Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 31 тамыздағы № 862 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 тамызда № 39777 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4 Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрі Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2026 жылғы 31 тамыздағы
№ 862 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15031 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Бірыңғай байланыс орталығы (бұдан әрі – байланыс орталығы) – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындаған, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөніндегі ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;";
2-тармақтың 7), 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал)– мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, нормативтік құқықтық базағаны қоса алғанда, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 августа 2026 года № 862. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2026 года № 39777
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня первого его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 августа 2026 года № 862
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335 "Об утверждении Правил присвоения квалификации судебного эксперта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15031):
в Правилах присвоения квалификации судебного эксперта, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Единый контакт-центр (далее – контакт-центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;";
подпункты 7) и 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
8) веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-тізбелерде (бұдан әрі – 1 және 2-тізбелер) баяндалған.
Көрсетілетін қызметті алушы тестілеу тапсыруға дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын Портал арқылы ССО-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
ССО өтініш түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
ССО құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді ССО тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олар нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, 1, 2 Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық емес ұсынылған жағдайларда ССО өтініштерді цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Бұл ретте ССО мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін 2 (екі) жұмыс күніне тоқтата тұрады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға көрсетілетін қызметті алушы алғаш жүгінген күн өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн болып есептеледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған сәттен бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін жойылмаған жағдайда ССО осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға оның абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы немесе Портал арқылы "жеке кабинетіне" тестілеу өтетін орын, күн, уақыт және оны өткізу тәртібі туралы хабарланады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Основные требования к оказанию государственной услуги, изложены в Перечне 1, 2 (далее – Перечень 1, 2) согласно приложению 1, 2 к настоящим Правилам.
Услугополучатель за 3 (три) рабочих дня до сдачи тестирования направляет в ЦСЭ через Портал заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Услугополучатель дает согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Общий срок оказания государственной услуги составляет 7 (семь) рабочих дней.
ЦСЭ в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявления осуществляет его прием и регистрацию.
Через Портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
ЦСЭ в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных сведений.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, ЦСЭ получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню 1, 2, ЦСЭ принимает заявления посредством цифрового листа ожидания.
При этом ЦСЭ приостанавливает срок оказания государственной услуги на 2 (два) рабочих дня и направляет услугополучателю уведомление о приостановлении процесса оказания государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения услугополучателя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
При неустранении выявленных недостатков, по истечении срока приостановления оказания государственной услуги, ЦСЭ отказывает в оказании государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель уведомляется о месте, дате, времени, порядке проведения тестирования посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через Портал в "личном кабинете".";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. ССО 2 (екі) жұмыс күні ішінде біліктілік куәлігін ресімдейді.
ССО біліктілік куәлігіне 1 (бір) жұмыс күні ішінде қол қояды.
Біліктілік куәлігі көрсетілетін қызметті алушыға Портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жіберіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
2. "Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15033 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Бірыңғай байланыс орталығы (бұдан әрі – байланыс орталығы) – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындаған, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөніндегі ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;";
2-тармақтың 9), 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
10) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал)– мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, нормативтік құқықтық базағаны қоса алғанда, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Аттестаттауға жататын көрсетілетін қызметті алушылар ССО-ға аттестаттаудан өту күніне дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер Портал арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
ССО өтініш түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
ССО құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді ССО тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.

"12. ЦСЭ в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет квалификационное свидетельство.
ЦСЭ подписывает квалификационное свидетельство – в течение 1 (одного) рабочего дня.
Квалификационное свидетельство услугополучателю направляется через Портал – в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
дополнить приложение 5 к указанным Правилам согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
дополнить приложение 6 к указанным Правилам согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
2. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336 "Об утверждении Правил аттестации судебных экспертов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15033):
в Правилах аттестации судебных экспертов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Единый контакт-центр (далее – контакт-центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;";
подпункты 9), 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Услугополучатели, подлежащие аттестации, направляют в ЦСЭ через Портал заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, за 3 (три) рабочих дня до даты прохождения аттестации.
Услугополучатель дает согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Общий срок оказания государственной услуги составляет 7 (семь) рабочих дней.
ЦСЭ в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявления осуществляет их прием и регистрацию.
Через Портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день.
ЦСЭ в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных сведений.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, ЦСЭ получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олар нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, 1, 2-тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық емес ұсынылған жағдайларда ССО өтініштерді цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Бұл ретте ССО мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін 2 (екі) жұмыс күніне тоқтата тұрады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға көрсетілетін қызметті алушы алғаш жүгінген күн өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн болып есептеледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған сәттен бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін жойылмаған жағдайда ССО осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға оның абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы немесе Портал арқылы "жеке кабинетіне" аттестаттау өтетін орын, күн, уақыт және оны өткізу тәртібі туралы хабарланады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қайта аттестаттау кезінде заңнаманы білуге арналған тестілеу бойынша шекті деңгейден өткен көрсетілетін қызметті алушы практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған тестілеуге жіберіледі. ССО 1 (бір) жұмыс күні ішінде аттестаттаудан өткені/өтпегені туралы шешімді электрондық форматта ресімдейді, ол көрсетілетін қызметті алушыға Портал арқылы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ССО басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі. Аттестаттаудан өту туралы шешім шығарылған күнінен бастап 5 (бес) жыл бойы жарамды болып табылады. Сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшылары қайта аттестаттаудан өтпеген жағдайда, олармен жасалған еңбек шарты Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес бұзылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес бекітілсін;

В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню 1, 2, ЦСЭ принимает заявления посредством цифрового листа ожидания.
При этом ЦСЭ приостанавливает срок оказания государственной услуги на 2 (два) рабочих дня и направляет услугополучателю уведомление о приостановлении процесса оказания государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения услугополучателя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
При неустранении выявленных недостатков, по истечении срока приостановления оказания государственной услуги, ЦСЭ отказывает в оказании государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель уведомляется о месте, дате, времени, порядке проведения аттестации посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через Портал в "личном кабинете".";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При повторной аттестации услугополучатель, прошедший пороговый уровень по тестированию на знание законодательства, допускается к тестированию на проверку должного уровня практических навыков. ЦСЭ в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет решение о прохождении/не прохождении аттестации в электронном формате, которое направляется услугополучателю через Портал в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя ЦСЭ, согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Решение о прохождении аттестации является действительным в течение 5 (пяти) лет со дня его вынесения.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
дополнить приложение 5 к указанным Правилам согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
дополнить приложение 6 к указанным Правилам согласно приложению 10 к настоящему Перечню;

3. "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 5 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20503 болып тіркелген) мынадай өзгерістер:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал)– мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, нормативтік құқықтық базағаны қоса алғанда, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы)";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 6 (алты) жұмыс күні, лицензияға қосымша беру – 6 (алты) жұмыс күні, қайта ресімдеу – көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күні ішінде 20 (жиырма) минут, тоқтата тұру – 2 (екі) жұмыс күні";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беру үшін ұсынған құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің бар не жоқ екені туралы, ақы төленгені туралы мәліметтерді, наркологиялық науқастарды (динамикалық байқау туралы (не динамикалық байқаудың болмауы туралы) мәліметтерді, психикалық мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды динамикалық байқау туралы (не динамикалық байқаудың болмауы туралы) мәліметтерді, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олар нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, көрсетілген қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық емес ұсынылған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.

3. В приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 5 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20503) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами", утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.;
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
3) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Срок оказания государственной услуги – 6 (шесть) рабочих дней, выдача приложения к лицензии – 6 (шесть) рабочих дней, переоформление - в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) наркологических больных), сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами, о лицензии услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, услугодатель принимает заявления посредством цифрового листа ожидания.

Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін 2 (екі) жұмыс күніне тоқтата тұрады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға көрсетілетін қызметті алушы алғаш жүгінген күн өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн болып есептеледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған сәттен бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін жойылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы 4 (төрт) жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды және лицензия беру туралы бұйрықты не уәжді бас тартуды дайындап, уәкілетті адамға қол қоюға жібереді.";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушының лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініші көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Портал арқылы ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында беріледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензияға қосымша беру үшін ұсынған құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің бар не жоқ екені туралы, ақы төленгені туралы мәліметтерді, наркологиялық науқастарды (динамикалық байқау туралы (не динамикалық байқаудың болмауы туралы) мәліметтерді, психикалық мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды динамикалық байқау туралы (не динамикалық байқаудың болмауы туралы) мәліметтерді, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олар нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, көрсетілген қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық емес ұсынылған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.

При этом услугодатель приостанавливает срок оказания государственной услуги на 2 (два) рабочих дня и направляет услугополучателю уведомление о приостановлении процесса оказания государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения услугополучателя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
При неустранении выявленных недостатков, по истечении срока приостановления оказания государственной услуги, услугодатель отказывает в оказании государственной услуги согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в течение 4 (четырех) рабочих дней, ответственный исполнитель рассматривает документы и готовит приказ на выдачу лицензии либо мотивированный отказ и направляет на подписание уполномоченному лицу.";
первый абзац пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Заявление услугополучателя для переоформления лицензии подается через Портал согласно приложению 7 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу приложения к лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) наркологических больных), сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами, о лицензии услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, услугодатель принимает заявления посредством цифрового листа ожидания.

Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін 2 (екі) жұмыс күніне тоқтата тұрады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға көрсетілетін қызметті алушы алғаш жүгінген күн өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн болып есептеледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған сәттен бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін жойылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы 4 (төрт) жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды және лицензия беру туралы бұйрықты не уәжді бас тартуды дайындап, уәкілетті адамға қол қоюға жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Цифрлық жүйе істен шыққан, электрондық байланыс болмаған немесе хабарламаларды жіберуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар туындаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесі "цифрлық үкімет" операторын (бұдан әрі – оператор) дереу хабардар етеді, оператор техникалық іркілістердің туындағаны анықталған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою жөнінде шаралар қабылдайды (жұмыс күндері сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін). Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.";
Қағидаларға 1-қосымша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 5-қосымша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 6-қосымша осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сот сарапшысы біліктілігін беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

При этом услугодатель приостанавливает срок оказания государственной услуги на 2 (два) рабочих дня и направляет услугополучателю уведомление о приостановлении процесса оказания государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения услугополучателя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
При неустранении выявленных недостатков, по истечении срока приостановления оказания государственной услуги, услугодатель отказывает в оказании государственной услуги согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в течение 4 (четырех) рабочих дней, ответственный исполнитель рассматривает документы и готовит приказ на выдачу лицензии либо мотивированный отказ и направляет на подписание уполномоченному лицу.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае сбоя цифровой системы, при отсутствии электронной связи или возникновении иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя незамедлительно уведомляет оператора цифрового правительства (далее - оператор), который с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 8:00 часов до 17:30 часов). Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
приложение 5 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
утвердить приложение 7 к указанным Правилам согласно приложению 14 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам присвоения
квалификации
судебного эксперта
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта"
1
Наименование государственной услуги
Присвоение квалификации судебного эксперта
2
Наименование услугодателя
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
7 (семь) рабочих дней
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно
9
График работы услугодателя

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сай дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 12:00-ден 13:30-ға дейін.
Егер мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметті алуға өтініш көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, мерзім келесі жұмыс күнінен басталады;
2) www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Тестілеу өткізілетін орындардың мекенжайлары ССО жіберетін хабарламаларда көрсетіледі.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін мәліметтер тізбесі
1)осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2)жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, жеке тұлғаның мүгедектігі туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің (мәліметтердің) Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылған;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін анықталған кемшіліктердің жойылмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мүмкіндігіне ие;
2) көрсетілетін қызметті алушы Порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігіне ие;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8:00 до 17:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 12:00 часов до 13:30 часов.
Если заявление на оказание государственной или социально ответственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест проведения тестирования указаны в уведомлениях, направляемых ЦСЭ.
10
Перечень сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 3 к Правилам;
2) сведения о документе, удостоверяющем личность, справка об инвалидности физического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям установленным Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
4) неустранение выявленных недостатков по истечении срока приостановления оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
1) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через Портал при условии наличия ЭЦП;
2) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, а также единого контакт-центра;

3) Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретін адамдарға арналған нұсқа қолжетімді;
4) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.adilet.gov.kz интернет-ресурсындағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
2-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1)көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сай дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 12:00-ден 13:30-ға дейін.
Егер мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметті алуға өтініш көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, мерзім келесі жұмыс күнінен басталады;

3) при оказании государственной услуги через Портал доступна версия для слабовидящих;
4) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.adilet.gov.kz, в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам присвоения
квалификации
судебного эксперта
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз"
1
Наименование государственной услуги
Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз
2
Наименование услугодателя
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
7 (семь) рабочих дней
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно
9
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8:00 до 17:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 12:00 часов до 13:30 часов.
Если заявление на оказание государственной или социально ответственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня;

2) www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Тестілеу өткізілетін орындардың мекенжайлары ССО жіберетін хабарламаларда көрсетіледі.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін мәліметтер тізбесі
1)осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2)жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, жеке тұлғаның мүгедектігі туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің (мәліметтердің) Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылған;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін анықталған кемшіліктердің жойылмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мүмкіндігіне ие;
2) көрсетілетін қызметті алушы Порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігіне ие;
3) Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретін адамдарға арналған нұсқа қолжетімді;
4) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.adilet.gov.kz интернет-ресурсындағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
4-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы ХАБАРЛАМА
________________________________________
20__ жылғы "__" ________ № ____
Құрметті ____________________________!
Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға берген өтінішіңіз
"__________________________________________________________"
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
20__ жылғы "__" ________ № ________ болып тіркелген өтінішіңіз қаралды.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-2-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесі тоқтатыла тұрды.
Тоқтата тұру негізі
(қажеттісін белгілеңіз):
☐ азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) не заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған жағдайда, егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтары құқық мирасқорлығына жол беретін болса;
☐ азамат Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылуы;
☐ мемлекеттік органдар, сот қарайтын мәселелер шешілгенге дейін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету мүмкін болмауы;
☐ көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктердің анықталуы, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеуі, мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасының толық ұсынылмауы.
Тоқтата тұру себебі
(көрсетілетін қызметті беруші толтырады):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тоқтата тұру себептерін жою мерзімі: 20__ жылғы "__" ________ дейін.
Тоқтата тұруға негіз болған себептер жойылмаған жағдайда, өтініш қарауға қабылданбаған болып есептеледі.
Көрсетілетін қызметті беруші: ____________________________
Лауазымы: ____________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса): _____________________________________
Қолы: ___________
М.О. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
5-қосымша
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Елтаңба
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Уәжді бас тарту
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Сіздің (өтінім берілген күн) жылғы № (өтінім нөмірі) өтінішіңізді қарап, мынаны хабарлайды.
Бас тарту себебі
[Қол қоюшының лауазымы] [қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)]
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Елтаңба
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" Никад №
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі (сот сарапшысы біліктілігін беру туралы)
Берілді _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
1.______________________________________
2.______________________________________
[Қол қоюшының лауазымы] [қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)]
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшысын аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сот сарапшысын аттестаттау
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
көрсету мерзімі – 7 (жеті) жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
сот сарапшысының аттестаттаудан өткені/қайта аттестаттаудан өткені/аттестаттаудан өтпегені туралы аттестаттау куәлігі не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест проведения тестирования указаны в уведомлениях, направляемых ЦСЭ.
10
Перечень сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 3 к Правилам;
2) сведения о документе, удостоверяющем личность, справка об инвалидности физического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям установленным Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
4) неустранение выявленных недостатков по истечении срока приостановления оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
1) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через Портал при условии наличия ЭЦП;
2) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, а также единого контакт-центра;
3) при оказании государственной услуги через Портал доступна версия для слабовидящих;
4) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www. adilet.gov.kz, в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам присвоения
квалификации
судебного эксперта
УВЕДОМЛЕНИЕ
о приостановлении процесса оказания государственной услуги
________________________________________
№ ____ от "_" ________ 20 года
Уважаемый(ая) ________________________________!
Ваше заявление на оказание государственной услуги
"__________________________________________________________"
(наименование государственной услуги)
зарегистрированное за № ________ от "_" ________ 20__ года, рассмотрено.
В соответствии со статьей 18-2 Закона Республики Казахстан "О государственных
и социально ответственных услугах" процесс оказания государственной услуги
приостановлен.
Основание приостановления
(отметить необходимое):
☐ смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации,
ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение
соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
☐ признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным
в установленном законами Республики Казахстан порядке;
☐ невозможности оказания государственной или социально ответственной услуги
до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами, судом или
в ином порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
☐ обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах,
представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме
и содержанию, представления неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному подзаконным нормативным правовым актом, определяющим
порядок оказания государственной услуги.
Причина приостановления
(заполняется услугодателем):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Срок устранения причин приостановления: до "__" ________ 20 года.
В случае неустранения причин, послуживших основанием для приостановления,
заявление считается не принятым к рассмотрению.
Услугодатель: ____________________________
Должность: ______________________________
Ф.И.О. (при его наличии): _________________________________
Подпись: ___________
М.П. (при наличии)
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам присвоения
квалификации
судебного эксперта
"Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігінің Сот сараптамалары
орталығы" республикалық мемлекеттік
қазыналық кәсіпорны
Герб
Республиканское государственное
казенное предприятие
"Центр судебных экспертиз
Министерства юстиции
Республики Казахстан"
Мотивированный отказ
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан", рассмотрев Ваше заявление от (дата заявки) года № (номер заявки), сообщает следующее.
Причина отказа
[Должность подписывающего] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 6
к Правилам присвоения
квалификации
судебного эксперта
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Сот сараптамалары орталығы"
республикалық мемлекеттік
қазыналық кәсіпорны
Герб
Республиканское государственное
казенное предприятие
"Центр судебных экспертиз
Министерства юстиции
Республики Казахстан"
Никад №
Квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства
определенного вида судебной экспертизы
(о присвоении квалификации судебного эксперта)
Выдано _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1.___________________________________
2.___________________________________
[Должность подписывающего] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация судебного эксперта"
1
Наименование государственной услуги
Аттестация судебного эксперта
2
Наименование услугодателя
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
срок оказания - 7 (семь) рабочих дней.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
аттестационное свидетельство об аттестации/о прохождении повторной аттестации/о непрохождении аттестации судебного эксперта либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно
9
График работы услугодателя

1. Аттестатталды (қайта аттестатталуға жатады, аттестатталмады)
[Қол қоюшының лауазымы] [қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)]
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-
психиатриялық
сараптамалармен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
Сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия беру, сот-медициналық қызметпен айналысуға лицензия беру, сот-наркологиялық қызметпен айналысуға лицензия беру, сот-психиатриялық қызметпен айналысуға лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензияға қосымша беру
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
беру – 6 (алты) жұмыс күні;
лицензияға қосымша беру – 6 (алты) жұмыс күні;
қайта ресімдеу – жұмыс күні ішінде 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
лицензия беру – электрондық (ішінара цифрландырылған);
лицензияға қосымша беру – электрондық (ішінара цифрландырылған);
лицензияны қайта ресімдеу – электрондық (толық цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру/қайта ресімдеу не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия бергені, лицензия қайта ресімдегені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады, ол Қазақстан Республикасының Салық Кодексінің 616-бабына сәйкес мынадай:

1. Аттестован (подлежит повторной аттестации, не аттестован)
[Должность подписывающего] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего
Приложение 11 к Перечню
некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами"
1
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами
2
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-медицинской деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-наркологической деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-психиатрической экспертизами деятельностью, переоформление лицензии, выдача приложения к лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства":www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
выдача – 6 (шесть) рабочих дней;
выдача приложения к лицензии – 6 (шесть) рабочих дней;
переоформление - в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
выдача лицензии – электронная (частично цифровизированная);
выдача приложения к лицензии – электронная (частично цифровизированная);
переоформление лицензии – электронная (полностью цифровизированная).
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
выдача/ переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
за выдачу лицензии, переоформление лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами, взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан составляет:

1) лицензия беру - 6 айлық есептік көрсеткіш;
2) лицензияны қайта ресімдеу – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10%-ы.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 12:00-ден 13:30-ға дейін;
Егер мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметті алуға өтініш көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, мерзім келесі жұмыс күнінен басталады;
2) www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық,
сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалармен айналысуға қойылатын талаптарға сәйкестікті растайтын мәліметтер нысаны
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
2. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістерді растайтын мәліметтер мемлекеттік цифрлық жүйелерден автоматты түрде алынады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) осы санаттағы жеке тұлғалар үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынуы;
2) қызмет түріне лицензия беру туралы өтініш берілген жағдайда жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10309 болып тіркелген) бекітілген сот-сараптама қызметін, оның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес келмеуі;

1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей;
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии.
9
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
Если заявление на оказание государственной или социально ответственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня.
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, а также при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном Интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Для получения лицензии и (или) приложения к лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) форма сведений, подтверждающих соответствие требованиям для занятия
судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской,
судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизами, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
2. Для переоформления лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, подписанное ЭЦП, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из государственных цифровых систем.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) несоответствие квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10309);