Об утверждении профессиональных стандартов в сфере торговой деятельности
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 210-НҚ. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 февраля 2026 года № 107-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 19.02.2026 № 107-НҚ (вводится в действие по истечению 5 рабочих дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) профессиональный стандарт "Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Розничная торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше)", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв.м", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2. Комитету торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению 5 рабочих дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 мая 2024 года № 210-НҚ
Профессиональный стандарт
"Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры"
Глава 1. Общие положения

Сауда қызметі саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2024 жылғы 14 мамырдағы № 210-НҚ бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 – бабының 5 – тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Көтерме-азық-түлік тарату орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда жасау" кәсіптік стандарты 1 – қосымшаға сәйкес;
2) "Сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын бөлшек саудада сату" кәсіптік стандарты 2 – қосымшаға сәйкес;
3) "Сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 шаршы метрден кем мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда" кәсіптік стандарты 3 – қосымшаға сәйкес;
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күнінен бастап бес күнтізбелік күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін 5 жұмыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 210-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт
"Көтерме-азық-түлік тарату орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда"
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда работников и применяется в области торговой деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Оптовая торговля – предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием.
2) Розничная торговля – предпринимательская деятельность по продаже покупателю товаров, предназначенных для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью.
3) Товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) МСКО – международная стандартная классификация образования.
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник.
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
5) BBD (Best Before Day) - "первым истекает рекомендуемый срок - первым выходит".
6) FEFO (first¬ended, first¬out) - "первым заканчивается - первым выходит".
7) FIFO (first¬in, first¬out) - "первым входит - первым выходит".
8) FPFO (First Product First Out) - "первый произведен - первый выходит".
9) LEFO (last¬ended, first¬out) - "последним заканчивается - первым выходит".
10) LIFO (last¬in, first¬out) - "последним входит - первым выходит".
11) RACE - формула, описывающая методологию и механизм организации PR-кампании: R – research – исследование, анализ и постановка задачи; A – action – действие, разработка программы и сметы; C – communication - общение, осуществление программы информационно-коммуникативными средствами; E – evaluation - оценка, определение результатов и внесение корректив в программу.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
Название Профессионального стандарта:

1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы: "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Көтерме-азық-түлік тарату орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда жасау" кәсіптік стандарты әзірленді, ол біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, мазмұнға қойылатын талаптарды анықтауға арналған, жұмысшылардың сапасы мен еңбек жағдайлары және сауда қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бөлшек сауда – сатып алушыға жеке, отбасылық, үй iшiнде немесе кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес өзгедей пайдалануға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
2) Көтерме сауда – кейiннен сатуға немесе жеке, отбасылық, үй iшiнде және осындай өзгедей пайдаланумен байланысты емес өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
3) Тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі.
3) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы.
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
5) BBD (Best Before Day) – "ұсынылған мерзім бірінші болып аяқталады - бірінші болып шығады".
6) FEFO (firstended, firstout) – "бірінші аяқталады - бірінші шығады".
7) FIFO (firstin, firstout) – "бірінші кіру - бірінші шығу".
8) FPFO (First Product First Out) – "бірінші шығарылған - бірінші шыққан".
9) LEFO (lastended, firstout) – "соңғы аяқталады - бірінші шығады".
10) LIFO (lastin, firstout) – "соңғы кіру - бірінші шығу".
11) RACE-PR – науқанды ұйымдастырудың әдіснамасы мен тетігін сипаттайтын формула: R-research-зерттеу, талдау және міндет қою; A-action-әрекет, бағдарлама мен сметаны әзірлеу; C-communication-байланыс, бағдарламаны ақпараттық-коммуникативтік құралдармен жүзеге асыру; E-evaluation-бағалау, нәтижелерді айқындау және енгізу бағдарламаға түзету.
2 тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
Кәсіптік стандарттың атауы:

Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв. м (2000 кв. м и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры.
Номер Профессионального стандарта:
G46903008
Названия секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД
G – Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов;
46 – оптовая торговля, за исключением автомобилей и мотоциклов;
46.9 – Неспециализированная оптовая торговля;
46.90 – Неспециализированная оптовая торговля
46.90.3 – Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв. м и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры
Краткое описание Профессионального стандарта:
Оптовая торговля широким ассортиментом товаров представляет собой осуществление коммерческого посредничества между производством товаров и розничной торговлей, выявляя резервы развития товарооборота, улучшение обслуживания покупателей и совершение товародвижения.
Глава 3. Карточки профессий
Перечень карточек профессий:
Кладовщик
2-й уровень ОРК.
Товаровед
4-й уровень ОРК.
Заведующий складом
5-й уровень ОРК
Специалист по рекламе
6-й уровень ОРК
Консультант по торговым операциям
2- й уровень ОРК
Идент-агент
5-й уровень ОРК
Промоутер
5-й уровень ОРК
Агент по продажам и изучению потребителей
5- й уровень ОРК
Агент (торгово-коммерческий)
5- й уровень ОРК
Агент по закупкам
5- й уровень ОРК
Закупщик
5- й уровень ОРК
Специалист по организации закупок
5- й уровень ОРК
Специалист по процедурам закупок
5- й уровень ОРК
Специалист по техническим закупкам
5-й уровень ОРК
Агент по снабжению
5-й уровень ОРК
Представитель по снабжению
5- й уровень ОРК
Специалист по предпродажам
6- й уровень ОРК
Карточка профессии: Кладовщик
Код группы:
9629-9
Код наименования занятия:
9629-9-004
Наименование профессии:
Кладовщик
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
4321-0-014 Служащий склада
4321-0-017 Учетчик по складу
Основная цель деятельности
Обеспечение сохранности складируемых товарно-материальных ценностей, соблюдение режимов хранения, ведение учета складских операций.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции

Көтерме-азық-түлік тарату орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда.
Кәсіптік стандарт нөмірі:
G46903008
ЭҚЖЖ сәйкес секцияның, бөлімнің, топтың, сыныптың және кіші сыныптың атаулары
G-көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу;
46-автомобильдер мен мотоциклдерді қоспағанда, көтерме сауда;
46.9-мамандандырылмаған көтерме сауда;
46.90-мамандандырылмаған көтерме сауда
46.90.3-көтерме-азық-түлік тарату орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда
Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда-бұл тауар айналымын дамыту резервтерін анықтайтын, сатып алушыларға қызмет көрсетуді жақсартатын және тауар қозғалысын жүзеге асыратын тауарлар өндірісі мен бөлшек сауда арасындағы коммерциялық делдалдықты жүзеге асыру.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Қоймашы
СБШ 2-ші деңгейі.
Тауартанушы
СБШ 4-ші деңгейі.
Қойма меңгерушісі
СБШ 5-ші деңгейі
Жарнама жөніндегі маман
СБШ 6-деңгейі
Сауда операциялары жөніндегі консультант
СБШ 2-ші деңгейі
Индент-агент
СБШ 5-ші деңгейі
Промоутер
СБШ 5-ші деңгейі
Сату жөніндегі агенті
СБШ 5-ші деңгейі
Агент (сауда-коммерциялық)
СБШ 5-ші деңгейі
Сатып алу агенті
СБШ 5-ші деңгейі
Сатып алушы
СБШ 5-ші деңгейі
Сатып алуды жөніндегі менеджер
СБШ 5-ші деңгейі
Сатып алу рәсімдері жөніндегі маман
СБШ 5-ші деңгейі
Техникалық сатып алу жөніндегі маман
СБШ 5-ші деңгейі
Жабдықтау жөніндегі маман
СБШ 5-ші деңгейі
Жабдықтау жөніндегі өкіл
СБШ 5-ші деңгейі
Алдын ала сату жөніндегі маман
СБШ 6-деңгейі
Мамандық картасы: Қоймашы
Топ коды:
9629-9
Сабақ атауының коды:
9629-9-004
Кәсіптің атауы:
Қоймашы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
4321-0-014 қойма қызметкері
4321-0-017 қойма бойынша есепші
Қызметтің негізгі мақсаты
Жиналатын тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету, сақтау режимдерінің сақталуы, қойма операцияларының есебін жүргізу.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары

1. Выполнение перемещений, укладки, размещение на местах хранения
2. Взвешивание, учет, сортировка, маркировка, упаковка и распаковка
3. Участие в инвентаризации
4. Поддерживать в технически исправном состоянии расходные материалы, инструменты, оборудование и места хранения
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Выполнение перемещений, укладки, размещение на местах хранения
Навык 1:
Укладка и размещение товаров на стеллажах
Умения:
1. Рассчитывать площадь хранения.
2. Применять рациональные способы укладки, обеспечивать сохранность товаров, исключать потери, создавать удобства для их правильной и быстрой отборки, способствовать более эффективному использованию складской площади.
3. Составлять справочную картотеку по хранению каждого вида товара.
4. Использовать схемы размещения и системы адресного хранения товаров.
5. Разрабатывать схемы размещения товаров.
6. Соблюдать требования к укладке товаров.
7. Выделять зоны краткосрочного и длительного хранения.
8. Соблюдать правила совместного хранения товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Правила оформления товаросопроводительной документации.
2. Правила выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
3. Правила эксплуатации транспортных средств и складского оборудования.
4. Правила приемки и отпуска ТМЦ.
5. Способы и правила укладки товаров (стеллажная, штабельная, навалом, в подвешенном виде и прочее) в зависимости от формы, веса, упаковки, физических свойств и количества.
6. Правила стеллажной укладки товаров.
7. Правила укладки товаров в штабеля.
8. Свойства товара, его упаковки и массы.
9. Методы размещения и хранения товаров.
10. Правила составления схем размещения товаров.
11. Требования, применяемые к укладке товаров.
12. Принципы укладки товаров.
13. Правила совместного хранения товарно-материальных ценностей.
14. Типы стеллажей (полочный, клеточный, ячеистый, консольный и др.).
15. Способы укладки товаров при адресном хранении.
16. Основы организации погрузочно-разгрузочных работ.
Навык 2:
Получение и пересчет запасов
Умения:
1. Обеспечивать условия хранения материальных ценностей на складе.
2. Вносить данные в программу складского учета.
3. Соблюдать требования санитарных норм.
4. Различать технологические потери, потери от брака, потери ТМЗ при хранении и транспортировке, которые вызваны нарушением требований и стандартов, технических и технологических условий, правил технической эксплуатации оборудования и повреждением тары, от естественной убыли.
Знания:
1. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товарно-материальных ценностей.

1. Орын ауыстыруды орындау, төсеу, сақтау орындарына орналастыру
2. Өлшеу, есепке алу, сұрыптау, таңбалау, орау және орау
3. Түгендеуге қатысу
4. Шығын материалдарын, құралдарды, жабдықтарды және сақтау орындарын техникалық жарамды күйде ұстау
Қосымша еңбек функциялары
-
Еңбек функциясы 1:
Орын ауыстыруды орындау, төсеу, сақтау орындарына орналастыру
Дағды 1:
Тауарларды сөрелерге төсеу және орналастыру
Біліктілік:
1. Сақтау аймағын есептеңіз.
2. Төсеудің ұтымды әдістерін қолданыңыз, тауарлардың сақталуын қамтамасыз етіңіз, шығындарды болдырмаңыз, оларды дұрыс және жылдам іріктеу үшін ыңғайлылық жасаңыз, қойма алаңын тиімді пайдалануға ықпал етіңіз.
3. Тауарлардың әр түрін сақтау үшін анықтамалық файлдар шкафын жасаңыз.
4. Тауарларды орналастыру схемалары мен атаулы сақтау жүйелерін қолданыңыз.
5. Тауарларды орналастыру схемаларын әзірлеу.
6. Тауарларды төсеуге қойылатын талаптарды сақтау.
7. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сақтау аймақтарын бөліңіз.
8. Тауарлық-материалдық құндылықтарды бірлесіп сақтау ережелерін сақтау.
Білім:
1. Тауарға ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі.
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі.
3. Көлік құралдары мен қойма жабдықтарын пайдалану ережелері.
4. ТМЦ қабылдау және босату Ережелері.
5. Пішініне, салмағына, қаптамасына, физикалық қасиеттері мен санына байланысты тауарларды төсеу әдістері мен ережелері (сөре, штабель, үйінді, ілулі және т.б.).
6. Тауарларды сөреге қою ережелері.
7. Тауарларды қатарға қою ережесі.
8. Өнімнің, оның қаптамасының және массасының қасиеттері.
9. Тауарларды орналастыру және сақтау әдістері.
10. Тауарларды орналастыру схемаларын жасау ережелері.
11. Тауарларды төсеуге қолданылатын талаптар.
12. Тауарларды төсеу принциптері.
13. Тауарлық-материалдық құндылықтарды бірлесіп сақтау ережелері.
14. Сөрелердің түрлері (сөре, жасуша, тор, консоль және т.б.).
15. Атаулы сақтау кезінде тауарларды төсеу тәсілдері.
16. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру негіздері.
Дағды 2:
Қорларды алу және қайта есептеу
Біліктілік:
1. Қоймада материалдық құндылықтарды сақтау шарттарын қамтамасыз ету.
2. Деректерді қоймалық есепке алу бағдарламасына енгізіңіз.
3. Санитарлық нормалардың талаптарын сақтау.
4.Талаптардың және стандарттардың, техникалық және технологиялық шарттардың, жабдықты техникалық пайдалану ережелерінің және ыдыстың бұзылуынан, табиғи кемуден Туындаған технологиялық шығындарды, некеден болатын шығындарды, сақтау және тасымалдау кезінде ТМҚ-ның жоғалуын ажырату.
Білім:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды тасымалдау, қоймаға салу ережелері және орналастыру схемалары.

2. Нормы естественной убыли и недопустимых товарных потерь, их виды.
3. Условия и режимы хранения материальных ценностей.
4. Методы ведения учета товаров на складе.
5. Виды доставки товаров.
6. Правила составления актов (вследствие боя, порчи, лома).
7. Методы оценки запасов.
8. Виды и порядок заверения товаросопроводительных документов в РК, а также при импорте и экспорте.
9. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету.
Навык 3:
Осмотр складских запасов на предмет износа или дефектов
Умения:
1. Оформлять необходимые документы при обнаружении дефектов, составлять дефектные ведомости и акты на списание испортившегося товара.
2. Соблюдать противопожарную безопасность.
3. Оценивать качество хранения материальных ценностей.
4. Отбраковывать продукцию.
Знания:
1. Виды и классификация износа основных средств, способы его определения.
2. Способы выявления дефектов.
3. Виды, размеры марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода.
4. Способы предотвращения порчи товарно-материальных запасов.
5. Правила уничтожения испорченных товаров, оформления актов.
Трудовая функция 2:
Взвешивание, учет, сортировка, маркировка, упаковка и распаковка
Навык 1:
Взвешивание, учет количества товара, маркировка, штамповка, ввод данных в учетную систему
Умения:
1. Оформлять складские и финансовые документы учета продукции.
2. Осуществлять учет товарно-материальных ценностей, с помощью средств вычислительной техники и программного обеспечения.
3. Формировать документы с результатами взвешивания, промежуточные накладные, перевесов и прочие.
Знания:
1. Методы учета FEFO, FIFO, LIFO, BBD, FPFO и схемы учета товаров.
2. Правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
3. Классификация устройств, порядок и технология взвешивания,
4. Способы и правила маркировки, основные методы штамповки.
5. Условия приема, хранения и отпуска складируемых товарно-материальных ценностей.
Навык 2:
Сортировка, упаковка товаров
Умения:
1. Упаковывать и распаковывать товары, грузы.
2. Сортировать товары.
3. Консолидировать и расконсолидировать товары согласно норм и утвержденных процессов.
4. Перемещать материальные ценности к местам хранения вручную или при помощи штабелеров и других механизмов с раскладкой (сортировкой) их по видам, качеству, назначению и другим признакам.
5. Комплектовать партии товарно-материальных запасов по заявкам потребителей.
Знания:

2. Табиғи кему және жол берілмейтін тауар шығындарының нормалары, олардың түрлері.
3. Материалдық құндылықтарды сақтау шарттары мен режимдері.
4. Қоймадағы тауарларды есепке алу әдістері.
5. Тауарларды жеткізу түрлері.
6. Актілерді жасау ережесі (я, бүліну, сыну салдарынан).
7. Қорларды бағалау әдістері.
8. ҚР-да, сондай-ақ импорт пен экспорт кезінде тауарға ілеспе құжаттарды куәландырудың түрлері мен тәртібі.
Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және сақтау ережелері мен тәртібі, оларды есепке алу ережелері мен нұсқаулықтары.
Дағды 3:
Қойма қорларының тозуы немесе ақаулары бар-жоғын тексеру
Біліктілік:
1. Ақаулар анықталған кезде қажетті құжаттарды ресімдеу, бұзылған тауарды есептен шығаруға ақаулы ведомостар мен актілер жасау.
2. Өрт қауіпсіздігін сақтау.
3. Материалдық құндылықтарды сақтау сапасын бағалау.
4.Өнімді қабылдамау.
Білім:
1. Негізгі құралдардың тозу түрлері мен жіктелуі, оны анықтау әдістері.
2. Ақауларды анықтау әдістері.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, маркасының мөлшері, сұрыптылығы және басқа да сапалық сипаттамалары және оларды тұтыну нормалары.
4. Тауарлық-материалдық қорлардың бүлінуіне жол бермеу тәсілдері.
5. Бүлінген тауарларды жою, актілерді ресімдеу қағидалары.
Еңбек функциясы 2:
Өлшеу, есепке алу, сұрыптау, таңбалау, орау және орау
Дағды 1:
Өлшеу, тауар санын есепке алу, таңбалау, штамптау, деректерді есепке алу жүйесіне енгізу
Біліктілік:
1. Өнімді есепке алудың қойма және қаржылық құжаттарын ресімдеу.
2. Есептеу техникасы мен бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарының көмегімен тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алуды жүзеге асыру.
3. Өлшеу нәтижелері бар құжаттарды, аралық жүкқұжаттарды, артықшылықтарды және басқаларын қалыптастыру.
Білім:
1. FEFO, FIFO, LIFO, BBD, FPFO есепке алу әдістері және тауарларды есепке алу схемалары.
2. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын пайдалану қағидалары.
3. Құрылғылардың жіктелуі, тәртібі және өлшеу технологиясы,
4. Таңбалау әдістері мен ережелері, штамптаудың негізгі әдістері.
5. Жиналатын тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату шарттары.
Дағды 2:
Тауарларды сұрыптау, орау
Біліктілік:
1. Тауарларды, жүктерді орау және орау.
2. Тауарларды сұрыптау.
3. Нормалар мен бекітілген процестерге сәйкес тауарларды шоғырландыру және шоғырландыру.
4. Материалдық құндылықтарды сақтау орындарына қолмен немесе штабельдер мен басқа механизмдердің көмегімен оларды түрлері, сапасы, мақсаты және басқа белгілері бойынша орналастыра (сұрыптай) отырып жылжыту.
5. Тұтынушылардың өтінімдері бойынша тауарлық-материалдық қорлардың партияларын жинақтау.
Білім:

1. Виды, средства способы сортировки, упаковки, категорий браков ТМЦ.
2. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода.
3. Способы хранения товаров и материальных ценностей и способы их складирования
Трудовая функция 3:
Участие в инвентаризации
Навык 1:
Соблюдение утвержденных норм подготовки, проведения и завершения инвентаризации
Умения:
1. Пользоваться утвержденными инструкциями подготовки, проведения и завершения инвентаризации.
2. Определять артикул, количество и серийный номер и в случае необходимости иметь четкий алгоритм их определения.
Знания:
1. Виды инвентаризации (полная, выборочная, циклическая).
2. Порядок приема, хранения и выдачи товарно-материальных ценностей.
3. Виды потерь ТМЦ.
4. Процедуры и правила проведения инвентаризации.
Навык 2:
Контроль фактического наличия и количества ТМЦ
Умения:
1. Проводить инвентаризацию товарно-материальных ценностей.
2. Проводить ревизии товарно-материальных ценностей.
3. Осуществлять перерасчҰт и взвешивание ТМЦ.
4. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией.
Знания:
1. Порядок проведения инвентаризации и ревизии.
2. Инструкции по проведению ревизии ТМЦ.
3. Номенклатура ТМЦ и их размещение.
Трудовая функция 4:
Поддерживать в технически исправном состоянии расходные материалы, инструменты, оборудование и места хранения
Навык 1:
Соблюдение техники безопасности
Умения:
1. Соблюдать инструкции по технике безопасности.
2. Проводить ревизию зоны обслуживания.
3. Рассчитывать проходы между стеллажами.
4. Обеспечивать место для проезда автопогрузчиков.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка.
2. Правила и нормы охраны труда.
Навык 2:
Контроль за состоянием расходных материалов, инструментов, оборудованием и местом хранения
Умения:
1. Проверять состояние путей транспортирования грузов и устройств для проходов, проездов, мест производства погрузочно-разгрузочных и складских работ.
2. Проверять рабочее место на соответствие требованиям безопасности.
3. Проверять наличие и исправность необходимых для безопасной работы ограждений, эстакад, отбойного бруса, охранного борта, тормозных колодок, роликовых ломов и других приспособлений для подъема и перемещения грузов.
4. Проверять визуально целостность тары и отсутствия проливов хранящихся в ней жидкостей, исправность стремянок и приставных лестниц, сроки их испытаний, устойчивость штабелей товаров.
Знания:

1. ТМҚ-ның түрлері, құралдары, сұрыптау, буып-түю тәсілдері, неке санаттары.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сұрыптылығы және басқа да сапалық сипаттамалары және оларды тұтыну нормалары.
3. Тауарлар мен материалдық құндылықтарды сақтау тәсілдері және оларды сақтау тәсілдері
Еңбек функциясы 3:
Түгендеуге қатысу
Дағды 1:
Түгендеуді дайындаудың, жүргізудің және аяқтаудың бекітілген нормаларын сақтау
Біліктілік:
1. Түгендеуді дайындау, жүргізу және аяқтау жөніндегі бекітілген нұсқаулықтарды пайдалану.
2. Артикулды, санды және сериялық нөмірді анықтаңыз және қажет болған жағдайда оларды анықтайтын нақты алгоритмге ие болыңыз.
Білім:
1. Түгендеу түрлері (толық, таңдамалы, циклдік).
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және беру тәртібі.
3. ТМҚ шығындарының түрлері.
Түгендеу процедуралары мен ережелері.
Дағды 2:
ТМҚ-ның нақты болуы мен санын бақылау
Біліктілік:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізу.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу.
3. ТМҚ-ны қайта есептеу және өлшеу.
4.Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есеп беру.
Білім:
1. Түгендеу және ревизия жүргізу тәртібі.
2. ТМЦ ревизиясын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар.
3. ТМҚ номенклатурасы және оларды орналастыру.
Еңбек функциясы 4:
Шығын материалдарын, құралдарды, жабдықтарды және сақтау орындарын техникалық жарамды күйде ұстау
Дағды 1:
Қауіпсіздік техникасын сақтау
Біліктілік:
1. Қауіпсіздік нұсқауларын орындаңыз.
2. Қызмет көрсету аймағына тексеру жүргізу.
3. Сөрелер арасындағы жолдарды есептеңіз.
4. Автокөлік тиегіштердің жүру орнын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
2. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Дағды 2:
Шығыс материалдарының, құралдардың, жабдықтардың және сақтау орнының жай-күйін бақылау
Біліктілік:
1. Жүктерді тасымалдау жолдары мен өткелдерге, өткелдерге, тиеу-түсіру және қойма жұмыстарын жүргізу орындарына арналған құрылғылардың жай-күйін тексеру.
2. Жұмыс орнының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
3. Қауіпсіз жұмыс істеу үшін қажетті қоршаулардың, эстакадалардың, джекбордтың, күзет бортының, тежегіш төсемдердің, роликті сынықтардың және жүктерді көтеруге және жылжытуға арналған басқа да құрылғылардың болуын және жарамдылығын тексеру.
4. Ыдыстың тұтастығын және онда сақталған сұйықтықтардың төгілуінің болмауын, баспалдақтар мен бүйір баспалдақтардың жарамдылығын, оларды сынау мерзімдерін, тауарлар қатарларының тұрақтылығын көзбен шолып тексеру.
Білім:

1. Способы хранения инвентаря, технических средств, инструментов, агрегатов.
2. Нормативы, стандарты по технике безопасности.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Исполнительность
Коммуникабельность
Ответственность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-014 Служащий склада
Карточка профессии: Товаровед
Код группы:
4321
Код наименования занятия:
4321-0-015
Наименование профессии:
Товаровед
Уровень квалификации по ОРК
4
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности
Обеспечение максимальных продаж путем качественного учета, поддержания и предложения всего заявленного ассортимента и контроля качества продукции.
Трудовые функции
Обязательные функции
1. Проведение визуального входного контроля товарно-материальных ценностей.
2. Проведение весового контроля товарно- материальных запасов в организации оптовой торговли.
3. Обеспечение идентификации и прослеживание ТМЦ при транспортировке и хранении.
4. Обеспечение ответственного хранения ТМЦ
5. Подготовка ТМЦ к хранению и выдаче
6. Проведение работ с несоответствующей продукцией
Трудовая функция 1:
Проведение визуального входного контроля товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Контроль количества, качества и комплектации ТМЦ при приемке
Умения:
1. Принимать ТМЦ по наименованию, массе, количеству и в соответствии с сопроводительной документацией.
2. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушений технологических процессов.
3. Регистрировать накладные в приходном журнале и специализированном программном обеспечении.
Знания:
1. Порядок действий и правила оформления документации при обнаружении несоответствующей продукции.
2. Правила приемки продукции по количеству, качеству и стоимости.
Навык 2:
Оформление расхождений по количеству, качеству и комплектации при приемке ТМЦ
Умения:

1. Мүкәммалды, техникалық құралдарды, құралдарды, агрегаттарды сақтау тәсілдері.
2. Қауіпсіздік жөніндегі нормативтер, стандарттар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
Қойма қызметкері
Мамандық картасы: Тауартанушы
Топ коды:
4321
Сабақ атауының коды:
4321-0-015
Кәсіптің атауы:
Тауартанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік даярлық), практикалық тәжірибе
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
4000-0-004 Қойма меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты
Өнімнің барлық мәлімделген ассортиментін сапалы есепке алу, қолдау және ұсыну және сапасын бақылау арқылы максималды сатуды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялары
Міндетті функциялар
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға визуалды кіріс бақылау жүргізу.
2. Көтерме сауданы ұйымдастыруда тауарлық-материалдық қорларға салмақтық бақылау жүргізу.
3. Тасымалдау және сақтау кезінде ТМҚ сәйкестендіруді және қадағалауды қамтамасыз ету.
4. ТМҚ жауапты сақтауды қамтамасыз ету
5. ТМҚ сақтауға және беруге дайындау
6. Сәйкес келмейтін өнімдермен жұмыс жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Тауар-материалдық құндылықтарға көзбен шолып кіру бақылауын жүргізу
Дағды 1:
Қабылдау кезінде ТМҚ санын, сапасын және жинақталуын бақылау
Біліктілік:
1. ТМҚ атауы, салмағы, саны бойынша және ілеспе құжаттамаға сәйкес қабылдау.
2. Технологиялық процестердің бұзылу себептерін анықтау, жою және алдын алу.
3. Жүкқұжаттарды кіріс журналында және мамандандырылған бағдарламалық жасақтамада тіркеу.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнім табылған кезде іс-қимыл тәртібі және құжаттаманы ресімдеу ережесі.
2. Өнімнің саны, сапасы және құны бойынша қабылдау ережелері.
Дағды 2:
ТМҚ қабылдау кезінде саны, сапасы және жинақталуы бойынша сәйкессіздіктерді ресімдеу
Біліктілік:

1. Составлять акты о приемке активов, с указанием количества осмотренных товаров и характер выявленных дефектов (при наличии).
2. Своевременно изолировать несоответствующую продукцию.
3. Составлять акты на возврат товара поставщику, если он оказался ненадлежащего вида.
4. Составлять претензии, заключения поставщику при поступлении некачественного товара.
Знания:
1. Правила упаковки и маркировки несоответствующей продукции.
2. Формы учетных документов и порядок составления отчетности.
3. Стандарты и технические условия на товары, основные их свойства и характеристики в точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
4. Способы контроля качества товаров.
5. Порядок составления претензий и заключений для поставщика в случае поставки некачественного товара или других нарушений договора.
Трудовая функция 2:
Проведение весового контроля товарно- материальных запасов в организации оптовой торговли.
Навык 1:
Проверка соответствия заявленного веса фактическому весу
Умения:
1. Принимать и отпускать ТМЦ по наименованию, массе, количеству и в соответствии с сопроводительной документацией.
2. Оформлять документацию в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
Знания:
1. Правила взвешивания грузов, продукции, ТМЦ.
2. Правила оформления товаросопроводительной документации.
3. Методы учета товарно-материальных ценностей.
Навык 2:
Контроль исправности весового оборудования
Умения:
1. Выявлять неисправность весового оборудования.
2. Применять нормативную и методическую документацию, необходимую в точке оптовой торговле широким ассортиментом товаров.
Знания:
1. Виды, назначение и порядок применения весового оборудования.
2. Порядок действий и правила оформления документации при обнаружении несоответствующей продукции.
Трудовая функция 3:
Обеспечение идентификации и прослеживание ТМЦ при транспортировке и хранении
Навык 1:
Маркировка ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Использовать инструменты и транспортно-складское оборудование.
2. Комплектовать и переукомплектовывать продукцию в соответствии с утвержденными логистическими требованиями.
Знания:
1. Правила комплектации, упаковки и маркировки ТМЦ и тары.
2. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции.
Навык 2:
Оформление сопроводительной документации
Умения:
1. Осуществлять прием и отпуск ТМЦ по наименованию, массе, количеству, ассортименту и качеству в соответствии с данными сопроводительной документации.

1. Қаралған тауарлардың санын және анықталған ақаулардың сипатын (бар болса) көрсете отырып, активтерді қабылдау туралы актілер жасау.
2. Сәйкес келмейтін өнімдерді уақтылы оқшаулау.
3. Егер ол тиісінше түрі болмаса, тауарды өнім берушіге қайтаруға актілер жасау.
4. Сапасыз тауар түскен кезде Өнім берушіге шағымдар, қорытындылар жасау.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю және таңбалау ережелері.
2. Есеп құжаттарының нысандары және есептілікті жасау тәртібі.
3. Тауарлардың стандарттары мен техникалық шарттары, олардың негізгі қасиеттері мен сипаттамалары тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде.
4. Тауарлардың сапасын бақылау әдістері.
5. Сапасыз тауар жеткізілген немесе шартты басқа да бұзған жағдайда өнім беруші үшін шағымдар мен қорытындылар жасау тәртібі.
Еңбек функциясы 2:
Көтерме сауданы ұйымдастыруда тауарлық-материалдық қорларға салмақтық бақылау жүргізу.
Дағды 1:
Мәлімделген салмақтың нақты салмаққа сәйкестігін тексеру
Біліктілік:
1. ТМҚ атауы, салмағы, саны бойынша және ілеспе құжаттамаға сәйкес қабылдау және босату.
2. Тауарлардың кең ассортименті көтерме сауда нүктесінде қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы рәсімдеу.
Білім:
1. Жүктерді, өнімдерді, ТМҚ өлшеу ережелері.
2. Тауарға ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу әдістері.
Дағды 2:
Таразы жабдығының жарамдылығын бақылау
Біліктілік:
1. Салмақ жабдығының ақаулығын анықтау.
2. Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде қажетті нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану.
Білім:
1. Таразы жабдығының түрлері, мақсаты және қолдану тәртібі.
2. Сәйкес келмейтін өнім табылған кезде іс-қимыл тәртібі және құжаттаманы ресімдеу ережесі.
Еңбек функциясы 3:
Тасымалдау және сақтау кезінде ТМҚ сәйкестендіруді қамтамасыз ету және қадағалау
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес ТМҚ таңбалау
Біліктілік:
1. Құралдар мен көлік және қойма жабдықтарын пайдалану.
2. Бекітілген логистикалық талаптарға сәйкес өнімдерді жинақтау және қайта жинақтау.
Білім:
1. ТМЦ және ыдыстарды жинақтау, буып-түю және таңбалау қағидалары.
2. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері.
Дағды 2:
Ілеспе құжаттаманы ресімдеу
Біліктілік:
1. Ілеспе құжаттама деректеріне сәйкес ТМҚ атауы, массасы, саны, ассортименті және сапасы бойынша қабылдауды және босатуды жүзеге асыру.

2. Оформлять товарно-транспортную накладную, акты замера и взвешивания.
Знания:
1. Условия поставки, хранения и транспортировки товаров.
2. Порядок заполнения товарно-транспортных накладных.
3. Порядок оформления актов замера и актов взвешивания.
4. Понятие синтетического и аналитического методов учета.
Трудовая функция 4:
Обеспечение ответственного хранения ТМЦ
Навык 1:
Прием, хранение, отпуск, размещение и транспортировка ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Вести учет складских операций.
2. Использовать инструменты и транспортно-складское оборудование.
3. Обеспечивать сохранность продукции при транспортировке, хранении и выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
4. Осуществлять прием, хранение и отпуск ТМЦ и их размещение с учетом наиболее рационального использования складских помещений.
Знания:
1. Правила перевозки, складирования, схемы размещения ТМЦ.
2. Правила выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
3. Порядок приема, хранения и выдачи ТМЦ.
Навык 2:
Контроль целостности и сохранности ТМЦ
Умения:
1. Осуществлять учет ТМЦ.
2. Принимать участие в инвентаризации.
3. Определять причины образования излишних сверхнормативных материальных ресурсов и неликвидов, принимать меры по их реализации.
Знания:
1. Правила учета складских операций, документация на складируемые ТМЦ.
2. Порядок приема, хранения и выдачи ТМЦ.
Навык 3:
Соблюдение режимов и условий хранения ТМЦ
Умения:
1. Соблюдать режимы и условия хранения товарно-материальных запасов.
2. Контролировать соблюдение правил хранения товарно-материальных ценностей на складах.
Знания:
1. Стандарты и технические условия на хранение ТМЦ в точке оптовой торговле широким ассортиментом товаров.
2. Методы размещения и хранения товаров.
Навык 4:
Осуществление корректирующих действий при выявлении нарушений в процессе проведения складских операций
Умения:
1. Соблюдать правила и режимы хранения в соответствии с нормативной документацией.
2. Комплектовать и переупаковывать продукцию в соответствии с логистическими требованиями.
Знания:
1. Правила упаковки, маркировки ТМЦ и тары.
2. Правила хранения и обращения с опасными и вредными веществами.
3. Режимы и условия хранения ТМЦ.
Трудовая функция 5:
Подготовка ТМЦ к хранению и выдаче
Навык 1:
Документальное оформление процесса хранения и выдачи ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Оформлять документацию и вести отчетно в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией, применительно к организации оптовой торговли широким ассортиментом товаров.

2. Тауар-көлік жүкқұжатын, өлшеу және өлшеу актілерін ресімдеу.
Білім:
1. Тауарларды жеткізу, сақтау және тасымалдау шарттары.
2. Тауар-көлік жүкқұжаттарын толтыру тәртібі.
3. Өлшеу актілерін және өлшеу актілерін ресімдеу тәртібі.
4. Синтетикалық және аналитикалық есепке алу әдістері туралы түсінік.
Еңбек функциясы 4:
ТМҚ жауапты сақтауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес ТМҚ қабылдау, сақтау, босату, орналастыру және тасымалдау
Біліктілік:
1. Қойма операцияларының есебін жүргізу.
2. Құралдар мен көлік және қойма жабдықтарын пайдалану.
3. Тиеу-түсіру жұмыстарын тасымалдау, сақтау және орындау кезінде өнімнің сақталуын қамтамасыз ету.
4. Қойма үй-жайларын неғұрлым ұтымды пайдалануды ескере отырып, ТМҚ қабылдауды, сақтауды және босатуды және оларды орналастыруды жүзеге асыру.
Білім:
1. ТМҚ тасымалдау, сақтау ережелері, орналастыру схемалары.
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі.
3. ТМҚ қабылдау, сақтау және беру тәртібі.
Дағды 2:
ТМҚ тұтастығы мен сақталуын бақылау
Біліктілік:
1. ТМҚ есебін жүргізу.
2. Түгендеуге қатысу.
3. Артық нормативтен тыс материалдық ресурстар мен өтімсіздіктердің пайда болу себептерін айқындау, оларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдау.
Білім:
1. Қойма операцияларын есепке алу ережесі, жиналатын ТМҚ құжаттамасы.
2. ТМҚ қабылдау, сақтау және беру тәртібі.
Дағды 3:
ТМҚ сақтау режимдері мен шарттарын сақтау
Біліктілік:
1. Тауарлық-материалдық қорларды сақтау режимдері мен шарттарын сақтау.
2. Қоймаларда тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау ережелерінің сақталуын бақылау.
Білім:
1. Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде ТМҚ сақтаудың стандарттары мен техникалық шарттары.
2. Тауарларды орналастыру және сақтау әдістері.
Дағды 4:
Қойма операцияларын жүргізу процесінде бұзушылықтар анықталған кезде түзету әрекеттерін жүзеге асыру
Біліктілік:
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес сақтау ережелері мен режимдерін сақтау.
2. Логистикалық талаптарға сәйкес өнімдерді жинақтау және қайта орау.
Білім:
1. ТМЦ және ыдыстарды буып-түю, таңбалау ережесі.
2. Қауіпті және зиянды заттарды сақтау және өңдеу ережелері.
3. ТМҚ сақтау режимдері мен шарттары.
Еңбек функциясы 5:
ТМҚ сақтауға және беруге дайындау
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес ТМҚ сақтау және беру процесін құжаттамалық ресімдеу
Біліктілік:
1. Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауданы ұйымдастыруға қатысты стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есепті жүргізу.

2. Организовывать транспортировку и хранение сырья, материалов, топлива, оборудования и готовых изделий.
3. Вести оперативный учет поступления и реализации товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Правила упаковки, маркировки ТМЦ и тары.
2. Порядок приема, хранения и выдачи ТМЦ.
3. Порядок составления актов о приеме-передаче товаров на хранение.
Навык 2:
Обработка ТМЦ с учетом соблюдения требований по обеспечению их сохранности
Умения:
1. Комплектовать и переупаковывать продукцию в соответствии с логистическими требованиями.
2. Применять правила перемещения грузов.
Знания:
1. Правила и порядок действий при переупаковке и комплектации ТМЦ.
2. Правила выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
3. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции.
4. Номенклатура ТМЦ и их размещение.
Трудовая функция 6:
Проведение работ с несоответствующей продукцией
Навык 1:
Идентификация, регистрация и изоляция несоответствующей продукции в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Контролировать выполнение договорных обязательств по поступлению и реализации.
2. Подготавливать данные для составления претензий на поставки некачественных товарно-материальных ценностей.
3. Отвечать на претензии заказчиков.
Знания:
1. Правила оформления документации на несоответствующую продукцию.
2. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции.
Навык 2:
Выявление, устранение и предотвращение причин возникновения несоответствующей продукции
Умения:
1. Участвовать в разработке и внедрять стандарты организации по материально-техническому обеспечению, сбыту, контролю качества продукции.
Знания:
1. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции.
2. Причины возникновения дефектов в процессе приемки, переупаковки и перемещения ТМЦ, способы их предупреждения и устранения.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Исполнительность
Коммуникабельность
Ответственность
Внимательность,
Аккуратность,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Честность
Порядочность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
3349-0-004 Администратор зала
Карточка профессии: Заведующий складом
Код группы:
4000-0
Код наименования занятия:
4000-0-004
Наименование профессии:
Заведующий складом
Уровень квалификации по ОРК
5
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".

2. Шикізатты, материалдарды, отынды, жабдықты және дайын бұйымдарды тасымалдауды және сақтауды ұйымдастыру.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түсуі мен сатылуының жедел есебін жүргізу.
Білім:
1. ТМҚ және ыдыстарды буып-түю, таңбалау ережесі.
2. ТМҚ қабылдау, сақтау және беру тәртібі.
3. Тауарларды сақтауға қабылдау-беру туралы актілерді жасау тәртібі.
Дағды 2:
ТМҚ-ны олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуын ескере отырып өңдеу
Біліктілік:
1. Логистикалық талаптарға сәйкес өнімдерді жинақтау және қайта орау.
2. Жүктерді жылжыту ережелерін қолдану.
Білім:
1. ТМҚ-ны қайта орау және жинақтау кезіндегі іс-қимылдар қағидалары мен тәртібі.
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі.
3. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері.
4. ТМҚ номенклатурасы және оларды орналастыру.
Еңбек функциясы 6:
Сәйкес келмейтін өнімдермен жұмыс жүргізу
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес сәйкес келмейтін өнімді сәйкестендіру, тіркеу және оқшаулау
Біліктілік:
1. Түсу және іске асыру бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуын бақылау.
2. Сапасыз тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуге шағым жасау үшін мәліметтер дайындау.
3. Тапсырыс берушілердің талаптарына жауап беру.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнімдерге құжаттаманы ресімдеу ережесі.
2. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері.
Дағды 2:
Сәйкес келмейтін өнімнің пайда болу себептерін анықтау, жою және алдын алу
Біліктілік:
1. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету, өткізу, өнім сапасын бақылау жөніндегі ұйымның стандарттарын әзірлеуге қатысу және енгізу.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі.
2. ТМҚ қабылдау, қайта орау және орнын ауыстыру процесінде ақаулардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Зейін,
Дәлдік,
Тәртіп
Стресске төзімділік
Адалдық
Әдептілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
Зал әкімшісі
Мамандық картасы: Қойма меңгерушісі
Топ коды:
4000-0
Сабақ атауының коды:
4000-0-004
Кәсіптің атауы:
Қойма меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.

Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности
Управление и организация процессов товародвижения при формировании ассортимента и оценки соответствия качества и безопасности товаров.
Трудовые функции
Обязательные функции
1. Списание ТМЦ.
2. Проведение работ по инвентаризации ТМЦ.
3. Составление оперативной и статистической отчетности.
4. Расчет запасов для определения остатков товарно-материальных ценностей.
5. Контроль выполнения погрузочно- разгрузочных работ, приема и отпуска товарно-материальных ценностей.
Дополнительные трудовые функции
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Списание ТМЦ
Навык 1:
Проверка состояния ТМЦ
Умения:
1. Обеспечивать сохранность ТМЦ.
2. Проверять складирование товарно-материальных ценностей.
3. Обеспечивать сохранность имеющихся на складе материальных ценностей.
4. Контролировать качество и состояние товарно- материальных ценностей.
Знания:
1. Способы обнаружения и доработки несоответствующей продукции.
2. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции.
Навык 2:
Выявление ТМЦ, подлежащих списанию
Умения:
1. Выявлять товарно-материальные ценности, подлежащие списанию.
2. Своевременно изолировать несоответствующую продукцию.
Знания:
1. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции.
2. Причины возникновения дефектов в процессе приемки, переупаковки, перемещения товарно-материальных ценностей, способы их предупреждения и устранения.
3. Методы и способы выявления и списания товарно-материальных ценностей.
4. Порядок изъятия ТМЦ.
Навык 3:
Документальное оформление процесса списания ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Заполнять формы первичных учетных документов согласно нормативным требованиям РК в электронном и в бумажном виде.
2. Разбраковывать несоответствующую продукцию.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты РК, регламентирующие формы первичных учетных документов
2. Порядок приема, хранения и выдачи товарно-материальных запасов.
3. Правила оформления документации на несоответствующую продукцию.
4. Правила и нюансы составления документа на списание.
5. Классификация поступления материалов в точку оптовой торговли.
6. Порядок и правила списания товарно-материальных запасов.

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік даярлық), практикалық тәжірибе
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты
Тауарлардың ассортиментін қалыптастыру және сапа мен қауіпсіздіктің сәйкестігін бағалау кезінде тауарларды бөлу процестерін басқару және ұйымдастыру.
Еңбек функциялары
Міндетті функциялар
1. ТМҚ есептен шығару.
2. ТМҚ түгендеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жедел және статистикалық есептілікті жасау.
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау үшін қорларды есептеу.
5. Тиеу - түсіру жұмыстарының орындалуын, тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау мен босатуды бақылау.
Қосымша еңбек функциялары
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Трудовая функция 1:
Списание ТМЦ
Дағды 1:
ТМҚ жағдайын тексеру
Біліктілік:
1. ТМҚ сақталуын қамтамасыз ету.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтардың жинақталуын тексеру.
3. Қоймада бар материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тауарлық - материалдық құндылықтардың сапасы мен жай-күйін бақылау.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнімді анықтау және пысықтау тәсілдері.
2. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағды 2:
Есептен шығаруға жататын ТМҚ анықтау
Біліктілік:
1. Есептен шығаруға жататын тауарлық-материалдық құндылықтарды анықтау.
2. Сәйкес келмейтін өнімдерді уақтылы оқшаулау.
Білім:
1. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, қайта орау, ауыстыру процесінде ақаулардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды анықтау және есептен шығару әдістері мен тәсілдері.
4. ТМҚ алу тәртібі.
Дағды 3:
Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес ТМҚ есептен шығару процесін құжаттамалық ресімдеу
Біліктілік:
1. ҚР нормативтік талаптарына сәйкес бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын электрондық және қағаз түрінде толтыру.
2. Сәйкес келмейтін өнімдерді бөлшектеу.
Білім:
1. Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын регламенттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілері
2. Тауар-материалдық қорларды қабылдау, сақтау және беру тәртібі.
3. Сәйкес келмейтін өнімдерге құжаттаманы ресімдеу ережесі.
4. Есептен шығару құжатын жасау ережелері мен нюанстары.
5. Көтерме сауда нүктесіне материалдардың түсуін жіктеу.
6. Тауар-материалдық қорларды есептен шығару тәртібі мен ережелері.

7. Правила составления актов на списание и утилизацию.
8. Этапы процесса списания ТМЦ.
Трудовая функция 2:
Проведение работ по инвентаризации ТМЦ
Навык 1:
Проверка фактического наличия и состояния ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Проводить ревизии ТМЦ.
2. Проводить инвентаризацию ТМЦ.
3. Оформлять инвентаризационные акты и описи, сличительные ведомости.
4.
Знания:
1. Инструкции по проведению инвентаризации и ревизии ТМЦ.
2. Нормы естественной убыли товаров.
3. Правила ведения бухгалтерского учета РК.
4. Правила и сроки приема товаров и их документальное оформление.
Навык 2:
Проверка соблюдения правил и условий хранения ТМЦ в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Использовать в работе программное обеспечение налоговой отчетности и бухгалтерского учета.
2. Вести учет складских операций, установленной отчетности.
3. Обеспечивать выполнение правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии и требований пожарной безопасности.
4. Соблюдать требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
Знания:
1. Инструкция по пожарной безопасности.
2. Инструкции по промышленной и экологической безопасности.
3. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей.
4. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода.
5. Требования пожарной безопасности.
6. Технические условия и стандарты по хранению товарно-материальных ценностей.
Трудовая функция 3:
Составление оперативной и статистической отчетности
Навык 1:
Сбор, обработка и анализ данных для формирования отчетной документации
Умения:
1. Применять дополнительное программное обеспечение для работы со штрих-кодами.
2. Вести учет складских операций, применяя вычислительную технику и специализированное программное обеспечение.
Знания:
1. Статистические методы и математические модели
2. Маркетинговый анализ на основе первичных и вторичных данных.
Навык 2:
Подготовка и оформление отчетной документации в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Составлять отчеты о товарообороте на основании первичной учетной документации.
2. Составлять отчет о продаже и запасах товаров в оптовой торговле.
Знания:
1. Принципы и инструменты системы менеджмента качества.
2. Общие требования и порядок составления форм статистической отчетности, требования оформления отчетной документации, применяемые в точке оптовой торговле широким ассортиментом товаров.

7. Есептен шығару және кәдеге жарату актілерін жасау қағидалары.
8. ТМҚ есептен шығару процесінің кезеңдері.
Еңбек функциясы 2:
ТМҚ түгендеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес ТМҚ-ның нақты болуы мен жай-күйін тексеру
Біліктілік:
1. ТМҚ ревизиясын жүргізу.
2. ТМҚ түгендеу жүргізу.
3. Түгендеу актілері мен тізімдемелерін, салыстыру ведомостарын ресімдеу.
Білім:
1. ТМҚ түгендеу және ревизия жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Тауарлардың табиғи кему нормалары.
3. ҚР Бухгалтерлік есебін жүргізу ережесі.
4. Тауарларды қабылдау ережелері мен мерзімдері және оларды құжаттау.
Дағды 2:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес ТМҚ сақтау ережелері мен шарттарының сақталуын тексеру
Біліктілік:
1. Жұмыста салық есептілігі мен бухгалтерлік есептің бағдарламалық жасақтамасын қолдану.
2. Қойма операцияларының, белгіленген есептіліктің есебін жүргізу.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидаларының және өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
4. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білім:
1. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық.
2. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік нұсқаулары.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар мен техникалық шарттар.
4. Тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сұрыптылығы және басқа да сапалық сипаттамалары және оларды тұтыну нормалары.
5. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтаудың техникалық шарттары мен стандарттары.
Еңбек функциясы 3:
Жедел және статистикалық есептілікті жасау
Дағды 1:
Есептік құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді жинау, өңдеу және талдау
Біліктілік:
1. Штрих-кодтармен жұмыс істеу үшін қосымша бағдарламалық жасақтаманы қолдану.
2. Есептеу техникасы мен мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, қойма операцияларының есебін жүргізу.
Білім:
1. Статистикалық әдістер және математикалық модельдер
2. Бастапқы және қосалқы деректерге негізделген маркетингтік талдау.
Дағды 2:
Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес есепті құжаттаманы дайындау және ресімдеу
Біліктілік:
1. Бастапқы есепке алу құжаттамасының негізінде тауар айналымы туралы есептер жасау.
2. Көтерме саудадағы тауарларды сату және түгендеу туралы есеп жасау.
Білім:
1. Сапа менеджменті жүйесінің принциптері мен құралдары.
2. Статистикалық есептілік нысандарын жасаудың жалпы талаптары мен тәртібі, тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде қолданылатын есептік құжаттаманы ресімдеу талаптары.

3. Порядок представления отчетности.
4. Формы статистической отчетности.
Трудовая функция 4:
Расчет запасов для определения остатков товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Контроль фактического наличия, количества и качества товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Проводить ревизии товарно-материальных ценностей.
2. Осуществлять пересчет и взвешивание товарно-материальных ценностей.
3. Проверять состояние складского хозяйства и обеспечивать условия сохранности товаров в точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
Знания:
1. Правила, порядок и процедуры проведения ревизий в точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
2. Принципы синтетического и аналитического учета.
3. Инструкции по проведению ревизии товарно-материальных ценностей.
Навык 2:
Учет поступления, перемещения и выбытия товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Управлять ассортиментом товара, запасами и потоками.
2. Оформлять документы на поставку товаров.
3. Осуществлять учет товарно-материальных ценностей.
4. Составлять акты перемещения, выбытия и списания согласно нормативным требованиям РК.
Знания:
1. Методы определения себестоимости товаров.
2. Методы и способы списания и выбытия товаров.
3. Порядок и процедура составления актов перемещения, выбытия и списания.
Навык 3:
Определение оптимального размера запасов товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Формировать и рассчитывать товарное обеспечение и закупки товаров на оптовых предприятиях.
2. Анализировать состояние запасов товарно-материальных ценностей, оценивать их динамику, устанавливать тенденции изменения товарных запасов.
3. Рассчитывать нормативы остатков продукции, используя данные бухгалтерской отчетности об остатках, нормы времени на хранение и проведение складских операций, нормы времени на предпродажную подготовку, общий объҰм реализации готовой продукции за плановый период.
Знания:
1. Порядок проведения внутритарного пересчета.
2. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей.
3. Формулы расчетов объема поступления продукции на склад за плановый период.
4. Формулы расчетов норматива времени, в течении которого товар находится на складе с момента поступления до момента отгрузки.
5. Способ расчета норматива запасов товарной продукции в натуральных единицах и денежном выражении.
6. Методика анализа и расчета товарных запасов, расчет товарного обеспечения, норматив товарного запаса.
Навык 4:
Управление и формирование ассортимента товаров
Умения:

3. Есептілікті ұсыну тәртібі.
4. Статистикалық есептілік нысандары.
Еңбек функциясы 4:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау үшін қорларды есептеу
Дағды 1:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың нақты болуын, саны мен сапасын бақылау
Біліктілік:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қайта есептеу және өлшеу.
3. Қойма шаруашылығының жай-күйін тексеру және тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде тауарлардың сақталу жағдайларын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде тексерулер жүргізу ережелері, тәртібі мен рәсімдері.
2. Синтетикалық және аналитикалық есеп принциптері.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарға ревизия жүргізу жөніндегі Нұсқаулық.
Дағды 2:
Тауар-материалдық құндылықтардың түсуін, орнын ауыстыруын және шығуын есепке алу
Біліктілік:
1. Тауар ассортиментін, тауарлы-материалдық құндылықтар мен ағындарды басқару.
2. Тауарларды жеткізуге құжаттарды рәсімдеу.
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алуды жүзеге асыру.
4. ҚР нормативтік талаптарына сәйкес орын ауыстыру, шығару және есептен шығару актілерін жасау.
Білім:
1. Тауарлардың өзіндік құнын анықтау әдістері.
2. Тауарларды есептен шығару және шығару әдістері мен тәсілдері.
3. Ауыстыру, шығару және есептен шығару актілерін жасау тәртібі мен рәсімі.
Дағды 3:
Тауарлық-материалдық құндылықтар қорларының оңтайлы мөлшерін анықтау
Біліктілік:
1. Көтерме кәсіпорындарда тауарлармен қамтамасыз етуді және тауарларды сатып алуды қалыптастыру және есептеу.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтар қорларының жай-күйін талдау, олардың динамикасын бағалау, тауарлық-материалдық қорлардың өзгеру тенденцияларын белгілеу.
3. Қалдықтар туралы бухгалтерлік есептіліктің деректерін, қойма операцияларын сақтауға және жүргізуге арналған уақыт нормаларын, сату алдындағы дайындыққа арналған уақыт нормаларын, жоспарланған кезеңдегі дайын өнімді өткізудің жалпы көлемін пайдалана отырып, өнім қалдықтарының нормативтерін есептеу.
Білім:
1. Ішкі қайта есептеуді жүргізу тәртібі.
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау және сақтау ережелері мен тәртібі.
3. Жоспарлы кезеңде қоймаға өнім түсімі көлемін есептеу формулалары.
4. Тауар түскен сәттен бастап жөнелту сәтіне дейін қоймада болатын уақыт нормативін есептеу формулалары.
5. Заттай бірліктердегі және ақшалай мәндегі Тауарлық өнім қорларының нормативін есептеу әдісі.
6. Тауарлық-материалдық қорларды талдау және есептеу әдістемесі, тауарлық-материалдық қорларды есептеу, тауарлық-материалдық қорлардың нормативі.
Дағды 4:
Тауарлар ассортиментін басқару және қалыптастыру
Біліктілік:

1. Разрабатывать планы и графики поставок товарно-материальных ценностей.
2. Заказывать и отслеживать поставки товарно- материальных ценностей.
3. Контролировать соблюдение сроков и выполнения условий поставок.
4. Определять основные показатели ассортимента (широта, глубина, насыщенность, гармония).
5. Определять структуру группового ассортимента, внутригруппового ассортимента.
Знания:
1. Модели управления запасами (EOQ).
2. Формулы расчета страхового запаса, порогового уровня запаса, максимально желательного запаса.
3. Методы формирования запасов.
4. Основные принципы товародвижения.
5. Методы учета товарно-материальных запасов.
6. Показатели ассортимента, причины сокращения, расширения ассортимента, увеличение или уменьшение длины товарных групп.
7. Жизненные циклы производства и реализации товаров.
8. Этапы процесса формирования ассортимента товаров.
9. Принципы и факторы формирования ассортимента товаров.
Трудовая функция 5:
Контроль выполнения погрузочно- разгрузочных работ, приема и отпуска товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Организация и контроль выполнения складских операций в соответствии с требованиями нормативной документации
Умения:
1. Анализировать рациональность использования складских помещений.
2. Оценивать показатели эффективности работы склада в точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
Знания:
1. Правила перемещения, складирования, погрузки и разгрузки, приемки и отпуска товаров со склада, приема и передачи заказа по информационным каналам, страхование груза и схемы размещения товарно-материальных ценностей в точке оптовой торговле широким ассортиментов товаров.
2. Правила оформления товарно-сопроводительной документации.
3. Правила транспортировки скоропортящихся и опасных грузов.
4. Порядок организации и технология складского хозяйства.
5. Принципы организации складского технологического процесса.
6. Формулы расчета оборачиваемости складских запасов, складского грузооборота.
7. Способы размещения товаров на скаладах.
Навык 2:
Контроль исправности транспортных средств, грузоподъемных механизмов и оборудования
Умения:
1. Определять видимые дефекты и дефекты деталей.
2. Применять инструменты и оборудование для ремонта.
3. Планировать расстановку транспортных средств.
4. Планировать, организовывать и отслеживать использование технологического оборудования и грузоподъҰмных механизмов.
5. Определять вид и пригодность грузозахватных приспособлений.
Знания:
1. Назначение, классификация подъҰмно-транспортного оборудования, требования к нему.
2. Правила и нормативы по проведению погрузочно-разгрузочных работ, перемещению и укладке грузов.

1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізу жоспарлары мен кестелерін әзірлеу.
2. Тауарлық - материалдық құндылықтарды жеткізуге тапсырыс беру және қадағалау.
3. Жеткізу мерзімдері мен шарттарының орындалуын бақылау.
4. Ассортименттің негізгі көрсеткіштерін анықтау (ендік, тереңдік, қанықтылық, үйлесімділік).
5. Топтық ассортименттің, топ ішіндегі ассортименттің құрылымын анықтау.
Білім:
1. Түгендеуді басқару модельдері (EOQ).
2. Сақтандыру қорын, Қордың шекті деңгейін, ең қажетті қорды есептеу формулалары.
3. Қорларды қалыптастыру әдістері.
4. Тауарларды бөлудің негізгі принциптері.
5. Тауарлық-материалдық қорларды есепке алу әдістері.
6. Ассортимент көрсеткіштері, қысқарту себептері, ассортименттің кеңеюі, тауар топтарының ұзындығының ұлғаюы немесе азаюы.
7. Тауарларды өндіру мен сатудың өмірлік циклдері.
8. Тауарлар ассортиментін қалыптастыру процесінің кезеңдері.
9. Тауарлар ассортиментін қалыптастыру принциптері мен факторлары.
Еңбек функциясы 5:
Тиеу - түсіру жұмыстарының орындалуын, тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау мен босатуды бақылау
Дағды 1:
Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес қойма операцияларының орындалуын ұйымдастыру және бақылау
Біліктілік:
1. Қойма бөлмелерін пайдаланудың ұтымдылығын талдау.
2. Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде қойма жұмысының тиімділік көрсеткіштерін бағалау.
Білім:
1. Тауарларды жылжыту, сақтау, тиеу және түсіру, қоймадан қабылдау және босату, Тапсырысты ақпараттық арналар арқылы қабылдау және беру ережелері, жүкті сақтандыру және тауарлардың кең ассортиментінің көтерме сауда нүктесінде тауарлық-материалдық құндылықтарды орналастыру схемалары.
2. Тауарлық-ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі.
3. Тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
4. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру тәртібі және технологиясы.
5. Қойма технологиялық процесін ұйымдастыру принциптері.
6. Қойма қорларының айналымын, қойма жүк айналымын есептеу формулалары.
7. Тауарларды қоймаларға орналастыру тәсілдері.
Дағды 2:
Көлік құралдарының, жүк көтергіш механизмдер мен жабдықтардың жарамдылығын бақылау
Біліктілік:
1. Бөлшектердің көрінетін ақаулары мен ақауларын анықтау.
2. Жөндеу үшін құралдар мен жабдықтарды қолдану.
3. Көлік құралдарын орналастыруды жоспарлау.
4. Технологиялық жабдықтар мен жүк көтергіш механизмдерді пайдалануды жоспарлау, ұйымдастыру және қадағалау.
5. Жүк түсіретін құрылғылардың түрі мен жарамдылығын анықтау.
Білім:
1. Көтеру-тасымалдау жабдығының мақсаты, жіктелуі, оған қойылатын талаптар.
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу, жүктерді ауыстыру және төсеу жөніндегі қағидалар мен нормативтер.

3. Правила эксплуатации подъемно-транспортного оборудования и организация безопасных условий труда при погрузочно-разгрузочных работах.
4. Правила эксплуатации электропогрузчиков и электроштабелеров.
5. Оборудование для фасовки и упаковки, его классификация.
6. Правила взвешивания грузов.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Ответственность
Исполнительность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Целеустремленность
Отзывчивость
Активность
Бесконфликтность
Инициативность
Коммуникабельность
Вежливость
Самостоятельность
Обязательность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
6
3349-0-004 Администратор зала
Карточка профессии: Специалист по рекламе
Код группы:
2431-2
Код наименования занятия:
2431-2-004
Наименование профессии:
Специалист по рекламе
Уровень квалификации по ОРК
6
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Бакалавр, практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-3-003 Бренд менеджер
1231-0-002 Заведующий отделом (по маркетингу и сбыту продукции)
1232-0-001 Заведующий отделом (рекламно-информационным)
Основная цель деятельности
Продвижение продукции с помощью рекламы в точке оптовой торговли широким ассортиментом товаров.
Трудовые функции
Обязательные функции
1. Организация рекламной деятельности компании.
2. Определение стратегии и тактики сбыта.
Трудовая функция 1:
Организация рекламной деятельности компании
Навык 1:
Оценка ресурсов и средств для реализации намеченных PR-программ
Умения:
1. Определять и контролировать бюджет, необходимый для реализации PR- деятельности компании.
2. Определять цели и этапы проведения пресс-конференций, презентаций, круглых столов, семинаров и т.п.
3. Формировать концепции, разрабатывать планы и сметы PR- кампаний.
4. Анализировать эффективность PR-кампаний по различным параметрам (состояние эффективности компании, изменение представлений управленческих и других структур о фирме, изучение динамики обращений на фирму или заказов ей, изучение изменений в общественном мнении относительно субъекта PR-кампании, опросы партнеров, заказчиков, потребителей, исследования социально-психологического климата и других показателей внутри фирмы и т.п.)
Знания:
1. Методы определения платежеспособного спроса.
2. Порядок разработки перспективных и текущих планов рекламы и сбыта продукции.

3. Көтергіш-көліктік жабдықты пайдалану қағидалары және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын ұйымдастыру.
4. Электр тиегіштер мен электр стабелерлерін пайдалану ережелері.
5. Буып-түю және буып-түю жабдығы, оның жіктелуі.
6. Жүктерді өлшеу ережелері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Жауапкершілік
Орындаушылық
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Шыдамдылық
Міндеттеме
Жауаптылық
Белсенділік
Жанжалсыздық
Бастама
Қарым-қатынас
Сыпайылық
Тәуелсіздік
Міндеттемелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
6
3349-0-004 Зал әкімшісі
Мамандық картасы: Жарнама жөніндегі маман
Топ коды:
2431-2
Сабақ атауының коды:
2431-2-004
Кәсіптің атауы:
Жарнама жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Бакалавр, практикалық тәжірибе
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2431-3-003 бренд менеджері
1231-0-002 бөлім меңгерушісі (маркетинг және өнімді өткізу бойынша)
1232-0-001 бөлім меңгерушісі (жарнамалық-ақпараттық)
Қызметтің негізгі мақсаты
Тауарлардың кең ассортиментімен көтерме сауда нүктесінде жарнама арқылы өнімді жылжыту.
Еңбек функциялары
Міндетті функциялар
1. Компанияның жарнамалық қызметін ұйымдастыру.
2. Сату стратегиясы мен тактикасын анықтау.
Еңбек функциясы 1: Компанияның жарнамалық қызметін ұйымдастыру
Дағды 1:
Белгіленген PR-бағдарламаларды іске асыру үшін ресурстар мен құралдарды бағалау
Біліктілік:
1. Компанияның PR қызметін жүзеге асыру үшін қажетті бюджетті анықтау және бақылау.
2. Баспасөз конференцияларын, презентацияларды, дөңгелек үстелдерді, семинарларды және т. б. өткізудің мақсаттары мен кезеңдерін айқындау.
3. PR - науқандардың тұжырымдамаларын қалыптастыру, жоспарлары мен сметаларын әзірлеу.
4. Әр түрлі параметрлер бойынша PR-науқандардың тиімділігін талдау (Компания тиімділігінің жай-күйі, компания туралы басқарушылық және басқа құрылымдардың идеяларының өзгеруі, компанияға өтініштердің немесе оған тапсырыстардың динамикасын зерттеу, PR-науқан субъектісіне қатысты қоғамдық пікірдегі өзгерістерді зерттеу, серіктестерден, тапсырыс берушілерден, тұтынушылардан сауалнамалар, әлеуметтік-психологиялық климатты зерттеу және фирма ішіндегі басқа көрсеткіштер және т. б.)
Білім:
1. Төлемге қабілетті сұранысты анықтау әдістері.
2. Жарнаманың және өнімді өткізудің перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу тәртібі.

3. Классификация PR- кампаний.
4. Процесс (этапы) подготовки PR- кампании (RACE).
Навык 2:
Контроль в разработке рекламной политики компании
Умения:
1. Работать с деловой корреспонденцией.
2. Составлять PR- стратегии.
3. Разрабатывать презентационный материал.
4. Разрабатывать креативные концепции рекламных и PR- мероприятий.
5. Определять бюджет PR- кампании.
6. Анализировать эффективность проведенных PR- кампаний.
Знания:
1. Принципы PR- кампании
2. Передовые технологии и приемы проведения рекламных кампаний.
3. Организацию рекламного дела.
4. Способы и методы работы с дилерами, средствами массовой информации.
5. Процесс подготовки PR- кампании (например, формула RACE).
6. Формы и методы взаимодействия с общественностью, организациями, средствами массовой информации
Навык 3:
Информирование общественности о политике, деятельности, продукции и кадрах с целью достижения максимального знания и понимания
Умения:
1. Разрабатывать эксклюзивные концепции представления предприятий (его продукции) общественности.
2. Писать пресс-релизы, статьи, рекламные тексты.
3. Организовывать пресс-конференции, встречи с общественностью, выступления в средствах массовой информации.
4. Изучать рынки сбыта и спрос покупателей.
5. Анализировать PR- стратегии конкурентов, выявлять их сильные и слабые стороны.
6. Анализировать состояние и прогнозировать изменение информационного рынка и сферы общественных коммуникаций.
Знания:
1. Этика делового общения.
2. Методы изучения рыночной конъюнктуры и разработки прогнозов потребностей.
3. Порядок рассмотрения претензий в соответствии с Законом "О защите прав потребителей".
4. Сроки удовлетворения претензий в случае передачи потребителю товара ненадлежащего качества в соответствии с Законом "О защите прав потребителей".
5. Порядок устранения замечаний и нарушений, выявленных по обращениям клиентов.
6. Перечень документов, необходимый для рассмотрения претензий по качеству.
7. Методы планирования и организации рекламных и информационных кампаний.
8. Порядок составления и заключения договоров (контрактов) об информационном обеспечении программ и мероприятий.
9. Порядок представления информации, являющейся государственной, служебной и коммерческой тайной, порядок ее защиты и использования.
10. Принципы клиентского пиар, внутрикорпоративного пиар, кризисного пиар, иных видов пиар.
11. Методы работы со средствами массовой информации.
Трудовая функция 2:
Определение стратегии и тактики сбыта
Навык 1:
Анализ эффективности использования каналов сбыта
Умения:
1. Оформлять документы, необходимые для предъявления покупателям за нарушение сроков принятия продукции и ее оплаты.

3. PR науқандарының жіктелуі.
4. PR науқанын (RACE) дайындау процесі (кезеңдері).
Дағды 2:
Компанияның жарнамалық саясатын әзірлеуді бақылау
Біліктілік:
1. Іскерлік хат-хабарлармен жұмыс істеу.
2. PR стратегияларын жасаңыз.
3. Презентация материалын жасаңыз.
4. Жарнамалық және PR - іс-шаралардың шығармашылық тұжырымдамаларын әзірлеу.
5. PR науқанының бюджетін анықтаңыз.
6. Өткізілген PR-науқандардың тиімділігін талдау.
Білім:
1. PR науқанының принциптері
2. Жарнамалық науқандарды өткізудің озық технологиялары мен тәсілдері.
3. Жарнама ісін ұйымдастыру.
4. Дилерлермен, бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу тәсілдері мен әдістері.
5. PR науқанын дайындау процесі (мысалы, RACE формуласы).
6. Жұртшылықпен, ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылдың нысандары мен әдістері
Дағды 3:
Барынша білім мен түсінікке қол жеткізу мақсатында жұртшылықты саясат, қызмет, өнім және кадрлар туралы хабардар ету
Біліктілік:
1. Кәсіпорындарды (оның өнімдерін) жұртшылыққа ұсынудың эксклюзивті тұжырымдамаларын әзірлеу.
2. Пресс-релиздер, мақалалар, жарнамалық мәтіндер жазу.
3. Баспасөз конференцияларын, жұртшылықпен кездесулерді, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеуді ұйымдастыру.
4. Сату нарықтары мен сатып алушылардың сұранысын зерттеу.
5. Бәсекелестердің PR стратегияларын талдаңыз, олардың күшті және әлсіз жақтарын анықтау.
6. Ақпараттық нарық пен қоғамдық коммуникациялар саласының жай-күйін талдау және өзгеруін болжау.
Білім:
1. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
2. Нарықтық жағдайды зерттеу және қажеттіліктерді болжау әдістері.
3. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы"Заңға сәйкес шағымдарды қарау тәртібі.
4. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы"Заңға сәйкес сапасыз тауарды тұтынушыға берген жағдайда талаптарды қанағаттандыру мерзімдері.
5. Клиенттердің өтініштері бойынша анықталған ескертулер мен бұзушылықтарды жою тәртібі.
6. Сапа бойынша шағымдарды қарау үшін қажетті құжаттар тізімі.
7. Жарнамалық және ақпараттық науқандарды жоспарлау және ұйымдастыру әдістері.
8. Бағдарламалар мен іс-шараларды ақпараттық қамтамасыз ету туралы шарттарды (келісімшарттарды) жасау және жасасу тәртібі.
9. Мемлекеттік, қызметтік және коммерциялық құпия болып табылатын ақпаратты ұсыну тәртібі, оны қорғау және пайдалану тәртібі.
10. Клиенттік пиар, корпоративішілік пиар, дағдарыстық пиар, пиардың басқа түрлерінің принциптері.
11. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу әдістері.
Еңбек функциясы 2:
Сату стратегиясы мен тактикасын анықтау
Дағды 1:
Өткізу арналарын пайдалану тиімділігін талдау
Біліктілік:
1. Сатып алушыларға өнімді қабылдау және оны төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін ұсыну үшін қажетті құжаттарды ресімдеу.

2. Определять приоритетные группы клиентов для взаимодействия.
3. Проводить сегментации рынка.
4. Формировать базу потенциальных и действующих клиентов.
Знания:
1. Формы и методы реализации продукции.
2. Основы сегментации клиентов.
3. Порядок и методы формирования клиентской базы.
Навык 2:
Формирование эффективной сбытовой политики
Умения:
1. Организовывать и координировать деятельность по сбыту в соответствии с заказами и заключенными договорами.
2. Формировать план продаж с учетом сбытовой стратегии организации и конъюнктуры рынка.
Знания:
1. Формы и порядок заключения договоров.
2. Методы учета и порядок составления отчетности.
3. Основы финансового, налогового и правового законодательства РК.4. Основы и принципы PR-менеджмента и рекламы.
5. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств связи и компьютерных технологий.
Навык 3:
Разработка маркетинговых мероприятий по эффективным сопровождениям товарных потоков
Умения:
1. Организовывать проведение маркетинговых исследований по изучению потребительского рынка и перспектив его развития, формированию и расширению хозяйственных связей с потребителями.
2. Анализировать спрос покупателей, степень удовлетворения потребностей.
3. Организовывать пресс-конференции, брифинги, медиа-киты, бэкграунды, интервью руководителей организации в средствах массовой информации.
4. Анализировать конкурентное окружение с использованием типовых инструментов маркетингового анализа.
Писать статьи, отзывы, пресс-релизы, рекламные материалы.
Знания:
1. Типовые инструменты маркетингового анализа.
2. Основные задачи прогноза развития рынка.
3. Модели прогнозирования рынка.
5. Принципы, методы, технологии и инструменты оценки стратегий, конкурентных преимуществ конкурентов.
6. Методы и порядок разработки прогнозов, перспективных и текущих планов реализации продукции.
7. Алгоритмы потока, сбора и систематизации информации с использованием технических средств.
Навык 4:
Организация сервиса
Умения:
1. Обеспечивать поставку продукции потребителям в установленные сроки и в полном объҰме.
2. Анализировать претензии от покупателей по несоответствию качества и комплектности поставляемой продукции, нарушению сроков поставки.
3. Принимать меры по замене, возвращенной покупателями продукции, ее реализации или переделки.
4. Использовать современные маркетинговые технологии привлечения и удержания клиентов.
Знания:
1. Технологии повторных продаж.
2. Принципы формирования клиентской базы.
3. Закон РК "О защите прав потребителей".

2. Өзара әрекеттесу үшін клиенттердің басым топтарын анықтау.
3. Нарықты сегменттеуді жүргізу.
4. Әлеуетті және қазіргі клиенттердің базасын қалыптастыру.
Білім:
1. Өнімді сатудың нысандары мен әдістері.
2. Клиенттерді сегменттеу негіздері.
3. Клиенттік базаны қалыптастыру тәртібі мен әдістері.
Дағды 2:
Тиімді сату саясатын қалыптастыру
Біліктілік:
1. Тапсырыстар мен жасалған шарттарға сәйкес өткізу жөніндегі қызметті ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Ұйымның сату стратегиясын және нарық конъюнктурасын ескере отырып, сату жоспарын құру.
Білім:
1. Шарттар жасасу нысандары мен тәртібі.
2. Есепке алу әдістері және есеп беру тәртібі.
3. ҚР Қаржы, салық және құқықтық заңнамасының негіздері.4. PR менеджменті мен жарнаманың негіздері мен принциптері.
5. Заманауи техникалық байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
Дағды 3:
Тауар ағындарын тиімді сүйемелдеу бойынша маркетингтік іс-шараларды әзірлеу
Біліктілік:
1. Тұтыну нарығын және оның даму перспективаларын зерделеу, тұтынушылармен экономикалық байланыстарды қалыптастыру және кеңейту бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
2. Сатып алушылардың сұранысын, қажеттіліктерді қанағаттандыру дәрежесін талдаңыз.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарында баспасөз конференцияларын, брифингтерді, медиа-киттерді, бэкграундтарды, ұйым басшыларының сұхбаттарын ұйымдастыру.
4. Маркетингтік талдаудың типтік құралдарын қолдана отырып, бәсекеге қабілетті ортаны талдаңыз.
5. Мақалалар, шолулар, пресс-релиздер, жарнамалық материалдар жазыңыз.
Білім:
1. Маркетингтік талдаудың типтік құралдары.
2. Нарықты дамыту болжамының негізгі міндеттері.
3. Нарықты болжау модельдері.
5. Стратегияларды, бәсекелестердің бәсекелестік артықшылықтарын бағалау принциптері, әдістері, технологиялары мен құралдары.
6. Өнімді сатудың болжамдарын, перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу әдістері мен тәртібі.
7. Техникалық құралдарды қолдана отырып ақпарат ағыны, жинау және жүйелеу алгоритмдері.
Дағды 4:
Сервисті ұйымдастыру
Біліктілік:
1. Тұтынушыларға өнімді белгіленген мерзімде және толық көлемде жеткізуді қамтамасыз ету.
2. Жеткізілетін өнімнің сапасы мен толықтығының сәйкес келмеуі, жеткізу мерзімінің бұзылуы бойынша сатып алушылардың талаптарын талдау.
3. Сатып алушылар қайтарған өнімді ауыстыру, оны сату немесе қайта өңдеу бойынша шаралар қабылдау.
4. Клиенттерді тарту және ұстап қалудың заманауи маркетингтік технологияларын қолдану.
Білім:
1. Қайта сату технологиясы.
2. Клиенттік базаны қалыптастыру принциптері.
3. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" ҚР Заңы.

4. Принципы и теории ценообразования и дифференцированного маркетинга.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Ответственность
Исполнительность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Уверенность
Аналитическое мышление
Целеустремленность
Отзывчивость
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5
3339-2-003 Рекламный агент
Карточка профессии: Консультант по торговым операциям
Код группы:
3311-4
Код наименования занятия:
3311-4-006
Наименование профессии:
Консультант по торговым операциям
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
5232-0-001 Демонстратор товара
5210-2-001 Консультант- продавец
Основная цель деятельности
Стимулирование розничных продаж через привлечение внимания конечных покупателей к определенным маркам или группам товаров в местах продаж за счет соблюдения определенных правил и стандартов выкладки.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Обеспечение продукцией объекта розничной торговли.
2. Мониторинг полного ассортимента (запасов) продукции на складе с установленным страховым запасом.
3. Обеспечение полного ассортимента продукции в торговом зале.
4. Оформление места продажи, установка специального торгового оборудования.
5. Участие в инвентаризации.
Трудовая функция 1:
Обеспечение продукцией объект розничной торговли
Навык 1:
Определение предпочтений покупателей в продукции и обеспечение ее в торговых местах
Умения
1. Составлять планограммы карты выкладки товара.
2. Эффективно размещать товары, оптимальная выкладка товаров на полке.
3. Составлять вопросы анкетирования для проведения исследований, отслеживать потребительский спрос.
Знания:
1. Принципы выкладки товаров в торговом зале.
2. Методы продвижения продукции.
Навык 2:
Информирование персонала торгового места об отсутствии продукции на полках, при ее наличии на складе
Умения:
1. Оформлять места продажи, устанавливать специальное торговое оборудование.
2. Выкладывать товарную продукцию в месте продажи в соответствии со стандартами, соблюдать утвержденную планограмму в торговом месте.

4. Баға белгілеу және сараланған маркетинг принциптері мен теориялары.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Жауапкершілік
Орындаушылық
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Сенімділік
Аналитикалық ойлау
Міндеттеме
Жауаптылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
5
3339-02-003 Жарнама агенті
Мамандық картасы: Сауда операциялары жөніндегі консультант
Топ коды:
3311-4-006
Сабақ атауының коды:
3311-4
Кәсіптің атауы:
Сауда операциялары жөніндегі кеңесші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
5232-0-001 тауар демонстраторы
5210-2-001 сатушы кеңесші
Қызметтің негізгі мақсаты
Белгілі бір ережелер мен стандарттарды сақтау арқылы соңғы сатып алушылардың назарын сату орындарындағы тауарлардың белгілі бір маркаларына немесе топтарына аудару арқылы бөлшек сатуды ынталандыру.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Бөлшек сауда объектісін өніммен қамтамасыз ету.
1. Белгіленген сақтандыру қоры бар қоймадағы өнімнің толық ассортиментін (қорларын) мониторингілеу.
2. Сауда залында өнімнің толық ассортиментін қамтамасыз ету.
3. Сату орнын безендіру, арнайы сауда жабдықтарын орнату.
4. Түгендеуге қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Бөлшек сауда объектісін өніммен қамтамасыз ету
Дағды 1:
Өнімдегі сатып алушылардың қалауын анықтау және оны сауда орындарында қамтамасыз ету
Біліктілік:
1. Тауарды орналастыру картасының планограммаларын жасау.
2. Тауарларды тиімді орналастыру, сөреде тауарларды оңтайлы орналастыру.
3. Зерттеу жүргізу үшін сауалнама сұрақтарын жасаңыз, тұтынушылардың сұранысын қадағалау.
Білім:
1. Сауда залында тауарларды орналастыру принциптері.
2. Өнімді жылжыту әдістері.
Дағды 2:
Сауда орнының персоналын сөрелерде өнімнің жоқтығы туралы, ол қоймада болған кезде хабардар ету
Біліктілік:
1. Сату орындарын рәсімдеу, арнайы сауда жабдықтарын орнату.
2. Стандарттарға сәйкес сатылатын жерде тауарлық өнімді орналастырыңыз, сауда орнында бекітілген планограмманы сақтау.

3. Составлять отчеты (фотоотчеты) о наличии продукции на полках и дополнительных местах выкладки, о дополнительно размещенных POS- материалах и оборудовании, с указанием цен на весь ассортимент.
4. Рассчитывать потребности и ротация товарных запасов на товарной полке и складе.
Знания:
1. Программное обеспечение, используемое в точке розничной торговле, показывающее наличие товарной продукции на складе.
2. Коэффициенты эффективности размещения отделов в зале розничной торговли.
3. Параметры размещения отделов и секций в пространстве торгового зала.
4. Подходы к организации мерчендайзинга для розничного торгового предприятия.
Трудовая функция 2:
Мониторинг полного ассортимента (запасов) продукции на складе с установленным страховым запасом
Навык 1:
Управление товарными запасами и потоками
Умения:
1. Контролировать остатки товаров на складе и своевременно пополнять запасы.
2. Планировать совместно с продавцами оптимальный маршрут в торговом зале, составлять схему движения товарно-материальных ценностей.
3. Выставлять продукцию в торговых местах согласно плану размещения.
4. Рассчитывать уровень товарных запасов, товарооборачиваемость.
5. Использовать и применять формулы для расчета определения размера заказа, средний уровень запасов и т.д.
Знания:
1. Использовать программное обеспечение по управлению товарными запасами и потоками в розничные торговли.
2. Характеристика и виды товарного запаса, признаки классификации товарного запаса.
3. Элементы товарного запаса
4. Способы формирования товарного запаса.
5. Формы товароснабжения.
Навык 2:
Осуществление связи с поставщиками и потребителями продукции
Умения:
1. Анализировать поведение потребителей;
2. Вести деловую переписку и телефонные переговоры с поставщиками и потребителями.
3. Налаживать обратную связь с поставщиками и потребителями через рекламные, промо акции.
Знания:
1. Сущность коммерческих связей и принципы их формирования, классификация коммерческих связей.
2. Система и принципы организации хозяйственных взаимоотношений в процессе коммерческой деятельности.
3. Условия, при которых связи с поставщиками и потребителями становятся эффективными.
4. Способы и виды обратной связи от клиента.
5. Инструменты обратной связи с поставщиками и потребителями розничной торговли.
Навык 3:
Выявление потребности в товарах
Умения:
1. Прогнозировать продажи по каждой группе товарного ассортимента
2. Выявлять потребность покупателей в товарной продукции с помощью различных методов (опрос, наблюдение и т.д.).
3. Изучать спрос с учетом изменения под действием различных факторов (экономических, социальных, демографических, природных и т.д.).
4. Рассчитывать потребности в товарах различными методами.
Знания:
1. Механизмы формирования спроса на товары

3. Барлық ассортименттің бағасын көрсете отырып, сөрелерде және қосымша төсеу орындарында өнімнің болуы туралы, қосымша орналастырылған POS - материалдар мен жабдықтар туралы есептер (фотоесептер) жасау.
4. Тауар сөресі мен қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтардың қажеттіліктері мен айналымын есептеу.
Білім:
1. Бөлшек сауда нүктесінде қолданылатын, қоймада тауарлық өнімнің болуын көрсететін бағдарламалық жасақтама.
2. Бөлімдерді бөлшек сауда залында орналастыру тиімділігінің коэффициенттері.
3. Сауда залы кеңістігінде бөлімдер мен секцияларды орналастыру параметрлері.
4. Бөлшек сауда кәсіпорны үшін Сауда-саттықты ұйымдастырудың тәсілдері.
Еңбек функциясы 2:
Белгіленген сақтандыру қоры бар қоймадағы өнімнің толық ассортиментін (қорларын) мониторингілеу
Дағды 1:
Тауарлық-материалдық қорлар мен ағындарды басқару
Біліктілік:
1. Қоймадағы тауарлардың қалдықтарын бақылау және қорларды уақтылы толықтыру.
2. Сауда залында сатушылармен бірге оңтайлы маршрутты жоспарлаңыз, тауарлық-материалдық құндылықтардың қозғалыс сызбасын жасау.
3. Өнімді орналастыру жоспарына сәйкес сауда орындарында көрсету.
4. Тауарлық-материалдық қорлардың деңгейін, айналымын есептеу.
5. Тапсырыс мөлшерін, қорлардың орташа деңгейін және т. б. анықтау үшін формулаларды қолданыңыз және қолдану.
Білім:
1. Тауарлы-материалдық құндылықтар мен ағындарды басқару бағдарламалық жасақтамасын қолданыңыз бөлшек сауда.
2. Тауар қорының сипаттамасы мен түрлері, тауар қорының жіктелу белгілері.
3. Тауар қорының элементтері
4. Тауар қорын қалыптастыру тәсілдері.
5. Тауармен жабдықтау нысандары.
Дағды 2:
Өнімді жеткізушілермен және тұтынушылармен байланысты жүзеге асыру
Біліктілік:
1. Тұтынушылардың мінез-құлқын талдау;
2. Жеткізушілермен және тұтынушылармен іскерлік хат алмасу және телефон арқылы сөйлесу.
3. Жарнамалық, жарнамалық акциялар арқылы жеткізушілермен және тұтынушылармен кері байланыс орнату.
Білім:
1. Коммерциялық байланыстардың мәні және оларды қалыптастыру принциптері, коммерциялық байланыстардың жіктелуі.
2. Коммерциялық қызмет процесінде экономикалық қатынастарды ұйымдастырудың жүйесі мен принциптері.
3. Жеткізушілермен және тұтынушылармен байланыс тиімді болатын жағдайлар.
4. Клиенттен кері байланыс әдістері мен түрлері.
5. Бөлшек жеткізушілермен және тұтынушылармен кері байланыс құралдары.
Дағды 3:
Тауарларға қажеттілікті анықтау
Біліктілік:
1. Тауар ассортиментінің әрбір тобы бойынша сатуды болжау
2. Сатып алушылардың тауарлық өнімге деген қажеттілігін әр түрлі әдістермен анықтау (сауалнама, бақылау және т.б.).
3. Әр түрлі факторлардың (экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, табиғи және т.б.) әсерінен өзгерістерді ескере отырып, сұранысты зерттеу.
4. Тауарлардың қажеттіліктерін әртүрлі әдістермен есептеу.
Білім:
1. Тауарларға сұранысты қалыптастыру тетіктері

2. Методы определения потребностей потребителей в товарах.
3. Динамика и структура товарооборота и товарных запасов.
Навык 4:
Контроль за уровнем продаж и оперативное изменение тактики в случае падения или повышения покупательского спроса
Умения:
1. Разрабатывать планограмму.
2. Владеть маркетинговыми инструментами
3. Обеспечивать наличие продукции на полках торгового зала.
4. Пользоваться торговым оборудованием, инвентарем.
5. Анализировать эффект от продвижения товаров в точке розничной торговли.
6. Определять возможные направления возникновения риска невостребованной продукции.
7. Анализировать причины возникновения отказов потребителя от предложенной ему продукции.
Знания:
1. Закон, график, кривая, факторы спроса.
2. Пути минимизации затрат на ликвидацию последствий при возникновении невостребованной продукции.
3. Факторы риска невостребованной продукции розничной торговли.
4. Факторы изменения величины спроса.
Трудовая функция 3:
Обеспечение полного ассортимента продукции в торговом зале
Навык 1:
Предпродажная подготовка товара
Умения:
1. Предлагать альтернативный товар взамен отсутствующему.
2. Применять способы и правила фасовки, оформления промо-акций, маркировки и стикерования, штрихкодирования, комплектации, упаковки и переупаковки, сортировки и отбраковки и т.д.
3. Использовать приборы для нанесения маркировки, штрих-кодов и ценников.
4. Осуществлять сортировку продукции с учетом специфики товарной продукции.
Знания:
1. Правила подготовки товаров к продаже, обращения с тарой.
2. Правила хранения товаров и сроки их реализации.
3. Способы и правила фасовки, оформления промо-акций, маркировки и стикерования, штрихкодирования, комплектации, упаковки и переупаковки, сортировки и отбраковки и т.д.
4. Правила и способы распаковки товаров.
5. Правила оформления ценников.
6. Специфика товарной продукции розничной торговли.
Навык 2:
Выставление продукции в торговых местах согласно плану размещения
Умения:
1. Оценивать эффективность использования торговых площадей.
2. Размещать торговое оборудование и товары в торговом зале.
Знания:
1. Особенности выкладки товаров для разных целевых групп.
2. Правила организации торгового зала.
3. Принципы зонирования торговых площадей.
4. Элементы атмосферы торгового зала.
Навык 3:
Соблюдение доли на полках согласно договоренности с поставщиками
Умения:
1. Рассчитывать долю продукта на полке, увеличение доли на полке и фейсингов продукции.
Знания:
1. Правила эффективных продаж, законы запаса, расположения, презентации.
2. Правила категорийного мерчендайзинга
Навык 4:
Контроль своевременности пополнения торговых мест
Умения:
1. Вести документооборот по учету движения материально-товарных ценностей в точке розничной торговли.

2. Тұтынушылардың тауарларға деген қажеттіліктерін анықтау әдістері.
3. Тауар айналымы мен тауарлық-материалдық қорлардың динамикасы мен құрылымы.
Дағды 4:
Сату деңгейін бақылау және сатып алу сұранысы төмендеген немесе жоғарылаған жағдайда тактиканы жедел өзгерту
Біліктілік:
1. Планограмманы әзірлеу.
2. Маркетинг құралдарына ие болу
3. Сауда залының сөрелерінде өнімнің болуын қамтамасыз ету.
4. Сауда жабдықтарын, мүкәммалды пайдалану.
5. Бөлшек сауда нүктесінде тауарларды жылжытудың әсерін талдау.
6. Талап етілмеген өнім тәуекелінің ықтимал бағыттарын анықтау.
7. Тұтынушының өзіне ұсынылған өнімнен бас тартуының себептерін талдау.
Білім:
1. Заң, график, қисық, сұраныс факторлары.
2. Талап етілмеген өнім пайда болған кезде салдарларды жоюға арналған шығындарды азайту жолдары.
3. Талап етілмеген бөлшек сауда өнімдерінің қауіп факторлары.
4. Сұраныс мөлшерінің өзгеру факторлары.
Еңбек функциясы 3:
Сауда залында өнімнің толық ассортиментін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Тауарды сату алдындағы дайындық
Біліктілік:
1. Жоқ тауардың орнына балама тауар ұсыну.
2. Промо-акцияларды буып-түю, ресімдеу, таңбалау және жапсыру, штрихкодтау, жинақтау, буып-түю және қайта орау, сұрыптау және қабылдамау және т. б. тәсілдері мен ережелерін қолдану.
3. Таңбалау, штрих-кодтар мен баға белгілерін қою үшін құрылғыларды пайдалану.
4 Тауар өнімінің ерекшелігін ескере отырып, өнімді сұрыптауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Тауарларды сатуға дайындау, ыдыспен жұмыс істеу ережелері.
2. Тауарларды сақтау ережелері және оларды өткізу мерзімдері.
3. Промо-акцияларды буып-түю, ресімдеу, таңбалау және жапсыру, штрихкодтау, жинақтау, буып-түю және қайта орау, сұрыптау және қабылдамау тәсілдері мен қағидалары және т. б.
4. Тауарларды орау ережелері мен тәсілдері.
5. Баға белгілерін рәсімдеу ережелері.
6. Бөлшек сауданың тауарлық өнімінің ерекшелігі.
Дағды 2:
Орналастыру жоспарына сәйкес өнімді сауда орындарына қою
Біліктілік:
1. Сауда алаңдарын пайдалану тиімділігін бағалау.
2. Сауда алаңында сауда жабдықтары мен тауарларын орналастыру.
Білім:
1. Әр түрлі мақсатты топтарға арналған тауарларды орналастыру ерекшеліктері.
2. Сауда залын ұйымдастыру ережелері.
3. Сауда алаңдарын аймақтарға бөлу принциптері.
4. Сауда залы атмосферасының элементтері.
Дағды 3:
Жеткізушілермен уағдаластыққа сәйкес сөрелердегі үлесті сақтау
Біліктілік:
1. Сөредегі өнімнің үлесін, сөредегі үлесті және өнімнің бет-әлпетін есептеу.
Білім:
1. Тиімді сату ережелері, қор заңдары, орналасуы, презентациялар.
2. Санатты сауда ережелері
Дағды 4:
Сауда орындарын уақтылы толтыруды бақылау
Біліктілік:
1. Бөлшек сауда нүктесінде материалдық-тауарлық құндылықтардың қозғалысын есепке алу бойынша құжат айналымын жүргізу.

2. Анализировать оборачиваемость товаров.
3. Учитывать оптимизацию ассортимента по определенным факторам (сезонные колебания, условия транспортировки и т.п.)
4. Поддерживать с помощью необходимых расчетов оптимальную пропорцию между величиной товарооборота и размером товарных запасов.
Знания:
1. Группы товарных запасов (текущего хранения, сезонного хранения, досрочного завоза и т.д.).
2. Классификация товарных запасов.
3. Принципы товароснабжения розничной торговли.
4. Формы товароснабжения.
5. Основные характеристики складской системы.
Навык 5:
Соблюдение условий хранения и размещения товарной продукции
Умения:
1. Отслеживать сроки годности (реализации) товаров.
2. Осуществлять проверку качества.
3. Распознавать дефекты продукции.
4. Создавать при хранении продуктов условия для повышения их качества, согласно требованиям, предъявляемым к хранению различных товаров.
5. Соблюдать требования к санитарно-гигиеническому режиму.
Знания:
1. Принципы и правила размещения товарной продукции.
2. Правила товарного соседства.
3. Методы и условия хранения пищевых продуктов и их влияние на сохраняемость.
4. Требования, предъявляемые к условиям хранения продуктов питания.
5. Требования к санитарно-гигиеническому режиму.
6. Виды упаковок и их свойства.
7. Причины, вызывающие потери при хранении пищевых продуктов.
8. Понятие сроков годности, хранения, реализации.
9. Методы снижения потерь при хранении и реализации.
Трудовая функция 4:
Оформление места продажи, установка специального торгового оборудования
Навык 1:
Проверка наличия и исправности оборудования, инвентаря в торговых местах
Умения:
1. Проверять устойчивость прилавка, стеллажа, прочность крепления оборудования к подставкам.
2. Пользоваться необходимыми инструментами для установки (закрепления) передвижного (переносного) оборудования и инвентаря на прилавке, на подставке.
3. Устанавливать и размещать запасы товаров, инвентарь, приспособления, упаковочные и обвязочные материалы в соответствии с частотой использования и расходования.
4. Использовать для вскрытия тары специально предназначенные инструменты.
Знания:
1. Состав, структуру и методы сборки оборудования, инвентаря в местах розничной торговли.
2. Номинальные массы брутто для соблюдения правильной загруженности тары и прилавков.
3. Правила загрузки стеллажей, витрин и другого торгового оборудования.
Навык 2:
Использование и размещение рекламного материала
Умения:
1. Анализировать эффект продвижения товаров.
2. Поддерживать рекламные дисплеи и материалы в надлежащем состоянии и обеспечивать их наполненность.

2. Тауарлардың айналымын талдау.
3. Белгілі бір факторлар бойынша ассортиментті оңтайландыруды ескеру (маусымдық ауытқулар, тасымалдау шарттары және т. б.)
4. Қажетті есептеулердің көмегімен тауар айналымының мөлшері мен тауарлық-материалдық құндылықтардың мөлшері арасындағы оңтайлы пропорцияны сақтау.
Білім:
1. Тауар қорларының топтары (ағымдағы сақтау, маусымдық сақтау, мерзімінен бұрын әкелу және т.б.).
2. Тауарлық-материалдық қорлардың жіктелуі.
3. Бөлшек сауданы тауарлармен қамтамасыз ету принциптері.
4. Тауармен жабдықтау нысандары.
5. Қойма жүйесінің негізгі сипаттамалары.
Дағды 5:
Тауар өнімін сақтау және орналастыру шарттарын сақтау
Біліктілік:
1. Тауарлардың жарамдылық (өткізу) мерзімдерін қадағалау.
2. Сапаны тексеру.
3. Өнімнің ақауларын тану.
4. Өнімдерді сақтау кезінде әртүрлі тауарларды сақтауға қойылатын талаптарға сәйкес олардың сапасын арттыру үшін жағдайлар жасау.
5. Санитарлық-гигиеналық режимге қойылатын талаптарды сақтау.
Білім:
1. Тауарлық өнімді орналастыру принциптері мен ережелері.
2. Тауарлық көршілік ережелері.
3. Азық-түлікті сақтау әдістері мен шарттары және олардың сақталуына әсері.
4. Азық-түлікті сақтау шарттарына қойылатын талаптар.
5. Санитарлық-гигиеналық режимге қойылатын талаптар.
6. Қаптамалардың түрлері және олардың қасиеттері.
7. Азық-түлік сақтау шығындарын тудыратын себептер.
8. Жарамдылық, сақтау, сату мерзімі туралы түсінік.
9. Сақтау және сату кезінде шығындарды азайту әдістері.
Еңбек функциясы 4:
Сату орнын ресімдеу, арнайы сауда жабдықтарын орнату
Дағды 1:
Сауда орындарында жабдықтардың, Мүкәммалдың болуын және жарамдылығын тексеру
Біліктілік:
1. Есептегіштің, сөренің тұрақтылығын, жабдықтың тіректерге Бекітілу беріктігін тексеру.
2. Жылжымалы (тасымалданатын) жабдықтар мен мүкәммалды үстелге, тұғырға орнату (бекіту) үшін қажетті құралдарды пайдалану.
3. Пайдалану және жұмсау жиілігіне сәйкес тауарлар қорларын, мүкәммалды, айлабұйымдарды, орау және байлау материалдарын орнату және орналастыру.
4. Контейнерді ашу үшін арнайы жасалған құралдарды қолдану.
Білім:
1. Бөлшек сауда орындарында жабдықтарды, мүкәммалды құрастыру құрамы, құрылымы және әдістері.
2. Контейнерлер мен есептегіштердің дұрыс жүктелуін сақтау үшін жалпы номиналды массалар.
3. Сөрелерді, витриналарды және басқа да сауда жабдықтарын жүктеу ережелері.
Дағды 2:
Жарнамалық материалды пайдалану және орналастыру
Біліктілік:
1. Тауарларды жылжытудың әсерін талдау.
2. Жарнамалық дисплейлер мен материалдарды дұрыс күйде ұстаңыз және олардың толықтығын қамтамасыз ету.

3. Подготавливать праздничную тематическую выкладку товаров.
Знания:
1. Принципы размещения POS материалов
2. Правила работы предприятий розничной торговли. Правила внутренней торговли. Закон Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
3. Выделять отдельные виды товаров с помощью экспозиции и рекламы.
Трудовая функция 5:
Участие в инвентаризации
Навык 1:
Соблюдение всех принятых и утвержденных норм и порядков подготовки к инвентаризациям, их проведение и завершение
Умения:
1. Пользоваться инструкциями и политиками подготовки к инвентаризации;
2. Ориентироваться на складе и в точке розничной торговли, пользоваться программным обеспечением.
3. Пользоваться инструкциями и политиками подготовки к инвентаризации.
4. Определять артикул, количество и серийный номер.
5. Обобщать результаты, выявленные инвентаризацией.
6. Использовать при инвентаризации программное обеспечение, существующее в организации розничной торговли.
7. Проверять исправность весов, измерительных приборов и устройств, которые будут использоваться при инвентаризации.
8. Составлять отчеты и сличительные ведомости на основании инвентаризационных описей и данных бухгалтерского учета
Знания:
1. Виды и принципы инвентаризации.
2. Политика и процессы по проведению инвентаризации.
3. Способы определения артикулов, серийного номера.
4. Техника безопасности на складе и в точке розничной торговле.
5. Требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов, регулирующих деятельность процедур в области инвентаризации.
6. Сроки проведения инвентаризации.
7. Нормативно-правовые документы, регламентирующие проведение инвентаризации.
8. Порядок проведения инвентаризации и оформление ее результатов (Правила ведения бухгалтерского учета, приказ Мин Фин РК №241 от 31.03.2015, с изменениями и дополнениями по состоянию на 03.06.2019г).
9. Нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной сети, а также все утвержденные нормы убыли действующие в РК.
Навык 2:
Участие в оформлении инвентаризации
Умения:
1. Использовать учетные документы, необходимые для проведения инвентаризации.
2. Заполнять инвентаризационные ведомости (акты).
3. Заполнять сличительные ведомости при обнаружении недостач или выявления излишков.
Знания:
1. Алгоритм действий при выявлении недостачи или излишка.
2. Порядок документального оформления и отражения на счетах бухгалтерского учета операций по недостаче, пересортице, излишков запасов.
3. Нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной сети, а также все утвержденные нормы убыли действующие в РК.

3. Тауарларды мерекелік тақырыптық орналастыруды дайындау.
Білім:
1. POS материалдарын орналастыру принциптері
2. бөлшек сауда кәсіпорындарының жұмыс ережелері.
Ішкі сауда ережелері. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Экспозиция мен жарнама арқылы тауарлардың жеке түрлерін бөлектеңіз.
Еңбек функциясы 5:
Түгендеуге қатысу
Дағды 1:
Түгендеуге дайындықтың барлық қабылданған және бекітілген нормалары мен тәртібін сақтау, оларды жүргізу және аяқтау
Біліктілік:
1. Түгендеуге дайындық нұсқаулықтары мен саясаттарын қолдану;
2. Қоймада және бөлшек сауда нүктесінде бағдарлау, бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
3. Түгендеуге дайындық нұсқаулықтары мен саясаттарын қолдану.
4. Мақаланы, санды және сериялық нөмірді анықтау.
5. Түгендеу арқылы анықталған нәтижелерді қорытындылау.
6. Бөлшек сауда ұйымында бар бағдарламалық жасақтаманы түгендеу кезінде қолдану.
7. Түгендеу кезінде қолданылатын таразылардың, өлшеу аспаптары мен құрылғыларының жарамдылығын тексеру.
8. Түгендеу тізімдемелері мен бухгалтерлік есеп деректері негізінде есептер мен салыстыру ведомостарын жасау
Білім:
1. Түгендеу түрлері мен принциптері.
2. Түгендеу саясаты мен процестері.
3. Мақалаларды, сериялық нөмірді анықтау әдістері.
4. Қоймадағы және бөлшек сауда нүктесіндегі қауіпсіздік техникасы.
5. Қазақстан Республикасы заңнамасының және түгендеу саласындағы рәсімдердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
6. Түгендеу жүргізу мерзімдері.
7. Түгендеуді жүргізуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
8. Түгендеу жүргізу тәртібі және оның нәтижелерін ресімдеу (бухгалтерлік есепті жүргізу ережесі, ҚР Қаржы министрлігінің 31.03.2015 ж. №241 бұйрығы, 03.06.2019 ж. жағдай бойынша өзгертулер мен толықтырулармен).
Дағды 2:
Түгендеуді ресімдеуге қатысу
Біліктілік:
1. Түгендеу жүргізу үшін қажетті есепке алу құжаттарын пайдалану.
2. Түгендеу ведомостарын (актілерін) толтыру.
3. Жетіспеушілік анықталған немесе артық анықталған кезде салыстыру ведомостарын толтыру.
Білім:
1. Жетіспеушілік немесе артық анықтау кезіндегі әрекеттер алгоритмі.
2. Жетіспеушілік, қайта сұрыптау, артық қорлар бойынша операцияларды құжаттамалық ресімдеу және бухгалтерлік есеп шоттарында көрсету тәртібі.
3. Бөлшек сауда желісіндегі азық-түлік тауарларының табиғи кему нормалары, сондай-ақ ҚР-да қолданыстағы барлық бекітілген кему нормалары.

4. Порядок проведения инвентаризации и оформление ее результатов (Правила ведения бухгалтерского учета).
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Порядочность
Исполнительность
Внимательность
Коммуникабельность
Организованность
Тактичность
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
5210-2-006 Продавец - кассир
4
4321-0-015 Товаровед
5
4000-0-004 Заведующий складом
Карточка профессии: Идент-агент
Код группы:
3311-4
Код наименования занятия:
3311-4-005
Наименование профессии:
Идент-агент
Уровень квалификации по ОРК
5
подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт;
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-3-003 Бренд-менеджер
Основная цель деятельности
Управлением ассортиментом реализуемой продукции с целью увеличения объемов продаж.
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование и управление товарной категорией/ассортиментом
2. Ценообразование и продвижение товара
3. Анализ эффективности мероприятий и продаж по категории
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование и управление товарной категорией/ассортиментом
Навык 1:
Закупка товаров по выгодным ценам
Умения:
1.1) Проводить анализ поставщиков.
2.2) Осуществлять выбор поставщика.
3.3) Проводить анализ конкурентов аналогичной продукции.
4.4) Осуществлять договорную работу.
5.5) Формировать ассортимент продукции внутри определенной категории.
6.6) Организовывать закупку, доставку, хранение и учет товаров, контролировать сроки годности.
Знания:
1. Порядок проведения факторного и сравнительного анализа поставщиков.
2. Способы формирования заказов.
3. Товарная матрица.
4. Требования к составлению коммерческих предложений, договоров.
5. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам торговли.
6. Правила организации доставки и хранения товаров.
7. Основы бухгалтерского учета.
Навык 2:
Доставка товаров в торговую сеть с наименьшими затратами
Умения:
1.1) Формирует заказы товаров подотчетных категорий на основе отчетов продаж.
2.2) Распределяет, размещает заказы в торговых сетях.
3.3) Контролирует своевременное поступление заказанных товаров в магазины.
4.4) Контролирует выполнение утвержденных условий поставок товаров подотчетных категорий.
5.5) Контролирует наличие полного ассортимента товаров подотчетных категорий в торговых залах.
Знания:
1. Основы логистики.
2. Торговое оборудование, рекламные материалы, порядок выкладки товара в торговых залах, шоу-румах и т.п.
3. Виды и технологии мерчендайзанга.
4. Инструменты выкладки и размещения товаров.
5. Организационная структура организации.
6. Политика распределения продукции. 7. Принципы ценообразования.
Трудовая функция 2:
Ценообразование и продвижение товара
Навык 1:
Формирование цены реализуемой продукции
Умения:
1.1. Производить расчет себестоимости и цены реализуемой продукции.
2.2. Создавать оптовые и розничные прайс-листы.
3.3. Формировать предложения о величине наценки на подотчетные категории и отдельные виды товаров.
4.4. Формировать предложения об изменении розничных цен товаров подотчетных категорий.
Знания:
1.1. Подходы к формированию стоимости товара.
2.2. Виды издержек.
3. Методы калькуляции.
4. Специализированные программные продукты для расчета себестоимости и цены продукции.
Навык 2:
Продвижение товара
Умения:
1. Разрабатывать стратегию продвижения товара на целевые рынки.
2. Разрабатывать и проводить рекламные мероприятия и акции.
3. Проводить обучение по ассортименту реализуемой продукции.
4. Формирует ассортимент в подотчетных категориях товаров (ассортиментную матрицу).
Знания:
1.1) Техники активного слушания.
2.2) Работа с возражениями и сомнениями.
3.3) Техники продаж.
4.4) Виды рекламы.
5.5) Законодательное регулирование рекламной деятельности.
Трудовая функция 3:
Анализ эффективности мероприятий и продаж по категории
Навык 1:
Анализ продаж и прибыльности отдельных товаров и категорий в целом
Умения:
1.1) Собирать первичную информацию об объемах реализованной продукции.
2.2) Производить анализ экономической эффективности продаж отдельных товаров и категорий в целом.
3.3) Взаимодействовать с представителями покупателей.
Знания:
1) Планирование деятельности предприятия.
2) Экономические и финансовые показатели деятельности, их расчет.
3) Техники переговоров и проведения деловых встреч.
4) Правила и техники общения.
5) Этика деловых отношений.
6) Коммуникационные технологии.
Навык 2
Разработка маркетинговых мероприятий для продвижения товара
Умения:
1. Информировать потребителей о товарах и его параметрах.
2. Позиционировать товары на рынке согласно разработанной стратегии.
3. Разрабатывать системы стимулирования участников системы сбыта.
Знания:
1.1) Методы и инструменты ведения формирования спроса и стимулирования сбыта.
2.2) Виды рекламы.
3.3) Нормативно-правовая база РК, регламентирующая рекламную деятельность.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Исполнительность
Ответственность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Уравновешенность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4

4. Түгендеу жүргізу тәртібі және оның нәтижелерін ресімдеу (бухгалтерлік есепті жүргізу ережесі).
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Әдептілік
Орындаушылық
Зейін
Қарым-қатынас
Ұйымдастырушылдық
Әдептілік
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
Сатушы-кассир
4
Тауартанушы
5
Қойма меңгерушісі
Мамандық картасы: Индент-агент
Топ коды:
3311-4-005
Сабақ атауының коды:
3311-4
Кәсіптің атауы:
Идент-агент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім, (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе;
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2431-3-003 Бренд-менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты
Сату көлемін ұлғайту мақсатында сатылатын өнімнің ассортиментін басқару.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауар санатын/ассортиментін қалыптастыру және басқару
2. Тауарға баға белгілеу және жылжыту
3. Санат бойынша іс-шаралар мен сатылымдардың тиімділігін талдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тауар санатын/ассортиментін қалыптастыру және басқару
Дағды 1:
Тауарларды тиімді бағамен сатып алу
Біліктілік:
1. Жеткізушілерге талдау жүргізу.
2. Жеткізушіні таңдау.
3. Ұқсас өнімдердің бәсекелестеріне талдау жасау.
4. Шарттық жұмысты жүзеге асыру.
5. Белгілі бір санаттағы өнім ассортиментін қалыптастыру.
6. Тауарларды сатып алуды, жеткізуді, сақтауды және есепке алуды ұйымдастыру, жарамдылық мерзімдерін бақылау.
Білім:
1. Жеткізушілерге факторлық және салыстырмалы талдау жүргізу тәртібі.
2. Тапсырыстарды қалыптастыру тәсілдері.
3. Тауар матрицасы.
4. Коммерциялық ұсыныстарды, шарттарды жасауға қойылатын талаптар.
5. Қазақстан Республикасының сауда мәселелері жөніндегі заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
6. Тауарларды жеткізуді және сақтауды ұйымдастыру ережелері.
7. Бухгалтерлік есеп негіздері.
Дағды 2:
Тауарларды ең аз шығындармен сауда желісіне жеткізу
Біліктілік:
1. Есеп беретін санаттағы тауарлардың тапсырыстарын сату есептері негізінде қалыптастыру.
2. Сауда желілерінде тапсырыстарды таратады, орналастыру.
3. Тапсырыс берілген тауарлардың дүкендерге уақтылы түсуін бақылайды.
4. Есепті санаттағы тауарларды жеткізудің бекітілген шарттарының орындалуын бақылайды.
5. Сауда залдарында есеп беретін санаттағы тауарлардың толық ассортиментінің болуын бақылайды.
Білім:
1. Логистика негіздері.
2. Сауда жабдықтары, жарнамалық материалдар, сауда залдарында, шоу-бөлмелерде және т. б. тауарларды орналастыру тәртібі.
3. Сауда түрлері мен технологиялары.
4. Тауарларды орналастыру және орналастыру құралдары.
5. Ұйымның ұйымдық құрылымы.
6. Өнімді бөлу саясаты.
7. Баға принциптері.
Еңбек функциясы 2:
Тауарға баға белгілеу және жылжыту
Дағды 1:
Сатылатын өнімнің бағасын қалыптастыру
Біліктілік:
1. Сатылатын өнімнің өзіндік құны мен бағасын есептеу.
2. Көтерме және бөлшек баға тізімдерін жасаңыз.
3. Есепті санаттар мен тауарлардың жекелеген түрлеріне үстеме бағаның шамасы туралы ұсыныстар қалыптастыру.
4. Есепті санаттағы тауарлардың бөлшек бағасын өзгерту туралы ұсыныстар қалыптастыру.
Білім:
1. Тауар құнын қалыптастыру тәсілдері.
2. Шығындар түрлері.
3. Есептеу әдістері.
4. Өнімнің өзіндік құны мен бағасын есептеуге арналған мамандандырылған бағдарламалық өнімдер.
Дағды 2:
Өнімді жылжыту
Біліктілік:
1. Мақсатты нарықтарға өнімді жылжыту стратегиясын әзірлеу.
2. Жарнамалық іс-шаралар мен акцияларды әзірлеу және өткізу.
3. Өткізілетін өнімнің ассортименті бойынша оқыту жүргізу.
4. Тауарлардың есепті санаттарында ассортиментті қалыптастырады (ассортименттік матрица).
Білім:
1. Белсенді тыңдау әдістері.
2. Қарсылықтар мен күмәндармен жұмыс.
3. Сату техникасы.
4. Жарнама түрлері.
Жарнамалық қызметті заңнамалық реттеу.
Еңбек функциясы 3:
Санат бойынша іс-шаралар мен сатылымдардың тиімділігін талдау
Дағды 1:
Жеке тауарлар мен жалпы санаттардың сатылымы мен кірістілігін талдау
Біліктілік:
1. Сатылған өнім көлемі туралы бастапқы ақпаратты жинау.
2. Жекелеген тауарларды және жалпы санаттарды сатудың экономикалық тиімділігіне талдау жасау.
3. Сатып алушылардың өкілдерімен өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Кәсіпорын қызметін жоспарлау.
2. Қызметтің экономикалық және қаржылық көрсеткіштері, оларды есептеу.
3. Келіссөздер жүргізу және іскерлік кездесулер өткізу техникасы.
4. Қарым-қатынас ережелері мен әдістері.
5. Іскерлік қатынастар этикасы.
6. Байланыс технологиялары.
Дағды 2
Өнімді жылжыту үшін маркетингтік шараларды әзірлеу
Біліктілік:
1. Тұтынушыларды тауарлар және оның параметрлері туралы хабардар ету.
2. Әзірленген стратегияға сәйкес нарықта тауарларды орналастыру.
3. Өткізу жүйесіне қатысушыларды ынталандыру жүйелерін әзірлеу.
Білім:
1. Сұранысты қалыптастыру және сатуды ынталандыру әдістері мен құралдары.
2. Жарнама түрлері.
3. Жарнамалық қызметті реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық базасы.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Орындаушылық
Жауапкершілік
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Тепе-теңдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4

4321-0-015 Товаровед
Карточка профессии: Промоутер
Код группы:
3311-9
Код наименования занятия:
3311-9-003
Наименование профессии:
Промоутер
Уровень квалификации по ОРК
5
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт;
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-1-002Аналитик-маркетолог
2431-1-005 Специалист по маркетингу
2431-1-009 Телемаркетолог
2431-2-001 Консультант по работе с мультимедийными изданиями
2431-2-002 Менеджер по продукции
2431-2-003 Менеджер по управлению онлайн-продажами
2431-2-004 Специалист по рекламе
2431-3-001 Агент по связям с общественностью
Цель деятельности:
Мониторинг и трансформация потребительского поведения в нужном для компании направлении.
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Администрирование CRM-системы.
2. Проведение рекламных кампаний.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Администрирование CRM-системы
Навык 1:
Эффективное управление процессами в автоматизированной системе взаимодействия с заказчиками (CRM)
Умения:
1. Осуществление корректировки бизнес-процессов в системе CRM.
2. Осуществление контроля за процессом заполняемости данных в системе CRM.
3. Осуществление корректировки содержания карточек сущностей для определенных отделов объекта электронной торговли.
4. Разработка новых решений через подрядчиков в системе CRM.
5. Осуществление организации разработки, администрирования и информационного наполнения корпоративного сайта объекта электронной торговли.
6. Составление технических заданий на исправление / доработку и разработку допфункционала системы.
7. Подготовка презентации, предложений, аналитических справок и отчетов о работе базы данных системы.
Знания:
1. Особенности функционирования CRM-систем.
2. Метрики и основы работы с: ARPU, ARPPU, LTV, retention, churn, rate, CPA, CPI, NPS.
3. RFM-сегменты.
4. Основы использования и практического приложения модуля Яндекс.Метрика.
5. B2B.
6. MS Excel, MS Power Point, MS Power BI на продвинутом уровне.
Навык 2:
Работа с каналами коммуникаций
Умения:
1. Маркетинговые активности по базам (электронные рассылки, почтовые и прозвоны).
2. Подготовка отчетности за реализованные активности, оценка их эффективности.
3. Разработка новых каналов коммуникации.
4. Работа с различными типами коммуникаций: регулярные рассылки, транзакционные, триггерные, цепочки рассылок.
5. Ведение каналов директ-маркетинга.
6. Организация e-mail-рассылок.
Знания:

4321-0-015 Тауартанушы
Мамандық картасы: Промоутер
Топ коды:
3311-9
Сабақ атауының коды:
3311-9-003
Кәсіптің атауы:
Промоутер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім, (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе;
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2431-1-002 маркетолог-талдаушы
2431-1-005 маркетинг жөніндегі маман
2431-1-009 Телемаркетолог
2431-2-001 мультимедиялық басылымдармен жұмыс жөніндегі кеңесші
2431-2-002 өнім менеджері
2431-2-003 онлайн сатуды басқару менеджері
2431-2-004 жарнама жөніндегі маман
2431-3-001 қоғаммен байланыс агенті
Қызметтің мақсаты:
Компания үшін қажетті бағытта тұтынушылық мінез-құлықты бақылау және өзгерту.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. CRM жүйесін басқару.
2. Жарнамалық науқандарды өткізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
CRM жүйесін басқару
Дағды 1:
Автоматтандырылған тұтынушылармен өзара әрекеттесу жүйесіндегі (CRM)процестерді тиімді басқару
Біліктілік:
1. CRM жүйесінде бизнес-процестерді түзетуді жүзеге асыру.
2. CRM жүйесінде деректердің толтырылу процесін бақылауды жүзеге асыру.
3. Электрондық сауда объектісінің белгілі бір бөлімдері үшін субъектілер карточкаларының мазмұнын түзетуді жүзеге асыру.
4. CRM жүйесінде мердігерлер арқылы жаңа шешімдерді әзірлеу.
5. Электрондық сауда объектісінің корпоративтік сайтын әзірлеуді, әкімшілендіруді және ақпараттық толтыруды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
6. Жүйенің қосымша функционалын түзетуге / пысықтауға және әзірлеуге техникалық тапсырмалар жасау.
7. Тұсаукесерді, ұсыныстарды, талдамалық анықтамаларды және жүйенің дерекқорының жұмысы туралы есептерді дайындау.
Білім:
1. CRM жүйелерінің жұмыс істеу ерекшеліктері.
2. Көрсеткіштер мен жұмыс негіздері: ARPU, ARPU, LTV, retention, churn, rate, CPA, CPI, NIS.
3. RFM сегменттері.
4. Яндекс модулін қолдану және практикалық қолдану негіздері.Метрика.
5. B2B.
6. MS Excel, MS PowerPoint, MS Power BI жоғары деңгейде.
Дағды 2:
Байланыс арналарымен жұмыс
Біліктілік:
1. Базалық маркетингтік әрекеттер (электрондық пошта, пошта және қоңырау).
2. Іске асырылған белсенділіктер үшін есептілікті дайындау, олардың тиімділігін бағалау.
3. Жаңа байланыс арналарын әзірлеу.
4. Әр түрлі байланыс түрлерімен жұмыс: тұрақты пошта, транзакция, триггер, тарату тізбегі.
5. Тікелей маркетинг арналарын жүргізу.
6. E-mail-тарату ұйымы.
Білім:

1. Сервис MindBox как единое окно коммуникаций.
2. Flocktory с множеством отработанных механик.
3. Воронки продаж.
4. Платформы Битрикс и ее возможностей для ведения бизнеса.
5. Directmarketing.
6. Сервис "Getresponse".
Навык 3:
Эффективное взаимодействие с клиентами
Умения:
1. Разработка и внедрение стратегии по удержанию и возврату клиентов.
2. Создание и проведение retention-кампаний.
3. Осуществление оценки результатов кампаний и экспериментов, масштабирование успешных кейсов.
4. Развитие программ лояльности.
5. Подготовка предложений для клиентов.
6. Создание и интеграция инструментов для работы с аудиторией.
7. Проведение NPS, CSI опросов.
Знания:
1. HTML, CSS, mailchimp, emarsys, unisender, expertsender.
2. Основ структуры в сфере B2C.
3. Адаптационных программ лояльности клиентов.
Трудовая функция 2:
Проведение рекламных кампаний
Навык 1: Организация и проведение рекламных кампаний в социальных сетях, анализ их эффективности
Умения:
1. Настройка (с использованием разнообразных технических средств) и проведение рекламных кампаний в социальных сетях.
2. Размещение рекламного контента в социальных сетях.
3. Осуществление оптимизации рекламных кампаний, улучшения показателей.
4. Расчет эффективности используемой интернет-рекламы.
5. Составление аналитических отчетов.
Знания:
1. Особенности функционирования цифровых платформ социальных сетей.
2. Правила и структура разработки рекламных компаний и специфика их проведения в социальных сетях.
3. Особенности потребительского поведения в социальных сетях.
4. Веб-аналитика с использованием инструментов GoogleAnalytics, Яндекс.Метрика.
5. Базовые возможности графических и видеоредакторов: AdobePhotoshop, AdobeIllustrator, CorelDraw, AdobePremierPro, 3ds Max, Movavi, SonyVegas, FinalCutPro X для обработки рекламного контента перед загрузкой на страницы социальных сетей.
Навык 2:
Лидогенерация
Умения:
1. Осуществление SEO-оптимизации контента блога.
2. Проведение аналитики по эффективности рассылок и оптимизации показателей OR, CR, CTOR.
3. Анализ эффективности стратегий рассылок и подходов конкурентов.
4. Проведение анализа поведения пользователей на сайте, показателей эффективности онлайн-рекламы.
Знания:
1. Веб-аналитика с использованием инструментов GoogleAnalytics, Яндекс.Метрика.
2. Расширенные возможности графического редактора AdobePhotoshop.
3. Основы работы с 1C-Битрикс.
4. Инструменты визуализации данных - ReportingService, Power BI, Tableau на продвинутом уровне.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Аналитические способности,
коммуникабельность,
широкий кругозор,
быстрая обучаемость,
стрессоустойчивость,
целеустремленность,
креативность,
многозадачность.
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4 уровень

1. MindBox қызметі бірыңғай байланыс терезесі ретінде.
2. Көптеген механикасы бар Flocktory.
3. Сату шұңқырлары.
4. Bitrix платформалары және оның бизнес мүмкіндіктері.
5. Direct marketing.
"Getresponse" Қызметі.
Дағды 3:
Клиенттермен тиімді өзара әрекеттесу
Біліктілік:
1. Клиенттерді ұстап қалу және қайтару стратегиясын әзірлеу және енгізу.
2. Retention-компанияларды құру және өткізу.
3. Науқандар мен эксперименттердің нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру, сәтті жағдайларды масштабтау.
4. Адалдық бағдарламаларын дамыту.
5. Клиенттерге ұсыныстар дайындау.
6. Аудиториямен жұмыс істеуге арналған құралдарды құру және біріктіру.
7. NPS, CSI сауалнамаларын жүргізу.
Білім:
1. HTML, CSS, mailchimp, emarsys, unisender, expertsender.
2. B2C саласындағы құрылымның негіздері.
3. Клиенттердің адалдығын бейімдеу бағдарламалары.
Біліктілік:
1. Әлеуметтік желілерде жарнамалық науқандарды орнату (әр түрлі техникалық құралдарды қолдану) және өткізу.
2. Әлеуметтік желілерде жарнамалық мазмұнды орналастыру.
3. Жарнамалық науқандарды оңтайландыру, көрсеткіштерді жақсарту.
4. Қолданылатын интернет-жарнаманың тиімділігін есептеу.
5. Аналитикалық есептер жасау.
Білім:
1. Әлеуметтік желілердің цифрлық платформаларының жұмыс істеу ерекшеліктері.
2. Жарнамалық компанияларды әзірлеу ережелері мен құрылымы және оларды әлеуметтік желілерде өткізу ерекшелігі.
3. Әлеуметтік желілердегі тұтынушылық мінез-құлықтың ерекшеліктері.
4. Google Analytics құралдарын қолданатын Веб-аналитика, Яндекс.Метрика.
5. Графикалық және бейне редакторларының негізгі мүмкіндіктері: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, CorelDraw, Adobe Premiere Pro, 3ds Max, Movavi, SonyVegas, finalcutpro x әлеуметтік медиа беттеріне жүктемес бұрын жарнамалық мазмұнды өңдеуге арналған.
Дағды 2:
Лидогенерация
Біліктілік:
1. Блог мазмұнын SEO оңтайландыруды жүзеге асыру.
2. Тарату тиімділігі және OR, CR, CTOR көрсеткіштерін оңтайландыру бойынша талдау жүргізу.
3. Тарату стратегиялары мен бәсекелестердің тәсілдерінің тиімділігін талдау.
4. Сайтта пайдаланушылардың мінез-құлқына, онлайн-жарнаманың тиімділік көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
Знания:
1. Google Analytics құралдарын қолданатын Веб-аналитика, Яндекс.Метрика.
2. Adobe Photoshop графикалық редакторының жетілдірілген мүмкіндіктері.
3. 1C-Bitrix жұмысының негіздері.
4. Деректерді визуализациялау құралдары-Reporting Service, Power BI, Tableau озық деңгейде.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Аналитикалық қабілеттер,
қарым-қатынас,
кең көкжиек,
жылдам оқу мүмкіндігі,
стресске төзімділік,
міндеттеме,
шығармашылық,
көп тапсырма.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4 деңгей

2431-2-003 Менеджер по управлению онлайн-продажами
Карточка профессии: Агент по продажам и изучению потребителей
Код группы:
3322-2
Код наименования занятия:
3322-2-001
Наименование профессии:
Агент по продажам и изучению потребителей
Уровень квалификации по ОРК
5
подуровень квалификации по ОРК
5.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт;
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3322-9-004 Агент торговый
Основная цель деятельности:
Увеличение объемов оптовых продаж.
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Установление необходимых деловых контактов.
2. Заключение и сопровождение сделок купли-продажи.
3. Публичное освещение достоинств организации и ее товаров.
4. Ведение установленной отчетности.
Трудовая функция 1: Установление необходимых деловых контактов
Навык 1:
Выявление и учет потенциальных покупателей
Умения:
1. Находить потенциальных покупателей.
2. Устанавливать контакты с потенциальными покупателями.
3. Заносить потенциальных покупателей в клиентскую базу.
Знания:
1. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
2. Методы установления деловых контактов.
3. Основы делового этикета.
4. Правила ведения деловой переписки.
5. Основы коммуникативной компетентности.
Навык 2:
Ведение переговоров с потенциальными покупателями
Умения:
1. Договариваться о встречах с потенциальными покупателями.
2. Вести деловые переговоры.
3. Заинтересовать потенциальных клиентов.
4. Вести деловую переписку.
Знания:
1. Методы установления деловых контактов.
2. Прогрессивные методы торговли.
3. Способы и методы стимулирования продаж.
4. Инструменты продаж.
5. Основы делового этикета.
6. Правила ведения деловой переписки. 7. Особенности систем продаж.
8. Схемы сбыта.
9. Схемы кредитования.
10. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
11. Особенности внутрифирменного юридического сопровождения договорных отношений.
Навык 3: Предоставление потенциальным клиентам информации о характеристиках, функциях и свойствах товаров
Умения:
1. Интересно излагать информацию о товарах.
2. Готовить графические материалы о товарах, их характеристиках и свойствах.
3. Презентовать потенциальным клиентам визуальную и графическую информацию о товарах.
Знания:
1. Основы делового этикета.
2. Основы коммуникативной компетентности.
3. Способы и методы стимулирования продаж.
4. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
5. Основные виды товаров и их особенности.

2431-2-003 Онлайн сатуды басқару менеджері
Мамандық картасы: Сату жөніндегі агент
Топ коды:
3322-2
Сабақ атауының коды:
3322-2-001
Кәсіптің атауы:
Сату жөніндегі агент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім, (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе;
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3322-9-004 сауда агенті
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көтерме сату көлемін ұлғайту.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қажетті іскерлік байланыстар орнату.
2. Сатып алу-сату мәмілелерін жасасу және сүйемелдеу.
3. Ұйымның және оның тауарларының қадір-қасиетін көпшілік алдында жариялау.
4. Белгіленген есептілікті жүргізу.
Еңбек функциясы 1: қажетті іскерлік байланыстарды орнату
Дағды 1:
Әлеуетті сатып алушыларды анықтау және есепке алу
Біліктілік:
1. Әлеуетті сатып алушыларды табу.
2. Әлеуетті сатып алушылармен байланыс орнату.
3. Әлеуетті сатып алушыларды клиенттік базаға әкелу.
Білім:
1. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
2. Іскерлік байланыстарды орнату әдістері.
3. Іскерлік Этикет негіздері.
4. Іскерлік хат алмасу ережелері.
5. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
Дағды 2:
Әлеуетті сатып алушылармен келіссөздер жүргізу
Біліктілік:
1. Әлеуетті сатып алушылармен кездесулер туралы келіссөздер жүргізу.
2. Іскерлік келіссөздер жүргізу.
3. Әлеуетті клиенттерді қызықтыру.
4. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білім:
1. Іскерлік байланыстарды орнату әдістері.
2. Прогрессивті сауда әдістері.
3. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
4. Сату құралдары.
5. Іскерлік Этикет негіздері.
6. Іскерлік хат алмасу ережелері.
7. Сату жүйелерінің ерекшеліктері.
8. Өткізу схемалары.
9. Несиелеу схемалары.
10. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
11. Келісімшарттық қатынастарды Фирмаішілік құқықтық қолдаудың ерекшеліктері.
3-дағды: әлеуетті клиенттерге тауарлардың сипаттамалары, функциялары мен қасиеттері туралы ақпарат беру
Біліктілік:
1. Тауарлар туралы қызықты ақпаратты ұсыну.
2. Өнімдер, олардың сипаттамалары мен қасиеттері туралы графикалық материалдарды дайындау.
3. Әлеуетті клиенттерге тауарлар туралы визуалды және графикалық ақпаратты ұсыну.
Білім:
1. Іскерлік Этикет негіздері.
2. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
3. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
4. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
5. Тауарлардың негізгі түрлері және олардың ерекшеліктері.

6. Правила использования программ для подготовки презентаций.
7. Особенности проведения презентации.
8. Основы самопрезентации.
Навык 4: Демонстрация потенциальным покупателям спецификации и способов использования товаров
Умения:
1. Использовать образцы продукции.
2. Наглядно демонстрировать специфику товаров.
3. Заинтересовывать потенциальных клиентов.
Знания:
1. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
2. Особенности демонстрации различных видов товаров.
3. Основы коммуникативной компетентности.
4. Способы и методы стимулирования продаж.
5. Инструменты продаж.
6. Особенности проведения презентации.
Трудовая функция 2: Заключение и сопровождение сделок купли-продажи.
Навык 1: Заключение договоров и контрактов
Умения:
1. Заключать сделки купли-продажи.
2. Обеспечивать надлежащее заключение договоров и контрактов, в том числе страховых и экспортных лицензий.
3. Осуществлять взаимодействие по вопросам заключения договоров и контрактов с юристами организации и потенциальными покупателями.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
2. Формы и порядок оформления договоров и контрактов.
3. Особенности внутрифирменного юридического сопровождения договорных отношений.
Навык 2: Обеспечение сохранности оформляемых договоров и контрактов
Умения:
1. Устанавливать и поддерживать контакты с сотрудниками организации.
2. Вести документооборот.
Знания:
1. Особенности ведения договорных отношений.
2. Основы документооборота.
Навык 3: Контроль выполнения договоров купли-продажи
Умения:
1. Контролировать выполнение условий договоров.
2. Выявлять причины нарушения условий договоров.
3. Принимать меры по устранению и предупреждению нарушений договоров.
4. Контролировать оплату покупателями счетов приобретенных товаров.
Знания:
1. Правила выполнения договоров купли-продажи.
2. Особенности ведения счетов оплаты договоров.
3. Основы бухгалтерского учета.
4. Правила использования учетные системы.
Навык 4: Осуществление контроля доставки приобретенных клиентами товаров
Умения:
1. Отслеживать отгрузку товаров клиентов по заключенным договорам в установленные сроки.
2. Осуществлять контроль их транспортировки.
3. Оформлять сопроводительные документы.
Знания:
1. Особенности хранения товаров.
2. Организация погрузочно-разгрузочных работ.
3. Система транспортировки товаров.
4. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
Трудовая функция 3: Публичное освещение достоинств организации и ее товаров
Навык 1: Понимание и обновление информации о рыночной ситуации, анализ товаров компании и товаров конкурентов
Умения:

6. Презентацияларды дайындау үшін бағдарламаларды пайдалану ережелері.
7. Презентацияны өткізу ерекшеліктері.
8. Өзін-өзі таныстыру негіздері.
4-дағды: әлеуетті сатып алушыларға тауарлардың сипаттамалары мен пайдалану тәсілдерін көрсету
Біліктілік:
1. Өнім үлгілерін пайдалану.
2. Тауарлардың ерекшеліктерін көрнекі түрде көрсету.
3. Әлеуетті клиенттерді қызықтыру.
Білім:
1. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
2. Тауарлардың әртүрлі түрлерін көрсету ерекшеліктері.
3. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
4. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
5. Сату құралдары.
6. Презентацияны өткізу ерекшеліктері.
Еңбек функциясы 2: сатып алу-сату мәмілелерін жасасу және сүйемелдеу.
1-дағды: келісімшарттар мен келісімшарттар жасасу
Біліктілік:
1. Сатып алу-сату мәмілелерін жасасу.
2. Шарттар мен келісімшарттардың, оның ішінде сақтандыру және экспорттық лицензиялардың тиісті түрде жасалуын қамтамасыз ету.
3. Ұйымның заңгерлерімен және әлеуетті сатып алушылармен шарттар мен келісімшарттар жасасу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білім:
1. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
2. Шарттар мен келісімшарттарды ресімдеу нысандары мен тәртібі.
3. Келісімшарттық қатынастарды Фирмаішілік құқықтық қолдаудың ерекшеліктері.
2-дағды: ресімделетін шарттар мен келісімшарттардың сақталуын қамтамасыз ету
Біліктілік:
1. Ұйым қызметкерлерімен байланыс орнату және қолдау.
2. Құжат айналымын жүргізу.
Білім:
1. Шарттық қатынастарды жүргізу ерекшеліктері.
2. Құжат айналымының негіздері.
3-дағды: сатып алу-сату шарттарының орындалуын бақылау
Біліктілік:
1. Шарттар талаптарының орындалуын бақылау.
2. Шарттардың бұзылу себептерін анықтау.
3. Шарттардың бұзылуын жою және алдын алу бойынша шаралар қабылдау.
4. Сатып алушылардың сатып алынған тауарлардың шоттарын төлеуін бақылау.
Білім:
1. Сатып алу-сату шарттарын орындау ережелері.
2. Шарттарды төлеу шоттарын жүргізу ерекшеліктері.
3. Бухгалтерлік есеп негіздері.
4. Пайдалану ережелері есеп жүйелері.
4-дағды: клиенттер сатып алған тауарларды жеткізуді бақылауды жүзеге асыру
Біліктілік:
1. Белгіленген мерзімде жасалған шарттар бойынша клиенттердің тауарларын жөнелтуді қадағалау.
2. Оларды тасымалдауды бақылауды жүзеге асыру.
3. Ілеспе құжаттарды рәсімдеу.
Білім:
1. Тауарларды сақтау ерекшеліктері.
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
3. Тауарларды тасымалдау жүйесі.
4. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
Еңбек функциясы 3: ұйымның және оның тауарларының қадір-қасиетін көпшілік алдында жариялау
1-дағды: нарықтық жағдай туралы ақпаратты түсіну және жаңарту, компания тауарлары мен бәсекелестердің тауарларын талдау
Біліктілік:

1. Анализировать информацию о товарах организации, ее свойствах и качествах.
2. Изучать особенности товаров конкурентов.
3. Анализировать рыночную ситуацию.
4. Успешно контактировать с потребителями товаров компании.
5. Собирать данные о потребностях потребителей, их пожеланиях, систематизировать их.
Знания:
1. Основы коммуникативной компетентности.
2. Инструкции и инструментарий по изучению потребностей потребителей.
3. Основы маркетинговых исследований.
4. Методы сбора и анализа информации о сильных и слабых сторонах товаров организации.
5. Методы выявления конкурентных преимуществ товаров организации.
6. Методология анализа рыночной ситуации.
7. Методы выявления конкурентных преимуществ товаров конкурентов.
Навык 2: Размещение рекламных материалов на печатных и виртуальных информационных площадках
Умения:
1. Договариваться о размещении рекламных материалов на популярных информационных площадках.
2. Заключать договоры о размещении рекламных материалов.
3. Осуществлять мониторинг размещенных рекламных материалов.
4. Договариваться об изъятии неактуальных рекламных материалов.
5. Устанавливать и поддерживать контакты с сотрудниками организации.
Знания:
1. Формы и порядок оформления и заключения договоров.
2. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан, касающиеся рекламной деятельности.
3. Основы коммуникативной компетентности.
4. Особенности внутрифирменного сопровождения договорных отношений.
5. Виды организационных структур и их особенности.
6. Методы стимулирования продаж.
Трудовая функция 4: Ведение установленной отчетности.
Навык 1: Составление отчетности о реакциях клиентов на товары и их требования к поставкам и производителям.
Умения:
1. Систематизировать и обобщать информацию о пожеланиях клиентов по поводу товаров, поставок и производителей.
2. Вести учет претензий покупателей по поводу исполнения договоров купли-продажи.
3. Разрабатывать рекомендации на основе пожеланий клиентов.
4. Фиксировать исполнение договоров купли-продажи.
Знания:
1. Формы организационной отчетности.
2. Основы документооборота.
3. Методы анализа претензий и пожеланий покупателей.
4. Виды организационных структур и их особенности
Навык 2:
Подготовка и сдача отчетов о проделанной работе
Умения:
1. Осуществлять ведение отчетности.
2. Грамотно излагать информацию.
3. Считать и группировать показатели.
Знания:
1. Правила составления отчетности по результатам продажи товаров.
2. Основы документооборота.

1. Ұйымның тауарлары, оның қасиеттері мен қасиеттері туралы ақпаратты талдау.
2. Бәсекелестердің тауарларының ерекшеліктерін зерттеу.
3. Нарықтық жағдайды талдау.
4. Компания тауарларын тұтынушылармен сәтті байланысу.
5. Тұтынушылардың қажеттіліктері, олардың тілектері туралы мәліметтер жинау, оларды жүйелеу.
Білім:
1. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
2. Тұтынушылардың қажеттіліктерін зерттеуге арналған нұсқаулар мен құралдар жинағы.
3. Маркетингтік зерттеулердің негіздері.
4. Ұйым тауарларының күшті және әлсіз жақтары туралы ақпаратты жинау және талдау әдістері.
5. Ұйым тауарларының бәсекелестік артықшылықтарын анықтау әдістері.
6. Нарықтық жағдайды талдау әдістемесі.
7. Бәсекелестер тауарларының бәсекелестік артықшылықтарын анықтау әдістері.
2-дағды: жарнамалық материалдарды баспа және виртуалды ақпараттық алаңдарға орналастыру
Біліктілік:
1. Танымал ақпараттық алаңдарда жарнамалық материалдарды орналастыру туралы келіссөздер жүргізу.
2. Жарнамалық материалдарды орналастыру туралы шарттар жасасу.
3. Орналастырылған жарнамалық материалдарға мониторинг жүргізу.
4. Маңызды емес жарнамалық материалдарды алу туралы келіссөздер жүргізу.
Ұйым қызметкерлерімен байланыс орнату және қолдау.
Білім:
1. Шарттарды ресімдеу және жасасу нысандары мен тәртібі.
2. Жарнамалық қызметке қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
3. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
4. Келісімшарттық қатынастарды ішкі қолдау ерекшеліктері.
5. Ұйымдық құрылымдардың түрлері және олардың ерекшеліктері.
6. Сатуды ынталандыру әдістері.
Еңбек функциясы 4: Белгіленген есептілікті жүргізу.
1-дағды: Тұтынушылардың тауарларға реакциясы және олардың жеткізушілер мен өндірушілерге қойылатын талаптары туралы есеп беру.
Біліктілік:
1. Тауарларға, жеткізілімдерге және өндірушілерге қатысты клиенттердің тілектері туралы ақпаратты жүйелеу және жинақтау.
2. Сатып алушылардың сатып алу-сату шарттарын орындауға қатысты талаптарының есебін жүргізу.
3. Клиенттердің тілектері негізінде ұсыныстар әзірлеу.
Сатып алу-сату шарттарының орындалуын тіркеу.
Білім:
1. Ұйымдық есептілік нысандары.
2. Құжат айналымының негіздері.
3. Сатып алушылардың талаптары мен тілектерін талдау әдістері.
4. Ұйымдық құрылымдардың түрлері және олардың ерекшеліктері
Дағды 2:
Атқарылған жұмыс туралы есептерді дайындау және тапсыру
Біліктілік:
1. Есептілікті жүргізуді жүзеге асыру.
2. Ақпаратты сауатты баяндау.
3. Көрсеткіштерді санау және топтау.
Білім:
1. Тауарларды сату нәтижелері бойынша есеп беру ережелері.
2. Құжат айналымының негіздері.

1. Использовать вычислительную и иную вспомогательную технику, средства связи и коммуникации, используемую в точках розничной торговли.
2. Обобщать полученную информацию, цены на товары, статистически ее обрабатывать и формулировать аналитические выводы.
3. Обрабатывать и формировать, и хранить данные информации, документы, в том числе полученных от поставщиков.
4. Создавать и вести базу данных поставщиков и покупателей в специализированном программном обеспечении для розничной торговли.
5. Подготавливать договоры, формировать базу данных о потребностях и ценах на товары.
6. Представлять интересы компании при заключении контрактов и разработке политики с поставщиками;
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в сфере закупок.
2. Основы антимонопольного законодательства.
3. Особенности ценообразования на рынке розничной и оптовой торговли.
4. Основы бухгалтерского учета в части применения к закупкам.
5. Ценообразование в сфере внутренней и внешней торговли.
6. Методы анализа ассортимента товаров (АВС- анализ, анализ рентабельности ассортиментной группы, анализ по методу Дибба-Симкина, анализ совместных покупок и анализ по адаптивной матрице BCG).
7. Формулы расчета коэффициента оборачиваемости товарных запасов.
8. Методы и нормы расчета коэффициентов запасов
9. Суть формулы коэффициента EBITDA
Навык 2:
Составление планов и обоснование закупок
Умения:
1. Организовывать на стадии планирования закупок консультаций с поставщиками в целях определения состояния конкурентной среды на соответствующих рынках товаров.
2. Разрабатывать планы закупок и осуществлять изменения для внесения в план закупок.
3. Подготавливать обоснование закупки при формировании плана закупок.
4. Прогнозировать сбыт продукции в точке розничной торговли с помощью различных методов (качественных и количественных (метод экстраполяции, корреляционного и регрессивного анализа, анализа временных рядов, метод Бокса-Дженкинса, прогнозирование на базе прошлого оборота и др.).
5. Составлять прогноз сбыта и спроса на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды.
6. Использовать современное программное обеспечение в сфере закупок и прогнозирования.
7. Рассчитывать величину ожидаемого товарооборота, с помощью формул и существующих методов.
8. Применять элементы риск-менеджмента при планировании.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в сфере закупок.

1. Бөлшек сауда нүктелерінде қолданылатын есептеу және басқа да қосалқы техниканы, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану.
2. Алынған ақпаратты, тауарлардың бағасын қорытындылау, оны статистикалық өңдеу және аналитикалық қорытындыларды тұжырымдау.
3. Осы ақпаратты, құжаттарды, оның ішінде жеткізушілерден алынған құжаттарды өңдеу және қалыптастыру және сақтау.
4. Мамандандырылған бөлшек сауда бағдарламалық жасақтамасында жеткізушілер мен сатып алушылардың мәліметтер базасын құру және жүргізу.
5. Шарттар дайындау, тауарлардың қажеттіліктері мен бағалары туралы мәліметтер базасын қалыптастыру.
6. Келісімшарттар жасасу және жеткізушілермен саясат жасау кезінде компанияның мүдделерін білдіру;
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының және сатып алу саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
2. Монополияға қарсы заңнаманың негіздері.
3. Бөлшек және көтерме сауда нарығындағы баға ерекшеліктері.
4. Сатып алуға қолдану бөлігіндегі бухгалтерлік есеп негіздері.
5. Ішкі және сыртқы сауда саласындағы баға белгілеу.
6. Тауарлар ассортиментін талдау әдістері (АВС - талдау, ассортимент тобының рентабельділігін талдау, Дибба-Симкин әдісі бойынша талдау, бірлескен сатып алуды талдау және BCG адаптивті матрицасы бойынша талдау).
7. Тауарлық-материалдық қорлардың айналымдылық коэффициентін есептеу формулалары.
8. Қорлардың коэффициенттерін есептеу әдістері мен нормалары
9. EBITDA коэффициентінің формуласының мәні
Дағды 2:
Жоспарлар жасау және сатып алуды негіздеу
Біліктілік:
1. Тиісті тауар нарықтарындағы бәсекелестік ортаның жай-күйін айқындау мақсатында сатып алуды жоспарлау сатысында өнім берушілермен консультациялар ұйымдастыру.
2. Сатып алу жоспарларын әзірлеу және сатып алу жоспарына енгізу үшін өзгерістер енгізу.
3. Сатып алу жоспарын құру кезінде сатып алудың негіздемесін дайындаңыз.
4. Әр түрлі әдістерді (сапалық және сандық (экстраполяция әдісі, корреляциялық және регрессивті талдау, уақыт қатарын талдау, бокс-Дженкинс әдісі, өткен айналым негізінде болжау және т.б.) қолдана отырып, бөлшек сауда нүктесінде өнімді сатуды болжау.
5. Қысқа, орта және ұзақ мерзімді кезеңдерге сату мен сұраныстың болжамын жасаңыз.
6. Сатып алу және болжау саласында заманауи бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
7. Формулалар мен қолданыстағы әдістерді қолдана отырып, күтілетін тауар айналымының мөлшерін есептеңіз.
8. Жоспарлау кезінде тәуекелдерді басқару элементтерін қолданыңыз.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының және сатып алу саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптары.

2. Формы и порядок составления планов- графиков закупок.
3. Этапы и типы процедуры закупки.
4. Правила ведения учета снабженческих и складских операций.
5. Количественные и качественные методы сбыта продукции.
6. Методы прогнозирования объема продаж, методы при планировании общего объема розничного товарооборота.
7. Классификация методов прогнозирования.
8. Складской учет, программы для работы с текстовыми документами и таблицами, бухгалтерской документацией, CRM.
9. Методы работы со статистикой для анализа, прогнозов, выводов и рекомендаций.
Навык 3:
"Подготовка, формирование и подача заявки"
Умения:
1. Описывать объект закупки.
2. Составлять закупочную документацию.
3. Вести деловые переговоры и переписку.
4. Подготавливать и обрабатывать заявки и заказы по поставку продукции.
5. Анализировать закупочную документацию для снижения собственных рисков.
6. Рассчитывать показатели эффективности отдела закупок (сокращение издержек на закупки, уровень брака закупаемой продукции, доля закупок, совершенных вовремя, количество и причины изменений, внесенных в заказы по вине службы закупок, число полученных и выполненных заявок, доля транспортных издержек в структуре общих затрат на закупки и т.п.).
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
2. Закон Республики Казахстан "О техническом регулировании".
3. Закон Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности".
4. Санитарные нормы и правила хранения и размещения продукции.
5. Документы, прилагаемые к отчету об исполнении контракта, процедура и правила их заполнения.
6. Принципы разработки закупочной документации.
7. Цели и принципы регулирования торговой деятельности.
8. Формы и методы государственного регулирования торговой деятельности.
9. Модели организации закупочной деятельности.
10. Функции и цели деятельности отдела закупок.
11. Характеристика стадий эволюции закупок в розничной торговле.
12. Показатели эффективности отдела закупок.
Навык 4:
Обработка результатов закупки, заключение контракта
Умения:
1. Составлять контракты, вести коммерческие переговоры с поставщиками в интересах организации.
2. Оценивать результаты и подводить итоги закупочной процедуры.
3. Осуществлять процедуру подписания контракта с поставщиками.
4. Использовать различные CMS – системы.
5. обрабатывать заявки, оценивать результаты и подводить итоги закупочной процедуры;
6. Осуществлять проверки необходимой документации для заключения контрактов.
7. Подготавливать документы о приемке результатов отдельных этапов исполнения контракта.

2. Сатып алу жоспарлары - кестелерін жасау нысандары мен тәртібі.
3. Сатып алу процедурасының кезеңдері мен түрлері.
4. Жабдықтау және қойма операцияларының есебін жүргізу ережелері.
5. Өнімді өткізудің сандық және сапалық әдістері.
6. Сатуды болжау әдістері, бөлшек сауда айналымының жалпы көлемін жоспарлау әдістері.
7. Болжау әдістерінің жіктелуі.
8. Қойма есебі, мәтіндік құжаттармен және кестелермен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар, бухгалтерлік құжаттама, CRM.
9. Талдау, болжау, қорытынды және ұсыныстар үшін статистикамен жұмыс істеу әдістері.
Дағды 3:
Дайындау, қалыптастыру және өтініш беру
Біліктілік:
1. Сатып алу объектісін сипаттау.
2. Сатып алу құжаттамасын жасау.
3. Іскерлік келіссөздер және хат алмасу.
4. Өнімді жеткізу бойынша өтінімдер мен тапсырыстарды дайындау және өңдеу.
5. Өз тәуекелдерін азайту үшін сатып алу құжаттамасын талдау.
6. Сатып алу бөлімінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу (сатып алу шығындарының қысқаруы, сатып алынатын өнімнің ақау деңгейі, уақытында жасалған сатып алу үлесі, сатып алу қызметінің кінәсінен тапсырыстарға енгізілген өзгерістердің саны мен себептері, алынған және орындалған өтінімдер саны, сатып алуға арналған жалпы шығындар құрылымындағы көлік шығындарының үлесі және т.б.).
Білімі:
1. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Техникалық реттеу туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Сауда қызметін реттеу туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Өнімді сақтау мен орналастырудың санитарлық нормалары мен ережелері.
5. Келісімшарттың орындалуы туралы есепке қоса берілетін құжаттар, оларды толтыру рәсімі мен ережелері.
6. Сатып алу құжаттамасын әзірлеу принциптері.
7. Сауда қызметін реттеудің мақсаттары мен принциптері.
8. Сауда қызметін мемлекеттік реттеудің нысандары мен әдістері.
9. Сатып алу қызметін ұйымдастыру модельдері.
10. Сатып алу бөлімі қызметінің функциялары мен мақсаттары.
11. Бөлшек саудадағы сатып алу эволюциясының кезеңдеріне сипаттама.
12. Сатып алу бөлімінің тиімділік көрсеткіштері.
Дағды 4:
Сатып алу нәтижелерін өңдеу, келісімшарт жасасу
Біліктілік:
1. Келісім-шарттар жасаңыз, ұйымның мүддесі үшін жеткізушілермен коммерциялық келіссөздер жүргізу.
2. Нәтижелерді бағалау және сатып алу рәсімін қорытындылау.
3. Жеткізушілермен келісімшартқа қол қою рәсімін жүзеге асыру.
4. Әр түрлі CMS жүйелерін қолданыңыз.
5. өтінімдерді өңдеу, нәтижелерді бағалау және сатып алу рәсімін қорытындылау;
6. Келісімшарттар жасасу үшін қажетті құжаттаманы тексеруді жүзеге асыру.
7. Келісімшартты орындаудың жекелеген кезеңдерінің нәтижелерін қабылдау туралы құжаттарды дайындау.

8. Организовывать осуществление оплаты поставленного товара.
9. Организовывать возврат денежных средств, внесенных в качестве обеспечения исполнения заявок или обеспечения исполнения контрактов.
10. Составлять отчет об объеме закупок.
11. Разрабатывать стратегии сокращения расходов и планов экономии.
12. Анализировать рынок и системы доставки для оценки текущей и будущей доступности товарной продукции.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в сфере закупок.
2. Основы бухгалтерского учета в сфере закупок.
3. Правила и этапы заключения договоров (контрактов) в сфере закупок.
4. Правила исполнения договоров (контрактов) в сфере закупок.
5. Типовые формы договоров купли-продажи, поставки в сфере закупок.
6. Требования к оформлению договоров в сфере закупок.
7. Правила внутреннего документооборота в сфере закупок.
8. Порядок составления отчетности в сфере закупок.
9. Организация учета снабженческих и складских операций.
10. Способы повышения эффективности управления закупками с помощью информационных технологий.
11. Порядок и условия заключения договора, а также права и обязанности продавцов и покупателей, в соответствии с Гражданским кодексом и иным законодательными актами Республики Казахстан.
Трудовая функция 2:
Экспертиза результатов закупок, приемка контракт. Планирование и прогнозирование закупок
Навык 1:
Проверка соблюдений условий контракта
Умения:
1. Осуществлять проверку на достоверность полученной информации о ходе исполнения обязательств поставщика.
2. Применять электронный обмен данными при взаимодействии с поставщиками.
3. Проводить обзор рынков, анализировать надежность поставщика, условия поставки, предлагаемые поставщиком.
4. Составлять (заполнять) планы-графики закупок.
Знания:
1. Основы гражданского, земельного, трудового и административного законодательства РК в части применения к закупкам.
2. Особенности составления отчетной документации в области закупок.
3. Порядок составления договора и его исполнение.
4. Формы и порядок составления планов-графиков закупок.
5. Алгоритм формирования и утверждения плана закупок.
Навык 2:
Проверка качества представленных товаров, работ
Умения:
1. Привлекать экспертов (создавать группы экспертов) к проведению экспертизы поставленного товара.
2. Организовывать процедуру приемки поставленного товара, при необходимости создавать приемочную комиссию.
3. Оценивать и выбирать поставщиков, анализировать информацию об ассортименте товаров, предлагаемых поставщиками.

8. Жеткізілген тауарға төлем жасауды ұйымдастыру.
9. Өтінімдердің орындалуын қамтамасыз ету немесе келісімшарттардың орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражатты қайтаруды ұйымдастыру.
10. Сатып алу көлемі туралы есеп жасау.
11. Шығындарды азайту стратегиялары мен үнемдеу жоспарларын әзірлеу.
12. Тауар өнімдерінің ағымдағы және болашақ қолжетімділігін бағалау үшін нарық пен жеткізу жүйелерін талдау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының және сатып алу саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
2. Сатып алу саласындағы бухгалтерлік есеп негіздері.
3. Сатып алу саласында шарттар (келісімшарттар) жасасу қағидалары мен кезеңдері.
4. Сатып алу саласындағы шарттарды (келісімшарттарды) орындау қағидалары.
5. Сатып алу-сату, сатып алу саласындағы Жеткізу шарттарының үлгілік нысандары.
6. Сатып алу саласындағы шарттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
7. Сатып алу саласындағы ішкі құжат айналымы ережелері.
8. Сатып алу саласындағы есептілікті жасау тәртібі.
9. Жабдықтау және қойма операцияларын есепке алуды ұйымдастыру.
10. Ақпараттық технологиялар арқылы сатып алуды басқарудың тиімділігін арттыру жолдары.
11. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес шартты жасасу тәртібі мен талаптары, сондай-ақ сатушылар мен сатып алушылардың құқықтары мен міндеттері.
Еңбек функциясы 2:
Сатып алу нәтижелерін сараптау, қабылдау келісімшарт. Сатып алуды жоспарлау және болжау
Дағды 1:
Келісімшарт талаптарының сақталуын тексеру
Біліктілік:
1. Өнім берушінің міндеттемелерін орындау барысы туралы алынған ақпараттың дұрыстығына тексеруді жүзеге асыру.
2. Жеткізушілермен өзара әрекеттесу кезінде электрондық деректер алмасуды қолдану.
3. Нарықтарға шолу жасау, жеткізушінің сенімділігін, жеткізуші ұсынатын жеткізу шарттарын талдау.
4. Сатып алу жоспарлары-кестелерін жасау (толтыру).
Білімі:
1. Сатып алуға қолдану бөлігінде ҚР Азаматтық, жер, Еңбек және әкімшілік заңнамасының негіздері.
2. Сатып алу саласындағы есепті құжаттаманы жасау ерекшеліктері.
3. Шартты жасау тәртібі және оны орындау.
4. Сатып алу жоспарлары-кестелерін жасау нысандары мен тәртібі.
Сатып алу жоспарын қалыптастыру және бекіту алгоритмі.
Дағды 2:
Ұсынылған тауарлардың, жұмыстардың сапасын тексеру
Біліктілік:
1. Жеткізілген тауарға сараптама жүргізуге сарапшыларды тарту (сарапшылар тобын құру).
2. Жеткізілген тауарды қабылдау рәсімін ұйымдастыру, қажет болған жағдайда қабылдау комиссиясын құру.
3. Жеткізушілерді бағалау және таңдау, жеткізушілер ұсынатын өнімдердің ассортименті туралы ақпаратты талдау.

4. Проверять сопроводительную документацию.
5. Рассчитывать показатели оценки надежности поставщика
6. Заполнять акт о приемке активов согласно требованиям нормативно-правовых актов РК.
Знания:
1. Порядок приемки товаров и проведение экспертизы, порядок приемки грузов от органов транспорта.
2. Принципы осуществления приемки товаров.
3. Санкции, применяемые в случае невыполнения условий договора.
4. Методика расчета показателей оценки надежности поставщика.
5. Формы первичных учетных документов, согласно Приказа Министра финансов РК от 20 декабря 2012 года № 562.
Трудовая функция 3:
Участие в инвентаризации
Навык 1:
Соблюдение всех принятых и утвержденных норм и порядков подготовки к инвентаризациям, их проведение и завершение
Умения:
1. Пользоваться инструкциями и политиками подготовки к инвентаризации.
2. Определять артикул, количество и серийный номер.
3. Обобщать результаты, выявленные инвентаризацией.
4. Использовать при инвентаризации программное обеспечение, существующее в организации розничной торговли.
5. Проверять исправность весов, измерительных приборов и устройств, которые будут использоваться при инвентаризации.
6. Составлять отчеты и сличительные ведомости на основании инвентаризационных описей и данных бухгалтерского учета.
Знания:
1. Виды и принципы инвентаризации.
2. Политика и процессы по проведению инвентаризации.
3. Способы определения артикулов, серийного номера.
4. Техника безопасности на складе и в точке розничной торговле.
5. Нормативно-правовые акты РК, регламентирующие проведение инвентаризации.
6. Сроки проведения инвентаризации.
7. Нормативно-правовые документы, регламентирующие проведение инвентаризации.
8. Порядок проведения инвентаризации и оформление ее результатов.
9. Нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной сети, а также все утвержденные нормы убыли действующие в РК.
Навык 2:
Оформление результатов инвентаризации
Умения:
1. Использовать учетные документы, необходимые для проведения инвентаризации.
2. Заполнять инвентаризационные ведомости (акты).
3. Заполнять сличительные ведомости при обнаружении недостач или выявления излишков.
Знания:
1. Алгоритм действий при выявлении недостачи или излишка.
2. Порядок документального оформления и отражения на счетах бухгалтерского учета операций по недостаче, пересортице, излишков запасов.
3. Порядок проведения инвентаризации и оформление ее результатов.
4. Нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной сети, а также все утвержденные нормы убыли действующие в РК.
5. Порядок проведения инвентаризации и оформление ее результатов.

4. Ілеспе құжаттаманы тексеру.
5. Жеткізушінің сенімділігін бағалау көрсеткіштерін есептеу
6. ҚР нормативтік-құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес активтерді қабылдау туралы актіні толтыру.
Білім:
1. Тауарларды қабылдау және сараптама жүргізу тәртібі, көлік органдарынан Жүктерді қабылдау тәртібі.
2. Тауарларды қабылдауды жүзеге асыру принциптері.
3. Шарт талаптары орындалмаған жағдайда қолданылатын санкциялар.
4. Жеткізушінің сенімділігін бағалау көрсеткіштерін есептеу әдістемесі.
5. ҚР Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына сәйкес бастапқы есепке алу құжаттарының нысандары.
Еңбек функциясы 3:
Түгендеуге қатысу
Дағды 1:
Түгендеуге дайындықтың барлық қабылданған және бекітілген нормалары мен тәртібін сақтау, оларды жүргізу және аяқтау
Біліктілік:
1. Түгендеуге дайындық нұсқаулықтары мен саясаттарын қолдану.
2. Мақаланы, санды және сериялық нөмірді анықтау.
3. Түгендеу арқылы анықталған нәтижелерді қорытындылау.
4. Бөлшек сауда ұйымында бар бағдарламалық жасақтаманы түгендеу кезінде қолдану.
5. Түгендеу кезінде қолданылатын таразылардың, өлшеу аспаптары мен құрылғыларының жарамдылығын тексеру.
6. Түгендеу тізімдемелері мен бухгалтерлік есеп деректері негізінде есептер мен салыстыру ведомостарын жасау.
Білім:
1. Түгендеу түрлері мен принциптері.
2. Түгендеу саясаты мен процестері.
3. Мақалаларды, сериялық нөмірді анықтау әдістері.
4. Қоймадағы және бөлшек сауда нүктесіндегі қауіпсіздік техникасы.
5. Түгендеу жүргізуді регламенттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілері.
6. Түгендеу жүргізу мерзімдері.
7. Түгендеуді жүргізуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
8. Түгендеу жүргізу тәртібі және оның нәтижелерін ресімдеу.
9. Бөлшек сауда желісіндегі азық-түлік тауарларының табиғи кему нормалары, сондай-ақ ҚР-да қолданыстағы барлық бекітілген кему нормалары.
Дағды 2:
Түгендеу нәтижелерін ресімдеу
Біліктілік:
1. Түгендеу жүргізу үшін қажетті есепке алу құжаттарын пайдалану.
2. Түгендеу ведомостарын (актілерін) толтыру.
3. Жетіспеушілік анықталған немесе артық анықталған кезде салыстыру ведомостарын толтыру.
Білім:
1. Жетіспеушілік немесе артық анықтау кезіндегі әрекеттер алгоритмі.
2. Жетіспеушілік, қайта сұрыптау, артық қорлар бойынша операцияларды құжаттамалық ресімдеу және бухгалтерлік есеп шоттарында көрсету тәртібі.
3. Түгендеу жүргізу тәртібі және оның нәтижелерін ресімдеу.
4. Бөлшек сауда желісіндегі азық-түлік тауарларының табиғи кему нормалары, сондай-ақ ҚР-да қолданыстағы барлық бекітілген кему нормалары.
5. Түгендеу жүргізу тәртібі және оның нәтижелерін ресімдеу.

3323-1-003 Закупщик
Карточка профессии:Представитель по снабжению
Код группы:
3323-2
Код наименования занятия:
3323-2-003
Наименование профессии:
Представитель по снабжению
Уровень квалификации по ОРК
5
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт;
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3323-1-006 Представитель по поставкам
Основная цель деятельности
Создание надежной поставки товаров в организацию с максимально возможной экономической эффективностью, качеством и кратчайшими сроками.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Осуществление поставки товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
2. Организация транспортировки товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
3. Передача доставленных товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
Трудовая функция 1:
Осуществление поставки товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
Навык 1:
Заключение договоров на поставку товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Устанавливать систему материальной ответственности сторон за выполнение условий централизованной доставки, рассчитывать эффективность применения централизованной доставки товаров и выявляют резервы ее повышения.
2. Планировать будущие поставки с учетом ограничений бюджета.
3. Оформлять сопроводительные, информационные, гарантийные, рекламные, претензионные, арбитражные письма, письма-подтверждения, письма-напоминания, письма-извещения, письма-просьбы, письма-уведомления и т.д.
4. Проводить деловые телефонные переговоры, используя этику делового общения.
Знания:
1. Основы управления рисками, риск и кризис менеджмент.
2. Основы управления материальными потоками.
3. Правила оформления, интерпретации и оспаривания договоров.
4. Основы общего и гражданского права, страхового и претензионного права, правил арбитражного производства.
5. Порядок составления договоров поставки.
6. Понятие, уровни и формы проявления клиентоориентированности.
7. Правила деловой переписки и телефонных переговоров. Современные нормы деловой переписки
Навык 2:
Осуществление контроля качества приобретаемой продукции
Умения:

3323-1-003 Сатып алушы
Мамандық картасы: Жабдықтау жөніндегі маман
Топ коды:
3323-2
Сабақ атауының коды:
3323-2-002
Кәсіптің атауы:
Жабдықтау жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім, (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе;
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты
Ең жоғары экономикалық тиімділікпен, сапамен және ең қысқа мерзімдермен ұйымға тауарларды сенімді жеткізуді құру.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Бөлшек сауда нүктесіне тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді жүзеге асыру
2. Тауарлық-материалдық құндылықтарды бөлшек сауда нүктесіне тасымалдауды ұйымдастыру
3. Жеткізілген тауарлық-материалдық құндылықтарды бөлшек сауда нүктесіне беру
Еңбек функциясы 1:
Бөлшек сауда нүктесіне тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізуге шарттар жасасу
Біліктілік:
1. Орталықтандырылған жеткізу шарттарын орындау үшін тараптардың материалдық жауапкершілік жүйесін белгілеу, тауарларды орталықтандырылған жеткізуді қолданудың тиімділігін есептеу және оны арттыру резервтерін анықтау.
2. Бюджет шектеулерін ескере отырып, болашақ жеткізілімдерді жоспарлау.
3. Ілеспе, ақпараттық, кепілдік, жарнама, шағым, арбитраж хаттарын, растау хаттарын, еске салу хаттарын, хабарлама хаттарын, өтініш хаттарын, хабарлама хаттарын және т. б. ресімдеу.
4. Іскерлік қарым-қатынас этикасын қолдана отырып, іскерлік телефон арқылы келіссөздер жүргізу.
Білім:
1. Тәуекелдерді басқару негіздері, тәуекел және дағдарысты басқару.
2. Материалдық ағындарды басқару негіздері.
3. Шарттарды ресімдеу, түсіндіру және даулау ережелері.
4. Жалпы және азаматтық құқықтың, сақтандыру және талап қою құқығының, төрелік іс жүргізу ережелерінің негіздері.
5. Жеткізу шарттарын жасау тәртібі.
6. Клиентке бағдарланудың тұжырымдамасы, деңгейлері мен формалары.
7. Іскерлік хат алмасу және телефон арқылы сөйлесу ережелері. Іскерлік хат алмасудың қазіргі нормалары
Дағды 2:
Сатып алынатын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру
Біліктілік:

1. Контролировать качество товаров по товарно-сопроводительным документам, удостоверяющим качество поставленных товаров (сертификат соответствия, гигиенический сертификат и т.д).
2. Составлять акты при обнаружении несоответствия качества, комплектности, маркировки, тары или упаковки требованиям стандартов, образцам, договору либо данным, указанным в маркировке и сопроводительных документах.
3. Вести учет показателей качества продукции, брака и его причин.
4. Составлять отчеты о качестве продукции.
5. Преобразовывать результаты математической статистики в диаграммы, гистограммы, контрольные графики и карты, причинно-следственные диаграммы.
Знания:
1. Международные системы менеджмента качества.
2. Методы математической статистики.
3. Санитарно-гигиенические, технико-технологические, температурные и иные требования к перевозке и хранению товаров.
4. Правила оформления документов состояния качества, сертификации и всех видов регистраций изменений, инструкций по их контролю и недопущению.
Трудовая функция 2:
Организация транспортировки товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
Навык 1:
Определение возможных маршрутов
Умения:
1. Рассчитывать грузооборот, оптимальные размеры поставки и частоту завоза товаров, потребность в транспортных средствах и многооборотной таре.
2. Анализировать расположение торговой сети, группировать предприятия розничной торговли по типам и объему товарооборота.
3. Рассчитывать сроки поставки.
4. Рассчитывать стоимость перевозки.
5. Разрабатывать оптимальные схемы прохождения груза от пункта отправления до пункта назначения в короткие сроки и при оптимальных затратах.
Знания:
1. Методика расчета стоимости перевозок.
2. Правила перевозки на различных видах транспорта.
3. Методы разработки маршрутов (графоаналитические, экономико-математические и т.д.).
4. Формы экспедиционных операций (прием от поставщика, оформление товарных и транспортных документов, материальная ответственность, сдача ценностей).
Навык 2:
Контроль за надлежащей погрузкой товарной продукции
Умения:
1. Контролировать вес товара и количество мест, качество всей продукции, целостности контейнера и упаковки товара.
2. Проверять соблюдения температурных режимов во время перевозки.
3. Проверять правильность оформления документов.
4. Фиксировать поступление информации о прибытии груза.
Знания:
1. Виды контроля качества процесса погрузки (контроль внешнего вида груза и упаковки, проверка объема груза и маркировки (на соответствие контрактным спецификациям) и т.п.)
2. Техника безопасности при проведении погрузочно-разгрузочных работ.

1. Жеткізілген тауарлардың сапасын куәландыратын тауар-ілеспе құжаттар бойынша тауарлардың сапасын бақылау (сәйкестік сертификаты, гигиеналық сертификат және т.б.).
2. Сапа, жинақтылық, таңбалау, ыдыс немесе қаптама стандарттардың талаптарына, үлгілерге, шартқа не таңбалау мен ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкес келмейтіні анықталған кезде актілер жасау.
3. Өнімнің сапа көрсеткіштерін, ақауды және оның себептерін есепке алу.
4. Өнім сапасы туралы есептер жасау.
5. Математикалық статистиканың нәтижелерін диаграммаларға, гистограммаларға, бақылау графиктері мен карталарға, себеп-салдарлық диаграммаларға түрлендіру.
Білім:
1. Халықаралық сапа менеджменті жүйелері.
2. Математикалық статистика әдістері.
3. Тауарларды тасымалдауға және сақтауға қойылатын санитариялық-гигиеналық, техникалық-технологиялық, температуралық және өзге де талаптар.
4. Сапа жай-күйі құжаттарын ресімдеу, сертификаттау және өзгерістерді тіркеудің барлық түрлері, оларды бақылау және болдырмау жөніндегі нұсқаулықтар қағидалары.
Еңбек функциясы 2:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды бөлшек сауда нүктесіне тасымалдауды ұйымдастыру
Дағды 1:
Ықтимал маршруттарды анықтау
Біліктілік:
1. Жүк айналымын, жеткізудің оңтайлы мөлшерін және тауарларды әкелу жиілігін, көлік құралдары мен көп айналымды ыдыстарға қажеттілікті есептеу.
2. Сауда желісінің орналасуын талдаңыз, бөлшек сауда кәсіпорындарын тауар айналымының түрлері мен көлемі бойынша топтау.
3. Жеткізу мерзімдерін есептеу.
4. Тасымалдау құнын есептеу.
5. Жүкті жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін қысқа мерзімде және оңтайлы шығындармен өтудің оңтайлы схемаларын әзірлеу.
Білім:
1. Тасымалдау құнын есептеу әдістемесі.
2. Көліктің әртүрлі түрлерімен тасымалдау ережелері.
3. Маршруттарды әзірлеу әдістері (графоаналитикалық, экономикалық-математикалық және т.б.).
4. Экспедициялық операциялардың нысандары (жеткізушіден қабылдау, тауар және көлік құжаттарын ресімдеу, материалдық жауапкершілік, құндылықтарды тапсыру).
Дағды 2:
Тауар өнімінің тиелуін бақылау
Біліктілік:
1. Тауардың салмағын және орындардың санын, барлық өнімнің сапасын, контейнердің тұтастығын және тауардың қаптамасын бақылау.
2. Тасымалдау кезінде температуралық режимдердің сақталуын тексеру.
3. Құжаттардың дұрыстығын тексеру.
4. Жүктің келуі туралы ақпараттың түсуін тіркеу.
Білім:
1. Тиеу процесінің сапасын бақылау түрлері (жүктің сыртқы түрін және қаптамасын бақылау, жүктің көлемін және таңбалауды тексеру (келісімшарттық ерекшеліктерге сәйкестігін) және т. б.)
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.

3. Нормативно-правовые документы РК, регламентирующие грузоперевозки.
4. Методика контроля качества погрузок (отгрузок) товарной продукции.
5. Расчет норм времени на погрузку и перевозку грузов, случаи при которых рассчитанные нормы могут увеличиться или уменьшиться.
Трудовая функция 3:
Передача доставленных товарно-материальных ценностей в точку розничной торговли
Навык 1:
Оценка и контроль количества прибывшего товара в соответствии с документами
Умения:
1. Фиксировать расхождение в количестве и качестве прибывшего товара.
2. Актировать разницу при обнаружении расхождений.
3. Проверять соответствие принимаемого товара товарно-сопроводительным документам по основным идентифицирующим признакам: наименование товара, сорт, класс, артикул, марка, а также наименование изготовителя, даты выпуска и т.д.
4. Визуально определять дефекты упаковки, правильное расположение ярлыков, пломб и маркировки.
5. Контролировать исполнение договорных обязательств на основании документов, предусмотренных условиями поставки товаров и правилами перевозки грузов.
6. Контролировать обеспеченность сохранности груза при перевозке, в частности на транспортных средствах или контейнерах наличие пломб отправителя, целостность пломб и т.д., а также соответствие груза и транспортной маркировки, указанном в документах.
Знания:
1. Виды и причины расхождения в количестве и качестве товара.
2. Виды дефектов упаковки.
3. Правила пломбирования и маркировки товаров.
4. Документы, предусмотренные условиями поставки товаров и правилами перевозки грузов (накладная, счет-фактура, товарно-транспортная накладная и т.п.).
5. Правила и причины возможного возврата товара.
Навык 2:
Оформление установленной приемосдаточной документации
Умения:
1. Оформлять сопроводительные документы.
2. Вести учет и архивацию документов, необходимых при приеме и сдаче поставленной товарной продукции.
Знания:
1. Порядок оформления приемо-сдаточной документации.
2. Нормативно-правовые документы, действующие в РК, касающиеся перевозок, ввоза и т.п.
3. Виды товаросопроводительных документов, правила из заполнения (транспортная накладная, договор, товарно-транспортная накладная и т.п.).
4. Правила международной поставки товаров, правила оформления необходимых документов (CVR- накладная, отгрузочную спецификацию, фактуру-спецификацию, сертификат качества, карантинный и ветеринарный сертификаты или свидетельства и т.д.).
5. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Порядочность
Ответственность
Внимательность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Инициативность
Коммуникабельность
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4

3. Жүк тасымалын реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық құжаттары.
4. Тауар өнімін тиеу (тиеу) сапасын бақылау әдістемесі.
5. Есептелген нормалар ұлғаюы немесе азаюы мүмкін жағдайларда жүктерді тиеуге және тасымалдауға арналған уақыт нормаларын есептеу.
Еңбек функциясы 3:
Жеткізілген тауарлық-материалдық құндылықтарды бөлшек сауда нүктесіне беру
Дағды 1:
Құжаттарға сәйкес келген тауардың санын бағалау және бақылау
Біліктілік:
1. Келген тауардың саны мен сапасындағы алшақтықты белгілеу.
2. Сәйкессіздіктер анықталған кезде айырмашылықты белсендіру.
3. Қабылданатын тауардың негізгі сәйкестендіру белгілері бойынша тауар-ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру: тауардың атауы, сорты, сыныбы, артикулы, маркасы, сондай-ақ дайындаушының атауы, шығарылған күні және т. б.
4. Қаптаманың ақауларын, жапсырмалардың, пломбалардың және таңбалаудың дұрыс орналасуын көзбен анықтау.
5. Тауарларды жеткізу шарттарында және жүктерді тасымалдау ережелерінде көзделген құжаттар негізінде шарттық міндеттемелердің орындалуын бақылау.
6. Тасымалдау кезінде, атап айтқанда көлік құралдарында немесе контейнерлерде жүктің сақталуының қамтамасыз етілуін жөнелтуші пломбаларының болуын, пломбалардың тұтастығын және т.б., сондай-ақ құжаттарда көрсетілген жүктің және көліктік таңбалаудың сәйкестігін бақылау.
Білім:
1. Тауардың саны мен сапасындағы алшақтықтың түрлері мен себептері.
2. Қаптамадағы ақаулардың түрлері.
3. Тауарларды пломбалау және таңбалау ережесі.
4. Тауарларды жеткізу шарттарында және жүктерді тасымалдау ережелерінде көзделген құжаттар (жүкқұжат, шот-фактура, тауар-көлік жүкқұжаты және т.б.).
5. Тауарды қайтарудың ережелері мен себептері.
Дағды 2:
Белгіленген қабылдау тапсыру құжаттамасын ресімдеу
Біліктілік:
1. Ілеспе құжаттарды рәсімдеу.
2. Жеткізілген тауарлық өнімді қабылдау және тапсыру кезінде қажетті құжаттарды есепке алу және мұрағаттау.
Білім:
1. Қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу тәртібі.
2. ҚР-да қолданыстағы тасымалдауға, әкелуге және т. б. қатысты нормативтік-құқықтық құжаттар.
3. Тауарға ілеспе құжаттардың түрлері, толтыру ережелері (көлік жүкқұжаты, шарт, тауар-көлік жүкқұжаты және т.б.).
4. Тауарларды халықаралық жеткізу ережелері, қажетті құжаттарды ресімдеу ережелері (CMR-жүкқұжат, жөнелту спецификациясы, фактура-спецификация, сапа сертификаты, карантиндік және ветеринариялық сертификаттар немесе куәліктер және т.б.).
5. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Шеберлікті тану мүмкіндігі
Әдептілік
Жауапкершілік
Зейін
Тәртіп
Стресске төзімділік
Бастама
Қарым-қатынас
Қажет емес
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4

Адрес: Астана г.а., Есильский р. а., пр.Мангилик Ел, д.8/2
Контакты: (7172) 76-88-10, 76-88-30 Факс: (7172)76-88-04 e-mail: z_bulatova@mail.ru, kense@qaztrade.org.kz, веб-сайт www.qaztrade.org.kz;
Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8-ПР от 30.11.2023 года
Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 декабря 2023 года.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": № 357 от 09 октября 2023 года
Номер версии и год выпуска: Версия №1 2023 года
Дата ориентировочного пересмотра: 01 января 2026 года
Приложение 2
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
14 мая 2024 года № 210-НҚ
Профессиональный стандарт
"Розничная торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Розничная торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше)", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда работников и применяется в области торговой деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Оптовая торговля – предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием.
2) Магазин – капитальное стационарное строение или его часть, обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями для приема, хранения и подготовки товаров к продаже.
3) Розничная торговля – предпринимательская деятельность по продаже покупателю товаров, предназначенных для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью.
4) Товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) МСКО – международная стандартная классификация образования.

Мекен-жайы: Астана қ. а., Есіл өз. А., Мәңгілік Ел даңғылы, 8/2 үй
Байланыс: (7172) 76-88-10, 76-88-30 Факс (7172) 76-88-04
e-mail z_bulatova@mail.ru, kense@qaztrade.org.kz
Веб-сайт www.qaztrade.org.kz
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 30 қарашадағы 8 – ПР
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 11 желтоқсан 2023 жылғы қорытындысы
Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 09.10.2023 ж. № 357
Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: №1 нұсқа 2023 жыл
Болжалды қайта қарау күні: 01 қаңтар 2026 жыл
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 210-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт
"Сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарының бөлшек саудасы"
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы: "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын бөлшек саудада сату" кәсіптік стандарты әзірленді, ол біліктілік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындауға арналған, жұмысшылардың мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қатысты және сауда қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бөлшек сауда – сатып алушыға жеке, отбасылық, үй iшiнде немесе кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес өзгедей пайдалануға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
2) Дүкен – сауда, қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлармен, сондай-ақ тауарларды қабылдауға, сақтауға және сатуға дайындауға арналған үй-жайлармен қамтамасыз етілген тұрақты жұмыс істейтін күрделі құрылыс немесе оның бөлігі.
3) Көтерме сауда – кейiннен сатуға немесе жеке, отбасылық, үй iшiнде және осындай өзгедей пайдаланумен байланысты емес өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
4) Тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі

3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник.
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
Название Профессионального стандарта:
Розничная торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше)
Номер Профессионального стандарта:
G45113007
Названия секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
G Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
45 Оптовая и розничная торговля автомобилями и мотоциклами и их ремонт
45.1 Торговля автомобилями
45.11 Торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами
45.11.3 Розничная торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами в торговых объектах с торговой площадью более 2000 кв.м (2000 кв.м и выше)
Краткое описание Профессионального стандарта:
Торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами включает розничную торговлю новыми и подержанными транспортными средствами: пассажирскими автомобилями, включая специализированные пассажирские автомобили, такие как машины скорой помощи, микроавтобусы и т.д. (весом не более 3,5 тонн), а также розничную торговлю внедорожными автотранспортными средствами (весом не более 3,5 тонн).
Глава 3. Карточки профессий
Перечень карточек профессий
Менеджер по продаже автомобилей
4 уровень ОРК
Агент по послепродажному сервисному обслуживанию клиентов
4 уровень ОРК
Заведующий отделом (в торговле)
6 уровень ОРК
Заведующий предприятием розничной торговли
6 уровень ОРК
Заведующий секцией (в торговле)
6 уровень ОРК
Заведующий товарным комплексом
6 уровень ОРК
Начальник отдела (в торговле)
6 уровень ОРК
Начальник службы оптовой и розничной торговли
6 уровень ОРК
Руководитель (управляющий) в торговле
6 уровень ОРК
Руководитель категорийного менеджмента
6 уровень ОРК
Руководитель универсама
6 уровень ОРК
Карточка профессии: Менеджер по продаже автомобилей
Код группы:
2433-1
Код наименования занятия:
2433-1-009
Наименование профессии:
Менеджер по продаже автомобилей
Уровень квалификации по ОРК
4
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Продажа товаров и услуг компании, расширение круга клиентов и поддержание партнерских отношений с ними.
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:

3) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2 тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
Кәсіптік
стандарттың атауы:
Сауда алаңы 2000 шаршы метрден (2000 шаршы метр және одан жоғары) асатын сауда объектілерінде автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарының бөлшек саудасы
Кәсіптік стандарт нөмірі:
G45113007
ЭҚЖЖ сәйкес секцияның, бөлімнің, топтың, сыныптың және кіші сыныптың атаулары
G көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу
45 Автомобильдер мен мотоциклдердің көтерме және бөлшек саудасы және оларды жөндеу
45.1 автомобиль саудасы
45.11 автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарымен сауда жасау
45.11.3 сауда алаңы 2000 шаршы метрден асатын (2000 шаршы метр және одан жоғары)сауда объектілерінде автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарының бөлшек саудасы
Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарының саудасы жаңа және пайдаланылған көлік құралдарының: жедел жәрдем машиналары, шағын автобустар және т.б. сияқты мамандандырылған жолаушылар автомобильдерін қоса алғанда, жолаушылар автомобильдерінің бөлшек саудасын (салмағы 3,5 тоннадан аспайтын), сондай-ақ жол талғамайтын автокөлік құралдарының бөлшек саудасын (салмағы 3,5 тоннадан аспайтын) қамтиды.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
Кәсіптер карточкаларының тізімі
Автокөлік сату жөніндегі менеджер
4 СБШ деңгейі
Клиенттерге сатылымнан кейін сервистік қызмет көрсету агенті
4 СБШ деңгейі
Бөлім меңгерушісі (саудада)
6 СБШ деңгейі
Бөлшек сауда кәсіпорнының меңгерушісі
6 СБШ деңгейі
Секция меңгерушісі (саудада)
6 СБШ деңгейі
Тауар кешенінің меңгерушісі
6 СБШ деңгейі
Бөлім бастығы (саудада)
6 СБШ деңгейі
Көтерме және бөлшек сауда қызметінің бастығы
6 СБШ деңгейі
Саудадағы басшы (басқарушы)
6 СБШ деңгейі
Санатты менеджмент басшысы
6 СБШ деңгейі
Универсам жетекшісі
6 СБШ деңгейі
Мамандық картасы: Техникалық тауарларды сату жөніндегі маман.
Топ коды:
Сабақ атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Техникалық тауарларды сату жөніндегі маман.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Бакалавр, практикалық тәжірибе
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Компанияның тауарлары мен қызметтерін сату, клиенттер шеңберін кеңейту және олармен серіктестікті сақтау.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Формирование клиентской базы.
2. Ведение преддоговорной работы и предпродажных мероприятий.
3. Обеспечение выполнения договорных обязательств.
Трудовая функция 1:
Формирование клиентской базы
Навык 1:
Поиск и выявление потенциальных клиентов
Умения:
1. Работать с посетителями торгового объекта с целью выявления намерений покупки продукции.
2. Запрашивать информацию у посетителей о лицах, потенциально заинтересованных в продукции и услугах.
3. Вести мониторинг открытых информационных ресурсов, социальных сетей, форумов с целью выявления лиц, заинтересованных в покупке автомобиля или запасных частей.
4. Вести деловую переписку.
5. Обеспечивать конфиденциальность полученной информации.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области работы с конфиденциальной информацией.
2. Техника ведения переговоров.
3. Техника продаж.
4. Методика выявления потребностей клиента.
5. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
6. Основы межличностных отношений.
7. Этика делового общения.
Навык 2:
Сбор, обработка, анализ и актуализация информации о клиентах и их потребностях
Умения:
1. Определять приоритетные потребности клиента и фиксировать их в базе данных.
2. Проводить анализ потребностей клиентов, и выявлять наиболее часто встречаемые потребности.
3. Работать со специализированным программным обеспечением торговых фирм и дилерских центров.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области работы с конфиденциальной информацией.
2. Принципы корпоративной культуры.
3. Техника ведения переговоров.
4. Техника продаж.
5. Основы статистики.
6. Методика выявления потребностей клиента.
7. Методы управления временем.
8. Основы делопроизводства.
9. Современное программное обеспечение, применяемое в торговых фирмах и дилерских центрах.
10. Этика делового общения.
Навык 3:
Мониторинг деятельности конкурентов
Умения:
1. Анализировать деятельность конкурентов.
2. Использовать информационные базы данных торговых фирм и дилерских центров по продаже автомобилей.
3. Проводить опрос потенциальных клиентов о преимуществах и недостатках продукции конкурентов.
4. Проводить мониторинг активности конкурентов на сайтах и страничках в социальных сетях
Знания:
1. Методы сбора информации (опрос, наблюдение).
2. Конкуренты в сегменте рынка.
3. Основы маркетинга.
4. Методики анализа конкурентной среды.
Трудовая функция 2:
Ведение преддоговорной работы и предпродажных мероприятий.
Навык 1:
Информирование клиентов о технических характеристиках и потребительских свойствах продукции
Умения:

1. Клиенттік базаны қалыптастыру.
2. Келісім-шарт алдындағы жұмыстарды және сату алдындағы іс-шараларды жүргізу.
3. Шарттық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету.
4. Клиенттің сатудан кейінгі консультациялық-ақпараттық сүйемелдеуі.
5. Сату жоспарының орындалуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциясы 1:
Клиенттік базаны қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуетті клиенттерді табу және анықтау
Дағдылар:
1. Өнімді сатып алу ниетін анықтау мақсатында сауда объектісіне келушілермен жұмыс істеу.
2. Келушілерден өнімдер мен қызметтерге қызығушылық танытатын адамдар туралы ақпарат сұрау.
3. Автокөлікті немесе қосалқы бөлшектерді сатып алуға мүдделі тұлғаларды анықтау мақсатында Ашық ақпараттық ресурстарға, әлеуметтік желілерге, форумдарға мониторинг жүргізу.
4. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
5. Алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының құпия ақпаратпен жұмыс саласындағы заңнамасы.
2. Келіссөздер жүргізу техникасы.
3. Сату техникасы.
4. Клиенттің қажеттіліктерін анықтау әдістемесі.
5. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері.
6. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
7. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Дағды 2:
Клиенттер мен олардың қажеттіліктері туралы ақпаратты жинау, өңдеу, талдау және өзектендіру
Біліктілік:
1. Клиенттің басым қажеттіліктерін анықтаңыз және оларды дерекқорға бекіту.
2. Клиенттердің қажеттіліктерін талдау және жиі кездесетін қажеттіліктерді анықтау.
3. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық жасақтамасымен жұмыс жасау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының құпия ақпаратпен жұмыс саласындағы заңнамасы.
2. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
3. Келіссөздер жүргізу техникасы.
4. Сату техникасы.
5. Статистика негіздері.
6. Клиенттің қажеттіліктерін анықтау әдістемесі.
7. Уақытты басқару әдістері.
8. Іс жүргізу негіздері.
9. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтарда қолданылатын заманауи бағдарламалық жасақтама.
10. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Дағды 3:
Бәсекелестер қызметінің мониторингі
Біліктілік:
1. Бәсекелестердің қызметін талдау.
2. Сауда фирмалары мен автокөлік сататын дилерлік орталықтардың ақпараттық дерекқорларын пайдаланыңыз.
3. Бәсекелестер өнімдерінің артықшылықтары мен кемшіліктері туралы әлеуетті клиенттерге сауалнама жүргізу.
4. Әлеуметтік желілердегі сайттар мен беттерде бәсекелестердің белсенділігіне мониторинг жүргізу
Білімі:
1. Ақпарат жинау әдістері (сауалнама, бақылау).
2. Нарық сегментіндегі бәсекелестер.
3. Маркетинг негіздері.
4. Бәсекелестік ортаны талдау әдістері.
Еңбек функциясы 2:
Келісім-шарт алдындағы жұмыстарды және сату алдындағы іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Тұтынушыларды өнімнің техникалық сипаттамалары мен тұтынушылық қасиеттері туралы хабардар ету
Біліктілік:

1. Предоставлять информацию клиенту по продукции и услугам в доступной форме.
2. Вовлекать в презентацию клиента.
3. Проводить тест-драйв/пробную поездку, демонстрируя выгоды для клиента с учетом техники продаж и стандартов организации.
4. Обеспечивать безопасность клиента при проведении тест-драйва/пробной поездки.
5. Оформлять соответствующую документацию для проведения тест-драйва/пробной поездки в соответствии со стандартами организации.
Знания
1. Основы межличностных отношений.
2. Техники продаж.
3. Техника ведения переговоров.
4. Методика проведения презентаций.
5. Методы управления временем.
6. Принципы корпоративной культуры.
7. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
8. Современное программное обеспечение торговой фирмы или дилерского центра.
9. Этика делового общения.
10. Правила дорожного движения.
Навык 2:
Подготовка, проведение и анализ результатов преддоговорной работы с клиентами
Умения:
1. Проводить преддоговорную работу в части обсуждения окончательных условий договора.
2. Проводить калькуляцию окончательной стоимости продаваемого товара.
3. Анализировать результаты преддоговорной работы с клиентом и разрабатывать план дальнейших действий.
4. Фиксировать результаты преддоговорной работы в установленной форме.
Знания:
1. Основы кредитования.
2. Основы межличностных отношений.
3. Техника ведения переговоров.
4. Принципы корпоративной культуры.
5. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
6. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
7. Этика делового общения.
Навык 3:
Стимулирование клиентов на заключение сделки
Умения:
1. Убедить клиента в необходимости купить продукцию компании.
2. Работать с возражениями клиента.
3. Организовывать взаимодействие клиента со смежными структурами организации.
4. Обеспечивать конфиденциальность полученной информации.
5. Применять техники и методы ведения деловых переговоров.
6. Разрешать конфликтные ситуации.
Знания:
1. Основы маркетинга.
2. Основы организации послепродажного обслуживания.
3. Основы кредитования.
4. Основы делопроизводства.
5. Основы межличностных отношений.
6. Техники продаж.
7. Техника ведения переговоров.
8. Принципы корпоративной культуры.
9. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
10. Этика делового общения.
Трудовая функция 3:
Продажа продукции и обеспечение выполнения договорных обязательств
Навык 1:
Сопровождение клиентов с момента заключения сделки до выдачи
продукции
Умения:

1. Клиентке өнімдер мен қызметтер туралы ақпаратты қолжетімді нысанда ұсыну.
2. Клиентті презентацияға тарту.
3. Сату техникасы мен ұйым стандарттарын ескере отырып, клиент үшін артықшылықтарды көрсете отырып, сынақ дискісін/сынақ сапарын өткізу.
4. Сынақ дискісін/сынақ сапарын жүргізу кезінде клиенттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Ұйымның стандарттарына сәйкес тест-драйв/сынақ сапарын өткізу үшін тиісті құжаттаманы ресімдеу.
Білімі:
1. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
2. Сату техникасы.
3. Келіссөздер жүргізу техникасы.
4. Презентациялар өткізу әдістемесі.
5. Уақытты басқару әдістері.
6. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
7. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
8. Сауда фирмасының немесе дилерлік орталықтың заманауи бағдарламалық жасақтамасы.
9. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
10. Жол қозғалысы ережелері.
Дағды 2:
Клиенттермен келісім-шарт алдындағы жұмыстың нәтижелерін дайындау, жүргізу және талдау
Біліктілік:
1. Шарттың түпкілікті талаптарын талқылау бөлігінде шарт алдындағы жұмысты жүргізу.
2. Сатылатын тауардың түпкілікті құнын есептеу.
3. Клиентпен келісім-шарт алдындағы жұмыстың нәтижелерін талдау және одан әрі іс-қимыл жоспарын әзірлеу.
4. Келісім-шарт алдындағы жұмыстың нәтижелерін белгіленген нысанда тіркеу.
Білімі:
1. Несиелеу негіздері.
2. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
3. Келіссөздер жүргізу техникасы.
4. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
5. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
6. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері.
7. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Дағды 3:
Клиенттерді мәміле жасауға ынталандыру
Біліктілік:
1. Клиентті компания өнімдерін сатып алу қажеттілігіне сендіру.
2. Клиенттің қарсылықтарымен жұмыс жасау.
3. Клиенттің ұйымның іргелес құрылымдарымен өзара әрекеттесуін ұйымдастыру.
4. Алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету.
5. Іскерлік келіссөздер жүргізу әдістері мен әдістерін қолдану.
6. Жанжалды жағдайларды шешу.
Білімі:
1. Маркетинг негіздері.
2. Сатудан кейінгі қызметті ұйымдастыру негіздері.
3. Несиелеу негіздері.
4. Іс жүргізу негіздері.
5. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
6. Сату техникасы.
7. Келіссөздер жүргізу техникасы.
8. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
9. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
10. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Еңбек функциясы 3:
Өнімді сату және шарттық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мәміле жасалған сәттен бастап бергенге дейін клиенттерді сүйемелдеу
өнімдер
Біліктілік:

1. Оформлять и согласовывать договор в соответствии с Гражданским Кодексом РК.
2. Подготавливать документацию для формирования заказа продукции в производство
3. Следить за соблюдением сроков поставки и информировать клиента о возможных изменениях.
4. Отслеживать движение продукта от организации-производителя до места реализации.
5. Оформлять заказ на установку дополнительного оборудования.
6. Взаимодействовать со смежными структурами.
7. Планировать и контролировать поступление денежных средств.
8. Осуществлять/контролировать отгрузку/выдачу продукции клиенту.
9. Оформлять сопроводительную документацию при отгрузке/выдаче продукции.
10. Осуществлять урегулирование спорных вопросов, претензий.
11. Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
Знания:
1. Принципы корпоративной культуры.
2. Основы менеджмента.
3. Основы маркетинга.
4. Основы кредитования.
5. Основы страхования.
6. Основы таможенного права.
7. Основы бухгалтерского и складского учета.
8. Основы межличностных отношений.
9. Принципы и порядок ведения претензионной работы.
10. Принципы ведения деловых переговоров.
11. Этика делового общения.
12. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
Навык 2:
Мониторинг и контроль выполнения условий договоров
Умения:
1. Следить за соблюдением сроков поставки и информировать клиента о возможных изменениях.
2. Отслеживать движение продукта от организации-производителя до места реализации.
3. Взаимодействовать со смежными структурами.
4. Принимать корректирующие меры по соблюдению договорных обязательств.
5. Планировать и контролировать поступление денежных средств.
6. Осуществлять урегулирование спорных вопросов, претензий.
7. Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
8. Разрешать конфликтные ситуации.
Знания:
1. Основы таможенного права.
2. Основы бухгалтерского и складского учета.
3. Основы логистики.
4. Основы делопроизводства.
5. Методы управления временем.
6. Принципы и порядок ведения претензионной работы.
7. Принципы ведения деловых переговоров.
8. Этика делового общения.
9. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Исполнительность
Ответственность
Внимательность
Коммуникабельность
Аккуратность
Дисциплинированность
Уравновешенность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5
3322-1-002 Агент по послепродажному сервисному обслуживанию клиентов
Карточка профессии: Агент по послепродажному сервисному обслуживанию клиентов
Код группы:

1. ҚР Азаматтық Кодексіне сәйкес шартты ресімдеу және келісу.
2. Өндіріске өнімнің тапсырысын қалыптастыру үшін құжаттама дайындау
3. Жеткізу мерзімдерінің сақталуын қадағалаңыз және клиентке ықтимал өзгерістер туралы хабарлау.
4. Өндіруші ұйымнан сату орнына дейін өнімнің қозғалысын қадағалау.
5. Қосымша жабдықты орнатуға тапсырыс беру.
6. Іргелес құрылымдармен өзара әрекеттесу.
7. Ақша қаражаттарының түсуін жоспарлау және бақылау.
8. Клиентке өнімді жөнелтуді/беруді жүзеге асыру / бақылау.
9. Өнімді жөнелту/беру кезінде ілеспе құжаттаманы ресімдеу.
10. Даулы мәселелерді, талаптарды реттеуді жүзеге асыру.
11. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдалану.
Білімі:
1. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
2. Менеджмент негіздері.
3. Маркетинг негіздері.
4. Несиелеу негіздері.
5. Сақтандыру негіздері.
6. Кеден құқығының негіздері.
7. Бухгалтерлік және қоймалық есеп негіздері.
8. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
9. Талап қою жұмысын жүргізудің принциптері мен тәртібі.
10. Іскерлік келіссөздер жүргізу принциптері.
11. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
12. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері.
Дағды 2:
Шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу және бақылау
Біліктілік:
1. Жеткізу мерзімдерінің сақталуын қадағалаңыз және клиентке ықтимал өзгерістер туралы хабарлау.
2. Өндіруші ұйымнан сату орнына дейін өнімнің қозғалысын қадағалау.
3. Іргелес құрылымдармен өзара әрекеттесу.
4. Шарттық міндеттемелерді сақтау бойынша түзету шараларын қабылдау.
5. Ақша қаражаттарының түсуін жоспарлау және бақылау.
6. Даулы мәселелерді, талаптарды реттеуді жүзеге асыру.
7. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдаланыңыз.
8. Жанжалды жағдайларды шешу
Білімі:
1. Кеден құқығының негіздері.
2. Бухгалтерлік және қоймалық есеп негіздері.
3. Логистика негіздері.
4. Іс жүргізу негіздері.
5. Уақытты басқару әдістері.
6. Талап қою жұмысын жүргізудің принциптері мен тәртібі.
7. Іскерлік келіссөздер жүргізу принциптері.
8. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
9. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Орындаушылық
Жауапкершілік
Зейін
Қарым-қатынас
Дәлдік
Тәртіп
Тепе-теңдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
5
Клиенттерге сатудан кейінгі қызмет көрсету агенті
Мамандық картасы: Клиенттерге сатылымнан кейін сервистік қызмет көрсету агенті
Топ коды:

3322-1
Код наименования занятия:
3322-1-002
Наименование профессии:
Агент по послепродажному сервисному обслуживанию клиентов
Уровень квалификации по ОРК
4
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт;
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Консультация клиентов по сервисному и гарантийному обслуживанию автомобилей, продажа товаров и услуг компании, расширение круга клиентов и поддержание партнерских отношений с ними
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Послепродажное консультационно-информационное сопровождение клиента
2. Продажа запасных частей и расходных материалов и организация работ по сервисному и гарантийному обслуживанию автомобилей
Трудовая функция 1:
Послепродажное консультационно-информационное сопровождение клиента
Навык 1:
Информационно-справочное консультирование клиентов
Умения:
1. Консультировать клиентов по вопросам сервисного и гарантийного обслуживания автомобилей.
2. Разрабатывать план послепродажного сопровождения клиента.
3. Инициировать контакт с клиентом с целью установления долгосрочных отношений.
4. Выделять приоритетные потребности клиента и фиксировать их в базе данных.
5. Вести деловую переписку.
6. Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
7. Разрешать конфликтные ситуации.
Знания:
1. Принципы корпоративной культуры.
2. Основы делопроизводства.
3. Основы межличностных отношений.
4. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
5. Принципы и порядок ведения претензионной работы.
6. Принципы ведения деловых переговоров.
Навык 2:
Контроль степени удовлетворенности клиентов качеством обслуживания
Умения:
1. Собирать информацию об уровне удовлетворенности клиента качеством предоставления услуг посредством проведения опросов.
2. Соблюдать конфиденциальность информации о клиенте.
3. Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
4. Разрешать конфликтные ситуации.
Знания:
1. Принципы корпоративной культуры.
2. Методы проведения опросов в различных формах.
3. Основы межличностных отношений.
4. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
5. Принципы и порядок ведения претензионной работы.
6. Принципы ведения деловых переговоров.
Трудовая функция 2:
Продажа запасных частей и расходных материалов и
организация работ по сервисному и гарантийному обслуживанию автомобилей
Навык 1:
Прием заявок на сервисное и гарантийное обслуживание
Умения:

3322-1
Сабақ атауының коды:
3322-1-002
Кәсіптің атауы:
Клиенттерге сатылымнан кейін сервистік қызмет көрсету агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім, (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе;
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автокөліктерге қызмет көрсету және кепілдік беру бойынша клиенттерге кеңес беру, компанияның тауарлары мен қызметтерін сату, клиенттер шеңберін кеңейту және олармен серіктестікті сақтау
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Клиентті сатудан кейінгі консультациялық-ақпараттық сүйемелдеу
2. Қосалқы бөлшектер мен шығын материалдарын сату және автомобильдерге сервистік және кепілдік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
Клиентті сатудан кейінгі консультациялық-ақпараттық сүйемелдеу
Дағды 1:
Клиенттерге ақпараттық-анықтамалық кеңес беру
Біліктілік:
1. Клиенттерге автомобильдерге қызмет көрсету және кепілдік беру мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Клиентті сатудан кейінгі қолдау жоспарын жасаңыз.
3. Ұзақ мерзімді қарым-қатынас орнату мақсатында клиентпен байланыс орнату.
4. Клиенттің басым қажеттіліктерін бөлектеңіз және оларды дерекқорға бекіту.
5. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
6. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдалану.
7. Жанжалды жағдайларды шешу.
Білімі:
1. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
2. Іс жүргізу негіздері.
3. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
4. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
5. Талап қою жұмысын жүргізудің принциптері мен тәртібі.
6. Іскерлік келіссөздер жүргізу принциптері.
Дағды 2:
Клиенттердің қызмет көрсету сапасына қанағаттану дәрежесін бақылау
Біліктілік:
1. Сауалнама жүргізу арқылы клиенттің қызмет көрсету сапасына қанағаттану деңгейі туралы ақпарат жинау.
2. Клиент туралы ақпараттың құпиялылығын сақтау.
3. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдалану.
4. Жанжалды жағдайларды шешу.
Білімі:
1. Корпоративтік мәдениеттің принциптері.
2. Әр түрлі формада сауалнама жүргізу әдістері.
3. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
4. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
5. Талап қою жұмысын жүргізудің принциптері мен тәртібі.
6. Іскерлік келіссөздер жүргізу принциптері.
Еңбек функциясы 2:
Қосалқы бөлшектер мен шығын материалдарын сату және
автомобильдерге сервистік және кепілдік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Сервистік және кепілдік қызмет көрсетуге өтінімдерді қабылдау
Біліктілік:

1. Принимать и фиксировать заявки на сервисное и гарантийное обслуживание автомобилей.
2. Вести деловые переговоры.
3. Вести деловую переписку.
4. Соблюдать конфиденциальность информации о клиенте.
5. Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
Знания:
1. Основы делопроизводства.
2. Основы межличностных отношений.
3. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
4. Принципы ведения деловых переговоров.
Навык 2:
Подбор и продажа запасных частей и расходных материалов к автомобилям
Умения:
1 Разрабатывать рекомендации для клиента по сервисному обслуживанию автомобиля.
2 Работать с каталогами запасных частей и расходных материалов к автомобилям.
3 Использовать программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
4 Составление первичной документации на отпуск товаров со склада.
Знания:
1. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
2. Основы межличностных отношений.
3. Основы бухгалтерского учета.
4. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров
Навык 3:
Организация работ по гарантийному и сервисному обслуживанию автомобилей
Умения:
1. Составлять перечень работ в рамках гарантийного и сервисного обслуживания автомобиля.
2. Проводить расчет необходимого количества рабочего времени для проведения сервисного обслуживания автомобиля.
3. Составлять договора о сервисном обслуживании автомобиля.
4. Составлять акт о выполненных работах или оказанных услугах.
5. Составлять акт приема/передачи автомобиля.
6. Проодить контроль качества проведенных работ по гарантийному и сервисному обслуживанию автомобиля.
Знания:
1. Устройство и особенности конструкции транспортного средства: двигателя, трансмиссии, систем безопасности, кузова.
2. Основы межличностных отношений.
3. Основы бухгалтерского учета.
4. Специализированные программные продукты торговых фирм и дилерских центров.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Исполнительность
Ответственность
Коммуникабельность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Уравновешенность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
-
Карточка профессии: Заведующий отделом (в торговле)
Код группы:

1. Автомобильдерге сервистік және кепілдік қызмет көрсетуге өтінімдерді қабылдау және тіркеу.
2. Іскерлік келіссөздер жүргізу.
3. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
4. Клиент туралы ақпараттың құпиялылығын сақтау.
5. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдаланыңыз.
Білімі:
1. Іс жүргізу негіздері.
2. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
3. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
4. Іскерлік келіссөздер жүргізу принциптері.
Дағды 2:
Автомобильдерге қосалқы бөлшектер мен шығын материалдарын іріктеу және сату
Біліктілік:
1 Автокөлікке қызмет көрсету бойынша клиентке ұсыныстар әзірлеу.
2 Автокөліктерге арналған қосалқы бөлшектер мен шығын материалдарының каталогтарымен жұмыс істеу.
3 Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың бағдарламалық өнімдерін пайдалану.
4 Тауарларды қоймадан босатуға арналған бастапқы құжаттаманы жасау.
Білімі:
1. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
2. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
3. Бухгалтерлік есеп негіздері.
4. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері
Дағды 3:
Автокөліктерге кепілдік және сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Біліктілік:
1. Автокөлікке кепілдік және сервистік қызмет көрсету шеңберінде жұмыстардың тізімін жасау.
2. Автокөлікке қызмет көрсету үшін қажетті жұмыс уақытын есептеу.
3. Автокөлікке қызмет көрсету туралы келісімшарттар жасау.
4. Орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер туралы акт жасау.
5. Автокөлікті қабылдау/беру актісін жасау.
6. Автокөлікке кепілдік және сервистік қызмет көрсету бойынша жүргізілген жұмыстардың сапасына бақылау жүргізу.
Білімі:
1. Көлік құралының құрылымы мен дизайн ерекшеліктері: қозғалтқыш, беріліс қорабы, қауіпсіздік жүйелері, шанақ.
2. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
3. Бухгалтерлік есеп негіздері.
4. Сауда фирмалары мен дилерлік орталықтардың мамандандырылған бағдарламалық өнімдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Орындаушылық
Жауапкершілік
Қарым-қатынас
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Тепе-теңдік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
-
Мамандық картасы: бөлім меңгерушісі (саудада)
Топ коды:

1420-0
Код наименования занятия:
1420-0-007
Наименование профессии:
Заведующий отделом (в торговле)
Уровень квалификации по ОРК
6
подуровень квалификации по ОРК
6
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Бакалавр и дополнительное профессиональное образование (сертификационные курсы), практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение визуального входного контроля товарно-материальных ценностей
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Стратегическое и оперативное управление магазинами ритейл сети
2. Анализ конкурентной среды
3. Контроль работы магазинов
4. Обеспечение оптимального уровня расходов
5. Управление персоналом
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Трудовая функция 1:
Стратегическое и оперативное управление магазинами ритейл сети
Навык 1:
Обеспечение стратегического плана развития
Умения:

1420-0
Сабақ атауының коды:
1420-0-007
Кәсіптің атауы:
Бөлім меңгерушісі (саудада)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Бакалавр және қосымша кәсіптік білім (сертификаттау курстары), практикалық тәжірибе
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауар-материалдық құндылықтарға көзбен шолып кіру бақылауын жүргізу
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дүкендерді стратегиялық және жедел басқару бөлшек сауда желілері
2. Бәсекелестік ортаны талдау
3. Дүкендердің жұмысын бақылау
4. Шығындардың оңтайлы деңгейін қамтамасыз ету
5. Персоналды басқару
1.
2.
3.
4.
5.
Еңбек функциясы 1:
Дүкендерді стратегиялық және жедел басқару бөлшек сауда желілері
Дағды 1:
Стратегиялық даму жоспарын қамтамасыз ету
Біліктілік:

1. Обеспечение выполнения плана продаж по качественным и количественным показателям по всем магазинам торговой сети.
2. Увеличение товарооборота с целью достижения стабильного прироста продаж.
3. Участие в формировании стратегического и тактического планов развития ритейл компании.
4. Контроль выполнения планов развития и расширения торговой сети.
Знания:
1. Знание различных методологий продаж.
2. Аналитика продаж, планирование и прогнозирование
3. Знания экономики, организации труда и управления.
Навык 2:
Оперативное управление магазинами
Умения:
1. Управление деятельностью торговой сети в соответствии со стратегическими целями.
2. Контроль эффективности работы (KPI).
3. Выстраивание и оптимизация бизнес-процессов.
4. Контроль соблюдения стандартов, процедур, бизнес-процессов, а также технологии работы магазинов.
5. Разработка стратегии по эффективности и актуализации действующих стандартов, процедур, бизнес-процессов, технологий.
6. Контроль процесса и соблюдение графика развития торговой сети.
7. Реализация решений вышестоящего руководства в рамках курируемого направления.
Знания:
1. Знания организации труда и управления.
2. Методики и системы управления рисками.
3. Степень MBA
Трудовая функция 2:
Анализ конкурентной среды
Навык 1:
Мониторинг конкурентов и разработка мер по развитию
Умения:
1. Подготовка аналитических отчетов по магазинам и их конкурентной среде.
2. Мониторинг конкурентной среды ритейл сети (новые конкуренты, акции, технологии и т.д.).
3. Разработка стратегии по повышению конкурентоспособности Компании.
Знания:
1. Знание маркетинга.
2. Знание методов исследования конкурентов.
Трудовая функция 3:
Контроль работы магазинов
Навык 1:
Мониторинг деятельности магазинов на соответствие внутренним и государственным стандартам
Умения:
1. Участие в проверках государственными органами.
2. Оперативное устранение замечаний, выявленных при проверках государственными органами, выработка корректирующих действий и устранение отклонений.
Знания:
1. Законодательных и нормативно-правовых документов, регламентирующих работу предприятия торговли.
2. Знание нормативов организации труда в сфере ретейла и обучения/управления персоналом.
Порядок наложения и виды дисциплинарных взысканий.
Трудовая функция 4:
Обеспечение оптимального уровня расходов
Навык 1:
Управление затратами
Умения:
1. Разработка стратегии по снижению расходов.
2. Разработка стратегии по пересмотру бюджета магазинов ритейл сети.
Контроль выполнения плановых показателей расходов.
Знания:

1. Сауда желісінің барлық дүкендері бойынша сапалық және сандық көрсеткіштер бойынша сату жоспарының орындалуын қамтамасыз ету.
2. Сатудың тұрақты өсуіне қол жеткізу мақсатында тауар айналымын ұлғайту.
3. Компанияның бөлшек саудасын дамытудың стратегиялық және тактикалық жоспарларын қалыптастыруға қатысу.
4. Сауда желісін дамыту және кеңейту жоспарларының орындалуын бақылау.
Білімі:
1. Сатудың әртүрлі әдістемелерін білу.
2. Сату талдауы, жоспарлау және болжау
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару туралы білім.
Дағды 2:
Дүкендерді жедел басқару
Біліктілік:
1. Сауда желісінің қызметін стратегиялық мақсаттарға сәйкес Басқару.
2. Жұмыс тиімділігін бақылау (KPI).
3. Бизнес-процестерді құру және оңтайландыру.
4. Стандарттардың, рәсімдердің, бизнес-процестердің, сондай-ақ дүкендердің жұмыс технологияларының сақталуын бақылау.
5. Қолданыстағы стандарттардың, рәсімдердің, бизнес-процестердің, технологиялардың тиімділігі мен өзектілігі бойынша стратегия әзірлеу.
6. Процесті бақылау және сауда желісінің даму кестесін сақтау.
7. Жетекшілік ететін бағыт шеңберінде жоғары тұрған басшылықтың шешімдерін іске асыру.
Білімі:
1. Еңбекті ұйымдастыру және басқару туралы білім.
2. Тәуекелдерді басқару әдістері мен жүйелері.
3. MBA дәрежесі
Еңбек функциясы 2:
Бәсекелестік ортаны талдау
Дағды 1:
Бәсекелестердің мониторингі және даму шараларын әзірлеу
Біліктілік:
1. Дүкендер мен олардың бәсекелестік ортасы туралы аналитикалық есептерді дайындау.
2. Бәсекелестік ортаны бақылау бөлшек сауда желілері (жаңа бәсекелестер, акциялар, технологиялар және т.б.).
3. Компанияның бәсекеге қабілеттілігін арттыру стратегиясын әзірлеу.
Білімі:
1. Маркетинг туралы білім.
2. Бәсекелестерді зерттеу әдістерін білу.
Еңбек функциясы 3:
Дүкендердің жұмысын бақылау
Дағды 1:
Дүкендер қызметінің ішкі және мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін мониторингілеу
Біліктілік:
1. Мемлекеттік органдардың тексерулерге қатысуы.
2. Мемлекеттік органдардың тексерулері кезінде анықталған ескертулерді жедел жою, Түзету әрекеттерін әзірлеу және ауытқуларды жою.
Білімі:
1. Сауда кәсіпорнының жұмысын реттейтін заңнамалық және нормативтік-құқықтық құжаттар.
2. Бөлшек сауда және оқыту/персоналды басқару саласындағы еңбекті ұйымдастыру нормативтерін білу.
3. Тәртіптік жаза қолдану тәртібі мен түрлері.
Еңбек функциясы 4:
Шығындардың оңтайлы деңгейін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Шығындарды басқару
Біліктілік:
1. Шығындарды азайту стратегиясын әзірлеу.
2. Бөлшек сауда дүкендерінің бюджетін қайта қарау стратегиясын әзірлеу.
3. Шығыстардың жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын бақылау.
Білімі:

1. Знание экономики, организации труда и управления.
2. Знание методов планирования бюджета ритейл сети.
Трудовая функция 5:
Управление персоналом
Навык 1:
Эффективное взаимодействие с персоналом
Умения:
1. Оптимизация работы и участие в расчете штатной численности курируемого подразделения.
2. Участие в подборе кандидатов на руководящие должности в курируемом подразделении.
3. Постановка общих и индивидуальных целей и приоритетов, контроль их реализации.
4. Контроль процесса выполнения поставленных задач.
Знания:
1. Знание трудового законодательства.
2. Знания организации труда и управления.
3. Методы материального и нематериального стимулирования персонала.
4. Методы оценки и развития персонала.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой деятельности;
Умение принимать самостоятельные решения;
Добросовестность;
Аналитический склад ума;
Доброжелательность;
Этичность;
Стрессоустойчивость;
Порядочность;
Коммуникабельность;
Ответственность;
Организованность;
Бесконфликтность.
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
1420-0-015 Начальник службы оптовой и розничной торговли
Карточка профессии: Заведующий предприятием розничной торговли
Код группы:
1420-0
Код наименования занятия:

1. Экономиканы, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды білу.
2. Бөлшек сауда желісінің бюджетін жоспарлау әдістерін білу.
Еңбек функциясы 5:
Персоналды басқару
Дағды 1:
Қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас
Біліктілік:
1. Жетекшілік ететін бөлімшенің жұмысын оңтайландыру және штат санын есептеуге қатысу.
2. Жетекшілік ететін бөлімшеде басшы лауазымдарға кандидаттарды іріктеуге қатысу.
3. Жалпы және жеке мақсаттар мен басымдықтарды белгілеу, олардың іске асырылуын бақылау.
4. Тапсырмаларды орындау процесін бақылау.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасын білу.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару туралы білім.
3. Персоналды материалдық және материалдық емес ынталандыру әдістері.
4. Персоналды бағалау және дамыту әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Еңбек қызметі процестерін дербес басқару және бақылау;
Өз бетінше шешім қабылдай білу;
Адалдық;
Аналитикалық ойлау;
Ізгі ниет;
Этикалық;
Стресске төзімділік;
Әдептілік;
Қарым-қатынас;
Жауапкершілік;
Ұйымдастырушылдық;
Жанжалсыздық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
1420-0-015 Көтерме және бөлшек сауда қызметінің бастығы
Мамандық картасы: Бөлшек сауда мекемесінің меңгерушісі
Топ коды:

1420-0-015 Начальник службы оптовой и розничной торговли
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
Наименование государственного органа: государственное учреждение "Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан";
БИН: 190740017066;
Адрес: Казахстан, 010000, Астана г.а., Есильский р. а., пр.Мәңгілік ел, здание 8, административное здание "Дом Министерств", 7 подъезд;
Контакты: (7172) 74-98-97, 75-06-91, факс: (7172) 75-06-72, e-mail: mti@mti.gov.kz, веб-сайт: mti.gov.kz;
Организации (предприятия) участвующие в разработке: Акционерное Общество "Центр Развития Торговой Политики "Qaztrade"; Адырбаев Марат Нурланович.
БИН: 060840006503;
Адрес: Астана г.а., Есильский р. а., пр.Мангилик Ел, д.8/2
Контакты: (7172) 76-88-10, 76-88-30 Факс: (7172)76-88-04 e-mail: z_bulatova@mail.ru, kense@qaztrade.org.kz, веб-сайт www.qaztrade.org.kz;
Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8-ПР от 30.11.2023 года
Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11.12.2023 года.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": № 357 от 09 октября 2023 года
Номер версии и год выпуска: Версия №1 2023 года
Дата ориентировочного пересмотра: 01 января 2026 года
Приложение 3
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 мая 2024 года № 210-НҚ
Профессиональный стандарт
"Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв.м"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв.м", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда работников и применяется в области торговой деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Оптовая торговля – предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием.
2) Магазин – капитальное стационарное строение или его часть, обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями для приема, хранения и подготовки товаров к продаже.
3) Киоск – некапитальное переносное сооружение, оснащенное торговым оборудованием, не имеющее торгового зала и помещений для хранения продовольственных товаров, рассчитанное на одно или несколько торговых мест.

1420-0-015 Көтерме және бөлшек сауда қызметінің бастығы
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Мемлекеттік органның атауы: "Қазақстан Республикасының сауда және интеграция министрлігі" мемлекеттік мекемесі
БСН: 190740017066;
Мекен-жайы: Қазақстан, 010000, Астана қ. а., Есіл өз. А., Мәңгілік ел даңғылы, 8 ғимарат, "Министрліктер Үйі" Әкімшілік ғимараты, 7 кіреберіс
Байланыс: тел: (7172) 74-98-97, 75-06-91, факс: (7172) 75-06-72, e-mail: mti@mti.gov.kz. веб-сайт: mti.gov.kz
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "QAZTRADE "Сауда саясатын дамыту орталығы" Акционерлік Қоғамы
БСН: 060840006503;
Мекен-жайы: Астана қ. а., Есіл өз. А., Мәңгілік Ел даңғылы, 8/2 үй
Байланыс: (7172) 76-88-10, 76-88-30 Факс (7172) 76-88-04
e-mail z_bulatova@mail.ru, kense@qaztrade.org.kz
Веб-сайт www.qaztrade.org.kz
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 30 қарашадағы 8 – ПР
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 11 желтоқсан 2023 жылғы қорытындысы
Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 09.10.2023 ж. № 357
Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: №1 нұсқа 2023 жыл
Болжалды қайта қарау күні: 01 қаңтар 2026 жыл
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 210-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт
"Сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 шаршы метрден кем мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда"
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы: "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес біліктілік деңгейіне, құзыреттілігіне, мазмұнына қойылатын талаптарды айқындауға арналған "Сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 шаршы метрден кем мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда" кәсіптік стандарты әзірленді, жұмысшылардың сапасы мен еңбек жағдайлары және сауда қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бөлшек сауда – сатып алушыға жеке, отбасылық, үй iшiнде немесе кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес өзгедей пайдалануға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
2) Дүкен – сауда, қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлармен, сондай-ақ тауарларды қабылдауға, сақтауға және сатуға дайындауға арналған үй-жайлармен қамтамасыз етілген тұрақты жұмыс істейтін күрделі құрылыс немесе оның бөлігі.
3) Дүңгіршек – бір немесе бірнеше сауда орындарына есептелген, азық-түлік тауарларын сақтауға арналған сауда залы және үй-жайлары жоқ, сауда жабдықтарымен жарақталған күрделі емес тасымалданатын құрылыс.

4) Розничная торговля – предпринимательская деятельность по продаже покупателю товаров, предназначенных для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью.
5) Продавец – субъект внутренней торговли, осуществляющий торговую деятельность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6) Покупатель – физическое или юридическое лицо, приобретающее товар.
7) Товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена.
8) Палатка (павильон) – легко возводимое строение из сборно-разборных конструкций, оснащенное торговым оборудованием для одного или нескольких торговых мест, имеющее площадь для торгового запаса и располагаемое на специально определенном месте;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан
2) МСКО – международная стандартная классификация образования
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
Название Профессионального стандарта:
Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв.м
Номер Профессионального стандарта:
G47191006
Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
G – Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов;
47 – Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами;
47.1- Розничная торговля в неспециализированных магазинах;
47.11 – Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, включая напитки, и табачными изделиями;
47.11.1 Розничная торговля преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями в неспециализированных магазинах, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв.м;
47.19 – Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах;
47.19.1 – Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах.
Краткое описание Профессионального стандарта:
Розничная торговля в неспециализированных магазинах, среди которых преобладает деятельность магазинов (торговых точек) общего назначения, являющихся торговыми объектами, с торговой площадью менее 2000 кв. м.
Глава 3. Карточки профессий
Перечень карточек профессий:
Продавец на станциях по заправке топливом
2-й уровень ОРК.
Продавец в киоске
1-й уровень ОРК.
Продавец газет
1-й уровень ОРК.
Продавец на рынке
1-й уровень ОРК.
Продавец непродовольственных товаров
1-й уровень ОРК.
Продавец палаток и рынков
1-й уровень ОРК.
Продавец продовольственных товаров
1-й уровень ОРК.
Уличный торговец непродовольственными товарами
1-й уровень ОРК.
Уличный торговец продовольственными товарами
1-й уровень ОРК.
Торговец, предлагающий товары по месту жительства
1-й уровень ОРК.
Торговец, предлагающий услуги по месту жительства
1-й уровень ОРК.
Продавец в сфере телемаркетинга
2-й уровень ОРК.
Продавец контактного центра по работе с клиентами
2-й уровень ОРК.
Торговец, предлагающий товары или услуги по телефону
2-й уровень ОРК.
Торговый представитель (коммивояжҰр)
1-й уровень ОРК.
Дилер
2-й уровень ОРК.
Продавец-флорист
2-й уровень ОРК.
Карточка профессии: Продавец на станциях по заправке топливом
Код группы:

4) Көтерме сауда – кейiннен сатуға немесе жеке, отбасылық, үй iшiнде және осындай өзгедей пайдаланумен байланысты емес өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
5) Сатушы – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сауда қызметін жүзеге асыратын ішкі сауда субъектісі.
6) Сатып алушы – тауар сатып алатын жеке немесе заңды тұлға.
7) Тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi.
8) Шатыр (павильон) – құрастырмалы-жинамалы конструкциялардан, бір немесе бірнеше сауда орындары үшін сауда жабдықтарымен жарақталған, сауда қорына арналған алаңы бар және арнайы белгіленген орынға орналастырылатын жеңіл құрастырылатын құрылыс.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
3) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2 тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
Кәсіптік
стандарттың атауы:
Сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 шаршы метрден кем мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда
Кәсіптік стандарт нөмірі:
G47191006
ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
G-көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу;
47-автомобильдер мен мотоциклдер саудасынан басқа бөлшек сауда;
47.1-мамандандырылмаған дүкендердегі бөлшек сауда;
47.11 - мамандандырылмаған дүкендерде негізінен сусындар мен темекі өнімдерін қоса алғанда, Азық-түлік өнімдерімен бөлшек сауда;
47.11.1 сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 ш. м. кем мамандандырылмаған дүкендерде негізінен тамақ өнімдерімен, сусындармен және темекі өнімдерімен бөлшек сауда;
47.19-мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда;
47.19.1-мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда.
Кәсіптік
стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Мамандандырылмаған дүкендердегі бөлшек сауда, олардың арасында жалпы мақсаттағы, сауда объектілері болып табылатын, сауда алаңы 2000 шаршы метрден аз дүкендердің (сауда нүктелерінің) қызметі басым.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Отын құю станцияларындағы сатушы
СБШ 2-ші деңгейі
Дүңгіршектегі сатушы
СБШ 2-ші деңгейі
Газет сатушысы
СБШ 1-ші деңгейі
Нарықтағы сатушы
СБШ 1-ші деңгейі.
Азық-түлік емес тауарларды сатушы
СБШ 1-ші деңгейі
Шатырлар мен базарларды сатушы
СБШ 1-ші деңгейі
Азық-түлік тауарларын сатушы
СБШ 1-ші деңгейі
Азық-түлік емес көше сатушысы
СБШ 1-ші деңгейі.
Көшедегі азық-түлік сатушысы
СБШ 1-ші деңгейі
Тұрғылықты жері бойынша тауар ұсынатын саудагер
СБШ 1-ші деңгейі
Тұрғылықты жері бойынша қызмет көрсететін саудагер
СБШ 1-ші деңгейі
Телемаркетинг саласындағы сатушы
СБШ 2-ші деңгейі
Клиенттермен жұмыс жөніндегі байланыс орталығының сатушысы
СБШ 2-ші деңгейі
Телефон арқылы тауарлар немесе қызметтер ұсынатын саудагер
СБШ 2-ші деңгейі
Тұрғылықты жері бойынша тауарлар ұсынатын сауда өкілі
СБШ 1-ші деңгейі
Дилер
СБШ 2-ші деңгейі
Сатушы-флорист
СБШ 2-ші деңгейі
Мамандық картасы: Отын құю станциясының сатушысы
Топ коды:

5239-1
Код наименования занятия:
5239-1-001
Наименование профессии:
Продавец на станциях по заправке топливом
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Продавец на станциях по заправке топливом осуществляют продажу топлива, горюче-смазочных материалов и других товаров для автомобилей и других мототранспортных средств, оказывают услуги, такие как заправка топливом, очистка, смазывание и проведение мелкого ремонта автотранспортных средств.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
Заправка транспортных средств топливом на заправочных станциях
Трудовая функция 1:
Заправка транспортных средств топливом на заправочных станциях
Навык 1:
Заправка транспортных средств топливом на заправочных станциях
Умения:
1. обеспечение бесперебойного отпуска товара потребителям.
2. поддержание порядка на территории АЗС.
3. следить и за противопожарным оборудование, в частности, контролировать ящик с песком.
4. заполнение топливных баков и емкостей до уровня, указанного клиентом.
5. мытье ветровых стекол и окон автотранспортных средств.
6. получение оплаты от клиентов за покупки.
Знания:
1. соблюдение корпоративных стандартов, правил техники безопасности, охраны труда.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2
5239-1 Продавцы на заправочных станциях
Карточка профессии: Продавец в киоске
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-005
Наименование профессии:
Продавец в киоске
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Увеличение продаж в киосках и небольших розничных магазинах (киосках) самостоятельно или с помощью небольшого числа других лиц
Трудовые функции:
Обязательные функции:

5239-1
Сабақ атауының коды:
5239-1-001
Кәсіптің атауы:
Отын құю станциясының сатушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Жанармай құю станцияларындағы сатушы жанармай, жанар-жағармай материалдарын және автомобильдер мен басқа да мотоциклдерге арналған басқа да тауарларды сатуды жүзеге асырады, жанармай құю, тазалау, майлау және автокөлік құралдарына ұсақ жөндеу жүргізу сияқты қызметтерді көрсетеді.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар
Жанармай құю станцияларында Көлік құралдарын отынмен толтыру
Еңбек функциясы 1:
Жанармай құю станцияларында Көлік құралдарын отынмен толтыру
Дағды 1:
Жанармай құю станцияларында Көлік құралдарын отынмен толтыру
Біліктілік:
1. тұтынушыларға тауарларды үздіксіз босатуды қамтамасыз ету.
2. ЖМҚС аумағында тәртіпті сақтау.
3. өртке қарсы жабдықты қадағалаңыз, атап айтқанда, құм салынған қорапты бақылаңыз.
4. жанармай бактары мен ыдыстарды клиент көрсеткен деңгейге дейін толтыру.
5. автокөлік құралдарының алдыңғы әйнектері мен терезелерін жуу.
6. сатып алу үшін клиенттерден төлем алу.
Білімі:
1. корпоративтік стандарттарды, техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
2
5239-1 Отын құю станцияларындағы сатушылар
Мамандық картасы : Дүңгіршектегі сатушы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-005
Кәсіптің атауы:
Дүңгіршектегі сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
дүңгіршектер мен шағын бөлшек сауда дүкендеріндегі (дүңгіршектердегі) сатылымдарды өз бетінше немесе басқа адамдардың аз санының көмегімен ұлғайту
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:

1. Прием товарной продукции и оформление ценников на товары, консультирование покупателей о наличии и качестве товарной продукции
Трудовая функция 1:
Прием товарной продукции и оформление ценников на товары, консультирование покупателей о наличии и качестве товарной продукции
Навык 1:
Приобретение и заказ товаров на рынке, у оптовых и других поставщиков для продажи, определение цен и раскладка товаров для продажи.
Умения:
1. Определение ассортимента, запасов и уровня цен товаров, подлежащих продаже.
2. Приобретение и заказ товаров на рынке, у оптовых и других поставщиков для продажи.
3. Составление бюджета и ведение учета запасов и финансовых операций.
4. Определение цен и раскладка товаров для продажи.
5. Продажа товаров клиентам и консультирование клиентов об использовании продуктов.
6. Осмотр возвращенного товара и принятие решений о необходимых мерах.
7. Проведение инвентаризации товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Принципы мерчендайзинга
2. Номенклатура товарной продукции.
3. Правила и нормы охраны труда для объектов розничной торговли.
4. Способы и требования к оформлению ценников.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
2
5210-2-004 Продавец (предприятие розничной торговли)
Карточка профессии: Продавец газет
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-006
Наименование профессии:
Продавец газет
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Распространение массовой информации путем продажи газет и журналов
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1.Организация процесса торговли газетами и журналами
Трудовые функция 1:
Организация процесса торговли газетами и журналами
Навык 1:
Продажа газет и журналов
Умения:
1. Оформление на прилавочных и внутри магазинных витрин и контроль их состояния.
2. Подсчет стоимости покупки и выписка чека.
3. Обслуживание покупателей.

1. Тауар өнімдерін қабылдау және тауарларға баға белгілерін ресімдеу, сатып алушыларға тауар өнімдерінің болуы мен сапасы туралы кеңес беру
Еңбек функциясы 1:
Тауар өнімдерін қабылдау және тауарларға баға белгілерін ресімдеу, сатып алушыларға тауар өнімдерінің болуы мен сапасы туралы кеңес беру
Дағды1: Тауарларды нарықта, көтерме және басқа жеткізушілерден сату үшін сатып алу және тапсырыс беру, сатуға арналған тауарлардың бағасын анықтау және орналасу
Біліктілік:
1. Сатуға жататын тауарлардың ассортиментін, қорларын және баға деңгейін анықтау.
2. Тауарларды нарықта, көтерме және басқа жеткізушілерден сату үшін сатып алу және тапсырыс беру.
3. Бюджетті құру және қорлар мен қаржылық операциялардың есебін жүргізу.
4. Сатуға арналған тауарлардың бағасын анықтау және орналасу.
5. Тұтынушыларға өнімді сату және тұтынушыларға өнімді пайдалану туралы кеңес беру.
6. Қайтарылған тауарды тексеру және қажетті шаралар туралы шешім қабылдау.
7. Тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізу.
Білімі:
1. Сауда-саттық принциптері
2. Тауар өнімінің номенклатурасы.
3. Бөлшек сауда объектілері үшін еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
4. Баға белгілерін рәсімдеу әдістері мен талаптары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттемелік
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
2
5210-2-004 Сатушы (бөлшек сауда кәсіпорны)
Мамандық картасы: Газет сатушысы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-006
Кәсіптің атауы:
Газет сатушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Газеттер мен журналдарды сату арқылы бұқаралық ақпарат құралдарын тарату
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Газеттер мен журналдарды сату арқылы бұқаралық ақпарат құралдарын тарату
Еңбек функциясы 1: Газеттер мен журналдарды сату арқылы бұқаралық ақпарат құралдарын тарату
Дағды 1:
Газеттер мен журналдарды сату
Біліктілік:
1. Сөрелік және дүкенішілік витриналарды ресімдеу және олардың жай-күйін бақылау.
2. Сатып алу құнын есептеу және чек жазу.
3. Сатып алушыларға қызмет көрсету.

4. Упаковка товаров.
Знания:
1. Методы и способы упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
2
5210-2-004 Продавец (предприятие розничной торговли)
Карточка профессии: Продавец на рынке
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-007
Наименование профессии:
Продавец на рынке
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Увеличение продаж различных товаров с лотков на рынках и оказание услуг непосредственно широким слоям населения
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа различных товаров с лотков на рынках и оказание услуги непосредственно широким слоям населения.
Трудовые функция 1:
Продажа различных товаров с лотков на рынках и оказание услуги непосредственно широким слоям населения.
Навык 1:
Продажа товаров клиентам и консультирование клиентов об использовании продуктов.
Умения:
1. Определение ассортимента, запасов и уровня цен товаров, подлежащих продаже.
2. Размещение товаров на прилавке, полке, витринах.
3. Определение цен и раскладка товаров для продажи.
4. Продажа товаров клиентам и консультирование клиентов об использовании продуктов.
5. Осмотр возвращенного товара и принятие решений о необходимых мерах.
Знания:
1. Использование методов и способов упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей на торговых рынках
3. Правила общения с потребителями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
2
5210-2-004 Продавец (предприятие розничной торговли)
Карточка профессии: Продавец непродовольственных товаров
Код группы:

4. Тауарларды орау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
2
5210-2-004 Сатушы (көтерме сауда кәсіпорны)
Мамандық картасы: Базардағы сатушы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-007
Кәсіптің атауы:
Базардағы сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
базарлардағы науалардан түрлі тауарларды сатуды ұлғайту және халықтың тікелей қалың тобына қызметтер көрсету
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Базарлардағы науалардан әртүрлі тауарларды сату және тікелей халықтың қалың тобына қызмет көрсету.
Еңбек функциясы 1: Базарлардағы науалардан әртүрлі тауарларды сату және тікелей халықтың қалың тобына қызмет көрсету.
Дағды 1:
Тұтынушыларға өнімді сату және тұтынушыларға өнімді пайдалану туралы кеңес беру.
Біліктілік:
1. Сатуға жататын тауарлардың ассортиментін, қорларын және баға деңгейін анықтау.
2. Тауарларды есептегіште, сөреде, витриналарда орналастыру.
3. Сатуға арналған тауарлардың бағасын анықтау және орналасуы.
4. Тұтынушыларға өнімді сату және тұтынушыларға өнімді пайдалану туралы кеңес беру.
5. Қайтарылған тауарды тексеру және қажетті шаралар туралы шешім қабылдау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
2
5210-2-004 Сатушы (бөлшек сауда кәсіпорны)
Мамандық картасы: Азық-түлік емес тауарларды сатушы
Топ коды:

9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-008
Наименование профессии:
Продавец непродовольственных товаров
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Осуществление деятельности по продаже товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция 1:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Обслуживание покупателей: предложение и показ товаров, демонстрация их в действии, помощь в выборе товаров.
2. Консультирование покупателей о назначении, свойствах, качестве, конструктивных особенностей товаров, правилах ухода за ними, ценах, состоянии моды текущего сезона.
3. Предложение новых, взаимозаменяемых товаров и товаров сопутствующего ассортимента.
4. Примерка, отмеривание, отрез, взвешивание, подсчет стоимости покупки, выписка (пробивка) чека, получение денег.
5. Упаковка товаров, выдача покупки или передача ее на контроль.
6. Контроль за своевременным пополнением рабочего запаса товаров, их сохранностью, исправностью и правильной эксплуатацией оборудования, чистотой и порядком на рабочем месте.
7. Оформление витрин и контроль за их состоянием.
Знания:
1. Маркетинговые инструменты по продвижению непродовольственных товаров.
2. Стандарты обслуживания потребителей.
3. Правила общения с потребителями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4

9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-008
Кәсіптің атауы:
Азық-түлік емес тауарларды сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет етпейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік бере отырып, жоғары сапалы және сауда мәдениетін қамтамасыз ете отырып, тауарларды сату қызметін жүзеге асыру.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Еңбек функциясы 1 Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:
1. Сатып алушыларға қызмет көрсету: тауарларды ұсыну және көрсету, оларды іс-әрекетте көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу.
2. Сатып алушыларға тауарлардың мақсаты, қасиеттері, сапасы, дизайн ерекшеліктері, оларға күтім жасау ережелері, бағалары, ағымдағы маусымның сән жағдайы туралы кеңес беру.
3. Жаңа, бір-бірін алмастыратын тауарлар мен ілеспе ассортимент тауарларын ұсыну.
4. Фитинг, өлшеу, кесу, өлшеу, сатып алу құнын есептеу, чекті жазу (тесу), ақша алу.
5. Тауарларды буып-түю, сатып алуды беру немесе оны бақылауға беру.
6. Тауарлардың жұмыс қорын уақтылы толықтыруды, олардың сақталуын, жабдықтардың жарамдылығын және дұрыс пайдаланылуын, жұмыс орнындағы тазалық пен тәртіпті бақылау.
7. Витриналарды безендіру және олардың жай-күйін бақылау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4

4321-0-015 Товаровед
Карточка профессии: Продавец палаток и рынков
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-009
Наименование профессии:
продавец палаток и рынков
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Увеличение продаж различных товаров в палатках на рынках под открытым небом или в крытых рынках, или в палатках на улицах или на других открытых площадках
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа различных товаров в палатках на рынках под открытым небом или в крытых рынках, или в палатках на улицах или на других открытых площадках.
Трудовые функции 1:
Продажа различных товаров в палатках на рынках под открытым небом или в крытых рынках, или в палатках на улицах или на других открытых площадках
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Получение разрешения на открытие лотка в определенном месте на улице, рынке или другой открытой площадке.
2. Определение ассортимента, запасов или уровня цен товаров, подлежащих продаже.
3. приобретение товаров у оптовых Поставщиков или непосредственно у производителей, заключение с ними соглашений о регулярной поставке товаров, предназначенных для продажи.
4. Сборка и разборка лотков и палаток, а также транспортировка, хранение, погрузка и выгрузка продуктов, предназначенных для продажи.
5. Демонстрация и продажа товаров, и прием оплаты.
6. Укладка и размещение товаров для продажи и обертывание или упаковка проданных товаров.
7. Ведение учета проданных товаров и уровня запасов.
Знания:
1. Технологии и способы упаковки и оформления товаров
2. Нормы и стандарты обслуживания покупателей
3. Этика поведения и правила общения с покупателями
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
Карточка профессии: Продавец продовольственных товаров
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-010
Наименование профессии:
Продавец продовольственных товаров
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Осуществление деятельности по продаже товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция 1:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Осуществление подготовки товара к продаже и обслуживание покупателей.

4321-0-015 Тауартанушы
Мамандық картасы: Шатырлар мен базарларды сатушы
Топ коды:
9520-0-009
Сабақ атауының коды:
9520-0
Кәсіптің атауы:
Шатырлар мен базарларды сатушылар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет етпейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
ашық аспан астындағы базарларда немесе жабық базарларда шатырларда немесе көшелерде немесе басқа ашық алаңдарда шатырларда әртүрлі тауарларды сатуды ұлғайту
Еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1 : Ашық аспан астындағы базарларда немесе жабық базарларда шатырларда немесе көшелерде немесе басқа ашық алаңдарда шатырларда әртүрлі тауарларды сату.
Міндетті функциялар:
1. Ашық аспан астындағы базарларда немесе жабық базарларда шатырларда немесе көшелерде немесе басқа ашық алаңдарда шатырларда әртүрлі тауарларды сату.
Біліктілік:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
1. Науаны көшеде, базарда немесе басқа ашық жерде белгілі бір жерде ашуға рұқсат алу.
2. Сатуға жататын тауарлардың ассортиментін, қорларын немесе баға деңгейін анықтау.
3. тауарларды көтерме жеткізушілерден немесе тікелей өндірушілерден сатып алу, олармен сатуға арналған тауарларды тұрақты жеткізу туралы келісімдер жасау.
4. Науалар мен шатырларды құрастыру және бөлшектеу, сондай-ақ сатуға арналған өнімдерді тасымалдау, сақтау, тиеу және түсіру.
5. Тауарларды көрсету және сату және төлем қабылдау.
6. Сатуға арналған тауарларды төсеу және орналастыру және сатылған тауарларды орау немесе орау.
7. Сатылған тауарлар мен қорлар деңгейінің есебін жүргізу.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
Мамандық картасы: Азық-түлік тауарларын сатушы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-010
Кәсіптің атауы:
Азық-түлік тауарларын сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет етпейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік бере отырып, жоғары сапалы және сауда мәдениетін қамтамасыз ете отырып, тауарларды сату қызметін жүзеге асыру.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1.Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Еңбек функциясы 1 : Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:
1. Тауарды сатуға дайындауды және сатып алушыларға қызмет көрсетуді жүзеге асыру.

2. Осуществление подготовки товаров к продаже: проверка наименования, количества, сортности, цены, состояния упаковки и правильности маркировки, а также распаковка, осмотр внешнего вида, осуществление зачистки, нарезки, разделки и разруба товаров.
3. Подготовка рабочего места, проверка наличия и исправности оборудования, инвентаря и инструмента, весов.
3. Консультация покупателей о свойствах и кулинарном назначении товара.
4. Контроль своевременного пополнения запаса товаров, их сохранности, исправности и правильной эксплуатации торгово-технологического оборудования, чистоты и порядка на рабочем месте.
Знания:
1. Методы и способы упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
4321-0-015 Товаровед
Карточка профессии: Уличный торговец непродовольственными товарами
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-011
Наименование профессии:
Уличный торговец непродовольственными товарами
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Продажа книг, газет, художественных изделий из металла, дерева, керамики и других материалов, швейных и вязаных декоративных изделий, одежды, изделий из кожи и меха и других непродовольственных товаров на улицах и в общественных местах.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция 1:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Изготовление или покупка различных непродовольственных товаров (декоративные и художественные изделия из текстиля, кожи, меха, керамики, дерева и других материалов, книги и т.д.).

2. Тауарларды сатуға дайындауды жүзеге асыру: тауарлардың атауын, санын, сұрыптылығын, бағасын, қаптаманың жай-күйін және таңбалаудың дұрыстығын тексеру, сондай-ақ орауды ашу, сыртқы түрін тексеру, тауарларды тазалауды, кесуді, бөлуді және кесуді жүзеге асыру.
3. Жұмыс орнын дайындау, жабдықтың, Мүкәммалдың және құралдың, таразының болуы мен жарамдылығын тексеру.
3. Сатып алушыларға өнімнің қасиеттері мен аспаздық мақсаты туралы кеңес беру.
4. Тауарлардың қорын уақтылы толықтыруды, олардың сақталуын, жарамдылығын және сауда-технологиялық жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, жұмыс орнындағы тазалық пен тәртіпті бақылау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
4321-0-015 Тауартанушы
Мамандық картасы: Көшедегі азық-түлік емес тауарларын сатушы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-011
Кәсіптің атауы:
Көшедегі азық-түлік емес тауарларын сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет етпейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Көшелерде және қоғамдық орындарда кітаптарды, газеттерді, металдан, ағаштан, керамикадан және басқа материалдардан жасалған көркем бұйымдарды, тігін және тоқылған сәндік бұйымдарды, киімдерді, былғарыдан және жүннен жасалған бұйымдарды және басқа да азық-түлік емес тауарларды сату.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Еңбек функциясы 1: Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:
1. Әртүрлі азық-түлік емес тауарларды (тоқыма, былғары, мех, керамика, ағаш және басқа материалдардан, кітаптан және т.б. сәндік және көркем бұйымдар) дайындау немесе сатып алу.

2. Осуществляет подготовку рабочего места: проверяет исправность торгово-технического оборудования, инвентаря и инструментов, размещает товары по группам, видам и сортам с учетом частоты спроса и удобства работы, а также контролирует чистоту и порядок на рабочем месте.
3. Контролирует своевременное пополнение товарных запасов, их сохранность, исправность и правильную эксплуатацию торгово-технологического оборудования, чистоту и порядок на рабочем месте.
4. Обслуживает покупателей: предлагает и показывает товары, демонстрирует их в действии, помогает в выборе товаров.
5. Готовит товары к продаже: распаковывает, собирает, комплектует, проверяет эксплуатационные свойства и т.д.
6. Погрузка и разгрузка тележек, грузовых автомобилей и других транспортных средств для доставки товаров к месту торговли.
7. Оформляет паспорта на товар, на которых установлен гарантийный срок пользования.
8. Упаковка нереализованного товара и его транспортировка к месту хранения.
Знания:
1. Методы упаковки и оформления товаов
2. Требования обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3
4321-0-012 Служащий по поставкам
3
3323-1-002 Аналитик по закупкам
Карточка профессии: Уличный торговец продовольственными товарами
Код группы:
9520-0
Код наименования занятия:
9520-0-012
Наименование профессии:
Уличный торговец продовольственными товарами
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Стимулирование розничных продаж через привлечение внимания конечных покупателей к определенным маркам или группам товаров в местах продаж за счет соблюдения определенных правил и стандартов выкладки.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция 1:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:

2. Жұмыс орнын дайындауды жүзеге асырады: сауда-техникалық жабдықтардың, мүкәммал мен құралдардың жарамдылығын тексереді, сұраныс жиілігі мен жұмыс ыңғайлылығын ескере отырып, тауарларды топтары, түрлері мен сорттары бойынша орналастырады, сондай-ақ жұмыс орнындағы тазалық пен тәртіпті бақылайды.
3. Тауар қорларының уақтылы толықтырылуын, олардың сақталуын, жарамдылығын және сауда-технологиялық жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, жұмыс орнындағы тазалық пен тәртіпті бақылайды.
4. Сатып алушыларға қызмет көрсетеді: тауарларды ұсынады және көрсетеді, оларды іс жүзінде көрсетеді, тауарларды таңдауға көмектеседі.
5. Тауарларды сатуға дайындайды: орауыштан шығарады, жинайды, жинақтайды, пайдалану қасиеттерін тексереді және т. б.
6. Сауда орнына тауарларды жеткізу үшін арбаларды, жүк автомобильдерін және басқа да көлік құралдарын тиеу және түсіру.
7. Пайдаланудың кепілдік мерзімі белгіленген тауарға паспорт ресімдейді.
8. Сатылмаған тауарды буып-түю және оны сақтау орнына тасымалдау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастыру
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
3
4321-0-012 Жеткізу жөніндегі қызметші
3
3323-1-002 Сатып алу бойынша талдаушы
Мамандық картасы: Көшедегі азық-түлік сатушысы
Топ коды:
9520-0
Сабақ атауының коды:
9520-0-012
Кәсіптің атауы:
Көшедегі азық-түлік сатушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Белгілі бір ережелер мен стандарттарды сақтау арқылы соңғы сатып алушылардың назарын сату орындарындағы тауарлардың белгілі бір маркаларына немесе топтарына аудару арқылы бөлшек сатуды ынталандыру.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Еңбек функциясы 1: Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:

1. Получение разрешения или лицензии (в случае необходимости) на продажу еды и напитков на улице или в общественном месте.
2. Подготовка рабочего места, проверка на исправность оборудования, инвентаря или инструмента.
3. Осуществление подготовки товаров к продаже: проверка наименования, количества, назначение цены, а также распаковка, осмотр внешнего вида, осуществление зачистки, нарезки, разделки и разруба товаров при необходимости.
4. Осуществление обслуживания покупателей: нарезка, взвешивание и упаковка товара, подсчет стоимости покупки, проверка реквизитов чека, выдача покупки.
5. Контролирует своевременное пополнение товарных запасов, их сохранность, исправность и правильную эксплуатацию торгово-технологического оборудования, чистоту и порядок на рабочем месте.
6. Размещает товары по группам, видам и сортам с учетом частоты спроса и удобства работы, а также заполняет и прикрепляет ярлыки цен.
7. Принимает участие в получении товаров для продажи.
8. Приготовление (заранее или на месте) еды и напитков для продажи.
9. Погрузка и выгрузка, перемещение и перенос ручных тележек, товарных платформ, лотков или корзин для перемещения еды и напитков к необходимому месту на улице или в общественных местах.
Знания:
1. Упаковка и оформление товаров. Методы и способы
2. Стандарты и нормы обслуживания клиентов
3. Этические основы сервисной деятельности
Требования к личностным компетенциям
Стрессоустойчивость
Порядочность
Вежливость
Исполнительность
Коммуникабельность
Целеустремленность
Ответственность
Организованность
Бесконфликтность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3
4321-0-012 Служащий по поставкам
3
3323-1-002 Аналитик по закупкам
Карточка профессии: Торговец, предлагающий товары по месту жительства
Код группы:
5232-0
Код наименования занятия:
5232-0-003
Наименование профессии:
Торговец, предлагающий товары по месту жительства
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности
Описывает, демонстрирует и продает товары, содействует осуществлению бизнеса предприятий, навещая потенциальных клиентов, обычно проживающих в частных домах, и переходя от одного дома к другому.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1.Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Сообщение подробностей о различных товарах и условиях продажи путем посещения клиентов и потенциальных клиентов в частных домах.

1. Көшеде немесе қоғамдық жерде тамақ пен сусын сатуға рұқсат немесе лицензия (қажет болған жағдайда) алу.
2. Жұмыс орнын дайындау, жабдықтың, Мүкәммалдың немесе құралдың жарамдылығын тексеру.
3. Тауарларды сатуға дайындауды жүзеге асыру: тауарлардың атауын, санын, бағасының мақсатын тексеру, сондай-ақ қаптамадан шығару, сыртқы түрін тексеру, қажет болған жағдайда тауарларды тазалауды, кесуді, бөлуді және кесуді жүзеге асыру.
4. Сатып алушыларға қызмет көрсетуді жүзеге асыру: тауарды кесу, өлшеу және орау, сатып алу құнын есептеу, чек деректемелерін тексеру, сатып алуды беру.
5. Тауар қорларының уақтылы толықтырылуын, олардың сақталуын, жарамдылығын және сауда-технологиялық жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, жұмыс орнындағы тазалық пен тәртіпті бақылау.
6. Сұраныс жиілігі мен жұмыс ыңғайлылығын ескере отырып, тауарларды топтарға, түрлерге және сорттарға орналастырады, сондай-ақ баға белгілерін толтырады және бекіту.
7. Сатуға арналған тауарларды алуға қатысу.
8. Сатуға арналған тағамдар мен сусындарды дайындау (алдын ала немесе сол жерде).
9. Азық-түлік пен сусындарды көшеде немесе қоғамдық орындарда қажетті орынға жылжыту үшін қол арбаларды, тауар платформаларын, науаларды немесе себеттерді тиеу және түсіру, жылжыту және тасымалдау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стресске төзімділік
Әдептілік
Сыпайылық
Орындаушылық
Қарым-қатынас
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылдық
Жанжалсыздық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
3
4321-0-012 Жеткізу жөніндегі қызметші
3
3323-1-002 Сатып алу бойынша талдаушы
Мамандық картасы: Тұрғылықты жері бойынша тауар ұсынатын саудагер
Топ коды:
5232-0
Сабақ атауының коды:
5232-0-003
Кәсіптің атауы:
Тұрғылықты жері бойынша тауар ұсынатын саудагер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты
Тауарларды сипаттайды, көрсетеді және сатады, әдетте жеке үйлерде тұратын әлеуетті клиенттерге бару және бір үйден екіншісіне ауысу арқылы бизнесті жүзеге асыруға ықпал етеді.
Еңбек функциясы:
1.Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Міндетті функциялар:
1. Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:
1. Жеке үйлердегі клиенттер мен әлеуетті клиенттерге бару арқылы әртүрлі тауарлар мен сату шарттары туралы мәліметтерді хабарлау.

2. Демонстрация или описание предлагаемых товаров.
3. Регистрация заказов и операций, размещение у поставщиков полученных заказов.
4. Подготовка счетов и договоров купли-продажи и принятие оплаты.
5. Распространение среди клиентов писем, информационных листков и других документов.
6. Составление перечней перспективных клиентов и доведение до них информации для получения новых заказов.
7. Перемещение между районами сбыта и клиентами и транспортировка образцов или товаров, предлагаемых к продаже.
Знания:
1. Методы и способы упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Целеустремленность
Находчивость
Организованность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Бесконфликтность
Активность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
1
5232-0-005 Торговый представитель, предлагающий товары по месту жительства
Карточка профессии: Торговец, предлагающий услуги по месту жительства
Код группы:
5232-0
Код наименования занятия:
5232-0-004
Наименование профессии:
Торговец, предлагающий услуги по месту жительства
Уровень квалификации по ОРК
1
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
Связь с неформальным и информальным образованием
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Описывает, демонстрирует и продает услуги, содействует осуществлению бизнеса предприятий, навещая потенциальных клиентов, обычно проживающих в частных домах, и переходя от одного дома к другому.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания.
Трудовая функция 1:
Продажа товаров, обеспечивая высокое качество и культуру торгового обслуживания, обеспечивая гарантии прав и законных интересов граждан в процессе торгового обслуживания
Навык 1:
Обслуживание покупателей, помощь в выборе товаров, консультирование покупателей.
Умения:
1. Сообщение подробностей о различных услугах и условиях продажи путем посещения клиентов и потенциальных клиентов в частных домах.
2. Демонстрация или описание предлагаемых услуг.

2. Ұсынылатын тауарларды көрсету немесе сипаттау.
3. Тапсырыстар мен операцияларды тіркеу, алынған тапсырыстарды жеткізушілермен орналастыру.
4. Шоттар мен сатып алу-сату шарттарын дайындау және төлемді қабылдау.
5. Клиенттерге хаттарды, ақпараттық парақтарды және басқа құжаттарды тарату.
6. Жаңа тапсырыстарды алу үшін перспективалы клиенттердің тізбелерін жасау және оларға ақпарат жеткізу.
7. Сату аймақтары мен клиенттер арасында жылжу және сатуға ұсынылған үлгілерді немесе тауарларды тасымалдау.
Біліктілік:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Міндеттеме
Тапқырлық
Ұйымдастырушылдық
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Жанжалсыздық
Белсенділік
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
1
5232-0-005 Тұрғылықты жері бойынша тауарлар ұсынатын сауда өкілі
Мамандық картасы: Тұрғылықты жер бойынша қызметтерді ұсынатын сатушы
Топ коды:
5232-0
Сабақ атауының коды:
5232-0-004
Кәсіптің атауы:
Тұрғылықты жер бойынша қызметтерді ұсынатын сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
1
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім болған кезде, Бірақ бастауыш білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнындағы қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) және/немесе қысқа мерзімді курстар.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Қызметтерді сипаттайды, көрсетеді және сатады, әдетте жеке үйлерде тұратын әлеуетті клиенттерге бару және бір үйден екіншісіне ауысу арқылы бизнесті жүзеге асыруға ықпал етеді.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар
1. Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Еңбек функциясы 1: Тауарларды сату, сауда қызметінің жоғары сапасы мен мәдениетін қамтамасыз ету, сауда қызметі процесінде азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделеріне кепілдік беру.
Дағды 1:
Сатып алушыларға қызмет көрсету, тауарларды таңдауға көмектесу, сатып алушыларға кеңес беру.
Біліктілік:
1. Жеке үйлердегі клиенттер мен әлеуетті клиенттерге бару арқылы әртүрлі қызметтер мен сату шарттары туралы мәліметтерді хабарлау.
2. Ұсынылатын қызметтерді көрсету немесе сипаттау.

3. Регистрация заказов и операций, размещение у поставщиков полученных заказов.
4. Подготовка счетов и договоров купли-продажи и принятие оплаты.
5. Распространение среди клиентов писем, информационных листков и других документов.
6. Составление перечней перспективных клиентов и доведение до них информации для получения новых заказов.
7. Перемещение между районами сбыта и клиентами и транспортировка образцов или товаров, предлагаемых к продаже.
Знания:
1. Методы и способы упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Целеустремленность
Находчивость
Организованность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Бесконфликтность
Активность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
1
5232-0-005 Торговый представитель, предлагающий товары по месту жительства
Карточка профессии: Продавец в сфере телемаркетинга
Код группы:
5233-0
Код наименования занятия:
5233-0-001
Наименование профессии:
Продавец в сфере телемаркетинга
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
5233-0-005 Торговец, предлагающий товары или услуги по телефону
Основная цель деятельности
Предоставление сервиса дистанционной информационно- справочной реализации товарной продукции в соответствии с потребностями клиентов.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Информационно- справочная поддержка клиентов.
2. Техническая поддержка клиентов организации.
3. Прием и регистрация жалоб и претензий клиентов.
4. Размещение рекламных объявлений в социальных интернет- медиа.
Трудовая функция 1:
Информационно- справочная поддержка клиентов
Навык 1:
Обработка входящих контактов клиентов в соответствии со сценариями обслуживания и установленными стандартами качества
Умения:
1. Вносить информацию в программы и базы данных в определенном порядке.
2. Пользоваться персональным компьютером (ПК) и его переферийными устройствами, оргтехникой.
3. Использовать специализированные программные приложения и информационно- коммуникационную сеть Интернет;
4. Работать с большим массивом информационных данных.

3. Тапсырыстар мен операцияларды тіркеу, алынған тапсырыстарды жеткізушілермен орналастыру.
4. Шоттар мен сатып алу-сату шарттарын дайындау және төлемді қабылдау.
5. Клиенттерге хаттарды, ақпараттық парақтарды және басқа құжаттарды тарату.
6. Жаңа тапсырыстарды алу үшін перспективалы клиенттердің тізбелерін жасау және оларға ақпарат жеткізу.
7. Сату аймақтары мен клиенттер арасында жылжу және сатуға ұсынылған үлгілерді немесе тауарларды тасымалдау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Міндеттеме
Тапқырлық
Ұйымдастырушылдық
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Жанжалсыздық
Белсенділік
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
1
5232-0-005 Тұрғылықты жері бойынша тауарлар ұсынатын сауда өкілі
Мамандық картасы: Телемаркетинг саласындағы сатушы
Топ коды:
5233-0
Сабақ атауының коды:
5233-0-001
Кәсіптің атауы:
Телемаркетинг саласындағы сатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
5233-0-005 телефон арқылы тауарлар немесе қызметтер ұсынатын Саудагер
Қызметтің негізгі мақсаты
Клиенттердің қажеттіліктеріне сәйкес тауарлық өнімді қашықтықтан ақпараттық - анықтамалық сату сервисін ұсыну.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Клиенттерге ақпараттық-анықтамалық қолдау.
2. Ұйымның клиенттеріне техникалық қолдау көрсету.
3. Клиенттердің шағымдары мен шағымдарын қабылдау және тіркеу.
4. Әлеуметтік интернет-медиада жарнамаларды орналастыру.
Еңбек функциясы 1:
Клиенттерге ақпараттық-анықтамалық қолдау.
Дағды 1:
Клиенттердің кіріс контактілерін қызмет көрсету сценарийлері мен белгіленген сапа стандарттарына сәйкес өңдеу
Біліктілік:
1. Белгілі бір тәртіппен бағдарламалар мен дерекқорларға ақпарат енгізіңіз.
2. Дербес компьютерді (ДК) және оның перифериялық құрылғыларын, ұйымдастыру техникасын пайдалану.
3. Мамандандырылған бағдарламалық қосымшаларды және интернеттің ақпараттық - коммуникациялық желісін пайдалану;
4. Ақпараттық деректердің үлкен массивімен жұмыс жасаңыз.

5. Выявлять потребность клиента в получении информации с помощью разных типов вопросов.
6. Выбирать оптимальный алгоритм обслуживания клиента.
7. Устанавливать коммуникацию с клиентами.
8. Использовать техники активного слушания и ведения диалога.
9. Резюмировать полученную от клиента информацию.
10. Вносить информацию в программы и базы данных организации.
11. Формировать письменные ответы на запросы клиентов.
12. Разрешать конфликтные ситуации при взаимодействии с клиентами.
Знания:
1. Стандарты и методические рекомендации в сфере коммуникации с клиентами.
2. Инструкции, процедуры и сценарии обработки контактов.
3. Требования, предъявляемые к обработке контактов с клиентами.
4. Законодательство Республики Казахстан о персональных данных и в области информационной безопасности.
5. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
6. Понятие банковской и коммерческой тайны.
7. Стандарты оформления документов в организации.
8. Правила деловой переписки и письменного этикета.
9. Правила делового общения и речевого этикета.
Навык 2:
Предоставление актуальной информации по запросу клиента по удаленным каналам коммуникации
Умения:
1. Принимать звонки и предоставлять информацию об оказываемых услугах, ассортименте товаров, тарифах.
2. Принимать заявки от абонентов, формировать запросы и направлять их продавцам.
3. Предоставлять информацию о маркетинговых акциях.
Знания:
1. Стандарты и методические рекомендации в сфере коммуникации с клиентами.
2. Инструкции, процедуры и сценарии обработки контактов.
3. Требования, предъявляемые к обработке контактов с клиентами.
4. Законодательство Республики Казахстан о персональных данных и в области информационной безопасности.
Навык 3:
Внесение информации в программы и базы данных
Умения:
1. Вносить информацию в программы и базы данных в определенном порядке.
2. Использовать и обрабатывать вводимую информацию.
3. Пользоваться периферийным оборудованием.
Знания:
1. Руководство пользователя программ и баз данных.
2. Структуры и объекты базы данных.
3. Правила составления таблиц и алгоритм внесения информации в базы данных и специализированные программы.
4. Понятие банковской и коммерческой тайны.
5. Стандарты оформления документов в организации.
6. Правила деловой переписки и письменного этикета.
7. Правила делового общения и речевого этикета.
Трудовая функция 2:
Техническая поддержка клиентов организации
Навык 1:
Консультирование клиента по его обращению за технической поддержкой
Умения:
1. Вносить информацию в программы и базы данных.
2. Определять причины возникновения технических проблем.

5. Әр түрлі сұрақтар арқылы клиенттің ақпарат алу қажеттілігін анықтаңыз.
6. Клиенттерге қызмет көрсетудің оңтайлы алгоритмін таңдаңыз.
7. Клиент байланыс орнаты.Белсенді тыңдау және диалог жүргізу әдістерін қолданыңыз.Резюмировать полученную от клиента информацию.
8. Ұйымның бағдарламалары мен дерекқорларына ақпарат енгізіңіз.
9. Клиенттердің сұрауларына жазбаша жауаптар қалыптастыру.
10. Клиенттермен өзара әрекеттесу кезінде жанжалды жағдайларды шешу.
Білімі:
1. Клиенттермен байланыс саласындағы стандарттар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Нұсқаулар, процедуралар және контактілерді өңдеу сценарийлері.
3. Клиенттермен байланыстарды өңдеуге қойылатын талаптар.
4. Қазақстан Республикасының Дербес деректер және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы.
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Банктік және коммерциялық құпия ұғымы.
7. Ұйымдағы құжаттарды рәсімдеу стандарттары.
8. Іскерлік хат алмасу және жазбаша этикет ережелері.
9.. Іскерлік қарым-қатынас және сөйлеу этикеті ережелері.
Дағды 2:
Қашықтағы байланыс арналары арқылы клиенттің сұранысы бойынша өзекті ақпаратты ұсыну
Біліктілік:
1. Қоңырауларды қабылдау және көрсетілетін қызметтер, тауарлар ассортименті, тарифтер туралы ақпарат беру.
2. Абоненттерден өтінімдерді қабылдау, сұраныстарды қалыптастыру және оларды сатушыларға жіберу.
3. Маркетингтік акциялар туралы ақпарат беріңіз.
Білімі:
1. Клиенттермен байланыс саласындағы стандарттар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Нұсқаулар, процедуралар және контактілерді өңдеу сценарийлері.
3. Клиенттермен байланыстарды өңдеуге қойылатын талаптар.
4. Қазақстан Республикасының Дербес деректер және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы.
Дағды 3:
Ақпаратты енгізу
Біліктілік:
1. Белгілі бір тәртіппен бағдарламалар мен дерекқорларға ақпарат енгізіңіз.
2. Енгізілген ақпаратты пайдалану және өңдеу.
3. Перифериялық жабдықты пайдалану.
Білімі:
1. Бағдарламалар мен мәліметтер базасының Пайдаланушы нұсқаулығы.
2. Мәліметтер базасының құрылымдары мен объектілері.
3. Кестелерді құру ережелері және мәліметтер базасына және мамандандырылған бағдарламаларға ақпарат енгізу алгоритмі.
4. Банктік және коммерциялық құпия ұғымы.
5. Ұйымдағы құжаттарды рәсімдеу стандарттары.
6. Іскерлік хат алмасу және жазбаша этикет ережелері.
7. Іскерлік қарым-қатынас және сөйлеу этикеті ережелері.
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның клиенттерін техникалық қолдау
Дағды 1:
Клиенттің техникалық қолдау сұрауы бойынша кеңес беру
Біліктілік:
1. Бағдарламалар мен мәліметтер базасына ақпарат енгізіңіз.
2. Техникалық мәселелердің себептерін анықтаңыз.

3. Организовывать устранение технических проблем в требуемые сроки.
Знания:
1. Алгоритм регистрации и обработки обращений клиентов за технической поддержкой.
2. Культуру технической поддержки.
3. Сленговые слова.
Навык 2:
Контроль своевременности принятия решения по обращению клиента за технической поддержкой
Умения:
1. Вносить информацию в программы и базы данных.
2. Определять причины возникновения технических проблем и устранять их в требуемые сроки.
Знания:
1. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
2. Понятие банковской и коммерческой тайны.
Навык 3:
Формирование ответа клиенту о принятом решении по обращению за технической поддержкой
Умения:
1. Регистрировать входящие и исходящие звонки и сообщения.
2. Хранить информацию о клиенте по истории звонков и переписок.
3. Формировать ответы и отчеты о принятом решении по обращению за технической поддержкой.
Знания:
1. Стандарты оформления документов в организации.
2. Правила деловой переписки и письменного этикета.
3. Правила делового общения и речевого этикета.
Навык 4:
Внесение информации в программы и базы данных
Умения:
1. Подготавливать и сохранять резервные копии данных, их периодическая проверка и уничтожение.
2. Устанавливать и конфигурировать необходимые обновления для операционных систем и используемых программ.
3. Создавать и поддерживать в актуальном состоянии пользовательских учетных записей.
4. Мониторить и протоколировать события, возникающие в процессе работы баз данных.
5. Работать с CRM- системами для внесения и работе с информацией о клиентах.
Знания:
1. Прикладное программное обеспечение.
2. CRM — модель взаимодействия.
Трудовая функция 3:
Прием и регистрация жалоб и претензий клиентов
Навык 1:
Обработка поступивших жалоб и претензий клиентов
Умения:
1. Управлять ожиданиями клиентов.
2. Находить в слабые места сервиса компании и сообщать об этом вышестоящему руководству.
3. Решить проблему в данный момент, если это возможно сделать.
4. Определять обоснована ли претензия, жалоба.
Знания:
1. Политика компании и алгоритм действий по работе с недовольными клиентами.
2. Стандарты и методические рекомендации в сфере коммуникации с клиентами.
3. Инструкции, процедуры и сценарии обработки контактов.
4. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Навык 2:
Регистрация поступивших жалоб и претензий клиентов
Умения:
1. Предоставлять ответы клиентам о принятом решении по претензионному обращению.
2. Вносить требуемую информацию в процесс обработки претензионного обращения клиента.
3. Работать с большим массивом информации.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к обработке контактов с клиентами.

3. Қажетті мерзімде техникалық проблемаларды жоюды ұйымдастыру.
Білімі:
1. Техникалық қолдау үшін клиенттердің өтініштерін тіркеу және өңдеу алгоритмі.
2. Техникалық қолдау мәдениеті.
3. Сленг сөздер.
Дағды 2:
Клиенттің техникалық қолдауға өтініші бойынша шешімнің уақтылы қабылдануын бақылау
Біліктілік:
1. Бағдарламалар мен мәліметтер базасына ақпарат енгізіңіз.
2. Техникалық проблемалардың себептерін анықтаңыз және оларды қажетті мерзімде жойыңыз.
Білімі:
1. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
2. Банктік және коммерциялық құпия ұғымы.
Дағды 3:
Техникалық қолдауға өтініш жасау бойынша қабылданған шешім туралы клиентке жауапты қалыптастыру
Біліктілік:
1. Кіріс және шығыс қоңыраулар мен хабарламаларды тіркеңіз.
2. Қоңырау шалу және хат алмасу тарихы туралы тұтынушы туралы ақпаратты сақтаңыз.
3. Техникалық қолдауға жүгіну бойынша қабылданған шешім туралы жауаптар мен есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымдағы құжаттарды рәсімдеу стандарттары.
2. Іскерлік хат алмасу және жазбаша этикет ережелері.
3. Іскерлік қарым-қатынас және сөйлеу этикеті ережелері.
Дағды 4:
Бағдарламалар мен дерекқорларға ақпарат енгізу
Біліктілік:
1. Деректердің сақтық көшірмелерін дайындау және сақтау, оларды мерзімді тексеру және жою.
2. Операциялық жүйелер мен Қолданылатын бағдарламалар үшін қажетті жаңартуларды орнату және конфигурациялау.
3. Пайдаланушы тіркелгілерін жасау және жаңарту.
4. Деректер базасының жұмыс процесінде туындайтын оқиғаларды бақылау және хаттамалау.
5. Клиенттер туралы ақпаратты енгізу және онымен жұмыс істеу үшін CRM жүйелерімен жұмыс жасау.
Білімі:
1. Қолданбалы бағдарламалық жасақтама.
2. CRM өзара әрекеттесу моделі.
Еңбек функциясы 3:
Клиенттердің шағымдары мен шағымдарын қабылдау және тіркеу
Дағды 1:
Клиенттердің келіп түскен шағымдары мен шағымдарын өңдеу
Біліктілік:
1. Клиенттердің үміттерін басқару.
2. Компанияның әлсіз жақтарын тауып, бұл туралы жоғары басшылыққа хабарлау.
3. Мүмкін болса, мәселені қазір шешу.
4. Шағымның, шағымның дұрыстығын анықтау.
Білімі:
1. Компанияның саясаты және наразы клиенттермен жұмыс істеу алгоритмі.
2. Клиенттермен байланыс саласындағы стандарттар мен әдістемелік ұсыныстар.
3. Нұсқаулар, процедуралар және контактілерді өңдеу сценарийлері.
4. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 2:
Клиенттердің келіп түскен шағымдары мен шағымдарын тіркеу
Біліктілік:
1. Клиенттерге шағымдану бойынша қабылданған шешім туралы жауап беру.
2. Клиенттің шағымдану процесін өңдеу процесіне қажетті ақпаратты енгізу.
3. Үлкен ақпарат массивімен жұмыс жасау.
Білімі:
1. Клиенттермен байланыстарды өңдеуге қойылатын талаптар.

2. Законодательство Республики Казахстан о персональных данных и в области информационной безопасности.
3. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Навык 3:
Организация принятия решения по претензионному обращению клиента
Умения:
1. Координировать и согласовывать свою работу с коллегами при обработке претензионного обращения клиента.
2. Работать с большим массивом информации.
3. Анализировать претензии.
4. Транслировать клиенту решение по ситуации.
Знания:
1. Жизненный цикл поступающих претензий.
2. Методы информирования клиента о принятии претензии и ее текущем статусе.
Навык 4:
Предоставление ответов клиентам о принятом решении по претензионному обращению
Умения:
1. Предоставлять клиенту информацию о принятом решении по его претензионному обращению.
2. Работать с большим массивом информации.
Знания:
1. Методы информирования клиента о принятии претензии и ее текущем статусе.
Трудовая функция 4:
Размещение рекламных объявлений в социальных интернет- медиа
Навык 1:
Размещение текстовых рекламных объявлений в интернет-медиа
Умения:
1. Использовать рекламные возможности современных интернет-медиа.
2. Размещать рекламные материалы на рекламных площадках социальных интернет-медиа.
3. Анализировать рекламные компании конкурентов в социальных медиа.
Знания:
1. Механизм функционирования современных социальных сетей.
2. Аудитория социальных интернет-медиа.
3. Рекламные возможности современных социальных медиа.
4. Основы компьютерной грамотности.
5. Культура речи.
6. Грамматика русского языка.
Навык 2:
Размещение медийных рекламных объявлений в интернет -медиа
Умения:
1. Использовать рекламные возможности современных интернет-медиа.
2. Размещать рекламные материалы на рекламных площадках социальных интернет-медиа.
3. Анализировать рекламные компании конкурентов в социальных медиа.
Знания:
1. Механизм функционирования современных социальных сетей.
2. Аудитория социальных интернет-медиа.
3. Рекламные возможности современных социальных медиа.
Основы компьютерной грамотности.
4. Культура речи.
5. Грамматика русского языка.
Требования к личностным компетенциям
Исполнительность
Креативность
Критическое мышление
Коммуникативные навыки
Творческий подход
Результат-ориентированность
Ответственность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
-
Карточка профессии: Продавец контактного центра по работе с клиентами
Код группы:
5233-0
Код наименования занятия:
5233-0-003
Наименование профессии:
Продавец контактного центра по работе с клиентами
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Қазақстан Республикасының Дербес деректер және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы.
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 3:
Клиенттің шағым арызы бойынша шешім қабылдауды ұйымдастыру
Біліктілік:
1. Клиенттің шағымдық өтінішін өңдеу кезінде өз жұмысын әріптестерімен келісу және үйлестіру.
2. Үлкен ақпарат массивімен жұмыс жасау.
3. Шағымдарды талдау.
4. Клиентке жағдай туралы шешім жіберу.
Білімі:
1. Келіп түскен талаптардың өмірлік циклі.
2. Клиентке шағымның қабылданғаны және оның қазіргі жағдайы туралы хабарлау әдістері.
Дағды 4:
Клиенттерге шағымдану бойынша қабылданған шешім туралы жауап беру
Біліктілік:
1. Клиентке оның шағымдану өтініші бойынша қабылданған шешім туралы ақпарат беру.
2. Үлкен ақпарат массивімен жұмыс жасау.
Білімі:
1. Клиентке шағымның қабылданғаны және оның қазіргі жағдайы туралы хабарлау әдістері.
Еңбек функциясы 4:
Әлеуметтік интернет-медиада жарнамаларды орналастыру
Дағды 1:
Интернет-медиада мәтіндік жарнамаларды орналастыру
Біліктілік:
1. Заманауи интернет-медианың жарнамалық мүмкіндіктерін пайдалану.
2. Әлеуметтік интернет-медианың жарнамалық алаңдарында жарнамалық материалдарды орналастыру.
3. Әлеуметтік медиадағы бәсекелестердің жарнамалық компанияларын талдау.
Білімі:
1. Қазіргі әлеуметтік желілердің жұмыс істеу механизмі.
2. Әлеуметтік интернет-медиа аудиториясы.
3. Қазіргі әлеуметтік медианың жарнамалық мүмкіндіктері.
4. Компьютерлік сауаттылық негіздері. 5. Сөйлеу мәдениеті.
6. Орыс тілінің грамматикасы.
Дағды 2:
Интернет-медиада медиа жарнамаларды орналастыру
Біліктілік:
1. Заманауи интернет-медианың жарнамалық мүмкіндіктерін пайдалану.
2. Әлеуметтік интернет-медианың жарнамалық алаңдарында жарнамалық материалдарды орналастыру.
3. Әлеуметтік медиадағы бәсекелестердің жарнамалық компанияларын талдау.
Білімі:
1. Қазіргі әлеуметтік желілердің жұмыс істеу механизмі.
2. Әлеуметтік интернет-медиа аудиториясы.
3. Қазіргі әлеуметтік медианың жарнамалық мүмкіндіктері.
Компьютерлік сауаттылық негіздері.
4. Сөйлеу мәдениеті.
5. Орыс тілінің грамматикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар орындаушылық
Шығармашылық
Сыни тұрғыдан ойлау
Қарым-қатынас дағдылары
Шығармашылық
Нәтиже-бағдарлау
Жауапкершілік
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
-
Мамандық картасы: Байланыс орталығының клиенттермен жұмыс жасау жөніндегі сатушысы
Топ коды:
5233-0
Сабақ атауының коды:
5233-0-003
Кәсіптің атауы:
Байланыс орталығының клиенттермен жұмыс жасау жөніндегі сатушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

4224-5-004 Служащий информационной службы по взаимодействию с клиентами
4224-5-002 Информационный служащий контакт-центра
Основная цель деятельности:
Расширение клиентской базы и увеличение объемов оптовых продаж.
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и распределение входящих звонков и сообщений.
2. Оказание клиентам справочных и консультативных услуг.
3. Соблюдение установленной документации.
Трудовая функция 1:
Прием и распределение входящих звонков и сообщений
Навык 1:
Обработка и распределение электронных писем и сообщений
Умения:
1. Пользоваться современными средствами связи.
2. Принимать и обрабатывать электронные письма и сообщения.
3. Выстраивать контакты с другими подразделениями.
4. Вести деловую переписку.
Знания:
1. Виды организационных структур и их особенности.
2. Основы коммуникативной компетентности.
3. Нормы трудовой деятельности.
4. Правила ведения деловой переписки.
5. Методы эффективного использования современных средств связи.
6. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
7. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
8. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
Навык 2:
Прием и распределение входящих звонков
Умения:
1. Принимать заявки абонентов.
2. Общаться с позвонившими клиентами.
3. Решать текущие вопросы, интересующие клиентов, в пределах своей компетенции.
4. Коммуницировать с менеджерами и специалистами организации.
5. Осуществлять согласование взаимодействия между клиентами и специалистами организации.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
2. Основы делового этикета.
3. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
4. Основы коммуникативной компетентности.
5. Нормы трудовой деятельности.
6. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
Навык 3:
Обработка и распределение сообщений клиентов Интернет сайта
Умения:
1. Пользоваться Интернет-ресурсами.
2. Вести деловую переписку.
3. Формировать заявки абонентов.
4. Осуществлять взаимодействие с менеджерами и специалистами организации.
Знания:
1. Особенности работы различных Интернет-ресурсов.
2. Правила ведения деловой переписки.
3. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
4. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
5. Виды организационных структур и их особенности.
6. Основы коммуникативной компетентности.
7. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
Трудовая функция 2: Оказание клиентам справочных и консультативных услуг
Навык 1: Информирование клиентов организации об ассортименте товаров, акциях и условиях работы.
Умения:

4224-5-004 клиенттермен өзара іс-қимыл жөніндегі ақпараттық Қызметтің қызметшісі
4224-5-002 байланыс орталығының ақпараттық қызметшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көтерме сату көлемін ұлғайту үшін клиенттік базаны кеңейту
Еңбек функциялары:
Обязательные трудовые функции:
1. Кіріс қоңыраулар мен хабарламаларды қабылдау және тарату
2. Клиенттерге анықтамалық және консультациялық қызметтер көрсету
3. Белгіленген құжаттаманы сақтау.
Еңбек функциясы 1:
Кіріс қоңыраулар мен хабарламаларды қабылдау және тарату
Дағды 1:
Электрондық хаттар мен хабарламаларды өңдеу және тарату
Біліктілік:
1. Заманауи байланыс құралдарын қолдану.
2. Электрондық хаттар мен хабарламаларды қабылдау және өңдеу.
3. Басқа бөлімшелермен байланыс орнату.
4. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білімі:
1. Ұйымдық құрылымдардың түрлері және олардың ерекшеліктері.
2. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
3. Еңбек қызметінің нормалары.
4. Іскерлік хат алмасу ережелері.
5. Заманауи байланыс құралдарын тиімді пайдалану әдістері.
6. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
7. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
8. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
Дағды 2:
Кіріс қоңырауларды қабылдау және тарату
Біліктілік:
1. Абоненттердің өтінімдерін қабылдау.
2. Қоңырау шалған клиенттермен байланысу.
3. Өз құзыреті шегінде клиенттерді қызықтыратын ағымдағы мәселелерді шешу.
4. Ұйымның менеджерлерімен және мамандарымен байланысу.
5. Клиенттер мен ұйым мамандары арасындағы өзара іс-қимылды келісуді жүзеге асыру.
Білімі:
1. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
2. Іскерлік Этикет негіздері.
3. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
4. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
5. Еңбек қызметінің нормалары.
6. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
Дағды 3:
Интернет сайт клиенттерінің хабарламаларын өңдеу және тарату
Біліктілік:
1. Интернет-ресурстарды пайдалану.
2. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
3. Абоненттердің өтінімдерін қалыптастыру.
4. Ұйымның менеджерлерімен және мамандарымен өзара әрекеттесу.
Білімі:
1. Әр түрлі интернет-ресурстардың жұмыс ерекшеліктері.
2. Іскерлік хат алмасу ережелері.
3. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
4. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
5. Ұйымдық құрылымдардың түрлері және олардың ерекшеліктері.
6. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
7. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
2-еңбек функциясы: Клиенттерге анықтамалық және консультациялық қызметтер көрсету
1-дағды: ұйымның клиенттерін тауарлар ассортименті, акциялар және жұмыс шарттары туралы хабардар ету.
Біліктілік:

1. Коммуницировать с клиентами организации.
2. Вести сервисное обслуживание клиентов в пределах своей компетенции.
3. Излагать информацию об ассортименте товаров и изменениях в нем.
4. Информировать клиентов об акциях и скидках.
5. Доводить до клиентов информацию об условиях работы организации.
6. Работать с клиентской базой.
Знания:
1. Основы делового этикета.
2. Инструменты продаж.
3. Способы и методы стимулирования продаж.
4. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
5. Схемы сбыта товаров.
6. Особенности схем продаж.
7. Схемы кредитования.
8. Правила ведения деловой переписки.
9. Способы и методы стимулирования продаж.
10. Основы коммуникативной компетентности.
11. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
12. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
Навык 2: Привлечение потенциальных клиентов
Умения:
1. Информировать потенциальных клиентов о товарах.
2. Заинтересовать потенциальных клиентов.
3. Осуществлять взаимодействие по вопросам заключения договоров и контрактов с ответственными за это сотрудниками организации и потенциальными покупателями.
Знания:
1. Основы коммуникативной компетентности.
2. Способы и методы стимулирования продаж.
3. Основы делового этикета.
4. Инструменты продаж.
5. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.
6. Особенности схем продаж и кредитования.
7. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
8. Особенности ведения договорных отношений.
9. Законодательные и нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой торговли.
Навык 3: Проведение опросов
Умения:
1. Проводить опросы (интервью и анкетирования).
2. Контактировать с опрашиваемыми.
3. Фиксировать ответы опрашиваемых по установленным формам.
Знания:
1. Инструментарий опроса.
2. Инструкции по проведению опроса.
3. Основы коммуникативной компетентности.
Трудовая функция 3: Соблюдение установленной документации.
Навык 1: Документирование информации по запросам клиентов и абонентов
Умения:
1. Документально формировать запросы абонентов.
2. Направлять документально-оформленные запросы клиентов в группу по контактам с ними.
3. Вносить корректировки в базу данных имеющихся клиентов.
4. Документировать информацию о пожеланиях клиентов.
5. Вести учет претензий клиентов по товарам, поставкам и сервисному обслуживанию (в пределах своей компетенции).
Знания:
1. Структура и принципы работы клиентской базы данных.
2. Структура и принципы работы справочника номенклатуры.

1. Ұйымның клиенттерімен байланыс.
2. Өз құзыреті шегінде клиенттерге сервистік қызмет көрсетуді жүргізу.
3. Тауарлардың ассортименті және ондағы өзгерістер туралы ақпарат беру.
4. Клиенттерге акциялар мен жеңілдіктер туралы хабарлау.
5. Ұйымның жұмыс шарттары туралы ақпаратты клиенттерге жеткізу.
6. Клиенттік базамен жұмыс жасау.
Білімі:
1. Іскерлік Этикет негіздері.
2. Сату құралдары.
3. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
4. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
5. Тауарларды өткізу схемалары.
6. Сату схемаларының ерекшеліктері.
7. Несиелеу схемалары.
8. Іскерлік хат алмасу ережелері.
9. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
10. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
11. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
12. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
2-дағды: Әлеуетті клиенттерді тарту
Біліктілік:
1. Әлеуетті клиенттерге тауарлар туралы хабарлау.
2. Әлеуетті клиенттерді қызықтыру.
3. Ұйымның жауапты қызметкерлерімен және әлеуетті сатып алушылармен шарттар мен келісімшарттар жасасу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
2. Сатуды ынталандыру әдістері мен әдістері.
3. Іскерлік Этикет негіздері.
4. Сату құралдары.
5. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.
6. Сату және несиелеу схемаларының ерекшеліктері.
7. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
8. Шарттық қатынастарды жүргізу ерекшеліктері.
9. Көтерме сауда мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
3-дағды: Сауалнамалар жүргізу
Біліктілік:
1. Сауалнама жүргізу (сұхбат және сауалнама).
2. Сауалнамаға қатысқандармен байланысу.
3. Респонденттердің жауаптарын белгіленген нысандар бойынша жазып алу.
Білімі:
1. Сауалнама құралдары.
2. Сауалнама жүргізу жөніндегі Нұсқаулық.
3. Коммуникативтік құзыреттілік негіздері.
Еңбек функциясы 3: Белгіленген құжаттаманы сақтау.
1-дағды: Клиенттер мен абоненттердің сұраныстары бойынша ақпаратты құжаттау
Біліктілік:
1. Абоненттердің сұраныстарын құжаттау.
2. Клиенттердің құжатталған сұрауларын олармен байланыс жөніндегі топқа жіберу.
3. Қолда бар клиенттердің дерекқорына түзетулер енгізу.
4. Клиенттердің тілектері туралы ақпаратты құжаттау.
5. Тауарлар, жеткізілімдер және сервистік қызмет көрсету бойынша клиенттердің шағымдарының есебін жүргізу (өз құзыреті шегінде).
Білімі:
1. Клиенттік мәліметтер базасының құрылымы мен принциптері.
2. Номенклатура анықтамалығының құрылымы мен жұмыс принциптері.

3. Формы организационной отчетности.
4. Основы документооборота.
Навык 2: Подготовка отчетов о выполненных работах
Умения:
1. Осуществлять ведение установленных в организации отчетных форм.
2. Излагать информацию о проделанной работе.
3. Считать и группировать показатели, касающиеся осуществляемой деятельности.
Знания:
1. Основы документооборота.
2. Формы организационной отчетности.
3. Критерии оценки эффективности деятельности.

3. Ұйымдық есептілік нысандары.
4. Құжат айналымының негіздері.
2-дағды: Орындалған жұмыстар туралы есептерді дайындау
Біліктілік:
1. Ұйымда белгіленген есептік нысандарды жүргізуді жүзеге асыру.
2. Атқарылған жұмыс туралы ақпаратты баяндау.
3. Жүзеге асырылатын қызметке қатысты көрсеткіштерді санау және топтастыру.
Білімі:
1. Құжат айналымының негіздері.
2. Ұйымдық есептілік нысандары.
3. Қызмет тиімділігін бағалау критерийлері.

2. Демонстрация или описание предлагаемых товаров.
3. Регистрация заказов и операций, размещение у поставщиков полученных заказов.
4. Подготовка счетов и договоров купли-продажи и принятие оплаты.
5. Распространение среди клиентов писем, информационных листков и других документов.
6. Составление перечней перспективных клиентов и доведение до них информации для получения новых заказов.
7. Перемещение между районами сбыта и клиентами и транспортировка образцов или товаров, предлагаемых к продаже.
Знания:
1. Методы и способы упаковки и оформления
2. Стандарты обслуживания покупателей
3. Правила общения с покупателями.
4. Этические основы сервисной деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Целеустремленность
Находчивость
Организованность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Бесконфликтность
Активность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
1
5232-0-003 Торговец, предлагающий товары по месту жительства
Карточка профессии: Дилер
Код группы:
3311-9
Код наименования занятия:
3311-9-001
Наименование профессии:
Дилер
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Взаимодействует напрямую с производителем или с дистрибьютором и является последним звеном в посреднической цепи.
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Закуп продукции у производителей и дистрибьюторов с дальнейшей ее реализацией конечным покупателям
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Изучение конъюнктуры и тенденции развития рынка, цены и спрос на товары и предоставляемые услуги, выясняет запросы и мнения потребителей о них.
Умения:
1. Обеспечивает развитие взаимосвязей с потребителями товаров, выявляет и формирует спрос на услуги, выполняет работу по покупке или продаже товаров оптом (немедленной или срочной), акций, облигаций, других финансовых документов и ценных бумаг, включая иностранную валюту, по предоставлению кредитно-денежных и других услуг.
2. Изучает конъюнктуру и тенденции развития рынка, цены и спрос на товары и предоставляемые услуги, выясняет запросы и мнения потребителей о них.

2. Ұсынылатын тауарларды көрсету немесе сипаттау.
3. Тапсырыстар мен операцияларды тіркеу, алынған тапсырыстарды жеткізушілермен орналастыру.
4. Шоттар мен сатып алу-сату шарттарын дайындау және төлемді қабылдау.
5. Клиенттерге хаттарды, ақпараттық парақтарды және басқа құжаттарды тарату.
6. Жаңа тапсырыстарды алу үшін перспективалы клиенттердің тізбелерін жасау және оларға ақпарат жеткізу.
7. Сату аймақтары мен клиенттер арасында жылжу және сатуға ұсынылған үлгілерді немесе тауарларды тасымалдау.
Білімі:
1. Орау және безендіру әдістері мен әдістері
2. Сатып алушыларға қызмет көрсету стандарттары
3. Сатып алушылармен байланыс ережелері.
4. Сервистік қызметтің этикалық негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Міндеттеме
Тапқырлық
Ұйымдастырушылдық
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Жанжалсыздық
Белсенділік
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
1
5232-0-003 Тұрғылықты жері бойынша тауар ұсынатын саудагер
Мамандық картасы: Дилер
Топ коды:
3311-9
Сабақ атауының коды:
3311-9-001
Кәсіптің атауы:
Дилер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Өндірушімен немесе дистрибьютормен тікелей әрекеттеседі және делдалдық тізбектің соңғы буыны болып табылады.
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Өндірушімен немесе дистрибьютормен өзара әрекеттесу делдалдық тізбектің соңғы буыны болып табылады.
Еңбек функциясы 1:
Өндірушімен немесе дистрибьютормен өзара әрекеттесу делдалдық тізбектің соңғы буыны болып табылады.
Дағды 1:
Нарықтың конъюнктурасы мен даму тенденцияларын, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге баға мен сұранысты зерттейді, тұтынушылардың олар туралы сұраныстары мен пікірлерін анықтайды.
Біліктілік:
1. Тауарларды тұтынушылармен өзара байланысты дамытуды қамтамасыз етеді, қызметтерге сұранысты анықтайды және қалыптастырады, тауарларды (жедел немесе шұғыл), акцияларды, облигацияларды, басқа да қаржылық құжаттар мен бағалы қағаздарды, соның ішінде шетел валютасын сатып алу немесе сату, кредиттік-ақшалай және басқа да қызметтерді ұсыну бойынша жұмыстарды орындау.
2. Нарықтың конъюнктурасы мен даму тенденцияларын, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге баға мен сұранысты зерттейді, тұтынушылардың олар туралы сұраныстары мен пікірлерін анықтау.

3. Покупает и продает на рынке наличного товара или срочном рынке от имени учреждения, организации, предприятия либо от имени клиента.
4. Разъясняет покупателям преимущества определенного вида товаров или услуг в сравнении с другими, аналогичными им.
5. Подготавливает необходимые документы по купле-продаже, на получаемые и отправляемые товары, а также для заключения договоров с юридическими и физическими лицами.
6. Анализирует информацию о надежности клиентов и компаний, участвующих в инвестиционной деятельности, особенности и ожидаемые изменения товарного и финансового рынков, консультирует клиентов о состоянии и перспективах их развития.
7. Способствует сокращению сроков реализации товаров и предоставления услуг, увеличению объема продаж, числа клиентов, в том числе постоянных, систематически обращающихся за товаром либо услугой, улучшению качества обслуживания клиентов, расширению услуг, сокращению транспортных затрат.
8. Изучает поступающие жалобы на продаваемый товар и предоставляемые услуги, принимает меры по предупреждению их возникновения, а также случаев причинения клиентам материального ущерба.
9. Обеспечивает соблюдение действующих стандартов и норм по организации хранения, сбыта и транспортировки товара, а также принятие мер по совершенствованию (ускорению) сбытовых операций.
10. Организует широкое использование в работе технических средств и каналов связи - компьютерной техники, телефонов, факсов и др.
11. Участвует в организации рекламы, пропаганде достоинств продаваемого товара, его потребительских свойств, преимуществ предлагаемых услуг, в подготовке образцов товаров (рисунков, фотографий, муляжей), описаний услуг.
12. Прогнозирует возможное расширение внутреннего и внешнего рынка предлагаемых товаров и предоставляемых услуг.
Закуп продукции у производителей и дистрибьюторов с дальнейшей ее реализацией конечным покупателям
Знания:
1. Стандарты и методические рекомендации в сфере коммуникации с клиентами.
2. Инструкции, процедуры и сценарии обработки контактов.
3. Требования, предъявляемые к обработке контактов с клиентами.
4. Законодательство Республики Казахстан о персональных данных и в области информационной безопасности.
5. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
6. Понятие банковской и коммерческой тайны.
7. Стандарты оформления документов в организации.
8. Правила деловой переписки и письменного этикета.
9. Правила делового общения и речевого этикета.
Требования к личностным компетенциям
Честность
Порядочность
Ответственность
Исполнительность
Внимательность
Аккуратность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Целеустремленность
Отзывчивость
Активность
Бесконфликтность
Инициативность
Коммуникабельность
Вежливость
Самостоятельность
Обязательность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
-
Карточка профессии: Продавец-флорист
Код группы:

3. Мекеменің, ұйымның, кәсіпорынның немесе клиенттің атынан қолма-қол тауар нарығында немесе мерзімді нарықта сатып алады және сату.
4. Сатып алушыларға тауарлардың немесе қызметтердің белгілі бір түрінің өздеріне ұқсас басқалармен салыстырғанда артықшылықтарын түсіндіру.
5. Сатып алу-сату, алынатын және жөнелтілетін тауарларға, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалармен шарттар жасасу үшін қажетті құжаттарды дайындау.
6. Инвестициялық қызметке қатысатын клиенттер мен компаниялардың сенімділігі, тауар және қаржы нарықтарының ерекшеліктері мен күтілетін өзгерістері туралы ақпаратты талдайды, клиенттерге олардың жай-күйі мен даму перспективалары туралы кеңес беру.
7. Тауарларды сату және қызмет көрсету мерзімдерін қысқартуға, сату көлемін, клиенттер санын, оның ішінде тұрақты, тауарға немесе қызметке жүйелі түрде жүгінетіндерді ұлғайтуға, клиенттерге қызмет көрсету сапасын жақсартуға, қызметтерді кеңейтуге, көлік шығындарын азайтуға ықпал ету.
8. Сатылатын тауарға және көрсетілетін қызметтерге келіп түскен шағымдарды зерделейді, Олардың туындауының, сондай-ақ клиенттерге материалдық залал келтіру жағдайларының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
9. Тауарды сақтауды, өткізуді және тасымалдауды ұйымдастыру бойынша қолданыстағы стандарттар мен нормалардың сақталуын, сондай-ақ өткізу операцияларын жетілдіру (жеделдету) жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз ету.
10. Жұмыста техникалық құралдар мен байланыс арналарын - компьютерлік техниканы, телефондарды, факстарды және т. б. кеңінен қолдануды ұйымдастыру.
11. Жарнаманы ұйымдастыруға, сатылатын тауардың артықшылықтарын, оның тұтынушылық қасиеттерін, ұсынылатын қызметтердің артықшылықтарын насихаттауға, тауарлардың үлгілерін (суреттер, фотосуреттер, муляждар), қызметтердің сипаттамаларын дайындауға қатысу.
12. Ұсынылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің ішкі және сыртқы нарығының ықтимал кеңеюін болжау.
Білімі:
1. Клиенттермен байланыс саласындағы стандарттар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Нұсқаулар, процедуралар және контактілерді өңдеу сценарийлері.
3. Клиенттермен байланыстарды өңдеуге қойылатын талаптар.
4. Қазақстан Республикасының Дербес деректер және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы.
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Банктік және коммерциялық құпия ұғымы.
7. Ұйымдағы құжаттарды рәсімдеу стандарттары.
8. Іскерлік хат алмасу және жазбаша этикет ережелері.
9. Іскерлік қарым-қатынас және сөйлеу этикеті ережелері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Адалдық
Әдептілік
Жауапкершілік
Орындаушылық
Зейін
Дәлдік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Шыдамдылық
Жауаптылық
Белсенділік
Жанжалсыздық
Бастама
Қарым-қатынас
Сыпайылық
Тәуелсіздік
Міндеттемелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
-
Мамандық картасы: Сатушы-флорист
Топ коды:

5210-2
Код наименования занятия:
5210-2-007
Наименование профессии:
Продавец-флорист
Уровень квалификации по ОРК
2
подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
-
Уровень профессионального образования
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности
Выполнение работ по изготовлению флористических изделий и их реализация
Трудовые функции:
Обязательные функции:
1. Выполнение работ по изготовлению флористических изделий и их реализация
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по изготовлению флористических изделий и их реализация
Создание флористических изделий из живых срезанных цветов и иного растительного материала легкой, средней сложности
Умения:
1. Подготовка собственной работы и рабочего мест.
2. Создание флористических изделий из живых срезанных цветов и иного растительного материала легкой, средней сложности.
3. Принимает товар, сортирует, в зависимости от вида и сорта срезанных цветов ставит их в воду оптимальной температуры с нужной растению подкормкой, то есть, разбирается в удобрениях.
4. Продажа флористических изделий.
5. Несет ответственность за сохранность товара в магазине.
Знания:
1. Требования по охране труда и пожарной безопасности
2. Значения растений (цветов) в различных культурных и национальных традициях.
3. Правила аранжировки цветов.
4. Технология изготовления букетов.
Требования к личностным компетенциям
Креативность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Наблюдательность
Внимательность
Организованность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
-
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
Наименование государственного органа: государственное учреждение "Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан";
БИН: 190740017066;
Адрес: Казахстан, 010000, Астана г.а., Есильский р. а., пр.Мәңгілік ел, здание 8, административное здание "Дом Министерств", 7 подъезд;
Контакты: (7172) 74-98-97, 75-06-91, факс: (7172) 75-06-72, e-mail: mti@mti.gov.kz, веб-сайт: mti.gov.kz;
Организации (предприятия) участвующие в разработке: Акционерное Общество "Центр Развития Торговой Политики "Qaztrade"; Адырбаев Марат Нурланович.
БИН: 060840006503;
Адрес: Астана г.а., Есильский р. а., пр.Мангилик Ел, д.8/2

5210-2
Сабақ атауының коды:
5210-2-007
Кәсіптің атауы:
Сатушы-флорист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша ішкі біліктілік деңгейі
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім болған кезде, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Флористикалық бұйымдарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау және оларды өткізу
Еңбек функциялары:
Міндетті функциялар:
1. Флористикалық бұйымдарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау және оларды өткізу
Еңбек функциясы 1:
Флористикалық бұйымдарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау және оларды өткізу
Дағды 1:
Тірі кесілген гүлдерден және жеңіл, орташа күрделіліктегі басқа да өсімдік материалдарынан флористикалық бұйымдар жасау.
Дағдылар:
1. Өз жұмысыңызды және жұмыс орныңызды дайындау.
2. Тірі кесілген гүлдерден және жеңіл, орташа күрделіліктегі басқа да өсімдік материалдарынан флористикалық бұйымдар жасау.
3. Өнімді қабылдау, сұрыптау, кесілген гүлдердің түріне және сортына байланысты оларды өсімдікке қажетті тыңайтқышпен оңтайлы температурада суға салу, яғни тыңайтқыштарды түсіну.
4. Флористикалық өнімдерді сату.
5. Дүкенде тауарлардың сақталуына жауап беру.
Білім:
1. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар
2. Әртүрлі мәдени және Ұлттық дәстүрлердегі өсімдіктердің (гүлдердің) мағыналары.
3. Гүлдерді орналастыру ережелері.
4. Букет жасау технологиясы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Шығармашылық
Қарым-қатынас
Стресске төзімділік
Дәлдік
Бақылаушылдық
Зейін
Ұйымдастырушылдық
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
-
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Мемлекеттік органның атауы: "Қазақстан Республикасының сауда және интеграция министрлігі" мемлекеттік мекемесі
БСН: 190740017066;
Мекен-жайы: Қазақстан, 010000, Астана қ. а., Есіл өз. А., Мәңгілік ел даңғылы, 8 ғимарат, "Министрліктер Үйі" Әкімшілік ғимараты, 7 кіреберіс
Байланыс: тел: (7172) 74-98-97, 75-06-91, факс: (7172) 75-06-72, e-mail: mti@mti.gov.kz. веб-сайт: mti.gov.kz
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "QAZTRADE "Сауда саясатын дамыту орталығы" Акционерлік Қоғамы
БСН: 060840006503;
Мекен-жайы: Астана қ. а., Есіл өз. А., Мәңгілік Ел даңғылы, 8/2 үй