Об утверждении натуральных норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан в мирное время
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 524
В соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии, военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан в мирное время.
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2023 года № 903 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 416 "Об утверждении норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии, военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан в мирное время".
3. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____" ___________ 2025 года
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 июля 2025 года № 524
Нормы снабжения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан в мирное время
Норма № 1 снабжения вещевым имуществом высшего офицерского состава Национальной гвардии Республики Казахстан.
п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерін бейбіт уақытқа арналған заттай мүлікпен жабдықтаудың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 524 қбпү бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерін бейбіт уақытқа арналған заттай мүлікпен жабдықтаудың нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 15 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің Ұлттық ұланның, әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерін бейбіт уақытта заттай мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы "№ 416 өзгерістер енгізу туралы № 903 бұйрығының күші жойылды деп танылсын".
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция генерал-лейтенанты Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2025 жылғы "__" ______
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2025 жылғы 16 шілдедегі
№ 524 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерін бейбіт уақытқа арналған заттай мүлікпен жабдықтаудың нормалары
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының жоғары офицерлер құрамын заттай мүлікпен жабдықтаудың №1 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

1. Обеспечиваются только при участии в проведении военных парадов, международных мероприятиях и других торжественных случаях в зимнее время.
Норма №2 снабжения вещевым имуществом старшего и младшего офицерского составов, рядового и сержантского состава, проходящих воинскую службу по контракту в Национальной гвардии Республики Казахстан, в военно-следственных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

1. Әскери шерулерге, халықаралық іс-шараларға және қыс мезгіліндегі басқа да салтанатты мерекелерге қатысу кезінде ғана қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланында, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарында аға және кіші офицерлер құрамын, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін қатардағы және сержанттық құрамды заттай мүлікпен жабдықтаудың №2 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на базах хранения и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 % от годовой потребности. В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10% от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Военнослужащие, получающие вещевое имущество по нормам №11 снабжения специальной одеждой и имуществом воинских частей (подразделений) специального назначения и военнослужащих в составе подразделений, входящих в формирование сил специального назначения Коллективных Сил оперативного реагирования Организации Договора Коллективной Безопасности не обеспечиваются по этой норме. При этом, военнослужащие частей и подразделений, получающим специальное обмундирование, обувь, белье и амуницию по другим нормам снабжения сроки носки предметов полевой формы одежды, обуви, белья и амуниции увеличиваются в 2 раза.
Рядовому и сержантскому составу по контракту при присвоении им офицерского воинского звания сроки носки ранее выданных засчитываются в обеспеченность.
Военнослужащим, при убытии в отпуск по уходу за ребенком, сроки носки предметов вещевого имущества приостанавливаются, при выходе из отпуска - возобновляются.
Знаки различия и нашиваемые знаки отличия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии и с замыслом проводимого мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Главнокомандующего дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды и обуви, амуниции и знаков различия. Пальто зимнее и перчатки парадные зимние выдаются исключительно при участии в проведении военных парадов, международных мероприятиях и других торжественных случаях в зимнее время. Для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Участникам международных учений по указанию заместителя Главнокомандующего допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви.
1. Выдаются военнослужащим на офицерских и сержантских должностях.
2. Выдаются постоянному составу Главного командования Национальной гвардии, регионального командования, Академии Национальной гвардии, магистрантам, адъюнктам и докторантам военных учебных заведений (кроме подразделений обеспечения учебного процесса), военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также командирам воинских частей и их заместителям, военнослужащие центра обеспечения Главного командования Национальной гвардии при воинской части 6636.

Әскерлерді сақтау базалары мен қоймаларда жабдықтау жоспарлары бойынша уақтылы қамтамасыз ету үшін жылдық қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет. Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10 пайызына дейінгі мөлшерде дайын киім-кешек пен аяқ киімнің азаймайтын қорын ұстау қажет.
Арнайы мақсаттағы бөлімдер мен бөлімшелердің әскери қызметшілерін Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының Ұжымдық жедел ден қою күштері арнайы мақсаттағы күштерінің құрамына кіретін бөлімшелердің құрамындағы әскери қызметшілерді арнайы киіммен және мүлікпен жабдықтаудың №11 нормасы бойынша заттай мүлікті алатын әскери қызметшілер осы норма бойынша қамтамасыз етілмейді. Бұдан басқа, жабдықтаудың басқа нормалары бойынша арнайы киім-кешек мүлкін алатын бөлімдер мен бөлімшелердің әскери қызметшілері далалық нысандағы киімдерді, аяқ киімдерді, іш киімдер мен амуниция кию мерзімдері 2 есеге ұлғайтылады.
Келісімшарт бойынша қатардағы және сержанттық құрамдарға оларға офицерлік әскери атақ беру кезінде бұрын берілген заттарды кию мерзімдері қамтамасыз етілуге есептеледі.
Әскери қызметшілерге бала күтімі бойынша демалысқа кеткен кезде заттай мүлікті кию мерзімдері тоқтатыла тұрады, демалыстан шыққан кезде – қайта басталады.
Тігілетін айырым белгілері және ерекшелік белгілері әскери киім нысандарымен бір жиынтықта жүреді.
Әскери шерулерге қатысушылар ҚР ҮҚ сәйкес (өткізілетін іс-шараның жоспарына сәйкес), салтанатты іс-шараларға, халықаралық келіссөздерге және шетелдік делегациялардың кездесулеріне Бас қолбасшының орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысаны, аяқ киім, амуниция және айырым белгілері заттарымен қамтамасыз етіледі. Қысқы пальто, салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғаптар тек қыс мезгілінде әскери шерулер өткізген кезде ғана беріледі. Аталған іс-шараны өткізу үшін киім нысанын, аяқ киімді, амуниция және белгіленбеген үлгілердің айырым белгілерін сатып алуға жол беріледі. Халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Бас қолбасшы орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім мен аяқ киім нысанын қосымша беруге жол беріледі.
1. Офицерлік және сержанттық лауазымдардағы әскери қызметшілерге беріледі.
2. Тек ҰҰ Бас қолбасшылығының, өңірлік қолбасшылығының, ҰҰ академиясының тұрақты құрамына, әскери оқу орындарының (оқу процесін қамтамасыз ету бөлімшелерінен басқа) магистранттарына, адъюнкттері мен докторанттарына, ҚР Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдарына, сондай-ақ әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлеріне (бастықтарына) және олардың орынбасарларына, 6636 әскери бөлімінің ҰҰ Бас қолбасшылығын қамтамасыз ету орталығының әскери қызметшілеріне беріледі.

3. Выдаются только заместителям Главнокомандующего, командующим и их заместителям, командирам и начальниками структурных подразделений непосредственного подчинения Главнокомандующему и его заместителям, руководителям ведомств и их заместителям.
4. Летному составу авиации и наземным авиационным специалистам свитер полевой, и куртка демисезонная полевая не выдаются. Кроме того, кепи полевое, костюм полевой летний и ботинки полевые летние, ботинки (кроссовки) тактические оливкового цвета выдаются 1 (штука, комплект и пара) на 3 года, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, шапка и снуд полевой, ботинки полевые зимние 1 (комплект, пара) на 5 лет.

3. Тек Бас қолбасшыға, қолбасшыларға және оның орынбасарларына, Бас қолбасшыға тікелей бағынысты құрылымдық бөлімшелердің бастықтарына және оның орынбасарларына беріледі.
4. Авиацияның ұшу құрамына және жерүсті авиация мамандарына белгіленген түсті далалық свитер мен белгіленген түсті қысқы күртеше берілмейді. Бұдан басқа, белгіленген түсті далалық кепи, бүркеніш түсті далалық костюм және белгіленген түсті жазғы далалық бәтеңке, белгіленген түсті тактикалық бәтеңке (кроссовка) 3 жылға 1 (дана, жиынтық және жұп), бүркеніш түсті далалық қысқы костюм далалық малақаймен және снуд пен белгіленген түсті далалық қысқы бәтеңке 1 (жиынтық, жұп) 5 жылға беріледі.

3. Выдаются только начальниками структурных подразделений непосредственного подчинения Главнокомандующему и его заместителям.
4. Летному составу авиации и наземным авиационным специалистам свитер полевой и куртка демисезонная полевая не выдаются. Кроме того, кепи полевое, костюм полевой летний и ботинки полевые летние, ботинки (кроссовки) тактические оливкового цвета выдаются 1 (штука, комплект и пара) на 3 года, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, шапка и снуд полевой, ботинки полевые зимние 1 (комплект, пара) на 5 лет.
5. Допускается выдавать вместо кепи полевого камуфляжной расцветки - панаму полевую.
Норма № 4 снабжения вещевым имуществом курсантов военных учебных заведений, солдат и сержантов, проходящих воинскую службу по призыву Национальной гвардии Республики Казахстан
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Курсанты
Солдаты и сержанты, проходящие воинскую службу по призыву
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

3. Тек Бас қолбасшыға тікелей бағынысты құрылымдық бөлімшелердің бастықтарына және оның орынбасарларына беріледі.
4. Авиацияның ұшу құрамына және жерүсті авиация мамандарына белгіленген түсті далалық свитер мен белгіленген түсті қысқы күртеше берілмейді. Бұдан басқа, белгіленген түсті далалық кепи, бүркеніш түсті далалық костюм және белгіленген түсті жазғы далалық бәтеңке, белгіленген түсті тактикалық бәтеңке (кроссовка) 3 жылға 1 (дана, жиынтық және жұп), бүркеніш түсті далалық қысқы костюм далалық малақаймен және снуд пен белгіленген түсті далалық қысқы бәтеңке 1 (жиынтық, жұп) 5 жылға беріледі.
5. Бүркеніш түсті далалық кепи орнына - далалық панама беруге рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери оқу орындарының курсанттарын, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздары мен сержанттарын заттай мүлікпен жабдықтаудың №4 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Курсанттар
Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттар
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

Глава 5. Амуниция
29.
Ремень полевой
1 шт
на срок обучения
на срок службы
2
30.
Ремень брючный
1 шт
2 года
на срок службы
2
31.
Зажим для галстука
1 шт
на срок обучения
-
-
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на базах хранения и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 % от годовой потребности. В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10% от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимого мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Главнокомандующего дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. Для проведения данных мероприятий допускается закупать форму, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Участникам международных учений по указанию заместителя Главнокомандующего допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви.
Допускается производить досрочную выдачу предметов вещевого имущества курсантам военных учебных заведений на основании справки антропометрического обмера (в случае изменений антропометрических данных при которых не представляется возможность одевать ранее полученное обмундирование или обувь), произведенного в военном-медицинском (медицинском) подразделении (госпитале, лазарете) данного гарнизона, где находится воинская часть (учреждение), а при отсутствии в данном гарнизоне, прикрепленном военно-медицинском (медицинском) подразделении и приказа командира (начальника) воинской части (учреждения).

5 -тарау. Амуниция
29.
Далалық белбеу
1 дана
оқу мерзіміне
қызмет ету мерзіміне
2
30.
Шалбар белбеуі
1 дана
2 жыл
қызмет ету мерзіміне
2
31.
Галстукке арналған қыстырма
1 дана
оқу мерзіміне
-
-
Ескертпе:
Әскерлерді уақтылы қамтамасыз ету үшін, жабдықтау жоспары бойынша сақтау базаларында және қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% мөлшерінде заттай мүліктің ауыспалы қорын ұстау қажет. Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10% мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
ҚР ҮҚ сәйкес (өткізілетін іс-шараның жоспарына сәйкес) әскери шерулерге қатысушылар, салтанатты іс-шараларға, халықаралық келіссөздер мен шетелдік делегациялармен кездесулер өткізу үшін Бас қолбасшының орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім мен аяқ киім нысандарымен, амунициялармен және айырым белгілерімен қамтамасыз етіледі. Ақ түсті қысқы салтанатты қолғап әскери шерулерге, халықаралық іс-шараларға және қыс мезгіліндегі басқа да салтанатты жағдайларға қатысқан кезде ғана беріледі. Аталған іс-шараны өткізу үшін киім нысанын, аяқ киімді, амуницияларды және белгіленбеген үлгілердің айырым белгілерін сатып алуға рұқсат беріледі. Халықаралық оқу-жаттығуларға қатысушыларға Бас қолбасшы орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім мен аяқ киім нысандарын қосымша беруге рұқсат етіледі.
Әскери оқу орындарының курсанттарына әскери-медициналық (госпиталь, лазарет) бөлімшесінде өндірілген антропометриялық өлшем анықтамасының (антропометриялық деректер өзгерген жағдайда, бұрын алынған киім-кешек немесе аяқ киім кию мүмкіндігі болмағанда) негізінде киім-кешек мүлкін мерзімінен бұрын беруге, ал әскери бөлім (мекеме) орналасқан осы гарнизонда әскери-медициналық (госпиталь, лазарет) болмаған кезде, бекітілген әскери-медициналық (медициналық) бөлімшеде және әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығымен рұқсат етіледі.

Курсантам, рядовому и сержантскому составу по призыву ежемесячно выдаются 4 пары термоносков с октября по март месяцы. Носки летние выдаются по 2 пары на 2 недели. Разрешается выдавать вместо 6 пар носков летных портянки летние 3 пары на 1 год, вместо 2 пар термоносков – портянки зимние 2 пары на 1 год.
Знаки различия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Допускается выдавать как рабочую форму одежды - панаму или кепи полевую камуфляжной расцветки, костюм полевой камуфляжной расцветки, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, шапка и снуд полевой 1 и 2 категории (неустановленного образца).
2. Военнообязанным призванным на воинские сборы, на период воинских сборов, предметы вещевого имущества выдаются в следующем количестве: кепи полевое камуфляжной расцветки 1 штука, костюм полевой камуфляжной расцветки 1 комплект, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки - 1 комплект, шапка и снуд полевым - 1 комплект, ботинки полевые летние установленного цвета - 1 пара, ботинки полевые зимние установленного цвета - 1 пара, тапочки - 1 пара, белье нательное - 2 комплекта, футболка - 2 штуки, трусы - 2 штуки, подворотнички - 2 штуки, носки летние - 2 пары, термобелье - 2 комплекта, термоноски - 2 пары, перчатки зимние - 1 пара, ремень полевой - 1 штука, ремень брючный - 1 штука. При этом, Костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, шапка и снуд полевым, ботинки полевые зимние установленного цвета, белье нательное, термобелье, термоноски, перчатки зимние выдаются в зимний период обучения. Вместе с тем, при наступлении похолоданий в летний период обучения, в соответствии с приказом начальника гарнизона допускается переход на зимнюю форму одежды раньше установленных сроков и выдачу зимних предметов вещевого имущества.
3. Рядовому и сержантскому составу по призыву дополнительно, как парадная форма одежды, выдаются кепи полевое камуфляжной расцветки, костюм полевой камуфляжной расцветки и костюм полевой зимний камуфляжной расцветки (без комбинезона), а также ботинки полевые летние установленного цвета, ремень поясной парадный белого цвета.

Курсанттарға, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздары мен сержанттық құрамға ай сайын қазаннан наурызға дейін 4 жұп термошұлық беріледі. Ал жазғы шұлық 2 аптаға 2 жұптан беріледі. Сондай-ақ, 6 жұп жазғы шұлықтың орнына 1 жылға 3 жұп жазғы шұлғау, 2 жұп термошұлықтың орнына 1 жылға 2 жұп қысқы шұлғау беруге рұқсат етіледі.
Тігілетін айырым белгілері және ерекшелік белгілері әскери киім нысандарымен бір жиынтықта жүреді.
1. 1 және 2 санаттағы бүркеніш түсті далалық кепи, бүркеніш түсті далалық костюм, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, далалық малақай мен снудты (белгіленбеген үлгідегі) - жұмысшы киімі ретінде беруге рұқсат етіледі.
2. Әскери жиындарға, әскери жиындар кезеңіне шақырылған әскери міндеттілерге киім - кешек заттары мынадай мөлшерде беріледі: бүркеніш түсті далалық кепи - 1 дана, бүркеніш түсті далалық костюм - 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм - 1 жиынтық, далалық малақай мен снуд - 1 жиынтық, белгіленген түсті жазғы далалық бәтеңке - 1 жұп, белгіленген түсті далалық қысқы бәтеңке - 1 жұп, казармалық тапочка - 1 жұп, іш киім - 2 жиынтық, футболка - 2 дана, трусы - 2 дана, мақта-мата жаға астары - 2 дана, жазғы шұлық - 2 жұп, термо іш киім - 2 жиынтық, термошұлық - 2 жұп, қара түсті қысқы қолғап - 1 жұп, далалық белбеу - 1 дана, шалбар белбеуі - 1 дана. Бұл ретте, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм далалық малақай мен снудпен, белгіленген түсті далалық қысқы бәтеңке, іш киім, термо іш киім, термошұлық, қара түсті қысқы қолғаптар оқытудың қысқы кезеңінде беріледі. Сонымен қатар, жазғы оқу кезеңінде салқындау басталған кезде гарнизон бастығының бұйрығына сәйкес қысқы киім нысанына белгіленген мерзімнен ерте ауысуға және қысқы киім заттарын беруге жол беріледі.
3. Әскерге шақыру бойынша қатардағы және сержанттық құрамға салтанатты киім нысаны ретінде қосымша бүркеніш түсті далалық кепи, бүркеніш түсті далалық костюм және бүркеніш түсті далалық қысқы костюм (комбенизонсыз) және далалық малақай мен снуд, сондай-ақ белгіленген түсті далалық жазғы бәтеңке, ақ түсті салтанатты белдік белбеу беріледі.

4. При жаркой погоде допускается носить панаму камуфляжной расцветки вместо кепи полевое камуфляжной расцветки.
5. Допускается выдавать при всех видах формы одежды вместо футболки - тельняшку с короткими рукавами.
Норма № 5 снабжения теплыми вещами, снаряжением и постельными принадлежностями военнослужащих (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

4. Ыстық ауа райында бүркеніш түсті далалық кепидің орнына - бүркеніш түсті панама киюге рұқсат етіледі.
5. Киім нысандарының барлық түрлері үшін футболканың орнына - қысқа жеңді тельняшка беруге рұқсат етіледі.
Әскери қызметшілерді жылы заттармен, жабдықтармен және төсек-орын керек-жарақтарымен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың №5 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на базах хранения и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 % от годовой потребности. В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 % от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Военнослужащих, задействованных в подготовке и проведении военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимого мероприятия) допускается дополнительно обеспечивать постельными принадлежностями, кроме того, дополнительно обеспечиваются теплыми вещами и амуницией. Для проведения данных мероприятии допускается закупать теплые вещи и амуницию не установленного образца и не предусмотренного нормами снабжения.
Постельными принадлежностями обеспечиваются следующие контингенты:
рядовой и сержантский составы по призыву, курсанты военных учебных заведений;
военно-медицинские (медицинские) подразделения на количество штатных коек;
военнослужащие по контракту и офицеры при размещении в казармах и местах несения боевого дежурства, при выполнении служебно-боевых задач;
рядовой и сержантский составы по призыву, курсанты военных учебных заведений на местах несения боевого дежурства;
военнослужащие при размещении на полигонах, палаточных лагерях, учебных центрах и запасных аэродромах;
военнослужащие и абитуриенты при сдаче вступительных экзаменов в военные учебные заведения;
военнообязанным, призванным на воинские сборы.
Срок эксплуатации постельных принадлежностей для всех контингентов, за исключением рядового и сержантского состава по призыву, курсантов исчисляются по времени прямой эксплуатации, время хранения постельных принадлежностей на складах в срок эксплуатации не зачитывается.
Допускается изготовление подматрацников и прикроватных ковриков воинскими частями и учреждениями из списанных предметов вещевого имущества.
1. Выдаются на количество наружных караульных и пожарных постов воинской части и учреждений (подразделений), а также караулы сопровождающие грузы по железнодорожным путям. Допускается выдавать вместо валенок и сапогов резиновых, сапоги утепленные резиновые на каждый наружный пост по 2 пары на 3 года.

Әскерлерді жазғы және қысқы жабдықтау жоспарлары бойынша уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық базалар мен қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% мөлшерінде заттай мүліктің ауыспалы қорын ұстау қажет. Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
ҚР ҮҚ сәйкес (өткізілетін іс-шараның жоспарына сәйкес) әскери шерудің өткізілуіне дайындалуға, қатысуға тартылған әскери қызметшілерді қосымша төсек орын керек-жарақтарымен қамтамасыз етуге рұқсат етіледі. ҚР ҮҚ сәйкес (өткізілетін іс-шараның жоспарына сәйкес) әскери шеруге қатысушылар қосымша жылы заттармен және амунициямен қамтамасыз етіледі. Аталған іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі және жабдықтау нормаларында көзделмеген жылы заттарды, амуницияларды сатып алуға рұқсат беріледі.
Төсек орын керек-жарақтарымен:
әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттар, әскери оқу орындарының курсанттары;
әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер штаттық кереуеттер санына сәйкес;
офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілер казармаларға орналастырылған кезде және жауынгерлік кезекшілікті атқару орындарында, қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде;
әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттар, әскери оқу орындарының курсанттары жауынгерлік кезекшілікті атқару орындарында;
әскери қызметшілер полигондарға, шатырлы лагерьлерге, оқу-жаттығу орталықтарына және қосалқы әуеайлақтарға орналастырылған кезде;
әскери қызметшілер мен талапкерлер әскери оқу орындарына түсу емтихандарын тапсырған кезде;
әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілер қамтамасыз етіледі.
Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттарды, әскери оқу орындарының курсанттарын қоспағанда, барлық контингенттер үшін төсек орын керек-жарақтарын пайдалану мерзімі тікелей пайдалану уақыты бойынша есептеледі, қоймаларда төсек орын керек-жарақтарын сақтау уақыты пайдалану мерзіміне есептелмейді.
Әскери бөлімдер мен мекемелерге есептен шығарылған заттай мүлік заттарынан матрац астарын және кереует жанына төселетін кілемшелер жасауға рұқсат етіледі.
1. Әскери бөлімнің және мекемелердің (бөлімшелердің) сыртқы қарауылдық және өрт сөндіру бекеттерінің санына, темір жолдары бойынша жүктерді алып жүретін қарауыл санына сәйкес беріледі. Сондай-ақ, әр сыртқы бекеттерге 2 жұптан - табаны резеңке пима, оқшауланған резіңке етік - 3 жылға беруге рұқсат етіледі.

2. Полушубки, валенки, сапоги резиновые утепленные, жилет на меху и рукавицы выдаются в районах с холодным климатом на 50 процентов, с жарким и умеренным климатом на 30 процентов штатной численности личного состава, в оперативных частях и подразделениях на 100 процентов штатной численности личного состава. Наземным авиационным специалистам рукавицы отпускаются на 100 процентов штатной численности личного состава. Допускается выдавать вместо валенок и сапогов резиновых, сапоги утепленные резиновые.
3. Выдается должностным лицам (администрации) при проведении занятий по боевой подготовке и других мероприятий, касающихся безопасности личного состава, а также военнослужащим военной полиции. При этом, воинским частям от отдельного батальона и приравненных к ним подразделении и ниже выдаются 10 штук, выше 20 штук. Военнослужащим военной полиции допускается выдавать на весь личный состав.
4. Полотенце выдаются только курсантам, рядовому и сержантскому составу по призыву, военнообязанным, призванным на воинские сборы, на штатные койки госпиталей, лазаретов и медицинских пунктов. Вместо полотенце банное допускается закупать (выдавать) полотенце махровое госпитали, лазареты медицинские пункты, курсантам, рядовым и сержантским составом по призыву
5. Выдаются только курсантам, рядовому и сержантскому составу по призыву.
6. Для военно-медицинских подразделений выдаются на количество штатных коек. Допускается выдавать подушки перьевые.
7. Спальный мешок с вкладышем и ковриком теплоизоляционным (каримат) выдаются курсантам военных учебных заведений, рядовым и сержантским составам проходящим воинскую службу по призыву, старшему и младшему офицерскому составу, рядовому и сержантскому составу, проходящим воинскую службу по контракту, а также военнослужащим-женщинам как инвентарное имущество при проведении учений, полевых выходов и специальных мероприятий.
8. Жилет разгрузочный, жилет светоотражающий, жезл регулировщика, полог и накомарник противомоскитный, костюм маскировочный летний и зимний выдаются по распоряжению первого руководителя Национальной гвардии в зависимости от выполнения служебно-боевых задач военнослужащими.
Норма №6 снабжения специальной одеждой военнослужащих, обслуживающих автомобильную и бронетанковую технику, военнослужащих экипажей боевых машин и бронированных автомобилей (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Костюм (куртка и брюки) установленного цвета
1 компл
1 год
-
2.
Костюм (куртка и брюки) утепленный установленного цвета
1 компл
2 года
-
3.
Фуражка хлопчатобумажная
1 шт
1 год
-
4.
Перчатки трикотажные рабочие
1 пара
3 мес.
-
Примечание:
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 % от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Норма №7 снабжения специальной одеждой военнослужащих ремонтных подразделений (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Сапоги резиновые
1 пара
2 года
-
2.
Фартук прорезиненный
1 шт
1 год
-
3.
Перчатки резиновые
1 пара
1 год
-
4.
Костюм (куртка и брюки) маслобензостойкий
1 компл
2 года
-
Примечание:
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 % от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Норма №8 снабжения специальной одеждой военнослужащих пожарных команд (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Костюм (куртка и брюки) брезентовый
1 компл
5 лет
-
2.
Подшлемник шерстяной
1 шт
3 года
3.
Рукавицы брезентовые
2 пары
1 год
4.
Шлем
1 шт
10 лет
5.
Пояс спасательный пожарный
1 шт
3 года
Примечание:
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 % от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Норма № 9 снабжения постовой одеждой и обмундированием (инвентарное имущество) военнослужащих воинских частей (подразделений) по охране общественного порядка и безопасности
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Кепи летняя установленного цвета
1 шт
1 год
-
2.
Кепи демисезонная установленного цвета
1 шт
1 год
-
3.
Брюки летние установленного цвета
1 шт
1 год
-
4.
Рубашка летняя установленного цвета с короткими рукавами
2 шт
1 год
-
5.
Костюм летний установленного цвета
1 компл
6 месяцев
-
6.
Костюм утепленный установленного цвета
1 компл
1 год
-
7.
Снаряжение
1 компл
3 года
-
8.
Плащ установленного цвета
1 шт
6 лет
-
9.
Футболка установленного цвета
2 шт
1 год
-
10.
Куртка и брюки для низких температур установленного цвета
1 компл
3 года
-
11.
Кроссовки установленного цвета
1 пара
1 год
-
12.
Ботинки для низких температур установленного цвета
1 пара
3 года
-
Примечание:

2. Қой терісінен тігілген қысқа тон, табаны резеңке пима, жүн кеудеше және қысқы биялай суық климаты бар аудандарда жеке құрамының тізімдік санының 50 пайызына, ыстық және қоңыржай климаты бар жеке құрамның штат санының 30 пайызына, жедел бөлімдер мен бөлімшелерде жеке құрамның штат санының 100 пайызына беріледі. Жердегі авиация мамандарына қысқы биялайлар жеке құрамның штат санының 100 пайызына беріледі. Табаны резеңке пиманың орнына, оқшауланған резеңке етік беруге рұқсат етіледі.
3. Лауазымды тұлғаларға (әкімшілікке) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар және басқа да іс-шаралар өткізу кезінде жеке құрамның қауіпсіздігіне қатысты, сондай-ақ әскери полицияның әскери қызметшілеріне беріледі. Бұл ретте, әскери бөлімдердің батальондарына оларға теңестірілетін бөлімшелерге және одан төмен бөліністерге 10 дана, жоғарғыларға 20 дана беріледі. Әскери полицияның әскери қызметшілеріне барлық жеке құрамына беруге рұқсат етіледі.
4. Сүлгі тек әскери оқу орындарының курсанттарына, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттарға, әскери жиындарға шақыртылған әскери міндеттілерге, госпитальдарға, лазареттерге, медициналық пунктерге беріледі. Курсанттарға, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттарға, госпитальдарға, лазареттерге, медициналық пунктерге моншалық сүлгі орнына түкті сүлгі сатып алуға (беруге) рұқсат етіледі.
5. Тек курсанттарға, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттарға беріледі.
6. Әскери-медициналық бөлімшелерге штаттық кереуеттер санына беріледі. Қауырсынды жастықтарды беруге рұқсат етіледі.
7. Астары және жылу-оқшаулау кілемшесі бар ұйықтауға арналған (каримат) қап әскери оқу орындарының курсанттарына, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сарбаздар мен сержанттарға оқу-жаттығуларды, далалық шығуларды және арнайы іс-шараларды өткізу кезінде мүкәммалдық мүлік ретінде беріледі.
8. Қатпарлы кеудеше, шағылыстыратын кеудеше, реттеуші жезлы, шыбынға және масаға қарсы перде, жазғы және қысқы бүркеніш костюмі әскери қызметшілердің қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауына байланысты Ұлттық ұланның бірінші басшысының өкімі бойынша беріледі.
Автомобиль және броньдытанк техникасына қызмет көрсететін әскери қызметшілерді, жауынгерлік машиналар мен броньдалған автомобильдер экипажының әскери қызметшілерін арнайы киіммен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың №6 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1.
Белгіленген түсті костюм (күртеше мен шалбар)
1 жиынт.
1 жыл
-
2.
Белгіленген түсті астары жылы костюм (күртеше мен шалбар)
1 жиынт.
2 жыл
-
3.
Мақта-мата фуражка
1 дана
1 жыл
-
4.
Жұмысқа арналған трикотаж қолғап
1 жұп
3 ай
-
Ескертпе:
Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жөндеу бөлімшелерінің әскери қызметшілерін арнайы киіммен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың №7 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1.
Резеңке етік
1 жұп
2 жыл
-
2.
Резеңкеленген алжапқыш
1 дана
1 жыл
-
3.
Резеңке қолғап
1 жұп
1 жыл
-
4.
Май-бензинге төзімді костюм (күртеше мен шалбар)
1 жиынт.
2 жыл
-
Ескертпе:
Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Өрт сөндіру командаларының әскери қызметшілерін арнайы киіммен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың №8 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1.
Кенептен тігілген костюм (күртеше мен шалбар)
1 жиынт.
5 жыл
-
2.
Жүн дулыға астары
1 дана
3 жыл
3.
Кенептен тігілген биялай
2 жұп
1 жыл
4.
Дулыға
1 дана
10 жыл
5.
Өрт сөндіру құтқару белбеуі
1 дана
3 жыл
Ескертпе:
Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қорғау жөніндегі әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) әскери қызметшілерін бекеттік киіммен және киім-кешекпен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың № 9 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1.
Белгіленген түсті жазғы кепи
1 дана
1 жыл
-
2.
Белгіленген түсті маусымдық кепи
1 дана
1 жыл
-
3.
Белгіленген түсті жазғы шалбар
1 дана
1 жыл
-
4.
Қысқа жеңді белгіленген түсті жазғы жейде
2 дана
1 жыл
-
5.
Белгіленген түсті жазғы костюм
1 жиынт.
6 ай
-
6.
Белгіленген түсті жылы костюм
1 жиынт.
1 жыл
-
7.
Былғары жабдықтар
1 жиынт.
5 жыл
-
8.
Белгіленген түсті плащ
1 дана
6 жыл
-
9.
Белгіленген түсті футболка
2 дана
1 жыл
-
10.
Белгіленген түсті төмен температураға арналған шалбар мен күртеше
1 жиынт.
3 жыл
-
11.
Белгіленген түсті кроссовки
1 жұп
1 жыл
-
12.
Белгіленген түсті төмен температураға арналған бәтеңке
1 жұп
3 жыл
-
Ескертпе:

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на базах хранения и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 % от годовой потребности. В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 % от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
По данной норме обеспечиваются военнослужащие, входящие в состав войскового оперативного резерва, военнослужащие подразделений, выполняющих задачи боевой службы судебного караула, а также воинские части (подразделения) по распоряжению первого руководителя Национальной гвардии в зависимости от выполнения служебно-боевых задач военнослужащими.
Норма № 10 снабжения специальной одеждой военнослужащих и санитарно-хозяйственным имуществом медицинских подразделений (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

Әскерлерді уақтылы қамтамасыз ету үшін, жабдықтау жоспары бойынша сақтау базаларында және қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет. Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде дайын киім-кешек пен аяқ киімнің азаймайтын қорын ұстау қажет.
Осы нормамен әскери жедел резервтің құрамына кіретін әскери қызметшілер, сот қарауылы жауынгерлік қызметінің міндеттерін орындайтын бөлімшелердің әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери қызметшілердің қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауына байланысты Ұлттық ұлан бірінші басшысының өкімі бойынша әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) әскери қызметшілері қосымша қамтамасыз етіледі.
Медициналық бөлімшелердің әскери қызметшілерін арнайы киіммен, заттай және санитарлық-шаруашылық мүлікпен (мүкәммалдық мүлікпен) жабдықтаудың № 10 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

На базах хранения и центральных складах содержание переходящего запаса в размере 50 % от годовой потребности и неснижаемого запаса в размере 10 % от годовой потребности.
1. Выдаются только военнослужащим медицинских подразделений.
2. Допускается выдавать при всех видах формы одежды вместо футболки тельняшку с короткими рукавами.
Норма № 11 снабжения специальной одеждой и имуществом воинских частей (подразделений) специального назначения и военнослужащих в составе подразделений, входящих в формирование сил специального назначения Коллективных Сил оперативного реагирования Организации Договора Коллективной Безопасности
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Глава 1. Специальная одежда и имущество
1.
Бандана (косынка)
2 шт
4 года
1
2.
Кепи полевое
2 шт
2 года
3.
Бейсболка (кепка)
1 шт
1 год
4.
Берет крапового цвета (выдается военнослужащим имеющим право его ношения)
1 шт
1 год
5.
Ботинки для низких температур
1 пара
4 года
6.
Ботинки с высоким берцем зимние
1 пара
2 года
7.
Ботинки с высоким берцем летние
1 пара
1 год
8.
Ботинки штурмовые
1 пара
2 года
9.
Гамаши полевые
1 пара
2 года
10.
Костюм ветровлагозащитный
1 компл
2 года
11.
Костюм горный ветрозащитный
1 компл
3 года
12.
Костюм для высокогорных условий
1 компл
4 года
13.
Костюм полевой летний
2 компл
2 года
14.
Костюм полевой утепленный
1 компл
3 года
15.
Костюм полевой зимний
1 компл
4 года
16.
Костюм штурмовой летний
1 компл
1 год
17.
Костюм штурмовой утепленный
1 компл
2 года
18.
Костюм штурмовой зимний
1 компл
4 года
19.
Кроссовки тактические
1 пара
3 года
20.
Куртка с брюками для низких температур
1 компл
4 года
21.
Носки для низких температур
4 пары
2 года
22.
Панама солнцезащитная
2 шт
4 года
23.
Перчатки полевые специальные
2 пары
2 года
24.
Перчатки тактические
1 пара
4 года
25.
Перчатки штурмовые
2 пары
4 года
26.
Плащ-накидка (пончо)
1 шт
4 года
27.
Подшлемник
2 шт
4 года
28.
Рукавицы утепленные специальные
2 пары
4 года
29.
Свитер полушерстяной с высоким горлом
1 шт
3 года
30.
Свитер шерстяной с высоким горлом
2 шт
4 года
31.
Термобелье
4 компл
2 года
32.
Футболка (фуфайка)
4 шт
2 года
33.
Майка краповой расцветки
2 шт
1 год
34.
Тельняшка краповой расцветки
1 шт
1 год
35.
Шапка-маска
2 шт
4 года
36.
Маскировочный комплект зимний
1 компл
4 года
37.
Маскировочный комплект летний
1 компл
4 года
38.
Спальный мешок зимний
1 шт
4 года
39.
Спальный мешок летний
1 шт
4 года

Әскерлерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша сақтау базаларында және қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет. Әскери бөлімдер мен мекемелерде өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде дайын киім-кешек пен аяқ киімнің азаймайтын қорын ұстау қажет.
1. Тек медициналық бөлімшелердің әскери қызметшілеріне беріледі.
2. Киім нысандарының барлық түрлері үшін футболканың орнына қысқа жеңді тельняшка беруге рұқсат етіледі.
Арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерді (бөлімшелерді) және Ұжымдық қауіпсіздік жөніндегі шарт ұйымының Ұжымдық жедел ден қою күштері арнайы мақсаттағы күштерінің құрамына кіретін бөлімшелердің құрамындағы әскери қызметшілерді арнайы киіммен және мүлікпен жабдықтаудың №11 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1 -тарау. Арнайы киім және мүлік
1.
Бандана (орамал)
2 дана
4 жыл
1
2.
Далалық кепи
2 дана
2 жыл
3.
Бейсболка (кепка)
1 дана
1 жыл
4.
Күрең түсті берет (оны киюге құқығы бар әскери қызметшілерге беріледі)
1 дана
1 жыл
5.
Төмен температураларға арналған бәтеңке
1 жұп
4 жыл
6.
Ұзын қонышты қысқы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
7.
Ұзын қонышты жазғы бәтеңке
1 жұп
1 жыл
8.
Шабуылға арналған бәтеңке
1 жұп
2 жыл
9.
Далалық гамаш
1 жұп
2 жыл
10.
Ылғал мен желден қорғайтын костюм
1 жиынт.
2 жыл
11.
Желден қорғайтын тау костюмы
1 жиынт.
3 жыл
12.
Биік тау жағдайларына арналған костюм
1 жиынт.
4 жыл
13.
Жазғы далалық костюм
2 жиынт.
2 жыл
14.
Іші жылы далалық костюм
1 жиынт.
3 жыл
15.
Қысқы далалық костюм
1 жиынт.
4 жыл
16.
Шабуылға арналған жазғы костюм
1 жиынт.
1 жыл
17.
Шабуылға арналған іші жылы костюм
1 жиынт.
2 жыл
18.
Шабуылға арналған қысқы костюм
1 жиынт.
4 жыл
19.
Тактикалық кроссовки
1 жұп
3 жыл
20.
Төмен температураларға арналған шалбар мен күртеше
1 жиынт.
4 жыл
21.
Төмен температураға арналған ұйық
4 пары
2 жыл
22.
Күннен қорғайтын панама
2 дана
4 жыл
23.
Арнайы далалық колғап
2 жұп
2 жыл
24.
Тактикалық колғап
1 жұп
4 жыл
25.
Шабуылға арналған қолғап
2 жұп
4 жыл
26.
Плащ-жамылғы (панчо)
1 дана
4 жыл
27.
Дулыға астары
2 дана
4 жыл
28.
Арнайы жылы қолғап
2 жұп
4 жыл
29.
Мойны ұзын жартылай жүн свитер
1 дана
3 жыл
30.
Мойны ұзын жүн свитер
2 дана
4 жыл
31.
Термо іш киім
4 жиынт.
2 жыл
32.
Футболка (фуфайка)
4 дана
2 жыл
33.
Күрең түсті майка
2 дана
1 жыл
34.
Күрең түсті тельняшка
1 дана
1 жыл
35.
Маска-бас киім
2 дана
4 жыл
36.
Қысқы бүркемелеу жиынтығы
1 жиынт
4 жыл
37.
Жазғы бүркемелеу жиынтығы
1 жиынт
4 жыл
38.
Қысқы ұйқы қабы
1 дана
4 жыл
39.
Жазғы ұйқы қабы
1 дана
4 жыл

Глава 6. Горное снаряжение и оборудование
87.
Вертлюг альпинистский
2 шт
4 года
3
88.
Закладные элементы
2 компл
4 года
89.
Карабин альпинистский с широким открытием
3 шт
4 года
90.
Лопата лавинная
2 шт
8 лет
91.
Палатка специальная горная для подразделений специального назначения на 3-4 человека
2 шт
4 года
92.
Ремонтный набор для альпинистского оборудования и снаряжения
1 компл
8 лет
93.
Сумка под альпинистскую веревку
2 шт
4 года
94.
Устройство для подъҰма-спуска грузов
1 шт
8 лет
95.
Канат статический диаметром 25-50 мм
200 м
2 года
Глава 7. Воздушно-десантное имущество
96.
Парашютная система основная
1 компл
10 лет
4
97.
Парашютная система запасная
1 компл
10 лет
98.
Прибор парашютный
1 шт
10 лет
99.
Грузовой контейнер к парашютной системе
1 шт
10 лет
100.
Грузовая парашютная система
1 компл
10 лет
101.
Групповые запасные инструменты и принадлежности для ремонта парашютной системы
1 компл
5 лет
102.
Ботинки прыжковые
1 пара
4 года
103.
Высотомер
1 шт
5 лет
104.
Нож-стропорез
1 шт
5 лет
105.
Очки прыжковые
1 шт
5 лет
106.
Полотнище для укладки парашюта
1 компл
5 лет
107.
Рюкзак десантный
1 шт
5 лет
108.
Стол для укладки парашюта
1 компл
10 лет
109.
Укладочные принадлежности
1 компл
10 лет
110.
Шлем прыжковый
1 шт
5 лет
111.
Парашютная система специального назначения
1 компл
10 лет
112.
Страхующий прибор к парашютной системе специального назначения
1 компл
10 лет
113.
Грузовой контейнер к парашютной системе специального назначения
1 шт
10 лет
114.
Грузовая парашютная система специального назначения
1 компл
10 лет
115.
Прибор к грузовой парашютной системе специального назначения
2 компл
10 лет
116.
Групповые запасные инструменты и принадлежности для ремонта парашютной системы специального назначения
1 компл
5 лет
117.
Высотометр к парашютной системе специального назначения
1 шт
5 лет
118.
Комплект снаряжения, оборудования и амуниции для совершения прыжков с больших высот
1 компл
5 лет
119.
Очки прыжковые к парашютной системе специального назначения
1 шт
5 лет
120.
Шлем прыжковый к парашютной системе специального назначения
1 шт
5 лет
121.
Стол укладочный индивидуальный
1 компл
10 лет
122.
Укладочные принадлежности к парашютной системе специального назначения
1 компл
10 лет
123.
Конус для указания направления и ветра у земли
1 шт
5 лет
124.
Оборудование для хранения воздушно-десантного имущества
1 компл
10 лет
125.
Принадлежности для оказания помощи в случаях зависания за летательными аппаратами
1 компл
5 лет
Глава 8. Водолазное снаряжение и оборудование

6 -тарау. Тау жабдықтары мен құрылғылары
87.
Альпинисттік ұршықбас
2 дана
4 жыл
3
88.
Тығындау элементтері
2 жиынт
4 жыл
89.
Кең ашылатын альпинисттік карабин
3 дана
4 жыл
90.
Қар көшкіні күрегі
2 дана
8 жыл
91.
3-4 адамдық арнайы мақсаттағы бөлімшелерге арналған арнайы тау шатыры
2 дана
4 жыл
92.
Альпинисттік жабдықтар мен құрыл-жабдықтарға арналған жөндеу жиынтығы
1 жиынт
8 жыл
93.
Альпинисттік бауға арналған сөмке
2 дана
4 жыл
94.
Жүк көтеруге-түсіруге арналған қондырғы
1 дана
8 жыл
95.
Диаметрі 25-50 мм статикалық арқан
200 м
2 жыл
7 -тарау. Әуе-десанттық мүлкі
96.
Негізгі парашют жүйесі
1 жиынт.
10 жыл
4
97.
Қосалқы парашют жүйесі
1 жиынт.
10 жыл
98.
Парашют аспабы
1 дана
10 жыл
99.
Парашют жүйесіне арналған жүк контейнері
1 дана
10 жыл
100.
Жүктік парашют жүйесі
1 жиынт.
10 жыл
101.
Парашют жүйесін жөндеуге арналған топтық құрал-саймандар
1 жиынт.
5 жыл
102.
Секіруге арналған бәтеңке
1 жұп
4 жыл
103.
Биіктік өлшегіш
1 дана
5 жыл
104.
Арқан кесетін пышақ
1 дана
5 жыл
105.
Секіруге арналған көзілдірік
1 дана
5 жыл
106.
Парашютті жинауға арналған мата
1 жиынт.
5 жыл
107.
Десанттық рюкзак
1 дана
5 жыл
108.
Парашютті жинауға арналған үстел
1 жиынт.
10 жыл
109.
Жинау керек-жарағы
1 жиынт.
10 жыл
110.
Секіруге арналған дулыға
1 дана
5 жыл
111.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесі
1 жиынт.
10 жыл
112.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған сақтандыру аспапбы
1 жиынт.
10 жыл
113.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған жүк контейнері
1 дана
10 жыл
114.
Арнайы мақсаттағы жүк парашют жүйесі
1 жиынт.
10 жыл
115.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған аспап
2 жиынт.
10 жыл
116.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесін жөндеуге арналған топтық қосалқы саймандар
1 жиынт.
5 жыл
117.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған биіктік өлшеуіш
1 дана
5 жыл
118.
Жоғары биіктіктен секіруге арналған құрал-жабдықтар, жабдықтар мен амунициялар жиынтығы
1 жиынт.
5 жыл
119.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған секіру көзілдірігі
1 дана
5 жыл
120.
Арнайы мақсаттағы парашюттық жүйесіне арналған секіру дулығасы
1 дана
5 жыл
121.
Парашютті жинауға арналған жеке үстел
1 жиынт.
10 жыл
122.
Арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған жинау қондырғылары
1 жиынт.
10 жыл
123.
Жерден желді және бағытты көрсетуге конус
1 дана
5 жыл
124.
Әуе-десанттық мүлікті сақтауға арналған құрал-жабдық
1 жиынт.
10 жыл
125.
Ұшатын аппараттарға ілініп қалған жағдайда көме көрсетуге арналған керек-жарақтар
1 жиынт.
5 жыл
8 -тарау. Сүңгуір құрал-жабдықтары

155.
Шорты спортивные
1 шт
2 года
-
Примечание:
1.Глава 1. Специальная одежда и имущество - на базах хранения и складах содержание переходящего запаса в размере 50 % от годовой потребности.
2. Глава 4. Специальное имущество (групповое): допускается обеспечивать палатками 10-ти местными из расчета на 8-10 человек
3. Глава 6. Горное снаряжение и оборудование: групповое имущество выдается из расчета на 2 – 5 человек.
4. Глава 7. Воздушно-десантное имущество: парашютная система основная, парашютная система запасная, прибор парашютный, грузовой контейнер к парашютной системе - подлежит выдаче специалистам по профилю; грузовая парашютная система, групповые запасные инструменты и принадлежности для ремонта парашютной системы - подлежит выдаче специалистам по профилю, групповое имущество выдается из расчета на 2 – 5 человек; ботинки прыжковые, высотомер, нож - стропорез, очки прыжковые, полотнище для укладки парашюта, рюкзак десантный, стол для укладки парашюта, укладочные принадлежности, шлем прыжковый, парашютная система специального назначения, страхующий прибор к парашютной системе специального назначения, грузовой контейнер к парашютной системе специального назначения, грузовая парашютная система специального назначения, прибор к грузовой парашютной системе специального назначения, групповые запасные инструменты и принадлежности для ремонта парашютной системы специального назначения, высотометр к парашютной системе специального назначения, комплект снаряжения, оборудования и амуниции для совершения прыжков с больших высот, очки прыжковые к парашютной системе специального назначения, шлем прыжковый к парашютной системе специального назначения, стол укладочный индивидуальный, укладочные принадлежности к парашютной системе специального назначения, конус для указания направления и ветра у земли, оборудование для хранения воздушно-десантного имущества - имущество подлежит выдаче специалистам по профилю; принадлежности для оказания помощи в случаях зависания за летательными аппаратами - групповое имущество выдается из расчета на 2 – 5 человек.
5. Глава 8. Водолазное снаряжение и оборудование: буек контрольный, гидрокостюм мокрого типа 5-7 мм в комплекте, гидрокостюм мокрого типа 9-12 мм в комплекте, гидрокостюм сухого типа в комплекте, грузовой пояс, компас водолазный, компрессор к аквалангам мобильный, компрессор к аквалангам стационарный, ласты, легководолазный аппарат в комплекте, легководолазный аппарат закрытого цикла в комплекте, групповые запасные инструменты и принадлежности для легководолазных аппаратов, групповые запасные инструменты и принадлежности для легководолазных аппаратов закрытого цикла, легководолазный инструмент, маска дыхательная (полнолицевая), нож водолазный с ножнами, подводный буксировщик, подводный ручной фонарь, полумаска, страховочный шнур капроновый - имущество подлежит выдаче специалистам по профилю.
Норма № 12 снабжения вещевым имуществом парадной формы одежды военнослужащих почетного караула, военно-оркестрового центра и образцово-показательного оркестра (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

155.
Спорттық шорты
1 дана
2 жыл
-
Ескертпе:
1.1-тарау. Арнайы киім мен мүлік - сақтау базалары мен қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% мөлшерінде ауыспалы қорды ұстау қажет.
2.4-тарау. Арнайы (топтық) мүлік: 8-10 адамға есептегенде 10-орынды шатырмен қамтамасыз етуге рұқсат етіледі.
3. 6-тарау. Тау жабдықтары мен құрылғылары: топтық мүлік 2-5 адамға арналған есеппен беріледі.
4. 7-тарау. Әуе-десанттық мүлік: негізгі парашют жүйесі, қосалқы парашют жүйесі, парашют аспабы, парашют жүйесіне арналған жүк контейнері - саласы бойынша мамандарға берілуі тиіс; жүктік парашют жүйесі, парашют жүйесін жөндеуге арналған топтық құрал-саймандар - саласы бойынша мамандарға берілуі тиіс, топтық мүлік 2-5 адамға арналған есеппен беріледі; секіруге арналған бәтеңке, биіктік өлшегіш, арқан кесетін пышақ, секіруге арналған көзілдірік, парашютті жинауға арналған мата, десанттық рюкзак, парашютті жинауға арналған үстел, жинау керек-жарағы, секіруге арналған дулыға, арнайы мақсаттағы парашют жүйесі, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған сақтандыру аспабы, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған жүк контейнері, арнайы мақсаттағы жүк парашют жүйесі, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған аспап, арнайы мақсаттағы парашют жүйесін жөндеуге арналған топтық қосалқы саймандар, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған биіктік өлшеуіш, жоғары биіктіктен секіруге арналған құрал-жабдықтар, жабдықтар мен амунициялар жиынтығы, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған секіру көзілдірігі, арнайы мақсаттағы парашюттік жүйесіне арналған секіру дулығасы, парашютті жинауға арналған жеке үстел, арнайы мақсаттағы парашют жүйесіне арналған жинау қондырғылары, жерден желді және бағытты көрсетуге конус, әуе-десанттық мүлікті сақтауға арналған құрал-жабдық - мүлік саласы бойынша мамандарға берілуі тиіс; ұшатын аппараттарға ілініп қалған жағдайда көмек көрсетуге арналған керек-жарақтар - топтық мүлік 2-5 адамға арналған есеппен беріледі.
5.8-тарау. Сүңгуір құрал-жабдықтары: бақылау белгісі, 5-7 мм сусыма түріндегі гидрокостюм, 9-12 мм сусыма түріндегі гидрокостюм, құрғақ түріндегі гидрокостюм, жүк белдігі, сүңгуір компасы, аквалангтарға арналған мобильді компрессор, аквалангтарға арналған стационарлы компрессор, қазтабан, жиынтықтағы жеңіл сүңгуір аппараты, жиынтықтағы жабық циклды жеңіл сүңгуір аппараты, жеңіл сүңгуір аппаратына арналған топтық қосалқы құрал-саймандар, жабық циклды жеңіл сүңгуір аппаратына арналған топтық қосалқы құрал-саймандар, жеңіл сүңгуір құрылғысы, тыныс алу бетпердесі (толық бетке), қынабы бар сүңгуір пышағы, суасты сүйрегіші, суасты қол шамы, жартылай бетперде, сақтандыру капрон бауы - мүлік саласы бойынша мамандарға берілуге тиіс; асты қатты резеңке қайық - мүлік саласы бойынша мамандарға берілуі тиіс, топтық мүлік 2-5 адамға арналған есеппен беріледі.
Құрмет қарауылының, әскери оркестр орталығының және үлгілі көрсетімді оркестрінің әскери қызметшілерін салтанатты киім нысаны заттай мүлкімен (мүкәммалдық мүлік) жабдықтаудың № 12 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

Глава 4. Амуниция
12.
Пояс парадный
1 шт
5 лет
-
13.
Аксельбант парадный золотистого цвета
1 шт
5 лет
-
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по планам снабжения на базах хранения и складах для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10% от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимого мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Главнокомандующего дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. Для проведения данных мероприятий допускается закупать форму, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Участникам международных учений по указанию заместителя Главнокомандующего допускается дополнительно выдавать предметы формы одежды и обуви по данной норме.
Норма № 13 снабжения вещевым имуществом военных дирижеров и музыкантов духовых оркестров (инвентарное имущество)
№п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Срок носки
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

4 -тарау. Амуниция
12.
Салтанатты белбеу
1 дана
5 жыл
-
13.
Алтын түстес салтанатты аксельбант
1 дана
5 жыл
-
Ескертпе:
Әскерлерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша сақтау базаларында және қоймаларда өлшемін шақтап және үйлестіріп беру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктің 10% мөлшерінде дайын киім-кешек пен аяқ киімнің азаймайтын қорын ұстау қажет.
Әскери шерулерге қатысушылар ҚР ҮҚ сәйкес (өткізілетін іс-шараның жоспарына сәйкес), салтанатты іс-шараларға, халықаралық келіссөздерге және Бас қолбасшының орынбасарының нұсқауы бойынша шетелдік делегациялардың кездесулеріне қосымша салтанатты, далалық киім мен аяқ киім нысандарымен, амунициялармен және айырым белгілермен қамтамасыз етіледі. Аталған іс-шараларды өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуницияны және айырым белгілерін сатып алуға жол беріледі. Халықаралық оқу-жаттығуларға қатысушыларға Бас қолбасшы орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша киім мен аяқ киім нысанындағы заттарды беруге рұқсат етіледі.
Үрмелі аспаптар оркестрлерінің әскери дирижерлері мен музыканттарын заттай мүлікпен (мүкәммалдық мүлік) жабдықтаудың № 13 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

1. Начальникам столовых, дежурным по столовой выдаются колпак хлопчатобумажный поварской, куртка хлопчатобумажная поварская по 1 штуке на 1 год. Курсантам военных учебных заведений, обучающихся по специальности тыловое обеспечение по 1 штуке на 2 год.
2. Вместо валенок на резиновой подошве допускается выдавать сапоги резиновые утепленные.
Норма № 16 снабжения летным обмундированием летного состава авиации
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов на одного человека
Сроки носки в районах
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
С жарким климатом
С холодным и умеренным климатом

1. Тек асхана бастықтарына, асхана бойынша кезекшілерге мақта-мата аспаз қалпағы, мақта-мата аспаз күртешесі 1 жылға 1 дана беріледі. Тылдық қамтамасыз ету мамандығы бойынша оқитын әскери оқу орындарының курсанттарына 2 жылға 1 данадан.
2. Резеңке табанды пиманың орнына оқшауланған резеңке етіктерді беруге рұқсат етіледі.
Авиацияның ұшқыштар құрамын ұшқыштар киім-кешегімен жабдықтаудың №16 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Бір адамға заттар саны
Аймақтарда кию мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
Климаты ыстық
Климаты қалыпты және суық

1. Номинальная масса одного куска мыла туалетного твердого - 100 грамм.
2. При отсутствии мыла туалетного твердого допускается заменять его мылом хозяйственным твердым.
3. Длина одного рулона туалетной бумаги - не менее 50 метров (+/- 5 см).
4. Объем одного тюбика пасты зубной - не менее 90 грамм.
5. При отсутствии мыла хозяйственного твердого допускается заменять его мылом туалетным твердым.
6. Выдается в места общего пользования.
7. Курсантам военных учебных заведений сумка для туалетных принадлежностей, футляр для щетки зубной, футляр для мыла туалетного (мыльница) книпсеры для ногтей, зеркало карманное, расческа выдаются по 1 штуке на 1 год, а рядовому и сержантскому составу по призыву на срок службы.
8. Для проведения ежедневной уборки в казарменных помещениях.
Норма №19 снабжения моющими средствами для стирки имущества вещевой службы
№ п/п
Наименование
Вещевое имущество
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Постельное белье (наволочка, простынь, пододеяльник, полотенце), внутренние наметы палаток
Футболка, трусы, нательное и теплое белье, обмундирование, специальная одежда, санитарно-хозяйственное имущество
1.
Стиральный порошок, грамм (на 1 кг сухого белья)
50
50
-
2.
Отбеливатель, грамм (на 1 кг сухого белья)
20
0
-
Примечание:

1. Иіс сабынның бір бөлігінің номиналды салмағы - 100 грамм.
2. Иіс сабын болмаған жағдайда оны кір сабынмен ауыстыруға рұқсат етіледі.
3. Бір орама дәретхана қағазының ұзындығы - 50 метрден кем емес (+/- 5 см).
4. Бір тюбик тіс пастасының көлемі - 90 грамнан кем емес.
5. Кір сабын болмаған жағдайда оны иіс сабынмен ауыстыруға рұқсат етіледі.
6. Жалпы пайдалану орындарына беріледі.
7. Әскери оқу орындарының курсанттарына жуу керек-жарақтарына арналған сөмке, тіс щеткасына арналған футляр, иіс сабынға арналған футляр (сабын қорабы), тырнаққа арналған книпсер, қалта айнасы, тарақ - 1 жылға 1 данадан беріледі, ал әскерге шақыру бойынша қатардағы мен сержанттық құрамға қызмет ету мерзіміне беріледі.
8. Казармалық үй-жайларды күнделікті тазалау үшін беріледі.
Киім-кешек қызметінің мүлкін жууға арналған жуу құралдарымен жабдықтаудың № 19 нормасы
Р/с
Атауы
Киім-кешек мүліктері
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
төсек орын (жастық тысы, жайма, көрпе қабы, сүлгі), шатырлардың ішкі қатпарлары
футболка, трусы, іш және жылы киім, далалық киім-кешек, арнайы киім, санитариялық-шаруашылық мүлік
1.
Кір жуу ұнтағы, грамм (1 кг құрғақ киімге)
50
50
-
2.
Кір жуу ұнтағы, грамм (1 кг құрғақ киімге)
20
0
-
Ескертпе:

Для своевременного обеспечения войск необходимо содержать переходящий запас на центральных базах и складах - до 50% и неснижаемого запаса в размере 30 % от годовой потребности.
При стирке вещевого имущества в стиральных машинах моющие средства отпускаются по данной норме снабжения
Объем стирки белья и обмундирования на одного военнослужащего в месяц составляет (данные для проведения расчҰтов, при стирке белья используется фактическая масса сухого вещевого имущества):
1. На одного рядового и сержантского состава по призыву, курсанта военного учебного заведения (рабочая форма одежды, постельное и нательное белье):
в летний период – не более 7,5 кг;
в зимний период – не более 11,0 кг.
На одного рядового и сержантского состава по призыву, курсанта военного учебного заведения (летнее полевое или специальное обмундирование):
в летний период – не более 2,5 кг;
в зимний период – не более 1,5 кг.
2. Медицинским подразделениям (лазаретам, пунктам) на 1 койку – 17 кг в месяц.
3. Нормы стирки специальной одежды в месяц:

Әскерлерді уақтылы қамтамасыз ету үшін ауыспалы қорды орталық базалар мен қоймаларда жылдық қажеттіліктің 50% - ына дейін, ал әскери бөлімдерде - 30% - ына дейін ұстау қажет.
Тұрмыстық кір жуғыш машиналарда киім-кешек мүлкін жуу кезінде жуғыш заттар осы жабдықтау нормасы бойынша беріледі.
Заттай мүлікті бір айға жуу көлемі (есептеулер жүргізу үшін деректер, кір жуу кезінде құрғақ заттай мүліктің нақты салмағы пайдаланылады):
1. Әскерге шақыру бойынша қатардағы немесе сержанттық құрамға, әскери оқу орнының курсанттарына (жұмыс киімі, төсек-орын және іш киім):
жазда – 7,5 кг артық емес;
қыста – 11,0 кг артық емес.
Әскерге шақыру бойынша бір қатардағы немесе сержанттық құрамға, курсантқа (жазғы далалық немесе жауынгерлік киім-кешек):
жазда - 2,5 кг артық емес;
қыста - 1,5 кг артық емес.
2. Аурухананың, лазареттің, бөлімшенің бір әскери-медициналық (медициналық) төсегіне-17 кг.
3. Арнайы киімді айына жуу нормалары:

на одного медицинского работника – 2,5 кг;
на одного военнослужащего (рабочего), занятого на работах в продовольственной службе – 13 кг;
на штатную должность, на которую положена специальная одежда – 1 кг.
4. ОбъҰм обработки белья в год на одного работника прачечной составляет – 13 260 кг.
5. На одного военнослужащего по контракту и офицеров, при выдаче ему постельного белья -4 кг.
6. Стирка внутренних наметов палаток осуществляется по мере их загрязнения.
Норма №20 снабжения материалами для текущего и среднего ремонта обмундирования и обуви военнослужащих
Раздел 1. Мелкий ремонт
№ п/п
Наименование предметов
Количество на одного человека в год
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета

бір медицина қызметкеріне – 2,5 кг;
азық–түлік қызметінде жұмыс істейтін бір әскери қызметшіге (жұмысшыға) – 13 кг;
арнайы киім киілетін штаттық лауазым үшін – 1 кг.
4. Бір кір жуу қызметкеріне жылына кірді өңдеу көлемі 13 260 кг құрайды.
5. Келісімшарт бойынша бір әскери қызметшіге және офицерге, оған төсек-орын беру кезінде-4 кг.
6. Шатырлардың ішкі қабаттарын жуу олардың ластануына қарай жүзеге асырылады.
Әскери қызметшілердің киім-кешегі мен аяқ киімін ағымдағы және орташа жөндеу үшін материалдармен жабдықтаудың № 20 нормасы 1-бөлім. Шағын жөндеу
Р/с
Заттар атауы
Жылына бір адамға арналған саны
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №

Вместо одной палатки 40-местной допускается выдавать две палатки 20-местных, вместо одной лагерной палатки, палатки подсобного назначения и одну палатку 10-местной и соответственно наоборот.
При размещении военнослужащих авиационных частей на полевом аэродроме обеспечиваются палатками из расчета:
столовая для приема пищи военнослужащими по летному пайку - 1 палатка 40-местная;
столовая для приема пищи военнослужащими по инженерно-техническому пайку - 1 палатка 40-местная;
столовая для приема пищи военнослужащими по общевойсковому пайку - 1 палатка 40-местная;
комната для хозяйственных работ столовой - 1 палатка подсобного назначения;
комната для перелетающего летного состава - 1 палатка 20-местная (10-местная);
комната дежурных экипажей - 1 палатка лагерная (10 местная);
класс подготовки летного состава - 1 палатка 20-местная;
комната поисково-спасательной службы - 1 палатка 20-местная.
Допускается приобретать и обеспечивать воинские части палатками надувными.
При проведении военных парадов в соответствии с замыслом военного парада дополнительно выдаются палатки разных типов. Для проведения военных парадов, торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций, допускается закупать не установленного образца, не предусмотренного нормами снабжения. В комплект палатки дополнительно входит один комплект внутреннего намета (отбеливателя).
Для приема официальных делегаций в полевых условиях допускается приобретать палаточный комплекс. Состав палаточного комплекса и дизайнерское оформление могут изменяться в зависимости от проводимых мероприятий.
Срок фактической эксплуатации палаток составляет 18 месяца. Палатки, срок эксплуатации которых истек, но годные к дальнейшему использованию, с учета не списываются и находятся в эксплуатации до полного их износа. Данные о фактической эксплуатации ведутся в паспорте (формуляре) палатки.
Допускается размещать офицеров, военнослужащих-женщин в 40-местной палатке 20 человек в один ярус.
Норма №28 снабжения воинских частей Боевыми Знаменами
№ п/п
Наименование предметов
Количество предметов
Срок эксплуатации
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Боевое Знамя в комплекте:
10 лет
полотнище
1 шт
-
древко
1 шт
-
фигурный наконечник
1 шт
-
шнур с двумя кистями
1 шт
-
2.
Перевязи для военнослужащих знаменной группы
3 шт
5 лет
-
Примечание:
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимого мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Главнокомандующего дополнительно обеспечиваются предметами по данной норме.
Вместе с тем, для проведения данных мероприятий допускается закупать дополнительно.
Перечень предметов вещевого имущества, которыми убывают при увольнении в запас военнослужащие, проходившие службу по призыву
№ п/п
Наименование предметов
Количество
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
1.
Кепи полевое камуфляжной расцветки
1 шт
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в летнее время
-
2.
Шапка-ушанка меховая цвета темной полыни
1 шт
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
3
Шапка и снуд полевые
1 компл
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
4.
Костюм полевой камуфляжной расцветки
1 компл
-
-
5.
Куртка зимняя камуфляжной расцветки
1 шт
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
6.
Белье нательное
1 компл
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
7.
Футболка оливкового цвета
1 шт
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в летнее время
1
8.
Трусы
1 шт
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в летнее время
-
9.
Летние носки
1 пара
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в летнее время
-
10.
Термоноски
1 пара
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
11.
Перчатки зимние черного цвета
1 пара
Выдается военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
12.
Ботинки полевые летние
1 пара
-
-
13.
Ботинки полевые зимние черного цвета
1 пара
Выдаются военнослужащим, увольняемым в запас в зимнее время
-
14.
Ремень полевой
1 шт
-
2
15.
Ремень брючный
1 шт
-
-
Примечание:
Предметы вещевого имущества, указанные в перечне, списывается с баланса воинской части по ведомости.

40 орынды бір шатырдың орнына 20 орынды екі шатырды беруге рұқсат етіледі, бір лагерлік және қосалқы мақсаттағы шатырдың орнына 10 орынды шатыр, сәйкесінше керісінше беруге рұқсат етіледі.
Авиациялық бөлімдердің әскери қызметшілерін далалық әуеайлаққа орналастыру кезінде шатырлармен қамтамасыз етіледі:
әскери қызметшілердің ұшу рационы бойынша тамақтануына арналған асхана-1 шатыр 40 орындық;
инженерлік-техникалық дәнекерлеу бойынша әскери қызметшілердің тамақтануына арналған асхана-1 шатыр 40 орындық;
жалпы әскери рацион бойынша әскери қызметшілердің тамақтануына арналған асхана-40 орындық 1 шатыр;
асхананың шаруашылық жұмыстарына арналған бөлме - 1 қосалқы мақсаттағы шатыр;
ұшатын ұшу құрамына арналған бөлме – 1 шатыр 20 орынды (10 орынды);
кезекші экипаждар бөлмесі-1 лагерь шатыры;
ұшу құрамын даярлау сыныбы-1 шатыр 20 орынды;
іздеу-құтқару қызметі бөлмесі-1 шатыр 20 орынды.
Әскери бөлімдерді үрлемелі шатырлармен сатып алуға және қамтамасыз етуге жол беріледі.
Әскери шерулерді өткізу кезінде әскери шерудің жоспарына сәйкес әр түрлі типтегі шатырлар қосымша беріледі. Әскери шерулерді, салтанатты іс-шараларды, халықаралық келіссөздерді және шетелдік делегациялардың кездесулерін өткізу үшін жабдықтау нормаларында көзделмеген белгіленген үлгідегі шатырларды сатып алуға жол беріледі. Шатыр жиынтығына қосымша бір ішкі намет (ағартқыш) жиынтығы кіреді.
Дала жағдайында ресми делегацияларды қабылдау үшін шатыр кешенін сатып алуға рұқсат етіледі. Шатыр кешенінің құрамы мен дизайны өткізілетін іс-шараларға байланысты өзгеруі мүмкін.
Шатырларды нақты пайдалану мерзімі 18 ай. Пайдалану мерзімі өткен, бірақ одан әрі пайдалануға жарамды шатырлар есептен шығарылмайды және олар толық тозғанға дейін пайдалануда болады. Нақты пайдалану туралы деректер шатырдың паспортында жүргізіледі.
Офицерлерді, әйел әскери қызметшілерді 40 орынды шатырға 20 адамды бір деңгейге орналастыруға рұқсат етіледі.
Әскери бөлімдерді Жауынгерлік тулармен жабдықтаудың № 28 нормасы
Р/с
Заттар атауы
Заттар саны
Пайдалану мерзімі
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1
Жауынгерлік жалау жиынтықта:
10 жыл
Жайма
1 дана
-
ағаш сап
1 дана
-
сүйір ұштық
1 дана
-
екі шашағы бар бау
1 дана
-
2
Ту ұстаушылар тобының әскери қызметшілеріне арналған аспа бау
3 дана
5 жыл
-
Ескертпе:
ҚР ҮҚ сәйкес әскери парадтарға қатысушылар (өткізілетін іс-шараның мақсатына сәйкес), салтанатты іс-шараларға, халықаралық келіссөздерге және шетелдік делегациялардың кездесулеріне Бас қолбасшы орынбасарының нұсқауы бойынша осы нормаға сәйкес заттармен қосымша қамтамасыз етіледі.
Сонымен бірге, осы іс-шараларды өткізу үшін қосымша сатып алуға рұқсат етіледі.
Шақыру бойынша әскери қызметшілер запасқа шығарылған кезде берілетін заттай мүлік заттарының тізбесі
Р/с
Заттар атауы
Саны
Осы затты беру кезінде қолданылатын ескертпе №
1.
Бүркеніш түсті далалық кепи
1 дана
Жазғы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
2.
Қара жусан түсті теріден тігілген құлақшын
1 дана
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
3
Далалық малақай мен снуд
1 жиынт.
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
4.
Бүркеніш түсті далалық костюм
1 жиынт.
-
-
5.
Бүркеніш түсті қысқы күртеше
1 жиынт.
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
6.
Іш киім
1 жиынт.
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
7.
Зәйтүн түсті футболка
1 дана
Жазғы уақытта запасқа шығарылған әскери қызметшілерге беріледі
1
8.
Трусы
1 дана
Жазғы уақытта запасқа шығарылған әскери қызметшілерге беріледі
-
9.
Жазғы шұлық
1 жұп
Жазғы уақытта запасқа шығарылған әскери қызметшілерге беріледі
-
10.
Термошұлық
1 жұп
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
11.
Белгіленген түсті қысқы қолғап
1 жұп
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
12.
Белгіленген түсті жазғы далалық бәтеңке
1 жұп
-
-
13.
Белгіленген түсті қысқы далалық бәтеңке
1 жұп
Қысқы уақытта запасқа шығарылатын әскери қызметшілерге беріледі
-
14.
Далалық белбеу
1 дана
-
2
15.
Шалбар белбеуі
1 дана
-
-
Ескертпе:
Тізімде көрсетілген заттай мүліктің заттары ведомость бойынша әскери бөлімнің балансынан шығарылады.

1. Допускается выдавать вместо футболки оливкового цвета тельняшку с короткими рукавами.
2. Допускается убывать в ремне поясном парадный белого цвета вместо ремня полевого.
Перечень фурнитуры, входящей в комплект предметов военной формы одежды
№ п/п
Наименование предметов
Входящая в комплект фурнитура
Ед. уч
Количество
1.
Головные уборы
кокарда
шт
1
кокарда с эмблемой
шт
1
нашивка на берет
шт
1
ремешок золотистого цвета
шт
1
шитье на околыш и козырек фуражки (для высшего офицерского состава)
компл
1
орнамент на козырек фуражки (для почетного караула и оркестра)
компл
1
пуговица диаметром 14 мм
шт
2
2.
Обмундирование
погоны
пар
1
звездочки по воинским званиям
компл
1
пуговицы диаметром 14 мм
шт
2
эмблема "КZ"
шт
2
знак различия обозначающий государственную принадлежность
шт
1
нарукавный знак (нашивка) принадлежности к Национальной гвардии
шт
1
нарукавный знак (нашивка) принадлежности к Главному командованию, региональному командованию, военному учебному заведению, воинской части, подразделению специального назначения, а также входящих в формирование сил специального назначения КСОР ОДКБ
шт
1
нарукавный знак (нашивка) по курсам обучения для курсантов
шт
1
нарукавный знак (нашивка) военнослужащим состоящим на должностях сержантского сотава от командира отделения и выше
шт
1
нагрудный знак (нашивка) "Группа крови"
шт
2
нагрудный знак (нашивка) с указанием воинского звания к полевому обмундированию
шт
1
нагрудный знак классности
шт
1
нагрудный знак об окончании военного учебного заведения
шт
1
нагрудный знак по охране общественного порядка
шт
1
Примечания:
Выдача фурнитуры осуществляется к соответствующему предмету формы одежды на срок его носки и списывается прямым расходом с учета. Нагрудной знак об окончании военного учебного заведения выдаются единожды по окончанию учебного заведения. Нагрудный знак классности выдается по первому и в последствии очередному присвоению классности военнослужащему.

1. Зәйтүн түсті футболканың орнына қысқа жеңді тельняшка киюге рұқсат етіледі.
2. Далалық белбеу орнына - ақ түсті салтанатты белдік белбеу кетуге рұқсат етіледі.
Әскери киім нысаны заттарының жиынтығына кіретін фурнитура тізбесі
Р/с
Заттар атауы
Жиынтыққа кіретін фурнитура
Есепке алу бірл.
Саны
1.
Бас киім:
кокарда
дана
1
эмблемасы бар кокарда
дана
1
беретке жапсырма
дана
1
алтын түстес бау
дана
1
фуражканың айнала жиегіне және күнқағарына тігіс (жоғары офицерлер құрамы үшін)
жиынт.
1
фуражка күнқағарына ою-өрнек (құрмет қарауылы және оркестрдің әскери қызметшілер үшін)
жиынт.
1
диаметр 14 мм түйме
дана
2
2.
Киім-кешек
погондар
жұп
1
әскери атақтары бойынша жұлдыздар
жиынт.
1
диаметрі 14 мм түйме
дана
2
"КZ" эмблемасы
дана
2
Мемлекеттік тиесілігін білдіретін айырым белгілері
дана
1
Ұлттық ұланға тиістілігін білдіретін жеңдегі белгілер (тігістер)
дана
1
Бас қолбасшылыққа, өңірлік қолбасшылыққа, әскери оқу орнына, әскери бөлімге, арнайы мақсаттағы бөлімшеге, сондай-ақ ҰҚШҰ ЖӘЕҰК құрамына кіретін бөлімшелердің тиістілігін білдіретін жеңдегі белгілер (тігістер)
дана
1
курсанттар үшін оқу курстары бойынша жеңдегі белгі (тігістер)
дана
1
Сержанттар құрамы лауазымдарындағы бөлімше командирі және одан жоғары әскери қызметшілердің жеңдегі белгілері
дана
1
"Қан тобы" кеуде белгілері (тігістер)
дана
1
далалық киім-кешекке әскери атағын білдіретін кеуде белгілері
дана
1
сыныптық кеуде белгісі
дана
1
Әскери оқу орнын бітіргені туралы кеуде белгісі
дана
1
қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша кеуде белгісі
дана
1
Ескертпе:
Фурнитураны беру киім нысанына тиісті оны кию мерзіміне қарай беріледі және тікелей шығынмен есептен шығарылады. Әскери оқу орнын бітіргені туралы кеуде белгісі оқу орнын бітіргеннен кейін бір рет беріледі. Сыныптық кеуде белгісі әскери қызметшіге бірінші және кейіннен кезекті сыныпты беру бойынша беріледі.