Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на водных объектах города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 25 ноября 2025 года № 205-4542
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 27 Водного кодекса Республики Казахстан, статьей 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ "Об утверждении Правил установления границ водоохранных зон и полос" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36238), акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить:
1) минимальную ширину водоохранных зон и полос на водных объектах в административных границах города Астаны согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов в административных границах города Астаны согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление охраны окружающей среды и природопользования города Астаны", в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Ж. Қасымбек
Приложение 1
к постановлению акимата
города Астаны

Астана қаласының су объектілерінде су қорғау аймақтары, белдеулер, олардың шекаралары және шаруашылық пайдалану режимін белгілеу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 25 қарашадағы № 205-4542 қаулысы
Қазақстан Республикасы Су кодексі 27-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) Астана қаласының әкімшілік шекараларында су объектілеріндегі су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең аз ені осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес;
2) Астана қаласының әкімшілік шекараларында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше шарттары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. "Астана қаласының Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімдігінің

51 10'35.280"N, 71 30'6.830"E
Водоохранная зона
51 10'37.722"N, 71 30'8.538"E
Конец 51 08'53.8300"N 71 26'24.3500"E
500
20
83.
Река Сарыбұлақ
Начало 51 09' 52.9900"N 71 22' 35.5800"E
Конец 51 14'31.7800"N 71 31' 5.0000"E
500
20
Примечание: В административных границ города Астаны для реки Есиль и канала Нұра-Есіл от основного русла водного объекта установить:
1. минимальную ширину водоохранных зон – 500 метров (кроме пунктов 1, 2, 3, 4, 5, 6 вышеуказанной таблицы);

51°10'35.280"N, 71°30'6.830"E
Су қорғау аймағы
51°10'37.722"N, 71°30'8.538"E
Аяқталуы 51°08'53.8300"N 71°26'24.3500"E
500
20
83.
Сарыбұлақ өзені
Басталуы 51°09' 52.9900"N 71°22' 35.5800"E
Аяқталуы 51°14'31.7800"N 71°31' 5.0000"E
500
20
Ескерту: Астана қаласының әкімшілік шекараларында Есіл өзені мен Нұра-Есіл арнасы үшін су объектісінің негізгі арнасынан мыналар белгіленсін:
1. су қорғау аймақтарының ең аз ені – 500 метр (жоғарыда көрсетілген кестедегі 1, 2, 3, 4, 5, 6 - тармақтардан басқа);

2. минимальную ширину водоохранных полос – 35 метров.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Астаны
от 25 ноября 2025 года
№ 205-4542
Режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов в административных границах города Астаны
1. В пределах водоохранных полос запрещаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраной рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукреплений, лесоразведений и озеленений.
2. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;
3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.

2. су қорғау белдеулерінің ең аз ені – 35 метр.
Астана қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 25 қарашадағы
№ 205-4542 қаулысына
2-қосымша
Астана қаласының әкімшілік шекараларында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше шарттары
1. Су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге тыйым салынады, бұл тыйымға:
1) мыналарды:
су шаруашылығы құрылысжайлары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылысжайларын;
айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, балық аулау мен аквашаруашылық қызметіне байланысты өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделі құрылысынсыз балаларға арналған ойын және спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін байқау пункттерін салу және пайдалануды;
2) жағалауды нығайту, ағаш өсіру және көгалдандыруды қоспағанда тыйым салынады.
2. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) жерүсті су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және қайта жаңартылған объектілерді пайдалануға беруге;
2) автожанармай құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық қарап-тексеру, оларға қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыруға және салуға;
3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға және оларды қолдануға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға тыйым салынады. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыттылығы аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнаулы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды суларды жинақтағыштарды, сарқынды сулармен суару алқаптарын, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға тыйым салынады.