О бюджете города Аркалыка на 2025-2027 годы
Решение маслихата города Аркалыка Костанайской области от 30 декабря 2024 года № 144.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Аркалыкский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Аркалыка на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 15802695,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 4291578,1 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 63475,7 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 194809,2 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 11252832,8 тысяч тенге, из них объем субвенций – 489718,0 тысяч тенге;
2) затраты – 16280894,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -2007,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 14867,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 16874,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
5) дефицит (профицит) бюджета – -476191,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 476191,5 тысяч тенге:
поступление займов – 14780,0 тысяч тенге;
погашение займов – 16874,0 тысяч тенге.
используемые остатки бюджетных средств – 478285,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 05.12.2025 № 191 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 988831,0 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 6907542,1 тысяч тенге
Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 14.08.2025 № 180 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем целевых трансфертов на развитие за счет резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты 249222,0 тысяч тенге, целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан 686687,0 тысяч тенге, из республиканского бюджета в сумме 348543,0 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 1568574,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 14.08.2025 № 180 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Учесть, что в бюджете города на 2025 год предусмотрен объем бюджетных кредитов из республиканского бюджета в сумме 31456,0 тысяч тенге, в том числе:

Арқалық қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 144 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабы 1 - тармағының 1) тармақшасына сәйкес Арқалық қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арқалық қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 -қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 15802695,8 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 4291578,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 63475,7 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 194809,2 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 11252832,8 мың тенге, оның ішінде субвенциялардың көлемі – 489718,0 мың теңге;
2) шығындар – 16280894,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -2007,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 14867,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 16874,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -476191,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 476191,5 мың теңге:
қарыздар түсімі – 14780,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 16874,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 478285,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 05.12.2025 № 191 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қала бюджетінде ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі республикалық бюджеттен 988831,0 мың теңге сомасында, облыстық бюджеттен 6907542,1 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 14.08.2025 № 180 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2025 жылға арналған қала бюджетінде нысаналы даму трансферттерінің көлемі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен 249222,0 мың теңге сомасында, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттен 686687,0 мың теңге сомасында, республикалық бюджеттен 348543,0 мың теңге сомасында, облыстық бюджеттен 1568574,3 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 14.08.2025 № 180 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2025 жылға арналған қала бюджетінде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көлемі 31456,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 31456,0 тысяч тенге.
5. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета города Аркалыка на 2025 год, не установлен.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Аркалыкского городского маслихата Г. Елтебаева
Приложение 1
к решению Аркалыкского
городского маслихата от

мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 31456,0 мың теңге сомасында.
5. Арқалық қаласының 2025 жылға арналған бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Арқалық қалалық мәслихатының төрағасы Г. Елтебаева
Арқалық қалалық мәслихатының

6 430,6
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6 430,6
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 027 913,7
1
Социальное обеспечение
112 470,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
112 470,0
005
Государственная адресная социальная помощь
112 470,0
2
Социальная помощь
642 742,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
642 742,1
006
Оказание жилищной помощи
3 059,5
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
45 087,5
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
10 537,6
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
146 192,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
227 550,2
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
210 315,3
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
272 701,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
272 701,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
182 419,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
788,0
021
Капитальные расходы государственного органа
9 958,5
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
68 142,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 394,1
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5 877 912,3
1
Жилищное хозяйство
1 327 349,5
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
324 878,7
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
324 878,7
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 002 470,8
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
17 253,8

6 430,6
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6 430,6
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 027 913,7
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
112 470,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
112 470,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
112 470,0
2
Әлеуметтiк көмек
642 742,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
642 742,1
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 059,5
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
45 087,5
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
10 537,6
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
146 192,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
227 550,2
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
210 315,3
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
272 701,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
272 701,6
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
182 419,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
788,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9 958,5
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
68 142,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 394,1
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5 877 912,3
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 327 349,5
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлiмi
324 878,7
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
324 878,7
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 002 470,8
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
17 253,8

1 155 243,9
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
1 046 016,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
325 260,5
010
Капитальные расходы государственного органа
704 261,9
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
16 494,5
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
109 227,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
40 052,8
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
68 568,1
006
Капитальные расходы государственного органа
606,1
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
405 059,5
1
Топливо и энергетика
405 059,5
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
405 059,5
009
Развитие теплоэнергетической системы
405 059,5
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
118 031,0
1
Сельское хозяйство
59 430,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
59 430,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
59 430,0
6
Земельные отношения
50 210,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
50 210,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
38 031,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
12 179,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
8 391,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
8 391,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
8 391,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
73 474,9
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
73 474,9
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
73 474,9
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
69 756,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

1 155 243,9
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
1 046 016,9
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
325 260,5
010
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
704 261,9
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
16 494,5
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
109 227,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 052,8
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
68 568,1
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
606,1
09
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
405 059,5
1
Отын және энергетика
405 059,5
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
405 059,5
009
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
405 059,5
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
118 031,0
1
Ауыл шаруашылығы
59 430,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
59 430,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 430,0
6
Жер қатынастары
50 210,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
50 210,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 031,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
12 179,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
8 391,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
8 391,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
8 391,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
73 474,9
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
73 474,9
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
73 474,9
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69 756,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу