О районном бюджете на 2025 - 2027 годы
Решение Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 27 декабря 2024 года № 23/195
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Каракиянский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 13.08.2025 № 28/239 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 17 575 169,9 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 14 581 374,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 55 086,2 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 175 514,1 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 2 763 194,8 тысяч тенге;
2) затраты – 17 727 779,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 343 850,2 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 499 364,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 155 513,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -496 460,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 496 460,1 тысяч тенге;
поступление займов – 499 364,0 тысяч тенге;
погашение займов – 155 513,8 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 82 573,1 тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 18.12.2025 № 33/273 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 1 685 162,2 тысячи тенге, в том числе:
сельского округа Болашак – 108 115,9 тысяч тенге;
сельского округа Бостан – 259 124,4 тысяч тенге;
села Жетыбай – 307 662,8 тысяч тенге;
сельского округа Куланды – 151 661,7 тысяч тенге;

2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 23/195 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Қарақия аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 13.08.2025 № 28/239 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 17 575 169,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 14 581 374,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 55 086,2 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 175 514,1 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 2 763 194,8 мың теңге;
2) шығындар – 17 727 779,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 343 850,2 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 499 364,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 155 513,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -496 460,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану ) – 496 460,1 мың теңге;
қарыздар түсімі – 499 364,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 155 513,8 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 82 573,1 теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 18.12.2025 № 33/273 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 1 685 162,2 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Болашақ ауылдық округі – 108 115,9 мың теңге;
Бостан ауылдық округі – 259 124,4 мың теңге;
Жетібай ауылы – 307 662,8 мың теңге;
Құланды ауылдық округі – 151 661,7 мың теңге;

села Курык – 366 056,9 тысячи тенге;
села Мунайшы – 259 077,8 тысяч тенге;
села Сенек – 233 462,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 18.12.2025 № 33/273 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены трансферты на развитие из Национального фонда, республиканского бюджета и бюджетные кредиты, порядок использования которых определяются на основании постановления акимата Каракиянского района:

Құрық ауылы – 366 056,9 мың теңге;
Мұнайшы ауылы – 259 077,8 мың теңге;
Сенек ауылы – 233 462,7 мың теңге.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 18.12.2025 № 33/273 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте пайдалану тәртібі Қарақия ауданы әкімдігінің қаулысының негізінде айқындалатын Ұлттық қордан және республикалық бюджеттен даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін:

1 524 741,0 тысячи тенге – на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі".
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные изъятия в областной бюджет в сумме 4 665 941,0 тысячи тенге.
5. Утвердить резерв акимата района в сумме 100 000,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Каракиянского районного маслихата Калаубай Ж.

1 524 741,0 мың теңге – "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым жөніндегі іс-шараларды іске асыруға.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке 4 665 941,0 мың теңге көлемінде бюджеттік алып қоюлар қарастырылғаны ескерілсін.
5. Аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге көлемінде бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарақия аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Қалаубай

014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
69 580,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
324 718,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
157 668,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
152 156,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66 340,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 356,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
54 158,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
27 302,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 512,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 512,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
240 291,0
1
Жилищное хозяйство
128 888,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
128 888,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
128 888,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
0,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
0,0
2
Коммунальное хозяйство
56 278,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
56 278,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
56 278,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
0,0
3
Благоустройство населенных пунктов
55 125,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
55 125,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
55 125,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
754 829,0
1
Деятельность в области культуры
437 159,0

014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
69 580,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
324 718,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
157 668,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
152 156,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 340,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 356,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
54 158,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
27 302,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 512,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 512,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
240 291,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
128 888,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
128 888,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
128 888,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
0,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
0,0
2
Коммуналдық шаруашылық
56 278,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
56 278,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
56 278,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0,0
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
0,0
3
Елді-мекендерді көркейту
55 125,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
55 125,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
55 125,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
754 829,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
437 159,0

15 400 588,0
1
Налоговые поступления
15 188 520,0
01
Подоходный налог
483 944,0
1
Корпоративный подоходный налог
316 025,0
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора
316 025,0
04
Hалоги на собственность
14 567 401,0
Налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей
14 484 057,0
Hалог на имущество физических лиц
894,0
4
Hалог на транспортные средства
54 272,0
Hалог на транспортные средства с физических лиц
47 962,0
5
Единый земельный налог
2 703,0
Единый земельный налог
2 703,0
2
Акцизы
2 578,0
3
Поступления за использование природных и других ресурсов
42 036,0
Плата за пользование земельными участками
42 036,0
4
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
5 016,0
Плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности
3 281,0
1
Прочие налоги
78,0
Прочие налоговые поступления в местный бюджет
78,0
Государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет
87 467,0
01
Доходы от государственной собственности
27 095,0
5
Доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности
26 926,0
7
Вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета
92,0
9
Прочие доходы от государственной собственности
77,0
03
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
5 952,0
1
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
5 952,0
1
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд
2 724,0
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
461,0
Штрафы, пени, санкции, взыскания по бюджетным кредитам (займам), выданным из местного бюджета специализированным организациям, физическим лицам
2 263,0
06
Прочие неналоговые поступления
25 665,0
Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета
4 702,0
Другие неналоговые поступления в местный бюджет, за исключением поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования
20 963,0
3
Поступления от продажи основного капитала

15 400 588,0
1
Салықтық түсімдер
15 188 520,0
01
Табыс салығы
483 944,0
1
Корпоративтік табыс салығы
316 025,0
Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы
316 025,0
04
Меншiкке салынатын салықтар
14 567 401,0
Заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық
14 484 057,0
Жеке тұлғалардың мүлкiне салынатын салық
894,0
4
Көлiк құралдарына салынатын салық
54 272,0
Жеке тұлғалардан көлiк құралдарына салынатын салық
47 962,0
5
Бірыңғай жер салығы
2 703,0
Бірыңғай жер салығы
2 703,0
2
Акциздер
2 578,0
3
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшiн түсетiн түсiмдер
42 036,0
Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем
42 036,0
4
Кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар
5 016,0
Қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы
3 281,0
1
Басқа да салықтар
78,0
Жергілікті бюджетке түсетін өзге де салық түсімдері
78,0
Жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж
87 467,0
01
Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер
27 095,0
5
Мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер
26 926,0
7
Мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар
92,0
9
Мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер
77,0
03
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
5 952,0
1
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
5 952,0
1
Мұнай секторы ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 724,0
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар
461,0
Мамандандырылған ұйымдарға, жеке тұлғаларға бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша жергілікті бюджеттен берілген айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 263,0
06
Басқа да салықтық емес түсiмдер
25 665,0
Бұрын жергілікті бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы
4 702,0
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан түсетін түсімдерді қоспағанда, жергіліктік бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер
20 963,0
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер