О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 "Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 1263
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 "Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в нормах снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1 примечания к Норме 1 "Общевойсковой паек":
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе в период военно-учебной практики, кандидаты военных учебных заведений, прибывшие для сдачи вступительных экзаменов и находящиеся на казарменном положении, кадетов и курсантов военных учебных заведений (военных колледжей), в период прохождения сборов (стажировки), а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;";
подпункт 4) исключить;
в примечании дополнительного пайка к основным нормам "Обеспечение питьевой водой":
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) военнослужащие в полевых выходах, на учениях, маневрах, полигонах, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах и в миротворческих операциях, а также кадеты и уланы военных колледжей в период полевых сборов;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) военнообязанные, призванные на воинские сборы, студенты военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе в период военно-учебной практики на учебных полигонах и центрах;";
в примечании дополнительного пайка к основным нормам "Праздничный паек":
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) военнослужащих срочной службы и курсантов высших учебных заведений, кадетов и уланов военных колледжей, студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе в период военно-учебной практики в праздничные дни и в дни празднования образования соответствующих органов, учреждений и частей, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в дни принятия военной присяги;";
в Норме 2 "Паек для инженерно-технического состава":
подпункт 2) примечания изложить в следующей редакции:

"Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 1263 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларында:
"Жалпыәскери азық үлесі" деген 1-нормаға ескертпенің 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілер, әскери-оқу практикасы кезеңінде әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) өтеусіз негізде білім алып жатқан студенттері, оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін келген және казармалық жағдайда тұратын кандидаттар, жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде әскери-оқу орындарының (әскери колледждердің) кадеттері мен курсанттары, сондай-ақ осы бөлімдерге, бөлімшелерге іссапарға келген әскери қызметшілер;";
4) тармақша алып тасталсын;
"Ауыз сумен қамтамасыз ету" деген негізгі нормаға қосымша азық үлесінің ескертпесінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери қызметшілер далалық шығуда, оқу-жаттығуда, маневр жасауда, зілзала мен апат ауданында болған кезде, төтенше жағдайда, қарулы жанжал кезінде және бітімгершілік операцияларда, сондай-ақ далалық жиындар кезеңінде әскери колледждердің кадеттері мен ұландары;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілер, оқу-жаттығу полигондарында және орталықтарында әскери-оқу практикасы кезеңінде өтеусіз негізде білім алып жатқан әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері;";
"Мерекелік үлес" деген негізгі нормаға қосымша азық үлесіне ескертпеде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мерзiмдi қызмет әскери қызметшілері мен жоғары оқу орындарының курсанттары, әскери колледж кадеттері мен ұландары, әскери-оқу практикасы кезеңінде өтеусіз негізде білім алып жатқан әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған мереке күндері және тиісті органдардың, мекемелер мен бөлімдердің құрылғанын мерекелеген күндері, сондай-ақ әскери ант қабылдаған күндері;";
"Инженерлік-техникалық құрамға арналған азық үлесі" деген 2-нормада:
ескертпенің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) военнообязанных призванных на воинские сборы, курсантов военных учебных заведений, проходящих стажировку и студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе в авиационных частях на инженерно-технических должностях в период прохождения сборов (военно-учебной практики, стажировки);";
в Норме 5 "Паек для Десантно-штурмовых войск":
подпункт 2) примечания изложить в следующей редакции:
"2) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе и курсантов военных учебных заведений, в период прохождения сборов (военно-учебной практики стажировки), воинская служба которых связана с совершением прыжков с парашютом, снабжать в дни совершения прыжков;";
в Норме 6 "Паек для учащихся военно-спортивного колледжа":
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: по данной норме за счет государства снабжаются учащиеся военно-спортивного колледжа спортивного комитета – Центрального спортивного клуба.";
Норму 7 "Паек для учащихся 7-8 классов Республиканской школы "Жас улан" исключить;
в Норме 8 "Паек для учащихся 9-11 классов Республиканской школы "Жас улан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Норма 8 "Паек для уланов военных колледжей";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжать уланов военных колледжей.
2. Уланов военных колледжей в период прохождения практики в войсковых частях обеспечивать продовольствием по нормам, предусмотренным для военнослужащих срочной службы данной воинской части.";
в Норме 9 "Паек для военнослужащих спортсменов Спортивного комитета – Центрального спортивного клуба армии проходящих воинскую службу по призыву":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Норма 9 "Паек для военнослужащих спортсменов Спортивного комитета – Центрального спортивного клуба";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: по данной норме за счет государства снабжать военнослужащих срочной службы Спортивного комитета – Центрального спортивного клуба, а также сборных спортивных команд Вооруженных Сил в период проведения тренировочных сборов и соревнований.";
в Норме 10 "Летный паек":
подпункт 8) примечания изложить в следующей редакции:
"8) военнообязанных, студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе, проходящих военную подготовку в высших и средних специальных учебных заведениях, призванных на воинские сборы и совершающих полеты на летательных аппаратах, со дня начала практических полетов до дня окончания сборов (военно-учебной практики, стажировки).";
в Норме 11 "Морской паек":
подпункт 3) примечания изложить в следующей редакции:

"2) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, тағылымдамадан өтіп жатқан әскери оқу орындарының курсанттары және авиациялық бөлiмдерде инженерлік-техникалық лауазымдарда өтеусіз негізде білім алып жатқан әскери кафедралардың (әскери факультетінің) студенттері – жиындардан (әскери-оқу практикасынан, тағылымдамадан) өту кезеңiнде;";
"Десанттық-шабуылдау әскерлеріне арналған азық үлесі" деген 5-нормада:
ескертпенің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, өтеусіз негізде білім алып жатқан әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері мен әскери оқу орындарының курсанттары – жиындардан (әскери-оқу практикасынан, тағылымдамадан) өту кезеңінде, әскери қызметi парашютпен секiрумен байланысты секiру жасаған күндерi жабдықталуда;";
"Әскери-спорт колледжінің оқушыларына арналған азық үлесі" деген 6-нормада:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: осы норма бойынша мемлекет есебiнен Спорт комитеті –Орталық спорт клубы әскери-спорт колледжінің оқушылары жабдықталуда.";
"Жас ұлан" республикалық мектебi 7-8-сыныптарының оқушыларына арналған азық үлесі" деген 7-норма алып тасталсын;
"Жас ұлан" республикалық мектебi 9-11-сыныптарының оқушыларына арналған азық үлесі" деген 8-нормада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-норма "Әскери колледж ұландарына арналған азық үлесі";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен әскери колледждің ұландары жабдықталады.
2. Әскери колледждің ұландары әскери бөлімде практикадан өту кезеңінде осы әскери бөлімнің мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін көзделген нормалар бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.";
"Спорт комитеті – Армия орталық спорт клубының спортшы мерзімді қызмет әскери қызметшілерiне арналған азық үлесі" деген 9-нормада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-норма "Спорт комитеті – Орталық спорт клубының спортшы әскери қызметшілеріне арналған азық үлесі";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: осы норма бойынша мемлекет есебiнен Спорт комитетi – Орталық спорт клубының мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi, сондай-ақ Қарулы Күштердің спорттық құрама командалары жаттықтыру жиындарын және жарыстарды өткiзу кезеңінде жабдықталуда.";
"Ұшқыш азық үлесі" деген 10-нормада:
ескертпенің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) әскери жиындарға шақырылған және ұшу аппараттарында ұшуды жасайтын әскери мiндеттілер, жоғары және орта арнаулы оқу орындарында өтеусіз негізде білім алып жатқан, әскери даярлықтан өтетін әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттерi – практикалық ұшу (әскери-оқу практикасы, тағылымдама) басталған күннен бастап жиындар аяқталған күнге дейiн жабдықталуда.";
"Теңiз азық үлесі" деген 11-нормада:
ескертпенің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"3) военнослужащих, капитанов-наставников, механиков-наставников и лоцманов групп судов обеспечения, не входящих в штатные экипажи, военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр (военных факультетов), обучающихся на безвозмездной основе в период военно-учебной практики, курсантов военных учебных заведений, со дня явки на корабль, судно;";
в Норме 16 "Паек для кадетов военных учебных заведений":
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжать кадетов военных колледжей.
2. Кадетов военных колледжей в период прохождения практики в войсковых частях обеспечивать продовольствием по нормам, предусмотренным для военнослужащих срочной службы данной воинской части.";
в Норме 17 "Индивидуальный рацион питания общевойсковой": подпункт 3) примечания изложить в следующей редакции:
"3) военнослужащие срочной службы, уланы, кадеты и курсанты военных учебных заведений, а также студенты военных кафедр (военных факультетов) в пути следования их в отпуска, командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места жительства;";
в Норме 27 "снабжения столово-кухонной посудой, оборудованием и инвентарем солдатских (матросских) столовых воинских частей и учреждений":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Норма 27 снабжения столово-кухонной посудой, оборудованием и инвентарем столовых воинских частей и учреждений для рядовых и матросов";
пункт 2 примечания изложить в следующей редакции:
"2. Потребность в посуде определяется в соответствии с фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий самообслуживания, установленных в столовых воинских частей и учреждений для рядовых и матросов, с учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно к 4 или 6-местным столам соответственно.".
2. Управлению начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на государственном и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);

"3) штаттық экипаждарға кiрмейтiн қамтамасыз ету кемелері топтарының әскери қызметшілері, капитан-тәлімгерлері, механик-тәлімгерлері мен лоцмандары, әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери-оқу практикасы кезеңінде өтеусіз негізде білім алып жатқан әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері, әскери оқу орындарының курсанттары – корабльге, кемеге келген күннен бастап;"
"Әскери оқу орнының кадеттеріне арналған азық үлесі" деген 16-нормада:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен әскери колледждің кадеттері жабдықталады.
2. Әскери колледждің кадеттері әскери бөлімде практикадан өту кезеңінде осы әскери бөлімнің мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін көзделген нормалар бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.";
"Жалпы әскери жеке тамақтандыру рационы" деген 17-нормада:
ескертпенің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, әскери оқу орындарының ұландары, кадеттері мен курсанттары, сондай-ақ әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;";
"Әскери бөлімдер мен мекемелердің сарбаздар (матростар) асханаларын асханалық-асүйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау" деген 27-нормада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-норма Әскери бөлімдер мен мекемелердің қатардағы жауынгерлер мен матростар асханаларын асханалық-асүйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау";
ескертпенің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, әскери бөлімдер мен мекемелердің асханаларында орнатылған 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 16 сентября 2025 года.
Министр обороны Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2025 жылғы 16 қыркүйектен ерте емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі