Аквашаруашылық туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 12 маусымдағы № 193-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 24-б. қараңыз.
Қолданушылардың назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
2) аквашаруашылық объектілері – аквашаруашылық субъектілері көбейтетін және (немесе) күтіп-ұстайтын, өсіретін балықтар, су моллюскалары және шаян тәрізділер;
3) аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтары – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге, сондай-ақ су айдындарына балық жіберуге арналған олардың ұрықтандырылған уылдырығы, дернәсілдері, шабақтары, бір жылдық және екі жылдық шабақтары;
4) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме (бұдан әрі – биологиялық негіздеме) – зерттеулер мен ғылыми деректер, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің, балық өсіру тоғандарының, балық өсіру бассейндерінің ағымдағы жай-күйі мен әлеуетін бағалау, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты технологияларды қолдану нәтижесінде әзірленген ғылыми негізделген ұсынымдар кешені;
5) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
7) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі – уәкілетті органның аквашаруашылықтың дамуын мониторингтеу мен талдауға, аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізуге және аквашаруашылық объектілерінің, оның ішінде оларды қайта өңдеу өнімдерінің қадағалануына, сондай-ақ аквашаруашылық саласында деректер мен мәліметтерді жинауға және қалыптастыруға, цифрландыруды қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйесі;
8) балық өсіру – аквашаруашылықтың балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты бағыты;
9) балық өсіру бассейні – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге арналған, жерге батырып орнатылмаған сыйымдылық және (немесе) конструкция;
10) балық өсіру объектілері – су қорғау белдеуінде салынатын, техникалық персоналдың болуы, уылдырықты инкубациялау, аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын өсіру, аквашаруашылық өнімін, азық-жемді, аулау құралдарын, арнаулы құрылғыларды
(тор қоршамаларды) сақтау, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін қорғау үшін жабдықты орналастыруға арналған күрделі емес құрылысжайлар (мобильді кешен, бір шатырдың астына алынған немесе жеке тұрған контейнер түрінде жасалған құрылыстар);

Об аквакультуре
Закон Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 193-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 24.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования ИЗПИ создано СОДЕРЖАНИЕ
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) аквакультура – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) объекты аквакультуры – рыбы, водные моллюски и ракообразные, которые разводятся и (или) содержатся, выращиваются субъектами аквакультуры;
3) молодь объектов аквакультуры – оплодотворенная икра, личинки, сеголетки, годовики и двухлетки объектов аквакультуры, предназначенные для их разведения и (или) содержания, выращивания, а также зарыбления водоемов;
4) рыбоводно-биологическое обоснование в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование) – комплекс научно-обоснованных рекомендаций, разработанных в результате исследований и научных данных, оценки текущего состояния и потенциала рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов, а также применения технологий, связанных с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
5) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;
6) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
7) информационная система аквакультуры – информационная система уполномоченного органа, предназначенная для мониторинга и анализа развития аквакультуры, ведения реестра субъектов аквакультуры и прослеживаемости объектов аквакультуры, в том числе продуктов его переработки, а также для сбора и формирования данных и сведений, обеспечения цифровизации в области аквакультуры;
8) рыбоводство – направление аквакультуры, связанное с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб;
9) рыбоводный бассейн – емкость и (или) конструкция, непрочно связанные с землей, предназначенные для разведения и (или) содержания, выращивания объектов аквакультуры;
10) рыбоводные объекты – некапитальные сооружения (мобильный комплекс, строения контейнерного исполнения, взятые под одну крышу или отдельно стоящие), возводимые на водоохранной полосе, предназначенные для нахождения технического персонала, оборудований для инкубации икры, подращивания молоди объектов аквакультуры, хранения продукции аквакультуры, кормов, орудий лова, специальных устройств (садков), а также охраны объектов аквакультуры;

11) балық өсіру тоғаны – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге арналған жасанды түрдегі технологиялық су айдыны, оған су шаруашылығы және (немесе) гидротехникалық құрылысжайлар немесе өзге де құрылғылар арқылы су толтырылады;
12) тұйықталған сумен жабдықтау қондырғысы – аквашаруашылықты жүргізу үшін суды тиімді пайдалану мақсатында механикалық және биологиялық тазарту мен өзге де компоненттер қолданыла отырып, суды тұйықталған цикл бойынша айналдыру жүйесі бар қондырғы.
2-бап. Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
3-бап. Осы Заңның мақсаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның мақсаттары мыналар болып табылады:
1) жаңа өндірістерді құру және (немесе) жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту арқылы аквашаруашылықты орнықты дамыту;
2) бәсекеге қабілетті аквашаруашылық объектілерін өсіру көлемін ұлғайту;
3) аквашаруашылық объектілерінің адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз болуы.
2. Осы Заңның міндеттері мыналар болып табылады:
1) инвестициялық ахуалды жетілдіру және аквашаруашылық объектілері мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің экспорттық әлеуетін дамыту;
2) аквашаруашылық субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру үшін аквашаруашылық саласында инновациялық және (немесе) индустриялық технологиялар мен процестердің енгізілуін қолдау;
3) аквашаруашылық саласында ғылымды дамыту, жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
4) ішкі нарықты отандық аквашаруашылық өнімімен молықтыру;
5) аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік ынталандыру;
6) "Органикалық өнім өндірісі және айналымы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аквашаруашылықтың органикалық өнімі өндірісін дамытуды қамтамасыз ету.
4-бап. Аквашаруашылық саласындағы заңнамалық реттеудің қағидаттары
Аквашаруашылық саласындағы заңнамалық реттеудің қағидаттары мыналар болып табылады:
1) су биологиялық ресурстарына және олардың мекендеу ортасына зиян келтірілуіне жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ұтымды пайдалану;
2) тұтынушылар, аквашаруашылық субъектілері, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер және мемлекет мүдделерінің теңгерімі;

11) рыбоводный пруд – искусственно созданный технологический водоем, предназначенный для разведения и (или) содержания, выращивания объектов аквакультуры, который наполняется водой посредством водохозяйственных и (или) гидротехнических сооружений или иных устройств;
12) установка замкнутого водоснабжения – установка с системой циркуляции воды по замкнутому циклу с применением механической и биологической очистки и иных компонентов в целях эффективного использования воды для ведения аквакультуры.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в области аквакультуры
1. Законодательство Республики Казахстан в области аквакультуры основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
Статья 3. Цели и задачи настоящего Закона
1. Целями настоящего Закона являются:
1) устойчивое развитие аквакультуры путем создания новых и (или) расширения действующих производств;
2) увеличение объемов выращивания конкурентоспособных объектов аквакультуры;
3) безопасность объектов аквакультуры для жизни и здоровья человека и окружающей среды.
2. Задачами настоящего Закона являются:
1) совершенствование инвестиционного климата и развитие экспортного потенциала объектов аквакультуры и продуктов ее переработки;
2) поддержка внедрения инновационных и (или) индустриальных технологий и процессов в области аквакультуры для повышения эффективности деятельности субъектов аквакультуры;
3) развитие науки, подготовка и повышение квалификации работников в области аквакультуры;
4) насыщение внутреннего рынка отечественной продукцией аквакультуры;
5) государственное стимулирование в области аквакультуры;
6) обеспечение развития производства органической продукции аквакультуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О производстве и обороте органической продукции".
Статья 4. Принципы законодательного регулирования в области аквакультуры
Принципами законодательного регулирования в области аквакультуры являются:
1) рациональное использование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с целью недопущения вреда водным биологическим ресурсам и среде их обитания;
2) баланс интересов потребителей, субъектов аквакультуры, субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры и государства;

3) аквашаруашылық саласындағы ақпараттың қолжетімділігі мен жеке және (немесе) заңды тұлғалардың аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік реттеуге қатысуы;
4) су жануарларының бөгде немесе генетикалық модификацияланған түрлерін интродукциялауға жол бермеу;
5) аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік реттеудің тиімділігі.
2-тарау. АКВАШАРУАШЫЛЫҚ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің аквашаруашылық саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
6-бап. Уәкілетті органның, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің аквашаруашылық саласындағы құзыреті
1. Уәкілетті орган:
1) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
2) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
3) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аквашаруашылық саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;
4) аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
5) бюджет қаражаты есебінен аквашаруашылықты дамыту жай-күйіне бағалау жүргізуді ұйымдастырады;
6) аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – осы Заңның 24-б. қараңыз.
7) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – осы Заңның 24-б. қараңыз.
8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізеді;
9) аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10) аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізеді;
11) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттар талаптарының және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуына мониторинг жүргізеді;

3) доступность информации в области аквакультуры и участие физических и (или) юридических лиц в государственном регулировании в области аквакультуры;
4) недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов водных животных;
5) эффективность государственного регулирования в области аквакультуры.
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ АКВАКУЛЬТУРЫ
Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области аквакультуры
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области аквакультуры и организует их осуществление;
2) выполняет иные функции, возложенные Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 6. Компетенция уполномоченного органа, ведомства и его территориальных подразделений в области аквакультуры
1. Уполномоченный орган:
1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области аквакультуры в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области аквакультуры в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
4) разрабатывает и утверждает правила проведения оценки состояния развития аквакультуры;
5) организует проведение оценки состояния развития аквакультуры за счет бюджетных средств;
6) осуществляет государственный контроль в области аквакультуры;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) пункта 1 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии со ст. 24 настоящего Кодекса.
7) разрабатывает и утверждает правила ведения информационной системы аквакультуры;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) пункта 1 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии со ст. 24 настоящего Кодекса.
8) ведет информационную систему аквакультуры;
9) разрабатывает и утверждает правила ведения реестра субъектов аквакультуры;
10) ведет реестр субъектов аквакультуры;
11) проводит мониторинг исполнения условий договоров на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности и плана развития субъекта аквакультуры;

12) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері өз қызметін уәкілетті орган белгілеген және осы Заңда белгіленген құзырет шегінде жүзеге асырады.
7-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының аквашаруашылық саласындағы құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) құзыреті шегінде аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) аквашаруашылық субъектілерін және аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді субсидиялауды жүзеге асырады;
3) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. АКВАШАРУАШЫЛЫҚ САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТТІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ ШАРТТАРЫ
8-бап. Аквашаруашылық субъектілері қызметінің түрлері
1. Аквашаруашылық субъектілері мынадай қызмет түрлерін:
1) оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыру арқылы онда балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты көл-тауар шаруашылық қызметін;
2) балықтарды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің акваториясында орналасқан арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты тор қоршама шаруашылық қызметін;
3) балық өсіру тоғандарын және (немесе) балық өсіру бассейндерін пайдалана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты тоған шаруашылық қызметін;
4) балық өсіру бассейндерін пайдаланып және тұйықталған сумен жабдықтау қондырғысын қолдана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты индустриялық шаруашылық қызметін;
5) аквашаруашылық объектілерін ұрықтандыру, уылдырығын инкубациялау арқылы олардың құртшабақтарын алу, сондай-ақ жасанды түрдегі жағдайларда аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын өсіру мақсатында оларды көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты өсімді молайту шаруашылық қызметін жүзеге асырады.
Аквашаруашылық субъектілері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бір немесе одан да көп қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.
2. Аквашаруашылық субъектілерінің қызметі агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қызметке жатады және осы Заңда реттелмеген бөлігінде Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде регламенттеледі.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың және мемлекеттік орман қорының аумағында, оның ішінде су объектілерінде балық өсіруді жүргізу Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасында және Қазақстан Республикасының орман заңнамасында реттеледі.

12) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Ведомство уполномоченного органа и его территориальные подразделения осуществляют свою деятельность в пределах компетенции, установленной уполномоченным органом и настоящим Законом.
Статья 7. Компетенция местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы в области аквакультуры
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы:
1) реализуют в пределах компетенции государственную политику в области аквакультуры;
2) осуществляют субсидирование субъектов аквакультуры и субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры;
3) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. ОСНОВНЫЕ УСЛОВИЯ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ В ОБЛАСТИ АКВАКУЛЬТУРЫ
Статья 8. Виды деятельности субъектов аквакультуры
1. Субъекты аквакультуры осуществляют следующие виды деятельности:
1) озерно-товарная хозяйственная деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах путем полной или частичной замены их ихтиофауны;
2) садковая хозяйственная деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
3) прудовая хозяйственная деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных прудов и (или) рыбоводных бассейнов;
4) индустриальная хозяйственная деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных бассейнов и применением установки замкнутого водоснабжения;
5) воспроизводственная хозяйственная деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры в целях получения их молоди путем оплодотворения, инкубации икры, а также подращивания молоди объектов аквакультуры в искусственно созданных условиях.
Субъекты аквакультуры вправе осуществлять один или более видов деятельности, указанных в части первой настоящего пункта.
2. Деятельность субъектов аквакультуры относится к деятельности в сфере агропромышленного комплекса и в части, не урегулированной настоящим Законом, регламентируется законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Ведение рыбоводства на территории, в том числе водных объектах особо охраняемых природных территорий и государственного лесного фонда, регулируется законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий и лесным законодательством Республики Казахстан.

9-бап. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
1. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері маңызы бойынша халықаралық, республикалық және жергілікті болып бөлінеді.
Халықаралық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне уәкілетті орган су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасы мен іргелес мемлекеттер аумағында орналасқан су айдындары жатады.
Республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне уәкілетті орган су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен тізбеге енгізілген, екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан су айдындары және (немесе) учаскелер жатады.
Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясымен және уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен келісуден кейін бекіткен тізбеге енгізілген барлық қалған су айдындары және (немесе) учаскелер жатады.
2. Халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбелеріне паспорттау негізінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін перспективалы деп танылған су айдындары және (немесе) учаскелер енгізіледі. Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше көзделмесе, паспорттауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ғылыми зерттеулер негізінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін су қоймаларында ғылыми зерттеулер жүргізу кезінде су қоймасының техникалық параметрлеріне негізделген судың ең төмен деңгейі ескеріледі.
3. Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесінде жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаның жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскесінде орналасқан су айдыны болмаған жағдайда мұндай тұлғалар уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес оны паспорттау үшін өз қаражаты есебінен ғылыми зерттеулер жүргізуге құқылы.

Статья 9. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
1. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности по значению подразделяются на международные, республиканские и местные.
К рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам международного значения относятся водоемы, расположенные на территории Республики Казахстан и сопредельных государств, включенные в перечень, утвержденный уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда.
К рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам республиканского значения относятся водоемы и (или) участки, расположенные на территории двух и более областей, включенные в перечень, утвержденный уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда.
К рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам местного значения относятся все остальные водоемы и (или) участки, включенные в перечень, утвержденный местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов и территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа.
2. В перечни рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного, республиканского и местного значения включаются водоемы и (или) участки, признанные перспективными для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на основании паспортизации. Паспортизация осуществляется на основании научных исследований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом, за счет бюджетных средств, если иное не предусмотрено пунктом 3 настоящей статьи.
При проведении научных исследований на водохранилищах для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности учитывается минимальный уровень воды, обусловленный техническим параметром водохранилища.
3. В случае отсутствия в перечне рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения водоема, расположенного на земельном участке, находящемся в частной собственности и (или) во временном землепользовании физического и (или) негосударственного юридического лица, такие лица вправе за счет собственных средств проводить научные исследования для его паспортизации в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.

4. Халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін осы Заңның 10 және 11-баптарында көзделген тәртіппен бекітіп беріледі.
5. Бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, оның ішінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін берілген су қорғау белдеулері шегінде мыналарға:
1) суару алаңдарын және ортақ су пайдалану тәртібімен су айдындарының ластануын және қоқыстануын болғызбайтын басқа да құрылғыларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы жануарларын суаруға;
2) су айдындарының сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластануы, қоқыстануы, сарқылуы) шаруашылық және өзге де қызметке;
3) осы Заңның 14-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әуесқой (спорттық) балық аулауға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де іс-әрекетке тыйым салынады.
10-бап. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметі
1. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметі бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі, биологиялық негіздеме және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспары болған кезде жүзеге асырылады.
2. Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері, егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, уәкілетті орган бекіткен қағидаларға және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес конкурс қорытындысы бойынша уәкілетті органның шешімімен бекітіп беріледі.
Балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне жатқызылған су айдынында және (немесе) оның бір бөлігінде барлық су айдынын пайдалану құқығынсыз көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығын беру балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру болып табылады.
Қатысушы конкурсқа қатысу үшін уәкілетті орган бекіткен қағидаларда белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде кепілді жарна енгізеді.
3. Уәкілетті орган конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың екінші бөлігінің қолданысы 01.01.2027 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бөлік осы Заңның 23-бабы 4-тармақтағы редакцияда қолданыста болады.
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясымен келісілгеннен кейін уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі, уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы ашық қолжетімділікте орналастырылады.

4. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного, республиканского и местного значения для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности закрепляются в порядке, предусмотренном статьями 10 и 11 настоящего Закона.
5. На закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, в том числе в пределах водоохранных полос, предоставленных для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, запрещаются:
1) водопой сельскохозяйственных животных, за исключением водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водоемов в порядке общего водопользования;
2) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водоемов;
3) любительское (спортивное) рыболовство, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 14 настоящего Закона;
4) иное, предусмотренное законами Республики Казахстан.
Статья 10. Озерно-товарная и (или) садковая хозяйственная деятельность
1. Озерно-товарная и (или) садковая хозяйственная деятельность осуществляется при наличии закрепленного рыбохозяйственного водоема и (или) участка, биологического обоснования и плана развития субъекта аквакультуры.
2. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки закрепляются решением уполномоченного органа по итогам конкурса в соответствии с правилами и квалификационными требованиями, предъявляемыми к участникам конкурса, утвержденными уполномоченным органом, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Закреплением рыбохозяйственного водоема и (или) участка является предоставление права ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на водоеме и (или) его части, отнесенных к рыбохозяйственному водоему и (или) участку, без права пользования всем водоемом.
Для участия в конкурсе участником вносится гарантийный взнос в размере, порядке и сроки, которые установлены правилами, утвержденными уполномоченным органом.
3. Уполномоченным органом формируется список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс.
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 3 приостановлено до 01.01.2027 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4 ст.23.
Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, размещается в открытом доступе посредством информационной системы аквакультуры, интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов в порядке и сроки, которые определены уполномоченным органом.

4. Конкурс қорытындысы бойынша уәкілетті орган конкурс жеңімпазымен уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шартын жасасады.
Аквашаруашылық субъектісі көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шартын жасасқаннан кейін ол жасалған кезден бастап күнтізбелік бір жыл ішінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес биологиялық негіздемені әзірлеуді және уәкілетті органмен келісуді қамтамасыз етуге міндетті.
Аквашаруашылық субъектісі биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысанға сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын бекітеді.
5. Жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толық орналасқан, конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізіміне енгізілген жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері олардың өтінімі бойынша уәкілетті орган бекіткен қағидаларға және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес уәкілетті органның шешімімен конкурс өткізілмей оларға бекітіп беріледі.
Екі және одан да көп жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде орналасқан, конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізіміне енгізілген жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері уәкілетті орган бекіткен қағидаларға және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес және басқа меншік иелері және (немесе) жер пайдаланушылар көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру құқығынан жазбаша бас тартқан жағдайда уәкілетті органның шешімімен оның өтінімі бойынша конкурс өткізілмей олардың біреуіне бекітіп беріледі.
6. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру мерзімі он жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімді құрайды, ол су айдындарын және (немесе) учаскелерді паспорттау негізінде айқындалады.
7. Аквашаруашылық субъектісінің көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың мерзімі аяқталғанға дейін үш айдан кешіктірмей және үш жылдан ерте емес мерзімде жаңа шарт жасасуға құқығы бар. Жасалған шартты тиісінше орындаған және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда уәкілетті орган аквашаруашылық субъектісімен көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жаңа шарт жасасады. Бұл ретте көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған жаңа шарт бұрын жасалған шарттың мерзімінен немесе балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында көрсетілген мерзімнен аспайтын мерзімге жасалады.
Жаңа шарт жасауға өтінім берген кезде аквашаруашылық субъектісінде келісілген биологиялық негіздеме болуы және ол уәкілетті органмен келісу бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жаңа шарт жасасқан күннен бастап бір ай ішінде уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысанға сәйкес аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын бекітуге міндетті.

4. По итогам конкурса уполномоченный орган заключает с победителем конкурса договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом.
Субъект аквакультуры после заключения договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности обязан в течение одного календарного года с момента его заключения обеспечить разработку биологического обоснования и согласование с уполномоченным органом в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
Субъект аквакультуры в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с уполномоченным органом утверждает план развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой, утвержденной уполномоченным органом.
5. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании физических и (или) негосударственных юридических лиц, включенные в список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке решением уполномоченного органа в соответствии с правилами и квалификационными требованиями, предъявляемыми к участникам конкурса, утвержденными уполномоченным органом.
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании у двух и более физических и (или) негосударственных юридических лиц, включенные в список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс, закрепляются за одним из них без проведения конкурса по его заявке решением уполномоченного органа в соответствии с правилами и квалификационными требованиями, предъявляемыми к участникам конкурса, утвержденными уполномоченным органом, и при условии письменного отказа других собственников и (или) землепользователей от права осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
6. Срок закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности составляет от десяти до сорока девяти лет, который определяется на основании паспортизации водоемов и (или) участков.
7. Субъект аквакультуры не позднее чем за три месяца и не ранее трех лет до истечения срока договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности имеет право на заключение нового договора. Уполномоченный орган заключает с субъектом аквакультуры новый договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности при условии надлежащего выполнения заключенного договора и соответствия квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам конкурса. При этом новый договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности заключается на срок, не превышающий срока ранее заключенного договора или срока, указанного в паспорте рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
Субъект аквакультуры при подаче заявки на заключение нового договора обязан иметь согласованное биологическое обоснование и в течение месяца со дня заключения нового договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности по согласованию с уполномоченным органом утвердить план развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой, утвержденной уполномоченным органом.

8. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт мынадай жағдайларда:
1) аквашаруашылықты жүргізуден ерікті түрде жазбаша бас тартылғанда;
2) аквашаруашылық субъектісінің қызметі тоқтатылғанда;
3) шарттың талаптары және (немесе) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасының талаптары күнтізбелік екі жыл ішінде үш рет және (немесе) одан да көп бұзылғанда;
4) осы баптың 4-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген міндеттемелер орындалмағанда;
5) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесі мәжбүрлеп иеліктен шығарылғанда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
9. Аквашаруашылық субъектілері осы баптың 8-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген немесе осы Заңның 11-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген міндеттемелерді орындамаған жағдайларда көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізіліміне (бұдан әрі – жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізілімі) енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақтың екінші бөлігінің қолданысы 01.01.2027 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бөлік осы Заңның 23-бабы 4-тармақтағы редакцияда қолданыста болады.
Жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізілімін уәкілетті орган соттардың заңды күшіне енген шешімдері негізінде аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде қалыптастырады.
Жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізіліміне енгізілген тұлғалар, сондай-ақ басшылары мен құрылтайшылары жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізіліміндегі заңды тұлғаларды басқаруға, құруға, олардың жарғылық капиталына қатысуға байланысы бар заңды тұлғалар жосықсыз аквашаруашылық субъектілері тізіліміне енгізілген күннен бастап бес жыл ішінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беруге өтінім беруге құқылы емес.
11-бап. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп берудің ерекше тәртібі
1. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келген және ол міндеттемелерді қабылдаған кезде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына уәкілетті органның шешімімен конкурс өткізілмей бекітіп беріледі.
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері мынадай:

8. Договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности может быть досрочно расторгнут в следующих случаях:
1) добровольного письменного отказа от ведения аквакультуры;
2) прекращения деятельности субъекта аквакультуры;
3) нарушения условий договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан в области аквакультуры три и более раза в течение двух календарных лет;
4) неисполнения обязательств, предусмотренных частями второй и третьей пункта 4 настоящей статьи;
5) принудительного отчуждения земельного участка для государственных нужд.
9. Субъекты аквакультуры в случаях, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 8 настоящей статьи, или неисполнения обязательств, предусмотренных в части второй пункта 5 статьи 11 настоящего Закона, вносятся в реестр недобросовестных субъектов аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную деятельность (далее – реестр недобросовестных субъектов аквакультуры).
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 9 приостановлено до 01.01.2027 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4 ст.23.
Реестр недобросовестных субъектов аквакультуры формируется в информационной системе аквакультуры уполномоченным органом на основании решений судов, вступивших в законную силу.
Лица, включенные в реестр недобросовестных субъектов аквакультуры, а также юридические лица, руководители и учредители которых связаны с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц, находящихся в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры, не вправе подавать заявку на закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности в течение пяти лет со дня включения в реестр недобросовестных субъектов аквакультуры.
Статья 11. Особый порядок закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
1. Участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности закрепляются решением уполномоченного органа в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом, за юридическими лицами Республики Казахстан без проведения конкурса при соответствии юридического лица Республики Казахстан требованиям и принятии им обязательств, установленных настоящим Законом.
Участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности закрепляются в целях реализации проектов по:

1) жаңа өндірістерді құру жөніндегі және қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, өндірістік объектілер құрылысына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз елу мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін;
2) жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту, оның ішінде өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғырту жөніндегі және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жобаларды іске асыру мақсатында бекітіп беріледі.
2. Уәкілетті орган жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімін қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың екінші бөлігінің қолданысы 01.01.2027 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бөлік осы Заңның 23-бабы 4-тармақтағы редакцияда қолданыста болады.
Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімі су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен және тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен келісілгеннен кейін уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі, уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы ашық қолжетімділікте орналастырылады.
3. Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері болған кезде Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес өтінім мен құжаттарды уәкілетті органға жібереді.
4. Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруге өтінім жіберген кезде мынадай талаптарға сай болуға тиіс:
1) жобаның бизнес-жоспары мен жұмыс бағдарламасының болуы;
2) екінші деңгейдегі банкте және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мөлшерден кем емес көлемдегі қаражаттың немесе жобаның бизнес-жоспарында көрсетілген қаражаттың болуы;

1) созданию новых производств и предусматривающих осуществление инвестиций в строительство производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей, в размере не менее стапятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
2) расширению действующих производств, в том числе реконструкции и модернизации производственных и перерабатывающих мощностей, и предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее статысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
2. Уполномоченным органом формируется список участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта.
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 2 приостановлено до 01.01.2027 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4 ст.23.
Список участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта размещается в открытом доступе посредством информационной системы аквакультуры, интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда и местными исполнительными органами соответствующих областей в порядке и сроки, которые определены уполномоченным органом.
3. При наличии участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения, указанных в части первой пункта 2 настоящей статьи, юридические лица Республики Казахстан направляют в уполномоченный орган заявку и документы в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
4. Юридические лица Республики Казахстан при направлении заявки на закрепление участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта должны соответствовать следующим требованиям:
1) наличие бизнес-плана и рабочей программы проекта;
2) наличие средств в объеме, не менее размера, указанного в части второй пункта 1 настоящей статьи, или средств, указанных в бизнес-плане проекта, в банке второго уровня и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;

3) салықтық берешектің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болмауы;
4) орындалмаған шарттық міндеттемелердің болмауы (бұрын оларға балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіп берілген тұлғалар үшін).
5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шартын уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан бойынша жасасады.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шартын жасасқаннан кейін осы Заңның 10-бабы 4-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген талаптарды орындауға міндетті.
6. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру кезінде Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына мынадай міндеттемелер жүктеледі:
1) аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес балық өсіру көлемін сақтау;
2) жобаның бизнес-жоспары мен жұмыс бағдарламасын сақтау;
3) қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, жаңа өндірістік объектілерді салу немесе өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғыртуды қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның қолданысы 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақша осы Заңның 23-бабы 3-тармақтағы редакцияда қолданыста болады.
4) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген төлемақы енгізу.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген міндеттемелер жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың міндетті талаптары болып табылады.
7. Мынадай жағдайлардың бірі:
1) жоба құнының осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде белгіленген мөлшерден аз болуы;
2) Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының осы баптың 4-тармағында белгіленген талаптарға сай болмауы;
3) жобаның бизнес-жоспары мен жұмыс бағдарламасының уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес келмеуі;

3) отсутствие налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам;
4) отсутствие неисполненных договорных обязательств (для лиц, за которыми ранее были закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки).
5. Уполномоченный орган заключает с юридическим лицом Республики Казахстан договор на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом.
Юридические лица Республики Казахстан после заключения договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта обязаны выполнить требования, указанные в частях второй и третьей пункта 4 статьи 10 настоящего Закона.
6. При закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности на юридических лиц Республики Казахстан возлагаются следующие обязательства:
1) соблюдение объемов выращивания рыб согласно плану развития субъекта аквакультуры;
2) соблюдение бизнес-плана и рабочей программы проекта;
3) строительство новых производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей или расширение действующих производств, включая реконструкцию и модернизацию производственных и перерабатывающих мощностей;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 4) пункта 6 приостановлено до 01.01.2026 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 3 ст.23.
4) внесение платы за пользование природными ресурсами, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан.
Обязательства, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, являются обязательными условиями договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта.
7. Основанием для отказа в закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности является один из следующих случаев:
1) стоимость проекта составляет менее размера, установленного частью второй пункта 1 настоящей статьи;
2) несоответствие юридического лица Республики Казахстан требованиям, установленным пунктом 4 настоящей статьи;
3) несоответствие бизнес-плана и рабочей программы проекта правилам, утвержденным уполномоченным органом;

4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруден бас тартуға негіз болып табылады.
8. Жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт осы Заңның 10-бабының 8-тармағында көрсетілген жағдайларда және осы баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген міндеттемелер орындалмаған кезде мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
12-бап. Тоған, индустриялық және (немесе) өсімді молайту шаруашылық қызметі
1. Тоған, индустриялық және (немесе) өсімді молайту шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін биологиялық негіздеменің, жеке меншік құқығында не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де заңды негіздерде жер учаскесінің және (немесе) жылжымайтын мүліктің болуы қажет.
2. Аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды салу және пайдалану, тоған, индустриялық және (немесе) өсімді молайту шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық өсіру тоғандары және (немесе) балық өсіру бассейндері Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптарға сәйкес айқындалады.
13-бап. Аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер
1. Мыналарды:
1) аквашаруашылық объектілері үшін азық-жемді өндіруге байланысты қызметті;
2) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасына сәйкес балық өсіру саласында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер болып табылады.
2. Аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерге осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шаралары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған шарттарда және тәртіппен беріледі.
3. Аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер:
1) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркеледі;
2) уәкілетті органға мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген, аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсынады;

4) установление недостоверности документов, представленных юридическим лицом Республики Казахстан, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
8. Договор на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта может быть досрочно расторгнут в случаях, указанных в пункте 8 статьи 10 настоящего Закона, и при невыполнении обязательств, указанных в части первой пункта 6 настоящей статьи.
Статья 12. Прудовая, индустриальная и (или) воспроизводственная хозяйственная деятельность
1. Для осуществления прудовой, индустриальной и (или) воспроизводственной хозяйственной деятельности необходимо наличие биологического обоснования, земельного участка и (или) недвижимого имущества на праве частной собственности либо на иных законных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Строительство и эксплуатация зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры, рыбоводные пруды и (или) рыбоводные бассейны для осуществления прудовой, индустриальной и (или) воспроизводственной хозяйственной деятельности определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, а также правилами и требованиями в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Статья 13. Субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры
1. Субъектами, обеспечивающими развитие аквакультуры, являются физические или юридические лица, осуществляющие:
1) деятельность, связанную с производством кормов для объектов аквакультуры;
2) селекционную и племенную работу в области рыбоводства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве.
2. Субъектам, обеспечивающим развитие аквакультуры, предоставляются меры государственного стимулирования аквакультуры, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, на условиях и в порядке, которые определены законодательством Республики Казахстан.
3. Субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры:
1) регистрируются в информационной системе аквакультуры в порядке, определенном уполномоченным органом;
2) представляют в уполномоченный орган административные данные согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры;

3) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес қарсы міндеттемелерді орындау бойынша ақпарат береді;
4) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де деректерді және (немесе) мәліметтерді (ақпаратты) ұсынады.
14-бап. Аквашаруашылық субъектілерінің құқықтары мен міндеттері
1. Аквашаруашылық субъектілерінің:
1) аквашаруашылыққа арналған ғимараттарға, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларға, конструкцияларға, балық өсіру тоғанына, балық өсіру бассейніне және өсірілген аквашаруашылық объектілеріне, оның ішінде олардан алынған өнімге меншік құқығы;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және шарттарда аквашаруашылық мұқтажы үшін жер учаскелерін алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, инженерлік коммуникациялар тартуды қоса алғанда, су қорғау белдеуінде балық өсіру объектілерін, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға;
4) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін жер учаскелерінің меншік иелерінен және (немесе) жер пайдаланушылардан сервитут беруді талап етуге;
5) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес арнайы су пайдалануға, оның ішінде ұңғымаларды (құдықтарды) бұрғылауға;
6) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес ұсынылатын аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға;
7) коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді қоспағанда, аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінен мәліметтерді алуға және пайдалануға;
8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесіне өтеусіз қол жеткізуге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға құқығы бар.
2. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 1-тармағында көзделген құқықтардан басқа, Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасына сәйкес уәкілетті органға шартқа және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы.
3. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген құқықтардан басқа, арнаулы құрылғылар (тор қоршамалар) орнатылған орындарды кеме қатынасы қауіпсіздігіне және өзге де жүзу құралдарының қозғалысына кедергі келтірмейтін, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермейтін арқандармен және қалтқылармен қоршап қоюға құқылы.

3) предоставляют информацию по исполнению встречных обязательств в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
4) представляют в уполномоченный орган иные данные и (или) сведения (информацию), предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 14. Права и обязанности субъектов аквакультуры
1. Субъекты аквакультуры имеют право:
1) собственности на здания, строения и иные сооружения, конструкции для аквакультуры, рыбоводный пруд, рыбоводный бассейн и на выращенные объекты аквакультуры, в том числе полученную из них продукцию;
2) получать земельные участки для нужд аквакультуры в порядке и на условиях, которые установлены законами Республики Казахстан;
3) на строительство и эксплуатацию в водоохранной полосе рыбоводных объектов, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов, включая прокладку инженерных коммуникаций к ним, с обеспечением соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) требовать у собственников земельных участков и (или) землепользователей предоставления сервитута для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
5) на специальное водопользование, в том числе на бурение скважин (колодцев), в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;
6) на получение мер государственного стимулирования аквакультуры, предоставляемых в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
7) получать и использовать сведения из информационной системы аквакультуры, за исключением информации, составляющей коммерческую тайну, а также сведений, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну;
8) безвозмездного доступа к информационной системе аквакультуры;
9) на строительство и эксплуатацию зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную деятельность, помимо прав, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, вправе вносить предложения в уполномоченный орган по внесению изменений в договор и план развития субъекта аквакультуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области аквакультуры.
3. Субъекты аквакультуры, осуществляющие садковую хозяйственную деятельность, помимо прав, предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, вправе перегораживать тросами и буями места установки специальных устройств (садков), не препятствующими безопасности судоходства и движению иных плавательных средств, а также не допускающими ограничения пользования водными объектами общего пользования.

4. Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген құқықтардан басқа, бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық өсіруге арналған арнаулы құрылғыларды (тор қоршамаларды) биологиялық негіздемеге сәйкес орнатуға құқылы.
5. Көл-тауар және (немесе) тоған шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 1, 2, және 4-тармақтарында көзделген құқықтардан басқа, әуесқой (спорттық) балық аулауды ұйымдастыруға құқылы.
6. Аквашаруашылық субъектілері:
1) биологиялық негіздемеде көзделген аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыруға;
2) аквашаруашылықты су биологиялық ресурстарына және оларды қоршаған ортаға зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен жүргізуді қамтамасыз етуге;
3) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес биологиялық негіздемені әзірлеуді қамтамасыз етуге;
4) уәкілетті органға әкімшілік деректерді мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес ұсынуға;
5) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес қарсы міндеттемелерді орындау бойынша ақпарат беруге;
6) су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөгде немесе генетикалық модификацияланған түрлерін интродукциялауға жол бермеуге;
7) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптарды сақтауға;
8) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркелуге;
9) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды жасанды жолмен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес жіберуге;
10) Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын сақтауға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесуге міндетті.
7. Тоған, өсімді молайту және (немесе) индустриялық шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 6-тармағында көзделген міндеттерден басқа, жерүсті су объектілерінен су алу кезінде балық қорғау құрылғыларын орнатуға міндетті.

4. Субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную хозяйственную деятельность, помимо прав, предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, вправе на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках устанавливать специальные устройства (садки) для выращивания рыб в соответствии с биологическим обоснованием.
5. Субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную и (или) прудовую хозяйственную деятельность, помимо прав, предусмотренных пунктами 1, 2 и 4 настоящей статьи, вправе организовывать любительское (спортивное) рыболовство.
6. Субъекты аквакультуры обязаны:
1) осуществлять деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных биологическим обоснованием;
2) обеспечить ведение аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде;
3) обеспечить разработку биологического обоснования в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
4) представлять в уполномоченный орган административные данные согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры;
5) предоставлять информацию по исполнению встречных обязательств в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
6) не допускать интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах;
7) соблюдать ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, а также правила и требования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
8) регистрироваться в информационной системе аквакультуры в порядке, определенном уполномоченным органом;
9) направлять уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
10) соблюдать требования экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействовать мерам по охране окружающей среды.
7. Субъекты аквакультуры, осуществляющие прудовую, воспроизводственную и (или) индустриальную хозяйственную деятельность, помимо обязанностей, предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи, обязаны при заборе воды из поверхностных водных объектов устанавливать рыбозащитные устройства.

8. Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері осы баптың 6-тармағында көзделген міндеттерден басқа:
1) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес ортақ пайдаланудағы жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермеуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның қолданысы 01.01.2027 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақша осы Заңның 23-бабы 4-тармақтағы редакцияда қолданыста болады.
2) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындауға, сондай-ақ шарттың талаптары мен аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы ақпаратты аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес беруге;
3) біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді беруге және (немесе) басқаға беруге және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуына жол бермеуге;
4) аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауға жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін күзетуді қамтамасыз етуге;
5) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес бақылау үшін аулауды жүзеге асыру құқығын беруге;
6) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес аншлагтарды орнатуға;
7) Қазақстан Республикасының су және экология заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалаулары пайдаланылатын жерлерде оларды күтіп-ұстауға;
8) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе оның мерзімі өткен жағдайда, аквашаруашылық үшін тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды қисынды мерзімде демонтаждауды, бұзып тастауды жүзеге асыруға;
9) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынына аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес балық жіберуді жүргізуге;

8. Субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную хозяйственную деятельность, помимо обязанностей, предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи, обязаны:
1) не допускать ограничения пользования поверхностными водными объектами общего пользования в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 2) пункта 8 приостановлено до 01.01.2027 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4 ст.23.
2) исполнять договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности и план развития субъекта аквакультуры, а также предоставлять информацию об исполнении условий договора и плана развития субъекта аквакультуры посредством информационной системы аквакультуры в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
3) не допускать передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по договору на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству;
4) обеспечить охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры;
5) предоставить право территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа осуществлять контрольный лов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) устанавливать аншлаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7) содержать берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан;
8) осуществить демонтаж, удаление возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности;
9) производить зарыбление на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с планом развития субъекта аквакультуры;

10) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында Қазақстан Республикасының су заңнамасына және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізуге;
11) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және (немесе) ішінара ауыстыруды жүзеге асыруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген талаптар тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілерінің де орындауы үшін міндетті.
9. Аквашаруашылық субъектілері өзге де құқықтары мен міндеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
15-бап. Аквашаруашылық саласында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1. Аквашаруашылық саласында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қауіпсіздікті қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринария мәселелері бойынша құқығын құрайтын актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
2. Аквашаруашылық саласында санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Еуразиялық экономикалық одақтың тамақ қауіпсіздігі мәселелері бойынша құқығын құрайтын актілерге сәйкес талаптарды сақтау арқылы жүзеге асырылады.
16-бап. Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулер
1. Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулер "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулердің міндеттері мыналар болып табылады:
1) аквашаруашылық саласында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды жүргізу;
2) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асырудың перспективалылығын айқындау және оларды паспорттау үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін зерделеу және зерттеу;
3) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес биологиялық негіздемені әзірлеу;
4) аквашаруашылық саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру;

10) производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
11) осуществлять на основании биологического обоснования полную и (или) частичную замену ихтиофауны рыбохозяйственного водоема в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Требования, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части первой настоящего пункта, также обязательны для исполнения субъектами аквакультуры, осуществляющими садковую хозяйственную деятельность.
9. Субъекты аквакультуры осуществляют иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 15. Обеспечение ветеринарной (ветеринарно-санитарной) и санитарно-эпидемиологической безопасности в области аквакультуры
1. Обеспечение ветеринарной (ветеринарно-санитарной) безопасности в области аквакультуры осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и актами, составляющими право Евразийского экономического союза по вопросам ветеринарии.
2. Обеспечение санитарно-эпидемиологической безопасности в области аквакультуры осуществляется путем соблюдения требований в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и актами, составляющими право Евразийского экономического союза по вопросам пищевой безопасности.
Статья 16. Научные исследования в области аквакультуры
1. Научные исследования в области аквакультуры осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и иными законами Республики Казахстан.
Задачами научных исследований в области аквакультуры являются:
1) проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ в области аквакультуры;
2) изучение и исследование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для определения перспективности осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности и их паспортизации;
3) разработка биологического обоснования в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
4) коммерциализация результатов научной и (или) научно-технической деятельности в области аквакультуры;

5) аквашаруашылық объектілерін және олардың құртшабақтарын көбейту және (немесе) күтіп-бағу, өсіру бойынша инновациялық және (немесе) индустриялық технологияларды әзірлеу және (немесе) енгізу;
6) аквашаруашылық саласындағы ғылыми ұсынымдарды тұжырымдау;
7) аквашаруашылық саласында Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де ғылыми жұмыстарды жүргізу.
2. Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулер бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.
Бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде ғылыми зерттеулер өздеріне бекітіп берілген аквашаруашылық субъектілерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулерді ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар және (немесе) дербес білім беру ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
4-тарау. АКВАШАРУАШЫЛЫҚТЫ МЕМЛЕКЕТТІК ЫНТАЛАНДЫРУ
17-бап. Аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шаралары
1. Аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шаралары аквашаруашылық субъектілеріне, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерге беріледі және осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес айқындалады.
2. Аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шараларына мыналар жатады:
1) аквашаруашылықты субсидиялау;
2) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аквашаруашылыққа кредит беру және оны сақтандыру;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген арнаулы салық режимі және өзге де салықтық жеңілдіктер;
4) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес қаржылық емес қолдау;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын өзге де шаралар.
18-бап. Аквашаруашылықты субсидиялау
1. Аквашаруашылықты субсидиялау аквашаруашылықты дамытуды экономикалық ынталандыру ретінде мынадай шарттарда жүзеге асырылады:
1) аквашаруашылықты дамытуға бағытталған субсидиялаудың экономикалық тиімділігі;
2) өндірілетін аквашаруашылық өнімінің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
2. Аквашаруашылықты субсидиялау мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аквашаруашылық өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамыту;

5) разработка и (или) внедрение инновационных и (или) индустриальных технологий по разведению и (или) содержанию, выращиванию объектов аквакультуры и их молоди;
6) выработка научных рекомендаций в области аквакультуры;
7) проведение иных научных работ в области аквакультуры, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
2. Научные исследования в области аквакультуры осуществляются за счет бюджетных средств и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
На закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках научные исследования осуществляются за счет средств субъектов аквакультуры, за которыми они закреплены.
3. Научные исследования в области аквакультуры проводятся юридическими лицами, аккредитованными как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) автономными организациями образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННОЕ СТИМУЛИРОВАНИЕ АКВАКУЛЬТУРЫ
Статья 17. Меры государственного стимулирования аквакультуры
1. Меры государственного стимулирования аквакультуры предоставляются субъектам аквакультуры, субъектам, обеспечивающим развитие аквакультуры, и определяются в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. К мерам государственного стимулирования аквакультуры относятся:
1) субсидирование аквакультуры;
2) кредитование и страхование аквакультуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
3) специальный налоговый режим и иные налоговые льготы, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
4) обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой;
5) нефинансовая поддержка в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
6) иные меры, определяемые законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 18. Субсидирование аквакультуры
1. Субсидирование аквакультуры осуществляется в качестве экономического стимулирования развития аквакультуры при условиях:
1) экономической эффективности субсидирования, направленного на развитие аквакультуры;
2) повышения качества и конкурентоспособности производимой продукции аквакультуры.
2. Субсидирование аквакультуры осуществляется по следующим направлениям:
1) повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры, а также развитие племенного рыбоводства;

2) аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар болған кезде шығыстардың бір бөлігін өтеу;
3) аквашаруашылық саласында су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау;
4) аквашаруашылық саласында техника мен технологиялық жабдық сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау;
5) субсидиялаудың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де бағыттары.
3. Аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді субсидиялау осы баптың 2-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
4. Аквашаруашылықты субсидиялау субсидиялар алушы уәкілетті орган бекіткен қағидаларда айқындалған қарсы міндеттемелерді қабылдаған жағдайда жүзеге асырылады.
5. Аквашаруашылықты субсидиялауды, сондай-ақ қарсы міндеттемелерге қол жеткізу мониторингін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
6. Субсидиялар:
1) осы баптың 7-тармағына сәйкес қарсы міндеттемелерді орындамауға жол берген және ақшаны қайтармаған;
2) басшылары, құрылтайшылары (акционерлері) осы баптың 7-тармағына сәйкес бұрын қарсы міндеттемелерді орындамауға жол берген және ақшаны қайтармаған аквашаруашылық субъектілерінің, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілердің бұрын басшылары, құрылтайшылары (акционерлері) болып табылған аквашаруашылық субъектілеріне, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерге берілмейді.
Егер аквашаруашылық субъектісі, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъект Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қарсы міндеттемелерді тиісінше орындау еңсерілмейтін күштің салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдесе, осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері қолданылмайды.
7. Аквашаруашылық субъектілері, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер қарсы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, олар аквашаруашылықты субсидиялау шеңберінде алған ақша қарсы міндеттемелерді орындаудың қол жеткізілген деңгейі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып, уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес қайтарылуға жатады.
Аквашаруашылық субъектілері, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер субсидия берілген күннен бастап бес жыл ішінде қызметін тоқтатқан жағдайда, аквашаруашылықты субсидиялау шеңберінде алған ақшаны уәкілетті орган айқындаған тәртіппен толық не ішінара қайтаруға міндетті.

2) возмещение части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры;
3) субсидирование стоимости услуг по подаче воды в области аквакультуры;
4) субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение техники и технологического оборудования в области аквакультуры;
5) иные направления субсидирования, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Субсидирование субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры, осуществляется по направлениям, указанным в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 2 настоящей статьи.
4. Субсидирование аквакультуры осуществляется при условии принятия получателем субсидий встречных обязательств, определенных в правилах, утвержденных уполномоченным органом.
5. Субсидирование аквакультуры, а также мониторинг достижения встречных обязательств осуществляются местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы посредством государственной информационной системы субсидирования агропромышленного комплекса в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
6. Субсидии не предоставляются субъектам аквакультуры, субъектам, обеспечивающим развитие аквакультуры:
1) допустившим неисполнение встречных обязательств и не возвратившим деньги в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
2) руководители, учредители (акционеры) которых ранее являлись руководителями, учредителями (акционерами) субъектов аквакультуры, субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры, ранее допустившими неисполнение встречных обязательств и не возвратившими деньги в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
Положения части первой настоящего пункта не применяются в случае, если субъект аквакультуры, субъект, обеспечивающий развитие аквакультуры, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, докажет, что надлежащее исполнение встречных обязательств оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы.
7. В случае неисполнения встречных обязательств субъектами аквакультуры, субъектами, обеспечивающими развитие аквакультуры, полученные ими в рамках субсидирования аквакультуры деньги подлежат возврату с учетом достигнутого уровня исполнения встречных обязательств и базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
Субъекты аквакультуры, субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры, в случае прекращения ими деятельности в течение пяти лет со дня субсидирования обязаны возвратить полностью либо частично деньги, полученные в рамках субсидирования аквакультуры, в порядке, определенном уполномоченным органом.

8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес ақшаны қайтарған аквашаруашылық субъектілерінің, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілердің және осы баптың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың ақшаны қайтарған күнінен бастап екі жыл өткен соң аквашаруашылық үшін субсидия алуына рұқсат етіледі.
19-бап. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
1. Аквашаруашылық субъектілерін, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету:
1) аквашаруашылық саласында жаңа өндірістерді құру;
2) аквашаруашылық саласындағы жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту (техникалық қайта жарақтандыру) және кеңейту;
3) су ысырабын азайту және оны ұтымды пайдалану үшін жүзеге асырылады.
2. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етуді жергілікті атқарушы органдар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салуға (реконструкциялауға) бюджет қаражатын бөлу арқылы жүзеге асырады.
3. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салуға (реконструкциялауға) бюджет қаражатын бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. АКВАШАРУАШЫЛЫҚ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ
20-бап. Мемлекеттік бақылау
1. Аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік бақылауды уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері мен олардың лауазымды адамдары (бұдан әрі – бақылау органы) тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.
2. Тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Аквашаруашылық субъектілері, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау субъектілері) аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері болып табылады.
21-бап. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау
1. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын мемлекеттік бақылау субъектілеріне беру және оларға әкімшілік жүктемені азайту болып табылады.

8. Субъекты аквакультуры, субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры, и лица, указанные в подпункте 2) пункта 6 настоящей статьи, возвратившие деньги в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, допускаются к субсидированию аквакультуры по истечении двух лет со дня возврата денег.
Статья 19. Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой
1. Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой субъектов аквакультуры, субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры, осуществляется для:
1) создания новых производств в области аквакультуры;
2) модернизации (технического перевооружения) и расширения действующих производств в области аквакультуры;
3) сокращения потерь воды и ее рационального использования.
2. Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой осуществляется местными исполнительными органами посредством выделения бюджетных средств на строительство (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
3. Выделение бюджетных средств на строительство (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ В ОБЛАСТИ АКВАКУЛЬТУРЫ
Статья 20. Государственный контроль
1. Государственный контроль в области аквакультуры осуществляется ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями и их должностными лицами (далее – орган контроля) в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
2. Проверки и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
3. Субъектами государственного контроля в области аквакультуры являются субъекты аквакультуры, местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы (далее – субъекты государственного контроля).
Статья 21. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля
1. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъектам государственного контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на них.

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау мемлекеттік бақылау субъектісі ұсынған есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстардан алынған басқа да құжаттарды және мемлекеттік бақылау субъектісінің қызметі туралы мәліметтерді зерделеу мен талдау негізінде жүзеге асырылады.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда бақылау органы бұзушылықтар анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, бірақ мемлекеттік бақылау субъектісіне оларды жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, мемлекеттік бақылау субъектісіне анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды жібереді.
4. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мемлекеттік бақылау субъектісіне жеке өзінің қолын қойғызып немесе оны жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – бақылау органы сұрау салған кезде мемлекеттік бақылау субъектісінің хатта көрсетілген электрондық мекенжайына немесе егер бұл мекенжайды осы субъект бақылау органына ұсынған болса, бақылау органының жөнелтуі арқылы табыс етілген (алынған) болып есептеледі.
5. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды алған мемлекеттік бақылау субъектісі ол табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде бақылау органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген оларды жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынуға міндетті.
Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды орындау мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде бақылау органына бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты жазбаша түрде беруге міндетті.
Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы берілген ақпаратқа бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болғанда) қоса береді.
6. Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсынымды жіберген бақылау органына ұсыным табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.

2. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется на основе изучения и анализа представленных субъектом государственного контроля отчетности, сведений уполномоченных государственных органов, а также полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов других документов и сведений о деятельности субъекта государственного контроля.
3. В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля орган контроля в течение десяти рабочих дней со дня выявления нарушений направляет рекомендацию об устранении выявленных нарушений субъекту государственного контроля без возбуждения дела об административном правонарушении, но с обязательным разъяснением субъекту государственного контроля порядка их устранения.
4. Рекомендация об устранении выявленных нарушений должна быть вручена субъекту государственного контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.
Рекомендация об устранении выявленных нарушений, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной (полученной) в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – посредством отправки органом контроля на электронный адрес субъекта государственного контроля, указанный в письме при запросе органа контроля, или, если такой адрес был представлен данным субъектом в орган контроля.
5. Субъект государственного контроля, получивший рекомендацию об устранении выявленных нарушений, обязан в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения (получения), представить в орган контроля план мероприятий по устранению выявленных нарушений с указанием конкретных сроков их устранения, указанных в рекомендации об устранении выявленных нарушений.
Субъект государственного контроля после истечения срока исполнения рекомендации об устранении выявленных нарушений обязан в течение трех рабочих дней в письменном виде предоставить в орган контроля информацию об устранении нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект государственного контроля прилагает материалы (при необходимости), доказывающие факт устранения нарушений.
6. Субъект государственного контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации об устранении выявленных нарушений, вправе направить в орган контроля, направивший рекомендацию, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) рекомендации.

7. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға алып келеді.
8. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау бір жыл ішінде екі реттен асырмай жүргізіледі.
6-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
22-бап. Аквашаруашылық саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
23-бап. Өтпелі ережелер
1. Көл-тауар балық өсіру шаруашылығын, тор қоршама балық өсіру шаруашылығын, тоған балық өсіру шаруашылығын және сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығын жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектілері осы Заң қолданысқа енгізілген күннен кейін үш жыл ішінде өз қызметін осы Заңның 10-бабының 4-тармағы екінші және үшінші бөліктерінің және 12-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.
2. Бекітіп берілмеген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің паспорттарында балық өсіруге арналған балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру мерзімдері болмаған жағдайда, мұндай мерзімдер балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ғылыми ұсынымдары негізінде айқындалады деп белгіленсін.
3. Осы Заңның 11-бабының 6-тармағы 4) тармақшасының қолданысы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4) балық шаруашылығы су айдынының учаскесін бекітіп беруге арналған жарнаны уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес айқындалған мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде енгізу.".
4. 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) осы Заңның 10-бабының 3-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясымен келісілгеннен кейін уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде ашық қолжетімділікте орналастырылады.";

7. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении выявленных нарушений влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
8. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится не более двух раз в течение года.
Глава 6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 22. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области аквакультуры
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области аквакультуры влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 23. Переходные положения
1. Субъекты рыбного хозяйства, осуществляющие озерно-товарное рыбоводное хозяйство, садковое рыбоводное хозяйство, прудовое рыбоводное хозяйство и рыбоводное хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения, в течение трех лет после дня введения в действие настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями частей второй и третьей пункта 4 статьи 10 и пункта 1 статьи 12 настоящего Закона.
2. Установить, что в случае отсутствия в паспортах незакрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков сроков закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для рыбоводства такие сроки определяются на основании научных рекомендаций аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных.
3. Приостановить до 1 января 2026 года действие подпункта 4) пункта 6 статьи 11 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"4) внесение взноса на закрепление участка рыбохозяйственного водоема в размере, порядке и сроки, которые определены в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.".
4. Приостановить до 1 января 2027 года действие:
1) части второй пункта 3 статьи 10 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, размещается в открытом доступе на интернет-ресурсе уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов в порядке и сроки, которые определены уполномоченным органом.";

2) осы Заңның 10-бабының 9-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Жосықсыз аквашаруашылық субъектілерінің тізілімі соттардың заңды күшіне енген шешімдері негізінде уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.";
3) осы Заңның 11-бабы 2-тармағының екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімі су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен және тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен келісілгеннен кейін уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде ашық қолжетімділікте орналастырылады.";
4) осы Заңның 14-бабының 8-тармағы 2) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындауға, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша шарт талаптарының және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы ақпарат беруге;".
24-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң, 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6-баптың 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) части второй пункта 9 статьи 10 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Реестр недобросовестных субъектов аквакультуры публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа на основании решений судов, вступивших в законную силу.";
3) части второй пункта 2 статьи 11 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Список участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта размещается в открытом доступе посредством интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда и местными исполнительными органами соответствующих областей в порядке и сроки, которые определены уполномоченным органом.";
4) подпункта 2) пункта 8 статьи 14 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) исполнять договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности и план развития субъекта аквакультуры, а также предоставлять информацию об исполнении условий договора и плана развития субъекта аквакультуры по форме, утвержденной уполномоченным органом;".
Статья 24. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 7) и 8) пункта 1 статьи 6, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ