Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2023-2024 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 23 мая 2023 года № 36. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Болатов Э.Б.
Приложение 1 к решению Хромтауского районного маслихата от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Хромтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 23 мамырдағы № 36 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Хромтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Э.Б. Болатов
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 1 қосымша
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Абай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Абайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Абайского сельского округа 99 230 гектар, из них пастбищные земли – 72550 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 79025 гектар;
земли населенных пунктов – 10 052 гектар;
другие земли-1000 гектар;
земли запаса – 8653 гектар.
По природным условиям территория Абайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Абайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 502 голов крупного рогатого скота, из них 334 голов маточного поголовья, 570 голов мелкого рогатого скота, 111 голов лошадей. Из них:
в селе Абай:
389 головы крупного рогатого скота, из них 260 голов маточного поголовья, 419 голов мелкого рогатого скота, 69 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6792 гектар.
В селе Тассай:
113 голов крупного рогатого скота, из них 74 голов маточного поголовья, 151 голов мелкого рогатого скота, 42 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3760 гектар.

5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Абай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Абай ауылдық округ жалпы көлемі 99 230 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 72550 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 79025 гектар;
елді мекендердің жері – 10 552 гектар;
басқа жерлер – 1000 гектар
қордағы жерлер – 8653 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Абай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Абай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 502 бас, оның ішінде аналық мал басы 334 бас, 570 бас ұсақ мал, 111 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Абай ауылында: ірі қара мал 389 бас, оның ішінде аналық мал 260 бас, ұсақ мал 419 бас, жылқы 69 бас.
Жайылым көлемі 6792 гектар.
Тассай ауылында: ірі қара мал 113 бас, оның ішінде аналық мал 74 бас, ұсақ мал 151 бас, жылқы 42 бас.
Жайылым көлемі 3760 гектар.

Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Абайского сельского округа составляет: 7882 голов крупного рогатого скота, 9779 голов мелкого рогатого скота, 2370 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 65 712 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Абайскому сельскому округу имеются всего 72550 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10 052 гектар пастбищ.
В Абайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Абай, село Аралтобе, село Тассай, село Жарбутак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3340 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов потребность не возникает.
Потребность:

Абай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 7882 бас, ұсақ қара мал 9779 бас, жылқы 2370 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 65712 гектарды құрайды.
Абай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 72550 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10 052 гектар жайылым бар.
Абай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Абай ауылы, Тассай ауылы,) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3340 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 502 голов* 10 гектаров/голов = 5020 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 570 голов * 2 гектара/голов = 1140 гектаров;
для лошадей- 111 голов * 12 гектаров/голов = 1332 гектаров.
5020+1140+1332= 7492 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Ірі қара мал үшін-502 бас. * 10 гектар/бас= 5020 гектар;
ұсақ мал үшін-570 бас. * 2 гектар/бас= 1140 гектар;
жылқы үшін-111 бас. * 12 гектар/бас= 1332 гектар.
5020 +1140 +1332 =7492 гектар.
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Абай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

План по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Акжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Акжарском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Акжарского сельского округа 49 409 гектар, из них пастбищные земли – 23445 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжар ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақжар ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақжар ауылдық округ жалпы көлемі 49 409 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 23 445 га.
Жер санаттары бойынша:

земли сельскохозяйственного назначения – 41 401 гектар;
земли населенных пунктов – 7 708 гектар;
земли промышленности – 300 гектар;
По природным условиям территория Акжарского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Акжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1587 голов крупного рогатого скота, из них 725 голов маточного поголовья, 2905 голов мелкого рогатого скота, 205 голов лошадей. Из них:
в селе Акжар:
1419 голов крупного рогатого скота, из них 648 голов маточного поголовья, 2454 голов мелкого рогатого скота, 186 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 900 гектар.
в станции Жазык:
168 голов крупного рогатого скота, из них 77 голов маточного поголовья, 451 голов мелкого рогатого скота, 19 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 704 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Акжарского сельского округа составляет: 552 голов крупного рогатого скота, 2185 голов мелкого рогатого скота, 554 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 14 810 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акжарскому сельскому округу имеются всего 23 445 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 708 гектар пастбищ.
В Акжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Акжар, станция Жазык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7250 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16 432 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов., мелкого рогатого скота– 2 гектаров/голов., лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1587 голов* 10 гектаров/голов = 15 870 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2905 голов * 2 гектара/голов = 5810 гектаров;
для лошадей- 205 голов * 12 гектаров/голов = 2460 гектаров.
15870+5810+2460=24 140 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Акжарском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Акжарском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Акжарском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Акжарском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Акжарском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Акжарский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 3 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2023-2024 годы

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41 401 гектар;
елді мекендердің жері – 7 708 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 300 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ақжар ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Ақжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1587 бас, оның ішінде аналық мал басы 725 бас, 2905 бас ұсақ мал, 205 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақжар ауылында:
ірі қара мал 1419 бас, оның ішінде аналық мал 648 бас, ұсақ мал 2454 бас, жылқы 186 бас.
Жайылым көлемі 5 900 гектар.
Жазық станциясында:
ірі қара мал 168 бас, оның ішінде аналық мал 77 бас, ұсақ мал 451 бас, жылқы 19 бас.
Жайылым көлемі 1 704 гектар.
Ақжар ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 552 бас, ұсақ қара 2185 бас, 554 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 14 810 гектарды құрайды.
Ақжар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 23 445 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 708 гектар жайылым бар.
Ақжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақжар ауылы, Жазық бекеті) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7 250 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 16 432 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1587 бас * 10 гектар/бас =15 870 гектар;
ұсақ мал үшін-2905 бас * 2 гектар/бас = 5810 гектар;
жылқы үшін-205 бас * 12 гектар/бас = 2460 гектар.
15 870 +5810 +2460 =24 140 гектар.
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжар ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақжар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 3 қосымша
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Аккудык имеется 1 населенный пункт.

Осы Аққұдық ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аққұдық ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории села Аккудык 77 143 гектар, из них пастбищные земли – 27250 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34915 гектар;
земли населенных пунктов – 12 086 гектар;
другие земли-4142 гектар;
земли запаса – 26 000 гектар.
По природным условиям территория села Аккудык по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почва в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в селе Аккудык насчитывается (личное подворье населения) 656 голов крупного рогатого скота, из них 262 голов маточного поголовья, 603 голов мелкого рогатого скота, 153 голов лошадей. Из них:
в селе Аккудык:
656 голов крупного рогатого скота, из них 262 голов маточного поголовья, 603 голов мелкого рогатого скота, 153 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 12 086 гектар.
Поголовье в крестьянских хозяйствах села Аккудык составляет: 1655 голов крупного рогатого скота, 1427 голов мелкого рогатого скота, 631 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 22 865 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в селе Аккудык имеются всего 27250 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 086 гектар пастбищ.
В селе Аккудык сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Аккудык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2 620 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов потребность не возникает.
Потребность:
для крупного рогатого скота -656 голов* 10 гектаров/голов = 6560 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 603 голов * 2 гектара/голов = 1206 гектаров;
для лошадей- 153 голов * 12 гектаров/голов = 1836 гектаров.
6560+1206+1836=9602 гектара.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккудыкского села в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
*
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Аккудык округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аккудык
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 4 к решению Хромтауского районного маслихата от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском сельском округе на 2023-2024 годы

Аққұдық ауылы жалпы көлемі 77 143 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 27250 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34 915 гектар;
елді мекендердің жері – 12 086 гектар;
басқа жерлер – 4142 гектар;
қордағы жерлер – 26 000 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Аққұдық ауылы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Аққұдық ауылы (халықтың жеке ауласы) ірі қара 656 бас, оның ішінде аналық мал басы 262 бас, 603 бас ұсақ мал, 153 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Аққұдық ауылында:
ірі қара мал 656 бас, оның ішінде аналық мал 262 бас, ұсақ мал 603 бас, жылқы 153 бас.
Жайылым көлемі 12 086 гектар.
Аққұдық ауылы бойынша шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1 655 бас, ұсақ мал 1 427 бас, 631 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 22 865 гектарды құрайды.
Аққұдық ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 27 250 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 12 086 гектар жайылым бар.
Аққұдық ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аққұдық ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 2 620 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-656 бас. * 10 гектар/бас =6560 гектар;
ұсақ мал үшін-603 бас. * 2 гектар/бас = 1206 гектар;
жылқы үшін-153 бас. * 12 гектар/бас = 1836 гектар.
6560+1206 +1836=9602 гектар.
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аққұдық
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 4 қосымша
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Богетсайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Богетсайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Осы Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөгетсай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бөгетсай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Богетсайкого сельского округа 110 017 гектар, из них пастбищные земли – 94 288 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 94288 гектар;
земли населенных пунктов – 15729 гектар.
По природным условиям территория Богетсайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Богетсайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1 829 голов крупного рогатого скота, из них 883 голов маточного поголовья, 2298 голов мелкого рогатого скота, 352 голов лошадей. Из них:
в селе Богетсай:
1532 голов крупного рогатого скота, из них 769 голов маточного поголовья, 2028 голов мелкого рогатого скота, 329 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 577 гектар.
в селе Карлау:
297 голов крупного рогатого скота, из них 114 голов маточного поголовья, 270 голов мелкого рогатого скота, 23 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 594 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Богетсайского сельского округа составляет: 4074 голов крупного рогатого скота, 4403 голов мелкого рогатого скота, 1 758 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 74 952 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Богетсайскому сельскому округу имеются всего 94 288 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 15 729 гектар пастбищ.
В Богетсайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Богетсай, село Карлау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8 830 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 11 381 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов., мелкого рогатого скота– 2 гектаров/голов., лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1829 голов* 10 гектаров/голов = 18 290 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2298 голов * 2 гектара/голов = 4 596 гектаров;
для лошадей- 352 голов * 12 гектаров/голов = 4224 гектаров.

Бөгетсай ауылдық округ жалпы көлемі 110 017 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 94 288 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 94 288 гектар;
елді мекендердің жері – 15 729 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Бөгетсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Бөгетсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 829 бас, оның ішінде аналық мал басы 883 бас, ұсақ мал 2 298 бас, 352 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Бөгетсай ауылында:
ірі қара мал 1532 бас, оның ішінде аналық мал 769 бас, ұсақ мал 2028 бас, жылқы 329 бас.
Жайылым көлемі 3 577 гектар.
Қарлау ауылында:
ірі қара мал 297 бас, оның ішінде аналық мал 114 бас, ұсақ мал 270 бас, жылқы 23 бас.
Жайылым көлемі 4 594 гектар.
Бөгетсай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 4074 бас, ұсақ мал 4 403 бас, 1 758 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 74 952 гектарды құрайды.
Бөгетсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 94 288 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 15 729 гектар жайылым бар.
Бөгетсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бөгетсай ауылы, Қарлау ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8 830 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 11 381 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1829 бас * 10 гектар/бас =18290 гектар;
ұсақ мал үшін-2298 бас * 2 гектар/бас = 4596 гектар;
жылқы үшін-352 бас * 12 гектар/бас = 4224 гектар.

18290+4596+4224=27 110 гектара.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Богетсайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Богетсайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Богетсайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 5 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Дөң на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Дөң на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:

18290 +4596 +4224 =27 110 гектар.
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөгетсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Бөгетсай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 5 қосымша
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Дөң ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:

На 1 января 2023 года в сельском округе Дөң насчитывается (личное подворье населения) 1 546 голов крупного рогатого скота, из них 602 голов маточного поголовья, 2043 голов мелкого рогатого скота, 176 голов лошадей. Из них:
в селе Дөң:
1171 голов крупного рогатого скота, из них 457 голов маточного поголовья, 1530 голов мелкого рогатого скота, 77 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 193 гектар.
в селе Онгар:
375 голов крупного рогатого скота, из них 145 голов маточного поголовья, 513 голов мелкого рогатого скота, 99 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4016 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах сельского округа Дөң составляет: 443 голов крупного рогатого скота, 6515 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 18408 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Дөң имеются всего 40871 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 209 гектар пастбищ.
В сельском округе Дөң сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Дөң, село Онгар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6020 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13449 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1546 голов* 10 гектаров/голов=15460 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2043 голов * 2 гектаров/голов=4086 гектаров;
для лошадей- 176 голов * 12 гектаров/голов=2112 гектаров.
15460+4086 +2112=21658 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Дөң в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Дөң
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дөң
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 6 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использовани в Коктауском сельском округе на 2023-2024 годы

2023 жылдың 1 қаңтарына Дөң ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 546 бас, оның ішінде аналық мал басы 602 бас, 2043 бас ұсақ мал, 176 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Дөң ауылында:
ірі қара мал 1171 бас, оның ішінде аналық мал 457 бас, ұсақ мал 1530 бас, жылқы 77 бас.
Жайылым көлемі 4 193 гектар.
Оңғар ауылында:
ірі қара мал 375 бас, оның ішінде аналық мал 145 бас, ұсақ мал 513 бас, жылқы 99 бас.
Жайылым көлемі 4016 гектар.
Дөң ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 443 бас, ұсақ қара 6515 бас, 58 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 18 408 гектарды құрайды.
Дөң ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 40 871 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8209 гектар жайылым бар.
Дөң ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Дөң ауылы, Оңғар ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 6020 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 13 449 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1546 бас * 10 гектар/бас =15 460 гектар;
ұсақ мал үшін-2043 бас * 2 гектар/бас = 4 086 гектар;
жылқы үшін-176 бас * 12 гектар/бас = 2112 гектар.
15 460 +4086 +2112 =21 658 гектар.
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дөң ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дөң
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 6 қосымша
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коктауском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Коктауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коктауском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.

Осы Көктау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктау ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көктау ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Коктауского сельского округа 89 446 гектар, из них пастбищные земли – 80 273 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 80 273 гектар;
земли населенных пунктов – 9173 гектар.
По природным условиям территория Коктауского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Коктауском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1187 голов крупного рогатого скота, из них 885 голов маточное поголовье, 920 голов мелкого рогатого скота, 214 голов лошадей. Из них:
в селе Коктау:
1187 голов крупного рогатого скота, из них 885 голов маточного поголовья, 920 голов мелкого рогатого скота, 214 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9173 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Коктауского сельского округа составляет: 2340 голов крупного рогатого скота, 1329 голов мелкого рогатого скота, 656 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 42 146 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коктаускому сельскому округу имеются всего 80 273 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9173 гектар пастбищ.
В Коктауском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коктау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8850 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7105 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота– 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1187 голов* 10 гектаров/голов=11870 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 920 голов * 2 гектаров/голов=1 840 гектаров;
для лошадей- 214 голов * 12 гектаров/голов=2568 гектаров.
11870+1840 +2568 =16278 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктауском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Коктауский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 7 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Коктобинском сельском округе на 2023-2024 годы

Көктау ауылдық округ жалпы көлемі 89 446 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 80 273 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 80 273 гектар;
елді мекендердің жері – 9 173 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Көктау ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Көктау ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1187 бас, оның ішінде аналық мал басы 885 бас, 920 бас ұсақ мал, 214 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Көктау ауылында:
ірі қара мал 1187 бас, оның ішінде аналық мал 885 бас, ұсақ мал 920 бас, жылқы 214 бас.
Жайылым көлемі 9 173 гектар.
Көктау ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2340 бас, ұсақ қара 1329 бас, 656 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 42 146 гектарды құрайды.
Көктау ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 80 273 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 9 173 гектар жайылым бар.
Көктау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көктау ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8850 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 7 105 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1187 бас * 10 гектар/бас =11870 гектар;
ұсақ мал үшін-920 бас * 2 гектар/бас = 1840 гектар;
жылқы үшін-214 бас * 12 гектар/бас = 2568 гектар.
11870 +1840 +2568 =16278 гектар.
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Көктау
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 7 қосымша
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коктобинском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Коктобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коктобинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Осы Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктөбе ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көктөбе ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Коктобинского сельского округа 41 801 гектар, из них пастбищные земли –34 118 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –34 118 гектар;
земли населенных пунктов –7 663 гектар;
другие земли-20 гектар;
земли запаса – 8801,2 гектар.
По природным условиям территория Коктобинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые и малогумусные.
На 1 января 2023 года в Коктобинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1107 голов крупного рогатого скота, из них 322 голов маточного поголовья, 970 голов мелкого рогатого скота, 124 голов лошадей. Из них:
в селе Майтобе:
1067 голов крупного рогатого скота, из них 310 голов маточного поголовья, 902 голов мелкого рогатого скота, 121 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 100 гектар.
в селе Коктерек:
40 голов крупного рогатого скота, из них 12 голов маточного поголовья, 59 голов мелкого рогатого скота, 3 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 563 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Коктобинского сельского округа составляет: 1389 голов крупного рогатого скота, 3205 голов мелкого рогатого скота, 370 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 14373 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коктобинскому сельскому округу имеются всего 34118 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 663 гектар пастбищ.
В Коктобинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Майтобе, село Коктерек.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3220 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6835 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1107 голов* 10 гектаров/голов=11070 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 970 голов * 2 гектаров/голов=1 940 гектаров;
для лошадей- 124 голов * 12 гектаров/голов=1488 гектаров.
11070+1940+1488=14498 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Коктобинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Коктобинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 8 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Кудыксайском сельском округе на 2023-2024 годы

Көктөбе ауылдық округ жалпы көлемі 41 801 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 34 118 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34 118 гектар;
елді мекендердің жері – 7 663 гектар;
қордағы жерлер – 8801,2 гектар;
Басқа жерлер- 20 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Көктөбе ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Көктөбе ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 107 бас, оның ішінде аналық мал басы 322 бас, 970 бас ұсақ мал, 124 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Майтөбе ауылында:
ірі қара мал 1067 бас, оның ішінде аналық мал 310 бас, ұсақ мал 902 бас, жылқы 121 бас.
Жайылым көлемі 5 100 гектар.
Көктерек ауылында:
ірі қара мал 40 бас, оның ішінде аналық мал 12 бас, ұсақ мал 59 бас, жылқы 3 бас.
Жайылым көлемі 2563 гектар.
Көктөбе ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1389 бас, ұсақ қара 3205 бас, 370 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 14 373 гектарды құрайды.
Көктөбе ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 34 118 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 663 гектар жайылым бар.
Көктөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Майтөбе ауылы, Көктерек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3220 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 6 835 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1107 бас * 10 гектар/бас = 11 070 гектар;
ұсақ мал үшін-970 бас * 2 гектар/бас = 1 940 гектар;
жылқы үшін-124 бас * 12 гектар/бас = 1 488 гектар.
11 070 +1940 +1488 =14 498 гектар.
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Көктөбе
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 8 қосымша
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кудуксайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кудуксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кудыксайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Осы Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құдықсай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құдықсай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кудыксайского сельского округа 113 502 гектар, из них пастбищные земли – 95 766 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –104 853 гектар;
земли населенных пунктов –8 649 гектар;
земли запаса – 3173 гектар.
По природным условиям территория Кудыксайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Кудыксайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 630 голов крупного рогатого скота, из них 433 голов маточного поголовья, 1099 голов мелкого рогатого скота, 185 голов лошадей. Из них:
в селе Кудыксай:
481 голов крупного рогатого скота, из них 307 голов маточного поголовья, 805 голов мелкого рогатого скота, 127 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5644 гектар.
в селе Ойсылкара:
149 голов крупного рогатого скота, из них 126 голов маточного поголовья, 294 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3005 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кудыксайкого сельского округа составляет: 2687 голов крупного рогатого скота, 8868 голов мелкого рогатого скота, 996 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 33 981 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кудыксайскому сельскому округу имеются всего 95766 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 649 гектар пастбищ.
В Кудыксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Кудыксай, село Ойсылкара) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4330 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 2069 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 630 голов* 10 гектаров/голов=6300 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1099 голов * 2 гектаров/голов=2198 гектаров;
для лошадей- 185 голов * 12 гектаров/голов=2220 гектаров.
6300+2198+2220=10718 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кудыксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кудыксайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кудыксайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 9 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Копинском сельском округе на 2023-2024 годы

Құдықсай ауылдық округ жалпы көлемі 113 502 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 95 766 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 104 853 гектар;
елді мекендердің жері – 8 649 гектар;
қордағы жерлер – 3173 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Құдықсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Құдықсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 630 бас, оның ішінде аналық мал басы 433 бас, 1099 бас ұсақ мал, 185 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Құдықсай ауылында:
ірі қара мал 481 бас, оның ішінде аналық мал 307 бас, ұсақ мал 805 бас, жылқы 127 бас.
Жайылым көлемі 5644 гектар.
Ойсылқара ауылында:
ірі қара мал 149 бас, оның ішінде аналық мал 126 бас, ұсақ мал 294 бас, жылқы 58 бас.
Жайылым көлемі 3005 гектар.
Құдықсай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2687 бас, ұсақ қара 8868 бас, 996 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 33 981 гектарды құрайды.
Құдықсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 95 766 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8 649 гектар жайылым бар.
Құдықсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құдықсай ауылы, Ойсылқара ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 4330 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 2069 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-630 бас * 10 гектар/бас = 6300 гектар;
ұсақ мал үшін-1099 бас * 2 гектар/бас = 2 198 гектар;
жылқы үшін-185 бас * 12 гектар/бас = 2 220 гектар.
6300 +2198 +2220 =10 718 гектар.
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құдықсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Құдықсай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 9 қосымша
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Копинском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Копинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Копинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Осы Қопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қопа ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қопа ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Копинского сельского округа 223 128 гектар, из них пастбищные земли – 188 053 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 188 053 гектар;
земли населенных пунктов – 35 075 гектар;
По природным условиям территория Копинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Копинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 2066 голов крупного рогатого скота, из них 690 голов маточного поголовья, 2874 голов мелкого рогатого скота, 239 голов лошадей. Из них:
в селе Копа:
1330 голов крупного рогатого скота, из них 431 голова маточного поголовья, 1863 голов мелкого рогатого скота, 162 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32 508 гектар.
в селе Тамды:
736 голов крупного рогатого скота, из них 259 голов маточного поголовья, 1011 голов мелкого рогатого скота, 68 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 567 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Копинского сельского округа составляет: 1 246 голов крупного рогатого скота, 1 294 голов мелкого рогатого скота, 487 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 29682 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Копинскому сельскому округу имеются всего 188 053 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 35 075 гектар пастбищ.
В Копинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Копа, село Тамды) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 900 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, не возникает.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 2066 голов* 10 гектаров/голов=20 660 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2874 голов * 2 гектаров/голов=5748 гектаров;
для лошадей- 239 голов * 12 гектаров/голов=2868 гектаров.
20660+5748+2868=29276 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Копинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Копинском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Копинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 10 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылсуском сельском округе на 2023-2024 годы

Қопа ауылдық округ жалпы көлемі 223 128 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 188 053 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 188 053 гектар;
елді мекендердің жері – 35 075 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қопа ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Қопа ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2 066 бас, оның ішінде аналық мал басы 690 бас, 2874 бас ұсақ мал, 239 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қопа ауылында:
ірі қара мал 1330 бас, оның ішінде аналық мал 431 бас, ұсақ мал 1863 бас, жылқы 162 бас.
Жайылым көлемі 32 508 гектар.
Тамды ауылында:
ірі қара мал 736 бас, оның ішінде аналық мал 259 бас, ұсақ мал 1011 бас, жылқы 68 бас.
Жайылым көлемі 2 567 гектар.
Қопа ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1246 бас, ұсақ қара 1 294 бас, 487 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 29 682 гектарды құрайды.
Қопа ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 188 053 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 35 075 гектар жайылым бар.
Қопа ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қопа ауылы, Тамды ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 6900 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-2066 бас * 10 гектар/бас =20 660 гектар;
ұсақ мал үшін-2874 бас * 2 гектар/бас = 5 748 гектар;
жылқы үшін-239 бас * 12 гектар/бас = 2868 гектар.
20660 +5748 +2868 =29 276 гектар.
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қопа ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қопа
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 10 қосымша
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылсуском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылсуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылсуском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Осы Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылсу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылсу ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кызылсуского сельского округа 123 289 гектар, из них пастбищные земли – 100 533 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 104 273 гектар;
земли населенных пунктов – 19 016 гектар;
земли запаса – 20000 гектар.
По природным условиям территория Кызылсуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Кызылсуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1203 голов крупного рогатого скота, из них 609 голов маточного поголовья, 1474 голов мелкого рогатого скота, 149 голов лошадей. Из них:
в селе Сарысай:
695 голов крупного рогатого скота, из них 396 голов маточного поголовья, 1013 голов мелкого рогатого скота, 111 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13 618 гектар.
в селе Кызылсу:
508 голов крупного рогатого скота, из них 213 голов маточного поголовья, 461 голов мелкого рогатого скота, 38 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 398 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кызылсуского сельского округа составляет: 1188 голов крупного рогатого скота, 1 656 голов мелкого рогатого скота, 1 141 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 44 702 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылсускому сельскому округу имеются всего 100 533 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 19 016 гектар пастбищ.
В Кызылсуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Сарысай, село Кызылсу) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6090 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, не возникает.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1203 голов* 10 гектаров/голов=12030 гектаров;
для мелкого рогатого скота – 1474 голов * 2 гектаров/голов=2 948 гектаров;
для лошадей- 149 голов * 12 гектаров/голов=1 788 гектаров.
12030+2948+1788=16766 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылсуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кызылсуском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кызылсуский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 11 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Никельтау на 2023-2024 годы

Қызылсу ауылдық округ жалпы көлемі 123 289 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 100 533 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 104 273 гектар;
елді мекендердің жері – 19 016 гектар;
қордағы жерлер – 20 000 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылсу ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Қызылсу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1203 бас, оның ішінде аналық мал басы 609 бас, 1474 бас ұсақ мал, 149 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сарысай ауылында:
ірі қара мал 695 бас, оның ішінде аналық мал 396 бас, ұсақ мал 1013 бас, жылқы 111 бас.
Жайылым көлемі 13 618 гектар.
Қызылсу ауылында:
ірі қара мал 508 бас, оның ішінде аналық мал 213 бас, ұсақ мал 461 бас, жылқы 38 бас.
Жайылым көлемі 5 398 гектар.
Қызылсу ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1188 бас, ұсақ қара 1656 бас, 1 141 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 44 702 гектарды құрайды.
Қызылсу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 100 533 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 19 016 гектар жайылым бар.
Қызылсу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қызылсу ауылы, Сарысай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 6090 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-1203 бас * 10 гектар/бас=12030 гектар;
ұсақ мал үшін-1474 бас * 2 гектар/бас= 2948 гектар;
жылқы үшін-149 бас * 12 гектар/бас= 1788 гектар.
12030 +2948 +1788 =16 766 гектар.
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылсу ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
*
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қызылсу
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 11 қосымша
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Никельтау на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Никельтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Никельтау имеется 1 сельский населенный пункт.

Осы Никельтау ауылы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Никельтау ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Никельтау ауылы аумағында 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории села Никельтау 3 560 гектар, из них пастбищные земли – 3 060 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 3 060 гектар.
По природным условиям территория села Никельтау по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в селе Никельтау насчитывается (личное подворье населения) 175 голов крупного рогатого скота, из них 90 голов маточного поголовья, 270 голов мелкого рогатого скота, 82 голов лошадей.
В село Никельтау крестьянские хозяйства не зарегистрированы.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Никельтау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 900 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 214 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов., мелкого рогатого скота– 2 гектаров/голов., лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 175 голов* 10 гектаров/голов=1750 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 270 голов * 2 гектаров/голов=540 гектаров;
для лошадей- 82 голов * 12 гектаров/голов=984 гектаров.
1750+540+984=3274 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Никельтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Никельтау
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Никельтау
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 12 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Табанталском сельском округ на 2023-2024 годы

Никельтау ауылы жалпы көлемі 3 560 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 3 060 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3 060 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Никельтау ауылы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Никельтау ауылы (халықтың жеке ауласы) ірі қара 175 бас, оның ішінде аналық мал басы 90 бас, 270 бас ұсақ мал, 82 бас жылқы бар.
Никельтау ауылы шаруа қожалықтары тіркелмеген.
Никельтау ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 3 060 гектар жайылымдық жерлер бар. Никельтау ауылы мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Никельтау ауылды) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 900 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 214 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-175 бас * 10 гектар/бас = 1750 гектар;
ұсақ мал үшін-270 бас * 2 гектар/бас = 540 гектар;
жылқы үшін-82 бас * 12 гектар/бас = 984 гектар.
1750 +540 +984 = 3274 гектар.
Никельтау ауылы аумағында жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Никельтау ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Никельтау ауылы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 12 қосымша
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Табантальском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Табантальского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Табанталском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.

Осы Табантал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Табантал ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Табантал ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Табанталкого сельского округа 79 830 гектар, из них пастбищные земли – 52747 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 68 459 гектар;
земли населенных пунктов – 11371 гектар.
По природным условиям территория Табанталского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Табанталском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 987 голов крупного рогатого скота, из них 415 голов маточного поголовья, 871 голов мелкого рогатого скота, 110 голов лошадей. Из них:
в селе Табантал:
837 голов крупного рогатого скота, из них 339 голов маточного поголовья, 544 голов мелкого рогатого скота, 49 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9634 гектар.
в селе Коптогай:
132 голов крупного рогатого скота, из них 64 голов маточного поголовья, 287 голов мелкого рогатого скота, 2 голова лошади.
Площадь пастбищ составляет 853 гектар.
в селе Жайлаусай:
18 голов крупного рогатого скота, из них 11 голов маточного поголовья, 40 голов мелкого рогатого скота, 59 голова лошади.
Площадь пастбищ составляет 884 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Табанталского сельского округа составляет: 1414 голов крупного рогатого скота, 2125 голов мелкого рогатого скота, 1390 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 34986 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Табанталскому сельскому округу имеются всего 52747 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 922 гектар пастбищ.
В Табанталском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Табантал, село Коптоғай, село Жайлаусай, село Бакай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 680 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3 720 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 987 голов* 10 гектаров/голов=9 870 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 871 голов * 2 гектаров/голов=1 742 гектаров;
для лошадей- 110 голов * 12 гектаров/голов=1 320 гектаров.

Табантал ауылдық округ жалпы көлемі 79 830 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 52747 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 68459 гектар;
елді мекендердің жері – 11371 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Табантал ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Табантал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 987 бас, оның ішінде аналық мал басы 415 бас, 871 бас ұсақ мал, 110 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Табантал ауылында: ірі қара мал 837 бас, оның ішінде аналық мал 339 бас, ұсақ мал 544 бас, жылқы 49 бас.
Жайылым көлемі 9634 гектар.
Көптоғай ауылында:
ірі қара мал 132 бас, оның ішінде аналық мал 64 бас, ұсақ мал 287 бас, жылқы 2 бас.
Жайылым көлемі 853 гектар.
Жайлаусай ауылында:
ірі қара мал 18 бас, оның ішінде аналық мал 11 бас, ұсақ мал 40 бас, жылқы 59 бас.
Жайылым көлемі 884 гектар.
Табантал ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1414 бас, ұсақ қара 2125 бас, 1390 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым 34 986 гектарды құрайды.
Табантал ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 52 747 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8922 гектар жайылым бар.
Табантал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Табантал ауылы, Көптоғай ауылы, Жайлаусай ауылы, Бақай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3680 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 3 720 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-987 бас * 10 га/бас= 9870 га;
ұсақ мал үшін-871 бас * 2 га/бас= 1742 га;
жылқы үшін-110 бас * 12 га/бас= 1320 га.

9870+1742+1320=12 932 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Табанталского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Табанталском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Табанталский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 13 к решению
Хромтауского районного маслихата
от марта 2023 года №
План по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округ на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:

9870 +1742 +1320 = 12 932 га.
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Табантал ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Табантал
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 13 қосымша
Тасөткел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Тасөткел ауылдық округі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:

На 1 января 2023 года в Тасоткельском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 798 голов крупного рогатого скота, из них 434 голов маточного поголовья, 2057 голов мелкого рогатого скота, 176 голов лошадей. Из них:
в селе Тасоткель:
451 голов крупного рогатого скота, из них 240 голов маточного поголовья, 981 голов мелкого рогатого скота, 84 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14 201 гектар.
в селе Акбулак:
231 голов крупного рогатого скота, из них 129 голов маточного поголовья, 624 голов мелкого рогатого скота, 63 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 503 гектар.
в селе Актасты:
116 голов крупного рогатого скота, из них 65 голов маточного поголовья, 452 голов мелкого рогатого скота, 29 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 605 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Тасоткельского сельского округа составляет: 736 голов крупного рогатого скота, 1 873 головы мелкого рогатого скота, 549 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 52078 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тасоткельскому сельскому округу имеются всего 125 629 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20 309 гектар пастбищ.
В Тасоткельском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Тасоткель, село Акбулак, село Актасты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4340 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектаров/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 798 голов* 10 гектаров/голов=7980 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2057 голов * 2 гектаров/голов=4114 гектаров;
для лошадей- 176 голов * 12 гектаров/голов=2112 гектаров.
7980+4114+2112=14 206 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тасоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тасоткельский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 14 к решению
Хромтауского районного маслихата
от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в Тассайском сельском округе на 2023-2024 годы

2023 жылдың 1 қаңтарына Тасөткел ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 798 бас, оның ішінде аналық мал басы 434 бас, 2057 бас ұсақ мал, 176 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тасөткел ауылында:
ірі қара мал 451 бас, оның ішінде аналық мал 240 бас, ұсақ мал 981 бас, жылқы 84 бас.
Жайылым көлемі 14 201 гектар.
Ақбұлақ ауылында:
ірі қара мал 231 бас, оның ішінде аналық мал 129 бас, ұсақ мал 624 бас, жылқы 63 бас.
Жайылым көлемі 3 503 гектар.
Ақтасты ауылында:
ірі қара мал 116 бас, оның ішінде аналық мал 65 бас, ұсақ мал 452 бас, жылқы 29 бас.
Жайылым көлемі 2 605 гектар.
Тасөткел ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 736 бас, ұсақ қара 1 873 бас, 549 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 52 078 гектарды құрайды.
Тасөткел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 125 629 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20 309 гектар жайылым бар.
Тасөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тасөткел ауылы, Ақбұлақ ауылы, Ақтасты ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 4340 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-798 бас * 10 гектар/бас= 7980 гектар;
ұсақ мал үшін-2057 бас * 2 гектар/бас= 4114 гектар;
жылқы үшін-176 бас * 12 гектар/бас= 2112 гектар.
7980+4114 +2112 = 14 206 гектар.
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасөткел ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тасөткел
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 14 қосымша
Тассай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тассайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тассайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тассайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тассайского сельского округа 72 353 гектар, из них пастбищные земли – 46702 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 64278 гектар;

Осы Тассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тассай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Тассай ауылдық округ жалпы көлемі 72 353 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 46 702 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 64 278 гектар;

земли населенных пунктов – 6 980 гектар;
земли промышленности – 1 095 гектар;
земли запаса – 14 842 гектар.
По природным условиям территория Тассайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Тассайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 742 голов крупного рогатого скота, из них 312 голов маточного поголовья, 569 голов мелкого рогатого скота, 176 голов лошадей. Из них:
в селе Тассай:
588 голов крупного рогатого скота, из них 249 голов маточного поголовья, 481 голов мелкого рогатого скота, 157 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 919 гектар.
в селе Кокпекти:
154 голов крупного рогатого скота, из них 63 голов маточного поголовья, 88 голов мелкого рогатого скота, 19 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 061 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Тассайского сельского округа составляет: 875 голов крупного рогатого скота, 779 голов мелкого рогатого скота, 278 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 23112 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тассайскому сельскому округу имеются всего 46 702 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 980 гектар пастбищ.
В Тассайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Тассай, село Кокпекти) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3120 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3960 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота– 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 742 голов* 10 гектаров/голов=7420 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 569 голов * 2 гектаров/голов=1138 гектаров;
для лошадей- 176 голов * 12 гектаров/голов=2112 гектаров.
7420+1138+2112=10670 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тассайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тассайском сельском округе
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тассайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 15 к решению Хромтауского районного маслихата от 23 мая 2023 года № 36
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2023-2024 годы

елді мекендердің жері – 6 980 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1 095 гектар;
қордағы жерлер – 14 842 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тассай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Тассай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 742 бас, оның ішінде аналық мал басы 312 бас, 569 бас ұсақ мал, 176 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тассай ауылында:
ірі қара мал 588 бас, оның ішінде аналық мал 249 бас, ұсақ мал 481 бас, жылқы 157 бас.
Жайылым көлемі 4919 гектар.
Көкпекті ауылында:
ірі қара мал 154 бас, оның ішінде аналық мал 63 бас, ұсақ мал 88 бас, жылқы 19 бас.
Жайылым көлемі 2 061 гектар.
Тассай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 875 бас, ұсақ қара 779 бас, 278 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 23112 гектарды құрайды.
Тассай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 46 702 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 980 гектар жайылым бар.
Тассай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тассай ауылы, Көкпекті ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3120 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 3960 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-742 бас * 10 гектар/бас = 7420 гектар;
ұсақ мал үшін-569 бас * 2 гектар/бас = 1138 гектар;
жылқы үшін-176 бас * 12 гектар/бас = 2112 гектар.
7420 +1138 +2112 = 10670 гектар.
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тассай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау.
Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы мамырдағы № 36 шешіміне 15 қосымша
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Хромтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Осы Хромтау қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хромтау қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Общая площадь территории города Хромтау 7 844 гектар, из них пастбищные земли – 6 455 гектар.
По природным условиям территория города Хромтау по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года по городу Хромтау насчитывается (личное подворье населения) 885 голов крупного рогатого скота, из них 322 голов маточного поголовья, 1 600 голов мелкого рогатого скота, 31 голов лошадей. Из них:
в город Хромтау:
885 голов крупного рогатого скота, из них 322 голов маточного поголовья, 1 600 голов мелкого рогатого скота, 31 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6 455 гектар.
По городу Хромтау крестьянские хозяйства не зарегистрированы.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Хромтау имеются всего 6 455 гектар пастбищных угодий.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (город Хромтау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 220 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5967 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектаров/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 885 голов* 10 гектаров/голов=8 850 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1600 голов * 2 гектаров/голов=3 200 гектаров;
для лошадей- 31 голов * 12 гектаров/голов=372 гектаров.
8850+3200+372=12 422 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Хромтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау на 2023-2024 годы
Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в городе Хромтау
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Хромтау
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.

Хромтау қаласы бойынша жалпы көлемі 7 844 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 6 455 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Хромтау қаласы бойынша агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Хромтау қаласы бойынша (халықтың жеке ауласы) ірі қара 885 бас, оның ішінде аналық мал басы 322 бас, 1 600 бас ұсақ мал, 31 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Хромтау қаласы бойынша:
ірі қара мал 885 бас, оның ішінде аналық мал 322 бас, ұсақ мал 1600 бас, жылқы 31 бас.
Жайылым көлемі 6 455 гектар.
Хромтау қаласы бойынша шаруа қожалықтары тіркелмеген.
Хромтау қаласы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6 455 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Хромтау қаласы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3220 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 5 967 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-885 бас. * 10 гектар/бас =8850 гектар;
ұсақ мал үшін-1600 бас. * 2 гектар/бас = 3200 гектар;
жылқы үшін-31 бас. * 12 гектар/бас = 372 гектар.
8850 +3200+372 =12 422 гектар.
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хромтау қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Хромтау
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау