О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2024 года № 18-6.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 64 136 188 тысяч тенге:
налоговые поступления – 43 820 033 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 503 589 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 430 573 тысячи тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 9 381 993 тысячи тенге;
2) затраты – 68 178 029 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 2 596 350 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 3 030 294 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 433 944 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 6 638 191 тысяча тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 6 638 191 тысяча тенге:
поступления займов – 13 699 275 тысяч тенге;
погашение займов – 7 061 741 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 657 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 24-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в городской бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пунктам 4, 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы".
4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2025 год по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 50%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 19%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 19%;
5) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 19%.

2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 18-6 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 64 136 188 мың теңге:
салықтық түсімдер – 43 820 033 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 503 589 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 430 573 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 9 381 993 мың теңге;
2) шығындар – 68 178 029 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 2 596 350 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 3 030 294 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 433 944 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 6 638 191 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 6 638 191 мың теңге:
қарыздар түсімі – 13 699 275 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 7 061 741 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 657 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 24-4 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4, 6 тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабы басшылыққа алынсын.
4. 2025 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) корпоративтік табыс салығы қалалық бюджетке 50% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 19% мөлшерде есепке алынады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.03.2025 № 19-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 768 536 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 468 492 тысячи тенге;
на обеспечение лубрицированными катетерами одноразового использования лиц с инвалидностью с диагнозом "Spina bifida" – 9 373 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 275 242 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 5 477 тысяч тенге;
на повышение заработной платы медицинским работникам организаций оказания специальных социальных услуг – 5 052 тысячи тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 4 900 тысяч тенге;
Национального Фонда Республики Казахстан в общей сумме 3 678 451 тысяча тенге:
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 911 167 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 2 767 284 тысячи тенге;
областного бюджета в общей сумме 4 929 935 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 219 055 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 48 198 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 1 889 059 тысяч тенге;
центру активного долголетия – 39 155 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь – 240 000 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 291 117 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 515 361 тысяча тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 80 795 тысяч тенге;
на предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты – 107 195 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 1 500 000 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 13 699 275 тысяч тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 3 468 566 тысяч тенге;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.03.2025 № 19-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
6. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 768 536 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 468 492 мың теңге;
"Spina bifida" диагнозы бар мүгедектігі бар адамдарды бір реттік қолданылатын майланған катетерлермен қамтамасыз етуге – 9 373 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 275 242 мың теңге;
санаторийлық-курорттық емдеуге – 5 477 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 5 052 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 4 900 мың теңге;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жалпы сомасы 3 678 451 мың теңге:
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 911 167 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 2 767 284 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 4 929 935 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 219 055 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 48 198 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 1 889 059 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 39 155 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге - 240 000 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 291 117 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 515 361 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 80 795 мың теңге;
әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге – 107 195 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 500 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 13 699 275 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 3 468 566 мың теңге;

на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 1 838 300 тысяч тенге;
на кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло -, водоснабжения и водоотведения – 3 030 294 тысячи тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 5 362 115 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.11.2024 № 24-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Учесть, что в городском бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты и трансферты на развитие бюджетам поселков, сельского округа выделяемые за счет средств республиканского, областного и городского бюджетов в общей сумме 2 329 449 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 24-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2025 год в абсолютном выражении в сумме 417 374 тысячи тенге:
поселок Круглоозерный – 146 872 тысячи тенге;
Желаевский сельский округ – 82 723 тысячи тенге;
поселок Деркул – 187 779 тысяч тенге.
9. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в городской бюджет на 2025 год не предусматриваются.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2025 год в размере 4 510 537 тысяч тенге.

коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 838 300 мың теңге;
жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 3 030 294 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 5 362 115 мың теңге.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 24-4 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, селолық округ бюджеттеріне республикалық, облыстық және қалалық бюджеттер қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы және даму трансферттердің жалпы сомасы 2 329 449 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, селолық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 24-4 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
8. Абсолютті көріністегі 2025 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 417 374 мың теңге сомада белгіленсін:
Круглоозерный кенті – 146 872 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 82 723 мың теңге;
Деркөл кенті – 187 779 мың теңге.
9. 2025 жылға арналған қалалық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
10. 2025 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 4 510 537 мың теңге сомасында бекітілсін.

Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 24-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Уральского
городского маслихата
Е. Калиев
Приложение 1 к решению
Уральского городского маслихата
от 23 декабря 2024 года №18-6
Городской бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 24-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 24-4 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№18-6 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1- қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 24-4 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

9 507
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
7 774
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 733
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
261 376
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
261 376
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
261 376
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
261 376
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 205 049
1
Социальное обеспечение
100 072
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
100 072
005
Государственная адресная социальная помощь
100 072
2
Социальная помощь
2 511 409
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 511 409
006
Оказание жилищной помощи
27 285
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
802 216
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
43 757
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
199 445
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
675 149
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
763 557
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
603 568
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
603 568
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
165 611
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 222
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
102 210
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

9 507
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
7 774
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 733
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
261 376
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
261 376
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
261 376
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
261 376
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 205 049
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
100 072
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
100 072
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
100 072
2
Әлеуметтiк көмек
2 511 409
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 511 409
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
27 285
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
802 216
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
43 757
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
199 445
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
675 149
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
763 557
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
603 568
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
603 568
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
165 611
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 222
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
102 210
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту