Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы № 2688 Конституциялық заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша:
"Республика Үкіметі", "Республика Конституциясының", "Республиканың", "Республика Президенті", "Республика Премьер-Министрі", "Республика Президентіне", "Республика Үкіметінің", "Республика Президентінің", "Республика Конституциясында", "Республика Президентімен", "Республика Премьер-Министрінің", "Республика заңдарының", "Республика заңдарын", "Республика атқарушы", "Республика Үкіметіне", "Республика министрлігі" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Үкіметі", "Қазақстан Республикасы Конституциясының", "Қазақстан Республикасының", "Қазақстан Республикасының Президенті", "Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі", "Қазақстан Республикасының Президентіне", "Қазақстан Республикасы Үкіметінің", "Қазақстан Республикасы Президентінің", "Қазақстан Республикасының Конституциясында", "Қазақстан Республикасының Президентімен", "Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің", "Қазақстан Республикасы заңдарының", "Қазақстан Республикасының заңдарын", "Қазақстан Республикасы атқарушы", "Қазақстан Республикасының Үкіметіне", "Қазақстан Республикасының министрлігі" деген сөздермен ауыстырылды;
"Парламент Мәжілісінің", "Республика Парламенті Мәжілісінің", "Парламент Мәжілісі немесе Парламент", "Парламентке", "Парламент қабылдаған", "Парламент заңдарды", "Парламенттің", "Республика Парламентімен", "Парламент Мәжілісінде", "Парламент депутаттарының", "Парламентпен", "Парламент Мәжілісімен" деген сөздер тиісінше "Құрылтайдың", "Қазақстан Республикасы Құрылтайының", "Құрылтай", "Құрылтайға", "Құрылтай қабылдаған", "Құрылтай заңдарды", "Құрылтайдың", "Қазақстан Республикасының Құрылтайымен", "Құрылтайда", "Құрылтай депутаттарының", "Құрылтаймен", "Құрылтаймен" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
Осы Конституциялық заң Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретiн, ұйымдастырылуы мен қызметiнiң тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. Тақырып пен кіріспе жаңа редакцияда – ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен.
I ТАРАУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мәртебесi
Үкiмет алқалы орган болып табылады, Қазақстан Республикасының атқарушы билiгiн жүзеге асырады, атқарушы органдардың жүйесiн басқарады және олардың қызметiне басшылық жасайды.
Ескерту. 1-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 2007.06.19. № 267 Конституциялық Заңымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметiнiң құқықтық негiзi
Үкiмет Қазақстан Республикасы Конституциясының, осы Конституциялық заңның, Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк актiлерiнiң негiзiнде және оларды орындау үшiн iс-қимыл жасайды.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен.
3-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құрылуы, құрылымы және құрамы
1. Үкiметтi Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген тәртiппен құрады.
2. Үкiметтiң құрылымы мен құрамы туралы ұсыныстарды Премьер-Министр тағайындалғаннан кейiн он күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қазақстан Республикасының Президентіне енгiзедi.
3. Үкiметтiң құрылымын министрлiктер құрайды.
4. Үкiметтiң құрамына Үкiмет мүшелерi - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi, оның орынбасарлары, министрлер және Қазақстан Республикасының өзге де лауазымды адамдары кiредi.
Ескерту. 3-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен; өзгеріс енгізілді - ҚР 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
3-1-бап. Қазақстан Республикасының Үкiметi мүшесiнiң ант беруi
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшесi Қазақстан Республикасының халқына және Президентiне мынадай мазмұнда ант бередi:
"Қазақстан Республикасының халқы мен Президентi алдында өз Отаным - Қазақстан Республикасының экономикалық және рухани даму iсiне барлық күш-жiгерiм мен бiлiмiмдi жұмсауға, мемлекеттiң Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, өзiмнiң барлық iс-әрекетiмде заңдылық пен әдiлеттiк, азаматтық, ұлтаралық және конфессияаралық татулық принциптерiн ұстануға, Қазақстан халқына адал қызмет етуге, өз елiмнiң мемлекеттiлiгi мен дүниежүзiлiк қоғамдастықтағы беделiн нығайта беруге салтанатты түрде ант беремiн. Ант етемiн.".
2. Үкiмет мүшелерiнiң антын Қазақстан Республикасының Президенті өзi белгiлейтiн тәртiппен қабылдайды.
Ескерту. 3-1-баппен толықтырылды - ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен; өзгеріс енгізілді - ҚР 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
4-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкiлеттiк мерзiмi
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Құрылтайының өкiлеттiк мерзiмi шегінде жұмыс істейді және жаңадан сайланған Құрылтай алдында өз өкiлеттiгiн доғарады.

О Правительстве Республики Казахстан
Конституционный закон Республики Казахстан от 18 декабря 1995 г. N 2688.
Сноска по всему тексту:
слова "Республики", "Республики Казахстан" заменены словами "Республики Казахстан";
слова "Мажилиса Парламента", "Мажилисом Парламента", "Мажилисом Парламента или Парламентом", "Парламент", "Парламента", "Парламенту", "Парламентом", "Мажилисе Парламента" заменены соответственно словами "Курултая", "Курултаем", "Курултай", "Курултаю" "Курултае" в соответствии с Конституционным законом РК от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Оглавление
Сноска. Заголовок – в редакции Конституционного закона РК от 06.05.1999 N 379.
Настоящий Конституционный закон в соответствии с Конституцией Республики Казахстан определяет компетенцию, порядок организации и деятельности Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула – в редакции Конституционного закона РК от 06.05.1999 N 379.
Глава I. Общие положения
Статья 1. Статус Правительства Республики Казахстан
Правительство является коллегиальным органом, осуществляет исполнительную власть Республики Казахстан, возглавляет систему исполнительных органов и руководит их деятельностью.
Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Конституционным законом РК от 19.06.2007 N 267.
Статья 2. Правовая основа деятельности Правительства Республики Казахстан
Правительство действует на основе и во исполнение Конституции Республики Казахстан настоящего Конституционного закона, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Статья 3. Образование, структура и состав Правительства Республики Казахстан
1. Правительство образуется Президентом Республики Казахстан в порядке, предусмотренном Конституцией Республики Казахстан.
2. Предложения о структуре и составе Правительства вносятся Президенту Республики Казахстан Премьер-Министром Республики Казахстан в десятидневный срок после назначения Премьер-Министра.
3. Структуру Правительства образуют министерства.
4. В состав Правительства входят члены Правительства - Премьер-Министр Республики Казахстан, его заместители, министры и иные должностные лица Республики Казахстан.
Сноска. Статья 3 в редакции Конституционного закона РК от 06.05.1999 N 379; с изменением, внесенным Конституционным законом РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Статья 3-1. Присяга члена Правительства Республики Казахстан
1. Член Правительства Республики Казахстан приносит народу и Президенту Республики Казахстан присягу следующего содержания:
"Перед народом и Президентом Республики Казахстан торжественно клянусь посвятить все свои силы и знания делу экономического и духовного развития моей Родины - Республики Казахстан, строго соблюдать Конституцию и законы государства, во всех своих действиях следовать принципам законности и справедливости, гражданского, межнационального и межконфессионального согласия, верно служить народу Казахстана, укреплять государственность и авторитет моей страны в мировом сообществе. Клянусь.".
2. Присяга членов Правительства принимается Президентом Республики Казахстан в порядке, им определяемом.
Сноска. Глава I дополнена статьей 3-1 в соответствии с Конституционным законом РК от 06.05.1999 N 379; с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 4. Срок полномочий Правительства Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан действует в пределах срока полномочий Курултая Республики Казахстан и слагает свои полномочия перед вновь избранным Курултаем.

2. Үкiметтiң өкiлеттiкті доғаруы оның мүшелерiнiң өкiлеттiгi тоқтатылғанын бiлдiредi.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жаңа құрамы бекiтiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының Үкіметі өз мiндеттерiн атқара бередi.
4. Үкiмет осы Конституциялық заңның 5 және 6-баптарында көзделген Үкiмет орнынан түскен және өкiлеттiгiн тоқтатқан жағдайларда да өз өкілеттігін доғарады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің орнынан түсуi
1. Егер өздерiне жүктелген функцияларды одан әрi жүзеге асыру мүмкiн емес деп санайтын болса, Үкiмет және оның кез-келген мүшесi Қазақстан Республикасының Президентіне өзiнiң орнынан түсуi туралы мәлiмдеуге хақылы. Үкiмет жүргiзiп отырған саясатпен келiспейтiн немесе оны жүргiзбей отырған Үкiмет мүшелерi де орнынан түседi.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген жағдайларда Құрылтай Үкiметке сенiмсiздiк бiлдiретiн болса, Үкiмет өзiнiң орнынан түсуi туралы Қазақстан Республикасының Президентіне мәлiмдейдi. Қазақстан Республикасының Президенті орнынан түсудi қабылдау немесе қабылдамау туралы мәселенi он күн мерзiмде қарайды.
3. Орнынан түсудi қабылдау Үкiметтiң немесе оның тиiстi мүшесiнiң өкiлеттiгi тоқтатылғанын бiлдiредi. Премьер-Министрдiң орнынан түсуiн қабылдау бүкiл Үкiметтiң өкiлеттiгi тоқтатылғанын бiлдiредi.
4. Үкіметтің немесе оның мүшесінің орнынан түсуі қабылданбаған кезде Қазақстан Республикасының Президенті оған міндеттерін одан әрі атқаруды тапсырады.
Ескерту. 5-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 1999.05.06. № 379, 2007.06.19. № 267; 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық Заңдарымен.
6-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамасымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкiлеттiгiн тоқтату
1. Қазақстан Республикасының Президенті өз бастамасымен Үкiметтiң өкiлеттiгiн тоқтату туралы шешiм қабылдауға және оның кез-келген мүшесiн қызметiнен босатуға хақылы.
2. Премьер-Министрдiң қызметiнен босатылуы бүкiл Үкiметтiң өкiлеттiгi тоқтатылғанын бiлдiредi.
2-1. Үкiмет жүргiзiп отырған саясатпен келiспейтiн немесе оны жүргiзбей отырған Үкiмет мүшелерi атқарып келген қызметiнен босатылуға тиiс.
Ескерту. 6-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен.
7-бап.
Ескерту. 7-бап алып тасталды – ҚР 2007.06.19. № 267 Конституциялық Заңымен.

2. Сложение полномочий Правительства означает прекращение полномочий его членов.
3. Правительство Республики Казахстан исполняет свои обязанности до утверждения нового состава Правительства Республики Казахстан.
4. Правительство слагает свои полномочия также в случаях отставки и прекращения полномочий Правительства, предусмотренных статьями 5 и 6 настоящего Конституционного закона.
Сноска. Статья 4 в редакции Конституционного закона РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Конституционным законом РК от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 5. Отставка Правительства Республики Казахстан
1. Правительство и любой его член вправе заявить Президенту Республики Казахстан о своей отставке, если считают невозможным дальнейшее осуществление возложенных на них функций. В отставку подают также члены Правительства, не согласные с проводимой Правительством политикой или не проводящие ее.
2. Правительство заявляет Президенту Республики Казахстан о своей отставке при выражении Курултаем вотума недоверия Правительству в случаях, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан. Президент Республики Казахстан в десятидневный срок рассматривает вопрос о принятии или отклонении отставки.
3. Принятие отставки означает прекращение полномочий Правительства либо соответствующего его члена. Принятие отставки Премьер-Министра означает прекращение полномочий всего Правительства.
4. При отклонении отставки Правительства или его члена Президент Республики Казахстан поручает ему дальнейшее осуществление обязанностей.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными Конституционными закономи РК от 06.05.1999. N 379; от 19 июня 2007 года N 267; от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 6. Прекращение полномочий Правительства Республики Казахстан по инициативе Президента Республики Казахстан
1. Президент Республики Казахстан вправе по собственной инициативе принять решение о прекращении полномочий Правительства и освободить от должности любого его члена.
2. Освобождение от должности Премьер-Министра означает прекращение полномочий всего Правительства.
2-1. Освобождению от занимаемой должности подлежат члены Правительства, не согласные с проводимой Правительством политикой или не проводящие ее.
Сноска. В статью 6 внесены изменения - Конституционным законом РК от 6 мая 1999 г. N 379.
Статья 7.
Сноска. Статья 7 исключена - Конституционным законом Республики Казахстан от 19 июня 2007 года N 267.

8-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамында болуға байланысты шектеулер
Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшелерiнiң:
1) өкiлдi органның депутаттары болуға;
2) оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметтерден басқа ақы төленетiн қызметтер атқаруға;
3) кәсiпкерлiкпен шұғылдануға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің лауазымдық міндеті болатын жағдайларды қоспағанда, коммерциялық ұйымның басқарушы органының немесе байқаушы кеңесінің құрамына кіруге құқығы жоқ.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 19.06.2007 № 267; 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
II ТАРАУ. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті, актілері, есептілігі және жауапкершілігі
9-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, кауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады;
2) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен;
3) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын мақұлдайды;
4) Қазақстан Республикасының сыртқы саясатын жүргізу жөніндегі шараларды тұжырымдайды;
5) Құрылтайға республикалық бюджетті және оның атқарылуы туралы есепті ұсынады, бюджеттің атқарылуын қамтамасыз етеді;
5-1) Республикалық бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ережені бекітеді, оның құрамын айқындайды;
5-2) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жүйесін айқындайды;
5-3) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну тәртібін айқындайды;
6) Қазақстан Республикасының қаржы жүйесін нығайту жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады; мемлекеттік валюта, қаржы ресурстары мен материалдық ресурстарды жасақтау және пайдалану кезінде заңдылықтың сақталуын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз етеді;
7) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен;
8) мемлекеттік баға белгілеу саясатын тұжырымдайды; мемлекет реттейтін бағалар қолданылатын өнімдер, тауарлар және көрсетілетін қызметтер номенклатурасын белгілейді;
9) мемлекеттік меншікті басқаруды ұйымдастырады, оны пайдалану жөніндегі шараларды тұжырымдайды және жүзеге асырады, мемлекеттік меншік құқығын қорғауды қамтамасыз етеді;

Статья 8. Ограничения, связанные с нахождением в составе Правительства Республики Казахстан
Члены Правительства Республики Казахстан не вправе:
1) быть депутатами представительного органа;
2) занимать иные оплачиваемые должности, кроме преподавательской, научной, творческой деятельности;
3) осуществлять предпринимательскую деятельность;
4) входить в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, за исключением случаев, когда это является их должностными обязанностями в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Конституционными закономи РК от 19.06.2007 N 267; от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава II. Компетенция, акты, подотчетность и
ответственность Правительства Республики Казахстан
Статья 9. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка и организует их осуществление;
2) Исключен Конституционным законом РК от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) одобряет прогноз социально-экономического развития;
4) вырабатывает меры по проведению внешней политики Республики Казахстан;
5) представляет Курултаю республиканский бюджет и отчет о его исполнении, обеспечивает исполнение бюджета;
5-1) образует Республиканскую бюджетную комиссию, утверждает положение о ней, определяет ее состав;
5-2) по согласованию с Президентом Республики Казахстан определяет систему государственного планирования;
5-3) определяет порядок составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
6) разрабатывает и осуществляет меры по укреплению финансовой системы Республики Казахстан; обеспечивает государственный контроль за соблюдением законности при образовании и использовании государственных валютных, финансовых и материальных ресурсов;
7) Исключен Конституционным законом РК от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) вырабатывает государственную политику ценообразования; устанавливает номенклатуру продукции, товаров и услуг, на которые применяются регулируемые государством цены;
9) организует управление государственной собственностью, вырабатывает и осуществляет меры по ее использованию, обеспечивает защиту права государственной собственности;

10) еңбекке ақы төлеу, азаматтардың әлеуметтік қорғалуы, мемлекеттік әлеуметтік қамсыздандыру мен әлеуметтік сақтандыру жүйесін және шарттарын қалыптастырады;
10-1) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын барлық органдар үшін қаржыландырудың және қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекітеді;
11) мемлекеттік өңірлік саясаттың негізгі бағыттарын тұжырымдайды; өңіраралық проблемалар мен өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму мәселелерін шешуді қамтамасыз етеді;
12) ғылым мен техниканы дамыту, жаңа технологияларды енгізу жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
13) табиғи ресурстар мен қоршаған табиғи ортаны ұтымды пайдалануды және қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
14) құқықтық саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді; азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын сақтау және қорғау, заңдылық пен құқық тәртібін, Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі мен қорғаныс қабілетін, Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын және мемлекеттік шекараларының күзетілуін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлейді және іске асырады;
15) келіссөздер жүргізу және үкіметаралық келісімдерге қол қою туралы шешімдер қабылдайды; Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен, халықаралық және өңірлік ұйымдармен өзара қарым-қатынасын дамытуды қамтамасыз етеді; сыртқы экономикалық саясатты іске асыру жөніндегі шараларды тұжырымдайды; сыртқы сауданы дамыту жөнінде шаралар қолданады; халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастықты және өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырады;
16) өзіне Конституциямен, заңдармен және Президент актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - ҚР 29.09.2014 № 238-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2017 № 85-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 109-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
10-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің актiлерi
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Президент актiлерiнiң, өзге нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде және оларды орындау үшiн нормативтiк және жеке қаулылар шығарады.
Халықтың өмірі мен денсаулығына, конституциялық құрылысқа, қоғамдық тәртіпті сақтауға, елдің экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында заң жобалары Құрылтайға енгізілген жағдайда, Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларын Қазақстан Республикасының Үкіметі өз жауапкершілігімен қабылдауға құқылы, олар Құрылтай қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Құрылтай заңдарды қабылдамай тастағанға дейін қолданыста болады.

10) формирует систему и условия оплаты труда, социальной защищенности граждан, государственного социального обеспечения и социального страхования;
10-1) по согласованию с Президентом Республики Казахстан утверждает единую систему финансирования и оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета;
11) вырабатывает основные направления государственной региональной политики; обеспечивает решение межрегиональных проблем и вопросов социально-экономического развития регионов;
12) формирует государственную политику по развитию науки и техники, внедрению новых технологий;
13) разрабатывает и осуществляет мероприятия по обеспечению рационального использования и охраны природных ресурсов и окружающей природной среды;
14) обеспечивает реализацию правовой политики; разрабатывает и реализует меры по охране и защите прав и свобод граждан, обеспечению законности и правопорядка, безопасности и обороноспособности Республики Казахстан, территориальной целостности и охраны государственных границ Республики Казахстан;
15) принимает решения о проведении переговоров и подписании межправительственных соглашений; обеспечивает развитие взаимоотношений Республики Казахстан с иностранными государствами, международными и региональными организациями; вырабатывает меры по реализации внешнеэкономической политики; принимает меры по развитию внешней торговли; осуществляет сотрудничество и взаимодействие с международными финансовыми организациями;
16) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами и актами Президента.
Сноска. Статья 9 в редакции Конституционного закона РК от 29.09.2014 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными конституционными законами РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 03.07.2017 № 85-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 №109-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 10. Акты Правительства Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан на основе и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента, иных нормативных правовых актов издает нормативные и индивидуальные постановления.
В случае внесения в Курултай законопроектов в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны, Правительство Республики Казахстан вправе принимать под свою ответственность временные постановления Правительства, имеющие силу закона, которые действуют до вступления в силу принятых Курултаем законов или до отклонения Курултаем законопроектов.

2. Үкімет қаулылары Үкімет мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Үкімет қаулыларына Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі қол қояды.
Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары Үкімет мүшелері жалпы санының үштен екісінің даусымен қабылданады.
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкiмдер шығарады. Премьер-Министрдiң өкiмдерi әкiмшiлiк-өкiмдiк, жедел және жеке-дара сипаттағы мәселелер бойынша шығарылады.
4. Өздерiнiң құзыретi шегiнде қабылданған Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларының, Үкiмет қаулылары мен Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкiмдерiнiң Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында мiндеттi күшi болады.
5. Үкiмет қаулылары мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкiмдерi Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентiнде белгiленген тәртiппен әзiрленедi және қабылданады.
5-1. Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде айқындалатын тәртіппен әзірленеді және қабылданады.
6. Үкiмет қаулыларының күшiн Қазақстан Республикасының Үкіметі жоя алады.
7. Премьер-Министр өкiмдерiнiң күшiн Қазақстан Республикасының Үкіметі және Премьер-Министрi жоя алады.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.05.06. № 379, 2007.06.19. № 267; 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 05.11.2022 № 156-VII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
11-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің есептiлiгi мен жауапкершiлiгi
1. Үкiмет өзiнiң қызметiнде Конституцияда және осы Конституциялық заңда белгiленген нысандарда Қазақстан Республикасы Президентінің және Құрылтайдың алдында жауапты.
2. Үкiмет мүшелерi өз құзыретiнің шегiнде өз бетiнше шешiм қабылдайды, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің алдында өздерiне бағынысты мемлекеттiк органдардың жұмысы немесе өздерiне тапсырылған жұмыс аясы үшiн дербес жауап бередi.
3. Алып тасталды - ҚР 15.06.2017 № 75-VI Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Қазақстан Республикасы Конституциясы 56-бабының 17) тармақшасында көзделген жағдайда Үкімет мүшелері Құрылтайға есеп береді.
Ескерту. 11-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.05.06. № 379, 2007.06.19. № 267; 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
III ТАРАУ. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік органдармен қарым-қатынасы

2. Постановления Правительства принимаются большинством голосов от общего числа членов Правительства. Постановления Правительства подписываются Премьер-Министром Республики Казахстан.
Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, принимаются двумя третями голосов от общего числа членов Правительства.
3. Премьер-Министр Республики Казахстан издает распоряжения. Распоряжения Премьер-Министра издаются по вопросам административно- распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
4. Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, принятые в пределах их компетенции, имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан разрабатываются и принимаются в порядке, определяемом Регламентом Правительства Республики Казахстан.
5-1. Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, разрабатываются и принимаются в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан "О правовых актах", а также актами Правительства Республики Казахстан.
6. Постановления Правительства могут быть отменены Правительством Республики Казахстан.
7. Распоряжения Премьер-Министра могут быть отменены Правительством и Премьер-Министром Республики Казахстан.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 06.05.1999 N 379; от 19.06.2007 N 267; от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.11.2022 № 156-VІI (вводится в действие с 01.01.2023); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 11. Подотчетность и ответственность Правительства Республики Казахстан
1. Правительство в своей деятельности ответственно перед Президентом Республики Казахстан и Курултаем в установленных Конституцией и настоящим Конституционным законом формах.
2. Члены Правительства самостоятельны в принятии решений в пределах своей компетенции, несут персональную ответственность перед Премьер-Министром Республики Казахстан за работу подчиненных им государственных органов или порученный им участок работы.
3. Исключен Конституционным законом РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Члены Правительства подотчетны Курултаю в случае, предусмотренном подпунктом 17) статьи 56 Конституции Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 06.05.1999 N 379; от 19.06.2007 N 267; от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава III. Отношения Правительства Республики Казахстан с государственными органами

12-бап. Қазақстан Республикасының Президентімен қарым-қатынасы
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Президент тапсырмаларының орындалуы және өз қызметiнiң басқа да бағыттары туралы Президентке тұрақты түрде ақпарат беріп отырады;
2) Қазақстан Республикасының Президенті актiлерiнiң орындалуын ұйымдастырады және оларды министрлiктер мен жергiлiктi атқарушы органдардың орындауын бақылауды жүзеге асырады.
2. Алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 109-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
3. Алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
Ескерту. 12-бап жаңа редакцияда - ҚР 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 109-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
13-бап. Қазақстан Республикасының Құрылтайымен қарым-қатынасы
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамашылығы құқығы болады, ол тек қана Құрылтайдың жүзеге асырылады. Заң жобасын енгізу туралы шешім Үкіметтің тиісті қаулысын шығару арқылы қабылданады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы заңдарының орындалуын қамтамасыз етедi, оларды министрлiктердiң және жергiлiктi атқарушы органдардың орындауын бақылайды;
2) Құрылтайға республикалық бюджеттi және оның атқарылуы туралы есептi табыс етедi;
3) мемлекеттiк кiрiстi қысқартуды немесе мемлекеттiк шығысты ұлғайтуды көздейтiн Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары жөнiнде қорытындылар бередi;
4) Құрылтай депутаттарының сұрауларына жауап бередi.
Ескерту. 13-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен; 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
14-бап. Министрліктермен қарым-қатынасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) министрліктердің қызметiне басшылықты жүзеге асырады, олардың Қазақстан Республикасының заңдарын, Президентiнің және Үкiметiнің актiлерiн орындауын қамтамасыз етеді;
2) министрлердiң ұсынуы бойынша министрлiктер туралы ережелердi, олардың аумақтық органдарындағы және өздеріне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, солардың штат санының лимиттерiн бекiтедi;

Статья 12. Отношения с Президентом Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан:
1) регулярно информирует Президента о выполнении поручений Президента и других направлениях своей деятельности;
2) организует исполнение актов Президента Республики Казахстан и осуществляет контроль за их исполнением министерствами и местными исполнительными органами.
2. Исключен Конституционным законом РК от 05.07.2024 №109-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен Конституционным законом РК от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 12 в редакции Конституционного закона РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 №109-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13. Отношения с Курултаем Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан обладает правом законодательной инициативы, которое реализуется исключительно в Курултае. Решение о внесении проекта закона принимается путем издания соответствующего постановления Правительства.
2. Правительство Республики Казахстан:
1) обеспечивает исполнение законов Республики Казахстан, контролирует их исполнение министерствами и местными исполнительными органами;
2) представляет Курултаю республиканский бюджет и отчет о его исполнении;
3) дает заключения по проектам законов Республики Казахстан, предусматривающих сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов;
4) дает ответы на запросы депутатов Курултай.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 06.05.1999 N 379; от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 14. Отношения с министерствами
Правительство Республики Казахстан:
1) осуществляет руководство деятельностью министерств, обеспечивает исполнение ими законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан;
2) по представлению министров утверждает положения о министерствах, лимиты их штатной численности с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений;

3) министрліктер актiлерiнiң толық немесе бір бөлiгiнде күшiн жояды немесе қолданылуын тоқтата тұрады;
4) сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер министрлерінің орынбасарларын қоспағанда, министрлердің ұсынуы бойынша олардың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Президентiнiң актiлерiмен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 14-бап жаңа редакцияда - ҚР 15.06.2017 № 75-VI Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
15-бап.
Ескерту. 15-бап алып тасталды – ҚР 2007.06.19. № 267 Конституциялық Заңымен.
16-бап. Жергiлiктi атқарушы органдармен қарым-қатынасы
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мемлекеттiк басқару мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының қызметiне басшылықты жүзеге асырады, олардың Қазақстан Республикасының заңдарын, Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн орындауын бақылайды;
2) жергiлiктi атқарушы органдар актiлерiнiң күшiн толығымен немесе бiр бөлiгiнде жояды не тоқтата тұрады, оларды жою не тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыныстар енгiзедi;
2. Тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарды басқаратын әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстердiң әкiмдерi Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкiметiнiң өкiлдерi болып табылады және Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттiк басқару мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
17-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджеттен қаржыландырылатын өзге де мемлекеттiк органдармен қарым-қатынасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі заңдарда белгiленген тәртiппен өзге де, соның iшiнде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, арнаулы мемлекеттiк органдардың қызметiн қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерiн шешедi.
IV ТАРАУ. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қызметін ұйымдастыру
18-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыстары
1. Үкiметтiң отырыстары айына кемiнде бiр рет өткiзiлiп отырады.
2. Үкiметтiң отырыстарын Премьер-Министр не Қазақстан Республикасының Президенті шақырады.
3. Үкiметтiң отырыстарында Премьер-Министр төрағалық етедi, ол болмаған кезде мiндеттердiң бөлiнуiне сәйкес Премьер-Министрдiң мiндетiн атқаратын Премьер-Министрдiң орынбасары төрағалық етедi. Үкiмет ерекше маңызды мәселелердi қараған кезде қажеттігіне қарай оның отырыстарында Қазақстан Республикасының Президенті төрағалық етедi.
4. Үкiмет мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi Үкiмет отырысына қатысса, отырыс құқылы болып саналады. Үкiмет мүшелерi оның отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады.

3) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов министерств;
4) по представлению министров назначает на должность и освобождает от должности их заместителей, за исключением заместителей министров иностранных дел, обороны, внутренних дел;
5) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Статья 14 в редакции Конституционного закона РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Статья 15.
Сноска. Статья 15 исключена - Конституционным законом Республики Казахстан от 19 июня 2007 года N 267.
Статья 16. Отношения с местными исполнительными органами
1. Правительство Республики Казахстан:
1) осуществляет руководство деятельностью местных исполнительных органов Республики Казахстан по вопросам государственного управления, контролирует исполнение ими законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан;
2) отменяет либо приостанавливает полностью или в части действие актов местных исполнительных органов, вносит предложения об их отмене либо приостановлении на рассмотрение Президента Республики Казахстан.
2. Акимы административно-территориальных единиц, возглавляющие соответствующие местные исполнительные органы, являются представителями Президента и Правительства Республики Казахстан и вносят в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам государственного управления.
Статья 17. Отношения Правительства Республики Казахстан с иными государственными органами, финансируемыми из республиканского бюджета
Правительство Республики Казахстан в установленном законодательством порядке решает вопросы финансового и материально-технического обеспечения деятельности иных, в том числе специальных, государственных органов, финансируемых из республиканского бюджета.
Глава IV. Организация деятельности
Правительства Республики Казахстан
Статья 18. Заседания Правительства Республики Казахстан
1. Заседания Правительства проводятся не реже одного раза в месяц.
2. Заседания Правительства созываются Премьер-Министром либо Президентом Республики Казахстан.
3. На заседаниях Правительства председательствует Премьер-Министр, а в его отсутствие - Заместитель Премьер-Министра, замещающий Премьер-Министра в соответствии с распределением обязанностей. При рассмотрении Правительством особо важных вопросов на его заседаниях при необходимости председательствует Президент Республики Казахстан.
4. Заседание Правительства считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов Правительства. Члены Правительства участвуют в его заседаниях без права замены.

5. Үкiмет отырыстары ашық болады. Президенттiң не Премьер-Министрдiң бастамасымен Үкiметтiң жабық отырыстары өткiзiлуi мүмкiн.
6. Үкiмет отырыстарын әзiрлеу мен өткiзу тәртiбi Үкiмет Регламентiмен белгiленедi.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.06.2017 № 75-VI Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
19-бап. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
1. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі:
1) Үкіметтің жұмысын ұйымдастырады және Үкімет мүшелерінің арасында функционалдық міндеттерді бөледі;
2) Қазақстан Республикасының Президентімен, Құрылтаймен, Қазақстан Халық Кеңесімен, Конституциялық Сотпен, Жоғарғы Сотпен, Бас прокуратурамен және басқа да мемлекеттік органдармен қарым-қатынастарда Үкімет атынан өкілдік етеді немесе Үкімет атынан өкілдік етуді тапсырады;
3) халықаралық қатынастарда Үкімет атынан өкілдік етеді немесе Үкімет атынан өкілдік етуді тапсырады және үкіметаралық шарттар мен келісімдерге қол қояды;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне: Үкіметтің құрылымы мен құрамы туралы; сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер министрлерін қоспағанда, Құрылтаймен консультациялардан кейін Үкімет мүшелерін қызметке тағайындау үшін кандидатуралар жөнінде; сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер министрлерін қоспағанда, Үкімет мүшесін, оның ішінде Үкіметтің жүргізіп отырған саясатымен келіспейтін немесе оны жүргізбейтін Үкімет мүшесін қызметтен босату туралы ұсынулар енгізеді;
5) Қазақстан Республикасының Президентімен мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын барлық органдар үшін қаржыландырудың және қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін келіседі;
6) Үкімет қызметінің негізгі бағыттары жөнінде және оның аса маңызды барлық шешімдері жөнінде Президентке және Құрылтайға баяндап отырады;
7) Үкімет мүшелерінің және жергілікті атқарушы органдар басшыларының есептерін тыңдайды;
8) Үкімет жанындағы консультациялық-кеңесші органдарды құрады және таратады;
9) Үкіметтің қызметін ұйымдастыруға және оған басшылық жасауға байланысты басқа да функцияларды орындайды.
2. Премьер-Министр болмаған жағдайда оның мiндеттерiн Премьер-Министр белгiлеген тәртiппен Премьер-Министрдiң орынбасарларының бiрi атқарады.
Ескерту. 19-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.05.06 № 379 Конституциялық Заңымен, 2004.11.24 № 604 (01.01. 2005 бастап күшіне енеді) Заңымен, 2007.06.19 № 267; 29.09.2014 № 238-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 05.11.2022 № 156-VII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 305-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.

5. Заседания Правительства являются открытыми. По инициативе Президента либо Премьер-Министра могут проводиться закрытые заседания Правительства.
6. Порядок подготовки и проведения заседаний Правительства определяется Регламентом Правительства.
Сноска. Статья 18 с изменением, внесенным Конституционным законом РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Премьер-Министр Республики Казахстан
1. Премьер-Министр Республики Казахстан:
1) организует работу Правительства и распределяет функциональные обязанности между членами Правительства;
2) представляет Правительство или поручает представительство Правительства в отношениях с Президентом Республики Казахстан, Курултаем, Қазақстан Халық Кеңесі, Конституционным Судом, Верховным Судом, Генеральной прокуратурой и другими государственными органами;
3) представляет Правительство или поручает представительство Правительства в международных отношениях и подписывает межправительственные договоры и соглашения;
4) вносит Президенту Республики Казахстан представления: о структуре и составе Правительства; после консультаций с Курултаем по кандидатурам для назначения на должности членов Правительства, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел; об освобождении от должности члена Правительства, в том числе не согласного с проводимой Правительством политикой или не проводящего ее, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел;
5) согласовывает с Президентом Республики Казахстан единую систему финансирования и оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета;
6) докладывает Президенту и Курултаю об основных направлениях деятельности Правительства и о всех его важнейших решениях;
7) заслушивает отчеты членов Правительства и руководителей местных исполнительных органов;
8) образует и упраздняет консультативно-совещательные органы при Правительстве;
9) выполняет другие функции, связанные с организацией и руководством деятельностью Правительства.
2. В случае отсутствия Премьер-Министра его обязанности исполняет один из Заместителей Премьер-Министра в порядке, установленном Премьер-Министром.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 06.05.1999 № 379; от 24.11.2004 № 604 (вводится в действие с 01.01.2005); от 19.06.2007 № 267; от 29.09.2014 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.11.2022 № 156-VІI (вводится в действие с 01.01.2023); от 11.06.2026 № 305-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).

20-бап. Премьер-Министрдiң орынбасарлары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелерi
1. Премьер-Министрдiң орынбасарлары өз қызметiн Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi белгiлейтiн мiндеттердiң бөлiнуiне сәйкес жүзеге асырады.
2. Үкімет мүшелері:
1) тиісті мемлекеттік органдарға басшылықты жүзеге асырады;
2) өздеріне қатысты басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың тиісті салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыруын қамтамасыз етеді;
3) заңнамада көзделген шекте салааралық үйлестіруді қамтамасыз етеді;
4) өз құзыреті шегінде шешімдер қабылдауда дербес болады;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің алдында өздеріне бағынышты мемлекеттік органдардың жұмысы үшін дербес жауап береді;
6) тиісті мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік басқару саласындағы (аясындағы) істің жайына және заңдардың, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің орындалуын қамтамасыз ету үшін жауапты.
3. Министрліктердің басшылары болып табылмайтын Үкімет мүшелері өз қызметін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін олар туралы ережелерге сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 20-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық заңымен; өзгерістер енгізілді - ҚР 2007.06.19. № 267; 15.06.2017 № 75-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 109-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
21-бап.
Ескерту. 21-бап алып тасталды – ҚР 1999.05.06. № 379 Конституциялық Заңымен.
21-1-бап. Министрліктің жауапты хатшысы
Ескерту. 21-1-бап алып тасталды – ҚР Конституциялық заңымен 30.12.2020 № 392-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-бап. Қазақстан Республикасының министрлігі
1. Министрлік Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік басқару саласына (аясына) – басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрлік өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады.
Министрлік Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастырады.

Статья 20. Заместители Премьер-Министра и иные члены Правительства Республики Казахстан
1. Заместители Премьер-Министра осуществляют свою деятельность в соответствии с распределением обязанностей, устанавливаемым Премьер-Министром Республики Казахстан.
2. Члены Правительства:
1) осуществляют руководство соответствующими государственными органами;
2) обеспечивают формирование государственной политики в соответствующих отраслях государственными органами, в отношении которых осуществляют руководство;
3) обеспечивают межотраслевую координацию в пределах, предусмотренных законодательством;
4) самостоятельны в принятии решений в пределах своей компетенции;
5) несут персональную ответственность перед Премьер-Министром Республики Казахстан за работу подчиненных им государственных органов;
6) ответственны за состояние дел в отраслях (сферах) государственного управления, находящихся в ведении соответствующих государственных органов, и за обеспечение исполнения законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан.
3. Члены Правительства, не являющиеся руководителями министерств, осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями о них, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 20 в редакции Конституционного закона РК от 06.05.1999 N 379; с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 19.06.2007 N 267; от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 №109-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 21. (Статья 21 исключена - Конституционным законом РК от 6 мая 1999 г. N 379)
Статья 21-1. Ответственный секретарь министерства
Сноска. Статья 21-1 исключена Конституционным законом РК от 30.12.2020 № 392-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 22. Министерство Республики Казахстан
1. Министерство является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, а также в пределах, предусмотренных законодательством, – межотраслевую координацию.
Министерство осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в пределах своей компетенции.
Министерство на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в соответствующих отраслях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

2. Министрлiктi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
2-1. Министрлiк Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретiне жатқызылмаған мәселелер бойынша өз құзыретi шегiнде шешiмдердi өз бетiнше қабылдауға өкiлеттi.
2-2. Ведомстволар, департаменттер және басқармалар министрліктің құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Үкімет құрамына кіретін құқық қорғау органдары үшін, мемлекеттік қызметтің ерекше түрі ескеріле отырып, қызметтер құруға жол беріледі.
Министрліктің құрылымын және оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді министр бекітеді.
Министрлік қызметтерінің, департаменттері мен басқармаларының жиынтығы оның аппараты болып табылады.
3. Министрлiктiң алқасы министрдiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады. Алқаның сандық және адам құрамын министрлiктiң, мемлекеттiк комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының қатарынан министр бекiтедi.
4. Министрлiк, қабылдаған шешiмдер министрдiң бұйрықтарымен ресiмделедi.
Ескерту. 22-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.05.06 № 379 Заңымен; 2007.06.19 № 267; 29.09.2014 № 238-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 392-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.11.2022 № 156-VII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 109-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
23-бап. Үкiметтің құрамына кірмейтiн орталық атқарушы орган
Ескерту. 23-бап алып тасталды - ҚР 15.06.2017 № 75-VI Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
24-бап. Орталық атқарушы органның ведомствосы
1. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органының комитеті ведомство болып табылады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері болуы мүмкін.
2. Ведомствоны тиісті орталық атқарушы орган басшысының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкіметі құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
3. Ведомство басшысын тиісті орталық атқарушы органның басшысы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
4. Ведомство Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органының құзыреті шегінде реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыра алады, сондай-ақ орталық атқарушы органның стратегиялық функцияларын орындауға ведомствоның құзыреті шегінде қатыса алады.

2. Министерство образуется, реорганизуется и упраздняется Президентом Республики Казахстан по предложению Премьер-Министра Республики Казахстан.
2-1. Министерство полномочно в пределах своей компетенции самостоятельно принимать решения по вопросам, не отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан.
2-2. Структурными подразделениями министерства являются ведомства, департаменты и управления.
Для правоохранительных органов, входящих в состав Правительства, с учетом особого вида государственной службы допускается создание служб.
Структура министерства и положения о его структурных подразделениях утверждаются министром.
Совокупность служб, департаментов и управлений министерства является его аппаратом.
3. Коллегия министерства является консультативно-совещательным органом при министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается министром из числа руководителей структурных подразделений министерства.
4. Решения, принимаемые министерством, оформляются приказами министра.
Сноска. Статья 22 с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 06.05.1999 № 379; от 19.06.2007 № 267; от 29.09.2014 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 392-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.11.2022 № 156-VІI (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.07.2024 №109-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства
Сноска. Статья 23 исключена Конституционным законом РК от 15.06.2017 № 75-VI (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Ведомство центрального исполнительного органа
1. Ведомством является комитет центрального исполнительного органа Республики Казахстан.
Ведомство может иметь свои территориальные подразделения.
2. Ведомство образуется, реорганизуется и упраздняется Правительством Республики Казахстан по представлению руководителя соответствующего центрального исполнительного органа.
3. Руководитель ведомства назначается на должность и освобождается от должности руководителем соответствующего центрального исполнительного органа.
4. Ведомство в пределах компетенции центрального исполнительного органа Республики Казахстан может осуществлять регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции, а также участвовать в выполнении стратегических функций центрального исполнительного органа в пределах компетенции ведомства.

5. Ведомство шығаратын актінің нысаны ведомство басшысының бұйрығы болып табылады.
Ведомствоның актілерін толығымен не бір бөлігінде күшін жоюды не тоқтата тұруды құрылымына ведомство кіретін орталық атқарушы органның басшысы жүзеге асырады.
6. Ведомство құрылымын тиісті орталық атқарушы органның басшысы бекітеді. Ведомствоның құзыретін және өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін құрылымына осы ведомство кіретін орталық атқарушы органның басшысы айқындайды.
Ескерту. 24-бап жаңа редакцияда - ҚР 2007.06.19 № 267 Конституциялық Заңымен; өзгеріс енгізілді - ҚР 29.09.2014 № 238-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 392-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
25-бап. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Үкiметiнiң қызметiн ақпараттық-талдау және ұйымдық-құқықтық жағынан қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Yкiметiнiң қызметiн ақпараттық-талдамалық және ұйымдық-құқықтық жағынан қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратын құру, қайта ұйымдастыру және тарату тәртібі, Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты басшысының және оның өзге де мемлекеттік қызметшілерінің құқықтық жағдайы, оларды лауазымдарға тағайындау мен лауазымдарынан босатудың тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 25-бап жаңа редакцияда – ҚР 06.05.1999 № 379; өзгеріс енгізілді – ҚР 19.04.2023 № 222-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңдарымен.
26-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтiк-кеңесшi органдар
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы комиссиялар, кеңестер мен консультативтiк-кеңесшi органдар Үкiмет құзыретiне жататын мәселелер бойынша ұсыныстарды талдап жасау үшiн құрылады.
2. Консультативтiк-кеңесшi органдарды Премьер-Министр, оның орынбасарлары, Үкiмет мүшелерi басқарады.
3. Үкiмет жанындағы консультативтiк-кеңесшi органдардың шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.
27-бап. Осы Конституциялық заңның күшiне енгiзiлу тәртiбi
Осы Конституциялық заң жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

5. Формой акта, издаваемого ведомством, является приказ руководителя ведомства.
Отмена либо приостановление полностью или в части действия актов ведомства осуществляется руководителем центрального исполнительного органа, в структуру которого входит ведомство.
6. Структура ведомства утверждается руководителем соответствующего центрального исполнительного органа. Компетенция и порядок взаимодействия ведомства с иными государственными органами определяются руководителем центрального исполнительного органа, в структуру которого входит данное ведомство.
Сноска. Статья 24 в редакции Конституционного закона РК от 19.06.2007 № 267; с изменениями, внесенными Конституционными законами РК от 29.09.2014 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 392-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Информационно-аналитическое и организационно-правовое обеспечение деятельности Премьер-Министра и Правительства Республики Казахстан
1. Информационно-аналитическое и организационно-правовое обеспечение деятельности Премьер-Министра и Правительства Республики Казахстан осуществляется Аппаратом Правительства Республики Казахстан.
2. Порядок образования, реорганизации и упразднения Аппарата Правительства Республики Казахстан, правовое положение, порядок назначения на должности и освобождения от должностей руководителя и иных государственных служащих Аппарата Правительства Республики Казахстан определяются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 25 - В редакции Конституционного закона РК от 6 мая 1999 г. N 379; с изменениями, внесенными Конституционным законом РК от 19.04.2023 № 222-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Консультативно-совещательные органы при Правительстве Республики Казахстан
1. Комиссии, советы и иные консультативно-совещательные органы образуются при Правительстве Республики Казахстан для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства.
2. Консультативно-совещательные органы возглавляют Премьер-Министр, его заместители, члены Правительства.
3. Решения консультативно-совещательных органов при Правительстве носят рекомендательный характер.
Статья 27. Порядок вступления в силу настоящего Конституционного закона
Настоящий Конституционный закон вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан