О бюджете Ескельдинского района на 2025-2027 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 30 декабря 2024 года № 38-116.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 6 719 243 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 005 754 тысячи тенге;
неналоговые поступления 128 904 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 255 769 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 328 816 тысяч тенге;
2) затраты 7 277 208 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитов 149 416 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 286 209 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 136 793 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 707 381 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 707 381 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 774 217 тысяч тенге;
погашение займов 494 042 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 427 206 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 26.11.2025 № 53-155 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 25 231 тысяча тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 195 152 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 8581 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 27805 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 23 137 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 14 902 тысячи тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 22 983 тысячи тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 26 804 тысячи тенге;
Конырскому сельскому округу 26 052 тысячи тенге;

Ескелді ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 38-116 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 719 243 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 005 754 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 128 904 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 255 769 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 328 816 мың теңге;
2) шығындар 7 277 208 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 149 416 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 286 209 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 136 793 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 707 381 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 707 381 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 774 217 мың теңге;
қарыздарды өтеу 494 042 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 427 206 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 26.11.2025 № 53-155 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 25 231 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 195 152 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 8 581 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 27 805 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 23 137 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 14 902 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 22 983 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 26 804 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 26 052 мың теңге;

Кокжазыкскому сельскому округу 17 789 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 27 099 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
проведение мероприятии по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечение санитарии и освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

Көкжазық ауылдық округіне 17 789 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 27 099 мың теңге;
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата От 30 декабря 2024 года № 38-116
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 26.11.2025 № 53-155 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы №38-116 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 26.11.2025 № 53-155 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

766 000
1
Социальное обеспечение
167 465
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
167 465
005
Государственная адресная социальная помощь
167 465
2
Социальная помощь
436 138
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
436 138
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 279
006
Оказание жилищной помощи
516
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51 921
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 483
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
112 767
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
229 172
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
162 397
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
152 214
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
75 695
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
895
021
Капитальные расходы государственного органа
1 602
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
60 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12 957
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1 065
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 183
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
10 105
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
78
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 953 364
1
Жилищное хозяйство
893 279
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

766 000
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
167 465
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
167 465
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
167 465
2
Әлеуметтiк көмек
436 138
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
436 138
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 279
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
516
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51 921
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 483
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
112 767
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
229 172
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
162 397
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
152 214
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
75 695
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
895
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 602
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
60 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
12 957
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1 065
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 183
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10 105
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
78
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 953 364
1
Тұрғын үй шаруашылығы
893 279
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі