Об утверждении бюджета Алтыкарасуского сельского округа на 2025–2027 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 27 декабря 2024 года № 278
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91, статьями 94, 96 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 06.10.2025 № 369 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить бюджет Алтыкарасуского сельского округа на 2025–2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 52 480 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 8 140 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 44 240 тысяч тенге, в том числе:
субвенция – 29 882 тысяч тенге;
2) затраты – 53 390,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи государственных финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 910,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (исползование профицита) бюджета – 910,7 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 910,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 06.10.2025 № 369 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в доход бюджета Алтыкарасуского сельского округа зачисляются следующие:
налоговые поступления:
подоходный налог, в том числе:
индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
налог на транспортные средства;
единый земельный налог;
поступления за использование природных природных и других ресурсов;
неналоговые поступления, в том числе:
прочие неналоговые поступления:
поступления от продажи основного капитала:
продажа земли и нематериальных активов, в том числе:
продажа земли.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025–2027 годы" установлено:
с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 62 771 тенге;

2025–2027 жылдарға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 278 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына, 94, 96-баптарына сәйкес, Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 06.10.2025 № 369 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025–2027 жылдарға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджеті осы шешімдегі 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 52 480 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 8 140 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 44 240 мың теңге, оның ішінде:
субвенция – 29 882 мың теңге;
2) шығындар – 53 390,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 910,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 910,7 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 910,7 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 06.10.2025 № 369 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Алтықарасу ауылдық округ бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
салықтық түсімдер:
табыс салығы, оның ішінде:
жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлікке салынатын салықтар;
жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
табиғи және басқада ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер, оның ішінде:
басқа да салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер:
жерді және материалдық емес активтерді сату, оның ішінде:
жерді сату.
3. Қазақстан Республикасының "2025–2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 62 771 теңге;

3) месячный расчетный показатель – 3 932 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.
4. В соответствий с решением Темирского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 266 "Об утверждений Темирского районного бюджета на 2025–2027 годы" на 2025 год предусмотрен объем субвенций передаваемых из районного бюджета в бюджет Алтыкарасуского сельского округа в сумме 29 882 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете Алтыкарасуского сельского округа на 2025 год поступления целевых текущих трансфертов из районного бюджета в сумме 14 271 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на оснований решения акима Алтыкарасуского сельского округа.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 06.10.2025 № 369 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. Учесть в бюджете Алтыкарасуского сельского округа на 2025 год поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 87 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на оснований решения акима Алтыкарасуского сельского округа.

3) айлық есептiк көрсеткiш – 3 932 теңге;
4) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 46 228 теңге.
4. Темір аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 266 "2025–2027 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне сәйкес 2025 жылға аудандық бюджеттен Алтықарасу ауылдық округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 29 882 мың теңге сомасында көзделген.
5. 2025 жылға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен 14 271 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу Алтықарасу ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 06.10.2025 № 369 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2025 жылға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджетінде республикалық бюджеттен 87 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу Алтықарасу ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Темирского
районного маслихата
Б. Шаимов
Приложение 1 к решению
Темирского районного
маслихата от 27 декабря 2024
года № 278
Бюджет Алтыкарасуского сельского округа на 2025 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 06.10.2025 № 369 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық мәслихатының төрағасы Б. Шаимов
Темір аудандық мәслихатының
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 278 шешіміне 1–қосымша
2025 жылға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 06.10.2025 № 369 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. Кірістер