О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 277 "Об утверждении норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 сентября 2025 года № 1236
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 277 "Об утверждении норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11557) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Нормах снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных указанным приказом:
Норму № 2 снабжения вещевым имуществом старшего и младшего офицерского составов, военнослужащих-женщин, рядового и сержантского состава, проходящих воинскую службу по контракту (кроме частей и подразделений ВМС) изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Норму № 3 снабжения вещевым имуществом старшего и младшего офицерского составов, военнослужащих-женщин, рядового и сержантского состава, проходящих воинскую службу по контракту частей и подразделений Военно-морских сил изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Норму № 4 снабжения вещевым имуществом курсантов, кадетов, уланов и воспитанников военных учебных заведений, рядовой и сержантский составы по призыву, офицеры, рядовой и сержантский составы запаса призванные на воинские сборы и военнослужащие несущие службу в резерве (кроме ВМС) изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Норме № 5 снабжения вещевым имуществом курсантов, военных учебных заведений, рядовой и сержантский составы по призыву Военно-морских Сил:
часть шестую примечания изложить в следующей редакции:
"Курсантам, кадетам (уланам), рядовому и сержантскому составу по призыву ежемесячно выдаются 4 пары термоносков с октября по март месяцы. Носки летние выдаются по 2 пары на 2 недели.";
в Норме № 6 снабжения теплыми вещами, амуницией и постельными принадлежностями военнослужащих (инвентарное имущество):
часть четвертую примечания изложить в следующей редакции:
"Постельными принадлежностями обеспечиваются следующие контингенты:

"Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 277 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 9 қыркүйектегі № 1236 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 277 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11557 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормалары:
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін аға және кіші офицер құрамын, әскери қызметші әйелдерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын (ӘТК бөлімі мен бөлімшесінен басқа) заттай мүлікпен жабдықтаудың № 2 нормасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін және Әскери-теңіз күштері бөлімшесінің аға және кіші офицер құрамын, әскери қызметші әйелдерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын заттай мүлікпен жабдықтаудың № 3 нормасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әскери оқу орнының курсантын, кадетін, ұланы мен тәрбиеленушісін, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамын, әскери жиынға шақырылған запастағы офицерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын және резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіні (ӘТК-ден басқа) заттай мүлікпен жабдықтаудың № 4 нормасы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әскери оқу орнының курсантын, Әскери-теңіз күштерінің қатардағы жауынгер және сержант құрамын заттай мүлікпен жабдықтаудың № 5 нормасында:
алтыншы бөліктің ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Курсантқа, кадетке (ұланға), әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына қазаннан бастап наурыз айына дейін ай сайын 4 жұп термоұйық беріледі. Екі жұп жазғы ұйық екі аптаға беріледі.";
Әскери қызметшіні жылы затпен, амунициямен және төсек жабдығымен (мүкәммалдық мүлік) жабдықтаудың № 6 нормасында:
ескертпенің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төсек жабдығымен мынадай контингент:

1) рядовой и сержантский составы по призыву, курсанты, кадеты (уланы) военных учебных заведений;
2) военно-медицинские (медицинские) подразделения на количество штатных коек;
3) военнообязанные на период сборов;
4) военнослужащие по контракту и офицеры по призыву при размещении в казармах, на кораблях и местах несения боевого дежурства;
5) военнослужащие при размещении на полигонах, палаточных лагерях, учебных центрах и запасных аэродромах;

1) әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамы, әскери оқу орнының курсанты, кадеті (ұланы);
2) әскери-медициналық (медициналық) бөлімше штаттық жатын орын санына;
3) әскери міндетті жиын кезеңінде;
4) келісімшарт бойынша әскери қызметші мен әскерге шақыру бойынша офицер казармада, корабльде және жауынгерлік кезекшілік атқаратын жерде орналасқанда;
5) әскери қызметші полигонда, шатырлы лагерьде, оқу-жаттығу орталығында және қосалқы әуеайлақта орналасқанда;

6) экипажи воздушных судов при размещении в гостиницах воинских частей (комнатах отдыха перелетных экипажей);
7) военнослужащие и абитуриенты при сдаче вступительных экзаменов в военные учебные заведения, военные факультеты учебных заведений;
8) призывники при размещении на призывных участках местных органов военного управления;
9) переменный состав (только военнослужащих) Национального университета обороны.";
часть пятую примечания изложить в следующей редакции:
"Срок эксплуатации постельных принадлежностей для всех контингентов, за исключением рядового и сержантского состава по призыву, курсантов, кадетов (уланов) военных учебных заведений, исчисляется по времени прямой эксплуатации, время хранения постельных принадлежностей на складах в срок эксплуатации не засчитывается. Также допускается изготовление подматрацников и прикроватных ковриков воинскими частями и учреждениями из списанных предметов вещевого имущества. Для военно-медицинских (медицинских) подразделений допускается закупать (выдавать) полотенце махровое.";

6) әуе кемесінің экипажы әскери бөлімнің қонақ үйінде (ұшып өтетін экипаж демалыс бөлмесінде) орналасқанда;
7) әскери қызметші мен талапкер әскери оқу орнына, оқу орнының әскери факультетіне оқуға түсу емтиханын тапсырғанда;
8) әскерге шақырылушы жергілікті әскери басқару органының шақыру учаскесінде орналасқанда;
9) Ұлттық қорғаныс университетінің ауыспалы құрамы (тек әскери қызметші) қамтамасыз етіледі.
ескертпенің бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамын, курсанты, кадеті (ұланы) және әскери оқу орнының тәрбиеленушісін қоспағанда, барлық контингент үшін төсек жабдығын қолдану мерзімі тікелей қолдану уақыты бойынша саналады, төсек жабдығын қоймада сақтау мерзімі қолдану мерзіміне саналмайды. Сонымен қатар, әскери бөлім мен мекемеге есептен шығарылған заттардан матрац астарын және төсек жанына төсеніш жасауға жол беріледі. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімше үшін түкті сүлгі сатып алуға (беруге) жол беріледі.";

пункт 5 и 6 примечания изложить в следующей редакции:
"5. Полотенце выдаются только курсантам, кадетам (уланам), воспитанникам, рядовому и сержантскому составу, военнообязанным призванным на воинские сборы и военнослужащим несущим службу в резерве при нахождении на сборах, на штатные койки госпиталей, лазаретов и медицинских пунктов. Госпитали, лазареты медицинские пункты допускается обеспечивать полотенцем махровым. Также, для операционных и перевязочных нужд дополнительно отпускаются: наволочки подушечные, простыни и полотенце по 4 штуки каждой на 1 год на 50 процентов штатного количества коек.

ескертпенің 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сүлгі тек курсанттарға, кадеттерге (ұландарға), тәрбиеленушілерге, қатардағы жауынгер және сержант құрамына, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттіге, резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіге, госпитальдың, лазареттің және медициналық пункттің штаттық жатын орнына беріледі. Госпитальді, лазаретті, медициналық пунктті түкті сүлгімен қамтамасыз етуге жол беріледі. Сонымен қатар, операциялық және таңу қажеттілігі үшін қосымша: әрбір жатын орынның штат санынан 50 пайызға дейін 1 жылға 4 данадан жастық тысы, жайма мен сүлгі беріледі.

Норму № 14 снабжения туалетными принадлежностями изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Норме № 15 снабжения моющими средствами для стирки имущества вещевой службы:
пункты 1 и 2 примечания изложить в следующей редакции:
"1. На одного рядового или сержантского состава по призыву, курсанта, кадета (улана) военного учебного заведения (рабочая форма одежды, постельное и нательное белье):
1) в летнее время – 8 кг;
2) в зимнее время – 10 кг.
2. На одного рядового или сержантского состава по призыву, курсанта, кадета (улана) военного учебного заведения (летнее полевое или боевое обмундирование):
1) в летнее время – 3 кг;
2) в зимнее время – 1,5 кг.";
Норму № 16 снабжения кремом обувным и хозяйственными принадлежностями изложить в новой редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
Перечень фурнитуры, входящей в комплект предметов военной формы одежды изложить в новой редакции, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Начальнику Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 16 сентября 2025 года.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2025 года № 1236
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 277
Норма № 2 снабжения вещевым имуществом старшего и младшего офицерского составов, военнослужащих-женшин, рядового и сержантского состава, проходящих воинскую службу по контракту (кроме частей и подразделений ВМС)
№п/п
Наименование
Единица измерения
Кол-во предм-в на 1 чел.
Стратегические, оперативно-стратегические, оперативно-тактические, оперативно-териториальные, местные органы военного управления, военные кафедры (военнные факультеты), органы военных сообщений, постоянный состав военных учебных заведении (кроме подразделений обеспечения учебного процесса), магистранты, адъюнкты и докторанты военных учебных заведений
Воинские части (учреждения) и подразделения не перечисленные в предедущей графе
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Старший и младший офицерский состав по призыву и военнослужащие проходящие воинскую службу по контракту (кроме высшего офицерского состава)
Военнослужащие-женщины
Старший и младший офицерский состав, рядовой и сержантский составы, проходящие воинскую службу по контракту
Военнослужащие-женщины
Сроки носки
1
2
3
4
5
6
7

Жуыну керек-жарағымен жабдықтаудың № 14 нормасы осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Киім-кешек қызметінің мүлкін жуу үшін жуу құралымен жабдықтаудың № 15 нормасында:
ескертпенің 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер немесе сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) (жұмыс киімі, төсек орын және ішкиім):
1) жазда 8 кг;
2) қыста10 кг беріледі.
2. Әскерге шақыру бойынша бір қатардағы жауынгер немесе сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) (жазғы далалық немесе жауынгерлік киім-кешек):
1) жазда 3 кг;
2) қыста 1,5 кг беріледі.";
Аяқ киім жақпамайымен және шаруашылық керек-жарағымен жабдықтаудың № 16 нормасы осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әскери киім нысаны жинағына кіретін фурнитура тізбесі осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тылы бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 16 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 1236 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін аға және кіші офицер құрамын, әскери қызметші әйелдерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын (ӘТК бөлімі мен бөлімшесінен басқа) заттай мүлікпен жабдықтаудың № 2 нормасы
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
Стратегиялық, жедел-стратегиялық, жедел-тактикалық, жедел-аумақтық, жергілікті әскери басқару органы, әскери кафедра (әскери факультет), әскери қатынас органы, әскери оқу орнының тұрақты құрамы (оқу процесін қамтамасыз ететін бөлімшеден басқа), әскери оқу орнының магистранты, адъюнкті мен докторанты
Алдыңғы бағанда көрсетілмеген әскери бөлім (мекеме) мен бөлімше
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жыл)
Осы затты бергенде қолданылатын ескертпе №
Әскери шақыру бойынша кіші офицер құрамы мен келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші (жоғары офицер құрамынан басқа)
Әскери қызметші әйелдер
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін аға және кіші офицер құрамы, әскери қызметші әйелдер, қатардағы жауынгер және сержант құрамы
Әскери қызметші әйелдер
Кию мерзімі
1
2
3
4
5
6
7

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере до 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах. Кроме того, для обеспечения военнослужащих текущего некомплекта неоходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Военнослужащие проходящие воинскую службу на должностях по перечню утвержденному Министром по данной норме снабжения не обеспечиваются.
Военнослужащие получающие вещевое имущество по нормам снабжения № 9 снабжения специальным имуществом, гражданской одеждой, бельем, обувью, амуницией, альпинистким (горным) снаряженим военнослужащих частей и подразделений специального назначения, по данной норме снабжения предметами полевого обмундирования, обуви, белья и амуниции (далее – норма снабжения № 9) не обеспечиваются. При этом, военнослужащие частей и подразделений получающим специальное обмундирование, обувь, белье и амуницию по другим нормам снабжения сроки носки предметов полевой формы одежды, обуви, белья и амуниции увеличиваются в 2 раза.
В ДШВ, частях и подразделениях морской пехоты и специального назначения вместо 4 штук футболок выдается 4 штуки тельняшки на 1 год 2 из которых с рукавами. .
Рядовому и сержантскому составам в первый год прохождения воинской службы по контракту выдаются только полевые комплекты обмундирования, обуви, белья и амуниции.
Рядовому и сержантскому составам по контракту при присвоении им офицерского воинского звания сроки носки ранее выданных предметов засчитываются в обеспеченность.
Военнослужащим, при убытии в отпуск по уходу за ребенком, сроки носки предметов вещевого имущества приостанавливаются, при выходе из отпуска – возобновляются.
Знаки различия и нашиваемые знаки отличия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфрастуктуре (далее – заместитель Министра) дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия (для военнослужащих женщин выдаются – шляпка женская бирюзового цвета 1 шт., шапка-ушанка меховая цвета темной полыни 1 шт., пальто зимнее 1 шт., мундир и юбка бирюзового цвета 1 комплект, брюки навыпуск бирюзового цвета 1 шт., сапоги кожаные белого цвета 1 пара, галстук женский бирюзового цвета 1 шт.). При этом, пальто зимнее, кашне парадное и перчатки парадные зимние выдаются исключительно при проведении военных парадов в зимнее время. Также, для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви
Берет выдается только военнослужащим частей и подразделений ДШВ голубого цвета, ССО, морской пехоты, специального назначения органа военной разведки, оперативного реагирования военной полиции ВС РК и несущих службу по обеспечению общественного порядка, режима и безопасности Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) и Генерального штаба ВС РК (далее – ГШ), экипажам танков, боевых машин пехоты (десанта), бронированных гусеничных транспортеров-тягачей и машин на их базе, самоходно-артиллерийских и зенитных самоходных установок (далее – экипажи танка). Военнослужащим подразделений специального назначения ССО ВС, прошедшим квалификационные испытания, выдается берет бордового цвета с кокардой и предоставляется право их ношения. Военнослужащим подразделений специального назначения органа военной разведки МО, прошедшим квалификационные испытания, выдается берет стального цвета с кокардой и предоставляется право их ношения.

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскери бөлім мен мекемеде шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет. Одан басқа, әскери қызметшілерге ағымдағы жабдықталмауды қамтамасыз ету үшін киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын киілген киімдерді беруге жол беріледі.
Министр бекіткен тізбе бойынша лауазымда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер осы жабдықтау нормасы бойынша қамтамасыз етілмейді.
Арнайы мүлікпен, азаматтық киіммен, ішкиіммен, аяқ киіммен, амунициямен, альпинистік (тау) жарағымен жабдықтаудың № 9 нормасы (бұдан әрі – № 9 жабдықтау нормасы) бойынша заттай мүлікті алатын арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің әскери қызметшісі далалық киім-кешекпен, аяқ киіммен, ішкиіммен және амунициямен қамтамасыз етілмейді. Бұл ретте жабдықтаудың басқа нормасы бойынша арнайы киім-кешек, аяқ киім, ішкиім мен амунияция алатын бөлім мен бөлімше әскери қызметшісіне далалық киім нысаны заттарын, аяқ киімді, ішкиімді кию және амуницияны тағу мерзімі 2 есеге ұлғайтылады.
ДШӘ-де, теңіз жаяу әскерінің және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшеде 4 дана футболка орнына 1 жылға 4 дана жеңді тельняшка беріледі, олардың 2-еуі жеңді.
Қатардағы жауынгер және сержант құрамына келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерудің алғашқы жылында тек далалық киім-кешек жиынтығы, аяқ киім, ішкиім мен амуниция беріледі.
Келісімшарт бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына офицер әскери атағы берілгенде бұрын берілген заттарды кию мерзімі қамтамасыз етілді деп саналады.
Әскери қызметшіге бала күтімі бойынша демалысқа кеткенде заттай мүлікті кию мерзімі тоқтатыла тұрады, демалыстан шыққанда қайта басталады.
Ерекшелік белгісі мен жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысанымен жиынтықта жүреді.
1. ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара мазмұнына сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және инфрақұрылым жөніндегі орынбасарының (бұдан әрі – Министрдің орынбасары) нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі (әскери қызметші әйелдерге ашық көгілдір түсті әйелдер шляпасы 1 дана, қара жусан түстес тері құлақшын 1 дана, қысқы пальто 1 дана, ашық көгілдір түсті мундир мен юбка 1 жиынтық, ашық көгілдір түсті балағы түсіңкі шалбар 1 дана, ақ түсті былғары етік 1 жұп, ашық көгілдір түсті әйелдер галстугі 1 дана беріледі). Бұл ретте қысқы пальто, салтанатты кашне мен салтанатты қысқы қолғап тек әскери парад қыста өткізгенде беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киім, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.
Көгілдір түсті берет тек ДШӘ, АОК, теңіз жаяу әскері, арнайы мақсаттағы әскери барлау органы, ҚР ҚК әскери полициясының жедел ден қою бөлімі мен бөлімшесінің және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) және ҚР ҚК Бас штабы (бұдан әрі – БШ) қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, режим мен қауіпсіздік бойынша қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, танк, жаяу әскер (десант) жауынгерлік машинасы, броньды шынжыр табан тарнспортер-тартқыш және олардың базасындағы машина, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік өздігінен жүретін қондырғы экипажына (бұдан әрі – танк экипажы) беріледі. Біліктілік сынағынан өткен ҚР АОК арнайы мақсаттағы бөлімшенің әскери қызметшісіне кокардасы бар күрең қызыл түсті берет беріледі және оны киюге құқық береді. Біліктілік сынағынан өткен ҚМ арнайы мақсаттағы әскери барлау органы бөлімшесінің әскери қызметшісіне кокардасы бар сұрғылт түсті берет беріледі және оны киюге құқық береді.

2. Военнослужащим комендатур военных сообщении международных аэропортов вместо шапки-ушанки меховой установленного цвета выдается шапка-ушанка из каракуля установленного цвета.
3. Выдается военнослужащим на офицерских и сержантских должностях.
4. Военнослужащим подразделений обеспечения учебного процесса военных учебных заведении и воинских частей (учреждении) тактического звена костюм полевой камуфляжной расцветки выдаются 2 комплекта на 1 год. Военнослужащим ДШВ дополнительно выдаются шлем хлопчатобумажный десантный и ботинки для прыжков с парашютом 1 (штук и пара соответственно) на 3 года, а также вместо второго комплекта костюма полевого камуфляжной расцветки допускается выдавать костюм штурмовой на два года.
5. Военнослужащим частей и подразделений морской пехоты к парадной форме одежды дополнительно выдаются: ботинки полевые летние черного цвета и ботинки полевые зимние черного цвета по 1 паре на 7 лет.
6. Выдаются только военнослужащим частей и подразделений морской пехоты.
7. Командиры воинских частей (учреждений) тактического звена и их заместители обеспечиваются костюмом повседневным и кепи повседневной 1 комплект (штук) на 3 года.
8. Выдаются только для главнокомандующих, командующих, начальников структурных подразделений непосредственно подчиненных Министру, начальнику Генерального штаба и заместителям Министра.
9. Летному составу авиации и наземным авиационным специалистам свитер полевой и куртка демисезонная полевая не выдается. Кроме того, кепи полевое, костюм полевой летний и ботинки полевые летние выдаются 1 (штука, комплект и пара) на 3 года, шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний и ботинки полевые зимние 1 (комплект, пара) на 5 лет, ботинки (кроссовки) тактические военнослужащим органов военного управления на 5 лет.
10. Военнослужащим несущим боевое дежурство вместо 2 штук футболок допускается выдавать 2 штуки футболки поло.
11. Фуражка повседневная цвета темной полыни выдается 1 штука для повседневной и для парадной формы одежды.
12. В Силах воздушной обороны выдается фуражка, кепи, шапка-ушанка меховая, пальто зимнее, куртка зимняя, мундир и брюки, китель и брюки, костюмы повседневные, юбка, галстук, футболка – темно-синего цвета, рубашка повседневная – светло-синего цвета.
13. Для военнослужащих частей и подразделений морской пехоты выдается шапка-ушанка меховая, шапка-ушанка из каракуля и берет - черного цвета. Рубашка парадная, туфли черного цвета и полусапожки зимние черного цвета военнослужащим частей и подразделений морской пехоты не выдается.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2025 года № 1236
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 277
Норма № 3 снабжения вещевым имуществом старшего и младшего офицерского составов, военнослужащих-женшин, рядового и сержантского состава, проходящих воинскую службу по контракту частей и подразделений Военно-морских сил
№п/п
Наименование
Единица измерения
Кол-во предм-в на 1 чел.
Оперативно-стратегические органы военного управления, военные кафедры (военные факультеты), постоянному составу, магистрантам, адъюнктам и докторантам военных учебных заведений
Воинские части (учреждения) и подразделения не перечисленные в предедущей графе
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Старший и младший офицерский состав, рядовой и сержантский составы, проходящие воинскую службу по контракту
Военнослужащие-женщины
Старший и младший офицерский состав, рядовой и сержантский составы, проходящие воинскую службу по контракту
Военнослужащие-женщины
Сроки носки
1
2
3
4
5
6
7

2. Халықаралық әуежайдың әскери қатынас комендатурасының әскери қызметшісіне белгіленген түсті тері құлақшын орнына белгіленген түсті қаракөл құлақшын беріледі.
3. Офицер және сержант лауазымындағы әскери қызметшілерге беріледі.
4. Әскери оқу орнының оқу процесін қамтамасыз ететін тактикалық буындағы бөлімше мен әскери бөлімнің (мекеменің) әскери қызметшісіне 2 жиынтық бүркенішті түсті далалық костюм 1 жылға беріледі. ДШӘ әскери қызметшісіне қосымша 1 дана (тиісінше дана және жұп) десанттық мақта-мата дулыға мен парашюттен секіруге арналған бәтеңке 3 жылға, сондай-ақ далалық бүркеніш түсті костюмнің екінші жиынтығы орнына 2 жылға дауылдық костюм беруге жол беріледі.
5. Теңіз жаяу әскері бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісіне салтанатты киім нысанына қосымша 1 жұп қара түсті далалық жазғы бәтеңке және қара түсті далалық қысқы бәтеңке 7 жылға беріледі.
6. Тек теңіз жаяу әскерінің әскери бөлімі мен бөлімшесінің қызметшісі үшін беріледі.
7. Тактикалық буын әскери бөлімінің командирі мен орынбасарлары 1 жиынтық (дана) күнделікті костюммен және күнделікті кепимен 3 жылға қамтамасыз етіледі.
8. Тек бас қолбасшыларға, қолбасшыларға, Министрге тікелей бағынысты құрылымдық бөлімше бастықтарына, Бас штаб бастығы мен Министрдің орынбасарларына беріледі.
9. Авиацияның ұшқыш құрамы мен авиация мамандарына далалық свитер мен далалық маусымдық күртеше берілмейді. Одан басқа, 1 (дана, жиынтық және жұп) далалық кепи, далалық жазғы костюм мен далалық жазғы бәтеңке 3 жылға беріледі, далалық малақай мен снуд, 1 жиынтық (жұп) далалық қысқы костюм мен далалық қысқы бәтеңке 5 жылға, әскери басқару органының әскери қызметшісіне тактикалық бәтеңке (кроссовки) 5 жылға беріледі.
10. Жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметшіге 2 дана футболка орнына 2 дана поло футболка беріледі.
11. 1 дана қара жусан түстес күнделікті фуражка күнделікті және салтанатты киім нысаны үшін беріледі.
12. Әуе қорғанысы күштерінде қара көк түсті фуражка, кепи, тері құлақшын, қысқы пальто, қысқы күртеше, мундир мен шалбар, китель мен шалбар, күнделікті костюм, юбка, галстук, футболка, ашық көк түсті күнделікті жейде беріледі.
13. Теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісі үшін қара түсті берет, тері құлақшын және қаракөл құлақшын беріледі. Теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісіне салтанатты жейде, қара түсті туфли және қара түсті қысқы қысқа қонышты етік берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 1236 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін және Әскери-теңіз күштері бөлімшесінің аға және кіші офицер құрамын, әскери қызметші әйелдерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын заттай мүлікпен жабдықтаудың № 3 нормасы
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
Жедел-стратегиялық әскери басқару органы, әскери кафедра (әскери факультет), әскери оқу орнының тұрақты құрамы, магистранты, адъюнкті мен докторанты
Алдыңғы бағанда көрсетілмеген әскери бөлім (мекеме) мен бөлімше
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жыл)
Осы затты бергенде қолданылатын ескертпе №
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін аға және кіші офицер құрамы, қатардағы жауынгер және сержант құрамы
Әскери қызметші әйелдер
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін аға және кіші офицер құрамы, қатардағы жауынгер және сержант құрамы
Әскери қызметші әйелдер
Кию мерзімі
1
2
3
4
5
6
7

Глава 4. Амуниция
40
Пояс парадный с креплением для кортика
шт.
1
7 лет
7 лет
7 лет
7 лет
10
1
41
Ремень полевой (поясной)
шт.
1
6 лет
6 лет
4 года
4 года
10
-
42
Сумка полевая
шт.
1
7 лет
7 лет
7 лет
7 лет
10
2
43
Аксельбант парадный
шт.
1
7 лет
7 лет
7 лет
7 лет
10
1
44
Зажим для галстука
шт.
1
7 лет
-
7 лет
-
10
1
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере до 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах. Кроме того, для обеспечения военнослужащих текущего некомплекта неоходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Старший и младший офицерский состав, рядовой и сержантский состав по контракту частей и подразделении морской пехоты ВМС обеспечиваются по норме снабжения №2 предметами положенными военнослужащим морской пехоты.
Рядовому и сержантскому составам в первый год прохождения воинской службы по контракту выдаются только полевые комплекты обмундирования, обуви, белья и амуниции.
Военнослужащие получающие вещевое имущество по нормам снабжения № 9 снабжения специальным имуществом, гражданской одеждой, бельем, обувью, амуницией, альпинистким (горным) снаряженим военнослужащих частей и подразделений специального назначения, по данной норме снабжения предметами полевого обмундирования, обуви, белья и амуниции не обеспечиваются.
Рядовому и сержантскому составам по контракту при присвоении им офицерского воинского звания сроки носки ранее выданных предметов засчитываются в обеспеченность.
Военнослужащим, при убытии в отпуск по уходу за ребенком, сроки носки предметов вещевого имущества приостанавливаются, при выходе из отпуска – возобновляются.
Знаки различия и нашиваемые знаки отличия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.

4-тарау. Амуниция
40
Кездік үшін бекітпесі бар салтанатты белдік
дана
1
7 жыл
7 жыл
7 жыл
7 жыл
10
1
41
Далалық белбеу (белдікті)
дана
1
6 жыл
6 жыл
4 жыл
4 жыл
10
-
42
Далалық сөмке
дана
1
7 жыл
7 жыл
7 жыл
7 жыл
10
2
43
Салтанатты аксельбант
дана
1
7 жыл
7 жыл
7 жыл
7 жыл
10
1
44
Галстукке қыстырма
дана
1
7 жыл
-
7 жыл
-
10
1
Ескертпе:
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша әскери бөлімнің қоймасында шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет. Одан басқа, әскери қызметшілерді ағымдағы жабдықталмауын қамтамасыз ету үшін киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын киілген киімдерді беруге жол беріледі.
ӘТК теңіз-жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінің келісімшарт бойынша аға және кіші офицер құрамы, қатардағы жауынгер және сержант құрамы теңіз жаяу әскерінің әскери қызметшісіне тиесілі заттармен № 2 жабдықтау нормасы бойынша қамтамасыз етіледі.
Қатардағы жауынгер және сержант құрамына келісімшарт бойынша әскери қызметтің алғашқы жылында тек далалық киім-кешек жиынтығы, аяқ киім, ішкиім және амуниция беріледі.
Арнайы мүлікпен, азаматтық киіммен, ішкиіммен, аяқ киіммен, амунициямен, альпинистік (тау) жарағымен жабдықтаудың № 9 нормасы (бұдан әрі – 9 жабдықтау нормасы) бойынша заттай мүлікті алатын арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің әскери қызметшісі далалық киім-кешекпен, аяқ киіммен, ішкиіммен және амунициямен қамтамасыз етілмейді.
Келісімшарт бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына офицер әскери атағы берілгенде бұрын берілген заттарды кию мерзімі қамтамасыз етілді деп саналады.
Әскери қызметшіге бала күтімі бойынша демалысқа кеткенде заттай мүлікті кию мерзімі тоқтатыла тұрады, демалыстан шыққанда қайта басталады.
Ерекшелік белгісі мен жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысанымен жиынтықта жүреді.

1. Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра дополнительно обеспечиваются предметами парадной, повседневной формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. При этом, пальто зимнее, кашне парадное и перчатки парадные зимние выдаются исключительно при проведении военных парадов в зимнее время. Вместе с тем, для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы специальной формы одежды и обуви.
2. Выдается военнослужащим на офицерских и сержантских должностях.
3. Выдаются военнослужащим проходящим службу на катерах, надводных (сторожевых) кораблях а также осмотровых групп частей и подразделений ВМС.
4. Военнослужащим тактического звена выдается два комплекта на один год.
5. Военнослужащим несущим боевое дежурство вместо 2 штук тельняшек без рукавов допускается выдавать 2 штуки футболки поло.
6. Военнослужащим по контракту и офицерам по призыву (кроме морской пехоты) дополнительно к парадной форме одежды белого цвета выдаются полуботинки (туфли) белого цвета 1 пара на 7 лет.
Приложение 3
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2025 года № 1236
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 277
Норма № 4 снабжения вещевым имуществом курсантов, кадетов, уланов военных учебных заведений, рядовой и сержантский составы по призыву, офицеры, рядовой и сержантский составы запаса призванные на воинские сборы и военнослужащие несущие службу в резерве (кроме ВМС)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Кол-во предм-в на 1 чел.
Курсанты
Кадеты (уланы)
Рядовой и сержантский составы по призыву
Военнообязанные призванные на воинские сборы
Военнослужащие несущие службу в резерве
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Сроки носки (в годах)
1
2
3
4
5
6
7

1. ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара мазмұнына сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Министр орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте қысқы пальто салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғап тек әскери парад қыста өткізгенде беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.
2. Офицер және сержант лауазымындағы әскери қызметшілерге беріледі.
3. Катерде, суүсті (күзет) кораблінде қызмет өткеретін әскери қызметшіге, сондай-ақ ӘТК бөлімі мен бөлімшесінің қарап-тексеру тобына беріледі.
4. Тактикалық буын әскери қызметшісіне 2 жиынтық бір жылға беріледі
5. Жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметшіге 2 дана жеңсіз тельняшка орнына 2 дана поло футболкасы беріледі
6. Келісімшарт бойынша әскери қызметшіге және әскерге шақыру бойынша офицерге (теңіз жаяу әскерінен басқа) қосымша ақ түсті салтанатты киім нысанына 1 жұп ақ түсті қысқа қонышты бәтеңке (туфли) 7 жылға беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 1236 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Әскери оқу орнының курсантын, кадетін, ұланын, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамын, әскери жиынға шақырылған запастағы офицерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын және резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіні (ӘТК-ден басқа) заттай мүлікпен жабдықтаудың № 4 нормасы
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
Курсант
Кадет (ұлан),
Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамы
Әскери жиынға шақырылған әскери міндеті
Резервте қызмет өткеретін әскери қызметші
Қоймада шекті сақтау мерзімі
Осы затты бергенде қолданылатын ескертпе №
Кию мерзімі
1
2
3
4
5
6
7

3, 4, 10
37
Ремень брючный
шт.
1
2 года
на срок обучения
на срок службы
на период сборов
на период 1 контракта
10
3, 5, 10
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. Вместе с тем, для проведения данных мероприятии допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви.
Допускается производить досрочную выдачу предметов вещевого имущества курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений на основании справки антропометрического обмера (в случае изменений антропометрических данных при которых не представляется возможность одевать ранее полученное обмундирование или обувь), произведенного в военно-медицинском (медицинском) подразделении (госпитале, лазарете) данного гарнизона где находится воинская часть (учреждение), а при отсутствии в данном гарнизоне, прикрепленном военно-медицинском (медицинском) подразделений и приказа командира (начальника) воинской части (учреждения).
Курсантам, кадетам (уланам), рядовому и сержантскому составу по призыву ежемесячно выдаются 4 пары термоносков с октября по март месяцы. Носки летние выдаются по 2 пары на 2 недели.
Знаки различия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Курсантам, обучающимся в военных учебных заведениях (в кафедрах ДШВ), рядовому и сержантскому сотаву ДШВ, частях и подразделениях морской пехоты и специального назначения, вместо панамы полевой выдается берет, вместо белья нательного – тельняшки установленного цвета и кальсоны нательные, вместо термобелья – тельняшки теплые и термокальсоны, а вместо футболок – тельняшки безрукавки. Также курсантам, кадетам (уланам), воспитанникам, рядовому и сержантскому составу по призыву вместо панамы полевой допускается выдавать кепи полевое.
2. Допускается выдавать вместо кепи рабочего – панаму полевую камуфляжной расцветки 2 категории, костюма рабочего – костюм полевой камуфляжной расцветки 2 категории, вместо костюма рабочего зимнего с головным убором – костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 2 категории, а также предметы военной формы одежды не установленного образца и не предусмотренного нормами снабжения, но схожим по своим характеристикам.

3, 4, 10
37
Шалбар белбеуі
дана
1
2 жыл
оқу мерзіміне
қызмет мерзіміне
жиын кезеңіне
1-келісімшарт кезеңіне
10
3, 5, 10
Ескертпе:
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша әскери бөлімнің қоймасында шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын киілген киімдерді беруге жол беріледі.
ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара мазмұнына сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Министр орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте қысқы пальто салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғап тек әскери парад қыста өткізгенде беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.
Әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) әскери бөлім (мекеме) тұрған гарнизонның әскери-медициналық (госпиталь, лазарет) бөлімшесінде, ал осы ол гарнизонда болмағанда тіркелген әскери-медициналық (медициналық) бөлімшеде жүргізілген антропометриялық өлшем анықтамасы (антропометриялық деректе елеулі өзгеріс болғанда) және әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығы негізінде заттай мүлік заттарын мерзімінен бұрын беруге жол беріледі.
Курсантқа, кадетке (ұланға), әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына қазаннан бастап наурыз айына дейін 4 жұп термоұйық беріледі. Екі жұп жазғы ұйық екі аптаға беріледі.
Жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысаны жиынтығымен бірге жүреді.
1. Әскери оқу орнында (ДШӘ кафедрасында) білім алатын курсантқа, ДШӘ қатардағы жауынгер және сержант құрамына, теңіз жаяу әскері мен арнайы мақсаттағы бөлімі мен бөлімшесінде далалық панама орнына берет, ішкиім орнына белгіленген түсті тельняшка мен ішкиім кальсоны, термоішкиім орнына жылы тельняшка мен жылы кальсон, ал футболка орнына жеңсіз тельняшка беріледі. Сонымен қатар, курсантқа, кадетке (ұланға), тәрбиеленушіге, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына далалық панама орнына далалық кепи беруге жол беріледі.
2 Жұмыс кепиі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы далалық панама, жұмыс костюмі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы далалық костюм, бас киімі бар қысқы жұмыс костюмі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы қысқы далалық костюм, сонымен қатар ұқсас сипаттама бойынша белгіленбеген үлгідегі және жабдықтау нормасында көзделмеген әскери киім нысанын беруге жол беріледі.

3. Военнообязанным призванным на воинские сборы, на период воинских сборов, предметы вещевого имущества выдаются в следующем количестве: кепи полевое камуфляжной расцветки 1 штука, шапка и снуд полевые - 1 комплект, костюм полевой камуфляжной расцветки 1 комплект, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 1 комплект, ботинки полевые летние 1 пара, ботинки полевые зимние 1 пара, тапочки 1 пара, белье нательное 2 комплекта, футболка 2 штуки, трусы 2 штуки, подворотнички 2 штуки, носки летние 2 пары, термобелье 2 комплекта, термоноски 2 пары, перчатки зимние 1 пара, ремень полевой 1 штук, ремень брючный 1 штук. При этом, шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, ботинки полевые зимние, белье нательное, термобелье, термоноски, перчатки зимние выдаются в зимнии период обучения. Вместе с тем, при наступления похолодании в летний период обучения, в соответствии с приказом начальника гарнизона допускается переход на зимнюю форму одежды раньше установленных сроков и выдачу зимних предметов вещевого имущества.
4. Кадетам, уланам Военного колледжа участвующим в военно-спортивном и патриотическом сборе "Жас сарбаз", а также участникам расчета "Жас сарбаз" выдаются панама полевая песочного цвета, костюм полевой песочного цвета, костюм полевой зимний песочного цвета, ботинки полевые летние песочного цвета, футболка песочного цвета и ремень полевой песочного цвета.
5. Курсантам с 5 летним сроком обучения, предметы вещевого имущества с двухлетним сроком выдаются по две (штуки, пары, комплекты соответственно) на срок обучения.
6. Выдается только военнослужащим частей и подразделений морской пехоты.
7. Кадетам (уланам) на срок обучения выдаются 2 (комплект, штука и пара) соответственно шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, ботинки полевые зимние, кроссовки спортивные, рубашка установленного цвета и перчатки парадные.
8. Курсантам (военнослужащим-женщинам) выдаются вместо берета – шляпа женская, вместо ботинок – туфли, вместо ботинок зимних – полусапожки зимние, вместо рубашки – рубашку женскую и вместо галстука – галстук женский. Также дополнительно выдается юбка установленного цвета 1 штука на срок обучения. Кроме того, вместо футболки допускается обеспечивать спортивной майкой.
9. Рядовому и сержантскому составу по призыву дополнительно выдаются, как парадная форма одежды: осеннему призыву – костюм полевой камуфляжной расцветки и костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, весеннему призыву – панама полевая камуфляжной расцветки, костюм полевой камуфляжной расцветки и ботинки полевые летние черного цвета (для морской пехоты только ботинки полевые летние).

3. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттіге әскери жиын кезеңіне заттай мүлік заттары мынадай мөлшерде беріледі: бүркеніш түсті далалық кепи 1 дана, далалық малақай мен снуд 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық костюм 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм 1 жиынтық, далалық жазғы бәтеңке 1 жұп, далалық қысқы бәтеңке 1 жұп, тапочки 1 жұп, ішкиім 2 жиынтық, футболка 2 дана, трусы 2 дана, жаға астары 2 дана, жазғы ұйық 2 жұп, термоішкиім 2 жиынтық, термоұйық 2 жұп, қысқы қолғап 1 жұп, далалық белбеу 1 дана, шалбар белбеуі 1 дана. Бұл ретте далалық малақай мен снуд, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, далалық қысқы бәтеңке, ішкиім, термоішкиім, термоұйық, қысқы қолғап қысқы оқу кезеңінде беріледі. Сонымен қатар, жазғы оқу кезеңінде суық түскенде гарнизон бастығының бұйрығына сәйкес қысқы киім нысанына белгіленген мерзімнен ерте көшуге және қысқы киім-кешек заттарын беруге жол беріледі.
4. "Жас сарбаз" әскери-спорттық және патриоттық жиынына қатысатын Әскери колледж кадетіне, ұланына, сондай-ақ "Жас сарбаз" есептобының қатысушысына құм түстес далалық панама, құм түстес далалық костюм, құм түстес далалық қысқы костюм, құм түстес далалық жазғы бәтеңке, құм түстес футболка мен құм түстес далалық белбеу беріледі.
5. 5 жылдық оқу мерзіміндегі курсантқа мерзімі екі жыл заттай мүлік заттары оқу кезеңіне екі данадан (тиісінше жұптан, жиынтықтан) беріледі.
6. Тек теңіз жаяу әскері бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісіне беріледі.
7. Кадетке (ұланға) оқу мерзіміне тиісінше 2 (екі) (жиынтықтан, данадан, жұптан) далалық малақай мен снуд, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, далалық қысқы бәтеңке, спорттық кроссовки, белгіленген түсті жейде мен салтанатты қолғап беріледі.
8. Курсантқа (әскери қызметші әйелдерге) берет орнына әйелдер шляпасы, бәтеңке орнына туфли, қысқы бәтеңке орнына қысқы қысқа қонышты етік, жейде орнына әйелдер жейдесі және галстук орнына әйелдер галстугі беріледі. Сонымен қатар, оқу мерзіміне қосымша 1 дана белгіленген түсті юбка беріледі. Одан басқа, футболка орнына спорттық майкамен қамтамасыз етуге жол беріледі.
9. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына қосымша салтанатты киім нысаны ретінде күзгі әскерге шақырылушыларға бүркеніш түсті далалық костюм мен бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, көктемгі әскерге шақырылушыларға бүркеніш түсті далалық панама, бүркеніш түсті далалық костюм және қара түсті далалық жазғы бәтеңке (теңіз жаяу әскеріне тек қана далалық жазғы бәтеңке) беріледі.

10. Военнослужащим несущим службу в резерве, на период одного контракта (3 года) выдаются следующие предметы вещевого имущества: шапка-ушанка меховая, панама полевая камуфляжной расцветки 1 штука, шапка и снуд полевые 1 комплект, костюм полевой камуфляжной расцветки 1 комплект, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 1 комплект, ботинки полевые летние 1 пара, ботинки полевые зимние 1 пара, тапочки 1 пара, белье нательное 2 комплекта, футболка 6 штук, трусы 6 штук, подворотнички 6 штук, носки летние 6 пар, термобелье 2 комплекта, термоноски 6 пар, перчатки зимние 3 пары. Ремень брючный и полевой выдаются на период 2 контрактов.
11. Рядовому и сержантскому составу по призыву частей и подразделений морской пехоты дополнительно к парадному обмундированию выдаются ботинки полевые черного цвета.
12. В СВО ВС выдается - берет, шапка-ушанка меховая, куртка зимняя, китель и брюки, и галстук – темно-синего цвета, рубашка – светло-синего цвета.
Приложение 4
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2025 года № 1236
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 277
Норма №14 снабжения туалетными принадлежностями
№п/п
Наименование материальных средств
Единица измерения
Обеспечиваемые контингенты
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Рядовой и сержантский составы по призыву, курсанты, кадеты (уланы) военных учебных заведений
Военнообязанные, призванные на сборы и военнослужащие несущие службу в резерве
Повара, хлебопеки и подсобные рабочие столовых
Военнослужащие по контракту и офицеры по призыву, имеющие право на питание
Военнослужащие по контракту и офицеры по призыву, при несении боевого дежурства
Медицинские работники военно-медицинских (медицинских) и ветеринарных подразделений подразделений
Механики, мотористы, водители, трактористы, экипажи танков и самоходных артиллерийских установок, экипажи пусковых установок и радиолокационных станций, работники мастерских и складов, дезинфекторы, инструктора и вожатые служебных собак, слесаря, кузнецы, вулканизаторщики, лаборанты, грузчики, повозочные, шорники, токари, аккумуляторщики, саперы, маляры, наборщики типографий, печатники, кочегары, истопники, дизелисты, специалисты инженерно-технического состава и инженерно-аэродромной службы, машинисты, трюмные, электрики, торпедисты, мотористы, минеры и водолазы.
1
Мыло туалетное твердое
грамм, на 1 месяц
400
400
100
100
100
100
-
по гарантии завода изготовителя

10. Бір келісімшарт кезеңіне (3 жыл) резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіге заттай мүліктің мынадай заттары беріледі: жүн құлақшын, бүркеніш түсті далалық панама 1 дана, далалық малақай мен снуд 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық костюм 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм 1 жиынтық, далалық жазғы бәтеңке 1 жұп, далалық қысқы бәтеңке 1 жұп, тапочки 1 жұп, ішкиім 2 жиынтық, футболка 6 дана, трусы 6 дана, жаға астары 6 дана, жазғы ұйық 6 жұп, термоішкиім 2 жиынтық, термоұйық 6 жұп, қысқы қолғап 3 жұп. Далалық шалбар белбеуі 2 келісімшарт кезеңіне беріледі.
11. Теңіз жаяу әскері бөлімі мен бөлімшесінің әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына салтанатты киім-кешекке қосымша қара түсті далалық бәтеңке беріледі.
12. ҚК ӘҚК-да қара көк түсті берет, жүн құлақшын, қысқы күртеше, китель мен шалбар, галстук, ашық көк түсті жейде беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 1236 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Жуыну керек-жарағымен жабдықтаудың № 14 нормасы
Р/с №
Материалдық құрал атауы
Өлшем бірлігі
Қамтамасыз етілетін контингент
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жылмен)
Осы затты бергенде қолданылатын ескертпе №
Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамы, әскери оқу орнының курсанты, кадеты (ұланы)
Әскери жиынға шақырылған әскери міндетті мен резервте қызмет өткеретін әскери қызметші
Аспаз, наубайшы және астананың қосалқы жұмысшысы
Тамақтануға құқығы бар келісімшарт бойынша әскери қызметші мен әскерге шақыру бойынша офицер
Жауынгерлік кезекшілік атқарғанда келісімшарт бойынша әскери қызметші мен әскерге шақыру бойынша офицер
Әскери-медициналық (медициналық) және ветеринариялық) бөлімшенің медициналық қызметкері
Механик, моторист, жүргізуші, таркторист, танк және өздігінен жүретін артиллериялық қондырғы экипажы, іске қосу және радиолокациялық станция экипажы, шеберхана және қойма жұмыскері, дезинфекция жасаушы, қызметтік ит нұсқаушысы мен жетекшісі, слесарь, ұста, вулканизаторшы, зертханашы, тиеуші, арбакеш, әбзелші, токарь, аккумуляторшы, сапер, сырлаушы, баспахана терушісі, басып теруші, от жағушы, дизельші, инженерлік-техникалық құрам инженерлік-әуеайлақ қызметі маманы, машинист, трюмші, электрик, торпедашы, моторист, минашы және сүңгуір
1
Қатты иіссабын
грамм, 1 айға
400
400
100
100
100
100
-
жасаушы зауыттың кепілдігі бойынша

Для своевременного обеспечения войск необходимо содержать переходящий запас на центральных базах и складах – до 50 процентов, а в воинских частях – до 30 процентов от годовой потребности.
1. Длина ниток в одной катушке – не менее 200 метров. Рядовому и сержантскому составу по призыву, курсантам, кадетам (уланам) военных учебных заведении нитки белого цвета выдаются одна катушка на шесть месяцев.
2. Курсантам, кадетам (уланам) военных учебных заведений набор хозяйственный, щетка обувная, нитки защитного и черного цветов выдаются по 1 штуке на 1 год, а рядовому и сержантскому составу по призыву на срок службы. Курсантам, кадетам (уланам) военных учебных заведений сумка для обувных принадлежностей выдаются на срок обучения. Щетка одежная выдается на 1 роту по 8 штук на 2 года.
3. Военнослужащим, несущим службу в резерве, крем обувной выдается только на период сборов сроком более 20 суток.
4. Крем обувной выдается для обуви черного цвета.
Приложение 6
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2025 года № 1236
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 277
Перечень фурнитуры, входящей в комплект предметов военной формы одежды
№ п/п
Наименование предметов
Входящая в комплект фурнитура
Ед. уч
Количество
1
Головные уборы
кокарда
шт
1
кокарда с эмблемой
шт
1
эмблема на тулью (для фуражек военнослужащих СВО и ДШВ)
шт
1
нашивка на берет
шт
1
кокарда на берет
шт
1
ремешок установленного цвета (для фуражек)
шт
1
шитье на околыш и козырек фуражки (для высшего офицерского состава)
компл
1
орнамент на козырек фуражки (для военнослужащих ВМС, почетного караула и оркестра)
компл
1
пуговица диаметром 14 мм (для фуражек)
шт
1
2
Обмундирование
погоны (погончики)
пар
1
звезды (звездочки, нашивки) по воинским званиям
компл
1
пуговицы диаметром 14 мм на погоны
шт
1
эмблема "КZ"
шт
1
нарукавные знаки принадлежности к Вооруженным силам, к видам Вооруженных Сил, родам войск (кроме рубашек)
шт
1
шитье на воротник и обшлага мундиров (тужурок) (для высшего офицерского состава)
компл
1
знак различия обозначающий государственную принадлежность
шт
1
нарукавный знак по воинским званиям на тужурках для офицерского состава ВМС корабельного состава
пар
1
нарукавный знак по курсам обучения для курсантов, кадетов (уланов) (кроме рубашек)
шт
1
орнамент с якорем на воротниках парадных тужурок черного цвета у офицерского состава ВМС
пар
1
якорь на воротниках на парадных тужурках черного цвета рядового и сержантского состава ВМС, проходящих службу по контракту.
пар
1
нарукавный знак по годам службы на повседневных и парадных тужурках установленного цвета рядового и сержантского состава ВМС, проходящих службу для военнослужащих по контракту
пар
1
нагрудная нашивка с указанием воинского звания на полевое обмундирование
шт
1
нагрудная нашивка "Группа крови"на полевое обмундирование
шт
1
нагрудный знак классности
шт
1
нагрудный знак об окончании военного учебного заведения
шт
1
Примечания:
Выдача фурнитуры осуществляется к соответствующему предмету формы одежды на срок его носки и списывается прямым расходом с учета. Нагрудный знак об окончании военного учебного заведения выдаются единожды по окончанию учебного заведения. Нагрудный знак классности выдается по первому и в последствии очередному присвоению классности военнослужащему.

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық база мен қоймада ауыспалы қорды – 50 пайызға дейін, ал әскери бөлімде – жылдық қажеттіліктің 30 пайызына дейін ұстау қажет.
1. Бір шарғыдағы жіптің ұзындығы – кемінде 200 метр. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер мен сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) ақ түсті жіп бір шарғыдан алты айға беріледі.
2. Әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланы) шаруашылық жинақ, аяқ киім щеткасы, қорғаныш және қара түсті жіп 1 данадан 1 жылға, ал әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер мен сержант құрамына қолданыс мерзіміне беріледі. Әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланы) аяқ киім керек-жарағын салатын сөмке оқу мерзіміне беріледі. Киім щеткасы 1 ротаға 8 данадан 2 жылға беріледі.
3. Резервтегі қызмет өткеретін әскери қызметшіге аяқ киім жақпамайы тек 20 тәуліктен асатын мерзімге жиын кезеңіне беріледі.
4. Аяқ киім жақпамайы қара түсті аяқ киімге беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 1236 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Әскери киім нысаны заттарының жиынтығына кіретін фурнитура тізбесі
Р/с
Зат атауы
Жиынтыққа кіретін фурнитура
Есеп бірл.
Саны
1
Бас киім
кокарда
дана
1
эмблемасы бар кокарда
дана
1
төбеге эмблема (ӘҚК және ДШӘ әскери қызметшісінің фуражкасы үшін)
дана
1
беретке жапсырма
дана
1
беретке кокарда
дана
1
белгіленген түсті бау (фуражка үшін)
дана
1
фуражканың айнала жиегіне және күнқағарына тігіс (жоғары офицер құрамы үшін)
жиынт.
1
фуражка күнқағарына ою-өрнек (ӘТК, құрмет қарауылы және оркестрдің әскери қызметшісі үшін)
жиынт.
1
диаметр 14 мм түйме (фуражка үшін)
дана
1
2
Киім-кешек
погон (шағын погон)
жұп
1
әскери атақ бойынша жұлдыз (жұлдызша, жапсырма)
жиынтық
1
погонға диаметрі 14 мм түйме
дана
1
"КZ" эмблемасы
дана
1
Қарулы Күштерге, Қарулы Күштер түріне, әскер тегіне жеңдегі тиесілік белгісі (жейдеден басқа)
дана
1
мундирдің (тужурканың) жағасына және қайырмасына тігіс (жоғары офицер құрамы үшін)
жиынтық
1
Мемлекеттік тиесілікті білдіретін айырым белгісі
дана
1
ӘТК корабльдік құрамының офицер құрамы үшін әскери атағы бойынша тужуркаға жеңдегі белгі
жұп
1
Курсанттар мен кадеттер (ұлан) үшін оқу курсы бойынша жеңдегі белгі (жейдеден басқа)
дана
1
ӘТК офицер құрамына салтанатты қара түсті тужурканың жағасына зәкірі бар ою-өрнек
жұп
1
келісімшарт бойынша қызмет өткеретін ӘТК қатардағы жауынгер және сержант құрамының салтанатты қара түсті тужуркасының жағасына зәкірі бар ою-өрнек
жұп
1
келісімшарт бойынша қызмет өткеретін ӘТК қатардағы жауынгер және сержант құрамының
жұп
1
күнделікті және салтанатты қара түсті тужуркасына қызмет жылдары бойынша жеңдегі белгі
әскери атағын көрсетумен далалық киім-кешекке жеңдегі жапсырма
дана
1
далалық киім-кешекке "Қан тобы" кеуде жапсырмасы
дана
1
сыныптық кеуде белгісі
дана
1
әскери оқу орнын бітіргені туралы кеуде белгісі
дана
1
Ескертпе:
Фурнитура тағу мерзіміне нысанды киімнің тиісті затына беріледі. Әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгі оқу орнын бітіргеннен кейін бір рет беріледі. Сыныптық төсбелгісі әскери қызметшіге бірінші және кейінгі сыныптылықтың кезекті берілуі бойынша беріледі.