Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 97-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 31-б. қараңыз.
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "қаңғыбас", "Қаңғыбас" деген сөздер тиісінше "иесіз", "Иесіз" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. Кіріспе алып тасталды – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аулау қызметі – жануарларды аулаумен, уақытша ұстаумен және жансыздандырумен айналысатын, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік заңды тұлғалар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
2) жабайы жануарлар – жабайы табиғат табиғи мекендеу ортасы болып табылатын, оның ішінде еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын жануарлар;
3) жануарға қатыгездікпен қарау – жануардың өліміне, мертігуіне немесе оның саулығына өзге де зиян келуіне алып келген немесе алып келуі мүмкін қасақана іс-әрекет;
4) жануарды эвтаназиялау (бұдан әрі – эвтаназиялау) – жануардың ауырсынуын және физикалық қиналуын болғызбай оны дәрі-дәрмекпен жансыздандыру;
5) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
6) жануарлар – омыртқалы жануарлар;
7) жануарларға арналған оңалту орталығы – жануардың иесіне және (немесе) жауапты адамға не табиғи мекендеу ортасына қайтарылуға жататын немесе жатпайтын, тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған, табиғи жағдайларда тіршілік ете алмайтын жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон-жануарларды) шектеулі қабылдауға, емдеуге, уақытша ұстауға, оңалтуға және бейімдеуге арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
8) жануарларға арналған панажай – тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған жануарларды, қараусыз қалған және иесіз жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон-жануарларды) ұстауға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;

Об ответственном обращении с животными
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 97-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 31.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования ИЗПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. По всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Преамбула исключена Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) служба отлова – государственные юридические лица, созданные местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, а также индивидуальные предприниматели и негосударственные юридические лица, занимающиеся отловом, временным содержанием и умерщвлением животных;
2) дикие животные – животные, естественной средой обитания которых является дикая природа, в том числе содержащиеся в неволе и (или) полувольных условиях;
3) жестокое обращение с животным – умышленное деяние, которое привело или может привести к гибели, увечью или иному вреду для здоровья животного;
4) эвтаназия животного (далее – эвтаназия) – медикаментозное умерщвление животного, исключающее причинение животному боли и физических страданий;
5) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
6) животные – позвоночные животные;
7) реабилитационный центр для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для ограниченного приема, лечения, временного содержания, реабилитации и адаптации животных, подлежащих или не подлежащих возврату владельцу животного и (или) ответственному лицу либо в естественную среду обитания, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, неспособных существовать в естественных условиях, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных-компаньонов);
8) приют для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для содержания животных, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных-компаньонов);

9) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспектор (бұдан әрі – қоғамдық инспектор) – жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүргізу қағидаларына сәйкес жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлға;
10) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті орган – жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) жануарларды уақытша ұстау пункті – табылған, ауланған қараусыз қалған және иесіз жануарларды, ұстаудан бас тартуына байланысты иелері немесе жауапты адамдар берген, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) уақытша ұстауға әдейі арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
12) жануарлардың төбелесі – жануарларды бір-біріне айтақтау нәтижесінде не олардың тұқымдық сипаттамалары салдарынан, жануар иесінің және (немесе) жауапты адамның айқастың алдын алу немесе тоқтату жөніндегі шараларды әдейі қабылдамауы кезінде туындаған екі және одан көп жануардың айқасы;
13) жауапты адам – жануар иесінің осы Заңда белгіленген құқықтары мен міндеттерін жануар иесінің жазбаша тапсырмасы бойынша өзіне алатын адам;
14) жылжымалы хайуанаттар бағы – жануарларды ұстау және тасымалдау арқылы ғылыми маңызы жоқ цирк, эстрада, ойын-сауық қызметінде жануарларды көпшілікке демонстрациялау үшін пайдаланылатын арнайы жабдықталған жылжымалы конструкциялар, оның ішінде торлар;
15) зоологиялық жатынжай – дара кәсіпкер немесе мемлекеттік емес заңды тұлға құрған, жануарлардың иелерімен келісу бойынша үй жануарларын (компаньон-жануарларды) уақытша ұстауға немесе ұстай тұруға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
16) зоологиялық питомник – дара кәсіпкер, мемлекеттік не мемлекеттік емес заңды тұлға құрған, асыл тұқымдық құндылығы бар немесе арнаулы мақсаттағы жануарларды ұстау және өсіру үшін әдейі жабдықталған және соған арналған мүліктік кешен;
16-1) иесіз жануарлар – иесі жоқ немесе үй жануарлары есебіне алынбаған иттер мен мысықтар;
17) контактілі зоопарк – жануарларды көпшілікке демонстрациялау және келушілерге физикалық контакт беру мақсатында оларды ұстау үшін пайдаланылатын арнайы жабдықталған құрылысжайлар, үй-жайлар, көлік, торлар, қоршаулар және басқа да конструкциялар;

9) общественный инспектор в области ответственного обращения с животными (далее – общественный инспектор) – физическое лицо, осуществляющее общественный контроль в области ответственного обращения с животными в соответствии с правилами проведения общественного контроля в области ответственного обращения с животными;
10) уполномоченный орган в области ответственного обращения с животными – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области ответственного обращения с животными;
11) пункт временного содержания животных – имущественный комплекс, специально предназначенный и оборудованный для временного содержания найденных, отловленных безнадзорных и бродячих животных, домашних животных (животных-компаньонов), переданных владельцами или ответственными лицами в связи с отказом от их содержания, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц;
12) бой животных – схватка двух и более животных, возникшая в результате натравливания их друг на друга либо вследствие их породных характеристик, при намеренном непринятии владельцем животного и (или) ответственным лицом мер по ее предотвращению или прекращению;
13) ответственное лицо – лицо, которое несет права и обязанности владельца животного, установленные настоящим Законом, по письменному поручению владельца животного;
14) передвижной зверинец – специально оборудованные передвижные конструкции, в том числе клетки, используемые для публичной демонстрации животных в цирковой, эстрадной, развлекательной деятельности, не имеющей научного значения, путем содержания и транспортировки животных;
15) зоологическая гостиница – имущественный комплекс, созданный индивидуальным предпринимателем или негосударственным юридическим лицом, предназначенный и оборудованный для временного содержания или передержки домашних животных (животных-компаньонов) по согласованию с владельцами животных;
16) зоологический питомник – имущественный комплекс, созданный индивидуальным предпринимателем, государственным либо негосударственным юридическим лицом, специально оборудованный и предназначенный для содержания и разведения животных с племенной ценностью или специальным назначением;
16-1) бродячие животные – собаки и кошки, не имеющие владельца или не состоящие на учете домашних животных;
17) контактный зоопарк – специально оборудованные сооружения, помещения, транспорт, клетки, ограждения и другие конструкции, используемые для содержания животных с целью их публичной демонстрации и предоставления физического контакта с посетителями;

18) алып тасталды – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
19) қараусыз қалған жануарлар – ұстау орнынан тыс жерде және жануардың иесі және (немесе) жауапты адам тарапынан бақылаусыз қалған жануарлар;
20) қызметтік жануарлар – іздеу, күзету, патрульдік-бекеттік, қорғау-қарауыл, іздестіру-құтқару мақсаттарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де қызметтік мақсаттарда арнайы даярланған және пайдаланылатын (қолданылатын) жануарлар;
21) мертігу – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында айқындалған жағдайларды қоспағанда, қандай да бір ағзаның функциясын толық немесе ішінара жоғалтуға, сондай-ақ жануардың анатомиялық тұтастығын бұзуға алып келген, жануардың саулығына келтірілген ауыр зиян;
22) стерилизациялау – жануарды хирургиялық, дәрі-дәрмекпен не өзге тәсілдермен ұрпақ өрбіту қабілетінен айыру;
23) ұстау орны – жануардың иесі және (немесе) жауапты адам пайдаланатын, жануар ұсталатын ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар, үй-жайлар немесе жер учаскелері;
24) үй жануарлары (компаньон жануарлар) (бұдан әрі – үй жануарлары) – қай түрге жататынына қарамастан, адам эстетикалық қажеттіліктері мен қарым-қатынас қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін дәстүрлі түрде асырайтын және өсіретін жануарлар;
25) үй жануарларын есепке алу – үй жануарына жеке нөмір берілгені, тұрғылықты жері көрсетілген оның иесі және жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы мәліметтерді міндетті тіркеу;
26) үй жануарларын есепке алу бұйымдары (құралдары) – үй жануарларын есепке алу үшін пайдаланылатын, чиптер және басқа да бұйымдар (құралдар);
27) үй жануарларын серуендету – жануар иесінің және (немесе) жауапты адамның жануарды ұстау орнының шегінен тыс жерге шығаруды көздейтін және жануардың қозғалыс белсенділігіне, табиғи қажеттіліктерін атқаруға деген физиологиялық қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған әрекеттері;
28) үй жануарларының өз бетінше серуендеуі – үй жануарларының ұстау орнынан тыс жерде жануар иесінсіз және (немесе) жауапты адамсыз өз бетінше болуы;
28-1) шұғыл ден қою шаралары – адамның, жануарлардың қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету және (немесе) адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне қатер төнуін болғызбау мақсатында жануарлардың агрессия көрсетуін дереу тоқтатуға және (немесе) оның салдарын барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы, оның ішінде әрекеттер;

18) исключен Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19) безнадзорные животные – животные, которые находятся вне места содержания и за которыми утрачен контроль со стороны владельца животного и (или) ответственного лица;
20) служебные животные – животные, специально подготовленные и используемые (применяемые) в розыскных, сторожевых, патрульно-постовых, защитно-караульных, поисково-спасательных и иных служебных целях, установленных законодательством Республики Казахстан;
21) увечье – тяжкий вред здоровью животного, повлекший полную или частичную утрату функции какого-либо органа, а также нарушение анатомической целостности животного, за исключением случаев, определенных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
22) стерилизация – лишение животного способности к воспроизведению потомства хирургическим, медикаментозным либо иными способами;
23) место содержания – используемые владельцем животного и (или) ответственным лицом здания, строения, сооружения, помещения или земельные участки, где животное содержится;
24) домашние животные (животные-компаньоны) (далее – домашние животные) – животные вне зависимости от вида, которые традиционно содержатся и разводятся человеком для удовлетворения эстетических потребностей и потребностей в общении;
25) учет домашних животных – обязательная регистрация сведений о присвоении индивидуального номера домашнему животному, его владельце с местом жительства и проведенных ветеринарных мероприятиях;
26) изделия (средства) учета домашних животных – чипы и другие изделия (средства), используемые для учета домашних животных;
27) выгул домашних животных – действия владельца животного и (или) ответственного лица, предполагающие выведение животного за пределы места его содержания и направленные на удовлетворение физиологических потребностей животного в двигательной активности, отправление естественных потребностей;
28) самовыгул домашних животных – самостоятельное пребывание домашних животных вне места содержания без присутствия владельца животного и (или) ответственного лица;
28-1) меры экстренного реагирования – совокупность мероприятий, в том числе действия, направленные на незамедлительное устранение и (или) минимизацию последствий проявления агрессии животными с целью обеспечения безопасности человека, животных, общественного порядка и (или) предотвращения угрозы жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц;

29) эксперименттік (зертханалық) жануарлар – ғылыми зерттеулер, биологиялық тестілеу, оқу процесін жүргізу үшін, медициналық мақсаттарда, сондай-ақ биомедициналық препараттар алу үшін өсірілетін, ұсталатын және пайдаланылатын жануарлар.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның мақсаттары – жануарлардың қорғалуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамгершілікті нығайту, ізгілікті сақтау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың жануарларға қарау кезіндегі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау.
2. Осы Заңның міндеттері:
1) жануарлардың тіршілігі, саулығы мен амандығы үшін иелерінің жауапкершілігін қалыптастыру;
2) жануарларды қорғау жөніндегі шаралар жүйесін қамтамасыз ету;
3) халықты жануарларға адамгершілікпен, ізгілікпен және саналы түрде қарауға тәрбиелеу.
3. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеу мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) жануарларды ауырсыну мен тән азабын сезіне алатын тіршілік иелері деп тану;
2) жануарларға қатыгездікпен қарауға, ауырсыну тудыруға, тән азабын шектіруге және олардың негізсіз өлтірілуіне жол бермеу;
3) адам мен жануарлардың құрметке, қамқорлыққа және қоғам мен табиғат мүдделерінің тепе-теңдігіне негізделген үйлесімді тіршілік етуі.
Ескерту. 3-бап жаңа редакцияда – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-бап. Жануарларды қатыгездікпен қараудан қорғау
1. Жануарларға қатыгездікпен қарауға тыйым салынады.
2. Жануарларға қарау кезінде:
1) жануардың өлуіне, мертігуіне немесе саулығына өзге де зиян келтіруге алып келген немесе алып келуі мүмкін жануарды ұрып-соғуға, азаптауға, оның ішінде аштықпен, шөлмен азаптауға және жануарды бөлшектеу, өртеу, суға батыру, тұншықтыру, өлімші етіп ұру арқылы өзге де зорлық-зомбылық әрекеттеріне;

29) экспериментальные (лабораторные) животные – животные, разводимые, содержащиеся и используемые для проведения научных исследований, биологического тестирования, учебного процесса, в медицинских целях, а также для получения биомедицинских препаратов.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными
1. Законодательство Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Целями настоящего Закона являются обеспечение защиты и безопасности животных, укрепление нравственности, соблюдение гуманности, а также защита прав и законных интересов физических и юридических лиц при обращении с животными.
2. Задачами настоящего Закона являются:
1) формирование у владельцев ответственности за жизнь, здоровье и благополучие животных;
2) обеспечение системы мер по защите животных;
3) воспитание у населения нравственного, гуманного и осознанного отношения к животным.
3. Правовое регулирование общественных отношений в области ответственного обращения с животными основывается на принципах:
1) признания животных существами, способными испытывать боль и физические страдания;
2) недопустимости жестокого обращения, причинения боли, физических страданий и безосновательного лишения жизни животных;
3) гармоничного сосуществования человека и животных, основанного на уважении, заботе и балансе интересов общества и природы.
Сноска. Статья 3 - в редакции Закона РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 4. Защита животных от жестокого обращения
1. Жестокое обращение с животными запрещается.
2. При обращении с животными запрещаются:
1) побои, истязания животного, в том числе голодом, жаждой, и иные насильственные действия путем расчленения, сожжения, утопления, удушения, забивания животного, которые привели или могут привести к гибели, увечью или иному вреду для здоровья животного;

2) ауырсынуды басатын препараттар мен анестетиктерді қолдану жануардың саулығына зиян келтіруі мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, жануарларға ауырсынуды басуды немесе анестезияны қолдану көрсетілген ветеринариялық және өзге де емшараларды тиісті заттарды міндетті түрде қолданбай жүргізуге;
3) бұзақылық пиғылмен не қызметтік міндеттерді атқаруға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аң аулауға байланысты емес мақсаттарда жануарларды адамға және (немесе) басқа жануарларға айтақтауға;
4) жануарлар және (немесе) олардың ұрпағы жануарларға арналған панажайларға, жануарларды уақытша ұстау пункттеріне орналастырылғанға немесе өзге де заңды тәсілмен иеліктен шығарылғанға дейін жануарлар иелерінің немесе жауапты адамдардың оларды ұстау жөніндегі міндеттерін орындаудан бас тартуына;
5) егер жануар иесінде және (немесе) жауапты адамда тіршілігі мен саулығы үшін қауіпті жай-күйдегі жануарға көмек көрсету мүмкіндігі болса немесе өздері оны тіршілігі мен саулығы үшін қауіпті жай-күйге түсірсе, жануарға бұл адамдардың көмек көрсетпеуіне;
6) жануарлар төбелесін ұйымдастыруға және өткізуге;
7) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жануарлар пайдаланылатын ұлттық спорт түрлері бойынша спорттық іс-шараларды қоспағанда, жануардың мертігуіне немесе саулығына өзге де зиян келтірілуіне не жануарлардың өліміне алып келетін ойын-сауық іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге;
8) жануардың мертігуіне немесе саулығына өзге де зиян келтірілуіне не жануардың өліміне алып келетін мүкәммалды және өзге де құрал-жабдықты пайдалануға;
9) иттер мен мысықтарды тамаққа пайдалану, сою немесе мертіктіру немесе саулығына өзге де зиян келтіру арқылы осындай жануарлардан өнім мен шикізат алу үшін оларды өсіруге, ұстауға, пайдалануға, сондай-ақ мысықтар мен иттердің жүнін тарау тәсілімен алуды қоспағанда, осындай өнімді өткізуге;
10) ветеринариялық дәрігер болып табылмайтын адамның эвтаназиялауды жүргізуіне;
11) үй жануарларын және жабайы жануарларды ғылыми мақсаттарда будандастыруды қоспағанда, оларды шағылыстыруға тыйым салынады.
3. Егер жануарды нысаналы мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мүмкін болмаса, жануардың иесі немесе жауапты адам мұндай жануарды ол өз өлімімен өлгенге дейін күтіп-бағуды қамтамасыз етуге не оны жануарларға арналған панажайға, жануарларды уақытша ұстау пунктіне, қажетті жағдай жасай алатын жеке немесе заңды тұлғаларға беруге міндетті. Жануарды жануарларды уақытша ұстау пунктіне берген кезде иесі немесе жауапты адам жануардың заңды тағдыры айқындалғанға дейін оны күтіп-бағуды қамтамасыз етуге міндетті.
Егер жануар саулығының жағдайы оның жасына байланысты өзгерістерге, созылмалы ауруларының болуына, жарақат алғаннан кейінгі жағдайына орай ұдайы ауырсынуды сезінуге не ағзалар жүйелерінің бұзылуына немесе тірек-қимыл аппаратының функционалдық тұрғыдан ауыр түрде бұзылуына байланысты жануардың тіршілік ету сапасының нашарлауын білдірсе, жануардың иесі ветеринариялық дәрігердің қорытындысы бойынша эвтаназиялау туралы шешім қабылдауға құқылы.

2) проведение на животных ветеринарных и иных процедур, при которых показано применение обезболивания или анестезии, без обязательного применения соответствующих средств, за исключением случаев, когда применение обезболивающих препаратов и анестетиков может нанести урон здоровью животного;
3) натравливание животных на человека и (или) других животных из хулиганских побуждений либо в целях, не связанных с исполнением служебных обязанностей или охотой, осуществляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) отказ владельцев животных или ответственных лиц от исполнения ими обязанностей по содержанию животных и (или) их потомства до определения их в приюты для животных, пункты временного содержания животных или отчуждения иным законным способом;
5) неоказание помощи животному, находящемуся в опасном для жизни и здоровья состоянии, владельцем животного и (или) ответственным лицом, если эти лица имели возможность оказать помощь животному или сами поставили его в опасное для жизни и здоровья состояние;
6) организация и проведение боев животных;
7) организация и проведение зрелищных мероприятий, влекущих за собой нанесение увечий или иного вреда здоровью животного либо гибель животных, за исключением спортивных мероприятий по национальным видам спорта с использованием животных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
8) использование инвентаря и иных приспособлений, влекущих увечье или иной вред здоровью животного либо гибель животного;
9) разведение, содержание, использование собак и кошек для употребления их в пищу, получения продукции и сырья из этих животных путем убоя или причинения увечий или иного вреда здоровью, а также реализация такой продукции, за исключением получения шерсти собак и кошек способом вычесывания;
10) проведение эвтаназии лицом, не являющимся ветеринарным врачом;
11) скрещивание домашних и диких животных, за исключением их гибридизации в научных целях.
3. Если дальнейшее использование животного по целевому назначению невозможно, владелец животного или ответственное лицо обязаны обеспечить содержание такого животного до его естественной смерти либо передать его в приют для животных, пункт временного содержания животных, физическим или юридическим лицам, способным создать необходимые условия. При передаче животного в пункт временного содержания животных владелец или ответственное лицо обязаны обеспечить его содержание до определения юридической судьбы животного.
В случае, если состояние здоровья животного в силу возрастных изменений, наличия хронических заболеваний, посттравматического состояния подразумевает ухудшение качества жизни животного, связанное с регулярными болевыми ощущениями либо нарушением систем органов или тяжелыми функциональными нарушениями опорно-двигательного аппарата, по заключению ветеринарного врача владелец животного вправе принять решение об эвтаназии.

4. Мыналар:
1) жануар адамға және (немесе) жануарға шабуыл жасаған жағдайда және жануар адамның, жануарлардың өміріне немесе саулығына, сондай-ақ қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікке қатер төндіретін өзге де жағдайларда жануарға қарау;
2) дератизациялау;
3) жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын басқа жануарларды қоректендіру үшін пайдалану;
4) осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын аң аулау, балық аулау немесе балық шаруашылығын, аквашаруашылықты жүргізу, жабайы жануарлардың санын реттеу, ауыл шаруашылығы жануарларын сою, ветеринариялық іс-шаралар, эвтаназиялау;
5) Қазақстан Республикасында тіркелген діни бірлестіктердің дін ұстанушылары діни жораларды өткізу кезінде, егер бұл олардың діни ілімінде көзделсе, жануарларды сою жануарларға қатыгездікпен қарау болып табылмайды.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 12.06.2025 № 194-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-бап. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында халықты ағарту және тәрбиелеу, жануарларға қатыгездікпен қарауды насихаттауға тыйым салу
1. Халықтың жануарларға адамгершілікпен және ізгілікпен қарауын тәрбиелеу, жануарларға қатыгездікпен қарауға жол бермеу мақсатында жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында халықты ағарту және тәрбиелеу жүзеге асырылады.
Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында халықты ағарту мен тәрбиелеуді мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдары, табиғат қорғау ұйымдары, қоғамдық бірлестіктер, өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасы туралы хабарлау, биоэтика курсын оқыту немесе білім беру жүйесінде жануарларға ізгілікпен қарау бойынша сыныптан тыс жұмыс жүргізу, көрмелер, семинарлар, конференциялар, конкурстар, жарыстар және басқа да іс-шаралар өткізу арқылы жүзеге асырады.
2. Пайда табу мақсатында немесе онсыз, жануарларға қатыгездікпен қарауды насихаттауға және (немесе) соған шақыруға, оның ішінде баспа, дыбыс-бейне және өзге де хабарлар мен материалдарды шығару, демонстрациялау, тарату және өзге де пайдалану арқылы насихаттауға және (немесе) соған шақыруға тыйым салынады.
3. Жануарларға қатыгездікпен қарау фактілерін жазып-көрсету "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

4. Не являются жестоким обращением с животным:
1) обращение с животным в случае нападения животного на человека и (или) животного и иных случаях, когда животное представляет угрозу жизни или здоровью человека, животных, а также общественному порядку и безопасности;
2) дератизация;
3) использование животных для кормления других животных, содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;
4) осуществляемые в соответствии с требованиями настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан охота, рыболовство или ведение рыбного хозяйства, аквакультуры, регулирование численности диких животных, убой сельскохозяйственных животных, ветеринарные мероприятия, эвтаназия;
5) убой животных при проведении религиозных обрядов последователями религиозных объединений, зарегистрированных в Республике Казахстан, если это предусматривается их вероучением.
Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными законами РК от 12.06.2025 № 194-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Просвещение и воспитание населения в области ответственного обращения с животными, запрещение пропаганды жестокого обращения с животными
1. В целях воспитания у населения нравственного и гуманного отношения к животным, недопущения жестокого обращения с животными осуществляются просвещение и воспитание населения в области ответственного обращения с животными.
Просвещение и воспитание населения в области ответственного обращения с животными осуществляются государственными органами, местными исполнительными органами, организациями образования и здравоохранения, природоохранными организациями, общественными объединениями, иными юридическими лицами, а также физическими лицами путем информирования о законодательстве Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными, преподавания курса биоэтики или ведения внеклассной работы по гуманному обращению с животными в системе образования, проведения выставок, семинаров, конференций, конкурсов, соревнований и других мероприятий.
2. Запрещаются пропаганда жестокого обращения с животными и (или) призывы к нему, в том числе путем производства, демонстрации, распространения и иного использования печатных, аудиовизуальных и иных сообщений и материалов с целью извлечения прибыли или без такового.
3. Освещение фактов жестокого обращения с животными осуществляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О масс-медиа".

Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.06.2024 № 94-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. ЖАНУАРЛАРҒА ЖАУАПКЕРШІЛІКПЕН ҚАРАУ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ ЖӘНЕ БАСҚАРУ
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы құзыреті
Ескерту. 6-бап жаңа редакцияда - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді.
7-бап. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті орган:
1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
1-1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;
2) жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пунктерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде ұстау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3) жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалану және оларды ұстау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4) өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
5) жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
6) жануарларға арналған панажайлардың, сондай-ақ жануарларды уақытша ұстау пункттерінің қызметі мен оларды есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
7) алып тасталды – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
8) жануарларды тасымалдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
9) үй жануарларын есепке алу қағидаларын және есепке алуға жататын үй жануарларының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
10) осы Заңның 10-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;

Сноска. Статья 5 с изменением, внесенным Законом РК от 19.06.2024 № 94-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ И УПРАВЛЕНИЕ В ОБЛАСТИ ОТВЕТСТВЕННОГО ОБРАЩЕНИЯ С ЖИВОТНЫМИ
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными
Правительство Республики Казахстан разрабатывает основные направления государственной политики в области ответственного обращения с животными.
Сноска. Статья 6 - в редакции Закона РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа в области ответственного обращения с животными
Уполномоченный орган в области ответственного обращения с животными:
1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области ответственного обращения с животными в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
1-1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;
2) разрабатывает и утверждает правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках;
3) разрабатывает и утверждает правила использования животных в культурно-зрелищных целях и их содержания;
4) разрабатывает и утверждает правила обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен;
5) разрабатывает и утверждает типовые правила отлова, временного содержания и умерщвления животных;
6) разрабатывает и утверждает правила деятельности и учета приютов для животных, а также пунктов временного содержания животных;
7) исключен Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) разрабатывает и утверждает правила перевозки животных;
9) разрабатывает и утверждает правила учета домашних животных и перечень домашних животных, подлежащих учету;
10) разрабатывает и утверждает перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 10 настоящего Закона;

11) жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
12) үй жануарларын ұстаудың және серуендетудің үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
13) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүргізу, сондай-ақ жеке тұлғаларға жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторлар куәліктерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14) иттерді қоспағанда, иесіз жануарларды стерилизациялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
15) еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын басқа жануарларды қоректендіру үшін пайдаланылатын жануарлардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
15-1) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
16) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 7-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдарының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдары жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында:
1) үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын бекітеді;
2) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету жөніндегі өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
9-бап. Жергілікті атқарушы органдардың жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы құзыреті
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында:
1) үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын әзірлейді және тиісті мәслихатқа ұсынады;
2) алып тасталды – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
3) алып тасталды – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) үй жануарларын есепке алуды ұйымдастырады;

11) разрабатывает и утверждает перечень домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного;
12) разрабатывает и утверждает типовые правила содержания и выгула домашних животных;
13) разрабатывает и утверждает правила проведения общественного контроля в области ответственного обращения с животными, а также выдачи физическим лицам удостоверений общественных инспекторов в области ответственного обращения с животными;
14) разрабатывает и утверждает правила стерилизации бродячих животных, за исключением собак;
15) разрабатывает и утверждает перечень животных, используемых для кормления других животных, содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;
15-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области ответственного обращения с животными;
16) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8. Компетенция местных представительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в области ответственного обращения с животными
Местные представительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в области ответственного обращения с животными:
1) утверждают правила содержания и выгула домашних животных;
2) утверждают правила отлова, временного содержания и умерщвления животных;
3) осуществляют иные полномочия по обеспечению прав и законных интересов граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 9. Компетенция местных исполнительных органов в области ответственного обращения с животными
1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в области ответственного обращения с животными:
1) разрабатывают и представляют в соответствующий маслихат правила содержания и выгула домашних животных;
2) исключен Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
3) исключен Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
4) организуют учет домашних животных;

5) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын әзірлейді және тиісті мәслихатқа ұсынады;
6) алып тасталды – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) жануарларға арналған панажайлар мен жануарларды уақытша ұстау пункттерін есепке алуды жүргізеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асырады.
1-1. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында:
1) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;
2) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздеуге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттілігі туралы хабарлауға бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
2-1) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларына сәйкес шұғыл ден қою шараларын ұйымдастырады;
3) иесіз жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады.
1-2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары:
1) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;
2) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздеуге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттілігі туралы хабарлауға бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
2-1) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларына сәйкес шұғыл ден қою шараларын ұйымдастырады;
3) иесіз жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады.
2. Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жануарларға арналған панажайларды салу мен күтіп-ұстауды ұйымдастыруға, жануарларға арналған жекеше панажайларды қоса қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 9-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-тарау. ЖАНУАРЛАРДЫ ҰСТАУ ЖӘНЕ ОЛАРҒА ҚАРАУ ЖӨНІНДЕГІ НЕГІЗГІ ТАЛАПТАР

5) разрабатывают и представляют в соответствующий маслихат правила отлова, временного содержания и умерщвления животных;
6) исключен Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
7) ведут учет приютов для животных и пунктов временного содержания животных;
8) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
1-1. Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, в области ответственного обращения с животными:
1) определяют места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудуют места для выгула домашних животных;
2) организуют информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
2-1) организуют меры экстренного реагирования в соответствии с правилами отлова, временного содержания и умерщвления животных;
3) организуют регулирование численности бродячих животных.
1-2. Местные исполнительные органы районов (городов областного значения):
1) определяют места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудуют места для выгула домашних животных;
2) организуют информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
2-1) организуют меры экстренного реагирования в соответствии с правилами отлова, временного содержания и умерщвления животных;
3) организуют регулирование численности бродячих животных.
2. Местные исполнительные органы вправе организовать строительство и содержание приютов для животных, осуществлять софинансирование частных приютов для животных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. ОСНОВНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ ПО СОДЕРЖАНИЮ И ОБРАЩЕНИЮ С ЖИВОТНЫМИ

10-бап. Жануарларды ұстау жөніндегі жалпы талаптар
1. Жануарларды ұстау жөніндегі жалпы талаптарға:
1) жануарлардың биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес келуге, олардың табиғи қажеттіліктерін қанағаттандыруға тиіс жануарларды ұстау жағдайлары;
2) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жануарлар ауруларының профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді және жоюды қамтамасыз ету жатады.
2. Жануарлардың жекелеген санаттарын ұстау осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында реттеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлар тізбесіне енгізілген жануарларды тұрғынжайларда ұстауға және өсіруге жол берілмейді.
4. Аулау қызметтері, жануарларға арналған панажайлар, жануарларды уақытша ұстау пункттері иттерді қоспағанда, иесіз жануарларды вакциналауды Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздер есебінен жүзеге асырады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-бап. Үй жануарларын есепке алу
1. Есепке алынуға тиіс үй жануарлары тізбесіне енгізілген, жеке және заңды тұлғаларға меншік құқығымен және өзге де заттық құқықтармен тиесілі, оның ішінде жануарларға арналған панажайлардағы, жануарларды уақытша ұстау пункттеріндегі, жануарларға арналған оңалту орталықтарындағы, зоологиялық питомниктердегі үй жануарлары міндетті есепке алынуға, жануар иесі ауысқан жағдайда үй жануарларын есепке алу қағидаларында көзделген дерекқорда міндетті қайта есепке алынуға жатады.
Иттер мен мысықтарды есепке алу үй жануарларын есепке алатын міндетті бұйым (құрал) ретінде чипті пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
2. Үй жануарларын есепке алуды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар, ветеринария саласындағы емдеу-профилактикалық кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Жануарлар иелерінің дербес деректері қамтылатын ақпаратпен жұмыс істеу Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Үй жануарларын есепке алу үй жануарларын есепке алу бұйымдарын (құралдарын) пайдалана отырып, ақылы негізде жүргізіледі.
Иелері халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын үй жануарларын есепке алу үй жануарларын есепке алу қағидаларына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.

Статья 10. Общие требования по содержанию животных
1. К общим требованиям по содержанию животных относятся:
1) условия содержания животных, которые должны соответствовать их биологическим, видовым и индивидуальным особенностям, удовлетворять их естественные потребности;
2) обеспечение профилактики, диагностики, лечения и ликвидации болезней животных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
2. Содержание отдельных категорий животных регулируется настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции Закона РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие с 01.01.2027).
3. Не допускаются содержание и разведение в жилищах животных, включенных в перечень животных, запрещенных к содержанию в жилищах.
4. Службы отлова, приюты для животных, пункты временного содержания животных осуществляют вакцинацию бродячих животных, за исключением собак, за счет источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 10 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Учет домашних животных
1. Домашние животные, включенные в перечень домашних животных, подлежащих учету, принадлежащие физическим и юридическим лицам на праве собственности и иных вещных правах, в том числе находящиеся в приютах для животных, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, подлежат обязательному учету, в случае смены владельца животного обязательному переучету в базе данных, предусмотренной правилами учета домашних животных.
Учет собак и кошек осуществляется с использованием чипа как обязательного изделия (средства) учета домашних животных.
2. Учет домашних животных осуществляется государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, физическими или негосударственными юридическими лицами, осуществляющими лечебно-профилактическую предпринимательскую деятельность в области ветеринарии.
3. Обращение с информацией, содержащей персональные данные владельцев животных, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
4. Учет домашних животных производится на платной основе с использованием изделий (средств) учета домашних животных.
Учет домашних животных, владельцы которых относятся к социально уязвимым слоям населения, проводится за счет бюджетных средств в соответствии с правилами учета домашних животных.

5. Үй жануарын есепке алу кезінде оған үй жануарларын есепке алу қағидаларында айқындалған тәртіппен үй жануарының жеке нөмірі беріледі.
6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар, ветеринария саласындағы емдеу-профилактикалық кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сынан кешіктірмей, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына үй жануарларын есепке алу қағидаларына сәйкес есепке алынған үй жануарлары туралы ақпарат беруге міндетті.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-ынан кешіктірмей, жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті органға үй жануарларын есепке алу қағидаларына сәйкес есепке алынған үй жануарлары туралы ақпарат береді.
7. Есепке алынған үй жануарларының иелері үй жануарлары өлген кезден бастап он тәуліктен аспайтын мерзімде бұл туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға не ветеринария саласындағы емдеу-профилактикалық кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға хабарлауға міндетті.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-бап. Жануарларды тасымалдауға қойылатын жалпы талаптар
1. Жануарларды тасымалдау кезінде олардың азыққа, суға, ауаға, қозғалысқа, табиғи қажеттіліктерін атқаруға деген қажеттіліктері қанағаттандырылуға тиіс, сондай-ақ жануарлар үшін зиянды сыртқы әсерлерден оларды қорғау қамтамасыз етіледі. Көлік кеңістігінің көлемі тасымалданатын жануарлардың биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес келуге тиіс.
2. Жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралы жануарларды тиеу, тасымалдау және түсіру кезінде жануарлардың мертігуін немесе саулығына өзге де зиян келтірілуін немесе жануарлардың өлуін, сондай-ақ көлік құралынан олардың өз бетімен шығып кетуін болғызбайтындай етіп жабдықталуға тиіс.
3. Жануарларды тасымалдау жануарларды тасымалдау қағидалары сақтала отырып жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-баптың тақырыбына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

5. При учете домашнего животного ему присваивается индивидуальный номер домашнего животного в порядке, определенном правилами учета домашних животных.
6. Государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, физические или негосударственные юридические лица, осуществляющие лечебно-профилактическую предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, обязаны ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставлять в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы информацию об учтенных домашних животных в соответствии с правилами учета домашних животных.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы ежеквартально не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляют в уполномоченный орган в области ответственного обращения с животными информацию об учтенных домашних животных в соответствии с правилами учета домашних животных.
7. Владельцы учтенных домашних животных в срок не более десяти суток с момента гибели домашних животных обязаны известить об этом государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, либо физических или негосударственных юридических лиц, осуществляющих лечебно-профилактическую предпринимательскую деятельность в области ветеринарии.
Сноска. Статья 11 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Общие требования к перевозке животных
1. При перевозке животных должны быть удовлетворены их потребности в корме, воде, воздухе, движении, отправлении естественных потребностей, а также обеспечивается защита животных от вредных для них внешних воздействий. Объем пространства транспорта должен соответствовать биологическим, видовым и индивидуальным особенностям перевозимых животных.
2. Транспортное средство, используемое для перевозки животных, должно быть оборудовано так, чтобы исключить увечье или иной вред здоровью животных или гибель животных при их погрузке, перевозке и выгрузке, а также произвольное покидание ими транспортного средства.
3. Перевозка животных осуществляется с соблюдением правил перевозки животных.
Примечание ИЗПИ!
В заголовок статьи 13 предусматривается изменение Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие с 01.01.2027).

13-бап. Жануарларды өсіруге қойылатын жалпы талаптар
1. Жануарларды өсіру кезінде жануарларды ұстауға қойылатын, осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында көзделген жалпы талаптар ескерілуге тиіс.
2. Жануарлардың ұрпағына қажетті жағдайлар жасау мүмкін болмаған кезде жануардың иелері және (немесе) жауапты адамдар оларды стерилизациялауды қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-бапты 3-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14-бап. Ветеринариялық қызметтер көрсету кезінде жануарларға қарау ерекшеліктері
1. Жануардың иесі және (немесе) жауапты адам Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес жануарға ветеринариялық көмектің уақтылы көрсетілуін қамтамасыз етуге міндетті.
2. Жануарларға қатты ауырсынуды тудыратын емшараларды ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар адамдар жүргізеді, олар қарсы көрсетілімдер болмаған жағдайда ауырсынуды басуды немесе анестезияны қолдануға міндетті.
3. Күрделі хирургиялық операцияларға, оның ішінде күшті әсер ететін анестезия препараттары пайдаланылатын операцияларға жататын ветеринариялық емшаралар мен манипуляцияларды ветеринария мамандықтары бойынша жоғары білімі бар адамдар жүргізе алады.
15-бап. Жануарларды жансыздандыру және олардың өлекселерімен жұмыс істеу
1. Жануарларды жансыздандыруға:
1) егер жануарлардың физикалық қиналуын өзгеше тәсілмен тоқтату мүмкін болмаса, жануарлардың физикалық қиналуын тоқтату үшін;
2) жануарлардың жаңа туған төлінде ауытқулар мен кемістіктердің анық білінген белгілері болып, ол тіршілік етуге қабілетсіз болған кезде;
3) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және аквашаруашылық саласындағы заңнамасында айқындалған тәртіппен жабайы жануарлардың санын реттеу мен аң аулау, балық аулау және балық шаруашылығын, аквашаруашылықты жүргізу кезінде;
4) жануар (жануарлар) адамға, жануарларға шабуыл жасаған жағдайда және (немесе) жануарлар адамның, жануарлардың өміріне немесе саулығына, сондай-ақ қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікке қатер төндіретін өзге де жағдайларда;
5) адамның және жануарлардың саулығына қауіп төндіретін жануарлардың аса қауіпті және жұқпалы ауруларын Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес жою кезінде;
6) иесіз жануарлардың (мысықтарды қоспағанда) санын реттеу кезінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары белгілеген тәртіппен және мерзімдерде;

Статья 13. Общие требования к разведению животных
1. При разведении животных должны учитываться общие требования к содержанию животных, предусмотренные настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
2. При невозможности создания необходимых условий для потомства животных владельцы животного и (или) ответственные лица обеспечивают их стерилизацию.
Примечание ИЗПИ!
Статью 13 предусматривается дополнить пунктом 3 в соответствии с Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие с 01.01.2027).
Статья 14. Особенности обращения с животными при оказании ветеринарных услуг
1. Владелец животного и (или) ответственное лицо обязаны обеспечить своевременное предоставление животному ветеринарной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
2. Процедуры с животными, вызывающие острую боль, проводят лица, имеющие высшее, послесреднее или техническое и профессиональное образование по специальностям ветеринарии, которые обязаны в случае отсутствия противопоказаний применить обезболивание или анестезию.
3. Ветеринарные процедуры и манипуляции, относящиеся к сложным хирургическим операциям, в том числе с использованием сильнодействующих анестезирующих препаратов, могут проводить лица, имеющие высшее образование по специальностям ветеринарии.
Статья 15. Умерщвление и обращение с трупами животных
1. Умерщвление животных допускается:
1) для прекращения физических страданий животных, если они не могут быть прекращены иным способом;
2) при получении нежизнеспособного новорожденного приплода животных с явно выраженными признаками аномалий и уродств;
3) при регулировании численности диких животных и производстве охоты, рыболовства и ведении рыбного хозяйства, аквакультуры в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и аквакультуры;
4) в случае нападения животного (животных) на человека, животных и (или) иных случаях, когда животные представляют угрозу жизни или здоровью человека, животных, а также общественному порядку и безопасности;
5) при ликвидации особо опасных и заразных болезней животных, представляющих опасность для здоровья человека и животных, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
6) при регулировании численности бродячих животных (за исключением кошек) в порядке и сроки, установленные местными представительными органами столицы, областей, городов республиканского значения;

7) жануарларға арналған панажайларға және (немесе) жануарларды уақытша ұстау пункттеріне түскен ауру, негізсіз агрессия көрсететін, иесі немесе жауапты адам, сондай-ақ өзге де жеке, заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген мерзімдер өткен соң жайластырмаған және қажет етпеген қараусыз қалған жануарларға (мысықтарды қоспағанда) қатысты жол беріледі.
2. Жануарларды жансыздандыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) жансыздандыру жүргізілетін үй-жай басқа жануарлар ұсталатын үй-жайдан бөлек болуға тиіс;
2) жансыздандыру жануарлардың өлім алдындағы физикалық қиналуын болғызбайтын әдістермен жүргізіледі;
3) жануарларды тұншығудан, электр тоғынан, термиялық әсерден, уланудан, оның ішінде пестицидтермен уланудан өлуге алып келетін, жансыздандырудың адамгершілікке жат әдістерін және басқа да ауырсыну тудыратын әдістерді қолдануға тыйым салынады.
3. Осы баптың 2-тармағының талаптары осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген, адамның және (немесе) жануардың өміріне немесе саулығына, сондай-ақ қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікке нақты қатерді жою кезінде жануарларды жансыздандыру жағдайларына қолданылмайды.
4. Жануарларды жансыздандыру және олардың өлекселерімен жұмыс істеу кезінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптары сақталуға тиіс.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 12.06.2025 № 194-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-тарау. ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАРДАҒЫ ЖАНУАРЛАРҒА ҚАРАУ, ОЛАРДЫ ҰСТАУ ЖӘНЕ ПАЙДАЛАНУ КЕЗІНДЕГІ ЕРЕКШЕЛІКТЕР
16-бап. Жабайы жануарларға қарау кезіндегі талаптар
Жабайы жануарларға қатыгездікпен қарауды болғызбау мақсатында оларға қарау кезіндегі талаптар осы Заңда және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасында белгіленеді.
17-бап. Ауыл шаруашылығы жануарларына қарау кезіндегі талаптар
1. Ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау, тасымалдау, оның ішінде сою орнына тасымалдау осы Заңның және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптары сақтала отырып жүзеге асырылады.
18-бап. Жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдаланған жағдайда оларға қарау кезіндегі талаптар
1. Жануарларды мәдениет, демалыс және ойын-сауық саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде, оның ішінде зоопарктерде, цирктерде, спорттық жарыстарда, жарнама жасау процесінде, кинематография туындыларын жасау кезінде, фото және бейне өнімдерді жасау үшін, телевидениеде, ағарту қызметінде, демонстрациялау мақсаттарында пайдалану жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалану болып табылады.

7) в отношении безнадзорных животных (за исключением кошек), поступивших в приюты для животных и (или) пункты временного содержания животных, которые больны, проявляют неоправданную агрессию, не обустроены и не востребованы владельцем или ответственным лицом, а также иными физическими, юридическими лицами по истечении сроков, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.
2. При умерщвлении животных должны соблюдаться следующие требования:
1) помещение, где проводится умерщвление, должно быть отделено от помещения, где содержатся другие животные;
2) умерщвление проводится методами, исключающими предсмертные физические страдания животных;
3) запрещается применять негуманные методы умерщвления животных, приводящие к гибели от удушья, электрического тока, термического воздействия, отравления, в том числе пестицидами, и другие болевые методы.
3. Требования пункта 2 настоящей статьи не распространяются на случаи умерщвления животных при устранении реальной угрозы жизни или здоровью человека и (или) животного, а также общественному порядку и безопасности, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи.
4. При умерщвлении и обращении с трупами животных должны соблюдаться требования законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 12.06.2025 № 194-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. ОСОБЕННОСТИ ПРИ ОБРАЩЕНИИ, СОДЕРЖАНИИ И ИСПОЛЬЗОВАНИИ ЖИВОТНЫХ ОТДЕЛЬНЫХ КАТЕГОРИЙ
Статья 16. Требования при обращении с дикими животными
Требования при обращении с дикими животными в целях предотвращения жестокого обращения с ними устанавливаются настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Статья 17. Требования при обращении с сельскохозяйственными животными
1. Содержание, перевозка сельскохозяйственных животных, в том числе к месту убоя, осуществляются в соответствии с требованиями настоящего Закона и законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
2. Убой сельскохозяйственных животных осуществляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
Статья 18. Требования при обращении с животными при их использовании в культурно-зрелищных целях
1. Использованием животных в культурно-зрелищных целях является использование животных при осуществлении деятельности в области культуры, отдыха и развлечений, в том числе в зоопарках, цирках, спортивных соревнованиях, процессе производства рекламы, при создании произведений кинематографии, для производства фото- и видеопродукции, на телевидении, в просветительской деятельности, в целях демонстрации.

2. Жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалану және ұстау адамның және (немесе) жануардың өмірі мен саулығына зиян келтіруді болғызбау үшін қажетті қауіпсіздік шараларын сақтау ескеріле отырып жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-бабы 3-тармағының қолданысы 01.01.2029 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңдегі редакциясын 30-баптың 2-тармағынан қараңыз.
3. Егер жануарларды ұстау олардың тіршілігі мен саулығына зиян келтірмей, биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес неғұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік бермесе, жануарларды стационарлық океанариумдарда пайдалануға жол берілмейді.
4. Жануарды мәдени, ойын-сауық және демонстрациялау мақсаттарында пайдалану тиімділігін арттыру мақсаттарында оның саулығының жағдайын нашарлататын дәрілік және өзге де препараттарды қолдануға тыйым салынады.
5. Жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалануды көздейтін қызметті жүзеге асыруға оларды ұстау орындарында, сол үшін әдейі арналған ғимараттарда, құрылыстарда, үй-жайларда немесе оқшауланған аумақтарда жол беріледі.
6. Жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалануды көздейтін қызметті көрермендерге немесе келушілерге жануарларға физикалық контакт беру арқылы, оның ішінде коммерциялық пайдалану және фото мен бейне түсірілімдер жасау үшін адамдардың белгіленбеген тобының оларға қол жеткізуі үшін жүзеге асыруға жол берілмейді.
7. Ауыл шаруашылығы жануарларының және үй жануарларының көрмелерін қоспағанда, жылжымалы хайуанаттар бақтарының, контактілі зоопарктердің, жылжымалы океанариумдардың, жылжымалы жануарлар көрмелерінің қызметіне тыйым салынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ 01.01.2029 бастап қолданысқа енгізіледі – осы заңның 31-б. қараңыз.
8. Дельфинарийлердің қызметіне тыйым салынады.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының және үй жануарларының көрмелерін қоспағанда, дельфинарийлер, жылжымалы хайуанаттар бақтарын, контактілі зоопарктер, жылжымалы океанариумдар, жылжымалы жануарлар көрмелерін құруға тыйым салынады.
19-бап. Эксперименттік (зертханалық) жануарлармен жұмыс істеу кезіндегі талаптар
1. Жануарларды ғылыми зерттеулер, биологиялық тестілеу, оқу процесін жүргізу кезінде, медициналық мақсаттарда, сондай-ақ биомедициналық препараттар алу кезінде эксперименттік (зертханалық) жануарларға қатыгездікпен қарауды көздейтін пайдалану осы мақсаттар үшін баламалы объектілер мен модельдерді пайдалану мүмкін болмайтын жағдайларда ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Эксперименттік (зертханалық) жануарларға олар қатты ауырсынатын емшараларды жүргізу ауырсынуды, физикалық қиналуды барынша азайту үшін ауырсынуды басу немесе анестезия қолданыла отырып жүзеге асырылады.

2. Использование и содержание животных в культурно-зрелищных целях осуществляются с учетом соблюдения необходимых мер безопасности для предотвращения причинения вреда жизни и здоровью человека и (или) животного.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 3 приостановлено до 01.01.2029 настоящим Законом РК и в период приостановления данный пункт действует в редакции п.2 ст.30 настоящего Закона.
3. Не допускается использовать животных в стационарных океанариумах, если их содержание не позволяет обеспечивать наиболее эффективное использование животных в соответствии с биологическими, видовыми и индивидуальными особенностями, не причиняя вреда их жизни и здоровью.
4. Применение лекарственных и иных препаратов, ухудшающих состояние здоровья животного, в целях повышения эффективности его использования в культурных, развлекательных и демонстрационных целях запрещено.
5. Осуществление деятельности, предусматривающей использование животных в культурно-зрелищных целях, допускается в местах их содержания, специально предназначенных для этого зданиях, сооружениях, помещениях или на обособленных территориях.
6. Не допускается осуществление деятельности, предусматривающей использование животных в культурно-зрелищных целях, путем предоставления зрителям или посетителям физического контакта с животными, в том числе для коммерческого использования и предоставления к ним доступа неопределенного круга лиц для фото- и видеосъемок.
7. Запрещается деятельность передвижных зверинцев, контактных зоопарков, передвижных океанариумов, передвижных выставок животных, за исключением выставок сельскохозяйственных животных и домашних животных.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 вводится в действие с 01.01.2029 в соответствии со ст.31 настоящего Закона.
8. Запрещается деятельность дельфинариев.
9. Запрещается создание дельфинариев, передвижных зверинцев, контактных зоопарков, передвижных океанариумов, передвижных выставок животных, за исключением выставок сельскохозяйственных животных и домашних животных.
Статья 19. Требования при обращении с экспериментальными (лабораторными) животными
1. Использование животных, предусматривающее жестокое обращение с экспериментальными (лабораторными) животными при проведении научных исследований, биологического тестирования, учебного процесса, в медицинских целях, а также при получении биомедицинских препаратов, может осуществляться только в тех случаях, когда для этих целей не могут использоваться альтернативные объекты и модели.
2. Проведение на экспериментальных (лабораторных) животных процедур, при которых они испытывают острую боль, осуществляется с применением обезболивания или анестезии для сведения к минимуму боли, физических страданий.

3. Эксперименттік (зертханалық) жануарлармен жұмыс істеу кезінде жануарлардың барынша аз саны пайдаланылуға тиіс.
4. Ветеринариялық дәрігердің қорытындысында көзделген жағдайларды қоспағанда, жануарларды ұстау орындарынан шығарып алу кезінде эксперименттік (зертханалық) жануарларды дыбыс шығару мүмкіндігінен хирургиялық жолмен айыруға, оларға жарақаттау әдістері мен тәсілдерін қолдануға жол берілмейді.
5. Эксперименттік (зертханалық) жануарлармен жұмыс істеу кезінде:
1) жануарларға қатыгездікпен қарауды көздейтін демонстрацияларды оқу мақсаттарында өткізуге;
2) егер жануарларға қатыгездікпен қарауды көздейтін болса, рефлекторлық қызметтің жақсы таныс құбылыстарының демонстрацияларын оқу мақсаттарында өткізуге;
3) биологиялық препараттардың сапасын бақылау мақсатында оларды өндіру кезінде, сондай-ақ иммундау схемаларын зерделеу кезінде пайдаланылатын жануарларды қоспағанда, ауырсындыратын емшараларды жүргізу үшін жануарды бір реттен артық пайдалануға;
4) он төрт жасқа толмаған адамдар қатысқан немесе болған кезде эксперименттік (зертханалық) жануарларға хирургиялық және әсер етудің өзге де ауырсындыратын әдістерімен байланысты тәжірибелер жүргізуге тыйым салынады.
6. Ғылыми зерттеулер, биологиялық тестілеу, оқу процесін жүргізу үшін, медициналық мақсаттарда, сондай-ақ биомедициналық препараттар алу кезінде пайдаланылатын эксперименттік (зертханалық) жануарларды ұстау және өсіру ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар, ветеринариялық нормативтер және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері сақтала отырып, жүзеге асырылады.
7. Адамдар санитариялық қағидаларға және өзге де арнаулы талаптарға сәйкес жабдықталған, жануарларды ұстауға және өсіруге арналған үй-жайлары, сондай-ақ жануарларды күтіп-бағуды қамтамасыз ететін қызметкерлері болған кезде ғана жануарларды тәжірибелерде пайдалана алады.
8. Эксперименттік (зертханалық) жануарды жансыздандыруды жануардың иесі және (немесе) жауапты адам осындай құқық берген адам жүргізеді.
9. Эксперименттік (зертханалық) жануардың өлексесін кәдеге жарату оның өлгені расталғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
20-бап. Қызметтік жануарлармен жұмыс істеу кезіндегі талаптар
1. Қызметтік жануарларды даярлауды (үйретуді) тиісті мамандар жүзеге асырады.
2. Қызметтік жануарларды даярлау (үйрету) кезінде жануарларды жүйелі түрде жарақат алуға алып келетін әрекеттерді орындауға мәжбүрлеуге тыйым салынады.
21-бап. Үй жануарларына қарау және оларды ұстау кезіндегі талаптар
1. Жануардың иесі немесе жауапты адам:
1) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың, ветеринариялық және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтауға;

3. При работе с экспериментальными (лабораторными) животными должно использоваться минимальное количество животных.
4. Не допускаются лишение экспериментальных (лабораторных) животных хирургическим путем возможности издавать звуки, применение травмирующих методов и приемов при извлечении животных из мест содержания, за исключением случаев, предусмотренных заключением ветеринарного врача.
5. При обращении с экспериментальными (лабораторными) животными запрещаются:
1) проведение в учебных целях демонстраций, предусматривающих жестокое обращение с животными;
2) проведение в учебных целях демонстраций хорошо известных явлений рефлекторной деятельности, если они предусматривают жестокое обращение с животными;
3) использование животного для проведения болезненных процедур более одного раза, за исключением животных, используемых при производстве биологических препаратов с целью контроля их качества, а также при изучении схем иммунизации;
4) проведение опытов, связанных с хирургическим и иными болезненными методами воздействия на экспериментальных (лабораторных) животных, при участии или в присутствии лиц, не достигших четырнадцатилетнего возраста.
6. Содержание и разведение экспериментальных (лабораторных) животных, используемых для проведения научных исследований, биологического тестирования, учебного процесса, в медицинских целях, а также при получении биомедицинских препаратов, осуществляются с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, ветеринарных нормативов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
7. Животные могут использоваться лицами в опытах только при наличии у них оборудованных согласно санитарным правилам и иным специальным требованиям помещений для содержания и разведения животных, а также сотрудников, обеспечивающих уход за животными.
8. Умерщвление экспериментального (лабораторного) животного производится лицом, наделяемым таким правом владельцем животного и (или) ответственным лицом.
9. Утилизация трупа экспериментального (лабораторного) животного может производиться только после констатации его смерти.
Статья 20. Требования при обращении со служебными животными
1. Подготовка (дрессировка) служебных животных осуществляется соответствующими специалистами.
2. При подготовке (дрессировке) служебных животных запрещается принуждение животных к выполнению действий, систематически приводящих к травмам.
Статья 21. Требования при обращении и содержании домашних животных
1. Владелец животного или ответственное лицо обязаны:
1) соблюдать требования ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, ветеринарных и гигиенических нормативов;

2) үй жануарларын есепке алу қағидаларына сәйкес үй жануарларын есепке алуды жүргізуге;
3) басқа адамдардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін бұзбай, үй жануарларына жауапкершілікпен қарауды жүзеге асыруға;
4) адамның және (немесе) жануардың өмірі мен саулығына, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне үй жануарының зиян келтіруін болғызбау үшін қажетті қауіпсіздік шараларын қабылдауға;
5) үй жануарына Қазақстан Республикасының ветеринария туралы заңнамасына сәйкес ветеринариялық көмектің уақтылы көрсетілуін және профилактикалық ветеринариялық іс-шаралардың, оның ішінде вакциналаудың уақтылы жүргізілуін қамтамасыз етуге;
6) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына үй жануарларының аса қауіпті және жұқпалы ауруларына ұшырау күдігі туралы, сондай-ақ үй жануарының аса қауіпті және жұқпалы аурулардың салдарынан өлгені туралы дереу хабарлауға;
7) стерилизациялау арқылы үй жануарларының қалаусыз ұрпағын болғызбау бойынша шаралар қабылдауға;
8) денсаулық сақтау ұйымына және жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына жануарының жеке тұлғаларға немесе жануарларға дене жарақаттарын салған жағдайлары туралы дереу хабарлауға және аса қауіпті және жұқпалы аурулардың ықтимал болуын анықтау мақсатында қарап-тексеру және қажетті клиникалық және (немесе) зертханалық-диагностикалық зерттеулер не ветеринариялық байқаулар жүргізу үшін өзінің жануарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымға, ветеринария саласында емдеу-профилактикалық кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға жеткізуге;
9) үй жануарларының тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, оның ішінде кондоминиум объектілерін, қоғамдық орындарды ластауына, сондай-ақ үй жануарларының қоршаған ортаға зиян келтіруіне жол бермеуге;
10) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында көзделген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.
2. Үй жануарларының құлақтары мен құйрықтарын тұқылдау, егер бұл тұқым стандарты бойынша міндетті болып табылса ғана жүргізіледі. Рудименттік бақайларды алып тастауға, егер олар тұқым стандарты бойынша міндетті болып табылмаса, үй жануарына ыңғайсыздық немесе ауырсыну тудырса, жол беріледі. Үй жануарларына аталған емшаралар ауырсынуды басумен немесе анестезиямен жүргізілуге тиіс. Жануар денесінің бөліктерін кесу үй жануарына қажетті көмек көрсету мақсатында жүргізіледі.

2) производить учет домашних животных в соответствии с правилами учета домашних животных;
3) осуществлять ответственное обращение с домашними животными, не нарушая права, свободы и законные интересы других лиц;
4) принимать необходимые меры безопасности для предотвращения причинения домашним животным вреда жизни и здоровью человека и (или) животного, а также имуществу физических и юридических лиц;
5) обеспечивать своевременное оказание домашнему животному ветеринарной помощи и своевременное проведение профилактических ветеринарных мероприятий, в том числе вакцинации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о ветеринарии;
6) немедленно сообщать подразделениям местных исполнительных органов, осуществляющим деятельность в области ветеринарии, государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, органам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о подозрении на особо опасные и заразные болезни домашних животных, а также о гибели домашнего животного вследствие особо опасных и заразных болезней;
7) принимать меры по предотвращению нежелательного потомства у домашних животных путем стерилизации;
8) немедленно сообщать в организацию здравоохранения и подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, органам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о случаях нанесения его животным телесных повреждений физическим лицам или животным и доставлять свое животное в государственную ветеринарную организацию, созданную местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, физическим или негосударственным юридическим лицам, осуществляющим лечебно-профилактическую предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, для осмотра и проведения необходимых клинических и (или) лабораторно-диагностических исследований либо ветеринарных наблюдений с целью выявления возможного наличия особо опасных и заразных болезней;
9) не допускать загрязнения домашними животными жилых и нежилых помещений, в том числе объектов кондоминиума, общественных мест, а также нанесения домашними животными вреда окружающей среде;
10) соблюдать иные требования, предусмотренные настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
2. Купирование ушей и хвостов домашних животных проводится только в случае, если это является обязательным по стандарту породы. Удаление рудиментарных пальцев, если они не являются обязательными по стандарту породы, причиняют неудобство или боль домашнему животному, допускается. Указанные процедуры с домашними животными должны проводиться с обезболиванием или анестезией. Ампутация частей тела животного проводится в целях оказания необходимой помощи домашнему животному.

22-бап. Үй жануарларын серуендетуге қойылатын талаптар
1. Үй жануарларын серуендету жеке тұлғалардың және жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардың мүлкін зиян келтіруден қорғау шартымен жүзеге асырылуға тиіс.
2. Жануардың иесі және (немесе) жауапты адам қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын сақтауға міндетті.
3. Иттердің өз бетінше серуендеуіне тыйым салынады.
4. Үй жануарларының мінез-құлқын бақылай алмайтын, оның ішінде алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйдегі адамдардың оларды серуендетуіне тыйым салынады.
5. Жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануары жануардың иесіне және (немесе) жауапты адамға меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде тиесілі қоршалған аумақта болатын жағдайларды қоспағанда, серуендету орнына қарамастан, жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларын тұмылдырықсыз және қарғыбаусыз серуендетуге тыйым салынады. Осы аумаққа кіреберісте жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарының бар екендігі туралы ескерту жазбасы жасалуға тиіс.
6. Он алты жасқа толмаған адамдарға жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларын серуендетуге тыйым салынады.
7. Үй жануарларын серуендетуге қойылатын талаптарды адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне зиян келтіруге алып келген бұзушылыққа жол берген иесі және (немесе) жауапты адам келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтеуге міндетті.
Үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын адам денсаулығына ауыр, ауырлығы орташа зиян келтіруге алып келген бұзушылық жағдайында, мұндай жануардың иесі осы Заңда белгіленген тәртіппен эвтаназия жүргізуге міндетті.
Ескерту. 22-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-тарау. ҚАРАУСЫЗ ҚАЛҒАН ЖӘНЕ ИЕСІЗ ЖАНУАРЛАРҒА ҚАРАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚЫЗМЕТТІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
23-бап. Қараусыз қалған және иесіз жануарларға қарау жөніндегі қызмет
1. Қараусыз қалған және иесіз жануарларға қарау жөніндегі қызмет:
1) жануарлардың аса қауіпті және жұқпалы ауруларының, оның ішінде жануарлар қоздырғыштарын тасымалдаушы болуы мүмкін, адамға және жануарларға ортақ аурулардың таралуына байланысты жағдайлардың туындауының алдын алу;

Статья 22. Требования к выгулу домашних животных
1. Выгул домашних животных должен осуществляться при условии обеспечения безопасности физических лиц и животных, а также защиты имущества физических или юридических лиц от нанесения вреда.
2. Владелец животного и (или) ответственное лицо в целях обеспечения общественного порядка и безопасности обязаны соблюдать правила содержания и выгула домашних животных.
3. Запрещается самовыгул собак.
4. Запрещается выгул домашних животных лицами, не способными контролировать их поведение, в том числе находящимися в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения.
5. Выгул домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного, без намордника и поводка независимо от места выгула запрещается, за исключением случаев, если домашнее животное, требующее особой ответственности владельца животного, находится на огороженной территории, принадлежащей владельцу животного и (или) ответственному лицу на праве собственности или ином законном основании. О наличии домашнего животного, требующего особой ответственности владельца животного, должна быть сделана предупредительная надпись при входе на данную территорию.
6. Выгул домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного, запрещается лицам, не достигшим шестнадцатилетнего возраста.
Владелец и (или) ответственное лицо, допустившие нарушение требований к выгулу домашних животных, повлекшее за собой причинение вреда жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц, обязаны возместить причиненный вред в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае нарушения правил содержания и выгула домашних животных, повлекшего тяжкий, средней тяжести вред здоровью человека, владелец такого животного обязан провести эвтаназию в порядке, установленном настоящим Законом.
Сноска. Статью 22 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. ТРЕБОВАНИЯ К ОСУЩЕСТВЛЕНИЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПО ОБРАЩЕНИЮ С БЕЗНАДЗОРНЫМИ И БРОДЯЧИМИ ЖИВОТНЫМИ
Статья 23. Деятельность по обращению с безнадзорными и бродячими животными
1. Деятельность по обращению с безнадзорными и бродячими животными осуществляется в целях:
1) предупреждения возникновения ситуаций, связанных с распространением особо опасных и заразных болезней животных, в том числе общих для человека и животных, носителями возбудителей которых могут быть животные;

2) жеке тұлғалардың денсаулығына және (немесе) мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне зиян келтіруді болғызбау;
3) жануарлар дүниесі объектілеріне және олар мекендейтін ортаға залал келтіруді болғызбау;
4) тіршілігі үшін қауіпті жағдайдағы жануарларға көмек көрсету;
5) адасып қалған жануарларды иелеріне немесе жауапты адамдарға қайтару;
6) иесіз жануарлардың санын бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен осы Заңда белгіленген тәртіппен реттеу;
7) иесіз жануарларды Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздер есебінен вакциналау мақсаттарында жүзеге асырылады.
2. Қараусыз қалған және иесіз жануарларға қарау жөніндегі қызметті жүзеге асыру кезіндегі іс-шаралар:
1) аулау қызметтерінің қараусыз қалған және иесіз жануарларды аулауын, сондай-ақ оларды есепке алуды;
2) қараусыз қалған және иесіз жануарларды осы Заңда көзделген, жануарларды ұстауға қойылатын жалпы талаптарға сәйкес жануарларды уақытша ұстау пункттерінде не жануарларға арналған панажайларда ұстауды;
2-1) осы Заңның 15-бабында көзделген жағдайларда эвтаназиялауды;
3) қараусыз қалған жануарлардың иелерін іздестіруді, сондай-ақ иесіз жануарларға иелерді іріктеп таңдауды қамтиды.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
24-бап. Жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру
1. Жануарларды аулауды, уақытша ұстауды және жансыздандыруды аулау қызметі жүзеге асырады.
2. Жануарларды аулауды, уақытша ұстауды және жансыздандыруды дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыра алады.
3. Жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25-бап. Иесіз жануарлардың санын реттеу
1. Иесіз жануарлардың санын реттеу мемлекет, жануарларды аулаумен, уақытша ұстаумен және жансыздандырумен айналысатын дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар мысықтарға қатысты қолданылатын стерилизациялау, осы Заңның 15-бабында көзделген жағдайларда эвтаназиялау, жануарларды жайластыру, халыққа білім беру іс-шараларын және түсіндіру жұмыстарын жүргізу арқылы иесіз жануарлардың санын азайту үшін қабылдайтын шаралар кешенін білдіреді.
2. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, иесіз жануарлардың санын уларды, өзге де химиялық препараттарды пайдалануды қоса алғанда, кез келген тәсілдермен жансыздандыру арқылы реттеуге тыйым салынады.

2) предотвращения причинения вреда здоровью и (или) имуществу физических лиц, имуществу юридических лиц;
3) предотвращения нанесения ущерба объектам животного мира и среде их обитания;
4) оказания помощи животным, находящимся в опасном для их жизни состоянии;
5) возврата потерявшихся животных их владельцам или ответственным лицам;
6) регулирования численности бродячих животных в порядке, установленном настоящим Законом, за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
7) вакцинации бродячих животных за счет источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
2. Мероприятия при осуществлении деятельности по обращению с безнадзорными и бродячими животными включают в себя:
1) отлов безнадзорных и бродячих животных службами отлова, а также их учет;
2) содержание безнадзорных и бродячих животных в пунктах временного содержания животных либо в приютах для животных в соответствии с общими требованиями к содержанию животных, предусмотренными настоящим Законом;
2-1) эвтаназию в случаях, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона;
3) поиск владельцев безнадзорных животных, а также подбор владельцев для бродячих животных.
Сноска. Статью 23 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Отлов, временное содержание и умерщвление животных
1. Отлов, временное содержание и умерщвление животных осуществляются службой отлова.
2. Отлов, временное содержание и умерщвление животных могут осуществлять индивидуальные предприниматели и негосударственные юридические лица за счет бюджетных средств.
3. Отлов, временное содержание и умерщвление животных осуществляются в соответствии с настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
Статья 25. Регулирование численности бродячих животных
1. Регулирование численности бродячих животных представляет собой комплекс мер, предпринимаемых государством, индивидуальными предпринимателями и негосударственными юридическими лицами, занимающимися отловом, временным содержанием и умерщвлением животных, для уменьшения количества бродячих животных путем стерилизации, применяемой в отношении кошек, эвтаназии в случаях, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона, обустройства животных, проведения образовательных мероприятий и разъяснительных работ с населением.
2. Регулирование численности бродячих животных путем умерщвления любыми способами, включая использование ядов, иных химических препаратов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, запрещается.

Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
26-бап. Жануарларға арналған панажайлар
1. Жануарларға арналған панажайлар өз қызметін осы Заңға сәйкес жүзеге асырады.
2. Жануарларға арналған панажайлар мемлекеттік және жекеше болуы мүмкін.
3. Жануарларға арналған панажайлар жануар иесімен немесе жауапты адаммен келісу бойынша үй жануарларын уақытша ұстау (орналастыру), сондай-ақ ветеринариялық және өзге де қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыра алады.
4. Жануарларға арналған панажайлардың жануар иесінен немесе жауапты адамнан жануарды ұстауға байланысты шығыстардың өтемін, сондай-ақ егер жануарға олар қажет болса, ветеринариялық көрсетілетін қызметтердің құнын алуға құқығы бар.
5. Жануарларға арналған панажайлардың лауазымды адамдары:
1) жануар иесінің және (немесе) жауапты адамның талап етуі бойынша жануарды қайтаруға;
2) жеке тұлғалардың жануарларға арналған панажайға санитариялық өңдеу күндерін қоспағанда, жұмыс уақытында жануарларға арналған панажай белгілеген тәртіппен бару мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
3) жануарларға арналған панажайдағы жануарлардың көбеюіне жол бермеу жөніндегі шараларды қабылдауға;
4) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен иттерді қоспағанда, иесіз жануарларға стерилизациялау жүргізуге;
5) ауырған немесе жарақаттанған жануарды емдеуді, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз етуге;
6) қараусыз қалған жануарлардың иелерін іздестіруді және иесіз жануарларға иелерді іріктеп таңдауды жүргізуге;
7) жануарларды сәйкестендіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін олардың жеке сипаттамаларын тіркей отырып, жануарлардың жануарларға арналған панажайға келіп түсуін және одан шығуын құжаттамалық есепке алуды жүргізуге міндетті.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖАНУАРЛАРҒА ЖАУАПКЕРШІЛІКПЕН ҚАРАУ САЛАСЫНДАҒЫ ЗАҢНАМАСЫНЫҢ САҚТАЛУЫН ҚОҒАМДЫҚ БАҚЫЛАУ
27-бап. Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасының сақталуын қоғамдық бақылау
1. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды қоғамдық инспекторлар және жарғысында жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында қоғамдық бақылау жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру көзделген коммерциялық емес ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Статью 25 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Приюты для животных
1. Приюты для животных осуществляют свою деятельность в соответствии с настоящим Законом.
2. Приюты для животных могут быть государственными и частными.
3. Приюты для животных могут осуществлять деятельность по временному содержанию (размещению) домашних животных по соглашению с владельцем животного или ответственным лицом, а также оказанию ветеринарных и иных услуг.
4. Приюты для животных имеют право получить от владельца животного или ответственного лица возмещение расходов, связанных с содержанием животного, а также стоимость ветеринарных услуг, если животное в них нуждалось.
5. Должностные лица приютов для животных обязаны:
1) возвратить животное по требованию владельца животного и (или) ответственного лица;
2) обеспечить возможность посещения физическими лицами приюта для животных в рабочее время, за исключением дней санитарной обработки, в порядке, установленном приютом для животных;
3) принимать меры по недопущению размножения животных, находящихся в приюте для животных;
4) проводить стерилизацию бродячих животных, за исключением собак, в порядке, определенном уполномоченным органом в области ответственного обращения с животными;
5) обеспечить лечение заболевшего или травмированного животного, а также проведение профилактических мероприятий;
6) проводить розыск владельцев безнадзорных животных и подбор владельцев для бродячих животных;
7) вести документальный учет поступления в приют для животных и выбытия из него животных с фиксацией индивидуальных характеристик животных, позволяющих осуществить их идентификацию.
Сноска. Статью 26 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. ОБЩЕСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ ЗА СОБЛЮДЕНИЕМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В ОБЛАСТИ ОТВЕТСТВЕННОГО ОБРАЩЕНИЯ С ЖИВОТНЫМИ
Статья 27. Общественный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными
1. Общественный контроль в области ответственного обращения с животными осуществляется общественными инспекторами и некоммерческими организациями, уставом которых предусмотрено осуществление деятельности по проведению общественного контроля в области ответственного обращения с животными, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылау ерікті және өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
28-бап. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторлар мен коммерциялық емес ұйымдардың құқықтары
1. Қоғамдық инспекторлардың:
1) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы бұзушылықтарды аудио, фото және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеуге және тиісті материалдарды мемлекеттік органдарға жіберуге;
2) Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың алдын алуда және оларды анықтауда мемлекеттік органдарға жәрдемдесуге;
3) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында халықты ағарту жөніндегі жұмысқа қатысуға құқығы бар.
2. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы коммерциялық емес ұйымдардың:
1) мемлекеттік органдардан өздерінің жарғылық мақсаттары мен міндеттерін іске асыруға қажетті ақпарат алуға;
2) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізуге;
3) жануарлардың қажеттеріне бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы ақпаратты сұратуға және алуға құқығы бар.
3. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүзеге асыру кезінде жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторларға және коммерциялық емес ұйымдарға "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жануарларды уақытша ұстау пункттерінің, жануарларға арналған панажайлардың және жануарларға қарау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өзге де ұйымдардың аумағы мен үй-жайларына қолжетімділік қамтамасыз етілуге тиіс.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 292-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
29-бап. Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
30-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңның 7-бабы 2) тармақшасының қолданысы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2) жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".

2. Общественный контроль в области ответственного обращения с животными осуществляется на добровольной и безвозмездной основе.
Статья 28. Права общественных инспекторов и некоммерческих организаций в области ответственного обращения с животными
1. Общественные инспекторы имеют право:
1) фиксировать с помощью средств аудио-, фото- и видеотехники нарушения в области ответственного обращения с животными и направлять соответствующие материалы в государственные органы;
2) содействовать государственным органам в предупреждении и выявлении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными;
3) участвовать в работе по просвещению населения в области ответственного обращения с животными.
2. Некоммерческие организации в области ответственного обращения с животными имеют право:
1) получать от государственных органов информацию, необходимую для реализации ими своих уставных целей и задач;
2) вносить предложения по результатам общественного контроля в области ответственного обращения с животными в государственные органы;
3) запрашивать и получать информацию об использовании бюджетных средств, выделенных на нужды животных.
3. При осуществлении общественного контроля в области ответственного обращения с животными общественным инспекторам и некоммерческим организациям в области ответственного обращения с животными должен быть обеспечен доступ на территорию и в помещения пунктов временного содержания животных, приютов для животных и иных организаций, осуществляющих деятельность по обращению с животными, в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".
Сноска. Статью 28 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 292-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 29. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области ответственного обращения с животными влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 30. Переходные положения
1. Приостановить до 1 января 2025 года действие подпункта 2) статьи 7 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) разрабатывает и утверждает правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах;".

2. Осы Заңның 18-бабы 3-тармағының қолданысы 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"3. Егер жануарларды ұстау, тасымалдау олардың тіршілігі мен саулығына зиян келтірмей, биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес неғұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік бермесе, жануарларды жылжымалы хайуанаттар бақтарында, ауыл шаруашылығы жануарларының және үй жануарларының көрмелерін қоспағанда, жылжымалы жануарлар көрмелерінде, сондай-ақ дельфинарийлерде, жылжымалы және стационарлық океанариумдарда және контактілі зоопарктерде пайдалануға жол берілмейді.";
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"3. Егер жануарларды ұстау, тасымалдау олардың тіршілігі мен саулығына зиян келтірмей, биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес неғұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік бермесе, жануарларды дельфинарийлерде, стационарлық океанариумдарда пайдалануға жол берілмейді.".
3. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған жылжымалы хайуанаттар бақтары, контактілі зоопарктер, жылжымалы океанариумдар, ауыл шаруашылығы жануарларының және үй жануарларының көрмелерін қоспағанда, жылжымалы жануарлар көрмелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін таратылуға немесе қайта ұйымдастырылуға жатады.
4. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған дельфинарийлер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін таратылуға немесе қайта ұйымдастырылуға жатады.
5. Көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін осы баптың 3 және 4-тармақтарында аталған, өз қызметін тоқтатпаған және (немесе) өздерінің құрылтай құжаттарын осы Заңның талаптарына сәйкес келтірмеген тұлғалар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жүгінуі бойынша сот тәртібімен таратылады.
31-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң:
1) 2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 4) тармақшасын, 11-бабын, 21-бабы 1-тармағының 2) тармақшасын;
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 18-бабының 7-тармағын;
3) 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 18-бабының 8-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. ТОҚАЕВ

2. Приостановить до 1 января 2029 года действие пункта 3 статьи 18 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2025 года:
"3. Не допускается использовать животных в передвижных зверинцах, передвижных выставках животных, за исключением выставок сельскохозяйственных животных и домашних животных, а также дельфинариях, передвижных и стационарных океанариумах и контактных зоопарках, если их содержание, перевозка не позволяют обеспечивать наиболее эффективное использование животных в соответствии с биологическими, видовыми и индивидуальными особенностями, не причиняя вреда их жизни и здоровью.";
2) с 1 января 2025 года до 1 января 2029 года:
"3. Не допускается использовать животных в дельфинариях, стационарных океанариумах, если их содержание, перевозка не позволяют обеспечивать наиболее эффективное использование животных в соответствии с биологическими, видовыми и индивидуальными особенностями, не причиняя вреда их жизни и здоровью.".
3. Передвижные зверинцы, контактные зоопарки, передвижные океанариумы, передвижные выставки животных, за исключением выставок сельскохозяйственных животных и домашних животных, созданные до введения в действие настоящего Закона, подлежат ликвидации или реорганизации до 1 января 2025 года в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Дельфинарии, созданные до введения в действие настоящего Закона, подлежат ликвидации или реорганизации до 1 января 2029 года в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. По истечении указанных сроков лица, указанные в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, не прекратившие свою деятельность и (или) не приведшие свои учредительные документы в соответствие с требованиями настоящего Закона, ликвидируются в судебном порядке по обращению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
Статья 31. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 4) пункта 1 статьи 9, статьи 11, подпункта 2) пункта 1 статьи 21 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 сентября 2023 года;
2) пункта 7 статьи 18 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2025 года;
3) пункта 8 статьи 18 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2029 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ