О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 18 декабря 2025 года № С-28/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 12 настоящего решения.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат города Кокшетау РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 93 126 979,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговые поступления – 82 038 840,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 468 200,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 947 706,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 672 233,0 тысячи тенге;
2) затраты – 85 630 676,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 47 284,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 173 000,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 220 284,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 7 543 587,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -7 543 587,0 тысяч тенге.
2. Согласно пункту 1 статьи 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, установлены нормативы распределения доходов в следующих размерах:
1) по социальному налогу в областной бюджет– 100%;
3. Учесть, что в затратах городского бюджета предусмотрены бюджетные изъятия в областной бюджет в сумме 55 505 148,0 тысяч тенге.
4. Учесть, что в затратах городского бюджета на 2026 год предусмотрены бюджетные субвенции в бюджет поселка, сельского округа в сумме 587 736,0 тысяч тенге, в том числе:
Красноярскому сельскому округу в сумме 443 453,0 тысячи тенге;
поселку Станционный в сумме 144 283,0 тысячи тенге.
5. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2026 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4 к настоящему решению.
6. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5 к настоящему решению.
7. Учесть, что в затратах городского бюджета на 2026-2028 годы предусмотрены средства на трансферты общего характера, дополнительно включенные из республиканского и областного бюджета в местную базу города Кокшетау согласно приложению 6 к настоящему решению.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2026 год в сумме 659 000,0 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджеті туралы
Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № С-28/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 12-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнiң 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Көкшетау қалаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026–2028 жылдарға арналған қалалық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 93 126 979,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 82 038 840,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 468 200,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 947 706,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 672 233,0 мың теңге;
2) шығындар – 85 630 676,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 47 284,0мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 173 000,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 220 284,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо –0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 7 543 587,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 7 543 587,0 мың теңге.
2. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 26 бабының 1 тармағына сәйкес кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерінде белгіленді:
1) облыстық бюджетке әлеуметтік салық бойынша – 100%.
3. Қалалық бюджет шығындарында 55 505 148,0 мың теңге сомасында облыс бюджетіне бюджеттік алымдар алу қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығындарында 587 736,0 мың теңге сомасында кент, ауылдық округ бюджетіне бюджеттік субвенциялар қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
Краснояр ауылдық округіне 443 453,0 мың теңге сомасында;
Станционный кентіне 144 283,0 мың теңге сомасында.
5. 2026 жылға арналған қалалық бюджет кірістерінің құрамында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер осы шешімнің 4- қосымшасына сәйкес ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған қалалық бюджет кірістерінің құрамында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер осы шешімнің 5- қосымшасына сәйкес ескерілсін.
7.2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет шығыстарында осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес республикалық және облыстық бюджеттерден Көкшетау қаласының жергілікті базасына қосымша енгізілген жалпы сипаттағы трансферттерге арналған қаражат енгізілгенін ескерілсін.
8. 2026 жылға 659 000,0 мың теңге сомасында қаланың жергілікті атқарушы органның резерві бекітілсін.

9. Учесть в затратах городского бюджета на 2026 год погашение основного долга по бюджетным кредитам, выделенных в 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 и 2025 годах для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 51 500,0 тысяч тенге, на строительство жилья в сумме 7 496 303,0 тысячи тенге и на реконструкцию и строительство систем тепло- водоснабжения и водоотведения в сумме 168 784,0 тысячи тенге.

9. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығындарында 51 500,0 мың теңге сомасында мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін, 7 496 303,0 мың теңге сомасында тұрғын үйдің құрылысына, 168 784,0 мың теңге сомасында жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жаңартуына және құрылысына 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 ,2024 және 2025 жылдары бөлінген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі қарызды өтеуді ескерілсін.

10. Учесть в затратах городского бюджета на 2026 год выплату вознаграждений по кредитам из республиканского и областного бюджетов в сумме 743 408,0 тысяч тенге, в том числе:
на реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов в сумме 300,0 тысяч тенге;
на реконструкцию и строительство систем тепло - водоснабжения и водоотведения в сумме 175 тысяч тенге;
на реализацию мероприятий в рамках Дорожной карты занятости за счет внутренних займов в сумме 387 665,0 тысяч тенге;

10. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығындарында 743 408,0 мың теңге сомасында республикалық және облыстық бюджеттерінен кредиттер бойынша сыйақыларды төлеу ескерілсін, оның ішінде:
300,0 мың теңге сомасында мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін;
175,0 мың теңге сомасында жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жаңартуына және құрылысына;
387 665,0 мың теңге сомасында ішкі қарыздар есебінен Жұмыспен қамтудың жол картасы шеңберінде іс-шараларды жүзеге асыруға;

на строительство кредитного жилья за счет внутренних займов в сумме 123 880,0 тысяч тенге;
на приобретение жилья за счет внутренних займов в сумме 231 388,0 тысяч тенге.
11. Предусмотреть специалистам в области социального обеспечения, культуры и спорта, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки, по сравнению с окладами и тарифными ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

123 880,0 мың теңге сомасында ішкі қарыздар есебінен несиелік тұрғын үй құрылысына,
231 388,0 мың теңге сомасында ішкі қарыздар есебінен тұрғын үй сатып алуға.
11. Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт саласындағы мамандарға, қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың айлықақыларымен және тарифтiк мөлшерлемелерімен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар мен тарифтiк мөлшерлемелер қарастырылсын.

119 890,0
02
Оборона
1 678 211,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
1678211,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
84 109,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
1 594 102,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
391 248,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
391 248,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
391 248,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 934 090,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
395 500,0
005
Государственная адресная социальная помощь
395 500,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
440 996,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
440 996,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 831 965,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
33 863,0
006
Оказание жилищной помощи
10 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
756 668,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 678,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
163 338,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
474 236,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
235 763,0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
146 419,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 265 629,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

119 890,0
02
Қорғаныс
1 678 211,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
1 678 211,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
84 109,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
1 594 102,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
391 248,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
391 248,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
391 248,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 934 090,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
395 500,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
395 500,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
440 996,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
440 996,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 831 965,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
33 863,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
756 668,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 678,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
163 338,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
474 236,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
235763,0
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
146 419,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 265 629,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

525 309
139 555
201 060
184 694
на повышение заработной платы государственным служащим низовых категорий
343 749
105 936
118 906
118 907
на обязательные пенсионные взносы работодателей (ОПВР)
61 807
38 431
16 587
6 789
выпуск ГЦБ для приобретения арендного жилья СУСН (досрочное погашение)
1 439 954
1 439 954
ИТОГО
2 370 819
1 723 876
336 553
310 390
Дополнительно включенные Целевые трансферты из республиканского и областного бюджетов в местную базу ТОХ районов и городов на 2026-2028 годы
Наименование
ВСЕГО
в том числе:
2026 год
2027 год
2028 год
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий (категория D+рабочие) (ЦТ ТОХ РБ)
6 220
2 059
2 076
2 085
на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях (оказание специальных социальных услуг жертвам бытового насилия, центр профессиональной реабилитации лиц с инвалидностью "Тең Қоғам", центр социальной реабилитации для лиц с инвалидностью, на развитие служб "Инватакси", на оказание услуги по рессоциализации бывших осужденных и лиц состоящих на учете служб пробации, оказание спецсоцуслуг в условиях стационара, полустационара, на дому, жертвы торговли людьми) (Областной бюджет)
482 607
160 869
160 869
160 869
на выплату государственной адресной социальной помощи (Областной бюджет)
1 186 500
395 500
395 500
395 500
на обеспечение льготного проезда (граждан при столичной зоны, многодетных матерей и детей из многодетных семей до 18 лет) (Областной бюджет)
43 716
14 572
14 572
14 572
на социальную поддержку пожилых людей (льготный проезд пенсионеров) (Областной бюджет)
1 747 923
556 076
582 641
609 206
в том числе минимальные объемы финансирования
на реализацию текущих мероприятий по социальной, инженерной и транспортной инфраструктуре в населенных пунктах (Областной бюджет)
5 626 667
2 354 838
3 271 829
ИТОГО
9 093 633
1 129 076
3 510 496
4 454 061

525 309
139 555
201 060
184 694
төменгі санаттағы мемлекеттік қызметшілердің жалақысын арттыруға
343 749
105 936
118 906
118 907
жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарына (ЖБМЗЖ)
61 807
38 431
16 587
6 789
ХӘОТ жалға берілетін тұрғын үй сатып алу үшін МБҚ шығару (мерзімінен бұрын өтеу)
1 439 954
1 439 954
БАРЛЫҒЫ
2 370 819
1 723 876
336 553
310 390
2026-2028 жылдарға арналған аудандар мен қалалардың жалпы сипаттағы жергілікті трансферттер базасына республикалық және облыстық бюджеттерден қосымша енгізілген нысаналы трансферттер
Атауы
Барлығы
оның ішінде:
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға (D+жұмысшылар санаты) (НТ ЖСТ РБ)
6 220
2 059
2 076
2 085
үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға (тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, "Теңіз қоғамы" мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оңалту орталығы, мүгедектігі бар адамдарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, "Инватакси" қызметтерін дамытуға, бұрынғы сотталғандар мен пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдарды қайта әлеуметтендіру бойынша қызметтер көрсетуге, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге) стационар, жартылай стационар жағдайында, үйде, адам саудасының құрбандары) (Облыстық бюджет)
482 607
160 869
160 869
160 869
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге (Облыстық бюджет)
1 186 500
395 500
395 500
395 500
жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз етуге (астаналық аймақ жанындағы азаматтар, көп балалы аналар және 18 жасқа дейінгі көп балалы отбасылардан шыққан балалар) (Облыстық бюджет)
43 716
14 572
14 572
14 572
қарттарды әлеуметтік қолдауға (зейнеткерлердің жеңілдікпен жол жүруі) (Облыстық бюджет)
1 747 923
556 076
582 641
609 206
оның ішінде қаржыландырудың ең төменгі көлемі
елді мекендерде әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымы бойынша ағымдағы іс-шараларды іске асыруға (Облыстық бюджет)
5 626 667
2 354 838
3 271 829
БАРЛЫҒЫ
9 093 633
1 129 076
3 510 496
4 454 061