"Дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 512 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 312 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 12 тамыздағы № 475/НҚ және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 935 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылы 28 тамызда № 39704 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 512 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 312 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14115 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе келесі редакцияда жазылсын:
""Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабы 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:"
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабы 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес әзірленген және дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
3), 4) және 5) тармақшалар келесі редакцияда жазылсын:
"3) ДЖСНЖ-нің ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылымы – дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесінің цифрлық ресурстарын жинауды, өңдеуді және беруді, оның ішінде ведомстволық не көпшілікке қолжетімді байланыс және ақпарат беру жүйелері арқылы қамтамасыз ететін ақпараттық-телекоммуникалық орта;
4) ДЖСНЖ-нің ұлттық операторы (бұдан әрі – ДЖСНЖ операторы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, оған ДЖСНЖ құру, пайдалану және дамыту міндеттері жүктелген, жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысумен акционерлік қоғам;

О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 512 и Министра обороны Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 312 "Об утверждении Правил организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 12 августа 2026 года № 475/НҚ и Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 935. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39704
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 512 и Министра обороны Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 312 "Об утверждении Правил организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14115) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности", ПРИКАЗЫВАЕМ:"
в Правилах организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности" и определяют порядок организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации.";
в пункте 2:
подпункты 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) информационно-телекоммуникационная инфраструктура СВСН – информационно-телекоммуникационная среда, обеспечивающая сбор, обработку и передачу цифровых ресурсов СВСН, в том числе путем использования ведомственных либо общедоступных систем связи и передачи данных;
4) национальный оператор СВСН (далее – оператор СВСН) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены задачи создания, эксплуатации и развития СВСН;

5) ДЖСНЖ-нің цифрлық ресурстары – спутниктік навигациялық қызметтерді ұсыну міндеттерін шешу үшін ДЖСНЖ-нің ұлттық операторы түрлендіретін және пайдаланатын деректер (хабарламалар, мәлімдемелер, ақпарат) жиынтығы;";
11) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"11) навигациялық қызмет объектілері – ТНА-мен жасақталған және ДЖСНЖ-нің цифрлық ресурстарын пайдалану процесіне қатысатын объектілер;";
15) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"15) сараланған түзету және бақылау орталығы – сараланған станциялардан алынатын деректерді алуға және өңдеуге арналған әрі тұтынушыларды ДЖСНЖ цифрлық ресурстарымен қамтамасыз ету үшін ДЖСНЖ ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылымын қолданатын техникалық және бағдарламалық құралдар кешені;";
4-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"4. "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабына сәйкес айқындалған режимдік, аса режимдік және аса күзетілетін объектілерінің дислокация орындарында ДЖСНЖ-нің цифрлық ресурстарын пайдалану шектеледі.";
5-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"5. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ДЖСНЖ операторы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылдар кезінде "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төтенше жағдайлар туралы халықты ақпараттандыру және қауіпсіздік саласындағы іс-шараларды жүргізу үшін спутниктік навигациялық қызметтерді пайдаланудың абсолютті басымдығын қамтамасыз етеді.";
8-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Тұтынушылардың ДЖСНЖ операторынан дәлдігі жоғары орнығу қызметтерін ұсынуға жеке және заң тұлғалар үшін дәлдігі жоғары орнығу қызметтеріне қосылуға өтінім келіп түсу уақыты тұтынушының ДЖСНЖ цифрлық ресурстарын пайдалануға жоспарланған күніне дейін екі жұмыс күнінен аспауы тиіс.";
13-тармақтың 3) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"3) "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен таратылуы шектелген спутниктік навигациялық қызметтердің нәтижелерін тұтынушыға беру мүмкіндігінің болмауы.".
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

5) цифровые ресурсы СВСН – совокупность данных (сообщений, сведений, информации), генерируемых и используемых национальным оператором СВСН для решения задач предоставления спутниковых навигационных услуг;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) объекты навигационной деятельности – объекты, оснащенные НАП, и участвующие в процессе использования цифровых ресурсов СВСН;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) центр дифференциальной коррекции и мониторинга – комплекс технических и программных средств, предназначенный для приема и обработки данных, полученных от дифференциальных станций, и использующий информационно-телекоммуникационную инфраструктуру СВСН для обеспечения потребителей цифровыми ресурсами СВСН;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В местах дислокации режимных, особо режимных и особо охраняемых объектов, определяемых в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах", использование цифровых ресурсов СВСН ограничивается.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При возникновении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера оператор СВСН при взаимодействии с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты обеспечивает абсолютный приоритет использования спутниковых навигационных услуг для проведения мероприятий в области безопасности и информирования населения о чрезвычайных ситуациях в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Время поступления заявки на подключение к услугам высокоточного позиционирования для физических и юридических лиц на предоставление оператором СВСН услуг высокоточного позиционирования не должно превышать двух рабочих дней до запланированной потребителем даты использования цифровых ресурсов СВСН.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) отсутствие возможности передачи потребителю результатов спутниковых навигационных услуг, ограниченных в распространении Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" и Законом Республики Казахстан "О доступе к информации".".
2. Аэрокосмическому комитету Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
__________Д. Косанов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
__________Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан __________Д. Косанов
Заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан __________Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан