"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 2 шiлдедегi № 333-VIII ҚРЗ
1-бап. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 3-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 14-1), 14-2), 64) және 65) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, тараптарының бірі жеке тұлға болатын мәміле шеңберінде Интернет желісінің ресурстары пайдаланылып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғаларға өткізуге арналған тауарлар. Жеке тұлғалар арасындағы мәміле көрсетілген мәмілеге жатпайды;
14-2) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары – Интернет желісі ресурстары пайдаланыла отырып, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен шетелдік тұлға арасындағы мәміле не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы арасындағы мәміле шеңберінде электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған, осындай тауарларды алушылар болып табылатын жеке тұлғалардың атына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өткізілетін немесе тасымалдаушы өткізетін тауарлар. Жеке тұлғалар арасындағы мәміле көрсетілген мәмілеге жатпайды;";
"64) электрондық сауда тауарлары – жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары;
65) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж – жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты Қазақстан Республикасының кеден органдары алатын міндетті төлем.";
2) 8-баптың 4-тармағы "тауарлар" деген сөзден кейін ", жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 24-баптың 1-тармағының 11) тармақшасындағы "сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне" деген сөздер "уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне, сондай-ақ электрондық сауда операторларының тізіліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2026 года № 333-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) пункт 1 статьи 3:
дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 64) и 65) следующего содержания:
"14-1) товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, – ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, предназначенные для реализации физическим лицам на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет в рамках сделки, одной из сторон которой является физическое лицо. К указанной сделке не относится сделка между физическими лицами;
14-2) товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, – товары, приобретенные физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет в рамках сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства – члена Евразийского экономического союза, и иностранным лицом либо сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, и лицом государства – члена Евразийского экономического союза, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в международных почтовых отправлениях или перевозчиком в адрес физических лиц, являющихся получателями таких товаров. К указанной сделке не относится сделка между физическими лицами;";
"64) товары электронной торговли – товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, и товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами;
65) таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли – обязательный платеж, взимаемый таможенными органами Республики Казахстан в связи с ввозом на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.";
2) пункт 4 статьи 8 после слова "пользования" дополнить словами ", товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,";
3) в подпункте 11) пункта 1 статьи 24 слова "а также в реестр уполномоченных экономических операторов" заменить словами "реестр уполномоченных экономических операторов, а также в реестр операторов электронной торговли";

4) 33-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "және 45-тарауларына" деген сөздер ", 45 және 45-1-тарауларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "және 45-тарауларына" деген сөздер ", 45 және 45-1-тарауларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 56-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "39-тарауына" деген сөздер "39 және 45-1-тарауларына (жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 65-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігіндегі "және 392-бабының 3-тармағында" деген сөздер ", 392-бабының 3-тармағында және 392-6-бабының 17-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақ "тауарларға" деген сөзден кейін ", жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 74-бапта:
1-тармақ 5) тармақшасындағы "алымдар жатады." деген сөздер "алымдар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж жатады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты – кедендік баж және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар төленуге тиіс.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 45-1-тарауына сәйкес төленуге тиіс.
Осы тараудың және осы Кодекстің 8, 9, 10, 11 және 12-тарауларының ережелері осы Кодекстің 45-1-тарауында көзделген жағдайларда қолданылады.";
8) 83-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "және 392-бабының 3-тармағында" деген сөздер ", 392-бабының 3-тармағында және 392-6-бабының 17-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "декларацияда," деген сөзден кейін "электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 84-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "қоспағанда," деген сөзден кейін "осы Кодекстің 392-7-бабының 4-тармағы ескеріле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 85-бапта:
1-тармақтағы "және 392-баптарына" деген сөздер ", 392-баптарына, 392-6-бабының 14-тармағына және 392-7-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "және 392-баптарына" деген сөздер ", 392-баптарына, 392-6-бабының 15-тармағына және 392-7-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 86-баптың 9-тармағының 1) тармақшасы "декларацияда" деген сөзден кейін ", осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, бір жеке тұлға алушысы болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 33:
в части первой пункта 1 слова "и 45" заменить словами ", 45 и 45-1";
в пункте 3 слова "и 45" заменить словами ", 45 и 45-1";
5) в подпункте 2) пункта 2 статьи 56 слова "главой 39" заменить словами "главами 39 и 45-1 (в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами)";
6) в статье 65:
в части второй пункта 6 слова "и пункте 3 статьи 392" заменить словами ", пункте 3 статьи 392 и пункте 17 статьи 392-6";
пункт 18 после слова "пользования," дополнить словами "товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,";
7) в статье 74:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, подлежат уплате таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли и налоги – в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с главой 45-1 настоящего Кодекса.
Положения настоящей главы и глав 8, 9, 10, 11 и 12 настоящего Кодекса применяются в случаях, предусмотренных главой 45-1 настоящего Кодекса.";
8) в статье 83:
в подпункте 3) пункта 2 слова "и пункте 3 статьи 392" заменить словами ", пункте 3 статьи 392 и пункте 17 статьи 392-6";
пункт 3 после слова "товары," дополнить словами "декларации на товары электронной торговли,";
9) часть первую пункта 2 статьи 84 дополнить словами ", с учетом пункта 4 статьи 392-7 настоящего Кодекса";
10) в статье 85:
в пункте 1 слова "и 392" заменить словами ", 392, пунктом 14 статьи 392-6 и статьей 392-7";
в подпункте 1) пункта 2 слова "и 392" заменить словами "392, пунктом 15 статьи 392-6 и статьей 392-7";
11) подпункт 1) пункта 9 статьи 86 после слов "одной декларации на товары," дополнить словами "одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо,";

12) 90-баптың 1-тармағындағы "және 392-баптарына" деген сөздер ", 392-баптарына, 392-6-бабының 17-тармағына және 392-7-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 91-баптың 3-тармағындағы "Кедендік" деген сөз "Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде осындай кедендік рәсіммен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кедендік" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 109-баптың 2-тармағы "декларацияда" деген сөзден кейін "немесе электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 135-баптың 4-тармағы "қатысты" деген сөзден кейін ", сондай-ақ жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 136-бапта:
1-тармақтағы "және 378-баптарына" деген сөздер ", 378-баптарына, 392-6-бабының 14-тармағына және 392-7-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "және 378-баптарында" деген сөздер ", 378-баптарында, 392-6-бабының 15-тармағында және 392-7-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 137-баптың 9-тармағының 1) тармақшасы "бір декларацияда" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, бір жеке тұлға алушысы болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 138-баптың 1-тармағындағы "және 378-баптарына" деген сөздер ", 378-баптарына, 392-6-бабының 17-тармағына және 392-7-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 141-баптың 14-тармағы "декларацияда" деген сөзден кейін "немесе электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 148-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды осындай тауарлардың декларанты жасаған жағдайда қолданылмайды.";
21) 149-баптың 4-тармағындағы "және 364-бабының 8-тармағында" деген сөздер ", 364-бабының 8-тармағында және 392-4-бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 150-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағының ережелері осы Кодекстің 528-7-бабының 3 және 4-тармақтарының ережелері ескеріле отырып қолданылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Декларант осы баптың 2-тармағында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, кедендік декларацияда анық емес мәліметтерді мәлімдегені үшін, сондай-ақ кеден өкіліне жарамсыз, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтер қамтылған құжаттарды ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады, бұған:

12) в пункте 1 статьи 90 слова "и 392" заменить словами ", 392, пунктом 17 статьи 392-6 и статьей 392-7";
13) пункт 3 статьи 91 дополнить словами ", за исключением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под такую таможенную процедуру при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса";
14) пункт 2 статьи 109 после слова "товары" дополнить словами "или декларации на товары электронной торговли";
15) пункт 4 статьи 135 дополнить словами ", а также в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами";
16) в статье 136:
в пункте 1 слова "и 378" заменить словами ", 378, пунктом 14 статьи 392-6 и статьей 392-7";
в подпункте 1) пункта 2 слова "и 378" заменить словами ", 378, пунктом 15 статьи 392-6 и статьей 392-7";
17) подпункт 1) пункта 9 статьи 137 после слов "одной декларации на товары," дополнить словами "одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо,";
18) в пункте 1 статьи 138 слова "и 378" заменить словами ", 378, пунктом 17 статьи 392-6 и статьей 392-7";
19) пункт 14 статьи 141 после слова "товары" дополнить словами "или декларации на товары электронной торговли";
20) пункт 4 статьи 148 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения части второй настоящего пункта не применяются в случае совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, декларантом таких товаров.";
21) в пункте 4 статьи 149 слова "и пунктом 8 статьи 364" заменить словами ", пунктом 8 статьи 364 и пунктом 1 статьи 392-4";
22) в статье 150:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Положения пункта 2 настоящей статьи применяются с учетом положений пунктов 3 и 4 статьи 528-7 настоящего Кодекса.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Декларант несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за заявление в таможенной декларации недостоверных сведений, а также за представление таможенному представителю недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, за исключением случаев:

1) осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген;
2) осы Кодекстің 528-7-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда операторы осындай жауапты болатын жағдайлар жатпайды.";
23) 158-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
"көшірмесін," деген сөзден кейін "электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны немесе оның көшірмесін," деген сөздермен толықтырылсын;
"осындай декларация немесе транзиттік декларация" деген сөздер "осындай декларация, электрондық сауда тауарларына арналған декларация немесе транзиттік декларация," деген сөздермен ауыстырылсын;
"тауарларға арналған декларация" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда тауарларына арналған декларация" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 175-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "және 364-бабының 2-тармағында" деген сөздер ", 364-бабының 2-тармағында және 392-2-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 3) тармақшасындағы "халықаралық" деген сөз "жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, халықаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 176-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) электрондық сауда тауарларына арналған декларация.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Электрондық сауда тауарларына арналған декларация осы Кодекстің 392-4-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.";
26) 179-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) осы Кодекстің 392-10-бабында көрсетілген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының мәлімделген құнын растайтын құжаттар.";
27) 180-бапта:
10-тармақ "декларацияда" деген сөзден кейін "не электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Осы Кодекстің 175-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация қағаз жеткізгіште берілетін (кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беретін тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсынумен бірге жүретін) жағдайды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру кеден органына онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен бірге жүрмейді.";
28) 182-баптың 3-тармағы "Тауарларға арналған декларацияны," деген сөздерден кейін "электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны," деген сөздермен толықтырылсын;
29) 183-баптың 6-тармағының бірінші және үшінші бөліктеріндегі "және көлік құралына арналған декларацияда" деген сөздер ", көлік құралына арналған декларацияда және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) предусмотренных частью второй настоящего пункта;
2) когда в соответствии с пунктом 5 статьи 528-7 настоящего Кодекса такую ответственность несет оператор электронной торговли.";
23) в подпункте 1) пункта 2 статьи 158:
после слова "копия," дополнить словами "декларация на товары электронной торговли или ее копия,";
после слов "декларации на товары" дополнить словами ", декларации на товары электронной торговли";
слова "такая декларация на товары или транзитная декларация не представляется" заменить словами "такие декларация на товары, декларация на товары электронной торговли или транзитная декларация не представляются";
24) в статье 175:
в части первой пункта 1 слова "и пунктом 2 статьи 364" заменить словами ", пунктом 2 статьи 364 и пунктом 2 статьи 392-2";
подпункт 3) пункта 4 дополнить словами ", за исключением товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами";
25) в статье 176:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) декларация на товары электронной торговли.";
пункт 3 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Декларация на товары электронной торговли используется при таможенном декларировании товаров электронной торговли в случаях, указанных в части первой пункта 3 статьи 392-4 настоящего Кодекса.";
26) пункт 1 статьи 179 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) документы, подтверждающие заявленную стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, указанные в статье 392-10 настоящего Кодекса.";
27) в статье 180:
пункт 10 после слова "товары" дополнить словами "либо декларации на товары электронной торговли";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Подача декларации на товары электронной торговли не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения, за исключением случая, когда декларация на товары электронной торговли подается на бумажном носителе в соответствии с пунктом 5 статьи 175 настоящего Кодекса (сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего декларацию на товары электронной торговли).";
28) пункт 3 статьи 182 после слов "декларации на товары," дополнить словами "декларации на товары электронной торговли,";
29) в частях первой и третьей пункта 6 статьи 183 слова "и декларации на транспортное средство" заменить словами ", декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли";

30) 185-баптың 9-тармағы "тауарларды," деген сөзден кейін "электрондық сауда тауарларын," деген сөздермен толықтырылсын;
31) 192-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда жеке тұлғалар сатып алған екі және одан көп электрондық сауда тауарлары туралы мәліметтер мәлімделген жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 392-5-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары сақталған электрондық сауда тауарларын шығаруды жүргізеді.
Тасымалдаушы жеткізетін бір жөнелтілімде (бір жеке жүкқұжат бойынша) немесе бір халықаралық пошта жөнелтілімінде бірнеше электрондық сауда тауарлары өткізілген жағдайда, егер осы Кодекстің 392-5-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары тиісті жөнелтілімдегі барлық тауарға қатысты сақталса, осы тармақтың ережелері қолданылады.";
8-тармақта:
"құралдары мен керек-жарақтарға" деген сөздер "құралдарына, керек-жарақтарға және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және 41-тарауларында" деген сөздер ", 41-тарауларында және 392-5-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 193-бабының 9-тармағындағы "немесе кеден өкіліне" деген сөздер ", кеден өкіліне немесе электрондық сауда операторына" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 216-бап мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Осы баптың ережелері осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 392-7-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға тиіс.";
34) 235-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімі осы Кодекстің 392-6-бабында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.";
35) 236-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
"ал осы Кодекстің" деген сөздер "осы Кодекстің" деген сөздермен ауыстырылсын;

30) пункт 9 статьи 185 после слова "пользования," дополнить словами "товаров электронной торговли,";
31) в статье 192:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В случае, если в декларации на товары электронной торговли заявлены сведения о двух и более товарах электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган производит выпуск товаров электронной торговли, в отношении которых соблюдены условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 392-5 настоящего Кодекса.
В случае, когда в одном отправлении, доставляемом перевозчиком (по одной индивидуальной накладной), или одном международном почтовом отправлении перемещается несколько товаров электронной торговли, положения настоящего пункта применяются, если условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 392-5 настоящего Кодекса, соблюдены в отношении всех товаров, находящихся в соответствующем отправлении.";
в пункте 8:
слова "и припасов" заменить словами ", припасов и товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,";
слова "и 41" заменить словами ", 41 и статьей 392-5";
32) в пункте 9 статьи 193 слова "или таможенному представителю" заменить словами ", таможенному представителю или оператору электронной торговли";
33) статью 216 дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 392-7 настоящего Кодекса.";
34) статью 235 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Таможенная процедура таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, применяется с учетом особенностей, определенных статьей 392-6 настоящего Кодекса.";
35) в подпункте 1) пункта 2 статьи 236:
слова "а товаров" заменить словом "товаров";

"орындарға" деген сөзден кейін ", жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының – осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
36) 237-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі ", ал кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 392-6-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осындай кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс" деген сөздермен толықтырылсын;
37) 241-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 392-6-бабына сәйкес аяқталады және тоқтатылады.";
38) 242-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың ережелері кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 392-6-бабының 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға тиіс.";
39) 339-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы тараудың ережелері электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері осы Кодекстің 45-1-тарауында айқындалған.";
40) 45-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"45-1-тарау. Электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
392-1-бап. Электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
1. Осы тарауда электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу, олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы, электрондық сауда тауарларын уақытша сақтаумен, кедендік декларациялаумен және шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін осындай тауарлар мен электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктері айқындалады.

дополнить словами ", товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, – в указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров";
36) часть первую пункта 3 статьи 237 дополнить словами ", а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, должны быть помещены под таможенные процедуры, применяемые для завершения действия такой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 392-6 настоящего Кодекса";
37) статью 241 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В отношении товаров электронной торговли действие таможенной процедуры таможенного склада завершается и прекращается в соответствии со статьей 392-6 настоящего Кодекса.";
38) статью 242 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии с пунктами 14, 15, 16, 17, 18 и 19 статьи 392-6 настоящего Кодекса.";
39) статью 339 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров электронной торговли.
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров электронной торговли определены в главе 45-1 настоящего Кодекса.";
40) главу 45-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 45-1. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров электронной торговли
Статья 392-1. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров электронной торговли
1. Настоящей главой определяются особенности порядка и условий ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, их нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза, совершения таможенных операций, связанных с временным хранением, таможенным декларированием и выпуском товаров электронной торговли, особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, а также применения таможенных платежей в отношении таких товаров и товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза.

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын әкетуге жол беретін кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын әкету тәртібі мен шарттарының ерекшеліктерін және осындай кедендік рәсімдерді қолдану ерекшеліктерін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктерін және осындай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктерін осы Кодекстің 392-8-бабының 5-тармағын ескере отырып, Комиссия айқындауы мүмкін.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген, кедендік операциялар электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің осы тарауда белгіленген тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері қолданыла отырып жасалған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмауға тиіс.
Көрсетілген электрондық сауда тауарларын кәсіпкерлік қызметте пайдалану фактілері анықталған кезде Интернет желісі ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында мәміле тарапы болып табылатын және осындай тауарларды кәсіпкерлік қызметте пайдаланатын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
3. Комиссия осы тараудың ережелері қолданылмайтын электрондық сауда тауарларының және (немесе) электрондық сауда тауарлары санаттарының тізбесін айқындауға құқылы. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс.
4. Осы тараудың ережелері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы меншік иесі болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс.
392-2-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты жасалатын кедендік операциялар
1. Кедендік декларацияны берумен байланысты кедендік операцияларды, декларант жасайтын, оның ішінде кеден органдары кедендік бақылау жүргізген кезде жасалатын, осы Кодексте көзделген өзге де кедендік операцияларды:
1) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты – осы Кодекстің 392-4-бабының 4-тармағына сәйкес осындай тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға;

Особенности порядка и условий вывоза товаров электронной торговли с таможенной территории Евразийского экономического союза, включая условия их помещения под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров электронной торговли с таможенной территории Евразийского экономического союза, и особенности применения таких таможенных процедур, особенности порядка совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, и особенности применения таможенных платежей в отношении таких товаров с учетом пункта 5 статьи 392-8 настоящего Кодекса могут определяться Комиссией.
2. Товары электронной торговли, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенные операции в отношении которых совершались с применением особенностей порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, установленных настоящей главой, после их выпуска не должны использоваться в предпринимательской деятельности.
При выявлении фактов использования указанных товаров электронной торговли в предпринимательской деятельности физические лица, являющиеся стороной сделки на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет и использующие такие товары в предпринимательской деятельности, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Комиссия вправе определять перечень товаров электронной торговли и (или) категорий товаров электронной торговли, в отношении которых положения настоящей главы не применяются. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
4. Положения настоящей главы не применяются в отношении ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, собственником которых является лицо государства – члена Евразийского экономического союза. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
Статья 392-2. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров электронной торговли
1. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, иные предусмотренные настоящим Кодексом таможенные операции, совершаемые декларантом, в том числе при проведении таможенными органами таможенного контроля, совершаются:
1) в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, – лицом, которое в соответствии с пунктом 4 статьи 392-4 настоящего Кодекса осуществляет таможенное декларирование таких товаров;

2) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), сондай-ақ осы Кодекстің 392-6-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты осындай тауарлардың декларанты болып әрекет ететін электрондық сауда операторы жасайды.
2. Осы Кодекстің 392-3-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін кедендік рәсімдермен орналастырмай, осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік декларациялануға және оларды кеден органдары шығаруға тиіс.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін осы Кодекстің 392-6-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, ішкі тұтыну үшін – шығару кедендік рәсімімен, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
392-3-бап. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау ерекшеліктері
1. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес және осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау меншігіндегі, шаруашылық жүргізуіндегі, жедел басқаруындағы немесе электрондық сауда операторларынан жалға алынған құрылысжайларда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарда (ашық алаңдардың бөліктерінде) (бұдан әрі осы тарауда – құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) жүзеге асырылады.
Кедендік операцияларды бір электрондық сауда операторы жасайтын электрондық сауда тауарларын меншігіндегі, шаруашылық жүргізуіндегі, жедел басқаруындағы немесе басқа электрондық сауда операторынан жалға алынған құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) уақытша сақтауға жол беріледі.
Тауарларға осы Кодекстің 507-бабы 1-тармағы 5) тармақшасының ережелері қолданылған жағдайда, электрондық сауда операторларының құрылысжайларында (үй-жайларында, алаңдарында) электрондық сауда тауарларымен бірге басқа электрондық сауда операторларының атына жалпы жүкқұжат немесе Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар бойынша келіп түсетін басқа да тауарлар сақталуы мүмкін.

2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, а также помещаемых (помещенных) под таможенные процедуры для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 392-6 настоящего Кодекса, – оператором электронной торговли, выступающим декларантом таких товаров.
2. Товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, для нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат таможенному декларированию и выпуску таможенными органами в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры, за исключением случаев, указанных в пункте 5 статьи 392-3 настоящего Кодекса.
3. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, для нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с учетом особенностей, установленных статьей 392-6 настоящего Кодекса, а для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза – под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 392-3. Особенности временного хранения товаров электронной торговли
1. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса и с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у операторов электронной торговли (далее в настоящей главе – сооружения (помещения, площадки).
Допускается временное хранение товаров электронной торговли, в отношении которых таможенные операции совершаются одним оператором электронной торговли, в сооружениях (помещениях, площадках), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у другого оператора электронной торговли.
В сооружениях (помещениях, площадках) операторов электронной торговли с товарами электронной торговли могут храниться другие товары, которые поступают в адрес других операторов электронной торговли по общей накладной или документам, предусмотренным актами Всемирного почтового союза, при условии применения к товарам положения подпункта 5) пункта 1 статьи 507 настоящего Кодекса.

3. Уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет – осы Кодекстің 174-бабына сәйкес, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта жөнелтілімдерімен әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 371-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға тиіс.
4. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда, заңды тұлға уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты оларды шығару үшін қажетті кедендік операцияларды жасауды осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қамтамасыз етуге міндетті.
5. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтаудың осы Кодекстің 172-бабында көзделген мерзімі өткенге дейін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды осы Кодекстің 392-4-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға жасамаған жағдайда, электрондық сауда операторы мұндай электрондық сауда тауарларын кеден органының рұқсатымен кедендік декларацияламай және кедендік рәсімдермен орналастырмай, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуі не мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен немесе жою кедендік рәсімімен орналастыруы мүмкін.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органының рұқсатын алуға және ресімдеуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларын тасымалдау (тасу) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес не бұл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген жағдайда, осындай заңнамада белгіленетін жағдайларда және тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай жүзеге асырылады.
Комиссия осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін айқындауы мүмкін.

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 174 настоящего Кодекса, а обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров электронной торговли, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза в международных почтовых отправлениях, – в соответствии со статьей 371 настоящего Кодекса.
4. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, обеспечить совершение таможенных операций, необходимых для их выпуска, в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
5. В случае, если до истечения срока временного хранения товаров электронной торговли, предусмотренного статьей 172 настоящего Кодекса, таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, не совершены лицом, указанным в части первой пункта 1 статьи 392-4 настоящего Кодекса, такие товары электронной торговли могут быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза оператором электронной торговли с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры либо помещены под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением и оформлением разрешения таможенного органа на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется Комиссией.
Перевозка (транспортировка) вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, указанных в части первой настоящего пункта, осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо в случае, если это предусмотрено законодательством государств – членов Евразийского экономического союза о таможенном регулировании, – без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях и порядке, устанавливаемых таким законодательством.
Комиссией могут быть определены особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров электронной торговли, указанных в части первой настоящего пункта.

392-4-бап. Электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын он алты жасқа толған жеке тұлғалар осындай тауарлардың декларанттары болып әрекет ете алады.
Осы Кодекстің 392-3-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда электрондық сауда операторы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының декларанты болып әрекет етеді.
2. Электрондық сауда операторы осы Кодекстің 392-6-бабының 4-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кеден қоймасы кедендік рәсімімен және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының декларанты болып әрекет етеді.
3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын, сондай-ақ жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын, оның ішінде осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) және 3) тармақшаларында және 5-тармағында көрсетілген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын осындай тауарларды кедендік декларациялау электрондық сауда тауарларына арналған декларация пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау транзиттік декларация пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтерді Комиссия осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін белгілеу кезінде айқындайды.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы не осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес осындай тауарлардың декларанты болып әрекет ететін тұлға жүзеге асырады.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен, сондай-ақ осы Кодекстің 392-6-бабының 4-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес осындай кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асырады.
392-5-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығару

Статья 392-4. Таможенное декларирование товаров электронной торговли
1. Декларантами товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, могут выступать достигшие шестнадцатилетнего возраста физические лица, являющиеся получателями таких товаров.
В случаях, указанных в пункте 5 статьи 392-3 настоящего Кодекса, декларантом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, выступает оператор электронной торговли.
2. Декларантом товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада и иные таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 4 и пунктом 5 статьи 392-6 настоящего Кодекса, выступает оператор электронной торговли.
3. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, а также товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 4 и пункте 5 статьи 392-6 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием декларации на товары электронной торговли.
Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием транзитной декларации.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары электронной торговли, определяются Комиссией при установлении порядка заполнения такой таможенной декларации.
4. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется оператором электронной торговли либо лицом, которое в соответствии с частью первой пункта 1 настоящей статьи может выступать декларантом таких товаров.
5. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, а также под таможенные процедуры для завершения действия такой таможенной процедуры в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 4 и пунктом 5 статьи 392-6 настоящего Кодекса, осуществляется оператором электронной торговли.
Статья 392-5. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза

1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығаруды кеден органы:
1) осы тарауға сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленген;
2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталған;
3) егер кеден органдарының электрондық сауда тауарларын шығарумен байланысты іс-қимылдар жасағаны үшін кедендік алымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген болса және оларды төлеу мерзімі электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін, оның ішінде электрондық сауда тауарларына арналған декларация тіркелгенге дейін белгіленген болса, осындай алымдар төленген жағдайда жүргізеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын шығару осы Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімдерде аяқталуға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарлары шығарылған кезден бастап Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
392-6-бап. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімі осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 25-тарауында белгіленген тәртіппен және шарттарда жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылады.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын сақтау осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында (үй-жайларында, алаңдарында) жүзеге асырылады.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларымен осы Кодекстің 238-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген операцияларды электрондық сауда операторы жасауға құқылы.
Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты тағайындалған пошта байланысы операторы болып табылатын электрондық сауда операторының халықаралық пошта жөнелтілімдерін қалыптастыру бойынша операциялар жасауына жол беріледі.
4. Осы Кодекстің 237-бабында көзделген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы:
1) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын Интернет желісі ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алғаннан кейін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру арқылы;

1. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, производится таможенным органом при условии, что:
1) уплачена таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей главой;
2) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
3) уплачены таможенные сборы за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров электронной торговли, если такие сборы установлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и срок их уплаты установлен до выпуска товаров электронной торговли, в том числе до регистрации декларации на товары электронной торговли.
2. Выпуск товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, должен быть завершен в сроки, установленные статьей 193 настоящего Кодекса.
3. Товары электронной торговли, указанные в пункте 1 настоящей статьи, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза с момента их выпуска.
Статья 392-6. Особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам
1. Таможенная процедура таможенного склада применяется в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в порядке и на условиях, которые установлены главой 25 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Хранение товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, осуществляется в сооружениях (помещениях, площадках) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров.
3. Операции, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 238 настоящего Кодекса, с товарами электронной торговли, предназначенными для реализации физическим лицам, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, вправе совершать оператор электронной торговли.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, являющимся назначенным оператором почтовой связи, допускается совершение операций по формированию международных почтовых отправлений.
4. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 237 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после приобретения физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет;

2) егер жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы электрондық сауда тауарларын шығаруды жүргізген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан электрондық сауда операторы кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тасымалдау үшін осы кедендік рәсіммен орналастырылған болса, осындай тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру арқылы;
3) кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес, кеден органы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын шығаруды жүргізген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген электрондық сауда операторының жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы;
4) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарларды тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органының уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тану арқылы;
5) Комиссия және (немесе) уәкілетті орган айқындайтын мән-жайлар басталғанға дейін жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары кедендік бақылауда болатын осындай мән-жайлардың басталуымен аяқталады.
5. Осы Кодекстің 237-бабында көзделген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын, оның ішінде осы баптың 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қалыптастырылған халықаралық пошта жөнелтілімдеріндегі электрондық сауда тауарларын кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталуы мүмкін.
6. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары бір немесе бірнеше партиямен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
7. Заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда, мұндай заңды тұлға:

2) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки с территории государства – члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров электронной торговли при их помещении под таможенную процедуру таможенного склада, на территорию другого государства – члена Евразийского экономического союза для помещения под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли;
3) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, включенным в реестр операторов электронной торговли государства – члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада;
4) признанием таможенным органом в порядке, определенном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты таких товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
5) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) уполномоченным органом, до наступления которых товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, находятся под таможенным контролем.
5. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 237 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры может быть завершено помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе товаров электронной торговли, содержащихся в сформированных в соответствии с частью второй пункта 3 настоящей статьи международных почтовых отправлениях, под таможенную процедуру реэкспорта.
6. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут быть помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или иные таможенные процедуры, установленные пунктами 4 и 5 настоящей статьи, одной или несколькими партиями.
7. В случае исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли такое юридическое лицо обязано:

1) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күнге дейін Интернет желісі ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған және құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған немесе осы баптың 10-тармағына сәйкес осындай құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын жеке тұлға осындай тауарларды сатып алған айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырумен аяқтауға;
2) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күнге дейін Интернет желісі ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алмаған, құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей, осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында және 5-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастырумен кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға немесе осы баптың 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауды қамтамасыз етуге міндетті.
8. Осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі аяқталмаған кезде кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 237-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мерзімдер өткен соң тоқтатылады, ал осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кеден органдары жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
9. Осы Кодекстің 237-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген әрекеттер онда көрсетілген мерзімдерде жасалмаған жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы осы мерзімдер өткен соң тоқтатылады, ал осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
10. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлғаға осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін жеткізу үшін осындай тауарларды құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетуге уәкілетті орган айқындаған тәртіппен кеден органы хабардар етілгеннен кейін жол беріледі.

1) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, которые приобретены физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли и находятся в сооружениях (помещениях, площадках) или вывезены из таких сооружений (помещений, площадок) в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 настоящей статьи не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем приобретения таких товаров физическим лицом;
2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, находящихся в сооружениях (помещениях, площадках), не приобретенных физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет, до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенные процедуры, указанные в подпункте 2) пункта 4 и пункте 5 настоящей статьи, или обеспечить завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 4 настоящей статьи, не позднее шестидесяти календарных дней со дня, следующего за днем исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
8. При незавершении срока действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи действие таможенной процедуры таможенного склада прекращается по истечении сроков, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 237 настоящего Кодекса, а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
9. В случае, если действия, предусмотренные частью второй пункта 3 статьи 237 настоящего Кодекса, в указанные в нем сроки не совершены, действие таможенной процедуры таможенного склада по истечении таких сроков прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
10. Допускается вывоз из сооружений (помещений, площадок) товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, для доставки физическому лицу, являющемуся получателем таких товаров, до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 настоящей статьи после уведомления таможенного органа в порядке, определенном уполномоченным органом.

11. Электрондық сауда тауарларын электрондық сауда алаңдарында сату кезінде оларды сатып алғаннан кейін қайтару мүмкіндігі көзделген жағдайда, электрондық сауда операторы Комиссия көздеген жағдайларда немесе Комиссия реттемеген бөлікте осындай тауарларды Комиссия айқындайтын және Қазақстан Республикасы заңнамасында айқындалатын тәртіппен оларды сәйкестендіру шартымен осы баптың 13-тармағында белгіленген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру мерзімі өткен күнге дейін қайтару мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қайтарылған электрондық сауда тауарлары уәкілетті орган айқындаған тәртіппен электрондық сауда тауарларының қайтарылғанын растайтын құжаттар ресімделген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылуға тиіс.
Электрондық сауда операторы кеден органын электрондық сауда тауарларының қайтарылғанын растайтын құжаттар уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ресімделген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, бірақ электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны берудің осы баптың 13-тармағында белгіленген мерзімі өтетін күннен кешіктірмей, электрондық сауда тауарларының қайтарылғаны туралы хабардар етуге міндетті.
12. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы баптың 10-тармағына сәйкес кеден органы хабардар етілгеннен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электрондық сауда тауарлары осы баптың 11-тармағына сәйкес құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылған кезден бастап Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесінен айырылады.
13. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін электрондық сауда операторы кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде, бірақ электрондық сауда тауарларына арналған көрсетілген декларацияны беру мерзімі өткенге дейін осы баптың 11-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларын қайтару жүргізілген жағдайды қоспағанда, жеке тұлға осындай тауарларды сатып алған айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей беруге тиіс.
Электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған кезде электрондық сауда операторы көрсетілген тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс.

11. В случае, если при продаже товаров электронной торговли на электронных торговых площадках предусмотрена возможность их возврата после приобретения, оператор электронной торговли обеспечивает возможность возврата таких товаров до дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи, при условии их идентификации в порядке, определяемом Комиссией и законодательством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией.
Возвращенные товары электронной торговли подлежат размещению в сооружениях (помещениях, площадках) в течение трех рабочих дней со дня оформления документов, подтверждающих возврат товаров электронной торговли в порядке, определенном уполномоченным органом.
Оператор электронной торговли обязан уведомить таможенный орган о возврате товаров электронной торговли в течение пяти рабочих дней со дня оформления документов в порядке, определенном уполномоченным органом, подтверждающих возврат товаров электронной торговли, но не позднее дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи.
12. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, после уведомления таможенного органа в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
Указанные в части первой настоящего пункта товары электронной торговли утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза с момента их размещения в сооружениях (помещениях, площадках) в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
13. Декларация на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 настоящей статьи должна быть подана оператором электронной торговли в течение срока действия таможенной процедуры таможенного склада, но не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем приобретения таких товаров физическим лицом, за исключением случая, когда до истечения срока подачи указанной декларации на товары электронной торговли произведен возврат товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
При отказе в выпуске товаров электронной торговли декларация на товары электронной торговли в отношении указанных товаров должна быть подана оператором электронной торговли не позднее пяти рабочих дней со дня, следующего за днем отказа в выпуске товаров электронной торговли.

14. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
15. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы баптың 4-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанда, оның ішінде осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанда;
2) кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылғанда;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалғанда және (немесе) олар осы баптың 18-тармағына сәйкес есептелген және төленуге тиіс мөлшерде өндіріп алынғанда;
4) электрондық сауда тауарларының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан осындай тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен танығанда тоқтатылады, бұған осы Кодекске сәйкес мұндай жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісіне дейін осындай электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайлар жатпайды;
5) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылғанда;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты осы Кодекстің 184-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынғанда және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудың күші жойылғанда;

14. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
15. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи, в том числе завершение действия такой таможенной процедуры после наступления обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи;
2) помещение товаров электронной торговли, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного склада прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 18 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в порядке, определенном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты таких товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении таких товаров электронной торговли наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) отказ в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;

7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленгенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылғанда;
8) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткенде;
9) қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған болса және егер бұрын электрондық сауда тауарларын шығару жүргізілмеген болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған осындай тауарлар уақытша сақтауға қойылғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылғанда тоқтатылады.
16. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға тиіс.
17. Мынадай мән-жайлар басталған кезде жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу мерзімі болып:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, осындай тауарлар кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда – осындай жоғалу күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – электрондық сауда тауарлары кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
2) осы баптың 13-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде осындай тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларация берілмеген жағдайда – осындай мерзімдердің соңғы күні;
3) осындай тауарлар құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) осы баптың 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін не осы баптың 10-тармағында көзделген кеден органына хабарламай әкетілген жағдайда – осындай тауарлар әкетілген күн, ал егер мұндай күн белгіленбесе, тауарлар кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған күн есептеледі.
18. Осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай төленуге тиіс.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу үшін кеден органы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Кеден органында жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады.

7) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность государства в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
9) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
16. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи.
17. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, считаются:
1) в случае утраты таких товаров до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день помещения товаров электронной торговли под таможенную процедуру таможенного склада;
2) в случае, если в течение сроков, указанных в пункте 13 настоящей статьи, в отношении таких товаров не подана декларация на товары электронной торговли, – последний день таких сроков;
3) в случае вывоза таких товаров из сооружений (помещений, площадок) до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо без уведомления таможенного органа, предусмотренного пунктом 10 настоящей статьи, – день вывоза таких товаров, а если такой день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
18. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, подлежат уплате, как если бы товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли, поданной для помещения товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.

Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер кейіннен анықталған кезде мұндай тауарлардың кедендік құны осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызу (қайтару) не төленбеген сомаларды өндіріп алу осы Кодекстің 11 және 12-тарауларына, 141 және 142-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Осы баптың 4-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кідірткен жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалғаннан кейін және (немесе) олар өндіріп алынғаннан (толық немесе ішінара) кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызылуға (қайтарылуға) тиіс.
392-7-бап. Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай мән-жайлар басталған кезде:

При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется исходя из таких точных сведений, и зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм осуществляется в соответствии с главами 11 и 12 и статьями 141 и 142 настоящего Кодекса.
19. В случае завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо задержания таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 392-7. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеті орындалғанда және (немесе) олар осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген және төленуге тиіс мөлшерлерде өндіріп алынғанда;
2) электрондық сауда тауарларының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан осындай тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен танығанда тоқтатылады, бұған осы Кодекске сәйкес мұндай жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісіне дейін осындай электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайлар жатпайды;
3) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кеден органы ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартқанда;
4) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынғанда және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудың күші жойылғанда;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленгенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылғанда;
6) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткенде;
7) қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған болса және егер бұрын электрондық сауда тауарларын шығару жүргізілмеген болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған осындай тауарлар уақытша сақтауға қойылғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылғанда тоқтатылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндет ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін орындалуға тиіс.

1) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в порядке, определенном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты таких товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении таких товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) отказ таможенного органа в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
4) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
5) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность государства в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. В отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению до выпуска товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде төленуге тиіс.
Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары осы Кодекстің 13-тарауының ережелері ескеріле отырып, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген мөлшерде төленуге тиіс.
392-8-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану және кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттерді орындау
1. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж салу объектісі болып табылады.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсаттары үшін осындай тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, оның ішінде электрондық сауда тауары тұтынылғанға дейін одан ажырамайтын және (немесе) бөлшектеп сату үшін тауар салынып ұсынылатын тауардың бастапқы қаптамасы ескерілгендегі массасы, электрондық сауда тауарының көлемі немесе өзге де сипаттамалары) жеке тұлғалар сатып алған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларының санатына және қолданылатын мөлшерлеме түрлеріне қарай оны есептеуге арналған база болады.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны осы Кодекстің 392-10-бабына сәйкес айқындалады.
3. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесін Комиссия айқындайды. Кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесі жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының санаттарына, құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларға байланысты айқындалуы мүмкін.
4. Комиссия құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларды айқындауы мүмкін, осы нормалардың шегінде жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей, ал Комиссия айқындайтын жағдайларда уәкілетті орган белгілейтін, Комиссия айқындағаннан анағұрлым қатаңдау нормалар шегінде әкелінеді.

4. Ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары электронной торговли.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
5. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары электронной торговли, с учетом положений главы 13 настоящего Кодекса.
Статья 392-8. Применение таможенных платежей и исполнение обязанности по уплате таможенных платежей в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Объектом обложения таможенной пошлиной в отношении товаров электронной торговли являются товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами.
2. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли базой для ее исчисления в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и применяемых видов ставок являются стоимость таких товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара электронной торговли до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара электронной торговли).
Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется в соответствии со статьей 392-10 настоящего Кодекса.
3. Единая ставка таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли определяется Комиссией. Единая ставка таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли может определяться в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, стоимостных, весовых и (или) количественных норм.
4. Комиссией могут определяться стоимостные, весовые и (или) количественные нормы, в пределах которых товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, а в случаях, определяемых Комиссией, – в пределах более жестких, чем определенные Комиссией, норм, устанавливаемых уполномоченным органом.

5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын шетелдік жеке тұлғалардың атына әкетілетін электрондық сауда тауарлары Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждар төлене отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетіледі.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік алымдар осы Кодекстің 76-бабына сәйкес қолданылады.
7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүзеге асырылады.
8. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсаттары үшін кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын мөлшерлемелер қолданылады.
Егер электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсаттары үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеуді жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
9. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесі қолданыла отырып төленуге және (немесе) өндіріп алынуға тиіс электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеуге арналған базаны және электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың тиісті бірыңғай мөлшерлемесін қолдану арқылы айқындалады.
10. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті орындау кезі (төлеу күні), электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасын және өзге де ақшаны есепке жатқызу (қайтару) тәртібі осы Кодекстің 7, 8, 9, 10 және 11-тарауларына сәйкес айқындалады.
11. Осы Кодекстің 392-9-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет туындаған тұлғалар электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушілер болып табылады.
12. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 94-бабының 1-тармағына сәйкес төленуге тиіс.
13. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 94-бабының 1-тармағына сәйкес осындай кедендік баж төленуге тиіс, уәкілетті орган айқындайтын шоттарға төленеді.

5. Товары электронной торговли, вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза в адрес иностранных физических лиц, являющихся получателями таких товаров, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза с уплатой таможенных пошлин в отношении товаров электронной торговли в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности.
6. Таможенные сборы в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, применяются в соответствии со статьей 76 настоящего Кодекса.
7. Исчисление таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли осуществляется в национальной валюте Республики Казахстан.
8. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
Если для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
9. Сумма таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, подлежащая уплате и (или) взысканию с применением единой ставки таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, определяется путем применения базы для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и соответствующей единой ставки таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли.
10. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, момент исполнения обязанности по уплате (дата уплаты) таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, порядок зачета (возврата) сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и иных денег определяются в соответствии с главами 7, 8, 9, 10 и 11 настоящего Кодекса.
11. Плательщиками таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли являются лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 392-9 настоящего Кодекса.
12. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с пунктом 1 статьи 94 настоящего Кодекса.
13. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается на счета, определяемые уполномоченным органом, в котором согласно пункту 1 статьи 94 настоящего Кодекса подлежит уплате такая таможенная пошлина.

14. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленеді.
15. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу нысандары мен тәсілдері осы Кодексте белгіленеді.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж қолма-қол ақшасыз тәртіппен төленген кезде және төлеушінің шотында тапсырманы орындау үшін жеткілікті ақша болғанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомаларын аударуға арналған төлеуші тапсырмасының орындалуын кідіртуге құқылы емес және егер Қазақстан Республикасының заңнамасында оны орындаудың өзге мерзімі белгіленбесе, оны бір операциялық күн ішінде орындауға міндетті.
16. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу кезінде осы Кодекстің 74-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кедендік төлемдер төленбейді.
17. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу туралы мәліметтер электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетіледі.
18. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті төлеуші орындайды.
Қазақстан Республикасының заңдарында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті өзге тұлғалардың да орындау мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
19. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы бапқа сәйкес есептелген және төленуге тиіс сомалар мөлшерінде осы Кодекстің 392-9-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімде оны төлеу арқылы орындалады.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы Кодексте белгіленген мерзімде орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде осы Кодекстің 90-бабының 4-тармағына сәйкес өсімпұл төленеді.
Электрондық сауда тауарларына қатысты өсімпұлдарды есептеу – осы Кодекстің 124-бабына сәйкес, осындай тауарларға қатысты өсімпұлдарды төлеу, есепке жатқызу (қайтару) және өндіріп алу осы Кодекстің 11 және 12-тарауларына сәйкес жүргізіледі.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлардың басталғаны туралы растауды осы Кодекстің 392-9-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіппен алған жағдайда өсімпұлдар төленбейді.

14. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается в национальной валюте Республики Казахстан.
15. Формы и способы уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли устанавливаются настоящим Кодексом.
При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в безналичном порядке и при наличии на счете плательщика денег, достаточных для исполнения поручения, банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе задерживать исполнение поручения плательщика на перечисление сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и обязаны исполнить его в течение одного операционного дня, если законодательством Республики Казахстан не установлен иной срок его исполнения.
16. При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенные платежи, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 74 настоящего Кодекса, не уплачиваются.
17. Сведения об исчислении таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли указываются в декларации на товары электронной торговли.
18. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется плательщиком.
Законами Республики Казахстан может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли также иными лицами.
19. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется путем ее уплаты в срок, который установлен пунктом 5 статьи 392-9 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей.
При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени в соответствии с пунктом 4 статьи 90 настоящего Кодекса.
Начисление пеней в отношении товаров электронной торговли производится в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса, уплата, зачет (возврат) и взыскание пеней в отношении таких товаров – в соответствии с главами 11 и 12 настоящего Кодекса.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, получено в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 392-9 настоящего Кодекса, подтверждение о наступлении обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.

20. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы осы баптың 21-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушіге белгіленген мерзімде төленбеген осындай кедендік баж сомалары туралы хабарламаны төлеу мерзімі басталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.
Көрсетілген хабарламаның нысанын, осындай хабарламада көзделген талаптарды орындау тәртібі мен мерзімін уәкілетті орган белгілейді.
21. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы бапқа сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жиынтығында бес еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушысы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың төленбеу фактісі анықталған жағдайда, кеден органы осы баптың 20-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жібермейді. Көрсетілген жағдайда электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
22. Осы баптың 20-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда кеден органы осы баптың 23, 24, 25, 26 және 27-тармақтарында көрсетілген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес осындай кедендік бажды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдайды.
23. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шараларға осы Кодекстің 116-бабының 3-тармағында көрсетілген шаралар жатады.
24. Осы Кодекстің 116-бабының 3-тармағында көрсетілген шараларға қосымша ретінде кедендік баждар, салықтар төленбеген электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану сияқты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу шарасы белгіленеді.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбеген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану осындай тауарларға қатысты мұндай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті тоқтады.

20. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенный орган в течение десяти рабочих дней со дня наступления срока уплаты направляет плательщику таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах такой таможенной пошлины, за исключением случая, предусмотренного пунктом 21 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения предусмотренных таким уведомлением требований устанавливаются уполномоченным органом.
21. Таможенный орган не направляет указанное в части первой пункта 20 настоящей статьи уведомление в случае выявления после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей статьей. В указанном случае обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.
22. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с частью первой пункта 20 настоящей статьи, таможенный орган принимает меры по взысканию такой таможенной пошлины в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса с учетом особенностей, указанных в пунктах 23, 24, 25, 26 и 27 настоящей статьи.
23. К мерам по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли относятся меры, указанные в пункте 3 статьи 116 настоящего Кодекса.
24. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 3 статьи 116 настоящего Кодекса, устанавливается такая мера по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, как обращение взыскания на товары электронной торговли, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены.
Обращение взыскания на товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, в отношении которых таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли не уплачена, прекращает обязанность по уплате такой таможенной пошлины в отношении таких товаров.

25. Осы баптың 23 және 24-тармақтарында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар осы Кодекске сәйкес қабылданады.
26. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар:
1) осы Кодексте белгіленген электрондық сауда тауарларына қатысты төленбеген кедендік бажды өндіріп алу мерзімі өтіп кеткен;
2) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждардың өндіріп алу мүмкін болмаған сомалары осы Кодекске сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
3) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осындай кедендік бажды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 392-9-бабының 2-тармағында көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
4) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 24-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тоқтатылған;
5) осы Кодекске сәйкес, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу міндеті туындаған жеке тұлға қайтыс болған немесе соттың заңды күшіне енген шешімінің негізінде ол қайтыс болды деп жарияланған жағдайларда (осы Кодекстің 392-4-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлға жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда) қабылданбайды.
27. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды осы Кодекстің 199-бабында көрсетілген кеден органдары өндіріп алады.
392-9-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оны төлеу мерзімі
1. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда – осындай тауарлардың декларантында кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда – осындай тауарлардың декларантында мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалғанда және (немесе) ол электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген және осы Кодекске сәйкес төленуге тиіс мөлшерлерде өндіріп алынғанда;

25. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанные в пунктах 23 и 24 настоящей статьи, принимаются в соответствии с настоящим Кодексом.
26. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли не принимаются в случаях, если:
1) срок взыскания неуплаченной таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, установленный настоящим Кодексом, истек;
2) суммы таможенных пошлин в отношении товаров электронной торговли, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с настоящим Кодексом признаны безнадежными к взысканию;
3) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в связи с уплатой такой таможенной пошлины либо иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 392-9 настоящего Кодекса;
4) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в соответствии с частью второй пункта 24 настоящей статьи;
5) наступила смерть физического лица, у которого в соответствии с настоящим Кодексом возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, или он объявлен умершим на основании вступившего в законную силу решения суда (в случае таможенного декларирования лицом, указанным в части первой пункта 1 статьи 392-4 настоящего Кодекса, товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами).
27. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли взыскивается таможенными органами, указанными в статье 119 настоящего Кодекса.
Статья 392-9. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, срок ее уплаты
1. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникает у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом – у декларанта таких товаров с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом – у декларанта таких товаров при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и (или) ее взыскание в размерах, исчисленных в декларации на товары электронной торговли и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;

2) осы Кодекстің 392-8-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғанда;
3) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан осындай тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен танығанда тоқтатылады, бұған осы бапқа сәйкес мұндай жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісіне дейін осындай тауарларға қатысты кедендік баж төлеу мерзімі басталған жағдайлар жатпайды;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары тәркіленгенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылғанда;
5) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезде туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартқанда;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған осындай тауарларға қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынғанда;
7) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары кідіртілгенге дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кеден органы осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес осындай кідірткенде;
8) қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды тексеру, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын, егер бұрын осы Кодекстің 392-5-бабына сәйкес мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, осындай тауарларды қайтару туралы шешім қабылданғанға дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет бойынша мұндай шешім қабылданған осындай тауарлар осы Кодекске сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілгенде, уақытша сақтауға орналастырылғанда не шығарылғанда;

2) выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые в соответствии с пунктом 4 статьи 392-8 настоящего Кодекса ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
3) признание таможенным органом в порядке, определенном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты таких товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении таких товаров наступил срок уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
4) конфискация или обращение товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в собственность государства в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) отказ таможенного органа в выпуске товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, – в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации такой декларации;
7) задержание таможенным органом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до такого задержания;
8) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза, размещение на временное хранение либо выпуск в соответствии с настоящим Кодексом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении, в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров в соответствии со статьей 392-5 настоящего Кодекса не был произведен, – в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до принятия такого решения;

9) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 392-8-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюталар бағамы бойынша жиынтығында бес еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушысы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген кедендік баждың төленбеу фактісі анықталғанда;
10) осы Кодекске сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған осындай кедендік баж сомасына қатысты – осы Кодекстің 116-бабы 10-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шараларды қолданбағанда тоқтатылады.
3. Комиссия жеке тұлғалар сатып алған, әкелінетін (әкелінген) сол бір электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаған, оның ішінде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің бірінде туындаған, ал осындай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше өзге мемлекетте басталған жағдайларда, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ кеден органдарының осындай мән-жайлардың басталуын растау бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда осы Кодекстің 392-8-бабына сәйкес есептелген сомалар мөлшерінде төленуге тиіс.
5. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін орындалуға тиіс (электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленуге тиіс).
6. Анық емес кедендік декларацияланған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 392-8-бабына сәйкес есептеледі. Бұл ретте жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде іс жүзінде төленген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомалары қайтадан төленбейді (өндіріп алынбайды), ал мұндай кедендік баждың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомалары осы Кодекске сәйкес қайтарылуға тиіс.

9) выявление после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 392-8 настоящего Кодекса;
10) неприменение мер по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с подпунктом 4) пункта 10 статьи 116 настоящего Кодекса – в отношении суммы такой таможенной пошлины, признанной в соответствии с настоящим Кодексом безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в случаях, когда в отношении одних и тех же ввозимых (ввезенных) товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе, когда обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла в одном государстве – члене Евразийского экономического союза, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате такой таможенной пошлины, наступили в ином государстве – члене Евразийского экономического союза, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в размере сумм, исчисленных в соответствии со статьей 392-8 настоящего Кодекса в декларации на товары электронной торговли.
5. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли подлежит исполнению (таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате) до выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
6. При незаконном перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, с недостоверным таможенным декларированием таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли исчисляется в соответствии со статьей 392-8 настоящего Кодекса. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, суммы таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а излишне уплаченные и (или) взысканные суммы такой таможенной пошлины подлежат возврату в соответствии с настоящим Кодексом.

392-10-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны
1. Жеке тұлғалар сатып алған, әкелінетін электрондық сауда тауарларының құны – чектерде, шоттарда, банктік төлем құжаттарында және осындай тауарларды сатып алумен байланысты өзге де құжаттарда көрсетілген олардың жиынтық құны туралы ақпараттың негізінде, ал кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаған кезде электрондық сауда операторы электрондық сауда алаңынан алған, осындай тауарларды сатып алумен байланысты мәліметтердің (мұндай ақпарат болған кезде) негізінде де электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделеді.
2. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны анық, сандық жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпараттың негізінде мәлімделуге тиіс.
3. Егер жеке тұлғалар сатып алған, әкетілетін электрондық сауда тауарларының құнын айқындау осы Кодексте көзделсе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны осы Кодекске сәйкес айқындалады және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделеді.
4. Кеден органы кедендік бақылаудың нәтижелері бойынша жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын ұқсас тауарлардың бағасы туралы өзінде бар ақпараттың негізінде:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда мұндай тауарлардың құны туралы мәліметтер болмаған не құжаттар болмаған;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда электрондық сауда тауарлары туралы мәліметтер қамтылған, электрондық сауда тауарларын декларацияланатын электрондық сауда тауарларымен сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған;
3) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда және (немесе) мәліметтерде декларацияланатын электрондық сауда тауарларының құны туралы мәліметтердің анықтығы расталмаған;
4) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны ұқсас тауарлардың нарықтық құнымен салыстырғанда айтарлықтай төмен деп мәлімделген жағдайларда айқындайды.
5. Кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны туралы ақпарат ретінде ұқсас тауарларды бөлшек саудада сатуды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың каталогтары мен сайттарында көрсетілген мәліметтерді де пайдалана алады.
6. Кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын растау үшін ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің анықтығын дәлелдеуге құқылы.

Статья 392-10. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Стоимость ввозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявляется в декларации на товары электронной торговли на основании информации об их итоговой стоимости, указанной в чеках, счетах, банковских платежных документах и иных документах, связанных с приобретением таких товаров, а при совершении таможенных операций оператором электронной торговли – также на основании сведений, связанных с приобретением таких товаров, полученных оператором электронной торговли от электронной торговой площадки (при наличии такой информации).
2. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, должна заявляться на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
3. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, определяется в соответствии с настоящим Кодексом и заявляется в декларации на товары электронной торговли, если определение стоимости вывозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, предусмотрено настоящим Кодексом.
4. Таможенный орган по результатам таможенного контроля определяет стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, на основании имеющейся в его распоряжении информации о цене на аналогичные товары в следующих случаях:
1) отсутствие в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, сведений о стоимости таких товаров либо отсутствие документов;
2) невозможность идентифицировать товары электронной торговли, сведения о которых содержатся в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с декларируемыми товарами электронной торговли;
3) документы и (или) сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подтверждают достоверность сведений о стоимости декларируемых товаров электронной торговли;
4)  заявлена значительно более низкая стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, по сравнению с рыночной стоимостью аналогичных товаров.
5. В качестве информации о стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган может использовать в том числе сведения, указанные в каталогах и на сайтах иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.
6. Лицо, осуществляющее таможенное декларирование, вправе доказать достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в подтверждение стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявленных в декларации на товары электронной торговли.

7. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін ұқсас тауар деп Интернет желісіндегі электрондық сауда алаңдарында салыстырмалы шарттарда сатып алынған немесе сатуға ұсынылатын (ұсынылған), жеке тұлға сатып алған, әкелінетін электрондық сауда тауарының сипаттамаларына жақын сипаттамалары бар, яғни жеке тұлға сатып алған, декларацияланатын электрондық сауда тауарымен өзінің тауар белгісі, мақсаты, қолданылуы, сапалық, техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша салыстыруға болатын тауар түсініледі.";
41) 394-бапта:
үшінші абзац "мәртебесін сақтаған тауарлар" деген сөздерден кейін ", Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзац "уақытша сақтауы үшін пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын," деген сөздерден кейін "электрондық сауда тауарларын сақтау үшін электрондық сауда операторларының пайдалануына арналған немесе олар пайдаланатын," деген сөздермен толықтырылсын;
42) 404-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "сауда дүкендерінің" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда операторының осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құрылысжайларының, үй-жайларының (үй-жайлары бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдарының (ашық алаңдары бөліктерінің)" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 415-баптың 3-тармағында:
"операторлардың" деген сөзден кейін ", электрондық сауда операторларының" деген сөздермен толықтырылсын;
"және 524-баптарына" деген сөздер ", 524-баптарына, 528-2-бабының 1-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 432-баптың 5-тармағындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
45) 453-баптың 1-тармағы "369-бабының 7-тармағында" деген сөздерден кейін ", 392-6-бабының 8 және 9-тармақтарында" деген сөздермен толықтырылсын;
46) 484-бапта:
1-тармақтағы "және бажсыз сауда дүкендерінің иелері" деген сөздер ", бажсыз сауда дүкендерінің иелері және электрондық сауда операторлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда операторларының тізіліміне" деген сөздермен толықтырылсын;
47) 486-бапта:
13-тармақта:
бірінші абзацта:
"Егер кеден өкілі және (немесе) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыратын (қызметті жүзеге асыруға үміткер) заңды тұлға бір мезгілде уәкілетті экономикалық оператор болып табылса (уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер болса)" деген сөздер "Заңды тұлға бір мезгілде кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асырған (қызметті жүзеге асыруға үміткер болған), сондай-ақ бір мезгілде уәкілетті экономикалық оператор болған (уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер болған) жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

7. Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который приобретен или предлагается (предлагался) к продаже на сопоставимых условиях на электронных торговых площадках в сети Интернет, имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара электронной торговли, приобретенного физическим лицом, то есть сопоставим с декларируемым товаром электронной торговли, приобретенным физическим лицом, по своему товарному знаку, назначению, применению, качественным, техническим и иным характеристикам.";
41) в статье 394:
абзац третий после слов "территорию Евразийского экономического союза," дополнить словами "товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, которые приобрели статус товаров Евразийского экономического союза,";
абзац седьмой после слова "операторами," дополнить словами "предназначенные для использования или используемые операторами электронной торговли для хранения товаров электронной торговли,";
42) часть первую пункта 1 статьи 404 после слова "торговли" дополнить словами ", сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) оператора электронной торговли, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса,";
43) пункт 3 статьи 415:
после слова "операторами," дополнить словами "операторами электронной торговли,";
после цифр "524" дополнить словами ", пунктом 1 статьи 528-2";
44) в пункте 5 статьи 432 слово "законодательством" заменить словом "законами";
45) пункт 1 статьи 453 после слов "статьи 369" дополнить словами ", пунктами 8 и 9 статьи 392-6";
46) в статье 484:
в пункте 1 слова "и владельцев магазинов беспошлинной торговли" заменить словами ", владельцев магазинов беспошлинной торговли и операторов электронной торговли";
пункт 2 после слова "торговли" дополнить словами ", реестр операторов электронной торговли";
47) в статье 486:
в пункте 13:
в абзаце первом:
слова "В случае, если юридическое лицо, осуществляющее деятельность (претендующее на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя и (или) таможенного перевозчика," заменить словами "В случаях, если юридическое лицо одновременно осуществляет деятельность (претендует на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, а также";
после цифр "496" дополнить словами ", пунктом 2 статьи 528-2";

мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) кеден өкілдерінің тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
1-2) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
1-3) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;";
"3-1) электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне;";
4) тармақшадағы "тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің 489-бабының 2) тармақшасына, 496-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 535-бабының 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес айқындалған қамтамасыз етулердің бірінің ең жоғары сомасы мөлшерінде беріледі." деген сөздер "тізіліміне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) кеден өкілдерінің тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне;
6) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне;
7) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің 489-бабының 2) тармақшасына, 496-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 528-2-бабының 2-тармағына және 535-бабының 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес айқындалған қамтамасыз етулердің бірінің ең жоғары сомасы мөлшерінде беріледі.";
14-тармақтағы "және (немесе) кедендік тасымалдаушы" деген сөздер ", кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 494-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
49) 500-баптың 4) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
50) мынадай мазмұндағы 62-1-тараумен толықтырылсын:
"62-1-тарау. Электрондық сауда операторы
528-1-бап. Электрондық сауда операторының қызметі
1. Осы Кодекстің 528-2-бабында айқындалған шарттарға сай келетін, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы (бұдан әрі осы тарауда – заңды тұлға) электрондық сауда операторы болып табылады.
Заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгеннен кейін электрондық сауда операторы болып танылады.
2. Электрондық сауда операторы Қазақстан Республикасының аумағында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды уәкілетті орган оны Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізгеннен кейін жасайды.
Электрондық сауда операторы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды осындай тауарлардың декларанттары атынан жасайды.
528-2-бап. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттары
1. Электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізудің шарттары:

дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3) и 3-1) следующего содержания:
"1-1) таможенных представителей и реестр операторов электронной торговли;
1-2) таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;
1-3) таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;";
"3-1) операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;";
дополнить подпунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
"5) таможенных представителей, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
6) таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
7) таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов.";
в пункте 14 слова "и (или) таможенного перевозчика" заменить словами ", таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли";
48) в подпункте 3) пункта 1 статьи 494 слово "законодательством" заменить словом "законами";
49) в подпункте 4) статьи 500 слово "законодательством" заменить словом "законами";
50) дополнить главой 62-1 следующего содержания:
"Глава 62-1. Оператор электронной торговли
Статья 528-1. Деятельность оператора электронной торговли
1. Оператором электронной торговли является юридическое лицо Республики Казахстан (далее в настоящей главе – юридическое лицо), отвечающее условиям, определенным статьей 528-2 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается оператором электронной торговли после включения в реестр операторов электронной торговли.
2. Оператор электронной торговли совершает таможенные операции в отношении товаров электронной торговли на территории Республики Казахстан после его включения уполномоченным органом в реестр операторов электронной торговли в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли от имени декларантов таких товаров.
Статья 528-2. Условия включения в реестр операторов электронной торговли
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве оператора электронной торговли, в реестр операторов электронной торговли являются:

1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алуында кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған электрондық сауда тауарларын уақытша сақтауға және (немесе) электрондық сауда тауарларын сақтауға арналған және төмендегідей талаптарға сай келетін құрылысжайлардың, үй-жайлардың (үй-жайлар бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдар бөліктерінің), оның ішінде халықаралық пошта алмасу орындарында (мекемелерінде) орналасқандардың (бұдан әрі осы тарауда – құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) болуы:
тәулік бойы режимінде жұмыс істейтін, құрылысжай (үй-жай, алаң) аумағында күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейнеақпаратты қарауға мүмкіндік беретін бейнебақылау құралдарымен жабдықталған, көлік құралдарының аумаққа кіруін және аумақтан шығуын, адамдардың аумаққа және (немесе) құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) кіруін және аумақтан және (немесе) құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) шығуын бақылау жүйелерінің болуы (кедендік бақылауға жататын электрондық сауда тауарлары тұрған жерде);
қажетті тиеу-түсіру механизмдерін иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растау не тиеу-түсіру механизмдерін пайдаланумен байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсынатын тұлғамен шарттың болуы;
орналастырылатын электрондық сауда тауарларының сипатына сәйкес келетін сертификатталған таразы жабдығын иелену, пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын растау;
техникалық жарамды кірме жолдардың болуы;
электр жарығымен жарақтандырылған және тәулік бойы режимде жұмыс істейтін, мемлекеттік кірістер органының нақты уақыт режимінде бейнеақпаратты қарауға қашықтан қол жеткізуіне, күнтізбелік отыз күн ішінде бейнеақпаратты жинақтауға және қарауға мүмкіндік беретін бейнебайқау құралдарымен жабдықталған, электрондық сауда тауарларын жете тексеруге арналған орындардың, оның ішінде жабық алаңдардың болуы (бұл ретте жете тексеру орны периметрі бойынша сары түсті бояумен немесе жабысқақ таспамен белгіленуге және онда бейнебайқау құралдарына көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауға тиіс);
аумақта электрондық сауда операторының қызметіне қатысы жоқ ғимараттар (құрылыстар) мен құрылысжайлар болмауға тиіс.
Егер құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) өтініш берілген күні жалға алынған болса, мұндай құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) қатысты жалға алу шарты кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс;
2) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде қамтамасыз ету;

1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), в том числе находящихся в местах (учреждениях) международного почтового обмена (далее в настоящей главе – сооружения (помещения, площадки), предназначенных для временного хранения товаров электронной торговли и (или) хранения товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада и отвечающих следующим требованиям:
наличие систем контроля въезда транспортных средств на территорию и выезда с территории, входа лиц на территорию и (или) в сооружения (помещения, площадки) и выхода с территории и (или) из сооружений (помещений, площадок) (где находятся товары электронной торговли, подлежащие таможенному контролю), оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации о произошедших событиях в течение тридцати календарных дней на территории сооружения (помещения, площадки);
подтверждение права владения, пользования и (или) распоряжения необходимыми погрузочно-разгрузочными механизмами либо наличие договора с лицом, предоставляющим услуги, связанные с использованием погрузочно-разгрузочных механизмов;
подтверждение права владения, пользования и (или) распоряжения сертифицированным весовым оборудованием, соответствующим характеру помещаемых товаров электронной торговли;
наличие технически исправных подъездных путей;
наличие мест для досмотра товаров электронной торговли, в том числе крытых площадок, оснащенных электрическим освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, предоставляющими возможность удаленного доступа органу государственных доходов к просмотру видеоинформации в режиме реального времени, накопления и осуществления просмотра видеоинформации в течение тридцати календарных дней (при этом место досмотра должно быть обозначено по периметру краской желтого цвета или клейкой лентой и исключать наличие непросматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения);
на территории не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не связанные с деятельностью оператора электронной торговли.
Если сооружения (помещения, площадки) находятся в аренде на день подачи заявления, договор аренды в отношении таких сооружений (помещений, площадок) должен быть заключен на срок не менее одного года;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, определяемом в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;

3) аумақтық кеден органына электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы өтініш берілген күні:
белгіленген мерзімде орындалмаған, кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттің;
заңды тұлғаға қатысты банкроттық рәсімін қозғау фактілерінің болмауы;
4) аумақтық кеден органына өтініш берілген күнге дейінгі бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555 және 558-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілерінің болмауы;
5) кеден органдарының цифрлық жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін цифрлық жүйенің болуы не электрондық сауда тауарлары, осындай тауарлармен жасалған операциялар және осындай тауарларды сатып алған жеке тұлғалар туралы электрондық құжаттар мен мәліметтерді жіберу мақсатында кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы электрондық сауда операторының кеден органымен өзара іс-қимылының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілінің болуы;
6) өкілі болып отырған тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру салдарынан басталуы мүмкін электрондық сауда операторының азаматтық жауапкершілігінің тәуекелін сақтандыру шартында белгіленетін сақтандыру сомасына сақтандыру шартының болуы;
7) электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы.
2. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету мөлшерін Комиссия айқындайды.
528-3-бап. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу тәртібі
1. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға қызмет аймағында электрондық сауда операторлары құрылатын аумақтық кеден органына сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасалатын электрондық сауда операторларының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын қоса бере отырып, кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы береді.
2. Қызмет аймағында электрондық сауда операторы құрылатын аумақтық кеден органы өтінішті аумақтық кеден органында тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
3. Аумақтық кеден органының лауазымды адамы осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш иесінің құрылысжайларының (үй-жайларының, алаңдарының) осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған талаптарға сәйкестігін кедендік қарап тексереді.
Құрылысжайларды (үй-жайларды, алаңдарды) кедендік қарап тексеру кезінде өтініш беруші аумақтық кеден органының лауазымды адамына түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай:

3) отсутствие на день обращения в территориальный таможенный орган о включении в реестр операторов электронной торговли:
не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
фактов возбуждения в отношении юридического лица процедуры банкротства;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в территориальный таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) наличие цифровой системы, обеспечивающей взаимодействие с цифровой системой таможенных органов, либо наличие иного предусмотренного законодательством Республики Казахстан способа взаимодействия оператора электронной торговли с таможенным органом посредством цифровой системы таможенных органов в целях направления электронных документов и сведений о товарах электронной торговли, операциях, совершенных с такими товарами, и физических лицах, приобретших такие товары;
6) наличие договора страхования риска гражданской ответственности оператора электронной торговли, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц, на страховую сумму, устанавливаемую договором страхования;
7) наличие договора (соглашения) о пользовании цифровой системой электронных счетов-фактур.
2. Размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, определяется Комиссией.
Статья 528-3. Порядок включения в реестр операторов электронной торговли
1. Заявление о включении в реестр операторов электронной торговли подается юридическим лицом посредством цифровой системы таможенных органов с приложением договора страхования гражданско-правовой ответственности операторов электронной торговли, который заключается в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций, в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается оператор электронной торговли.
2. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учреждается оператор электронной торговли, в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
3. Должностное лицо территориального таможенного органа производит таможенный осмотр сооружений (помещений, площадок) заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса.
При проведении таможенного осмотра сооружений (помещений, площадок) заявитель представляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов с предъявлением оригиналов:

1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алуында кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау және (немесе) электрондық сауда тауарларын сақтау орны ретінде пайдалануға арналған құрылысжайлардың, (үй-жайлардың, алаңдардың) болуын растайтын құжаттардың;
2) мыналардың:
тиеу-түсіру механизмдерінің не тиеу-түсіру механизмдерін пайдаланумен байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсынатын тұлғамен шарттың;
орналастырылатын тауарлардың сипатына сәйкес келетін сертификатталған таразы жабдығының болуын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері аумақтық кеден органында қалатын, құрылысжайларды (үй-жайларды, аумақтарды) кедендік қарап тексеру актісіне қоса беріледі.
4. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының цифрлық жүйесінде қалыптастырылады.
Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының цифрлық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген уәкілетті орган электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілгені туралы заңды тұлғаны кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы хабардар етеді.
5. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 528-2-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда қабылданады.
6. Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, оны кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы хабардар етеді.
528-4-бап. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі
1. Электрондық сауда операторы ретіндегі заңды тұлғаның қызметі:
1) электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы берілген электрондық сауда операторының өтініші бойынша;
2) аумақтық кеден органы осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көзделген электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттарының бұзылғанын анықтаған кезде;

1) подтверждающих нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений (помещений, площадок), предназначенных для использования в качестве места временного хранения товаров электронной торговли и (или) хранения товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада;
2) подтверждающих наличие:
погрузочно-разгрузочных механизмов либо договора с лицом, предоставляющим услуги, связанные с использованием погрузочно-разгрузочных механизмов;
сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру помещаемых товаров.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра сооружений (помещений, площадок), который остается в территориальном таможенном органе.
4. Решение о включении в реестр операторов электронной торговли принимается территориальным таможенным органом и формируется в цифровой системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр операторов электронной торговли вступает в силу со дня его регистрации в цифровой системе таможенных органов.
Уполномоченный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр операторов электронной торговли уведомляет юридическое лицо посредством цифровой системы таможенных органов о включении в реестр операторов электронной торговли.
5. Решение об отказе во включении в реестр операторов электронной торговли принимается в случае непредставления документов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, или несоответствия заявителя условиям, установленным статьей 528-2 настоящего Кодекса.
6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр операторов электронной торговли территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, уведомляет его посредством цифровой системы таможенных органов с указанием причин отказа.
Статья 528-4. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности юридических лиц, включенных в реестр операторов электронной торговли
1. Деятельность юридического лица в качестве оператора электронной торговли приостанавливается в следующих случаях:
1) по заявлению оператора электронной торговли с указанием причин приостановления деятельности оператора электронной торговли, поданному посредством цифровой системы таможенных органов;
2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушения условий включения в реестр операторов электронной торговли, предусмотренного подпунктом 7) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса;

3) осы Кодекстің 528-7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндет орындалмаған;
4) электрондық сауда операторы ретіндегі қызмет шеңберінде электрондық сауда операторының басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес қылмыстық іс қозғалған жағдайларда тоқтатыла тұрады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіз бойынша электрондық сауда операторының қызметі алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша электрондық сауда операторының қызметі электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұруға алып келген себептерді жою үшін қажет болатын, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген негіз бойынша электрондық сауда операторының қызметі:
соттың қылмыстық жауаптылықтан босату туралы шешімі;
соттың қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы шешімі;
соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды адамның) қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
3. Электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының цифрлық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының цифрлық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, себептерін көрсете отырып, тоқтата тұру туралы заңды тұлғаны кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы хабардар етеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген, электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.

3) неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом 3) пункта 1 статьи 528-7 настоящего Кодекса;
4) возбуждения уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами оператора электронной торговли, в рамках деятельности в качестве оператора электронной торговли в соответствии со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
2. Деятельность оператора электронной торговли по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность оператора электронной торговли по основаниям, установленным подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность оператора электронной торговли по основанию, установленному подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности оператора электронной торговли принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, и формируется в цифровой системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности оператора электронной торговли вступает в силу со дня его регистрации в цифровой системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности оператора электронной торговли уведомляет юридическое лицо посредством цифровой системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.
4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности оператора электронной торговли, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли не допускается.

5. Электрондық сауда операторы уақытша сақтауда тұрған электрондық сауда тауарларын осы баптың 3-тармағында көзделген, электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде уақытша сақтаудың өзге орындарына осы Кодекске сәйкес орналастыруға және (немесе) кедендік рәсіммен орналастыру үшін мәлімдеуге тиіс.
6. Заңды тұлға электрондық сауда операторы ретіндегі қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметі заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының электрондық сауда операторының қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол электрондық сауда операторының қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының цифрлық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының цифрлық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы электрондық сауда операторының қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, электрондық сауда операторы қызметінің қайта басталғаны туралы заңды тұлғаны кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы хабардар етеді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда электрондық сауда операторының осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы берілген электрондық сауда операторы ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініші электрондық сауда операторының қызметін қайта бастауға негіз болады.

5. Товары электронной торговли, находящиеся на временном хранении, должны быть помещены оператором электронной торговли в иные места временного хранения и (или) заявлены к помещению под таможенную процедуру в течение шестидесяти календарных дней со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности оператора электронной торговли, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Для возобновления деятельности в качестве оператора электронной торговли юридическое лицо подает посредством цифровой системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли в соответствии с подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности оператора электронной торговли.
Деятельность юридического лица в качестве оператора электронной торговли возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, о возобновлении деятельности оператора электронной торговли, которое формируется в цифровой системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности оператора электронной торговли и вступает в силу со дня его регистрации в цифровой системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности оператора электронной торговли уведомляет юридическое лицо посредством цифровой системы таможенных органов о возобновлении деятельности оператора электронной торговли.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности оператора электронной торговли является заявление оператора электронной торговли о возобновлении им деятельности в качестве оператора электронной торговли, поданное посредством цифровой системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.

7. Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы электрондық сауда операторының қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ мұндай себептердің жойылғанын және осы баптың 1-тармағына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мақсатында өтініш берушінің құрылысжайларын (үй-жайларын, алаңдарын) кедендік қарап тексереді.
528-5-бап. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау негіздері
1. Электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастауға мыналар негіз болады:
1) электрондық сауда операторының осы Кодекстің 528-7-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) осы Кодекстің 528-4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұрған себептердің жойылмауы;
3) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің осы Кодекстің 86-бабының 4-тармағына, 137-бабының 4-тармағына, 392-8-бабының 20-тармағына, 417-бабының 10-тармағына және 418-бабының 26-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде орындалмауы, сондай-ақ, егер төлеу мерзімі осы Кодексте белгіленсе, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімінде төленбеуі;
4) электрондық сауда операторының электрондық сауда операторларының тізілімінен өзін алып тастау туралы кеден органының цифрлық жүйесі арқылы берілген өтініші;
5) электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
6) заңды тұлғаның қайта құру нысанындағы қайта ұйымдастырылуын қоспағанда, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген осындай тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
7) электрондық сауда операторының қызметін қайта бастау туралы заңды тұлғаның өтініші болмаған кезде осы Кодекстің 528-4-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген электрондық сауда операторының қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
8) заңды тұлғалардың электрондық сауда операторы ретіндегі қызметі шеңберінде электрондық сауда операторының басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235-1, 236, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.

7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности оператора электронной торговли территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли, а также проводит таможенный осмотр сооружений (помещений, площадок) заявителя в целях подтверждения устранения таких причин и заявленных сведений в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
Статья 528-5. Основания для исключения из реестра операторов электронной торговли
1. Основаниями для исключения оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли являются:
1) неисполнение оператором электронной торговли обязанностей, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 1 статьи 528-7 настоящего Кодекса;
2) неустранение причин, по которым деятельность оператора электронной торговли была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 528-4 настоящего Кодекса;
3) неисполнение в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 86, пунктом 4 статьи 137, пунктом 20 статьи 392-8, пунктом 10 статьи 417 и пунктом 26 статьи 418 настоящего Кодекса, обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также неуплата в срок пеней, процентов, если срок их уплаты установлен настоящим Кодексом;
4) заявление оператора электронной торговли об исключении его из реестра операторов электронной торговли, поданное посредством цифровой системы таможенных органов;
5) ликвидация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли;
6) реорганизация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли, за исключением реорганизации такого лица в форме преобразования;
7) истечение срока приостановления деятельности оператора электронной торговли, указанного в части первой пункта 2 статьи 528-4 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления юридического лица о возобновлении деятельности оператора электронной торговли;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 214, 216, 218, 234, 235-1, 236, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан физических лиц, являющихся руководителями оператора электронной торговли, в рамках деятельности юридических лиц в качестве оператора электронной торговли.

2. Электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының цифрлық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының цифрлық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, себептерін көрсете отырып, алып тасталғаны туралы заңды тұлғаны кеден органдарының цифрлық жүйесі арқылы хабардар етеді.
3. Заңды тұлға осы баптың 1-тармағының 1), 2), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген электрондық сауда операторын электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның электрондық сауда операторы ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
528-6-бап. Электрондық сауда операторының құқықтары
1. Электрондық сауда операторы өз қызметін жүзеге асыру кезінде электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан және электрондық сауда алаңдарынан кедендік операцияларды жасауға қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұратуға және осындай құжаттар мен мәліметтерді осы Кодексте белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін мерзімдерде алуға құқылы.
2. Егер электрондық сауда операторы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды жасаса, электрондық сауда операторы осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағында көрсетілген құқықтарға ие болады, сондай-ақ осы Кодекстің 183-бабында көзделген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кедендік операцияларды жасауға құқылы.

2. Решение об исключении оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, и формируется в цифровой системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли вступает в силу со дня его регистрации в цифровой системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр операторов электронной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли уведомляет юридическое лицо посредством цифровой системы таможенных органов об исключении с указанием причин.
3. В случае исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр операторов электронной торговли рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли.
4. Со дня вступления в силу решения об исключении оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве оператора электронной торговли не допускается.
Статья 528-6. Права оператора электронной торговли
1. При осуществлении своей деятельности оператор электронной торговли вправе запрашивать у физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, и электронных торговых площадок документы и сведения, необходимые для совершения таможенных операций, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований.
2. Если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли, оператор электронной торговли обладает правами, указанными в пункте 1 статьи 150 настоящего Кодекса, а также вправе совершать таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары электронной торговли, предусмотренные статьей 183 настоящего Кодекса.

3. Электрондық сауда операторы өз қызметінің аясын жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына немесе жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасаумен шектеуге құқылы.
528-7-бап. Электрондық сауда операторының міндеттері мен жауапкершілігі
1. Электрондық сауда операторы:
1) осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 1), 2), 5) және 6) тармақшаларында белгіленген электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан және электрондық сауда алаңдарынан алынған, мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты жеке мақсатта жария етпеуге, пайдаланбауға және өзге тұлғаларға бермеуге міндетті. Осы тармақша электрондық сауда операторының жұмыскерлеріне де қолданылады;
3) өзін электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген аумақтық кеден органын электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды осындай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне бұлардың өзгергені белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынуға;
4) құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларының сақталуын қамтамасыз етуге;
5) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
6) осы Кодекстің 236-бабының 2-тармағында белгіленген кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын пайдалану шарттарын сақтауға;
7) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларының және құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен цифрлық технологияларды пайдалана отырып, осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;
8) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған электрондық сауда тауарларының және жеке тұлғалар сатып алған, кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен цифрлық технологияларды пайдалана отырып, жеке тұлғалар сатып алған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;

3. Оператор электронной торговли вправе ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, или товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам.
Статья 528-7. Обязанности и ответственность оператора электронной торговли
1. Оператор электронной торговли обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр операторов электронной торговли, установленные подпунктами 1), 2), 5) и 6) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса;
2) не разглашать, не использовать в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, и электронных торговых площадок информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну, а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан. Данный подпункт также распространяется на работников оператора электронной торговли;
3) информировать территориальный таможенный орган, включивший его в реестр операторов электронной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр операторов электронной торговли, и представить документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
4) обеспечивать сохранность товаров электронной торговли, находящихся в сооружениях (помещениях, площадках);
5) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
6) соблюдать условия использования товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, установленные пунктом 2 статьи 236 настоящего Кодекса;
7) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, находящихся в сооружениях (помещениях, площадках), и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием цифровых технологий, в порядке, определенном уполномоченным органом;
8) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (помещений, площадок), и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (помещений, площадок), в том числе с использованием цифровых технологий, в порядке, определенном уполномоченным органом;

9) электрондық сауда операторының жұмыскерлері болып табылмайтын немесе осындай құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған электрондық сауда тауарларына қатысты өкілеттіктері жоқ бөгде адамдарды кеден органдарының рұқсатынсыз құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) жібермеуге;
10) кеден органдары лауазымды адамдарының құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған электрондық сауда тауарларына қол жеткізуіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
11) осы Кодекстің 528-2-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген цифрлық жүйе арқылы кеден органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
12) осы Кодексте белгіленген өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.
2. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда заңды тұлға:
1) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты – осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасауды қамтамасыз етуге;
2) басқа электрондық сауда операторы уақытша сақтауға орналастырған электрондық сауда тауарларына қатысты – осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялардың жасалуын қамтамасыз ету қажеттігі туралы электрондық сауда операторларының тізілімінен осындай заңды тұлға алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осындай электрондық сауда операторына хабарлауға;
3) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты – осы Кодекстің 392-6-бабының 7-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауға міндетті.
3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаған жағдайда, ол осы Кодекстің 150-бабы 2-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасауға міндетті. Кедендік төлемдерді төлеу декларант есебінен жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайда декларант осы Кодекстің 150-бабы 2-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасамайды.
4. Осы Кодекстің 392-6-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген кедендік операциялар жасалған жағдайда электрондық сауда операторы осы Кодекстің 150-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасауға міндетті. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу электрондық сауда тауарларын сатып алған жеке тұлғаның ақшасы есебінен жүргізіледі.

9) не допускать к сооружениям (помещениям, площадкам) посторонних лиц, не являющихся работниками оператора электронной торговли или не обладающих полномочиями в отношении товаров электронной торговли, находящихся в таких сооружениях (помещениях, площадках), без разрешения таможенных органов;
10) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам электронной торговли, находящимся в сооружениях (помещениях, площадках);
11) осуществлять взаимодействие с таможенными органами посредством цифровой системы, указанной в подпункте 5) пункта 1 статьи 528-2 настоящего Кодекса;
12) соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом.
2. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано:
1) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, – обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;
2) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение другим оператором электронной торговли, – в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли, известить такого оператора электронной торговли о необходимости обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;
3) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, – завершить действие таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктом 7 статьи 392-6 настоящего Кодекса.
3. В случае если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершает оператор электронной торговли, то он обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 150 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей производится за счет декларанта.
В указанном случае декларант не совершает действия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 150 настоящего Кодекса.
4. В случае совершения таможенных операций, предусмотренных подпунктом 1) пункта 4 статьи 392-6 настоящего Кодекса, оператор электронной торговли обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 2 статьи 150 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли производится за счет денег физического лица, приобретшего товары электронной торговли.

5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда анық емес мәліметтерді мәлімдегені үшін, сондай-ақ кеден органына жарамсыз, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынғаны үшін электрондық сауда операторы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
51) 535-баптың 20-тармағында:
"және (немесе) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне" деген сөздер ", кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне және (немесе) электрондық сауда операторларының тізіліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе кедендік тасымалдаушы" деген сөздер ", кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 553-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы кез келген кеден органына тауарларға арналған декларацияны, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беруге жол беретін, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарт күшіне енгенге дейін:
1) тауарларға арналған декларация:
егер осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы, сондай-ақ осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацында аталған шетелдік тұлға тауарлар декларанты болып әрекет етсе, тауарлар декларанты болып табылатын тұлға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тіркелген не өзі аумағында тұрақты тұратын мүше мемлекеттің кеден органына;
егер осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының үшінші немесе төртінші абзацтарында не 149-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында аталған шетелдік тұлға тауарлар декларанты болып әрекет етсе, аумағында декларацияланатын тауарлар тұрған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына;
осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында аталған тұлға тауарлар декларанты болып әрекет етсе, аумағында декларацияланатын тауарлар және осындай тұлға орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына беріледі;
2) электрондық сауда тауарларына арналған декларация:
егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды осы Кодекстің 392-4-бабы 1-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес осындай тауарлардың декларанты болып әрекет ете алатын тұлға жүзеге асыратын болса, электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына;
егер электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асыратын болса, заңнамасына сәйкес электрондық сауда операторы болып табылатын тұлға құрылған (тіркелген) және аумағында электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына беріледі.";

5. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, за заявление в декларации на товары электронной торговли недостоверных сведений, а также за представление в таможенный орган недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, оператор электронной торговли несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
51) в пункте 20 статьи 535:
слова "и (или) реестр таможенных перевозчиков" заменить словами ", реестр таможенных перевозчиков и (или) реестр операторов электронной торговли";
слова "или таможенного перевозчика" заменить словами ", таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли";
52) пункт 1 статьи 553 изложить в следующей редакции:
"1. До вступления в силу международного договора в рамках Евразийского экономического союза, допускающего подачу декларации на товары, декларации на товары электронной торговли любому таможенному органу на таможенной территории Евразийского экономического союза:
1) декларация на товары подается:
таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза, в соответствии с законодательством которого создано, зарегистрировано либо на территории которого постоянно проживает лицо, являющееся декларантом товаров, если декларантом товаров выступает лицо государства – члена Евразийского экономического союза, указанное в подпункте 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а также иностранное лицо, указанное в абзаце втором подпункта 2) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза, на территории которого находятся декларируемые товары, если декларантом товаров выступает иностранное лицо, указанное в абзацах третьем или четвертом подпункта 2) пункта 1 статьи 149 либо в подпункте 5) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза, на территории которого находятся декларируемые товары и лицо, указанное в подпункте 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, если декларантом товаров выступает такое лицо;
2) декларация на товары электронной торговли подается:
таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза, на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется лицом, которое в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 392-4 настоящего Кодекса может выступать декларантом таких товаров;
таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза, в соответствии с законодательством которого создано (зарегистрировано) лицо, являющееся оператором электронной торговли, и на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли осуществляется оператором электронной торговли.";

53) 569-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторларының тізіліміне бірінші электрондық сауда операторы енгізілген күннен бастап алты ай ішінде, бірақ 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы 2023 жылы 25 желтоқсанда қол қойылған хаттама күшіне енген күннен бастап он екі айдан аспайтын мерзімде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әрқайсысында, осындай тауарлар декларанттары – жеке тұлғалардың атынан және олардың тапсырмасы бойынша әрекет ететін кеден өкілдері жүзеге асыра алады.".
2-бап. Осы Заң 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы 2023 жылғы 25 желтоқсанда қол қойылған хаттама күшіне енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

53) статью 569 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, может осуществляться в каждом из государств – членов Евразийского экономического союза таможенными представителями, действующими от имени и по поручению физических лиц – декларантов таких товаров, в течение шести месяцев с даты включения в реестр операторов электронной торговли первого оператора электронной торговли, но не более чем в течение двенадцати месяцев с даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, подписанного 25 декабря 2023 года.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, подписанного 25 декабря 2023 года.
Президент
Республики Казахстан К. ТОКАЕВ