О проведении пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан" в части оформления удостоверения личности по причине истечения срока действия в онлайн формате посредством портала электронного правительства и мобильных приложений
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 мая 2025 года № 389 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 мая 2025 года № 253/НҚ.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - по 31.03.2026 (п. 7 приказа).
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и в целях постоянного совершенствования процесса, повышения эффективности оказания государственных услуг, а также организации работы по улучшению качества обслуживания населения по вопросам выдачи паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан и в рамках исполнения пункта 1 подпункта 3 Протокола заседания Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг № 5 от 14 октября 2024 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по оказанию государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан" в онлайн формате (далее – Пилотный проект).
2. Утвердить алгоритм реализации пилотного проекта, а также дополнение к спецификации требований к программному обеспечению в целях оказания государственной услуги "Выдача паспорта, удостоверений личности граждан Республики Казахстан" МВД в онлайн формате посредством портала электронного правительства и мобильных приложений услуги документирования населения по причине истечения срока действия удостоверения личности.
3. Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности в рамках реализации пилотного проекта обеспечить информационную безопасность и защиту персональных данных согласно требованиям законов Республики Казахстан "Об информатизации", Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", постановления Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности" и приказа и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства"
4. Акционерному обществу "Национальные информационные технологии":

Электрондық үкімет порталы және мобильді қосымшалар арқылы онлайн форматта қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты жеке куәлікті ресімдеу бөлігінде "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызметін көрсету бойынша пилоттық жобаны жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 389 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 253/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес және процесті тұрақты жетілдіру, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тиімділігін арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету сапасын жақсарту жөніндегі жұмысты ұйымдастыру мақсатында және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2024 жылғы 14 қазандағы №5 хаттамасының 1-тармағы 3-тармақшасын орындау шеңберінде БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызметін көрсету жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) онлайн форматта іске қосылсын.
2. Пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы азаматтарының паспортын, жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызметін көрсету мақсатында бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың ерекшелігіне қосымша ІІМ жеке куәліктің қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты халықты құжаттандыру қызметін электрондық үкімет порталы және мобильді қосымшалар арқылы онлайн форматта бекітілсін.
3. Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы", "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" заңдарының, "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысының және "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығының талаптарына сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті және дербес деректерді қорғауды қамтамасыз етсін.
4. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы:

1) принять меры по размещению на портале электронного правительства e-gov.kz страницы для предоставления услуги посредством пилотного проекта с учетом форматно-логического контроля, закрепленного в дополнении к технической спецификации соглашения по реализации интеграции информационной системы "Веб-портал "электронного правительства" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан с прикладным программным обеспечением "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" Министерства внутренних дел Республики Казахстан посредством шлюза "электронного правительства" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в целях оказания государственной услуги "Выдача паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан через "Веб-портал "электронного правительства" с обеспечением логирования действий пользователя;
2) обеспечить на период проведения пилотного проекта техническую возможность интеграции с информационными системами государственных органов через шлюз "электронного правительства".
5. Республиканскому государственному предприятию "Информационно-производственный центр" МВД РК при персонализации всех удостоверений личности, на бланках печатать только страну рождения по аналогии с паспортом гражданина Республики Казахстан.
6. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня утверждения настоящего совместного приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан
7. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует по 31 марта 2026 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________Е. Саденов
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
_____________ Ж. Мадиев
Утвержден
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 мая 2025 года № 389 и
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 26 мая 2025 года № 253/НҚ
Алгоритм проведения пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан" (оформление в онлайн формате удостоверения личности по причине истечения срока действия)

1) Пайдаланушының іс-әрекетін логиндауды қамтамасыз ете отырып, "электрондық үкімет" веб-порталы" арқылы "Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызметін көрсету мақсатында Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті" қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етумен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "электрондық үкімет" "Веб-порталы" ақпараттық жүйесін біріктіруді іске асыру жөніндегі келісімнің техникалық ерекшелігіне қосымша бекітілген форматты-логикалық бақылауды ескере отырып, пилоттық жоба арқылы қызмет көрсетуге арналған e-gov.kz парақшаларын электрондық үкіметтің порталында орналастыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен біріктірудің техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы ІІМ "Ақпараттық-өндірістік орталығы" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны барлық жеке куәліктерді дербестендіру кезінде Қазақстан Республикасы азаматының паспортына ұқсас бланкілерде тек туған елін басып шығарсын.
6. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы бірлескен бұйрықты бекіткен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 31 наурызға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2025 жылғы 26 мамырдағы
№ 389 және
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2025 жылғы 26 мамырдағы
№ 253/НҚ бірлескен
бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызметін көрсету бойынша пилоттық жобаны жүргізу алгоритмі (қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты жеке куәлікті онлайн форматта ресімдеу)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм определяет порядок реализации пилотного проекта между Министерством внутренних дел Республики Казахстан, в лице Комитета миграционной службы и Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, в части оказания государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан" посредством портала электронного правительства и мобильных приложений услуги оформление в онлайн формате удостоверения личности по причине истечения срока действия.
2. В настоящем Алгоритме используются следующие сокращения:
1) ППО РП ДРН – прикладное программное обеспечение "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) ГБД ФЛ – государственная база данных "Физические лица";
3) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
4) услугополучатель – граждане Республики Казахстан;
5) услуга - "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан".
6) ЭЦП – электронная цифровая подпись;
7) ЦОН – Центр обслуживания населения Государственной корпорации;
8) БМГ – специально созданная и регулярно наполняемая база данных, в структуре которой имеются сведения о зарегистрированных граждан и их контактов в виде мобильных номеров;
9) биометрическая идентификация услугополучателя – процедура установления личности на основании биометрических данных (фотоизображения);
10) ПЭП – портал электронного правительства e-gov.kz
11) АИС СИК – информационная система для передачи данных о социальных статусах граждан;
12) УМС ДП – Управление миграционной службы Департамента полиции
3. Процесс документирования посредством портала электронного правительства и мобильных приложений услуги документирования населения по причине истечения срока действия удостоверения личности включает следующие этапы:
1) Запрос в Государственный сервис контроля доступа к персональным данным.
2) Запрос в ГБД ФЛ по ИИН, в БМГ по номеру телефона услугополучателя.
3) Идентификация личности посредством сервиса Digital-ID.
4) Проверка услугополучателя на дееспособность.
5) Проверка у Услугополучателя наличия перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения, национальности в ИС ЗАГС, в случае, если имеется факт перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения, национальности, услугополучателю необходимо обратиться в ЦОН.
6) Проверка наличия постоянной регистрации по месту жительства. В случае отсутствия постоянной регистрации по месту жительства, услугополучателю необходимо обратится в ЦОН.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алгоритм қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты жеке куәлікті онлайн форматта ресімдеу қызметін электрондық үкімет порталы және мобильдік қосымшалар арқылы "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызметін көрсету бөлігінде Көші-қон қызметі комитеті атынан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі арасында пилоттық жобаны іске асыру тәртібін айқындайды.
2. Бұл алгоритмде мынадай қысқартулар пайдаланылады:
1) ХҚТ ТП ҚБҚ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті" қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету;
2) ЖТ МДҚ - "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы;
3) ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
4) көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының азаматтары;
5) көрсетілетін қызмет - "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру".
6) ЭЦҚ-электрондық цифрлық қолтаңба;
7) ХҚКО-Мемлекеттік корпорацияның Халыққа қызмет көрсету орталығы;
8) МАБ – арнайы құрылған және үнемі толтырылатын деректер базасы, оның құрылымында тіркелген азаматтар және олардың ұялы нөмірлер түріндегі байланыстары туралы мәлімет бар;
9) көрсетілетін қызметті алушыны биометриялық сәйкестендіру-биометриялық деректер (фотобейнелер) негізінде адамды анықтау рәсімі;
10) ЭҮП - e-gov.kz электрондық үкімет порталы
11) СИК ААЖ - азаматтардың әлеуметтік мәртебесі туралы деректерді беруге арналған ақпараттық жүйе;
12) ПД КҚҚБ- Полиция департаменті Көші-қон қызметі басқармасы.
3. Электрондық үкімет порталы және мобильді қосымшалар арқылы құжаттандыру процесі жеке куәліктің қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты халықты құжаттандыру қызметтері мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) Дербес деректерге қолжетімділікті бақылаудың Мемлекеттік сервисіне сұрау салу.
2) көрсетілетін қызметті алушының телефон нөмірі бойынша ЖСН бойынша ЖТ МДҚ-ға, МАБ-қа сұрау салу.
3) Digital-ID сервисі арқылы жеке басын сәйкестендіру.
4) көрсетілетін қызметті алушының әрекетке қабілеттілігін тексеру.
5) көрсетілетін қызметті алушының АХАЖ АЖ-да тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, ұлты өзгеруінің бар-жоғын тексеру, егер тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, ұлты өзгерген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы ХҚКО-ға жүгінуі қажет.
6) Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеудің бар-жоғын тексеру. Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеу болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы ХҚКО-ға жүгінуі қажет.

7) Проверка документа на его актуальность и срок действия.
8) Заполнение полей заявления.
9) Прикрепление фото и образца подписи согласно приложенной инструкции.
10) Проверка прикрепленного фото на соответствие фотоизображению требованиям, предъявляемым к фотоизображениям на документы.
11) Проверка прикрепленного фото посредством сервиса Digital-ID на соответствие фотоизображению персоны в ГБД ФЛ.
12) Подписание запроса ЭЦП.
13) Отправка запроса в ППО РП ДРН и получение подтверждения (либо отказа) о регистрации заявки в ППО РП ДРН.
14) Проверка наличия социального(ых) статуса(ов) у Услугополучателя в АИС СИК, в целях освобождения услугополучателя от уплаты государственной пошлины, предусмотренного статьей 622 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" за выдачу удостоверения личности.
15) Оплата государственной пошлины за услугу (в случае отсутствия льгот у Услугополучателя), через сервис ППО РП ДРН.
16) Получение запроса о результате оказания услуги.
17) Оформленная заявка направляется в УМС ДП в соответствии с дислокацией, для проверки качества и обоснованности оформления заявки.
18) В случае положительного решения УМС ДП, заявка направляется для исполнения в производственный центр РП ДРН.
19) Выдача изготовленных документов по поступившим заявкам с ПЭП осуществляется исключительно услугодателем в Государственной корпорации выбранного регистрационного пункта.
4. Управления миграционной службы Департаментов полиции областей (городов республиканского значения) принимают меры по:
1) проведению своевременнной проверки электронных заявок, оформленных посредством ПЭП и мобильных приложений, и присвоенных им кодов документирования;
2) осуществлению контроля за своевременным оказанием услуг, оформленных посредством мониторинга ППО РП ДРН;
3) обеспечению выдачи изготовленных удостоверений личности, заказанных через ПЭП и мобильные приложения непосредственно сотрудниками территориальных подразделений миграционной службы, только при личной явке услугополучателя. Исключается выдача третьим лицам на основании доверенности в рамках пилотного проекта;
5. Республиканское государственное предприятие "Информационно-производственный центр" МВД принимает меры по:
1) обеспечению технической реализации сервисов по приему заявок на документирование от ПЭП и мобильных приложений;
2) техническому сопровождению сервисов по приему заявок на документирование от ПЭП и мобильных приложений;

7) Құжаттың өзектілігі мен жарамдылық мерзімін тексеру.
8) Өтініш жолдарын толтыру.
9) Қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес фотосуретті және қолтаңба үлгісін қоса беру.
10) Қоса берілген фотосуретті құжаттарға фотобейнеге қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру.
11) Digital-ID сервисі арқылы қоса берілген фотосуретті ЖТ МДҚ-да жеке тұлғаның фотобейнесіне сәйкестігін тексеру.
12) ЭЦҚ сұрауына қол қою.
13) ХҚТ ТП ҚБҚ-ға сұрау салу жіберу және өтінімді ХҚТ ТП ҚБҚ-ға тіркеу туралы растауды (не бас тартуды) алу.
14) Жеке куәлік бергені үшін көрсетілетін қызметті алушыны "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" кодекстің 622-бабында көзделген мемлекеттік бажды төлеуден босату мақсатында СИК ААЖ-да көрсетілетін қызмет алушының әлеуметтік мәртебесінің (мәртебелерінің) болуын тексеру.
15) ХҚТ ТП ҚБҚ сервисі арқылы қызмет үшін мемлекеттік бажды төлеу (көрсетілетін қызметті алушыда жеңілдіктер болмаған жағдайда).
16) Қызмет көрсету нәтижесі туралы сұрау салуды алу.
17) Ресімделген өтінім өтінімді ресімдеудің сапасы мен негізділігін тексеру үшін орналасқан жеріне сәйкес Полиция департаментінің Көші-қон қызметі басқармасына жіберіледі.
18) Полиция департаменті Көші-қон қызметі басқармасының оң шешімі болған жағдайда, өтінім орындау үшін ХҚТ ТП өндірістік орталығына жіберіледі.
19) ЭҮП-дан келіп түскен өтінімдер бойынша дайындалған құжаттарды беруді көрсетілетін қызметті беруші таңдалған тіркеу пунктінің мемлекеттік корпорациясында ғана жүзеге асырады.
4. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың) Полиция департаменттерінің Көші-қон қызметі басқармалары:
1) ЭҮП және мобильді қосымшалар арқылы ресімделген электрондық өтінімдерді және оларға берілген құжаттандыру кодтарын уақтылы тексеруді жүргізу;
2) ХҚТ ТП ҚБҚ мониторингі арқылы ресімделген қызметтердің уақтылы көрсетілуін бақылауды жүзеге асыру;
3) ЭҮП және мобильді қосымшалар арқылы тапсырыс берілген дайындалған жеке куәліктерді тікелей көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері көрсетілетін қызметті алушының жеке өзі келген кезде ғана беруді қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Пилоттық жоба шеңберінде сенімхат негізінде үшінші тұлғаларға беруге болмайды;
5. ІІМ "Ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны:
1) ЭҮП және мобильді қосымшалардан құжаттандыруға өтінімдерді қабылдау бойынша сервистерді техникалық іске асыруды қамтамасыз ету;
2) ЭҮП және мобильді қосымшалардан құжаттандыруға өтінімдерді қабылдау бойынша сервистерді техникалық сүйемелдеу;

3) обеспечению контроля за оплатой государственной пошлины за услугу "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам РК" по заявкам оформленным посредством портала электронного правительства и мобильных приложений услуги оформление в онлайн формате удостоверения личности по причине истечения срока действия;
4) обеспечению качественной проверки поступающих заявок на этапе входного контроля, при этом принять во внимание невозможность автоматического внесения сведений о месте рождения в соответствии с действующим административно территориальным делением. Информацию о месте рождения отображать в ППО РП ДРН в соответствии с поступающей от ИС ЗАГС информацией, либо историческую, хранящуюся в базе данных документированного населения. При персонализации удостоверений личности, на бланках печатать только страну рождения по аналогии с паспортом гражданина Республики Казахстан.
5) исполнению требований информационной безопасности в соответствии Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
Глава 2. Порядок взаимодействия услугополучателя и Государственной корпорации
6. Документирование посредством ПЭП и мобильных приложений осуществляется в соответствии с Правилами оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 13911) (далее - Правила) и Правилами оказания государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан", утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (далее - Перечень основных требований к оказанию госуслуги) при обращении граждан РК в связи с обменом, заменой удостоверения личности, не требующих вынесения заключения и составления административного протокола.
7. При обращении услугополучателя на ПЭП и мобильные приложения, документирование удостоверением личности осуществляется только по причине истечения срока его действия, при этом услуга оказывается только, если до истечения срока действия удостоверения личности осталось 30 и меньше календарных дней или срок действия удостоверения личности истек не более чем на 10 календарных дней.
По другим причинам документирования услуга через ПЭП и мобильные приложения не оказывается, и услугополучатель уведомляется о необходимости обратиться в ЦОН сообщением "оформление не доступно, обратитесь в ЦОН".

3) жарамдылық мерзімі өтуі себепті жеке куәлікті онлайн форматта ресімдеу қызметін ЭҮП және мобильді қосымшаларда ресімделген өтінімдер бойынша "ҚР азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" қызметі үшін мемлекеттік баждың төленуіне бақылауды қамтамасыз ету;
4) кіріс бақылау кезеңінде келіп түскен өтінімдерді сапалы тексеруді қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды, бұл ретте қолданыстағы әкімшілік аумақтық бөлініске сәйкес туған жері туралы мәліметтерді автоматты түрде енгізу мүмкін еместігі назарға алынсын. Туған жері туралы ақпаратты АХАЖ АЖ-дан келіп түскен ақпаратқа немесе құжаттандырылған халықтың деректер базасында сақталатын тарихи ақпаратқа сәйкес ХҚТ ТП ҚБҚ-да көрсету қажет. Жеке куәліктерді дербестендіру кезінде Қазақстан Республикасы азаматының паспортындағыдай бланкілерде туған елін ғана басып шығару қажет.
5) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысына сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарын орындау.
2-тарау. Көрсетілетін қызметті алушы мен Мемлекеттік корпорацияның өзара іс-қимыл тәртібі
6. ЭҮП және мобильді қосымшалар арқылы құжаттандыру Қазақстан Республикасы азаматтарының әкімшілік хаттаманың жасалуы мен қорытындыны шығаруын қажет етпейтін жеке куәлікті айырбастауға, ауыстыруға байланысты жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде №13911 болып тіркелген) Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес (бұдан әрі - Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП және мобильді қосымшаларға жүгінген кезде жеке куәлікпен құжаттандыру оның қолданылу мерзімінің өтуі себебімен ғана жүзеге асырылады, бұл ретте қызмет жеке куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 және одан аз күн қалса немесе жеке куәліктің қолданылу мерзімі күнтізбелік 10 күннен аспаса ғана көрсетіледі.
Құжаттандырудың басқа себептері бойынша ЭҮП және мобильді қосымшалар арқылы қызмет көрсетілмейді және көрсетілетін қызметті алушы ХҚКО-ға "ресімдеу қолжетімді емес, ХҚКО-ға хабарласыңыз" хабарламасымен жүгіну қажеттігі туралы хабардар етіледі.

8. Заявка на ПЭП и в мобильных приложениях заполняется услугополучателем самостоятельно, на основании документов, предусмотренных Правилами оказания государственной услуги.
9. Оказание услуги посредством ПЭП и мобильных приложений осуществляется согласно процессу документирования, предусмотренного пунктом 3 настоящего Алгоритма.
10. После формирования талона регистрации, заявка направляется на этап проверки УМС ДП соответствующей области (выбранной заявителем).
11. Сотрудник УМС ДП осуществляет проверку поступившей заявки, проверяет заявку на предмет правильности и корректности заполнения, а также фотоизображение и подпись на соответствие требованиям Перечня основных требований к оказанию госуслуги, и заверив ЭЦП направляет заявку в центральный узел РП ДРН для изготовления документов.
В случае, если фотоизображение или подпись не соответствуют требованиям Перечня основных требований к оказанию госуслуги, либо сотруднику УМС ДП необходимо проведение дополнительных проверочных действий, заявка аннулируется.
В случае аннулировании заявки, по причине некачественного фотоизображения или подписи, услугополучатель может оформить новую заявку, при этом повторно оплачивает государственную пошлину. Ранее оплаченная государственная пошлина возвращается услугополучателю в соответствии с Кодексом РК "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется в соответствующем регистрационном пункте, сотрудником территориального подразделения миграционной службы на основании номера талона регистрации заявки.
12. В случаях выявления технических сбоев при оказании услуг более чем 10 минут, по причинам, связанным с работой систем ПЭП, мобильных приложений, БМГ, биометрической идентификации, услугополучатель подает заявление на оказание государственной услуги через ЦОН.

8. ЭҮП және мобильді қосымшалардағы өтінімді көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында көзделген құжаттар негізінде дербес толтырады.
9. ЭҮП және мобильді қосымшалар арқылы қызмет көрсету осы Алгоритмнің 3-тармағында көзделген құжаттандыру процесіне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Тіркеу талонын қалыптастырғаннан кейін өтінім тиісті облыстың (өтініш беруші таңдаған) ПД КҚҚБ-ға тексеру кезеңіне жіберіледі.
11. ПД КҚҚБ қызметкері келіп түскен өтінімді тексереді, өтінімнің дұрыс толтырылуын тексереді, сондай-ақ фотобейнесі мен қолтаңбасын Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына тексереді және ЭЦҚ куәландыра отырып, құжаттарды дайындау үшін өтінімді ХҚТ ТП орталық торабына жібереді.
Егер фотосурет немесе қолтаңба Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкес келмесе, не ПД КҚҚБ қызметкеріне қосымша тексеру іс-қимылдарын жүргізу қажет болса, өтінім жойылады.
Фотосуреттің немесе қолтаңбаның сапасыз болуы себепті өтінімді жойған жағдайда, көрсетілген қызметті алушы жаңа өтінім ресімдеуіне болады, бұл ретте мемелекеттік бажды қайтадан төлейді. Бұрын төленген мемлекеттік баж "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді тиісті тіркеу пунктінде көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшесінің қызметкері өтінімді тіркеу талонының нөмірі негізінде жүзеге асырады.
12. ЭҮП, мобильдік қосымшалар, БМГ, биометриялық сәйкестендіру жүйелерінің жұмысына байланысты себептер бойынша қызметтерді көрсету кезінде 10 минуттан артық техникалық іркілістер анықталған жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы ХҚКО арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш береді.