Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі және құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 330-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-5-баптың 1-тармағы 2) тармақшасындағы "жойылса, тоқтатылады." деген сөздер "жойылса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) борышкер уәкілетті органның (лауазымды адамның) шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік жауаптылықтан немесе қолданылған әкімшілік жазадан босатылса, тоқтатылады.";
2) 12-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "борышкерді" деген сөзден кейін ", борышкер болып табылатын заңды тұлғаның басшысын (оның міндетін атқарушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 16-баптың 1-тармағындағы "электрондық нысанда" деген сөздер "атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 34-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "сот орындаушысы осы Заңның 39-бабында көзделген орындау мерзімі өткеннен кейін, ал алименттер өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша берешек жиналып қалған жағдайда" деген сөздер "сот орындаушысы берген атқару мерзімі өткеннен кейін, бірақ бір айдан аспайтын мерзімде, ал алименттерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша берешек жиналып қалған жағдайда сот орындаушысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 35-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкер мүліктің тізімдемесін жасауға қатыспаған жағдайда, мүлікке тізімдеме жасау және тыйым салу хаттамасымен танысу үшін шақырғанда дәлелсіз себеппен келмеген кезде ол сот орындаушысының сот санкциялаған уәжді қаулысы бойынша күштеп әкелінуі мүмкін.
Атқарушылық құжатты орындамағаны үшін борышкерді әкімшілік жауаптылыққа тарту үшін күштеп әкелу Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
6) 47-баптың 1-тармағында:
5-2) тармақшадағы ", олар туралы мәліметтер кредиттік бюролардың дерекқорында көрсетілген" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-3) тармақшамен толықтырылсын:
"5-3) борышкер уәкілетті органның (лауазымды адамның) шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік жауаптылықтан немесе қолданылған әкімшілік жазалаудан босатылса;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства и статуса судебных исполнителей и профилактики правонарушений
Закон Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 330-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) пункт 1 статьи 10-5 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) должник освобожден от административной ответственности или наложенного административного взыскания на основании решения уполномоченного органа (должностного лица) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 12 дополнить словами ", руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником";
3) в пункте 1 статьи 16 слова "в электронной форме" заменить словами "в государственной автоматизированной цифровой системе исполнительного производства";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 34 слова "судебный исполнитель по истечении срока исполнения, предусмотренного статьей 39 настоящего Закона, а по исполнительным документам о взыскании алиментов в случае образования задолженности" заменить словами "по истечении срока исполнения, предоставленного судебным исполнителем, но не более одного месяца, а по исполнительным документам о взыскании алиментов в случае образования задолженности судебный исполнитель";
5) пункт 1 статьи 35-1 изложить в следующей редакции:
"1. При неявке по вызову без уважительных причин для ознакомления с протоколом описи и ареста имущества в случае отсутствия при производстве описи имущества должник может быть по мотивированному постановлению судебного исполнителя, санкционированному судом, подвергнут приводу.
Привод для привлечения должника к административной ответственности за неисполнение исполнительного документа осуществляется в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
6) в пункте 1 статьи 47:
в подпункте 5-2) слова ", сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро" исключить;
дополнить подпунктом 5-3) следующего содержания:
"5-3) должник освобожден от административной ответственности или наложенного административного взыскания на основании решения уполномоченного органа (должностного лица) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";

7) 62-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 13) тармақшасындағы "рәсімді қолдану туралы іс қозғалған немесе" деген сөздер алып тасталсын;
8) 68-баптың 3-тармағының бірінші сөйлеміндегі "не оған" деген сөз "не бағалаумен танысқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде оған" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 118-баптың 6-тармағы "бойынша" деген сөзден кейін ", сондай-ақ 47-бабының 1-тармағының 5-3) тармақшасында көзделген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 124-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі 3) тармақшасындағы "табылса, өндірілмейді." деген сөздер "табылса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) борышкер уәкілетті органның (лауазымды адамның) шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік жауаптылықтан немесе қолданылған әкімшілік жазалаудан босатылса, өндірілмейді.";
11) 138-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "бұзу, жер учаскелерін алып қою" деген сөздер "сүру, жер учаскелерін алып қою, борышкерді белгілі бір әрекеттер жасауға немесе оларды жасаудан тартынуға міндеттеу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 140-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "үш" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 146-баптың 2-2-тармағында:
екінші бөлік 5) тармақшасындағы "жария ету жеке сот орындаушысының кәсіби қателері деп түсініледі." деген сөздер "жария ету;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) мүлікті негізсіз алып қою және бүлдіру;
7) мүлікке зиян келтіруге алып келген, оны өткізу және беру тәртібі жөніндегі талаптарды сақтамау жеке сот орындаушысының кәсіби қателері деп түсініледі.";
үшінші бөліктегі "сақтандыру шартында" деген сөз "сақтандырудың үлгілік шартында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 167-баптың 11) тармақшасы мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жеке сот орындаушыларының кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шартын әзірлейді және бекітеді;".
2. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау органдары, прокуратура және сот арасында өкілеттіктердің және жауапкершілік аясының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді ендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 4) тармақшасының үшінші абзацындағы "енгізілетін;" деген сөз "енгізілетін, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасауы, прокурордың айыптау актісін жасауы және прокурор айыптау актісін жасаған кезден бастап адамды айыпталушы деп тану бөлігінде 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 5), 6), 7) тармақшаларын, 8) тармақшасының үшінші абзацын, 10) тармақшасының үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 16), 17) тармақшаларын, 24) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 26) тармақшасының үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы және он төртінші абзацтарын, 28), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 42), 85), 87), 88), 89) тармақшаларын, 3-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі." деген сөздермен ауыстырылып, төртінші абзацы алып тасталсын.
3. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" 2025 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 4) тармақшасындағы "құқық бұзушылық профилактикасы" деген сөздер "Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 3) тармақшасындағы "құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі," деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:";
9) тармақшадағы "құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссияларды құрады, олардың құрамы мен ережесін бекітеді, сондай-ақ жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;";
2-тармақта:
3) тармақшадағы "құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Заңның 38-бабының 2-тармағында айқындалған әкімшілік-аумақтық бірліктерде Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссияларды құрады, олардың құрамы мен ережесін бекітеді, сондай-ақ жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;";
4) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия
1. Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия – құқық бұзушылық профилактикасы және Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдаманы іске асыру мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін, тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган.

7) в подпункте 13) части второй пункта 3 статьи 62 слова "возбуждено дело о применении процедуры или" исключить;
8) предложение первое пункта 3 статьи 68 дополнить словами ", в течение десяти рабочих дней со дня ознакомления с оценкой";
9) пункт 6 статьи 118 после слов "статьи 9" дополнить словами ", а также в случае, предусмотренном подпунктом 5-3) пункта 1 статьи 47";
10) часть третью пункта 1 статьи 124 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) должник освобожден от административной ответственности или наложенного административного взыскания на основании решения уполномоченного органа (должностного лица) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
11) подпункт 6) пункта 1 статьи 138 после слов "изъятиях земельных участков" дополнить словами ", об обязании должника совершить определенные действия или воздержаться от их совершения";
12) в подпункте 8) пункта 2 статьи 140 слово "трех" заменить словом "пяти";
13) в пункте 2-2 статьи 146:
часть вторую дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) необоснованное изъятие имущества и его повреждение;
7) несоблюдение требований по порядку реализации и передаче имущества, повлекшее причинение вреда.";
в части третьей слово "Договором" заменить словами "Типовым договором";
14) подпункт 11) статьи 167 дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"типовой договор страхования профессиональной ответственности частных судебных исполнителей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;".
2. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом":
абзац четвертый подпункта 4) статьи 2 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О профилактике правонарушений":
1) в подпункте 4) статьи 7 слова "профилактике правонарушений" заменить словами "реализации конституционного принципа Закон и Порядок";
2) в подпункте 3) статьи 8 слова "по профилактике правонарушений," исключить;
3) в статье 9:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения:";
в подпункте 9) слова "по профилактике правонарушений," исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) образуют межведомственные комиссии по реализации конституционного принципа Закон и Порядок, утверждают их состав и положение, а также обеспечивают функционирование;";
в пункте 2:
в подпункте 3) слова "по профилактике правонарушений," исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) образуют на административно-территориальных единицах, определенных пунктом 2 статьи 38 настоящего Закона, межведомственные комиссии по реализации конституционного принципа Закон и Порядок, утверждают их состав и положение, а также обеспечивают функционирование;";
4) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Межведомственная комиссия по реализации конституционного принципа Закон и Порядок
1. Межведомственная комиссия по реализации конституционного принципа Закон и Порядок является постоянно действующим консультативно-совещательным органом, обеспечивающим координацию деятельности государственных органов по вопросам профилактики правонарушений и реализации Концепции по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы.

2. Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан, сондай-ақ астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, астанадағы, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардағы аудандардың жергілікті атқарушы органдарының жанынан құрылады.
3. Мемлекеттік органдардың қызметіне талдау жүргізу және ұсынымдар әзірлеу үшін ведомствоаралық топ құрылады, оның қызметі жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.
Ведомствоаралық топтың ұсынымдары Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссиялардың отырыстарында қаралады.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы мен ережесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді, ал жергілікті атқарушы органдардың жанындағы ведомствоаралық комиссияның құрамы мен ережесі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімдерімен бекітіледі.";
5) 39-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "жетілдіру" деген сөзден кейін "және Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 72-бапта:
4-тармақта:
екінші бөліктегі "құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі өңірлік ведомствоаралық" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдардың жанынан құрылған Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "құқық бұзушылық профилактикасы" деген сөздер "Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "Құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі өңірлік ведомствоаралық" деген сөздер "Жергілікті атқарушы органдардың жанынан құрылған Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 74-баптың 2-тармағындағы және 75-баптың 5-тармағындағы "Құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі өңірлік ведомствоаралық деген сөздер "Жергілікті атқарушы органдардың жанынан құрылған Заң мен Тәртіп конституциялық қағидатын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасын, 6) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 8), 9) және 10) тармақшаларын;

2. Межведомственная комиссия по реализации конституционного принципа Закон и Порядок образуется при Правительстве Республики Казахстан, а также при местных исполнительных органах столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного и районного значения, районов в столице, городах республиканского и областного значения.
3. Для проведения анализа деятельности государственных органов и выработки рекомендаций создается межведомственная группа, деятельность которой определяется правилами осуществления проектного управления, утвержденными уполномоченным органом по проектному управлению.
Рекомендации межведомственной группы рассматриваются на заседаниях межведомственных комиссий по реализации конституционного принципа Закон и Порядок.
4. Состав и положение межведомственной комиссии по реализации конституционного принципа Закон и Порядок при Правительстве Республики Казахстан утверждаются Президентом Республики Казахстан, при местных исполнительных органах – решениями акимов соответствующей административно-территориальной единицы.";
5) подпункт 1) пункта 2 статьи 39 дополнить словами "и реализации конституционного принципа Закон и Порядок";
6) в статье 72:
в пункте 4:
в части второй слова "на заседаниях региональных межведомственных комиссий по профилактике правонарушений" заменить словами "на заседаниях межведомственных комиссий по реализации конституционного принципа Закон и Порядок, образованных при местных исполнительных органах,";
в части четвертой слова "профилактике правонарушений" заменить словами "реализации конституционного принципа Закон и Порядок";
в пункте 7 слова "На заседаниях региональных межведомственных комиссий по профилактике правонарушений" заменить словами "На заседаниях межведомственных комиссий по реализации конституционного принципа Закон и Порядок, образованных при местных исполнительных органах,";
7) в пункте 2 статьи 74 и пункте 5 статьи 75 слова "На заседаниях региональных межведомственных комиссий по профилактике правонарушений" заменить словами "На заседаниях межведомственных комиссий по реализации конституционного принципа Закон и Порядок, образованных при местных исполнительных органах,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 1), абзацев третьего и четвертого подпункта 6), подпунктов 8), 9) и 10) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие со дня его первого официального опубликования;