"Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы №162 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2026 жылғы 18 тамыздағы № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 тамызда № 39655 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 162 "Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28125 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларында:
2-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аулау қызметі – жануарларды аулаумен, уақытша ұстаумен және жансыздандырумен айналысатын, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік заңды тұлғалар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;";
3), 8) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жануарларды уақытша ұстау пункті – табылған, ауланған қараусыз қалған және иесіз жануарларды, ұстаудан бас тартуына байланысты иелері немесе жауапты адамдар берген, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) уақытша ұстауға әдейі арналған және жабдықталған мүліктік кешен;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) иесіз жануарлар – иесі жоқ немесе үй жануарлары есебіне алынбаған иттер мен мысықтар;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) шұғыл ден қою шаралары – адамның, жануарлардың қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету және (немесе) адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне қатер төнуін болғызбау мақсатында жануарлардың агрессия көрсетуін дереу тоқтатуға және (немесе) оның салдарын барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы, оның ішінде әрекеттер.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аулануға иесінің және (немесе) жауапты тұлғаның сүйемелдеуінсіз қоғамдық орындарда, оның ішінде көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде, иесіз қалған ғимараттарда, елді мекендердің шетінде, саяжай алқаптарында және өзге де орындарда жүрген қараусыз қалған жануарлар, сондай-ақ иесіз жануарлар жатады.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 162 "Об утверждении Типовых правил отлова, временного содержания и умерщвления животных"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 августа 2026 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2026 года № 39655
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 162 "Об утверждении Типовых правил отлова, временного содержания и умерщвления животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28125) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах отлова, временного содержания и умерщвления животных, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"служба отлова – государственные юридические лица, созданные местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, а также индивидуальные предприниматели и негосударственные юридические лица, занимающиеся отловом, временным содержанием и умерщвлением животных;";
подпункты 3), 8) и 9) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) пункт временного содержания животных – имущественный комплекс, специально предназначенный и оборудованный для временного содержания найденных, отловленных безнадзорных и бродячих животных, домашних животных (животных-компаньонов), переданных владельцами или ответственными лицами в связи с отказом от их содержания, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) бродячие животные – собаки и кошки, не имеющие владельца или не состоящие на учете домашних животных;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) меры экстренного реагирования – совокупность мероприятий, в том числе действия, направленные на незамедлительное устранение и (или) минимизацию последствий проявления агрессии животными с целью обеспечения безопасности человека, животных, общественного порядка и (или) предотвращения угрозы жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Отлову подлежат безнадзорные животные, а также бродячие животные, находящиеся в общественных местах, в том числе на улицах, дворовых территориях, в парках, скверах, заброшенных зданиях, на окраинах населенных пунктов, дачных массивах и иных местах, без сопровождения владельца животного и (или) ответственного лица.";

мынадай мазмұндағы 12-1 және 13-1-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Шұғыл ден қою шараларын астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларына сәйкес ұйымдастырады.
13-1. Ауланған жануар уақытша ұстау пунктіне немесе жануарларға арналған панажайға жеткізілген кезде үй жануарларын есепке алу бұйымдарының (құралдары) болуы, сондай-ақ үй жануарларын есепке алу дерекқорында жануардың иесі және (немесе) жауапты адам туралы мәліметтердің болуы тексеріледі.";
мынадай мазмұндағы 25-1 және 25-2-тармақтармен толықтырылсын:
"25-1. Иесіз жануарлардың санын реттеу кезінде мысықтарды қоспағанда, иесіз жануарларды жансыздандыруға астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары белгілеген тәртіппен және мерзімдерде жол беріледі.
25-2. Жануарларға арналған панажайларға және (немесе) жануарларды уақытша ұстау пункттеріне түскен иесіз жануарларды, мысықтарды қоспағанда, егер мұндай жануарлар ауру болса, негізсіз агрессия танытса, орналастырылмаса және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген мерзімдер өткеннен кейін оларды иесі немесе жауапты адам, сондай-ақ өзге де жеке немесе заңды тұлғалар талап етпесе, жансыздандыруға жол беріледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, иесіз жануарлардың санын уларды, химиялық препараттарды пайдалануды қоса алғанда, кез келген тәсілдермен жансыздандыру арқылы реттеуге жол берілмейді.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.

дополнить пунктами 12-1 и 13-1 следующего содержания:
"12-1. Меры экстренного реагирования организуются местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения в соответствии с правилами отлова, временного содержания и умерщвления животных.
13-1. При поступлении отловленного животного в пункт временного содержания или приют для животных проводится проверка наличия изделия (средства) учета домашнего животного и сведений о владельце животного и (или) ответственном лице в базе данных по учету домашних животных.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Умерщвление животных в рамках настоящих Правил допускается в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 15 Закона, и проводится гуманным медикаментозным путем (эвтаназией), препаратами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 25-1 и 25-2 следующего содержания:
"25-1. Умерщвление при регулировании численности бродячих животных допускается в отношении бродячих животных, за исключением кошек, в порядке и сроки, установленные местными представительными органами столицы, областей, городов республиканского значения.
25-2. Умерщвление безнадзорных животных, за исключением кошек, поступивших в приюты для животных и (или) пункты временного содержания животных, допускается в случаях, если такие животные больны, проявляют неоправданную агрессию, не обустроены и не востребованы владельцем или ответственным лицом, а также иными физическими или юридическими лицами по истечении сроков, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Регулирование численности бродячих животных путем умерщвления не допускается, за исключением случаев, предусмотренных Законом. Использование ядов, химических препаратов при умерщвлении животных не допускается".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан