О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2024 года № 18-6.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 62 708 545 тысяч тенге:
налоговые поступления – 36 075 116 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 547 783 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 181 523 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 16 904 123 тысячи тенге;
2) затраты – 73 260 910 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -343 361 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 343 361 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -10 209 004 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 10 209 004 тысячи тенге:
поступления займов – 16 792 786 тысяч тенге;
погашение займов – 8 439 498 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 855 716 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 12.09.2025 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в городской бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пунктам 4, 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы".
4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2025 год по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 50%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 19%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 19%;
5) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 19%.

2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 18-6 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 59 295 443 мың теңге:
салықтық түсімдер – 42 279 659 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 407 273 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 7 081 928 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 9 526 583 мың теңге;
2) шығындар – 62 996 807 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 12 588 418 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 13 022 362 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 433 944 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 16 289 782 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 16 289 782 мың теңге:
қарыздар түсімі – 23 350 866 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 7 061 741 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 657 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 12.09.2025 № 22-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4, 6 тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабы басшылыққа алынсын.
4. 2025 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) корпоративтік табыс салығы қалалық бюджетке 50% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 12.09.2025 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты и трансферты на развитие бюджетам поселков, сельского округа выделяемые за счет средств республиканского, областного и городского
бюджетов в общей сумме 4 226 158 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 12.09.2025 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2025 год в абсолютном выражении в сумме 417 374 тысячи тенге:
поселок Круглоозерный – 146 872 тысячи тенге;
Желаевский сельский округ – 82 723 тысячи тенге;
поселок Деркул – 187 779 тысяч тенге.
9. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в городской бюджет на 2025 год не предусматриваются.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 12.09.2025 № 22-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
7. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, селолық округ бюджеттеріне республикалық, облыстық және қалалық бюджеттер қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы және даму трансферттердің жалпы сомасы 2 009 561 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, селолық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 12.09.2025 № 22-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
8. Абсолютті көріністегі 2025 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 417 374 мың теңге сомада белгіленсін:
Круглоозерный кенті – 146 872 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 82 723 мың теңге;
Деркөл кенті – 187 779 мың теңге.
9. 2025 жылға арналған қалалық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.

10. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2024 год в размере 4 953 184 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 12.09.2025 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Уральского городского маслихата Е. Калиев
Приложение 1
к решению Уральского
городского маслихата
от 23 декабря 2024 года №18-6
Городской бюджет на 2025 год

10. 2025 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 4 253 368 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 12.09.2025 № 22-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
11. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№18-6 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет

9 507
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
7 774
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 733
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
261 376
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
261 376
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
261 376
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
261 376
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 205 049
1
Социальное обеспечение
100 072
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
100 072
005
Государственная адресная социальная помощь
100 072
2
Социальная помощь
2 511 409
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 511 409
006
Оказание жилищной помощи
27 285
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
802 216
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
43 757
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
199 445
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
675 149
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
763 557
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
603 568
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
603 568
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
165 611
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 222
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
102 210
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

9 507
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
7 774
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 733
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
261 376
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
261 376
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
261 376
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
261 376
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 205 049
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
100 072
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
100 072
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
100 072
2
Әлеуметтiк көмек
2 511 409
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 511 409
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
27 285
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
802 216
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
43 757
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
199 445
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
675 149
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
763 557
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
603 568
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
603 568
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
165 611
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 222
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
102 210
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту