Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
Постановление акимата района Аққулы Павлодарской области от 28 сентября 2022 года № 1-03/260
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18, статьи 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат района Аққулы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы".
2. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в установленном законодательством порядке обеспечить:
направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде;
размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата района Аққулы;
принятие иных необходимых мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместитителя акима района Аққулы Касымову А.Ж.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района Аққулы А. Балгабаев
Утверждено
постановлением акимата
района Аққулы
от "28" сентября 2022 года
№ 1-03/260
Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
Сноска. Приложение - в редакции постановления акимата района Аққулы Павлодарской области от 18.03.2024 № 1-03/47 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" (далее - ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики и развития языков на территории района Аққулы.
2. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" имеет ведении следующую организацию: Коммунальное государственное учреждение "Центр молодежных инициатив "Жалын" отдела внутренней политики и развития языков района Аққулы.

"Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Аққулы ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 1-03/260 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабы 8) тармақшасына, 124-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Аққулы ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер электрондық түрдегі эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдансын;
осы қаулыны Аққулы ауданы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастырылсын;
осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шаралар қолдансын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Аққулы аудан әкімінің орынбасары А. Ж. Қасымоваға жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аққулы ауданының әкімі А. Балгабаев
Аққулы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "28" қыркүйектегі
№ 1-03/260 қаулысымен
бекітілген
"Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – Павлодар облысы Аққулы ауданы әкімдігінің 18.03.2024 № 1-03/47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1- тарау. Жалпы ережелер
1. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ) Аққулы ауданының аумағында ішкі саясат және тілдерді дамыту саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қарамағында мынадай ұйым бар: "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімінің "Жалын" жастар бастамаларын дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

3. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.
5. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" утверждаются в соответствии с Законом Республики Казахтан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Павлодарская область, 140700, район Аққулы, село Аққулы, улица Абылкайыра Баймолдина, строение 13.
10. Режим работы ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы": рабочие дни понедельник - пятница с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
11. Полное наименование юридического лица на государственном языке - "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі, на русском языке - государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы".

3. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртаңбасы, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және құжаттандыру қағидаларына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мемлекеттік мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген.
5. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ азаматтық - құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес уәкiлеттiк берiлген жағдайда ол мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140700, Аққулы ауданы, Аққулы ауылы, Әбілқайыр Баймолдин көшесі, құрылыс 13.
10. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ жұмыс тәртібі: жұмыс күндері дүйсенбі-жұма сағат 9.00 - ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
11. Мемлекеттiк органның толық атауы мемлекеттік тілде – "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесi, орыс тілінде государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы".

12. Учредителем ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" является государство в лице акимата района Аққулы.
13. Настоящее положение является учредительным документом ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы".
14. Финансирование деятельности ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" осуществляется из местного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
15. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы".
Если ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Цель, предмет деятельности, задачи и полномочия ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
16. Целью ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" является: участие в государственном регулировании внутриполитических процессов, взаимодействие с государственными органами района в сфере внутренней политики и развития языков, организация мониторинга, анализа и прогнозирования общественно-политической ситуации в районе, деятельности политических партий и иных общественных объединений, выработка рекомендаций и организация работы по обеспечению внутриполитической стабильности.
17. Предметом деятельности ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" является осуществление государственной политики, направленной на регулирование внутриполитических процессов и взаимодействие с государственными органами в сфере внутренней политики и развития языков.
18. Задачи:
1) взаимодействие с государственными органами района по обеспечению общественно-политической стабильности, демократизации общественных процессов и консолидации общества;
2) поддержка и взаимодействие с общественными объединениями, политическими партиями;
3) разработка мер по созданию условий, благоприятствующих проведению государственной политики, направленной на регулирование внутриполитических процессов, взаимодействие с государственными органами района в разработке и реализации районных программ по пропаганде и разъяснению государственной внутренней политики;
4) организация системы всестороннего мониторинга, прогнозирования и объективного изучения происходящих в районе общественно-политических процессов и тенденций их развития;

12. Мемлекет Аққулы ауданы әкімдігі тұлғасында "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ құрылтайшысы болып табылады.
13. Осы Ереже "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметiн каржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ кәсiпкерлiк субъектiлерiмен "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өкілеттіктері болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ заңнамалық актiлермен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда алынған кiрiс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбенсе, мемлекеттік бюджетке жiберiледi.
2- тарау. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мақсаты, қызметінің нысанасы, міндеттері мен өкілеттіктері
16. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мақсаты: ішкі саяси үдерістерді мемлекеттік реттеуге қатысу, ішкі саясат және тілдерді дамыту саласында ауданның мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау, аудандағы қоғамдық-саяси ахуалға, саяси партиялар мен басқа да қоғамдық бірлестіктер қызметіне мониторинг, талдау және болжам жасауды ұйымдастыру, ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеу және жұмысты ұйымдастыру болып табылады.
17. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметінің нысанасы ішкі саясат және және тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылға, ішкі саяси процестерді реттеуге бағытталған мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
18. Міндеттері:
1) ауданның мемлекеттік органдарымен қоғамдық-саяси тұрақтылықты, қоғамдық үрдістердің демократизациялануын және қоғамның бірігуін қамтамасыз ету бойынша әрекеттесу;
2) қоғамдық бірлестіктермен, саяси партиялармен өзара әрекеттесу және қолдау;
3) мемлекеттік саясатты жүргізуге жағдай туғызуға, ауданның мемлекеттік органдарымен мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру бойынша аудандық бағдарламаларды өңдеуге және іске асыруға бағытталған жағдайларды тудыру бойынша шараларды әзірлеу;
4) ауданда болып жатқан қоғамдық-саяси үрдістерді және олардың даму тенденцияларын жан-жақты бақылау, болжау және объективті зерттеу жүйелерін ұйымдастыру;

5) проведение государственной политики в области развития государственного языка и языков народов, населяющих района Аққулы;
6) анализ и мониторинг общественно-политической ситуации в районе Аққулы.
19. Полномочия:
1) права:
1-1) запрашивать и получать в установленном порядке по согласованию с государственными органами, организациями, предприятиями, должностными лицами и гражданами информацию по вопросам, связанными с исполнением задач, поставленных перед ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы";
1-2) привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
1-3) представлять интересы государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в государственных органах, в суде;
1-4) заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
2) обязанности:
2-1) осуществлять деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами;
2-2) вести бухгалтерский учет и финансовую отчетность государственного учреждения в соответствии с действующим бюджетным и налоговым законодательством Республики Казахстан;
2-3) обеспечивать сохранность закрепленного за ним коммунального имущества в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2-4) обеспечить гарантированные условия труда и меры социальной защиты работников учреждения.
20. Функции:
1) подготовка проектов актов акима и акимата района по вопросам, входящим в компетенцию ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы";
2) обеспечивает разъяснение и пропаганду в районе основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;
3) принимает меры, направленные на повсеместное применение государственного языка;
4) организует информационно-разъяснительную работу о деятельности местных исполнительных органов района в социально-экономической, общественно-политической и других сферах, выработку предложений по совершенствованию работы в данном направлении;
5) реализует правовые основы функционирование языков, содействует и создает условия для изучения и развития языков;
6) участвует в разработке и реализации концепций, программ, определяющих государственную политику во внутриполитической сфере, в вопросах межэтнических отношений, обеспечения и соблюдения прав и свобод человека в Республике Казахстан;

5) Аққулы ауданында тұратын халықтардың тілдері мен мемлекеттік тілді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу;
6) Аққулы ауданындағы қоғамдық-саяси жағдайын талдау және мониторингілеу.
19. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
1-1) мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, кәсіпорындармен, лауазымды тұлғалармен және азаматтармен келісе отырып, белгіленген тәртіпте "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің алдына қойылған міндеттерді орындаумен байланысты мәселелер бойынша ақпаратты сұрату және алу;
1-2) жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын олардың басшыларының келісімі бойынша жұмысқа тарту;
1-3) "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін мемлекеттік органдарда, сотта өкілдік ету;
1-4) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасау.
2) міндеттер:
2-1) Қазақстан Республикасының заңдарына және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қызметін жүзеге асыруға құқылы;
2-2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы бюджет және салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік есебін және қаржылық есептілігін жүргізу;
2-3) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерге сәйкес өзіне бекітілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті;
2-4) мекеме қызметкерлерінің кепілді еңбек жағдайларын және әлеуметтік қорғау шараларын қамтамасыз етуге.
20. Функциялары:
1) "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ құзыретіне жататын мәселелер бойынша аудан әкімі мен әкімдігінің актілерінің жобаларын әзірлеу;
2) ауданда 2050 жылға дейінгі Қазақстанның даму Стратегиясының, жыл сайынғы Президенттің Қазақстан халқына Жолдауларын, мемлекеттік және салалық бағдарламалар мен басқа да стратегиялық құжаттардың негізгі артықшылықтарын түсіндіру және насихаттауды қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік тілдің жаппай қолдануына бағытталған шараларды қабылдайды;
4) ауданның жергілікті атқарушы органдарының әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси және басқа да салалардағы қызметі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын, аталған бағытта жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстардың әзірленуін ұйымдастырады;
5) мемлекеттiк тiлдi және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған құқықтық негізді іске асырады;
6) ішкі саяси саладағы, этникааралық қарым-қатынас, Қазақстан Республикасында адамның құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету және сақтау мәселелерінде мемлекеттік саясатты анықтайтын тұжырымдамаларды, бағдарламаларды дайындау және іске асыруға қатысады;

7) проводит мероприятия районного значения, направленные на развитие государственного и других языков;
8) реализует государственную молодежную политику в районе;
9) последовательное осуществление политики государства на территории района Аққулы в отношении религии, обеспечение реализации законодательства в сфере регулирования отношений религиозных объединений;
10) осуществляет работы по формированию, накоплению, обобщению и классификации информационной базы данных общественно-политических, религиозных, молодежных, неправительственных объединений района;
11) осуществляет взаимодействия с политическими партиями, неправительственными организациями, этнокультурными, религиозными объединениями, профессиональными союзами;
12) осуществляет работу по пропаганде, методической помощи и применению государственных символов Республики Казахстан;
13) осуществление работы по вопросам семейно-демографической ситуации в районе, выработка предложений и рекомендаций по основным направлениям гендерной и семейно-демографической политики в Республике Казахстан;
14) подготовка материалов на заседания акимата и совещания при акиме района по вопросам, относящимся к компетенции ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы", аналитических записок, результатов социологических опросов, информации о динамике и тенденциях развития социально-политических процессов, происходящих в районе;
15) участвует в подготовке и проведении областных и районных научно-практических мероприятий, направленных на укрепление внутриполитической стабильности и демократизацию политических процессов в районе;
16) установление и постоянное развитие связей с общественностью через средства массовой информации;
17) оказывает методическую помощь подведомственной организаций;
18) обеспечивает деятельность консультативно-совещательных органов по реализации государственной молодежной политики;
19) реализует государственную информационную политику через местные средства массовой информации;
20) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
21) анализ и регулирование общественных процессов, происходящих в районе, проведение социологических исследований, опросов общественного мнения, выявление очагов социальной напряженности, формирование общественного мнения по важнейшим вопросам жизни республики, области, района;
22) осуществляет контроль за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории района Аққулы;

7) мемлекеттік және өзге де тілдерді дамытуға бағытталған аудандық маңызы бар іс-шараларды жүргізеді;
8) ауданда мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
9) Аққулы ауданының аумағында дінге қатысты мемлекеттің саясатын өз кезегімен жүзеге асыру, діни бірлестіктердің қарым-қатынасын реттеу саласындағы заңнаманы жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
10) ауданның қоғамдық-саяси, діни, жастар, үкіметтік емес бірлестерінің ақпараттық деректер қорын қалыптастыру, жинау, қорыту және жіктеу жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
11) саяси партиялармен, үкіметтік емес ұйымдармен, этно-мәдени, діни бірлестіктермен, кәсіптік одақтармен өзара әрекеттесуді жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін қолдануды насихаттау, әдістемелік көмек көрсету жұмыстарын жүзеге асырады;
13) ауданда отбасы-демографиялық жағдайының мәселелері бойынша жұмысты жүзеге асыруын, Қазақстан Республикасында гендерлік және отбасы-демографиялық саясатының негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар мен нұсқаулықтарды әзірлейді;
14) әкімдіктің отырыстарына және аудан әкімі жанындағы мәжілістеріне "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ құзыретіне жататын мәселелері бойынша материалдарын, талдамалы жазбахаттарын, әлеуметтік сауалнамалардың нәтижелерін, ауданда болып жатқан әлеуметтік-саяси үдірістер дамуының динамикасы мен тенденциялары туралы ақпаратты дайындайды;
15) ауданда ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға, саяси үрдістерді демократизациялауға бағытталған облыстық және аудандық ғылыми-тәжірибелік шаралар дайындауға және өткізуге қатысады;
16) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қоғаммен байланысты орнату және үнемі дамыту;
17) ведомствоға қарасты ұйымға әдістемелік көмек көрсетеді;
18) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бойынша консультативтік-кеңестік органдардың қызметін қамтамасыз етеді;
19) жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асырады;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және жүзеге асырылуын бақылау;
21) ауданда болып жатқан қоғамдық үрдістерді талдау және реттеу, әлеуметтік зерттеулерді, қоғамдық пікір сауалнамасын жүргізу, әлеуметтік шиеленісу ошақтарын анықтау, республика, облыс, аудан өмірінің маңызды мәселелері жөніндегі қоғамдық пікірді қалыптастыру;
22) Аққулы ауданының аумағында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздерінің пайдаланылуын (тігілуін, орналастырылуын) бақылауды жүзеге асырады;

23) проводит работу по формированию антикоррупционной культуры на районном уровне;
24) ведение документации и учета по вопросам присвоения Звания "Почетный гражданин района", изготовления, оформления и хранения удостоверений и нагрудных знаков;
25) финансирование затрат на изготовление нагрудных знаков и удостоверений к ним;
26) организация и проведение процедур государственных закупок, составление отчетности по государственным закупкам и разработка годового плана государственных закупок ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
27) обеспечение организации бухгалтерского учета и отчетности, формирование, утверждение и исполнение планов финансирования бюджетных программ, администратором которых является ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы";
28) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу.
29) рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 75 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
30) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в селе в соответствии с законом республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением акимата района Аққулы Павлодарской области от 29.01.2026 № 1-01/17 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
21. Руководство ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" задач и осуществление им своих функций.
22. Первый руководитель ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
23. Первый руководитель ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" заместителей не имеет.
24. Полномочия первого руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы":
1) представляет на утверждение акимата района Положение ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" внесение в него изменений и дополнений;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";

23) аудандық деңгейде сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру бойынша жұмыстарды жүргізеді;
24) "Ауданның Құрметті азаматы" атағын беру мәселелері бойынша құжаттаманы және есепке алуды жүргізеді, куәліктер мен төсбелгілерді дайындайды, ресімдейді және сақтайды;
25) куәліктерді және төсбелгілерді әзірлеу шығындарын қаржыландырады;
26) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін ұйымдастыру және өткізу, мемлекеттік сатып алу бойынша есептілікті жасау және "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын әзірлеу;
27) бухгалтерлік есеп пен есептілікті ұйымдастыруды қамтамасыз ету, әкімшісі "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру, бекіту және орындау;
28) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемсітуге жол бермеу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
29) Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 75-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды;
30) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ауылдарда маңдайшаны орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады".
Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Аққулы ауданы әкімдігінің 29.01.2026 № 1-01/17 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
21. Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
22. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бірінші басшысы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
23. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
24. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) аудан әкімдігінің бекітуіне "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ туралы Ережені және оған өзгерістер мен толықтыруларды енгізуін ұсынады;
2) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

3) назначает на должность и освобождает от должности руководителя подведомственной организаций в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан;
4) осуществляет в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", поощрение работников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" и руководителя подведомственной организаций, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) утверждает должностные инструкции работников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" и руководителей подведомственных организации;
7) представляет ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" во всех государственных органах, суде и иных организациях, независимо от форм собственности, в соответствии законодательством Республики Казахстан;
8) выдает доверенности на право представления интересов ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" во всех государственных органах, суде и иных организациях, независимо от форм собственности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
9) проводит совещания с участием руководителя подведомственной организаций и его коллективом;
10) проводит личный прием граждан;
11) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
12) направляет сотрудников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в командировки;
13) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
14) составляет протокола об административном правонарушении на основании статьи 489-1, подпункта 50) статьи 804 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Исполнение полномочий первого руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
25. Взаимоотношение между ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (местным исполнительным органом района) регулируются Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
26. Взаимоотношение между ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" и уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом района) регулируются Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О государственной службе Республики Казахстан".

3) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен қарамағындағы ұйымның басшысын тағайындайды және қызметтен босатады;
4) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметкерлерін және ведомстволық бағынысты ұйымының басшысын көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
5) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
6) "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметкерлерінің және қарамағындағы ұйым басшыларының лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді және бекітеді;
7) барлық мемлекеттік органдарда, сотта және өзге де ұйымдарда меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мүддесін қорғайды;
8) барлық мемлекеттік органдарда, сотта және өзге де ұйымдарда меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мүддесін қорғау құқығына сенім хат береді;
9) ведомствоға бағынысты ұйымының басшысымен және ұжымымен кеңестер өткізеді;
10) азаматтардың жеке қабылдауын жүзеге асырады;
11) өз құзыретінің шегінде қызметтік құжаттарға қол қояды;
12) "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметкерлерін іссапарға жібереді;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді және оған дербес жауап береді;
14) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 489-1 - бабы, 804-бабының 50) тармақшасы негізінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар құрастырады.
"Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бiрiншi басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
25. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ коммуналдық мүлікті басқару уәкілетті органы (ауданның жергілікті атқарушы органы) арасындағы өзара қарым - қатынас "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
26. "Аққулы аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен тиісті саланың уәкілетті органы (ауданның жергілікті атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынас "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарымен реттеледі.

27. Взаимоотношение между администрацией ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" с трудовым коллективом определяется в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и коллективным договором.
Глава 4. Имущество ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
28. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Имущество ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
29. Имущество, закрепленное за ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы", относится к районной коммунальной собственности.
30. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Глава 5. Реорганизация и упразднение ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы"
31. Реорганизация и упразднение ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
32. При упразднении (ликвидации) ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района Аққулы" имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.

27. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ әкімшілігі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және ұжымдық шартпен белгіленеді.
4-тарау. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мүлкi
28. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
29. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ бекiтiлген мүлiк аудандық коммуналдық меншiкке жатады.
30. Егер "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңында өзгеше көзделмесе, "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өзiне бекітілген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне берілген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi, өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қайта ұйымдастыру және тарату
31. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
32. "Аққулы ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қысқартылған (таратылған) кезде несиегерлердің талаптарын қанағаттандырғыннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншігінде қалады.