Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне резервтегі әскери қызмет және жекелеген орталық мемлекеттік органдардың функцияларын қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 18 наурыздағы № 175-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 21-3) тармақшамен толықтырылсын:
"21-3) суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу және бағалау – суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін бағалауға және оларды жақсарту бойынша ұсынымдар әзірлеуге бағытталған іздестіру жұмыстарының кешені;";
2) 37-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 28-7), 28-8) және 28-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"28-7) мынадай:
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын;
суарудың су үнемдейтін технологияларын ендіруге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
28-8) суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйіне мониторинг жүргізу және оны бағалау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
28-9) суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйіне мониторинг жүргізуді және оны бағалауды ұйымдастырады;";
3) 95-баптың 7-тармағындағы "жай-күйiнiң мониторингiн және оны бағалауды бюджет қаражаты есебiнен мамандандырылған мемлекеттiк мекемелер жүргiзедi" деген сөздер "жай-күйіне мониторинг және оны бағалау бюджет қаражаты есебiнен жүргiзіледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 135-баптың 1-тармағы 7) тармақшасындағы "қаржыландыру болып табылады." деген сөздер "қаржыландыру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау;
7-2) суарудың су үнемдейтін технологияларын ендіруге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау болып табылады;".
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
3-баптың 6) тармағындағы "шақыру бойынша не келiсiмшарт бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшiлер, сондай-ақ запастағы азаматтар жиындардан өтуi кезiнде" деген сөздер "әскери қызметшiлер" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам воинской службы в резерве и перераспределения функций отдельных центральных государственных органов
Закон Республики Казахстан от 18 марта 2025 года № 175-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года:
1) статью 1 дополнить подпунктом 21-3) следующего содержания:
"21-3) мониторинг и оценка мелиоративного состояния орошаемых земель – комплекс изыскательских работ, направленных на оценку мелиоративного состояния орошаемых земель и разработку рекомендаций по их улучшению;";
2) часть первую пункта 1 статьи 37 дополнить подпунктами 28-7), 28-8) и 28-9) следующего содержания:
"28-7) разрабатывает и утверждает правила субсидирования:
стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
по возмещению части расходов, понесенных сельскохозяйственными товаропроизводителями при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения;
28-8) разрабатывает и утверждает правила ведения мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;
28-9) организует проведение мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;";
3) в пункте 7 статьи 95 слова "специализированными государственными учреждениями" исключить;
4) пункт 1 статьи 135 дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
7-2) субсидирование по возмещению части расходов, понесенных сельскохозяйственными товаропроизводителями при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения;".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в пункте 6) статьи 3 слова ", проходящими воинскую службу по призыву либо по контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими сборов" исключить.

3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 61-баптың екінші бөлігінде:
5) тармақтың бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында шақыру немесе келiсiмшарт бойынша әскери қызметiн өткеріп жүрген әскери қызметшiлер, әскери жиындардан өту кезiнде запаста тұрған азаматтар" деген сөздер "әскери қызметшiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақтағы "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында шақыру немесе келiсiмшарт бойынша әскери қызметiн өткеріп жүрген, өздерiне бағынысты әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери жиындардан өту кезiнде запаста тұрған азаматтар" деген сөздер "өздерiне бағынысты әскери қызметшiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 143-баптың бірінші бөлігіндегі "немесе оқу жиынына шақырылған әскери мiндеттiлер" деген сөздер алып тасталсын;
3) 191-бапта:
төртінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызметтi шақыру немесе келiсiмшарт бойынша өткерiп жүрген әскери қызметшiлер; әскери жиындардан өтуі кезінде запастағы азаматтар" деген сөздер "әскери қызметшiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырмасыншы бөліктегі "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызметтi шақыру немесе келiсiмшарт бойынша өткерiп жүрген әскери қызметшiлер; әскери жиындардан өтуі кезінде запастағы азаматтар" деген сөздер "әскери қызметшiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 309-баптың екінші бөлігінің 2) тармағындағы және үшінші бөлігінің 2) тармағындағы "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлерде және әскери құралымдарда шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер, әскери жиындардан өту кезінде запастағы азаматтар" деген сөздер "әскери қызметшілер" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 22-баптың 2-тармағы 7) тармақшасындағы "өтеуге міндетті." деген сөздер "өтеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт жасасқаны жөнінде жұмыс берушіні үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етуге міндетті.";
2) 65-баптың 4-тармағы 5) тармақшасындағы "жүргізілген кезеңде шығарылмайды." деген сөздер "жүргізілген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген жұмыскер жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде шығарылмайды.";

3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в части второй статьи 61:
в абзаце первом пункта 5) слова "проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов," исключить;
в пункте 7) слова "проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов," исключить;
2) в части первой статьи 143 слова "или военнообязанным, призванным на учебные сборы" исключить;
3) в статье 191:
в части четвертой слова ", проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан; гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов" исключить;
в части двадцатой слова "проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов," исключить;
4) в пункте 2) части второй и пункте 2) части третьей статьи 309 слова "проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях, гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов," исключить.
4. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) в течение трех рабочих дней письменно уведомить работодателя о заключении контракта о прохождении воинской службы в резерве.";
2) пункт 4 статьи 65 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) нахождения работника, проходящего воинскую службу в резерве, на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.";

3) 66-баптың 3-тармағы 8) тармақшасындағы "тану кезеңінде тоқтатыла тұрады." деген сөздер "тану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген жұмыскер жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болу кезеңінде тоқтатыла тұрады.";
4) 93-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген жұмыскерлерге жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалыстарын берудің кезектілігі осы баптың 1-тармағы негізінде, сондай-ақ жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар немесе жиындар өткізу графигіне (ол болған кезде) сәйкес айқындалады.";
5) мынадай мазмұндағы 124-1-баппен толықтырылсын:
"124-1-бап. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген жұмыскерлер үшін кепілдік
Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген жұмыскерлердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту кезеңдерінде жұмыс орны (лауазымы) сақталады.".
5. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағы 77) тармақшасының үшінші абзацындағы "әскери қызметшілерге" деген сөздер "резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, әскери қызметшілерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 176-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшалары "әскери қызметшілерден" деген сөздерден кейін "және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерден" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 190-баптың 3-тармағының 6) тармақшасындағы "бейбіт" деген сөз "резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, бейбіт" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 212-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "кезде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ келісімшарт мерзімі өткеннен кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "мерзімді қызметтегі" деген сөздерден кейін ", резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
"отырып, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің тағайындалуына құқығы бар" деген сөздер "отырып, қызметтен босатылған күннен бастап бүкіл кезеңге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген жыл сайынғы арттыруларды қолдана отырып, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің тағайындалуына құқығы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде тағайындалған еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері қызметтен босатылған күннен бастап бүкіл кезеңге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген жыл сайынғы арттырулар ескеріле отырып, қайта қаралуға жатады және 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап төленеді.";
6-тармақ "мемлекеттік қызметке" деген сөздерден кейін "(резервтегі әскери қызметтен басқа)" деген сөздермен толықтырылсын.

3) пункт 3 статьи 66 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) нахождения работника, проходящего воинскую службу в резерве, на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.";
4) статью 93 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Очередность предоставления оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков работникам, проходящим воинскую службу в резерве, определяется на основании пункта 1 настоящей статьи, а также в соответствии с графиком проведения занятий или сборов по боевой подготовке (при его наличии).";
5) дополнить статьей 124-1 следующего содержания:
"Статья 124-1. Гарантия для работников, проходящих воинскую службу в резерве
За работниками, проходящими воинскую службу в резерве, на периоды прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях сохраняется место работы (должность).".
5. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) абзац третий подпункта 77) пункта 1 статьи 1 после слова "военнослужащим" дополнить словами ", за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве";
2) подпункты 4) и 5) пункта 1 статьи 176 после слов "кроме военнослужащих срочной службы" дополнить словами "и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве";
3) в подпункте 6) пункта 3 статьи 190 слова "военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших)" заменить словами "военнослужащих, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших)";
4) в статье 212:
в пункте 1:
абзац первый после слов "срочной службы" дополнить словами ", проходящих воинскую службу в резерве";
подпункт 2) дополнить словами ", а также по истечении срока контракта";
пункт 4:
дополнить словами "с применением ежегодных повышений, произведенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за весь период со дня увольнения со службы";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Пенсионные выплаты за выслугу лет, назначенные в период с 1 января 2016 года по 31 декабря 2023 года, подлежат пересмотру с учетом ежегодных повышений, произведенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за весь период со дня увольнения со службы и выплачиваются с 1 января 2024 года.";
пункт 6 после слов "государственную службу" дополнить словами "(кроме воинской службы в резерве)".

6. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-бап "кезде" деген сөзден кейін "резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 101-2-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "міндеттілерді" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақ "қызметшілерден" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерден" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 101-3-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацы "міндеттілерді" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттік органдарға және ұйымдарға бекітіп қойылған әскери міндеттілер резервтегі әскери қызметке қабылданбайды.".
9. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 6-тармағындағы "Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері," деген сөздер "Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қылмыстық процеске қатысатын адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
21-1-бапта:
тақырыптағы ", әскери жиындардан өтуі кезінде запастағы азаматтардың" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтағы ", сондай-ақ әскери жиындардан өтуі кезінде запастағы азаматтардың" деген сөздер алып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
23-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "мерзiмдi қызметтің әскери қызметшілерiмен, келiсім-шарт бойынша" деген сөздер "әскери қызметшілермен" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 26-1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 6-баптың 1-тармағының 21-1), 22-1), 37), 40-1), 40-2) тармақшалары және 41) тармақшасының бесінші абзацы алып тасталсын;

6. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне":
статью 15 после слова "военнослужащие" дополнить словами ", за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве,".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) в статье 101-2:
часть первую пункта 1 после слова "сборы" дополнить словами ", военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве";
пункт 11 после слова "службы" дополнить словами ", военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве";
2) абзац первый части первой пункта 1 статьи 101-3 после слова "сборы" дополнить словами ", военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации":
статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Военнообязанные, забронированные за государственными органами и организациями, не могут быть приняты на воинскую службу в резерве.".
9. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
пункт 6 статьи 15 после слова "формирований," дополнить словами "за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также".
10. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе":
в статье 21-1:
в заголовке слова ", граждан, пребывающих в запасе, во время прохождения ими воинских сборов" исключить;
в пункте 1 слова "а также граждан, пребывающих в запасе, во время прохождения ими воинских сборов," исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
в подпункте 9) пункта 1 статьи 23 слова "срочной службы, по контракту" исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) подпункт 26-1) статьи 1 исключить;
2) подпункты 21-1), 22-1), 37), 40-1), 40-2) и абзац пятый подпункта 41) пункта 1 статьи 6 исключить;

3) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 17-17) және 17-18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-17) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауды жүзеге асыру;
17-18) суарудың су үнемдейтін технологияларын ендіруге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу;";
4) 11-бапта:
2-тармақтың 5-3) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші абзацындағы "Агроөнеркәсіп кешенін" деген сөздер "Осы баптың 6-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, агроөнеркәсіп кешенін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша, сондай-ақ суарудың су үнемдейтін технологияларын ендіруге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 13-2-бап алып тасталсын.
13. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 26-1), 30-1) және 42-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындар – дағдарыстық ахуалды оқшаулауға және жоюға қатысу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен өткізілетін іс-шаралар;";
"30-1) жауынгерлік даярлық бойынша жиындар – жауынгерлік даярлық бағдарламалары бойынша резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен өткізілетін іс-шаралар;";
"42-1) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) – Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға резервтегі әскери қызметке өз еркімен кірген Қазақстан Республикасының азаматтары;";
48) тармақша "келісімшарт" деген сөзден кейін "немесе резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-баптың бірінші бөлігіндегі "және әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерге" деген сөздер алып тасталсын;
3) 5-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлік бесінші абзацындағы "бастап ие болады." деген сөздер "бастап;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"резервтегі әскери адамдар – жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға немесе жиындарға, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарға келу туралы әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығы шыққан күннен бастап ие болады.";
төртінші бөлік "бөлімнің" деген сөзден кейін "(мекеменің)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Резервтегі әскери адам әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарды немесе жиындарды, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарды аяқтау туралы бұйрығы шыққан күннен бастап не резервтегі әскери қызметтен шығарылуына байланысты әскери бөлім (мекеме) тізімдерінен алып тасталған күннен бастап әскери қызметші мәртебесін жоғалтады.";
3-тармақта:
бірінші бөліктің 7) тармақшасы "бөлімнің" деген сөзден кейін "(мекеменің)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "келісімшарт бойынша" деген сөздерден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Резервтегі әскери адамдар әскери бөлімде (мекемеде) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, сондай-ақ дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде әскери қызмет міндеттерін орындауда болады.";

3) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктами 17-17) и 17-18) следующего содержания:
"17-17) осуществление субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
17-18) возмещение части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения;";
4) в статье 11:
подпункт 5-3) пункта 2 исключить;
абзац первый пункта 4 после слов "субсидирования агропромышленного комплекса" дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного пунктом 6 настоящей статьи,";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям, а также по возмещению части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения, осуществляется в соответствии с правилами, утверждаемыми уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.";
5) статью 13-2 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 26-1), 30-1) и 42-1) следующего содержания:
"26-1) сборы при кризисной ситуации – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, для участия в локализации и ликвидации кризисной ситуации, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;";
"30-1) сборы по боевой подготовке – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, по программам боевой подготовки;";
"42-1) военнослужащие, проходящие воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты), – граждане Республики Казахстан, добровольно поступившие на воинскую службу в резерве в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;";
подпункт 48) после слов "прохождении воинской службы" дополнить словами "или контракта о прохождении воинской службы в резерве";
2) в части первой статьи 4 слова ", и военнообязанных, призванных на воинские сборы" исключить;
3) в статье 5:
в пункте 1:
часть третью дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"военные резервисты – со дня издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) о прибытии на занятия или сборы по боевой подготовке, сборы при кризисных ситуациях.";
часть четвертую после слова "части" дополнить словом "(учреждения)";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Военный резервист утрачивает статус военнослужащего со дня издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) об окончании занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях либо со дня исключения из списков воинской части (учреждения) в связи с увольнением с воинской службы в резерве.";
в пункте 3:
подпункт 7) части первой после слова "части" дополнить словом "(учреждения)";
часть вторую после слов "статусом военнослужащих" дополнить словами ", проходящих воинскую службу";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Военные резервисты находятся при исполнении обязанностей воинской службы в периоды нахождения в воинской части (учреждении) на занятиях или сборах по боевой подготовке, а также сборах при кризисных ситуациях.";

4) 6-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлікте:
1) және 2) тармақшалардағы "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "педагогтік" деген сөз "медициналық, педагогтік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 1), 7), 13) (еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері бөлігінде), 15) (жыл сайынғы еңбек демалысын беру бөлігінде) және 16) тармақшаларының күші резервтегі әскери адамға қолданылмайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы "бөлімдердің" деген сөзден кейін "(мекемелердің)" деген сөзбен толықтырылсын;
5) 7-баптың 3-тармағындағы "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 18-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік 2) тармақшасындағы "әскери қызметті қамтиды." деген сөздер "әскери қызметті;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) резервтегі әскери қызметті қамтиды.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында резервтегі әскери адамдар келісімшарт бойынша әскери қызметке ауысады.";
7) 21-баптың 4-1-тармағының екінші бөлігі және 4-2-тармағының екінші бөлігі "келісімшарт бойынша" деген сөздерден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 22-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі және 2-тармағының бірінші бөлігі "келісімшарт бойынша" деген сөздерден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 23-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Әскери" деген сөз "Далалық киім нысанымен қамтамасыз етілетін резервтегі әскери адамдарды қоспағанда, әскери" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-баптың 1-тармағы 3) тармақшасындағы "мерзімге белгіленеді." деген сөздер "мерзімге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) резервтегі әскери адамдар үшін – жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болу кезеңдеріне белгіленеді.";
11) 25-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Резервтегі әскери қызметте болудың шекті жасын мыналар құрайды:
1) қатардағы және сержанттық құрамдар – елу жас;
2) офицерлік құрам – алпыс жас.";
12) 26-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Резервтегі әскери адамды әскери қызметтен шығару осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 7), 8) және 11) тармақшаларында, 2-тармағының бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 9), 10) және 11) тармақшаларында, 3-тармағында көзделген негіздер бойынша (кәсіпкерлік және (немесе) кәсіптік қызметпен айналысу жағдайларын қоспағанда), сондай-ақ жасалған күніне қарамастан, осы Заңның 40-2-бабының 2-тармағында көрсетілген мәліметтер ұсынылмаған немесе бұрмаланған жағдайда жүргізіледі.";
8-тармақта:
бірінші бөліктегі "енгiзілген жағдайда, оның" деген сөздер ", дағдарыстық ахуал енгізілген жағдайда, олардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "жағдайы" деген сөзден кейін ", дағдарыстық ахуал" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 6:
в пункте 1:
в части второй:
в подпунктах 1) и 2) слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
подпункт 16) после слов "на осуществление" дополнить словом "медицинской,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"На военного резервиста не распространяется действие подпунктов 1), 7), 13) (в части пенсионных выплат по выслуге лет), 15) (в части предоставления ежегодного трудового отпуска) и 16) части второй настоящего пункта.";
подпункт 1) части первой пункта 2 дополнить словом "(учреждений)";
5) в пункте 3 статьи 7 слова "по контракту" заменить словами ", проходящий воинскую службу по контракту,";
6) в пункте 1 статьи 18:
часть первую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) воинскую службу в резерве.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В период мобилизации, военного положения и в военное время военные резервисты переходят на воинскую службу по контракту.";
7) часть вторую пункта 4-1 и часть вторую пункта 4-2 статьи 21 после слова "Военнослужащий" дополнить словами ", проходящий воинскую службу";
8) в части первой пункта 1 и части первой пункта 2 статьи 22-1 слова "по контракту" заменить словами ", проходящих воинскую службу по контракту,";
9) часть вторую пункта 1 статьи 23 дополнить словами ", за исключением военных резервистов, которые обеспечиваются полевой формой одежды";
10) пункт 1 статьи 24 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) для военных резервистов – на периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.";
11) статью 25 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Предельные возрасты состояния на воинской службе в резерве составляют:
1) рядового и сержантского составов – пятьдесят лет;
2) офицерского состава – шестьдесят лет.";
12) в статье 26:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Увольнение военного резервиста с воинской службы производится по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5), 7), 8) и 11) пункта 1, подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 9), 10) и 11) (за исключением случаев занятия предпринимательской и (или) профессиональной деятельностью) части первой пункта 2, пунктом 3 настоящей статьи, а также в случае непредставления или искажения сведений, указанных в пункте 2 статьи 40-2 настоящего Закона, независимо от даты совершения.";
в пункте 8:
в части первой слова "на период его" заменить словами ", кризисной ситуации на период их";
часть вторую дополнить словами ", кризисной ситуации";

13) 29-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "қызметке" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 34-баптың 3-тармағы "бөлiмдерге" деген сөзден кейін "(мекемелерге)" деген сөзбен толықтырылсын;
15) 37-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацындағы "Келiсiмшарт" деген сөз "Әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "және" деген сөзден кейін "әскери қызметті өткеру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші сөйлем "азаматтың" деген сөзден кейін "әскери қызметті өткеру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемдегі "Келiсiмшарт" деген сөз "Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлемі "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 38-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
4) тармақшадағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша "қоспағанда," деген сөзден кейін "келісімшарт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "не" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада:
бірінші бөлік "арнаулы мемлекеттік органдардан" деген сөздер "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "органдарына" деген сөзден кейін "келісімшарт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "Əскери" деген сөз "Келісімшарт бойынша әскери" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "болуы" деген сөзден кейін "келісімшарт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 39-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі "жəне" деген сөзден кейін "әскери қызметті өткеру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 40-бапта:
тақырыптағы "Келісімшарт" деген сөз "Әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ 6) тармақшасындағы "толғанға дейін жасалады." деген сөздер "толғанға дейін;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) резервтегі әскери адамдар үшін – үш жылға жасалады.";
19) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Резервтегі әскери қызмет
40-1-бап. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт
1. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшартты Қазақстан Республикасының азаматы Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың уәкілетті лауазымды адамымен жасасады.

13) подпункт 4) пункта 1 статьи 29 после слова "контракту," дополнить словами "воинскую службу в резерве,";
14) пункт 3 статьи 34 дополнить словом "(учреждения)";
15) в статье 37:
абзац первый пункта 2 после слова "Контракт" дополнить словами "о прохождении воинской службы";
пункт 3 дополнить словами "о прохождении воинской службы";
в пункте 4:
в предложении первом слова "установленного контрактом срока" заменить словами "срока, установленного контрактом о прохождении воинской службы";
предложение второе после слова "контракта" дополнить словами "о прохождении воинской службы";
предложение второе части первой пункта 5 после слов "в отношении военнослужащих" дополнить словами ", проходящих воинскую службу";
16) в статье 38:
в подпункте 2) части первой пункта 1 слово "годные" заменить словами "быть годными";
в пункте 2:
в части первой:
подпункт 4) после слова "законами" дополнить словами "Республики Казахстан";
подпункт 7) после слова "службу" дополнить словами "по контракту";
в подпункте 9) слово "либо" заменить словами "и (или)";
в подпункте 11):
часть первую после слов "правоохранительных органов" дополнить словами "Республики Казахстан";
часть четвертую после слова "службу" дополнить словами "по контракту";
в части второй слова ", проводится специальная проверка" заменить словами "по контракту, проводится специальная проверка";
в части четвертой слова "приеме на воинскую службу" заменить словами "приеме на воинскую службу по контракту";
17) часть четвертую пункта 1 статьи 39 после слова "контрактами" дополнить словами "о прохождении воинской службы";
18) в статье 40:
заголовок после слова "контракта" дополнить словами "о прохождении воинской службы";
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) для военных резервистов – на три года.";
19) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Воинская служба в резерве
Статья 40-1. Контракт о прохождении воинской службы в резерве
1. Контракт о прохождении воинской службы в резерве заключается гражданином Республики Казахстан с уполномоченным должностным лицом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.

2. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт ерікті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес екі тарап арасында жазбаша жасалады және өзінің қолданысын:
1) мерзімінің өтуі бойынша;
2) әскери қызметшінің мерзімінен бұрын босатылуына байланысты;
3) әскери қызметші әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт немесе резервтегі әскери қызметті өткеру туралы басқа келісімшарт жасасқан күннен бастап;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда тоқтатады.
3. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшартта азаматтың әскери қызметке кіруінің еріктілігі, азаматтың әскери қызметті өткеруге міндеттенген мерзімі және резервтегі әскери қызметті өткерудің басқа да талаптары бекітіледі.
4. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарттың талаптарында азаматтың резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған мерзімдерде және тәртіппен әскери бөлімге (мекемеге) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға немесе жиындарға және дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарға келу міндеті қамтылады.
Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт талаптарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер, кепілдіктер мен өтемақылар алуды қоса алғанда, азаматтың өз құқықтары мен өзінің отбасы мүшелері құқықтарының сақталу құқығы қамтылады.
40-2-бап. Резервтегі әскери қызметке кіретін адамдарға қойылатын талаптар
1. Резервтегі әскери қызметке кіретін адамдар мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
1) Қазақстан Республикасы азаматтығының болуы;
2) қажетті жеке, моральдық және кәсіби қасиеттерінің, білім деңгейінің болуы, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды болуы;
3) он сегіз жастан кіші болмауы және резервтегі әскери қызметте болудың шекті жасына дейін үш жыл қалуы;
4) әйелдерді қоспағанда, мерзімді әскери қызметті өткеруі не әскери кафедрада оқудан немесе әскери-техникалық мамандарды даярлау бойынша Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери даярлықтан өтеулі негізде өтуі.
Резервтегі әскери қызметке кіретін адамдар əскери қызмет өткеруге байланысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді жəне "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді өзіне қабылдайды, олар жазбаша нысанда тіркеледі.
2. Резервтегі әскери қызметке:
1) сот əрекетке қабiлетсiз немесе əрекет қабілеті шектеулi деп таныған;

2. Контракт о прохождении воинской службы в резерве заключается письменно между двумя сторонами в добровольном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан и прекращает свое действие:
1) по истечении срока;
2) в связи с досрочным увольнением военнослужащего;
3) со дня заключения военнослужащим контракта о прохождении воинской службы или другого контракта о прохождении воинской службы в резерве;
4) в иных случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
3. В контракте о прохождении воинской службы в резерве закрепляются добровольность поступления гражданина на воинскую службу, срок, в течение которого гражданин обязуется проходить воинскую службу, и другие условия прохождения воинской службы в резерве.
4. Условия контракта о прохождении воинской службы в резерве включают в себя обязанность гражданина прибывать в воинскую часть (учреждение) на занятия или сборы по боевой подготовке и сборы при кризисных ситуациях в сроки и порядке, которые определены первым руководителем государственного органа, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве.
В условиях контракта о прохождении воинской службы в резерве содержится право гражданина на соблюдение его прав и прав членов его семьи, включая получение льгот, гарантий и компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 40-2. Требования, предъявляемые к лицам, поступающим на воинскую службу в резерве
1. Лица, поступающие на воинскую службу в резерве, должны отвечать следующим требованиям:
1) иметь гражданство Республики Казахстан;
2) обладать необходимыми личными, моральными и профессиональными качествами, уровнем образования, быть годными по состоянию здоровья к воинской службе;
3) быть не моложе восемнадцати лет и не достигшими трех лет до предельного возраста состояния на воинской службе в резерве;
4) отслужить срочную воинскую службу либо пройти обучение на военной кафедре или военную подготовку в специализированных организациях Министерства обороны по подготовке военно-технических специалистов на возмездной основе, за исключением женщин.
Лица, поступающие на воинскую службу в резерве, принимают на себя установленные законами Республики Казахстан ограничения, связанные с прохождением воинской службы, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции", которые фиксируются в письменной форме.
2. На воинскую службу в резерве не принимается лицо:
1) признанное судом недееспособным или ограниченно дееспособным;

2) медициналық (әскери-дәрігерлік) комиссия резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз деп таныған;
3) сот белгілі бір мерзім ішінде мемлекеттік лауазымдарды атқару құқығынан айырған;
4) резервтегі əскери адамның əскери қызметте болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді жəне "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді өзіне қабылдаудан бас тартқан;
5) қылмыс жасағаны үшін бұрын сотталған немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) жəне 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
6) мемлекеттік қызметші ретінде активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, резервтегі әскери қызметке кіргенге дейінгі үш жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған;
7) психофизиологиялық зерттеуден және (немесе) медициналық куəландырудан өтпеген;
8) резервтегі әскери қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін өзіне қатысты соттың айыптау үкімі шыққан немесе қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) жəне 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
9) Қазақстан Республикасының мемлекеттік немесе әскери қызметінен, арнаулы мемлекеттік органдарынан, құқық қорғау органдарынан теріс себептер бойынша шығарылған, сондай-ақ теріс себептер бойынша судья өкілеттігін тоқтатқан адам қабылданбайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды, ол осындай қызметтен шығарылғаннан кейін екі жыл өткен соң резервтегі әскери қызметке кіруге құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19) тармақшаның отыз үшінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Адам "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның шығыстарының өз кірістеріне сәйкес келмеуіне байланысты жұмыстан шығарылғаннан немесе атқарып жүрген лауазымынан босатылғаннан, сол сияқты өкілеттігі тоқтатылғаннан кейін екі жыл ішінде резервтегі әскери қызметке қабылданбайды.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына резервтегі әскери қызметке "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып кіреді;

2) признанное медицинской (военно-врачебной) комиссией не годным к поступлению на воинскую службу в резерве;
3) лишенное судом права занимать государственные должности в течение определенного срока;
4) отказавшееся принять на себя ограничения, установленные законами Республики Казахстан, связанные с пребыванием военного резервиста на воинской службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
5) ранее судимое или освобожденное от уголовной ответственности за совершение преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
6) на которое в течение трех лет до поступления на воинскую службу в резерве налагалось административное взыскание за совершение административного коррупционного правонарушения, за исключением случая, когда оно в качестве государственного служащего впервые привлекалось к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;
7) не прошедшее психофизиологическое исследование и (или) медицинское освидетельствование;
8) в отношении которого в течение трех лет перед поступлением на воинскую службу в резерве за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда или которое в течение трех лет перед поступлением на службу освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
9) уволенное по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из специальных государственных органов, правоохранительных органов Республики Казахстан, а также прекратившее полномочия судьи по отрицательным мотивам.
Действие части первой настоящего подпункта не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд, которое вправе поступить на воинскую службу в резерве по истечении двух лет после такого увольнения.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 33 подпункта 19) предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На воинскую службу в резерве не принимается лицо в течение двух лет после увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий в связи с несоответствием расходов лица его доходам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
На воинскую службу в резерве в специальные государственные органы Республики Казахстан поступают с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";

10) арнаулы тексеруден өтпеген жəне (немесе) өзі не өзінің ата-анасы, балалары, асырап алушылары, асырап алған балалары, ата-анасы бір жəне ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары) немесе жұбайы жəне оның ата-анасы, балалары, асырап алушылары, асырап алған балалары, ата-анасы бір жəне ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары) туралы көрінеу жалған мəліметтер хабарлаған;
11) резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген уəкілетті органның бірінші басшысы бекіткен дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді орындамаған;
12) Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында және құқық қорғау органдарында қызмет өткеріп жүрген;
13) вахталық әдіспен не ауысымдық жұмыста жұмыс істеп жүрген адам;
14) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де адамдар қабылданбайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлардың кез келгенінің болуы резервтегі әскери қызметке қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
3. Резервтегі әскери қызметке кіретін адамға қатысты арнайы тексеру жүргізiледi.
Резервтегі әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген мемлекеттік органның басшысы айқындаған тəртіппен психофизиологиялық зерттеулер қолданыла отырып, тексеру жүргізіледі.
4. Денсаулық жағдайы бойынша резервтегі әскери қызметке жарамдылығын айқындау үшін Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық куәландыру жүргізіледі.
5. Сондай-ақ мыналар:
1) осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мəліметтерді ұсынбау немесе бұрмалау;
2) кандидаттың әскери-есептiк мамандығы бойынша бос лауазымдардың болмауы;
3) психофизиологиялық зерттеулердің теріс нәтижелері;
4) осы Заңның 36-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында және 2-тармағының 1), 2), 5) және 9) тармақшаларында көрсетілген босату резервтегі әскери қызметке кiретiн адамға бас тарту үшін негiздер болып табылады.
6. Осы Заңның 8-бабының 2), 3) және 4) тармақшаларының талаптары резервтегі әскери адамға қолданылмайды.
40-3-бап. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарттың мерзімі және оны жасасу тәртібі
1. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт үш жылға жасалады.
2. Кандидаттарды іріктеу және олардың резервтегі әскери қызметке кіру тәртібі Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалады.
40-4-бап. Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту
1. Резервтегі әскери адамдар резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған тәртіппен жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өтеді.
Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар айына күнтізбелік үш күнге дейінгі, бірақ жылына күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде өткізіледі.
Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарды өткізіп алған кезде резервтегі әскери адам көрсетілген сабақтарға әскери бөлімнің (мекеменің) командирімен (бастығымен) келісу бойынша басқа бос уақытта баруға міндетті.
Ұзақтығы күнтізбелік отыз күн болатын жауынгерлік даярлық бойынша жиындар осы жиындардың соңғы күндерінде екі демалыс күні беріле отырып, жылына бір рет өткізіледі.

10) не прошедшее специальную проверку и (или) сообщившее заведомо ложные сведения о себе либо своих родителях, детях, усыновителях (удочерителях), усыновленных (удочеренных), полнородных и неполнородных братьях и сестрах или супруге и ее (его) родителях, детях, усыновителях (удочерителях), усыновленных (удочеренных), полнородных и неполнородных братьях и сестрах;
11) не выполнившее нормативы по физической подготовке, утвержденные первым руководителем государственного органа, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве;
12) проходящее службу в специальных государственных и правоохранительных органах Республики Казахстан;
13) работающее вахтовым методом либо на сменной работе;
14) иные лица, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Наличие любого из указанных в части первой настоящего пункта случаев является основанием для отказа в приеме на воинскую службу в резерве.
3. В отношении лица, поступающего на воинскую службу в резерве, проводится специальная проверка.
В отношении лиц, поступающих на воинскую службу в резерве, проводится проверка с применением психофизиологического исследования в порядке, определенном руководителем государственного органа, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве.
4. Для определения годности по состоянию здоровья к воинской службе в резерве проводится медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
5. Основаниями для отказа лицу, поступающему на воинскую службу в резерве, также являются:
1) непредставление или искажение сведений, указанных в части первой пункта 2 настоящей статьи;
2) отсутствие вакантных должностей по военно-учетной специальности кандидата;
3) отрицательные результаты психофизиологического исследования;
4) освобождение, указанное в подпункте 4) пункта 1 и подпунктах 1), 2), 5) и 9) пункта 2 статьи 36 настоящего Закона.
6. На военного резервиста не распространяются требования подпунктов 2), 3) и 4) статьи 8 настоящего Закона.
Статья 40-3. Срок контракта о прохождении воинской службы в резерве и порядок его заключения
1. Контракт о прохождении воинской службы в резерве заключается на три года.
2. Порядок отбора кандидатов и их поступления на воинскую службу в резерве определяется Правилами прохождения воинской службы.
Статья 40-4. Прохождение занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях
1. Военные резервисты проходят занятия или сборы по боевой подготовке, сборы при кризисных ситуациях в порядке, определенном первым руководителем государственного органа, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве.
Занятия по боевой подготовке проводятся сроком до трех календарных дней в месяц, но не более тридцати календарных дней в год.
При пропуске занятий по боевой подготовке военный резервист обязан посетить указанные занятия в другое свободное время по согласованию с командиром (начальником) воинской части (учреждения).
Сборы по боевой подготовке продолжительностью тридцать календарных дней проводятся один раз в год с предоставлением двух выходных в последние дни сборов.

2. Резервтегі әскери адамдар дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындар жарияланған жағдайда, резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған мерзімдерде және тәртіппен әскери бөлімге (мекемеге) келуге міндетті.
3. Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде резервтегі әскери адамның жұмыс орны (лауазымы) сақталады.";
20) 43-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 44-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "міндеттілерді" деген сөзден кейін "және резервтегі әскери адамдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік "Келісімшарт бойынша" деген сөздерден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Резервтегі әскери адамдар жауынгерлік даярлық бойынша жиындардан немесе дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту кезеңін қоспағанда, ай сайын бюджет қаражаты есебінен ең төмен жалақы мөлшерінде ақшалай төлем алады.
Резервтегі әскери адамдарға жауынгерлік даярлық бойынша жиындарды немесе дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарды өткізу кезеңінде бюджет қаражаты есебінен:
жұмыс істейтін адамдарға – жұмыс орны бойынша орташа айлық жалақы;
жұмыссыз адамдарға – ең төмен жалақы төленеді.
Резервтегі әскери адамдарға өзге төлемдер, үстемеақылар, қосымша ақылар көзделмейді.";
4-тармақ "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
5-1-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Резервтегі әскери адамдар жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан не дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындардан өту кезеңінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін көзделген бюджет қаражаты есебінен медициналық қамтамасыз етуді толық көлемде алады.";
6-тармақтағы "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
төртінші бөлік "келісімшарт бойынша" деген сөздерден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктегі "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлікте:
"мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Әскери бөлімдердің тізбесін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайды.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Резервтегі әскери адамдар:

2. Военные резервисты обязаны прибыть в воинскую часть (учреждение) в случае объявления сборов при кризисных ситуациях в сроки и порядке, которые определены первым руководителем государственного органа, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве.
3. В периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях за военным резервистом сохраняется место работы (должность).";
20) в части первой пункта 6 статьи 43 слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
21) в статье 44:
в пункте 1:
часть первую после слова "сборов" дополнить словами "и военных резервистов";
в части пятой слова "по контракту" заменить словами ", проходящих воинскую службу по контракту,";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Военные резервисты ежемесячно за счет бюджетных средств получают денежную выплату в размере минимальной заработной платы, за исключением периода прохождения сборов по боевой подготовке или сборов при кризисных ситуациях.
Военным резервистам на период проведения сборов по боевой подготовке или сборов при кризисных ситуациях выплачивается за счет бюджетных средств:
работающим лицам – средняя месячная заработная плата по месту работы;
безработным лицам – минимальная заработная плата.
Иные выплаты, надбавки, доплаты военным резервистам не предусматриваются.";
в пункте 4 слова "по контракту" заменить словами ", проходящим воинскую службу по контракту,";
пункт 5-1 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Военные резервисты в период прохождения занятий или сборов по боевой подготовке либо сборов при кризисной ситуации получают медицинское обеспечение за счет бюджетных средств в полном объеме, предусмотренном для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту.";
в пункте 6 слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
в пункте 7:
в части четвертой слова "по контракту" заменить словами ", проходящим воинскую службу по контракту,";
в части пятой слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
в части седьмой:
слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Перечень воинских частей определяется Министром обороны Республики Казахстан.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Военные резервисты обеспечиваются:

1) жауынгерлік даярлық бойынша жиындардан немесе дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту кезінде тамақтандырумен;
2) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда болған кезеңде түскі аспен қамтамасыз етіледі.";
8-тармақта:
мәтіндегі "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің 2) тармақшасы "бөлімнің" деген сөзден кейін "(мекеменің)" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді" деген сөздер ", мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "жəне əскерге шақыру бойынша əскери қызметшілерді" деген сөздер ", əскерге шақыру бойынша əскери қызметшілерді және резервтегі әскери адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 45-баптың 1-тармағындағы "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 46-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлік "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Резервтегі әскери адамдарға жыл сайынғы еңбек демалысы жұмыс орны бойынша беріледі.
Жыл сайынғы еңбек демалысы жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар немесе жиындар өткізу кезеңімен сәйкес келмеуге тиіс.";
2-тармақтың төртінші бөлігі "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 47-баптың тақырыбы "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 48-баптың үшінші бөлігіндегі "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 50-бапта:
1-тармақтағы "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші және екінші бөліктердегі "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "күші" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери адамдарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
27) 51-бапта:
1-тармақ "қызметші" деген сөзден кейін ", жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде резервтегі әскери адам" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі "кадеттің" деген сөзден кейін ", жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде резервтегі әскери адамның" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігінің бірінші абзацы "кадеттерге," деген сөзден кейін "жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде резервтегі әскери адамдарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ 5) тармақшасындағы "нәтижесінде туындағаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте дәлелденсе, біржолғы өтемақы төленбейді." деген сөздер "нәтижесінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

1) питанием при прохождении сборов по боевой подготовке или сборов при кризисных ситуациях;
2) обедом в период нахождения на занятиях по боевой подготовке.";
в пункте 8:
в тексте слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
подпункт 2) части первой после слова "части" дополнить словом "(учреждения)";
в части третьей слова "и военнослужащих срочной службы" заменить словами ", военнослужащих срочной службы и военных резервистов";
в абзаце первом части четвертой слова "и военнослужащих по призыву" заменить словами ", военнослужащих по призыву и военных резервистов";
22) в пункте 1 статьи 45 слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
23) в статье 46:
в пункте 1:
в абзаце первом части первой слова "по контракту" заменить словами ", проходящим воинскую службу по контракту,";
в части четвертой слова "по контракту" заменить словами ", проходящим воинскую службу по контракту,";
в части шестой слова "по контракту" заменить словами ", проходящего воинскую службу по контракту,";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Военным резервистам ежегодный трудовой отпуск предоставляется по месту работы.
Ежегодный трудовой отпуск не должен совпадать с периодом проведения занятий или сборов по боевой подготовке.";
в части четвертой пункта 2 слова "по контракту" заменить словами ", проходящего воинскую службу по контракту,";
24) в заголовке статьи 47 слова "по контракту" заменить словами ", проходящих воинскую службу по контракту,";
25) в части третьей статьи 48 слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
26) в статье 50:
в пункте 1 слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
в пункте 3:
в частях первой и второй слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
часть третью дополнить словами ", за исключением военных резервистов";
27) в статье 51:
пункт 1 после слов "им воинской службы" дополнить словами ", военного резервиста в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях";
часть первую пункта 2 после слова "кадета" дополнить словами ", военного резервиста в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях";
абзац первый части третьей пункта 3 после слова "стипендию," дополнить словами "военным резервистам в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях и";
пункт 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт талабын бұзған резервтегі әскери адамның әрекеттері нәтижесінде туындағаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, біржолғы өтемақы төленбейді.";
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
", әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді" деген сөздер алып тасталсын;
", әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілер" деген сөздер алып тасталсын;
28) 52-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "бойынша" деген сөзден кейін "әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацта:
"бойынша әскери қызметшілердің" деген сөздерден кейін ", резервтегі әскери адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші және үшінші абзацтардағы "бөлімнің", "бөлім" деген сөздер тиісінше "бөлімнің (мекеменің)", "бөлім (мекеме)" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "мемлекет есебінен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "мектеп-интернаттарына" деген сөздер "колледждерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі "әскери жиындарға шақырылған әскери міндетті" деген сөздерден кейін ", жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда және дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда жүрген резервтегі әскери адам" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 53-1-баптың 2-тармағында:
1) тармақша "міндеттілерді" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери адамдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "міндеттілер" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери адамдар" деген сөздермен толықтырылсын.
14. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
68-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "(шақыру бойынша келген әскери қызметшілер, келісімшарт бойынша келген әскери қызметшілер)" деген сөздер алып тасталсын.
15. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 13) тармақшасындағы "мерзімді қызметтегі, келісімшарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2) 8-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы "мерзімді қызметтегі, келісімшарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
17) тармақшадағы "келісімшарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-баптың 6) тармақшасындағы "келісімшарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4) 19-баптың 3-тармағы "бойынша" деген сөзден кейін "әскери" деген сөзбен толықтырылсын.
16. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:

"6) в результате действий военного резервиста, нарушившего условие контракта о прохождении воинской службы в резерве.";
в части первой пункта 5:
слова "военнообязанных, призванных на воинские сборы," исключить;
слова ", военнообязанные, призванные на воинские сборы," исключить;
28) в статье 52:
в части первой пункта 1 слова "по контракту" заменить словами ", проходящих воинскую службу по контракту,";
в пункте 2:
в абзаце первом:
после слов "военнослужащих по призыву," дополнить словами "военных резервистов,";
слова "за счет государства" заменить словами "за счет бюджетных средств";
абзацы второй и третий после слова "части" дополнить словом "(учреждения)";
в абзац четвертый внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в части второй пункта 3 слово "школы-интернаты" заменить словом "колледжи";
часть первую пункта 4 после слов "воинские сборы," дополнить словами "военного резервиста, находящегося на занятиях или сборах по боевой подготовке и сборах при кризисных ситуациях,";
29) в пункте 2 статьи 53-1:
подпункт 1) после слов "воинские сборы" дополнить словами ", военных резервистов";
подпункт 3) после слов "воинские сборы" дополнить словами ", военные резервисты".
14. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
в части первой пункта 1 статьи 68 слова "(военнослужащих по призыву, военнослужащих по контракту)" исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан":
1) в подпункте 13) статьи 7 слова "срочной службы, по контракту" исключить;
2) в пункте 2 статьи 8:
в подпункте 3) слова "срочной службы, по контракту" исключить;
в подпункте 17) слова "по контракту" исключить;
3) в подпункте 6) статьи 9 слова "по контракту" исключить;
4) пункт 3 статьи 19 после слова "проходящих" дополнить словом "воинскую".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":

1) 27-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өздеріне қатысты әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға келу туралы бұйрығы шыққан, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, әскери қызметшілер;";
2) 28-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өздеріне қатысты әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға келу туралы бұйрығы шыққан, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, әскери қызметшілер;".
17. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
13-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы "қызметті" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызмет өткеруді" деген сөздермен толықтырылсын.
18. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "қызметті" деген сөзден кейін ", резервтегі әскери қызмет өткеруді" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 40-бап ", ал резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт жасалған жағдайда жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде жұмыс орны (мемлекеттік лауазымы) сақталады" деген сөздермен толықтырылсын.
19. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 5-тармағы 5) тармақшасының он бірінші абзацындағы "құқық қорғау қызметіне" деген сөздер "келісімшарт бойынша әскери қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-баптың екінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1 және 12-тармақтарын;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-баптың үшінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13-тармағы 19) тармақшасының отыз үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

1) подпункт 2) пункта 3 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2) военнослужащих, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, в отношении которых издан приказ командира (начальника) воинской части (учреждения) о прибытии на занятия по боевой подготовке;";
2) подпункт 2) пункта 7 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"2) военнослужащие, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, в отношении которых издан приказ командира (начальника) воинской части (учреждения) о прибытии на занятия по боевой подготовке;".
17. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции":
подпункт 3) части первой пункта 1 статьи 13 дополнить словами ", прохождения воинской службы в резерве".
18. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 13 дополнить словами ", прохождения воинской службы в резерве";
2) статью 40 дополнить словами ", а в случае заключения контракта о прохождении воинской службы в резерве сохраняется место работы (государственная должность) в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях".
19. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы":
абзац одиннадцатый подпункта 5) пункта 5 статьи 1 после слова "службу" дополнить словами "по контракту".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
пунктов 1 и 12 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
Примечание ИЗПИ!
Абзац 3 статьи 2 предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
абзаца тридцать третьего подпункта 19) пункта 13 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ