Базалық банк лицензиясы бар банк активтерінің жиынтық көлемінің шекті мәнін және базалық банк лицензиясы бар банк қабылдайтын жеке тұлғалар депозиттерінің мөлшерлерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 25 тамыздағы № 124 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 тамызда № 39717 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 21-бабының 1-тармағына және 22-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) базалық банк лицензиясы бар банк активтерінің жиынтық көлемінің шекті мәні тиісті айдың соңғы жұмыс күні ретінде айқындалатын әрбір айдың есепті күнінде 500 000 000 000 (бес жүз миллиард) теңгеден аспайтыны;
2) базалық банк лицензиясы бар банк ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын жеке тұлғалардың банктік шоттарындағы ақшаны қоса алғанда, базалық банк лицензиясы бар банк қабылдайтын жеке тұлғалар депозиттерінің мөлшерлері және олар бойынша күнделікті қалдықтар:
ұлттық валютадағы жинақтау салымдары (депозиттері) бойынша 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден;
ұлттық валютадағы өзге де депозиттер (банктік шоттардағы ақшаны қоса алғанда) бойынша 10 000 000 (он миллион) теңгеден;
шетел валютасындағы депозиттер бойынша (банктік шоттардағы ақшаны қоса алғанда) 5 000 000 (бес миллион) теңгеден аспайтыны белгіленсін.
Базалық банк лицензиясы бар банк жеке тұлға депозиттерінің бірнеше түрін қабылдаған және (немесе) жеке тұлғаның бірнеше банктік шотын ашқан және жүргізген кезде осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген барлық депозит (банктік шоттардағы ақшаны қоса алғанда) бойынша жиынтық күнделікті қалдық 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден аспайды.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об установлении предельного значения совокупного объема активов банка с базовой банковской лицензией и размеров депозитов физических лиц, принимаемых банком с базовой банковской лицензией
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 августа 2026 года № 124. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39717
В соответствии с пунктом 1 статьи 21 и частью второй пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что:
1) предельное значение совокупного объема активов банка с базовой банковской лицензией не превышает 500 000 000 000 (пятьсот миллиардов) теңге на отчетную дату каждого месяца, определяемую как последний рабочий день соответствующего месяца;
2) размеры депозитов физических лиц, принимаемых банком с базовой банковской лицензией, включая деньги на банковских счетах физических лиц, открытие и ведение которых осуществляется банком с базовой банковской лицензией, и ежедневные остатки по ним, не превышают:
по сберегательным вкладам (депозитам) в национальной валюте – 20 000 000 (двадцати миллионов) теңге;
по иным депозитам в национальной валюте (включая деньги на банковских счетах) – 10 000 000 (десяти миллионов) теңге;
по депозитам в иностранной валюте (включая деньги на банковских счетах) – 5 000 000 (пяти миллионов) теңге.
При приеме банком с базовой банковской лицензией нескольких видов депозитов физического лица и (или) открытии и ведении нескольких банковских счетов физического лица совокупный ежедневный остаток по всем депозитам (включая деньги на банковских счетах), указанным в части первой настоящего подпункта, не превышает 20 000 000 (двадцати миллионов) теңге.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова