О бюджете города Актау на 2025 - 2027 годы
Решение Актауского городского маслихата Мангистауской области от 20 декабря 2024 года № 18/118.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 7настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Актауский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 15.08.2025 № 23/153 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1)доходы – 52 325 346,1 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 42 617 471,1 тысяч тенге; неналоговым поступлениям – 487 654,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 2 960 584,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 6 259 637,0 тысяч тенге;
2)затраты – 53 706 051,8 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 5 929 042,0 тысяч тенге, в том числе: бюджетные кредиты – 6 042 438,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 113 396,0 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – -7 309 747,7 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 7 309 747,7 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 6 042 438,0 тысяч тенге; погашение займов – 113 396,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 380 705,7 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 15.08.2025 № 23/153 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что нормативы распределения доходов в городской бюджет по налоговым поступлениям установлены в следующих размерах:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 50 процентов;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 5,4 процентов;индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 5,0 процентов;
индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 0 процентов;
социальный налог – 6,3 процентов;
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенным решением  Актауского городского маслихата Мангистауской области от 15.08.2025 № 23/153 (вводится в действие с 01.01.2025).

2025 - 2027 жылдарға арналған Ақтау қаласының бюджеті туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 18/118 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7 - тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Ақтау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 15.08.2025 № 23/153 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 52 325 346,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 42 617 471,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 487 654,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 2 960 584,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 6 259 637,0 мың теңге;
2)шығындар – 53 706 051,8 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 5 929 042,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 6 042 438,0 мың теңге бюджеттік кредиттерді өтеу – 113 396,0 мың теңге;
4)қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0,0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0,0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – -7 309 747,7 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 7 309 747,7 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 6 042 438,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 113 396,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 380 705,7 теңге.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 15.08.2025 № 23/153 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Салықтық түсімдер бойынша қалалық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленгені ескерілсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 50 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыс бойынша жеке табыс салығы – 5,4 пайызды құрайды;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы - 5,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
әлеуметтік салық - 6,3 пайыз.
Ескерту. 2 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 15.08.2025 № 23/153 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

3. Учесть, что в городском бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 1 329 389 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 15.08.2025 № 23/153 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Учесть, что в городском бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов социальной сферы в сельских населенных пунктах в сумме 7 864 тысяч тенге;

3. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 1 329 389 мың теңге сомасында қарастырылғаны ескерілсін.
Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 15.08.2025 № 23/153 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік саланың мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 7 864 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің көзделгені ескерілсін.

5. Утвердить резерв акимата города в сумме 300 000,0 тысяч тенге.
6. Установить объемы трансфертов общего характера между городским бюджетом и бюджетом села Умирзак на трехлетний период 2025-2027 годов, согласно приложению 4 к настоящему решению.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Актауского городского маслихата С.Т. Закенов
Приложение 1
к решению Актауского
городского маслихата
от 20 декабря 2024 года

5. Қала әкімдігінің резерві 300 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешімнің 4- қосымшасына сәйкес 2025-2027 жылдардың үш жылдық кезеңге қалалық бюджет пен Өмірзақ ауылы бюджеті арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемі белгіленсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақтау қалалық мәслихатының төрағасы С.Т. Закенов
Ақтау қалалық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы

86 061,8
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
660 026,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
660 026,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
660 026,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
660 026,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
7 454 537,6
1
Социальное обеспечение
662 686,8
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
662 686,8
005
Государственная адресная социальная помощь
662 686,8
2
Социальная помощь
6 256 365,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
6 165 675,0
006
Оказание жилищной помощи
50 160,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 991 723,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
38 927,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
117 773,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
429 820,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
3 537 272,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
90 690,6
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
90 690,6
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
535 485,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
359 485,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
146 795,0
021
Капитальные расходы государственного органа
7 231,7
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 671,5
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
97 756,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

86 061,8
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
660 026,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
660 026,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
660 026,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
660 026,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
7 454 537,6
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
662 686,8
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
662 686,8
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
662 686,8
2
Әлеуметтiк көмек
6 256 365,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
6 165 675,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
50 160,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1 991 723,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
38 927,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
117 773,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
429 820,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
3 537 272,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
90 690,6
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
90 690,6
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
535 485,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
359 485,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
146 795,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7 231,7
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 671,5
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
97 756,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту

443 034,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
7 143 134,0
1
Социальное обеспечение
727 837,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
727 837,0
005
Государственная адресная социальная помощь
727 837,0
2
Социальная помощь
5 918 380,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
5 889 151,0
006
Оказание жилищной помощи
52 668,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
2 039 582,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
40 873,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
521 245,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
3 234 783,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
29 229,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
29 229,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
496 917,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
312 117,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
128 888,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
25 899,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
102 644,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
54 686,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
184 800,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
184 800,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
12 364 603,0
1
Жилищное хозяйство
699 530,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
481 821,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
481 821,0
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)

443 034,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
7 143 134,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
727 837,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
727 837,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
727 837,0
2
Әлеуметтiк көмек
5 918 380,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
5 889 151,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
52 668,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
2 039 582,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
40 873,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
521 245,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
3 234 783,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
29 229,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
29 229,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
496 917,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
312 117,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
128 888,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
25 899,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
102 644,0
054
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды үкіметтік емес ұйымдарда орналастыру
54 686,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
184 800,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
184 800,0
07
Тұрғын үй -коммуналдық шаруашылық
12 364 603,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
699 530,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
481 821,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
481 821,0
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі