Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 18 наурыздағы № 236-VІ ҚРЗ.
Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 32-баптан қараңыз.
Қолданушыларға қолайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң қорғаныс өнеркәсібі, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы қоғамдық қатынастарды, сондай-ақ қару-жарақ пен әскери техника айналымының жекелеген мәселелерін реттейді.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әскери мақсаттағы жұмыстар – заттай нәтижесі бар, қорғаныс объектілерін жобалауға, салуға, күрделі жөндеуге, қару-жарақ, әскери, автомобиль және арнайы техниканы, техникалық және арнайы құралдарды, ақпараттық, телекоммуникациялық және геоақпараттық жүйелерді, автоматтандырылған басқару жүйелерін әзірлеуге, өндіруге (құрастыруға), күрделі жөндеуге, жаңғыртуға байланысты қызмет, сондай-ақ ғылыми зерттеулер және мемлекетте қорғанысты, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге байланысты өзге де қызмет;
2) әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық беруші (бұдан әрі – жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық беруші) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, талап етілетін сападағы әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауға және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуге мүмкіндіктері бар заңды тұлға;
3) әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер – заттай нәтижесі жоқ, қару-жараққа, әскери, автомобиль және арнайы техникаға, техникалық және арнайы құралдарға техникалық және регламенттелген техникалық қызмет көрсетуге, оларды техникалық куәландыруға және диагностикалауға, техникалық қолдап отыруға, қызмет көрсетуге және жөндеуге, пайдаланылмайтын мүлікті өткізуге, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюға және қайта өңдеуге байланысты қызмет, сондай-ақ ғылыми зерттеулер және мемлекетте қорғанысты, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге байланысты өзге де қызмет;
4) әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер) – қару-жарақ, әскери, автомобиль және арнайы техника, техникалық және арнайы құралдар, заттай мүлік және арнайы мүлік, құжаттама, зияткерлік меншік құқығы объектілері, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді) өндіруге, сынауға арналған жабдық, көрсетілген тауарларға (өнімдерге) жиынтықтауыштар және қосалқы бөлшектер;
5) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) отандық өндіруші (бұдан әрі – отандық тауар өндіруші) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында талап етілетін сападағы әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру үшін қажетті өндірістік қуаттары бар заңды тұлға;

Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе
Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 236-VІ ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.32
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области оборонной промышленности, государственного оборонного заказа, а также отдельные вопросы оборота вооружения и военной техники.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) работы военного назначения – деятельность, связанная с проектированием, строительством, капитальным ремонтом оборонных объектов, разработкой, производством (сборкой), капитальным ремонтом, модернизацией вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств, информационных, телекоммуникационных и геоинформационных систем, автоматизированных систем управления, а также научные исследования и иная деятельность, связанная с обеспечением обороны, безопасности и правопорядка в государстве, имеющие вещественный результат;
2) отечественный поставщик работ военного назначения и услуг военного назначения (далее – отечественный поставщик работ, услуг) –юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, обладающее возможностями выполнить работы военного назначения и оказать услуги военного назначения требуемого качества;
3) услуги военного назначения – деятельность, связанная с техническим и регламентированным техническим обслуживанием, техническим освидетельствованием и диагностикой, техническим сопровождением, обслуживанием и ремонтом вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств, реализацией, ликвидацией посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработкой неиспользуемого имущества, а также научные исследования и иная деятельность, связанная с обеспечением обороны, безопасности и правопорядка в государстве, не имеющие вещественного результата;
4) товары (продукция) военного назначения – вооружение, военная, автомобильная и специальная техника, технические и специальные средства, вещевое имущество и специальное имущество, документация, объекты права интеллектуальной собственности, оборудование для производства, испытания товаров (продукции) военного назначения, комплектующие и запасные части к указанным товарам (продукции);
5) отечественный производитель товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) (далее – отечественный товаропроизводитель) – юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан и имеющее производственные мощности на территории Республики Казахстан, необходимые для производства товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) требуемого качества;

6) әскери өкілдіктер – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы орындалған жұмыстардың және әскери мақсаттағы көрсетілген қызметтердің сапасын бақылауды және оларды қабылдап алуды жүзеге асыру үшін меншік нысандарына қарамастан ұйымдарда орналастырылатын оқшауландырылған құрылымдық бөлімшелері;
7) әскери техника – жауынгерлік машиналар, әскери корабльдер (катерлер мен әскери-көмекші кемелер), әскери әуе кемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары жарақтандырылатын корабльдер (катерлер мен басқа да кемелер), әуе кемелері мен басқа да ұшу аппараттары;
8) әскери-техникалық көмек (техникалық жәрдем) – шет мемлекетке (шет мемлекеттен, халықаралық ұйымнан) өтеусіз немесе өзге де жеңілдікті негізде қару-жарақты, әскери техника мен әскери мақсаттағы өзге де тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ техникалық қолдау, мамандарды оқыту бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну (алу);
9) әскери-техникалық ынтымақтастық – мемлекеттердің әскери ұйымдарының қажеттіліктерін қанағаттандыруға, сондай-ақ олардың қорғаныс өнеркәсібін қолдауға және (немесе) дамытуға байланысты халықаралық қатынастар саласындағы қызмет;
10) әскери-техникалық ынтымақтастық субъектілері – мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауға және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуге қатысты тиісті қызмет түріне құқығы бар заңды тұлғалар;
11) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері – қойылатын талаптар мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында айқындалатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
12) жаңғырту – орындау нәтижесінде қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың жекелеген тактикалық-техникалық элементтері олардың негізгі мақсаты бұрынғы күйінде сақтала отырып өзгеретін, оларда қолданылған техникалық құралдардың және жиынтықтаушы бұйымдардың ескірген үлгілерін жаңа, неғұрлым қазіргі заманғы үлгілермен ауыстырумен (немесе жаңа техникалық шешімдер қолданумен) сипатталатын, үлгінің тактикалық-техникалық сипаттамаларын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені;

6) военные представительства – обособленные структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан, размещаемые в организациях независимо от форм собственности для осуществления контроля качества и приемки поставляемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполненных работ военного назначения и оказанных услуг военного назначения в рамках государственного оборонного заказа;
7) военная техника – боевые машины, военные корабли (катера и военно-вспомогательные суда), военные воздушные суда, а также корабли (катера и другие суда), воздушные суда и другие летательные аппараты, которыми оснащаются Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы Республики Казахстан;
8) военно-техническая помощь (техническое содействие) – предоставление (получение) на безвозмездной или иной льготной основе иностранному государству (от иностранного государства, международной организации) вооружения, военной техники и иных товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, а также услуг по технической поддержке, обучению специалистов;
9) военно-техническое сотрудничество – деятельность в области международных отношений, связанная с удовлетворением потребностей военных организаций государств, а также поддержкой и (или) развитием их оборонной промышленности;
10) субъекты военно-технического сотрудничества – государственные органы, а также юридические лица, имеющие право на соответствующий вид деятельности в отношении товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности – юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность, требования к которым определяются правилами организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа;
12) модернизация – комплекс работ, в результате выполнения которых изменяются отдельные тактико-технические элементы вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств с сохранением основного их назначения в прежнем состоянии, характеризующихся заменой устаревших образцов, примененных в них технических средств и комплектующих изделий новыми, более современными (или применением новых технических решений), направленных на улучшение тактико-технических характеристик образца;

13) жөндеу – қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың механизмдерінің, жиынтықтаушы бұйымдарының немесе олардың құрамдас бөліктерінің жарамдылығын немесе жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру, тоқтап қалу себептерін жою және жұмсалған ресурсын қайта қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
14) қару-жарақ – жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға арналған әртүрлі қару түрлері, кешендер мен жүйелер, көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар, оқ-дәрілер, сондай-ақ жүйелер, құрылғылар, жеткізгіштер мен аспаптар;
15) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы – қару-жарақ пен әскери техниканы әзірлеу, өндіру, жөндеу, сатып алу және өткізу, монтаждау, баптау, жаңғырту, орнату, пайдалану, сақтау, жөндеу және оларға сервистік қызмет көрсету, беру, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету;
16) қорғаныс өнеркәсібі – жұмыс істеуі қорғаныстық-өнеркәсіптік әлеуетті дамыту мақсатында әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіруді, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді қамтамасыз ететін өнеркәсіп саласы;
17) қорғаныстық-өнеркәсіптік әлеует – отандық тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін, сондай-ақ шетелдік тапсырыс берушілердің тапсырыстарын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындауға қабілеттілігі;
18) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен – қоғамдық қатынастары қорғаныс өнеркәсібі саласында туындайтын, меншік нысандарына қарамастан заңды тұлғалардың жиынтығын қамтитын мемлекеттің әскери ұйымының құрамдас бөлігі;
19) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары – қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы саласында лицензиялары бар отандық тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер;
20) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын жаңғырту – қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа үлгілерін жасауды, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді қоса алғанда, өндірілетін әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің) номенклатурасын кеңейтуге, өндіру тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін жаңа технологиялар өндірісін техникалық қайта жарақтандыру, оларды тарту және ендіру жөніндегі жұмыстар кешені;

13) ремонт – комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности, устранению причин отказа и восстановлению израсходованного ресурса механизмов, комплектующих изделий или их составных частей вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
14) вооружение – различные виды оружия, комплексы и системы, предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), средства, имитирующие указанные компоненты, боеприпасы, а также системы, устройства, носители и приборы;
15) оборот вооружения и военной техники – разработка, производство, ремонт, приобретение и реализация, монтаж, наладка, модернизация, установка, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание, передача, ликвидация посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработка, ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан вооружения и военной техники;
16) оборонная промышленность – отрасль промышленности, функционирование которой обеспечивает производство товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения с целью развития оборонно-промышленного потенциала;
17) оборонно-промышленный потенциал – способность отечественных товаропроизводителей и отечественных поставщиков работ, услуг выполнять задачи по обеспечению потребностей Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан в товарах (продукции) военного назначения, товарах (продукции) двойного назначения (применения), работах военного назначения и услугах военного назначения, а также заказов зарубежных заказчиков;
18) оборонно-промышленный комплекс – составная часть военной организации государства, включающая совокупность юридических лиц независимо от форм собственности, общественные отношения которых возникают в области оборонной промышленности;
19) организации оборонно-промышленного комплекса – отечественные товаропроизводители и отечественные поставщики работ, услуг, имеющие лицензии в сфере оборота вооружения и военной техники;
20) модернизация организаций оборонно-промышленного комплекса – комплекс работ по техническому переоснащению производства, привлечению и внедрению новых технологий, позволяющих повысить эффективность производства, расширить номенклатуру производимых товаров (продукции) военного назначения, включая создание новых образцов вооружения и военной техники, выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения;

21) қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер) – азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бірақ әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер) ретінде пайдаланылуы не кейіннен бейіні өзгертіліп пайдаланылуы мүмкін өнім мен технологиялар;
22) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс – мемлекетте қорғаныс мұқтаждары, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметі, мемлекеттік материалдық резерв, жұмылдыру, ғарыш қызметі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар мен міндеттемелерді орындауы үшін сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесін (номенклатурасын) бекітетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің құқықтық актісі;
22-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
23) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімді беретін және тиісті тауарларды (өнімдерді), жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алатын орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, олардың ведомстволары;
24) мемлекеттік-қорғаныстық тапсырыстың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) отандық өндірушілерінің және әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерінің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – меншік нысандарына қарамастан әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындайтын және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсететін, біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың тізбесі;
25) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы – мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйым және заңды тұлға;
26) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі ғылыми зерттеулер (бұдан әрі – ғылыми зерттеулер) – мемлекеттің қорғаныс қабілетін арттыруға және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, қару-жарақтың, әскери техниканың, техникалық және арнайы құралдардың жаңа үлгілерін жасау, жарақтандыруда тұрған қару-жарақ пен әскери техниканың үлгілерін жаңғырту саласындағы қолданбалы және іргелі ғылыми зерттеулер, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар;

21) товары (продукция) двойного назначения (применения) – продукция и технологии, которые используются в гражданских целях, но могут быть использованы либо в последующем перепрофилированы и использованы как товары (продукция) военного назначения;
22) государственный оборонный заказ – правовой акт Правительства Республики Казахстан, утверждающий перечень (номенклатуру) товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка в государстве, деятельности специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан, государственного материального резерва, мобилизации, космической деятельности, а также выполнения Республикой Казахстан международных договоров и обязательств;
22-1) уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного оборонного заказа;
23) получатель государственного оборонного заказа – центральный исполнительный орган, государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, их ведомства, подающие заявку на приобретение товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, входящих в состав государственного оборонного заказа, и получающие соответствующие товары (продукцию), работы, услуги;
24) реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и отечественных поставщиков работ военного назначения и услуг военного назначения государственного оборонного заказа (далее – реестр) – перечень юридических лиц независимо от форм собственности, осуществляющих деятельность по производству товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполняющих работы военного назначения и оказывающих услуги военного назначения, соответствующих квалификационным требованиям;
25) исполнитель государственного оборонного заказа – уполномоченная организация и юридическое лицо, осуществляющие выполнение государственного оборонного заказа;
26) научные исследования в рамках государственного оборонного заказа (далее – научные исследования) – прикладные и фундаментальные научные исследования, научно-исследовательские, опытно-конструкторские и технологические работы в области создания новых образцов вооружения, военной техники, технических и специальных средств, модернизации состоящих на оснащении образцов вооружения и военной техники, направленные на повышение обороноспособности и обеспечение национальной безопасности государства;

26-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі ғылыми-зерттеу жұмысы – қару-жарақтың, әскери техниканың, техникалық және арнаулы құралдардың жаңа үлгілерін жасау, қару-жарақ пен әскери техниканың жарақтандыруда тұрған үлгілерін жаңғырту саласындағы қолда бар білімді кеңейту және жаңа білімді алу мақсатында ғылыми ізденіспен, зерттеулер, эксперименттер жүргізумен байланысты болатын, мемлекеттің қорғаныс қабілетін арттыруға және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған жұмыс;
26-2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар – қару-жарақ пен әскери техниканы, техникалық және арнаулы құралдарды жасау (жаңғырту) кезінде орындалатын жұмыстар кешені, қару-жарақ пен әскери техниканың, техникалық және арнаулы құралдардың тәжірибелік үлгілеріне арналған конструкторлық-технологиялық құжаттаманы әзірлеу немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушымен келісу бойынша пысықтау немесе түзету, оларды дайындау және сынау;
26-3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі тәжірибелік үлгі – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға арналған тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаларға) осындай үлгінің сәйкестігін сынаулар жүргізу арқылы тексеру, қабылданған техникалық шешімдердің дұрыстығын тексеру, сондай-ақ қарулануға қабылдау және кейіннен сериялап жасауға беру мүмкіндігін айқындау үшін жаңадан әзірленген, пысықталған немесе түзетілген (жаңғырту мақсатында) конструкторлық-технологиялық құжаттама бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау барысында дайындалған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің) үлгісі;
27) мүлікті жою – мемлекет бақылайтын, пайдаланылмайтын мүлікті құртып жіберу, кәдеге жарату, көму жөніндегі қызмет;
28) мүлікті кəдеге жарату – пайдаланылмайтын мүлікті оның ұрысқа тəн қасиеттерін пайдалануды немесе тікелей мақсаты бойынша қолдануды болғызбайтын жай-күйге келтіру, сондай-ақ оның құрамдастарын кейіннен пайдалану мақсатында бөлшектеу;
29) мүлікті көму – одан əрі пайдалануға жатпайтын пайдаланылмайтын мүлікті зиянды заттардың қоршаған ортаға түсуін болғызбау мақсатында арнайы белгіленген орындарда оқшаулау;
30) мүлікті қайта өңдеу – пайдаланылмайтын мүлікті тауарларды немесе өзге де өнімді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдаланылатын шикізатты немесе оны өзге де материалдарды ала отырып, оны тікелей мақсаты бойынша пайдалануды болғызбайтын жай-күйге келтіру, сондай-ақ онымен жұмыс істеуді жеңілдету, оның көлемін немесе қауіпті қасиеттерін азайту мақсатында қасиеттерін өзгерту;

26-1) научно-исследовательская работа в рамках государственного оборонного заказа – работа, связанная с научным поиском, проведением исследований, экспериментов в целях расширения имеющихся и получения новых знаний в области создания новых образцов вооружения, военной техники, технических и специальных средств, модернизации состоящих на оснащении образцов вооружения и военной техники, направленная на повышение обороноспособности и обеспечение национальной безопасности государства;
26-2) опытно-конструкторские работы в рамках государственного оборонного заказа – комплекс работ, выполняемых при создании (модернизации) вооружения и военной техники, технических и специальных средств, разработка или по согласованию с получателем государственного оборонного заказа доработка или корректировка конструкторско-технологической документации на опытные образцы вооружения и военной техники, технических и специальных средств, их изготовление и испытание;
26-3) опытный образец в рамках государственного оборонного заказа – образец товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), изготовленный в ходе выполнения опытно-конструкторских работ по вновь разработанной, доработанной или скорректированной (в целях модернизации) конструкторско-технологической документации для проверки путем проведения испытаний соответствия такого образца тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-техническим характеристикам) на выполнение опытно-конструкторских работ в рамках государственного оборонного заказа, правильности принятых технических решений, а также определения возможности принятия на вооружение и последующей передачи в серийное производство;
27) ликвидация имущества – деятельность по уничтожению, утилизации, захоронению неиспользуемого имущества, контролируемая государством;
28) утилизация имущества – приведение неиспользуемого имущества в состояние, исключающее использование его боевых свойств или применение по прямому предназначению, а также разукомплектование в целях последующего использования его компонентов;
29) захоронение имущества – изоляция неиспользуемого имущества, не подлежащего дальнейшему использованию, в специально установленных местах в целях предотвращения попадания вредных веществ в окружающую среду;
30) переработка имущества – приведение неиспользуемого имущества в состояние, исключающее использование его по прямому назначению, с извлечением сырья или иных материалов, используемых в дальнейшем в производстве (изготовлении) товаров или иной продукции, а также изменение свойств в целях облегчения обращения с ним, уменьшения его объема или опасных свойств;

31) мүлікті құртып жіберу – пайдаланылмайтын мүлікті толығымен жойып жіберу;
32) оқ-дәрілер – жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға тікелей арналған қару-жарақтың құрамдастары, сондай-ақ көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар;
33) пайдаланылмайтын мүлік – қорғаныс объектілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қаруланудан шығарылған, тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз, есептен шығарылған, запаста сақтаудың кепілді мерзімдері өткен, қолданылмайтын басы артық әскери мүлкі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қаруланудан шығарылған, тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз, есептен шығарылған, запаста сақтаудың кепілді мерзімдері өткен, қолданылмайтын басы артық қаруы, әскери техникасы, арнайы құралдары, жеке қорғану құралдары, радиациялық, химиялық, биологиялық қорғау мүлкі, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, арнайы техникалық құралдары, техникалық құралдары;
34) регламенттелген техникалық қызмет көрсету – қару-жараққа, әскери, автомобиль және арнайы техникаға, техникалық және арнайы құралдарға олардың қызмет ету (пайдалану) мерзімі ішіндегі жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын ұстап тұру үшін пайдалану құжаттамасында белгіленген белгілі бір жол жүруден, атқарымнан немесе интервалдан кейін мерзімдік техникалық қызмет көрсету;
35) техникалық куәландыру және диагностикалау – қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың техникалық жай-күйін бағалау және оларды одан әрі пайдалану, жөндеу немесе жаңғырту жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында жарамсыздықтарды, ақауларды анықтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
36) техникалық құралдар – қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы қолдануға, оларға қызмет көрсетуге, жөндеуге және оларды сақтауға, оқытуға және тылдық қамтамасыз етуге арналған құралдар, жүйелер, кешендер, құрылғылар, байланыс құралдары, оптикалық және электрондық-оптикалық аспаптар, мемлекеттік құпияларды қорғау , радиоэлектрондық күрес, радиотехникалық және радиоэлектрондық барлау құралдары, сондай-ақ қорғаныс объектілері мен өзге де қорғалатын объектілердің күзетін (байқауды), қорғанысын (диверсияға қарсы қорғанысын) қамтамасыз ететін техникалық күзет құралдары;
37) техникалық қызмет көрсету – қару-жарақты, әскери, автомобиль және арнайы техниканы, техникалық және арнайы құралдарды мақсаты бойынша пайдалану, сақтау және тасымалдау кезінде жөндеуаралық кезеңдегі олардың техникалық даярлығын ұстап тұру және қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар кешені, оларды өткізу қажеттілігі олардың техникалық жай-күйімен айқындалады;

31) уничтожение имущества – полное прекращение существования неиспользуемого имущества;
32) боеприпасы – компоненты вооружения, непосредственно предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), а также средства, имитирующие указанные компоненты;
33) неиспользуемое имущество – снятое с вооружения, не годное к использованию по прямому назначению, списанное, выслужившее гарантийные сроки хранения в запасах, не находящее применения излишествующее военное имущество Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, за исключением оборонных объектов, а также снятые с вооружения, не годные к использованию по прямому назначению, списанные, выслужившие гарантийные сроки хранения в запасах, не находящие применения излишествующие вооружение, военная техника, специальные средства, средства индивидуальной защиты, имущество радиационной, химической, биологической защиты, транспортные средства специального назначения, специальные технические средства, технические средства специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан;
34) регламентированное техническое обслуживание – периодическое техническое обслуживание вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств после определенного пробега, наработки или интервала, установленных эксплуатационной документацией, для поддержания работоспособности или исправности в течение срока их службы (эксплуатации);
35) техническое освидетельствование и диагностика – комплекс мероприятий, направленных на выявление неисправностей, дефектов с целью оценки технического состояния вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств и выработки предложений по их дальнейшей эксплуатации, ремонту или модернизации;
36) технические средства – средства, системы, комплексы, устройства, предназначенные для применения, обслуживания, ремонта вооружения, военной и специальной техники и их хранения, обучения и тылового обеспечения, средства связи, оптические и электронно-оптические приборы, средства защиты государственных секретов , радиоэлектронной борьбы, радиотехнической и радиоэлектронной разведки, а также технические средства охраны, обеспечивающие охрану (наблюдение), оборону (противодиверсионную оборону) оборонных и иных охраняемых объектов;
37) техническое обслуживание – комплекс мероприятий по поддержанию и восстановлению технической готовности вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств в межремонтный период при их использовании по назначению, хранении и транспортировке, необходимость проведения которых определяется их техническим состоянием;

38) қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қорғаныс өнеркәсібі саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
39) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді импорттауды, оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді (оның ішінде экспорттауды), құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюды және қайта өңдеуді, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру жөнінде қызметтер көрсетуді, қорғаныс өнеркәсібі саласындағы халықаралық көрмелерге қатысуды және оларды Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 31.03.2021 № 24-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасы
1. Қазақтан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. ҚОРҒАНЫС ӨНЕРКӘСІБІ ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК ҚОРҒАНЫСТЫҚ ТАПСЫРЫС САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
3-бап. Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік реттеу
Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік реттеу мыналарды:
1) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуді;

38) уполномоченный орган в области оборонной промышленности (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности;
39) уполномоченная организация – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, реализацию (в том числе экспорт), ликвидацию посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработку неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, оказание услуг по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, участие в международных выставках в области оборонной промышленности и их организацию на территории Республики Казахстан.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 31.03.2021 № 24-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе
1. Законодательство Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ОБОРОННОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ И ГОСУДАРСТВЕННОГО ОБОРОННОГО ЗАКАЗА
Статья 3. Государственное регулирование в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа
Государственное регулирование в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа включает:
1) разработку государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;

2) әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеуді;
3) құқықтық реттеуді;
4) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыруды;
5) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды ұйымдастыруды, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді;
6) ұлттық қауіпсіздік саласындағы және қорғаныс саласындағы ғылымды дамытуды;
7) мемлекеттік органдардың және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының қызметін үйлестіруді;
8) халықаралық ынтымақтастықты;
9) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымын реттеуді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы өзге де іс-шараларды қамтиды.
4-бап. Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі міндеттері
Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі міндеттері:
1) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешеннің тиімді жүйесін құру;
2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын қазіргі заманғы әскери мақсаттағы тауарлармен (өнімдермен), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлармен (өнімдермен), әскери мақсаттағы жұмыстармен және әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету;
3) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының ғылыми-технологиялық және өндірістік әлеуетін өнеркәсіптің азаматтық салаларында пайдалану;
4) мемлекетте қорғаныс қабілетін, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті арттыру және нығайту мүдделерінде қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың қазіргі заманғы түрлерін жасауды қамтамасыз ету;
5) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының экспорттық әлеуетін қолдау және одан әрі дамыту;
6) қолданбалы ғылыми зерттеулерді және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды дамыту және оларды одан әрі коммерцияландыру болып табылады.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 31.03.2021 № 24-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы өкілеттіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешеннің республикалық мемлекеттік мекемелерін, ұйымдарын, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімдер қабылдайды;

2) разработку основных направлений государственной политики в области военно-технического сотрудничества;
3) правовое регулирование;
4) планирование и осуществление мероприятий по развитию оборонно-промышленного комплекса;
5) организацию защиты сведений, составляющих государственные секреты, и иных охраняемых законом тайн, обеспечение информационной безопасности;
6) развитие науки в сфере национальной безопасности и в области обороны;
7) координацию деятельности государственных органов и организаций оборонно-промышленного комплекса;
8) международное сотрудничество;
9) регулирование оборота вооружения и военной техники;
10) иные мероприятия в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 4. Основные задачи государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа
Основными задачами государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа являются:
1) создание эффективной системы оборонно-промышленного комплекса;
2) обеспечение Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан современными товарами (продукцией) военного назначения, товарами (продукцией) двойного назначения (применения), работами военного назначения и услугами военного назначения;
3) использование научно-технологического и производственного потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса в гражданских отраслях промышленности;
4) обеспечение создания современных видов вооружения, военной и специальной техники в интересах повышения и укрепления обороноспособности, безопасности и правопорядка в государстве;
5) поддержка и дальнейшее развитие экспортного потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса;
6) развитие прикладных научных исследований и опытно-конструкторских работ и их дальнейшая коммерциализация.
Сноска. Статья 4 с изменением, внесенным Законом РК от 31.03.2021 № 24-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Полномочия Правительства Республики Казахстан в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;
2) принимает решения о создании, реорганизации и ликвидации республиканских государственных учреждений, организаций оборонно-промышленного комплекса, а также организаций, осуществляющих научную и (или) научно-техническую деятельность;

2-1) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 98-бабының 3-1 және 3-2-тармақтарында көзделген талаптарды сақтай отырып, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын жекешелендіру туралы шешімдер қабылдайды;
3) отандық ғылыми-техникалық әзірлемелерді қаржылық қолдау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын жаңғырту мақсатында құрылатын қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қорын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімдер қабылдайды;
4) Ғылыми зерттеулер жөніндегі қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрi – Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия) құрады, ол туралы ережені, сондай-ақ оның құрамын бекiтеді;
5) уәкілетті ұйымды айқындайды;
6) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларын бекітеді;
7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын бекітеді;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның ұсынуы бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты бекітеді;
9) меншік нысандарына қарамастан ұйымдарда мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалу сапасына бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;
10) қару-жарақ пен әскери техниканың, стратегиялық материалдардың, озық технологиялардың және әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің) айналымын, оның ішінде экспорты мен импортын бақылауды ұйымдастырады;
11) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы қағидаларын бекітеді;
11-1) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидаларын бекітеді;
12) пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекітеді;
13) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 5-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 11.07.2022 № 136-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2023 № 51-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

2-1) принимает решения о приватизации организаций оборонно-промышленного комплекса с соблюдением требований, предусмотренных пунктами 3-1 и 3-2 статьи 98 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе";
3) принимает решения о создании, реорганизации и ликвидации фонда развития оборонно-промышленного комплекса, создаваемого в целях финансовой поддержки отечественных научно-технических разработок и модернизации организаций оборонно-промышленного комплекса;
4) создает Оборонную научно-техническую комиссию по научным исследованиям (далее – Оборонная научно-техническая комиссия) и утверждает положение о ней, а также ее состав;
5) определяет уполномоченную организацию;
6) утверждает правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
7) утверждает правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа;
8) утверждает государственный оборонный заказ по представлению уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
9) утверждает правила осуществления контроля за качеством выполнения государственного оборонного заказа в организациях независимо от форм собственности;
10) организует контроль за оборотом, в том числе экспортом и импортом, вооружения и военной техники, стратегических материалов, передовых технологий и товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения);
11) утверждает правила оборота вооружения и военной техники;
11-1) утверждает правила передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях;
12) утверждает правила передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов;
13) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 5 с изменением, внесенным законами РК от 11.07.2022 № 136-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2023 № 51-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-бап. Уәкілетті органның функциялары
Уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
1-1) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қорғаныс өнеркәсібі саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
2) бірыңғай әскери-техникалық саясатты және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізуге қатысады;
3) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерімен, басқа да әскерлермен және әскери құралымдармен, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен қорғаныс өнеркәсібі саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
4) мемлекетте қорғаныс мұқтаждарын, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті, қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың қажетті түрлерімен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалы жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады;
5) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;
6) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) қорғаныстық-өнеркәсіптік әлеуетті дамыту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді;
8) ведомостволық бағынысты ұйымдардың, сондай-ақ сенімгерлік басқаруындағы ұйымдардың қызметін ұйымдастырады;
9) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарына мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шешімдерін қабылдайды және тәртібін айқындайды;
10) мемлекеттік білім беру тапсырысына қосу үшін қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары жүргізетін білікті кадр ресурстарына ағымдағы және перспективалы қажеттіліктердің мониторингін ескере отырып, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен үшін мамандар даярлау талап етілетін мамандықтардың тізбесін айқындау жөніндегі ұсыныстарды қалыптастырады;
11) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
12) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлейді және бекітеді;

Статья 6. Функции уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;
1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области оборонной промышленности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) участвует в проведении единой военно-технической политики и государственной политики в области промышленной безопасности;
3) организует и осуществляет взаимодействие с Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области оборонной промышленности;
4) принимает участие в организации текущего и перспективного планирования обеспечения нужд обороны, безопасности и правопорядка в государстве необходимыми видами вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
5) участвует в осуществлении военно-технического сотрудничества;
6) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) организует и проводит мероприятия по развитию оборонно-промышленного потенциала;
8) организует деятельность подведомственных организаций, а также организаций, находящихся в доверительном управлении;
9) принимает решения и определяет порядок предоставления мер государственной поддержки организациям оборонно-промышленного комплекса;
10) формирует для включения в государственный образовательный заказ предложения по определению перечня специальностей, по которым требуется подготовка специалистов для оборонно-промышленного комплекса, с учетом проводимого организациями оборонно-промышленного комплекса мониторинга текущих и перспективных потребностей в квалифицированных кадровых ресурсах;
11) разрабатывает и утверждает правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации;
12) разрабатывает и утверждает сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации;

13) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы қағидаларын әзірлейді;
13-1) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидаларын әзірлейді;
14) қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануға құқығы бар субъектілердің тізбесін әзірлейді;
15) осы Заңның 7-бабының 4) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, қару-жарақ пен әскери техниканың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
16) пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын әзірлейді;
16-1) оқ-дәрілер мен жарылғыш заттарды кәдеге жарату объектілерінің өндірістік қызметін ұйымдастыру, осы жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті және оқ-дәрілер мен жарылғыш заттарды кәдеге жарату объектілерін күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
17) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен пайдаланылмайтын мүлікке билік етеді және пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу және құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу және пайдаланылмайтын мүлікті жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не акционерлік қоғамдардың акцияларын сатып алу төлеміне беру туралы шешімдер қабылдайды;
18) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысады;
19) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
21) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
22) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
23) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
24) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;

13) разрабатывает правила оборота вооружения и военной техники;
13-1) разрабатывает правила передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях;
14) разрабатывает перечень субъектов, имеющих право пользования вооружением и военной техникой;
15) осуществляет государственный контроль за оборотом вооружения и военной техники, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 4) статьи 7 настоящего Закона;
16) разрабатывает правила передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов;
16-1) разрабатывает и утверждает правила по организации производственной деятельности объектов утилизации боеприпасов и взрывчатых веществ, обеспечению безопасности при проведении данных работ и охраны объектов утилизации боеприпасов и взрывчатых веществ;
17) распоряжается неиспользуемым имуществом и принимает решения о передаче, реализации и ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработке неиспользуемого имущества в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, и передаче неиспользуемого имущества в качестве имущественного вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату приобретения акций акционерных обществ;
18) участвует в формировании государственного оборонного заказа;
19) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
20) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
21) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
22) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
23) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
24) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

25) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
26) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
28) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
29) ғылыми зерттеулерді салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
30) әскери мақсаттағы технологиялар бойынша жобаларды іске асыруды үйлестіреді;
31) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
32) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулердің сараптамасын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
33) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мамандандырылған ғылыми бағыттарды әзірлейді;
34) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мамандандырылған ғылыми бағыттар жөніндегі сараптама кеңестерін (бұдан әрі – сараптама кеңестері) құрады, мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша олардың ережелері мен құрамдарын бекітеді;
35) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
36) алып тасталды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
37) ғылыми зерттеулер жүргізуге қатысады;
38) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар әзірлеуді ұйымдастырады және оларды іске асыру бойынша басшылықты жүзеге асырады;

25) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
26) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
27) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
28) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
29) осуществляет межотраслевую координацию научных исследований;
30) координирует реализацию проектов по технологиям военного назначения;
31) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
32) разрабатывает и утверждает правила проведения экспертизы научных исследований в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
33) разрабатывает специализированные научные направления в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
34) создает экспертные советы по специализированным научным направлениям в рамках государственного оборонного заказа (далее – экспертные советы), утверждает их положения и составы по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
35) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
36) исключен Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
37) участвует в проведении научных исследований;
38) организует разработку научных и научно-технических проектов, финансируемых из государственного бюджета, и осуществляет руководство по их реализации;

39) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, олардың күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
40) әскери ұлттық стандарттарды әзірлейді, келіседі, бекітеді, өзгертеді, олардың күшін жояды және есепке алуды жүргізеді;
41) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 11.07.2022 № 136-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2023 № 33-VIII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-1-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның функциялары
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
2) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
3) Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарымен, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
4) мемлекетте қорғаныс мұқтаждарын, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қару-жарақтың, әскери, автомобильдік және арнаулы техниканың, техникалық және арнаулы құралдардың қажетті түрлерімен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалы жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады;
5) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
6) орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;

39) разрабатывает и утверждает правила разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований;
40) разрабатывает, согласовывает, утверждает, изменяет, отменяет военные национальные стандарты и ведет их учет;
41) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статью 6 с изменениями, внесенными законами РК от 11.07.2022 № 136-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2023 № 33-VIII (порядок введения в действие см. ст.2); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6-1. Функции уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа
Уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;
2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственного оборонного заказа в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) организует и осуществляет взаимодействие с другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области государственного оборонного заказа;
4) принимает участие в организации текущего и перспективного планирования обеспечения нужд обороны, безопасности и правопорядка в государстве необходимыми видами вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
5) осуществляет военно-техническое сотрудничество;
6) организует и осуществляет взаимодействие с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, их ведомствами в области военно-технического сотрудничества;

7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуын салааралық үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
8) ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін ұйымдастырады;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларын әзірлейді;
10) монополияға қарсы органмен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын әзірлейді;
11) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) отандық өндірушілерінің және әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерінің тізілімін қалыптастырады, бекітеді және жүргізеді;
12) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдауды жүзеге асырады;
13) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жеткізеді;
14) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасады;
15) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қаржыландыруды жүзеге асырады;
16) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, шарт сомасының үнемделуі орын алған, ол азайтылған не ұлғайтылған, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың мерзімі ұзартылған кезде жоспарлы кезеңге бөлінген шектерде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражатын қайта бөлу туралы шешім қабылдайды;
17) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларды әскери мақсаттағы тауарлармен (өнімдермен) және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлармен (өнімдермен) қамтамасыз етеді;

7) осуществляет межотраслевую координацию и контроль за выполнением государственного оборонного заказа;
8) организует деятельность подведомственных организаций;
9) разрабатывает правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
10) разрабатывает правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с антимонопольным органом;
11) формирует, утверждает и ведет реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и отечественных поставщиков работ военного назначения и услуг военного назначения государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
12) осуществляет выбор исполнителя государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
13) формирует государственный оборонный заказ, представляет его на утверждение Правительству Республики Казахстан и доводит задания утвержденного государственного оборонного заказа до исполнителей государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
14) заключает договор на выполнение государственного оборонного заказа с исполнителем государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
15) осуществляет финансирование государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
16) принимает решение о перераспределении бюджетных средств в рамках государственного оборонного заказа в пределах, выделенных на плановый период, при возникновении экономии, уменьшении либо увеличении суммы договора, продлении срока договора на выполнение государственного оборонного заказа, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
17) обеспечивает товарами (продукцией) военного назначения и товарами (продукцией) двойного назначения (применения) получателей государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;

18) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
19) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекітеді;
20) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
21) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 6-1-баппен толықтырылды – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-бап. Орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы функциялары
Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары:
1) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
2) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның бірінші басшысының актісі негізінде мемлекеттік орган шегінде әскери мүлікті береді;
4) өздерінің жедел басқаруындағы қару-жарақ пен әскери техниканың айналымына бақылауды жүзеге асырады;
5) мүлікті пайдаланылмайтын мүлік деп тану туралы шешім қабылдайды;
5-1) оқ-дәрілерді жоюды жүзеге асырады;

18) обеспечивает соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых в рамках государственного оборонного заказа, тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике), в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
19) утверждает отчеты по выполненным научным исследованиям, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
20) разрабатывает и утверждает правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
21) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 6-1 в соответствии с Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Функции центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа
Центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, их ведомства:
1) участвуют в формировании и реализации государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;
2) участвуют в осуществлении военно-технического сотрудничества;
3) передают военное имущество в пределах государственного органа на основании акта первого руководителя государственного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) осуществляют контроль за оборотом вооружения и военной техники, находящихся у них в оперативном управлении;
5) принимают решения о признании имущества неиспользуемым;
5-1) осуществляют уничтожение боеприпасов;

6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға береді;
7) қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа үлгілері және сатып алуға ұсынылатындары үшін тактикалық-техникалық сипаттамаларды айқындайды;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдауды жүзеге асырады және бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын оларға жеткізеді;
9) осы Заңның 19-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 1-1), 2), 3), 7) және 12) тармақшаларында көзделген, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлейді және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
10) өз құзыреті шегінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын орындауды қамтамасыз етеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілеріне мемлекеттік сынақтарды ұйымдастырады және жүргізеді және оларды қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдау үшін құжаттама дайындайды;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілерін қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдау үшін құжаттарды дайындауға, оларды сериялап өндіруге беру үшін конструкторлық, техникалық және өзге де құжаттаманы келісуге қатысады;
13) қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілерін қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдап алуды жүзеге асырады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери ұлттық стандарттарды әзірлейді, келіседі, әзірлеуге, өзгертуге және олардың күшін жоюға қатысады;
14-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) сәйкестігін қамтамасыз етеді;

6) передают неиспользуемые оборонные объекты в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) определяют тактико-технические характеристики для новых образцов и предлагаемых к закупу вооружения и военной техники;
8) осуществляют выбор исполнителей государственного оборонного заказа и доводят до них задания утвержденного государственного оборонного заказа в случаях, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
9) разрабатывают и утверждают по согласованию с уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа перечень товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предусмотренных подпунктами 1-1), 2), 3), 7) и 12) части первой пункта 2 статьи 19 настоящего Закона, закупаемых в рамках государственного оборонного заказа;
10) обеспечивают выполнение заданий государственного оборонного заказа в пределах своей компетенции;
11) организуют и проводят государственные испытания опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств, готовят документацию для принятия их на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) участвуют в подготовке документов для принятия опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию, в согласовании конструкторской, технической и иной документации для передачи их в серийное производство в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) осуществляют приемку опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию;
14) разрабатывают, согласовывают, принимают участие в разработке, изменении и отмене военных национальных стандартов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14-1) обеспечивают соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых в рамках государственного оборонного заказа, тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике), в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;

14-2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайда, орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекітеді;
15) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 7-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.11.2021 № 72-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-бап. Уәкілетті ұйымның функциялары
Уәкілетті ұйым:
1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау кезінде әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау мен әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету үшін сатып алынатын көрсетілген тауарларды (өнімдерді), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер жүзеге асыратын импорттауды қоспағанда, мемлекетте қорғаныс мұқтаждарын, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметі, мемлекеттік материалдық резерв, жұмылдыру, ғарыш қызметі үшін қажетті көрсетілген тауарларды (өнімдерді), жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді импорттауды жүзеге асырады;
2) пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді (оның ішінде экспорттауды) жүзеге асырады;
3) оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюды және қайта өңдеуді жүзеге асырады;
4) пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру бойынша қызметтер көрсетуді жүзеге асырады;
5) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;
6) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен өндіретін қару-жарақ пен әскери техниканы халықаралық нарыққа ілгерілетуді жүзеге асырады;
7) әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің халықаралық көрмелеріне, конференцияларына, семинарларына, таныстыру іс-шараларына, демонстрацияларына, сынақтарына қатысады және оларды ұйымдастыруды жүзеге асырады;

14-2) утверждают отчеты по выполненным научным исследованиям, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
15) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 15.11.2021 № 72-VII (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8. Функции уполномоченной организации
Уполномоченная организация:
1) осуществляет импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, необходимых для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка в государстве, а также деятельности специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан, государственного материального резерва, мобилизации, космической деятельности, за исключением импорта указанных товаров (продукции), работ и услуг, осуществляемого отечественными товаропроизводителями и отечественными поставщиками работ, услуг, приобретаемых для производства указанных товаров (продукции), работ, услуг при выполнении государственного оборонного заказа;
2) осуществляет реализацию (в том числе экспорт) неиспользуемого имущества;
3) осуществляет ликвидацию посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработку неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов;
4) осуществляет оказание услуг по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов;
5) участвует в осуществлении военно-технического сотрудничества;
6) осуществляет продвижение вооружения и военной техники, производимых оборонно-промышленным комплексом, на международном рынке;
7) участвует и осуществляет организацию международных выставок, конференций, семинаров, презентационных мероприятий, демонстраций, испытаний товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения;

8) Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы заңнамасына сәйкес орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың фирмаішілік жүйесін жүзеге асыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
9) мемлекеттік кепілдіктермен берілетін мемлекеттік емес қарыздарды тартады;
10) қарыз шартында көрсетілген ұйымдармен мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалар шеңберінде кейінге қалдыру төлемімен қорғаныс өнеркәсібі саласында әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) сатып алу және беру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету жөніндегі шарттарды жасасады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 28.12.2022 № 173-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3-тарау. ҚОРҒАНЫСТЫҚ-ӨНЕРКӘСІПТІК КЕШЕН
9-бап. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының функциялары
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары:
1) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіруді, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді жүзеге асырады;
3) қару-жарақ пен әскери техниканы өндіру қауіпсіздігін, өндірілген қару-жарақ пен әскери техниканы бақылауды, есепке алуды және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
4) өндірілетін, дайындалатын әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы орындалатын жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге қатысты сыртқы сауда қызметін жүзеге асырады;
5) қорғаныстық-өнеркәсіптік әлеуетті дамыту жөніндегі іс-шараларды орындауға қатысады;
6) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс іс-шараларының құнын қалыптастырады;
7) басым тәртіппен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындайды және (немесе) орындауға қатысады;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты, шарттар бойынша міндеттемелерді орындау кезінде әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету үшін, сондай-ақ экспортқа беруді жүзеге асыру үшін тауарларды (өнімдерді), оның ішінде әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді импорттауды жүзеге асырады;

8) взаимодействует с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, их ведомствами по вопросам осуществления внутрифирменной системы контроля специфических товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров;
9) привлекает негосударственные займы под государственные гарантии;
10) заключает договоры по приобретению и поставке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения, выполнению работ военного назначения и оказанию услуг военного назначения в области оборонной промышленности с отлагательной оплатой в рамках проектов, финансируемых за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию, с организациями, указанными в договоре займа;
11) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Законом РК от 28.12.2022 № 173-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. ОБОРОННО-ПРОМЫШЛЕННЫЙ КОМПЛЕКС
Статья 9. Функции организаций оборонно-промышленного комплекса
Организации оборонно-промышленного комплекса:
1) принимают участие в реализации государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;
2) осуществляют производство товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения;
3) обеспечивают безопасность производства вооружения и военной техники, контроль, учет и сохранность произведенного вооружения и военной техники;
4) осуществляют внешнеторговую деятельность в отношении производимых, изготавливаемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполняемых работ военного назначения и оказываемых услуг военного назначения;
5) принимают участие в выполнении мероприятий по развитию оборонно-промышленного потенциала;
6) формируют стоимость мероприятий государственного оборонного заказа;
7) в приоритетном порядке выполняют и (или) участвуют в выполнении государственного оборонного заказа;
8) осуществляют импорт товаров (продукции), в том числе товаров (продукции) военного назначения, работ и услуг для производства товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения при выполнении государственного оборонного заказа, обязательств по договорам, а также для осуществления поставок на экспорт;

9) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенде ғылыми және ғылыми-техникалық, оның ішінде өндірісті кеңейту, реконструкциялау және техникалық қайта қаруландыру жөніндегі жобаларды іске асыруды жүзеге асырады;
10) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес ғылыми зерттеулер жүргізеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық стандарттарды әзірлейді және әзірлеуге қатысады;
12) білікті кадр ресурстарына ағымдағы және перспективалы қажеттіліктердің мониторингін жүргізеді;
13) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарларында көзделген іс-шараларды жүзеге асырады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
10-бап. Қорғаныс өнеркәсібі саласындағы қызметті мемлекеттік қолдау шаралары
1. Қорғаныс өнеркәсібі саласындағы қызметті мемлекеттік қолдау қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарына қаржылық, ақпараттық-консультациялық қолдау ұсыну, кадр әлеуетін дамытуды қолдау, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруды қолдау, мемлекеттік преференциялар беру мен осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де қолдау шараларын ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында қорғаныс өнеркәсібі саласындағы қызметті мемлекеттік қолдау шараларын қолдану ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.
3. Қорғаныс өнеркәсібі саласындағы қызметті мемлекеттік қолдау шараларын қолдану:
1) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының қазіргі заманғы қару-жарақ пен әскери техниканы әзірлеуге, өндіруге, жөндеуге, жаңғыртуға дайындығын қамтамасыз ету;
2) қазіргі заманғы қару-жарақ пен әскери техниканы өндіру үшін өнеркәсіптік инфрақұрылымды құру;
3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орналастыру және орындау рәсімдерін жетілдіру;
4) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін арттыру қажеттілігі ескеріле отырып жүзеге асырылады.
11-бап. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын қаржылық қолдау
1. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын қаржылық қолдау Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін нысандарда ұсынылады.
2. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын қаржылық қолдау:
1) екінші деңгейдегі банктердің және басқа да қаржы ұйымдарының қарыздар беруі жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау;
2) мемлекеттік бюджеттен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден субсидиялау;

9) осуществляют реализацию научных и научно-технических проектов в оборонно-промышленном комплексе, в том числе по расширению, реконструкции и техническому перевооружению производства;
10) проводят научные исследования в соответствии с правилами организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа;
11) разрабатывают и участвуют в разработке национальных стандартов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) проводят мониторинг текущих и перспективных потребностей в квалифицированных кадровых ресурсах;
13) осуществляют мероприятия, предусмотренные мобилизационными планами Республики Казахстан;
14) осуществляют иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 10. Меры государственной поддержки деятельности в области оборонной промышленности
1. Государственная поддержка деятельности в области оборонной промышленности осуществляется путем предоставления организациям оборонно-промышленного комплекса финансовой, информационно-консультационной поддержки, поддержки развития кадрового потенциала, поддержки осуществления внешнеэкономической деятельности, предоставления государственных преференций и оказания иных мер поддержки, установленных настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Законами Республики Казахстан могут устанавливаться особенности применения мер государственной поддержки деятельности в области оборонной промышленности.
3. Применение мер государственной поддержки деятельности в области оборонной промышленности осуществляется с учетом необходимости:
1) обеспечения готовности организаций оборонно-промышленного комплекса к разработке, производству, ремонту, модернизации современного вооружения и военной техники;
2) создания промышленной инфраструктуры для производства современного вооружения и военной техники;
3) совершенствования процедур размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
4) повышения эффективности управления государственной собственностью в оборонно-промышленном комплексе.
Статья 11. Финансовая поддержка организаций оборонно-промышленного комплекса
1. Финансовая поддержка организаций оборонно-промышленного комплекса предоставляется в формах, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
2. Финансовая поддержка организаций оборонно-промышленного комплекса осуществляется путем:
1) выработки предложений по предоставлению займов банками второго уровня и другими финансовыми организациями;
2) субсидирования из государственного бюджета и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;

3) негізгі қорларды жаңғыртуға және жаңартуға, өндірісті техникалық қайта қаруландыруға, қазіргі заманғы технологиялар мен жабдықты ендіруге, жаңа өндірістерді ұйымдастыруға, жаңа технологияларды сатып алуға бағытталған инвестициялық жобаларды мемлекеттік қаржыландыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтық және кедендік жеңілдіктерді беру;
5) шетелдік берушілермен мәмілелер бойынша шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен бағамдық айырма бойынша өтеу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік емес қарыздарды тарту үшін мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекеттің кепілгерліктерін беру;
7) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының кәсіпкерлікті қолдауға және дамытуға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қаржылық қолдаудың өзге де шараларын ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
12-бап. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын ақпараттық-консультациялық қолдау
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын ақпараттық-консультациялық қолдау:
1) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту үшін қажетті ақпарат қамтылған анықтамалықтар, каталогтар, бюллетеньдер, дерекқорлар шығару және (немесе) жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту үшін қажетті ақпаратты орналастыру;
3) көрмелер, конференциялар, семинарлар, таныстыру іс-шараларын, демонстрациялар өткізуді ұйымдастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды өткізуге жәрдем көрсету арқылы жүзеге асырылады.
13-бап. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының кадр әлеуетін дамытуды қолдау
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының кадр әлеуетін дамытуды қолдау:
1) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының жұмыскерлеріне ақпараттық, консультациялық қолдау ұсыну;
2) меншік нысандарына қарамастан ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ұйымдармен де қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары жұмыскерлерінің тәжірибе алмасу, тағылымдамадан өту, оларды қайта даярлау және біліктілігін арттыру мәселелері бойынша келісімдерге қол жеткізу;
3) техникалық жоғары оқу орындары түлектері арасынан оларды қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарында кейіннен жұмысқа орналасу мүмкіндігімен, персоналды іріктеуді жүзеге асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау;

3) государственного финансирования инвестиционных проектов, направленных на модернизацию и обновление основных фондов, техническое перевооружение производства, внедрение современных технологий и оборудования, организацию новых производств, приобретение новых технологий;
4) предоставления налоговых и таможенных льгот в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) возмещения расходов по курсовой разнице по сделкам с иностранными поставщиками за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан;
6) предоставления государственных гарантий и поручительств государства для привлечения негосударственных займов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) участия организаций оборонно-промышленного комплекса в государственных программах, направленных на поддержку и развитие предпринимательства;
8) предоставления иных мер финансовой поддержки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 12. Информационно-консультационная поддержка организаций оборонно-промышленного комплекса
Информационно-консультационная поддержка организаций оборонно-промышленного комплекса осуществляется путем:
1) издания и (или) ведения справочников, каталогов, бюллетеней, баз данных, содержащих информацию, необходимую для развития оборонно-промышленного комплекса;
2) размещения информации на интернет-ресурсах государственных органов, необходимой для развития оборонно-промышленного комплекса, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) организации проведения выставок, конференций, семинаров, презентационных мероприятий, демонстраций, а также оказания содействия в их проведении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 13. Поддержка развития кадрового потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса
Поддержка развития кадрового потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса осуществляется путем:
1) предоставления информационной, консультационной поддержки работникам организаций оборонно-промышленного комплекса;
2) достижения соглашения с организациями независимо от форм собственности, в том числе и иностранными, по вопросам обмена опытом, стажировки, переподготовки и повышения квалификации работников организаций оборонно-промышленного комплекса;
3) выработки предложений и рекомендаций по осуществлению отбора персонала из числа выпускников технических высших учебных заведений с возможностью их последующего трудоустройства в организациях оборонно-промышленного комплекса;

4) уәкілетті орган ұсынатын мәліметтердің негізінде қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары үшін мамандар даярлау талап етілетін мамандықтарды мемлекеттік білім беру тапсырысына қосу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кадр әлеуетін дамытуды қолдаудың өзге де шараларын көрсету арқылы жүзеге асырылады.
14-бап. Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының сыртқы экономикалық қызметін қолдау
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының сыртқы экономикалық қызметін қолдау әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді шет мемлекеттердің нарықтарына ілгерілетуді ұйымдастыру, сондай-ақ шетелдегі қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының қызметі үшін қолайлы жағдайлар жасау арқылы жүзеге асырылады.
15-бап. Қару-жарақ пен әскери техника айналымының ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының аумағында қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қару-жарақ пен әскери техниканы әзірлеу, өндіру, жөндеу, сатып алу және өткізу, монтаждау, баптау, жаңғырту, орнату, пайдалану, сақтау, жөндеу және оларға сервистік қызмет көрсету, сондай-ақ құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген қару-жарақ пен әскери техниканың бірлігінде таңбалау белгілемесі болуға тиіс.
4. Қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алуды уәкілетті ұйым, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануға құқығы бар субъектілер және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алуға құқығы бар субъектілер жүзеге асырады.
Қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алу мемлекеттік материалдық резерв үшін де жүзеге асырылады.
5. Қару-жарақ пен әскери техниканы өткізуді уәкілетті ұйым және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы өткізуге құқығы бар субъектілер жүзеге асырады.
Қару-жарақ пен әскери техниканы, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын және (немесе) уәкілетті ұйымды қоспағанда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алуға және өткізуге құқығы бар субъектілер арасында өткізуге жол берілмейді.
Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті өткізу осы Заңның 16-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

4) включения на основании сведений, представляемых уполномоченным органом, в государственный образовательный заказ специальностей, по которым требуется подготовка специалистов для организаций оборонно-промышленного комплекса;
5) оказания иных мер поддержки развития кадрового потенциала, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 14. Поддержка внешнеэкономической деятельности организаций оборонно-промышленного комплекса
Поддержка внешнеэкономической деятельности организаций оборонно-промышленного комплекса осуществляется путем организации продвижения на рынки иностранных государств товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, а также создания благоприятных условий для деятельности организаций оборонно-промышленного комплекса за рубежом.
Статья 15. Особенности оборота вооружения и военной техники
1. Оборот вооружения и военной техники на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
2. Разработка, производство, ремонт, приобретение и реализация, монтаж, наладка, модернизация, установка, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание, а также ликвидация посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработка вооружения и военной техники осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Единица произведенного на территории Республики Казахстан вооружения и военной техники должна иметь маркировочное обозначение.
4. Приобретение вооружения и военной техники осуществляется уполномоченной организацией, субъектами, имеющими право пользования вооружением и военной техникой, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, и субъектами, имеющими право приобретения вооружения и военной техники в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Приобретение вооружения и военной техники осуществляется также для государственного материального резерва.
5. Реализация вооружения и военной техники осуществляется уполномоченной организацией и субъектами, имеющими право реализации вооружения и военной техники, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Не допускается реализация вооружения и военной техники между субъектами, имеющими право приобретения и реализации вооружения и военной техники, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, за исключением организаций оборонно-промышленного комплекса и (или) уполномоченной организации.
Реализация неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники осуществляется в соответствии со статьей 16 настоящего Закона.

6. Қару-жарақ пен әскери техника міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің нысаналары болып табылмайды.
7. Қару-жарақ пен әскери техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Азаматтық және қызметтік қару айналымының тәртібі Қазақстан Республикасының жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау саласындағы заңнамасында реттеледі.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-бап. Пайдаланылмайтын мүлік айналымының ерекшеліктері
1. Уәкілетті орган пайдаланылмайтын мүлікке мемлекеттік органдар мүлікті пайдаланылмайтын мүлік деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін билік етеді.
2. Пайдаланылмайтын мүлік пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес беріледі, өткізіледі, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жойылады және қайта өңделеді.
3. Қару-жарақ пен әскери техниканы қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлік Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бағалануға жатады.
Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі өткізілетін пайдаланылмайтын мүліктің бастапқы бағасы баланстық құны негізге алына отырып айқындалады.
4. Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алуға құқығы бар субъектілерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шетелдік заңды тұлғаларға өткізу жүзеге асырылады.
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының өзге де тең жағдайларда қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті артықшылықпен сатып алуға құқығы бар.
Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлік оны экспорттау шартымен жабық тендерлер немесе аукциондар өткізу арқылы өткізіледі.
Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарында жөндеуді және (немесе) жаңғыртуды талап ететін, қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті жөндеуге және (немесе) жаңғыртуға мүмкіндіктері болған кезде, көрсетілген мүлік пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес оларды жөндеудің және (немесе) жаңғыртудың міндетті шартымен өткізіледі.

6. Вооружение и военная техника не являются предметами обеспечения исполнения обязательств.
7. Ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан вооружения и военной техники осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Порядок оборота гражданского и служебного оружия регулируется законодательством Республики Казахстан в сфере государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Особенности оборота неиспользуемого имущества
1. Уполномоченный орган распоряжается неиспользуемым имуществом после принятия государственными органами решения о признании имущества неиспользуемым.
2. Неиспользуемое имущество передается, реализуется, ликвидируется посредством уничтожения, утилизации, захоронения и перерабатывается в соответствии с правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.
3. Неиспользуемое имущество, за исключением вооружения и военной техники, подлежит оценке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Начальная цена реализуемого неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники определяется исходя из балансовой стоимости.
4. Реализация неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники осуществляется субъектам, имеющим право приобретения вооружения и военной техники, а также иностранным юридическим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организации оборонно-промышленного комплекса при прочих равных условиях имеют право преимущественного приобретения неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники.
Неиспользуемое имущество в виде вооружения и военной техники реализуется путем проведения закрытых тендеров или аукционов с условием его экспорта.
При наличии в организациях оборонно-промышленного комплекса возможностей ремонта и (или) модернизации неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники, требующего ремонта и (или) модернизации, указанное имущество реализуется с обязательным условием их ремонта и (или) модернизации в соответствии с правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.

5. Пайдаланылмайтын мүлікті уәкілетті ұйым өткізеді.
6. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізуден алынған қаражат республикалық бюджетке жіберіледі.
Пайдаланылмайтын мүлікті өткізу бойынша сауда-саттықтарды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес сатып алушының қаражаты есебінен жүргізіледі.
7. Пайдаланылмайтын мүлікті құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7-1. Пайдаланылмайтын деп танылған оқ-дәрілерді жою мүмкіндігі болмаған кезде не пайдаланылмайтын деп танылған оқ-дәрілерді одан әрі сақтау нақты қауіп төндірген кезде уәкілетті орган оларды жою туралы шешім қабылдайды.
Пайдаланылмайтын деп танылған оқ-дәрілерді жоюдың нақты қауіптілік өлшемшарттары, сондай-ақ тәртібі пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларында белгіленеді.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.11.2021 № 72-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17-бап. Әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы құқықтық реттеу
Әскери-техникалық ынтымақтастық Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
18-бап. Әскери-техникалық ынтымақтастық салалары мен нысандары
1. Әскери-техникалық ынтымақтастықты әскери-техникалық ынтымақтастық субъектілері мынадай салаларда жүзеге асырады:
1) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өзара жеткізулерді, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді, сондай-ақ халықаралық шарттың тараптары болып табылатын мемлекеттердің заңнамасында әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге жатқызылатын кез келген басқа тауарды (өнімді), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізулерді жүзеге асыру;
2) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) әзірлеу, өндіру, жөндеу, жаңғырту, жою және қайта өңдеу жөнінде бірлескен кәсіпорындар, бірлескен өндірістер құру;

5. Неиспользуемое имущество реализуется уполномоченной организацией.
6. Средства, полученные от реализации неиспользуемого имущества, направляются в республиканский бюджет.
Оплата услуг по организации и проведению торгов по реализации неиспользуемого имущества производится за счет средств покупателя в соответствии с правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.
7. Ликвидация посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработка неиспользуемого имущества осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7-1. При отсутствии возможности ликвидации боеприпасов, признанных неиспользуемыми, либо когда дальнейшее хранение боеприпасов, признанных неиспользуемыми, представляет реальную опасность, уполномоченный орган принимает решение об их уничтожении.
Критерии реальной опасности, а также порядок уничтожения боеприпасов, признанных неиспользуемыми, устанавливаются правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.
Сноска. Статья 16 с изменением, внесенным Законом РК от 15.11.2021 № 72-VII (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17. Правовое регулирование в области военно-технического сотрудничества
Военно-техническое сотрудничество осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами.
Статья 18. Сферы и формы военно-технического сотрудничества
1. Военно-техническое сотрудничество осуществляется субъектами военно-технического сотрудничества в следующих сферах:
1) осуществления взаимных поставок товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения, а также любого другого товара (продукции), работ или услуг, относимых законодательством государств, являющихся сторонами международного договора, к товарам (продукции) военного назначения, товарам (продукции) двойного назначения (применения), работам военного назначения и услугам военного назначения;
2) создания совместных предприятий, совместных производств по разработке, производству, ремонту, модернизации, ликвидации и переработке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения);

3) қорғаныс өнеркәсібі саласында ғылыми зерттеулер жүргізу;
4) қару-жарақ пен әскери техниканы стандарттау және біріздендіру, халықаралық шарттардың тараптары болып табылатын мемлекеттердің қарулы күштерін, басқа да әскерлерін, әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын метрологиялық қамтамасыз ету саласында өзара іс-қимыл жасау;
5) әскери-техникалық кадрларды даярлау және оқыту;
6) әскери-техникалық ынтымақтастық шеңберіндегі жарнамалық-көрмелік қызмет, сондай-ақ қару-жарақ пен әскери техниканың көрмелері мен демонстрациялық байқауларын өткізу;
7) қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың үлгілеріне бірлескен сынақтар жүргізу;
8) өздеріне қатысты халықаралық шарттардың тараптары болып табылатын мемлекеттердің әскери-техникалық ынтымақтастық субъектілері арасындағы уағдаластыққа қол жеткізілетін әскери-техникалық ынтымақтастықтың өзге де салалары.
2. Әскери-техникалық ынтымақтастықтың нысандары:
1) халықаралық шарттар жасасу;
2) әскери-техникалық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі үкіметаралық комиссиялардың отырыстарын өткізу;
3) әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
4) келісімдердің (келісімшарттардың) тараптары болып табылатын мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілетті органдар және (немесе) уәкілетті ұйымдар арасында келісімдер (келісімшарттар) жасасу;
5) әскери-техникалық ынтымақтастықтың нақты мәселелері бойынша консультациялар өткізу, мамандар шақыру, тәжірибе және ақпарат алмасу;
6) әскери-техникалық көмек (техникалық жәрдем) алу (көрсету);
7) өздеріне қатысты халықаралық шарттардың тараптары болып табылатын мемлекеттердің әскери-техникалық ынтымақтастыққа қатысушылары арасындағы уағдаластыққа қол жеткізілетін әскери-техникалық ынтымақтастықтың өзге де нысандары.
3. Шет мемлекетке немесе халықаралық ұйымға әскери-техникалық көмек (техникалық жәрдем) көрсету, оның ішінде Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес өтеусіз немесе өзге де жеңілдікті негізде жүзеге асырылады.
Шет мемлекеттен немесе халықаралық ұйымнан әскери-техникалық көмек (техникалық жәрдем) алу Қазақстан Республикасының келісімдері, келісімшарттары, халықаралық шарттары негізінде жүзеге асырылады.
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК ҚОРҒАНЫСТЫҚ ТАПСЫРЫС
19-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс, оның құрамы мен мазмұны
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, осы баптың 2-тармағында көрсетілген әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде де, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен де сатып алады.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары өздерінің бюджеттік өтінімдері құрамында мемлекеттік қорғаныстық тапсырысқа енгізуге жататын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындайды.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қаржыландыруы Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының бюджеті есебінен жүзеге асырылады.

3) проведения научных исследований в области оборонной промышленности;
4) взаимодействия в сфере стандартизации и унификации вооружения и военной техники, метрологического обеспечения вооруженных сил, других войск, воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов государств, являющихся сторонами международных договоров;
5) подготовки и обучения военно-технических кадров;
6) рекламно-выставочной деятельности в рамках военно-технического сотрудничества, а также проведения выставок и демонстрационных смотров вооружения и военной техники;
7) проведения совместных испытаний образцов вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
8) иных сферах военно-технического сотрудничества, в отношении которых будут достигнуты договоренности между субъектами военно-технического сотрудничества государств, являющихся сторонами международных договоров.
2. Формы военно-технического сотрудничества:
1) заключение международных договоров;
2) проведение заседаний межправительственных комиссий по вопросам военно-технического сотрудничества;
3) разработка и реализация программ в области военно-технического сотрудничества;
4) заключение соглашений (контрактов) между уполномоченными органами и (или) уполномоченными организациями в соответствии с законодательством государств, являющихся сторонами соглашений (контрактов);
5) проведение консультаций, приглашение специалистов по конкретным вопросам военно-технического сотрудничества, обмен опытом и информацией;
6) получение (оказание) военно-технической помощи (технического содействия);
7) иные формы военно-технического сотрудничества, в отношении которых будут достигнуты договоренности между участниками военно-технического сотрудничества государств, являющихся сторонами международных договоров.
3. Оказание военно-технической помощи (технического содействия) иностранному государству или международной организации осуществляется, в том числе на безвозмездной или иной льготной основе, в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Получение военно-технической помощи (технического содействия) от иностранного государства или международной организации осуществляется на основании соглашений, контрактов, международных договоров Республики Казахстан.
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ОБОРОННЫЙ ЗАКАЗ
Статья 19. Государственный оборонный заказ, его состав и содержание
1. Приобретение товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, указанных в пункте 2 настоящей статьи, осуществляется в рамках государственного оборонного заказа, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
Специальные государственные органы Республики Казахстан приобретают товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения как в рамках государственного оборонного заказа, так и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Специальные государственные органы Республики Казахстан определяют перечень товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, подлежащих включению в государственный оборонный заказ, в составе своих бюджетных заявок.
Финансирование государственного оборонного заказа специальными государственными органами Республики Казахстан осуществляется за счет бюджета специальных государственных органов Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына мыналар кіреді:
1) қару-жарақты, əскери, автомобиль және арнайы техниканы, арнайы құралдарды әзірлеу, өндіру (құрастыру), беру, жаңғырту;
1-1) қару-жараққа, әскери техникаға, автомобиль техникасына және арнаулы техникаға, арнаулы құралдарға қосалқы бөлшектер мен жиынтықтауыштарды әзірлеу, жасау (құрастыру), жаңғырту және беру;
2) қару-жарақты, әскери, автомобиль және арнайы техниканы жөндеу, оларға техникалық және регламенттелген техникалық қызмет көрсету, техникалық қолдап отыру, техникалық куәландыру және диагностикалау;
3) техникалық құралдарды әзірлеу, жаңғырту, өндіру (құрастыру), беру, монтаждау, жөндеу, оларға техникалық қызмет көрсету және қолдап отыру, техникалық куәландыру және диагностикалау;
4) пайдаланылмайтын қару-жарақты, әскери техниканы, техникалық және арнайы құралдарды құртып жіберу, кəдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу;
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да əскерлер мен əскери құралымдардың əскери қызметшілері жəне Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері үшін заттай және арнайы мүлікті, жеке қорғану құралдарын өндіру;
6) ғылыми зерттеулер;
7) қорғаныс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, оларды салу және күрделі жөндеу;
8) қаптаманы өндіру, әзірлеу және беру;
9) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) мемлекеттік материалдық резервке беру;
10) қорғаныс мақсаттарында ғарыш жүйелері мен ғарыш объектілерін әзірлеу, жаңғырту, өндіру, беру, монтаждау, жөндеу, оларға техникалық қызмет көрсету және қолдап отыру, техникалық куәландыру және диагностикалау, техникалық пайдалану және кәдеге жарату;
11) қорғаныс мақсаттарында ғарыштық және спутниктік навигациялық көрсетілетін қызметтер;
12) автоматтандырылған басқару жүйелері кешендерін, сондай-ақ оларға қосалқы бөлшектер мен жиынтықтауыштарды әзірлеу, өндіру, беру, оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу, жаңғырту, техникалық қолдап отыру.
Осы тармақтың 1-1), 2), 3), 7) және 12) тармақшаларында көзделген әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесін уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тізбеге енгізілмеген әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сатып алады.

2. В состав государственного оборонного заказа включаются:
1) разработка, производство (сборка), поставка, модернизация вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, специальных средств;
1-1) разработка, производство (сборка), модернизация и поставка запасных частей и комплектующих к вооружению, военной, автомобильной и специальной технике, специальным средствам;
2) ремонт, техническое и регламентированное техническое обслуживание, техническое сопровождение, техническое освидетельствование и диагностика вооружения, военной, автомобильной и специальной техники;
3) разработка, модернизация, производство (сборка), поставка, монтаж, ремонт, техническое обслуживание и сопровождение, техническое освидетельствование и диагностика технических средств;
4) ликвидация посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработка неиспользуемых вооружения, военной техники, технических и специальных средств;
5) производство вещевого и специального имущества, средств индивидуальной защиты для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований и сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан, органов гражданской защиты;
6) научные исследования;
7) разработка проектно-сметной документации, строительство и капитальный ремонт оборонных объектов;
8) производство, разработка и поставка укупорки;
9) поставка товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) в государственный материальный резерв;
10) разработка, модернизация, производство, поставка, монтаж, ремонт, техническое обслуживание и сопровождение, техническое освидетельствование и диагностика, техническая эксплуатация и утилизация космических систем и космических объектов в оборонных целях;
11) космические и спутниковые навигационные услуги в оборонных целях;
12) разработка, производство, поставка, техническое обслуживание, ремонт, модернизация, техническое сопровождение комплексов автоматизированных систем управления, а также запасных частей и комплектующих к ним.
Перечень товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предусмотренных подпунктами 1-1), 2), 3), 7) и 12) настоящего пункта, определяется первым руководителем государственного органа по согласованию с уполномоченным органом.
Товары (продукция) военного назначения, товары (продукция) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения, не включенные в перечень, указанный в части второй настоящего пункта, по согласованию с уполномоченным органом приобретаются получателями государственного оборонного заказа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

3. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыста мыналар қамтылуға тиіс:
1) берілетін əскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесі (номенклатурасы) жəне көлемі, сондай-ақ оларды беру, орындау, көрсету мерзімдері;
2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың және əскери мақсаттағы тауардың (өнімнің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауардың (өнімнің), əскери мақсаттағы жұмыс пен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтің бір бірлігі үшін, сондай-ақ өткізу бөлімдері мен кезеңдері бойынша болжамды жалпы құны (бағасы);
3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың тізбесі;
4) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың тізбесі.
4. Осы Заңның 23-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырысқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілмейді.
Ескерту. 19-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
20-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру және орналастыру
1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың жобасы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен міндеттемелеріне сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың өтінімдері бойынша қалыптастырылады.
Республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың жобасы әзірленеді.
2. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар əскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге тактикалық-техникалық тапсырманы (техникалық өзіндік ерекшелікті, тактикалық-техникалық сипаттамаларды) ұлттық стандарттарға сәйкес қалыптастырады.
Ұлттық стандарттар болмаған жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар сатып алуға ұсынылатын əскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге тактикалық-техникалық тапсырманы (техникалық өзіндік ерекшелікті, тактикалық-техникалық сипаттамаларды) өз бетінше қалыптастырады.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар тактикалық-техникалық тапсырманы (техникалық өзіндік ерекшелікті, тактикалық-техникалық сипаттамаларды) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органға əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) беру, əскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және əскери мақсаттағы қызметтерді көрсету орындарын көрсете отырып жібереді.
Егер осы баптың 7-тармағында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган тізілімге енгізілген ұйымдармен тактикалық-техникалық тапсырмаларды (техникалық өзіндік ерекшелікті, тактикалық-техникалық сипаттамаларды) өңдеу жөніндегі жұмысты жүргізеді.

3. Государственный оборонный заказ должен содержать:
1) перечень (номенклатуру) и объем поставляемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, а также сроки их поставок, выполнения, оказания;
2) прогнозируемую общую стоимость (цену) государственного оборонного заказа и за единицу товара (продукции) военного назначения, товара (продукции) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения, а также по разделам и этапам реализации;
3) перечень получателей государственного оборонного заказа;
4) перечень исполнителей государственного оборонного заказа.
4. В случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 23 настоящего Закона, в утвержденный государственный оборонный заказ изменения и дополнения не вносятся.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 20. Формирование и размещение государственного оборонного заказа
1. Проект государственного оборонного заказа формируется по заявкам получателей государственного оборонного заказа в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, планами развития государственных органов, международными договорами и обязательствами Республики Казахстан.
При формировании республиканского бюджета разрабатывается проект государственного оборонного заказа на соответствующий плановый период в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
2. Получатели государственного оборонного заказа формируют тактико-техническое задание (техническую спецификацию, тактико-технические характеристики) на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в соответствии с национальными стандартами.
В случае отсутствия национальных стандартов получатели государственного оборонного заказа самостоятельно формируют тактико-техническое задание (техническую спецификацию, тактико-технические характеристики) на предлагаемые к закупу товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения.
Получатели государственного оборонного заказа направляют тактико-техническое задание (техническую спецификацию, тактико-технические характеристики) уполномоченному органу в области государственного оборонного заказа с указанием места поставки товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения.
Уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа проводит работу по обработке тактико-технических заданий (технической спецификации, тактико-технических характеристик) с организациями, включенными в реестр, если иное не предусмотрено пунктом 7 настоящей статьи.

3. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының тізбесінде Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес жаңарту тәртібімен шығарылатын, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының талаптарына сәйкес келетін əскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер) болған кезде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға беріледі, бұл ретте көлік шығыстары мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының есебінен жүзеге асырылады.
4. Тізілімге енгізілгендер қатарынан мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдауды мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндірудің, əскери мақсаттағы жұмыстарды орындаудың және əскери мақсаттағы қызметтерді көрсетудің қажетті шарттарын қамтамасыз ету мүмкіндіктерін, талап етілетін сападағы əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру, əскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және əскери мақсаттағы қызметтерді көрсету қабілетін негізге ала отырып, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында айқындалған тәртіппен конкурстық негізде жүргізеді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдау рәсімін өткізген уақытта конкурстық комиссия отырысына аудио-, бейнетіркеумен конверттерді (баға ұсыныстарын) ашу және комиссия мүшелерінің отырыс хаттамасына қол қоюы кезінде қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының конкурсқа қатысатын өкілдері қатысуға құқылы.
Тізілімге енгізу және тізілімнен алып тастау тәртібі, заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары және тізілімге енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында белгіленеді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс істеу қажеттілігі болған кезде тізілімге енгізілген заңды тұлғалардың оларды қорғау үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз ету мүмкіндігі ескеріледі.
5. Тізілімнен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны айқындау мүмкін болмаған жағдайда уəкілетті ұйым мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы деп танылады.
6. Уәкілетті ұйымның əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) беруі (импорттауы), əскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды мен əскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді қамтамасыз етуі мүмкін болмаған кезде бұл іс-шара мемлекеттік қорғаныстық тапсырысқа енгізілмейді және көрсетілген тауарлар (өнімдер), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алынады немесе бұл іс-шараға бөлінген бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде өзге іс-шараларға қайта бөлінуі мүмкін.

3. При наличии товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) в перечне материальных ценностей государственного материального резерва, выпускаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите в порядке освежения, соответствующих требованиям получателя государственного оборонного заказа, материальные ценности государственного материального резерва передаются получателям государственного оборонного заказа, при этом транспортные расходы осуществляются за счет получателя государственного оборонного заказа.
4. Выбор исполнителей государственного оборонного заказа из числа включенных в реестр производится на конкурсной основе уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа или получателем государственного оборонного заказа исходя из возможностей обеспечения необходимых условий производства товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения, способности произвести товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), выполнить работы военного назначения и оказать услуги военного назначения требуемого качества в порядке, определенном правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
Во время проведения процедуры выбора исполнителей государственного оборонного заказа на заседании конкурсной комиссии при вскрытии конвертов (ценовых предложений) с аудио-, видеофиксацией и подписании членами комиссии протокола заседания вправе присутствовать представители организаций оборонно-промышленного комплекса, участвующие в конкурсе.
Порядок включения в реестр и исключения из реестра, квалификационные требования к юридическим лицам и перечень документов, необходимых для включения в реестр, устанавливаются правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
При необходимости работы в рамках государственного оборонного заказа со сведениями, составляющими государственные секреты, учитывается возможность юридических лиц, включенных в реестр, обеспечить необходимые условия для их защиты.
5. В случае невозможности определения исполнителя государственного оборонного заказа из реестра исполнителем государственного оборонного заказа признается уполномоченная организация.
6. При невозможности уполномоченной организацией поставить (импортировать) товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), обеспечить выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения данное мероприятие не включается в государственный оборонный заказ, и указанные товары (продукция), работы и услуги приобретаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках или бюджетные средства, выделенные на данное мероприятие, могут быть перераспределены на иные мероприятия в рамках государственного оборонного заказа.

7. Әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы тауарларды (өнімдерді) мемлекеттік материалдық резервке беру бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдау мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері мен жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардың қатарынан мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пунктерінде және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда талап етілетін сападағы əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру немесе беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) мемлекеттік материалдық резервке беру бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдау осы баптың 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Осы баптың ережелері ғылыми зерттеулерге қолданылмайды.
9. Осы баптың 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қолданылмайды. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдауды мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
10. Тіркелу орны бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін офшорлық аймақтардың тізбесіне енгізілген мемлекет немесе аумақ болып табылатын не бенефициарлық меншік иесі офшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға болып табылатын заңды тұлға мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы және (немесе) әскери мақсаттағы импорттық тауарларды (өнімдерді) беруші бола алмайды.
Ескерту. 20-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2022 № 177-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2023 № 51-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
21-бап. Ғылыми зерттеулерге мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру ерекшеліктері

7. Выбор исполнителя государственного оборонного заказа по поставке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) в государственный материальный резерв осуществляется из числа пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва и организаций, которым установлены мобилизационные заказы, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
В случае отсутствия у пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва и организаций, которым установлены мобилизационные заказы, возможности производить или поставлять товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения) требуемого качества выбор исполнителя государственного оборонного заказа по поставке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) в государственный материальный резерв осуществляется в соответствии с пунктами 4, 5 и 6 настоящей статьи.
8. Положения настоящей статьи не распространяются на научные исследования.
9. Положения пунктов 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей статьи не распространяются на специальные государственные органы Республики Казахстан. Выбор исполнителей государственного оборонного заказа специальными государственными органами Республики Казахстан осуществляется в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
10. Исполнителем государственного оборонного заказа и (или) поставщиком импортных товаров (продукции) военного назначения не может быть юридическое лицо, местом регистрации которого является государство или территория, включенные в утверждаемый центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета перечень офшорных зон, либо бенефициарным собственником которого является юридическое лицо, зарегистрированное в офшорных зонах.
Сноска. Статья 20 с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2022 № 177-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2023 № 51-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 21. Особенности формирования государственного оборонного заказа на научные исследования

1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс жобасына енгізу үшін ғылыми зерттеулерді таңдауды сараптама кеңестері берген ғылыми зерттеулер бойынша қорытындылардың негізінде Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия жүзеге асырады.
2. Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссияның құрамы орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары, ғылыми ұйымдар, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары және ғылыми қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің, жетекші ғалымдардың қатарынан қалыптастырылады және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітіледі.
Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссияның міндеттері:
1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қорғаныс өнеркәсібінің ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметін дамытуға бағытталған стратегиялық міндеттер мен басымдықтарды қалыптастыру;
2) мамандандырылған ғылыми бағыттарды қарау және мақұлдау;
3) ғылыми зерттеулерді республикалық бюджеттен қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау;
4) орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді қарау.
3. Ғылыми зерттеулерге мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру осы Заңда, сондай-ақ мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында айқындалады.
4. Сараптама кеңестері мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерге сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес ғылыми зерттеулер бойынша, сондай-ақ орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерге сараптама жүргізеді.
5. Сараптама кеңестері алқалы органдар болып табылады және Қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия мақұлдаған мамандандырылған ғылыми бағыттар бойынша құрылады.
6. Сараптама кеңестерінің құрамдары құзыретті қазақстандық ғалымдар, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының, ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялардың, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың, жоғары оқу орындарының, ғылыми қоғамдық бірлестіктердің өкілдері қатарынан қалыптастырылады және оларды уәкілетті орган бекітеді.
7. Ғылыми зерттеулер жүргізу мерзімі ғылыми зерттеулерге арналған тактикалық-техникалық тапсырма негізге алынып айқындалады.
8. Сыналуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізілетін мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі тәжірибелік үлгі тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижесі болып табылады.

1. Выбор научных исследований для включения в проект государственного оборонного заказа осуществляется Оборонной научно-технической комиссией на основании заключений по научным исследованиям, выданных экспертными советами.
2. Оборонная научно-техническая комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
Состав Оборонной научно-технической комиссии формируется из числа представителей центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств, научных организаций, организаций оборонно-промышленного комплекса и научных общественных объединений, ведущих ученых и утверждается распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан.
Задачи Оборонной научно-технической комиссии:
1) формирование стратегических задач и приоритетов, направленных на развитие научной, научно-технической и инновационной деятельности оборонной промышленности в рамках государственного оборонного заказа;
2) рассмотрение и одобрение специализированных научных направлений;
3) выработка предложений по финансированию научных исследований из республиканского бюджета;
4) рассмотрение отчетов по выполненным научным исследованиям.
3. Формирование государственного оборонного заказа на научные исследования определяется настоящим Законом, а также правилами организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа.
4. Экспертные советы проводят экспертизу по научным исследованиям, а также отчетов по выполненным научным исследованиям в соответствии с правилами проведения экспертизы научных исследований в рамках государственного оборонного заказа.
5. Экспертные советы являются коллегиальными органами и создаются по специализированным научным направлениям, одобренным Оборонной научно-технической комиссией.
6. Составы экспертных советов формируются из числа компетентных казахстанских ученых, представителей центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств, национальных институтов развития, национальных компаний, организаций оборонно-промышленного комплекса, научных организаций, высших учебных заведений, научных общественных объединений и утверждаются уполномоченным органом.
7. Срок проведения научных исследований определяется исходя из тактико-технического задания на научные исследования.
8. Результатом опытно-конструкторских работ является опытный образец в рамках государственного оборонного заказа, испытания которого проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 21-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
22-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт
1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы мен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы арасында жасалған мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт негiзiнде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндірудің, əскери мақсаттағы жұмыстарды орындаудың және əскери мақсаттағы қызметтерді көрсетудің бүкіл кешенін орындауға да, осы тауарлардың (өнімдердің), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне де жасалады.
2. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт бойынша берілетін əскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасы нормативтiк жəне техникалық құжаттаманың, тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына жəне шарт талаптарына сəйкес келуге тиiс.
3. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстарды және әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайда, орындалу ұзақтығына байланысты оларды беру (орындау, көрсету) мерзімі келесі қаржы жылында (кейінгі қаржы жылдарында) көзделсе, бір қаржы жылынан астам мерзімге жасалуы мүмкін.
4. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта шарттың нысанасы, шарттың қолданылу мерзімдері және (немесе) шарттың жекелеген кезеңдерінің мерзімдері, шарттың және аванс болған жағдайда, оның сомалары, сапаны бақылау талаптары, қабылдап алу талаптары, беру (орындау, көрсету) орны мен мерзімдері, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) мөлшері, шартты бұзу немесе тоқтату үшін негіздер, тараптардың жауаптылығы және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де талаптар көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыға Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты бекіту туралы тиісті актісі қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жібереді.

Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 22. Договор на выполнение государственного оборонного заказа
1. Выполнение государственного оборонного заказа осуществляется на основании договора на выполнение государственного оборонного заказа, заключенного между уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа или получателем государственного оборонного заказа и исполнителем государственного оборонного заказа.
Договор на выполнение государственного оборонного заказа заключается как на выполнение всего комплекса производства товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения, так и на отдельные виды этих товаров (продукции), работ и услуг.
2. Качество товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, поставляемых по договору на выполнение государственного оборонного заказа, должно соответствовать требованиям нормативной и технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристики) и условиям договора.
3. Договор на выполнение государственного оборонного заказа может заключаться на срок более одного финансового года в случае приобретения товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, срок поставки (выполнения, оказания) которых в связи с длительностью исполнения обусловлен в следующем финансовом году (последующих финансовых годах).
4. В договоре на выполнение государственного оборонного заказа указываются предмет договора, сроки действия договора и (или) сроки отдельных этапов договора, суммы договора и аванса в случае его наличия, условия контроля качества, условия приемки, место и сроки поставки (выполнения, оказания), размер неустойки (штрафа, пени), основания для расторжения или прекращения договора, ответственность сторон и иные условия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
5. Уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа или получатель государственного оборонного заказа направляет исполнителю государственного оборонного заказа договор на выполнение государственного оборонного заказа в течение десяти календарных дней со дня принятия соответствующего акта Правительства Республики Казахстан об утверждении государственного оборонного заказа.

6. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартқа мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы шарт келіп түскен күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде қол қоюға тиіс.
7. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасудан мынадай жағдайларда:
1) егер талап етілетін әскери мақсаттағы тауар (өнім), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауар (өнім) өндірістен алып тасталса;
2) халықаралық санкциялар, эмбарго жарияланса, еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаса;
3) егер шартқа оның ажырамас бөлігі болып табылатын техникалық өзіндік ерекшелік мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдаудың жүзеге асырылуына негіз болған тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) сәйкес келмесе, бас тартуға құқылы.
8. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта осы шарт бойынша міндеттемелер орындалған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) бергені, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындағаны не әскери мақсаттағы қызметтерді көрсеткені үшін толық төлем жасау туралы талаптар қамтылуға тиіс.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу талаптары қамтылуға тиіс.
9. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы мен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді толық орындаған жағдайда көрсетілген шарт орындалды деп саналады.
10. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайларда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) өндіріп алуды қамтамасыз етеді. Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) республикалық бюджетке есепке жатқызылады.
11. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты орындаған кезде әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы қызметтердің атауы, саны, сапасы, техникалық өзіндік ерекшелігі, құны, оларды беру, орындау, көрсету орны мен мерзімдері шарттың мазмұнына сәйкес келуге тиіс.

6. Договор на выполнение государственного оборонного заказа должен быть подписан исполнителем государственного оборонного заказа в течение двадцати календарных дней со дня его поступления.
7. Исполнитель государственного оборонного заказа вправе отказаться от заключения договора на выполнение государственного оборонного заказа в случаях:
1) если требуемый товар (продукция) военного назначения, товар (продукция) двойного назначения (применения) снят с производства;
2) объявления международных санкций, эмбарго, возникновения обстоятельств непреодолимой силы;
3) если техническая спецификация к договору, являющаяся его неотъемлемой частью, не соответствует тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике), на основании которого осуществлен выбор исполнителя государственного оборонного заказа.
8. Договор на выполнение государственного оборонного заказа должен содержать условия о полной оплате за поставку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения либо оказание услуг военного назначения в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня исполнения обязательств по данному договору.
Договор на выполнение государственного оборонного заказа должен содержать условия уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
9. Договор на выполнение государственного оборонного заказа считается исполненным при условии полного выполнения уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа или получателем государственного оборонного заказа и исполнителем государственного оборонного заказа принятых обязательств по указанному договору.
10. В случаях неисполнения либо ненадлежащего исполнения исполнителем государственного оборонного заказа принятых обязательств по договору на выполнение государственного оборонного заказа уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа или получатель государственного оборонного заказа обеспечивает взыскание неустойки (штрафа, пени) в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Неустойка (штраф, пеня) зачисляется в республиканский бюджет.
11. При исполнении договора на выполнение государственного оборонного заказа наименование, количество, качество, техническая спецификация, стоимость, место и сроки поставки товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения должны соответствовать содержанию договора.

12. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы мен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасудан бас тарту, уақтылы жасаспау және бұзу, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) беру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету мерзімдерінің бұзылғаны туралы ақпаратты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органға дереу жеткізеді.
Ескерту. 22-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.11.2021 № 72-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
23-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін негіздер
1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге мынадай:
1) егер өзгерістер мен толықтырулар бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың бюджетін ұлғайтуға алып келмесе, осы баптың 2-тармағында көрсетілген;
2) бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырысқа тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартқа сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың мазмұнын өзгертуге алып келмейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларда жол беріледі.
2. Бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырысқа тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізбей, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартқа осы баптың 1-тармағына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізуге мынадай:
1) әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге бағаны және тараптардың өзара келісуі бойынша қабылданған шарт сомасын азайту бөлігінде өзгеріс енгізілген;
2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушымен келісу бойынша тараптар қабылдаған міндеттемелерді орындау мерзімдері өзгермеген кезде тактикалық-техникалық тапсырмаларға (техникалық өзіндік ерекшеліктерге, тактикалық-техникалық сипаттамаларға) өзгеріс енгізілген;
3) жасалған шартта көрсетілген тауардың (өнімнің), жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бір бірлігі үшін баға және міндеттемелерді орындау мерзімдері өзгермеген кезде, сатып алынатын əскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), əскери мақсаттағы орындалатын жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің көлемінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының қажеттілігінің азаюына не ұлғаюына байланысты шарт сомасы азайтылған не ұлғайтылған;

12. Получатель государственного оборонного заказа и исполнитель государственного оборонного заказа незамедлительно доводят до уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа информацию об отказе от заключения, о несвоевременном заключении и расторжении договора на выполнение государственного оборонного заказа, внесении в него изменений и дополнений, а также срыве сроков поставки товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнения работ военного назначения и оказания услуг военного назначения.
Сноска. Статья 22 с изменениями, внесенными законами РК от 15.11.2021 № 72-VII (вводится в действие с 01.01.2022); от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Основания для внесения изменений и дополнений в договор на выполнение государственного оборонного заказа
1. Внесение изменений и дополнений в договор на выполнение государственного оборонного заказа допускается в случаях:
1) указанных в пункте 2 настоящей статьи, если изменения и дополнения не влекут увеличения бюджета утвержденного государственного оборонного заказа;
2) внесения соответствующих изменений и дополнений в утвержденный государственный оборонный заказ;
3) внесения изменений и дополнений, не влекущих изменения содержания государственного оборонного заказа, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и договором на выполнение государственного оборонного заказа.
2. Внесение изменений и дополнений в договор на выполнение государственного оборонного заказа в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи допускается без внесения соответствующих изменений и дополнений в утвержденный государственный оборонный заказ в следующих случаях:
1) внесения изменения в части уменьшения цены на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения и суммы договора, принятые по взаимному согласию сторон;
2) внесения изменения в тактико-технические задания (технические спецификации, тактико-технические характеристики) при неизменности сроков исполнения обязательств, принятых сторонами, по согласованию с получателем государственного оборонного заказа;
3) уменьшения либо увеличения суммы договора, связанного с уменьшением либо увеличением потребности получателя государственного оборонного заказа в объеме приобретаемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполняемых работ военного назначения и оказываемых услуг военного назначения, при условии неизменности цены за единицу товара (продукции), работы, услуги, указанных в заключенном договоре, и сроков исполнения обязательств;

4) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгеріс енгізілсе және осындай өзгеріс сомасына қосымша ақша бөлу туралы шешім қабылданса, сондай-ақ егер қару-жарақ пен әскери техникадан ақау анықтау процесінде қосымша жұмыстар және (немесе) ауыстыруды қажет ететін жөндеуге жарамсыз агрегаттар анықталса, шарт сомасы ұлғайтылған;
5) Қазақстан Республикасының салық, кеден және өзге заңнамасының, сондай-ақ резиденті мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушымен, уәкілетті ұйыммен немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушымен шарт жасасқан мемлекеттің ұлттық заңнамасының өзгеруінен туындаған, шарт сомасы азайтылған немесе ұлғайтылған;
6) жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарының базалық шығыстары өзгерген жағдайда, шарттың жалпы сомасы өзгерместен ағымдағы қаржы жылынан асатын қолданылу мерзімі бар шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған сомасы өзгертілген;
7) егер мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы өзімен жасалған шартты орындау процесінде әскери мақсаттағы тауардың (өнімнің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауардың (өнімнің), әскери мақсаттағы жұмыс пен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтің бір бірлігі үшін бағаның өзгермеуі шартымен міндеттемелерді орындау мерзімдері өзгермеген кезде оларды жақсартатын сапалық және (немесе) техникалық сипаттамаларды ұсынған;
8) еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы жағдайында тараптардың өзара келісуі бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың орындалу мерзімі өзгертілген жағдайларда жол беріледі.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
24-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау
1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс басым тәртiппен орындалуға мiндеттi. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың көлемдерi мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты өткізуге бөлiнетiн қаржы құралдарымен айқындалады.
2. Ұйымдарда әскери өкілдіктер құрылмайтын жағдайларда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға жасалған шартта белгiленген шектерде берілетін əскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), əскери мақсаттағы орындалатын жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер сапасын бақылауды және оларды қабылдап алуды жүзеге асыратын өз өкілдерін оларға жiберуге құқылы.
Аталған өкілдерге осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген құқықтар мен міндеттер қолданылады.

4) увеличения суммы договора, если в проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесены изменения и принято решение о дополнительном выделении денег на сумму такого изменения, а также если в процессе дефектации вооружения и военной техники выявлены дополнительные работы и (или) неремонтопригодные агрегаты, требующие замены;
5) уменьшения или увеличения суммы договора, вызванного изменением налогового, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, а также национального законодательства государства, резидент которого заключил договор с получателем государственного оборонного заказа, уполномоченной организацией или исполнителем государственного оборонного заказа;
6) изменения суммы на текущий финансовый год договора со сроком действия, превышающим текущий финансовый год, без изменения общей суммы договора в случае изменения базовых расходов второго и третьего годов планового периода;
7) если исполнитель государственного оборонного заказа в процессе исполнения заключенного с ним договора предложил при условии неизменности цены за единицу товара (продукции) военного назначения, товара (продукции) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения улучшающие их качественные и (или) технические характеристики при неизменности сроков исполнения обязательств.
8) изменения срока исполнения договора на выполнение государственного оборонного заказа по взаимному согласию сторон в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы.
Сноска. Статья 23 с изменением, внесенным Законом РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Выполнение государственного оборонного заказа
1. Государственный оборонный заказ обязателен к выполнению в приоритетном порядке. Объемы государственного оборонного заказа определяются финансовыми средствами, выделяемыми на реализацию государственного оборонного заказа.
2. В случаях, когда в организациях не создаются военные представительства, получатель государственного оборонного заказа правомочен направить в них своих представителей, которые осуществляют контроль качества и приемку поставляемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполняемых работ военного назначения и оказываемых услуг военного назначения в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан и заключенным договором на выполнение государственного оборонного заказа.
На указанных представителей распространяются права и обязанности, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуына және Қазақстан Республикасының заңнамасына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға жасалған шартқа сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде берілетін əскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер) және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер сапасының сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру үшін өз өкілдерін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жіберуге құқығы бар.
Аталған өкілдерге осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген құқықтар мен міндеттер қолданылады.
4. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылар болып табылатын, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар жаңарту мақсатында мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдаланады.
Бұл ретте мемлекеттік материалдық резервтің пайдаланылған материалдық құндылықтарының жалпы көлемі сақтауға берілген нақты қолда бар материалдық құндылықтардың отыз пайызынан аспауға тиіс.
Мемлекеттік материалдық резервке материалдық құндылықтарды кейіннен салуды мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау үшін материалдық құндылықтар пайдаланылған күннен бастап он екі ай ішінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасына және оларды сақтау көлемдеріне сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында айқындалады.
5. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс бойынша міндеттемелерді қабылдау және төлемдерді жүзеге асыру мемлекеттік құпиялардың қорғалуы қамтамасыз етіле отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес шығыстардың экономикалық сыныптамасының бір өзіндік ерекшелігі бойынша көрсетіліп, қаржыландырудың ерекше тәртібі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3. Уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа, получатель государственного оборонного заказа имеют право направлять своих представителей исполнителям государственного оборонного заказа для осуществления контроля за выполнением государственного оборонного заказа и соответствием качества товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, поставляемых в рамках государственного оборонного заказа, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и заключенным договором на выполнение государственного оборонного заказа.
На указанных представителей распространяются права и обязанности, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
4. Пункты хранения материальных ценностей государственного материального резерва и организации, которым установлены мобилизационные заказы, являющиеся исполнителями государственного оборонного заказа, используют в целях освежения материальные ценности государственного материального резерва для выполнения государственного оборонного заказа.
При этом общий объем использованных материальных ценностей государственного материального резерва не должен превышать тридцать процентов от фактического наличия переданных на хранение материальных ценностей.
Последующая закладка материальных ценностей в государственный материальный резерв осуществляется пунктами хранения материальных ценностей государственного материального резерва и организациями, которым установлены мобилизационные заказы, в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного материального резерва в течение двенадцати месяцев со дня использования материальных ценностей для выполнения государственного оборонного заказа.
Порядок использования материальных ценностей государственного материального резерва определяется правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
5. Принятие обязательств и осуществление платежей по государственному оборонному заказу производятся с обеспечением защиты государственных секретов по особому порядку финансирования с отражением по одной специфике экономической классификации расходов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың функциялары
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар:
1) штат санының лимиті негізінде және белгіленген тәртіппен бекітілетін нормалар бойынша орталық атқарушы органдарды, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарды, олардың ведомстволарын материалдық-техникалық қайта жарақтандыру перспективаларын негізге ала отырып, мемлекетте қорғанысты, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету үшін қажетті әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер қажеттілігіне өтінімдер береді;
2) мақұлданған мамандандырылған ғылыми бағыттар шеңберінде қажетті ғылыми зерттеулерге өтінімдер береді;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының құпияландыруына жататын мәліметтер тізбесіне сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс мәліметтерінің құпиялылық дәрежесін айқындайды;
4) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жеткізеді;
5) сатып алуға ұсынылатын әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге тактикалық-техникалық тапсырманы (техникалық өзіндік ерекшелікті, тактикалық-техникалық сипаттамаларды) әзірлейді және бекітеді;
6) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасады, сондай-ақ әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді қабылдап алуды жүзеге асырады;
7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қаржыландыруды және оның орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуына және Қазақстан Республикасының заңнамасына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға жасалған шартқа сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде берілетін әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер сапасының сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру үшін өз өкілдерін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жібереді;

Статья 25. Функции получателей государственного оборонного заказа
Получатели государственного оборонного заказа:
1) представляют заявки на потребность необходимых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения для обеспечения обороны, безопасности и правопорядка в государстве исходя из перспектив материально-технического переоснащения центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств на основании лимита штатной численности и по нормам, утверждаемым в установленном порядке;
2) представляют заявки на необходимые научные исследования в рамках одобренных специализированных научных направлений;
3) определяют степень секретности сведений государственного оборонного заказа в соответствии с перечнем сведений, подлежащих засекречиванию государственными органами Республики Казахстан;
4) доводят задания государственного оборонного заказа до исполнителей государственного оборонного заказа в случаях, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
5) разрабатывают и утверждают тактико-техническое задание (техническую спецификацию, тактико-технические характеристики) на предлагаемые к закупу товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения;
6) заключают договор на выполнение государственного оборонного заказа в случаях, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа, а также осуществляют приемку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения;
7) осуществляют финансирование государственного оборонного заказа и контроль за его выполнением, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
8) направляют исполнителям государственного оборонного заказа своих представителей для осуществления контроля за выполнением государственного оборонного заказа и соответствием качества товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, поставляемых в рамках государственного оборонного заказа, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и заключенным договором на выполнение государственного оборонного заказа;

9) әскери өкілдік болмаған кезде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптарына сәйкес əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді қабылдап алуды жүзеге асырады;
10) әскери өкілдік болған кезде əскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасын растайтын куәліктің негізінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптарына сәйкес атау, номенклатура және жинақталым бойынша əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді қабылдап алуды жүзеге асырады;
11) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген болса, шарт сомасының үнемделуі орын алған, ол азайтылған не ұлғайтылған, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың мерзімі ұзартылған кезде жоспарлы кезеңге бөлінген шектерде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражатын қайта бөлу туралы шешім қабылдайды;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
26-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың функциялары
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылар:
1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның сұрау салулары бойынша өз қызметі туралы ақпарат береді;
2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың тактикалық-техникалық тапсырмаларының (техникалық өзіндік ерекшеліктердің, тактикалық-техникалық сипаттамалардың) жобаларын қарайды және әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) ұсыныстарды қалыптастырады;
3) əскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге бағаларды негіздейді;

9) при отсутствии военного представительства осуществляют приемку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения согласно условиям договора на выполнение государственного оборонного заказа;
10) при наличии военного представительства осуществляют приемку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения по наименованию, номенклатуре и комплектности согласно условиям договора на выполнение государственного оборонного заказа на основании удостоверения, подтверждающего качество товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения;
11) принимают решение о перераспределении бюджетных средств в рамках государственного оборонного заказа в пределах, выделенных на плановый период, при возникновении экономии, уменьшении либо увеличении суммы договора, продлении срока договора на выполнение государственного оборонного заказа, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
12) выполняют иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 25 с изменением, внесенным Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Функции исполнителей государственного оборонного заказа
Исполнители государственного оборонного заказа:
1) предоставляют по запросам получателей государственного оборонного заказа и уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа информацию о своей деятельности;
2) рассматривают проекты тактико-технических заданий (технических спецификаций, тактико-технических характеристик) получателей государственного оборонного заказа и формируют предложения к тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике) на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения;
3) обосновывают цены на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения;

4) əскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
5) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы төлейтін бюджет қаражатын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға ғана пайдаланады;
6) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған əрбір шарт бойынша қаржы қызметінің нəтижелерін бөлек есепке алуды жүргізеді;
7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде берілетін әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер сапасының сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде берілетін тауарларды (өнімдерді) өндіру үшін қажетті əскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді импорттауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларын қолданбай жүзеге асырады;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде өндірілген, сатып алынған, жаңғыртылған, жөнделген не техникалық қызмет көрсетуден өткен әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта белгіленген мерзім ішінде істен шыққан жағдайда, олардың істен шығу себептерін анықтау үшін өз өкілдерін дереу жібереді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сəйкес өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
27-бап. Әскери өкілдіктердің міндеттері мен функциялары
1. Әскери өкілдіктер мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауды жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылады.
Ұйымдарда әскери өкілдікті орналастыру қажеттілігі қару-жарақты, әскери, автомобиль және арнайы техниканы, техникалық және арнайы құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және жаңғырту ерекшеліктері, аспаптар мен жабдықтардың жоғары дәлдігін, арнайы киім-кешек, арнайы мүлік және жеке қорғану құралдары сенімділігінің жеткілікті деңгейін қамтамасыз ету қажеттілігі негізге алына отырып, сондай-ақ халықаралық шарттарды және Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау кезінде айқындалады.

4) обеспечивают соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения требованиям тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристике) и условиям договора на выполнение государственного оборонного заказа;
5) используют бюджетные средства, выплачиваемые уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа и получателем государственного оборонного заказа, только на выполнение государственного оборонного заказа;
6) ведут раздельный учет результатов финансовой деятельности по каждому договору на выполнение государственного оборонного заказа;
7) обеспечивают возможность осуществления уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа и получателями государственного оборонного заказа контроля за выполнением государственного оборонного заказа и соответствием качества товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, поставляемых в рамках государственного оборонного заказа;
8) осуществляют импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, необходимых для производства товаров (продукции), поставляемых в рамках государственного оборонного заказа, без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
9) в случае выхода из строя товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), произведенных, приобретенных, модернизированных, отремонтированных либо прошедших техническое обслуживание в рамках государственного оборонного заказа, в течение установленного договором на выполнение государственного оборонного заказа срока незамедлительно направляют своих представителей для установления причин выхода их из строя;
10) выполняют иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 26 с изменением, внесенным Законом РК от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 27. Задачи и функции военных представительств
1. Военные представительства размещаются в организациях, осуществляющих выполнение государственного оборонного заказа.
Необходимость размещения военного представительства в организации определяется исходя из особенностей разработки, производства, ремонта и модернизации вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств, необходимости обеспечения высокой точности приборов и оборудования, достаточного уровня надежности специального обмундирования, специального имущества и средств индивидуальной защиты, а также при выполнении международных договоров и обязательств Республики Казахстан.

2. Әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) беруге, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауға және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуге мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы мен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы арасында жасалған мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттар әскери өкілдіктердің әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және оларды қабылдап алу жөніндегі қызметті ұйымдастыруы және жүзеге асыруы үшін негіз болып табылады.
Әскери өкілдіктер осы шарттардың негізінде әскери өкілдіктің бақылауына және қабылдап алуына жататын әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер номенклатурасын әзірлейді, оны мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы бекітеді.
3. Әскери өкілдіктерге:
1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттардың жобаларын дайындауға және келісуге қатысу;
2) әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен жинақталымын, олардың техникалық құжаттаманың, тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптарына сәйкестігін тексеру;
3) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта көзделген мерзімдерде қабылдап алу, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысан бойынша әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасын растайтын куәлікті беру;
4) әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің техникалық құжаттамасын, тактикалық-техникалық тапсырмасын (техникалық өзіндік ерекшелігін, тактикалық-техникалық сипаттамаларын) пысықтауды бақылау, олардың ұлттық стандарттардың, техникалық құжаттаманың, тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына сәйкестігін тексеру;

2. Основаниями для организации и осуществления военными представительствами деятельности по контролю качества и приемке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения являются договоры на выполнение государственного оборонного заказа, заключенные между уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа или получателем государственного оборонного заказа и исполнителем государственного оборонного заказа на поставку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения.
На основании этих договоров военные представительства разрабатывают номенклатуру товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, подлежащих контролю и приемке военным представительством, которая утверждается уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа или получателем государственного оборонного заказа.
3. На военные представительства возлагаются задачи по:
1) участию в подготовке и согласовании проектов договоров на выполнение государственного оборонного заказа;
2) проверке качества и комплектности товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, их соответствия требованиям технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристике) и условиям договора на выполнение государственного оборонного заказа;
3) приемке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения в сроки, предусмотренные договором на выполнение государственного оборонного заказа, выдаче исполнителям государственного оборонного заказа удостоверения, подтверждающего качество товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, по форме, утвержденной Правительством Республики Казахстан;
4) контролю за отработкой технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристики) товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, проверке их соответствия требованиям национальных стандартов, технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристике);

5) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау шеңберінде бюджет қаражаты есебінен құрылған немесе сатып алынған материалдық құндылықтарды есепке алуды жүргізу;
6) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) әзірлеу және өндіру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету жөніндегі ұлттық стандарттарды сақтауын бақылау;
7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) әзірлеу, өндіру, жөндеу, жаңғырту, сынау және беру, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындау және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға және бағалауға қатысуы;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына сәйкес тікелей де, кооперация тәртібімен де әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) әзірлеуге және өндіруге, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауға және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуге жатқызылған іс жүзіндегі шығындарды тексеру және келісу жөніндегі міндеттер жүктеледі.
4. Әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және оларды қабылдап алу кезінде әскери өкілдіктер:
1) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), олардың агрегаттарын, тораптары мен бөлшектерін өндіру сапасына және оларға сынақтар жүргізуге, сондай-ақ жиынтықтаушы бұйымдар мен материалдардың ұлттық стандарттардың, техникалық құжаттаманың, тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыруға;
2) әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасына, сынақтардың жүргізілуіне, сондай-ақ олардың ұлттық стандарттардың, техникалық құжаттаманың, тактикалық-техникалық тапсырманың (техникалық өзіндік ерекшеліктің, тактикалық-техникалық сипаттаманың) талаптарына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыруға;

5) ведению учета материальных ценностей, созданных или приобретенных за счет бюджетных средств в рамках исполнения государственного оборонного заказа;
6) контролю за соблюдением исполнителями государственного оборонного заказа национальных стандартов по разработке и производству товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнению работ военного назначения и оказанию услуг военного назначения;
7) участию в планировании и оценке мероприятий исполнителями государственного оборонного заказа по защите государственных секретов, осуществляемых при разработке, производстве, ремонте, модернизации, испытании и поставке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнении работ военного назначения и оказании услуг военного назначения;
8) проверке и согласованию фактических затрат, отнесенных на разработку и производство товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения как непосредственно, так и в порядке кооперации в соответствии с правилами ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа.
4. При контроле качества и приемке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения военные представительства обязаны:
1) осуществлять контроль за качеством производства и проведением испытаний товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), их агрегатов, узлов и деталей, а также соответствием комплектующих изделий и материалов требованиям национальных стандартов, технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристики);
2) осуществлять контроль за качеством работ военного назначения и услуг военного назначения, проведением испытаний, а также их соответствием требованиям национальных стандартов, технической документации, тактико-технического задания (технической спецификации, тактико-технической характеристики);

3) әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге) қабылдау-тапсыру сынақтарын жүргізуге қатысуға;
4) әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге) мерзімдік, біліктілік, үлгілік сынақтар жүргізуге қатысуға және олардың нәтижелері бойынша қорытындылар беруге;
5) өндіру, сынау және пайдалану нәтижелері бойынша әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің) сенімділігіне талдау жүргізуге қатысуға;
6) әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің) сапасы мен сенімділігіне, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың қабылданған әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) сақтау шарттарын сақтауына және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізуге байланысты мәселелер бойынша шешімдердің орындалуын бақылауға;
7) әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндірудің метрологиялық қамтамасыз етілуін, әскери мақсаттағы жұмыстардың орындалуын және әскери мақсаттағы қызметтердің көрсетілуін, сондай-ақ ұлттық стандарттардың енгізілуін және сақталуын бақылауға;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптары немесе тауардың (өнімнің) сапасы мен сенімділігін қамтамасыз ету бойынша қабылданған шешімдер орындалмаған, оны сынаулардың теріс нәтижелері болған, пайдалану процесінде тауардың (өнімнің) істен шығуын туындатқан ақаулар анықталған кезде, егер бұл ақаулар өндірістегі тауарда да (өнімде де) болса, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) қабылдап алуды және тиеуді тоқтата тұруға;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың талаптары немесе жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін қамтамасыз ету бойынша қабылданған шешімдер орындалмаған кезде әскери мақсаттағы жұмыстарды орындауды және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсетуді тоқтата тұруға міндетті.
5. Өндірісі аяқталмаған, жинақталмаған, белгіленген сынақтар жүргізілмеген және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт талаптарына басқа да сәйкессіздіктері бар әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) түпкілікті қабылдап алу туралы куәлікті немесе басқа да құжатты беруге тыйым салынады.

3) участвовать в проведении приемо-сдаточных испытаний товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения);
4) участвовать в проведении периодических, квалификационных, типовых испытаний товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и выдавать заключения по их результатам;
5) участвовать в проведении анализа надежности товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) по результатам производства, испытаний и эксплуатации;
6) контролировать выполнение решений по вопросам, связанным с качеством и надежностью товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), соблюдением исполнителями государственного оборонного заказа условий хранения принятых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и проведением их технического обслуживания;
7) контролировать метрологическое обеспечение производства товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения, а также внедрение и соблюдение национальных стандартов;
8) приостанавливать приемку и отгрузку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) при невыполнении условий договора на выполнение государственного оборонного заказа или принятых решений по обеспечению качества и надежности товара (продукции), отрицательных результатах его (ее) испытаний, выявлении в процессе эксплуатации дефектов, вызвавших выход из строя товара (продукции), если эти дефекты имеются также и в товаре (продукции), находящемся в производстве;
9) приостанавливать выполнение работ военного назначения и оказание услуг военного назначения при невыполнении условий договора на выполнение государственного оборонного заказа или принятых решений по обеспечению качества и надежности работ, услуг.
5. Выдача удостоверения или другого документа об окончательной приемке товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), не законченных производством, не укомплектованных, без проведения установленных испытаний и с другими несоответствиями условиям договора на выполнение государственного оборонного заказа, запрещается.

6. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне қолданылмайды.
Ескерту. 27-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-бап. Әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді бөлу және беру
Ескерту. 28-бап алып тасталды – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Рекламация
1. Әскери мақсаттағы тауарларда (өнімдерде), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларда (өнімдерде), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерде пайдалану орны бойынша ақау анықталған не өндірілгені, жаңғыртылғаны, жөнделгені не техникалық қызмет көрсетуден өткені істен шыққан кезде белгіленген кепілдік мерзімі ішінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының құрылымдық бөлімшесі мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы арқылы мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органды, әскери өкілді және мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны дереу хабардар етеді. Бұл тауар (өнім) пайдаланудан шығарылады және оның одан әрі зақымдалуын болғызбайтын әдіспен ақаудың немесе істен шығуының себептерін анықтағанға дейін одан әрі сақтау орнына жеткізіледі.
2. Өндірілген, жаңғыртылған, жөнделген не техникалық қызмет көрсетуден өткен әскери мақсаттағы тауарлардағы (өнімдердегі), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардағы (өнімдердегі), əскери мақсаттағы жұмыстар мен əскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердегі ақаудың себептерін анықтау үшін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы өкілдерінің және әскери өкілдердің (болған кезде) қатысуымен бірлескен комиссия құрылады. Комиссияның жұмыс істеу тәртібі мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында айқындалады.
3. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының кінәсі анықталған жағдайда, әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер) пайдалану процесінде:

6. Положения настоящей статьи не распространяются на Службу государственной охраны Республики Казахстан.
Сноска. Статья 27 с изменениями, внесенными законами РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28. Распределение и передача товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения
Сноска. Статья 28 исключена Законом РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Рекламация
1. При установлении по месту эксплуатации брака в товарах (продукции) военного назначения, товарах (продукции) двойного назначения (применения), работах военного назначения и услугах военного назначения либо выходе их из строя, произведенных, модернизированных, отремонтированных либо прошедших техническое обслуживание, в течение установленного гарантийного срока структурным подразделением получателя государственного оборонного заказа через получателя государственного оборонного заказа незамедлительно уведомляются уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа, военный представитель и исполнитель государственного оборонного заказа. Данный товар (продукция) выводится из эксплуатации и методом, исключающим его (ее) дальнейшее повреждение, доставляется к месту дальнейшего хранения до установления причин брака или выхода из строя.
2. Для установления причин брака в товарах (продукции) военного назначения, товарах (продукции) двойного назначения (применения), работах военного назначения и услугах военного назначения, произведенных, модернизированных, отремонтированных либо прошедших техническое обслуживание, создается совместная комиссия с участием представителей получателя государственного оборонного заказа, исполнителя государственного оборонного заказа и военных представителей (при наличии). Порядок работы комиссии определяется правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа.
3. В случае установления вины исполнителя государственного оборонного заказа товары (продукция) военного назначения, товары (продукция) двойного назначения (применения) могут быть возвращены исполнителю государственного оборонного заказа для полной замены при установлении в процессе эксплуатации:

1) тауарлардың (өнімдердің) өздерінің не олардың қосалқы бөлшектері мен жиынтықтауыштарының контрафактілі шығарылғаны;
2) егер мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартта, тактикалық-техникалық тапсырмада (техникалық өзіндік ерекшелікте, тактикалық-техникалық сипаттамада) және конструкторлық-технологиялық құжаттамада, сондай-ақ тізілімнен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдаған кезде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының талаптарының бірі оларды мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының өзінің өндіруі болса, тауарларды (өнімдерді), олардың қосалқы бөлшектерін және жиынтықтауыштарын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының өзінің өндірмегені;
3) тауарда (өнімде) жөндеуге келмейтін ақау анықталған кезде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыға толықтай ауыстыру үшін қайтарылуы мүмкін.
4. Әскери мақсаттағы тауарларда (өнімдерде), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларда (өнімдерде) жөндеуге келмейтін, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының кінәсінен болған, жасырын сипаты бар және зауыттық жағдайларда ғана анықталуы мүмкін ақау анықталған кезде, ақаулық мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарт шеңберінде берілген барлық тауарларда (өнімдерде) бар деп пайымдауға негіздер болса, тауарлардың (өнімдердің) барлық сериясы қайтарылуға жатады.
5. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) не олардың сериясын оларды кейіннен ауыстыра отырып, өз бетінше кері қайтарып алуға құқылы. Бұл ретте ауыстыру мерзімі мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыға салынатын айыппұл санкцияларының сомасына ескеріледі.
6. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының кінәсі анықталған кезде оған айыппұл санкциялары салынады, олардың мөлшері мазмұны мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында айқындалатын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған үлгілік шартта әскери мақсаттағы тауарларда (өнімдерде), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларда (өнімдерде), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерде ақау анықталғандығы не мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде өндірілгенінің, жаңғыртылғанының, жөнделгенінің не техникалық қызмет көрсетуден өткенінің істен шығуы туралы хабарлама алынған күннен бастап белгіленген кепілдік мерзімі ішінде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыстар аяқталғанға дейін белгіленеді.

1) контрафактного происхождения самих товаров (продукции) либо их запасных частей и комплектующих;
2) производства товаров (продукции), их запасных частей и комплектующих не самим исполнителем государственного оборонного заказа, если в договоре на выполнение государственного оборонного заказа, тактико-техническом задании (технической спецификации, тактико-технической характеристике) и конструкторско-технологической документации, а также при выборе исполнителя государственного оборонного заказа из реестра одним из требований уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа или получателя государственного оборонного заказа было их производство самим исполнителем государственного оборонного заказа;
3) брака в товаре (продукции), не подлежащем ремонту.
4. При выявлении брака в товарах (продукции) военного назначения, товарах (продукции) двойного назначения (применения), не подлежащих ремонту, произошедшего по вине исполнителя государственного оборонного заказа, который имеет скрытый характер и может быть выявлен только в заводских условиях, когда есть основания полагать, что дефект имеется у всех поставленных товарах (продукции) в рамках договора на выполнение государственного оборонного заказа, возврату подлежит вся серия товаров (продукции).
5. Исполнитель государственного оборонного заказа вправе самостоятельно отозвать товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения) либо их серию с последующей их заменой. При этом срок замены учитывается в сумме штрафных санкций, налагаемых на исполнителя государственного оборонного заказа.
6. При установлении вины исполнителя государственного оборонного заказа на него налагаются штрафные санкции, размер которых устанавливается типовым договором на выполнение государственного оборонного заказа, содержание которого определяется правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа, со дня получения уведомления о выявлении брака в товарах (продукции) военного назначения, товарах (продукции) двойного назначения (применения), работах военного назначения и услугах военного назначения либо выходе их из строя, произведенных, модернизированных, отремонтированных либо прошедших техническое обслуживание в рамках государственного оборонного заказа, в течение установленного гарантийного срока до завершения работ по устранению выявленных недостатков.

7. Егер комиссия мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде өндірілген, жаңғыртылған, жөнделген не техникалық қызмет көрсетуден өткен әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) дұрыс пайдаланбаудың және олардың істен шығуының арасындағы себептік-салдарлық байланысты анықтаса, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының кінәсі танылмайды.
Ескерту. 29-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.10.2023 № 33-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
30-бап. Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
31-бап. Өтпелі ережелер
1. Қорғаныстық тапсырысты орындау жөніндегі операторлар мен қорғаныстық тапсырысқа мемлекеттік тапсырыс берушілер арасында осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттар олар түпкілікті орындалғанға не тоқтатылғанға (бұзылғанға) дейін қолданылады.
2. Уәкілетті орган мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың мүдделерінде қорғаныстық тапсырысты орындау жөніндегі операторлармен 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасады.
32-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң:
2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 20-баптың 2, 3, 5 және 7-тармақтарын;
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6-баптың 39) және 40) тармақшаларын, 19-бабының 4-тармағын, 22 және 23-баптарды қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 15-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 17, 78-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

7. Не признается вина исполнителя государственного оборонного заказа, если комиссией установлена причинно-следственная связь между неправильной эксплуатацией и выходом из строя товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), произведенных, модернизированных, отремонтированных либо прошедших техническое обслуживание в рамках государственного оборонного заказа.
Сноска. Статья 29 с изменением, внесенным Законом РК от 16.10.2023 № 33-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 30. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе
Нарушение законодательства Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 31. Переходные положения
1. Договоры на выполнение государственного оборонного заказа между операторами по исполнению оборонного заказа и государственными заказчиками оборонного заказа, заключенные до введения в действие настоящего Закона, действуют до их окончательного исполнения либо прекращения (расторжения).
2. Уполномоченный орган заключает договор на выполнение государственного оборонного заказа с операторами по исполнению оборонного заказа в интересах получателей государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа до 31 декабря 2020 года.
Статья 32. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением:
пунктов 2, 3, 5 и 7 статьи 20, которые вводятся в действие с 1 сентября 2019 года;
подпунктов 39) и 40) статьи 6, пункта 4 статьи 19, статей 22 и 23, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О государственном оборонном заказе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст.15; 2004 г., № 23, ст.142; 2009 г., № 17, ст.78; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; 2017 г., № 11, cт.29).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ