Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 7 тамыздағы № 19/222 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 28.08.2018 № 13/204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық Заңы 12-бабының 1) тармақшасына және 34-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 28.08.2018 № 13/204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының "Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң депутаттығына кандидаттардың сайлау қорларын құрудың, жұмсаудың, есептеудiң және есеп берудің Тәртiбiн бекiту туралы" 1995 жылғы 12 қазандағы № 13, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 8 мамырда тiркелген, тiркелу № 304 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының "Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнің депутаттығына кандидаттардың сайлау қорларын құрудың, жұмсаудың, есептеудiң және есеп берудiң Тәртiбiнiң" 5-тармағын өзгерту туралы" Орталық сайлау комиссиясының 1995 жылғы 12 қазандағы № 13, 1996 жылғы 26 маусымдағы № 55 қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 8 мамырда тiркелген, тiркелу № 304 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткен сәттен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
төрайымы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
1999 жылғы 7 тамыздағы
№ 19/222 қаулысымен бекітілген
Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидалары
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 28.08.2018 № 13/204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңның 34-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді Президенттікке, Құрылтай депутаттығына, партиялық тізімдер бойынша ұсынылған мәслихаттардың депутаттығына, сондай-ақ бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың сайлау қорының қаражатын жұмсау тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Кандидаттардың сайлау қорын құрайтын ақшалай қаражат (ақша) банк мекемелерінде (бұдан әрі - екінші деңгейдегі банк) ашылатын арнаулы уақытша шотта жинақталады. Арнаулы уақытша шот бойынша кiрiс есептелмейдi және төленбейдi.
3. Арнаулы уақытша шот (бұдан әрі - арнаулы шот) - бұл "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңмен (бұдан әрі - Конституциялық заң) айқындалған мақсаттар үшін банктік шот шарты негізінде екінші деңгейдегі банкте ашылатын ағымдағы шот.
2-тарау. Арнаулы уақытша шотты ашу тәртібі
4. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы (бұдан әрі - Ортсайлауком) партиялық тізімдерді ұсынатын саяси партиялардың және кандидаттардың сайлау қорларының арнаулы шоттары ашылатын және жүргізілетін Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінде филиалдары бар екінші деңгейдегі банктерді айқындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Ортсайлауком арнайы шотты ашуға және жүргізуге арналған банктік шот шартын жасайды және Қазақстан Республикасының астанасының, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандық, қалалық, қаладағы аудандық сайлау комиссияларына жазбаша хабарлама жібереді.
Банктік шот шартында Қағидалардың 6, 7, 8, 9, 10, 14 және 22-тармақтарында айқындалған мәліметтер болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Арнаулы шотты ашу үшін сайлау комиссиялары кандидаттың немесе саяси партияның тіркелгені туралы:
1) Ортсайлауком-Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат (кандидаттар), Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың тізбесі туралы;
2) тиісті аумақтық сайлау комиссиялары-мәслихаттар депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың тізбесі туралы;

Республики Казахстан
от 7 августа 1999 года № 19/222
Правила открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда
Сноска. Правила в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 28.08.2018 № 13/204 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 34 Конституционного закона "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Правила) и регулируют порядок открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда кандидатов в Президенты, депутаты Курултая, депутаты маслихатов, выдвинутых по партийным спискам, а также кандидатов в депутаты маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Денежные средства (деньги), образующие избирательный фонд кандидатов, аккумулируются на специальном временном счете, открываемых в банковских учреждениях (далее – банк второго уровня). Доходы по специальному временному счету не начисляются и не выплачиваются.
3. Специальный временный счет (далее - спецсчет) – это текущий счет, открываемый в банке второго уровня, на основании договора банковского счета для целей, определенных Конституционным Законом "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Конституционный закон).
Глава 2. Порядок открытия специального временного счета
4. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан (далее - Центризбирком) определяет банки второго уровня, имеющие филиалы во всех регионах Республики Казахстан, в которых открываются и ведутся спецсчета избирательных фондов политических партий, выдвинувшие партийные списки и кандидатов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
5. Центризбирком составляет договор банковского счета на открытие и ведение спецсчета и направляет письменное уведомление в избирательные комиссии столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов, районов в городе.
Договор банковского счета содержит сведения, определенные пунктами 6, 7, 8, 9, 10, 14 и 22 Правил.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
6. Для открытия спецсчета избирательные комиссии предоставляют банку второго уровня или его филиалу сведения о регистрации кандидата или политической партии, в течение одного рабочего дня со дня их регистрации:
1) Центризбирком – о кандидате (кандидатах) в Президенты Республики Казахстан, перечне политических партий, выдвинувших партийные списки при выборах депутатов Курултая Республики Казахстан;
2) соответствующие территориальные избирательные комиссии - о перечне политических партий, выдвинувших партийные списки при выборах депутатов маслихатов;

3) тиісті округтік сайлау комиссиялары - бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған мәслихаттар депутаттығына кандидат (кандидаттар) туралы екінші деңгейдегі банкке немесе оның филиалына береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың сайлау қоры:
1) жалпы сомасы заңнамада белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен он екі мың еседен артық аспайтын кандидаттың өз қаражаты және кандидатқа өзін ұсынған республикалық қоғамдық бірлестік бөлген қаражат;
2) жалпы сомасы заңнамада белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен он бес мың еседен артық аспайтын Республика азаматтары мен ұйымдарының ерікті қайырмалдықтары құрайды.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері -жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында бес жүз еседен артық аспауға тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Құрылтай депутаттарын сайлау кезiнде партиялық тізімді ұсынған саяси партияның сайлау қоры:
1) саяси партияның жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының мөлшерiнен он бес мың еседен аспайтын жеке қаражатынан;
2) Республиканың азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнен отыз мың еседен аспайтын ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен уш жүз еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында мың жарым еседен артық аспауға тиіс.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-1. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттарының депутаттығына кандидаттың сайлау қоры мыналардан тұрады:

3) соответствующие окружные избирательные комиссии - о кандидате (кандидатах) в депутаты маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
7. Избирательный фонд кандидата в Президенты Республики Казахстан состоит из:
1) собственных средств кандидата и средств, выделенных кандидату выдвинувшим его республиканским общественным объединением, общая сумма которая не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в двенадцать тысяч раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятнадцать тысяч раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятьсот раз.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Исключен постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
9. Избирательный фонд политической партии, выдвинувшей партийный список, при выборах депутатов Курултая состоит из:
1) собственных средств политической партии, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятнадцать тысяч раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в тридцать тысяч раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в триста раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в полторы тысячи раз.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
9-1. Исключен постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
10. Избирательный фонд политической партии, выдвинувшей партийный список, при выборах депутатов маслихата состоит из:

1) саяси партияның жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен бір мың еседен аспайтын меншікті қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының занамасында белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен екі мың еседен аспайтын ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен елу еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында екі жүз елу еседен артық аспауға тиіс.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
10-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары депутаттығына кандидаттың сайлау қоры:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық аспауға тиіс жеке қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен екі жүз еседен артық аспауға тиіс ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен он еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында жиырма бес еседен артық аспауға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
10-2. Аудандар мен қалалар мәслихаттарының депутаттығына кандидаттың сайлау қоры мыналардан тұрады:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен елу еседен аспауға тиіс жеке қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық аспауға тиіс ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен бес еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында он бес еседен артық аспауға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

1) собственных средств политической партии, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в тысячу раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в две тысячи раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пятьдесят раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в двести пятьдесят раз.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).
10-1. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения состоит из:
1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в двести раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в десять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в двадцать пять раз.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
10-2. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов районов и городов состоит из:
1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пятьдесят раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятнадцать раз.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-2 в соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).

11. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 22.06.2021 № 4/408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Арнаулы шот Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген тәртіппен, өтініштің негізінде екінші деңгейдегі банк пен кандидаттың немесе партиялық тізімін ұсынған саяси партияның арасында банктік шот шарты жасалған кезде ашылады.
Екінші деңгейдегі банкте арнаулы шотты ашу үшін кандидат өтініште мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде);
2) оның туылған күні;
3) жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - ЖСН) көрсете отырып, кандидаттың жеке басын куәландыратын құжат деректері;
4) кандидаттың тұрғылықты жерінің мекенжайы, оның байланыс деректері және электрондық мекенжайы;
5) арнаулы шотты ашу қажет болып табылатын екінші деңгейдегі банк филиалының атауы;
6) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес өзге де мәліметтер.
13. Екінші деңгейдегі банкте арнаулы шот ашу үшін саяси партияның басшысы немесе саяси партияның немесе оның филиалының (өкілдігінің) басшы органының шешімімен уәкілеттік берілген адам өтініште мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) саяси партияның толық атауы;
2) саяси партияның арнаулы шотына иелік етуге уәкілетті адамдардың тегі, аты, және әкесінің аты (болған кезде), олардың байланыс деректері мен электрондық мекенжайлары;
3) заңды мекенжайы;
4) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетілген мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжат және банк деректемелері;
5) арнаулы шотты ашу қажет болатын екінші деңгейдегі банк филиалының атауы;
6) Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес өзге де мәліметтер.
14. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 22.06.2021 № 4/408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Сайлау қорларының ақшалай қаражатын жұмсау тәртібі
15. Сайлау қорының қаражатына иелік ету құқығы тек Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Құрылтайға, мәслихатқа партиялық тізімді ұсынған саяси партияларға, сондай-ақ мәслихат депутаттығына кандидаттарға ғана тиесілі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

11. Исключен постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 22.06.2021 № 4/408 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Спецсчет открывается в порядке, предусмотренном Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14422), при заключении между банком второго уровня и избирательным фондом кандидата или политической партии, выдвинувшей партийный список, договора банковского счета на основании заявления.
Для открытия спецсчета в банке второго уровня кандидат в заявлении указывает следующие сведения:
1) фамилия, имя и отчество (при наличии) кандидата;
2) дата его рождения;
3) данные документа, удостоверяющего личность кандидата, с указанием индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН);
4) адрес места жительства кандидата, его контактные данные и электронный адрес;
5) наименование филиала банка второго уровня, в котором следует открыть спецсчет;
6) иные сведения в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
13. Для открытия спецсчета в банке второго уровня руководителем политической партии или лицом, уполномоченным решением руководящего органа политической партии или его филиалом (представительством), в заявлении указываются следующие сведения:
1) полное наименование политической партии;
2) фамилии, имя и отчество (при наличии) лиц, уполномоченных распоряжаться спецсчетом политической партии, их контактные данные и электронные адреса;
3) юридический адрес;
4) документ о государственной регистрации (перерегистрации) с указанием бизнес-идентификационного номера (далее - БИН) и банковские реквизиты;
5) наименование филиала банка второго уровня, в котором следует открыть спецсчет.
6) иные сведения в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
14. Исключен постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 22.06.2021 № 4/408 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок расходования денежных средств избирательных фондов
15. Право распоряжения средствами избирательного фонда принадлежит исключительно кандидатам в Президенты Республики Казахстан, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки в Курултай, маслихаты, а также кандидатам в депутаты маслихата.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).

16. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттығына, мәслихат депутаттығына кандидат және партиялық тізімін ұсынған саяси партия өздерінің сайлау қорлары қаражатынан:
1) бұқаралық ақпарат құралдарына, онлайн-платформаларда шығуға;
2) сайлау алдындағы жария іс-шараларды (Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, және Конституциялық заңмен тыйым салынбаған сайлау алдындағы жиналыстарды және сайлаушылармен кездесулердi, сайлау алдындағы жария пiкiрталастар мен пiкiр алысуларды, митингiлердi, шерулердi, демонстрацияларды және өзге де сайлау алдындағы іс-шараларды), Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттардың депутаттығына және олардың сенім білдірген адамдарының, партиялық тізімдерге енгізілген кандидаттардың, Құрылтайға, мәслихатқа партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткiзуге;
3) баспа, дыбыс-бейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға;
4) заңды және жеке тұлғалардың үгiт жұмыстарын ұйымдастыруға байланысты қызметтерiне ақы төлеуге;
5) Қазақстан Республикасының Президенттігіне, депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың және олардың сенім білдірген адамдарының, партиялық тізімдерге енгізілген кандидаттардың, Құрылтайға, мәслихатқа партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының сайлау алдындағы үгiтпен байланысты көлiк және iссапар шығындарын жабуға;
6) сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендiрiлген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгiлердi және жалауларды, жалаушаларды және өзге де белгiлер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындауға арналған шығындарды төлеуге құқылы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Кандидат өз кандидатурасын алып тастаған, саяси партия партиялық тiзiмдi керi қайтарып алған немесе кандидатты, партиялық тiзiмдi ұсыну немесе кандидатты, партиялық тiзiмдi тiркеу туралы шешiмнiң күшi жойылған жағдайда екінші деңгейдегі банктер сайлау қорына түскен ақшаны оны қосқан азаматтар мен ұйымдарға қайтарады. Бұл ретте аталған қаражатты қайтаруға байланысты шығыстар оларды енгiзген азаматтар мен ұйымдар есебiнен жабылады.
18. Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы күнтізбелік жетi күн ішінде тиiстi сайлау комиссиясына ақшалай қаражатты қайтарғаны туралы мәлiметтерді бередi.

16. Кандидат в Президенты Республики Казахстан, политическая партия, выдвинувшая партийный список в Курултай, маслихаты, а также кандидаты в депутаты маслихата, из средств своих избирательных фондов оплачивают расходы:
1) на выступления в средствах массовой информации, онлайн-платформах;
2) на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий (предвыборных собраний и встреч с избирателями, публичных предвыборных дебатов и дискуссий, митингов, шествий, демонстраций и иных предвыборных мероприятий, в порядке, установленном законодательством, и не запрещенных Конституционным законом), личных встреч кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов и их доверенных лиц, кандидатов, включенных в партийные списки, доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки в Курултай, маслихаты, с избирателями;
3) на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов;
4) на оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы;
5) на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов и их доверенных лиц, кандидатов, включенных в партийные списки, доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки в Курултай, маслихаты, связанных с предвыборной агитацией;
6) на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков, и символов, специально изготовленных для избирательной кампании.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
17. В случае снятия кандидатом своей кандидатуры, отзыва политической партией партийного списка или отмены решения о выдвижении кандидата, партийного списка или регистрации кандидата, партийного списка, банки второго уровня, поступившие в избирательный фонд деньги возвращают внесшим их гражданам и организациям. При этом расходы, связанные с возвратом указанных средств, покрываются за счет внесших их граждан и организаций.
18. Банк второго уровня или его филиал в течение семи календарных дней предоставляют в соответствующую избирательную комиссию сведения о возврате денежных средств.

4-тарау. Сайлау қорларының ақшалай қаражатын пайдалану туралы есеп
19. Сайлау қорлары қаражатының жұмсалуын бақылауды тиiстi сайлау комиссиялары мен банктер жүзеге асырады. Тиiстi сайлау комиссияларының ұсынуы бойынша бақылауға өзге де мемлекеттік органдар олардың құзыретіне сәйкес тартылуы мүмкiн.
20. Сайлау қорытындылары анықталғаннан кейiн он жұмыс күнінен кешiктiрмей кандидат, саяси партия тиiстi сайлау комиссиясына өз сайлау қорының қаражатын пайдаланғаны жөнiнде есеп беруі міндетті, онда сайлау қорына ақшалай түсiмдер көздерi және сайлау қоры қаражатының жұмсалғанын растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, жүргізілген барлық шығындар көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Сайлау қорлары қаражатының мақсатты жұмсалуын Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттар депутаттығына кандидат, партиялық тізімін ұсынған саяси партия қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттардың депутаттығына кандидат, партиялық тізімін ұсынған саяси партия өзiнің сайлау қорына қаражаттың түсу есебiн, сондай-ақ олардың жұмсалу есебiн жүргiзедi. Есеп түсiмнiң әр түрi бойынша, күнi, теңгедегі сомасы және осы қаражатты аударған нақты жеке және заңды тұлғаның атауы көрсетiле отырып, жүргiзiледi. Шығыстар тiзiлімiнде: ақшаның шотқа келiп түскен күнi, ақшаның екінші деңгейдегі банкте алынған күні, сомасы, әрбір төлем құжаты бойынша төлемнің мақсаты жазылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Арнаулы шоттарға қаражаттың түскені және оның жұмсалуы туралы есепті айына екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында:
Қазақстан Республикасының Президентiн, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарын партиялық тiзiмдер бойынша сайлау кезiнде - Орталық сайлау комиссиясы;
мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссиялары;
бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде тиісті округтік сайлау комиссиялары жариялайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 4. Отчет по использованию денежных средств избирательных фондов
19. Контроль за расходованием средств избирательных фондов осуществляется соответствующими избирательными комиссиями и банками. По представлению соответствующих избирательных комиссий к контролю могут привлекаться иные государственные органы в соответствии с их компетенцией.
20. Не позднее десяти рабочих дней после установления итогов выборов кандидат, политическая партия обязаны представить в соответствующую избирательную комиссию отчет об использовании средств своего избирательного фонда, в котором указываются источники денежных поступлений в избирательный фонд и все произведенные затраты с приложением документов, подтверждающих расходование средств избирательного фонда.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
21. Целевое расходование средств избирательных фондов обеспечивают кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов, политическая партия, выдвинувшая партийный список.
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
22. Кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов, политическая партия, выдвинувшая партийный список, ведут учет поступления средств в свой избирательный фонд, а также учет их расходования. Учет ведется по каждому виду поступления с указанием даты, суммы в теңге и наименования конкретного физического и юридического лица, перечислившего эти средства. В реестре расходов записывается: дата поступления денег на счет, дата снятия денег в банке второго уровня, сумма, назначение платежа по каждому платежному документу.
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
23. Отчет о поступлении средств на спецсчета и их расходовании публикуется в средствах массовой информации два раза в месяц:
при выборах Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан по партийным спискам - Центральной избирательной комиссией;
при выборах депутатов маслихатов - территориальными избирательными комиссиями;
при выборах депутатов маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам - соответствующими окружными избирательными комиссиями.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).

24. Арнаулы шоттар бойынша барлық қаржылық операциялар сайлаудың алдындағы күні сағат он сегізде тоқтатылады.
Қайта дауыс беру өткізілген жағдайда кандидаттың сайлау қорына түсуге рұқсат етілген ақшаның шекті сомасы бір жарым есеге ұлғаяды.
Кандидаттардың қайта дауыс беруді өткізу кезінде өздеріне қатысты қайта дауыс беру өткiзiлетiн арнаулы шоттар бойынша қаржы операцияларын қайта дауыс беру күні тағайындалған күнi қайта жаңғыртылады және сайлау күнінің алдындағы күнгi сағат он сегiзде тоқтатылады. Сайлау қорына ол құрылған күннен бастап түскен ақшаның жалпы сомасы Конституциялық заңмен белгiленген шектерден acа алмайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
25. Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы сайлау қорының сайлау науқаны мақсаттарына жұмсалмай қалған ақшалай қаражатының үштен екiсiн республикалық бюджетке жiбередi, ал үштен бiрiн кандидатқа немесе партиялық тізімін ұсынған саяси партияға қайтарады. Ол туралы мәлiметтер Ортсайлаукомға немесе есептi қабылдау туралы шешiм қабылдайтын тиiстi аумақтық сайлау комиссиясына ұсынылады.
26. Есептер Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларда көрсетілген нысандар бойынша қаражаттың жұмсалғанын растайтын құжаттармен қоса беріледi.
27. Кандидаттың, партиялық тізімін ұсынған саяси партияның Конституциялық заңның 34-бабы 1-8-тармақтарында белгіленген тәртіпті, сондай-ақ Қағидаларды бұзуы - кандидатты, партиялық тізімді тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға, ал сайлау өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттығына, мәслихат депутаттығына, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органының мүшелігіне кандидат ретінде тіркелгеніне дейін тиісті аумақ немесе округ бойынша сайлауды жарамсыз деп тануға әкеп соғады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Арнаулы уақытша шоттарға (сайлау қорына) қаражаттың түскені туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

24. Все финансовые операции по спецсчетам прекращаются в восемнадцать часов дня, предшествующего дню выборов.
В случае проведения повторного голосования предельная сумма денег, разрешенная к поступлению в избирательный фонд кандидата, увеличивается в полтора раза.
При проведении повторного голосования финансовые операции по спецсчетам кандидатов, в отношении которых проводится повторное голосование, возобновляются в день назначения дня повторного голосования и прекращаются в восемнадцать часов дня, предшествующего дню выборов. Общая сумма денег, поступивших в избирательный фонд со дня его образования, не может превышать пределы, установленные Конституционным законом.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).
25. Две трети денежных средств избирательного фонда, оставшихся неизрасходованными на цели избирательной кампании, банк второго уровня или его филиал направляют в республиканский бюджет, а одну треть возвращают кандидату или политической партии, выдвинувшей партийный список. Сведения об этом представляются в Центризбирком или в соответствующую территориальную избирательную комиссию, которая принимает решение о принятии отчета.
26. Отчеты представляются по формам указанным в приложениях 1, 2, 3 и 4 к Правилам, с приложением документов, подтверждающих расходование средств.
27. Нарушение кандидатом, политической партией, выдвинувшей партийный список, порядка, установленного пунктами 1-8 статьи 34 Конституционного закона, а также Правилами влечет за собой отмену решения о регистрации кандидата, партийного списка, а после проведения выборов до регистрации кандидата в качестве Президента Республики Казахстан, депутата Курултая, депутата маслихата, члена иного органа местного самоуправления признание выборов по соответствующей территории или округу недействительными.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
Приложение 1
к Правилам открытия
специального временного счета и
расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о поступлении средств на специальные временные
счета (избирательный фонд)
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).

1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттар депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партиялардың толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. 20___жылғы ______ жағдай бойынша сайлау қорының жалпы сомасы _____ теңге.
р/б
Түскен күні
Сомасы (теңге)
Түсім көзі
Түскенін растайтын құжаттар
Т.А.Ә./ ұйымның атауы
ЖСН/БСН
1
2
3
4
5
6

1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов, полное наименование политических партий, в каком банковском учреждении открыт спецсчет.
2. Общая сумма избирательного фонда ___________ теңге по состоянию на
___________ 20___год.
п/п Дата поступления Сумма в (теңге) Источник поступления Документы, подтверждающие поступление
Ф.И.О/ наименование организации ИИН/БИН
1 2 3 4 5 6

1. ЖЕКЕ ҚАРАЖАТ
2. ЕРІКТІ ҚАЙЫРМАЛДЫҚТАР
2.1 Жеке тұлғалар
...
...
ЖИЫНЫ:
2.2 Ұйымдар
...
...
ЖИЫНЫ:
Барлығы:
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, сондай-ақ тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Қолтаңбалар:
Екінші деңгейдегі банктің басшысы: /Т. А. Ә./ (бар болса)
Бас бухгалтер: /Т. А. Ә./ (бар болса) М. О.
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жарналардың белгіленген шекті мөлшерінен асып кеткен, кандидат өз кандидатурасын алып тастаған, партиялық тізімді кері қайтарып алған немесе кандидатты, партиялық тізімді ұсыну немесе тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайда қаражатты қайтару туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партияның толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
р/с
Түскен күні мен сомасы (теңгемен)
Түсім көзі
Төлем мақсаты
Банкке қаражаттың түскенін растайтын құжат
Қаражаттың қайтарылған күні және олардың қайтарылғанын растайтын құжат
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы енгізілген ақшалай қаражаттың кідіріссіз қайтарылуына қарай тиісті сайлау комиссиясына ұсынады.
Төлемнің мақсаты - әрбір төлем құжаты бойынша сипаттама.
Екінші деңгейдегі банктің басшысы: /Т. А. Ә./ (бар болса)
Бас бухгалтер: / Т. А. Ә./ (бар болса)
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партияның толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. 20____ жылғы ______ жағдай бойынша сайлау қорының қалдығы ____ теңге.
р/с
Қаражаттың жұмсалған күні
Сомасы
(теңгемен)
Шығыстар бағытының коды*
Қаражат жұмсалған іс-шаралар
Қаражаттың жұмсалғанын растайтын құжаттар (төлем құжатының нөмірі мен күні)
Шоттан ақша аудару үшін негіз
01 шығыстар бағытының коды "Кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуға арналған шығыстар"
Барлығы:
02 шығыстар бағытының коды "Сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар"
Барлығы:
03 шығыстар бағытының коды "Баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар"
Барлығы:
04 шығыстар бағытының коды "Заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар"
Барлығы:
05 шығыстар бағытының коды "Кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар"
Барлығы:
06 шығыстар бағытының коды "Сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары"
Барлығы:

1. СОБСТВЕННЫЕ СРЕДСТВА
2. ДОБРОВОЛЬНЫЕ ПОЖЕРТВОВАНИЯ
2.1 Физических лиц
ИТОГО:
2.2 Организации
ИТОГО:
ВСЕГО:
Примечание: Представляется банком второго уровня или его филиалом в
соответствующую избирательную комиссию еженедельно, а также по запросу
соответствующей избирательной комиссии в течение двадцати четырех часов.
Подписи:
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О/ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О/ (при наличии) М.П.
Приложение 2
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о возврате средств в случае превышения установленных
предельных размеров взносов, снятия кандидатом своей кандидатуры,
отзыва партийного списка или отмены решения о выдвижении или
регистрации кандидата, партийного списка
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов, полное наименование политических партий, в каком банковском учреждении открыт спецсчет.
п/п
Дата и сумма поступления (в теңге)
Источник поступления
Назначение платежа
Документ, подтверждающий поступление средств в банк
Дата возврата средств и документ, подтверждающий их возврат
Примечание: Представляется банком второго уровня или его филиалом в
соответствующую избирательную комиссию по мере безотлагательного возврата внесенных
денежных средств.
Назначение платежа - описание по каждому платежному документу.
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О./ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О./ (при наличии)
Приложение 3
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о расходовании средств избирательного фонда
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты маслихатов, полное наименование политических партий, в каком банковском учреждении открыт спецсчет.
2. Остаток избирательного фонда _______________ теңге, по состоянию на
___________ 20__ год.
п/п Дата расходования средств Сумма (в теңге) Код направления расходов* Мероприятия, на которые израсходованы средства Документы, подтверждающие расходование средств (номер и дата платежного документа) Основание для перечисления денежных средств со счета
1 2 3 4 5 6 7
Код направления расходов 01 "Расходы на выступления в любых зарегистрированных средствах массовой информации"
ИТОГО:
Код направления расходов 02 "Расходы на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий, личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, с избирателями"
ИТОГО:
Код направления расходов 03 "Расходы на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов"
ИТОГО:
Код направления расходов 04 "Расходы на оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы"
ИТОГО:
Код направления расходов 05 "Расходы на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, связанных с предвыборной агитацией"
ИТОГО:
Код направления расходов 06 "Расходы на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов, специально изготовленных для избирательной кампании"
ИТОГО:

Барлығы (кодтар 01+02+03+04+05+06):
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, ал тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша - жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Шығыстар бағыттары бойынша кодтар*:
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, ал тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша - жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Шығыстар бағыттары бойынша кодтар*:
01 - кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуға арналған шығыстар;
02 - сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар;
03 - баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар;
04 - заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар;
05 - кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар;
06 - сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары.
Шоттан ақша қаражатын аудару үшін негіздеме - жасалған Шарттың № және күні көрсетіледі.
Қолдар:
Екінші деңгейдегі банк басшысы: /Т.А.Ә./ (болған кезде)
Бас бухгалтер: /Т.А.Ә./ (болған кезде)
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың, саяси партиялардың сайлау қорытындылары анықталғаннан кейін сайлау қоры қаражатын пайдаланғаны туралы есебі

ВСЕГО (коды 01+02+03+04+05+06):
Примечание: Представляется банком второго уровня в соответствующую
избирательную комиссию еженедельно, а по запросу соответствующей избирательной
комиссии - в течение двадцати четырех часов.
Коды по направлениям расходов*:
01 - Расходы на выступления в любых зарегистрированных средствах массовой
информации;
02 - расходы на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий,
личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий,
выдвинувших партийные списки, с избирателями;
03- Расходы на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных
агитационных материалов
04- Расходы на оплату услуг юридических и физических лиц по организации
агитационной работы;
05- Расходы на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их
доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки,
связанных с предвыборной агитацией;
06 - Расходы на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе
иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов,
специально изготовленных для избирательной кампании.
Основание для перечисления денежных средств со счета – указывается № и дата
заключенного договора.
Подписи:
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О./ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О./ (при наличии)
М.П.
Приложение 4
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутата маслихатов, политических партий о поступлении и расходовании средств избирательного фонда после установления итогов выборов
Сноска. Заголовок приложения 4 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
р/с
Іс-шаралардың атауы
Сомасы (теңге)
Ескертпе
1.
Сайлау қорына түскен қаражаттың барлығы, оның ішінде:
1.2
Жеке қаражат
1.3
Ерікті қайырмалдықтар, оның ішінде:

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
п/п
Наименование мероприятий
Сумма (теңге)
Примечание
1
Всего поступило средств в избирательный фонд, в т.ч.:
1.2
Собственные средства
1.3
Добровольные пожертвования , в том числе от:

1.3.1
азаматтардан
1.3.2
ұйымдардан
2.
Белгіленген шекті мөлшерден асып кетуіне байланысты қайырмалдық берушілерге қайтарылған қаражаттың барлығы, оның ішінде:
2.1
азаматтарға
2.2
ұйымдарға
3.
Жұмсалған сайлау қоры қаражатының барлығы, оның ішінде:
3.1
Кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығу (01 шығыстар коды)
3.2
Сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар (02 шығыстар коды)
3.3
Баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар (03 шығыстар коды)
3.4
Заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар (04 шығыстар коды)
3.5
кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар (05 шығыстар коды)
3.6
сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары (06 шығыстар коды)
4
Сайлау қоры қаражатының қалдығы
5

1.3.1
граждан
1.3.2
организаций
2
Всего возвращено средств жертвователям в связи с превышением установленного предельного размера, в т.ч.:
2.1
гражданам
2.2
организациям
3
Всего израсходовано средств избирательного фонда, в т.ч. на:
3.1
выступления в любых зарегистрированных средствах массовой информации (код расходов 01)
3.2
организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий, личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, с избирателями (код расходов 02)
3.3
выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов (код расходов 03)
3.4
оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы (код расходов 04)
3.5
покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, связанных с предвыборной агитацией (код расходов 05)
3.6
изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов, специально изготовленных для избирательной кампании (код расходов 06)
4
Остаток средств избирательного фонда
5