О бюджете города Аркалыка на 2025-2027 годы
Решение маслихата города Аркалыка Костанайской области от 30 декабря 2024 года № 144.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Аркалыкский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Аркалыка на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 14840741,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 3528382,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 48251,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 103222,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 11160886,8 тысяч тенге, из них объем субвенций – 489718,0 тысяч тенге;
2) затраты – 15318940,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 14582,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 31456,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 16874,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
5) дефицит (профицит) бюджета – -492780,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 492780,5 тысяч тенге:
поступление займов – 31456,0 тысяч тенге;
погашение займов – 16874,0 тысяч тенге.
используемые остатки бюджетных средств – 478198,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 11.07.2025 № 173 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 1144169,0 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 6907542,1 тысяч тенге
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 11.07.2025 № 173 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан 686687,0 тысяч тенге, из республиканского бюджета в сумме 348543,0 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 1571574,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 11.07.2025 № 173 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем бюджетных кредитов из республиканского бюджета в сумме 31456,0 тысяч тенге, в том числе:

Арқалық қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 144 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабы 1 - тармағының 1) тармақшасына сәйкес Арқалық қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арқалық қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 14840741,8 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3528382,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 48251,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 103222,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 11160886,8 мың тенге, оның ішінде субвенциялардың көлемі – 489718,0 мың теңге;
2) шығындар – 15318940,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 14582,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 31456,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 16874,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -492780,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 492780,5 мың теңге:
қарыздар түсімі – 31456,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 16874,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 478198,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 11.07.2025 № 173 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қала бюджетінде ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі республикалық бюджеттен 1144169,0 мың теңге сомасында, облыстық бюджеттен 6907542,1 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 11.07.2025 № 173 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2025 жылға арналған қала бюджетінде нысаналы даму трансферттерінің көлемі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен 686687,0 мың теңге сомасында, республикалық бюджеттен 348543,0 мың теңге сомасында, облыстық бюджеттен 1571574,3 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 11.07.2025 № 173 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2025 жылға арналған қала бюджетінде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көлемі 31456,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 31456,0 тысяч тенге.
5. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета города Аркалыка на 2025 год, не установлен.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Аркалыкского городского маслихата Г. Елтебаева
Приложение 1
к решению Аркалыкского
городского маслихата от

мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 31456,0 мың теңге сомасында.
5. Арқалық қаласының 2025 жылға арналған бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Арқалық қалалық мәслихатының төрағасы Г. Елтебаева
Арқалық қалалық мәслихатының

492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 430,6
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6 430,6
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 597 123,0
1
Социальное обеспечение
513 696,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
513 696,0
005
Государственная адресная социальная помощь
513 696,0
2
Социальная помощь
756 514,7
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
756 514,7
006
Оказание жилищной помощи
19 428,7
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
47 496,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 324,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
146 192,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
226 135,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
305 939,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
326 912,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
326 912,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
182 419,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
700,0
021
Капитальные расходы государственного органа
4 582,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
127 096,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
12 115,3
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5 489 786,9
1
Жилищное хозяйство
1 312 658,1
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
325 253,3
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
325 253,3
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 430,6
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6 430,6
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 597 123,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
513 696,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
513 696,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
513 696,0
2
Әлеуметтiк көмек
756 514,7
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
756 514,7
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
19 428,7
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
47 496,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 324,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
146 192,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
226 135,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
305 939,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
326 912,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
326 912,3
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
182 419,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
700,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 582,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
127 096,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
12 115,3
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5 489 786,9
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 312 658,1
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлiмi
325 253,3
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
325 253,3
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
24 048,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
24 048,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
162 189,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
43 776,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
40 043,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 733,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
118 413,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
33 267,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
85 146,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
104 996,0
1
Сельское хозяйство
48 735,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
48 735,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
48 735,0
6
Земельные отношения
46 205,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
46 205,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
33 205,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
13 000,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
10 056,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
10 056,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
10 056,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
51 341,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
51 341,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
51 341,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
51 341,0
12
Транспорт и коммуникации
244 196,0
1
Автомобильный транспорт
107 006,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
107 006,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
24 048,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
24 048,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
162 189,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
43 776,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 043,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 733,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
118 413,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 267,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
85 146,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
104 996,0
1
Ауыл шаруашылығы
48 735,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
48 735,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48 735,0
6
Жер қатынастары
46 205,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
46 205,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 205,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
13 000,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
10 056,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
10 056,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
10 056,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
51 341,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
51 341,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
51 341,0
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 341,0
12
Көлiк және коммуникация
244 196,0
1
Автомобиль көлiгi
107 006,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
107 006,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету