Об утверждении положений государственных учреждений акимата Костанайского района
Постановление акимата Костанайского района Костанайской области от 12 июля 2022 года № 522.
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 40 Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" от 1 сентября 2021 года № 590 акимат Костанайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положения государственных учреждений акимата Костанайского района согласно приложениям к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района Ж. Таукенов
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Костанайского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности акима и местного исполнительного органа Костанайского района.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" имеет ведомство - коммунальное государственное учреждение "Ситуационный центр" акимата Костанайского района.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

Қостанай ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемелерінің eрежелерін бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 12 шілдедегі № 522 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік - процестік кодексінің 40 - бабының 2 және 3 - тармақтарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31 - бабына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Қостанай ауданы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қостанай ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемелерінің Ережелері осы қаулының қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Аудан әкімі Ж. Таукенов
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
"Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі әкімнің және Қостанай ауданының жергілікті атқарушы органының қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі мынадай ведомствосы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Ахуалдық орталық" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 65.
Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима Костанайского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района".
Если государственному учреждению "Аппарат акима Костанайского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) проведение в жизнь политики Президента Республики Казахстан по охране и укреплению государственного суверенитета, конституционного строя, обеспечению безопасности, территориальной целостности Республики Казахстан;
2) осуществление мер по укреплению законности и правопорядка, повышению уровня правосознания граждан и их активной гражданской позиции в общественно - политической жизни страны;
3) осуществление основных направлений государственной, социально-экономической политики и управления социальными и экономическими процессами в районе, обеспечение в этих целях согласованного функционирования всех органов исполнительной власти;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
Права:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) осуществление иных прав и обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Обязанности:
1) дача необходимых поручений руководителям организаций, расположенных на территории района, по вопросам своей компетенции;
2) взаимодействие с другими органами государственного управления, органами общественного самоуправления и другими организациями по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории.

8. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 65.
Мемлекеттік органның толық атауы – "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) мемлекеттік егемендікті, конституциялық құрылысты қорғау және нығайту, Қазақстан Республикасының қауіпсіздігін, аумақтық тұтастығын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің саясатын өмірге енгізу;
2) заңдылықты және құқықтық тәртіпті нығайту, азаматтардың құқықтық таным деңгейін арттыру және елдің қоғамдық - саяси өмірінде олардың белсенді азаматтық көзқарас ұстануы бойынша шараларды жүзеге асыру;
3) аудандағы мемлекеттік, әлеуметтік - экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асыру және әлеуметтік - экономикалық үдерістерді басқару, осы мақсатта барлық атқарушы билік органдарының келісіп қызмет етуін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер болып табылады.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтар:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;
Міндеттер:
1) аудан аумағында орналасқан ұйымдардың басшыларына өз құзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті тапсырмалар беру;
2) тиісті аумақта басқару тиімділігін арттыру мәселелері бойынша басқа мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық өзін - өзі басқару органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс - қимыл жасау.

15. Функции:
1) анализ работы исполнительных органов района, финансируемых из средств местного бюджета, акимов города и сельских округов;
2) освещение деятельности акима и акимата района в средствах массовой информации, обеспечение поддержки и развития официального сайта акима Костанайского района;
3) анализ состояния исполнительной дисциплины в структурных подразделениях аппарата акима района, аппаратах акимов города и сельских округов;
4) обеспечение взаимодействия акима и акимата района с территориальными подразделениями центральных государственных органов, негосударственными объединениями;
5) обеспечение взаимодействия и координации деятельности органов государственного управления, подчиненных акиму района;
6) осуществление контроля за исполнением актов и поручений Президента, Правительства и центральных государственных органов Республики Казахстан, а также акима и акимата области, района;
7) организация и ведение в соответствии с требованиями нормативных правовых актов делопроизводства акима и акимата района, в том числе секретного;
8) обеспечение учета и рассмотрение обращений физических и юридических лиц, в том числе по вопросам оказания государственных услуг, организация проведения личного приема физических и представителей юридических лиц акимом и членами акимата района;
9) обеспечение повышения качества государственных услуг, оказываемых исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета, внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) координация деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, по исполнению законодательства Республики Казахстан о государственной службе;
11) формирование индивидуальных идентификационных номеров при выдаче свидетельств о рождении;
12) реализация гендерной политики в пределах своей компетенции;
13) планирование и организация подготовки и проведение заседаний акимата района, совещаний у акима района и его заместителей, семинаров и иных мероприятий, осуществление оформления и рассылки материалов и протоколов совещаний;
14) по поручению акима, членов акимата района проведение проверок, в пределах компетенции, при необходимости заслушивание устных и истребование письменных объяснений соответствующих должностных лиц;
15) координация подготовки и переподготовки государственных служащих аппарата и руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета;

15. Функциялар:
1) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ауданның атқарушы органдарының, қала және ауылдық округ әкімдерінің жұмысын талдау;
2) аудан әкімінің және әкімдігінің қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, Қостанай ауданы әкімінің ресми сайтын қолдауды және дамытуды қамтамасыз ету;
3) аудан әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшелерінде, қала және ауылдық округ әкімдері аппараттарында атқарушы тәртіп жағдайын талдау;
4) аудан әкімі мен әкімдігінің орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерімен, мемлекеттік емес бірлестіктермен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
5) аудан әкіміне бағынысты мемлекеттік басқару органдарының өзара іс-қимылын және қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдарының, сондай - ақ облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
7) аудан әкімінің және әкімдігінің іс қағаздарын, оның ішінде құпия іс қағаздарын нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ұйымдастыру және жүргізу;
8) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өтініштерін есепке алуды және қарауды қамтамасыз ету, аудан әкімінің және әкімдік мүшелерінің жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауын өткізуді ұйымдастыру;
9) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылау;
10) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын орындауы жөніндегі қызметін үйлестіру;
11) туу туралы куәліктерді беру кезінде жеке сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыру;
12) өз құзыреті шегінде гендерлік саясатты іске асыру;
13) аудан әкімдігінің отырыстарын, аудан әкімі мен оның орынбасарларының кеңестерін, семинарлар мен өзге де іс-шараларды дайындауды және өткізуді жоспарлау және ұйымдастыру, кеңестердің материалдары мен хаттамаларын ресімдеуді және таратуды жүзеге асыру;
14) аудан әкімінің, әкімдік мүшелерінің тапсырмасы бойынша құзыреті шегінде тексерулер жүргізу, қажет болған жағдайда тиісті лауазымды тұлғалардың ауызша түсініктемелерін тыңдау және жазбаша түсініктемелерін талап ету;
15) аппараттың мемлекеттік қызметшілерін және облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшыларын даярлауды және қайта даярлауды үйлестіру;

16) организация и проведение аттестации государственных служащих аппарата и руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета;
17) проведение работы по повышению уровня информатизации и развитию систем государственного учреждения, по улучшению стиля и методов работы, внедрению новых информационно - коммуникационных технологий;
18) организация подготовки документов для представления к награждению государственными наградами, грамотами акима области/района;
19) осуществление организационной подготовки и мероприятий по вопросам проведения выборов в соответствии с действующим законодательством Республике Казахстан;
20) исключен постановлением акимата Костанайского района Костанайской области от 01.08.2023 № 656 (вступает в силу с момента принятия);
21) исключен постановлением акимата Костанайского района Костанайской области от 01.08.2023 № 656 (вступает в силу с момента принятия);
22) подготовка проектов решений и распоряжений акима, постановлений акимата района в пределах своей компетенции;
23) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима Костанайского района" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
18. Полномочия руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района":
1) представляет государственное учреждение "Аппарат акима Костанайской района" в государственных органах и иных организациях;
2) организует и руководит работой государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района";
3) назначает, освобождает от должности, привлекает к дисциплинарной ответственности в соответствии с законодательством о труде работников аппарата, не являющихся государственными служащими;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Аппарат акима Костанайской района";
5) подписывает служебную документацию в пределах компетенции;
6) в пределах своей компетенции распоряжается денежными средствами государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района", подписывает финансовые документы;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

16) аппараттың мемлекеттік қызметшілерін және облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшыларын аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу;
17) мемлекеттік мекеменің ақпараттандыру деңгейін арттыру және жүйелерін дамыту бойынша, жұмыстың тәсілі мен әдістерін жақсарту, жаңа ақпараттық - коммуникациялық технологияларды енгізу бойынша жұмыстар жүргізу;
18) мемлекеттік наградалармен, облыс/аудан әкімінің грамоталарымен марапаттауға ұсыну үшін құжаттарды дайындауды ұйымдастыру;
19) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сайлауды өткізу мәселелері бойынша ұйымдастырушылық дайындықты және іс - шараларды жүзеге асыру;
20) алынып тасталды - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 01.08.2023 № 656 қаулысымен (қабылданған сәттен бастап күшіне енеді);
21) алынып тасталды - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 01.08.2023 № 656 қаулысымен (қабылданған сәттен бастап күшіне енеді);
22) өз құзыреті шегінде әкімнің шешімдері мен өкімдерінің, аудан әкімдігі қаулыларының жобаларын дайындау;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттер мен міндеттердің орындалуына дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысын Қостанай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
2) "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
3) мемлекеттік қызметші болып табылмайтын аппарат қызметкерлерін қызметке тағайындайды, қызметтен босатады, еңбек туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жауапкершілікке тартады;
4) "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
6) өз құзыреті шегінде "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ақшалай қаражатына иелік етеді, қаржылық құжаттарға қол қояды;
7) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

4. Имущество государственного органа
19. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима Костанайского района", относится к коммунальной собственности.
21. Государственное учреждение "Аппарат акима Костанайского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере архитектуры и градостроительства.
2. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
19. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай - ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі сәулет және қала құрылысы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

6. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 63А.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района осуществляет государственное управление по реализации государственной политики в области архитектурной и градостроительной деятельности района.
15. Задачи:
1) проведение государственной политики в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, направленной на решение текущих и перспективных задач комплексного социально - экономического и архитектурно - градостроительного развития территории района;

6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 55 үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: ауданның сәулет және қала құрылысы қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша мемлекеттік басқаруды жүзеге асырады.
15. Міндеттері:
1) аудан аумағын кешенді әлеуметтік - экономикалық және сәулет - қала құрылысын дамытудың ағымдағы және перспективалық міндеттерін шешуге бағытталған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу;

2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) координация деятельности по реализации, утвержденной в установленном законодательством порядке комплексной схемы градостроительного планирования территории района (проекта районной планировки), генеральных планов сельских населенных пунктов;
2) предоставление в установленном порядке информации и (или) сведений для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра;
3) информирование населения о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
4) организация разработки и представление на утверждение районному маслихату схем градостроительного развития территории района, поселков и иных сельских населенных пунктов;
5) реализация градостроительных проектов, разрабатываемых для развития утвержденных генеральных планов (схем территориального развития) населенных пунктов;
6) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер болып табылады.
16. Функциялар:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын), ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
2) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін белгіленген тәртіппен Ақпарат және (немесе) мәліметтер беру;
3) аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де қала құрылысының өзгерістері туралы халықты хабардар ету болып табылады;
4) аудан, кенттер және өзге де ауылдық елді мекендер аумағының қала құрылысын дамыту схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру және аудандық мәслихаттың бекітуіне ұсыну болып табылады;
5) елді мекендердің бекітілген бас жоспарларын (аумақтық даму схемаларын) дамыту үшін әзірленетін қала құрылысы жобаларын іске асыру;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
2) өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сотта талап қоюшы және жауапкер болуға құқығы бар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қостанай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
қаржы құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие, шарттар жасайды, сенімхаттар береді;
мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті лауазымдық міндеттерді бөледі және бекітеді, бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
іссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларды бекітеді;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики.
2. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района имеет ведомство - коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр" акимата Костанайского района.
3. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай - ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" ішкі саясат саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствосы бар - Қостанай ауданы әкімдігінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық – құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района вступает в гражданско – правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско – правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Школьная, 40.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района уполномочено на осуществление государственной политики и функций государственного управления в сфере внутренней политики.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области религиозной деятельности, государственной молодежной политики, государственной инфомационной политики;

5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық – құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық – құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Школьная, 40.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілермен Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындауы үшін шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі ішкі саясат саласында мемлекеттік саясатты және мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті.
15. Міндеттері:
1) діни қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты, мемлекеттік жастар саясатын, мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру;

2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) взаимодействует с религиозными, общественными объединениями и политическими партиями;
2) содействует развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
3) обеспечивает проведение регионального форума молодежи;
4) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
5) осуществляет контроль за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории района;
6) осуществляет формирование и реализацию государственного социального заказа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
7) создает советы по взаимодействию с неправительственными организациями, по делам молодежи;
8) составляет протокола об административных правонарушениях в установленных законодательством случаях и порядке;
9) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Функции ведомства:
1) организация деятельности по поддержке частных инициатив молодежи в социально - культурной жизни, творческом, предпринимательском, личном развитии, в том числе работа с неорганизованной молодежью с привлечением социальных служб, неправительственного сектора;
2) мониторинг ситуации в молодежной среде на местном уровне;
3) проведение различных культурно - развлекательных мероприятий, фестивалей, форумов, семинаров;
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттер.
16. Функциялары:
1) діни, қоғамдық бірлестіктермен және саяси партиялармен өзара әрекеттеседі;
2) жастардың еріктілер қызметі және жастардың өзін - өзі басқаруының дамуына жәрдемдеседі;
3) жастардық аймақтық форумының өткізілуін қамтамасыз етеді;
4) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық толеранттылықты нығайту бойынша шаралар қолданады;
5) аудан аумағында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылуына (орнатылуына, орналастырылуына) бақылауды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметімен анықталатын тәртіпте мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың қалыптастырылуы мен іске асуын жүзеге асырады;
7) жастар істері жөніндегі мемлекеттік емес ұйымдармен өзара іс - қимыл жасасу жөніндегі кеңестерді құрады;
8) заңнамамен бекітілген жағдайлар мен тәртіпте әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды толтырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды атқарады.
17. Ведомствоның функциялары:
1) жастардың әлеуметтік - мәдени өміріндегі, шығармашылық, кәсіпкерлік, жеке дамуындағы жеке бастамаларын қолдау бойынша қызметті, оның ішінде, әлеуметтік қызметтерді, мемлекеттік емес секторды тарта отырып, бытыраңқы жастармен жұмысты ұйымдастыру;
2) жергілікті деңгейдегі жастар ортасындағы жағдайдың мониторингі;
3) түрлі мәдени - ойын - сауық іс - шараларын, фетивальдарды, форумдарды, семинарларды өткізу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреттілігі шегінде мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де деректерді сұрату және алу;
2) оның құзыреттілігіне жататын мәселелер бойынша сотта талап қоюшы және жауапкер болуға құқығы бар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылық Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапкершілікті көтеретін бірінші басшымен жүзеге асырылады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қостанай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттілігі:
қаржы құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие, келісім - шарттарға қол қояды, сенімхаттарды береді;
лауазымдық міндеттерді бөліп береді және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын бұйрықтарды шығарады және нұсқауларды береді;
іссапар, тағылымдама, оқу орталықтарында оқытудан өту және қызметкерлерді біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларды бекітеді;
жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіп жазаға тартады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттіліктерін орындау ол болмаған кезеңде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлғамен жүзеге асырылады.

4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района, относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел внутренней политики" акимата Костанайского района осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог.
2. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района имеет ведомство - коммунальное государственное предприятие "Затобольская теплоэнергетическая компания" акимата Костанайского района государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог".
3. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамамен қарастырылған жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауландырылған мүлікке ие бола алады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі меншік иесімен табысталған мүлік, сондай - ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада басқасы қарастырылмаса, Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше мүлікті иесіздендіруге немесе өзге де тәсілмен оған өкім жүргізуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қайта ұйымдастырылуы және жойылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомствосы бар - "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Қостанай ауданы әкімдігінің "Затобол жылу энергетиқалық компаниясы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 63А.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 63А.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.

2. Задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Задачи:
1) проведение государственной политики в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района.
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
права:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) осуществление иных прав и обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обязанности:
1) дача необходимых поручений руководителям организаций, расположенных на территории района, по вопросам своей компетенции;
2) взаимодействие с другими органами государственного управления, органами общественного самоуправления и другими организациями по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории.
15. Функции:
1) организует сохранение коммунального жилищного фонда;
2) проводит инвентаризацию жилищного фонда;
3) организует работу жилищной инспекции по контролю деятельности органов управления объектом кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
4) ведет реестр маршрутов регулярных внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
5) организует перевозки пассажиров и багажа на такси;
6) организует работы по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования районного значения, улиц населенных пунктов;
7) оказывает государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Функции ведомства:
1) услуги по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией;
2) услуги водохозяйственной и канализационной систем;
3) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.

2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Міндеттері:
1) аудан тұрғын үй қатынастары, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтар:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;
Міндеттер:
1) аудан аумағында орналасқан ұйымдардың басшыларына өз құзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті тапсырмалар беру;
2) тиісті аумақта басқару тиімділігін арттыру мәселелері бойынша басқа мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық өзін - өзі басқару органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс - қимыл жасау.
16. Функциялары:
1) коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастырады;
2) тұрғын үй қорына түгендеу жүргізеді;
3) тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару органдарының тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөніндегі қызметін бақылау жөніндегі жұмысын ұйымдастырады;
4) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданішілік автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзедi;
5) жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастырады;
6) аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, елдi мекендердiң көшелерiн салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп ұстау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ведомствоның функциялары:
1) жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу, жабдықтау жөніндегі қызметтері;
2) су шаруашылығы және кәріз жүйелерінің қызметтері;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

19. Руководитель государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района:
1) представляет государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района в государственных органах и иных организациях;
2) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района;
3) назначает, освобождает от должности, привлекает к дисциплинарной ответственности в соответствии с законодательством о труде работников аппарата, не являющихся государственными служащими;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района;
5) подписывает служебную документацию в пределах компетенции;
6) в пределах своей компетенции распоряжается денежными средствами государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района, подписывает финансовые документы;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің басшысының өкiлеттiгi:
1) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің білдіреді;
2) Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
3) мемлекеттік қызметші болып табылмайтын аппарат қызметкерлерін қызметке тағайындайды, қызметтен босатады, еңбек туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жауапкершілікке тартады;
4) Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
6) өз құзыреті шегінде Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің ақшалай қаражатына иелік етеді, қаржылық құжаттарға қол қояды;
7) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регулирования земельных отношений.
2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдела земельных отношений" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жер қатынастарын реттеу саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 55.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
1) установление оснований, условий и пределов возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей;
2) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды;
3) создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Полномочия:
права:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) осуществление иных прав и обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обязанности:
1) дача необходимых поручений руководителям организаций, расположенных на территории района, по вопросам своей компетенции;
2) взаимодействие с другими органами государственного управления, органами общественного самоуправления и другими организациями по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории.

8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 55.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Міндеттері:
1) жер учаскесiне меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығы туындауының, өзгертiлуi мен тоқтатылуының негiздерiн, шарттары мен шектерiн, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу;
2) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
3) шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Өкілеттіктер:
құқықтар:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;
міндеттер:
1) аудан аумағында орналасқан ұйымдардың басшыларына өз құзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті тапсырмалар беру;
2) тиісті аумақта басқару тиімділігін арттыру мәселелері бойынша басқа мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық өзін - өзі басқару органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс - қимыл жасау.

16. Функции:
1) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
2) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
3) определение делимости и неделимости земельных участков;
4) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
5) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель;
6) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
7) проведение экспертизы проектов и схем районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
8) заключение договоров купли - продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
9) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района на использование земельных участков для проведения изыскательских работ;
10) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
11) подготовка предложений по принудительному изъятию земельных участков для государственных нужд;
12) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по земельным правоотношениям;
13) осуществление и оказание государственных услуг;
14) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
15) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района:

16. Функциялары:
1) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
3) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
4) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
5) жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
6) жер сауда - саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
7) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
8) жер учаскесін сатып алу - сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
9) ауданның жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
10) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
11) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
12) жер қатынастары бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарастыру;
13) мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру және көрсету;
14) ауданның жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің басшысының өкiлеттiгi:

1) представляет государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района в государственных органах и иных организациях;
2) организует и руководит работой государственного учреждения "Аппарат акима Костанайского района";
3) назначает, освобождает от должности, привлекает к дисциплинарной ответственности в соответствии с законодательством о труде работников аппарата, не являющихся государственными служащими;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района;
5) подписывает служебную документацию в пределах компетенции;
6) в пределах своей компетенции распоряжается денежными средствами государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района, подписывает финансовые документы;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района

1) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің білдіреді;
2) Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
3) мемлекеттік қызметші болып табылмайтын аппарат қызметкерлерін қызметке тағайындайды, қызметтен босатады, еңбек туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жауапкершілікке тартады;
4) Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
6) өз құзыреті шегінде Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің ақшалай қаражатына иелік етеді, қаржылық құжаттарға қол қояды;
7) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің

от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры и развития языков.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района имеет ведомства:
1) Государственное учреждение "Костанайская районная централизованная библиотечная система" государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района;
2) Коммунальное государственное казенное предприятие "Культурно-досуговый центр" государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района;
3) Коммунальное государственное учреждение "Районный центр обучения языкам акимата Костанайского района".
3. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.

2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мәдениет және тілдерді дамыту саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Қостанай аудандық орталықтандырылған кітапхана жүйесі" мемлекеттік мекемесі;
2) Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Мәдени - демалыс орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны;
3) "Қостанай ауданы әкімдігінің аудандық тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.

9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 61А.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района осуществляет реализацию государственной политики в области культуры и развития языков на территории Костанайского района.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области культуры;
2) создание условий для изучения и развития языков;
3) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
2) осуществляет проведение зрелищных культурно - массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
3) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
4) вносит предложения в исполнительные органы областей о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
5) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) создает, реорганизует, ликвидирует государственные организации культуры района, города областного значения в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно - досуговой деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 61А.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: Қостанай ауданының аумағында мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асырады.
15. Міндеттері:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) тілдерді үйрену мен дамыту үшін жағдай жасау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
16. Функциялары:
1) мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
2) ауданның сауықтық мәдени - бұқаралық іс - шараларын, сондай - ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
3) мемлекеттiк және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегi iс - шараларды жүргiзедi;
4) облыстардың атқарушы органдарына ауылдардың, кенттердiң, ауылдық округтерге атау беру және қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгiзедi;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады;
6) уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ауданның, облыстық маңызы бар қаланың театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей дела, мәдени - демалыс қызметі саласындағы мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, қайта ұйымдастырады, таратады;

7) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры района, города областного значения в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно- досуговой деятельности;
8) проводит аттестацию государственных организаций культуры района, города областного значения;
9) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
10) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района, города областного значения;
11) поддерживает и оказывает содействие в материально - техническом обеспечении государственных организаций культуры;
12) присваивает одной из государственных библиотек района, города областного значения статус "Центральная";
13) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
14) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
15) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
16) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
17) организует работу по сохранению историко - культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
18) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в городе районного значения, селе, поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
19) осуществляет рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административного взыскания;
20) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу".
Функции ведомств:
1) предоставление библиотечных услуг;
2) осуществление культурно - просветительной деятельности;
3) организация обучения государственному языку Республики Казахстан, английскому и другим языкам;
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Костанайского района Костанайской области от 22.12.2025 № 734 (вводится в действие с 22.01.2026); от 19.06.2026 № 357 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

7) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей дела, мәдени - демалыс қызметі саласындағы қызметін қолдайды және үйлестіреді;
8) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
9) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
10) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мәдени мақсаттағы объектілерін салу, қайта жаңарту және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
11) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын материалдық - техникалық қамтамасыз етуге қолдау көрсетеді және жәрдемдеседі;
12) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
13) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға арналған мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
14) балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты мемлекеттік шығармашылық тапсырыс қызметтерін жеткізушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, түрлері мен түрлеріне қарамастан орналастыруды қамтамасыз етеді;
15) мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, сапаны бақылаудың және нысаналы игерудің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;
16) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына белгіленген нысандағы ақпаратты, сондай-ақ статистикалық есептерді ұсынады;
17) тарихи - мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет - ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі;
18) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте маңдайшаны орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады.
Ведомстволардың функциялары:
1) кітапханалық қызметтерді ұсыну;
2) мәдени - ағартушылық қызметті жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін, ағылшын және басқа тілдерді оқытуды ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 22.12.2025 № 734 қаулысымен (22.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.

17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң бірінші басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
лауазымдық міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктi жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.

23. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района
Сноска. Положение – в редакции постановления акимата Костанайского района Костанайской области от 31.10.2023 № 933 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере реализации социальных программ и вопросов занятости населения.
2. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 31.10.2023 № 933 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.

7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Казахская, 5.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия: государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района осуществляет функции местного государственного управления по реализации государственной политики в содействии развития и совершенствования сферы социальной защиты населения района.
14. Задачи:
1) реализация государственной политики в области социальной защиты населения;
2) организация и координация социальных услуг и социальной помощи отдельным категориям граждан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) обеспечение прав и социальных гарантий социально уязвимым слоям населения в соответствии с действующим законодательством;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка проектов нормативных правовых актов, в целях реализации политики социальной защиты граждан;
2) реализация в пределах компетенции мероприятий, обеспечивающих содействие занятости;
3) прогнозирование потребности бюджетных средств и реализация социальных программ в соответствии с действующим законодательством;

7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Қазақ көшесі, 5.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
10. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: аудан халқының әлеуметтік қорғау саласын дамытуда және жетілдіруде жәрдемдесу бойынша мемлекеттік саясатын іске асыру бойынша жергілікті мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асырады.
14. Міндеттері:
1) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатын іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік қызметтер мен әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру және үйлестіру;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес халықтың әлеуметтік қауқарсыз топтарының құқықтары мен әлеуметтік кепілдіктерін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Функциялары:
1) халықты әлеуметтік қорғау саясатын іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілер жобасын әзірлейді;
2) жұмыспен қамтуда жәрдемдесуді қамтамасыз ететін, іс-шараларды өз құзыреті шегінде іске асырады;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтік бағдарламаларды іске асырады және бюджеттік қаражат қажеттілігін болжайды;

4) осуществление функций рабочего орган специальной комиссии по рассмотрению заявлений лиц (семьи), претендующих на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации, и вынесению заключений о необходимости оказания социальной помощи;
5) оказывает государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществление функций по опеке и попечительству в отношении недееспособных или ограничено дееспособных совершеннолетних лиц в рамках установленного законодательством Республики Казахстан компетенции;
7) взаимодействие с некоммерческими (неправительственными) организациями;
8) взаимодействует с филиалом "Карьерный центр Костанайского района" коммунального государственного учреждения "Центр трудовой мобильности по Костанайской области" в целях обеспечения содействия занятости населения;
9) реализация государственной политики в сфере предоставления специальных социальных услуг в пределах своей компетенции;
10) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке необходимые информационные материалы от органов статистики, из местных государственных органов управления, от хозяйствующих субъектов всех форм собственности и от других организаций в пределах своей компетенции;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

4) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамдардың (отбасылардың) өтініштерін қарау және әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындылар шығару бойынша арнайы комиссияның жұмыс органының функцияларын жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шеңберінде әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
7) коммерциялық емес (үкіметтік емес) ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
8) Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында "Қостанай облысы бойынша еңбек ресурстарының ұтқырлығы орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Қостанай ауданының Мансап орталығы" филиалымен өзара іс-қимыл жасайды;
9) құзыреті шегінде арнайы әлеуметтік қызметті ұсыну саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде статистика органдарынан, жергілікті мемлекеттік басқару органдарынан, барлық меншік нысанындағы шаруашылық жүргізуші субъектілерден және басқа да ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпараттық материалдарды сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
17. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің басшылығы Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң бірінші басшысын Қостанай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
қызметкерлер міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлердi оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттікті жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района, относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности акима и местного исполнительного органа Костанайского района.
2. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Мемлекеттiк органның мүлкi
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Қостанай ауданы әкімдігінің "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттiк мекемесі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі әкімнің және Қостанай ауданының жергілікті атқарушы органының қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 65.
Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) создание благоприятных условий для развития частного предпринимательства и защита интересов государства;
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Функции:
1) создает условия для развития частного предпринимательства;
2) организует деятельность экспертного совета;
3) обеспечивает государственную поддержку на местном уровне частного предпринимательства;

5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 65.
Мемлекеттік органның толық атауы Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі
10. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) жеке кәсiпкерлiктi дамыту үшiн қолайлы жағдайлар жасау және мемлекеттiң мүдделерiн қорғау;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) жеке кәсiпкерлiктi дамыту үшiн жағдайлар жасайды;
2) сараптама кеңестерінің қызметiн ұйымдастырады;
3) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді;

4) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории района;
5) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществление государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
7) осуществление контроля за соблюдением размера торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары.
15. Полномочия:
права:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) осуществление иных прав и обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обязанности:
1) дача необходимых поручений руководителям организаций, расположенных на территории района, по вопросам своей компетенции;
2) взаимодействие с другими органами государственного управления, органами общественного самоуправления и другими организациями по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории.
3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
17. Руководство государственным учреждением "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района:
1) представляет государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района в государственных органах и иных организациях;
2) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района;
3) назначает, освобождает от должности, привлекает к дисциплинарной ответственности в соответствии с законодательством о труде работников аппарата, не являющихся государственными служащими;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района;
5) подписывает служебную документацию в пределах компетенции;
6) в пределах своей компетенции распоряжается денежными средствами государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района, подписывает финансовые документы;

4) аудан аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады;
6) әлеуметтік маңызы бар азық - түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
16. Өкілеттіктер:
құқықтар:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;
міндеттер:
1) аудан аумағында орналасқан ұйымдардың басшыларына өз құзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті тапсырмалар беру;
2) тиісті аумақта басқару тиімділігін арттыру мәселелері бойынша басқа мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық өзін - өзі басқару органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс - қимыл жасау.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
17. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң басшысының өкiлеттiгi:
1) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мемлекеттік мекемесін білдіреді;
2) Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
3) мемлекеттік қызметші болып табылмайтын аппарат қызметкерлерін қызметке тағайындайды, қызметтен босатады, еңбек туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жауапкершілікке тартады;
4) Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
6) өз құзыреті шегінде Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің ақшалай қаражатына иелік етеді, қаржылық құжаттарға қол қояды;

7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел предпринимательства" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства.
2. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

7) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Қостанай ауданы әкімдігінің "Кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі ауыл шаруашылық саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 63Б.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления акимата Костанайского района Костанайской области от 05.08.2025 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района осуществляет реализацию государственной политики в области сельского хозяйства.

5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 63Б.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 05.08.2025 № 514 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің миссиясы: ауыл шаруашылық саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады.

15. Задачи:
1) осуществление государственных функций в сфере сельского хозяйства;
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса;
2) осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
3) проведение сбора оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий и предоставление ее местному исполнительному органу (акимату) области;
4) ведение учета запасов продовольственных товаров в районе и представление отчетности в местный исполнительный орган (акимат) области;
5) оказание государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществление иных функций в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности распоряжением акима района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

15. Міндеттері:
1) ауыл шаруашылық саласында мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
16. Функциялары:
1) агроөнеркәсiптiк кешен субъектілерiн мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру;
2) агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
3) агроөнеркәсіптiк кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргiзу және оны облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) беру;
4) ауданда азық - түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) есептілік ұсыну;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы аудан әкімінің өкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
лауазымдық міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктi жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта.
2. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района имеет ведомство - коммунальное государственное учреждение "Стадион Затоболец" Отдела физической культуры и спорта акимата Костанайского района.
3. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттiк мекемесі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі дене шынықтыру және спорт бөлімі саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомствосы бар - Қостанай ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімі "Затоболец стадионы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Калабаева, 2/20.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района осуществляет реализацию государственной политики в области физической культуры и спорта.
15. Задачи:
1) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;

5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Қалабаев көшесі, 2/20.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асырады.
15. Міндеттері:
1) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;

2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) проводит районные спортивные соревнования по видам спорта;
2) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
3) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории района;
4) реализует единый региональный календарь спортивно - массовых мероприятий;
5) формирует районные списки сборных команд по видам спорта;
6) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
7) оказывает государственные услуги;
8) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
10) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
11) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно - спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно -спортивных организаций на соответствующей административно -территориальной единице;
12) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
13) координирует деятельность районных, городов областного значения физкультурно - спортивных организаций на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
14) создаҰт детско - юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
15) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
16) осуществляет сбор, анализ и предоставляет местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно - территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
17) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
18) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
19) координирует вопросы строительства спортивных сооружений на территории района и обеспечивает их доступность населению;

2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
16. Функциялары:
1) спорт түрлері бойынша аудандық спорттық жарыстарды өткізеді;
2) спорт түрлерi бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
3) аудан аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
4) спорттық - бұқаралық iс - шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін iске асырады;
5) спорт түрлері бойынша аудандық құрама командаларының тізімдерін қалыптастырады;
6) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
7) мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады;
9) жеке тұлғалардың спортпен шұғылдануы үшін, оның ішінде халықтың аз қозғалатын топтары үшін, тұрғылықты жері бойынша және жаппай демалыс орындарында қолжетімділігін ескере отырып, инфрақұрылым жасайды;
10) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорт жабдығының қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
11) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру - спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік дене шынықтыру - спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
12) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз етеді;
13) тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктің аумағында аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың дене шынықтыру - спорт ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
14) балалар - жасөспірімдер дене шынықтыру, оның ішінде бейімделген дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
15) тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктің аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді;
16) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және береді;
17) ресми дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
18) дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
19) аудан аумағында спорт ғимараттарын салу мәселелерін үйлестіреді және олардың халыққа қолжетімділігін қамтамасыз етеді;

20) обеспечивает деятельность районных и городских неспециализированных детско - юношеских школ;
21) обеспечивает инструкторами по физической культуре и спорту для работы с населением;
22) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
23) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
24) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
25) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;
26) организация районных, областных, республиканских, международных соревнований по всем видам спорта, проведение учебно-тренировочных сборов.
Функции ведомств:
1) осуществление физкультурно - оздоровительной и воспитательной работы среди детей и юношей;
2) выявление в процессе систематических занятий способных детей и подростков для привлечения их к специализированным занятиям спортом;
3) исключен постановлением акимата Костанайского района Костанайской области от 22.12.2025 № 734 (вводится в действие с 22.01.2026);
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением акимата Костанайского района Костанайской области от 22.12.2025 № 734 (вводится в действие с 22.01.2026).
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.

20) аудандық және қалалық мамандандырылмаған балалар - жасөспірімдер мектептерінің қызметін қамтамасыз етеді;
21) халықпен жұмыс істеу үшін дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушылармен қамтамасыз етеді;
22) халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шараларды өткізу мақсатында сабақтан тыс және кешкі уақытта білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды;
23) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға арналған мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
24) мемлекеттік спорт тапсырысын мемлекеттік спорт тапсырысы қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, үлгілері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында орналастыруды қамтамасыз етеді;
25) мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, сапаны бақылаудың және нысаналы игерудің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;
26) спорттың барлық түрлері бойынша аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық жарыстар ұйымдастыру, оқу - жаттығу жиындарын өткізу.
Ведомстволардың функциялары:
1) жасөспірімдер мен жастар арасында дене шынықтыру - сауықтыру және тәрбиелік жұмысты жүзеге асыру;
2) жүйелі оқу процесінде мамандандырылған спортпен шұғылдануға тарту үшін қабілетті балалар мен жасөспірімдерді анықтау;
3) алынып тасталды - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 22.12.2025 № 734 қаулысымен (22.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі);
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 22.12.2025 № 734 қаулысымен (22.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района, относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел строительства" акимата Костанайского района

19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң бірінші басшысын Қостанай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
лауазымдық міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктi жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже

1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства.
2. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 63.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел строительства" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел строительства" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылыс саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 63.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района осуществляет руководство в сфере государственного управления строительной деятельностью.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области строительства;
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) организует строительство жилья коммунального жилищного фонда;
2) организует строительство водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов инженерной инфраструктуры района;
3) обеспечивает регистрацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
4) подготовка решений о строительстве;
5) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел строительства" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: құрылыс қызметiне мемлекеттiк басқару саласындағы басшылықты жүзеге асырады.
15. Міндеттері:
1) құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
16. Функциялары:
1) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысын ұйымдастырады,
2) су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу мен электр желiлерiн және ауданның басқа да инженерлiк инфрақұрылымдар объектiлерiнiң құрылысын ұйымдастырады;
3) пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) құрылыс туралы шешімдерді дайындау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң бірінші басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
лауазымдық міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктi жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел строительства" акимата Костанайского района, относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел строительства" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел строительства" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением акимата
Костанайского района
от "12" июля 2022 года
№ 522
Положение о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере экономики и финансов.
2. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.

4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қостанай
ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "12" шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілді
Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі экономика және қаржы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай - ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттiк мекеме ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.

6. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района имеет право выступать стороной гражданско - правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111100, Республика Казахстан, Костанайская область, Костанайский район, город Тобыл, улица Тәуелсіздік, 55.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района.
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района.
Если государственному учреждению "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия: государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района осуществляет руководство в сфере экономики, бюджетного планирования, исполнения бюджета и управления районным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области экономики, бюджетного планирования, исполнения бюджета и управления районным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

6. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111100, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 55.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі.
11. Осы Ереже Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің қызметiн каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттiк органның миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
14. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: экономика, бюджеттік жоспарлау, бюджетті атқару және өз құзыреті шегінде аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласында басшылықты жүзеге асырады.
15. Міндеттері:
1) экономика, бюджеттік жоспарлау, бюджетті атқару және өз құзыреті шегінде аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.

16. Функции:
1) разрабатывает акты, регулирующие отношения в сфере бюджетного планирования, исполнения бюджета и управления районным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
2) организует деятельность бюджетной комиссии района;
3) ведет бюджетный учет и бюджетную отчетность по исполнению местного бюджета;
4) прогнозирует поступления в местный бюджет, с учетом прогноза социально - экономического развития района;
5) ежегодно разрабатывает проект местного бюджета;
6) управляет районным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
7) оказывает государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) является единым организатором государственных закупок и осуществляет выполнение процедур организации и проведения централизованных государственных закупок в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках.
17. Права и обязанности:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права и обязанности, в соответствие с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайского района.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

16. Функциялары:
1) өз құзыреті шегінде аудандық коммуналдық мүлікті басқару жәнебюджеттік жоспарлау, бюджетті атқару саласындағы қатынастарды реттейтін актілерді әзірлейді;
2) ауданның бюджеттік комиссияның қызметін ұйымдастырады;
3) жергілікті бюджетті орындау жөніндебюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізеді;
4) әлеуметтік - экономикалық даму болжамын ескере отырып жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжам жасайды;
5) жыл сайын жергілікті бюджеттің жобасын әзірлейді;
6) өз құзыреті шегінде аудандық коммуналдық мүлікті басқарады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады;
9) мемлекеттік сатып алуды бірынғай ұймдастырушы болып табылады және орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды ұымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауды мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның қызметiн ұйымдастыру
18. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі басшылықты Қостанай ауданы әкімдігінің "Құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң бірінші басшысын Қостанай ауданы әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
20. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысының өкiлеттiгi:
қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы бар, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi;
лауазымдық міндеттерін бөледі және бекітеді, мекеменің барлық қызметкерлері үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
iссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтерудiң өзге де түрлерi жөнiндегi тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
жұмысқа қабылдайды және босатады, көтермелеу шараларын қолданады және тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктi жүзеге асырады.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оныалмастыратын тұлға орындайды.

4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел экономики и финансов" акимата Костанайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай - ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қостанай ауданы әкімдігінің "Экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.