2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 4 қазандағы № 221-VIII ҚРЗ
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы 2023 жылғы 25 желтоқсанда Санкт-Петербургте жасалған хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарттың 3-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне (2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа № 1 қосымша) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 2-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 331-тармақшамен толықтырылсын:
1) 331 "электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж" - жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты кеден органдары алатын міндетті төлем;";
мынадай мазмұндағы 471 - 473-тармақшалармен толықтырылсын:
471) "электрондық сауда тауарлары" - жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары;
472) "жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары" - тараптардың бірі жеке тұлға болып табылатын мәміле шеңберінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, жеке тұлғаларға электрондық сауда алаңдарында өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар;
473) "жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары" - мүше мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен шетелдік тұлға арасындағы мәміле не Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен мүше мемлекеттің арасындағы мәміле шеңберінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғалардың атына халықаралық пошта жөнелтілімдері арқылы өткізілетін немесе тасымалдаушы өткізетін тауарлар. Көрсетілген мәмілелерге жеке тұлғалар арасындағы мәмілелер жатпайды;";

О ратификации Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года
Закон Республики Казахстан от 4 октября 2025 года № 221-VIII ЗРК.
Ратифицировать Протокол о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, совершенный в Санкт-Петербурге 25 декабря 2023 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года
Государства - члены Евразийского экономического союза, далее именуемые государствами-членами,
руководствуясь статьей 3 Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Таможенный кодекс Евразийского экономического союза (приложение № 1 к Договору о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года) следующие изменения:
1) в пункте 1 статьи 2:
дополнить подпунктом 331 следующего содержания:
"331) "таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли" - обязательный платеж, взимаемый таможенными органами в связи с ввозом на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами;";
дополнить подпунктами 471 - 473 следующего содержания:
"471) "товары электронной торговли" - товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, и товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами;
472) "товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам" - ввозимые на таможенную территорию Союза товары, предназначенные для реализации физическим лицам на электронных торговых площадках с использованием ресурсов информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в рамках сделки, одной из сторон которой является физическое лицо. К указанной сделке не относится сделка между физическими лицами;
473) "товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами" - товары, приобретенные физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в рамках сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства-члена, и иностранным лицом либо сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства, не являющегося членом Союза, и лицом государства-члена, перемещаемые через таможенную границу Союза в международных почтовых отправлениях или перевозчиком в адрес физических лиц, являющихся получателями таких товаров. К указанным сделкам не относятся сделки между физическими лицами;";

2) 7-баптың 4-тармағы "тауарларды" деген сөзден кейін ", жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағындағы "37 - 43-тарауларына" деген сөздер "37 - 431-тарауларына" деген сөздермен және 3-тармағындағы "37 - 43-тарауларына" деген сөздер "37 - 431-тарауларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 29-баптың 2-тармағының 2-тармақшасындағы "37-тарауына" деген сөздер "37 және 431-тарауларына (жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 38-бапта:
6-тармақтың екінші абзацындағы "және 309-бабының 3-тармағында" деген сөздер "309-бабының 3-тармағында және 3096-бабының 17-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақ "тауарларға" деген сөзден кейін ", жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 46-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-тармақшамен толықтырылсын:
"6) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж және, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда, салықтар төленуге жатады.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 431-тарауына сәйкес төленуге жатады.
Осы тараудың және осы Кодекстің 7-11-тарауларының ережелері осы Кодекстің 431-тарауында көзделген жағдайларда қолданылады.";
7) 52-бапта:
2-тармақтың 3-тармақшасындағы "және 309-бабының 3-тармағында" деген сөздер ", 309-бабының 3-тармағында және 3096-бабының 17-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "декларацияларда," деген сөзден кейін "электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 53-баптың 2-тармағының бірінші абзацы "жағдайларды қоспағанда," деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 3097-бабының 4-тармағы ескеріле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 54-бапта:
1-тармақтағы "және 309-баптарға сәйкес" деген сөздер ", 309-баптарға, 3096-баптың 14-тармағына және 3097-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1-тармақшасындағы "және 309-баптарында" деген сөздер ", 309-баптарында, 3096-баптың 15-тармағында және 3097-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 55-баптың 4-тармағының 1-тармақшасы "бір декларацияда" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, алушысы бір жеке тұлға болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;

2) пункт 4 статьи 7 после слова "пользования" дополнить словами ", товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,";
3) в пунктах 1 и 3 статьи 13 слова "главами 37 - 43" заменить словами "главами 37 - 431";
4) в подпункте 2 пункта 2 статьи 29 слова "главой 37" заменить словами "главами 37 и 431 (в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами)";
5) в статье 38:
в абзаце втором пункта 6 слова "и пункте 3 статьи 309" заменить словами ", пункте 3 статьи 309 и пункте 17 статьи 3096";
пункт 18 после слова "пользования," дополнить словами "товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,";
6) в статье 46:
пункт 1 дополнить подпунктом 6 следующего содержания:
"6) таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, подлежат уплате таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли и в случае, если это предусмотрено законодательством государства-члена, - налоги.
Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с главой 431 настоящего Кодекса.
Положения настоящей главы и глав 7 - 11 настоящего Кодекса применяются в случаях, предусмотренных главой 431 настоящего Кодекса.";
7) в статье 52:
в подпункте 3 пункта 2 слова "и пункте 3 статьи 309" заменить словами ", пункте 3 статьи 309 и пункте 17 статьи 3096";
пункт 3 после слова "товары," дополнить словами "декларации на товары электронной торговли,";
8) абзац первый пункта 2 статьи 53 дополнить словами ", с учетом пункта 4 статьи 3097 настоящего Кодекса";
9) в статье 54:
в пункте 1 слова "и 309" заменить словами ", 309, пунктом 14 статьи 3096 и статьей 3097";
в подпункте 1 пункта 2 слова "и 309" заменить словами ", 309, пунктом 15 статьи 3096 и статьей 3097";
10) подпункт 1 пункта 4 статьи 55 после слов "одной декларации на товары," дополнить словами "одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо,";

11) 57-баптың 1-тармағындағы "және 309-баптарына" деген сөздер ", 309-баптарына, 3096-баптың 17-тармағына және 3097-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 58-баптың 3-тармағындағы "Кедендік" деген сөз "осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде осындай кедендік рәсіммен орналастырылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кедендік" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 67-баптың 2-тармағы "тауар декларациясында" деген сөздерден кейін "немесе электрондық сауда тауарларының декларациясында" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 71-баптың 4-тармағы "тауарларға" деген сөзден кейін ", сондай-ақ жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 72-бапта:
1-тармақтағы "және 295-баптарына" деген сөздер ", 295-баптарына, 3096-бабының 14-тармағына және 3097-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1-тармақшасындағы "және 295-баптарында" деген сөздер ", 295-баптарында, 3096-бабының 15-тармағында және 3097-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 73-баптың 4-тармағының 1-тармақшасы "тауарға бір декларация" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, алушысы бір жеке тұлға болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларация"; деген сөздермен толықтырылсын;
17) 74-баптың 1-тармағындағы "және 295-баптарына" деген сөздер ", 295-баптарына, 3096-бабының 17-тармағына және 3097-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 76-баптың 4-тармағы "декларацияда" деген сөзден кейін "немесе электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 82-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші абзацының ережелері жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды, осындай тауарлардың декларанты жасаған жағдайда қолданылмайды.";
20) 83-баптың 6-тармағындағы "және 281-бабының 8-тармағында" деген сөздер ", 281-бабының 8-тармағында және 3094-бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 84-бапта:
мынадай мазмұндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
"21. Осы баптың 2-тармағының ережелері осы Кодекстің 4295-бабы 3 және 4-тармақтарының ережелері ескеріле отырып қолданылады.";
3-тармақтағы "Декларант" деген сөз "Осы Кодекстің 4295-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда операторы жауаптылықта болатын жағдайды қоспағанда, декларант" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в пункте 1 статьи 57 слова "и 309" заменить словами ", 309, пунктом 17 статьи 3096 и статьей 3097";
12) пункт 3 статьи 58 дополнить словами ", за исключением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под такую таможенную процедуру при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса";
13) пункт 2 статьи 67 после слова "товары" дополнить словами "или в декларации на товары электронной торговли";
14) пункт 4 статьи 71 дополнить словами ", а также в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами";
15) в статье 72:
в пункте 1 слова "и 295" заменить словами ", 295, пунктом 14 статьи 3096 и статьей 3097";
в подпункте 1 пункта 2 слова "и 295" заменить словами ", 295, пунктом 15 статьи 3096 и статьей 3097";
16) подпункт 1 пункта 4 статьи 73 после слов "одной декларации на товары," дополнить словами "одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо,";
17) в пункте 1 статьи 74 слова "и 295" заменить словами ", 295, пунктом 17 статьи 3096 и статьей 3097";
18) пункт 4 статьи 76 после слова "товары" дополнить словами "или в декларации на товары электронной торговли";
19) пункт 4 статьи 82 дополнить абзацем следующего содержания:
"Положения абзаца второго настоящего пункта не применяются в случае совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, декларантом таких товаров.";
20) в пункте 6 статьи 83 слова "и пунктом 8 статьи 281" заменить словами ", пунктом 8 статьи 281 и пунктом 1 статьи 3094";
21) в статье 84:
дополнить пунктом 21 следующего содержания:
"21. Положения пункта 2 настоящей статьи применяются с учетом положений пунктов 3 и 4 статьи 4295 настоящего Кодекса.";
пункт 3 дополнить словами ", за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 5 статьи 4295 настоящего Кодекса такую ответственность несет оператор электронной торговли";

22) 92-баптың 2-тармағының 1-тармақшасы "көшірмесін," деген сөзден кейін "электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны немесе оның көшірмесін" деген сөздермен, "тауарларға арналған декларация" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда тауарларына арналған декларация" деген сөздермен, "осындай тауарларға арналған декларация" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда тауарларына арналған декларация" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 104-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "және 281 -бабының 2-тармағында" деген сөздер ", 281-бабының 2-тармағында және 3092-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын: "жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, халықаралық пошта жөнетілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты;";
24) 105-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5-тармақшамен толықтырылсын:
"5) электрондық сауда тауарларына арналған декларация.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Электрондық сауда тауарларына арналған декларация осы Кодекстің 3094-бабы 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген жағдайларда электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.";
25) 108-баптың 1-тармағының 14-тармақшасында "құжаттар жатады." деген сөздер "құжаттар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15-тармақшамен толықтырылсын:
"15) осы Кодекстің 30910-бабында көрсетілген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының мәлімделген құнын растайтын құжаттар жатады.";
26) 109-бапта:
10-тармақтың бірінші және екінші абзацтары "тауарларға" деген сөзден кейін "не электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Мынадай жағдайларды:
1) осы Кодекстің 104-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайда электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны қағаз жеткізгіште ұсыну кезінде (егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беретін тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар ұсыныла отырып);
2) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру, кеден органына онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмайды.";
27) 111-баптың 3-тармағындағы "және көлік құралдарына арналған декларацияны" деген сөздер ", көлік құралдарына арналған декларацияны және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны" деген сөздермен ауыстырылсын;

22) подпункт 1 пункта 2 статьи 92 после слова "копия," дополнить словами "декларация на товары электронной торговли или ее копия,", после слов "декларации на товары" дополнить словами ", декларации на товары электронной торговли", после слов "такая декларация на товары" дополнить словами ", декларация на товары электронной торговли";
23) в статье 104:
в абзаце первом пункта 1 слова "и пунктом 2 статьи 281" заменить словами ", пунктом 2 статьи 281 и пунктом 2 статьи 3092";
подпункт 3 пункта 4 дополнить словами ", за исключением товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами";
24) в статье 105:
пункт 1 дополнить подпунктом 5 следующего содержания:
"5) декларация на товары электронной торговли.";
пункт 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Декларация на товары электронной торговли используется при таможенном декларировании товаров электронной торговли в случаях, указанных в абзаце первом пункта 3 статьи 3094 настоящего Кодекса.";
25) пункт 1 статьи 108 дополнить подпунктом 15 следующего содержания:
"15) документы, подтверждающие заявленную стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, указанные в статье 30910 настоящего Кодекса.";
26) в статье 109:
абзацы первый и второй пункта 10 после слова "товары" дополнить словами "либо декларации на товары электронной торговли";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Подача декларации на товары электронной торговли не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения, за исключением следующих случаев:
1) подача декларации на товары электронной торговли на бумажном носителе в случае, указанном в пункте 5 статьи 104 настоящего Кодекса (сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего декларацию на товары электронной торговли, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании);
2) иные случаи, предусмотренные законодательством государств-членов.";
27) в пункте 3 статьи 111 слова "и декларации на транспортное средство" заменить словами ", декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли";

28) 112-баптың 6-тармағының бірінші және үшінші абзацтарындағы "және көлік құралына арналған декларацияда" деген сөздер ", көлік құралына арналған декларацияда және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 114-бапта:
8-тармақтағы "декларациялау" деген сөзден кейін ", сондай-ақ электрондық сауда тауарларын алдын ала кедендік декларациялау" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ "арналған тауарларды," деген сөздерден кейін "электрондық сауда тауарларын," деген сөздермен толықтырылсын;
30) 118-бапта:
мынадай мазмұндағы 51-тармақпен толықтырылсын:
"51. Егер электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда жеке тұлғалар сатып алған 2 және одан көп электрондық сауда тауары туралы мәліметтер мәлімделген жағдайда, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органы оларға қатысты осы Кодекстің 3095-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары сақталған электрондық сауда тауарларын шығаруды жүргізеді.
Егер осы Кодекстің 3095-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары тиісті жөнелтімдегі барлық тауарларға қатысты сақталса, тасымалдаушы жеткізетін бір жөнелтімде (бір жеке жүкқұжат бойынша) немесе бір халықаралық пошта жөнелтімінде бірнеше электрондық сауда тауарлары өткізілген жағдайда, осы тармақтың ережелері қолданылады.";
7-тармақтағы "мен керек-жарақтарға" деген сөздер ", керек-жарақтар мен жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына" деген сөздермен ауыстырылсын, "және 37 - 39-тарауларында" деген сөздер ", 37 - 39-тарауларында және 3095-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 119-баптың 9-тармағының бірінші абзацындағы "немесе кеден өкіліне" деген сөздер ", кеден өкіліне немесе электрондық сауда операторына" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 136-бап мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес осы баптың ережелері кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3097-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.";

28) в абзацах первом и третьем пункта 6 статьи 112 слова "и декларации на транспортное средство" заменить словами ", декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли";
29) в статье 114:
в пункте 8 слово "должно" заменить словами "а также предварительное таможенное декларирование товаров электронной торговли должны";
пункт 9 после слова "пользования," дополнить словами "товаров электронной торговли,";
30) в статье 118:
дополнить пунктом 51 следующего содержания:
"51. В случае если в декларации на товары электронной торговли заявлены сведения о 2 и более товарах электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган производит выпуск товаров электронной торговли, в отношении которых соблюдены условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 3095 настоящего Кодекса, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
В случае, когда в одном отправлении, доставляемом перевозчиком (по одной индивидуальной накладной), или в одном международном почтовом отправлении перемещается несколько товаров электронной торговли, положения настоящего пункта применяются, если условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 3095 настоящего Кодекса, соблюдены в отношении всех товаров, находящихся в соответствующем отправлении.";
в пункте 7 слова "и припасов" заменить словами ", припасов и товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами,", слова "и главами 37 - 39" заменить словами ", главами 37 - 39 и статьей 3095";
31) в абзаце первом пункта 9 статьи 119 слова "или таможенному представителю" заменить словами ", таможенному представителю или оператору электронной торговли";
32) статью 136 дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 3097 настоящего Кодекса.";

33) 155-бап мынадай мазмұндағы 41-тармақпен толықтырылсын:
"41. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімі осы Кодекстің 3096-бабында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.";
34) 156-баптың 2-тармағының 1-тармақшасында:
"ал" деген сөз алып тасталсын;
"орындарда" деген сөзден кейін ", жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының - осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген, осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
35) 157-баптың 3-тармағының бірінші абзацы ", ал кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 3096-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осындай кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс." деген сөздермен толықтырылсын;
36) 161-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 3096-бабына сәйкес аяқталады және тоқтатылады.";
37) 162-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы баптың ережелері кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3096-бабының 14 - 19-тармақтарына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.";
38) 256-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы тараудың ережелері электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері осы Кодекстің 431-тарауында айқындалған.";
39) V бөлім мынадай мазмұндағы 431-тараумен толықтырылсын:
"431-тарау
Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
3091-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізудің тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер

33) статью 155 дополнить пунктом 41 следующего содержания:
"41. Таможенная процедура таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, применяется с учетом особенностей, определенных статьей 3096 настоящего Кодекса.";
34) в подпункте 1 пункта 2 статьи 156:
слова "а товаров" заменить словом "товаров";
дополнить словами ", товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, - в указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров";
35) абзац первый пункта 3 статьи 157 дополнить словами ", а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, должны быть помещены под таможенные процедуры, применяемые для завершения действия такой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 3096 настоящего Кодекса";
36) статью 161 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В отношении товаров электронной торговли действие таможенной процедуры таможенного склада завершается и прекращается в соответствии со статьей 3096 настоящего Кодекса.";
37) статью 162 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии с пунктами 14 - 19 статьи 3096 настоящего Кодекса.";
38) статью 256 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров электронной торговли.
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли определены в главе 431 настоящего Кодекса.";
39) раздел V дополнить главой 431 следующего содержания:
"Глава 431
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли
Статья 3091. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли

1. Осы тарауда электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағына әкелу, олардың Одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы, электрондық сауда тауарларын уақытша сақтауға, кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімін қолдану, сондай-ақ осындай тауарлар мен Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктері айқындалады.
Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге жол беретін кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарын және осындай кедендік рәсімдерді қолдану ерекшеліктерін, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктерін және осындай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктерін қоса алғанда, Одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын әкету тәртібі мен шарттарының ерекшеліктерін осы Кодекстің 3098-бабының 5-тармағын ескере отырып, Комиссия айқындауы мүмкін.
2. Одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларға қатысты кедендік операциялар осы тарауда белгіленген электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері қолданыла отырып жасалған тауарлар олар шығарылғаннан кейін коммерциялық қызметте пайдаланылмауға тиіс.
Көрсетілген тауарларды коммерциялық қызметте пайдалану фактілері анықталған кезде Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында мәміле тарапы болып табылатын және осындай тауарларды коммерциялық қызметте пайдаланатын жеке тұлғалар аумағында осындай тауарларды пайдалану анықталған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
3. Комиссия осы тараудың ережелері қолданылмайтын электрондық сауда тауарларының және (немесе) электрондық сауда тауарлары санаттарының тізбесін айқындауға құқылы. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдерге орналастырылуға жатады.
4. Осы тараудың ережелері мүше мемлекеттің тұлғасы меншік иесі болып табылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдерге орналастырылуға жатады.

1. Настоящей главой определяются особенности порядка и условий ввоза на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, их нахождения и использования на таможенной территории Союза, совершения таможенных операций, связанных с временным хранением, таможенным декларированием и выпуском товаров электронной торговли, особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, а также применения таможенных платежей в отношении таких товаров и товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Союза.
Особенности порядка и условий вывоза товаров электронной торговли с таможенной территории Союза, включая условия их помещения под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров с таможенной территории Союза, и особенности применения таких таможенных процедур, особенности порядка совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Союза, и особенности применения таможенных платежей в отношении таких товаров с учетом пункта 5 статьи 3098 настоящего Кодекса могут определяться Комиссией.
2. Товары, ввезенные на таможенную территорию Союза, таможенные операции в отношении которых совершались с применением особенностей порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли, установленных настоящей главой, после их выпуска не должны использоваться в коммерческой деятельности.
При выявлении фактов использования указанных товаров в коммерческой деятельности физические лица, являющиеся стороной сделки на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет и использующие такие товары в коммерческой деятельности, несут ответственность в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого выявлено использование таких товаров.
3. Комиссия вправе определять перечень товаров электронной торговли и (или) категорий товаров электронной торговли, в отношении которых положения настоящей главы не применяются. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
4. Положения настоящей главы не применяются в отношении ввозимых на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, собственником которых является лицо государства-члена. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.

3092-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты жасалатын кедендік операциялар
1. Кедендік декларацияны берумен байланысты декларант жасайтын кедендік операциялар, оның ішінде кеден органдары кедендік бақылауды жүргізген кезде осы Кодексте көзделген өзге де кедендік операцияларды:
1) Осы Кодекстің 3094-бабының 4-тармағына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты осындай тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға;
2) Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), сондай-ақ осы Кодекстің 3096-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты осындай тауарлардың декларанты ретінде әрекет ететін электрондық сауда операторымен жасалынады.
2. Осы Кодекстің 3093-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары кедендік декларациялауға және осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдермен орналастырылмай кеден органдарының шығаруына жатады.
3. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 3096-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен, ал Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылады.
3093-бап. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау ерекшеліктері
1. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау меншіктегі, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе электрондық сауда операторларынан жалға алынған құрылысжайларда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарда (ашық алаңдардың бөліктерінде) (бұдан әрі осы тарауда - құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) жүзеге асырылады.
Кедендік операцияларды бір электрондық сауда операторы жасайтын электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау, басқа электрондық сауда операторының меншіктегі шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе жалға алынған құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) жол беріледі.

Статья 3092. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров электронной торговли
1. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, иные предусмотренные настоящим Кодексом таможенные операции, совершаемые декларантом, в том числе при проведении таможенными органами таможенного контроля, совершаются:
1) в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, - лицом, которое в соответствии с пунктом 4 статьи 3094 настоящего Кодекса осуществляет таможенное декларирование таких товаров;
2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, а также помещаемых (помещенных) под таможенные процедуры для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, - оператором электронной торговли, выступающим декларантом таких товаров.
2. Товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, для нахождения и использования на таможенной территории Союза подлежат таможенному декларированию и выпуску таможенными органами в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры, за исключением случаев, указанных в пункте 5 статьи 3093 настоящего Кодекса.
3. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, для нахождения и использования на таможенной территории Союза помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с учетом особенностей, установленных статьей 3096 настоящего Кодекса, а для вывоза с таможенной территории Союза - под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 3093. Особенности временного хранения товаров электронной торговли
1. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у операторов электронной торговли (далее в настоящей главе - сооружения (помещения, площадки)).
Допускается временное хранение товаров электронной торговли, в отношении которых таможенные операции совершаются одним оператором электронной торговли, в сооружениях (помещениях, площадках), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у другого оператора электронной торговли.

3. Уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 103-бабына сәйкес, ал Одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта жөнелтілімдерімен әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 288-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.
4. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда заңды тұлға уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты оларды шығару үшін қажетті кедендік операцияларды жасауды осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етуге міндетті.
5. Егер осы Кодекстің 101-бабында көзделген электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тұлға жасамаған жағдайда, мұндай электрондық сауда тауарларын электрондық сауда операторы кеден органының рұқсатымен кедендік декларацияламай және кедендік рәсімдерге орналастырмай Одақтың кедендік аумағынан әкетуі не мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органының рұқсатын алуға және ресімдеуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларын тасымалдау (тасу) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен көзделген жағдайда заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіппен кедендік транзиттік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін айқындауы мүмкін.
3094-бап. Электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау
1. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларының декларанттары 16 жасқа толған осындай тауарларды алушылар болып табылатын жеке тұлғалар бола алады.

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 103 настоящего Кодекса, а обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров электронной торговли, ввозимых на таможенную территорию Союза в международных почтовых отправлениях, - в соответствии со статьей 288 настоящего Кодекса.
4. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, обеспечить совершение таможенных операций, необходимых для их выпуска, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
5. В случае если до истечения срока временного хранения товаров электронной торговли, предусмотренного статьей 101 настоящего Кодекса, таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, не совершены лицом, указанным в абзаце первом пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса, такие товары электронной торговли могут быть вывезены с таможенной территории Союза оператором электронной торговли с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры либо помещены под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением и оформлением разрешения таможенного органа на вывоз с таможенной территории Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется Комиссией.
Перевозка (транспортировка) вывозимых с таможенной территории Союза товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта, осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо в случае, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях и порядке, устанавливаемых таким законодательством.
Комиссией могут быть определены особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта.
Статья 3094. Таможенное декларирование товаров электронной торговли
1. Декларантами товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, могут выступать достигшие 16-летнего возраста физические лица, являющиеся получателями таких товаров.

Осы Кодекстің 3093-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының декларанты электрондық сауда операторы болады.
2. Осы Кодекстің 3096-бабының 4-тармағының 1 - 3-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кеден қоймасының кедендік рәсімімен және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының декларанты электрондық сауда операторы бола алады.
3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын, сондай-ақ жеке тұлғаларға өткізуге арналған, оның ішінде осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1 және 3-тармақшаларында және 5-тармағында көрсетілген кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау электрондық сауда тауарларына арналған декларация пайдаланыла отырып жүргізіледі.
Жеке тұлғаларға өткізуге арналған, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес транзиттік декларация пайдаланыла отырып жүргізіледі.
Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетілуге жататын мәліметтерді Комиссия осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін белгілеген кезде айқындайды.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы не осы баптың 1-тармағының бірініші абзацына сәйкес осындай тауарлардың декларанты бола алатын тұлға жүзеге асырады.
5. Осы Кодекстің 3096-бабының 4-тармағының 1 - 3-тармақшасына және 5-тармағына сәйкес жеке тұлғаларға өткізуге арналған, кеден қоймасының кедендік рәсімімен, сондай-ақ осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асырады.
3095-бап. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларын шығару
1. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларын шығаруды кеден органы:
1) осы тарауға сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленген;

В случаях, указанных в пункте 5 статьи 3093 настоящего Кодекса, декларантом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, выступает оператор электронной торговли.
2. Декларантом товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада и иные таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 пункта 4 и пунктом 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, выступает оператор электронной торговли.
3. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, а также товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1 и 3 пункта 4 и пункте 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием декларации на товары электронной торговли.
Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием транзитной декларации.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары электронной торговли, определяются Комиссией при установлении порядка заполнения такой таможенной декларации.
4. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется оператором электронной торговли либо лицом, которое в соответствии с абзацем первым пункта 1 настоящей статьи может выступать декларантом таких товаров.
5. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, а также под таможенные процедуры для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с подпунктами 1 - 3 пункта 4 и пунктом 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется оператором электронной торговли.
Статья 3095. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза
1. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, производится таможенным органом при условии, что:
1) уплачена таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей главой;

2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталған;
3) егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік алымдар белгіленсе және оларды төлеу мерзімі тауарлар шығарылғанға дейін, оның ішінде электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркелгенге дейін белгіленсе, кеден органдарының тауарларды шығаруға байланысты іс-қимылдар жасағаны үшін кедендік алымдар төленген жағдайда жүргізеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын шығару осы Кодекстің 119-бабында белгіленген мерзімдерде аяқталуға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарлары Одақ тауарлары мәртебесіне олар шығарылған кезден бастап ие болады.
3096-бап. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу ерекшеліктері
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімі осы байта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 23-тарауында белгіленген тәртіппен және шарттарда жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылады.
2. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын сақтау осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында (үй-жайларында, алаңдарында) жүзеге асырылады.
3. Осы Кодекстің 158-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген, кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларымен операцияларды электрондық сауда операторы жасауға құқылы.
Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты пошта байланысының тағайындалған операторы болып табылатын электрондық сауда операторы халықаралық пошта жөнелтілімдерін қалыптастыру бойынша операциялар жасауға жол береді.
4. Осы Кодекстің 157-бабында көзделген кедең қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы:
1) Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алғаннан кейін жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырумен;
2) егер жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден органы кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің аумағынан электрондық сауда операторының кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру үшін басқа мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау үшін осы кедендік рәсіммен орналастырған болса, мұндай тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырумен;

2) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
3) уплачены таможенные сборы за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров, если такие сборы установлены в соответствии с законодательством государств-членов и срок их уплаты установлен до выпуска товаров, в том числе до регистрации декларации на товары электронной торговли.
2. Выпуск товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, должен быть завершен в сроки, установленные статьей 119 настоящего Кодекса.
3. Товары электронной торговли, указанные в пункте 1 настоящей статьи, приобретают статус товаров Союза с момента их выпуска.
Статья 3096. Особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам
1. Таможенная процедура таможенного склада применяется в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в порядке и на условиях, установленных главой 23 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Хранение товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, осуществляется в сооружениях (в помещениях, на площадках) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров.
3. Операции, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 158 настоящего Кодекса, с товарами электронной торговли, предназначенными для реализации физическим лицам, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, вправе совершать оператор электронной торговли.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, являющимся назначенным оператором почтовой связи, допускается совершение операций по формированию международных почтовых отправлений.
4. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 157 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после приобретения физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет;
2) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки с территории государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру таможенного склада, на территорию другого государства-члена для помещения под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли;

3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден органы тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген электрондық сауда операторының кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырумен;
4) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органдарының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарларды тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындаумен;
5) Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын, мән-жайлар олар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болатын мән-жайлардың басталуымен аяқталады.
5. Осы Кодекстің 157-бабында көзделген кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын, оның ішінде осы баптың 3-тармағының екінші абзацына сәйкес қалыптастырылған халықаралық пошта жөнелтілімдеріндегі тауарларды кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталуы мүмкін.
6. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен немесе осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген өзге де кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
7. Заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған жағдайда, мұндай заңды тұлға:
1) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күнге дейін Интернет желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған және осы баптың 10-тармағына сәйкес құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған немесе осындай құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыра отырып, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын жеке тұлғаның осы тауарларды сатып алған айынан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей аяқтауға;

3) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, включенным в реестр операторов электронной торговли государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада;
4) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
5) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
5. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 157 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры может быть завершено помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе товаров, содержащихся в сформированных в соответствии с абзацем вторым пункта 3 настоящей статьи международных почтовых отправлениях, под таможенную процедуру реэкспорта.
6. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут быть помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или иные таможенные процедуры, установленные пунктами 4 и 5 настоящей статьи, одной или несколькими партиями.
7. В случае исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли такое юридическое лицо обязано:
1) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, которые приобретены физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли и находятся в сооружениях (в помещениях, на площадках) или вывезены из таких сооружений (из помещений, с площадок) в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи не позднее 15-го числа месяца, следующего за месяцем приобретения этих товаров физическим лицом;

2) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күнге дейін Интернет желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алмаған, құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей, осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында және 5-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыра отырып, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға немесе осы баптың 4-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайда кеден қоймасының қолданысын аяқтауды қамтамасыз етуге міндетті.
8. Осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған кезде кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 157-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын Кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
9. Егер осы Кодекстің 157-бабы 3-тармағының екінші абзацында көзделген әрекеттер онда көрсетілген мерзімдерде жасалмаса, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал тауарларды, осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
10. Осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғаға жеткізу үшін кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетуге мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен кеден органын хабардар еткеннен кейін жол беріледі
11. Егер электрондық сауда тауарларын электрондық сауда алаңдарында сату кезінде оларды сатып алғаннан кейін қайтару мүмкіндігі көзделген жағдайда, электрондық сауда операторы мұндай тауарларды Комиссия айқындайтын және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын тәртіппен сәйкестендіру шартымен, Комиссия көздеген жағдайларда немесе Комиссия реттемеген бөлікте осы баптың 13-тармағында белгіленген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру мерзімі өткен күнге дейін қайтару мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қайтарылған электрондық сауда тауарлары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарлардың қайтарылғанын растайтын құжаттар ресімделген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылуға жатады.

2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках), не приобретенных физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли, завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенные процедуры, указанные в подпункте 2 пункта 4 и в пункте 5 настоящей статьи, или обеспечить завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в случае, предусмотренном подпунктом 3 пункта 4 настоящей статьи, не позднее 60 календарных дней со дня, следующего за днем исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
8. При незавершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи действие таможенной процедуры таможенного склада прекращается по истечении сроков, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 157 настоящего Кодекса, а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
9. В случае если действия, предусмотренные абзацем вторым пункта 3 статьи 157 настоящего Кодекса, в указанные в нем сроки не совершены, действие таможенной процедуры таможенного склада по истечении этих сроков прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
10. Допускается вывоз из сооружений (из помещений, с площадок) товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, для доставки физическому лицу, являющемуся получателем таких товаров, до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи - после уведомления таможенного органа в порядке, установленном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
11. В случае если при продаже товаров электронной торговли на электронных торговых площадках предусмотрена возможность их возврата после приобретения, оператор электронной торговли обеспечивает возможность возврата таких товаров до дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи, при условии их идентификации в порядке, определяемом Комиссией и законодательством государств-членов, в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией.
Возвращенные товары электронной торговли подлежат размещению в сооружениях (в помещениях, на площадках) в течение 3 рабочих дней со дня оформления документов, подтверждающих возврат товаров в соответствии с законодательством государств-членов.

Электрондық сауда операторы кеден органын электрондық сауда тауарларының қайтарылғаны туралы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен электрондық сауда тауарларының қайтарылғанын растайтын құжаттар, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ресімделген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде, бірақ осы баптың 13-тармағында белгіленген электрондық сауда тауарларына декларацияны беру мерзімі өткен күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
12. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы баптың 10-тармағына сәйкес кеден органын хабардар еткеннен кейін Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарлары осы баптың 11-тармағына сәйкес құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылған кезден бастап Одақ тауарлары мәртебесін жоғалтады.
13. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын оларға осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру үшін қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны электрондық сауда операторы кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде, бірақ осы баптың 11-тармағына сәйкес көрсетілген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру мерзімі өткенге дейін электрондық сауда тауарларын қайтару жүргізілген жағдайын қоспағанда, жеке тұлға осы тауарларды сатып алған айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
Тауарларды шығарудан бас тартқан кезде электрондық сауда операторы көрсетілген тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тауарларды шығарудан бас тартқан күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
14. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
15. Декларантта кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған:

Оператор электронной торговли обязан уведомить таможенный орган в порядке, установленном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании, о возврате товаров электронной торговли в течение 5 рабочих дней со дня оформления в соответствии с законодательством государств-членов документов, подтверждающих возврат товаров электронной торговли, но не позднее дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи.
12. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, после уведомления таможенного органа в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи приобретают статус товаров Союза.
Указанные в абзаце первом настоящего пункта товары электронной торговли утрачивают статус товаров Союза с момента их размещения в сооружениях (в помещениях, на площадках) в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
13. Декларация на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи должна быть подана оператором электронной торговли в течение срока действия таможенной процедуры таможенного склада, но не позднее 15-го числа месяца, следующего за месяцем приобретения этих товаров физическим лицом, за исключением случая, когда до истечения срока подачи указанной декларации на товары электронной торговли произведен возврат товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
При отказе в выпуске товаров декларация на товары электронной торговли в отношении указанных товаров должна быть подана оператором электронной торговли не позднее 5 рабочих дней со дня, следующего за днем отказа в выпуске товаров.
14. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
15. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) осы баптың 4-тармағының 1 - 3 және 5-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған, оның ішінде осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған;
2) кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) осы баптың 18-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алған;
4) осы Кодекске сәйкес осындай жойылғанға немесе қайтарымсыз жоғалғанға дейін осы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан осы тауардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
5) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуы жойылған;
7) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
8) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткен;
9) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты тауарларды қайтару туралы шешім қабылданған электрондық сауда тауарлары уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған кезде тоқтатылады.

1) завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 и 5 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи, в том числе завершение действия такой таможенной процедуры после наступления обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи;
2) помещение товаров электронной торговли, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного склада прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 18 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров электронной торговли наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) отказ в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
7) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
8) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
9) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

16. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
17. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалтуды - не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан қайтарымсыз жоғалтуды қоспағанда, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда - осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру күні;
2) егер осы баптың 13-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларация берілмеген жағдайда - осындай мерзімдердің соңғы күні;
3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) осы баптың 4-тармағының 2 және 3-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес не осы баптың 10-тармағында көзделген кеден органына хабарламай кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін әкетілген жағдайда - мұндай тауарларды әкету күні, ал егер мұндай күн белгіленбесе - тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
18. Егер кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждары, салықтар төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса, мұндай тауарлардың кедендік құны кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады.

16. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи.
17. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае утраты товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
2) в случае если в течение сроков, указанных в пункте 13 настоящей статьи, в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, не подана декларация на товары электронной торговли, - последний день таких сроков;
3) в случае вывоза товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, из сооружений (из помещений, с площадок) до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо без уведомления таможенного органа, предусмотренного пунктом 10 настоящей статьи, - день вывоза таких товаров, а если такой день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
18. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли, поданной для помещения товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.

Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтерді кейіннен айқындау кезінде мұндай тауарлардың кедендік құны осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Осы баптың 4-тармағының 1 - 3, 5-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған жағдайда не осы Кодекстің 51 -тарауына сәйкес кеден органдары кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын ұстап қалған жағдайда, осы бапқа сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті орындағаннан кейін және (немесе) олар кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін, осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
3097-бап. Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларантта осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1 -тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған:

При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется исходя из таких точных сведений и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
19. В случае завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 и 5 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо в случае задержания таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 3097. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оларды осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алынған;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуына және (немесе) қайтарымсыз жоғалуына дейін осы Кодекске сәйкес осындай тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осындай тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
3) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған;
4) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудың күші жойылған;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткен;
7) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған электрондық сауда тауарлары уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған кезде тоқтатылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес шығарғанға дейін орындалуға тиіс (кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс).

1) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении таких товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) отказ в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
4) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
5) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. В отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар осы Кодекске сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде төленуге тиіс.
Кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 12-тарауының ережелері ескеріле отырып, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген мөлшерде төлену ге тиіс.
3098-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану және кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі міндетті орындау
1. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж салу объектісі болып табылады.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының санатына және қолданылатын мөлшерлемелер түріне қарай оны есептеу үшін база осындай тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, оның ішінде тауарды тұтынуға дейін тауардан ажырамайтын және (немесе) тауар бөлшек сауда үшін сонымен ұсынылатын тауардың бастапқы орамасын есепке алғандағы массасы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалар) болып табылады.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны осы Кодекстің 30910-бабына сәйкес айқындалады.
3. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесін Комиссия айқындайды. Кедендік баждың мұндай бірыңғай мөлшерлемесі жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының санатына, құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларға байланысты айқындалуы мүмкін.
4. Комиссия жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін шектерде, ал Комиссия айқындайтын жағдайларда - Комиссия айқындаған нормаларға қарағанда мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін неғұрлым қатаң нормалар шегінде құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларды айқындауы мүмкін.
5. Егер аумағынан электрондық сауда тауарлары әкетілетін мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Одақтың кедендік аумағынан осындай тауарларды алушылар болып табылатын шетелдік жеке тұлғалардың атына әкетілетін электрондық сауда тауарлары Одақтың кедендік аумағынан кедендік баждар төленбей әкетіледі.
Мүше мемлекеттің заңнамасында осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу қажеттігі белгіленген жағдайда, мұндай мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждар салу объектісі, осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындау және тоқтатылу мән-жайлары, осындай міндетті орындау мерзімдері мен тәртібі, осындай баждарды қайтару және өндіріп алу тәртібі белгіленуі мүмкін.

4. Ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары электронной торговли.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
5. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары электронной торговли с учетом положений главы 12 настоящего Кодекса.
Статья 3098. Применение таможенных платежей и исполнение обязанности по уплате таможенных платежей в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Объектом обложения таможенной пошлиной в отношении товаров электронной торговли являются товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами.
2. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли базой для ее исчисления в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, и применяемых видов ставок являются стоимость таких товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара).
Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется в соответствии со статьей 30910 настоящего Кодекса.
3. Единая ставка таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли определяется Комиссией. Такая единая ставка таможенной пошлины может определяться в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, стоимостных, весовых и (или) количественных норм.
4. Комиссией могут определяться стоимостные, весовые и (или) количественные нормы, в пределах которых товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, а в случаях, определяемых Комиссией, - в пределах более жестких, чем определенные Комиссией, норм, устанавливаемых законодательством государств-членов.
5. Товары электронной торговли, вывозимые с таможенной территории Союза в адрес иностранных физических лиц, являющихся получателями таких товаров, вывозятся с таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, если иное не установлено законодательством государства-члена, с территории которого вывозятся такие товары.
В случае если законодательством государства-члена установлена необходимость уплаты таможенных пошлин в отношении товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта, законодательством такого государства-члена могут быть установлены объект обложения таможенными пошлинами, обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин в отношении таких товаров, сроки и порядок исполнения такой обязанности, порядок возврата и взыскания таких пошлин.

6. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік алымдар осы Кодекстің 47-бабына сәйкес қолданылады.
7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларация берілген мүше мемлекеттің валютасымен жүзеге асырылады.
8. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған мөлшерлемелер қолданылады.
Егер электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
9. Кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесін қолдана отырып төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың сомасы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды және кедендік баждың тиісті бірыңғай мөлшерлемесін есептеу үшін базаны қолдану арқылы айқындалады.
10. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті орындау кезі (төлеген күні), электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасын және өзге де ақша қаражатын (ақшаны) қайтару (есепке жатқызу) тәртібі осы Кодекстің 6 - 10-тарауларына сәйкес айқындалады.
11. Осы Кодекстің 3099-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет туындаған тұлғалар электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушілер болып табылады.
12. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 61-бабының 1-тармағына сәйкес төленуге тиіс.
13. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 61-бабының 1-тармағына сәйкес осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалатын шоттарға төленеді.
14. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы баптың 12-тармағына сәйкес осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің валютасымен төленеді.
15. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу нысандары мен тәсілдері осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды қолма-қол ақшасыз тәртіппен төлеген кезде және төлеушінің шотында тапсырманы орындау үшін жеткілікті ақша қаражаты (ақша) болған кезде, банктің төлеушінің электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасын аударуға арналған тапсырмасының орындалуын кідіртуге құқығы жоқ және егер мүше мемлекеттердің заңнамасында оны орындаудың өзге мерзімі белгіленбесе, оны 1 операциялық құн ішінде орындауға міндетті.

6. Таможенные сборы в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза и вывозимых с таможенной территории Союза, применяются в соответствии со статьей 47 настоящего Кодекса.
7. Исчисление таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли осуществляется в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана декларация на товары электронной торговли.
8. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
Если для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
9. Сумма таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, подлежащая уплате и (или) взысканию с применением единой ставки таможенной пошлины, определяется путем применения базы для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и соответствующей единой ставки таможенной пошлины.
10. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, момент исполнения обязанности по уплате (дата уплаты) таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, порядок возврата (зачета) сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и иных денежных средств (денег) определяются в соответствии с главами 6 - 10 настоящего Кодекса.
11. Плательщиками таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли являются лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 3099 настоящего Кодекса.
12. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с пунктом 1 статьи 61 настоящего Кодекса.
13. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается на счета, определяемые в соответствии с законодательством государства-члена, в котором согласно пункту 1 статьи 61 настоящего Кодекса подлежит уплате такая таможенная пошлина.
14. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается в валюте государства-члена, в котором в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи подлежит уплате такая таможенная пошлина.
15. Формы и способы уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли устанавливаются законодательством государства-члена, в котором подлежит уплате такая таможенная пошлина.
При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в безналичном порядке и при наличии на счете плательщика денежных средств (денег), достаточных для исполнения поручения, банк не вправе задерживать исполнение поручения плательщика на перечисление сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и обязан исполнить его в течение 1 операционного дня, если законодательством государств-членов не установлен иной срок его исполнения.

16. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу кезінде осы Кодекстің 46-бабы 1-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көрсетілген кедендік төлемдер төленбейді.
17. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу туралы мәліметтер электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетіледі.
18. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті төлеуші орындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті өзге де тұлғалардың орындау мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
19. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы бапқа сәйкес есептелген және төленуге тиіс сомалар мөлшерінде осы Кодекстің 3099-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімде оны төлеу арқылы орындалады.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы Кодексте белгіленген мерзімде орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде осы Кодекстің 57-бабының 4-тармағына сәйкес өсімпұл төленеді.
Өсімпұлды есепке жазу, төлеу, өндіріп алу және қайтару осы баптың 12-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекетте осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлардың басталғаны туралы растауды осы Кодекстің 3099-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіппен алған жағдайда өсімпұл төленбейді.
20. Осы баптың 21-тармағының бірінші абзацында көзделген жағдайларды және осы баптың 21-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушіге осындай кедендік баждың белгіленген мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілген хабарламаның нысаны, осындай хабарламада көзделген талаптарды орындау тәртібі мен мерзімі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

16. При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенные платежи, указанные в подпунктах 1 - 4 пункта 1 статьи 46 настоящего Кодекса, не уплачиваются.
17. Сведения об исчислении таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли указываются в декларации на товары электронной торговли.
18. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется плательщиком.
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли также иными лицами.
19. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется путем ее уплаты в срок, который установлен пунктом 5 статьи 3099 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей.
При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени в соответствии с пунктом 4 статьи 57 настоящего Кодекса.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене, в котором в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи подлежит уплате таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли в соответствии с законодательством этого государства-члена.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, получено в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 3099 настоящего Кодекса, подтверждение о наступлении обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.
20. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенный орган в порядке и в сроки, которые устанавливаются законодательством государств-членов, направляет плательщику таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли уведомление о не уплаченных в установленный срок суммах такой таможенной пошлины, за исключением случаев, предусмотренных абзацем первым пункта 21 настоящей статьи, и случаев, установленных законодательством государств-членов в соответствии с абзацем вторым пункта 21 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения предусмотренных таким уведомлением требований устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.

21. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы бапқа сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың төленбеу фактісі анықталған жағдайда, кеден органы осы баптың 20-тармағында көрсетілген хабарламаны жібермейді. Көрсетілген жағдайда электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 20-тармағында көрсетілген хабарлама жіберілмейтін өзге де жағдайлар белгіленуі мүмкін.
22. Осы баптың 20-тармағына сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 21-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда кеден органы осы баптың 23 - 27-тармақтарында көрсетілген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес осындай кедендік бажды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдайды.
23. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шараларға осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шаралар жатады.
24. Осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шараларға қосымша мүше мемлекеттердің заңнамасында оларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбеген электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану сияқты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу бойынша шара және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша өзге де шаралар белгіленуі мүмкін.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбеген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану осындай тауарларға қатысты осындай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.
25. Осы баптың 23 және 24-тармақтарында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар кеден органы осындай кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қабылданады.

21. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 20 настоящей статьи уведомление в случае выявления после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей статьей. В указанном случае обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, когда уведомление, указанное в пункте 20 настоящей статьи, не направляется.
22. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 20 настоящей статьи, а также в случаях, установленных законодательством государств-членов в соответствии с абзацем вторым пункта 21 настоящей статьи, таможенный орган принимает меры по взысканию такой таможенной пошлины в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса с учетом особенностей, указанных в пунктах 23 - 27 настоящей статьи.
23. К мерам по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли относятся меры, указанные в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса.
24. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса, законодательством государств-членов могут устанавливаться такая мера по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, как обращение взыскания на товары электронной торговли, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, и иные меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
Обращение взыскания на товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, в отношении которых таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли не уплачена, прекращает обязанность по уплате такой таможенной пошлины в отношении этих товаров.
25. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанные в пунктах 23 и 24 настоящей статьи, принимаются в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание такой таможенной пошлины.

26. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар мынадай:
1) кеден органы осындай кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген электрондық сауда тауарларына қатысты төленбеген кедендік бажды өндіріп алу мерзімі өтіп кеткен;
2) кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды өндіріп алу мүмкін болмаған, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомалары өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
3) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осындай кедендік бажды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 3099-бабының 2-тармағында көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
4) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 24-тармағының екінші абзацына сәйкес тоқтатылған;
5) осы Кодекске сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу міндеті туындаған жеке тұлға қайтыс болған немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ол қайтыс болды деп жарияланған жағдайда (осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тұлға жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда);
6) кеден органы өндіріп алуды жүргізетін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда қабылданбайды.
27. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды осы Кодекстің 69-бабында көрсетілген кеден органдары өндіріп алады.
3099-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оны төлеу мерзімі
1. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда - кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап осындай тауарлар декларантында туындайды.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда - осындай тауарлар декларантында мынадай мән-жайлар басталған:
1) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оны электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген және осы Кодекске сәйкес төленуге тиіс мөлшерде өндіріп алған;

26. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченной таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, установленный законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание такой таможенной пошлины, истек;
2) суммы таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
3) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в связи с уплатой такой таможенной пошлины либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 3099 настоящего Кодекса;
4) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в соответствии с абзацем вторым пункта 24 настоящей статьи;
5) наступление смерти физического лица, у которого в соответствии с настоящим Кодексом возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, или объявление его умершим в соответствии с законодательством государства-члена (в случае таможенного декларирования лицом, указанным в абзаце первом пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса, товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами);
6) иные случаи, установленные законодательством государства-члена, таможенным органом которого производится взыскание.
27. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли взыскивается таможенными органами, указанными в статье 69 настоящего Кодекса.
Статья 3099. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, срок ее уплаты
1. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникает у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом – у декларанта таких товаров с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом - у декларанта таких товаров при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и (или) ее взыскание в размерах, исчисленных в декларации на товары электронной торговли и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;

2) осы Кодекстің 3098-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылған;
3) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалуға дейін осы бапқа сәйкес осы тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы осындай жойылу немесе қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
4) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
5) кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезде туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу бойынша міндетке қатысты - кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартқан;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу бойынша міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған;
7) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын ұстап қалғанға дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органының осындай ұстап қалған;
8) қылмыстар туралы хабарды тексеру, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын егер бұрын осы Кодекстің 3095-бабына сәйкес тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты осы тауарларды қайтару туралы шешім қабылданғанға дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - оларға қатысты осындай шешім қабылданған мұндай тауарлар осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, уақытша сақтауға орналастырылған не шығарылған;

2) выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые в соответствии с пунктом 4 статьи 3098 настоящего Кодекса ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
4) конфискация или обращение товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
5) отказ таможенного органа в выпуске товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли. в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации такой декларации;
7) задержание таможенным органом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до такого задержания;
8) вывоз с таможенной территории Союза, размещение на временное хранение либо выпуск в соответствии с настоящим Кодексом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса), в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров в соответствии со статьей 3095 настоящего Кодекса не был произведен, - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до принятия такого решения;

9) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамы қолданылатын күніндегі қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың төленбеу фактісі анықталған;
10) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған осындай кедендік баж сомасына қатысты - осы Кодекстің 68-бабы 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу бойынша шаралар қолданбаған кезде тоқтатылады.
3. Комиссия, жеке тұлға сатып алған, әкелінетін (әкетілетін) сол бір электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі адамдарда түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаса, оның ішінде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет бір мүше мемлекетте туындап, ал осындай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар өзге мүше мемлекетте басталса, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ осындай мән-жайлардың туындауын растау бойынша кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты, осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген сомалар мөлшерінде төленуге тиіс.
5. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты, төлеу жөніндегі міндет жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін орындалуға тиіс (электрондық сауда тауарларын қатысты кедендік баж төлену тиіс).
6. Жеке тұлғалар дұрыс кедендік декларацияламай сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізген кезде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес есептеледі. Бұл ретте жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде нақты төленген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомалары қайта төленбейді (өндіріп алынбайды), ал мұндай кедендік баждың артық төленген және (немесе) өндіріліп алынған сомалары осы Кодекске сәйкес қайтарылуға жатады.

9) выявление после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса;
10) неприменение мер по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с подпунктом 4 пункта 4 статьи 68 настоящего Кодекса - в отношении суммы такой таможенной пошлины, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в случаях, когда в отношении одних и тех же ввозимых (ввезенных) товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе когда обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате такой таможенной пошлины, наступили в ином государстве-члене, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в размере сумм, исчисленных в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса в декларации на товары электронной торговли.
5. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли подлежит исполнению (таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате) до выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
6. При незаконном перемещении через таможенную границу Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, с недостоверным таможенным декларированием таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли исчисляется в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, суммы таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а излишне уплаченные и (или) взысканные суммы такой таможенной пошлины подлежат возврату в соответствии с настоящим Кодексом.

30910-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны
1. Жеке тұлғалар сатып алған әкелінетін электрондық сауда тауарларының құны электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда чектерде, шоттарда, банктік төлем құжаттарында және осындай тауарларды сатып алуға байланысты өзге де құжаттарда көрсетілген олардың қорытынды құны туралы ақпарат негізінде, ал электрондық сауда операторы кедендік операцияларды жасаған кезде - электрондық сауда операторы электрондық сауда алаңынан алған осындай тауарларды сатып алуға байланысты мәліметтердің (осындай ақпарат болған кезде) негізінде де мәлімделеді.
2. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны анық, саны айқындалған және құжатпен расталған ақпарат негізінде мәлімделуге тиіс.
3. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны, егер жеке тұлғалар сатып алған әкетілетін электрондық сауда тауарларының құнын айқындау осындай мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, кеден органына тауарларды кедендік декларациялау жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделеді.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын ұқсас тауарлардың бағасы туралы оның иелігінде бар ақпарат негізінде кеден органы кедендік бақылау нәтижелері бойынша мынадай:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда мұндай тауарлардың құны туралы мәліметтер болмаған не мұндай құжаттар болмаған;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда олар туралы мәліметтер бар тауарларды декларацияланатын электрондық сауда тауарларымен сәйкестендіру мүмкін болмаған;
3) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар және (немесе) мәліметтер декларацияланатын электрондық сауда тауарларының құны туралы мәліметтердің дұрыстығын растамаған;
4) ұқсас тауарлардың нарықтық құнымен салыстырғанда жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны айтарлықтай төмен болып жарияланған жағдайларда айқындайды.
5) Кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны туралы ақпарат ретінде, оның ішінде ұқсас тауарларды бөлшек сатуды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың каталогтарында және сайттарында көрсетілген мәліметтерді пайдалана алады.
6) Кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны туралы мәліметтердің дұрыстығын дәлелдеуге құқылы.
7) Осы бапты қолдану мақсатында ұқсас тауарлар деп Интернет желісіндегі электрондық сауда алаңдарында сатып алынған немесе салыстыру шарттарында сатуға ұсынылатын (ұсынылған), жеке тұлға сатып алған әкелінетін электрондық сауда тауарының сипаттамаларына жақын сипаттамалары бар, яғни жеке тұлға сатып алған декларацияланатын электрондық сауда тауарымен өзінің тауар белгісі, мақсаты, қолданылуы, сапалық, техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша салыстыруға келетін тауарлар түсініледі.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын айқындау кезінде ұқсас тауарлардың бағасы туралы ақпаратты пайдалану ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.";

Статья 30910. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Стоимость ввозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявляется в декларации на товары электронной торговли на основании информации об их итоговой стоимости, указанной в чеках, счетах, банковских платежных документах и иных документах, связанных с приобретением таких товаров, а при совершении таможенных операций оператором электронной торговли - также на основании сведений, связанных с приобретением таких товаров, полученных оператором электронной торговли от электронной торговой площадки (при наличии такой информации).
2. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, должна заявляться на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
3. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вывозимых с таможенной территории Союза, определяется в соответствии с законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого осуществляется таможенное декларирование товаров, и заявляется в декларации на товары электронной торговли, если определение стоимости вывозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, предусмотрено законодательством такого государства-члена.
4. Таможенный орган по результатам таможенного контроля определяет стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, на основании имеющейся в его распоряжении информации о цене на аналогичные товары в следующих случаях:
1) отсутствие в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, сведений о стоимости таких товаров либо отсутствие таких документов;
2) невозможность идентифицировать товары, сведения о которых содержатся в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с декларируемыми товарами электронной торговли;
3) документы и (или) сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подтверждают достоверность сведений о стоимости декларируемых товаров электронной торговли;
4) заявлена значительно более низкая стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, по сравнению с рыночной стоимостью аналогичных товаров.
5. В качестве информации о стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган может использовать в том числе сведения, указанные в каталогах и на сайтах иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.
6. Лицо, осуществляющее таможенное декларирование, вправе доказать достоверность сведений о стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявленных в декларации на товары электронной торговли.
7. Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который приобретен или предлагается (предлагался) к продаже на сопоставимых условиях на электронных торговых площадках в сети Интернет, имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара электронной торговли, приобретенного физическим лицом, то есть сопоставим с декларируемым товаром электронной торговли, приобретенным физическим лицом, по своему товарному знаку, назначению, применению, качественным, техническим и иным характеристикам.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться особенности использования информации о цене на аналогичные товары при определении стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.";

40) 311-бапта:
үшінші абзацтағы "қалған тауарлар," деген сөздерден кейін "Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары," деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзацтағы "сақтау үшін пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын," деген сөздерден кейін "электрондық сауда тауарларын сақтау үшін электрондық сауда операторларының пайдалануына арналған немесе олар пайдаланылатын," деген сөздермен толықтырылсын;
41) 319-баптың 1-тармағы "бажсыз сауда дүкендерінің аумақтары" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген электрондық сауда операторының құрылысжайлары, үй-жайлары (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдары (ашық алаңдардың бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
42) 379-баптың 1-тармағы "286-бабының 7-тармағында" деген сөздерден кейін ", 3096-баптың 8 және 9-тармақтарында" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 397-бапта:
1-тармақтағы "және бажсыз сауда дүкендері иелері" деген сөздер ", бажсыз сауда дүкендері иелері және электрондық сауда операторлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне" деген сөздерден кейін ", электрондық сауда операторларының тізіліміне" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші абзацының бірінші және екінші сөйлемдеріндегі "және 428-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында" деген сөздер ", 428-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 4293-бабының 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 399-бапта:
16-тармақта:
бірінші абзацта:
"Егер" деген сөзден кейін "заңды тұлға бір уақытта кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асырса (қызметті жүзеге асыруға үміткер болса), сондай-ақ егер" деген сөздермен толықтырылсын;
"және (немесе) кедендік тасымалдаушы" деген сөздер ", кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"407-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына" деген сөздерден кейін ", 4292-бабының 4-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11 - 13-тармақшалармен толықтырылсын:
"11) кеден өкілдерінің тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
12) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
13) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;";
мынадай мазмұндағы 31-тармақшамен толықтырылсын:
"31) электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне;";
4-тармақшадағы "экономикалық операторлар тізіміне енгізілген кезде осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына, 407-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына және 436-бабы 12 - 21-тармақтарына сәйкес айқындалған бір қамтамасыз етудің ең жоғарғы сомасы мөлшерінде беріледі" деген сөздер "экономикалық операторлар тізіліміне;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақшалармен толықтырылсын:
"5) кеден өкілдерінің тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;

40) в статье 311:
абзац третий после слов "территорию Союза," дополнить словами "товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, которые приобрели статус товаров Союза,";
абзац седьмой после слова "операторами," дополнить словами "предназначенные для использования или используемые операторами электронной торговли для хранения товаров электронной торговли,";
41) пункт 1 статьи 319 после слов "беспошлинной торговли" дополнить словами ", сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) оператора электронной торговли, указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса";
42) пункт 1 статьи 379 после слов "статьи 286" дополнить словами ", пунктами 8 и 9 статьи 3096";
43) в статье 397:
в пункте 1 слова "и владельцев магазинов беспошлинной торговли" заменить словами ", владельцев магазинов беспошлинной торговли и операторов электронной торговли";
пункт 2 после слова "торговли" дополнить словами ", реестр операторов электронной торговли";
в предложениях первом и втором абзаца второго пункта 4 слова "и подпунктом 1 пункта 1 статьи 428" заменить словами ", подпунктом 1 пункта 1 статьи 428, подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 4293";
44) в статье 399:
в пункте 16:
в абзаце первом:
после слов "В случае если" дополнить словами "юридическое лицо одновременно осуществляет деятельность (претендует на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, а также в случае если";
слова "и (или) таможенного перевозчика" заменить словами ", таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли";
после слов "статьи 407" дополнить словами ", пунктом 4 статьи 4292";
дополнить подпунктами 11 - 13 следующего содержания:
"11) в реестр таможенных представителей и реестр операторов электронной торговли;
12) в реестр таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;
13) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;";
дополнить подпунктом 31 следующего содержания:
"31) в реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;";
дополнить подпунктами 5 - 7 следующего содержания:
"5) в реестр таможенных представителей, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;

6) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
7) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына, 407-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына және 436-бабы 12 - 21-тармақтарына сәйкес айқындалған бір қамтамасыз етудің ең жоғарғы сомасы мөлшерінде беріледі.";
17-тармақтағы "және (немесе) кедендік тасымалдаушы" деген сөздер ", кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) мынадай мазмұндағы 601-тараумен толықтырылсын:
"601-тарау
Электрондық сауда операторы
4291-бап. Электрондық сауда операторының қызметі
1. Электрондық сауда операторы халықаралық шарттарға және кедендік реттеу саласындағы актілерге сәйкес кеден органы электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген мүше мемлекеттің аумағында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасайды.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды электрондық сауда операторы осындай тауарлардың декларанттары атынан жасайды.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік операцияларды тікелей жасайтын электрондық сауда операторларының жұмыскерлеріне қойылатын біліктілік талаптары және осындай тұлғаларға олардың осындай біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжатты беру шарттары белгіленуі мүмкін.
4292-бап. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға сай келетін, электрондық сауда тауарларын уақытша сақтауға және (немесе) электрондық сауда тауарларын сақтауға арналған, оның ішінде халықаралық почта алмасу орындарындағы (мекемелеріндегі) құрылысжайлардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдардың бөліктерінің) (бұдан әрі осы тарауда - құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) болуы. Егер құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) кеден органы электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы кеден органына өтінішті тіркеген күні жалға алынған болса, мұндай құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) қатысты жалға алу шарты кемінде 1 жыл мерзімге не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де мерзімге жасалуға тиіс;

6) в реестр таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
7) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов.";
в пункте 17 слова "и (или) таможенного перевозчика" заменить словами ", таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли";
45) дополнить главой 601 следующего содержания:
"Глава 601
Оператор электронной торговли
Статья 4291. Деятельность оператора электронной торговли
1. Оператор электронной торговли совершает таможенные операции в отношении товаров электронной торговли на территории государства-члена, таможенным органом которого он включен в реестр операторов электронной торговли, в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования.
Таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли от имени декларантов таких товаров.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться квалификационные требования к работникам операторов электронной торговли, непосредственно совершающим таможенные операции, и условия выдачи таким лицам документа, подтверждающего их соответствие таким квалификационным требованиям.
Статья 4292. Условия включения в реестр операторов электронной торговли
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве оператора электронной торговли, в реестр операторов электронной торговли являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), в том числе находящихся в местах (учреждениях) международного почтового обмена, предназначенных для временного хранения товаров электронной торговли и (или) для хранения товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и отвечающих требованиям, установленным в соответствии с законодательством государств-членов (далее в настоящей главе - сооружения (помещения, площадки)). Если сооружения (помещения, площадки) находятся в аренде, на день регистрации таможенным органом обращения в таможенный орган о включении в реестр операторов электронной торговли договор аренды в отношении таких сооружений (помещений, площадок) должен быть заключен на срок не менее 1 года либо на иной срок, устанавливаемый законодательством государств-членов о таможенном регулировании;

2) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде қамтамасыз ету;
3) кеден органына электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні:
белгіленген мерзімде кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, пайыздардың, өсімпұлдарды төлеу жөніндегі орындалмаған міндеттің;
заңды тұлғаға қатысты банкроттық рәсімін қозғау фактілерінің болмауы;
4) кеден органдарының ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйенің болуы не мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген электрондық сауда тауарлары туралы, осындай тауарлармен жасалған операциялар және осындай тауарларды сатып алған жеке тұлғалар туралы электрондық құжаттар мен мәліметтерді жіберу мақсатында кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық сауда операторының кеден органымен өзара іс-қимылының өзге де тәсілінің болуы;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын сақтандыру сомасына ұсынатын тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру салдарынан туындауы мүмкін электрондық сауда операторының азаматтық жауапкершілігі тәуекелін сақтандыру шартының болуы электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізудің қосымша шарттары белгіленуі мүмкін.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаның штатында мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген біліктілік талаптарына олардың сәйкестігін растайтын құжаты бар кемінде 2 жұмыскердің болуы осы тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарты болып табылатыны белгіленуі мүмкін.
4. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету мөлшерін Комиссия айқындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің Комиссия белгілеген мөлшерден асатын мөлшері, оның ішінде электрондық сауда операторының өз қызметінің саласын жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына немесе жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасаумен шектеуін ескере отырып, белгіленуі мүмкін.

2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, определяемом в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) отсутствие на день регистрации таможенным органом обращения в таможенный орган о включении в реестр операторов электронной торговли:
не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, пеней;
фактов возбуждения в отношении юридического лица процедуры банкротства;
4) наличие информационной системы, обеспечивающей взаимодействие с информационной системой таможенных органов, либо наличие иного предусмотренного законодательством государств-членов способа взаимодействия оператора электронной торговли с таможенным органом посредством информационной системы таможенных органов в целях направления электронных документов и сведений о товарах электронной торговли, операциях, совершенных с такими товарами, и физических лицах, приобретших такие товары;
5) наличие договора страхования риска гражданской ответственности оператора электронной торговли, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц, на страховую сумму, определяемую законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные условия включения юридического лица в реестр операторов электронной торговли.
3. Законодательством государств-членов может устанавливаться, что условием включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве оператора электронной торговли, в реестр операторов электронной торговли является наличие в штате этого лица не менее 2 работников, имеющих документ, подтверждающий их соответствие квалификационным требованиям, устанавливаемым законодательством государств-членов.
4. Размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, определяется Комиссией.
Законодательством государств-членов может быть установлен размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, превышающий размер, установленный Комиссией, в том числе с учетом ограничения оператором электронной торговли сферы своей деятельности совершением таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, или товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам.

4293-бап. Электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Мыналар:
1) электрондық сауда операторының осы Кодекстің 4295-бабы 1-тармағының 1, 2, 4-11-тармақшаларымен көзделген міндеттерді орындамауы;
2) осы Кодекстің 55-бабының 3-тармағына, 73-бабының 3-тармағына және 3098-бабының 20-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындамау, сондай-ақ егер өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу мерзімі осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген болса, оларды мерзімінде төлемеу;
3) электрондық сауда операторының оны электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару туралы өтініші;
4) электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы электрондық сауда операторын электрондық сауда операторлары тізілімінен алып тастау үшін негіздер болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару үшін қосымша негіздер белгіленуі мүмкін.
4294-бап. Электрондық сауда операторының құқықтары
1. Электрондық сауда операторы өз қызметін жүзеге асыру кезінде электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан электрондық сауда алаңдарынан кедендік операцияларды жасау үшін қажетті және осындай құжаттар мен мәліметтерді осы Кодексте белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін мерзімдерде сұратуға құқылы.
2. Егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаса, электрондық сауда операторы осы Кодекстің 84-бабының 1-тармағында көрсетілген құқықтарға ие болады, сондай-ақ осы Кодекстің 112-бабында көзделген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасауға құқылы.
3. Электрондық сауда операторы өз қызметінің саласын жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына немесе жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасаумен шектеуге құқылы.
4295-бап. Электрондық сауда операторының міндеттері мен жауапкершілігі

Статья 4293. Основания для исключения из реестра операторов электронной торговли
1. Основаниями для исключения оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли являются:
1) неисполнение оператором электронной торговли обязанностей, предусмотренных подпунктами 1, 2, 4 - 11 пункта 1 статьи 4295 настоящего Кодекса;
2) неисполнение в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 20 статьи 3098 настоящего Кодекса, обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также неуплата в срок пеней, процентов, если срок их уплаты установлен настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов;
3) заявление оператора электронной торговли об исключении его из реестра операторов электронной торговли;
4) ликвидация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли;
5) реорганизация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные основания для исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
Статья 4294. Права оператора электронной торговли
1. При осуществлении своей деятельности оператор электронной торговли вправе запрашивать у физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, у электронных торговых площадок документы и сведения, необходимые для совершения таможенных операций, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований.
2. Если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли, оператор электронной торговли обладает правами, указанными в пункте 1 статьи 84 настоящего Кодекса, а также вправе совершать таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары электронной торговли, предусмотренные статьей 112 настоящего Кодекса.
3. Оператор электронной торговли вправе ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, или товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам.
Статья 4295. Обязанности и ответственность оператора электронной торговли

1. Электрондық сауда операторы:
1) осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында, сондай-ақ осы Кодекстің 4292-бабының 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан және электрондық сауда алаңдарынаң алынған, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты, өзі және (немесе) жұмыскерлері жеке мақсатта пайдаланбауға, жария етпеуге және өзге тұлғаларға бермеуге;
3) оны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген кеден органын электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды осындай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе олардың өзгергені туралы өзіне белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде ұсынуға;
4) құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларының сақталуын қамтамасыз етуге;
5) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
6) осы Кодекстің 156-бабының 2-тармағында белгіленген кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын пайдалану шарттарын сақтауға;
7) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларының және құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;
8) кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларының және жеке тұлғалар сатып алған, кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жеке тұлғалар сатып алған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;
9) электрондық сауда операторының жұмыскерлері болып табылмайтын немесе осындай құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларына қатысты өкілеттіктері жоқ бөгде адамдарды кеден органдарының рұқсатынсыз құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) жібермеуге;

1. Оператор электронной торговли обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр операторов электронной торговли, установленные подпунктами 1, 2, 4 и 5 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 4292 настоящего Кодекса;
2) не разглашать, не использовать им и (или) его работниками в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, и электронных торговых площадок информацию, составляющую коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством государств-членов;
3) информировать таможенный орган, включивший его в реестр операторов электронной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр операторов электронной торговли, и представить документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
4) обеспечивать сохранность товаров электронной торговли, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках);
5) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
6) соблюдать условия использования товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, установленные пунктом 2 статьи 156 настоящего Кодекса;
7) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках), и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
8) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (из помещений, с площадок), и представлять таможенным органам отчетность о товарах, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (из помещений, с площадок), в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
9) не допускать в сооружения (в помещения, на площадки) посторонних лиц, не являющихся работниками оператора электронной торговли или не обладающих полномочиями в отношении товаров электронной торговли, находящихся в таких сооружениях (в помещениях, на площадках), без разрешения таможенных органов;

10) кеден органдарының лауазымды адамдарының құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларына қол жеткізуіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
11) осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген ақпараттық жүйе арқылы кеден органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
12) осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.
2. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда заңды тұлға:
1) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты - осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасауды қамтамасыз етуге;
2) басқа электрондық сауда операторы уақытша сақтауға орналастырған электрондық сауда тауарларына қатысты - электрондық сауда операторларының тізілімінен осындай заңды тұлға шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде, осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде тауарларды шығарумен байланысты кедендік рәсімдердің жасалуын қамтамасыз ету қажеттілігі туралы осындай басқа электрондық сауда операторларын хабардар етуге;
3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты - осы Кодекстің 3096-бабының 7-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауға міндетті.
3. Егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялау мен өзге де кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаған жағдайда, онда ол осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасауға міндетті. Кедендік төлемдерді төлеу декларанттың ақшалай қаражаты (ақшасы) есебінен жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайда декларант осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасамайды.
4. 3096-баптың 4-тармағының 1-тармақшасында көзделген кедендік операциялар жасалған жағдайда электрондық сауда операторы осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4 және 6-тармақшаларында көзделген әрекеттерді жасауға міндетті. Кедендік төлемдерді, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу электрондық сауда тауарларын сатып алған жеке тұлғаның ақшалай қаражаты (ақшасы) есебінен жүргізіледі.

10) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам электронной торговли, находящимся в сооружениях (в помещениях, на площадках);
11) осуществлять взаимодействие с таможенными органами посредством информационной системы, указанной в подпункте 4 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса;
12) соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств- членов о таможенном регулировании.
2. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано:
1) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, - обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;
2) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение другим оператором электронной торговли, - в течение 3 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли, известить такого другого оператора электронной торговли о необходимости обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;
3) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, - завершить действие таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктом 7 статьи 3096 настоящего Кодекса.
3. В случае если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершает оператор электронной торговли, то он обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей производится за счет денежных средств (денег) декларанта.
В указанном случае декларант не совершает действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса.
4. В случае совершения таможенных операций, предусмотренных подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096, оператор электронной торговли обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 и 6 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится за счет денежных средств (денег) физического лица, приобретшего товары электронной торговли.

5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген міндеттерді орындамағаны үшін электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда анық емес мәліметтер бергені үшін, сондай-ақ жарамсыз, оның ішінде жалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынғаны үшін электрондық сауда операторы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.";
46) 436-баптың 22-тармағындағы "және (немесе) кеден тасымалдаушыларының тізіліміне" деген сөздер ", кеден тасымалдаушыларының тізіліміне және (немесе) электрондық сауда операторларының тізіліміне" деген сөздермен ауыстырылсын, "немесе кеден тасымалдаушысы" деген сөздер ", кеден тасымалдаушысы және (немесе) электрондық сауда операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 449-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
1. Одақтың кедендік аумағындағы кез келген кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беруге жол беретін Одақ шеңберіндегі халықаралық шарт күшіне енгенге дейін:
1) тауарларға арналған декларация:
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мүше мемлекеттің тұлғасы, сондай-ақ осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 2-тармақшасының екінші абзацында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болып табылса, тауарлар декларанты болып табылатын тұлға мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тіркелген не оның аумағында тұрақты тұратын болса кеден органына;
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 2-тармақшасының үшінші немесе төртінші абзацында не осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болса, аумағында декларацияланатын тауарлар орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына;
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлға тауарлар декларанты болып табылса, мұндай тұлға және декларацияланатын тауарлар орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына беріледі;
2) электрондық сауда тауарларына арналған декларация:
егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацына сәйкес осындай тауарлардың декларанты бола алатын тұлға жүзеге асыратын болса, электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын мүше мемлекеттің кеден органына беріледі;
егер электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асыратын болса, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда операторы болып табылатын тұлға құрылған (тіркелген) және аумағында электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) болса сол мемлекеттің кеден органына беріледі;

5. За неисполнение обязанностей, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, за заявление в декларации на товары электронной торговли недостоверных сведений, а также за представление недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, оператор электронной торговли несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.";
46) в пункте 22 статьи 436 слова "и (или) реестр таможенных перевозчиков" заменить словами ", реестр таможенных перевозчиков и (или) реестр операторов электронной торговли", слова "или таможенного перевозчика" заменить словами ", таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли";
47) пункт 1 статьи 449 изложить в следующей редакции:
"1. До вступления в силу международного договора в рамках Союза, допускающего подачу декларации на товары, декларации на товары электронной торговли любому таможенному органу на таможенной территории Союза:
1) декларация на товары подается:
таможенному органу государства-члена, в соответствии с законодательством которого создано, зарегистрировано либо на территории которого постоянно проживает лицо, являющееся декларантом товаров, если декларантом товаров выступает лицо государства-члена, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, а также иностранное лицо, указанное в абзаце втором подпункта 2 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства-члена, на территории которого находятся декларируемые товары, если декларантом товаров выступает иностранное лицо, указанное в абзаце третьем или четвертом подпункта 2 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса либо подпункте 5 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства-члена, на территории которого находятся декларируемые товары и лицо, указанное в подпункте 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, если декларантом товаров выступает такое лицо;
2) декларация на товары электронной торговли подается:
таможенному органу государства-члена, на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется лицом, которое в соответствии с абзацем первым пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса может выступать декларантом таких товаров;
таможенному органу государства-члена, в соответствии с законодательством которого создано (зарегистрировано) лицо, являющееся оператором электронной торговли, и на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли осуществляется оператором электронной торговли.";