О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Аршалынского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2025 года № 45/2.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аршалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объҰмах:
1) доходы – 9 727 602,0 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 755 847,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28 485,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 510 000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 433 270,0 тысяч тенге;
2) затраты – 9 922 864,5 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 114 187,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 233 550,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 119 363,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 309 449,5 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 309 449,5 тысяч тенге";
поступление займов – 233 550,0 тысяч тенге;
погашение займов – 119 363,0 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 195 262,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Аршалынского районного маслихата Акмолинской области от 21.05.2026 № 53/2 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в составе поступлений районного бюджета предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета на 2026 год согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм бюджетных кредитов определяется постановлением акимата района.
3. Учесть, что в составе поступлений районного бюджета предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета на 2026 год согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата района.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом по бюджетным кредитам в сумме 119 363,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 63 325,0 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Аршалы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 45/2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімның 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Аршалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға арналған келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 727 602,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 755 847,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 28 485,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 510 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 433 270,0 мың теңге;
2) шығындар – 9 922 864,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 114 187,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 233 550,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 119 363,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, соның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -309 449,5 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 309 449,5 мың теңге;
қарыздар түсімі – 233 550,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 119 363,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 195 262,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Аршалы аудандық мәслихатының 21.05.2026 № 53/2 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 4-қосымшаға сәйкес 2026 жылға арналған республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
Бюджеттік кредиттердің көрсетілген сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысымен айқындалсын.
3. Аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен 5-қосымшаға сәйкес нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Бюджеттік кредиттердің көрсетілген сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысымен айқындалсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте жергілікті атқарушы органның бюджеттік кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу 119 363,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 63 325,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

6. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные изъятия в сумме 2 968 098,0 тысяч тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026-2028 годы предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам поселков, сельских округов в сумме 437 603,0 тысяч тенге, в том числе:
Ижевскому сельскому округу – 46 632,0 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы - 26 605,0 тысяч тенге;
Анарскому сельскому округу – 37 550,0 тысяч тенге;
сельскому округу Арнасай – 27 224,0 тысяча тенге;
Акбулакскому сельскому округу – 40 041,0 тысячи тенге;
Берсуатскому сельскому округу – 50 914,0 тысяч тенге;
Константиновскому сельскому округу – 50 383,0 тысяч тенге;
сельскому округу Турген – 33 217,0 тысяч тенге;
Булаксайскому сельскому округу – 44 404,0 тысяч тенге;

6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 2 968 098,0 мың теңге сомасында бюджеттік алулар көзделгені ескерілсін.
7. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте кенттің, ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі 437 603,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Ижев ауылдық округі – 46 632,0 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округі – 26 605,0 мың теңге;
Анар ауылдық округі – 37 550,0 мың теңге;
Арнасай ауылдық округі – 27 224,0 мың теңге;
Ақбұлақ ауылдық округі – 40 041,0 мың теңге;
Бірсуат ауылдық округі – 50 914,0 мың теңге;
Константинов ауылдық округі – 50 383,0 мың теңге;
Түрген ауылдық округі – 33 217,0 мың теңге;
Бұлақсай ауылдық округі – 44 404,0 мың теңге;

Сарабинскому сельскому округу – 42 942,0 тысяча тенге;
Михайловскому сельскому округу – 37 691,0 тысяч тенге.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2026-2028 годы предусмотрены объемы изъятий из бюджета поселков, сельских округов в районный бюджет в сумме 273 029,0 тысяч тенге, в том числе:
поселка Аршалы – 163 121,0 тысяч тенге;
поселка Жибек жолы – 59 651,0 тысяч тенге;
сельского округа Елтоқ – 50 257,0 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата А. Балташев
Приложение 1
к решению Аршалынского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 45/2
Районный бюджет на 2026 год

Сараба ауылдық округі – 42 942,0 мың теңге;
Михайлов ауылдық округі – 37 691,0 мың теңге.
8. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте кент, ауылдық округтер бюджетінен 273 029,0 мың теңге сомасында алып қою көлемі көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Аршалы кенті – 163 121,0 мың теңге;
Жібек жолы кенті – 59 651,0 мың теңге;
Елтоқ ауылдық округі – 50 257,0 мың теңге.
9. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының төрағасы Ә.Балташев
Аршалы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 45/2 шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет

14 112,0
2
Социальная помощь
343 079,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
336 879,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
31 554,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103 244,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 015,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
137 850,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
62 216,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 200,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
6 200,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
52 311,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
52 311,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
48 760,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
651,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
900,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
2 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 914 887,9
1
Жилищное хозяйство
1 636 547,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 636 547,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 636 547,0
2
Коммунальное хозяйство
137 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
37 000,0
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)

14 112,0
2
Әлеуметтiк көмек
343 079,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
336 879,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
31 554,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103 244,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 015,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
137 850,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
62 216,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 200,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
6 200,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
52 311,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
52 311,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48 760,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
651,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
900,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
2 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 914 887,9
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 636 547,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 636 547,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 636 547,0
2
Коммуналдық шаруашылық
137 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
37 000,0
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру

4 160 241,0
Целевые текущие трансферты
2 461 522,0
в том числе:
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
79 175,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на социальное обеспечение лиц с инвалидностью
44 377,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах
31 554,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на социальную поддержку пожилых людей, в том числе:
3 244,0
На возмещение затрат на саноторно-курортное лечение пенсионеров
3 244,0
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 378 547,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на ремонт автомобильных дорог в том числе:
900 000,0
Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KC- AR-15 подъездная дорога к селу Берсуат
900 000,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
1 478 547,0
Аппарат акима района (города областного значения) в том числе:
3 800,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам на проведение взрывных работ в период паводкоопасного периода
3 800,0
Целевые трансферты на развитие
1 698 719,0
в том числе:
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1 698 719,0
Реконструкция разводящих сетей водоснабжения в селе Жалтырколь Аршалынского района Акмолинской области
100 000,0
Строительство инженерно - коммуникационной инфраструктуры в селе Костомар Аршалынского района Акмолинской области (линии электропередач)
515 675,0
Строительство физкультурно-оздоровительного комплекса в селе Жибек жолы Аршалынского района Акмолинской области
1 083 044,0

4 160 241,0
Ағымдағы нысаналы трансферттер
2 461 522,0
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
79 175,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу
44 377,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге ауылдық елді мекендерде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға берілген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын бөлу
31 554,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалаларға) бюджеттерге қарттарды әлеуметтік қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу, оның ішінде:
3 244,0
Зейнеткерлерді санаторлық-курорттық емдеуге жұмсалған шығындарды өтеуге
3 244,0
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 378 547,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге автомобиль жолдарын жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу, оның ішінде:
900 000,0
Аудандық маңызы бар KC- AR-15 автомобиль жолын орташа жөндеу, Берсуат ауылына кірме жол
900 000,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге халықтың әлеуметтік осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу
1 478 547,0
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты оның ішінде:
3 800,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге су тасқыны қаупі бар кезеңде жарылыс жұмыстарын жүргізуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын бөлу
3 800,0
Нысаналы даму трансферттері
1 698 719,0
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1 698 719,0
Аршалы ауданы Жалтыркөл ауылында сумен жабдықтаудың таратушы желілерін реконструкциялау
100 000,0
Ақмола облысы Аршалы ауданы Қостомар ауылында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым (электр желілері) салу
515 675,0
Ақмола облысы Аршалы ауданы Жібек жолы ауылында дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу
1 083 044,0