Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау органдары, прокуратура және сот арасында өкілеттіктердің және жауапкершілік аясының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді ендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 88-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
467-баптың 1-1-бөлігіндегі "2022" деген цифрлар "2027" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 40-1) тармақпен толықтырылсын:
"40-1) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның жиналған нақты деректерге негізделген, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді аяқтау және айыптау актісін жасау және істі сотқа жіберу үшін істі прокурорға жіберу туралы қысқа тұжырымдары;";
54) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54) хаттама – қылмыстық процесті жүргізетін орган жасайтын процестік әрекет тіркелетін процестік құжат, ал осы Кодекстің баптарында тікелей көзделген жағдайларда – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның процестік шешімі;";
2) 45-баптың жетінші бөлігі 7) тармағындағы "болмаған жағдайларда үзіледі." деген сөздер "болмаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақтармен толықтырылсын:
"8) қылмыстық іс бойынша одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен;
9) қылмыстық іс бойынша сараптама тағайындалған жағдайларда үзіледі.";
3) 52-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірінші сатыдағы соттарда қылмыстық істерді қарауды судья жеке-дара жүзеге асырады, ал төтенше ахуал жағдайларында және жаппай тәртіпсіздіктер барысында жасалған адам өлтіру туралы, соғыс уақытында немесе ұрыс жағдайында жасалған әскери қылмыстар туралы, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 170 (төртінші бөлігінде), 175, 177, 178, 184, 255 (төртінші бөлігінде), 263 (бесінші бөлігінде), 286 (төртінші бөлігінде), 297 (төртінші бөлігінде), 298 (төртінші бөлігінде), 299 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істерді қоспағанда, жасалғаны үшін қылмыстық заңда өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстар туралы істер бойынша, сондай-ақ 125 (үшінші бөлігінде), 128 (төртінші бөлігінде), 132 (бесінші бөлігінде), 135 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істер бойынша айыпталушының өтінішхаты бойынша істерді қарауды бір судья және он алқаби құрамында жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом
Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года № 88-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный Кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в части 1-1 статьи 467 цифры "2022" заменить цифрами "2027".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в статье 7:
дополнить пунктом 40-1) следующего содержания:
"40-1) отчет о завершении досудебного расследования – основанные на собранных фактических данных краткие выводы лица, осуществляющего досудебное расследование, о завершении досудебного расследования и направлении дела прокурору для составления обвинительного акта и направления дела в суд;";
пункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) протокол – процессуальный документ, в котором фиксируется процессуальное действие, совершаемое органом, ведущим уголовный процесс, а в случаях, прямо предусмотренных статьями настоящего Кодекса, – процессуальное решение лица, осуществляющего досудебное расследование;";
2) часть седьмую статьи 45 дополнить пунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему производству по уголовному делу;
9) назначения по уголовному делу экспертизы.";
3) части первую и вторую статьи 52 изложить в следующей редакции:
"1. Рассмотрение уголовных дел в судах первой инстанции осуществляется единолично судьей, а по делам о преступлениях, за совершение которых уголовным законом предусмотрено пожизненное лишение свободы, а также по делам о преступлениях, предусмотренных статьями 125 (частью третьей), 128 (частью четвертой), 132 (частью пятой), 135 (частью четвертой), по ходатайству обвиняемого – в составе одного судьи и десяти присяжных заседателей, за исключением дел об убийствах, совершенных в условиях чрезвычайной ситуации и в ходе массовых беспорядков, о воинских преступлениях, совершенных в военное время или боевой обстановке, об особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних и о преступлениях, предусмотренных статьями 170 (частью четвертой), 175, 177, 178, 184, 255 (частью четвертой), 263 (частью пятой), 286 (частью четвертой), 297 (частью четвертой), 298 (частью четвертой), 299 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан.

2. Ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау құрамында алқаның кемінде үш судьясы болатын алқалы түрде жүзеге асырылады, ал қысқартылған тәртіппен немесе бұйрықтық іс жүргізу тәртібімен қаралған қылмыстық терiс қылықтар және онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар туралы істер бойынша, үкімді орындау мәселелері бойынша соттың үкімдеріне, қаулыларына, тергеу судьясының қаулыларына берілген шағымдарды, прокурорлардың өтінішхаттарын қарау кезінде судья жеке-дара жүзеге асырады.
Апелляциялық алқаның төрағасы іссапарда, демалыста болуына немесе сырқаттанып қалуына байланысты болмаған кезде көрсетілген істерді алқалы түрде қарау кезінде оған сот төрағасы апелляциялық алқа төрағасының міндеттерін атқаруды жүктеген алқа судьясы төрағалық етеді.
Егер апелляциялық алқаның төрағасы осы Кодекстің 87-бабында көзделген негіздер бойынша немесе өзге де мән-жайлардың болуына байланысты істі апелляциялық сатыда қарауға қатыса алмаса, онда оның тапсырмасы бойынша осы істі алқалы қарау кезінде алқа судьяларының бірі төрағалық етеді.";
4) 58-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Прокурор – өз құзыретi шегiнде жедел-iздестiру қызметiнің, анықтаудың, тергеудiң және сот шешiмдерiнiң заңдылығын қадағалауды, сондай-ақ мемлекет атынан қылмыстық процестiң барлық сатыларында қылмыстық қудалауды және Қазақстан Республикасы Конституциясының 83-бабына және осы Кодекске сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыратын лауазымды адам: осы Кодексте белгіленген өкілеттіктерге сәйкес әрекет ететін Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары, орынбасарлары, олардың аға көмекшілері мен көмекшілері, Қазақстан Республикасының Бас әскери және Бас көлік прокурорлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың прокурорлары және олардың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің бастықтары, олардың орынбасарлары, аға көмекшілер мен көмекшілер, басқармалар мен бөлімдердің аға прокурорлары мен прокурорлары, аудандардың, қалалардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, аға прокурорлар мен прокурорлар. Соттың қылмыстық iстi қарауына қатысатын прокурор айыптауды қолдау арқылы мемлекеттiң мүддесiн бiлдiредi және мемлекеттiк айыптаушы болып табылады.";
төртінші бөлік:
"өкілеттіктері" деген сөзден кейін "158 (сегізінші бөлікте), 165 (сегізінші бөлікте)," деген сөздермен толықтырылсын;
"192," деген цифрлардан кейін "192-2 (алтыншы және жетінші бөліктерде)," деген сөздермен толықтырылсын;

2. Рассмотрение уголовных дел о тяжких и особо тяжких преступлениях в апелляционном порядке осуществляется коллегиально в составе не менее трех судей коллегии, а при рассмотрении жалоб, ходатайств прокуроров на приговоры, постановления суда по делам, рассмотренным в сокращенном порядке или в порядке приказного производства, об уголовных проступках и преступлениях небольшой и средней тяжести, по вопросам исполнения приговора, постановления следственного судьи – судьей единолично.
При отсутствии председателя апелляционной коллегии в связи с нахождением в командировке, отпуске или по болезни при коллегиальном рассмотрении указанных дел председательствует судья коллегии, на которого председателем суда возложено исполнение обязанностей председателя апелляционной коллегии.
Если председатель апелляционной коллегии не может участвовать в рассмотрении дела в апелляционной инстанции по основаниям, предусмотренным статьей 87 настоящего Кодекса, или в связи с наличием иных обстоятельств, то по его поручению при коллегиальном рассмотрении данного дела председательствует один из судей коллегии.";
4) в статье 58:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Прокурор – должностное лицо, осуществляющее в пределах своей компетенции надзор за законностью оперативно-розыскной деятельности, дознания, следствия и судебных решений, а также от имени государства уголовное преследование на всех стадиях уголовного процесса и иные полномочия в соответствии со статьей 83 Конституции Республики Казахстан и с настоящим Кодексом: Генеральный Прокурор Республики Казахстан, первый заместитель, заместители Генерального Прокурора Республики Казахстан, их старшие помощники и помощники, Главный военный и Главный транспортный прокуроры Республики Казахстан, прокуроры областей, городов республиканского значения, столицы и их заместители, начальники структурных подразделений, их заместители, старшие помощники и помощники, старшие прокуроры и прокуроры управлений и отделов, прокуроры районов, городов и приравненные к ним прокуроры, их заместители, старшие прокуроры и прокуроры, действующие в соответствии с полномочиями, установленными настоящим Кодексом. Прокурор, участвующий в рассмотрении уголовного дела судом, представляет интересы государства путем поддержания обвинения и является государственным обвинителем.";
часть четвертую:
после слов "определяются статьями" дополнить словами "158 (частью восьмой), 165 (частью восьмой),";
после цифр "192," дополнить словами "192-2 (частями шестой и седьмой),";

"196 (екінші бөлікте)," деген сөздерден кейін "202, 203," деген цифрлармен толықтырылсын;
"302," деген цифрлардан кейін "302-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
5) 59-бапта:
екінші бөліктің 7) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) прокурорға сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен бірге қылмыстық істерді, сондай-ақ бұйрықтық іс жүргізу тәртібімен аяқталған қылмыстық істерді жіберуге;";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тергеу бөлiмi бастығының iс бойынша нұсқаулары тергеушiнiң осы Кодекстiң 60-бабында белгiленген дербестiгiн, оның құқықтарын шектей алмайды. Нұсқауларды орындау мiндеттi, бiрақ ол жөнiнде жоғары тұрған тергеу бөлімінің бастығына немесе прокурорға шағым жасалуы мүмкін. Күдіктінің іс-әрекетінің саралануы және күдік келтіру көлемі, қылмыстық істі сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге прокурорға жіберу немесе қылмыстық істі тоқтату туралы нұсқауларды қоспағанда, тергеушiнiң тергеу бөлiмi бастығының әрекеттерiне шағым жасауы олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.";
6) 60-баптың үшінші бөлігіндегі "айыптау актісін" деген сөздер "сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 62-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Анықтау органының бастығы мүлiкке тыйым салуды қолдану, халықаралық іздестіру жариялау, күзетпен ұсталмайтын күдіктіні, айыпталушыны стационарлық сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптама жүргiзу үшiн медициналық ұйымға жiберу, күдіктіге, айыпталушыға қатысты күзетпен ұстау түрінде бұлтартпау шарасын таңдау, күзетпен ұстау мерзімін ұзарту; күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын өзгерту немесе оның күшін жою; тінту жүргізу; күдіктіні, айыпталушыны лауазымынан шеттету; жақындауға тыйым салу; күдіктіні, айыпталушыны этаппен апару; күдіктіге, айыпталушыға іздестіру жариялау жөнінде өтінішхат қозғау туралы қаулыларды келіседі; қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы келіседі; қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деп күдік келтiрiлген адамдарды ұстап алу туралы хаттаманы, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулыны бекітеді; сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді; прокурорға қылмыстық теріс қылықтар туралы хаттамалық нысандағы және бұйрықтық іс жүргізу тәртібіндегі қылмыстық істерді жібереді; бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыларды келіседі және оларды прокурорға жібереді; қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін мән-жайларды жою жөнiнде шаралар қабылдауды қамтамасыз етедi.
Осы Кодексте көзделген жағдайларда анықтау органының бастығы прокурорды процестік келісім жасасуға мүмкіндік беретін мән-жайлардың анықталғаны туралы хабардар етеді.
Осы Кодексте көзделген негіздер болған кезде анықтау органының бастығы бұйрықтық іс жүргізуді қолданады.";

после слов "196 (частью второй)," дополнить цифрами "202, 203,";
после цифр "302," дополнить цифрами "302-1,";
5) в статье 59:
пункт 7) части второй изложить в следующей редакции:
"7) направлять прокурору уголовные дела с отчетом о завершении досудебного расследования, протоколом ускоренного досудебного расследования, а также уголовные дела, оконченные в порядке приказного производства;";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Указания начальника следственного отдела по делу не могут ограничивать самостоятельность следователя, его права, установленные статьей 60 настоящего Кодекса. Указания обязательны для исполнения, но могут быть обжалованы вышестоящему начальнику следственного отдела или прокурору. Обжалование следователем действий начальника следственного отдела не приостанавливает их исполнения, за исключением указаний о квалификации деяния подозреваемого и объеме подозрения, направлении уголовного дела прокурору с отчетом о завершении досудебного расследования или прекращении уголовного дела.";
6) в части третьей статьи 60 слова "обвинительного акта" заменить словами "отчета о завершении досудебного расследования";
7) часть пятую статьи 62 изложить в следующей редакции:
"5. Начальник органа дознания согласовывает постановления о возбуждении ходатайства о наложении ареста на имущество, объявлении международного розыска, направлении подозреваемого, обвиняемого, не содержащихся под стражей, в медицинскую организацию для производства стационарной судебно-медицинской или судебно-психиатрической экспертизы, избрании в отношении подозреваемого, обвиняемого меры пресечения в виде содержания под стражей, продлении срока содержания под стражей; изменении или отмене меры пресечения в виде содержания под стражей; производстве обыска; отстранении подозреваемого, обвиняемого от должности; запрете на приближение; этапировании подозреваемого, обвиняемого; объявлении розыска подозреваемого, обвиняемого; согласовывает протокол об уголовном проступке; утверждает протокол о задержании лиц, подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, постановление о прекращении досудебного расследования; согласовывает отчет о завершении досудебного расследования, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения и направляет уголовное дело прокурору; направляет прокурору уголовные дела об уголовных проступках в протокольной форме и в порядке приказного производства; согласовывает постановления о применении приказного производства и направляет их прокурору; обеспечивает принятие мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению уголовных правонарушений.
В предусмотренных настоящим Кодексом случаях начальник органа дознания уведомляет прокурора об установлении обстоятельств, позволяющих заключить процессуальное соглашение.
При наличии предусмотренных настоящим Кодексом оснований начальник органа дознания применяет приказное производство.";

8) 63-бапта:
үшінші бөліктегі "191-баптарында" деген сөздер "191, 192-1 және 192-2-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "істі айыптау актісімен бірге" деген сөздер "қылмыстық істі айыптау хаттамасымен, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 64-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
"1-1) прокурор адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тартқан кезге дейін осы Кодекстің 202-бабының 1-2-бөлігінде көзделген тәртіппен күдікті ретінде жауап алынған;";
4) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстық теріс қылық немесе осы Кодекстің 191-бабының екінші – 11-1-бөліктерінде көрсетілген қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасады деген күдіктің болуына байланысты жауап алынған адам күдікті болып табылады.";
10) 65-бапта:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) прокурор айыптау актісін жасаған;
2) прокурор бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылдаған;";
бесінші бөліктің 2) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) прокурор жасаған айыптау актісінің, прокурор бекіткен қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманың, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының, айыптау хаттамасының көшірмелерін алуға;";
11) 71-баптың алтыншы бөлігінің 13) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) өзін жәбірленуші деп тану немесе одан бас тарту, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулылардың, айыптау актісінің, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының, айыптау хаттамасының көшірмелерін, сондай-ақ бірінші, апелляциялық және кассациялық сатылардағы соттың үкімі мен қаулысының көшірмелерін алуға;";
12) 87-баптың он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бұлтартпау шараларын қолдану немесе тергеу әрекеттерiн жүргiзу туралы өтiнiшхатты шешетiн, сондай-ақ шағымдарды осы Кодекстің 106-бабында көзделген тәртіппен қарайтын тергеу судьясына мәлiмделген қарсылық бiлдiрудi осы тергеу судьясы қаулы шығара отырып жеке-дара шешедi. Iстi осы Кодекстiң 52-бабының бiрiншi бөлiгiне сәйкес жеке-дара қарайтын судьяға мәлiмделген қарсылық бiлдiрудi сол соттың төрағасы немесе осы соттың басқа судьясы, ал олар болмаған жағдайда, жоғары тұрған соттың судьясы шешедi. Қарсылық бiлдiру туралы мәлiмдеме қанағаттандырылған жағдайда, қылмыстық iс, шағым не өтiнiшхат белгiленген тәртiппен басқа судьяның iс жүргiзуiне берiледi.";

8) в статье 63:
часть третью после цифр "191" дополнить цифрами ", 192-1 и 192-2";
в части шестой слова "направлении дела с обвинительным актом прокурору" заменить словами "направлении уголовного дела прокурору с протоколом обвинения, отчетом о завершении досудебного расследования";
9) в части первой статьи 64:
дополнить пунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) допрошенное в качестве подозреваемого в порядке, предусмотренном частью 1-2 статьи 202 настоящего Кодекса, до момента отказа прокурора в согласовании постановления о признании лица подозреваемым;";
пункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) допрошенное в связи с наличием подозрения в совершении уголовного проступка или уголовных правонарушений, указанных в частях второй – 11-1 статьи 191 настоящего Кодекса.";
10) в статье 65:
пункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) прокурором составлен обвинительный акт;
2) прокурором утверждены постановление о применении приказного производства, протокол об уголовном проступке, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения и принято решение о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона;";
пункт 2) части пятой изложить в следующей редакции:
"2) получить копии составленного прокурором обвинительного акта, утвержденных прокурором протокола об уголовном проступке, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения;";
11) пункт 13) части шестой статьи 71 изложить в следующей редакции:
"13) получить копии постановлений о признании его потерпевшим или отказе в этом, прекращении досудебного расследования, обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения, а также копии приговора и постановления суда первой, апелляционной и кассационной инстанций;";
12) часть одиннадцатую статьи 87 изложить в следующей редакции:
"11. Отвод, заявленный следственному судье, разрешающему ходатайства о применении меры пресечения или производстве следственных действий, а также рассматривающему жалобы в порядке, предусмотренном статьей 106 настоящего Кодекса, разрешается этим же следственным судьей единолично с вынесением постановления. Отвод, заявленный судье, рассматривающему дело в соответствии с частью первой статьи 52 настоящего Кодекса единолично, разрешается председателем данного суда или другим судьей этого суда, а в случае их отсутствия – судьей вышестоящего суда. В случае удовлетворения заявления об отводе уголовное дело, жалоба либо ходатайство передаются в установленном порядке в производство другого судьи.";

13) 97-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстық процеске қатысушыларға қатысты күш қолдану (қолдануды ұйымдастыру) немесе өзге де қылмыстық іс-әрекеттер жасау (жасауды ұйымдастыру) ықтималдығын болғызбайтын бұлтартпау шараларын күдіктіге, айыпталушыға қатысты осы Кодексте көзделген тәртіппен қолданады;";
14) 118-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстiң 221-бабының төртiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, заттай дәлелдемелер қылмыстық процестi жүргізетін органның қаулысымен не осы Кодекстің 527-бабының талаптарына сәйкес жасалған хаттамамен iске қоса тiгiледi және үкiм немесе iстi тоқтату туралы қаулы заңды күшiне енгенге дейiн сонда болады. Заттай дәлелдемелердi қарап-тексеру және оларды сақтау тәртiбi осы Кодекстiң 221-бабында айқындалады.";
15) 119-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қылмыстық процестi жүргізетін адам тiкелей қабылдаған мән-жайларды куәландыратын, осы Кодекстiң қағидаларына сәйкес жасалған тергеу әрекеттерінің хаттамаларында, осы Кодекстің 527-бабында көзделген талаптарға сәйкес жасалған хаттамада қамтылған, сондай-ақ қарап-тексеру, куәландыру, алу, тiнту, ұстап алу, мүлiкке тыйым салуды қолдану, тануға ұсыну, үлгілерді алу, мәйiттi эксгумациялау, айғақтарды сол жерде тексеру, құжаттарды ұсыну, тергеу экспериментi, жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелерін зерттеу, тергеу әрекеті барысында маман жүргізген заттай дәлелдемелерді зерттеу кезінде анықталған, сондай-ақ сот отырысының сот әрекеттерінің барысы мен олардың нәтижелері көрсетілетін хаттамасында қамтылған нақты деректер қылмыстық іс бойынша дәлелдемелер болып табылады.";
16) 151-бап мынадай мазмұндағы он үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"13. Прокурордың сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделеуі және оның айыптау актісін жасауы кезеңінде күдіктінің күзетпен ұстауда болу мерзімін санкциялау туралы өтінішхатты прокурор күзетпен ұстау мерзімі аяқталғанға дейін үш тәуліктен кешіктірмей тергеу судьясына ұсынады.";
17) 152-баптың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Күдіктінің және қорғаушының қылмыстық іс материалдарымен танысу кезеңінде, сондай-ақ прокурордың сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделеуі кезеңінде күдіктінің күзетпен ұстауда болу мерзімін санкциялау туралы өтінішхат осы бапта көзделген тәртіппен және мерзімдерде қаралуға жатады.
Күдіктінің қылмыстық іс материалдарымен танысу кезеңінде, сондай-ақ прокурордың сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделеуі кезеңінде күзетпен ұстауда болу мерзімін тергеу судьясы қылмыстық істің көлемін, іске қатысатын адамдардың санын және күдіктінің және оның қорғаушысының іспен танысу уақытына әсер ететін өзге де мән-жайларды, сондай-ақ прокурордың қылмыстық істі зерделеуін және айыптау актісінің жасалуын ескере отырып айқындайды.";

13) пункт 4) части первой статьи 97 изложить в следующей редакции:
"4) применяет в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, в отношении подозреваемого, обвиняемого меры пресечения, исключающие возможность применения (организации применения) в отношении участников уголовного процесса насилия или совершения (организации совершения) иных преступных деяний;";
14) часть вторую статьи 118 изложить в следующей редакции:
"2. Вещественные доказательства приобщаются к делу постановлением органа, ведущего уголовный процесс, либо протоколом, составленным в соответствии с требованиями статьи 527 настоящего Кодекса, и находятся при нем до вступления в законную силу приговора или постановления о прекращении дела, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 221 настоящего Кодекса. Порядок осмотра вещественных доказательств и их хранения определяется статьей 221 настоящего Кодекса.";
15) часть первую статьи 119 изложить в следующей редакции:
"1. Доказательствами по уголовному делу являются фактические данные, содержащиеся в составленных в соответствии с правилами настоящего Кодекса протоколах следственных действий, протоколе, составленном в соответствии с требованиями, предусмотренными статьей 527 настоящего Кодекса, удостоверяющих обстоятельства, непосредственно воспринятые лицом, ведущим уголовный процесс, а также установленные при осмотре, освидетельствовании, выемке, обыске, задержании, наложении ареста на имущество, предъявлении для опознания, получении образцов, эксгумации трупа, проверке показаний на месте, представлении документов, следственном эксперименте, исследовании результатов негласных следственных действий, исследовании вещественных доказательств, проведенном специалистом в ходе следственного действия, а также содержащиеся в протоколе судебного заседания, отражающем ход судебных действий, и их результаты.";
16) статью 151 дополнить частью тринадцатой следующего содержания:
"13. Ходатайство о санкционировании срока нахождения подозреваемого под стражей на период изучения прокурором уголовного дела, поступившего с отчетом о завершении досудебного расследования, и составления им обвинительного акта представляется прокурором следственному судье не позднее трех суток до истечения срока содержания под стражей.";
17) часть седьмую статьи 152 изложить в следующей редакции:
"7. Ходатайство о санкционировании срока нахождения подозреваемого под стражей в период ознакомления его и защитника с материалами уголовного дела, а также в период изучения прокурором уголовного дела, поступившего с отчетом о завершении досудебного расследования, подлежит рассмотрению в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящей статьей.
Срок нахождения подозреваемого под стражей в период ознакомления с материалами уголовного дела, а также в период изучения прокурором уголовного дела, поступившего с отчетом о завершении досудебного расследования, определяется следственным судьей с учетом объема уголовного дела, количества участвующих в деле лиц и иных обстоятельств, влияющих на время ознакомления с делом подозреваемого и его защитника, а также изучения прокурором уголовного дела и составления обвинительного акта.";

18) 153-баптың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қылмыстық қудалау органының бұлтартпау шарасын өзгерту не оның күшін жою туралы қаулысына шағым жасау осы Кодекстің 100106-баптарында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
5. Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасының күшін жоюды сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы прокурордың келісуімен жүргізеді.
Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасын тергеу судьясының санкциялауына да жататын бұлтартпау шарасына өзгерту, осы Кодекстің 145-бабының сегізінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, тергеу судьясының санкциясымен жүргізіледі.
Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасын тергеу судьясының санкциялауына жатпайтын бұлтартпау шарасына өзгертуді сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы прокурордың келісуімен жүргізеді.";
19) 158 және 165-баптардың сегізінші бөліктеріндегі "тергеу судьясының санкциясы бойынша" деген сөздер "прокурордың келісуі бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 187-бапта:
екінші бөлікте:
"144," деген цифрлардан кейін "147 (бесінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"269-1," деген цифрлар "269-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"295-1," деген цифрлар "295-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-бөліктегі "217 (екіншi бөлігінде, үшінші бөлігінің 1) тармағында)," деген сөздер "217 (екіншi бөлігінде, үшінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында)," деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 189-баптың алтыншы бөлігі "теріс қылықтар бойынша" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру істері және анықтау істері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 190-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру жеделдетілген тәртіппен аяқталуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2 және 4-3-бөліктермен толықтырылсын:
"4-1. Сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіні, егер іске қатысатын болса, оның қорғаушысын, сондай-ақ жәбірленушіні, оның өкілін, азаматтық талапкерді, азаматтық жауапкерді, олардың өкілдерін іс бойынша тергеу әрекеттерін жүргізудің аяқталғаны туралы хабардар етеді.
Хабарламада танысу орны және олар қылмыстық іс материалдарымен таныса алатын мерзім туралы хабархат қамтылады.
4-2. Осы баптың 4-1-бөлігінде көзделген талаптар орындалғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам осы Кодекстің 527-бабының бірінші және 1-1-бөліктерінде көзделген тәртіппен сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын жасайды.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіден, сондай-ақ жәбірленушіден, оның өкілінен, азаматтық талапкерден, азаматтық жауапкерден немесе олардың өкілдерінен ауызша немесе жазбаша өтінішхат келіп түскен жағдайда, оларға сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және қылмыстық істің материалдарын танысу үшін ұсынады, бұл туралы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасында олардың қолтаңбаларымен және қорғаушының (ол қатысқан кезде) қолтаңбасымен куәландырылатын тиісті белгі жасалады.
Азаматтық талапкер, азаматтық жауапкер немесе олардың өкілдері істің азаматтық талап қоюға қатысы бар бөлігіндегі материалдарымен танысады.
Сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен және іс материалдарымен танысқаннан кейін қылмыстық іс анықтау ісі бойынша – анықтау органының бастығына, алдын ала тергеу ісі бойынша тергеу бөлімінің бастығына жіберіледі.

18) части четвертую и пятую статьи 153 изложить в следующей редакции:
"4. Обжалование постановления органа уголовного преследования об изменении либо отмене меры пресечения производится в порядке, предусмотренном статьями 100106 настоящего Кодекса.
5. Отмена меры пресечения, санкционированной следственным судьей, производится органом досудебного расследования с согласия прокурора.
Изменение меры пресечения, санкционированной следственным судьей, на меру пресечения, также подлежащую санкционированию следственным судьей, производится с санкции следственного судьи, за исключением случая, предусмотренного частью восьмой статьи 145 настоящего Кодекса.
Изменение меры пресечения, санкционированной следственным судьей, на меру пресечения, не подлежащую санкционированию следственным судьей, производится органом досудебного расследования с согласия прокурора.";
19) в частях восьмых статей 158 и 165 слова "санкции следственного судьи" заменить словами "согласия прокурора";
20) в статье 187:
в части второй:
после цифр "144," дополнить словами "147 (частью пятой),";
цифры "269-1," заменить словами "269-1 (частями второй и третьей),";
цифры "295-1," заменить словами "295-1 (частями второй и третьей),";
в части 4-1 слова "217 (частью второй, пунктом 1) части третьей)" заменить словами "217 (частью второй, пунктами 1) и 2) части третьей)";
21) часть шестую статьи 189 дополнить словами ", а также по делам ускоренного досудебного расследования и делам дознания";
22) в статье 190:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Досудебное расследование может быть окончено в ускоренном порядке.";
дополнить частями 4-1, 4-2 и 4-3 следующего содержания:
"4-1. По окончании ускоренного досудебного расследования лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого, его защитника, если он участвует в деле, а также потерпевшего, его представителя, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей об окончании производства следственных действий по делу.
Уведомление содержит извещение о месте ознакомления и сроке, в течение которого они могут ознакомиться с материалами уголовного дела.
4-2. После выполнения требований, предусмотренных частью 4-1 настоящей статьи, лицо, осуществляющее досудебное расследование, в порядке, предусмотренном частями первой и 1-1 статьи 527 настоящего Кодекса, составляет протокол ускоренного досудебного расследования.
Лицо, осуществляющее досудебное расследование, предъявляет подозреваемому, а также потерпевшему, его представителю, гражданскому истцу, гражданскому ответчику или их представителям в случае поступления от них устного или письменного ходатайства протокол ускоренного досудебного расследования и материалы уголовного дела для ознакомления, о чем в протоколе ускоренного досудебного расследования делается соответствующая отметка, удостоверяемая их подписями и подписью защитника (при его участии).
Гражданский истец, гражданский ответчик или их представители знакомятся с материалами дела в той части, которая относится к гражданскому иску.
После ознакомления с протоколом ускоренного досудебного расследования и материалами дела уголовное дело направляется по делу дознания начальнику органа дознания, по делу предварительного следствия – начальнику следственного отдела.

4-3. Анықтау органының бастығы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жасайды:
1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын келісуден бас тартады және қылмыстық істі анықтау жүргізу үшін қайтарады.
Тергеу бөлімінің бастығы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жасайды:
1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) қылмыстық істі алдын ала тергеу жүргізу үшін қайтарады.
Күдікті осы Кодекстің 128-бабына сәйкес ұстап алынған жағдайда қылмыстық іс ұстап алу мерзімі өткенге дейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Прокурор сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен бірге қылмыстық істі алып, ол бойынша үш тәуліктен кешіктірмей, ал күдікті ұстап алынған жағдайда дереу мынадай әрекеттердің біреуін жасайды:
1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын бекітеді және қылмыстық істі сотқа жібереді;
2) істі анықтау не алдын ала тергеу жүргізу үшін жібереді;
3) қылмыстық істі толық көлемде не бір бөлігінде тоқтату туралы қаулы шығарады;
4) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексерудің жаңа хаттамасын жасайды;
5) өз қалауы немесе қорғаушы тараптың өтінішхаты бойынша процестік келісім жасасу туралы мәселені шешеді.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Прокурор сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының айыпталушыға табыс етілуін қамтамасыз етеді. Айыпталушының құқықтары түсіндірілгені қамтылған айыпталушының сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын алғаны туралы қолхат іске қоса тігіледі.";
23) 191-бапта:
екінші бөлік "143 (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "147 (төртінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
он алтыншы бөлік "294," деген цифрлардан кейін "295-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма үшінші бөлік "Қылмыстық кодексінің" деген сөздерден кейін "269-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
24) 192-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі арыз бен хабар Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген кезден бастап қылмыстық іс қылмыстық істі тоқтату туралы қаулымен, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен, бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулымен, қылмыстық теріс қылық туралы қаулымен, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен, айыптау хаттамасымен немесе істі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы мәселені қарау үшін сотқа беру туралы қаулымен прокурорға жіберілген күнге дейін не прокурор істі сотқа жібере отырып, кінәні мойындау туралы мәміле нысанындағы процестік келісім жасасқан күнге дейін есептеледі.
Анықтау істері бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру бір айдан және алдын ала тергеу істері бойынша екі айдан аспауға тиіс. Прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексерудің ақылға қонымды мерзімін белгілей отырып, осы мерзімдерді қайта қарауға құқылы.";

4-3. Начальник органа дознания, изучив протокол ускоренного досудебного расследования и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:
1) согласовывает протокол ускоренного досудебного расследования и направляет уголовное дело прокурору;
2) отказывает в согласовании протокола ускоренного досудебного расследования и возвращает уголовное дело для производства дознания.
Начальник следственного отдела, изучив протокол ускоренного досудебного расследования и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:
1) направляет протокол ускоренного досудебного расследования и уголовное дело прокурору;
2) возвращает уголовное дело для производства предварительного следствия.
В случае задержания подозреваемого в соответствии со статьей 128 настоящего Кодекса уголовное дело направляется прокурору не позднее двадцати четырех часов до истечения срока задержания.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Прокурор, получив уголовное дело с протоколом ускоренного досудебного расследования, не позднее трех суток, а в случае задержания подозреваемого незамедлительно производит по нему одно из следующих действий:
1) утверждает протокол ускоренного досудебного расследования и направляет уголовное дело в суд;
2) направляет дело для производства дознания либо предварительного следствия;
3) выносит постановление о прекращении уголовного дела в полном объеме либо в части;
4) составляет новый протокол ускоренного досудебного расследования;
5) по своему усмотрению или ходатайству стороны защиты решает вопрос о заключении процессуального соглашения.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. Прокурор обеспечивает вручение протокола ускоренного досудебного расследования обвиняемому. Расписка о получении обвиняемым протокола ускоренного досудебного расследования, содержащая разъяснение прав обвиняемого, приобщается к делу.";
23) в статье 191:
часть вторую после слов "143 (частью первой)," дополнить словами "147 (частью четвертой),";
часть шестнадцатую после цифр "294," дополнить словами "295-1 (частью первой),";
часть двадцать третью после слова "статьями" дополнить словами "269-1 (частью первой),";
24) в статье 192:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Срок досудебного расследования исчисляется с момента регистрации заявления и сообщения в Едином реестре досудебных расследований до дня направления уголовного дела прокурору с постановлением о прекращении уголовного дела, отчетом о завершении досудебного расследования, постановлением о применении приказного производства, протоколом об уголовном проступке, протоколом ускоренного досудебного расследования, протоколом обвинения или постановлением о передаче дела в суд для рассмотрения вопроса о применении принудительных мер медицинского характера либо до дня заключения прокурором процессуального соглашения в форме сделки о признании вины с направлением дела в суд.
Досудебное расследование по делам дознания не должно превышать один месяц и два месяца по делам предварительного следствия. Данные сроки прокурор вправе пересмотреть, установив разумный срок досудебного расследования.";

үшінші бөліктің 1) және 2) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қылмыстық процеске қатысушылардың осы Кодекстің 190, 192-2 және 296-баптарында көзделген тәртіппен қылмыстық іс материалдарымен танысқан;
2) қылмыстық істің қорғалуға құқығы бар куәнің, күдіктінің, жәбірленушінің шағымы бойынша сотта және прокуратурада болған;";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Прокурор істі қосымша тергеп-тексеру үшін қайтарған, қылмыстық істі үзу немесе тоқтату туралы қаулының күші жойылған не сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдерін үзу туралы қаулыны келісуден немесе қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны бекітуден бас тартылған кезде сотқа дейiнгi тергеп-тексеру прокурор белгілеген, бірақ іс қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын адамға келіп түскен кезден бастап бір айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Мерзімді одан әрі ұзарту жалпы негіздерде және осы бапта көзделген тәртіппен жүргізіледі.";
25) мынадай мазмұндағы 192-1 және 192-2-баптармен толықтырылсын:
"192-1-бап. Анықтау барысында дәлелденуге жататын мән-жайлар
1. Анықтау барысында осы Кодекстің 113-бабына сәйкес: қылмыстық құқық бұзушылық оқиғасы, қылмыстық заңда тыйым салынған іс-әрекетті жасаған адам, адамның кінәлілігі, залалдың сипаты мен мөлшері және іс бойынша маңызы бар өзге де мән-жайлар дәлелденуге жатады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайларды анықтау үшін қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірілген адамнан сотталғандығының болуы немесе болмауы туралы анықтамалар, оның жұмыс немесе оқу орнынан мінездемелер, іс үшін маңызы бар өзге де материалдар талап етіп алдырылуы; жәбірленушіден, куәдан жауап алу және басқа да қажетті тергеу әрекеттері жүргізілуі мүмкін.
192-2-бап. Айыптау хаттамасын жасау және қылмыстық істі сотқа жіберу үшін прокурорға беру
1. Анықтау аяқталған соң сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіні, егер іске қатысатын болса, оның қорғаушысын, сондай-ақ жәбірленушіні, оның өкілін, азаматтық талапкерді, азаматтық жауапкерді, олардың өкілдерін іс бойынша тергеу әрекеттерін жүргізудің аяқталғаны туралы хабардар етеді.
Хабарламада танысу орны және олар қылмыстық іс материалдарымен таныса алатын мерзім туралы хабархат қамтылады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген талаптар орындалғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам айыптау хаттамасын жасайды.
3. Айыптау хаттамасында мыналар көрсетіледі:
1) оның жасалған уақыты мен орны, хаттаманы кімнің жасағаны;

пункты 1) и 2) части третьей изложить в следующей редакции:
"1) ознакомления участников уголовного процесса с материалами уголовного дела в порядке, предусмотренном статьями 190, 192-2 и 296 настоящего Кодекса;
2) нахождения уголовного дела по жалобе свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, потерпевшего в суде и прокуратуре;";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. При возвращении прокурором дела для дополнительного расследования, отмене постановления о прерывании или прекращении уголовного дела либо отказе в согласовании постановления о прерывании сроков досудебного расследования или утверждении постановления о прекращении уголовного дела досудебное расследование производится в срок, установленный прокурором, но не более одного месяца с момента поступления дела к лицу, осуществляющему уголовное преследование. Дальнейшее продление срока производится на общих основаниях и в порядке, предусмотренном настоящей статьей.";
25) дополнить статьями 192-1 и 192-2 следующего содержания:
"Статья 192-1. Обстоятельства, подлежащие доказыванию в ходе дознания
1. В ходе дознания в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса подлежат доказыванию: событие уголовного правонарушения, лицо, совершившее запрещенное уголовным законом деяние, виновность лица, характер и размер ущерба и иные обстоятельства, имеющие значение по делу.
2. Для установления указанных в части первой настоящей статьи обстоятельств могут быть истребованы справки о наличии или отсутствии у лица, подозреваемого в совершении уголовного правонарушения, судимости, характеристики с места его работы или учебы, иные материалы, имеющие значение для дела; произведены допрос потерпевшего, свидетеля и другие необходимые следственные действия.
Статья 192-2. Составление протокола обвинения и передача уголовного дела прокурору для направления в суд
1. По окончании дознания лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого, его защитника, если он участвует в деле, а также потерпевшего, его представителя, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей об окончании производства следственных действий по делу.
Уведомление содержит извещение о месте ознакомления и сроке, в течение которого они могут ознакомиться с материалами уголовного дела.
2. После выполнения требований, предусмотренных частью первой настоящей статьи, лицо, осуществляющее досудебное расследование, составляет протокол обвинения.
3. В протоколе обвинения указываются:
1) время и место его составления, кем составлен протокол;

2) күдіктінің жеке басы туралы деректер;
3) қылмыстық құқық бұзушылықтың жасалған орны мен уақыты, оқиға, оның тәсілдері, себептері, салдары және басқа да елеулі мән-жайлар;
4) қылмыстық құқық бұзушылықтың болғанын және құқық бұзушының кінәлілігін растайтын нақты деректер;
5) Қылмыстық кодекстің Ерекше бөлігінде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтың саралануы;
6) егер бар болса, куәлардың және жәбірленушілердің тегі, аты, әкесінің аты (олар болған кезде), мекенжайлары;
7) келтірілген залал мөлшері;
8) қылмыстық құқық бұзушылық іздерін тіркеу кезінде пайдаланылған болса не оларда іздер тіркелсе, ғылыми-техникалық құралдар мен электрондық жеткізгіштер;
9) заттай дәлелдемелер (олар болған кезде), олардың сақталу орны туралы мәліметтер;
10) азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қабылданған шаралар;
11) күдіктіден өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою.
Айыптау хаттамасына қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар да қоса беріледі.
4. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіден, сондай-ақ жәбірленушіден, оның өкілінен, азаматтық талапкерден, азаматтық жауапкерден немесе олардың өкілдерінен ауызша немесе жазбаша өтінішхат түскен жағдайда, оларға айыптау хаттамасын және қылмыстық іс материалдарын танысу үшін ұсынады, бұл туралы айыптау хаттамасында олардың қолтаңбаларымен және қорғаушының (ол қатысқан кезде) қолтаңбасымен куәландырылатын тиісті белгі жасалады.
Азаматтық талапкер, азаматтық жауапкер немесе олардың өкілдері істің азаматтық талап қоюға қатысы бар бөлігіндегі материалдарымен танысады.
Айыптау хаттамасымен және іс материалдарымен танысқаннан кейін қылмыстық іс анықтау органының бастығына жіберіледі.
5. Анықтау органының бастығы айыптау хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жасайды:
1) айыптау хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) айыптау хаттамасын келісуден бас тартады және қылмыстық істі анықтау жүргізу үшін қайтарады не осы Кодекстің 189-бабының бесінші бөлігінде көзделген тәртіппен алдын ала тергеп-тексеруді тағайындайды.
Күдікті осы Кодекстің 128-бабына сәйкес ұстап алынған жағдайда қылмыстық іс ұстап алу мерзімі өткенге дейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.
6. Прокурор айыптау хаттамасымен бірге қылмыстық істі алып, ол бойынша үш тәуліктен кешіктірмей, ал күдікті ұстап алынған жағдайда дереу мынадай әрекеттердің біреуін жасайды:
1) айыптау хаттамасын бекітеді және қылмыстық істі сотқа жібереді;

2) данные о личности подозреваемого;
3) место и время совершения уголовного правонарушения, событие, его способы, мотивы, последствия и другие существенные обстоятельства;
4) фактические данные, подтверждающие наличие уголовного правонарушения и виновность правонарушителя;
5) квалификация уголовного правонарушения, предусмотренного Особенной частью Уголовного кодекса;
6) фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
7) размер причиненного ущерба;
8) научно-технические средства и электронные носители, если они использовались при фиксации либо на них зафиксированы следы уголовного правонарушения;
9) сведения о вещественных доказательствах (при их наличии), месте их хранения;
10) меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда;
11) процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с подозреваемого, заявленный иск.
К протоколу обвинения также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения уголовного правонарушения.
4. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, предъявляет подозреваемому, а также потерпевшему, его представителю, гражданскому истцу, гражданскому ответчику или их представителям в случае поступления от них устного или письменного ходатайства протокол обвинения и материалы уголовного дела для ознакомления, о чем в протоколе обвинения делается соответствующая отметка, удостоверяемая их подписями и подписью защитника (при его участии).
Гражданский истец, гражданский ответчик или их представители знакомятся с материалами дела в той части, которая относится к гражданскому иску.
После ознакомления с протоколом обвинения и материалами дела уголовное дело направляется начальнику органа дознания.
5. Начальник органа дознания, изучив протокол обвинения и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:
1) согласовывает протокол обвинения и направляет уголовное дело прокурору;
2) отказывает в согласовании протокола обвинения и возвращает уголовное дело для производства дознания либо назначает предварительное расследование в порядке, предусмотренном частью пятой статьи 189 настоящего Кодекса.
В случае задержания подозреваемого в соответствии со статьей 128 настоящего Кодекса уголовное дело направляется прокурору не позднее двадцати четырех часов до истечения срока задержания.
6. Прокурор, получив уголовное дело с протоколом обвинения, не позднее трех суток, а в случае задержания подозреваемого незамедлительно производит по нему одно из следующих действий:
1) утверждает протокол обвинения и направляет уголовное дело в суд;

2) істі анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізу үшін жібереді;
3) қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы шығарады;
4) қылмыстық қудалауды толық көлемде не бір бөлігінде тоқтату туралы қаулы шығарады;
5) жаңа айыптау хаттамасын жасайды;
6) өз қалауы немесе қорғаушы тараптың өтінішхаты бойынша процестік келісім жасасу туралы мәселені шешеді.
7. Прокурор айыптау хаттамасының айыпталушыға табыс етілуін қамтамасыз етеді. Айыпталушының құқықтары түсіндірілгені қамтылған айыпталушының айыптау хаттамасын алғаны туралы қолхат іске қоса тігіледі.";
26) 193-бапта:
бірінші бөлікте:
16) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16) айыптау актісін жасайды;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақпен толықтырылсын:
"16-1) қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын, бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны бекітеді және қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жібереді;";
екінші бөлікте:
9) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9) айыптау актісін жасау;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақпен толықтырылсын:
"9-1) бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын бекіту және қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жіберу;";
11) тармақ және үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"11) осы Кодекстің нормалары осы міндетті прокуратура органының басшысына тікелей жүктеген жағдайларда, адамды күдікті деп тану туралы және күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулыларды келісу жатады.
Прокуратура органы басшысының осы бөліктің 2), 3), 6), 7), 8), 9), 9-1) және 10) тармақтарында санамаланған өкілеттіктерін қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысының заңдылығын қадағалауды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген прокуратуралардың басшылары жүзеге асыруы мүмкін.";
27) 194-баптың үшінші бөлігі "тергеушілері" деген сөзден кейін ", анықтаушылары" деген сөзбен толықтырылсын;
28) 195-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық қудалауды, қылмыстық істі толықтай немесе бір бөлігінде тоқтату туралы, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану үшін істі сотқа жіберу туралы, қылмыстық істерді бiрiктiру және бөлу туралы, сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімін ұзарту, сот санкциялайтын бұлтартпау шараларын қолдану және оларды ұзарту туралы өтінішхат қозғау туралы қаулыларға, сондай-ақ айыптау хаттамасына, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке топ жетекшiсi қол қояды.";
үшінші бөлік алып тасталсын;

2) направляет дело для производства дознания или предварительного следствия;
3) выносит постановление о прекращении уголовного дела;
4) выносит постановление о прекращении уголовного преследования в полном объеме либо в части;
5) составляет новый протокол обвинения;
6) по своему усмотрению или ходатайству стороны защиты решает вопрос о заключении процессуального соглашения.
7. Прокурор обеспечивает вручение протокола обвинения обвиняемому. Расписка о получении обвиняемым протокола обвинения, содержащая разъяснение прав обвиняемого, приобщается к делу.";
26) в статье 193:
в части первой:
пункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) составляет обвинительный акт;";
дополнить пунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) утверждает протокол об уголовном проступке, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения, постановление о применении приказного производства и направляет уголовное дело в суд для рассмотрения по существу;";
в части второй:
пункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) составление обвинительного акта;";
дополнить пунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) утверждение постановления о применении приказного производства, протокола об уголовном проступке, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения и направление уголовного дела в суд для рассмотрения по существу;";
пункт 11) и абзац третий изложить в следующей редакции:
"11) согласование постановлений о признании лица подозреваемым и о квалификации деяния подозреваемого в случаях, когда нормы настоящего Кодекса прямо возлагают эту обязанность на руководителя органа прокуратуры.
Полномочия руководителя органа прокуратуры, перечисленные в пунктах 2), 3), 6), 7), 8), 9), 9-1) и 10) настоящей части, могут осуществляться руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, их заместителями, руководителями прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур, обеспечивающих надзор за законностью досудебной стадии уголовного процесса.";
27) часть третью статьи 194 после слова "следователей" дополнить словом ", дознавателей";
28) в статье 195:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Постановления о прекращении уголовного преследования, уголовного дела в целом или его части, направлении дела в суд для применения принудительных мер медицинского характера, соединении и выделении уголовных дел, возбуждении ходатайства о продлении срока досудебного расследования, применении мер пресечения, санкционируемых судом, и их продлении, а также протокол обвинения, отчет о завершении досудебного расследования подписываются руководителем группы.";
часть третью исключить;

29) 198-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"198-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесінде шығарылатын шешімдер
1. Осы Кодексте осы адамның процестік әрекет хаттамасында шешімді көрсете отырып, жеке қаулы шығармай шешім қабылдау мүмкіндігі тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесiнде осы Кодекске сәйкес қандай да бiр процестік шешiмді қабылдау кезiнде сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адам қаулы шығарады, онда оның жасалған орны мен уақыты, осы адамның тегі және лауазымы, қабылданатын шешiмнiң мәнi мен негiздерi, осы Кодекстiң қаулы шығаруға негіз болған баптары көрсетiледi.
2. Анықтау органының бастығы, тергеу бөлімінің бастығы, прокурор, тергеу судьясы шығаратын шешімдер, осы Кодекстің нормаларында аталған адамдардың қаулы шығару қажеттігі тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, қарармен ресімделуі мүмкін.";
30) 202-бап мынадай мазмұндағы 1-2-бөлікпен толықтырылсын:
"1-2. Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісу үшін дереу прокурорға жібере отырып, адамды күдікті деп тану туралы қаулы шығаруға және осы Кодекстің 209 және 216-баптарында көзделген қағидалар бойынша одан жауап алуға құқылы.
Қаулыға қылмыстық іс материалдары және адамнан күдікті ретінде жауап алу хаттамасы қоса беріледі.
Прокурор қылмыстық іс материалдарын және адамнан күдікті ретінде жауап алу хаттамасын зерделеп шығып, дереу:
1) адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келіседі;
2) жүргізілген жауап алуды дәлелдеме ретінде қолдануға жол берілмейді деп тани отырып, адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тарту туралы уәжді қаулы шығарады және қылмыстық іс материалдарын сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамға, қажет болған кезде белгілі бір тергеу әрекеттерін және (немесе) процестік әрекеттерді жүргізуін көрсете отырып қайтарады. Прокурор осы қаулыны келісуден бас тартқан кезде адамның күдікті жағдайында болуы тоқтатылады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам прокурор қабылдаған шешім туралы күдіктіні немесе өзіне қатысты прокурор күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тартқан адамды хабардар етеді.";
31) 38-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"38-тарау. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасау және қылмыстық істі прокурорға жіберу";

29) статью 198 изложить в следующей редакции:
"Статья 198. Решения, выносимые в процессе досудебного расследования
1. В процессе досудебного расследования при принятии в соответствии с настоящим Кодексом какого-либо процессуального решения лицом, осуществляющим досудебное расследование, выносится постановление, в котором указываются место и время его составления, фамилия и должность этого лица, существо и основания принимаемого решения, статьи настоящего Кодекса, на основании которых вынесено постановление, за исключением случаев, когда настоящим Кодексом прямо предусмотрена возможность принятия данным лицом решения без вынесения отдельного постановления с отражением решения в протоколе процессуального действия.
2. Решения, выносимые начальником органа дознания, начальником следственного отдела, прокурором, следственным судьей, могут оформляться резолюцией, за исключением случаев, когда нормами настоящего Кодекса прямо предусмотрена необходимость вынесения указанными лицами постановления.";
30) статью 202 дополнить частью 1-2 следующего содержания:
"1-2. В случаях, не терпящих отлагательства, лицо, осуществляющее досудебное расследование, вправе вынести постановление о признании лица подозреваемым и допросить его по правилам, предусмотренным статьями 209 и 216 настоящего Кодекса, с незамедлительным направлением прокурору постановления о признании лица подозреваемым для согласования.
К постановлению прилагаются материалы уголовного дела и протокол допроса лица в качестве подозреваемого.
Прокурор, изучив материалы уголовного дела и протокол допроса лица в качестве подозреваемого, незамедлительно:
1) согласовывает постановление о признании лица подозреваемым;
2) выносит мотивированное постановление об отказе в согласовании постановления о признании лица подозреваемым с признанием произведенного допроса недопустимым в качестве доказательства и возвращает материалы уголовного дела лицу, осуществляющему досудебное расследование, при необходимости с указанием о производстве определенных следственных и (или) процессуальных действий. При отказе прокурора в согласовании данного постановления лицо перестает пребывать в положении подозреваемого.
О принятом прокурором решении лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого или лицо, в отношении которого прокурором отказано в согласовании постановления о признании подозреваемым.";
31) заголовок главы 38 изложить в следующей редакции:
"Глава 38. Составление отчета о завершении досудебного расследования и направление уголовного дела прокурору";

32) 298-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"298-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасау
1. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам процеске қатысушыларды қылмыстық іс материалдарымен таныстырғаннан және олардың өтінішхаттарын шешкеннен кейін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасайды.";
33) 299-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"299-бап. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есептің мазмұны
1. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепте мыналар көрсетіледі:
1) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есептің жасалған уақыты және орны;
2) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні;
3) күдіктінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), оның туған күні, айы, жылы және туған жері, оған жасады деп айып тағылып отырған іс-әрекет сараланатын қылмыстық заңның нақты бабы, бабының бөлігі және тармағы;
4) қылмыстық құқық бұзушылықтың оқиғасы, жасалған орны мен уақыты, оның тәсілі, салдары және өзге де мән-жайлар;
5) адамды айыптауға негіз болатын мән-жайларды растайтын дәлелдемелердің тізбесі;
6) айыптау актісін шығару туралы мәселені шешу үшін қылмыстық істі прокурорға жіберу және қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жіберу туралы шешім.
2. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке оны жасаған адам қол қояды.
3. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке сот отырысына шақырылуға жататын адамдардың тізімі қоса беріледі. Тізімде адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның процестік жағдайы, тұрғылықты жері, оның айғақтары берілген қылмыстық іс парағының және томының нөміріне сілтеме көрсетіледі.
Тізім екі бөліктен: күдікті және қорғаушы атаған адамдардың тізімінен (қорғау тізімінен) және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырған адам жасаған тізімнен (айыптау тізімінен) тұруға тиіс.
Тізім мөрленген конвертке салынады және қылмыстық іске қоса тігіледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі, бұлтартпау шарасы, адамды күзетпен ұстау мерзімі, қолда бар заттай дәлелдемелер және оларды сақтау орны, азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қабылданған шаралар, күдіктіден өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою көрсетілетін анықтама да қоса беріледі.";
34) 300-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

32) заголовок и часть первую статьи 298 изложить в следующей редакции:
"Статья 298. Составление отчета о завершении досудебного расследования
1. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, после ознакомления с материалами уголовного дела участников процесса и разрешения их ходатайств составляет отчет о завершении досудебного расследования.";
33) статью 299 изложить в следующей редакции:
"Статья 299. Содержание отчета о завершении досудебного расследования по уголовному делу
1. В отчете о завершении досудебного расследования указываются:
1) время и место составления отчета о завершении досудебного расследования;
2) должность, фамилия и инициалы лица, составившего отчет о завершении досудебного расследования;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии) подозреваемого, число, месяц, год и место его рождения, конкретная статья, часть и пункт статьи уголовного закона, по которым квалифицировано инкриминируемое ему деяние;
4) событие, место и время совершения уголовного правонарушения, его способ, последствия и иные обстоятельства;
5) перечень доказательств, подтверждающих обстоятельства, служащие основанием для обвинения лица;
6) решение о направлении уголовного дела прокурору для решения вопроса о вынесении обвинительного акта и направлении уголовного дела в суд для рассмотрения по существу.
2. Отчет о завершении досудебного расследования подписывается лицом, его составившим.
3. К отчету о завершении досудебного расследования прилагается список лиц, подлежащих вызову в судебное заседание. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, его процессуальное положение, место жительства, ссылка на номер листа и тома уголовного дела с его показаниями.
Список должен состоять из двух частей: списка лиц, названных подозреваемым и защитником (список защиты), и списка, составленного лицом, осуществлявшим досудебное расследование (список обвинения).
Список помещается в опечатанный конверт и приобщается к уголовному делу.
К отчету о завершении досудебного расследования также прилагается справка, в которой указываются срок досудебного расследования, мера пресечения, срок содержания лица под стражей, имеющиеся вещественные доказательства и место их хранения, меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда, процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с подозреваемого, заявленный иск.";
34) заголовок и часть первую статьи 300 изложить в следующей редакции:

"300-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті және қылмыстық істі прокурорға жіберу
1. Қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге прокурорға жіберіледі.";
35) 39-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"39-тарау. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық іс бойынша прокурордың шешімдері және әрекеттері";
36) 301-бапта:
тақырып және бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"301-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделеу кезінде прокурор шешетін мәселелер
Прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделейді және мыналарды:";
3) және 7) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) күдіктінің іс-әрекетi қайта саралауға жататынын-жатпайтынын;";
"7) істе бұлтартпау шарасын таңдауға, өзгертуге не оның күшін жоюға негіздердің бар-жоғын;";
37) 302-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"302-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық іс бойынша прокурордың шешімі және әрекеттері";
бірінші бөлікте:
1) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айыптау актісін жасайды;";
2) тармақ алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Прокурор осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекеттерді он тәулік ішінде жүзеге асырады, ал күрделі, көп эпизодты қылмыстық істер бойынша бұл әрекеттер бір айға дейінгі мерзімде жүзеге асырылуы мүмкін.";
38) мынадай мазмұндағы 302-1-баппен толықтырылсын:
"302-1-бап. Айыптау актісінің мазмұны
1. Прокурордың айыптау актісі кіріспе, сипаттау-уәждеу және қарар бөліктерінен тұрады.
2. Кіріспе бөлікте прокурор өзіне (өздеріне) қатысты айыптау актісі жасалып жатқан айыпталушының (айыпталушылардың) тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), айыпталушы (айыпталушылар) туралы мәліметтерді (азаматтығы, отбасылық жағдайы, айналысатын кәсібі, білімі, тұрғылықты жері, сотталғандығының бар-жоғы), оны (оларды) сипаттайтын өзге де деректерді, оған (оларға) қатысты таңдалған бұлтартпау шарасын, оның (олардың) әрекеттері сараланатын қылмыстық заңды (бапты, бөлікті, тармақты) көрсетеді.
3. Сипаттау-уәждеу бөлігінде: айыптаудың мәні, қылмыстың жасалған орны мен уақыты, оның тәсілдері, себептері, салдары және басқа да елеулі мән-жайлар, жәбірленуші туралы мәліметтер, айыпталушының кінәлілігін растайтын дәлелдемелер; Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес ықтимал тәркіленуге жататын мүлік туралы мәліметтер; Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес мүліктің ықтимал тәркіленуге жататынын растайтын дәлелдемелердің тізбесі; оның жауаптылығын жеңілдететін және ауырлататын мән-жайлар; психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтардан (аурулардан) емдеуді қолданудың алғышарттары болып табылатын мән-жайлар туралы мәліметтер; қорғаушы тараптың өз пайдасына берген дәлелдері және осы дәлелдерді тексеру нәтижелері баяндалады. Айыптау актісінде істің томдары мен парақтарына сілтемелер болуға тиіс.

"Статья 300. Направление отчета о завершении досудебного расследования и уголовного дела прокурору
1. Уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования направляется прокурору.";
35) заголовок главы 39 изложить в следующей редакции:
"Глава 39. Решения и действия прокурора по уголовному делу, поступившему с отчетом о завершении досудебного расследования";
36) в статье 301:
заголовок и абзац первый изложить в следующей редакции:
"Статья 301. Вопросы, разрешаемые прокурором при изучении уголовного дела, поступившего с отчетом о завершении досудебного расследования
Прокурор изучает поступившее с отчетом о завершении досудебного расследования уголовное дело и проверяет:";
пункты 3) и 7) изложить в следующей редакции:
"3) подлежит ли деяние подозреваемого переквалификации;";
"7) нет ли в деле оснований для избрания, изменения либо отмены меры пресечения;";
37) в статье 302:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 302. Решение и действия прокурора по уголовному делу, поступившему с отчетом о завершении досудебного расследования";
в части первой:
пункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) составляет обвинительный акт;";
пункт 2) исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, прокурор осуществляет в течение десяти суток, а по сложным, многоэпизодным уголовным делам эти действия могут осуществляться в срок до одного месяца.";
38) дополнить статьей 302-1 следующего содержания:
"Статья 302-1. Содержание обвинительного акта
1. Обвинительный акт прокурора состоит из вводной, описательно-мотивировочной и резолютивной частей.
2. Во вводной части прокурор указывает фамилию, имя, отчество (при его наличии) обвиняемого (обвиняемых), в отношении которого (которых) составляется обвинительный акт, сведения об обвиняемом (обвиняемых) (гражданство, семейное положение, род занятий, образование, место жительства, наличие судимостей), иные характеризующие его (их) данные, избранную в отношении него (их) меру пресечения, уголовный закон (статья, часть, пункт), по которому квалифицируются его (их) действия.
3. В описательно-мотивировочной части излагаются: сущность обвинения, место и время совершения преступления, его способы, мотивы, последствия и другие существенные обстоятельства, сведения о потерпевшем, доказательства, подтверждающие виновность обвиняемого; сведения об имуществе, подлежащем возможной конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан; перечень доказательств, подтверждающих, что имущество подлежит возможной конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан; обстоятельства, смягчающие и отягчающие его ответственность; сведения об обстоятельствах, являющихся предпосылками применения лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ; доводы стороны защиты в свою пользу и результаты проверки этих доводов. Обвинительный акт должен содержать ссылки на тома и листы дела.

4. Айыптау актісінің қарар бөлігінде айыпталушының (айыпталушылардың) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), оған жасады деп айып тағылып отырған іс-әрекет сараланатын қылмыстық заңның нақты бабы, бабының бөлігі мен тармағы, айыпталушыны сотқа беру және қылмыстық істі соттылығы бойынша сотқа жіберу туралы шешім көрсетіледі.
5. Айыптау актісіне оның жасалған орны мен күні көрсетіле отырып, прокурор қол қояды.
6. Адам қылмыстық заңның әртүрлі баптарында, баптарының бөліктерінде немесе тармақтарында көзделген бірнеше қылмыстық құқық бұзушылықты жасады деп айыпталған кезде айыптау актісінде осы қылмыстық құқық бұзушылықтардың әрқайсысы жеке сараланып көрсетілуге тиіс.
Бір қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп бірнеше адам айыпталған кезде айыптау актісінде қылмыстық құқық бұзушылықтың саралануы әрбір айыпталушыға қатысты көрсетіледі.
7. Айыптау актісіне сот отырысына шақырылуға жататын адамдардың тізімі қоса беріледі. Тізімде адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның процестік жағдайы, тұрғылықты жері, оның айғақтары берілген қылмыстық іс парағының және томының нөміріне сілтеме көрсетіледі.
Тізім екі бөліктен: қорғаушы тарап атаған адамдардың тізімінен (қорғау тізімінен) және прокурор жасаған тізімнен (айыптау тізімінен) тұруға тиіс.
Тізім мөрленген конвертке салынады және қылмыстық іске қоса тігіледі.
Айыптау актісіне сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі, бұлтартпау шарасы, адамды күзетпен ұстау мерзімі, қолда бар заттай дәлелдемелер және оларды сақтау орны, азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қабылданған шаралар, айыпталушыдан өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою көрсетілетін анықтама да қоса беріледі.";
39) 303-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер прокурор кепіл, күзетпен ұстау немесе үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасының күшін жою, оны өзгерту не таңдау не күдіктінің күзетпен ұсталу немесе үйқамақта болу мерзімін ұзарту қажет деп тапса, ол тиісінше осы Кодекстің 145, 146, 147, 152 және 153-баптарын басшылыққа алады.";
40) 305-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"305-бап. Қылмыстық істі сотқа жіберу
1. Осы Кодекстің 304-бабында көзделген әрекеттер жасалған соң прокурор айыптау актісімен бірге қылмыстық iстi соттылығы бойынша сотқа жібереді.";
41) 313-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағындағы "Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуларын," деген сөздер алып тасталсын;

4. В резолютивной части обвинительного акта указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) обвиняемого (обвиняемых), конкретная статья, часть и пункт статьи уголовного закона, по которым квалифицируется инкриминируемое ему деяние, решение о предании обвиняемого суду и направлении уголовного дела в суд, которому оно подсудно.
5. Обвинительный акт подписывается прокурором с указанием места и даты его составления.
6. При обвинении лица в совершении нескольких уголовных правонарушений, предусмотренных разными статьями, частями или пунктами статей уголовного закона, в обвинительном акте должна быть указана квалификация каждого из этих уголовных правонарушений в отдельности.
При обвинении нескольких лиц в совершении одного уголовного правонарушения в обвинительном акте квалификация уголовного правонарушения указывается в отношении каждого обвиняемого.
7. К обвинительному акту прилагается список лиц, подлежащих вызову в судебное заседание. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, его процессуальное положение, место жительства, ссылка на номер листа и тома уголовного дела с его показаниями.
Список должен состоять из двух частей: списка лиц, названных стороной защиты (список защиты), и списка, составленного прокурором (список обвинения).
Список помещается в опечатанный конверт и приобщается к уголовному делу.
К обвинительному акту также прилагается справка, в которой указываются срок досудебного расследования, мера пресечения, срок содержания лица под стражей, имеющиеся вещественные доказательства и место их хранения, меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда, процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с обвиняемого, заявленный иск.";
39) часть вторую статьи 303 изложить в следующей редакции:
"2. В случаях, если прокурор усматривает необходимость отмены, изменения либо избрания меры пресечения в виде залога, содержания под стражей или домашнего ареста либо продления срока нахождения подозреваемого под стражей или домашнего ареста, он руководствуется соответственно статьями 145, 146, 147, 152 и 153 настоящего Кодекса.";
40) заголовок и часть первую статьи 305 изложить в следующей редакции:
"Статья 305. Направление уголовного дела в суд
1. После совершения действий, предусмотренных статьей 304 настоящего Кодекса, прокурор направляет уголовное дело с обвинительным актом в суд, которому оно подсудно.";
41) в пункте 2) части первой статьи 313 слова "представления Председателя Верховного Суда," исключить;

42) 314-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы "Айыптау актісі" деген сөздер "Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп, айыптау хаттамасы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, қылмыстық теріс қылық туралы хаттама" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 320-баптың 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмелерінің берілгенін-берілмегенін;";
44) 321-бапта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Алдын ала тыңдау барысында судья, соғыс уақытында немесе ұрыс жағдайында жасалған әскери қылмыстар туралы, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы, төтенше ахуал жағдайларында және жаппай тәртіпсіздіктер барысында жасалған адам өлтіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 170 (төртінші бөлігінде), 175, 177, 178, 184, 255 (төртінші бөлігінде), 263 (бесінші бөлігінде), 286 (төртінші бөлігінде), 297 (төртінші бөлігінде), 298 (төртінші бөлігінде), 299 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істерді қоспағанда, жасалғаны үшін қылмыстық заңда өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмысты жасады деп айыпталатын сотталушыдан оның ісін алқабилердің қатысуымен қарау туралы өтінішхатының бар-жоғын, егер осындай өтінішхат мәлімделген болса, оның өз өтінішхатын қолдайтынын-қолдамайтынын анықтайды.";
алтыншы бөлік "айыптау актісін" деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
45) 340-бапта:
төртінші және бесінші бөліктер "айыптау актісін" деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлік "айыптау актісі" деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы" деген сөздермен толықтырылсын;
46) 341-бапта:
бірінші бөлік "айыптау актісін" деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот талқылауы жаңа айыптау актісін, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын жасау қажеттігіне байланысты кейінге қалдырылған кезде сот қорғаушы тараптың істің қосымша материалдарымен танысу құқығын қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды және жаңа айыптаудан қорғануға дайындалу үшін ақылға қонымды мерзім ұсынады.
Жаңа айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы сотталушыға, оның қорғаушысына (ол қатысып отырған кезде), жәбірленушіге, заңды өкілге және өкілге табыс етіледі және істің материалдарына қосып тігіледі.";

42) в абзаце втором части третьей статьи 314 слова "обвинительного акта" заменить словами "отчета о завершении досудебного расследования, протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке";
43) пункт 4) статьи 320 изложить в следующей редакции:
"4) вручены ли копии обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения;";
44) в статье 321:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. В ходе предварительного слушания судья выясняет у подсудимого, обвиняющегося в совершении преступления, за совершение которого уголовным законом предусмотрено пожизненное лишение свободы, за исключением дел о воинских преступлениях, совершенных в военное время или боевой обстановке, об особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних, об убийствах, совершенных в условиях чрезвычайной ситуации и в ходе массовых беспорядков, а также о преступлениях, предусмотренных статьями 170 (частью четвертой), 175, 177, 178, 184, 255 (частью четвертой), 263 (частью пятой), 286 (частью четвертой), 297 (частью четвертой), 298 (частью четвертой), 299 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, о наличии у него ходатайства о рассмотрении его дела с участием присяжных заседателей, а в случае, если такое ходатайство заявлено, поддерживает ли он свое ходатайство.";
часть шестую после слов "обвинительного акта" дополнить словами ", протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения";
45) в статье 340:
части четвертую и пятую дополнить словами ", протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения";
часть шестую после слов "обвинительного акта," дополнить словами "протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения,";
46) в статье 341:
часть первую после слов "обвинительного акта" дополнить словами ", протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. При отложении судебного разбирательства в связи с необходимостью составления нового обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения суд принимает меры для обеспечения права стороны защиты на ознакомление с дополнительными материалами дела и предоставляет разумный срок для подготовки к защите от нового обвинения.
Новый обвинительный акт, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения вручаются подсудимому, его защитнику (при его участии), потерпевшему, законному представителю и представителю и приобщаются к материалам дела.";

47) 342-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Аса ауыр қылмыстар туралы істер бойынша осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін сот күзетпен ұстау мерзімін өзінің қаулысымен он сегіз айға дейін ұзартуға құқылы. Айрықша жағдайларда көрсетілген мерзім соттың уәжді қаулысы бойынша, бірақ әрбір ретте бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
48) 347-1-бапта:
екінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот отырысының қысқаша хаттамасында соттың әрекеттері олардың болған ретімен қамтылады және:";
9) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9) процеске қатысушылардың және іске қатысатын өзге де адамдардың арыздары, қарсылықтары мен өтінішхаттары туралы; сот шығарған қаулылар туралы; файл нөмірі мен жауап алыну уақыты көрсетіле отырып, сотта жауап алынған адамдар туралы, соттың жазбаша құжаттарды, заттай дәлелдемелерді зерттеу уақыты туралы, іске қосымша материалдарды қоса тіркеу туралы, сот жарыссөзін жүргізудің, сотталушының соңғы сөзінің, соттың кеңесу бөлмесіне кетуінің және сот актісін жария етудің уақыты туралы мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Іс бойынша төрағалық етуші сот отырысының аудио-, бейнетіркеуінің толықтығы мен сапасын тексереді. Егер сот отырысының аудио-, бейнежазбасы сапасыз болып табылса, онда осы Кодекстің 347-бабының талаптарына сәйкес басты сот талқылауының хаттамасы жасалады.";
49) 355-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"355-бап. Сотталушының жеке басын және айыптау актісі, сотқа ейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмелерінің уақтылы табыс етілгенін анықтау
Төрағалық етуші сотталушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), туған жылын, айын, күнін және туған жерін анықтай отырып, оның жеке басын анықтайды, деректерді жеке басын куәландыратын құжатымен немесе оның куәландырылған көшірмесімен салыстырады, сот ісі жүргізілетін тілді білетінін, тұрғылықты жерін, кәсібін, білімін, отбасылық жағдайын және оның жеке басына қатысты басқа да деректерді анықтайды. Содан кейін төрағалық етуші айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмелерінің сотталушыға табыс етілгенін-табыс етілмегенін және нақты қашан табыс етілгенін анықтайды. Бұл ретте істі сотта талқылау, егер сотталушы бұл туралы өтінішхат бермесе, сондай-ақ осы Кодекстің 411-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, айыптау актісінің, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының, айыптау хаттамасының көшірмелері табыс етілген күннен бастап үш тәуліктен ерте басталмайды.";

47) в статье 342:
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. По делам об особо тяжких преступлениях по истечении срока, указанного в части второй настоящей статьи, суд своим постановлением вправе продлить срок содержания под стражей до восемнадцати месяцев. В исключительных случаях указанный срок по мотивированному постановлению суда может быть продлен, но каждый раз не более чем на один месяц.";
часть пятую исключить;
48) в статье 347-1:
в части второй:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"В кратком протоколе судебного заседания отражаются действия суда в том порядке, в каком они имели место, и указываются:";
пункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) сведения о заявлениях, возражениях и ходатайствах участников процесса и иных лиц, участвующих в деле; вынесенных судом постановлениях; допрошенных в суде лицах с указанием номера файла и времени их допроса, времени исследования судом письменных документов, вещественных доказательств, о приобщении к делу дополнительных материалов, времени проведения судебных прений, последнего слова подсудимого, удаления суда в совещательную комнату и оглашения судебного акта;";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Председательствующий по делу проверяет полноту и качество аудио-, видеофиксации судебного заседания. Если аудио-, видеозаписи судебного заседания являются некачественными, то составляется протокол главного судебного разбирательства в соответствии с требованиями статьи 347 настоящего Кодекса.";
49) статью 355 изложить в следующей редакции:
"Статья 355. Установление личности подсудимого и своевременности вручения ему копий обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения
Председательствующий устанавливает личность подсудимого, выясняя его фамилию, имя, отчество (при его наличии), год, месяц, день и место рождения, сопоставляет данные с документом, удостоверяющим его личность, или его заверенной копией, владение языком, на котором ведется судопроизводство, место жительства, занятие, образование, семейное положение и другие данные, касающиеся его личности. Затем председательствующий выясняет, вручены ли подсудимому и когда именно копии обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения. При этом судебное разбирательство дела не может быть начато ранее трех суток со дня вручения копий обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения, если об этом не ходатайствует подсудимый, а также за исключением случая, предусмотренного частью второй статьи 411 настоящего Кодекса.";

50) 368-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "сотқа дейiнгi дайындық барысында" деген сөздер "сотқа дейiнгi іс жүргізу кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) мынадай мазмұндағы 379-1-баппен толықтырылсын:
"379-1-бап. Соттың азаматтық талап қоюды қарауы
1. Сот азаматтық талап қоюды осы Кодекстің 20-тарауының қағидалары бойынша сот отырысында қарайды.
2. Процеске қатысушы азаматтық талап қоюды шешу үшін қосымша дәлелдемелер ұсына алады. Бұл ретте, ол істе қандай маңызы бар мән-жайды растау үшін дәлелдемені ұсынғысы келетінін негіздеуге тиіс.
3. Дәлелдемелер сот белгілеген мерзімде ұсынылуға тиіс.";
52) 382-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Iстi сотта талқылаудың қысқартылған тәртiбi сотталушыдан, жәбірленушіден жауап алудан, медиация тәртібімен татуласуға қол жеткізу туралы келісімнің мән-жайларын, азаматтық талап қою бойынша төлемдерді және процестік шығындарды төлеу мерзімі мен тәртібі туралы мәселелерді анықтаудан ғана тұрады. Қысқартылған сот талқылауы он тәулікке дейінгі мерзімде аяқталуға тиіс, айрықша жағдайларда бұл мерзім судьяның уәжді қаулысымен жиырма тәулікке дейін ұзартылуы мүмкін.";
53) 398-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағының бірінші абзацы және 9) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жасалғанына сотталушы кiнәлi деп танылған әрбiр қылмыстық құқық бұзушылық үшiн оған тағайындалған негiзгi және қосымша жазаның түрi мен мөлшерi, қылмыстардың қайталану түрі, сондай-ақ алдыңғы үкiм бойынша шартты түрде сотталудың күшiн жою немесе оны сақтау, алдыңғы үкім бойынша кепілгерлікті белгілей отырып, қылмыстық жауаптылықтан босатудың күшін жою туралы шешiм және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 58 және 60-баптарының негiзiнде өтелуге жататын түпкiлiктi жазалау шарасы көрсетiлуге тиiс.";
"9) үкiм заңды күшiне енгенге дейiн сотталушыға қатысты бұлтартпау шарасы және процестік мәжбүрлеу шарасы туралы шешiм;";
54) 406-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
55) 46-тарау мынадай мынадай мазмұндағы 406-1-баппен толықтырылсын:
"406-1-бап. Үкім, қаулы заңды күшіне енгенге дейін сот шешетін мәселелер
Үкім немесе қаулы заңды күшіне енгенге дейін сот олардың мәнін өзгертпей, жіберілген анық қате жазуларды түзету және олардағы түсініксіз тұстарды түсіндіру, сот үкімімен не қаулысымен тағдыры шешілмеген заттай дәлелдемелер, азаматтық талап қоюды шешу кезіндегі техникалық және арифметикалық қателерді түзету туралы, сондай-ақ процестік шығындардың, Жәбірленушілерге өтемақы қорына мәжбүрлі төлемнің және оларды дұрыс есептемеген жағдайда мемлекеттік баждың мөлшері туралы қосымша қаулы шығаруға құқылы.";

50) в абзаце первом части первой статьи 368 слова "в ходе досудебной подготовки" заменить словами "им при досудебном производстве";
51) дополнить статьей 379-1 следующего содержания:
"Статья 379-1. Рассмотрение судом гражданского иска
1. Суд рассматривает гражданский иск в судебном заседании по правилам главы 20 настоящего Кодекса.
2. Участник процесса может для разрешения гражданского иска дополнительно представить доказательства. При этом он должен обосновать для подтверждения какого имеющего значение в деле обстоятельства желает представить доказательство.
3. Доказательства должны быть представлены в установленный судом срок.";
52) часть вторую статьи 382 изложить в следующей редакции:
"2. Сокращенный порядок судебного разбирательства дела состоит только из допросов подсудимого, потерпевшего, выяснения обстоятельств соглашения о достижении примирения в порядке медиации, вопросов о сроке и порядке выплат по гражданскому иску и процессуальных издержек. Сокращенное судебное разбирательство должно быть окончено в срок до десяти суток, в исключительных случаях этот срок может быть продлен мотивированным постановлением судьи до двадцати суток.";
53) абзац первый пункта 4) и пункт 9) части первой статьи 398 изложить в следующей редакции:
"4) вид и размер основного и дополнительного наказаний, назначенных подсудимому за каждое уголовное правонарушение, в совершении которого он признан виновным, вид рецидива преступлений, а также решение об отмене или сохранении условного осуждения по предыдущему приговору, отмене освобождения от уголовной ответственности с установлением поручительства по предыдущему приговору и окончательная мера наказания, подлежащая отбытию на основании статей 58 и 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
"9) решение о мере пресечения и мере процессуального принуждения в отношении подсудимого до вступления приговора в законную силу;";
54) часть четвертую статьи 406 исключить;
55) главу 46 дополнить статьей 406-1 следующего содержания:
"Статья 406-1. Вопросы, решаемые судом до вступления приговора, постановления в законную силу
Суд, не изменяя сущности приговора или постановления, до вступления их в законную силу вправе вынести дополнительное постановление об исправлении допущенных явных описок и разъяснении содержащихся в них неясностей, вещественных доказательствах, судьба которых не была разрешена приговором либо постановлением суда, исправлении технических и арифметических ошибок при разрешении гражданского иска, а также о размере процессуальных издержек, принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших и государственной пошлины в случае их неправильного исчисления.";

56) 408-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шағымда ол берiлген соттың атауы, қылмыстық құқық бұзушылық оқиғасының сипаттамасы, дәлелдемелерi көрсетiле отырып, оның жасалған орны мен уақыты, сотқа iстi iс жүргiзуге қабылдау туралы өтiніш, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адам туралы мәлiметтер, адам қылмыстық жауаптылыққа тартылатын қылмыстық заң (бап, бөлік, тармақ), сотқа шақырылуы қажеттi куәлардың тiзiмi қамтылуға тиіс. Шағымға оны берген адам қол қояды. Анонимді шағымдар iс жүргiзуге қабылданбайды.";
57) 424-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Кассациялық саты үкімнің және барлық кейінгі қаулылардың күшін жойып, істі апелляциялық сатыдағы сотқа жаңадан сот қарауына жіберген жағдайда істі апелляциялық сатыда қарау осы Кодекстің 41 – 46-тарауларының қағидалары бойынша жүзеге асырылады.";
58) 431-баптың бірінші бөлігінде:
8) және 9) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы Кодекстің 323-бабына, 340-бабының үшінші бөлігіне сәйкес және сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында қылмыстық-процестік заңды бұза отырып, процестік келісімнің жасалуына байланысты үкімнің күшін жою және істі прокурорға жіберу;
9) осы Кодекстің 436-бабы үшінші бөлігінің 2), 5) және 9) тармақтарында көзделген процестік құқық нормаларының бұзылғаны анықталған жағдайда және сотта қылмыстық-процестік заңды бұза отырып, процестік келісімнің жасалуына байланысты үкімнің күшін жою және істі бірінші сатыдағы сотқа жаңадан қарауға жіберу;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
"10) егер іс мәні бойынша қаралмаса, сот қаулысының күшін жою және істі жаңадан қарауға жіберу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.";
59) 442-баптың бірінші бөлігінің 3) және 9) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) айыптаушы тараптың шағымын, прокурордың өтінішхатын қанағаттандыру үшін негіздер болған кезде неғұрлым қатаң жаза тағайындауға немесе қосымша жаза қолдануға;";
"9) үкімге азаматтық талап қою, процестік шығындарды және Жәбірленушілерге өтемақы қорына мәжбүрлі төлемді өндіріп алу бөлігінде өзгерістер енгізуге;";
60) 443-баптың бірінші және жетінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 431-бабы бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 8) тармақтарында көзделген жағдайларда (бірінші сатыдағы соттың үкімін өзгеріссіз қалдыру, үкімді өзгерту, істі тоқтата отырып үкімнің күшін жою, үкімнің күшін жою және істі осы Кодекстің 323-бабына, 340-бабының үшінші бөлігіне сәйкес және сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында қылмыстық-процестік заңды бұза отырып, процестік келісімнің жасалуына байланысты прокурорға жіберу туралы) апелляциялық қаулы шығарылады.
Апелляциялық қаулы кiрiспе, сипаттау-уәждеу және қарар бөлiктерінен тұрады.";

56) часть вторую статьи 408 изложить в следующей редакции:
"2. Жалоба должна содержать наименование суда, в который она подана, описание события уголовного правонарушения, место и время его совершения с указанием доказательств, просьбу к суду о принятии дела к производству, сведения о лице, привлекаемом к уголовной ответственности, уголовный закон (статью, часть, пункт), по которому лицо привлекается к уголовной ответственности, список свидетелей, вызов которых в суд необходим. Жалоба подписывается лицом, ее подавшим. Анонимные жалобы к производству не принимаются.";
57) статью 424 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Рассмотрение дела в апелляционной инстанции в случае отмены кассационной инстанцией приговора и всех последующих постановлений с направлением дела на новое судебное рассмотрение в суд апелляционной инстанции осуществляется по правилам глав 41 – 46 настоящего Кодекса.";
58) в части первой статьи 431:
пункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) отмене приговора и направлении дела прокурору в соответствии со статьей 323, частью третьей статьи 340 настоящего Кодекса и ввиду составления процессуального соглашения с нарушением уголовно-процессуального закона на стадии досудебного производства;
9) отмене приговора и направлении дела на новое рассмотрение в суд первой инстанции в случае установления нарушений норм процессуального права, предусмотренных пунктами 2), 5) и 9) части третьей статьи 436 настоящего Кодекса, и ввиду составления процессуального соглашения с нарушением уголовно-процессуального закона в суде;";
дополнить пунктом 10) следующего содержания:
"10) отмене постановления суда и направлении дела на новое рассмотрение, если дело по существу не рассмотрено.";
59) пункты 3) и 9) части первой статьи 442 изложить в следующей редакции:
"3) назначить более строгое наказание или применить дополнительное наказание при наличии оснований для удовлетворения жалобы стороны обвинения, ходатайства прокурора;";
"9) внести в приговор изменения в части гражданского иска, взыскания процессуальных издержек и принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших;";
60) части первую и седьмую статьи 443 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях, предусмотренных пунктами 1), 2), 3) и 8) части первой статьи 431 настоящего Кодекса (об оставлении приговора суда первой инстанции без изменения, изменении приговора, отмене приговора с прекращением дела, отмене приговора и направлении дела прокурору в соответствии со статьей 323, частью третьей статьи 340 настоящего Кодекса и ввиду составления процессуального соглашения с нарушением уголовно-процессуального закона на стадии досудебного производства), выносится апелляционное постановление.
Апелляционное постановление состоит из вводной, описательно-мотивировочной и резолютивной частей.";

"7. Осы Кодекстің 441-бабының бірінші бөлігіне сәйкес жаңа үкім қаулы етіліп, үкімнің күші жойылған жағдайда, апелляциялық сатыдағы сот үкімнің күшін жою туралы қосымша қаулы шығармай, осы Кодекстің 46-тарауының қағидалары бойынша апелляциялық үкім шығарады, онда бірінші сатыдағы сот үкімінің күші жойылғанын көрсетеді.";
61) 444-баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Апелляциялық үкім, қаулы кеңесу бөлмесінде шығарылады, оған судья (судьялар) қол қояды және судья (судьялар) кеңесу бөлмесінен қайта оралғаннан кейін отырыс залында сот актісінің кіріспе және қарар бөліктері жария етіледі.
2. Үкімнің, қаулының көшірмелері шығарылған күнінен бастап он тәуліктен кешіктірілмей тараптарға жіберіледі.
3. Апелляциялық үкім, қаулы жария етілген кезінен бастап заңды күшіне енеді.";
62) 445-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Апелляциялық сатының үкімі немесе қаулысы шығарылған күнінен бастап он тәулiктен кешiктiрiлмей, орындауға енгізу үшін iспен бiрге бірінші сатыдағы сотқа жiберiледi.";
63) 475-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"475-бап. Үкiмнiң орындалуын кейiнге қалдыру, мерзімін ұзарту";
екінші бөліктегі "алты айға дейін" деген сөздер "бір жылға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
64) 476-бапта:
12) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12) басқа да орындалмаған үкiмдер болған кезде, егер бұл уақыты жағынан соңғы үкiмде шешiлмесе, үкiмдi орындау туралы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 58-бабының алтыншы бөлігі, 60-бабы);";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақпен және 22) тармақтағы "босату туралы мәселелерді қарау жатады." деген сөздер "босату туралы;" деген сөздермен ауыстырылып, 23) тармақпен толықтырылсын:
"14-1) жазасын өтеген адамдарға әкімшілік қадағалауды белгілеу, ұзарту туралы;";
"23) тағдырын сот шешпеген заттай дәлелдемелер туралы, азаматтық талап қоюды шешу кезінде техникалық және арифметикалық қателерді түзету туралы, сондай-ақ процестік шығындардың, Жәбірленушілерге өтемақы қорына мәжбүрлі төлемнің және оларды дұрыс есептемеген жағдайда мемлекеттік баждың мөлшері туралы мәселелерді қарау жатады.";
65) 477-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Үкімді орындауға байланысты мәселелерді – осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген мәселелерді қоспағанда, үкім орындалатын жерде жұмыс істейтін аудандық және оған теңестірілген сот, ал ол болмаған кезде жоғары тұрған сот шешеді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Үкім шығарған сот осы Кодекстің 476-бабының 13), 17), 22) және 23) тармақтарында көрсетілген мәселелерді қарайды.";

"7. В случае отмены приговора с постановлением нового приговора в соответствии с частью первой статьи 441 настоящего Кодекса суд апелляционной инстанции, не вынося дополнительного постановления об отмене приговора, выносит апелляционный приговор по правилам главы 46 настоящего Кодекса, в котором указывает об отмене приговора суда первой инстанции.";
61) части первую, вторую и третью статьи 444 изложить в следующей редакции:
"1. Апелляционные приговор, постановление выносятся в совещательной комнате, подписываются судьей (судьями), и после возвращения судьи (судей) из совещательной комнаты в зале заседания оглашаются вводная и резолютивная части судебного акта.
2. Копии приговора, постановления направляются сторонам не позднее десяти суток со дня их вынесения.
3. Апелляционные приговор, постановление вступают в законную силу с момента их оглашения.";
62) часть первую статьи 445 изложить в следующей редакции:
"1. Приговор или постановление апелляционной инстанции не позднее десяти суток со дня его вынесения направляется вместе с делом в суд первой инстанции для обращения к исполнению.";
63) в статье 475:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 475. Отсрочка, рассрочка исполнения приговора";
в части второй слова "до шести месяцев" заменить словами "до одного года";
64) в статье 476:
пункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) об исполнении приговора при наличии других неисполненных приговоров, если это не решено в последнем по времени приговоре (часть шестая статьи 58, статья 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан);";
дополнить пунктами 14-1) и 23) следующего содержания:
"14-1) об установлении, продлении административного надзора за лицами, отбывшими наказание;";
"23) о вещественных доказательствах, судьба которых не была разрешена судом, об исправлении технических и арифметических ошибок при разрешении гражданского иска, а также о размере процессуальных издержек, принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших и государственной пошлины в случае их неправильного исчисления.";
65) в статье 477:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Вопросы, связанные с исполнением приговора, разрешаются районным и приравненным к нему судом, действующим по месту исполнения приговора, а при его отсутствии – вышестоящим судом, за исключением вопросов, указанных в части третьей настоящей статьи.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Судом, постановившим приговор, рассматриваются вопросы, указанные в пунктах 13), 17), 22) и 23) статьи 476 настоящего Кодекса.";

66) 478-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 476-бабының 1), 3), 6), 8), 10), 12), 14), 14-1), 18) және 21) тармақтарында көрсетілген мәселелер жазаны орындайтын мекеменің немесе органның ұсынуы бойынша қаралады.";
мынадай мазмұндағы 3-2-бөлікпен толықтырылсын:
"3-2. Осы Кодекстің 476-бабының 23) тармағында көрсетілген мәселені сот сотталған адамның, оның қорғаушысының, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың өтінішхаты, жазаны орындайтын мекеменің немесе органның ұсынуы бойынша қарайды.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сот үкімді орындауға байланысты мәселелерді өтінішхат келіп түскен күннен бастап бір ай мерзімде сотталған адамның қатысуымен ашық сот отырысында жеке-дара қарайды. Осы Кодекстің 476-бабының 1), 3), 6), 7), 8), 10), 14), 17) және 23) тармақтарында көзделген мәселелерді қарау сотталған адамның қатысуынсыз жүзеге асырылуы мүмкін.";
67) 484-бапта:
үшінші бөліктің 1) тармағындағы "бойынша;" деген сөз "бойынша кассациялық тәртіппен қайта қаралуы мүмкін." деген сөздермен ауыстырылып, 2) тармағы алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кассациялық сатының қаулысы осы Кодекстің 485-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздер болған кезде Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылығы бойынша қайта қаралуы мүмкін.";
68) 485-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 484-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген, заңды күшіне енген сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарауға мыналарға:";
6), 7) және 8) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) азаматтық талап қоюды дұрыс шешпеуге, мүлікті тәркілеу туралы мәселені дұрыс шешпеуге;
7) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану кезінде қаулыны заңсыз немесе негізсіз түрде шығаруға;
8) Осы Кодекстің 446-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда қайшылықтарын жою туралы ұсыну енгізілген сот актілерінің қайшылықтарына алып келген, қылмыстық және қылмыстық-процестік заңдардың дұрыс қолданылмауы негіз болып табылады.";
екінші бөліктің 2) тармағындағы "сотталған;" деген сөз "сотталған жағдайлар болып табылады." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармағы алып тасталсын;
69) 486-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"486-бап. Заңды күшіне енген сот актілеріне өтінішхат беруге, наразылық келтіруге құқығы бар адамдар";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры заңды күшіне енген сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы наразылықты өз бастамасы бойынша да, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдардың өтінішхаты бойынша да, осы Кодекстің 485-бабында көрсетілген негіздер бойынша да енгізуге құқылы.
Өтінішхат наразылыққа қоса тіркеледі.";

66) в статье 478:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Вопросы, указанные в пунктах 1), 3), 6), 8), 10), 12), 14), 14-1), 18) и 21) статьи 476 настоящего Кодекса, рассматриваются по представлению учреждения или органа, исполняющего наказание.";
дополнить частью 3-2 следующего содержания:
"3-2. Вопрос, указанный в пункте 23) статьи 476 настоящего Кодекса, рассматривается судом по ходатайству осужденного, его защитника, а также иных заинтересованных лиц, представлению учреждения или органа, исполняющего наказание.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Суд рассматривает вопросы, связанные с исполнением приговора, единолично в открытом судебном заседании в месячный срок со дня поступления ходатайства с участием осужденного. Рассмотрение вопросов, предусмотренных пунктами 1), 3), 6), 7), 8), 10), 14), 17) и 23) статьи 476 настоящего Кодекса, может осуществляться без участия осужденного.";
67) в статье 484:
пункт 2) части третьей исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Постановление кассационной инстанции может быть пересмотрено по протесту Генерального Прокурора Республики Казахстан при наличии оснований, предусмотренных частью второй статьи 485 настоящего Кодекса.";
68) в статье 485:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Основанием к пересмотру в кассационном порядке вступивших в законную силу судебных актов, указанных в части первой статьи 484 настоящего Кодекса, является неправильное применение уголовного и уголовно-процессуального законов, которое повлекло:";
пункты 6), 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"6) неправильное разрешение гражданского иска, неправильное разрешение вопроса о конфискации имущества;
7) незаконное или необоснованное вынесение постановления при применении принудительных мер медицинского характера;
8) противоречия судебных актов, по которым внесено представление об их устранении в случае, предусмотренном частью третьей статьи 446 настоящего Кодекса.";
пункт 3) части второй исключить;
69) в статье 486:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 486. Лица, имеющие право на подачу ходатайства, принесение протеста на вступившие в законную силу судебные акты";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Генеральный Прокурор Республики Казахстан вправе вносить протест о пересмотре в кассационном порядке вступивших в законную силу судебных актов как по собственной инициативе, так и по ходатайству лиц, указанных в части первой настоящей статьи, по основаниям, указанным в статье 485 настоящего Кодекса.
Ходатайство прилагается к протесту.";

70) 487-баптың мәтініндегі ", ұсыну" деген сөздер алып тасталсын;
71) 488-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"488-бап. Заңды күшіне енген сот үкімін, қаулысын қайта қарау туралы өтінішхат, наразылық беру тәртібі";
бірінші бөліктегі ", ұсыну", ", ұсынуда" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодекстің 484-бабының бірінші бөлігінде көзделген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхат Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қылмыстық істер жөніндегі сот алқасына беріледі.";
екінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктердегі ", ұсынуға", ", ұсынудың", ", ұсыну", ", ұсынуын", ", ұсынуды" деген сөздер алып тасталсын;
72) 489-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"489-бап. Өтінішхаттарды, наразылықты қарамай қайтару";
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхаттар, наразылық мынадай негiздер бойынша:";
1), 2), 3) және 4) тармақтардағы ", ұсыну", ", ұсынуды" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақ "судьяның" деген сөзден кейін "(судьялардың)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөліктегі ", ұсынуды" деген сөз алып тасталсын;
73) 490-бапта:
бірінші бөлік 2) тармақтағы "туралы мәселелерді шешеді." деген сөздер "туралы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) тараптарды шақыра отырып, өтінішхатты алдын ала қарау күні туралы мәселелерді шешеді.";
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхатты алдын ала қарауды үш судья тараптарды шақыра отырып, ашық сот отырысында жүргізеді, олардың келмеуі өтінішхатты қарауға кедергі келтірмейді.
3-2. Өтінішхатты алдын ала қарау кезінде судьялар өтінішхаттың дәлелдерін де, осы Кодекстің 485-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздердің бар-жоғын да тексереді.";
төртінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының ұсынуына," деген сөздер алып тасталсын;
74) 491-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Судьялар өтінішхатты алдын ала қарау нәтижелерi бойынша:";
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Судьяның" деген сөз "Судьялардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақтағы "судьяның" деген сөз "судьялардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
75) 492-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының ұсынуы," деген сөздер алып тасталсын;
76) 494-бапта:
алтыншы, он екінші және он төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер өтінішхатты, наразылықты айыптаушы тарап берген болса, онда оның өкілдері бірінші болып сөз сөйлейді, содан соң төрағалық етуші процестің басқа қатысушыларына сөз береді.
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылығында жазылған уәждер мен дәлелдерді оның тапсырмасы бойынша сот отырысында тиісті прокурор баяндауы мүмкін.";

70) в тексте статьи 487 слова ", представления", ", представление" исключить;
71) в статье 488:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 488. Порядок подачи ходатайства, протеста о пересмотре приговора, постановления суда, вступивших в законную силу";
в части первой слова ", представление", "представлении," исключить;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ходатайство о пересмотре судебных актов, предусмотренных частью первой статьи 484 настоящего Кодекса, подается в судебную коллегию по уголовным делам Верховного Суда Республики Казахстан.";
в частях второй, четвертой, пятой и шестой слова ", представлению", ", представления", ", представление" исключить;
72) в статье 489:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 489. Возвращение ходатайств, протеста без рассмотрения";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Ходатайства, протест о пересмотре вступивших в законную силу судебных актов подлежат возвращению лицам, их подавшим, по следующим основаниям:";
в пунктах 1), 2), 3) и 4) слово ", представления" исключить;
пункт 6) после слова "судьи" дополнить словом "(судей)";
в части второй слово ", представления" исключить;
73) в статье 490:
часть первую дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) о дате предварительного рассмотрения ходатайства с вызовом сторон.";
дополнить частями 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Предварительное рассмотрение ходатайства о пересмотре вступивших в законную силу судебных актов производится тремя судьями в открытом судебном заседании с приглашением сторон, неявка которых не препятствует рассмотрению ходатайства.
3-2. При предварительном рассмотрении ходатайства судьями проверяются как доводы ходатайства, так и наличие оснований, предусмотренных частью второй статьи 485 настоящего Кодекса.";
в части четвертой слова "представление Председателя Верховного Суда Республики Казахстан," исключить;
74) в статье 491:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. По результатам предварительного рассмотрения ходатайства судьями выносится постановление:";
в части второй:
в абзаце первом слово "судьей" заменить словом "судьями";
в пункте 2) слова "фамилия и инициалы судьи, рассмотревшего" заменить словами "фамилии и инициалы судей, рассмотревших";
75) в части первой статьи 492 слова "с представлением Председателя Верховного Суда Республики Казахстан," исключить;
76) в статье 494:
части шестую, двенадцатую и четырнадцатую изложить в следующей редакции:
"6. Если ходатайство, протест поданы стороной обвинения, то ее представители выступают первыми, после чего председательствующий предоставляет слово другим участникам процесса.
Мотивы и доводы, изложенные в протесте Генерального Прокурора Республики Казахстан, по его поручению в судебном заседании могут быть изложены соответствующим прокурором.";

"12. Кассациялық сатыдағы сот соттың актілерін өзгертуге және:
1) онша ауыр емес қылмыстық құқық бұзушылық туралы заңды қолдануға және өзгертілген саралануына сәйкес жаза тағайындауға;
2) сот тағайындаған жазаны жеңілдетуге;
3) неғұрлым ауыр қылмыстық құқық бұзушылық туралы заңды қолдануға, неғұрлым қатаң жаза тағайындауға немесе айыптаушы тараптың шағымын, прокурордың наразылығын қанағаттандыру үшін негіздер болған кезде, сотталған адам сотқа берілген айыптаудың шегінде қосымша жаза қолдануға;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің түрін өзгертуге;
5) қылмыстардың тиісті қайталануының болуын, егер мұны бірінші сатыдағы сот жасамаса немесе дұрыс жасамаса, тануға;
6) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 64-бабының бесінші бөлігіне сәйкес алдыңғы үкім бойынша шартты түрде соттаудың күшін жоюға не Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 69-бабының бесінші бөлігіне сәйкес алдыңғы үкім бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатудың күшін жоюға және осыған байланысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 60-бабының қағидалары бойынша жазаны, егер мұны бірінші сатыдағы сот жасамаса, тағайындауға;
7) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72-бабы жетінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында көзделген жағдайларда шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жоюға және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 60-бабының қағидалары бойынша жаза тағайындауға;
8) азаматтық талап қою, сондай-ақ процестік шығындарды өндіріп алу мәселелері бойынша, заттай дәлелдемелер туралы шешім бөлігінде үкімге өзгерістер енгізуге;
9) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 98-бабына сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.
Сот тараптардың өтінішхаты немесе өз бастамасы бойынша сотталушыға немесе сотталған адамға қатысты бұлтартпау шарасын сақтау, таңдау, күшін жою немесе өзгерту туралы мәселені шешеді, бұл туралы қаулыда көрсетеді.
Қылмыстық іс тоқтатылған не бас бостандығынан айыруға байланысты емес жаза тағайындалған кезде күзетпен ұсталып отырған сотталған адам күзетілуден дереу босатылуға жатады. Сот сотталған адамның назарына жеткізу және оны орындау үшін жазаны орындайтын мекемеге немесе органға сот қаулысының көшірмесін және қабылданған шешім туралы телеграф хабарламасын дереу жібереді.";
"14. Сот үкімінің заңдылығын, негізділігін және әділдігін істі қарайтын сот толық көлемде тексереді және ұсынуда, наразылықта немесе өтінішхатта көрсетілмеген негіздер бойынша, егер бұл ретте сотталған адамның жағдайы нашарламайтын болса, оған өзгерістер енгізуге құқылы.
Сот актісіне өздеріне қатысты ұсыну, наразылық немесе өтінішхат келтірілмеген басқа сотталғандарға қатысты өзгерістер енгізуге, егер бұл ретте сотталғандардың жағдайы нашарламайтын болса, өзіне қатысты ұсыну, наразылық немесе өтінішхат келтірілген сотталған адаммен сыбайласып жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша ғана жол беріледі.
Сот жағдайды нашарлату туралы шешімді ұсынуда, прокурордың наразылығында немесе жәбірленушінің өтінішхатында көрсетілген сотталғандарға (ақталғандарға) қатысты және сол негіздер бойынша ғана қабылдауға құқылы. Сот сотталған адамның жағдайын оның өтінішхаты немесе оның қорғаушысының немесе өкілінің өтінішхаты бойынша нашарлатуға құқылы емес.
Сот талқылауының нысанасы болмаған фактілерді анықтауға немесе дәлелденген деп есептеуге сот құқылы емес.";
он алтыншы, он жетінші және он сегізінші бөліктер алып тасталсын;

"12. Суд кассационной инстанции вправе изменить судебные акты и:
1) применить закон о менее тяжком уголовном правонарушении и назначить наказание в соответствии с измененной квалификацией;
2) смягчить назначенное судом наказание;
3) применить закон о более тяжком уголовном правонарушении, назначить более строгое наказание или применить дополнительное наказание при наличии оснований для удовлетворения жалобы стороны обвинения, протеста прокурора в пределах того обвинения, по которому осужденный был предан суду;
4) изменить вид учреждения уголовно-исполнительной системы;
5) признать наличие соответствующего рецидива преступлений, если это не было сделано или сделано неверно судом первой инстанции;
6) отменить в соответствии с частью пятой статьи 64 Уголовного кодекса Республики Казахстан условное осуждение по предыдущему приговору либо отменить в соответствии с частью пятой статьи 69 Уголовного кодекса Республики Казахстан освобождение от уголовной ответственности по предыдущему приговору и в связи с этим назначить наказание по правилам статьи 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан, если это не было сделано судом первой инстанции;
7) в случаях, предусмотренных пунктами 2) и 3) части седьмой статьи 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан, отменить условно-досрочное освобождение и назначить наказание по правилам статьи 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
8) внести в приговор изменения в части гражданского иска, а также по вопросам взыскания процессуальных издержек, решения о вещественных доказательствах;
9) применить в соответствии со статьей 98 Уголовного кодекса Республики Казахстан принудительные меры медицинского характера.
Суд по ходатайству сторон или собственной инициативе разрешает вопрос о сохранении, избрании, отмене или изменении меры пресечения в отношении подсудимого или осужденного, о чем указывает в постановлении.
При прекращении уголовного дела либо назначении наказания, не связанного с лишением свободы, содержащийся под стражей осужденный подлежит немедленному освобождению из-под стражи. Суд незамедлительно направляет учреждению или органу, исполняющему наказание, копию постановления суда и телеграфное сообщение о принятом решении для доведения до сведения осужденного и его исполнения.";
"14. Суд, рассматривающий дело, проверяет законность, обоснованность и справедливость приговора суда в полном объеме и вправе внести в него изменения по основаниям, не указанным в представлении, протесте или ходатайстве, если при этом не ухудшается положение осужденного.
Внесение изменений в судебный акт в отношении других осужденных, в отношении которых представление, протест или ходатайство не принесены, допускается лишь по уголовным правонарушениям, совершенным в соучастии с осужденным, в отношении которого принесено представление, протест или ходатайство, если при этом не ухудшается их положение.
Решение об ухудшении положения суд вправе принять только в отношении тех осужденных (оправданных) и по тем основаниям, о которых указано в представлении, протесте прокурора или ходатайстве потерпевшего. Суд не вправе ухудшить положение осужденного по его ходатайству или ходатайству его защитника или представителя.
Суд не вправе устанавливать или считать доказанными факты, которые не были предметом судебного разбирательства.";
части шестнадцатую, семнадцатую и восемнадцатую исключить;

77) 499-баптың екінші бөлігінің 4) тармағында:
"қорытындысында" деген сөз "өтінішхатында" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ұйғарым" деген сөз "қаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
78) 501-баптың төртінші бөлігінің 3) тармағындағы "прокурор жүргізілген тексерудің немесе тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша қорытынды жасаған" деген сөздер "жүргізілген тексерудің немесе тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша прокурор жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхатты сотқа енгізген" деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 502-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"502-бап. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау тәртібі
1. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхат беру құқығы сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге немесе олардың заңды өкілдері мен қорғаушыларына, сондай-ақ прокурорға тиесілі.
2. Азаматтардың, оның ішінде осы іс бойынша процеске қатысушылардың да арыздары, ұйымдардың лауазымды адамдарының хабарлары, сондай-ақ басқа да қылмыстық істерді тергеп-тексеру және қарау барысында алынған деректер жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғауға себеп болады.
3. Осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6) және 7) тармақтарында көзделген негіздер бойынша өтінішхат үкімді, қаулыны шығарған сотқа келтіріледі.
4. Осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 4) тармағында көзделген жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы арыздар, хабарлар прокурорға беріледі.
Прокурор арызды, хабарды қарау нәтижелері бойынша осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 4) тармағында көзделген мән-жайлардың бар-жоғын көріп, тексеруді, тергеп-тексеруді ұйымдастырады не арызды, хабарды қанағаттандырудан бас тартады.
Прокурордың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы арызды, хабарды қанағаттандырудан бас тарту туралы жауабы арыз иесіне қаулыға жоғары тұрған прокурорға немесе сотқа осы Кодекстің 106-бабында көзделген тәртіппен шағым жасау құқығы түсіндіріле отырып, үш тәулік ішінде жіберіледі.
Жаңадан ашылған мән-жайларды тергеп-тексеру кезінде осы Кодекстің қағидалары сақтала отырып, жауап алу, қарап-тексеру, сараптама, алу және өзге де тергеу әрекеттері жүргізілуі мүмкін.
5. Тексеру немесе тергеп-тексеру арқылы үкім, қаулы шығару кезінде сотқа беймәлiм болған, өздігінен немесе бұрын анықталған мән-жайлармен бiрге сотталушы адамның кінәсіздігін немесе оның ауырлық дәрежесi жөнiнен өзi сотталғаннан гөрi өзге қылмыстық құқық бұзушылық жасағанын не ақталған адамның немесе өзiне қатысты істі сот тоқтатқан адамның кінәлілігін айғақтайтын өзге де мән-жайлар анықталған кезде прокурор үкімді, қаулыны шығарған сотқа қылмыстық істі және тексеру немесе тергеп-тексеру материалдарын қоса бере отырып, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхатты енгізеді.";

77) в пункте 4) части второй статьи 499:
слово "заключении" заменить словом "ходатайстве";
слово "определения" заменить словом "постановления";
78) в пункте 3) части четвертой статьи 501 слова "составления прокурором заключения" заменить словами "внесения прокурором в суд ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам";
79) статью 502 изложить в следующей редакции:
"Статья 502. Порядок возбуждения производства по вновь открывшимся обстоятельствам
1. Право ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам принадлежит осужденному, оправданному, потерпевшему или их законным представителям и защитникам, а также прокурору.
2. Поводами к возбуждению производства по вновь открывшимся обстоятельствам служат заявления граждан, в том числе и участников процесса по данному делу, сообщения должностных лиц организаций, а также данные, полученные в ходе расследования и рассмотрения других уголовных дел.
3. Ходатайства по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 3), 5), 6) и 7) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, приносятся в суд, вынесший приговор, постановление.
4. Заявления, сообщения о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам, предусмотренным пунктом 4) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, подаются прокурору.
По результатам рассмотрения заявления, сообщения прокурор, усмотрев наличие обстоятельств, предусмотренных пунктом 4) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, организовывает проверку, расследование либо отказывает в удовлетворении заявления, сообщения.
Ответ прокурора об отказе в удовлетворении заявления, сообщения о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам направляется заявителю в течение трех суток с разъяснением ему права обжаловать постановление вышестоящему прокурору или в суд в порядке, предусмотренном статьей 106 настоящего Кодекса.
При расследовании вновь открывшихся обстоятельств могут производиться с соблюдением правил настоящего Кодекса допросы, осмотры, экспертизы, выемки и иные следственные действия.
5. При установлении проверкой или расследованием иных обстоятельств, не известных суду при вынесении приговора, постановления, которые сами по себе или вместе с ранее установленными обстоятельствами свидетельствуют о невиновности осужденного или о совершении им иного по степени тяжести уголовного правонарушения, чем то, за которое он осужден, либо о виновности оправданного лица или лица, в отношении которого дело было прекращено судом, прокурор вносит в суд, вынесший приговор, постановление, ходатайство о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам с приложением уголовного дела и материалов проверки или расследования.";

80) 503-бап алып тасталсын;
81) 504-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"504-бап. Соттың іс бойынша жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхаттарды қарау тәртібі
1. Сотқа жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхат келіп түскен кезде судья он тәулік ішінде өтінішхаттың осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкестігін тексереді және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) өтінішхатты соттың іс жүргізуіне қабылдау және жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қайта бастау туралы қаулы шығарады;
2) егер өтінішхат осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкес келмесе және оған осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6) және 7) тармақтарында көзделген негіздерді растайтын сот актілері немесе өзге де актілер қоса тіркелмесе, егер ол осы Кодекстің 500-бабына сәйкес жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауға жатпайтын сот шешімдеріне қатысты болса не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылданған сол бір негіздер бойынша нақ сол тарап берсе, өтінішхатты қараусыз қайтарады.
Кассациялық сатыдағы сотта, сондай-ақ апелляциялық сатыдағы сотта, егер іс алқалы түрде қаралған жағдайда, өтінішхаттың осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкестігін тексеруді тиісті соттың судьясы жеке-дара жүргізеді.
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы прокурордың өтінішхатын сот тікелей қарайды.
2. Өтінішхатты алдын ала қарау нәтижелері бойынша шығарылған қаулының көшірмесі өтінішхатты берген адамға жіберіледі. Өтінішхат қайтарылған жағдайда оған қоса берілген құжаттар қайтарылуға жатады.
3. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қайта бастау туралы судьяның қаулысы бар өтінішхатты сот іс жүргізу қайта басталған не прокурордың өтінішхаты келіп түскен күннен бастап отыз тәуліктен кешіктірмей ашық сот отырысында қарауға тиіс.
4. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қайта бастау туралы өтінішхатты үкім, қаулы шығарған бірінші сатыдағы соттың судьясы жеке-дара қарайды. Егер іс бойынша апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттар қаулылар шығарған болса, сот шешімдерін қайта қарауды:
1) апелляциялық сатыдағы сот – егер істі апелляциялық сатыдағы сот жеке-дара қараған болса, жеке-дара және егер іс алқалы түрде қаралса, алқалы түрде;
2) кассациялық сатыдағы сот – алқалы түрде жүзеге асырады.
5. Сот отырысына арыз иесі, оның өкілі, қорғаушы, прокурор, процеске өзге де қатысушылар және сот отырысына шақырылған адамдар қатысады. Сот талқылауының уақыты мен орны туралы тиісінше хабарланған аталған тұлғалардың келмеуі өтінішхатты қарауға кедергі болмайды. Қажет болған кезде сот оларды, сондай-ақ өзге де тұлғаларды сот отырысына келуге міндеттеуге құқылы. Күзетпен ұсталып отырған сотталған адамның сот талқылауына қатысуы бейнебайланыс режимінде ғылыми-техникалық құралдар қолданыла отырып қамтамасыз етілуі мүмкін.

80) статью 503 исключить;
81) статью 504 изложить в следующей редакции:
"Статья 504. Порядок рассмотрения судом ходатайств о возбуждении производства по делу по вновь открывшимся обстоятельствам
1. При поступлении в суд ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам судья в течение десяти суток проверяет соответствие ходатайства требованиям статьи 499 настоящего Кодекса и принимает одно из следующих решений:
1) выносит постановление о принятии ходатайства к производству суда и возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам;
2) возвращает ходатайство без рассмотрения, если оно не соответствует требованиям статьи 499 настоящего Кодекса и к нему не приложены судебные или иные акты, подтверждающие основания, предусмотренные пунктами 1), 2), 3), 5), 6) и 7) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, если оно касается судебных решений, не подлежащих пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в соответствии со статьей 500 настоящего Кодекса, либо подано той же стороной по тем же основаниям, по которым уже принималось решение об отказе в его удовлетворении.
В суде кассационной инстанции, а также в суде апелляционной инстанции в случае, если дело было рассмотрено коллегиально, проверка соответствия ходатайства требованиям статьи 499 настоящего Кодекса производится единолично судьей соответствующего суда.
Ходатайство прокурора о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается судом непосредственно.
2. Копия постановления, вынесенного по результатам предварительного рассмотрения ходатайства, направляется лицу, подавшему ходатайство. В случае возвращения ходатайства подлежат возврату приложенные к нему документы.
3. Ходатайство, по которому имеется постановление судьи о возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам, подлежит рассмотрению судом в открытом судебном заседании не позднее тридцати суток со дня возобновления производства либо поступления ходатайства прокурора.
4. Ходатайство о возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается единолично судьей суда первой инстанции, вынесшим приговор, постановление. Если по делу выносились постановления судами апелляционной, кассационной инстанций, пересмотр судебных решений осуществляется:
1) судом апелляционной инстанции – единолично, если дело судом апелляционной инстанции рассмотрено единолично, и коллегиально, если дело рассмотрено коллегиально;
2) судом кассационной инстанции – коллегиально.
5. В судебном заседании участвуют заявитель, его представитель, защитник, прокурор, иные участники процесса и лица, вызванные в судебное заседание. Неявка указанных лиц, надлежаще извещенных о времени и месте судебного разбирательства, не препятствует рассмотрению ходатайства. При необходимости суд вправе обязать их, а также и иных лиц явиться в судебное заседание. Участие в судебном разбирательстве осужденного, находящегося под стражей, может быть обеспечено с применением научно-технических средств в режиме видеосвязи.

6. Сот отырысында қарсылық білдірулер мен өтінішхаттар қаралғаннан кейін бірінші болып сот актісін жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау негіздері туралы өтінішхатты баяндайтын арыз иесі не тиісті өтінішхатпен сотқа жүгінген кезде прокурор сөз сөйлейді, сот содан соң соттың отырысына келген басқа тұлғалардың сөздерін тыңдайды, арыз иесі, жүргізілген тексеру немесе тергеп-тексеру нәтижелері бойынша прокурор ұсынған материалдарды зерттейді.";
82) 505-бапта:
төртінші бөліктегі "қайта бастау" деген сөздер "қозғау" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірінші, апелляциялық сатылардағы соттың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхатты қарау қорытындылары бойынша шығарылған қаулылары – шығарылған күнінен бастап он бес тәулік өткен соң, ал егер оларға шағым жасалса және жоғары тұрған сот оларды күшінде қалдырса, онда жоғары тұрған сот қаулыны шығарған күні заңды күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты шығарған қаулы, сондай-ақ бірінші сатыдағы соттың шағым жасалған қаулысын өзгеріссіз қалдыру, оның күшін жою немесе оны өзгерту туралы апелляциялық сатыдағы соттың қаулысы түпкілікті болып табылады және одан әрі шағым жасалуға, наразылық білдірілуге жатпайды.";
83) 506-бап алып тасталсын;
84) 507-бапта:
бірінші бөліктегі "қайта бастау" деген сөздер "қозғау" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 490 және 491-баптарында көзделген қағидалар апелляциялық сатыдағы соттың қаулыларына шағымдарға, наразылықтарға қолданылмайды және оларды кассациялық сатыдағы сот тікелей қарайды.";
85) 518-баптың төртінші бөлігіндегі "жетінші" деген сөз "үшінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
86) 527-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Хаттамада сондай-ақ:
1) егер бар болса, куәлар мен жәбірленушілердің тегі, аты, әкесінің аты (олар болған кезде), мекенжайлары;
2) қылмыстық құқық бұзушылық іздерін тіркеу кезінде пайдаланылған болса не оларда іздер тіркелсе, ғылыми-техникалық құралдар мен электрондық жеткізгіштер көрсетіледі.
1-2. Қылмыстық теріс қылық туралы хаттамада сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырған адамның сот ісін жүргізу тілін айқындау, қылмыстық сот ісін жүргізу форматын таңдау, қорғаушыны, аудармашыны тарту туралы, оның ішінде олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру, нәрселерді, құжаттарды және өзге де мүлікті заттай дәлелдемелер ретінде тану және оларды іске қоса тіркеу, процестік шығындарды анықтау, азаматтық талапкер деп тану туралы шешімдері, сондай-ақ қорғаушы қызметінен бас тарту туралы арыз көрсетілуі мүмкін.
Қылмыстық теріс қылық туралы хаттамаға қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар да қоса тіркеледі.";

6. После рассмотрения отводов и ходатайств первым в судебном заседании выступает заявитель, который излагает ходатайство об основаниях пересмотра судебного акта по вновь открывшимся обстоятельствам, либо прокурор при обращении в суд с соответствующим ходатайством, затем суд заслушивает выступления других лиц, явившихся в судебное заседание, исследует материалы, представленные заявителем, прокурором по результатам проведенных проверки или расследования.";
82) в статье 505:
в части четвертой слово "возобновлении" заменить словом "возбуждении";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Постановления суда первой, апелляционной инстанций, вынесенные по итогам рассмотрения ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам, вступают в законную силу по истечении пятнадцати суток со дня их вынесения, а если они были обжалованы и вышестоящим судом оставлены в силе, то в день вынесения постановления вышестоящим судом.
Постановление, вынесенное Верховным Судом Республики Казахстан, а также постановление суда апелляционной инстанции об оставлении без изменения, отмене или изменении обжалованного постановления суда первой инстанции являются окончательными и дальнейшему обжалованию, опротестованию не подлежат.";
83) статью 506 исключить;
84) в статье 507:
в части первой слово "возобновлении" заменить словом "возбуждении";
часть вторую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Правила, предусмотренные статьями 490 и 491 настоящего Кодекса, на жалобы, протесты на постановления суда апелляционной инстанции не распространяются и они рассматриваются судом кассационной инстанции непосредственно.";
85) в части четвертой статьи 518 слово "седьмой" заменить словом "третьей";
86) статью 527 дополнить частями 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. В протоколе также указываются:
1) фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
2) научно-технические средства и электронные носители, если они использовались при фиксации либо на них зафиксированы следы уголовного правонарушения.
1-2. В протоколе об уголовном проступке могут быть отражены решения лица, осуществляющего досудебное расследование, об определении языка судопроизводства, выборе формата уголовного судопроизводства, привлечении защитника, переводчика, в том числе о разъяснении их прав и обязанностей, признании предметов, документов и иного имущества в качестве вещественных доказательств и приобщении к делу, установлении процессуальных издержек, признании гражданским истцом, а также заявление об отказе от услуг защитника.
К протоколу об уголовном проступке также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения уголовного правонарушения.";

87) 537-баптың үшінші бөлігіндегі "бекіткен" деген сөз "жасаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
88) 547-баптың он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге осы Кодексте белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына беріледi, ол осы Кодекстің 301 – 305-баптарында көзделген әрекеттерді орындайды. Депутатқа қатысты тергеп-тексерілген іс Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жасаған айыптау актісі болған кезде ғана тиісті соттың іс жүргізуіне қабылдануы мүмкін.";
89) 551-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге осы Кодексте белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасарына беріледi, ол осы Кодекстің 301 – 304-баптарында көзделген әрекеттерді орындайды. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына қатысты тергеп-тексерілген іс Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары жасаған айыптау актісі болған кезде ғана тиісті соттың іс жүргізуіне қабылдануы мүмкін.";
90) 580-баптың үшінші бөлігінің 1) тармағы "айыптау актісінің," деген сөздерден кейін "айыптау хаттамасының, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының," деген сөздермен толықтырылсын;
91) 594-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарының ұстап беру (экстрадициялау) туралы қаулысы заңды күшіне енгеннен кейін отыз тәулік ішінде этаппен апаруды және ұстап берілген (экстрадицияланған) адамды ол ұстап берілген (экстрадицияланған) мемлекеттің тиісті органына беруді ұйымдастырады және оның орындалғаны жөнінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына хабарлайды.";
92) 595-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ішкі істер органына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін адамдарды беру орнын, уақытын және тәртібін келісу туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін адамдарды қабылдауды және оларды үшінші мемлекеттерге беруді жүзеге асыруда ішкі істер органына өз құзыреті шегінде жәрдем көрсетеді.";
93) 604-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шет мемлекеттің уәкілетті органынан сотталған адамды жазасын өтеу үшін немесе өзіне медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамды қабылдауға келісетіні туралы ақпарат алынғаннан кейін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы тиісінше ішкі істер органына осы адамды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінен немесе мәжбүрлеп емдеуді жүзеге асыратын медициналық ұйымнан шет мемлекетке беру орнын, уақыты мен тәртібін келісу және беруді ұйымдастыру туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар сотталған адамды шет мемлекетке беруді жүзеге асыруда ішкі істер органына өз құзыреті шегінде жәрдем көрсетеді.";

87) в части третьей статьи 537 слово "утвержденным" заменить словом "составленным";
88) часть одиннадцатую статьи 547 изложить в следующей редакции:
"11. По окончании расследования уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования передается в установленном настоящим Кодексом порядке Генеральному Прокурору Республики Казахстан, который выполняет действия, предусмотренные статьями 301305 настоящего Кодекса. Дело, расследованное в отношении депутата, может быть принято к производству соответствующего суда только при наличии обвинительного акта, составленного Генеральным Прокурором Республики Казахстан.";
89) часть восьмую статьи 551 изложить в следующей редакции:
"8. По окончании расследования уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования передается в установленном настоящим Кодексом порядке первому заместителю Генерального Прокурора Республики Казахстан, который выполняет действия, предусмотренные статьями 301304 настоящего Кодекса. Дело, расследованное в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан, может быть принято к производству соответствующего суда только при наличии обвинительного акта, составленного первым заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан.";
90) пункт 1) части третьей статьи 580 после слов "обвинительного акта," дополнить словами "протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования,";
91) часть первую статьи 594 изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел после вступления в законную силу постановления Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителя о выдаче (экстрадиции) в течение тридцати суток организовывают этапирование и передачу выданного (экстрадированного) лица соответствующему органу того государства, которому оно выдано (экстрадировано), и об исполнении сообщают в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан.";
92) статью 595 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи лиц, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении приема лиц, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан, и передачи их третьим государствам.";
93) часть третью статьи 604 изложить в следующей редакции:
"3. После получения от уполномоченного органа иностранного государства информации о согласии на принятие осужденного для отбывания наказания или лица, к которому применены принудительные меры медицинского характера, Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение соответственно органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи и организации передачи данного лица из учреждения уголовно-исполнительной системы или медицинской организации, осуществляющей принудительное лечение, в иностранное государство.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении передачи осужденного в иностранное государство.";

94) 607-баптың бірінші бөлігі "заңды өкiлдерi" деген сөздерден кейін ", жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын;
95) 609-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматын жазасын өтеу немесе мәжбүрлеп емдеуді жүргізу үшін қабылдау туралы сұрау салу қанағаттандырылғаннан және осындай беруге шет мемлекеттің уәкілетті органының келісімі алынғаннан кейін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ішкі істер органына осы адамды Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесіне немесе мәжбүрлеп емдеуді жүзеге асыратын медициналық ұйымға беру орнын, уақыты мен тәртібін келісу және беруді ұйымдастыру туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының азаматын жазасын өтеу немесе мәжбүрлеп емдеуді жүргізу үшін қабылдауды жүзеге асыруда ішкі істер органына өз құзыреті шегінде жәрдем көрсетеді.";
96) 617-баптың төртінші бөлігі "айыптау актісінсіз" деген сөздерден кейін ", айыптау хаттамасынсыз" деген сөздермен толықтырылсын;
97) 628-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кінәні мойындау туралы процестік келісім жасалғанынан кейін судьяға беріледі, ол оның заң талаптарына сәйкестігін тексереді және мынадай:
1) істің келісімдік іс жүргізуде қаралуын жалғастыру туралы;
2) егер сотта сотталушының кінәлі екендігіне күмән туындаса не келісімдік іс жүргізуді қолдану үшін негіздердің болмауына байланысты істі келісімдік іс жүргізуде қараудан бас тарту туралы;
3) егер сот қылмыстың саралануына, азаматтық талап қоюдың мөлшеріне, жазаның түріне және (немесе) мөлшеріне келіспесе, жаңа процестік келісім жасауға мүмкіндік беру туралы уәжді шешімдердің бірін қабылдайды.
Тараптар процестік келісімнің шарттары бойынша келісімге қол жеткізбеген жағдайда, соттың қылмыстық істі қарауы жалпы тәртіп бойынша жалғастырылады.";
98) 629-3-баптың төртінші бөлігінің 3) тармағындағы "алдын тергеу" деген сөздер "алдын ала тергеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
99) 631-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алқабилер қатысатын сот Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 170 (төртінші бөлігінде), 175, 177, 178, 184, 255 (төртінші бөлігінде), 263 (бесінші бөлігінде), 286 (төртінші бөлігінде), 297 (төртінші бөлігінде), 298 (төртінші бөлігінде), 299 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы, сондай-ақ төтенше ахуал жағдайларында және жаппай тәртіпсіздіктер барысында жасалған адам өлтіру туралы, соғыс уақытында немесе ұрыс жағдайында жасалған әскери қылмыстар туралы, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, жасалғаны үшін қылмыстық заңда өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстар туралы істерді, сондай-ақ 125 (үшінші бөлігінде), 128 (төртінші бөлігінде), 132 (бесінші бөлігінде), 135 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істерді қарайды.

94) часть первую статьи 607 после слов "их законные представители" дополнить словами ", супруг (супруга)";
95) часть первую статьи 609 изложить в следующей редакции:
"1. После удовлетворения запроса о приеме гражданина Республики Казахстан для отбывания наказания или проведения принудительного лечения и получения согласия уполномоченного органа иностранного государства на такую передачу Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи и организации передачи данного лица в учреждение уголовно-исполнительной системы или медицинскую организацию, осуществляющую принудительное лечение, в Республике Казахстан.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении приема гражданина Республики Казахстан для отбывания наказания или проведения принудительного лечения.";
96) часть четвертую статьи 617 после слов "обвинительного акта" дополнить словами ", протокола обвинения";
97) часть вторую статьи 628 изложить в следующей редакции:
"2. После заключения процессуальное соглашение о признании вины предоставляется судье, который проверяет его на соответствие требованиям закона и принимает одно из следующих мотивированных решений:
1) о продолжении рассмотрения дела в согласительном производстве;
2) об отказе в рассмотрении дела в согласительном производстве, если у суда возникли сомнения в виновности подсудимого, либо ввиду отсутствия оснований для применения согласительного производства;
3) о предоставлении возможности составления нового процессуального соглашения, если суд не согласен с квалификацией преступления, размером гражданского иска, видом и (или) размером наказания.
При недостижении согласия сторонами по условиям процессуального соглашения рассмотрение уголовного дела судом продолжается в общем порядке.";
98) в пункт 3) части четвертой статьи 629-3 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
99) части первую и вторую статьи 631 изложить в следующей редакции:
"1. Суд с участием присяжных заседателей рассматривает дела о преступлениях, за совершение которых уголовным законом предусмотрено пожизненное лишение свободы, а также дела о преступлениях, предусмотренных статьями 125 (частью третьей), 128 (частью четвертой), 132 (частью пятой), 135 (частью четвертой), за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 170 (частью четвертой), 175, 177, 178, 184, 255 (частью четвертой), 263 (частью пятой), 286 (частью четвертой), 297 (частью четвертой), 298 (частью четвертой), 299 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также об убийствах, совершенных в условиях чрезвычайной ситуации и в ходе массовых беспорядков, о воинских преступлениях, совершенных в военное время или боевой обстановке, об особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.

2. Егер адам Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң бiрнеше бабында көзделген қылмыстарды жасады деп айыпталса, егер қылмыстардың осындай жиынтығына Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 170 (төртінші бөлігінде), 175, 177, 178, 184, 255 (төртінші бөлігінде), 263 (бесінші бөлігінде), 286 (төртінші бөлігінде), 297 (төртінші бөлігінде), 298 (төртінші бөлігінде), 299 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы, сондай-ақ төтенше ахуал жағдайларында және жаппай тәртіпсіздіктер барысында жасалған адам өлтіру туралы, соғыс уақытында немесе ұрыс жағдайында жасалған әскери қылмыстар туралы, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, жасалғаны үшін қылмыстық заңда өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстың ең болмағанда біреуі кірсе, айыпталушының өз ісін, сондай-ақ 125 (үшінші бөлігінде), 128 (төртінші бөлігінде), 132 (бесінші бөлігінде), 135 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істерді алқабилер қатысатын сотқа қаратуға құқығы бар.".
3. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) прокурор қылмыстық іс бойынша нотариусқа қатысты айыптау актісін жасаған;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) прокурор айыптау хаттамасын, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылданған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 617-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен процестік келісім жасаумен аяқталған;".
4. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық, қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру және жеке адам құқықтарының қорғалуын күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 3-тармағында:
9) тармақша жетінші абзацындағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар бойынша қылмыстық істерді қарауды – сот айыпталушының өтінішхаты бойынша бір судья және он алқаби құрамында алқабилердің қатысуымен жүзеге асырады." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар бойынша қылмыстық істерді қарауды – сот айыпталушының өтінішхаты бойынша бір судья және он алқаби құрамында алқабилердің қатысуымен жүзеге асырады.";
43) тармақша сегізінші абзацындағы "қылмыстар туралы істерді қарау жағдайында сұратылмайды." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:

2. Если лицо обвиняется в совершении преступлений, предусмотренных несколькими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, обвиняемый имеет право на рассмотрение его дела судом с участием присяжных заседателей, если в такую совокупность преступлений входят хотя бы одно преступление, за совершение которого уголовным законом предусмотрено пожизненное лишение свободы, а также дела о преступлениях, предусмотренных статьями 125 (частью третьей), 128 (частью четвертой), 132 (частью пятой), 135 (частью четвертой), за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 170 (частью четвертой), 175, 177, 178, 184, 255 (частью четвертой), 263 (частью пятой), 286 (частью четвертой), 297 (частью четвертой), 298 (частью четвертой), 299 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также об убийствах, совершенных в условиях чрезвычайной ситуации и в ходе массовых беспорядков, о воинских преступлениях, совершенных в военное время или боевой обстановке, об особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.".
3. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
в пункте 2 статьи 10:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) составления прокурором обвинительного акта в отношении нотариуса по уголовному делу;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждения прокурором протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке и принятия решения о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона, окончания досудебного расследования заключением процессуального соглашения в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 617 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;".
4. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного, уголовно-процессуального законодательства и усиления защиты прав личности":
в пункте 3 статьи 1:
подпункт 9) дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.";
подпункт 43) дополнить абзацем девятым следующего содержания:

"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қарау жағдайында сұратылмайды.";
69) тармақша:
жетінші абзацтағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар туралы істерді алқабилердің қатысуымен қарайды." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар туралы істерді алқабилердің қатысуымен қарайды.";
он төртінші абзацтағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар санатына жатқызылған қылмыстың ең болмағанда бiреуi кiрсе, айыпталушының өз iсiн алқабилер қатысатын сотқа қаратуға құқығы бар." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар санатына жатқызылған қылмыстың ең болмағанда бiреуi кiрсе, айыпталушының өз iсiн алқабилер қатысатын сотқа қаратуға құқығы бар.".
2-бап. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын;
2) 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 41), 67 тармақшаларын, 68) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 69), 70) тармақшаларын, 71) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші және жетінші абзацтарын, 72), 73), 74), 75) тармақшаларын, 76) тармақшасының үшінші, төртінші және жиырма бірінші абзацтарын;
3) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағын;
4) мынадай:
ішкі істер органдарының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің және экономикалық тергеу қызметінің тергеушілері тергеп-тексеретін, оның ішінде басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істермен біріктірілген аса ауыр қылмыстар туралы істерге қатысты 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 3-бабының 29) тармағында көзделген, оның ішінде басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істермен біріктірілген сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы істерге қатысты 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін;
алдын ала тергеу нысанында аяқталған өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істерге қатысты 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасауы, прокурордың айыптау актісін жасауы және прокурор айыптау актісін жасаған кезден бастап адамды айыпталушы деп тану бөлігінде 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 5), 6), 7) тармақшаларын, 8) тармақшасының үшінші абзацын, 10) тармақшасының үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 16), 17) тармақшаларын, 24) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 26) тармақшасының үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы және он төртінші абзацтарын, 28), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 42), 85), 87), 88), 89) тармақшаларын, 3-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 23.12.2023 № 51-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2025 № 246-VIII (31.12.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.";
подпункт 69):
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.";
дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2022 года;
2) подпунктов 41), 67), абзаца девятого подпункта 68), подпунктов 69), 70), абзацев второго, третьего, четвертого и седьмого подпункта 71), подпунктов 72), 73), 74), 75), абзацев третьего, четвертого и двадцать первого подпункта 76) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года;
3) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2023 года;
4) абзацев второго и третьего подпункта 1), подпунктов 5), 6), 7), абзаца третьего подпункта 8), абзацев третьего, пятого и шестого подпункта 10), подпунктов 16), 17), абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 24), абзацев третьего, четвертого, восьмого, девятого и четырнадцатого подпункта 26), подпунктов 28), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 42), 85), 87), 88), 89) пункта 2, абзацев третьего и четвертого пункта 3 статьи 1 в части составления лицом, осуществляющим досудебное расследование, отчета о завершении досудебного расследования, составления прокурором обвинительного акта и признания лица обвиняемым с момента составления прокурором обвинительного акта, которые вводятся в действие:
с 1 января 2022 года в отношении дел об особо тяжких преступлениях, расследуемых следователями органов внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, в том числе соединенных с делами о других уголовных правонарушениях;
с 1 января 2023 года в отношении дел о коррупционных преступлениях, предусмотренных пунктом 29) статьи 3 Уголовного кодекса Республики Казахстан, в том числе соединенных с делами о других уголовных правонарушениях;
с 1 января 2027 года в отношении дел об иных уголовных правонарушениях, завершенных в форме предварительного следствия.
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным законами РК от 23.12.2023 № 51-VIII (вводится в действие c 31.12.2023); от 30.12.2025 № 246-VIII (вводится в действие с 31.12.2025).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ