О бюджете Ескельдинского района на 2025-2027 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 30 декабря 2024 года № 38-116.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 6 692 367 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 381 456 тысяч тенге;
неналоговые поступления 15 956 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 63 639 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 231 316 тысяч тенге;
2) затраты 7 196 900 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитов 149 416 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 286 209 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 136 793 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 653 949 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 653 949 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 774 217 тысяч тенге;
погашение займов 494 042 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 373 774 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 09.06.2025 № 45-130 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 25 231 тысяча тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 195 152 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 8581 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 27805 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 23 137 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 14 902 тысячи тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 22 983 тысячи тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 26 804 тысячи тенге;
Конырскому сельскому округу 26 052 тысячи тенге;

Ескелді ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 38-116 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 692 367 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 381 456 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 15 956 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 63 639 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 231 316 мың теңге;
2) шығындар 7 196 900 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 149 416 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 286 209 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 136 793 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 653 949 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 653 949 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 774 217 мың теңге;
қарыздарды өтеу 494 042 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 373 774 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 09.06.2025 № 45-130 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 25 231 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 195 152 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 8 581 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 27 805 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 23 137 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 14 902 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 22 983 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 26 804 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 26 052 мың теңге;

Кокжазыкскому сельскому округу 17 789 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 27 099 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
проведение мероприятии по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечение санитарии и освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

Көкжазық ауылдық округіне 17 789 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 27 099 мың теңге;
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата От 30 декабря 2024 года № 38-116
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 09.06.2025 № 45-130 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы №38-116 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 09.06.2025 № 45-130 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

111 567
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
229 172
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
154 975
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
144 792
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 404
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
8 165
021
Капитальные расходы государственного органа
1 602
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
60 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12 362
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 259
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 183
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
10 105
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
78
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 855 381
1
Жилищное хозяйство
753 624
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
739 770
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
35 000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
704 770
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
13 854
003
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
13 854
2
Коммунальное хозяйство
708 060
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
708 060
028
Развитие коммунального хозяйства
47 938
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
660 122
3
Благоустройство населенных пунктов
393 697
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

111 567
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
229 172
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
154 975
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
144 792
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 404
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
8 165
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 602
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
60 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
12 362
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 259
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 183
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10 105
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
78
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 855 381
1
Тұрғын үй шаруашылығы
753 624
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
739 770
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
35 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
704 770
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
13 854
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
13 854
2
Коммуналдық шаруашылық
708 060
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
708 060
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
47 938
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
660 122
3
Елді-мекендерді көркейту
393 697
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

230 247
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
38 915
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
100 000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
91 332
02
Оборона
87 387
1
Военные нужды
51 536
122
Аппарат акима района (города областного значения)
51 536
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
51 536
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
35 851
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 851
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
35 851
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 317
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 317
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 317
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 317
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 063 262
1
Социальное обеспечение
433 180
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
433 180
005
Государственная адресная социальная помощь
433 180
2
Социальная помощь
478 146
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
478 146
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
42 797
006
Оказание жилищной помощи
6 674
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
64 945
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 252
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
115 380
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
243 098
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

230 247
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 915
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
100 000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
91 332
02
Қорғаныс
87 387
1
Әскери мұқтаждар
51 536
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
51 536
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
51 536
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
35 851
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 851
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
35 851
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 317
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 317
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 317
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 317
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 063 262
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
433 180
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
433 180
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
433 180
2
Әлеуметтiк көмек
478 146
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
478 146
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
42 797
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 674
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
64 945
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 252
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
115 380
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
243 098
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер