Об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима на территории Мангистауской области
Постановление акимата Мангистауской области от 7 сентября 2023 года № 137.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О карантине растений", на основании представления государственного учреждения "Мангистауская областная территориальная инспекция Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить карантинную зону с введением карантинного режима на территориях Мангистауской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауской области Кульджанова К.Д.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н.Ногаев
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "7" сентября 2023 года
№ 137
Карантинная зона с введением карантинного режима
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 05.09.2025 № 187 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Наименование района (города)
Наименование сельских округов (села) и населенных пунктов
Наименование хозяйствующих субъектов, иных объектов, категория земельных участков
Наименование карантинного объекта
Пораженная площадь, гектар
Бейнеуский район
Акжигит
внутри села "Акжигит"
Acroptilon repens (D.C.)

Маңғыстау облысы аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 137 қаулысы.
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктер карантині туралы" Заңына сәйкес, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Маңғыстау облыстық аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің ұсынысы негізінде Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, осы қаулының қосымшасына сәйкес карантиндi аймақ белгіленсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары Қ.Ж.Құлжановқа жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н.Ноғаев
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2023 жылғы "7" қыркүйектегі
№137 қаулысына қосымша
Карантиндік режимді енгізілген карантиндік аймақ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 05.09.2025 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ауданның (қаланың) атауы
Ауылдық округтер (ауыл) және елді мекендер атауы
Шаруашылық субъектілер, басқа да нысандар атауы, жер телімдерінің санаты
Карантиндік объектінің атауы
Зақымдалған алаң, гектар
Бейнеу ауданы
Ақжігіт
"Ақжігіт" ауыл іші
Acroptilon repens (D.C.)

0,025
во дворе школы села "Акжигит"
Acroptilon repens (D.C.)
0,008
Сынгырлау
во дворе школы села "Сынгырлау"
Acroptilon repens (D.C.)
0,0084
пастбища села "Сынгырлау"
Acroptilon repens (D.C.)
0,5661
Бейнеу
пастбища села "Ески Бейнеу"
Acroptilon repens (D.C.)
0,001
вдоль улицы имени Д. Тажиулы
Acroptilon repens (D.C.)
0,002
территория ТОО "Жибек жолы"
Acroptilon repens (D.C.)
0,0034
территория Акимата Бейнеуского района
Acroptilon repens (D.C.)
0,008
территория коммунального государственного учреждения "Общеобразовательная школа имени Ы. Алтынсарина" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Acroptilon repens (D.C.)
0,003
территория коммунального государственного учреждения "Бейнеуский лицей" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Acroptilon repens (D.C.)
0,004
Боранкул
во дворе школы "Каракум"
Acroptilon repens (D.C.)
0,0133
Трасса Атырау - Бейнеу
На расстояние знаков 242/266 км трасса Атырау - Бейнеу
Acroptilon repens (D.C.)
0,5
Итого
Acroptilon repens (D.C.)
1,1422
Бейнеу
вдоль улицы Ер Косай
Cuscuta sp.sp

0,025
"Ақжігіт" ауылының мектеп ауласы
Acroptilon repens (D.C.)
0,008
Сыңғырлау
"Сыңғырлау" ауылының жайлымдық жері
Acroptilon repens (D.C.)
0,5661
"Сыңғырлау" ауылының мектеп ауласы
Acroptilon repens (D.C.)
0,0084
Бейнеу
"Ескі Бейнеу" жайлымдық жері
Acroptilon repens (D.C.)
0,001
Д. Тәжіұлы атындағы көше жағалауы
Acroptilon repens (D.C.)
0,002
"Жібек жолы" ЖШС аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
0,0034
Бейнеу ауданының әкімдігінің аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
0,008
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің "Ы. Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
0,003
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің "Бейнеу лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
0,004
Боранқұл
"Қарақұм" мекстеп ауласы
Acroptilon repens (D.C.)
0,0133
Атырау – Бейнеу тас жолы
Атырау – Бейнеу тас жолы 242/266 шақырым тақтайша белгі аралығы
Acroptilon repens (D.C.)
0,5
Жиынтығы
Acroptilon repens (D.C.)
1,1422
Бейнеу
Ер Қосай көшесінің жағалауы
Cuscuta sp.sp

0,014
территория коммунального государственного учреждения "Общеобразовательная школа имени Ы. Алтынсарина" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Cuscuta sp.sp
0,33
территория коммунального государственного учреждения "Общеобразовательная школа имени Жумагали Калдыгараева" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Cuscuta sp.sp
0,034
территория коммунального государственного учреждения "Бейнеуский лицей" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Cuscuta sp.sp
0,08
территория коммунального государственного учреждения "Бейнеуская гимназия" Отдела образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области
Cuscuta sp.sp
0,01
Итого
Cuscuta sp.sp
0,468
Каракиянский район
Курык
территория КХ "Рысбек"
Tuta absoluta
1,5
территория КХ "Даулет"
Tuta absoluta
1,5
территория КХ "Енбек"
Tuta absoluta
4
территория КХ "Жанбыршы"
Tuta absoluta
1
территория КХ "Нысанәлі"
Tuta absoluta
2
Итого
Tuta absoluta
10
Мунайлинский район
Мунайли
территория КХ " Айкүн "
Tuta absoluta

0,014
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің
"Ы. Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Cuscuta sp.sp
0,33
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің "Жұмағали Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Cuscuta sp.sp
0,034
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің "Бейнеу лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Cuscuta sp.sp
0,08
Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің "Бейнеу гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі аумағы
Cuscuta sp.sp
0,01
Жиынтығы
Cuscuta sp.sp
0,468
Қарақия ауданы
Құрық
"Рысбек" ШҚ аумағы
Tuta absoluta
1,5
"Дәулет" ШҚ аумағы
Tuta absoluta
1,5
"Еңбек" ШҚ аумағы
Tuta absoluta
4
"Жаңбыршы" ШҚ аумағы
Tuta absoluta
1
"Нысанәлі" ШҚ аумағы
Tuta absoluta
2
Жиынтығы
Tuta absoluta
10
Мұнайлы ауданы
Мұнайлы
“Айкүн” ШҚ аумағы
Tuta absoluta

0,07
территория КХ " Анар "
Tuta absoluta
1
Итого
Tuta absoluta
1,07
город Актау
Шыгыс-3
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,001
29 микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,3
16 микрорайон
вдоль автомобильной дороги ТРК Актау
Acroptilon repens (D.C.)
0,0001
12 микрорайон
территория площади "Ынтымак"
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
2 микрорайон
территория парка "Акбота"
Acroptilon repens (D.C.)
1
22 микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,022
21 микрорайон
возле дома 37/1
Acroptilon repens (D.C.)
0,3
29а микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
31а микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
25 микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,03
дорога Международный аэропорт Актау
вдоль автомобильной дороги
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
Итого
Acroptilon repens (D.C.)
1,6931
9 микрорайон
вдоль автомобильной дороги
Pseudococcus comstocki kuw
0,06
26 микрорайон
возле домов 31
13 микрорайон
возле домов 24,50, 52Б
Pseudococcus comstocki kuw
0,0602
14 микрорайон
возле домов 40, 46
3 микрорайон
возле домов 7, 8, 11
11 микрорайон
возле домов 39, 40
28 микрорайон
возле домов 31, 36
29 микрорайон
возле дома 8
27 микрорайон
возле дома 65, 25, 42, 45,47
Итого
Pseudococcus comstocki kuw
0,1202
29 микрорайон
возле дома 202
Cuscuta sp.sp
0,008
30 микрорайон
возле домов 80,83,157,133/1
Cuscuta sp.sp
0,009
"Толкын-1" микрорайон
возле домов 24,48,98,115
Cuscuta sp.sp
0,008
22 микрорайон
Арыстан арена автомобильной дороги
Cuscuta sp.sp
0,02
30 микрорайон
Kazfruit
Cuscuta sp.sp
0,012
21 микрорайон
37/1
Cuscuta sp.sp
0,03
База ОРС
Темір жол өткелі
Cuscuta sp.sp
0,068
Промзона
Промзона 3
Cuscuta sp.sp
0,0015
Өмірзақ
Өмірзақ
Cuscuta sp.sp
0,015
Итого
Cuscuta sp.sp

0,07
" Анар " ШҚ аумағы
Tuta absoluta
1
Жиынтығы
Tuta absoluta
1,07
Ақтау қаласы
Шығыс-3
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,001
29 шағын аудан
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,3
16 шағын аудан
"Актау" СОСК автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,0001
12 шағын аудан
"Ынтымақ" алаңы аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
2 шағын аудан
"Ақбота" саябағы аумағы
Acroptilon repens (D.C.)
1
22 шағын аудан
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,022
21 шағын аудан
37/1 үй маңы
Acroptilon repens (D.C.)
0,3
29а шағын аудан
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
31а шағын аудан
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
25 шағын аудан
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,03
Ақтау Халықаралық Әуежай жолы
автокөлік жол бойы
Acroptilon repens (D.C.)
0,01
Жиынтығы
Acroptilon repens (D.C.)
1,6931
9 шағын аудан
автокөлік жол бойы
Pseudococcus comstocki kuw
0,06
26 шағын аудан
31 үй маңы
13 шағын аудан
24, 50, 52 үйлер маңы
Pseudococcus comstocki kuw
0,0602
14 шағын аудан
40, 46 үйлер маңы
3 шағын аудан
7, 8, 11 үйлер маңы
11 шағын аудан
39, 40 үйлер маңы
28 шағын аудан
31, 36 үйлер маңы
29 шағын аудан
8 үй маңы
27 шағын аудан
65, 15, 25, 42, 45, 47 үйлер маңы
Жиынтығы
Pseudococcus comstocki kuw
0,1202
29 шағын аудан
202 үй маңы
Cuscuta sp.sp
0,008
30 шағын аудан
80,83,157,133/1 үйлер маңы
Cuscuta sp.sp
0,009
"Толкын-1" шағын аудан
24,48,98,115 үйлер маңы
Cuscuta sp.sp
0,008
22 шағын аудан
Арыстан арена жолы
Cuscuta sp.sp
0,02
30 шағын аудан
Kazfruit жолы
Cuscuta sp.sp
0,012
21 шағын аудан
37/1
Cuscuta sp.sp
0,03
База ОРС
Темір жол өткелі
Cuscuta sp.sp
0,068
Промзона
Промзона 3
Cuscuta sp.sp
0,0015
Өмірзақ
Өмірзақ жолы
Cuscuta sp.sp
0,015
Жиынтығы
Cuscuta sp.sp

0,1202
Перевод наименований карантинных объектов с латинского языка:
Acroptilon repens (D.C.) – горчак ползучий;
Cuscuta sp.sp – повилика;
Tuta absoluta – томатная моль;
Pseudococcus comstocki kuw – червец комстока.
Расшифровка аббревиатур:
ТРК – торгово-развлекательный комплекс;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью.

0,1202
Карантиндік объектілер атауларының латын тілінен аудармасы:
Acroptilon repens (D.C.) – жатаған укекіре;
Cuscuta sp.sp – арам сояу;
Tuta absoluta – қызанақ күйесі;
Pseudococcus comstocki kuw – комсток сымыры.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
СОСК- сауда ойын-сауық кешені;
ШҚ - шаруа қожалығы;
ЖШС - жауапкершілігі шектеулі серіктестік.