Об утверждении Правил определения стоимости государственных заданий Управления делами Президента Республики Казахстан
Приказ Управляющего Делами Президента Республики Казахстан от 18 ноября 2025 года № 05/210
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственных заданий Управления делами Президента Республики Казахстан.
2. Финансово-экономическому отделу Управления делами Президента Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Управления делами Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Управляющий делами А. Нурпеисов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Управляющего
делами Президента
Республики Казахстан
от "18" ноября 2025 года
№ 05/210
Правила определения стоимости государственных заданий Управления делами Президента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственных заданий Управления делами Президента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости государственных заданий за счет бюджетных средств при формировании бюджетного запроса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственное задание – заказ субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале и иным юридическим лицам, определяемым Правительством Республики Казахстан (далее – исполнитель) на оказание отдельных государственных услуг и выполнение других задач;
2) прямые расходы – расходы исполнителя, непосредственно связанные с выполнением государственного задания;
3) косвенные расходы – расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не используемые непосредственно в процессе выполнения государственного задания.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственных заданий

Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқарушысының 2025 жылғы 18 қарашадағы № 05/210 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының қаржы-экономикалық бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Іс басқарушы А. Нұрпейісов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Президенті Іс басқарушысының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 05/210 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік сұранымды қалыптастыру кезінде бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік тапсырмалардың құнын анықтау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де заңды тұлғаларға (бұдан әрі – орындаушы) жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге және басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс беру;
2) тікелей шығыстар – орындаушының мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей байланысты шығыстары;
3) жанама шығыстар – орындаушының қызметін жалпы қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ мемлекеттік тапсырманы орындау процесінде тікелей пайдаланылмайтын шығыстар.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі

3. Стоимость государственного задания определяется исходя из суммы прямых и косвенных расходов необходимых для выполнения соответствующей услуги, по следующей формуле:
С = ПР+КР, где:
С – стоимость государственного задания;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.
В случае, когда в рамках государственного задания выполняется более одной услуги, общая стоимость государственного задания определяется как сумма стоимостей всех услуг по следующей формуле:
Со = С1+С2+…+Сn, где:
Со – общая стоимость государственного задания;
С1, С2, Сn – стоимость каждой отдельной услуги в рамках государственного задания;
Сn = ПРn+КРn.
Стоимость 1 единицы услуги, выполняемой в рамках государственного задания, в планируемом периоде рассчитывается для каждого вида таких услуг отдельно.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости государственных заданий
4. К прямым расходам относятся:
1) расходы по оплате труда работников (штатных и внештатных), задействованных в выполнении государственного задания, с учетом налогов и других отчислений;
2) привлечение внешних экспертов и консультантов, необходимых непосредственно для выполнения государственного задания;
3) приобретение материалов (запасные части, горюче-смазочные материалы, комплектующие, канцелярские товары, расходные и другие материалы), непосредственно используемых для выполнения государственного задания;
4) аренда зданий и сооружений, транспортных средств, оборудования, других основных средств и товарно-материальных ценностей, а также помещений в случае необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно связанных с выполнением государственного задания;
5) командировочные расходы, непосредственно связанные с выполнением государственного задания;
6) подготовка и повышение квалификации работников, связанные с выполнением государственного задания;
7) услуги связи, интернет и сопутствующие услуги;
8) транспортные услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
9) курьерские услуги (рассылка материалов);
10) переводческие услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
11) расходы по обязательным видам страхования;
12) расходы по приобретению или изготовлению аудио-, видео-, графического контента, приобретению прав на лицензионную продукцию, распространению сигнала теле-, радиопрограмм в рамках проведения государственной информационной политики;
13) полиграфические расходы, непосредственно связанные с выполнением государственного задания (в том числе изготовление и размещение рекламной продукции: флаеры, буклеты, туристические брошюра-карты, каталоги, баннеры, билборды, мобильные информационные стенды);

3. Мемлекеттік тапсырманың құны тиісті қызметті орындау үшін қажетті тікелей және жанама шығыстардың сомасын негізге ала отырып, мынадай формуламен айқындалады:
Қ = ТШ+ЖШ, мұндағы:
Қ – мемлекеттік тапсырманың құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
Мемлекеттік тапсырма шеңберінде бірнеше қызмет орындалған жағдайда, мемлекеттік тапсырманың жалпы құны мынадай формула бойынша барлық қызметтер құнының сомасы ретінде айқындалады:
Қж = Қ1+Қ2... + Қn , мұндағы:
Қж – мемлекеттік тапсырманың жалпы құны;
Қ1, Қ2, Қn – мемлекеттік тапсырма шеңберінде әрбір жекелеген қызмет құны;
Қn = ТШn+ЖШn.
Мемлекеттік тапсырма шеңберінде орындалатын 1 бірлік қызметтің құны жоспарланатын кезеңде осындай қызметтердің әрбір түрі үшін жеке есептеледі.
3-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
4. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) салықтар мен басқа да аударымдарды ескере отырып, мемлекеттік тапсырманы орындауға тартылған қызметкерлерге (штаттағы және штаттан тыс) еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар;
2) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей қажетті сыртқы сарапшылар мен консультанттарды тарту;
3) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды (қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары, құрамдас бөлшектер, кеңсе тауарлары, шығыс және басқа да материалдар) сатып алу;
4) ғимараттар мен құрылыстарды, көлік құралдарын, жабдықтарды, басқа да негізгі құралдар мен тауар-материалдық құндылықтардын, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей байланысты конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайда орынжайларды жалға алу;
5) мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей байланысты іссапар шығыстары;
6) мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
7) байланыс, интернет қызметтері және ілеспе қызметтер;
8) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын көлік қызметтері;
9) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
10) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері;
11) міндетті сақтандыру түрлері бойынша шығыстар;
12) мемлекеттік ақпараттық саясатын жүргізу шеңберінде дыбыс-, бейне-, графикалық контент сатып алу немесе дайындау, лицензиялық өнімге құқықтар алу, теле-, радиобағдарламалар сигналын тарату жөніндегі шығыстар;
13) мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей байланысты полиграфиялық шығыстар (оның ішінде флаерлер, буклеттер, туристік брошюра-карталар, каталогтар, баннерлер, билбордтар, мобильді ақпараттық стендтер сияқты жарнамалық өнімді дайындау және орналастыру);

14) представительские расходы;
15) банковские услуги;
16) налог на добавленную стоимость;
17) иные прямые расходы, связанные с выполнением государственного задания предусмотренные в бюджетном запросе и подтвержденные обосновывающими документами.
5. К косвенным расходам относятся:
1) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог и другие налоги кроме налогов с фонда оплаты труда и налога на добавленную стоимость);
2) амортизация основных средств и нематериальных активов;
3) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
4) прочие расходы (коммунальные услуги, вывоз твердо бытовых отходов, информационные услуги (за исключением рекламы), пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, нотариальные услуги и другие расходы).
6. В стоимость государственного задания не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь;
4) штрафы, пени и неустойки.
7. При определении стоимости товаров и услуг, необходимых для выполнения государственного задания, необходимо руководствоваться Правилами составления, представления и рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185.
____________________________________________

14) өкілдік шығыстар;
15) банктік қызметтер;
16) қосылған құн салығы;
17) бюджеттік сұранымда көзделген және негіздейтін құжаттармен расталған мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты өзге де тікелей шығыстар.
5. Жанама шығыстарға мыналар жатады:
1) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлікке салынатын салық, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және еңбекақы төлеу қорынан ұсталатын салықтардан және қосылған құн салығынан басқа өзге де салықтар);
2) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді күтіп ұстау және жөндеу;
4) өзге де шығыстар (коммуналдық қызметтер, қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару, ақпараттық қызметтер (жарнаманы қоспағанда), өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтау, күзет жөніндегі қызметтер, аудиторлық қызметтер, нотариалдық қызметтер және басқа да шығыстар).
6. Мемлекеттік тапсырманың құнына мынадай шығыстар енгізілмейді:
1) ықтимал шығындарға арналған резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің шығындары мен өзге де қарыздарды өтеу;
3) демеушілік көмек;
4) айыппұл, өсімпұл мен айыпақы.
7. Мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлар мен қызметтердің құнын анықтау кезінде 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын басшылыққа алу қажет.