Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 242-VІ ҚРЗ.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 59-баптан қараңыз.
Қолданушыларға қолайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
2) арнайы экономикалық аймақ – Қазақстан Республикасы аумағының дәл белгіленген шекаралары бар, осы Заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын бір бөлігі;
3) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін осы Заңға және "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
4) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы – арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға.
Бұл ретте:
"Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының қатысушыларына осы арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тыс жерде басым қызмет түрлерін жүзеге асыруға жол беріледі;
шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары ретінде көрсетілген арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер әрекет ете алады;
5) басым қызмет түрлері – арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізілген, арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
5-1) бейінді емес қызмет түрлері – басым қызмет түрлерінің тізбесіне кірмейтін, өңдеу өнеркәсібі салаларына жататын, шикізатты, материалдарды, заттарды, жаңа өнімге арналған құрамдастарды өңдеумен байланысты қызмет түрлері;

О специальных экономических и индустриальных зонах
Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года № 242-VІ ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.59
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Глава 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) исключен Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) специальная экономическая зона – часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления деятельности согласно настоящему Закону;
3) управляющая компания специальной экономической зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны;
4) участник специальной экономической зоны – юридическое лицо, осуществляющее на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальных экономических зон.
При этом:
участникам специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" допускается осуществление приоритетных видов деятельности вне территории данной специальной экономической зоны;
участниками специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, могут выступать индивидуальные предприниматели, осуществляющие приоритетные виды деятельности на территории указанной специальной экономической зоны;
5) приоритетные виды деятельности – виды деятельности, включенные в перечень приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон, на которые распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны;
5-1) непрофильные виды деятельности – виды деятельности, не входящие в перечень приоритетных видов деятельности, относящиеся к отраслям обрабатывающей промышленности, которые связаны с обработкой сырья, материалов, веществ, компонентов для нового продукта;

5-2) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға – бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізілген және осындай қызметті арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асыратын тұлға;
5-3) бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт – бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын бірнеше тұлға мен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын, арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру шарттарын, тараптардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін шарт;
6) "бір терезе" қағидаты – өтініш берушілердің құжаттарды жинау мен дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету субъектілерімен тікелей байланысын шектеуді көздейтін, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумақтарында мемлекеттік және өзге көрсетілетін қызметтерді ұсыну нысаны;
7) бірыңғай технологиялық процесс – бір басым немесе бейінді емес қызмет түрі шеңберінде өндіру процесінде орындалатын технологиялық жағынан өзара байланысты және дәйекті әрекеттердің (жұмыстардың) жиынтығы. Бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлерінің жиынтығы басым және (немесе) бейінді емес қызмет түрінің ажырамас бөлігі болып табылады және онымен біртұтастықты құрайды;
7-1) ерекше индустриялық аймақ – аумағында халықаралық құрылыс нормалары мен қағидаларын, сондай-ақ халықаралық өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттарын тікелей қолдануға жол берілетін, жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалар құратын жекеше индустриялық аймақтың өзге түрі;
7-2) ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы – ерекше индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі құратын немесе айқындайтын заңды тұлға;
8) жоба – арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысының, өтініш берушісінің, қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның басым немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруы үшін, сондай-ақ индустриялық аймақтың әлеуетті қатысушысының, өтініш берушісінің немесе қатысушысының кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы үшін өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті заманауи өндірістер мен көрсетілетін қызметтер құруды көздейтін іс-шаралар кешені;
9) индустриялық аймақ – жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кәсіпкерлік қызмет, оның ішінде өнеркәсіп, агроөнеркәсіптік кешен, туристік индустрия, көлік логистикасы, қалдықтарды басқару саласындағы қызмет объектілерін орналастыру және пайдалану үшін берілетін, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген аумақ;

5-2) лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, – лицо, включенное в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, и осуществляющее такую деятельность на территории специальной экономической зоны;
5-3) договор об осуществлении непрофильной деятельности – договор, заключаемый между лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, или несколькими лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, и управляющей компанией специальной экономической зоны, устанавливающий условия осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны, права, обязанности и ответственность сторон;
6) принцип "одного окна" – форма предоставления государственных и иных услуг на территориях специальной экономической и индустриальной зон, предусматривающая минимизацию участия заявителей в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с субъектами оказания государственных и иных услуг;
7) единый технологический процесс – совокупность технологически взаимосвязанных и последовательных действий (работ), выполняемых в процессе производства в рамках одного приоритетного и (или) непрофильного видов деятельности. Совокупность видов деятельности в рамках единого технологического процесса является неотъемлемой частью приоритетного и (или) непрофильного видов деятельности и образует с ним одно целое;
7-1) особая индустриальная зона – разновидность частной индустриальной зоны, на территории которой допускается прямое применение международных строительных норм и правил, а также международных региональных стандартов и стандартов иностранных государств, создаваемая физическими и (или) негосударственными юридическими лицами;
7-2) управляющая компания особой индустриальной зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое собственником земельного участка особой индустриальной зоны для обеспечения функционирования особой индустриальной зоны;
8) проект – комплекс мероприятий, предусматривающих создание современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств и услуг для осуществления приоритетных или непрофильных видов деятельности потенциальным участником, заявителем, участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, а также для осуществления предпринимательской деятельности потенциальным участником, заявителем или участником индустриальной зоны;
9) индустриальная зона – территория, обеспеченная инженерно-коммуникационной инфраструктурой, предоставляемая субъектам частного предпринимательства для размещения и эксплуатации объектов предпринимательской деятельности, в том числе в области промышленности, агропромышленного комплекса, туристской индустрии, транспортной логистики, управления отходами, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

10) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы – индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін осы Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
11) индустриялық аймақтың қатысушысы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен индустриялық аймақтың аумағында кәсіпкерлік қызмет объектілерін орналастыруды және пайдалануды жүзеге асыратын, олармен индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасқан дара кәсіпкер, заңды тұлға;
12) инфрақұрылым объектілері – арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың жылу және электр энергиясын өндіру және (немесе) беру, сумен жабдықтау және газбен жабдықтау, кәріз, көлік коммуникациялары, көрсетілетін байланыс қызметтері объектілерінің және өзге де объектілердің құрамына кіретін объектілер;
13) қосалқы қызмет түрлері – арнайы экономикалық аймақтың аумағында оның қатысушылары болып табылмайтын тұлғалар жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының қызметіне қызмет көрсету үшін қажетті қызмет түрлері;
14) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар – осы Заңға сәйкес қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып табылмайтын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
15) қызметті жүзеге асыру туралы шарт – арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы немесе бірнеше қатысушысы мен арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын, арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың аумағында және (немесе) олардың құқықтық режимінде қызметті жүзеге асыру талаптарын, тараптардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін шарт;
16) өңірлік үйлестіру кеңесі – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі немесе оның орынбасары басқаратын, осы Заңға сәйкес функцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын консультативтік-кеңесші орган;
17) өтініш беруші – арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына басым немесе бейінді емес, немесе қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған өтінішті не индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішті беретін тұлға;
18) сарапшылық кеңес – осы Заңға сәйкес арнайы экономикалық аймақтарды құрудың, олардың жұмыс істеу мерзімін ұзартудың және таратудың орындылығы, сондай-ақ республикалық маңызы бар индустриялық аймақтарды құрудың, олардың жұмыс істеу мерзімін ұзартудың және таратудың орындылығы мәселелерін қарайтын, тұрақты түрде жұмыс істейтін ведомствоаралық консультативтік-кеңесші орган;

10) управляющая компания индустриальной зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с настоящим Законом для обеспечения функционирования индустриальной зоны;
11) участник индустриальной зоны – индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, осуществляющие размещение и эксплуатацию объектов предпринимательской деятельности на территории индустриальной зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с которыми управляющей компанией индустриальной зоны заключен договор об осуществлении деятельности;
12) объекты инфраструктуры – объекты, входящие в состав объектов производства и (или) передачи тепловой и электрической энергии, водоснабжения и газоснабжения, канализации, транспортных коммуникаций, услуг связи и иных объектов специальной экономической или индустриальной зоны;
13) вспомогательные виды деятельности – виды деятельности, необходимые для обслуживания деятельности участников специальной экономической зоны, осуществляемые лицами, не являющимися участниками специальной экономической зоны, на ее территории;
14) лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности, – индивидуальные предприниматели или юридические лица, не являющиеся участниками специальной экономической зоны, осуществляющие вспомогательные виды деятельности в соответствии с настоящим Законом;
15) договор об осуществлении деятельности – договор, заключаемый между участником или несколькими участниками специальной экономической или индустриальной зоны и управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны, устанавливающий условия осуществления деятельности на территории специальной экономической или индустриальной зоны и (или) в их правовом режиме, права, обязанности и ответственность сторон;
16) региональный координационный совет – консультативно-совещательный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения, столицы или его заместителем, осуществляющий функции в соответствии с настоящим Законом и иные функции, определенные законодательством Республики Казахстан;
17) заявитель – лицо, подающее заявление в управляющую компанию специальной экономической зоны на осуществление приоритетных или непрофильных, или вспомогательных видов деятельности либо заявление в управляющую компанию индустриальной зоны на осуществление предпринимательской деятельности в качестве участника индустриальной зоны;
18) экспертный совет – постоянно действующий межведомственный консультативно-совещательный орган, рассматривающий вопросы целесообразности создания, продления срока функционирования и упразднения специальных экономических зон, а также целесообразности создания, продления срока функционирования и упразднения индустриальных зон республиканского значения в соответствии с настоящим Законом;

19) уәкілетті орган – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу саласы
Осы Заңның күші мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы кезінде туындайтын қоғамдық қатынастардың субъектілері болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды мемлекеттік реттеу қағидаттары
1. Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды мемлекеттік реттеу мүдделер теңгерімі, әділдік, транспаренттілік және өндірісті ынталандыру қағидаттарына негізделеді.
2. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы осы Заңда көзделген қағидаттарға қайшы келе алмайды.
5-бап. Мүдделер теңгерімі қағидаты
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы кезінде туындайтын қоғамдық қатынастардың барлық субъектісі мүдделерінің теңгерімін көздейді.
Тараптардың құқықтары мен міндеттері мөлшерлес болатын және тараптар өздерінің заңды мүдделерін іске асыру үшін тең мүмкіндіктерге ие болатын құқықтық қатынастардың жай-күйі осы Заңның мақсаттары үшін мүдделер теңгерімі деп түсініледі.
6-бап. Әділдік қағидаты
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларына, осындай қызметті жүзеге асыруға арналған талаптар сақталған жағдайда, осындай аймақтардың аумағында қызметті жүзеге асыру үшін қол жеткізудің тең мүмкіндіктері беріледі.

19) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах
1. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на государственные и местные исполнительные органы, а также на физических и юридических лиц, являющихся субъектами общественных отношений, возникающих при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Статья 4. Принципы государственного регулирования специальных экономических и индустриальных зон
1. Государственное регулирование специальных экономических и индустриальных зон в Республике Казахстан основывается на принципах баланса интересов, справедливости, транспарентности и стимулирования производства.
2. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах не может противоречить принципам, предусмотренным настоящим Законом.
Статья 5. Принцип баланса интересов
Настоящий Закон предусматривает баланс интересов всех субъектов общественных отношений, возникающих при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Для целей настоящего Закона под балансом интересов понимается такое состояние правоотношений, в котором права и обязанности сторон соразмерны и стороны имеют равные возможности для реализации своих законных интересов.
Статья 6. Принцип справедливости
Потенциальным участникам специальных экономических и индустриальных зон предоставляются равные возможности доступа для осуществления деятельности на территории таких зон при условии соблюдения требований для осуществления такой деятельности.

7-бап. Транспаренттілік қағидаты
Транспаренттілік қағидаты арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру кезінде, сондай-ақ арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларының қызметті жүзеге асыруы және жаңа қатысушыларды осындай аймақтардың аумағында қызметті жүзеге асыру үшін жіберу кезінде бүкпесіз, ашық және жариялы рәсімдерді қамтамасыз етуден көрінеді.
8-бап. Өндірісті ынталандыру қағидаты
Өндірісті ынталандыру қағидаты қазақстандық тауар өндірушілерге, жұмыстарды орындаушылар мен қызметтерді көрсетушілерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмейтіндей шамада қолдау көрсетуден көрінеді.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2025 № 188-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру мақсаттары
1. Арнайы экономикалық аймақ өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті заманауи өндірістерді жедел дамыту, қызметтерді ұсынудың сапалық тұрғыдан жаңа деңгейін қалыптастыру, экономика салаларына және өңірлерге инвестициялар тарту, жаңа технологиялар ендіру, сондай-ақ халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру мақсатында құрылады.
2. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ шекара маңындағы сауданы және шектес жатқан шекара маңы аумақтарының экономикасын дамыту, көліктік инфрақұрылымды, туризмді және Қазақстан Республикасының шекара маңы аумақтарының мәдени өзара іс-қимылын дамыту мақсатында да құрылады.
3. Индустриялық аймақ өңірлерде кәсіпкерлікті дамытуды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
2-тарау. ҮКІМЕТТІҢ, ОРТАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК ЖӘНЕ ЖЕРГІЛІКТІ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАРДЫҢ ҚҰЗЫРЕТІ
10-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) мынадай:
арнайы экономикалық аймақтың мақсаттарын айқындауды, оның ережесін және нысаналы индикаторларын бекітуді қоса алғанда, оны құру туралы;
арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзімін ұзарту шарттарын белгілей отырып, осындай ұзарту туралы;
арнайы экономикалық аймақты тарату туралы;
арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құру немесе айқындау;
арнайы экономикалық аймақтың атауын өзгерту туралы шешімдер қабылдау;

Статья 7. Принцип транспарентности
Принцип транспарентности заключается в обеспечении прозрачных, открытых и гласных процедур при создании специальных экономических и индустриальных зон, а также при осуществлении деятельности участников специальных экономических и индустриальных зон и допуске для осуществления деятельности на территории таких зон новых участников.
Статья 8. Принцип стимулирования производства
Принцип стимулирования производства заключается в оказании поддержки казахстанским товаропроизводителям, производителям работ и услуг в той мере, в которой это не противоречит международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.
Сноска. Статья с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2025 № 188-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Цели создания специальных экономических и индустриальных зон
1. Специальная экономическая зона создается в целях ускоренного развития современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств, формирования качественно нового уровня предоставления услуг, привлечения инвестиций, внедрения новых технологий в отрасли экономики и регионы, а также повышения занятости населения.
2. Специальная экономическая зона, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, создается также в целях развития приграничной торговли и экономики сопредельных приграничных территорий, развития транспортной инфраструктуры, туризма и культурного взаимодействия приграничных территорий Республики Казахстан.
3. Индустриальная зона создается в целях инфраструктурного обеспечения развития предпринимательства в регионах.
Глава 2. КОМПЕТЕНЦИЯ ПРАВИТЕЛЬСТВА, ЦЕНТРАЛЬНЫХ ГОСУДАРСТВЕННЫХ И МЕСТНЫХ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫХ ОРГАНОВ
Статья 10. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) принятие решения:
о создании специальной экономической зоны, включая определение ее целей, утверждение положения о ней и целевых индикаторов;
о продлении срока функционирования специальной экономической зоны с установлением условий такого продления;
об упразднении специальной экономической зоны;
о создании или определении управляющей компании специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского значения;
об изменении наименования специальной экономической зоны;

3) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6) өзіне Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
11-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік органдардың және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
3-1) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу;
4) республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы шешімді келісу;
5) мынадай үлгілік шарттар мен нысандарды:
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттарын;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарын;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттарын;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарын;
қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды;
арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі үлгілік шарттарды;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеуге арналған өтініш пен сауалнаманың нысандарын;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамағаны туралы актінің нысанын;
бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;

3) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) формирование и реализация государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов и управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон;
3) разработка и утверждение правил ведения перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон;
3-1) ведение перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон;
4) согласование решения о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны республиканского значения;
5) разработка и утверждение следующих типовых договоров и форм:
типовых договоров временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров об осуществлении деятельности;
типовых договоров по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского и регионального значения;
форм заявления и анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической или индустриальной зоны;
формы акта о неисполнении участником специальной экономической или индустриальной зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности;
типовых договоров об осуществлении непрофильной деятельности;

6) республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ туралы үлгілік ережелерді әзірлеу және бекіту;
7) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамаларына қойылатын талаптарды бекіту;
8) алып тасталды – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) сарапшылық кеңесті құру және оның ережесін бекіту;
10) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы ұсыныстар енгізу;
11) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясының есептілікті ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
12) тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлікті беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
13) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес арнайы экономикалық аймақ қызметінің тиімділігін бағалау;
14) арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімін және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
15) жыл сайынғы негізде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы талдамалық ақпарат беру;
16) индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
17) жобаларды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
18) арнайы экономикалық аймақтардың және мемлекеттік индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді жүргізу қағидаларын, сондай-ақ көрсетілген адамдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
19) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
20) шағын индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
21) тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
22) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
23) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

6) разработка и утверждение типовых положений об индустриальной зоне республиканского и регионального значения;
7) утверждение требований к концепциям создания специальной экономической и индустриальной зон;
8) исключен Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) создание экспертного совета и утверждение положения о нем;
10) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений о создании, продлении срока функционирования или упразднении специальной экономической зоны;
11) разработка и утверждение правил представления управляющей компанией специальной экономической и индустриальной зон отчетности;
12) разработка и утверждение правил выдачи свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны;
13) оценка эффективности деятельности специальной экономической зоны в соответствии с методикой оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
14) разработка и утверждение правил ведения единого реестра участников специальных экономических зон и единого реестра лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
15) предоставление на ежегодной основе в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан аналитической информации о результатах деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
16) разработка и утверждение правил ведения единого реестра индустриальных зон;
17) разработка и утверждение правил и критериев отбора проектов;
18) разработка и утверждение правил проведения конкурсного отбора лиц для управления управляющими компаниями специальных экономических зон и государственных индустриальных зон, а также квалификационных требований к указанным лицам;
19) разработка и утверждение методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
20) разработка и утверждение правил создания и функционирования малых индустриальных зон;
21) разработка и утверждение перечня документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности;
22) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушылары арасында жер учаскелерін бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
24-1) бірыңғай үйлестіру орталығын айқындау;
25) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 11-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның құзыреті
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның құзыретіне:
1) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеуге және келісуге қатысу;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін келісу;
4) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін келісу;
5) алып тасталды – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
6) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның құзыреті
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне:
1) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;

24) разработка и утверждение правил распределения управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны земельных участков между участниками специальной экономической или индустриальной зоны;
24-1) определение единого координационного центра;
25) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Компетенция центрального уполномоченного органа по государственному планированию
К компетенции центрального уполномоченного органа по государственному планированию относятся:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) участие в пределах своей компетенции в разработке и согласовании проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих деятельность специальных экономических и индустриальных зон;
3) согласование методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
4) согласование перечня приоритетных видов деятельности, на которые распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны;
5) исключен Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13. Компетенция уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет
К компетенции уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, относятся:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;

2) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеуге және келісуге қатысу;
3) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін келісу;
4) алып тасталды – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 13-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы шешім қабылдау;
3) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты, сондай-ақ шағын индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы шешім қабылдау;
4) жекеше индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамасын келісу;
4-1) ерекше индустриялық аймақ мәртебесін бере отырып, ерекше индустриялық аймақтар құру тұжырымдамасын келісу;
4-2) ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру туралы шешім қабылдау;
5) жалпы санының елу пайызынан кем емес кәсіпкерлік субъектілері өкілдерінің қатысуымен өңірлік үйлестіру кеңесін құру;
6) республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың үлгілік ережесі негізінде республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ туралы ережені бекіту;
7) индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын қоса алғанда, индустриялық аймақты құру жобаларын сараптау, сондай-ақ құрылатын индустриялық аймақ үшін инфрақұрылым салу кезінде жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді қамтамасыз ету;
8) индустриялық аймақтарды дамыту жоспарларының жобаларын әзірлеу;
9) индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын айқындау;

2) участие в пределах своей компетенции в разработке и согласовании проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих деятельность специальных экономических и индустриальных зон;
3) согласование перечня приоритетных видов деятельности, на которые распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны;
4) исключен Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Компетенция местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы
К компетенции местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы относятся:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в сфере функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) принятие решения о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом;
3) принятие решения о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны регионального значения, а также малой индустриальной зоны;
4) согласование концепции создания частных индустриальных зон;
4-1) согласование концепции создания особых индустриальных зон с присвоением статуса особой индустриальной зоны;
4-2) принятие решения о лишении статуса особой индустриальной зоны;
5) создание регионального координационного совета с участием представителей субъектов предпринимательства не менее пятидесяти процентов от общего числа;
6) утверждение положения об индустриальной зоне республиканского или регионального значения на основе типового положения индустриальной зоны республиканского или регионального значения;
7) экспертиза проектов создания индустриальной зоны, включая концепцию создания индустриальной зоны, а также обеспечение проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации при строительстве инфраструктуры для создаваемой индустриальной зоны;
8) разработка проектов планов развития индустриальных зон;
9) определение управляющих компаний индустриальных зон;

10) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды орналастыру үшін жер учаскелерін беру және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларымен мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттары негізінде арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарын жасасу;
11) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын тарту;
12) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шартты жасасу;
12-1) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шартты жасасу;
12-2) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шартты жасасу;
13) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтар қатысушыларының қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын, бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын орындауына мониторингті жүзеге асыру, сондай-ақ мониторингтің деректерін талдау;
13-1) осы Заңның талаптарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің салынған объектісі мемлекеттік меншікке берілген жағдайда арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғамен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясынан уақытша жер пайдалану құқығын бір мезгілде жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның пайдасына иеліктен шығаруға байланысты арнайы экономикалық аймақ құрылатын, мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын жасасу;
14) жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру жатады.

10) предоставление земельных участков для размещения специальных экономических и индустриальных зон в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан, и заключение с управляющими компаниями специальных экономических и индустриальных зон договоров временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, на основе типовых договоров временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности;
11) привлечение потенциальных участников специальных экономических и индустриальных зон;
12) заключение с управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны регионального значения;
12-1) заключение с управляющей компанией специальной экономической зоны, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны по согласованию с уполномоченным органом;
12-2) заключение с управляющей компанией индустриальной зоны республиканского значения, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом;
13) осуществление мониторинга выполнения участниками специальных экономических или индустриальных зон условий договоров об осуществлении деятельности, лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, условий договоров об осуществлении непрофильной деятельности, а также анализ данных мониторинга;
13-1) заключение с участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона в связи с отчуждением права временного землепользования от управляющей компании специальной экономической зоны в пользу участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, одновременно являющегося частным партнером, в случае передачи построенного объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность согласно требованиям настоящего Закона;
14) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 14-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (01.10.2020 бастап қолданысқа енгізіледі)); 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-тарау. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰРЫЛУЫ, ЖҰМЫС ІСТЕУІ ЖӘНЕ ТАРАТЫЛУЫ
15-бап. Арнайы экономикалық аймақты құру тәртібі
1. Арнайы экономикалық аймақты құруға мүдделі орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасын ұсына отырып, уәкілетті органға арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізеді.
2. Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасын арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамаларына қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексереді. Уәкілетті орган тұжырымдаманы тексеру нәтижелері бойынша үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге ұсынылған материалдарды сарапшылық кеңестің қарауына енгізу туралы хабарлама жібереді не оларды тұжырымдаманың көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты қайтарады.
Сарапшылық кеңес арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қорытынды дайындайды.
3. Сарапшылық кеңес:
1) арнайы экономикалық аймақты құру экономикалық тұрғыдан орынсыз болған;
2) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
3) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
4) адамдардың өмірі мен денсаулығын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген және елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған жағдайларда теріс қорытынды шығарады.
4. Сарапшылық кеңес оң қорытынды шығарғаннан кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы қаулысының жобасын әзірлейді және оны, сарапшылық кеңестің қорытындысын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
Сарапшылық кеңестің теріс қорытындысы болған жағдайда уәкілетті орган:

Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными законами РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 01.10.2020); от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. СОЗДАНИЕ, ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ И УПРАЗДНЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН
Статья 15. Порядок создания специальной экономической зоны
1. Предложение о создании специальной экономической зоны вносится в уполномоченный орган центральными или местными исполнительными органами, юридическими лицами, заинтересованными в создании специальной экономической зоны, с представлением концепции создания специальной экономической зоны.
2. В течение пяти рабочих дней со дня внесения предложения о создании специальной экономической зоны уполномоченный орган проверяет концепцию создания специальной экономической зоны на соответствие требованиям к концепциям создания специальной экономической и индустриальной зон. По результатам проверки концепции уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет заявителю уведомление о внесении представленных материалов на рассмотрение экспертного совета либо возвращает их в связи с несоответствием концепции указанным требованиям.
Экспертный совет подготавливает заключение в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня внесения предложения о создании специальной экономической зоны.
3. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в случаях:
1) экономической нецелесообразности создания специальной экономической зоны;
2) несоответствия предложения о создании специальной экономической зоны приоритетам государственной экономической политики;
3) несоответствия предложения о создании специальной экономической зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
4) необходимости защиты жизни и здоровья людей, особо охраняемых природных территорий, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия и обеспечения национальной безопасности страны.
4. После вынесения экспертным советом положительного заключения уполномоченный орган разрабатывает и вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны с приложением заключения экспертного совета.
В случае отрицательного заключения экспертного совета уполномоченный орган:

1) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсынысты осындай қайтару себептерін көрсете отырып, сарапшылық кеңестің қорытындысы шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтарады;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы қаулысының жобасын, сарапшылық кеңестің қорытындысын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
16-бап. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту тәртібі
1. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертуге мүдделі орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертудің негіздемесін (қаржылық-экономикалық есеп-қисаптарды) ұсына отырып, уәкілетті органға арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс енгізеді.
Ұсынысты бірнеше заңды тұлға бірлесіп беруі мүмкін.
2. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныстың орындылығы туралы мәселені уәкілетті орган осындай ұсыныс енгізілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты:
1) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
2) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
3) адамдардың өмірі мен денсаулығын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған;
4) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс негізсіз болған;
5) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын аумақтағы жерлердің құрамынан шығарылуға жататын жер учаскесінде инфрақұрылым объектілері не осы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы аумағында қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланатын жер учаскелері болған жағдайларда қабылдамайды.
Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қабылдамау арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныспен кейіннен жүгінуге кедергі болып табылмайды.

1) в течение пяти рабочих дней со дня вынесения заключения экспертного совета возвращает предложение о создании специальной экономической зоны с указанием причин такого возврата;
2) вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны с приложением заключения экспертного совета.
Статья 16. Порядок изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны
1. Предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны вносится в уполномоченный орган центральными или местными исполнительными органами, юридическими лицами, заинтересованными в изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны, с представлением обоснования (финансово-экономических расчетов) изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
Предложение может быть подано совместно несколькими юридическими лицами.
2. Вопрос о целесообразности предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня внесения такого предложения.
Уполномоченный орган отклоняет предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны приоритетам государственной экономической политики;
2) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
3) необходимости защиты жизни и здоровья людей, особо охраняемых природных территорий, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;
4) необоснованности предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны;
5) наличия на земельном участке, подлежащем выведению из состава земель, находящихся на территории, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны, объектов инфраструктуры либо земельных участков, используемых участником данной специальной экономической зоны для осуществления деятельности на ее территории.
Отклонение предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.

3. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы алдын ала шешімді уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша қабылдайды.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешім қабылданғаннан кейін жиырма жұмыс күні ішінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс енгізеді.
Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
4-1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін арнайы экономикалық аймақ шекараларындағы жер учаскесімен бірге беру арнайы экономикалық аймақтың шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту үшін негіз болып табылмайды.
Арнайы экономикалық аймақтар шекараларындағы жер учаскесінде орналасқан мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі арнайы экономикалық аймақтың аумағында қалады.
5. Арнайы экономикалық аймақтардың алаңын азайту кезінде босатылатын жерді жер санаттарына жатқызу Қазақстан Республикасының Жер кодексінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (01.10.2020 бастап қолданысқа енгізіледі)) Заңымен.
17-бап. Арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу шарттары
1. Арнайы экономикалық аймақ оның қатысушыларының стандарттау саласындағы уәкілетті орган бекіткен экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышының белгілі бір бөліміне сәйкес келетін басым қызмет түрлерін жүзеге асыруы үшін жиырма бес жылға дейінгі мерзімге құрылады.
Арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ұзартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 295-2-бабына сәйкес, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде он бес миллион еселенген мөлшерінде инвестицияларды жүзеге асыруды көздейтін, инвестициялар туралы келісім жасасқан арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқық режимінің жұмыс істеу мерзімі, арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың құқықтары мен міндеттері инвестициялар туралы келісімнің қолданылу мерзіміне сақталады.
2. Арнайы экономикалық аймақтар мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерінде не Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерінің меншік иелерінен және жер пайдаланушылардан мәжбүрлеп иеліктен шығарылған жер учаскелерінде құрылады.
Арнайы экономикалық аймақтар азаматтардың және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі жер учаскелерінде де құрылады.

3. Предварительное решение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны принимается уполномоченным органом по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
4. В течение двадцати рабочих дней после принятия решения, указанного в пункте 3 настоящей статьи, уполномоченный орган вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
Решение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны принимается Правительством Республики Казахстан.
4-1. Передача объекта государственно-частного партнерства вместе с земельным участком в границах специальной экономической зоны не является основанием для изменения границ и (или) площади специальной экономической зоны.
Объект государственно-частного партнерства, находящийся на земельном участке в границах специальных экономических зон, остается на территории специальной экономической зоны.
5. Отнесение земель, высвобождаемых при уменьшении площади специальных экономических зон, к категориям земель осуществляется в порядке, определенном Земельным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законом РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 01.10.2020).
Статья 17. Условия функционирования специальной экономической зоны
1. Специальная экономическая зона создается на срок до двадцати пяти лет для осуществления ее участниками приоритетных видов деятельности, соответствующих определенному разделу общего классификатора видов экономической деятельности, утвержденного уполномоченным органом в сфере стандартизации.
По решению Правительства Республики Казахстан срок функционирования специальной экономической зоны, указанный в части первой настоящего пункта, может быть продлен.
Для участников специальной экономической зоны, заключивших соглашение об инвестициях в соответствии со статьей 295-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предусматривающее осуществление инвестиций в размере не менее пятнадцатимиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, срок функционирования специального правового режима специальной экономической зоны, права и обязанности участников специальной экономической зоны сохраняются на срок действия соглашения об инвестициях.
2. Специальные экономические зоны создаются на земельных участках, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, либо на земельных участках, принудительно отчужденных у собственников земельных участков и землепользователей для государственных нужд в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Специальные экономические зоны также создаются на земельных участках, находящихся в частной собственности граждан и (или) негосударственных юридических лиц.

Арнайы экономикалық аймақтар осы баптың 3-2-тармағына сәйкес арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары сатып алған жер учаскелерінде де жұмыс істейді.
3. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын, басым қызмет түрлерін жүзеге асыруға, инфрақұрылым объектілерін салуға, сондай-ақ қосалқы және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына арнайы экономикалық аймақты құру мерзіміне уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалдауға) беріледі.
Басқарушы компания мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін:
1) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар негізінде басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына, бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт негізінде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға – өтеусіз негізде;
2) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға өтеулі негізде береді.
Қосалқы және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған арнайы экономикалық аймақ аумағының жиынтық алаңы арнайы экономикалық аймақ аумағының жалпы алаңының елу пайызынан аспауға тиіс.
Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға беру үшін жер учаскелерін бөлуді жүзеге асырады.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы жер учаскесінің жобаны іске асыру үшін көзделген бір бөлігін онда айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бұл ретте осылайша резервке қойылған жер учаскелерін басқарушы компания тиісті шарт жасалған арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның келісімінсіз өзге тұлғаларға бере алмайды немесе өзгеше түрде иеліктен шығара алмайды, бұған осындай қатысушының немесе тұлғаның жобаны кезең-кезеңімен іске асыру жөніндегі міндеттемелерді орындамау жағдайлары кірмейді.
Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара түрде бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілері басқарушы компанияға мүліктік жалдауға (жалға), сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарғылық капиталды толықтыру есебіне берілуі мүмкін.
Басқарушы компания кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара түрде бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілерін қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға және (немесе) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) бере алады.

Специальные экономические зоны также функционируют на земельных участках, которые были выкуплены участниками специальных экономических зон в соответствии с пунктом 3-2 настоящей статьи.
3. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных видов деятельности, строительства объектов инфраструктуры, а также осуществления вспомогательных и непрофильных видов деятельности, предоставляются во временное возмездное землепользование (аренду) управляющей компании специальной экономической зоны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан на срок создания специальной экономической зоны.
Управляющая компания передает земельные участки, находящиеся в государственной собственности:
1) участникам специальной экономической зоны, осуществляющим приоритетные виды деятельности на основании договоров об осуществлении деятельности, лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности на основании договора об осуществлении непрофильной деятельности, на безвозмездной основе;
2) лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности, на возмездной основе.
Совокупная площадь территории специальной экономической зоны, предназначенной для осуществления вспомогательных и непрофильных видов деятельности, не должна превышать пятьдесят процентов от общей площади территории специальной экономической зоны.
При этом раздел земельных участков для предоставления участникам специальных экономических зон и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности, осуществляет управляющая компания специальной экономической зоны.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности или договорами об осуществлении непрофильной деятельности управляющая компания специальной экономической зоны обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта, в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, с которым заключен соответствующий договор, за исключением случаев, когда такой участник или лицо не выполнили обязательств по поэтапной реализации проекта.
Объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное возмездное землепользование (аренду), могут передаваться управляющей компании в имущественный наем (аренду), доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности, и (или) участникам специальной экономической зоны управляющей компанией могут передаваться в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во вторичное землепользование (субаренду).

3-1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің салынған объектісі мемлекетттік меншікке берілген жағдайда, арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес мемлекеттік әріптеске беру үшін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысына уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығарады. Осы бапқа сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығару арнайы экономикалық аймақ құрылатын, мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартын тоқтату үшін негіз болып табылады.
3-2. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес сервитуттар ескеріле отырып, шетелдік заңды тұлғаларды қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына меншікке берілуі мүмкін.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін осындай учаскелер осы Заңның 16-бабына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын аумақтағы жерлердің құрамынан шығарылуға жатады.
4. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жер учаскелері бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуге тиіс.
Инфрақұрылым объектілерін салуды немесе реконструкциялауды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалады.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың аумағы шегінде өздеріне берілген учаскелердің шекарасынан тыс жерде өздеріне қажетті инфрақұрылым объектілерін өз қаражаты есебінен салуды, осындай құрылыс учаскелерін қозғайтын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларымен немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен және арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен осындай құрылыс келісілген жағдайда жүзеге асыруға құқылы.
5. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын, басым және (немесе) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін олардың меншік иелері арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шартына сәйкес басқарушы компанияға уақытша пайдалануға (жалға) бере алады.
Басқарушы компания арнайы экономикалық аймақ құрылатын, басым және (немесе) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға уақытша кейінгі пайдалануға (қосалқы жалға) беруге құқылы.
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) және арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттары тиісінше арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдаланудың (жалдаудың) және арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарына сәйкес осындай арнайы экономикалық аймақ құрылатын мерзімнен аспайтын мерзімге жасалады.
Жер учаскесінің меншік иесі осы Заңның талаптарына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың аумағында арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте жер учаскесінің меншік иесімен арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.

3-1. Управляющая компания специальной экономической зоны отчуждает права временного возмездного землепользования участнику специальной экономической зоны для передачи государственному партнеру в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства, в случае передачи построенного объекта государственно-частного партнерства, в государственную собственность. Отчуждение права временного возмездного землепользования в соответствии с настоящей статьей является основанием для прекращения договора вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
3-2. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, могут предоставляться в собственность участникам специальной экономической зоны, за исключением иностранных юридических лиц, с учетом сервитутов в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
После истечения срока действия договора об осуществлении деятельности такие участки подлежат выведению из состава земель, находящихся на территории, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны, в соответствии со статьей 16 настоящего Закона.
4. Земельные участки, на которых создается специальная экономическая зона, должны быть обеспечены объектами инфраструктуры за счет бюджетных средств и (или) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников.
Порядок финансирования строительства или реконструкции объектов инфраструктуры за счет бюджетных средств определяется бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Участники специальной экономической зоны или лица, осуществляющие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, вправе осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых им объектов инфраструктуры за границами предоставленных им участков в пределах территории специальной экономической зоны при условии согласования такого строительства с участниками специальной экономической зоны или лицами, осуществляющими вспомогательные или непрофильные виды деятельности, участки которых затрагиваются таким строительством и управляющей компанией специальной экономической зоны.
5. Земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, могут передаваться их собственниками управляющей компании во временное пользование (аренду) в соответствии с договором временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Управляющая компания вправе передавать земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, во временное вторичное пользование (субаренду) участникам специальной экономической зоны или лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности, в соответствии с договором временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Договоры временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, заключаются на срок, не превышающий срока создания такой специальной экономической зоны, в соответствии с типовыми договорами временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, соответственно.
Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории специальной экономической зоны в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего вспомогательные или непрофильные виды деятельности, в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, с собственником земельного участка не заключается.

6. Осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жеке меншігіндегі жер учаскелеріне қолданылмайды.
7. Арнайы экономикалық аймақтардың аумағында мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде:
1) мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтердің уақтылы және сапалы ұсынылуын;
2) ұсынылатын мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсетілуін қамтамасыз ететін "бір терезе" қағидаты қолданылады.
8. "Бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуды арнайы экономикалық аймақтың аумағында "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
"Бір терезе" қағидаты бойынша өзге де көрсетілетін қызметтерді ұсынуды арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы жүзеге асыруы мүмкін.
9. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру үшін қажет объектілерді салуды және пайдалануға енгізуді жүзеге асыруға тиіс мерзімдерді көрсету:
1) қызметті жүзеге асыру туралы;
2) бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы;
3) басқарушы компания мен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арасында жасалатын, арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) және кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау);
4) жер учаскесінің меншік иесі мен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арасында жасалатын, арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) және уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттарындағы міндетті талап болып табылады.
Ескерту. 17-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
18-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтініштерді қарау рәсімі

6. Положения пунктов 2, 3 и 4 настоящей статьи не распространяются на земельные участки, находящиеся в частной собственности участников специальных экономических зон, созданных до введения в действие настоящего Закона.
7. На территории специальных экономических зон при предоставлении государственных и иных услуг применяется принцип "одного окна", обеспечивающий:
1) своевременное и качественное предоставление государственных и иных услуг;
2) оказание информационной помощи по предоставляемым государственным и иным услугам.
8. Предоставление государственных услуг по принципу "одного окна" осуществляется на территории специальной экономической зоны Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Предоставление иных услуг по принципу "одного окна" может осуществляться управляющей компанией специальной экономической зоны.
9. Указание сроков, в течение которых участники специальных экономических зон или лица, осуществляющие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, должны осуществить строительство и ввод в эксплуатацию объектов, необходимых для осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны, является обязательным условием в договорах:
1) об осуществлении деятельности;
2) об осуществлении непрофильной деятельности;
3) временного возмездного землепользования (аренды) и вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, заключаемых между управляющей компанией и участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности;
4) временного пользования (аренды) и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, заключаемых между собственником земельного участка и участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности.
Сноска. Статья 17 с изменениями, внесенными законами РК от 02.01.2021 № 399-VI (порядок введения в действие см. ст.2); от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 18. Процедура рассмотрения заявлений на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности

1. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның қызметі қызметті жүзеге асыру туралы шартқа немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады, оларды жасасу үшін өтініш беруші осы бапқа сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына тиісті өтінішті береді.
2. Мыналар:
1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;
3) арнаулы салық режимдерін қолданатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер;
4) 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған, аяқталмаған келісімшарттар бойынша инвестициялық салықтық преференцияларды қолданатын ұйымдар;
5) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны және инвестициялық стратегиялық жобаны іске асыратын (іске асырған) ұйымдар;
6) ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішті берушілерге жатпайды.
Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймаққа қатысты өтініш берушілерге шетелдік жеке және заңды тұлғалар жатпайды.
3. Егер осы баптың 4-тармағында өзгеше көзделмесе, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішке қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мынадай құжаттар:
1) уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) заңды тұлға жарғысының көшірмесі;
5) заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;
6) өтініш берушінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған, соңғы қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің көшірмесі қоса беріледі.
Егер өтініш беруші қызметті өтініш берілген күнге дейін 12 айдан аз жүзеге асырса, онда қаржылық есептілікті ұсыну ол болған кезде соңғы есепті күнге жүзеге асырылады;

1. Деятельность участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, осуществляется в соответствии с договором об осуществлении деятельности или договором об осуществлении непрофильной деятельности, для заключения которых заявитель подает соответствующее заявление в управляющую компанию специальной экономической зоны в соответствии с настоящей статьей.
2. К заявителям на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны не относятся:
1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) организации и индивидуальные предприниматели, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применяющие инвестиционные налоговые преференции, – по незавершенным контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года;
5) организации, реализующие (реализовавшие) инвестиционный приоритетный проект и инвестиционный стратегический проект в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса.
В отношении специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, к заявителям не относятся иностранные физические и юридические лица.
3. Если иное не предусмотрено пунктом 4 настоящей статьи, к заявлению на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, прилагаются следующие документы на бумажном и (или) электронном носителях:
1) анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
4) копия устава юридического лица;
5) копия решения высшего органа юридического лица об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
6) копия финансовой отчетности за последний финансовый год, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером).
В случае если заявитель осуществляет деятельность менее 12 месяцев до дня подачи заявления, то представление финансовой отчетности осуществляется на последнюю отчетную дату при ее наличии;

7) жобаның уәкілетті орган белгілеген талаптарға сай келетін техникалық-экономикалық негіздемесі қоса беріледі.
Ақпараттық-коммуникациялық және инновациялық технологиялар саласында арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға өтініш берілген кезде жобаның негіздемесі қоса беріледі;
8) қызмет көрсететін банктің өтініш берушінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмесі және кредиттік бюродан алынатын кредиттік есеп;
9) тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
10) осы баптың 16 және 17-тармақтарына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы;
11) егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы қоса беріледі.
Егер заңды тұлға құжаттарды беру кезінде Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда мемлекеттік кіріс органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеуде жоқ екендігі туралы анықтаманың көшірмесі ұсынылады.
Шетелдік заңды тұлғалар осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген заңдастырылған құжаттарды, сауда тiзiлiмiнен заңдастырылған үзiндi көшірмені немесе шетелдiк заңды тұлғаның шет мемлекеттiң заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын заңдастырылған басқа құжатты қазақ және орыс тiлдерiне нотариат куәландырған аудармасымен бірге ұсынады.
4. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ үшін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішке қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мынадай құжаттар:
1) дара кәсіпкер үшін:
уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған өтініш беруші жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
осы баптың 16-тармағына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы (бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар үшін);
егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы;

7) технико-экономическое обоснование проекта, отвечающее требованиям, установленным уполномоченным органом.
При подаче заявления на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны в отрасли информационно-коммуникационных и инновационных технологий прилагается обоснование проекта;
8) выписка обслуживающего банка о движении денег по банковским счетам заявителя и кредитный отчет из кредитного бюро;
9) справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
10) подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящей статьи;
11) эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений).
В случае если юридическое лицо на момент подачи документов не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах государственных доходов.
Иностранные юридические лица представляют легализованные документы, указанные в подпунктах 2), 4) и 5) части первой настоящего пункта, легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
4. Для специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, к заявлению на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, прилагаются следующие документы на бумажном и (или) электронном носителях:
1) для индивидуального предпринимателя:
анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
копия документа, удостоверяющего личность физического лица-заявителя, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя;
справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи (для лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности);
эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений);

2) заңды тұлға үшін:
уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жарғының көшірмесі;
өтініш беруші заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;
өтініш берушінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған соңғы қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің көшірмесі қоса беріледі. Егер өтініш беруші қызметті өтініш берілген күнге дейін 12 айдан аз жүзеге асырса, онда қаржылық есептілікті ұсыну ол болған кезде соңғы есепті күнге жүзеге асырылады;
тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
осы баптың 16-тармағына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы (бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар үшін);
егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы қоса беріледі.
5. Өтініш беруші өтініш берген кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы:
1) өтініш берілген күні оны өтініштерді тіркеу журналында тіркеуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға;
2) ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексеруге міндетті.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы өтінішті жобаларды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес қарайды.
7. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мәлімделген қызмет түрі, оның ішінде бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлері арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттарына, басым қызмет түрлеріне, өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттар осы баптың 3 немесе 4-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда өтініш берушіге қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
8. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мәлімделген қызмет түрі өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттар осы баптың 3 немесе 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өтініш берушіге бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
9. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасудан бас тарту туралы шешімді оны қабылдау негіздемесімен бірге өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша түрде жіберуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.

2) для юридического лица:
анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
копия устава;
копия решения высшего органа юридического лица-заявителя об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
копия финансовой отчетности за последний финансовый год, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером). В случае если заявитель осуществляет деятельность менее 12 месяцев до дня подачи заявления, то представление финансовой отчетности осуществляется на последнюю отчетную дату при ее наличии;
справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи (для лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности);
эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений).
5. При представлении заявителем заявления управляющая компания специальной экономической зоны обязана:
1) зарегистрировать заявление в журнале регистрации заявлений и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в день его подачи;
2) проверить полноту пакета представленных документов.
6. Управляющая компания специальной экономической зоны рассматривает заявления в соответствии с правилами и критериями отбора проектов.
7. Управляющая компания специальной экономической зоны отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении деятельности в случаях несоответствия заявленного вида деятельности, в том числе видов деятельности в рамках единого технологического процесса, целям создания специальной экономической зоны, приоритетным видам деятельности, критериям отбора проектов заявителей и (или) представленных документов требованиям, установленным пунктом 3 или 4 настоящей статьи.
8. Управляющая компания специальной экономической зоны отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении непрофильной деятельности в случае несоответствия заявленного вида деятельности критериям отбора проектов заявителей и (или) представленных документов требованиям, установленным пунктом 3 или 4 настоящей статьи.
9. Решение об отказе в заключении договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности с обоснованием его принятия управляющая компания специальной экономической зоны обязана направить в письменном виде заявителю и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявления.

10. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы осы баптың 7 және 8-тармақтарында көзделген талаптарды ескере отырып, өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа қол қояды.
11. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасалған кезден бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, бірыңғай үйлестіру орталығына қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесін жібереді және шарт жасасу туралы ақпаратты бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырады.
12. Бірыңғай үйлестіру орталығы тиісті шарттың көшірмесін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініш беруші туралы мәліметтерді арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізеді және тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлік береді немесе куәлік бермей бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізеді.
Арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығы осындай тұлғаларды және арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алғаны туралы хабардар етеді. Бірыңғай үйлестіру орталығы мемлекеттік кіріс органдарын да тұлғаны арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізу туралы хабардар етеді.
Аталған тұлғаларды арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізу туралы ақпарат бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырылады.
13. Тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлік алынғаннан кейін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен салықтық жеңілдіктерді алуға құқылы.
14. Мемлекеттік кіріс органдары бірыңғай үйлестіру орталығының хабарламасын алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын есепке алуды жүзеге асырады.

10. С учетом требований, предусмотренных пунктами 7 и 8 настоящей статьи, управляющая компания специальной экономической зоны в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявления подписывает договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности.
11. Управляющая компания специальной экономической зоны не позднее следующего рабочего дня с момента заключения договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности направляет в единый координационный центр копию договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности и размещает информацию о заключении договора на интернет-ресурсе единого координационного центра.
12. Единый координационный центр в течение пяти рабочих дней после получения копии соответствующего договора вносит сведения о заявителе в единый реестр участников специальных экономических зон и выдает свидетельство, удостоверяющее регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны, или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, без выдачи свидетельства.
В течение одного рабочего дня со дня внесения сведений в единый реестр участников специальных экономических зон или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, единый координационный центр уведомляет таких лиц и управляющую компанию специальной экономической зоны о получении статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности. Единый координационный центр также уведомляет органы государственных доходов о внесении лица в единый реестр участников специальных экономических зон.
Информация о внесении указанных лиц в единый реестр участников специальных экономических зон или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, размещается на интернет-ресурсе единого координационного центра.
13. После получения свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны, участник специальной экономической зоны вправе получать налоговые льготы при осуществлении приоритетных видов деятельности на территории специальной экономической зоны в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
14. Органы государственных доходов после получения уведомления единого координационного центра осуществляют учет участника специальной экономической зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

15. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы:
1) арнайы экономикалық аймақ таратылған кезде;
2) қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі өткен немесе ол мерзімінен бұрын бұзылған кезде;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай үйлестіру орталығын және мемлекеттік кіріс органдарын тиісті шарт қолданысының тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
16. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға өтініш берген кезде өтініш берушілер жоба құнының кемінде он пайызы мөлшерінде қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін мынадай тәсілдердің бірімен:
1) ақшамен;
2) банктік кепілдікпен;
3) өтініш беруші үшін осы тармақта көзделген тәсілдермен кепілгердің қаржылық қаражатының бар екенінің растамасы қоса берілген кепілгерлікпен;
4) мүлік кепілімен;
5) сақтандыру шартымен растауға тиіс.
Өтініш беруші қаржылық қамтамасыз ету тәсілдерінің кез келгенін, оның ішінде бірнеше тәсілді комбинациялау арқылы таңдауға құқылы.
Осы тармақтың ережелері шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына қолданылмайды.
17. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алған кезден бастап екі жыл ішінде жоба құнының қалған бөлігіне қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін растауға тиіс.
Жобасының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің он бес миллион еселенген мөлшерінен асатын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алған кезден бастап үш жыл ішінде қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін растауға тиіс.
Осы тармаққа сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну кезінде іске асырылмай қалған жоба құнының бір бөлігіне ұсынады.

15. Действие договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности прекращается:
1) при упразднении специальной экономической зоны;
2) при истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности;
3) в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности, или договором об осуществлении непрофильной деятельности.
Управляющая компания специальной экономической зоны уведомляет единый координационный центр и органы государственных доходов о прекращении действия договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности не позднее пяти рабочих дней со дня прекращения действия соответствующего договора.
16. На момент подачи заявления на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, заявители должны подтвердить наличие финансового обеспечения в размере не менее десяти процентов от стоимости проекта одним из следующих способов:
1) деньгами;
2) банковской гарантией;
3) поручительством с приложением подтверждения наличия финансовых средств поручителя способами, предусмотренными настоящим пунктом для заявителя;
4) залогом имущества;
5) договором страхования.
Заявитель вправе выбрать любой из способов финансового обеспечения, в том числе путем комбинирования нескольких способов.
Положения настоящего пункта не применяются к участникам специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
17. Участник специальной экономической зоны или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, должны подтвердить наличие финансового обеспечения на оставшуюся часть стоимости проекта в течение двух лет с момента получения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта.
Участник специальной экономической зоны или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, сумма проекта которого превышает пятнадцатимиллионнократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, должны подтвердить наличие финансового обеспечения в течение трех лет с момента получения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности.
Финансовое обеспечение в соответствии с настоящим пунктом представляется участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, на часть стоимости проекта, оставшуюся нереализованной на момент представления финансового обеспечения.

Ескерту. 18-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Қызмет түрін арнайы экономикалық аймақтар бөлінісінде басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу тәртібі
1. Арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысы немесе арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы уәкілетті органға қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Уәкілетті органның қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішті қарау қорытындылары бойынша тиісті шешім мен өтінішті уәкілетті орган қорытынды беру үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.
2. Қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішке жобаның паспорты, жобаның әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалауды талдау және республикалық және жергілікті бюджеттердің шартты шығасыларының есеп-қисаптары қоса беріледі.
3. Қызмет түрлерін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішті қарау тәртібі мен мерзімі арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу қағидаларына сәйкес қаралады.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы оң қорытынды берген жағдайда уәкілетті орган мәлімделген қызмет түрін арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізеді.
Басым қызмет түрлерінің тізбесі бірыңғай үйлестіру орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Ескерту. 19-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
20-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесінен айыру рәсімі
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға осы Заңның 18-бабының 16 және 17-тармақтарында көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда осындай қатысушымен немесе тұлғамен жасалған қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және қызметті жүзеге асыру туралы шартта немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген тәртіппен бұзылуға жатады.

Сноска. Статья 18 – в редакции Закона РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Порядок включения вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности в разрезе специальных экономических зон
1. Потенциальный участник специальной экономической зоны или управляющая компания специальной экономической зоны вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности.
По итогам рассмотрения уполномоченным органом заявления о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности соответствующее решение и заявление направляются уполномоченным органом в заинтересованные государственные органы для предоставления заключения.
2. К заявлению о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности прилагаются паспорт проекта, анализ оценки социально-экономического эффекта проекта и расчеты условных потерь республиканского и местного бюджетов.
3. Порядок и сроки рассмотрения заявления о включении видов деятельности в перечень приоритетных видов деятельности рассматриваются в соответствии с правилами ведения перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территории специальных экономических зон.
4. В случае предоставления государственными органами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, положительного заключения о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности, уполномоченный орган вносит заявленный вид деятельности в перечень приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территории специальных экономических зон.
Перечень приоритетных видов деятельности публикуется на официальном интернет-ресурсе единого координационного центра.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 20. Процедура лишения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности
1. В случае несоблюдения участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, требований, предусмотренных пунктами 16 и 17 статьи 18 настоящего Закона, договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности с таким участником или лицом подлежит расторжению в порядке, предусмотренном настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности или договором об осуществлении непрофильной деятельности.

2. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның жобаны іске асыруға әсер ететін шарттың талаптарын және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындамағаны анықталған кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы анықталған бұзушылықтарды жою үшін күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім белгіленетін тиісті акт жасайды және оны осындай қатысушыға немесе тұлғаға жібереді.
3. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға шарт бойынша міндеттемелерді елеулі бұзған мынадай жағдайларда:
1) қатысушы немесе тұлға шартта көзделген объектілерді жобалауды жүргізу, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүзеге асыру және пайдалануға беру мерзімдерін дәлелсіз себептермен қатарынан күнтізбелік алты айдан артық сақтамаса;
2) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен келісілмей қатысушының немесе тұлғаның қызметі күнтізбелік екі айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрса;
3) қатысушы немесе тұлға шарт талаптарын және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды осы баптың 2-тармағында көзделген актіде айқындалған мерзімде жоймаса, қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзады.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген негіздер бойынша шартты бұзу кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартын немесе жер учаскесін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартын бұзуға да алып келеді.
5. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт бұзылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бұл туралы мемлекеттік кіріс органын, бірыңғай үйлестіру орталығын, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органын хабардар етеді.
Ескерту. 20-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
21-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғаларға қойылатын талаптар
1. Қосалқы қызмет түрлері арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтың аумағында қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғамен жасасатын қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.

2. При выявлении неисполнения участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, условий договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан, влияющих на реализацию проекта, управляющей компанией специальной экономической зоны составляется соответствующий акт, в котором устанавливается срок для устранения выявленных нарушений не более шестидесяти календарных дней и направляется такому участнику или лицу.
3. Управляющая компания специальной экономической зоны в одностороннем порядке расторгает договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности в случаях следующих существенных нарушений обязательств по договору участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности:
1) несоблюдение участником или лицом сроков производства проектирования, осуществления строительно-монтажных работ и ввода в эксплуатацию объектов, предусмотренных договором, без уважительных причин более шести календарных месяцев подряд;
2) приостановление деятельности участника или лица более чем на два календарных месяца без согласования с управляющей компанией специальной экономической зоны;
3) неустранение участником или лицом нарушений условий договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан в сроки, определенные в акте, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи.
4. Расторжение договора по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, влечет также расторжение договора вторичного землепользования (субаренды) или договора временного вторичного пользования (субаренды) земельным участком.
5. В течение двух рабочих дней со дня расторжения договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности управляющая компания специальной экономической зоны уведомляет об этом орган государственных доходов, единый координационный центр, а также местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Статья 20 – в редакции Закона РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 21. Требования к лицам, претендующим на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны
1. Вспомогательные виды деятельности осуществляются в соответствии с договором об осуществлении деятельности, заключаемым управляющей компанией специальной экономической зоны с лицом, осуществляющим вспомогательные виды деятельности на территории специальной экономической зоны.

2. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар мынадай талаптарға сәйкес келуге:
1) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндіруші болып табылуға тиіс;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде тіркелуге тиіс.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келген кезде, қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге өтініш береді.
Өтінішке тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттардың тізбесіне сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі құжаттар қоса беріледі.
22-бап. Тұлғаларды қосалқы қызмет түрін жүзеге асыруға жіберу негізі мен рәсімі
1. Қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге арналған өтініш келіп түскен кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы:
1) ұсынылған құжаттардың тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді;
2) қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге арналған өтінішті өтініштерді тіркеу журналында тіркейді. Қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге арналған өтініштің берілген күні оның тіркелген күні болып табылады.
2. Ұсынылған құжаттар тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттардың тізбесіне сәйкес келген кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасады және бұл туралы әрекет ету аймағында арнайы экономикалық аймақ орналасқан мемлекеттік кіріс органын тұлғаның арнайы экономикалық аймақ аумағында қосалқы қызмет түрін жүзеге асыруға жіберілгені туралы хабардар етеді.
3. Арнайы экономикалық аймақ аумағында қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар мұндай құқықты алу үшін арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін орындауға шарт жасасуы да мүмкін.
4. Ұсынылған құжаттар тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттардың тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда, арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге арналған өтінішті осындай өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтарып береді. Қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде жіберуге арналған өтінішті қайтарып беру тұлғаны жол берілген кемшіліктер жойылғаннан кейін қайтадан өтінішпен жүгіну құқығынан айырмайды.

2. Лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны, должны соответствовать следующим требованиям:
1) являться казахстанским производителем товаров, работ, услуг;
2) должны быть зарегистрированы в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. При соответствии требованиям, указанным в пункте 2 настоящей статьи, лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности, подают в управляющую компанию специальной экономической зоны заявление на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности.
К заявлению прилагаются документы на бумажном и (или) электронном носителях согласно перечню документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности.
Статья 22. Основание и процедура допуска лиц к осуществлению вспомогательного вида деятельности
1. При поступлении заявления на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, управляющая компания специальной экономической зоны:
1) проверяет соответствие представленных документов перечню документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности;
2) регистрирует заявление на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, в журнале регистрации заявлений. Датой регистрации заявления на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, является день его подачи.
2. При соответствии представленных документов перечню документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности управляющая компания специальной экономической зоны в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления заключает договор об осуществлении деятельности и извещает об этом орган государственных доходов, в зоне действия которого находится специальная экономическая зона, о допуске лица к осуществлению вспомогательного вида деятельности на территории специальной экономической зоны.
3. Лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны, для получения такого права также могут заключить договор с участником специальной экономической зоны по согласованию с управляющей компанией специальной экономической зоны на выполнение отдельных видов работ и услуг.
4. В случае несоответствия представленных документов перечню документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности управляющая компания специальной экономической зоны возвращает заявление на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, в течение трех рабочих дней со дня регистрации такого заявления. Возвращение заявления на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, не лишает лицо права обратиться с повторным заявлением после устранения допущенных недостатков.

23-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Арнайы экономикалық аймақтың аумағын электр, жылу энергиясымен, газбен, сумен жабдықтауды жүзеге асыратын және коммуналдық қызметтер көрсететін өнім берушілер осындай көрсетілетін қызметтердің өзге тұтынушыларына ұқсас түрде осындай көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
24-бап. Арнайы экономикалық аймақты тарату
1. Арнайы экономикалық аймақ осы арнайы экономикалық аймақтың құрылу мерзімі өткен соң таратылады.
2. Өздеріне арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы жер учаскелерін кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығы тиесілі арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының Қазақстан Республикасының шекаралық аймағы мен шекаралық белдеуінде орналасқан жер учаскелерін беру үшін көзделген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен және негіздерде оларды сатып алу құқығы бар.
Бұл ретте осындай арнайы экономикалық аймақтың аумағы – республикалық маңызы бар индустриялық аймақ мәртебесіне, оның басқарушы компаниясы – индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мәртебесіне, ал осындай арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары мен қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар индустриялық аймақтың қатысушылары мәртебесіне ие болады.
Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын беру
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелген және арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым және (немесе) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыру құқығы осы баптың мақсаттары үшін арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы деп түсініледі.
2. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар заңды тұлға осындай құқығы бар заңды тұлғалармен біріккен кезде арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын қайта ресімдеу осы бапта айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар заңды тұлға басқа заңды тұлғалармен біріккен жағдайда, арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бірігу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға осы Заңның 18-бабының 3 немесе 4-тармағына сәйкес қайта ресімделуге жатады.

Статья 23. Предоставление коммунальных услуг на территории специальной экономической зоны
Поставщики, осуществляющие снабжение территории специальной экономической зоны электрической, тепловой энергией, газом, водой и оказывающие коммунальные услуги, обязаны обеспечить доступ к таким услугам, аналогичный для иных потребителей таких услуг.
Статья 24. Упразднение специальной экономической зоны
1. Специальная экономическая зона упраздняется по истечении срока, на который данная специальная экономическая зона была создана.
2. Участники специальной экономической зоны, которым принадлежит право вторичного землепользования (субаренды) земельными участками на территории специальной экономической зоны, имеют право их покупки в порядке и на основаниях, установленных Земельным кодексом Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных для предоставления земельных участков, расположенных в пограничной зоне и пограничной полосе Республики Казахстан.
При этом территория такой специальной экономической зоны приобретает статус индустриальной зоны республиканского значения, ее управляющая компания – статус управляющей компании индустриальной зоны, а участники такой специальной экономической зоны и лица, осуществлявшие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, – статус участников индустриальной зоны.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Передача права на участие в специальной экономической зоне
1. Для целей настоящей статьи под правом на участие в специальной экономической зоне понимается право юридического лица, зарегистрированного в качестве участника специальной экономической зоны и включенного в единый реестр участников специальных экономических зон, осуществлять на территории специальной экономической зоны приоритетные и (или) непрофильные виды деятельности.
2. При слиянии юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, с юридическими лицами, обладающими таким же правом, переоформление права на участие в специальной экономической зоне осуществляется в порядке, определенном настоящей статьей.
В случае слияния юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, с другими юридическими лицами право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо в соответствии с пунктом 3 или 4 статьи 18 настоящего Закона.

3. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар бір түрдегі заңды тұлғаны басқа түрдегі заңды тұлға етіп қайта құрған кезде, қайта құру нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны үшін арнайы экономикалық аймақта қандай да бір қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған жағдайларды қоспағанда, арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы жаңадан пайда болған заңды тұлғаға осы бапта белгіленген тәртіппен қайта ресімдеуге жатады.
4. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар заңды тұлға басқа заңды тұлғаға қосылған кезде, арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы қосылу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға осы Заңның 18-бабының 3 немесе 4-тармағына сәйкес қайта ресімдеуге жатады.
Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар заңды тұлға осындай құқығы бар заңды тұлғаға қосылған жағдайда, арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын қайта ресімдеу осы бапта белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бар заңды тұлғаның құрамынан бір немесе бірнеше заңды тұлғаны бөліп шығарған кезде, қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның келісуі болған жағдайда арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы жаңадан пайда болған заңды тұлғаларға осы Заңның 18-бабының 3 немесе 4-тармағына сәйкес қайта ресімдеуге жатады.
6. Арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығына ие заңды тұлға бөлінген кезде, қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның келісуі болған жағдайда арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаларға осы Заңның 18-бабының 3 немесе 4-тармағына сәйкес қайта ресімдеуге жатады.
7. Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде, 3-тармағында, 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын қайта ресімдеу жаңадан құрылған заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына қайта ұйымдастырылуды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беруі негізінде жүзеге асырылады.
Осы бапта көзделген өзге жағдайларда, арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын қайта ресімдеуге осы Заңда көзделген талаптар сақталған жағдайда жол беріледі.
Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3. При преобразовании юридического лица одного вида, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, в юридическое лицо другого вида право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на вновь возникшее юридическое лицо в порядке, установленном настоящей статьей, за исключением случаев, когда для организационно-правовой формы вновь возникшего в результате преобразования юридического лица занятие каким-либо из видов деятельности в специальной экономической зоне запрещено законами Республики Казахстан.
4. При присоединении юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, к другому юридическому лицу право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на вновь возникшее в результате присоединения юридическое лицо в соответствии с пунктом 3 или 4 статьи 18 настоящего Закона.
В случае присоединения юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, к юридическому лицу, обладающему таким же правом, переоформление права на участие в специальной экономической зоне осуществляется в порядке, установленном настоящей статьей.
5. При выделении из состава юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, одного или нескольких юридических лиц право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на вновь возникшие юридические лица в соответствии с пунктом 3 или 4 статьи 18 настоящего Закона при наличии согласия реорганизованного юридического лица.
6. При разделении юридического лица, обладающего правом на участие в специальной экономической зоне, право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на вновь возникшие в результате разделения юридические лица в соответствии с пунктом 3 или 4 статьи 18 настоящего Закона при наличии согласия реорганизованного юридического лица.
7. Переоформление права на участие в специальной экономической зоне в случаях, предусмотренных частью первой пункта 2, пунктом 3, частью второй пункта 4 настоящей статьи, осуществляется на основании подачи заявления вновь созданного юридического лица в управляющую компанию специальной экономической зоны с приложением документов, подтверждающих реорганизацию.
Переоформление права на участие в специальной экономической зоне в иных случаях, предусмотренных настоящей статьей, допускается при условии соблюдения требований, предусмотренных настоящим Законом.
Сноска. Статья 25 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰРЫЛУЫ ЖӘНЕ ЖҰМЫС ІСТЕУІ
26-бап. Индустриялық аймақтардың түрлері
Индустриялық аймақтар мемлекеттік және жекешелік болып бөлінеді.
Мемлекеттік индустриялық аймақтар мынадай түрлерге бөлінеді:
1) республикалық маңызы бар индустриялық аймақ;
2) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ;
3) шағын индустриялық аймақ.
27-бап. Индустриялық аймақты құру туралы жалпы ережелер
1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше белгіленбесе, егер жергілікті бюджеттен толық не ішінара қаржыландырылуын жүзеге асыру болжанған жағдайда, индустриялық аймақ өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ деп танылады.
2. Мыналар:
1) егер республикалық бюджеттен толық не ішінара қаржыландырылуын жүзеге асыру болжанған жағдайда, индустриялық аймақ;
2) осы Заңның 24-бабына сәйкес арнайы экономикалық аймақ таратылғаннан кейін мәртебе алған индустриялық аймақ республикалық маңызы бар индустриялық аймақ деп танылады.
3. Жергілікті атқарушы орган осы баптың 1 немесе 2-тармағында көзделген индустриялық аймақ құрылған кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
4. Жекеше индустриялық аймақты жеке тұлғалар не мемлекеттік емес заңды тұлғалар өз қаражаты, жекеше инвестициялар, қарыздар есебінен құрады.
Ерекше индустриялық аймақтың аумағында ішкі инженерлік инфрақұрылым объектілерін (инженерлік коммуникациялар) салуды (реконструкциялауды) қаржыландыруды ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі (меншік иелері) өз қаражаты, жекеше инвестициялар, қарыздар есебінен жүзеге асырады.
Жекеше индустриялық аймақтың шекарасына дейінгі инфрақұрылым объектілерін салуды (реконструкциялауды) қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері – жеке тұлғалар немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар индустриялық аймақ құрылған кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
5. Шағын индустриялық аймақ шағын индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларына сәйкес құрылады және жұмыс істейді.
Бұл ретте шағын индустриялық аймақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін, пайдалануға енгізілген өндірістік және өзге де ғимараттардың (үй-жайлардың) аумағында орналасуға тиіс.
6. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтарды құру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жекеше инвестициялар тартылуы мүмкін.

Глава 4. СОЗДАНИЕ И ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН
Статья 26. Виды индустриальных зон
Индустриальные зоны подразделяются на государственные и частные.
Государственные индустриальные зоны подразделяются на следующие виды:
1) индустриальная зона республиканского значения;
2) индустриальная зона регионального значения;
3) малая индустриальная зона.
Статья 27. Общие положения о создании индустриальной зоны
1. Если иное не установлено пунктом 2 настоящей статьи, индустриальной зоной регионального значения признается индустриальная зона в случае, если предполагается осуществление ее финансирования полностью либо частично из местного бюджета.
2. Индустриальной зоной республиканского значения признается:
1) индустриальная зона в случае, если предполагается осуществление ее финансирования полностью либо частично из республиканского бюджета;
2) индустриальная зона, которая приобрела статус после упразднения специальной экономической зоны в соответствии со статьей 24 настоящего Закона.
3. Местный исполнительный орган в течение двадцати рабочих дней с момента создания индустриальной зоны, предусмотренной пунктом 1 или 2 настоящей статьи, информирует единый координационный центр об этом.
4. Частная индустриальная зона создается физическими либо негосударственными юридическими лицами за счет собственных средств, частных инвестиций, займов.
Финансирование строительства (реконструкции) объектов внутренней инженерной инфраструктуры (инженерных коммуникаций) на территории особой индустриальной зоны осуществляется собственником (собственниками) земельного участка особой индустриальной зоны за счет собственных средств, частных инвестиций, займов.
Финансирование строительства (реконструкции) объектов инфраструктуры до границы частной индустриальной зоны осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
При этом физические или негосударственные юридические лица – собственники частных индустриальных зон в течение двадцати рабочих дней с момента создания индустриальной зоны информируют единый координационный центр об этом.
5. Малая индустриальная зона создается и функционирует в соответствии с правилами создания и функционирования малых индустриальных зон.
При этом малая индустриальная зона должна быть расположена на территории введенных в эксплуатацию производственных и иных зданий (помещений), которые передаются субъектам малого и среднего предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Для создания индустриальных зон республиканского и регионального значения могут привлекаться частные инвестиции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Индустриялық аймақтың аумағындағы оның мәртебесін пайдалануға байланысты барлық мәміле индустриялық аймақтардың бірыңғай тізіліміне индустриялық аймақ енгізілгеннен кейін жарамды болып табылады.
8. Қатысушыларды индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыруға жіберу индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мен индустриялық аймақтың қатысушылары арасында жасалатын қызметті жүзеге асыру туралы шарттар негізінде жүргізіледі.
Мұндай шарттар қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарт негізінде жасалады. Индустриялық аймақтардың барлық қатысушысына, олардың түріне қарамастан, жасалған шарттардың талаптарына сәйкес олардың тұрақтылығына кепілдік беріледі.
Қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттың нысанында индустриялық аймақтардың барлық түрі үшін міндетті және өзгермейтін талаптар мен тараптардың келісуі бойынша өзгертілуі мүмкін талаптар көзделеді.
Ескерту. 27-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
28-бап. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты тұжырымдамасын қоса бере отырып облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы уәкілетті органға енгізеді.
2. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсыныс енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамасына қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексереді. Тұжырымдаманы тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органды тұжырымдаманың сарапшылық кеңестің қарауына шығарылғаны туралы хабардар етеді не тұжырымдаманың көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты уәжді бас тарту жібереді.
Сарапшылық кеңес республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсыныс енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қорытынды дайындайды.
3. Сарапшылық кеңес оң қорытынды берген жағдайда, уәкілетті орган осындай қорытынды шығарылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құруға жазбаша келісім береді.
Мұндай келісім облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығаруы үшін негіз болып табылады.
4. Сарапшылық кеңес теріс қорытынды шығарған жағдайда, уәкілетті орган республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамайды.
Сарапшылық кеңес:

7. Все сделки на территории индустриальной зоны, связанные с использованием ее статуса, являются действительными после включения индустриальной зоны в единый реестр индустриальных зон.
8. Допуск участников к осуществлению деятельности на территории индустриальной зоны производится на основании договоров об осуществлении деятельности, заключаемых между управляющей компанией индустриальной зоны и участниками индустриальной зоны.
Такие договоры составляются на основании типового договора об осуществлении деятельности. Всем участникам индустриальных зон, независимо от их вида, гарантируется стабильность заключенных договоров в соответствии с их условиями.
Типовая форма договора об осуществлении деятельности предусматривает обязательные и неизменные условия для всех видов индустриальных зон и условия, которые могут быть изменены по соглашению сторон.
Сноска. Статья 27 с изменением, внесенным Законом РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28. Порядок создания индустриальной зоны республиканского значения
1. Предложение о создании индустриальной зоны республиканского значения с приложением концепции вносится местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в уполномоченный орган.
2. В течение пяти рабочих дней со дня внесения предложения о создании индустриальной зоны республиканского значения уполномоченный орган проверяет концепцию создания индустриальной зоны республиканского значения на соответствие требованиям к концепциям создания специальной экономической и индустриальной зон. По результатам проверки концепции уполномоченный орган в течение трех рабочих дней уведомляет местный исполнительный орган о вынесении концепции на рассмотрение экспертного совета либо направляет мотивированный отказ в связи с несоответствием концепции указанным требованиям.
Экспертный совет подготавливает заключение в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня внесения предложения о создании индустриальной зоны республиканского значения.
3. В случае дачи экспертным советом положительного заключения уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней после вынесения такого заключения дает письменное согласие на создание индустриальной зоны республиканского значения.
Такое согласие является основанием для вынесения решения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы о создании индустриальной зоны республиканского значения.
4. В случае вынесения экспертным советом отрицательного заключения уполномоченный орган отклоняет предложение о создании индустриальной зоны республиканского значения.
Экспертный совет выносит отрицательное заключение в случаях:

1) республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру экономикалық тұрғыдан орынсыз болған;
2) республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
3) ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
4) адамдардың өмірі мен денсаулығын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген және елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған жағдайларда, теріс қорытынды шығарады.
Уәкілетті орган осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша уәжді бас тартуды сарапшылық кеңес қорытынды шығарған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жазбаша нысанда жібереді.
Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысқа бас тарту алу мұндай ұсыныспен кейіннен жүгінуге кедергі болып табылмайды.
5. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығарылғаннан кейін республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың болжамды құрылу орны бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құрады немесе айқындайды, оған Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен осындай индустриялық аймақты орналастыру үшін жер учаскесі беріледі.
6. Тиісті жергілікті атқарушы орган республикалық маңызы бар индустриялық аймақты орналастыруға жер учаскесі берілген кезден бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
7. Осы баптың талаптары осы Заңның 24-бабында көзделген тәртіппен республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру жағдайларына қолданылмайды.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
Тиісті жергілікті атқарушы орган шешім қабылдаумен қатар өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын әзірлеп, оны жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырады.
2. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тұжырымдамасында:

1) экономической нецелесообразности создания индустриальной зоны республиканского значения;
2) несоответствия предложения о создании индустриальной зоны республиканского значения приоритетам государственной экономической политики;
3) несоответствия предложения требованиям в области охраны окружающей среды;
4) необходимости защиты жизни и здоровья людей, особо охраняемых природных территорий, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия и обеспечения национальной безопасности страны.
Мотивированный отказ по основаниям, предусмотренным частью второй настоящего пункта, направляется уполномоченным органом в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в письменной форме в течение трех рабочих дней со дня вынесения заключения экспертным советом.
Получение отказа на предложение о создании индустриальной зоны республиканского значения не является препятствием для последующего обращения с таким же предложением.
5. После вынесения решения о создании индустриальной зоны республиканского значения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по месту предполагаемого создания индустриальной зоны республиканского значения создается или определяется управляющая компания индустриальной зоны республиканского значения с предоставлением ей земельного участка под размещение такой индустриальной зоны в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан.
6. Соответствующий местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней с момента предоставления земельного участка под размещение индустриальной зоны республиканского значения информирует об этом единый координационный центр.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на случаи создания индустриальной зоны республиканского значения в порядке, предусмотренном статьей 24 настоящего Закона.
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Порядок создания индустриальной зоны регионального значения
1. Решение о создании индустриальной зоны регионального значения принимается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Параллельно с принятием решения соответствующим местным исполнительным органом разрабатывается концепция создания индустриальной зоны регионального значения с размещением ее на интернет-ресурсе местного исполнительного органа.
2. Концепция создания индустриальной зоны регионального значения должна содержать:

1) индустриялық аймақты құру мақсаттары;
2) индустриялық аймақтың жобаларын іріктеу өлшемшарттарының тізбесі;
3) қоршаған ортаға әсер етуді бағалау;
4) болжамды қаржылық-экономикалық және әлеуметтік салдарлар;
5) индустриялық аймақтың орналасу схемасы;
6) тұжырымдамада көзделген іс-шаралардың мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі туралы деректер;
7) әрбір құрамдас бөлінісінде іс-шараларды іске асыруға арналған қаржыландыру көлемінің есеп-қисаптары мен тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндіктері;
7-1) дайын өндірістік үй-жайлардың құрылысы туралы ақпарат;
8) индустриялық аймақ пен оның инфрақұрылымын дамыту жоспарының жобасы қамтылуға тиіс.
3. Жергілікті атқарушы органның өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешімінің жобасы қарау үшін міндетті түрде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің Қоғамдық кеңесіне жіберіледі.
4. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығарылғаннан кейін өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың болжамды құрылу орны бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құрады немесе айқындайды және Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер учаскесін ресімдейді.
5. Тиісті жергілікті атқарушы орган өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты орналастыруға жер учаскесі берілген кезден бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
Ескерту. 29-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
30-бап. Жекеше индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Жекеше индустриялық аймақтарды:
1) жекеше индустриялық аймақ мәртебесі берілетін жер учаскелерінің;
2) осы жер учаскелерінде кәсіпкерлік қызметті олардың аумағында жүзеге асыру үшін қажетті инфрақұрылым объектілерінің меншік иелері болып табылатын жеке тұлғалар немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар құрады.
2. Жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері:
1) индустриялық аймақты құру мақсаттары;
2) қоршаған ортаға әсер етуді бағалау;
3) индустриялық аймақтың болжамды орналасу схемасы қамтылатын жекеше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын міндетті түрде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келіседі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптардан басқа, ерекше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы:
ерекше индустриялық аймаққа инвестициялар тарту жоспарын, оның ішінде жобаларды іске асыру кезеңдері мен мерзімдерін;
сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттары негізінде индустриялық аймақтарды құру және дамыту тәжірибесі бар мемлекеттік емес заңды тұлға тартылған жағдайда әлеуетті басқарушы компаниямен ниеттер хаттамасын;
ерекше индустриялық аймақтың тиісті өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысуын қамтиды.

1) цели создания индустриальной зоны;
2) перечень критериев отбора проектов индустриальной зоны;
3) оценку воздействия на окружающую среду;
4) предполагаемые финансово-экономические и социальные последствия;
5) схему расположения индустриальной зоны;
6) данные о соответствии мероприятий, предусмотренных в концепции, документам системы государственного планирования;
7) расчеты объема финансирования на реализацию мероприятий в разрезе каждого компонента и возможности достижения прямого и конечного результатов;
7-1) информацию о строительстве готовых производственных помещений;
8) проект плана развития индустриальной зоны и ее инфраструктуры.
3. Проект решения местного исполнительного органа о создании индустриальной зоны регионального значения в обязательном порядке направляется для рассмотрения в Общественный совет соответствующей административно-территориальной единицы.
4. После вынесения решения о создании индустриальной зоны регионального значения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по месту предполагаемого создания индустриальной зоны регионального значения создается или определяется управляющая компания индустриальной зоны и оформляется земельный участок в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан.
5. Соответствующий местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней с момента предоставления земельного участка под размещение индустриальной зоны регионального значения информирует об этом единый координационный центр.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 30. Порядок создания частной индустриальной зоны
1. Частные индустриальные зоны создаются физическими или негосударственными юридическими лицами, являющимися собственниками:
1) земельных участков, которым присваивается статус частной индустриальной зоны;
2) объектов инфраструктуры на данных земельных участках, необходимых для осуществления предпринимательской деятельности на их территории.
2. Собственники частных индустриальных зон в обязательном порядке согласовывают с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы концепцию создания частной индустриальной зоны, включающую:
1) цели создания индустриальной зоны;
2) оценку воздействия на окружающую среду;
3) схему предполагаемого расположения индустриальной зоны.
Концепция создания особой индустриальной зоны, помимо требований, предусмотренных частью первой настоящего пункта, включает:
план привлечения инвестиций в особую индустриальную зону, в том числе этапы и сроки реализации проектов;
протокол намерений с потенциальной управляющей компанией в случае привлечения негосударственного юридического лица, имеющего опыт создания и развития индустриальных зон на основе международных стандартов системы менеджмента качества;
участие особой индустриальной зоны в социально-экономическом развитии соответствующего региона.

3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жекеше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы келіп түскен кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тұжырымдаманы тиісті елді мекеннің бас құрылыс салу жоспарына және Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
4. Жекеше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісілгеннен кейін жекеше индустриялық аймақтың меншік иесі индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын жүзеге асыруы үшін жауапкершілігі шектеулі серіктестік немесе акционерлік қоғам нысанындағы заңды тұлғаны тіркеуге немесе айқындауға тиіс.
5. Жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы тіркелген кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
6. Жекеше индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары осы Заңның 27-бабының 8-тармағына сәйкес индустриялық аймақтардың қатысушыларымен қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасуға тиіс.
Ескерту. 30-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-бап. Индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту тәртібі
1. Индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты:
1) республикалық маңызы бар индустриялық аймақтар бойынша –облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы уәкілетті органға;
2) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар бойынша – индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертуге мүдделі жеке немесе заңды тұлғалар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына енгізеді.
Жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар ресімделгеннен кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бірыңғай үйлестіру орталығын жүргізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.
2. Жекеше индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес оның меншік иесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады. Жерге құқық белгілейтін құжаттар ресімделгеннен кейін жекеше индустриялық аймақтың меншік иесі бірыңғай үйлестіру орталығын жүргізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.

3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение десяти календарных дней с момента поступления концепции создания частной индустриальной зоны рассматривает данную концепцию на предмет соответствия генеральному плану застройки соответствующего населенного пункта и требованиям экологического законодательства Республики Казахстан.
4. После согласования концепции создания частной индустриальной зоны с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы собственник частной индустриальной зоны должен зарегистрировать или определить юридическое лицо в форме товарищества с ограниченной ответственностью или акционерного общества для осуществления им функций управляющей компании индустриальной зоны.
5. Собственники частных индустриальных зон в течение двадцати рабочих дней с момента регистрации управляющей компании частной индустриальной зоны информируют единый координационный центр об этом.
6. Управляющие компании частных индустриальных зон должны заключать договоры об осуществлении деятельности с участниками индустриальных зон в соответствии с пунктом 8 статьи 27 настоящего Закона.
Сноска. Статья 30 с изменением, внесенным Законом РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Порядок изменения границ и (или) площади территории индустриальных зон
1. Предложение об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон вносится:
1) по индустриальным зонам республиканского значения – в уполномоченный орган местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы;
2) по индустриальным зонам регионального значения – в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы физическими или юридическими лицами, заинтересованными в изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны.
После оформления правоустанавливающих документов на земельный участок местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы уведомляет единый координационный центр о произведенных изменениях.
2. Изменение границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны осуществляется по решению ее собственника в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан. После оформления правоустанавливающих документов на землю собственник частной индустриальной зоны уведомляет единый координационный центр о произведенных изменениях.

3. Индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысқа:
1) ұсынылатын өзгерістердің негіздемелер мен қаржылық-экономикалық есеп-қисаптарды қамтитын тұжырымдамасы;
2) қоршаған ортаға әсер етуді бағалау қоса беріледі.
4. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертудің орындылығы туралы мәселе мұндай ұсыныс енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қаралады. Осы мерзім өткен соң мұндай ұсыныстың бастамашысына индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қарау нәтижелері туралы қорытынды жіберіледі.
5. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертуді мақұлдаған жағдайда, жер учаскесін ресімдеу осындай индустриялық аймақтың тұрған жері бойынша Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жекеше индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы шешімді оның меншік иесі қабылдайды.
32-бап. Индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныстарды қабылдамау үшін негіздер
1. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс:
1) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
2) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
3) адамдардың өмірі мен денсаулығын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған;
4) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс негізсіз болған жағдайларда қабылданбауы мүмкін.
2. Жергілікті атқарушы орган жекеше индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту кезінде жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеуден:
1) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
2) адамдардың өмірі мен денсаулығын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған;

3. К предложению об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон прилагаются:
1) концепция предлагаемых изменений, включающая обоснования и финансово-экономические расчеты;
2) оценка воздействия на окружающую среду.
4. Вопрос о целесообразности изменения границ и (или) площади территории индустриальных зон республиканского или регионального значения рассматривается в течение двадцати рабочих дней со дня внесения такого предложения. По истечении данного срока инициатору такого предложения направляется заключение об итогах рассмотрения предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон.
5. В случае одобрения изменения границ и (или) площади территории индустриальной зоны республиканского или регионального значения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы осуществляется оформление земельного участка в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан по месту нахождения такой индустриальной зоны.
6. Решение об изменении границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны принимается ее собственником.
Статья 32. Основания для отклонения предложений об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон
1. Предложение об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны республиканского или регионального значения может быть отклонено в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны приоритетам государственной экономической политики;
2) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
3) необходимости защиты жизни и здоровья людей, особо охраняемых природных территорий, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;
4) необоснованности предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны.
2. Местным исполнительным органом может быть отказано в оформлении правоустанавливающих документов на земельный участок при изменении границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
2) необходимости защиты жизни и здоровья людей, особо охраняемых природных территорий, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;

3) жекеше индустриялық аймақ мәртебесін қолдану жоспарланатын жер учаскелеріне өтініш бастамашысының меншік құқықтарының болуын растайтын құқық белгілейтін құжаттар болмаған;
4) жекеше индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерткен кезде аумағында жекеше индустриялық аймақ аумағының бір бөлігін орналастыру жоспарланатын жер учаскесі меншік иесінің (жер пайдаланушының) келісімі болмаған жағдайларда бас тартуы мүмкін.
3. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қабылдамау индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныспен кейіннен жүгінуге кедергі болып табылмайды.
33-бап. Индустриялық аймақтардың жұмыс істеу шарттары
1. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар мемлекеттік меншіктегі және Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерінде кемінде жиырма жыл мерзімге құрылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген индустриялық аймақтың жұмыс істеу мерзімі жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша ұзартылуы мүмкін.
3. Индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына индустриялық аймақтың құрылу мерзіміне уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) беріледі.
Басқарушы компания республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушыларына осы Заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың негізінде жер учаскелерін береді.
Бұл ретте жер учаскелерін индустриялық аймақтың қатысушыларына беру үшін оларды бөлуді индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы жүзеге асырады. Мұндай бөлу кезінде таңдау тәсіліне жол берілмейді.
Жекеше индустриялық аймақты орналастыру үшін пайдаланылатын жер учаскесіне уақытша пайдалану (жалдау) құқығы жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына жер учаскесінің меншік иесі айқындайтын мерзімге беріледі.
Жер учаскелері жекеше индустриялық аймақтың қатысушыларына олар мен индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын, индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартында айқындалған мерзімге беріледі.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес басқарушы компания жер учаскесінің индустриялық аймақтың қатысушысының жобасын іске асыру үшін көзделген бөлігін осы жобада айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бұл ретте өзімен көрсетілген шарт жасалған индустриялық аймақтың қатысушысы жобаны кезең-кезеңмен іске асыру жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайларды қоспағанда, басқарушы компания осылайша резервке қойылған жер учаскелерін мұндай қатысушының келісуінсіз өзге тұлғаларға бере алмайды немесе өзгеше түрде иеліктен шығара алмайды.

3) отсутствия правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие прав собственности инициатора заявления на земельные участки, на которые планируется распространить статус частной индустриальной зоны;
4) отсутствия согласия собственника (землепользователя) земельного участка, на территории которого планируется расположение части территории частной индустриальной зоны при изменении границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны.
3. Отклонение предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны.
Статья 33. Условия функционирования индустриальных зон
1. Индустриальные зоны республиканского и регионального значения создаются на срок не менее двадцати лет на земельных участках, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
2. Срок функционирования индустриальной зоны, указанный в пункте 1 настоящей статьи, может быть продлен по решению местного исполнительного органа.
3. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается индустриальная зона, предоставляются во временное возмездное землепользование (аренду) управляющей компании индустриальной зоны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан на срок создания индустриальной зоны.
Управляющая компания передает участникам индустриальной зоны республиканского или регионального значения земельные участки на основании договоров об осуществлении деятельности в соответствии с настоящим Законом.
При этом раздел земельных участков для предоставления их участникам индустриальной зоны осуществляет управляющая компания индустриальной зоны. Не допускается избирательный подход при таком разделе.
Право временного пользования (аренды) на земельный участок, используемый для размещения частной индустриальной зоны, предоставляется управляющей компании частной индустриальной зоны на срок, определяемый собственником земельного участка.
Земельные участки предоставляются участникам частной индустриальной зоны на срок, определенный в заключаемом между ними и управляющей компанией индустриальной зоны договоре временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается индустриальная зона.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности управляющая компания обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта участника индустриальной зоны в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника индустриальной зоны, с которым заключен указанный договор, за исключением случаев, когда такой участник не выполнил обязательств по поэтапной реализации проекта.

4. Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара түрде бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілері индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына мүліктік жалдауға (жалға), сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарғылық капиталды толықтыру есебіне берілуі мүмкін.
Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы уақытша пайдалануға берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара түрде бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілерін индустриялық аймақтың қатысушыларына сенімгерлік басқару немесе мүліктік жалдау (жалға беру) шарттарында көзделген талаптармен мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) бере алады.
5. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ құрылатын жер учаскелері бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуге тиіс.
Инфрақұрылым объектілерін салуды немесе реконструкциялауды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Индустриялық аймақтың қатысушылары өздеріне берілген жер учаскесінің аумағында өздеріне қажетті инфрақұрылым объектілерін салуды өз қаражаты есебінен жүзеге асыруға құқылы. Мұндай объектілерді салу индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен келісу бойынша жүзеге асырылады.
5-1. Жер учаскесінің меншік иесі мемлекеттік индустриялық аймақтың аумағында осы Заңның талаптарына сәйкес қызметін мемлекеттік индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте жер учаскесінің меншік иесімен мемлекеттік индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.
6. Жекеше индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін олардың меншік иелері басқарушы компанияға – индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде, ал басқарушы компания индустриялық аймақтың қатысушыларына индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттарының негізінде уақытша пайдалануға (жалға) немесе уақытша өтеусіз пайдалануға береді.
Жер учаскесінің меншік иесі осы Заңның талаптарына сәйкес жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы ретінде жекеше индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте жер учаскесінің меншік иесімен жекеше индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.
Сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттары негізінде индустриялық аймақтарды құру және дамыту тәжірибесі бар мемлекеттік емес заңды тұлға ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі болып табылатын жағдайда, мұндай меншік иесі өзін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ретінде айқындауға құқылы.
Ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобасында көзделген барлық объект пайдалануға берілгеннен кейін жер учаскелерін ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына сатуға құқылы.

4. Объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное возмездное землепользование (аренду), могут передаваться управляющей компании индустриальной зоны в имущественный наем (аренду), доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Участникам индустриальной зоны управляющей компанией индустриальной зоны могут передаваться в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное пользование на условиях, предусмотренных в договорах доверительного управления или имущественного найма (аренды).
5. Земельные участки, на которых создается индустриальная зона республиканского или регионального значения, должны быть обеспечены объектами инфраструктуры за счет бюджетных средств и (или) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников.
Порядок финансирования строительства или реконструкции объектов инфраструктуры за счет бюджетных средств осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Участники индустриальной зоны вправе осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых им объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного им. Строительство таких объектов осуществляется по согласованию с управляющей компанией индустриальной зоны.
5-1. Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории государственной индустриальной зоны в качестве участника государственной индустриальной зоны в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается государственная индустриальная зона, с собственником земельного участка не заключается.
6. Земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается частная индустриальная зона, передаются их собственниками управляющей компании во временное пользование (аренду) или безвозмездное временное пользование на основании договоров временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается индустриальная зона, а управляющей компанией участникам индустриальной зоны – на основании договоров временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается индустриальная зона.
Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории частной индустриальной зоны в качестве учредителя управляющей компании и (или) участника частной индустриальной зоны в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается частная индустриальная зона, с собственником земельного участка не заключается.
В случае, когда собственником земельного участка особой индустриальной зоны является негосударственное юридическое лицо, имеющее опыт создания и развития индустриальных зон на основе международных стандартов системы менеджмента качества, такой собственник вправе определить себя в качестве управляющей компании особой индустриальной зоны.
Собственник земельного участка особой индустриальной зоны вправе продать участникам особой индустриальной зоны земельные участки после ввода в эксплуатацию всех объектов, предусмотренных проектом участника особой индустриальной зоны.

7. Осы баптың 6-тармағының ережелері осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған жекеше индустриялық аймақтар қатысушыларының жеке меншігіндегі жер учаскелеріне қолданылмайды.
8. Индустриялық аймақтардың аумағында мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде:
1) мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтердің уақтылы және сапалы ұсынылуын;
2) ұсынылатын мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсетілуін қамтамасыз ететін "бір терезе" қағидаты қолданылады.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді "бір терезе" қағидаты бойынша ұсынуды республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың аумағында "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Өзге де көрсетілетін қызметтерді "бір терезе" қағидаты бойынша ұсынуды тиісті индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы жүзеге асыруы мүмкін.
10. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы: энергиямен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметі сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
Ескерту. 33-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
33-1-бап. Ерекше индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі
1. Осы Заңда белгіленгендерден басқа, ерекше индустриялық аймақтың жұмыс істеу шарттары:
1) ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі өзін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ретінде айқындауға құқылы;
2) ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ерекше индустриялық аймақтың бөлінетін жер учаскесінің меншік иесі болып табылуы мүмкін екенін көздейді.
Бұл ретте ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы өз қалауы бойынша ерекше индустриялық аймақтың жер учаскелерін сату, мүліктік жалдауға (жалға), сенімгерлік басқаруға беру арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарғылық капиталды толықтыру есебінен беруі мүмкін.
2. Сатылған жағдайда жер учаскесі ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына оның кепілін және үшінші тұлғаларға қосалқы жалға берілуін шектей отырып, құрылыс объектісі пайдалануға берілгенге дейінгі уақытқа және осы жер учаскесін құрылыс объектісі пайдалануға берілгеннен кейін сатып алудың айрықша құқығымен мүліктік жалдауға (жалға) беріледі.
Бұл ретте ерекше индустриялық аймақтың жер учаскелерін ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына сату қызметті жүзеге асыру туралы шарттың және жер учаскесін сатып алу-сату шартының талаптарына сәйкес сатылатын жер учаскесін артықшылықпен сатып алу құқығы сақталған жағдайда ғана жүзеге асырылады.

7. Положения пункта 6 настоящей статьи не распространяются на земельные участки, находящиеся в частной собственности участников частных индустриальных зон, созданных до введения в действие настоящего Закона.
8. На территории индустриальных зон при предоставлении государственных и иных услуг применяется принцип "одного окна", обеспечивающий:
1) своевременное и качественное предоставление государственных и иных услуг;
2) оказание информационной помощи по предоставляемым государственным и иным услугам.
9. Предоставление государственных услуг по принципу "одного окна" осуществляется на территории индустриальной зоны республиканского или регионального значения Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Предоставление иных услуг по принципу "одного окна" может осуществляться управляющей компанией соответствующей индустриальной зоны.
10. Управляющая компания особой индустриальной зоны вправе осуществлять следующие виды деятельности: энергоснабжение, водоснабжение и водоотведение, теплоснабжение, газоснабжение, предоставление телекоммуникационных услуг участникам особой индустриальной зоны.
Деятельность управляющей компании особой индустриальной зоны должна осуществляться в соответствии с международными стандартами системы менеджмента качества.
Сноска. Статья 33 с изменениями, внесенными законами РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33-1. Функционирование особых индустриальных зон
1. Условия функционирования особой индустриальной зоны, помимо установленных настоящим Законом, предусматривают, что:
1) собственник земельного участка особой индустриальной зоны вправе определить себя в качестве управляющей компании особой индустриальной зоны;
2) управляющая компания особой индустриальной зоны может являться собственником делимого земельного участка особой индустриальной зоны.
При этом управляющая компания особой индустриальной зоны может по своему усмотрению предоставлять земельные участки особой индустриальной зоны путем продажи, передачи в имущественный наем (аренду), доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В случае продажи земельный участок передается участникам особой индустриальной зоны в имущественный наем (аренду) на время до ввода объекта строительства в эксплуатацию с ограничением его залога и субаренды третьим лицам и с исключительным правом приобретения данного земельного участка после ввода объекта строительства в эксплуатацию.
При этом продажа земельных участков особой индустриальной зоны участникам особой индустриальной зоны осуществляется только при условии соблюдения права преимущественной покупки продаваемого земельного участка согласно условиям договора об осуществлении деятельности и договора купли-продажи земельного участка.

3. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ерекше индустриялық аймақтың қатысушысы ерекше индустриялық аймақтың аумағында жобаны іске асыру мерзімдерін бірнеше рет бұзған жағдайда, қызметті жүзеге асыру туралы шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған талаптарда және тәртіппен ерекше индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы шартын бұзуға құқылы.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес басқарушы компания жер учаскесінің ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобасын іске асыру үшін көзделген бір бөлігін осы жобада айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бұл ретте көрсетілген шарт жасалған ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобаны кезең-кезеңімен іске асыру жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамау жағдайларын қоспағанда, осындай қатысушының келісімінсіз басқарушы компания осылайша резервке қойылған жер учаскелерін өзге тұлғаларға бере алмайды немесе өзгеше түрде иеліктен шығара алмайды.
4. Ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақтың ішкі инженерлік инфрақұрылым объектілерін (инженерлік коммуникацияларды) қаржыландыруды, салуды, пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді дербес қамтамасыз етеді.
5. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басқарушы компания алған рұқсаттар мен лицензиялар негізінде өзге де функцияларды, оның ішінде энергиямен жабдықтауды, сумен жабдықтауды, су бұруды, газбен жабдықтауды, ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына байланыс қызметтерін ұсынуды жүзеге асырады.
6. Басқарушы компания ерекше индустриялық аймақтың аумағында қатысушылардың қызметіне мониторингті жүзеге асырады.
Ерекше индустриялық аймақтың қызметін жүзеге асыру және жұмыс істеу қағидалары мен тәртібін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы айқындайды және бекітеді және олар ерекше индустриялық аймақтың қатысушылары үшін міндетті болып табылады.
7. Осы Заңда айқындалған құжаттардың үлгілік нысандары ерекше индустриялық аймақтарға қолданылмайды.
8. Ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақтың аумағында кәсіби өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыруды дербес қамтамасыз етеді.
9. Ерекше индустриялық аймақтың аумағында мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салынады:
1) экологиялық талаптарға және еңбек қауіпсіздігі жағдайларына сай келмейтін өндіріс;
2) қару-жарақ пен оқ-дәрілер (патрондар) шығару, қару-жарақ пен оқ-дәрілер (патрондар) саудасы;

3. Управляющая компания особой индустриальной зоны вправе расторгнуть договор об осуществлении деятельности участника особой индустриальной зоны в случае неоднократного нарушения участником особой индустриальной зоны сроков реализации проекта на территории особой индустриальной зоны на условиях и в порядке, которые определены договором об осуществлении деятельности и гражданским законодательством Республики Казахстан.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности управляющая компания обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта участника особой индустриальной зоны, в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника особой индустриальной зоны, с которым заключен указанный договор, за исключением случаев, когда такой участник не выполнил надлежащим образом обязательства по поэтапной реализации проекта.
4. Собственник особой индустриальной зоны самостоятельно обеспечивает финансирование, строительство, эксплуатацию и обслуживание объектов внутренней инженерной инфраструктуры (инженерных коммуникаций) особой индустриальной зоны.
5. Управляющая компания особой индустриальной зоны осуществляет иные функции, в том числе энергоснабжение, водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, предоставление услуг связи участникам особой индустриальной зоны на основании разрешений и лицензий, полученных управляющей компанией в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Управляющая компания осуществляет мониторинг деятельности участников на территории особой индустриальной зоны.
Правила и порядок осуществления деятельности и функционирования особой индустриальной зоны определяются и утверждаются управляющей компанией особой индустриальной зоны и являются обязательными для участников особой индустриальной зоны.
7. Типовые формы документов, определенные настоящим Законом, не применяются к особым индустриальным зонам.
8. Собственник особой индустриальной зоны самостоятельно обеспечивает организацию деятельности профессиональной противопожарной службы на территории особой индустриальной зоны.
9. На территории особой индустриальной зоны запрещается осуществление следующих видов деятельности:
1) производство, не отвечающее экологическим требованиям и условиям безопасности труда;
2) производство оружия и боеприпасов (патронов), торговля оружием и боеприпасами (патронами);

3) ядролық материалдар мен иондандырушы сәулелену көздерін шығару, ядролық материалдар мен иондандырушы сәулелену көздері саудасы;
4) цемент, цемент клинкерін, көмірден, әктен және гипстен жасалған өнімдер өндіру;
5) барлық қалдық түрлерін қайта өңдеу, ыдырату, жағу, газдандыру, химиялық заттармен өңдеу, түпкілікті және (немесе) уақытша сақтау және (немесе) жер астына көму;
6) мұнай өңдеу зауыттарын, атом электр станцияларын, ядролық қондырғыларды, радиациялық көздерді, пайдаланылып болған ядролық отынды, радиоактивті заттар мен қалдықтарды, сондай-ақ өзге де радиоактивті қалдықтарды сақтауға, кәдеге жаратуға және қайта өңдеуге арналған пункттер мен қондырғыларды орналастыру.
10. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілерді жобалау және салу кезінде жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындайтын мердігерлер Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес өрт қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауға тиіс.
11. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілерді жобалау және салу кезінде жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындайтын мердігерлер Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауға тиіс. Экологиялық сараптама Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Ерекше индустриялық аймақтың аумағында біреуден артық басқарушы компанияның жұмыс істеуіне жол берілмейді.
Ескерту. Заң 33-1-баппен толықтырылды - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
34-бап. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру
1. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ қатысушысының қызметі қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады, оны жасасу үшін өтініш беруші республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар үшін жобаларды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес өтініш береді.
2. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы тиісті өңірлік үйлестіру кеңесінің индустриялық аймаққа әлеуетті қатысушыларды жіберу жөнінде оң шешімі болған жағдайда, осындай тұлғалармен қызметті жүзеге асыруға арналған шарттар жасасады.

3) производство ядерных материалов и источников ионизирующего излучения, торговля ядерными материалами и источниками ионизирующего излучения;
4) производство цемента, цементного клинкера, продукции из угля, извести и гипса;
5) переработка, разложение, сжигание, газификация, обработка химическими средствами, окончательное и (или) временное хранение и (или) захоронение под землей всех видов отходов;
6) размещение нефтеперерабатывающих заводов, атомных электростанций, ядерных установок, радиационных источников, пунктов и установок, предназначенных для хранения, утилизации и переработки отработанного ядерного топлива, радиоактивных веществ и отходов, а также иных радиоактивных отходов.
10. При проектировании и строительстве объектов на территории особых индустриальных зон подрядчиками, выполняющими проектные и строительно-монтажные работы, должны соблюдаться требования пожарной и промышленной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.
11. При проектировании и строительстве объектов на территории особых индустриальных зон подрядчиками, выполняющими проектные и строительно-монтажные работы, должны соблюдаться требования экологической безопасности в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан. Экологическая экспертиза осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
12. На территории особой индустриальной зоны не допускается функционирование более одной управляющей компании.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 33-1 в соответствии с Законом РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 34. Осуществление деятельности в качестве участника индустриальной зоны республиканского или регионального значения
1. Деятельность участника индустриальной зоны республиканского или регионального значения осуществляется в соответствии с договором об осуществлении деятельности, для заключения которого заявитель подает заявление в управляющую компанию индустриальной зоны республиканского или регионального значения в соответствии с правилами и критериями отбора проектов для специальных экономических и индустриальных зон.
2. Управляющая компания индустриальной зоны республиканского или регионального значения заключает договоры на осуществление деятельности с потенциальными участниками при условии положительного решения по допуску таких лиц в индустриальную зону соответствующим региональным координационным советом.

3. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы:
1) қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі өткен немесе ол мерзімінен бұрын бұзылған кезде;
2) осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
4. Индустриялық аймақтың қатысушысы қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған елеулі талаптарды бұзған жағдайда, республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шартты бұзады. Индустриялық аймақ қатысушысының міндеттемелерді орындамағаны анықталған кезде арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамағаны туралы актілер жасалады.
Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы индустриялық аймақтың қатысушысын қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамағаны және бұзушылықтарды күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде жою қажеттігі туралы хабардар етеді.
Индустриялық аймақтың қатысушысы көрсетілген бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдамаған жағдайда, индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы индустриялық аймақтың қатысушысын қызметті жүзеге асыру туралы шарттың және (немесе) жер учаскесін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартының бұзылатыны туралы кемінде он жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
5. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ қатысушысының Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен және негіздерде жер учаскесін меншігіне сатып алуға құқығы бар.
35-бап. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты тарату
1. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ осы индустриялық аймақтың құрылу мерзімі өткен соң таратылады.
Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың жұмыс істеу мерзімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының осындай индустриялық аймақ құру туралы тиісті шешімінде айқындалады.
2. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ таратылғаннан кейін осындай индустриялық аймақ қатысушыларының Қазақстан Республикасының шекаралық аймағы мен шекаралық белдеуінде орналасқан жер учаскелерін беру үшін көзделген шектеулер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен және негіздерде жер учаскелерін сатып алуға құқығы болады.
Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ таратылған кезде республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушысы жылжымайтын мүлік объектілерін және (немесе) онымен байланысты ғимараттарды (құрылысжайларды) салуды аяқтамаған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын үш жылдан аспайтын мерзімге береді.

3. Действие договора об осуществлении деятельности прекращается:
1) при истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности;
2) в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности.
4. Управляющая компания индустриальной зоны республиканского или регионального значения расторгает договор об осуществлении деятельности в случае нарушения участником индустриальной зоны существенных условий, определенных договором об осуществлении деятельности. При выявлении неисполнения участником индустриальной зоны обязательств составляются акты о неисполнении участником специальной экономической или индустриальной зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности.
Управляющая компания индустриальной зоны республиканского или регионального значения уведомляет участника индустриальной зоны о неисполнении обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности, и необходимости устранения нарушения в срок не более шестидесяти календарных дней.
В случае непринятия мер по устранению участником индустриальной зоны указанных нарушений управляющая компания индустриальной зоны не менее чем за десять рабочих дней уведомляет участника индустриальной зоны о расторжении договора об осуществлении деятельности и (или) договора временного вторичного пользования (субаренды) земельным участком.
5. Участник индустриальной зоны республиканского или регионального значения имеет право выкупить земельный участок в собственность в порядке и на основаниях, установленных Земельным кодексом Республики Казахстан.
Статья 35. Упразднение индустриальной зоны республиканского или регионального значения
1. Индустриальная зона республиканского или регионального значения упраздняется по истечении срока, на который данная индустриальная зона была создана.
Срок действия индустриальной зоны республиканского или регионального значения определяется соответствующим решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о создании такой индустриальной зоны.
2. После упразднения индустриальной зоны республиканского или регионального значения участники такой индустриальной зоны имеют право выкупа земельных участков в порядке и на основаниях, установленных Земельным кодексом Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных для предоставления земельных участков, расположенных в пограничной зоне и пограничной полосе Республики Казахстан.
В случае незавершения участником индустриальной зоны республиканского или регионального значения строительства объектов недвижимости и (или) связанных с ними зданий (сооружений) в момент упразднения индустриальной зоны республиканского или регионального значения местными исполнительными органами предоставляется право временного возмездного землепользования (аренды) на срок не более трех лет.

3. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ таратылған кезден бастап осындай индустриялық аймақтың қатысушыларымен жасалған қызметті жүзеге асыру туралы шарттар өз қолданысын тоқтатады.
Таратылатын индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес таратылуға жатады.
35-1-бап. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру
1. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру:
1) жергілікті атқарушы органның;
2) ерекше индустриялық аймақтың меншік иесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Жергілікті атқарушы орган ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру туралы шешімді:
1) адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, қоршаған ортаны қорғау, елдің ұлттық қауіпсіздігі мен қорғаныс қабілетін қамтамасыз ету жағдайларында;
2) ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасында айқындалған міндеттемелерді орындамаған жағдайларда қабылдайды.
3. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айырылған жекеше индустриялық аймақ осы Заңға сәйкес жалпы негіздерде қызметін жүзеге асыруды жалғастырады.
Ескерту. Заң 35-1-баппен толықтырылды - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-тарау. БІРЫҢҒАЙ ҮЙЛЕСТІРУ ОРТАЛЫҒЫ
36-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығы
1. Бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын заңды тұлға болып табылады.
2. Бірыңғай үйлестіру орталығының міндеттері арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды дамыту, ілгерілету және олардың инвестициялық тартымдылығын арттыру болып табылады.
3. Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды тиімді және тұрақты дамыту мақсаттарында бірыңғай үйлестіру орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қаржыландыру көздерін тартуға және пайдалануға құқылы.
4. Бірыңғай үйлестіру орталығы өз қызметінде уәкілетті органға есеп береді.
Бірыңғай үйлестіру орталығының басшылығын уәкілетті орган тағайындайды және босатады.
37-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығының құзыреті
Бірыңғай үйлестіру орталығының құзыретіне:
1) мемлекеттік органдармен, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қатысушыларымен (акционерлерімен), басқарушы компанияларымен, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларымен, бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен осындай қатысушылар мен тұлғаларды тіркеу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инфрақұрылымын дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасу;

3. С момента упразднения индустриальной зоны республиканского или регионального значения договоры об осуществлении деятельности, заключенные с участниками такой индустриальной зоны, прекращают свое действие.
Управляющая компания упраздняемой индустриальной зоны подлежит ликвидации в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 35-1. Лишение статуса особой индустриальной зоны
1. Лишение статуса особой индустриальной зоны осуществляется по решению:
1) местного исполнительного органа;
2) собственника особой индустриальной зоны.
2. Решение о лишении статуса особой индустриальной зоны принимается местным исполнительным органом в случаях:
1) защиты жизни и здоровья людей, охраны окружающей среды, обеспечения национальной безопасности и обороноспособности страны;
2) когда собственник особой индустриальной зоны не выполняет обязательства, определенные в концепции создания особой индустриальной зоны.
3. Лишенная статуса особой индустриальной зоны частная индустриальная зона продолжает осуществлять деятельность на общих основаниях в соответствии с настоящим Законом.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 35-1 в соответствии с Законом РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. ЕДИНЫЙ КООРДИНАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
Статья 36. Единый координационный центр
1. Единый координационный центр является юридическим лицом, осуществляющим координацию деятельности специальных экономических и индустриальных зон.
2. Задачами единого координационного центра являются развитие, продвижение и повышение инвестиционной привлекательности специальных экономических и индустриальных зон.
3. В целях эффективного и стабильного развития специальных экономических и индустриальных зон в Республике Казахстан единый координационный центр вправе привлекать и использовать источники финансирования, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
4. В своей деятельности единый координационный центр подотчетен уполномоченному органу.
Руководство единого координационного центра назначается и освобождается уполномоченным органом.
Статья 37. Компетенция единого координационного центра
К компетенции единого координационного центра относятся:
1) взаимодействие с государственными органами, участниками (акционерами) управляющих компаний, управляющими компаниями специальных экономических и индустриальных зон, участниками специальных экономических и индустриальных зон, лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, по вопросам регистрации таких участников и лиц и развития инфраструктуры специальных экономических и индустриальных зон;

2) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының мемлекетке тиесілі жарғылық капиталына қатысу үлестерін (акцияларын) сенімгерлік басқару;
4) арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу;
5) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізілімін жүргізу;
6) тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлікті беру;
7) индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімін жүргізу;
8) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумақтарында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
9) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инфрақұрылым объектілерінің жай-күйін мониторингтеу;
10) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының даму стратегиясында көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізуін мониторингтеу;
11) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды дамыту және ілгерілету бойынша қызметтер көрсету, оның ішінде:
басқару, ішкі бизнес-процестер моделі мен корпоративтік құжаттарды әзірлеу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына ендіру;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың даму стратегиясын, арнайы экономикалық аймақтар үшін жобаларды іріктеу өлшемшарттарын әзірлеу, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын қаржыландыруды жоспарлау, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды қаржыландыру жоспарларын әзірлеу (бюджетті жасау және шоғырландыру) бойынша ұсынымдарды (ұсыныстарды) тұжырымдау;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қызметкерлерін оқыту;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың маркетингтік стратегиясын әзірлеу бойынша нарыққа талдау жүргізу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына консультация беру;
нысаналы маркетинг жүргізу;
жобаларға талдау жүргізу;
отандық арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды халықаралық нарықта ілгерілетуді қамтамасыз ету;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың қызметін ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз ету;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға әлеуетті инвесторларды тартуға жәрдем көрсету;

2) внесение в уполномоченный орган предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах;
3) доверительное управление долями участия в уставном капитале (акциями) управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, принадлежащими государству;
4) ведение единого реестра участников специальных экономических зон;
5) ведение единого реестра лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
6) выдача свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны;
7) ведение единого реестра индустриальных зон;
8) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности на территориях специальных экономических и индустриальных зон;
9) мониторинг состояния объектов инфраструктуры специальных экономических и индустриальных зон;
10) мониторинг достижения управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны целевых индикаторов, заложенных в стратегии развития;
11) оказание услуг по развитию и продвижению специальных экономических и индустриальных зон, в том числе:
разработка и внедрение в управляющих компаниях специальных экономических и индустриальных зон модели управления, внутренних бизнес-процессов и корпоративных документов;
выработка рекомендаций (предложений) по разработке стратегии развития специальных экономических и индустриальных зон, критериев отбора проектов для специальных экономических зон, планированию финансирования управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, разработке планов финансирования (составление и консолидация бюджета) специальных экономических и индустриальных зон;
обучение сотрудников управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон;
проведение анализа рынка и консультация управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон по разработке маркетинговой стратегии специальных экономических и индустриальных зон;
проведение целевого маркетинга;
проведение анализа проектов;
обеспечение продвижения отечественных специальных экономических и индустриальных зон на международном рынке;
обеспечение информационного сопровождения деятельности потенциальных участников специальных экономических и индустриальных зон и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
оказание содействия в привлечении потенциальных инвесторов в специальные экономические и индустриальные зоны;

12) уәкілетті органның стратегиялық құжаттарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге жәрдем көрсету жатады.
Ескерту. 37-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ БАСҚАРУ
38-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын құру
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы қаулысы қолданысқа енгізілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы акционерлік қоғамның немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын құру және (немесе) құруға қатысу туралы шешім қабылдауға тиіс.
2. Арнайы экономикалық аймақ құрылған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы басқарушы компанияның құрылтайшылары бола алады.
Басқарушы компания Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, мемлекеттік емес заңды тұлғаның, оның ішінде басқа елдерде немесе Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық аймақтарды басқару тәжірибесі бар шетелдік заңды тұлғаның қатысуымен де құрылуы мүмкін.
Бұл ретте құрылған басқарушы компанияда басқарушы компания шығарған жарғылық капиталға қатысу үлестерінің (дауыс беретін акциялардың) жиырма алты пайызынан аспайтыны мемлекетке тиесілі болуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың төртінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Мемлекеттік емес заңды тұлғаға, оның ішінде шетелдік заңды тұлғаға акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталға қатысу үлестерін сату тәртібі "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 105-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Басқарушы компаниялардың мемлекетке тиесілі жарғылық капиталға қатысу үлестері (дауыс беретін акциялары) бірыңғай үйлестіру орталығына сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
3. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы болып осындай басқарушы компанияның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің (акцияларының) жиырма алты пайызынан аспайтыны мемлекетке тиесілі болуы шартымен мемлекеттік емес заңды тұлға, оның ішінде шетелдік заңды тұлға айқындалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған басқарушы компаниялардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін (акцияларын) мемлекетке беру тәртібі Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

12) оказание содействия в достижении целевых индикаторов стратегических документов уполномоченного органа.
Сноска. Статья 37 – в редакции Закона РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. УПРАВЛЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫМИ ЭКОНОМИЧЕСКИМИ ЗОНАМИ
Статья 38. Создание управляющей компании специальной экономической зоны
1. После введения в действие постановления Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы должно быть принято решение о создании и (или) участии в создании управляющей компании специальной экономической зоны в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Учредителями управляющей компании в случае создания специальной экономической зоны могут выступать:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
Управляющая компания также может быть создана с участием негосударственного юридического лица, в том числе иностранного юридического лица, имеющего опыт управления специальными экономическими зонами в других странах или Республике Казахстан, с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах.
При этом государству в созданной управляющей компании должно принадлежать не более двадцати шести процентов долей участия в уставном капитале (голосующих акций) управляющей компании.
Примечание ИЗПИ!
В часть 4 пункта 2 предусматривается изменение Законом РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Порядок продажи негосударственному юридическому лицу, в том числе иностранному юридическому лицу, государственного пакета акций акционерных обществ или долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью осуществляется в порядке, установленном статьей 105 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Доли участия в уставном капитале (голосующие акции) управляющих компаний, принадлежащие государству, могут передаваться в доверительное управление единому координационному центру.
3. Управляющей компанией специальной экономической зоны может быть определено негосударственное юридическое лицо, в том числе иностранное юридическое лицо, при условии, что государству должно принадлежать не более двадцати шести процентов долей участия в уставном капитале (акций) такой управляющей компании.
Порядок передачи государству долей участия в уставном капитале (акций) управляющих компаний, определенных Правительством Республики Казахстан, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.

4. Уәкілетті орган құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шартты жасасады.
5. Мұндай басқарушы компания функцияларды тиісінше орындау жөніндегі шарт шеңберінде өзіне жүктелген міндеттемелерді орындамаған жағдайда, уәкілетті орган шартты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес бұзуға құқылы.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы құрылтайшысының шешімі бойынша бірнеше арнайы экономикалық аймақта бір басқарушы компанияның жұмыс істеуіне жол беріледі.
7. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы индустриялық аймақты басқаруды бір мезгілде жүзеге асыра алады.
8. Басқарушы компанияның бірінші құрылтай жиналысы (құрылтай шартына қол қою, жалғыз құрылтайшының шешімін шығару) Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқарушы компанияны құруға мемлекеттің қатысуы туралы шешімі қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей өткізілуге (жүзеге асырылуға) тиіс.
9. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтың орналасқан жері бойынша "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
10. Акционерлер (қатысушылар) басқарушы компанияның директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған адамдар қатарынан, лауазымы бойынша директорлар кеңесінің басқарушы компанияны стратегиялық жоспарлау мәселелері жөніндегі комитетін басқаратын (байқаушы кеңестің төрағасы болып табылатын) тәуелсіз директорды (байқаушы кеңестің мүшесін), бірыңғай үйлестіру орталығы ұсынған адамдар қатарынан тәуелсіз директорды (байқаушы кеңестің мүшесін), сондай-ақ инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания ұсынған инвестициялық жобаларды іске асыру тәжірибесі бар адамдар қатарынан тәуелсіз директорды сайлайды.
11. Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен шарт жасасады, оның шеңберінде соңғысы өзіне арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау және шешуші көрсеткіштерге қол жеткізу жөнінде міндеттемелер қабылдайды.
12. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы құрылған немесе айқындалған күнінен бастап екі ай ішінде уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың жылдық нысаналы индикаторларды қамтитын, үш жылдық кезеңге арналған даму стратегиясын бекітеді.
Уәкілетті орган мен бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтың даму стратегиясын келіп түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган мен бірыңғай үйлестіру орталығы тарапынан ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда арнайы экономикалық аймақтың пысықталған даму стратегиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына келісу үшін қайта енгізілуге жатады.
Бұл стратегия арнайы экономикалық аймақтың даму динамикасы ескеріле отырып, әрбір үш жыл сайын қайта бекітілуге жатады.
Арнайы экономикалық аймақтың кейіннен тартылған басқарушы компаниялары өз қызметін арнайы экономикалық аймақтың бұрын бекітілген даму стратегиясына сәйкес жүзеге асырады.

4. Уполномоченный орган заключает с управляющей компанией специальной экономической зоны, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договор по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны.
5. В случае неисполнения такой управляющей компанией обязательств, возложенных на нее в рамках договора по надлежащему исполнению функций, уполномоченный орган вправе расторгнуть договор в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
6. По решению учредителя управляющей компании специальной экономической зоны допускается функционирование одной управляющей компании в нескольких специальных экономических зонах.
7. Управляющая компания специальной экономической зоны может одновременно осуществлять управление индустриальной зоной.
8. Первое учредительное собрание (подписание учредительного договора, вынесение решения единственного учредителя) управляющей компании должно быть проведено (осуществлено) не позднее тридцати календарных дней со дня принятия решения Правительства Республики Казахстан об участии государства в создании управляющей компании.
9. Управляющая компания специальной экономической зоны регистрируется по месту расположения специальной экономической зоны в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
10. В состав совета директоров (наблюдательного совета) управляющей компании акционеры (участники) избирают независимого директора (члена наблюдательного совета) из числа лиц, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, который по должности возглавляет комитет совета директоров по вопросам стратегического планирования (является председателем наблюдательного совета) управляющей компании, независимого директора (члена наблюдательного совета) из числа лиц, рекомендованных единым координационным центром, а также независимого директора из числа лиц, имеющих опыт реализации инвестиционных проектов, рекомендованных национальной компанией в области привлечения инвестиций.
11. Уполномоченный орган заключает с управляющей компанией специальной экономической зоны договор, в рамках которого последняя принимает на себя обязательства по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны и достижению ключевых показателей.
12. Управляющая компания специальной экономической зоны в течение двух месяцев со дня ее создания или определения утверждает по согласованию с уполномоченным органом стратегию развития специальной экономической зоны на трехлетний период, включающую ежегодные целевые индикаторы.
Уполномоченный орган и единый координационный центр рассматривают стратегию развития специальной экономической зоны в течение двадцати рабочих дней со дня ее поступления.
В случае наличия замечаний и предложений со стороны уполномоченного органа и единого координационного центра доработанная стратегия развития специальной экономической зоны подлежит повторному внесению в уполномоченный орган и единый координационный центр для согласования в течение пяти рабочих дней.
Данная стратегия подлежит переутверждению каждые три года с учетом динамики развития специальной экономической зоны.
Управляющие компании специальной экономической зоны, привлеченные в последующем, осуществляют свою деятельность в соответствии с утвержденной ранее стратегией развития специальной экономической зоны.

Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
39-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функциялары
Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларына:
1) арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
2) арнайы экономикалық аймақтың басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын қатысушыларына және қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға), кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға), уақытша пайдалануға (жалға) немесе уақытша кейінгі пайдалануға (қосалқы жалға) беру және инфрақұрылым объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беру;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің салынған объектісі мемлекеттік меншікке берілген жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының пайдасына уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығару;
4) қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу және бұзу;
5) уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына арнайы экономикалық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жыл сайынғы есептері негізінде ұсыну;
6) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушыларын және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларды тарту;
7) инфрақұрылым объектілерін салу және арнайы экономикалық аймақтардың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
8) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру;
9) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының "бір терезе" қағидаты бойынша жұмыс істеуі үшін қабылдау орындарын ұйымдастыру;
10) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
11) арнайы экономикалық аймақта жаңа өндірістерді құру бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу;
12) арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды өткізу;
13) арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын, өтініш берушілерді, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларын ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз ету, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының, өтініш берушілердің, арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру;

Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 39. Функции управляющей компании специальной экономической зоны
К функциям управляющей компании специальной экономической зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования специальных экономических зон;
2) предоставление земельных участков во временное возмездное землепользование (аренду), вторичное землепользование (субаренду), временное пользование (аренду) или временное вторичное пользование (субаренду) и предоставление в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объектов инфраструктуры участникам специальной экономической зоны, осуществляющим приоритетные виды деятельности, и лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности;
3) отчуждение права временного возмездного землепользования в пользу участника специальной экономической зоны, являющегося частным партнером по договору государственно-частного партнерства, в случае передачи построенного объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность;
4) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности и договора об осуществлении непрофильной деятельности;
5) представление уполномоченному органу и единому координационному центру отчетности о результатах деятельности специальных экономических зон в порядке, определяемом уполномоченным органом, на основании ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
6) привлечение потенциальных участников специальной экономической зоны и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
7) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и осуществления иных видов деятельности специальных экономических зон;
8) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам специальной экономической зоны;
9) организация места приема для функционирования Государственной корпорации "Правительство для граждан" по принципу "одного окна";
10) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности;
11) проведение маркетинговых исследований по созданию новых производств в специальной экономической зоне;
12) проведение мероприятий по развитию и продвижению специальных экономических зон;
13) обеспечение информационного сопровождения потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон, в том числе организация встреч потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон с представителями государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства;

14) арнайы экономикалық аймақта өнеркәсіптік-инновациялық және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестициялар тарту;
15) арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларымен, өтініш берушілермен, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларымен "бір терезе" қағидаты бойынша өзара іс-қимыл жасасу мен жұмыс жүргізу және осы қағидатты іске асыру шеңберінде, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алған кезде мемлекеттік органдармен және өзге көрсетілетін қызметтерді алған кезде өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасу кезінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының мүдделерін білдіру;
16) коммуналдық, логистикалық және сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
17) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу;
18) бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы және өзге де жобалау құжаттамасын әзірлеу бойынша қызметтер көрсету;
19) арнайы экономикалық аймақтың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға осындай көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
20) арнайы экономикалық аймақтың аумағын абаттандыру және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
21) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға консалтингтік және маркетингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
22) арнайы экономикалық аймақтың аумағында тұрғызылатын инфрақұрылым және кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында техникалық қадағалауды жүзеге асыру және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де функциялар жатады.
Ескерту. 39-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
40-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын басқару үшін адамдарды іріктеу
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын құрған жағдайда, арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының басшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі арнайы экономикалық аймақты құру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде уәкілетті орган тиісті мүдделі мемлекеттік органдармен және бірыңғай үйлестіру орталығымен бірлесе отырып өткізген конкурстық іріктеу қорытындылары бойынша тағайындалады.
2. Конкурстық комиссияның оң шешімі конкурстық іріктеуден өткен адаммен еңбек шартын жасасуға негіз болып табылады.
Конкурстық комиссияның оң шешімі болған жағдайда, Бірыңғай үйлестіру орталығы конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде басқарушы компанияның директорлар кеңесінің отырысына конкурстық іріктеуден өткен адамды басқарушы компанияның басшысы лауазымына тағайындау туралы ұсыныс енгізеді.
Басқарушы компанияның директорлар кеңесі (жалғыз қатысушының немесе қатысушылардың жалпы жиналысының шешімімен) конкурстық іріктеуден өткен адаммен еңбек шартын жасасу туралы шешім қабылдайды, онда оның қызметінің шешуші көрсеткіштері қамтылуға тиіс.

14) привлечение инвестиций для реализации промышленно-инновационных и инвестиционных проектов в специальной экономической зоне;
15) взаимодействие и проведение работы с потенциальными участниками специальных экономических зон, заявителями, участниками специальных экономических зон по принципу "одного окна" и представление интересов участников специальной экономической зоны в рамках реализации данного принципа, в том числе при взаимодействии с государственными органами при получении государственных услуг и иными организациями при получении иных услуг;
16) предоставление коммунальных, логистических и сервисных услуг;
17) участие в проектах государственно-частного партнерства;
18) оказание услуг по разработке бизнес-планов, технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации и иной проектной документации;
19) осуществление строительно-монтажных работ на территории специальной экономической зоны и предоставление таких услуг участникам специальной экономической зоны или лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности;
20) осуществление работ по благоустройству и содержанию территории специальной экономической зоны;
21) предоставление консалтинговых и маркетинговых услуг участникам специальной экономической зоны и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности;
22) осуществление технического надзора и предоставление инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по объектам инфраструктуры и предпринимательской деятельности, возводимым на территории специальной экономической зоны;
23) иные функции, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Статья 39 – в редакции Закона РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 40. Отбор лиц для управления управляющей компанией специальной экономической зоны
1. В случае учреждения управляющей компании специальной экономической зоны Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом руководитель управляющей компании специальной экономической зоны назначается по итогам конкурсного отбора, проводимого уполномоченным органом совместно с соответствующими заинтересованными государственными органами и единым координационным центром, в течение шестидесяти календарных дней со дня принятия Правительством Республики Казахстан решения о создании специальной экономической зоны.
2. Положительное решение конкурсной комиссии является основанием для заключения трудового договора с лицом, прошедшим конкурсный отбор.
В случае наличия положительного решения конкурсной комиссии единый координационный центр в течение десяти календарных дней со дня подведения итогов конкурса вносит на заседание совета директоров управляющей компании предложение о назначении лица, прошедшего конкурсный отбор, на должность руководителя управляющей компании.
Советом директоров (решением единственного участника или общего собрания участников) управляющей компании принимается решение о заключении с лицом, прошедшим конкурсный отбор, трудового договора, в котором должны содержаться ключевые показатели его деятельности.

3. Қызметтің шешуші көрсеткіштеріне қол жеткізбеу арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының басшысымен еңбек қатынастарын тоқтатуға негіз болып табылады.
4. Басқарушы компанияның бірінші басшысы қызметтің шешуші көрсеткіштеріне қол жеткізбеген жағдайда, уәкілетті орган директорлар кеңесінің қарауына еңбек шартын бұзу туралы ұсыну енгізеді.
Директорлар кеңесі еңбек шартын бұзу бойынша тиісті шаралар қабылдамаған жағдайда, мұндай басқарушы компаниямен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарт бұзылады.
41-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін, салықтық және өзге де жеңілдіктерді пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және осы Заңда белгіленген тәртіппен басым қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) қызметті жүзеге асыру туралы шартта бірыңғай технологиялық процеске кіретін және арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттары мен басым қызмет түрлеріне сәйкес келетін қызмет түрлерін айқындауға;
4) басым қызмет түрлерін жүзеге асыру процесінде қосалқы қызмет түрін жүзеге асыратын тұлғаларды тартуға;
5) қосалқы қызмет түрлерін айқындауға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары:
1) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.
41-1-бап. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың құқықтары мен міндеттері
1. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және осы Заңда белгіленген тәртіппен бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар:
1) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;

3. Недостижение ключевых показателей деятельности является основанием для прекращения с руководителем управляющей компании специальной экономической зоны трудовых отношений.
4. В случае недостижения первым руководителем управляющей компании ключевых показателей деятельности уполномоченный орган вносит на рассмотрение совета директоров представление о расторжении трудового договора.
В случае непринятия советом директоров соответствующих мер по расторжению трудового договора с такой управляющей компанией будет расторгаться договор по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны.
Статья 41. Права и обязанности участников специальной экономической зоны
1. Участники специальной экономической зоны вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, налоговыми и иными льготами, предусмотренными законами Республики Казахстан;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления приоритетных видов деятельности в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом;
3) определять в договоре об осуществлении деятельности виды деятельности, входящие в единый технологический процесс и соответствующие целям создания специальной экономической зоны и приоритетным видам деятельности;
4) привлекать в процессе осуществления приоритетных видов деятельности лиц, осуществляющих вспомогательный вид деятельности;
5) определять вспомогательные виды деятельности;
6) пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан.
2. Участники специальной экономической зоны обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности управляющей компании специальной экономической зоны;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности.
Статья 41-1. Права и обязанности лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности
1. Лица, осуществляющие непрофильные виды деятельности, вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, предусмотренными законами Республики Казахстан;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления непрофильных видов деятельности в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом;
3) пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан.
2. Лица, осуществляющие непрофильные виды деятельности, обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности управляющей компании специальной экономической зоны;

2) Қазақстан Республикасының заңдарында және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.
Ескерту. Заң 41-1-баппен толықтырылды – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
42-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеуді:
арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары тұрақты түрде қызметті жүзеге асыру туралы шартты және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты орындау шеңберінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бастапқы құжаттамасы, сондай-ақ жыл сайынғы есептері негізінде;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары және бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары есептілік нысанында ұсынатын ақпарат, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары және бейінді емес қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат негізінде осы Заңға сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 42-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
43-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының қызметін қаржыландыру
Басқарушы компанияның қызметін қаржыландыру:
1) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына басқарушы компания ұсынатын көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы;
2) нысаналы қарыздық қаржыландыру;
3) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) және қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беруден түсетін кірістер;
4) жарғылық капиталды толықтыру ретінде енгізілген қаражат;
5) бюджет қаражаты;
6) басқарушы компанияның қызметінен түсетін Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
Осы баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы жарғылық капиталға қатысу үлесінің (акцияларының) жүз пайызы мемлекетке тиесілі арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына қатысты ғана қолданылады.
7-тарау. ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ БАСҚАРУ
44-бап. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құру

2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении непрофильной деятельности.
Сноска. Закон дополнен статьей 41-1 в соответствии с Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 42. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности на территории специальной экономической зоны
Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности ведется:
управляющими компаниями специальных экономических зон постоянно в рамках исполнения договора об осуществлении деятельности и договора об осуществлении непрофильной деятельности на основании первичной документации, а также ежегодных отчетов участников специальных экономических зон и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и единым координационным центром на основе информации, предоставляемой управляющими компаниями специальных экономических зон в форме отчетности, а также информации об участниках специальных экономических зон и лицах, осуществляющих непрофильные виды деятельности, в соответствии с настоящим Законом.
Сноска. Статья 42 – в редакции Закона РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43. Финансирование деятельности управляющей компании специальной экономической зоны
Финансирование деятельности управляющей компании осуществляется за счет:
1) вознаграждения за услуги, предоставляемые управляющей компанией участникам специальной экономической зоны;
2) целевого заемного финансирования;
3) доходов от сдачи в имущественный наем (аренду) и поднаем (субаренду) объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
4) средств, внесенных в качестве пополнения уставного капитала;
5) бюджетных средств;
6) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан доходов от деятельности управляющей компании.
Подпункт 5) части первой настоящей статьи применяется только в отношении управляющей компании специальной экономической зоны, сто процентов долей участия в уставном капитале (акций) которой принадлежат государству.
Глава 7. УПРАВЛЕНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫМИ ЗОНАМИ
Статья 44. Создание управляющей компании индустриальной зоны

1. Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік индустриялық аймақты құру туралы шешімі қолданысқа енгізілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құру және (немесе) құруға қатысу туралы шешім қабылдауға тиіс. Жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын қоспағанда, индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы акционерлік қоғамның немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі – республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының құрылтайшысы;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы – республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының құрылтайшысы;
3) осы Заңға сәйкес жекеше индустриялық аймақтың меншік иесі индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының құрылтайшылары бола алады.
3. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, мемлекеттік емес заңды тұлғаның, оның ішінде басқа елдерде немесе Қазақстан Республикасында индустриялық аймақтарды басқару тәжірибесі бар шетелдік заңды тұлғаның қатысуымен де құрылуы мүмкін.
Бұл ретте құрылған басқарушы компанияда жарғылық капиталға қатысу үлестерінің (дауыс беретін акциялардың) жиырма алты пайызынан аспайтыны мемлекетке тиесілі болуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың үшінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Мемлекеттік емес заңды тұлғаға, оның ішінде шетелдік заңды тұлғаға акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталға қатысу үлестерін сату тәртібі "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 105-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Басқарушы компаниялардың мемлекетке тиесілі жарғылық капиталға қатысу үлестері (дауыс беретін акциялары) бірыңғай үйлестіру орталығына сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
4. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы болып осындай басқарушы компанияның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің (акцияларының) жиырма алты пайызынан аспайтыны мемлекетке тиесілі болуы шартымен мемлекеттік емес заңды тұлға, оның ішінде шетелдік заңды тұлға айқындалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған басқарушы компаниялардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін (акцияларын) мемлекетке беру тәртібі Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

1. После введения в действие решения местного исполнительного органа о создании государственной индустриальной зоны местным исполнительным органом должно быть принято решение о создании и (или) участии в создании управляющей компании индустриальной зоны. Управляющая компания индустриальной зоны, за исключением управляющей компании частной индустриальной зоны, создается в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Учредителями управляющей компании индустриальной зоны могут выступать:
1) Правительство Республики Казахстан – управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения;
2) местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы – управляющей компании индустриальной зоны республиканского или регионального значения;
3) собственник частной индустриальной зоны в соответствии с настоящим Законом.
3. Управляющая компания индустриальной зоны республиканского или регионального значения может быть создана также при участии негосударственного юридического лица, в том числе иностранного юридического лица, имеющего опыт управления индустриальными зонами в других странах или Республике Казахстан, с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах.
При этом государству в созданной управляющей компании должно принадлежать не более двадцати шести процентов долей участия в уставном капитале (голосующих акций) управляющей компании.
Примечание ИЗПИ!
В часть 3 пункта 3 предусматривается изменение Законом РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Порядок продажи негосударственному юридическому лицу, в том числе иностранному юридическому лицу, государственного пакета акций акционерных обществ или долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью осуществляется в порядке, установленном статьей 105 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Доли участия в уставном капитале (голосующие акции) управляющих компаний, принадлежащие государству, могут передаваться в доверительное управление единому координационному центру.
4. Управляющей компанией индустриальной зоны может быть определено негосударственное юридическое лицо, в том числе иностранное юридическое лицо, при условии, что государству должно принадлежать не более двадцати шести процентов долей участия в уставном капитале (акций) такой управляющей компании.
Порядок передачи государству долей участия в уставном капитале (акций) управляющих компаний, определенных Правительством Республики Казахстан, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.

5. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы индустриялық аймақтың орналасқан жері бойынша "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
6. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы құрылтайшысының шешімі бойынша бірнеше индустриялық аймақта бір басқарушы компанияның жұмыс істеуіне жол беріледі.
7. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдарды іріктеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.
Бұл ретте республикалық маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдарды іріктеу уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.
8. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы құрылған немесе айқындалған күнінен бастап екі ай ішінде республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың жылдық нысаналы индикаторларды қамтитын, үш жылдық кезеңге арналған даму стратегиясын бекітеді.
Бұл стратегия республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың даму динамикасы ескеріле отырып, әрбір үш жыл сайын қайта бекітілуге жатады.
Республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың даму стратегиясы – уәкілетті органмен, өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың даму стратегиясы жергілікті атқарушы органмен келісуге жатады.
Индустриялық аймақтың кейіннен тартылған басқарушы компаниялары өз қызметін индустриялық аймақтың бұрын бекітілген даму стратегиясына сәйкес жүзеге асырады.
Уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті индустриялық аймақтың даму стратегиясын келіп түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тарапынан ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың пысықталған даму стратегиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келісу үшін қайта енгізілуге жатады.
9. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының бірінші басшысы қызметтің шешуші көрсеткіштеріне қол жеткізбеген жағдайда, уәкілетті орган директорлар кеңесінің қарауына еңбек шартын бұзу туралы ұсыну енгізеді.
Директорлар кеңесі еңбек шартын бұзу бойынша тиісті шаралар қабылдамаған жағдайда, осындай басқарушы компаниямен индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарт бұзылады.

5. Управляющая компания индустриальной зоны регистрируется по месту расположения индустриальной зоны в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
6. По решению учредителя управляющей компании индустриальной зоны допускается функционирование одной управляющей компании в нескольких индустриальных зонах.
7. Отбор лиц для управления управляющими компаниями индустриальных зон республиканского и регионального значения осуществляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
При этом отбор лиц для управления управляющими компаниями индустриальных зон республиканского значения осуществляется по согласованию с уполномоченным органом.
8. Управляющая компания индустриальной зоны в течение двух месяцев со дня ее создания или определения утверждает стратегию развития индустриальной зоны республиканского или регионального значения на трехлетний период, включающую ежегодные целевые индикаторы.
Данная стратегия подлежит переутверждению каждые три года с учетом динамики развития индустриальной зоны республиканского или регионального значения.
Стратегия развития индустриальной зоны республиканского значения подлежит согласованию с уполномоченным органом, индустриальной зоны регионального значения – с местным исполнительным органом.
Управляющие компании индустриальной зоны, привлеченные в последующем, осуществляют свою деятельность в соответствии с утвержденной ранее стратегией развития индустриальной зоны.
Уполномоченный орган и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы рассматривают стратегию развития соответствующей индустриальной зоны в течение двадцати рабочих дней со дня ее поступления.
В случае наличия замечаний и предложений со стороны уполномоченного органа и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы доработанная стратегия развития индустриальной зоны республиканского или регионального значения подлежит повторному внесению в уполномоченный орган и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для согласования в течение пяти рабочих дней.
9. В случае недостижения первым руководителем управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения ключевых показателей деятельности уполномоченный орган вносит на рассмотрение совета директоров представление о расторжении трудового договора.
В случае непринятия советом директоров соответствующих мер по расторжению трудового договора с такой управляющей компанией будет расторгаться договор по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны.

10. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының бірінші басшысы қызметтің шешуші көрсеткіштеріне қол жеткізбеген жағдайда, жергілікті атқарушы орган директорлар кеңесінің қарауына еңбек шартын бұзу туралы ұсыну енгізеді.
Директорлар кеңесі еңбек шартын бұзу бойынша тиісті шаралар қабылдамаған жағдайда, осындай басқарушы компаниямен индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарт бұзылады.
Ескерту. 44-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
45-бап. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функциялары
Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларына:
1) индустриялық аймақтардың жұмыс істеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
2) индустриялық аймақтың қатысушыларына жер учаскелерін беру және инфрақұрылым объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беру;
3) қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды жасасу және бұзу;
4) индустриялық аймақтар қатысушыларының тоқсан сайынғы есептері негізінде, уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті ұсыну;
5) индустриялық аймақтың әлеуетті қатысушыларын тарту;
6) инфрақұрылым объектілерін салу және индустриялық аймақтардың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
7) индустриялық аймақтың қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру;
8) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының "бір терезе" қағидаты бойынша және индустриялық аймақтардың қатысушылары үшін көрсетілетін қызметтер ұсынатын өзге де ұйымдардың жұмыс істеуі үшін қабылдау орындарын ұйымдастыру;
9) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
10) индустриялық аймақта жаңа өндірістерді құру бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу;
11) индустриялық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды өткізу;
12) индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын, өтініш берушілерді, индустриялық аймақтардың қатысушыларын ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз ету, оның ішінде индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының, өтініш берушілердің, индустриялық аймақтар қатысушыларының мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру;

10. В случае недостижения первым руководителем управляющей компании индустриальной зоны регионального значения ключевых показателей деятельности местный исполнительный орган вносит на рассмотрение совета директоров представление о расторжении трудового договора.
В случае непринятия советом директоров соответствующих мер по расторжению трудового договора с такой управляющей компанией будет расторгаться договор по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны.
Сноска. Статья 44 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 45. Функции управляющей компании индустриальной зоны
К функциям управляющей компании индустриальной зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования индустриальных зон;
2) предоставление земельных участков и предоставление в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объектов инфраструктуры участникам индустриальной зоны;
3) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности;
4) представление уполномоченному органу и единому координационному центру отчетности о результатах деятельности индустриальных зон в порядке, определяемом уполномоченным органом, на основании ежеквартальных отчетов участников индустриальных зон;
5) привлечение потенциальных участников индустриальной зоны;
6) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и осуществления иных видов деятельности индустриальных зон;
7) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденной проектно-сметной документации на земельных участках, не переданных участникам индустриальной зоны;
8) организация места приема для функционирования Государственной корпорации "Правительство для граждан" по принципу "одного окна" и иных организаций, предоставляющих услуги для участников индустриальных зон;
9) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
10) проведение маркетинговых исследований по созданию новых производств в индустриальной зоне;
11) проведение мероприятий по развитию и продвижению индустриальных зон;
12) обеспечение информационного сопровождения потенциальных участников индустриальных зон, заявителей, участников индустриальных зон, в том числе организация встреч потенциальных участников индустриальных зон, заявителей, участников индустриальных зон с представителями государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства;

13) индустриялық аймақта өнеркәсіптік-инновациялық және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестициялар тарту;
14) индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларымен, өтініш берушілермен, индустриялық аймақтардың қатысушыларымен "бір терезе" қағидаты бойынша өзара іс-қимыл жасасу және жұмыс жүргізу;
15) коммуналдық, логистикалық және сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
16) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу;
17) бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы және өзге де жобалау құжаттамасын әзірлеу бойынша қызметтер көрсету;
18) индустриялық аймақтың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және индустриялық аймақтың қатысушыларына осындай көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
19) индустриялық аймақтың аумағын абаттандыру және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
20) индустриялық аймақтың қатысушыларына консалтингтік және маркетингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
21) индустриялық аймақтың аумағында тұрғызылатын инфрақұрылым және кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында техникалық қадағалауды жүзеге асыру және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
22) "бір терезе" қағидатын іске асыру шеңберінде, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алған кезде мемлекеттік органдармен және өзге көрсетілетін қызметтерді алған кезде өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасу кезінде индустриялық аймақтар қатысушыларының мүдделерін білдіру;
22-1) тиісті аккредиттеу негізінде ерекше индустриялық аймақтың аумағында құрылыс салуға арналған объектілердің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыру;
22-2) ерекше индустриялық аймақтың аумағында барлық жобалардың іске асырылуын оның кез келген сатысында мониторингтеу;
22-3) басқарушы компания бекіткен және қатысушылардың сақтауы міндетті ерекше индустриялық аймақтың қызметін жүзеге асыру және жұмыс істеу қағидалары мен тәртібі бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына қатысты тиісті шаралар қабылдау;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де функциялар жатады.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 01.04.2021 № 26-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 87-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
46-бап. Индустриялық аймақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері

13) привлечение инвестиций для реализации промышленно-инновационных и инвестиционных проектов в индустриальной зоне;
14) взаимодействие и проведение работы с потенциальными участниками индустриальных зон, заявителями, участниками индустриальных зон по принципу "одного окна";
15) предоставление коммунальных, логистических и сервисных услуг;
16) участие в проектах государственно-частного партнерства;
17) оказание услуг по разработке бизнес-планов, технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации и иной проектной документации;
18) осуществление строительно-монтажных работ на территории индустриальной зоны и предоставление таких услуг участникам индустриальной зоны;
19) осуществление работ по благоустройству и содержанию территории индустриальной зоны;
20) предоставление консалтинговых и маркетинговых услуг участникам индустриальной зоны;
21) осуществление технического надзора и предоставление инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по объектам инфраструктуры и предпринимательской деятельности, возводимым на территории индустриальной зоны;
22) представление интересов участников индустриальных зон в рамках реализации принципа "одного окна", в том числе при взаимодействии с государственными органами при получении государственных услуг и иными организациями при получении иных услуг;
22-1) осуществление комплексной вневедомственной экспертизы предпроектной и проектной документации объектов, предназначенных для строительства на территории особой индустриальной зоны, на основании соответствующей аккредитации;
22-2) мониторинг за реализацией всех проектов на территории особой индустриальной зоны на любой ее стадии;
22-3) принятие соответствующих мер в отношении участников особой индустриальной зоны в рамках действующего законодательства Республики Казахстан в случае нарушения правил и порядка осуществления деятельности и функционирования особой индустриальной зоны, утвержденных управляющей компанией и обязательных к соблюдению участниками;
23) иные функции, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Статья 45 с изменениями, внесенными Законом РК от 01.04.2021 № 26-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 87-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 46. Права и обязанности участников индустриальной зоны

1. Индустриялық аймақтың қатысушылары:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және осы Заңда көзделген тәртіппен индустриялық аймақтың аумағында өз қызметін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Индустриялық аймақтың қатысушылары:
1) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.
47-бап. Индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеуді:
индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары тұрақты түрде, қызметті жүзеге асыру туралы шартты орындау шеңберінде индустриялық аймақтар қатысушыларының бастапқы құжаттамасы, сондай-ақ жыл сайынғы есептері негізінде;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары және бірыңғай үйлестіру орталығы индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары есептілік нысанында ұсынатын ақпарат, сондай-ақ осындай индустриялық аймақтардың қатысушылары туралы ақпарат негізінде осы Заңға сәйкес жүргізеді.
48-бап. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметін қаржыландыру
Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметін қаржыландыру:
1) индустриялық аймақтың қатысушыларына басқарушы компания ұсынатын көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы;
2) нысаналы қарыздық қаржыландыру;
3) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) және қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беруден түсетін кірістер;
4) жарғылық капиталды толықтыру ретінде енгізілген қаражат;
5) бюджет қаражаты;
6) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметінен түсетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
Осы баптың бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшалары жарғылық капиталға қатысу үлестерінің (акцияларының) жүз пайызы мемлекетке тиесілі индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына ғана қатысты қолданылады.
49-бап. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын тарату
Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын ерікті түрде тарату туралы шешімді қатысушылардың (акционерлердің) жалпы жиналысы қабылдайды, ол Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредиторлармен келісу бойынша және олардың бақылауымен тарату рәсімін айқындайды.

1. Участники индустриальной зоны вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, предусмотренными законами Республики Казахстан;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления своей деятельности на территории индустриальной зоны в порядке, предусмотренном Земельным кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом;
3) пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан.
2. Участники индустриальной зоны обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности управляющей компании индустриальной зоны;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности.
Статья 47. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности на территории индустриальной зоны
Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности ведется:
управляющими компаниями индустриальных зон постоянно в рамках исполнения договора об осуществлении деятельности на основании первичной документации, а также ежегодных отчетов участников индустриальных зон;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и единым координационным центром на основе информации, предоставляемой управляющими компаниями индустриальных зон в форме отчетности, а также информации об участниках таких индустриальных зон в соответствии с настоящим Законом.
Статья 48. Финансирование деятельности управляющей компании индустриальной зоны
Финансирование деятельности управляющей компании индустриальной зоны осуществляется за счет:
1) вознаграждения за услуги, предоставляемые управляющей компанией участникам индустриальной зоны;
2) целевого заемного финансирования;
3) доходов от сдачи в имущественный наем (аренду) и поднаем (субаренду) объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
4) средств, внесенных в качестве пополнения уставного капитала;
5) бюджетных средств;
6) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан доходов от деятельности управляющей компании индустриальной зоны.
Подпункты 4) и 5) части первой настоящей статьи применяются только в отношении управляющей компании индустриальной зоны, сто процентов долей участия в уставном капитале (акций) которой принадлежат государству.
Статья 49. Ликвидация управляющей компании индустриальной зоны
Решение о добровольной ликвидации управляющей компании индустриальной зоны принимается общим собранием участников (акционеров), которое определяет ликвидационную процедуру по соглашению с кредиторами и под их контролем в соответствии с законами Республики Казахстан.

8-тарау. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТЫҢ АРНАЙЫ ҚҰҚЫҚТЫҚ РЕЖИМІ ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ЖҰМЫС ІСТЕУ ШАРТТАРЫ
50-бап. Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі
Арнайы экономикалық аймақтың аумағында осы Заңға, Қазақстан Республикасының салық, кеден, жер заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуінің жиынтық шарттары болып табылатын арнайы құқықтық режим қолданылады.
51-бап. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары мен басқарушы компанияларына, индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына салық салу
1. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары мен басқарушы компаниялары, индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес салықтық преференцияларды қолданады.
2. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары жобаның құнына байланысты мынадай санаттар:
1) жобаның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 3 000 000 еселенген мөлшеріне дейін – А санаты;
2) жобаның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 3 000 000 еселенген мөлшерінен бастап 14 500 000 еселенген мөлшеріне дейін – B санаты;
3) жобаның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 500 000 еселенген мөлшерінен бастап – С санаты бойынша салықтық преференцияларды қолданады.
Бұл ретте тамақ өнімдерін, тоқыма бұйымдарын, киім-кешек, былғары және оған жататын өнімдерді шығару, компьютерлер, электрондық және оптикалық жабдықтар жасау, электр жабдықтарын жасау салаларында қызметті жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына жобаның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1 000 000 еселенген мөлшерінен бастап 14 500 000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде B санаты беріледі.
Ескерту. 51-бап жаңа редакцияда – ҚР 12.12.2023 № 46-VIII (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
52-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы кедендік реттеу
1. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылады.
Шегінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың шекаралары Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы қаулысына сәйкес айқындалады.

Глава 8. СПЕЦИАЛЬНЫЙ ПРАВОВОЙ РЕЖИМ СПЕЦИАЛЬНОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ЗОНЫ И УСЛОВИЯ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН
Статья 50. Специальный правовой режим специальной экономической зоны
На территории специальной экономической зоны действует специальный правовой режим, являющийся совокупностью условий функционирования специальной экономической зоны, для участников специальной экономической зоны в соответствии с настоящим Законом, налоговым, таможенным, земельным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Статья 51. Налогообложение участников и управляющих компаний специальных экономических зон, управляющих компаний индустриальных зон
1. Участники и управляющие компании специальных экономических зон, управляющие компании индустриальных зон применяют налоговые преференции в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Участники специальных экономических зон применяют налоговые преференции в зависимости от стоимости проекта по следующим категориям:
1) категория А – стоимость проекта до 3 000 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
2) категория B – стоимость проекта от 3 000 000-кратного до 14 500 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
3) категория С – стоимость проекта от 14 500 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
При этом участникам специальных экономических зон, осуществляющим деятельность в отраслях по производству продуктов питания, текстильных изделий, одежды, кожаной и относящейся к ней продукции, производству компьютеров, электронного и оптического оборудования, производству электрического оборудования, присваивается категория B при стоимости проекта от 1 000 000-кратного до 14 500 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Сноска. Статья 51 - в редакции Закона РК от 12.12.2023 № 46-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
Статья 52. Таможенное регулирование в специальных экономических зонах
1. На территории специальной экономической зоны или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
Границы специальной экономической зоны, в пределах которых действует таможенная процедура свободной таможенной зоны, определяются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.

2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігі болып табылады.
4. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағында кедендік бақылауды мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
53-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағына әкелінген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен және шарттарда еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылады және кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жердегі тауарлар ретінде қарастырылады.
54-бап. Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың аумағында жұмыс істеу үшін шетелдік жұмыс күшін тарту
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың аумағында жұмыс істеу үшін шетелдік жұмыс күшін тарту Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
55-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларын құқықтық қорғау кепілдіктері
1. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларына құқықтары мен мүдделерінің қорғалуына кепілдік беріледі, ол Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етіледі.
2. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қатысушыларының мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға (мемлекет иелігіне алуға, реквизициялауға) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген айрықша жағдайларда және тәртіппен жол беріледі.
3. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін кірістерді өз қалауы бойынша пайдалануға құқылы.

2. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.
3. Территория специальной экономической зоны является частью таможенной территории Евразийского экономического союза.
4. Территория специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля.
Таможенный контроль на территории специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 53. Товары, помещаемые под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Товары, ввезенные на территорию специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в порядке и на условиях, определенных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, и рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Евразийского экономического союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
Статья 54. Привлечение иностранной рабочей силы для работы на территории специальной экономической или индустриальной зоны
Привлечение иностранной рабочей силы для работы на территории специальной экономической или индустриальной зоны осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Статья 55. Гарантии правовой защиты участников специальной экономической и индустриальной зон
1. Участникам специальной экономической и индустриальной зон гарантируется защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Принудительное изъятие имущества участников специальной экономической и индустриальной зон (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях и порядке, которые предусмотрены законами Республики Казахстан.
3. Участники специальной экономической и индустриальной зон вправе по своему усмотрению использовать доходы после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

56-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік осы Заңға және Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 56-бап жаңа редакцияда – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
57-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
58-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтар Қазақстан Республикасының Үкіметі шешім қабылдағанға дейін өз мәртебесін сақтайды.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және инновациялық технологиялар саласындағы арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру талабы 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай қызмет түрлері:
1) дерекқорлар мен аппараттық құралдарды жобалау, әзірлеу, ендіру және өндіру, бағдарламалық қамтылымды (оның ішінде тәжірибелік үлгілерді) жобалау, әзірлеу, ендіру және өндіру;
2) серверлік ақпараттық-коммуникациялық жабдықты (дата- орталықтардың көрсетілетін қызметтерін) пайдалана отырып, электрондық нысандағы ақпаратты сақтау және өңдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
3) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы жобаларды жасау және ендіру бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу үшін міндетті шарт болып табылмайды.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша құрылған индустриялық аймақтар өз мәртебесін сақтайды. Бұл ретте мұндай индустриялық аймақты құру туралы шешім шығарған жергілікті атқарушы орган осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін отыз жұмыс күні ішінде осы Заңның 27-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген өлшемшарттар негізінде индустриялық аймақтың түрін айқындау туралы шешім шығаруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тәртіппен индустриялық аймақтың түрін айқындау туралы шешім шығарылғаннан кейін индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын іс жүзінде орындап жүрген заңды тұлғалар республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мәртебесін алады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлғалармен шарттар негізінде мұндай индустриялық аймақтардың аумағында кәсіпкерлік қызмет объектілерін орналастыруды және пайдалануды жүзеге асырып жүрген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушылары мәртебесін алады.

Статья 56. Государственно-частное партнерство в специальной экономической и индустриальной зонах
Государственно-частное партнерство в специальных экономических и индустриальных зонах осуществляется в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства.
Сноска. Статья 56 – в редакции Закона РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 57. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах
Нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 58. Переходные положения
1. Специальные экономические зоны, созданные до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свой статус до принятия решения Правительством Республики Казахстан.
Для участников специальной экономической зоны в отрасли информационно-коммуникационных технологий и инновационных технологий требование осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны не будет являться обязательным условием до 1 января 2028 года для следующих видов деятельности:
1) проектирование, разработка, внедрение и производство баз данных и аппаратных средств, проектирование, разработка, внедрение и производство программного обеспечения (в том числе опытных образцов);
2) услуги по хранению и обработке информации в электронной форме с использованием серверного инфокоммуникационного оборудования (услуги дата-центров);
3) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационно-коммуникационных технологий.
2. Индустриальные зоны, созданные по решению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свой статус. При этом местный исполнительный орган, вынесший решение о создании такой индустриальной зоны, обязан в течение тридцати рабочих дней после введения в действие настоящего Закона вынести решение об определении вида индустриальной зоны на основании критериев, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 27 настоящего Закона.
После вынесения решения об определении вида индустриальной зоны в порядке, установленном частью первой настоящего пункта, юридические лица, фактически выполняющие функции управляющей компании индустриальной зоны, приобретают статус управляющей компании индустриальной зоны республиканского или регионального значения.
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие размещение и эксплуатацию объектов предпринимательской деятельности на территории таких индустриальных зон на основании договоров с юридическими лицами, указанными в части второй настоящего пункта, приобретают статус участников индустриальной зоны республиканского или регионального значения.

3. Индустриялық аймақтардың осы баптың 2-тармағында көрсетілген басқарушы компаниялары мен қатысушылары арасында жасалған, индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру талаптарын, тараптардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін көздейтін шарттар қызметті жүзеге асыру туралы шарттар мәртебесін алады және оларда көзделген мерзім өткенге дейін өз қолданысын сақтайды. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды одан әрі жасасу осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ құрылғанға дейін "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығының халықаралық орталығы" акционерлік қоғамымен осындай арнайы экономикалық аймақ үшін көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыруға тікелей арналған объектілерді салу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға шарт жасасқан тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып танылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен кейін алты ай ішінде өз қызметін шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына қойылатын Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.
5. Арнайы экономикалық аймақтардың осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасқан қатысушылары өз мәртебесін сақтайды және қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, бірақ осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін арнайы экономикалық аймақты құру туралы тиісті актіде айқындалған осы аймақтың жұмыс істеу мерзімінен асырмай арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асырады.
6. Осы Заңның 51-бабы екінші бөлігінің ережелері 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Ескерту. 58-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
59-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 15, 119-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 3, 19-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 11, 63-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 99-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті      Қ. ТОҚАЕВ

3. Договоры, заключенные между управляющими компаниями и участниками индустриальных зон, указанными в пункте 2 настоящей статьи, предусматривающие условия осуществления деятельности на территории индустриальной зоны, права, обязанности и ответственность сторон, приобретают статус договоров об осуществлении деятельности и сохраняют свое действие до истечения предусмотренного в них срока. Дальнейшее заключение договоров об осуществлении деятельности осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом.
4. Лица, заключившие с акционерным обществом "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос" договоры на осуществление деятельности по строительству объектов, предназначенных непосредственно для осуществления видов деятельности, предусмотренных для специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, до создания такой специальной экономической зоны, признаются участниками специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, со дня введения в действие настоящего Закона.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта, в течение шести месяцев после дня введения в действие настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями законов Республики Казахстан, предъявляемыми к участникам специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
5. Участники специальных экономических зон, заключившие договоры об осуществлении деятельности до введения настоящего Закона в действие, сохраняют свой статус и осуществляют деятельность в качестве участника специальной экономической зоны до окончания срока действия договоров об осуществлении деятельности, но не более срока действия специальной экономической зоны, определенного соответствующим актом о ее создании до введения в действие настоящего Закона.
6. Положения части второй статьи 51 настоящего Закона вступают в силу с 1 января 2024 года.
Сноска. Статья 58 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 59. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 15, ст.119; 2012 г., № 2, ст.14; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 3, ст.19; № 15, ст.81; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 11, ст.63; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, cт.99; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 22-II, ст.145; № 22-V, ст.156, 158; 2017 г., № 14, ст.51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32).
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ