Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Целиноградскому району на 2025-2029 годы
Решение Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 3 ноября 2025 года № 399/52-8
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Целиноградский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Целиноградскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Целиноградского районного маслихата Л. Конарбаева
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Целиноградского района
Д. Сабырғали
03 ноября 2025 года
Руководитель
государственного учреждения
"Отдел сельского хозяйства
Целиноградского района"
О. Абуов
03 ноября 2025 года
Руководитель
государственного учреждения
"Отдел земельных отношений
Целиноградского района"
С. Айдаркулов
03 ноября 2025 года
Приложение
к решению Целиноградского районного
маслихата от 03 ноября 2025 года
№ 399/52-8
План по управлению пастбищами и их использованию по Целиноградскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Целиноградскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План по управлению пастбищами и их использованию учитывает:
данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
сведения геоботанического обследования пастбищ;
сведения о скотомогильниках (биотермических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
рекомендуемые схемы пастбищеоборотов;
План содержит следующие приложения:

Целиноград ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 2025 жылғы 3 қарашадағы № 399/52-8 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 13 бабының 3 тармағына сәйкес, Целиноград аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Целиноград ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Целиноград аудандық мәслихатының төрағасы Л.Конарбаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Целиноград ауданының әкімі Д.Сабырғали
2025 жылғы 03 қараша
"Целиноград ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
О.Абуов
2025 жылғы 03 қараша
"Целиноград ауданының
жер қатынастары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
С.Айдаркулов
2025 жылғы 03 қараша
Целиноград аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 03 қарашадағы
№ 399/52-8 шешіміне қосымша
Целиноград ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Целиноград ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарында мыналар ескеріледі:
өңірдің жер балансы және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі туралы мәліметтер;
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
айылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель (приложение 1);
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ (приложение 2);
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов (приложение 3);
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) (приложение 4);
схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) (приложение 4);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья (приложение 5);

1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта) (2-қосымша);
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта) (3-қосымша);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта) (4-қосымша),
суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта) (5-қосымша);

6) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице (приложение 6).
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Целиноградскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Целиноградского района, гектар
Наименование сельских округов
Категории земель
Итого земель
сельско хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленность, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
Акмол

6) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар (6-қосымша).
Целиноград ауданының
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жоспарына 1-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың шекаралары, аумақтары мен түрлері, оның ішінде шалғай, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды қоса алғанда, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсететін жер санаттары бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері 1-кесте. Целиноград ауданының жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, гектар
Ауылдық округтердің атауы
Жерлер санаттары
Жерлер жиыны
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
Ақмол

2025
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
2026
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
2027
Осенний сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2028
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
2029
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
Приложение 4
к плану по управлению пастбищами и их
использованию по Целиноградскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям). Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам Сельский округ Акмол
Сельский округ Ақжар
Арайлынский сельский округ
Жанаесильский сельский округ
Жарлыкольский сельский округ
Сельский округ Кабанбай батыра
Караоткельский сельский округ, село Каражар
Село Коянды
Кызылсуатский сельский округ
Село Мәншүк Мәметова
Нуресильский сельский округ
Оразакский сельский округ
Сельский округ Рахымжана Кошкарбаева
Сельский округ Родина
Софиевский сельский округ
Села Талапкер, Кажымукан, Ыбырая Алтынсарина
Сельский округ Тасты
Шалкарский сельский округ
Приложение 5
к плану по управлению пастбищами и их
использованию по Целиноградскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья Сельский округ Акмол
Сельский округ Ақжар
Арайлынский сельский округ
Жанаесильский сельский округ
Жарлыкольский сельский округ
Сельский округ Кабанбай батыра
Караоткельский сельский округ, село Каражар
Село Коянды
Кызылсуатский сельский округ
Село Мәншүк Мәметова
Нуресильский сельский округ
Оразакский сельский округ
Сельский округ Рахымжана Кошкарбаева
Сельский округ Родина
Софиевский сельский округ
Села Талапкер, Кажымукан, Ыбырая Алтынсарина
Сельский округ Тасты
Шалкарский сельский округ
Приложение 6
к плану по управлению пастбищами и их
использованию по Целиноградскому
району на 2025-2029 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Таблица 3. Распределение пастбищ
№ п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных населения, гектар
Площадь общественных пастбищ, гектар
Площадь отгонных пастбищ, гектар
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Акмол

2025
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
2026
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
2027
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2028
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
2029
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Целиноград ауданының
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жоспарына 4-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схема (карта). Жануарлардың су көздеріне өту жолдарын көрсететін су тұтыну нормасы бойынша құрастырылған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, арықтарға, суару немесе сумен жабдықтау каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы Ақмол ауылдық округі
Ақжар ауылдық округі
Арайлы ауылдық округі
Жаңаесіл ауылдық округі
Жарлыкөл ауылдық округі
Қабанбай батыр ауылдық округі
Қараөткел ауылдық округі, Қаражар ауылы
Қоянды ауылы
Қызыл суат ауылдық округі
Мәншүк Мәметова ауылы
Нұресіл ауылдық округі
Оразақ ауылдық округі
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі
Родина ауылдық округі
Софиевка ауылдық округі
Талапкер, Қажымұқан, Ыбырай Алтынсарин ауылдары
Тасты ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Целиноград ауданының
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жоспарына 5-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта) Ақмол ауылдық округі
Ақжар ауылдық округі
Арайлы ауылдық округі
Жаңаесіл ауылдық округі
Жарлыкөл ауылдық округі
Қабанбай батыр ауылдық округі
Қараөткел ауылдық округі, Қаражар ауылы
Қоянды ауылы
Қызыл суат ауылдық округі
Мәншүк Мәметова ауылы
Нұресіл ауылдық округі
Оразақ ауылдық округі
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі
Родина ауылдық округі
Софиевка ауылдық округі
Талапкер, Қажымұқан, Ыбырай Алтынсарин ауылдары
Тасты ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Целиноград ауданының
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жоспарына 6-қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар 3-кесте. Жайылымдарды бөлу
Р/с№
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдардың алаңы, гектар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Ақмол

76796,8
Потребность населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья составляет 274239 гектаров.
Таблица 4. Сведения геоботанического обследования пастбищ
Сельский округ, село
Природная зона
Подзона
Тип пастбищ
Средняя урожайность пастбищ центнер/гектар
Акмол
Степная зона
Сухостепная
Разнотравно-вейниковые, пырейно- тростниковые, полынно-типчаковые.
10,2
Ақжар
Волосатиковоковыльно-овсецовые, типчаковые, полынно-ковыльно-кустарниковые, полынно-кокпековые, пырейно-тростниковые.
9,7
Арайлынский
Овсецово-типчаково-таволговые, ковылково-типчаковые, полынно-типчаковыми, кокпеково-чернополынными, вейниково-разнотравные-пырейные.

76796,8
Жұртшылықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша қажеттілік 274239 гектарды құрайды.
4-кесте. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу деректері
Ауылдық округ, ауыл
Табиғи аймақтар
Кіші аймақтар
Жайылым типі
Жайылымның орташа өнімділігі, центнер/ гектар
Ақмол
Далалы
Құрғақ дала
Аралас шөп-айрауықты, жатаған бидайық-қамысты, жусан-бетегелі.
10,2
Ақжар
Садақбоз қау-сұлыбасты, бетеге, жусан-көделі-бұталы, жусан-көкпекті, жатаған бидайық-қамысты.
9,7
Арайлы
Сұлыбас-бетеге-тобылғылы, көде-бетегелі, жусан-бетегелі, көкпек-қара жусанды, айрауық-аралас шөп-жатағанбидайықты