Об утверждении Тарифной политики, применяемой на городском общественном транспорте города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 29 декабря 2025 года № 503-5081
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Тарифную политику, применяемую на городском общественном транспорте города Астаны, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города Астаны", в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, обеспечить:
1) направление настоящего постановления в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
Аким Ж. Қасымбек
Приложение к постановлению
акимата города Астаны
от "__" ______ 2025 года
№___________
Тарифная политика, применяемая на городском общественном транспорте города Астаны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Тарифная политика, применяемая на городском общественном транспорте города Астаны (далее – Тарифная политика), разработана в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и направлена на установление принципов, целей и механизмов регулирования тарифов на городском общественном транспорте города Астаны.
2. Тарифная политика является основным документом, определяющим подходы к формированию, установлению и применению тарифов на услуги регулярных пассажирских перевозок автобусами (маршрутными транспортными средствами), осуществляемых в городе Астане.
3. Настоящая Тарифная политика применяется в отношении перевозчиков, выполняющих регулярные городские и пригородные маршруты общественного транспорта, работающих в соответствии с заключенными договорами субсидирования и (или) договорами на обслуживание маршрутов, признанных социально значимыми.
4. Целью Тарифной политики является обеспечение баланса интересов населения, перевозчиков и государства посредством установления экономически обоснованных тарифов, доступных для населения и обеспечивающих устойчивое функционирование системы общественного транспорта.
Глава 2. Основные принципы тарифного регулирования
5. Тарифное регулирование в сфере общественного транспорта города Астаны основывается на следующих принципах:
социальная справедливость – установление доступных тарифов для всех категорий граждан, включая социально уязвимые группы населения;
экономическая обоснованность – определение тарифов на основе фактических эксплуатационных затрат перевозчиков с учетом обновления подвижного состава и обеспечения безопасности перевозок;
прозрачность и открытость – обеспечение открытости расчетов и процедур установления тарифов, доступность информации для общественности;
дифференцированность тарифов – применение различных тарифов в зависимости от способа оплаты, расстояния поездки, вида маршрута и условий обслуживания пассажиров;
инновационность и цифровизация – использование электронных систем оплаты, мониторинга и учета пассажиропотока при формировании тарифной политики;
экологическая устойчивость – стимулирование перевозчиков к использованию экологичных видов топлива (газ, электроэнергия).

Астана қаласының қалалық қоғамдық көлігінде қолданылатын тарифтік саясатты бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 503-5081 қаулысы
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 14-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласының қалалық қоғамдық көлігінде қолданылатын тарифтік саясат осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының Көлік және жол-көлік инфрақұрылымын дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне жіберуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Әкім Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 503-5081 қаулысына
қосымша
Астана қаласының қалалық қоғамдық көлігінде қолданылатын тарифтік саясат
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласының қалалық қоғамдық көлігінде қолданылатын тарифтік саясат (бұдан әрі – Тарифтік саясат) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес әзірленген және Астана қаласының қалалық қоғамдық көлігіндегі тарифтерді реттеудің қағидаттарын, мақсаттарын және тетіктерін айқындауға бағытталған.
2. Тарифтік саясат Астана қаласында жүзеге асырылатын автобустармен тұрақты жолаушылар тасымалы қызметтеріне (маршруттық көлік құралдарымен) тарифтерді қалыптастыру, белгілеу және қолдану қағидаттарын айқындайтын негізгі құжат болып табылады.
3. Осы Тарифтік саясат субсидиялау шарттарына және (немесе) әлеуметтік маңызы бар маршруттарды қызмет көрсету шарттарына сәйкес жұмыс істейтін, қалалық және қала маңындағы тұрақты маршруттарда тасымалдау қызметтерін орындайтын тасымалдаушыларға қолданылады.
4. Тарифтік саясаттың мақсаты халыққа қолжетімді, экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу арқылы халықтың, тасымалдаушылардың және мемлекеттің мүдделері арасындағы теңгерімді қамтамасыз ету, сондай-ақ қоғамдық көлік жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету болып табылады.
2-тарау. Тарифтік реттеудің негізгі қағидаттары
5. Астана қаласының қоғамдық көлік саласындағы тарифтік реттеу мынадай қағидаттарда негізделеді:
әлеуметтік әділдік – халықтың барлық санаттары, соның ішінде әлеуметтік осал топтар үшін қолжетімді тарифтерді белгілеу;
экономикалық дәлелділік – тарифтерді тасымалдаушылардың нақты пайдалану шығындарына, жылжымалы құрамды жаңарту және тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажеттілігіне сәйкес айқындау;
жариялылық және ашықтық – тарифтерді есептеу және белгілеу рәсімдерінің ашықтығын, ақпараттың қоғамдық қолжетімділігін қамтамасыз ету;
тарифтердің саралануы – төлем тәсіліне, жүріс қашықтығына, маршрут түріне және жолаушыларға қызмет көрсету шарттарына байланысты әртүрлі тарифтерді қолдану;
инновация және цифрландыру – тарифтік саясатты қалыптастыру кезінде электрондық төлем жүйелерін, мониторинг және жолаушылар ағынын есепке алу жүйелерін пайдалану;
экологиялық тұрақтылық – тасымалдаушыларды экологиялық таза отын түрлерін (газ, электр энергиясы) пайдалануға ынталандыру.

Глава 3. Цели тарифной политики
Целями Тарифной политики являются:
1) обеспечение стабильности работы системы общественного транспорта города Астаны;
2) повышение уровня транспортной доступности для населения;
3) создание условий для привлечения инвестиций в обновление подвижного состава;
4) стимулирование перехода на безналичную оплату проезда;
5) формирование экономически обоснованной модели тарифов, обеспечивающей безубыточность перевозчиков при сохранении социальной направленности.
Глава 4. Механизмы формирования и регулирования тарифов
6. Тарифы на регулярные городские пассажирские перевозки устанавливаются акиматом города Астаны едиными для всех маршрутов.
7. При формировании тарифов учитываются следующие составляющие:
социально-экономическая ситуация в городе;
уровень доходов населения;
эксплуатационные расходы (топливо, техническое обслуживание, ремонт, запасные части);
фонд оплаты труда и обязательные отчисления;
потребность в обеспечении стабильной работы перевозчиков;
необходимость сохранения доступности общественного транспорта для всех категорий граждан.
8. Тариф утверждается в размере, обеспечивающем покрытие обоснованных расходов и получение перевозчиком минимальной прибыли, необходимой для устойчивого функционирования.
9. Льготные тарифы и освобождение отдельных категорий граждан от оплаты проезда предоставляются в соответствии с решением маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 167/21-VI "О порядке оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта". Компенсация затрат перевозчиков по указанным льготам осуществляется за счет средств местного бюджета.
10. По решению акимата города Астаны тариф дифференцируется в зависимости от вида маршрута, вида проездного билета, способа платежа, а также расстояния перевозок или количества проезженных остановочных пунктов.
11. Тарифная политика предусматривает возможность индексации тарифов с учетом инфляции и роста эксплуатационных затрат.
Глава 5. Источники компенсации и субсидирования
12. Убытки перевозчиков, возникающие вследствие осуществления перевозок по социально значимым маршрутам, компенсируются за счет бюджетных средств города Астаны в порядке, установленном соответствующими Правилами субсидирования.
13. Размер субсидии определяется на основе разницы между утвержденным тарифом и расчетным тарифом, определенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Объем субсидирования ежегодно утверждается решением маслихата города Астаны в рамках бюджетного планирования.

3-тарау. Тарифтік саясаттың мақсаттары
Тарифтік саясаттың мақсаттары:
1) Астана қаласының қоғамдық көлік жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету;
2) халық үшін көлік қолжетімділігі деңгейін арттыру;
3) жылжымалы құрамды жаңартуға инвестиция тарту үшін жағдай жасау;
4) жолақыны қолма-қол емес төлемге көшуге ынталандыру;
5) тасымалдаушылардың залалсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік бағыттылығын сақтайтын экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтік модельді қалыптастыру болып табылады.
4-тарау. Тарифтерді қалыптастыру және реттеу тетіктері
6. Қалалық тұрақты жолаушылар тасымалы тарифтерін Астана қаласының әкімдігі бекітіледі және барлық бағдарлар үшін бірдей болып табылады.
7. Тарифтерді қалыптастыру кезінде мынадай құрамдас бөліктер ескеріледі:
қаланың әлеуметтік-экономикалық жағдайы;
халықтың табыс деңгейі;
қызмет көрсету шығындары (жанармай, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, қосалқы бөлшектер);
жалақы қоры және міндетті аударымдар;
тасымалдаушылардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету қажеттілігі;
қоғамдық көліктің азаматтардың барлық санаттары үшін қолжетімділігін сақтау қажеттілігі.
8. Тариф негізді шығындарды жабуға және тасымалдаушыға тұрақты қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті минималды пайданы алуға мүмкіндік болатындай етіп бекітіледі.
9. Жеңілдік тарифтері және азаматтардың жекелеген санаттарын жол жүру төлемінен босату "Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 167/21-VI шешіміне сәйкес жүргізіледі. Аталған жеңілдіктер бойынша тасымалдаушылар шығындарын өтеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
10. Астана қаласы әкімдігінің шешімі бойынша тариф бағдар түріне, жол жүру билеті түріне, төлем әдісіне, сондай-ақ жол жүру қашықтығына немесе өткен аялдамалар санына байланысты саралануы мүмкін.
11. Тарифтік саясат инфляция мен эксплуатациялық шығындардың өсуін ескере отырып, тарифтерді индексациялау мүмкіндігін қарастырады.
5-тарау. Өтемақы мен субсидиялау көздері
12. Әлеуметтік маңызды бағдарлар бойынша тасымалдау жүргізу салдарынан пайда болатын тасымалдаушылардың шығындары Астана қаласының бюджеттік қаражаты есебінен, тиісті Субсидиялау ережелерінде белгіленген тәртіппен өтеледі.
13. Субсидияның мөлшері бекітілген тариф пен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталған есептік тариф арасындағы айырмашылық негізінде анықталады.
14. Субсидия көлемі жыл сайын Астана қаласы мәслихатының шешімімен бюджеттік жоспарлау аясында бекітіледі.

Глава 6. Заключительные положения
15. Контроль за реализацией Тарифной политики возлагается на исполнительный орган города Астаны в сфере транспорта.
16. Изменения и дополнения в Тарифную политику вносятся, в установленном порядке, по мере необходимости, с учетом социально-экономических условий и транспортных потребностей города.

6-тарау. Қорытынды ережелер
15. Тарифтік саясатты жүзеге асыруды бақылау Астана қаласының көлік саласындағы атқарушы органға жүктеледі.
16. Тарифтік саясатқа өзгерістер мен толықтырулар белгіленген тәртіпте қажеттілігіне қарай, әлеуметтік-экономикалық жағдайлар мен қаланың көлік қажеттіліктерін ескере отырып енгізіледі.