, бұйрықтың нөмірі мен күні, бұйрық шығарған мекеменің атауы көрсетіледі.
ІІМ арнайы есебіне қою туралы мөртабан қызметтік тізімнің титулдық парағының төменгі оң жақ бұрышына қойылады;
2) кестеде жаңадан қабылданатын адамның әскери билетінде көрсетілген арнайы (әскери) атақтар, атақтар көрсетілмейді. Кестені толтыру үшін арнайы (әскери) атақтар беру туралы жеке құрам бойынша бұйрықтар негіз болып табылады;
3) "Туған күні туралы мәліметтер" деген 1-бөлімге қызметкердің жеке куәлігіне қатаң сәйкестікте жазба енгізіледі және мәтіндік аймақта ауызша-цифрлық тәсілмен толық жазылады;
4) "Туған жері" деген 2-бөлімге жеке куәліктің негізінде жеке парақпен салыстырып тексерілген жазба енгізіледі;
5) "Ұлты" деген 3-бөлімге қызметкердің жеке басын куәландыратын құжатқа қатаң сәйкестікте оның ұлттық тиесілігі туралы жазба енгізіледі;
6) "Білім беру" деген 4-бөлім білім туралы құжаттардың негізінде толтырылады, білім беру ұйымының атауы, дипломның сериясы мен нөмірі, бітірген жылы, диплом бойынша біліктілігі немесе мамандығы енгізіледі, деректер оқуды аяқтаудың ерте күнінен кейінгі күнге дейін хронологиялық тәртіппен дәйекті түрде көрсетіледі;
7) "Тілдерді білу" деген 5-бөлімге жазба Qazaq resmi test/Qaztest сертификаттары, жеке істі қалыптастыру немесе жаңарту сәтінде (бар болса)жарамды шет тілін меңгеру деңгейі туралы халықаралық сертификаттар негізінде енгізіледі;
8) "Ғылыми дәрежесі мен атағы туралы мәліметтер" деген 6-бөлімде жазбалар жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган берген құжаттар негізінде енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми дәреже және (немесе) ғылыми атақ, ғылыми дәреже берілген немесе ғылыми атақ берілген күн, құжатты кім бергені, құжаттың нөмірі (сериясы) көрсетіледі. Сонымен қатар мамандықтың шифры және ғылыми зерттеу саласы көрсетіледі;

9) в разделе 7 "Сведения о наличии научных трудов и изобретений" указываются проверенные сведения научных трудов и изобретений, подтвержденные независимым органом или экспертом;
10) в раздел 8 "Самостоятельная трудовая деятельность" заносятся данные о выполняемой работе с начала трудовой деятельности, исключая службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств на основании документов, подтверждающих трудовую деятельность. В данном разделе отражаются сведения об очном обучении в гражданских учебных заведениях, работе в качестве рабочих и служащих в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств.
В конце раздела зафиксированные сведения заверяются подписью лица, оформляющего послужной список, с указанием его должности, фамилии и инициалов, также отражаются реквизиты документа, подтверждающего трудовую деятельность, и на основании которого произведены записи. Подпись заверяется печатью кадровой службы;
11) в разделе 9 "Прохождение службы" записи производятся в хронологическом порядке. Сведения о прохождении срочной воинской службы в Вооруженных Силах записываются на основании военного билета, о прохождении первоначального профессионального обучения – на основании сертификата (свидетельства), об обучении на очных отделениях организаций образования правоохранительных органов – на основании приказов о зачислении на учебу и об окончании обучения учебных заведений, о прохождении службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств – на основании приказов по личному составу.
В настоящий раздел также вносятся сведения:
1) о трудовой деятельности в качестве стажеров по должностям рядового и начальствующего состава ОВД на основании приказов по личному составу соответствующих учреждений;
2) о зачислении в кадры МВД в связи с прикомандированием к государственным органам и международным организациям; обучения с предоставлением учебного отпуска в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих; нахождения в отпуске без сохранения заработной платы либо отпусках, предусмотренных статьей 77 настоящего Закона; после завершения первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования правоохранительных органов;

9) "Ғылыми еңбектер мен өнертабыстардың болуы туралы мәліметтер" деген 7-бөлімде тәуелсіз орган немесе сарапшы растаған ғылыми еңбектер мен өнертабыстардың тексерілген мәліметтері көрсетіледі;
10) "Дербес еңбек қызметі" деген 8-бөлімге еңбек қызметін растайтын құжаттар негізінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарындағы қызметті қоспағанда, еңбек қызметі басталғаннан бастап орындалатын жұмыс туралы деректер енгізіледі. Бұл бөлімде азаматтық оқу орындарында күндізгі оқу, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарында жұмысшы және қызметші ретінде жұмыс істеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бөлімнің соңында тіркелген мәліметтер қызметтік тізімді ресімдейтін адамның қолымен куәландырылады, оның лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі, сондай-ақ еңбек қызметін растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі және оның негізінде жазбалар жүргізіледі. Қол кадр қызметінің мөрімен куәландырылады;
11) "Қызмет өткеру" деген 9-бөлімде жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі. Қарулы Күштерде мерзімді әскери қызметтен өткені туралы мәліметтер әскери билет негізінде, бастапқы кәсіптік оқудан өткені туралы – сертификат (куәлік) негізінде, құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының күндізгі бөлімдерінде оқығаны туралы жазылады – оқуға қабылдау туралы және оқу орындарын бітіргені туралы, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарында қызмет өткергені туралы бұйрықтар негізінде-жеке құрам бойынша бұйрықтар негізінде жасалады.
Осы бөлімге мындай мәліметтер де енгізіледі:
1) тиісті мекемелердің жеке құрам бойынша бұйрықтар негізінде ІІО қатардағы және басшы құрамының лауазымдары бойынша тағылымдамадан өтушілер ретіндегі еңбек қызметі туралы;
2) мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілуіне байланысты ІІМ кадрларына қабылдау туралы; мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқу демалысын бере отырып оқыту туралы; жалақысы сақталмайтын демалыста не осы Заңның 77-бабында көзделген демалыста болу туралы; құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіптік даярлығы аяқталғаннан кейін;

3) об обучении за счет бюджета органов внутренних дел в учебных заведениях зарубежных государств на основании приказов о зачислении на учебу и окончании обучения, представленных зарубежными учебными учреждениями или самими обучающимися;
4) в случаях освобождения от должности и зачисления в распоряжение органа указывается причина: в "дисциплинарном порядке", по личной просьбе, в связи с организационно-штатными изменениями, завершение срока обучения, прикомандирования, заключения военно-врачебной комиссии, выхода на службу основного работника.
Также в этом разделе на основании соответствующих приказов ставятся штампы установленного образца:
1) о присвоении (подтверждении, снижении, лишении) классных квалификаций;
2) об установлении стажа службы для определения размера должностного оклада.
Номер, дата приказа и наименование учреждения, его издавшей, записываются против каждого периода службы, подтвержденного данным приказом. При записи перемещений лиц начальствующего состава с высшей должности на низшие, указывается причина перемещения, например: "назначен с понижением в порядке дисциплинарного взыскания" или "назначен с понижением в связи с сокращением штатов" или "назначен с понижением по личной просьбе". Запись о причинах понижения в должности производится только на основании приказа по личному составу.
В случаях откомандирования, увольнения сотрудника со службы или его исключения из списков личного состава, записи, произведенные в разделе 9, заверяются подписью руководителя кадрового аппарата или лицом его заменяющим и скрепляются печатью кадровой службы или органа внутренних дел.
12) в разделе 10 "Периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет на льготных условиях" записываются периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет при назначении пенсии на льготных условиях.
В данном разделе послужного списка производится запись следующего содержания:
"Период службы в выслугу лет для назначения пенсии
с ______ по _________ считать на льготных условиях:
один месяц за _______ месяца.
Основание: _______________________________________
(приказы, документы для льготного исчисления выслуги лет)".
Сведения об участии в войнах и боевых действиях записываются последовательно, в хронологическом порядке, с указанием воинских частей, соединений, учреждений, в составе которых сотрудник принимал участие в боевых действиях. Записи производятся на основании приказов и документов для льготного исчисления выслуги лет с указание номера и даты документа, наименования органа, их выдавшего.

3) шетелдік оқу орындары немесе білім алушылардың өздері ұсынған оқуға қабылдау және оқуды аяқтау туралы бұйрықтар негізінде шет мемлекеттердің оқу орындарында ішкі істер органдарының бюджет есебінен оқыту туралы;
4) лауазымнан босатылған және органның өкіміне қабылданған жағдайларда: "тәртіптік ретте", жеке өтініші бойынша, ұйымдық-штаттық өзгерістерге байланысты, оқу мерзімінің аяқталуы, іссапарға жіберу, әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы, негізгі қызметкердің қызметіне шығу себебі көрсетіледі.
Сонымен қатар осы бөлімде тиісті бұйрықтар негізінде белгіленген үлгідегі мөртабандар қойылады:
1) сыныптық біліктіліктерді беру (растау, төмендету, айыру) туралы;
2) лауазымдық жалақының мөлшерін айқындау үшін қызмет өтілін белгілеу туралы.
Бұйрықтың нөмірі, күні және оны шығарған мекеменің атауы осы бұйрықпен расталған әрбір қызмет кезеңіне қарсы жазылады. Басшы құрамдағы адамдардың жоғары лауазымнан төмен лауазымға ауысуын жазу кезінде орын ауыстырудың себебі көрсетіледі, мысалы: "тәртіптік жаза тәртібімен төмендетіліп тағайындалды" немесе "штаттардың қысқаруына байланысты төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "жеке өтініші бойынша төмендетіле отырып тағайындалды". Лауазымын төмендету себептері туралы жазба тек жеке құрам бойынша бұйрық негізінде жүргізіледі.
Қызметкер іссапарға жіберілген, қызметтен босатылған немесе жеке құрам тізімінен шығарылған жағдайларда 9-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр аппараты басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен куәландырылады және кадр қызметінің немесе ішкі істер органының мөрімен бекітіледі.
12) "Жеңілдікті шарттармен еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын қызмет кезеңдері" деген 10-бөлімде жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын қызмет кезеңдері жазылады.
Қызметтік тізімнің осы бөлімінде мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі:
"Зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарындағы қызмет кезеңі
_ _ бастап___ бойынша _____ жеңілдікті жағдайларда есептелсін:
_ _ _ _ _ ай үшін бір ай.
Негіз: _______________________________________
(еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеуге арналған бұйрықтар, құжаттар)".
Соғыстарға және жауынгерлік іс-қимылдарға қатысу туралы мәліметтер құрамында қызметкер жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқан әскери бөлімдер, құрамалар, мекемелер көрсетіле отырып, ретімен, хронологиялық тәртіппен жазылады. Жазбалар құжаттың нөмірі мен күнін, оларды берген органның атауын көрсете отырып, еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеу үшін бұйрықтар мен құжаттар негізінде жүргізіледі.

Записи о службе сотрудника в отдаленных и высокогорных местностях производятся со ссылкой на постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
Записи, произведенные в разделе 10, заверяются сотрудником кадровой службы и печатью кадровой службы;
13) в разделе 11 "Награды и поощрения" заносятся сведения о полученных в период прохождения службы сотрудником государственных наградах Республики Казахстан и иностранных государств, а также поощрений. Основанием для записей являются указы Президента Республики Казахстан о награждении, приказы о поощрении. В данном разделе могут ставиться штампы установленного образца о присвоении медалей Органов внутренних дел;
14) в разделе 12 "Подготовка, повышение квалификации и переподготовка на основании подтверждающих документов" (сертификаты, дипломы и др.) вносятся записи о повышении квалификации и переподготовке сотрудников в ведомственных организациях образования, а также подготовке, повышении квалификации и переподготовке сотрудников в организациях образования других министерств, ведомств, в том числе, зарубежных стран. Указывается: когда и где осуществлялась подготовка, повышение квалификации и переподготовка, профиль и обучения, полученная специальность и квалификация, реквизиты подтверждающего документа.
15) в разделе 13 "Дисциплинарные взыскания" записываются дисциплинарные взыскания, налагаемые на сотрудника в период прохождения ими службы. Основаниями для внесения записей являются приказы о привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности, при этом, в графах раздела полностью отражается какое наложено взыскание и за что, в точном соответствии с приказом;

Шалғайдағы және биік таулы жерлерде қызметкердің қызметі туралы жазбалар "Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысына сілтеме жасай отырып жүргізіледі.
10-бөлімде жүргізілген жазбаларды кадр қызметінің қызметкері және кадр қызметінің мөрі куәландырады;
13) "Наградалар мен көтермелеулер" деген 11-бөлімде қызметкердің қызмет өткеру кезеңінде алған Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары, сондай-ақ көтермелеулер туралы мәліметтер енгізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің марапаттау туралы жарлықтары, көтермелеу туралы бұйрықтары жазбалар үшін негіз болып табылады. Бұл бөлімде ішкі істер органдарының медальдарын беру туралы белгіленген үлгідегі мөртабандар қойылуы мүмкін;
14) "Растайтын құжаттар негізінде даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау" деген 12-бөлімде (сертификаттар, дипломдар және т.б.) ведомстволық білім беру ұйымдарында қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау, сондай-ақ басқа министрліктердің, ведомстволардың, оның ішінде шет елдердің білім беру ұйымдарында қызметкерлерді даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы жазбалар енгізіледі. Даярлау, біліктілікті арттыру және қайта даярлау, бейіні мен оқуы, алған мамандығы мен біліктілігі, растайтын құжаттың деректемелері қашан және қай жерде жүзеге асырылғаны көрсетіледі.
15) "Тәртіптік жазалар" деген 13-бөлімде қызметкерлердің қызмет өткеру кезеңінде оларға салынатын тәртіптік жазалар жазылады. Қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы бұйрықтар жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады, бұл ретте бөлімнің бағандарында қандай жаза қолданылғаны және не үшін, бұйрыққа дәл сәйкес келетіні толық көрсетіледі;

16) в разделе 14 "Сведения о ранениях и контузиях, полученных при исполнении служебного долга" производятся записи о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга. Основанием для записей служат документы, выданные медицинскими учреждениями, архивными справками со ссылкой на номер и дату подтверждающих документов, при этом указывается характер ранений, контузий, травм, увечий, заболеваний, когда и где они были получены;
17) в разделе 15 "Сведения о родителях сотрудника" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца и матери, их место жительства. Основанием для записи являются проверенные данные, отраженные в личном листке и автобиографии сотрудника;
18) в разделе 16 "Сведения о семейном положении" справа от названия раздела записываются следующие возможные значения: "женат (замужем)"; "холост (не замужем)"; "разведен (разведена)", "вдовец (вдова)". В таблице настоящего раздела записываются фамилия (в том числе девичья), имя, отчество (при его наличии) супруги (супруга) и детей сотрудника (в том числе усыновленных, удочеренных). Записи сведений о семейном положении сотрудника производится только на основании документов, выдаваемых органами, осуществляющими государственную регистрацию актов гражданского состояния.
В графе "Примечание" отображаются дополнительные сведения (о расторжении брака, смерти).
19) раздел 17 "Адрес места жительства сотрудника" заполняется на основании данных, отраженных в заполненной сотрудником личном листке, автобиографии (адрес регистрации и фактического проживания). В данном разделе указываются номера домашнего и мобильного телефонов, по которым можно связаться с сотрудником. Записи номеров домашнего и мобильного телефонов производятся простым карандашом.
В конце послужного списка указывается должность, фамилия и инициалы сотрудника кадровой службы, составившего послужной список, ставится его подпись, дата и печать подразделения кадровой службы.
Лицо, на которое составлен послужной список, в подтверждение достоверности внесенных сведений, расписывается в нем. После этого послужной список утверждается руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим, заверяется печатью кадровой службы.
Последний лист послужного списка предназначен для скрепления печатью.
В дальнейшем, в период прохождения службы сотрудники не реже одного раза в пять лет под роспись в обязательном порядке знакомятся с записями в послужном списке. В иных случаях ознакомление осуществляется по инициативе сотрудника.
Послужной список ведется на протяжении всей служебной деятельности сотрудника.
Последующие изменения и дополнения в сведениях социально-демографического (фамилия, дата и место рождения, образование, семейное положение), административного характера (должность и место службы, поощрения и взыскания), а также в данных, характеризующих личные и деловые качества сотрудника, отражаются в послужном списке личного дела теми кадровыми подразделениями, в которых эти дела находятся на учете.
Переоформление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность, по мотивированному заключению кадровой службы, утвержденному руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим. При этом прежний послужной список не уничтожается, а подшивается в четвертую часть личного дела.

16) "Қызметтік борышын атқару кезінде алынған жарақаттар мен контузиялар туралы мәліметтер" деген 14-бөлімде қызметкердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын атқару кезінде алған жарақаттары, контузиялары, жарақаттары, мертігулері, аурулары туралы жазбалар жазылады. Медициналық мекемелер берген құжаттар, растайтын құжаттардың нөмірі мен күніне сілтеме жасалған Мұрағаттық анықтамалар жазбалар үшін негіз болып табылады, бұл ретте жаралардың, контузиялардың, жарақаттардың, мертігулердің, аурулардың сипаты, олардың қашан және қай жерде алынғаны көрсетіледі;
17) "Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер" деген 15-бөлімде әкесі мен анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), олардың тұрғылықты жері көрсетіледі. Қызметкердің жеке парағында және өмірбаянында көрсетілген тексерілген деректер жазбаның негізі болып табылады;
18) "Отбасы жағдайы туралы мәліметтер" деген 16-бөлімде бөлім атауының оң жағында мынадай ықтимал мәндер жазылады: "үйленген (тұрмыс құрған)"; "бойдақ (құрмаған)"; "ажырасқан (ажырасқан)", "тұл ер адам (жесір әйел)". Осы бөлімнің кестесінде қызметкердің (оның ішінде асырап алынған) жұбайының (зайыбының) және балаларының (оның ішінде асырап алынған) тегі (оның ішінде тұрмысқа шықпай тұрған кездегі), аты, әкесінің аты (ол болған кезде) жазылады. Қызметкердің отбасылық жағдайы туралы мәліметтерді жазу тек азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдар беретін құжаттар негізінде жүргізіледі.
"Ескертпе" бағанында қосымша мәліметтер (некені бұзу, қайтыс болу туралы) көрсетіледі.
19) "Қызметкердің тұрғылықты жерінің мекенжайы" деген 17-бөлім қызметкер толтырған жеке парағында, өмірбаянында (тіркеу және нақты тұру мекенжайы) көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Бұл бөлімде қызметкермен байланысуға болатын үй және ұялы телефон нөмірлері көрсетіледі. Үй және ұялы телефон нөмірлерінің жазбалары қарапайым қарындашпен жасалады;
Қызметтік тізімнің соңында қызметтік тізімді жасаған кадр қызметі қызметкерінің лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі, оның қолы, күні және кадр қызметі бөлімшесінің мөрі қойылады.
Жасалған қызметтік тізіммен қызметтік тізім жасалған адам танысады және ол туралы жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау үшін қызметтік тізімге қол қояды. Осыдан кейін қызметтік тізімді кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын адам бекітеді, кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.
Қызметтік тізімнің соңғы парағы мөрмен бекітуге арналған.
Бұдан әрі, қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлер кемінде бес жылда бір рет қол қойғызып, қызметтік тізімдегі жазбалармен міндетті түрде танысады, басқа жағдайларда танысу қызметкердің бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Қызметтік тізім қызметкердің барлық қызметтік жұмысы барысында жүргізіледі.
Әлеуметтік-демографиялық (тегі, туған күні және орны, білімі, отбасылық жағдайы), әкімшілік сипаттағы (лауазымы мен қызмет орны, көтермелеу және жазалау) мәліметтердегі, сондай-ақ қызметкердің жеке және іскерлік қасиеттерін сипаттайтын деректердегі кейінгі өзгерістер мен толықтыруларды бұл істер есепте тұран кадр бөлімшелері жеке істің қызметтік тізімнде көрсетеді.
Қызметтік тізімдерді қайта ресімдеуге кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын адам бекіткен кадр қызметінің дәлелді қорытындысы бойынша олар толық жарамсыз болған жағдайларда ғана жол беріледі. Бұл ретте бұрынғы қызметтік тізім жойылмайды, жеке істің төртінші бөлігіне тігіледі.

11. Автобиография содержит анкетные данные сотрудника, а также краткое описание его учебной, трудовой и общественной деятельности.
Автобиография пишется сотрудником собственноручно по форме, в конце ставится подпись сотрудника и дата, а также в напечатанном виде. По истечении каждых последующих пяти лет заполняется новая автобиография, которая подшивается в личное дело.
Кадровая служба проверяет полноту заполнения автобиографии и достоверность указанных в нем сведений в соответствии с представленными документами.
Не реже одного раза в пять лет сотрудниками кадрового аппарата проводится специальная проверка, в связи с этим, от лиц рядового и начальствующего состава отбирается новая автобиография. При этом ранее написанная и отпечатанная автобиография не уничтожаются, а подшиваются в четвертую часть личного дела.
12. При возникновении новых обстоятельств (вступление в брак/расторжение брака), изменений биографического характера, выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, проводятся проверочные мероприятия, от сотрудника запрашиваются новые необходимые документы.
13. Сотрудник в случаях изменения его семейного положения, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное место жительства за границу, информирует об этом непосредственного руководителя в срок до трех рабочих дней рапортом, который передается в кадровую службу и приобщается к личному делу сотрудника.
14. Контроль за состоянием личных дел и соответствием их требованиям настоящих Правил осуществляется периодически, но не реже одного раза в два года, путем проведения ревизии личных дел с составлением дефектной ведомости с указанием конкретных сроков устранения недостатков. Проведение ревизии, составление дефектной ведомости и устранение выявленных недостатков возлагается на сотрудников кадровой службы, ответственных за комплектование и организацию прохождения служб. Карточка контроля находится в каждом личном деле и заполняется на протяжении всей службы сотрудника по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
15. Все материалы личного дела подшиваются в отдельные части.
16. Не допускается использование клея, скотча, степлеров, предназначенных для скрепления документов.
17. Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. Количество листов документов каждой части не ограничивается.
Документы каждой части личного дела нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи каждой части.
Вначале во внутреннюю опись вносятся документы, которые были приняты или оформлены при приеме сотрудника на службу, а далее – в хронологическом порядке по мере поступления их в кадровую службу.
Внутренняя опись составляется и заверяется подписью сотрудника кадровой службы напротив каждого внесенного документа.
Общее количество документов и листов внутренней описи указывается при увольнении сотрудника в разделах внутренней описи цифровым и прописным способом, также указывается должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника кадровой службы, заполнившего опись, дата, подпись и заверяется печатью кадровой службы.
Изменения (исправления) в содержании записей, внесенных во внутреннюю опись, заверяются подписью сотрудника кадровой службы, ответственного за учет личных дел, и печатью кадровой службы.

11. Өмірбаян қызметкердің сауалнамалық деректерін, сондай-ақ оның оқу, еңбек және қоғамдық қызметінің қысқаша сипаттамасын қамтиды.
Өмірбаянды қызметкер өз қолымен нысан бойынша жазады, соңында қызметкердің қолы мен күні, сондай-ақ басылған түрде қойылады. Әрбір келесі бес жыл өткеннен кейін жеке іске тігілетін жаңа өмірбаян толтырылады.
Кадр қызметі ұсынылған құжаттарға сәйкес өмірбаянның толық толтырылуын және онда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексереді.
Кемінде бес жылда бір рет кадр аппаратының қызметкерлері арнайы тексеру жүргізеді, осыған байланысты қатардағы және басшы құрамның адамдарынан жаңа өмірбаян іріктеледі. Бұл ретте бұрын жазылған және басылған өмірбаян жойылмайды, бірақ жеке істің төртінші бөлігіне тігіледі.
12. Жаңа мән-жайлар (некеге тұру/некені бұзу), өмірбаяндық сипаттағы өзгерістер, қызметтік тізім деректеріне қайшы келетін мәліметтер анықталған кезде тексеру іс-шаралары жүргізіледі, қызметкерден жаңа қажетті құжаттар талап етіледі.
13. Қызметкер өзінің отбасылық жағдайы өзгерген, оның немесе жақын туыстарын қылмыстық жауапкершілікке тартқан, олардың біреуі шетелге тұрақты тұрғылықты жеріне кеткен жағдайларда бұл туралы тікелей басшыға үш жұмыс күніне дейінгі мерзімде кадр қызметіне берілетін және қызметкердің жеке ісіне қоса тіркелетін баянатпен хабардар етеді.
14. Жеке істердің жай-күйін және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін бақылау кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, ақаулы ведомость жасай отырып, жеке істерге тексеру жүргізу жолымен кезең-кезеңімен, бірақ екі жылда кемінде бір рет жүзеге асырылады. Тексеру жүргізу, ақаулы ведомості жасау және анықталған кемшіліктерді жою қызметтердің өтуін жасақтауға және ұйымдастыруға жауапты кадр қызметінің қызметкерлеріне жүктеледі. Бақылау карточкасы әрбір жеке істе болады және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкердің бүкіл қызметі бойы толтырылады.
15. Жеке істің барлық материалдары жеке бөліктерге тігіледі.
16. Құжаттарды бекітуге арналған желімді, скотчты, степлерлерді пайдалануға жол берілмейді.
17. Әр бөліктің парақтарын нөмірлеу қарапайым қарындашпен, жоғарғы оң жақ бұрышта жасалады. Әрбір бөліктің құжаттар парақтарының саны шектелмейді.
Жеке істің әрбір бөлігінің құжаттары жеке нөмірленеді және әрбір бөліктің ішкі тізімдемелеріне енгізіледі.
Алдымен ішкі тізімдемеге қызметкерді қызметке қабылдау кезінде қабылданған немесе ресімделген құжаттар енгізіледі, содан кейін олар кадр қызметіне түсуіне қарай хронологиялық тәртіппен енгізіледі.
Ішкі тізімдеме әрбір енгізілген құжатқа қарама-қарсы кадр қызметі қызметкерінің қолымен жасалады және куәландырылады.
Ішкі тізімдеменің құжаттары мен парақтарының жалпы саны қызметкер жұмыстан босатылған кезде ішкі тізімдеменің бөлімдерінде цифрлық және жазбаша тәсілмен көрсетіледі, сондай-ақ тізімдемені толтырған кадр қызметі қызметкерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қолы көрсетіледі және кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.
Ішкі тізімдемеге енгізілген жазбалардың мазмұнындағы өзгерістер (түзетулер) жеке істерді есепке алуға жауапты кадр қызметі қызметкерінің қолымен және кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.

18. Сотрудники ознакомляются с отзывами о своей профессиональной служебной деятельности и другими документами до внесения их в личное дело, а также при необходимости с материалами личного дела.
19. Сокращенные военные дела офицеров запаса, проходящих службу в Органах внутренних дел, приобщаются к основному личному делу в нерасшитом виде.
Глава 3. Учет, хранение и выдача (высылка) личных дел сотрудника органов внутренних дел
20. Учет и хранение личных дел сотрудника организуется кадровыми службами и возлагается на сотрудников, имеющих допуск к государственным секретам.
Личные дела хранятся в хранилище (отдельной комнате), оборудованном стеллажами, сейфами, шкафами, отвечающем требованиям Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 776дсп "Об утверждении Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
21. Личное дело подлежит регистрации и сдаче в хранилище кадровой службы не позднее пятнадцати календарных дней после поступления в кадровую службу. На хранение принимаются личные дела, оформленные в соответствии с настоящими Правилами.
Регистрационный номер личного дела указывается на обложке и вносится в регистрационную учетную форму (журнальная).
Учет личных дел производится по инвентарной книге личных дел по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Количество учетных номеров в ней соответствуют количеству личных дел, подлежащих хранению.
Под каждым учетным номером предусматривается место для последующих десяти записей. Номер, за которым в инвентарной книге личных дел учтено личное дело, проставляется на лицевой части обложки личного дела. Личные дела хранятся по порядку номеров.
Не реже одного раза в год производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в инвентарной книге личных дел).
Для проведения инвентаризации утверждается состав комиссии в составе руководителя кадровой службы, сотрудника учетной группы и прохождения службы. Комиссия осуществляет проверку фактического наличия личных дел на период проверки, сверяет их с инвентарной книгой, фиксирует результаты и оформляет акт инвентаризации.
22. Изъятие документов из личного дела, а также хранение в личном деле документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
23. Снятие копий с документов, находящихся в личном деле, производится только с разрешения руководителя кадровой службы или лица его заменяющего.
Пометки в оригинале личного дела о снятии копий не производятся.
Личные дела сотрудников, назначенных на должности центрального аппарата МВД и должности руководителей территориальных ОВД, их заместителей, хранятся в кадровой службе МВД.
В кадровых службах территориальных органов, где осуществляется персональный учет кадров по личным делам, оформляются дубликаты личных дел обозначенных сотрудников.
В правом верхнем углу личного дела делается пометка "Дубликат". После увольнения сотрудника оригинал личного дела сверяется с дубликатом, дубликат личного дела хранится в кадровой службе в течение одного года, после чего уничтожается.

18. Қызметкелер өздерінің кәсіби қызметтік кызметі туралы пікірлермен және басқа да құжаттармен оларды жеке іске енгізгенге дейін, сондай-ақ қажет болған жағдайда жеке іс материалдарымен танысады.
19. Ішкі істер органдарында қызмет өткеретін запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істері негізгі жеке іске тігілмеген түрде тігіледі.
3-тарау. Ішкі істер органдары қызметкерінің жеке істерін есепке алу, сақтау және беру (шығару)
20. Қызметкерлердің жеке істерін есепке алу мен сақтауды кадр қызметтері ұйымдастырады және мемлекеттік құпияларға рұқсаты бар қызметкерлерге жүктеледі.
Жеке істер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы №776қбп қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына жауап беретін стеллаждармен, сейфтермен, шкафтармен жабдықталған қоймада (жеке бөлмеде) сақталады.
21. Жеке іс кадр қызметіне кіргеннен кейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмей тіркелуге және кадр қызметінің қоймасына тапсырылуға тиіс. Сақтауға осы Қағидаларға сәйкес ресімделген жеке істер қабылданады.
Жеке істің тіркеу нөмірі мұқабада көрсетіледі және тіркеу есепке алу нысанына (журнал формасы) енгізіледі.
Жеке істерді есепке алу осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке істердің түгендеу кітабы бойынша жүргізіледі. Ондағы есептік нөмірлердің саны сақтауға жататын жеке істердің санына сәйкес келеді.
Әрбір есептік нөмірдің астында келесі он жазба үшін орын көзделеді. Жеке істердің түгендеу кітабында жеке іс ескерілген нөмір жеке іс мұқабасының бет жағына қойылады. Жеке істер нөмірлер ретімен сақталады.
Жылына кемінде бір рет жеке істерге түгендеу жүргізіледі (жеке істердің бар-жоғын жеке істердің түгендеу кітабындағы жазбалармен салыстыру).
Түгендеу жүргізу үшін кадр қызметі басшысының, есеп тобы қызметкерінің және қызмет өткеру құрамындағы комиссия құрамы бекітіледі. Комиссия тексеру кезеңінде жеке істердің нақты бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, оларды түгендеу кітабымен салыстырып тексереді, нәтижелерін тіркейді және түгендеу актісін ресімдейді.
22. Жеке ісінен құжаттарды алып қоюға, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделмеген құжаттарды жеке ісінде сақтауға жол берілмейді.
23. Жеке істегі құжаттардың көшірмелерін алу кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын адамның рұқсатымен ғана жүргізіледі.
Көшірмелерді алу туралы жеке істің түпнұсқасына белгілер қойылмайды.
ІІМ орталық аппаратының және аумақтық ІІО басшыларының, олардың орынбасарларының лауазымдарына тағайындалған қызметкерлердің жеке істері ІІМ кадр қызметінде сақталады. Жеке істер бойынша кадрларды дербес есепке алу жүзеге асырылатын аумақтық органдардың кадр қызметтерінде белгіленген қызметкерлердің жеке істерінің телнұсқалары ресімделеді.
Жеке істің жоғарғы оң жақ бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады. Қызметкер жұмыстан шығарылғаннан кейін жеке істің түпнұсқасы телнұсқамен салыстырылады, жеке істің телнұсқасы кадр қызметінде бір жыл сақталады, содан кейін жойылады.

24. Выдача (высылка) личных дел осуществляется сотрудниками кадровой службы с письменного указания (разрешения) руководителя кадровой службы МВД или руководителя, заместителя территориального органа.
По запросу руководителя органа или уполномоченного руководителя кадровой службой в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, специальные государственные и правоохранительные органы направляются характеризующие сотрудника материалы (справка либо послужной список, заключение по последней аттестации, сведения о присвоении последнего специального звания, классной квалификации, стаже службы).
На откомандированных сотрудников центрального аппарата МВД и его территориальных органов личные дела высылаются по новому месту их назначения не позднее пяти рабочих дней со дня издания приказа об откомандировании.
Личные дела выдаются сотрудникам кадровых служб для временного пользования до конца рабочего дня, после чего сдаются в хранилище.
Фиксация выдачи (высылки) личных дел для временного пользования производится в контрольной карточке личного дела по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, находящейся в каждом личном деле, лицом, ответственным за учет и хранение личных дел. Контрольные карточки выданных (высланных) личных дел хранятся в специальной картотеке в номерном порядке.
При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения и подписи принявшего лица. Личные дела по запросам высылаются на срок не более одного месяца, в исключительных случаях срок продлевается по письменному запросу.
В инвентарной книге личных дел делается запись с указанием когда, куда и при каком исходящем номере выслано личное дело.
25. Личные дела сотрудников, уволенных из ОВД, сдаются по истечении одного года хранения после их увольнения на хранение в ведомственные архивы в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 08 ноября 2012 года № 595 "Об утверждении Правил комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов специальными государственными архивами органов внутренних дел Республики Казахстан".
При решении вопросов о восстановлении в органы внутренних дел ранее уволенных сотрудников после издания приказа о назначении их на должность архивное личное дело запрашивается из ведомственного архива и продолжает формироваться сотрудником кадровой службы.
26. В соответствии с Правилами ведения и хранения трудовых книжек, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 929 "Об утверждении формы, Правил ведения и хранения трудовых книжек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12621), кадровой службой ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением, сотрудник расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
В случае смерти сотрудника трудовая книжка выдается его родственникам под роспись или высылается почтой по их требованию.
Трудовые книжки, не полученные сотрудниками при увольнении, либо в случае их смерти, хранятся в личных делах и сдаются по истечении одного года хранения в ведомственный архив вместе с личным делом.

24. Жеке істерді беруді (шығаруды) кадр қызметінің қызметкерлері ІІМ кадр қызметі басшысының немесе аумақтық орган басшысының, орынбасарының жазбаша нұсқауымен (рұқсатымен) жүзеге асырады.
Орган басшысының немесе кадр қызметі уәкілетті басшысының сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметкерді сипаттайтын материалдар (анықтама не қызметтік тізім, соңғы аттестаттау бойынша қорытынды, соңғы арнаулы атақ, сыныптық біліктілік, қызмет өтілі туралы мәліметтер) жіберіледі.
ІІМ орталық аппаратының және оның аумақтық органдарының іссапарға жіберілген қызметкерлеріне жеке істері іссапарға жіберу туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жаңа тағайындалған жері бойынша жіберіледі.
Жеке істер кадр қызметінің қызметкерлеріне жұмыс күнінің соңына дейін уақытша пайдалану үшін беріледі, содан кейін қоймаға тапсырылады.
Уақытша пайдалану үшін жеке істерді беруді (шығаруды) тіркеу жеке істерді есепке алуға және сақтауға жауапты адамның осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке істің бақылау карточкасында жүргізіледі. Берілген (жіберілген) жеке істердің бақылау карточкалары арнайы картотекада нөмірлік тәртіппен сақталады.
Жеке іс қайтарылған кезде оған қайтарылған күні мен қабылдаған адамның қолы көрсетілген бақылау карточкасы салынады. Сұрау салу бойынша жеке істер бір айдан аспайтын мерзімге жіберіледі, ерекше жағдайларда жазбаша сұрау салу бойынша мерзім ұзартылады.
Жеке істердің түгендеу кітабында жеке іс қашан, қайда және қандай шығыс нөмірде жіберілгені көрсетілген жазба жасалады.
25. ІІО-дан босатылған қызметкерлердің жеке істері "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының арнаулы мемлекеттік мұрағатының Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын, басқа да мұрағат құжаттарын арнаулы мемлекеттік мұрағаттармен жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 595 бұйрығына сәйкес олар ведомстволық мұрағаттарға сақтауға босатылғаннан кейін бір жыл сақталғаннан кейін тапсырылады.
Бұрын жұмыстан босатылған қызметкерлерді лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін оларды ішкі істер органдарына қалпына келтіру туралы мәселелерді шешкен кезде мұрағаттық жеке іс ведомстволық мұрағаттан сұратылады және кадр қызметінің қызметкері қалыптастыруды жалғастырады.
26. "Еңбек кітапшаларының нысанын, оларды жүргізу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 929 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12621 болып тіркелген) Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау қағидаларына сәйкес кадр қызметі Еңбек кітапшаларын және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қосымша беттерін есепке алу кітабын жүргізеді.
Жұмыстан босатуға байланысты еңбек кітапшасын алған кезде қызметкер еңбек кітапшалары мен олардағы қосымша беттердің қозғалысын есепке алу кітабына қол қояды.
Қызметкер қайтыс болған жағдайда еңбек кітапшасы оның туыстарына қол қойғызып беріледі немесе олардың талап етуі бойынша пошта арқылы жіберіледі.
Қызметкерлер жұмыстан босатылған кезде не олар қайтыс болған жағдайда алмаған еңбек кітапшалары жеке істерінде сақталады және бір жыл сақталғаннан кейін жеке ісімен бірге ведомстволық мұрағатқа тапсырылады.

36. Приказы по личному составу издаются на государственном языке, при необходимости издаются на русском языке, должны формулироваться четко и кратко, при необходимости содержать ссылки на соответствующие пункты Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" или на другие руководящие документы, на основании которых они издаются.
37. Приказами по личному составу производятся следующие изменения в служебном положении и некоторых других учетных данных сотрудников ОВД:
1. присвоение, снижение, лишение специальных званий, восстановление в специальных званиях;
2. назначение на штатные должности, перемещение по службе, возложение временного исполнения обязанностей, зачисление в распоряжение органов внутренних дел, отстранение от должности, восстановление на службе;
3. зачисление по очной форме обучения слушателями (курсантами), магистрантами, адъюнктами, докторантами организаций образования и окончание обучения в них;
4. зачисление в кадры МВД;
5. откомандирование лиц рядового и начальствующего состава из органов внутренних дел;
6. направление на специальное первоначальное обучение, подготовку, повышение квалификации и переподготовку;
7. увольнение из органов внутренних дел;
8. прикомандирование к государственным, исполнительным органам и другим министерствам и ведомствам или подведомственным им учреждениям, предприятиям и организациям, для выполнения специальных работ или специальных обязанностей с оставлением в кадрах МВД;
9. исключение из списков личного состава органов внутренних дел;
10. изменение фамилии, имени, отчества и даты рождения;
11. подтверждение отдельных периодов службы, в том числе, службы в Вооруженных Силах, органах национальной безопасности Республики Казахстан и других правоохранительных органах;
12. установление стажа для определения размера должностного оклада;
13. предоставление сотрудникам ОВД следующих отпусков: ежегодные трудовые отпуска, краткосрочные; в связи с обучением; по беременности и родам; отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей; дополнительные отпуска без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей; творческие;
14. продление очередного отпуска и отзыв из него;
15. продление срока нахождение в распоряжение (в связи с нахождением в отпуске и на излечении);
16. продление срока службы сотрудникам в связи с достижением предельного возраста и работникам в связи с достижением пенсионного возраста;
17. установление надбавок, доплат;
18. разрешение совмещения по вакантной должности.

36. құрам бойынша бұйрықтар мемлекеттік тілде шығарылады, қажет болған жағдайда орыс тілінде шығарылады, нақты және қысқаша тұжырымдалуға, қажет болған жағдайда "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының тиісті тармақтарына немесе олардың негізінде шығарылатын басқа да басшылық құжаттарға сілтемелерді қамтуға тиіс.
37. Жеке құрам бойынша бұйрықтармен қызметтік жағдайына және ІІО қызметкерлері мен жұмыскерлерінің кейбір басқа да есептік деректеріне мынадай өзгерістер енгізіледі:
1. арнаулы атақтарды беру, төмендету, айыру, арнаулы атақтарды қалпына келтіру;
2. штаттық лауазымдарға тағайындау, қызмет бабында ауысу, міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу, ішкі істер органдарының қарамағына қабылдау, қызметтен шеттету, қызметте қалпына келтіру;
3. күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру ұйымдарының тыңдаушыларының (курсанттарының), магистранттарының, адъюнкттерінің, докторанттарының қабылдануы және оқуды аяқтауы;
4. ІІМ кадрларына қабылдау;
5. қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды ішкі істер органдарынан іссапарға жіберу;
6. арнайы бастапқы оқытуға, даярлауға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға жіберу;
7. ішкі істер органдарынан шығару;
8. ІІМ кадрларында қалдыра отырып, арнаулы жұмыстарды немесе арнаулы міндеттерді орындау үшін мемлекеттік, атқарушы органдарға және басқа да министрліктер мен ведомстволарға немесе оларға ведомстволық бағынысты мекемелерге, кәсіпорындар мен ұйымдарға іссапарға бару;
9. ішкі істер органдары жеке құрамының тізімінен шығару;
10. тегін, атын, әкесінің атын және туған күнін өзгерту;
11. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, ұлттық қауіпсіздік органдарында және басқа да құқық қорғау органдарында қызметтің, оның ішінде қызметтің жекелеген кезеңдерін растау;
12. лауазымдық жалақының мөлшерін анықтау үшін еңбек өтілін белгілеу;
13. ІІО қызметкерлеріне мынадай демалыстар беру: жыл сайынғы, қысқа мерзімді; оқуға байланысты; жүктілік және босану бойынша; бала асырап алған әйелдерге (ер адамдарға) демалыстар; үш жасқа дейінгі балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (ер адамдарға) жалақысы сақталмайтын қосымша демалыстар; шығармашылық демалыстар;
14. кезекті демалысты ұзарту және одан кері қайтарып алу;
15. билік ету мерзімін ұзарту (демалыста және емделуде болуына байланысты);
16. шекті жасқа жетуіне байланысты қызметкерлердің және зейнеткерлік жасқа жетуіне байланысты қызметкерлердің қызмет мерзімін ұзарту;
17. үстемеақылар, қосымша ақылар белгілеу;
18. бос лауазым бойынша қоса атқаруға рұқсат.

38. Приказы об увольнении сотрудников по номенклатуре Министерства дублируются приказами руководителей подразделений, в чьих штатах состоит данная категория сотрудников с оговоркой даты издания приказа Министерства.
Приказы об освобождении или увольнении сотрудников по результатам служебных расследований, рекомендаций Дисциплинарных комиссий и решений оперативных совещаний регистрируются по личному составу, при этом, при увольнении в обязательном порядке указывается соответствующий подпункт и пункт увольнения, а так же выслуга лет состояния на службе с выплатой компенсации за неиспользованный отпуск.
39. Приказы по личному составу регистрируются в подразделениях документационного обеспечения органов внутренних дел, издавшего приказ, имеют единую самостоятельную порядковую нумерацию, отдельную от приказов другого содержания и учитаваются в установленном порядке.
Подлинные (первые) экземпляры приказов по личному составу хранятся в подразделениях документооборота и контроля за обращениями органов внутренних дел, издавших эти приказы. Копии приказов (или выписки из приказов) высылаются во все заинтересованные службы, для дальнейшей работы осуществления учета.
При необходимости копии приказов по личному составу или выписки из них заверяются подписью руководителя кадрового аппарата или его заместителя (от отделения, входящего в состав отдела, и выше) с приложением соответствующей печати и рассылаются без сопроводительного письма за номерами, присвоенными данным приказом.
Глава 6. Дополнительные положения
40. Для решения возникающих кадровых вопросов, в целях оперативного получения сведений в отношении информационного, количественного и качественного состава личного состава органов внутренних дел ведутся следующие документы и отчетности в бумажном либо электронном виде (Приложение № 13):
1) Штатно-должностной учет;
2) Сведения о лицах, находящихся в распоряжении органа внутренних дел;
3) Сведения о лицах, принятых, уволенных, откомандированных сотрудников органов внутренних дел;
4) Сведения о дисциплинарной практики;
5) Журнал заключения контрактов, трудовых договоров;
6) Журнал учета листков временной нетрудоспособности сотрудников и работников органов внутренних дел;
7) Сведения о лицах, прикомандированным к другим министерствам и ведомствам, с оставлением в кадрах МВД;
8) Отчет о составе кадров, принятых и уволенных работниках по форме 1-К;
9) Очет "Кедр";
10) Сведения о лицах, имеющих ученое звание и ученую степень;

38. Министрліктің номенклатурасы бойынша қызметкерлерді жұмыстан шығару туралы бұйрықтар Министрліктің бұйрығының шығарылған күнін ескере отырып, осы санаттағы қызметкерлері бар бөлімшелер басшыларының бұйрықтарымен қайталанады.
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қызметкерлерді босату немесе жұмыстан босату туралы бұйрықтар, тәртіптік комиссиялардың ұсынымдары және жедел кеңестердің шешімдері жеке құрам бойынша тіркеледі, бұл ретте жұмыстан босатылған кезде міндетті түрде жұмыстан босатудың тиісті тармақшасы мен тармағы, сондай-ақ пайдаланылмаған демалысы үшін өтемақы төлей отырып, қызметтегі жай-күйінің еңбек сіңірген жылдары көрсетіледі.
39. Жеке құрам бойынша бұйрықтар бұйрық шығарған ішкі істер органдарының құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшелерінде тіркеледі, басқа мазмұндағы бұйрықтардан бөлек бірыңғай дербес реттік нөмірленуі болады және белгіленген тәртіппен есепке алынады.
Жеке құрам бойынша бұйрықтардың түпнұсқа (бірінші) даналары осы бұйрықтарды шығарған ішкі істер органдарының құжат айналымы және өтініштерін бақылау бөлімшелерінде сақталады. Бұйрықтардың көшірмелері (немесе бұйрықтардан үзінді көшірмелер) есепке алуды одан әрі жүзеге асыру үшін барлық мүдделі қызметтерге жіберіледі.
Қажет болған жағдайда жеке құрам бойынша бұйрықтардың көшірмелері немесе олардан үзінді көшірмелер тиісті мөрді қоса бере отырып, кадр аппараты басшысының немесе оның орынбасарының (бөлім құрамына кіретін бөлімшеден және одан жоғары) қолымен куәландырылады және осы бұйрықпен берілген нөмірлерге ілеспе хатсыз жіберіледі.
6-тарау. Қосымша ережелер
40. Туындайтын кадр мәселелерін шешу үшін ішкі істер органдары жеке құрамының ақпараттық, сандық және сапалық құрамына қатысты мәліметтерді жедел алу мақсатында қағаз немесе электрондық түрде мынадай құжаттар мен есептіліктер жүргізіледі (13-қосымша):
1) штаттық-лауазымдық есепке алу;
2) ішкі істер органының қарамағындағы адамдар туралы мәліметтер;
3) ішкі істер органдарының қабылданған, жұмыстан шығарылған, іссапарға жіберілген қызметкерлері туралы мәліметтер;
4) тәртіптік практика туралы мәліметтер;
5) келісімшарттар, еңбек келсімшарттарын жасасу журналы;
6) Ішкі істер органдары қызметкерлері мен жұмыскерлерінің еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын есепке алу журналы;
7) ІІМ кадрларында қалдырыла отырып, басқа министрліктер мен ведомстволарға іссапарға жіберілген адамдар туралы мәліметтер;
8) 1-К нысаны бойынша қабылданған және жұмыстан шығарылған қызметкерлердің кадрлар құрамы туралы есеп;
9) "Кедр" есебі;
10) ғылыми атағы мен ғылыми дәрежесі бар адамдар туралы мәліметтер;

11) Сведения о выпускниках профильной и научно-педагогической магистратуры организаций образования МВД;
12) Сведения о выпускниках магистратуры Академии управления при Президенте Республики Казахстан;
13) Сведения по лицам, прошедшим обучение по международной стипендии "Болашак";
14) Сведения по лицам, окончившим зарубежные учебные заведения.
Формат 230х330мм
Приложение № 1
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Секретно
(по заполнению)
ГЕРБ НОВОГО ОБРАЗЦА
ЛИЧНОЕ ДЕЛО №_______
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
/фамилия, имя отчество/
Формат 230х330мм
На лицевой стороне
На оборотной стороне
ЧАСТЬ I
1) послужной список;
2) заключение комиссии по определению стажа службы;
3) заключение о подтверждении отдельных периодов службы.
Опись документов
(находится на оборотной стороне всех частей личного дела)
№ п/п
наименование документа
количество листов
подпись сотрудника кадровой службы
Формат 230х330мм
На лицевой стороне
На лицевой стороне
ЧАСТЬ II
1) оригинал сертификата о прохождении тестирования граждан поступающих на правоохранительную службу;
2) оригинал сертификата (об окончании Первоначального профессионального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета органов внутренних дел).
3) аттестационные листы;
4) служебные характеристики в период службы;
5) представления к присвоению первичного специального звания, представления к понижению (восстановлению), лишению в специальном звании;
6) решение о задержке представления к присвоению очередного специального звания;
7) представления к назначению на должность, перемещению по службе, освобождению от занимаемой должности, увольнению из органов внутренних дел;
8) ходатайство о продлении срока службы в органах внутренних дел;
9) наградные листы, представления к поощрению (награждению).
ЧАСТЬ III
1) заявление о приеме на службу в органы внутренних дел, заявление о поступлении на очное обучение в организации образования МВД;
2) автобиография (написанная от руки и отпечатанная на компьютере), согласно приложению 3;
3) характеристики (служебные, учебные и др.), представляемые до поступления на службу (учебу);
4) заключение военно-врачебной комиссии;
5) письменное обязательство об ознакомлении с условиями прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения, предупреждении об ответственности за нарушение служебной дисциплины и законности;

11) ІІМ білім беру ұйымдарының бейіндік және ғылыми-педагогикалық магистратурасының түлектері туралы мәліметтер;
12) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Басқару академиясының магистратура түлектері туралы мәліметтер;
13) "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқудан өткен адамдар бойынша мәліметтер;
14) шетелдік оқу орындарын бітірген адамдар бойынша мәліметтер.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пішімі 230х330мм
ІІО қызметкерінің дербес
деректері қамтитын жеке істерді
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
Құпия
(толтыру бойынша)
ЖАҢА ҮЛГІДЕГІ ЕЛТАҢБА
ЖЕКЕ ІС №_______
__________________________________________________________________
______________________________________________ / Тегі, Аты, Әкесінің аты/
Пішімі 230х330мм
Алдынғы жағында
Артқы жағында
I БӨЛІМ
1) қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін айқындау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
3) қызметтің жекелеген кезеңдерін растау туралы қорытынды.
Құжаттар тізімдемесі
(жеке істің барлық бөліктерінің артқы жағында орналасқан)
№ р/с
Құжаттың атауы
Парақтар саны
Кадр қызметі қызметкерінің қолы
Пішімі 230х330мм
Алдынғы жағында
Алдынғы жағында
II БӨЛІМ
1) Құқық қорғау қызметіне түсетін азаматтардың тестілеуден өткені туралы сертификаттың түпнұсқасы;
2) сертификаттардың түпнұсқасы (бастапқы кәсіптік оқуды, қайта даярлау, біліктілікті арттыру курстарын, сондай-ақ ішкі істер органдарының бюджеті есебінен төленетін білім беру және басқа да курстарды бітіргені туралы);
3) аттестаттау парақтары;
4) қызмет кезеңіндегі қызметтік мінездемелер;
5) бастапқы арнаулы атақ беруге ұсыну, арнаулы атақтан төмендетуге (қалпына келтіруге), айыруға ұсыну;
6) кезекті арнаулы атақ беруге ұсынуды кешіктіру туралы шешім;
7) лауазымға тағайындауға, қызмет бабында ауысуға, атқаратын лауазымынан босатуға, ішкі істер органдарынан босатуға ұсыну;
8) ішкі істер органдарында қызмет мерзімін ұзарту туралы өтінішхат;
9) марапаттау парақтары, көтермелеуге (наградтауға) ұсынымдар.
III БӨЛІМ
1) ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы, ІІМ білім беру ұйымдарына күндізгі оқуға түсу туралы өтініш;
2) 3-қосымшаға сәйкес өмірбаян (қолмен жазылған және компьютерде басылған);
3) қызметке (оқуға) түскенге дейін ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және т.б.);
4) әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
5) қызмет өткеру, материалдық және зейнетақымен қамсыздандыру шарттарымен танысу, қызметтік тәртіп пен заңдылықты бұзғаны үшін жауапкершілік туралы ескерту туралы жазбаша міндеттеме;

6) подписка по форме, согласно приложению 4;
7) обязательство по форме, согласно приложению 5;
8) обязательство по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
9) обязательство по соблюдению Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы;
10) бланк с текстом Присяги лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан;
11) иные обязательства, подписки, стандарты в период службы.
Формат 230х330мм
На лицевой стороне
На лицевой стороне
ЧАСТЬ IV – "Архивные материалы"
1) трудовой договор;
2) контракт о приеме на службу в органы внутренних дел;
3) контракт на подготовку специалистов в организациях образования МВД;
4) справка о расходах за период обучения в организациях образования МВД,
5) справка о расходах за период обучения на первоначальной профессиональной подготовке МВД;
6) устаревшие послужные списки;
7) устаревшие автобиографии;
8) рапорта сотрудника;
9) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
10) решения и протокола собраний личного состава, заседаний общественных формирований и др.;
11) устаревшие справки ВВК, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
12) рапорт о продлении срока службы в органах внутренних дел;
13) уведомление об увольнении;
14) нотариальная копия договора на доверительное управление имуществом (при наличии);
15) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии.
ЧАСТЬ V – "Материалы изучения и специальной проверки"
1) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, изучение и проверку;
2) план проведения специальной проверки;
3) требования сформированные системой "Информационный сервис" КПСиСУ ГП РК на кандидата, сотрудника, близких родственников (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), а также супруг (супруга) и свойственников;
4) оригинал или копия ответа из органов Национальной безопасности;
5) материалы по дополнительной проверке, результаты проверок по административным учетам органов внутренних дел, оперативных мероприятий при необходимости;
6) заключение по специальной проверке (заключение по дополнительной автобиографической проверке);
7) заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе.
8) договор (контракт) о допуске к государственным секретам;

6) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылу;
7) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
8) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша міндеттеме;
9) құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексін сақтауы жөніндегі міндеттеме;
10) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамы адамдарының ант мәтіні жазылған бланк;
11) қызмет кезеңіндегі өзге де міндеттемелер, жазылымдар, стандарттар.
Пішімі 230х330мм
Алдынғы жағында
Алдынғы жағында
IV БӨЛІМ – "Мұрағат материалдары"
1) Еңбек келсімшарты;
2) ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы келісімшарт;
3) ІІМ білім беру ұйымдарында мамандар даярлауға арналған келісімшарт;
4) ІІМ білім беру ұйымдарында оқу кезеңіндегі шығыстар туралы анықтама;
5) ІІМ-нің бастапқы кәсіптік даярлығында оқу кезеңіндегі шығыстар туралы анықтама;
6) ескірген қызметтік тізімдер;
7) ескірген өмірбаяндар;
8) қызметкердің баянаты;
9) қызметтік тексерулер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
10) жеке құрам жиналыстарының, қоғамдық құрылымдар отырыстарының шешімдері мен хаттамалары және т. б.;
11) ӘДК ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалар;
12) ішкі істер органдарында қызмет мерзімін ұзарту туралы баянат;
13) жұмыстан босату туралы хабарлама;
14)мүлікті сенімгерлік басқаруға арналған келсімшарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (бар болса);
15) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары.
V БӨЛІМ – "Зерттеу және арнайы тексеру материалдары"
1) дербес деректерді жинауға және өңдеуге, зерделеуге және тексеруге келісім беру туралы өтініш;
2) арнайы тексеру жүргізу жоспары;
3) кандидатқа, қызметкерге, жақын туыстарына (ата-аналарына (ата-анасына), балаларына, асырап алушыларына, асырап алынғандарына, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілеріне, атасы, әжесі, немерелеріне), сондай-ақ жұбайына (зайыбына) және жекжаттарына Қазақстан Республикасы БП ҚСжАЕАК "Ақпараттық сервис" жүйесі қалыптастырған талаптар;
4) ұлттық қауіпсіздік органдарынан жауаптың түпнұсқасы немесе көшірмесі;
5) қосымша тексеру жөніндегі материалдар, ішкі істер органдарының әкімшілік есептері бойынша тексеру нәтижелері, қажет болған жағдайда жедел іс-шаралар;
6) арнайы тексеру жөніндегі қорытынды (қосымша өмірбаяндық тексеру жөніндегі қорытынды);
7) жедел-тыңшылық жұмысқа қорытынды (рұқсат);
8) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы келсімшарт;

9) заключение по результатам психолого-социологического исследования.
ОПИСЬ документов, находящихся в конверте личного дела
№/№
Наименование документа
Кол-во
листов
Подпись лица,
Получившего документ
Дополнительные документы к личному делу
Кол-во листов
Дата и подпись сотрудника кадровой службы
Примечание
Дубликат личного дела
Материалы изучения и специальной проверки
Архивные материалы
Сокращенное личное дело офицера запаса
Приложение № 2
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚЫЗМЕТТІК ТІЗІМІ ПОСЛУЖНОЙ СПИСОК
Жеке нөмір/Личный номер №______________
________________________________________________________________________________
фамилия/тегі
________________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты/имя, отчество
________________________________________________________________________________
ЖСН/ИИН
Специальное (воинское) звание
Дата, номер и чей приказ о присвоении звания
Специальное (воинское) звание
Дата, номер и чей приказ о присвоении звания
1. Туған кезі /Дата рождения
2. Туған жері / Место рождения
3. Ұлты / Национальность
4. Образование, специальность
(год окончания и наименование учебного заведения)/
Білім, мамандығы (оқу орнын бітірген жылы және оның атауы)
данные указываются в хронологическом
порядке последовательно от ранней даты
завершения обучения к более поздней.
5. Шетел тілдерін біліу /
Знание языков, уровень владения иностранного языка
(А1, А2, В1, В2, С1, С2)
сертификаты Qazaq resmi test/Qaztest и другие международные сертификаты
6. Сведения об ученой степени и ученом звании /
ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы туралы мәліметтер
7. Сведения о наличии научных трудов и изобретений /
Ғылыми еңбектер мен өнертабыстардың болуы туралы мәліметтер
8. Дербес еңбек қызметі / Самостоятельная трудовая деятельность
Күні / Дата
Место работы (наименование учреждения или предприятия) и занимаемая должность, род занятий
район, город, область, страна
С какого времени (число, месяц, год)
По какое время (число, месяц, год)

9) психологиялық-социологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды.
Жеке іс конвертіндегі құжаттардың тізімдемесі
№/№
Құжаттың атауы
Парақтар
саны
Құжатты алған адамның қолы
Жеке іске қосымша құжаттар
Парақтар саны
күні және қызметкердің қолы
ескертпе
Жеке істің телнұсқасы
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
Мұрағат материалдары
Офицердің қысқартылған жеке ісі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚЫЗМЕТТІК ТІЗІМ
ПОСЛУЖНОЙ СПИСОК
Жеке нөмір/Личный номер №______________
___________________________________________________________________________ фамилия/тегі
_________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты/имя, отчество
__________________________________________________________________________ ЖСН/ИИН
арнайы (әскери) атағы специальное (воинское) звание
Күні, нөмірі және кімнің атақ беру туралы бұйрығы
Дата, номер и чей приказ о присвоении звания
арнайы (әскери) атағы специальное (воинское) звание
Күні, нөмірі және кімнің атақ беру туралы бұйрығы
Дата, номер и чей приказ о присвоении звания
1. Туған күні /Дата рождения
2. Туған жері / Место рождения
3. Ұлты / Национальность
4. Білімі, мамандығы (оқу орнын бітірген жылы және оның атауы)
Образование, специальность
(год окончания и наименование учебного заведения)/
Деректер хронологиялық тәртіпте оқуды аяқтаудың ерте күнінен кейінгі күніне дейін дәйекті түрде көрсетіледі
Данные указываются в хронологическом порядке последовательно от ранней даты завершения обучения к более поздней.
5. Шет тілдерін білуі/
Знание языков, уровень владения иностранного языка
(А1, А2, В1, В2, С1, С2)
Qazaq resmi test/Qaztest сертификаттары және басқа да халықаралық сертификаттар
6. Ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы туралы мәліметтер/ Сведения об ученой степени и ученом звании
7. Ғылыми еңбектер мен өнертабыстардың болуы туралы мәліметтер/ Сведения о наличии научных трудов и изобретений
8. Дербес еңбек қызметі / Самостоятельная трудовая деятельность
Күні / Дата
Жұмыс орны (мекеменің немесе кәсіпорынның атауы) және атқаратын лауазымы, кәсібі Место работы (наименование учреждения или предприятия) и занимаемая должность, род занятий
аудан, қала, облыс, ел район, город, область, страна
Қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы)
С какого времени (число, месяц, год)
Қай уақытта
(күні, айы, жылы)
По какое время (число, месяц, год)

9. Қызмет өткеру / Прохождение службы (8 листов)
С какого времени
(число, месяц, год)
По какое время
(число, месяц, год)
Часть, соединение, наименование службы, подразделения и органа внутренних дел
Должность
Чей, номер и дата приказа
10. Периоды службы, подлежащие выслуге лет на льготных условиях
Записи производятся на основании соответствующих документов по льготному исчислению выслуги лет с обязательным указанием официальных реквизитов документов
С какого времени (число, месяц, год)
По какое время (число, месяц, год)
Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с _________________ по __________________считать на льготных условиях: один месяц
за __________________месяца.
Основание: _______________________________________________________________
(приказы начальников ОВД (командиров воинских частей)
11. Награды и поощрения (4 листа)
Чем награжден/поощрен
За что награжден/поощрен
Основание (чей, номер и дата приказа)
12. Подготовка, повышение квалификации и переподготовка
Вид обучения
Период обучения
Место обучения
Реквизиты документа об окончании обучения
13. Дисциплинарные взыскания (3 листа)
Чей приказ, номер и дата
Какое наложено взыскание и за что
Отметка о снятии взыскания
14. Сведения о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга _____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
15. Сведения о родителях сотрудника
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
16. Семейное положение сотрудника
Фамилия, имя, отчество жены/мужа/детей
Степень родства
Число, месяц, год и место рождения
Основание для записи
Примечание
17. Адрес места жительства сотрудника, контактный номер телефона
__________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
Послужной список составил:
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
/должность, звание, фамилия и инициалы сотрудник кадровой службы/
"______"_______________20_____г.
"УТВЕРЖДАЮ"
____________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
/руководитель кадровой службы, звание, фамилия и инициалы/
М.П.
Расписка в подтверждении "___"__________20____г. ____________________________
правильности записанных "___"__________20____г._____________________________
сведения             "___"__________20____г.__________________________________
"___"__________20____г.__________________________________
"___"__________20____г.__________________________________
Приложение № 3
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Түсінікті, ұқыпты жазуыңызды өтінеміз
Просьба: писать разборчиво, аккуратно
Ө М І Р Б А Я Н
А В Т О Б И О Г Р А Ф И Я
Пишется собственноручно в произвольной форме, но с ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ указанием следующих сведений:
- фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), число, месяц, год рождения и место рождения (село, район, город, область);
- национальность, гражданство;
- когда, где, в каких учебных заведениях учился, специальность по образованию, номер и дата выдачи документа;
- родной язык, владение другими языками (с указанием подтверждающих сертификатов);
- отношение к войнской обязанности, когда и кем призывался на службу в Вооруженные Силы, где и в качестве кого проходил службу;
- ученая степень, ученое звание, научные труды и изобретения (при наличии);
- какие государственные награды имеете (при наличии), избирались ли в выборные органы (при избрании);
- данные о личных достижениях в сфере науки, культуры, искусства и спорта (при наличии);
- семейное положение (холост/не замужем, женат/замужем, в разводе, вдовец/вдова), численность детей (при наличии);
- данные близких родственников кандидата, супруг (супруга) и свойственников: фамилия, имя, отчество (при его наличии), прежние фамилии, если они изменили в установленном порядке, ИИН, число, месяц и год рождения, место рождения, место проживания и место работы, даты и причины изменения гражданства (в случае их изменения);
- привлекались ли Вы, супруга (супруг) близкие родственники, свойственники к уголовной ответственности, административной ответственности в судебном порядке (когда, за что);
- с какого времени начал работать, кем, где, когда где работал(а), причины перехода;
- место последней работы и должность, место жительства, если приходилось переезжать с одного места жительства на другое, то указываются прежние места жительства.
"____" _______________ 20___жыл/год
(толтырылған дата)
(дата заполнения)
Өзінің қолы _______________________
Подпись
Приложение № 4
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
ПОДПИСКА
Я,_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) предупрежден(а): что в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" должностное лицо или гражданин Республики Казахстан, допущенные или ранее допускавшиеся к государственным секретам, временно ограничены в своих правах выезда за границу до истечения срока, предусмотренного договором о допуске к государственным секретам (после прекращения работы со сведениями, составляющими государственную тайну); что за разглашение сведений, составляющих государственные секреты, или утрату документов и предметов, содержащих такие сведения, а также иные нарушения режима секретности буду привлечен(а) к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

9. Қызмет өткеру / Прохождение службы (8 парақ)
Қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы)
С какого времени (число, месяц, год)
Қай уақытта
(күні, айы, жылы)
По какое время (число, месяц, год)
Бөлім, құрама, қызметтің, бөлімшенің және ішкі істер органының атауы
Часть, соединение, наименование службы, подразделения и органа внутренних дел
Лауазымы
должность
Кімнің бұйрығы, бұйрықтың нөмірі мен күні
Чей, номер и дата приказа
10. Жеңілдікті шарттармен еңбек сіңіруге жататын қызмет кезендері / Периоды службы, подлежащие выслуге лет на льготных условиях
Жазбалар ресми құжаттарды міндетті түрде көрсете отырып, еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеу жөніндегі тиісті құжаттардың негізінде жүргізіледі
Записи производятся на основании соответствующих документов по льготному исчислению выслуги лет с обязательным указанием официальных реквизитов документов
Қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы)
С какого времени (число, месяц, год)
Қай уақытта
(күні, айы, жылы)
По какое время (число, месяц, год)
Зейнетақыны тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдардағы қызмет кезеңдері _______
бойынша _____ жеңілдік шарттарымен есептеу: бір ай үшін ______ ай.
Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с_______ по ______считать на
льготных условиях: один месяц за __________________месяца.
Негіз/Основание:
________________________________________________________________
ІІО бастықтарының (әскери бөлімдеркомандирлерінің) бұйрықтары / (приказы начальников ОВД (командиров воинских частей)
11. Марапаттар мен көтермелеулер/Награды и поощрения (4 парақ)
Қандай марапат алды/көтермеленді
Чем награжден/поощрен
Не үшін марапатталды/көтермеленді
За что награжден/поощрен
Негіз (кімнің бұйрығы, бұйрықтың нөмірі мен күні)
Основание (чей, номер и дата приказа)
12. Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау / Подготовка, повышение квалификации и переподготовка
Оқыту түрі
Вид обучения
Оқу кезені
Период обучения
Оқу орны
Место обучения
Оқуды аяқтағаны туралы құжаттың деректемелері
Реквизиты документа об окончании обучения
13. Тәртіптік жазалар / Дисциплинарные взыскания (3 парақ)
Кімнің бұйрығы, нөмірі және күні
Чей приказ, номер и дата
Қандай жаза қолданылады және не ушін
Какое наложено взыскание и за что
Жазаны алу туралы белгі
Отметка о снятии взыскания
14. Қызметкердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын атқару кезіндеалған жарақаттары, контузиялары, мертігулері, аурулары туралы мәліметтер / Сведенияоранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполненииим служебныхобязанностей или служебного долга _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Қызметкердің ата-насы туралы мәліметтер / Сведения о родителях сотрудника
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
16. Қызметкердің отбасылық жағдайы / Семейное положение сотрудника
Тегі, аты, әкеснің аты
Әйелі, күйеуі, балалары
Фамилия, имя, отчество жены/мужа/детей
Туыстық дәрежесі
Степень родства
Туған күні, айы, жылы және орны
Число, месяц, год и место рождения
Жазу үшін негіз
Основание для записи
Ескертпе
Примечание
17. Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы, байланыс телефонының нөмірі /Адрес места жительства сотрудника, контактный номер телефона________________________
____________________________________________________________________
______________________________________________________________
Қызметтік тізімді құрастырған:
Послужной список составил:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Кадр қызметінің лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні/должность, звание, фамилия и
инициалы сотрудник кадровой службы/
"___"_______________20_____ж.
"БЕКІТЕМІН"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кадр қызметі басшысының лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні/руководитель
кадровой службы, звание, фамилия и инициалы/М.Ө./М.П.
Жазылған мәліметтердің дұрыстығын растаудағы қолхат / Расписка в подтверждении
правильности записанных сведений
"______"__________20____ж._________________________________
"______"__________20____ж._________________________________
"______"__________20____ж.__________________________________
"______"__________20____ж.__________________________________
"______"__________20____ж.__________________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Түсінікті, ұқыпты жазуыңызды өтінеміз
Просьба: писать разборчиво, аккуратно
Ө М І Р Б А Я Н
А В Т О Б И О Г Р А Ф И Я
Өз қолымен еркін түрде жазылады, бірақ мынадай мәліметтерді міндетті түрде көрсету керек:
- тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН), туған күні, айы, жылы және туған жері (ауыл, аудан, қала, облыс);
- ұлты, азаматтығы;
- қашан, қайда, қай оқу орындарында оқыған, білімі бойынша мамандығы, құжаттың нөмірі мен берілген күні;
- ана тілі, басқа тілдерді меңгеру (растайтын сертификаттарды көрсете отырып);
- әскери міндеттілікке, қашан және кім Қарулы Күштерге қызметке шақырылды, қайда және кім ретінде қызмет өткерді;
- ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, ғылыми еңбектері мен өнертабыстары (бар болса);
- қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар (бар болса), сайланбалы органдарға сайланды ма (сайланған кезде);
- ғылым, мәдениет, өнер және спорт саласындағы жеке жетістіктері туралы деректер (бар болса);
- отбасылық жағдайы (бойдақ/тұрмыс құрмаған, үйленген/тұрмыс құрған, ажырасқан, жесір ер адам/жесір), балалар саны (бар болса);
- кандидаттың жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының) және жекжаттарының деректері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), бұрынғы тегі, егер олар белгіленген тәртіппен өзгерген болса, ЖСН, туған күні, айы және жылы, туған жері, тұратын жері және жұмыс орны, азаматтықтың өзгеру күні мен себептері (олар өзірген жағдайда);
- сіз, жұбайыңыз (зайыбыңыз), жақын туыстарыңыз, жекжаттарыңыз қылмыстық жауапкершілікке, сот тәртібімен әкімшілік жауапкершілікке тартылдыңыз ба (қашан, не үшін);
- қай уақыттан бастап ол жұмыс істей бастады, кім, қайда, қашан жұмыс істеді, ауысу себептері;
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты жері, егер бір тұрғылықты жерінен екінші тұрғылықты жеріне көшуге тура келсе, онда бұрынғы тұрғылықты жері көрсетіледі.
"____" _______________ 20___жыл/год (толтырылған күні) (дата заполнения)
Өзінің қолы _______________________
Подпись
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
ҚОЛХАТ
Мен,____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік құпияларға жіберілген немесе бұрын жіберілген Қазақстан Республикасының лауазымды адамы немесе азаматы шетелге шығу құқықтарында рұқсат беру туралы шартта көзделген мерзім өткенге дейін уақытша шектелгені мемлекеттік құпияларға (мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтермен жұмыс тоқтатылғаннан кейін); мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жария еткені немесе осындай мәліметтерді қамтитын құжаттар мен заттарды жоғалтқаны, сондай-ақ құпиялылық режимін өзге де бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапқа тартылатыны туралы ескертілдім.

Обязуюсь в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" хранить государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения правоохранительной службы в течение времени, установленного законом.
"____" _____________ 20 __ года
Подпись ______________________
Сотрудник кадровой службы _________________
"____" _____________ 20 __ года
Подпись ______________________
Приложение № 5
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО
Я,_____________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии) являясь сотрудником органов внутренних дел, в соответствии со статьями 16 и 17 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", статьей 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан",
Предупрежден(а):
что не вправе: быть депутатом представительных органов и членом органов местного самоуправления, состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать в поддержку какой-либо политической партии, создавать в системе
правоохранительных органов общественные объединения, преследующие
политические цели, основанные на общности их профессиональных интересов
для представления защиты трудовых, а также других социально-экономических прав и интересов своих членов и улучшения условий труда; заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности; заниматься предпринимательской деятельностью, в том числе участвовать в управлении коммерческой организацией независимо от ее организационно-правовой формы; быть представителем по делам третьих лиц, за исключением случаев, предусмотренных законами; использовать в неслужебных целях средства материально-технического, финансового и информационного обеспечения, другое государственное имущество и служебную информацию; участвовать в действиях, препятствующих нормальному функционированию государственных органов и выполнению служебных обязанностей; в связи с исполнением должностных полномочий пользоваться в личных целях услугами физических и юридических лиц; использовать свое служебное положение в корыстных целях, в том числе путем
сговора с должностными и иными лицами; занимать должность, находящуюся в непосредственной подчиненности должности, занимаемой близкими родственниками (родителями, детьми, усыновителями, усыновленными, полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой); осуществлять деятельность, не совместимую с выполнением государственных функций; использовать служебную и иную информацию, не подлежащую официальному распространению, в целях получения или извлечения имущественных и неимущественных благ и преимуществ.
Кроме того, обязуюсь:

"Құқық қорғау қызметі туралы" Заңның 16-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде құқық қорғау қызметі тоқтатылғаннан кейін де заңда белгіленген уақыт ішінде сақтауға міндеттенемін.
"____" _____________ 20 __ жыл
қолы ______________________
Кадр қызметінің қызметкері __________
"____" _____________ 20 __ жыл
қолы ______________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
МІНДЕТТЕМЕ
Мен,_________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ішкі істер органдарының қызметкері бола отырып, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 және 17-баптарына, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес
өкілді органдардың депутаты және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшесі болуға, партияларда, кәсіптік одақтарда болуға, қандай да бір саяси партияны қолдауға, құқық қорғау органдарының жүйесінде өз мүшелерінің еңбек, сондай-ақ басқа да әлеуметтік-экономикалық құқықтары мен мүдделерін қорғауды ұсыну және еңбек жағдайларын жақсарту үшін олардың кәсіби мүдделерінің ортақтығына негізделген саяси мақсаттарды көздейтін қоғамдық бірлестіктер құруға; педагогикалық, ғылыми және шығармашылық қызметтен басқа ақылы қызметпен айналысуға; кәсіпкерлік қызметпен айналысуға, оның ішінде заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, оның ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, коммерциялық ұйымды басқаруға қатысуға; үшінші тұлғалардың істері бойынша өкіл болуға, материалдық-техникалық, қаржылық және ақпараттық қамтамасыз ету құралдарын, басқа да мемлекеттік мүлікті және қызметтік ақпаратты қызметтік емес мақсаттарда пайдалануға; мемлекеттік органдардың қалыпты жұмыс істеуіне және қызметтік міндеттерін орындауға кедергі келтіретін іс - әрекеттерге қатысуға; лауазымдық өкілеттіктерін орындауға байланысты жеке және заңды тұлғалардың қызметтерін жеке мақсаттарда пайдалануға; өзінің қызметтік жағдайын пайдакүнемдік мақсаттарда, оның ішінде
лауазымды және өзге де адамдармен сөз байласу арқылы пайдалануға; жақын туыстары (ата-аналары, балалары, асырап алушылары, асырап алынғандары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) атқаратын лауазымға тікелей бағынысты лауазымды атқаруға; мемлекеттік функцияларды орындаумен сәйкес келмейтін қызметті жүзеге асыруға; қызметтік және мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен артықшылықтарды алу мақсатында ресми таратылуға жатпайтын өзге де ақпаратты пайдалануға құқығым жоқ екені туралы ескертілді.
Одан басқа:

Приложение 5-1
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника органов
внутренних дел
Сноска. Правила дополнены приложением 5-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2026 № 217.
ЗАЯВЛЕНИЕ (СОГЛАСИЕ)
на сбор и обработку персональных, в том числе медицинских, данных
Я, ______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
являясь сотрудником органов внутренних дел Республики Казахстан, в соответствии с:
• Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
• "Предпринимательского кодекса" Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
• Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите";
Правилами ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1034, даю согласие Министерство внутренних дел Республики Казахстан и его территориальным подразделениям на сбор, обработку, накопление, хранение, уточнение (обновление, изменение), использование и проверку моих персональных данных, включая медицинские данные.
Перечень медицинских данных, на обработку которых дается согласие:
• сведения об открытии, продлении и закрытии листов временной нетрудоспособности;
• сведения о периоде временной нетрудоспособности;
• наименование медицинской организации;
• фамилия и инициалы лечащего врача;
• иные сведения о состоянии здоровья в объеме, необходимом для решения вопросов прохождения службы.
Цели обработки персональных и медицинских данных:
• определение пригодности к службе в органах внутренних дел;
• контроль соблюдения служебной дисциплины;
• проведение аттестации и служебных проверок;
• решение вопросов назначения на должность, перемещения и увольнения;
• иные цели, прямо предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Персональные и медицинские данные подлежат хранению и обработке в защищенных информационных системах органов внутренних дел.
Настоящее согласие действует в период прохождения мной службы в органах внутренних дел.
Мне разъяснены мои права как субъекта персональных данных, цели, объем, порядок их обработки, а также меры по обеспечению их защиты.
Ф.И.О. и подпись сотрудника: ________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. и подпись сотрудника службы по работе с личным составом: _______________
__________________________________________________________________________
Приложение № 6
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника ОВД
Форма

5-1-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары қызметкерінің
дербес деректерін қамтитын
жеке істерді жүргізу
қағидаларына
ӨТІНІШ (КЕЛІСІМ) дербес деректерді, соның ішінде медициналық деректерді жинауға және өңдеуге
Ескерту. 5-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2026 № 217 бұйрығымен.
Мен, _______________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)),
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері болып табыла отырып, келесі заңнамалық актілерге сәйкес:
• "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі кодексі;
• Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы "Кәсіпкерлік кодексі";
• "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 мамырдағы Заңы;
• Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1034 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне және оның аумақтық бөліністеріне менің дербес деректерімді, соның ішінде медициналық деректерімді жинауға, өңдеуге, жинақтауға, сақтау, нақтылау (жаңарту, өзгерту), пайдалану және тексеруге келісім беремін.
Өңдеуге келісім берілген, медициналық деректердің тізімі:
• уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарын ашу, ұзарту және жабу туралы мәліметтер;
• уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңі туралы мәліметтер;
• медициналық ұйымның атауы;
• емдейтін дәрігердің тегі және инициалдары;
• қызметті өту мәселелерін шешу үшін қажет көлемде денсаулық жағдайы туралы басқа мәліметтер.
Дербес және медициналық деректерді өңдеудің мақсаттары:
• ішкі істер органдарында қызметке жарамдылығын анықтау;
• қызметтік тәртіпті сақтауды бақылау;
• аттестация және қызметтік тексерістер жүргізу;
• лауазымға тағайындау, ауыстыру және босату мәселелерін шешу;
• Қазақстан Республикасының заңнамасында нақты көзделген басқа мақсаттар.
Дербес және медициналық деректер ішкі істер органдарының қорғалған ақпараттық жүйелерінде сақталады және өңделеді.
Осы келісім менің ішкі істер органдарындағы қызмет өтуім кезеңінде әрекет етеді.
Маған дербес деректер субъектісі ретіндегі құқықтарым, олардың мақсаттары, көлемі, өңдеу тәртібі, сондай-ақ деректерді қорғау шаралары түсіндірілді.
Қызметкердің толық аты-жөні және қолы: ________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметкердің толық аты-жөні және қолы:
_____________________________________________________________________
ІІО қызметкерлерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан

1)  Длина – 150 мм. Высота – 20 мм.
___________________________________________ маман біліктілік
атағы берілді.
Негіз: 20_____ж. "______" _________________
№___________________бұйрық
2) Длина 150мм. Высота – 20 мм
20_____ж. "______" _________________
лауазымдық жалақысының мөлшерін айқындау үшін қызмет өтілі
_______жыл, _______ай, _______күнді құрайды.
Негіз: 20_____ж. "______" _________________
№_________бұйрық ___________________________
3) Длина – 80 мм.Высота – 25 мм
4). Длина 80 мм. Высота – 25мм
5) Длина – 125 мм. Высота – 18 мм.
6) Длина – 125 мм. Высота – 18 мм.
7) Длина – 125 мм. Высота – 18 мм.
Приложение № 7
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Карточка контроля оформления личного дела
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата проверки
Состояние личного дела
Должность, подпись лица, ответственного за ведение личного дела
Пояснение:
Карточка заводится на каждое личное дело и хранится вместе с ним.
Записи производятся лицом, ответственным за оформление личного дела, по окончанию его оформления, а также во всех случаях передачи ведения личного дела другому лицу, перед пересылкой в другой кадровый аппарат.
Контрольные проверки лиц, проверявших состояние ведения личных дел, фиксируются в этой же карточке.
Приложение № 8
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Инвентарная книга личных дел
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/наименование органа/
№ личного дела
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата поступления
Отметка о снятии с учета
1
2
3
Приложение № 9
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Контрольная карточка личного дела № ________
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Оборотная сторона контрольной карточки
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Приложение № 10
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них
№ п/п
Дата приема или заполнения трудовой книжки
Фамилия, имя отчество (при его наличии) владельца трудовой книжки
Должность служащего, который сдал или на которого заполнена трудовая книжка
Дата и основание выдачи на руки трудовой книжки при увольнении
Расписка служащего в получении трудовой книжки
Примечание
1
Ггод
Ччиисло
Ммесяц
2
Приложение № 11
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
Описание жетона с постоянным личным номером для начальствующего (офицерского) состава Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Жетон изготовляется в виде металлической пластинки овальной формы толщиной 1,5-2 мм. Размер по большой оси 45 мм., по малой оси 26 мм.
На лицевой стороне жетон имеет полоску, выштампованную по его продольной оси. Над полоской расположена надпись "ВС РК", а под ней –серия (буква русского алфавита) и номер жетона. Слева от этих надписей имеется отверстие диаметром 4 мм для прикрепления жетона к обмундированию или личному делу лица начальствующего (офицерского) состава.
Приложение № 12
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц начальствующего состава, получивших жетоны с личными номерами
________________________________________________________________________
(наименование органа, учреждения)
№/№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Год рождения
Звание
Личный номер
№ и дата приказа о присвоении личного номера
Подпись лица, получившего жетон
1
2
5
4
5
6
L 7
Приложение № 13
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника ОВД
Форма
ПЕРЕЧЕНЬ
отчетности по кадрам Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ п/п
Наименование представляемого документа
Периодичность отчетности
Кто представляет
Кому представляет
Сроки представления
1
Отчет о составе кадров, принятых и уволенных работниках по форме 1-К
по состоянию на 01 июля и
01 января
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
до 05 июля и 05 января
2
Сведения о лицах, имеющих ученое звание и ученую степень
ежегодно
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
до 05 декабря
3
Отчет "Кедр"
ежемесячно
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
До пятого числа каждого месяца
4
Сведения о выпускниках научно-педагогической и профильной магистратуры высших учебных заведений МВД Республики Казахстан
ежегодно
Высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан
ДРЛС МВД
В течении 10 дней после выпуска
5
Сведения о лицах, прошедших обучение по международной стипендии "Болашак"
ежегодно
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
В течении 10 дней после окончания обучения
6
Сведения о выпускниках магистратуры Академии управления при Президенте Республики Казахстан
ежегодно
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
до 05 декабря
8
Сведения о сотрудниках органов внутренних дел, окончивших зарубежные учебные заведения
ежегодно
ДП-ДПТ, организации образования, учреждения, подразделения, непосредственно подчиненные МВД
ДРЛС МВД
до 05 декабря
Примечание: 1. Порядок составления и сроки предоставления отчетов может изменяться по указанию ДРЛС МВД.
2. По необходимости в настоящий Перечень отчетности могут вноситься изменения и дополнения.
СВЕДЕНИЯ
о лицах, имеющих ученое звание и/или ученую степень
_____________________________________ _______________________________________
/ наименование органа внутренних дел/
на "___"_____________ 20____г,
№п\п
Штатный/
Совместительство
(указать)
Фамилия, имя, отчество
Специальное звание, должность
Ученая степень с указанием отрасли науки
Ученое звание с указанием отрасли науки
Шифр и расшифровка специальности
Кем и когда выдан, номер диплома
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
СВЕДЕНИЯ
о выпускниках научно-педагогической / профильной магистратуры
__________________________________________________________
/наименование организации образования МВД РК/
№ п\п
Звание, фамилия, имя, отчество
Место службы и должность до поступления
Год поступления
Год окончания
Специальность и наименование магистратуры
Место службы по итогам распределения
Примечание
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
СВЕДЕНИЯ
о лицах, прошедших обучение по международной стипендии "Болашак"
__________________________________________________________
/наименование органа внутренних дел, организации образования МВД РК/
№п\п
Звание, фамилия, имя, отчество
Место службы и должность
Период обучения
Место обучения
Специальность
Программа обучения
Примечание
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
СВЕДЕНИЯ
о выпускниках магистратуры Академии управления при Президенте Республики Казахстан
_________________________________________________________________________________
(наименование подразделения внутренних дел, организации образования МВД)
на "_____"________________20_____г.
№п\п
Звание, фамилия, имя, отчество
Место службы и должность
Период обучения
Программа обучения
Специальность
Реквизиты документа об образовании
Примечание
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
СВЕДЕНИЯ
о выпускниках факультета №1 Академии управления МВД Российской Федерации
_________________________________________________________________________________
(наименование подразделения внутренних дел, организации образования МВД)
на "_____"________________20_____г.
№п\п
Звание, фамилия, имя, отчество
Место службы и должность
Период обучения
Программа
обучения
Специальность
Реквизиты документа об образовании
Примечание
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
СВЕДЕНИЯ
о сотрудниках, окончивших зарубежные учебные заведения
_____________________________________________________________________
/наименование органа внутренних дел, организации образования МВД РК/
на "____"___________________20___г.
№п\п
Звание, фамилия, имя, отчество
Место службы и должность
Период обучения
Наименование учебного заведения и его местонахождение
Номер, серия документа об образовании, кем выдан
Программа обучения
Примечание
Начальник кадрового аппарата_______________________
Звание, фамилия и инициалы, дата и подпись
Примечание: Фамилии лиц, внесенных в настоящие сведения, перечисляются в алфавитном порядке.
___________________________________________________________________________
/наименовании организации образования МВД Республики Казахстан/
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА СОТРУДНИКА /РАБОТНИКА/, ИМЕЮЩЕГО УЧЕНУЮ (АКАДЕМИЧЕСКУЮ) СТЕПЕНЬ И/ИЛИ УЧЕНОЕ ЗВАНИЕ

1)  Ұзындығы – 150 мм. Биіктігі – 20 мм.
___________________________________________ маман біліктілік атағы
берілді.
Негіз: 20_____ж. "______" _________________
№___________________бұйрық
2) Ұзындығы – 150 мм. Биіктігі – 20 мм.
20_____ж. "______" _________________
лауазымдық жалақысының мөлшерін айқындау үшін қызмет өтілі
_______жыл, _______ай, _______күнді құрайды.
Негіз: 20_____ж. "______" _________________
№_________бұйрық ___________________________
3) Ұзындығы – 80 мм. Биіктігі – 25 мм
4). Ұзындығы – 80 мм. Биіктігі – 25 мм
5) Ұзындығы – 125 мм. Биіктігі – 18 мм.
6) Ұзындығы – 125 мм. Биіктігі – 18 мм.
7) Ұзындығы – 125 мм. Биіктігі – 18 мм.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
Жеке істі ресімдеуді бақылау карточкасы __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тексеру күні
Жеке істің жай-күйі
Жеке істі жүргізуге жауапты адамның лауазымы, қолы
Түсіндіру:
Карточка әрбір жеке іске басталады және онымен бірге сақталады.
Жазбаларды жеке істі ресімдеуге жауапты адам оны ресімдеу аяқталғаннан кейін, сондай-ақ жеке істі жүргізуді басқа адамға берген барлық жағдайларда басқа кадр аппаратына жіберер алдында жүргізеді.
Жеке істерді жүргізудің жай-күйін тексерген адамдардың бақылау тексерулері сол карточкада тіркеледі.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
Жеке істердің түгендеу кітабы ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ / органның атауы/
жеке істің №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
түскен күні/
есептен шығару туралы белгі
1
2
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Жеке істің бақылау карточкасы № ________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді және жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдаған адамның қолы
Бақылау карточкасының сырт жағы
Оборотная сторона контрольной карточки
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді және жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдаған адамның қолы
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
10-қосымша
нысан
Еңбек кітапшалары мен олардың қосымшаларының қозғалысын есепке алу кітабы
№ р/с
Еңбек кітапшасын қабылдау немесе толтыру күні
Еңбек кітапшасы иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Еңбек кітапшасын тапсырған немесе толтырған қызметшінің лауазымы
Жұмыстан босатылған кезде еңбек кітапшасын қолына беру күні мен негізі
Еңбек кітапшасын алғаны туралы қызметшінің қолхаты ескерту
Ескертпе
1
Жжыл
Ккүн
Аай
2
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің басшы (офицерлік) құрамы үшін тұрақты жеке нөмірі бар жетонның сипаттамасы
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 бұйрығымен.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
12-қосымша
нысан
Жеке нөмірлері бар жетондар алған басшы құрамдағы адамдарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2026 № 586 бұйрығымен.
ІІО қызметкерінің дербес
деректерін қамтитын жеке
істерді жүргізу қағидаларына
13-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кадрлар жөніндегі есептілігінің ТІЗБЕСІ
№ р/с
Құжаттың атауы
Ұсынылатын есептіліктің кезеңділігі
Кім ұсынады
Кімге ұсынады
Ұсыну мерзімдері
1
1-К нысаны бойынша қабылданған және жұмыстан шығарылған қызметкерлердің кадрлар құрамы туралы есеп
1 шілдедегі, 1 қаңтардағы жағдай бойынша
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
5 шілдеге, 5 қаңтарға дейін
2
Ғылыми атағы мен есептік дәрежесі бар тұлғалар туралы мәліметтер
Жыл сайын
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
5 желтоқсанға дейін
3
"Кедр" есебі
ай сайын
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
Әр айдың бесінші күніне дейін
4
Қазақстан Республикасы ІІМ жоғары оқу орындарының ғылыми-педагогикалық- және бейіндік магистратурасының түлектері туралы мәліметтер
Жыл сайын
Қазақстан Республикасы ІІМ жоғары оқу орындары
ІІМ ЖҚЖД
Оқуды бітіргеннен кейін 10 күн ішінде
5
"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқудан өткен адамдар туралы мәліметтер
Жыл сайын
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
Оқуды бітіргеннен кейін 10 күн ішінде
6
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Басқару академиясының магистратура түлектері туралы мәліметтер
Жыл сайын
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
5 желтоқсанға дейін
8
Шетелдік оқу орындарын бітірген ішкі істер органдарының қызметкерлері туралы мәліметтер
Жыл сайын
ПД, Көліктегі ПД, ІІМ-ге, тікелей бағынатын білім беру ұйымдары, мекемелері, бөлімшелері
ІІМ ЖҚЖД
5 желтоқсанға дейін
Ескертпе: 1. Есептерді жасау тәртібі және ұсыну мерзімдері ІІМ ЖҚЖД нұсқау бойынша өзгеруі мүмкін. 2. Қажеттілігіне қарай осы есептілік тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Ғылыми атағы және / немесе ғылыми дәрежесі бар адамдар туралы мәліметтер
_____________________________________ _______________________________________ / ішкі істер органының атауы/
бойынша "___"_____________ 20____г.
р\с №
шттаттық/ толық емес
жұмыс күні
(көрсетілсін)
тегі, аты, әкесінің аты
арнаулы атағы, лауазымы
ғылым саласын көрсете отырып ғылыми дәрежесі
ғылым саласын көрсете отырып ғылыми атағы
шифры мен мамандықты толық жазу
кім берген және қашан берілген, диплом нөмірі
Кадр аппаратының бастығы_______________________
Атағы, тегі және аты-жөні, күні және қолы
Ескертпе: осы мәліметтерге енгізілген адамдардың тегі алфавиттік тәртіппен көрсетіледі.
Ғылыми-педагогикалық / бейіндік магистратура түлектері туралы мәліметтер
_____________________________________ _______________________________________ /Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымының атауы/
р/с
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Қызмет орны және оқуға түскенге дейінгі лауазымы
Түскен жылы
Бітірген жылы
Мамандығы және магистратураның атауы
Бөлу қорытындысы бойынша қызмет орны
Ескертпе
Кадр аппаратының бастығы_______________________
Атағы, тегі және аты-жөні, күні және қолы
Ескертпе: осы мәліметтерге енгізілген адамдардың тегі алфавиттік тәртіппен көрсетіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқудан өткен адамдар туралы мәліметтер
__________________________________________________________ /Қазақстан Республикасы ІІМ ішкі істер органының, білім беру ұйымдарының атауы/
р\с №
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Қызмет орны және лауазымы
Оқу кезеңі
Оқу орны
Мамандығы
Оқу бағдарламасы
Ескертпе
Кадр аппаратының бастығы_______________________
Атағы, тегі және аты-жөні, күні және қолы
Ескертпе: осы мәліметтерге енгізілген адамдардың тегі алфавиттік тәртіппен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Басқару академиясы магистратурасының түлектері туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________________ /ішкі істер бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының атауы/
бойынша "___"_____________ 20____ж.
р/с №
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Қызмет орны және лауазымы
Оқу кезеңі
Оқу бағдарламасы
Мамандығы
Білімі туралы құжаттың деректемелері
Ескертпе
Кадр аппаратының бастығы_______________________
Атағы, тегі және аты-жөні, күні және қолы
Ескертпе: осы мәліметтерге енгізілген адамдардың тегі алфавиттік тәртіппен көрсетіледі.
Шетелдік оқу орындарын бітірген қызметкерлер туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
/ ішкі істер органының, Қазақстан Республикасы ІІМ, білім беру ұйымдарының атауы/
р/с
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Қызмет орны және лауазымы
Оқу кезеңі
Оқу орнының атауы және оның орналасқан жері
Білім туралы құжаттың нөмірі, сериясы, кім берген
Оқу бағдарламасы
Ескертпе
Кадр аппаратының бастығы_______________________
Атағы, тегі және аты-жөні, күні және қолы
Ескертпе: осы мәліметтерге енгізілген адамдардың тегі алфавиттік тәртіппен көрсетіледі.
/ Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымының атауы/
штаттық
толық емес жұмыс күні
ҒЫЛЫМИ (АКАДЕМИЯЛЫҚ) ДӘРЕЖЕСІ ЖӘНЕ / НЕМЕСЕ ҒЫЛЫМИ АТАҒЫ БАР ҚЫЗМЕТКЕРДІҢ /ЖҰМЫСКЕРДІҢ / ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ

1. Фамилия, имя и отчество __________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Пол _______________ 3. Национальность ____________________________________
3. Дата и место рождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Когда и какое учебное заведение закончил ___________________________________
5. Полученная специальность ________________________________________________
6. Обучение в адъюнктуре (аспирантуре)/в форме соискательства/докторантуре
__________________________________________________________________________
/период обучения и наименование учебного заведения/
7. Ученая степень___________________________________________________________
8. Шифр и наименование специальности_______________________________________
__________________________________________________________________________
9. Кем выдан документ, № документа и дата присуждения ученой степени__________
__________________________________________________________________________
10. Тема диссертационного исследования______________________________________
__________________________________________________________________________
11. Специализированный совет, где проводилась защита _________________________
__________________________________________________________________________
12. Обучение в магистратуре_________________________________________________
__________________________________________________________________________
/период обучения и наименование учебного заведения/
13. Шифр и наименование специальности, академическая степень _________________
14. Тема магистерской диссертации ___________________________________________
__________________________________________________________________________
15. Обучение в профильной докторантуре или докторантуре PhD__________________
__________________________________________________________________________
/нужное подчеркнуть, период обучения и наименование учебного заведения/
16. Шифр и наименование специальности, академическая степень
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Кем выдан документ, № документа и дата присуждения академической степени
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
18. Тема докторской диссертации_____________________________________________
__________________________________________________________________________
19. Специализированный совет, где проводилась защита _________________________
__________________________________________________________________________
20. Ученое звание и область науки____________________________________________
__________________________________________________________________________
21. Кем выдан документ, № документа и дата присвоения ученого звания___________
__________________________________________________________________________
22. Должность сотрудника к моменту заполнения карточки_______________________
__________________________________________________________________________
Дата заполнения

1. Тегі, аты және әкесінің аты________________________________________
2. Жынысы________________________________________________________
3. Ұлты ___________________________________________________________
4. Туған күні мен жері_______________________________________________
5. Қашан және қай оқу орнын бітірді___________________________________
6. Алынған мамандық _______________________________________________
7. Адъюнктурада (аспирантурада)/ізденіс нысанында/докторантурада оқу___
__________________________________________________________________
/оқу кезеңі және оқу орнының атауы/
8. Ғылыми дәрежесі_________________________________________________
9. Мамандықтың шифры мен атауы ___________________________________
10. Құжатты кім берді, құжаттың нөмірі және ғылыми дәреже берілген күн__
__________________________________________________________________
11. Диссертациялық зерттеу тақырыбы_________________________________
12. Қорғау өткізілген мамандандырылған кеңес__________________________
13. Магистратурада оқу _____________________________________________
(оқу кезеңі және оқу орнының атауы)
14. Мамандықтың шифры мен атауы – академиялық дәреже_______________
15. Магистрлік диссертация тақырыбы_________________________________
16. Бейінді доктарантурада немесе PhD доктарантурада оқыту_____________
__________________________________________________________________
/керегін сызыңыз, оқыту кезеңі және оқу орнының атауы/
17. Мамандықтың шифры мен атауы – академиялық дәрежесі______________
18. Құжатты кім берді, құжаттың нөмірі және академиялық дәреже берілген
күні ______________________________________________________________
19. Докторлық диссертация тақырыбы _________________________________
20. Қорғау өткізілген мамандандырылған кеңес _________________________
21. Ғылыми атағы және ғылым саласы _________________________________
22. Құжатты кім берді, құжаттың нөмірі және ғылыми атақ берілген күні ___
23. Карточканы толтыру сәтіне қызметкердің лауазымы___________________
Толтыру күні