О бюджете города Риддер на 2025 - 2027 годы
Решение Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 23/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VІІІ "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Риддерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Риддера на 2025 - 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 13773499,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 10373217,8 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 67445,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 119500,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3213336,6 тысяч тенге;
2) затраты – 14434717,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -661218,2 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 661218,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов –375132,0 тысяч тенге;
погашение займов – 80290,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 366376,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 32/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет города по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов, установленные решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VІІІ "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".

2025-2027 жылдарға арналған Риддер қаласының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 23/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Риддер қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Риддер қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13773499,4 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 10373217,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 67445,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 119500,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3213336,6 мың теңге;
2) шығындар – 14434717,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -661218,2 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 661218,2 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 375132,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 80290,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 366376,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 32/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімімен 100 пайыз мөлшерінде әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтардың табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша қала бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері 2025 жылға орындауға алынсын.

3. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета, в связи с изменением законодательства, в размере 6064746,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 30.10.2025 № 31/4-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
3-1. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год возврат трансфертов в областной бюджет в связи с неиспользованием (недоиспользованием) в 2024 году целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета в размере 334,2 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с решением Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.02.2025 № 24/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2025 год в размере 750444,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 32/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в размере 1825026,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 32/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
5-1. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в размере 258052,6 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с решением Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.04.2025 № 26/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025); в редакции решений Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 21.08.2025 № 29/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).

3. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге арналған трансферттерді қайтару 6064746,8 мың теңге мөлшерінде көзделсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 30.10.2025 № 31/4-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3-1. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте 2024 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) жоғары тұрған бюджеттен берілген нысаналы трансферттер 334,2 мың теңге мөлшерінде облыстық бюджетке қайтару көзделсін.
Ескерту. Шешім 3-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 18.02.2025 № 24/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2025 жылға қаланың жергілікті атқарушы органының резерві 750444,0 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 32/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 1825026,0 мың теңге мөлшерінде көзделсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 32/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-1. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 258052,6 мың теңге мөлшерінде көзделсін.
Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 23.04.2025 № 26/2-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 21.08.2025 № 29/2-VIII шешімдерімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

6. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в размере 400689,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 28.11.2025 № 32/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие за счет целевого тансферта из Национального фонда Республики Казахстан в размере 729569,0 тысяч тенге.

6. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 400689,0 мың теңге мөлшерінде көзделсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 28.11.2025 № 32/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен 729569,0 мың теңге мөлшерінде нысаналы даму трансферттері көзделсін.

7-1. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год кредиты из областного бюджета на приобретение жилья за счет привлечения внутренних займов в размере 375132,0 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.06.2025 № 28/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Риддерского городского маслихата Е. Нужных
Приложение 1 к решению
Риддерского городского маслихата

7-1. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте ішкі қарыздарды тарту есебінен тұрғын үй сатып алуға облыстық бюджеттен кредиттер 375132 мың теңге мөлшерінде көзделсін.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 24.06.2025 № 28/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Риддер қалалық мәслихатының төрағасы Е. Нужных
Риддер қалалық мәслихатының

370,0
006
Оказание жилищной помощи
0,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103 920,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 840,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
139 200,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
107 530,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
328 972,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
328 972,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
61 188,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
151,0
021
Капитальные расходы государственного органа
7,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
250 071,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
17 286,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
269,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 347 893,6
1
Жилищное хозяйство
1 276 285,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
940 448,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
84 720,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
477 669,0
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиумов
2 927,0
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
0,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
375 132,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
335 837,6
466
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
6 785,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
257 052,6
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда

370,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103 920,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 840,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
139 200,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
107 530,0
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
328 972,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
328 972,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 188,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
151,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
250 071,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
17 286,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
269,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 347 893,6
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 276 285,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
940 448,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
84 720,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
477 669,0
031
Кондоминиум объектісіне техникалық паспорттар дайындау
2 927,0
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
0,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
375 132,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
335 837,6
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
6 785,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
257 052,6
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу