"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 19 тамыздағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 тамызда № 39654 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларында:
5-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) ұшуға жарамдылық нормалары – әуе кемелерінің, ұшуды қашықтан басқару пункттерінің, қозғалтқыштардың немесе әуе бұрандаларының қаралатын сыныбы үшін Қазақстан Республикасында белгіленген, қабылданған немесе танылған нормалар;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) үлгі сертификаты – әуе кемесі типінің, ұшуды қашықтан басқару пунктінің, қозғалтқыштың немесе әуе бұрандасының конструкциясын айқындау және осы конструкцияның шет мемлекеттің ұшуға жарамдылық нормаларына сай екенін растау үшін әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым немесе әзірлеуші шет мемлекеттің авиациялық билігі берген құжат;";
19), 20) және 21) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай редакциядағы 6-1, 6-2, 6-3-тармақтармен толықтырылсын:
6-1. Уәкілетті ұйым егер пайдаланушылар босатуларды (алып тастауларды, шегіністерді) белгіленгенге баламалы ұшу қауіпсіздігі деңгейін қамтамасыз ететін қосымша және (немесе) баламалы шараларды енгізу арқылы өтесе, пайдаланушыларға осы Қағидалардан уақытша босатуларды (алып тастауларды, шегіністерді) береді.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 19 августа 2026 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2026 года № 39654
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 45 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:".
в Правилах сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 5:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) нормы летной годности – нормы, установленные, принятые или признанные в Республике Казахстан для рассматриваемого класса воздушных судов, пунктов дистанционного пилотирования, двигателей или воздушных винтов;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации или авиационными властями иностранного государства-разработчика, осуществляющими сертификацию воздушных судов для определения конструкции типа воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя или воздушного винта и подтверждения того, что эта конструкция отвечает соответствующим нормам летной годности данного государства;";
подпункты 19), 20) и 21) исключить;
дополнить пунктами 6-1, 6-2, 6-3 следующей редакции:
6-1. Уполномоченная организация предоставляет временные освобождения (исключения, отступления) от настоящих Правил эксплуатантам, если такие освобождения (исключения, отступления) компенсируются ими введением дополнительных и (или) альтернативных мер, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному.

6-2. Уақытша босатуларды (алып тастауларды, шегіністерді) беру уәкілетті ұйым жүргізетін ілеспе тәуекелдерді талдауға негізделеді.
Ілеспе тәуекелдерді талдау белгіленгенге баламалы ұшу қауіпсіздігі деңгейіне қол жеткізу мүмкіндігін көрсететін пайдаланушылар ұсынған тәуекелдерді бағалау негізінде жүргізіледі.
6-3. Пайдаланушыларға берілген уақытша босатулар (алып тастаулар, шегіністер) туралы ақпарат уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады. Көрсетілген ақпарат нақты жағдайға байланысты уақытша шектеулер және (немесе) жеңілдететін шаралар туралы деректерді қоса алғанда, уақытша босатуларды (алып тастауларды, шегіністерді) беру шарттарын және осындай босатулардың (алып тастаулардың, шегіністердің) қолданылу мерзімін қамтиды.
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Құжаттарды қарау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнің өтуі уәкілетті ұйымды мемлекеттік қызметті көрсетуден босатпайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі осы Қағидалардың 8-2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкін.
Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш уәкілетті ұйымның жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі келесі жұмыс күнінен басталады.";
мынадай мазмұндағы 8-2-тармақпен толықтырылсын:
"8-2. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру уәкілетті ұйымның өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы хабарлама жіберген күнінен басталады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі уәкілетті ұйым мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) азамат қайтыс болған (оның ішінде оны қайтыс болды деп жариялаған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған кезде, егер өтініш берушінің тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алуға құқықтары құқық мирасқорлығына жол берсе;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кезде;
3) мемлекеттік органдар немесе сот қарайтын мәселелер шешілгенге дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге тәртіппен мәселе шешілгенге дейін мемлекеттік қызметті көрсету мүмкін болмаған кезде;
4) өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталғанда, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеуі, осы Қағидаларға 1-1-қосымшада көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасының толық ұсынылмауы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:

6-2. Предоставление временных освобождений (исключений, отступлений) основывается на анализе сопутствующих рисков, проводимом уполномоченной организацией.
Анализ сопутствующих рисков проводится на основе оценки рисков, предоставляемой эксплуатантами, которая демонстрирует возможность достижения уровня безопасности полетов, эквивалентного установленному.
6-3. Информация о предоставленных временных освобождениях (исключениях, отступлениях) эксплуатантам размещается на интернет-ресурсе уполномоченной организации. Указанная информация содержит условия предоставления временных освобождений (исключений, отступлений), включая данные о временных ограничениях и (или) смягчающих мерах в зависимости от конкретного случая, и срок действия таких освобождений (исключений, отступлений).
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Срок рассмотрения документов и выдачи сертификата летной годности составляет 20 (двадцать) рабочих дней.
Истечение срока, указанного в части первой настоящего пункта, не освобождает уполномоченную организацию от оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги может быть приостановлен в случаях, установленных пунктом 8-2 настоящих Правил.
Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня уполномоченной организации, течение срока оказания государственной услуги начинается со следующего рабочего дня.";
дополнить пунктом 8-2 следующего содержания:
"8-2. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления заявителю уведомления уполномоченной организацией о приостановлении процесса оказания государственной услуги.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения уполномоченной организацией решения о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
Уполномоченная организация приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления его умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права заявителя на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускают правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо судом или в ином порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному приложением 1-1 к настоящим Правилам.
Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:

1) осы тармақтың үшінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – тиісті тұлғаның құқық мирасқоры айқындалғанға немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы тармақтың үшінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайда – мемлекеттік органның ұстанымы айқындалғанға, сот актісі заңды күшіне енгенге немесе мәселе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге тәртіппен шешілгенге дейін;
3) осы тармақтың үшінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген жағдайда – осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес анықталған кемшіліктер уәкілетті ұйым белгілеген мерзімде жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген тоқтата тұру мерзімі мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімінен аспауға тиіс.
Уәкілетті ұйым өтініш берушінің өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай жағдайларда тоқтата тұруға құқылы:
1) мемлекеттік қызмет көрсету процесін одан әрі жалғастыруға уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әрекеті. Төтенше жағдай режимінің енгізілуі, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың туындау қатері немесе туындауы еңсерілмейтін күш әрекеті деп түсініледі;
2) өтініш берушінің заңды өкілі қызмет алатын жағдайларды қоспағанда, өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімге қызметтік іссапарда болуы немесе медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Ұшуға жарамдылық сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 19 (он тоғыз) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.

1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части третьей настоящего пункта, – до определения правопреемника соответствующего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 3) части третьей настоящего пункта, – до определения позиции государственным органом, вступления в законную силу судебного акта или разрешения вопроса в ином порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) в случае, предусмотренном подпунктом 4) части третьей настоящего пункта, – до устранения выявленных недостатков в срок, установленный уполномоченной организацией в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
Срок приостановления, предусмотренный подпунктом 3) части четвертой настоящего пункта, не должен превышать общий срок оказания государственной услуги.
Уполномоченная организация по ходатайству заявителя или по своей инициативе вправе приостановить процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги. Под действием непреодолимой силы понимаются введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) нахождения заявителя в служебной командировке или в медицинской организации на стационарном лечении в течение срока, превышающего срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законным представителем.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью первой настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 19 (девятнадцать) рабочих дней. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.

Өтініш беруші ұшуға жарамдылық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, уәкілетті ұйым өтініш берушінің және ұсынылған материалдардың, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормалары), Заңға сәйкестігін тексереді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеру кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын және азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруге өтінім беру сәтінде қолданыста болатын мемлекеттік тіркеу кезінде жасалған оң бағалау актісі болған кезде әуе кемесін қарау жүргізілмейді.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) жасалған оң бағалау актісі күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қолданылады.";
9-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2. Пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін қарап-тексеру жөніндегі жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша нұсқаулық материалды (әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеру бағдарламасына сәйкес) пайдалана отырып, уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды, ол сертификаттық тексеру бағдарламасының ажырамас бөлігі болып табылады.
Оң бағалау актісінің негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшуға жарамдылық сертификатын не теріс бағалау актісінің негізінде Ұшуға жарамдылық сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.";

При представлении заявителем полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности, уполномоченная организация проверяет соответствие заявителя и представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12038) (далее – нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан), Закона и осуществляет сертификационное обследование летной годности воздушного судна.
При сертификационном обследовании летной годности новых, ранее не эксплуатированных гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) осмотр воздушного судна не проводится при наличии положительного акта оценки, составленного при государственной регистрации, подтверждающего соответствие воздушного судна нормам летной годности и действующего на момент подачи заявки на выдачу сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
Положительный акт оценки, составленный при государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя), действует в течение 30 (тридцати) календарных дней.";
пункт 9-2 изложить в следующей редакции:
"9-2. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала (в соответствии с программой сертификационного обследования летной годности воздушного судна) уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, являющийся неотъемлемой частью программы сертификационного обследования.
На основании положительного акта оценки уполномоченная организация оформляет сертификат летной годности согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании отрицательного акта оценки – мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";

мынадай мазмұндағы 9-3-тармақпен толықтырылсын:
"9-3. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
13. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктерін негізге ала отырып, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қабілетсіздігімен сипатталады.
1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік болған кезде уәкілетті ұйым өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойғанға дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сертификат беруден бас тартады не сертификаттың қолданысын шектейді.
13-1. 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік болған кезде уәкілетті ұйым:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған сәттен бастап үш айдан аспайтын мерзімді келіседі. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздікті жою бойынша осы Қағидаларға 3-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық тексеру нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға келісуге ұсынады;
2) өтініш беруші анықталған сәйкессіздікті жою бойынша ұсынған шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын келіседі не оны негіздемесімен пысықтауға қайтарады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді өзгерту қажеттігі туралы өтініш беруші негіздеме ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым оны ұзартады.
Өтініш беруші осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзімде қолайлы түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті ұйым сертификат беруден бас тартады.
Қолайлы түзету іс-қимылдарының жоспары сәйкессіздіктердің себептерін жою және олардың қайталануын болғызбау жөніндегі іс-қимылдарды қамтиды.
Анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін өтінімді қарау мерзімі осы Қағидалардың 13-1-тармағына сәйкес түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімге тоқтатыла тұрады, бұл туралы өтініш берушіге қарау мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
13-2. Анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтініш беруші уәкілетті ұйымға тексеру үшін растайтын құжаттаманы қоса бере отырып, жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалғаны туралы еркін нысандағы анықтаманы ұсынады.
Уәкілетті ұйым қайта тексеру жүргізу арқылы өтініш берушінің ұсынылған түзету іс-қимылдарының жоспарына сәйкес сәйкессіздіктерді жоюын бақылайды.

дополнить пунктом 9-3 следующего содержания:
"9-3. В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
13. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата либо ограничивает действие сертификата в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
13-1. При несоответствии сертификационным требованиям уровня 2 уполномоченная организация:
1) согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по форме согласно приложению 3-4 по устранению выявленного несоответствия и представляет на согласование в уполномоченную организацию в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования;
2) на основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленного несоответствия, согласовывает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией, при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
При непредставлении заявителем приемлемого плана корректирующих действий в срок, указанный подпунктом 1) настоящего пункта, уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата.
Приемлемый план корректирующих действий включает действия по устранению причин и предотвращению повторения несоответствий.
Для устранении выявленных несоответствий, срок рассмотрения заявки приостанавливается на срок, указанный в плане корректирующих действий в соответствии с пунктом 13-1 настоящих Правил, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о приостановалении срока рассмотрения.
13-2. После устранения выявленных несоответствий заявитель представляет для проверки уполномоченной организации справку в произвольной форме о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.
Уполномоченная организация осуществляет контроль за устранением несоответствий заявителем согласно представленного плана корректирующих действий путем проведения повторной проверки.

Егер өтініш беруші түзету іс-қимылдарын келісілген мерзімдерде орындамаса, 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке ауысады және уәкілетті ұйым бұрын берілген сертификатты кері қайтарып алады не оның қолданысын шектейді.
3-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік болған кезде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді. Бұл сәйкессіздіктер келесі жоспарлы инспекцияға немесе сертификаттауға дейін жойылады.
15-тармақтың бесінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификаты мынадай шарттар сақталған кезде жарамды болып қалады:
1) әуе кемесінің азаматтық әуе кемесінің қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты бар;
2) әуе кемесінің азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы қолданыстағы куәлігі бар;
3) әуе кемесі әуе кемесін әзірлеуші мемлекет бекіткен және уәкілетті ұйым таныған үлгі конструкцияға сәйкес келеді;
4) модификацияның немесе жөндеудің орындалуы Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келеді;
5) әуе кемесі ұшуға жарамды күйде ұсталады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Уәкілетті ұйым әуе кемесінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкессіздігі анықталған жағдайларда ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтата тұрады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шуыл бойынша сертификатты уәкілетті ұйым портал арқылы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.";
21-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1. Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жібереді.";
21-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-4. Өтінімді қарау мерзімі және әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын беру 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.";
21-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 4 (төрт) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";

Если заявитель не выполняет корректирующие действия в согласованные сроки, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1 и уполномоченная организация отзывает либо ограничивает ранее выданный сертификат.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется. Данные несоответствия устраняются до следующей плановой инспекции или сертификации.
часть пятую пункта 15 исключить;
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Сертификат летной годности воздушного судна остается действительным при соблюдении следующих условий:
1) воздушное судно имеет действующий сертификат летной годности гражданского воздушного судна;
2) воздушное судно имеет действующее свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
3) воздушное судно соответствует конструкции типа, утвержденной государством-разработчиком воздушного судна и признанной уполномоченной организацией;
4) выполнение модификации или ремонта соответствует нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
5) воздушное судно поддерживается в состоянии летной годности.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях обнаружения несоответствий воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Сертификат по шуму выдается уполномоченной организацией через портал по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 21-1 изложить в следующей редакции:
"21-1. Для получения сертификата воздушного судна по шуму заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.";
пункт 21-4 изложить в следующей редакции:
"21-4. Срок рассмотрения заявки и выдачи сертификата воздушного судна по шуму составляет 5 (пять) рабочих дней.";
пункт 21-5 изложить в следующей редакции:
"21-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата воздушного судна по шуму уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью третьей настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 4 (четыре) рабочих дня. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.";

21-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-6. Өтінімді тиісті нұсқаулық материалды пайдалана отырып Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына және Заңға сәйкестігі тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын не Әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және оны уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі азаматтық әуе кемелерін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу кезінде, ұшуға жарамдылық сертификаты берілген талаптар Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкес болған жағдайда қолданылады.";
24-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Уәкілетті ұйым құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Ұшуға жарамдылық сертификатын тану туралы шешім беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 4 (төрт) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";

пункт 21-6 изложить в следующей редакции:
"21-6. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан и Закону уполномоченная организация оформляет сертификат воздушного судна по шуму согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата воздушного судна по шуму, и направляет его на портал в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Порядок признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, применяется при внесении гражданских воздушных судов в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан при условии, что требования, в соответствии с которыми выдан сертификат летной годности, соответствуют нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.";
часть третью пункта 24 исключить;
пункт 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате эксплуатанта, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью третьей настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 4 (четыре) рабочих дня. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.";

26-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-2. Өтінімді тиісті нұсқаулық материалды пайдалана отырып Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына және Заңға сәйкестігі тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешімді не Ұшуға жарамдылық сертификатын тану туралы шешім беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және оны уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат (арнайы ұшуға жарамдылық сертификаты) Заңның 44-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген, қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ немесе ұшуға жарамдылық сертификатын беру үшін белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін, бірақ пайдаланушы мен уәкілетті ұйымның бағалауы негізінде төменде белгіленген шарттарда және мынадай мақсаттарда қауіпсіз ұшуды орындауға қабілетті деп танылған әуе кемесіне беріледі:
1) жаңа әуе кемелері шығарылғаннан кейінгі айналып ұшу сынақтары;
2) пайдалану (жөндеу) құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуден және (немесе) жөндеуден, модификациядан кейінгі ұшу сынақтары немесе техникалық сипаттамаларды растау мақсатында айналып ұшу;
3) әуе кемесін жеткізу, жақындап келе жатқан қауіпті аймақтан эвакуациялау не форс-мажорлық мән-жайлар жағдайында немесе экспорттау;

пункт 26-2 изложить в следующей редакции:
"26-2. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан и Закону уполномоченная организация оформляет решение о признании действительным сертификата летной годности согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности, и направляет его на портал в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) выдается воздушному судну, зарегистрированному в Государственном реестре гражданских воздушных судов, кроме случаев, предусмотренных статьей 44 Закона, и не имеющему действующего сертификата летной годности или не соответствующему установленным требованиям для выдачи сертификата летной годности, но на основании оценки эксплуатанта и уполномоченной организации признанному способным выполнять безопасный полет при установленных ниже условиях и в следующих целях:
1) облет после производства новых воздушных судов;
2) облет после технического обслуживания и (или) ремонта, модификации в соответствии с эксплуатационной (ремонтной) документацией либо облет с целью подтверждения технических характеристик;
3) доставка, эвакуация воздушного судна из зоны надвигающейся опасности либо в случаях форс-мажорных обстоятельств или экспорт воздушного судна;

4) қолданылатын ұшуға жарамдылық талаптарына немесе сертификаттау ерекшеліктеріне сәйкестігін көрсету мақсатында тапсырыс берушінің немесе уәкілетті ұйымның бағалауы үшін әуе кемесінің ұшуы;
5) көрмелер мен авиашоу;
6) әуе кемесінің техникалық қызмет көрсету, сақтау, жөндеу орындарына немесе ағымдағы базалау орнына ұшуы;
7) қону үшін тиісті жағдайы немесе тиісті отын мөлшері жоқ аймақтарда су үстімен немесе жер үстімен қауіпсіз ұшу қашықтығының шегінен тыс ұшулар үшін әуе кемесінің сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасымен ұшуы;
8) рекордтарға қол жеткізу, авиациялық жарыстарға және соған ұқсас жарыстарға қатысу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамдылық сертификаты немесе соған ұқсас басқа да құжат талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының аумағындағы әуе кемелерінің немесе әуе кемелері типтерінің қызметі.";
28-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-3. Өтінімді қарау және арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру мерзімі 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.";
28-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 2 (екі) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) полет воздушного судна для оценки заказчиком или уполномоченной организацией с целью демонстрации соответствия применимым требованиям летной годности или сертификационным спецификациям;
5) выставки и авиашоу;
6) полет воздушного судна к месту выполнения технического обслуживания, хранения, ремонта или к месту текущего базирования;
7) полет воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой для полетов за пределами безопасного расстояния полета над водой или над землей в зонах, не имеющих соответствующих условий для посадки или соответствующего количества топлива;
8) достижение рекордов, участие в авиационных соревнованиях и аналогичные соревнования;
9) деятельность воздушных судов или типов воздушных судов на территории Республики Казахстан, для которых сертификат летной годности или другой аналогичный документ не требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 28-3 изложить в следующей редакции:
"28-3. Срок рассмотрения заявки и выдачи разрешения на выполнение специального полета составляет 3 (три) рабочих дня.";
пункт 28-4 изложить в следующей редакции:
"28-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате эксплуатанта, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение специального полета уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью третьей настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 2 (два) рабочих дня. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Өтінімді тиісті нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ұшуға жарамдылық нормаларына және Заңға сәйкестігі тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес коммерциялық тасымалдарды орындау құқығынсыз арнайы ұшуға жарамдылық сертификатын не Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және оны уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";
31 және 31-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Азаматтық әуе кемелерінде радиомен хабарлау аппаратурасы орнатылған жағдайда, уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат береді.
31-1. Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алуға өтінім береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) баяндалған.";

"29. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие нормам летной годности и Закону уполномоченная организация оформляет специальный сертификат летной годности без права выполнения коммерческих перевозок согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение специального полета, и направляет его на портал в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункты 31 и 31-1 изложить в следующей редакции:
"31. В случае если на гражданских воздушных судах установлена радиопередающая аппаратура, уполномоченная организация выдает разрешение на использование радиопередающей аппаратуры по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
31-1. Для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на получение разрешения на использование радиопередающей аппаратуры по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры) по форме согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.";

31-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31-4. Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі өтінімді қарау және рұқсат беру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.";
31-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 4 (төрт) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";
31-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31-6. Өтінімді тиісті нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ұшуға жарамдылық нормаларына және Заңға сәйкестігі тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсатты не Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және оны уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 31-4 изложить в следующей редакции:
"31-4. Срок рассмотрения заявки и выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах, составляет 5 (пять) рабочих дней.";
пункт 31-5 изложить в следующей редакции:
"31-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью третьей настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 4 (четыре) рабочих дня. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.";
пункт 31-6 изложить в следующей редакции:
"31-6. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие нормам летной годности и Закону уполномоченная организация оформляет разрешение на использование радиопередающей аппаратуры согласно приложению 10 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, и направляет его на портал в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

"33. Экспорттық сертификатты уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарылуға жататын әуе кемесіне береді.
Осы құжат ұшуларды орындау мақсаты үшін жарамды болып табылмайды және экспорттаушы мемлекеттің әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы жай-күйіне соңғы тексерудің оң нәтижелерін растауы ретінде қызмет етеді.";
34-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-3. Өтінімді қарау және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мерзімі:
1) 10 (он) жұмыс күні – егер әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының жарамды сертификаты болса;
2) 22 (жиырма екі) жұмыс күні – егер әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының жарамды сертификаты болмаса.";
34-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олардың нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, Ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіз бойынша өтініш беруші ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) уәкілетті ұйымда сақтауға қабылданбай, өтініш берушіге қайтарылуға жатады, бұған өтініш және (немесе) құжаттар "цифрлық үкімет" веб-порталы, стационарлық абоненттік құрылғы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар айқындаған өзге де цифрлық объектілер арқылы берілген жағдайлар кірмейді.
Анықталған кемшіліктерді жою үшін уәкілетті ұйым өтініш берушіге 4 (төрт) жұмыс күнін береді. Көрсетілген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің жалпы есебіне кірмейді.
Кемшіліктер жойылған жағдайда мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн деп өтініш берушінің бастапқы жүгінген күні есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";

"33. Экспортный сертификат выдается уполномоченной организацией на воздушное судно, подлежащее исключению из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Данный документ не является действительным для цели выполнения полетов и служит подтверждением экспортирующего государства положительных результатов последней проверки состояния летной годности воздушного судна.";
пункт 34-3 изложить в следующей редакции:
"34-3. Срок рассмотрения заявки и выдачи экспортного сертификата летной годности воздушного судна составляет:
1) 10 (десять) рабочих дней – при наличии действительного сертификата летной годности воздушного судна;
2) 22 (двадцать два) рабочих дня – при отсутствии действительного сертификата летной годности воздушного судна.";
пункт 34-4 изложить в следующей редакции:
"34-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных заявителем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления заявителем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности уполномоченная организация принимает заявление посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью третьей настоящего пункта, представленные заявителем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату заявителю без их принятия на хранение уполномоченной организацией, за исключением случаев подачи заявления и (или) документов посредством веб-портала "цифрового правительства", стационарного абонентского устройства, абонентского устройства сотовой связи, а также иных цифровых объектов, определенных центральными государственными органами.
Для устранения выявленных недостатков уполномоченная организация предоставляет заявителю 4 (четыре) рабочих дня. Указанный срок не включается в общий срок оказания государственной услуги.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения заявителя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок уполномоченная организация отказывает в приеме заявления и документов.";

мынадай мазмұндағы 34-5, 34-6 және 34-7-тармақтармен толықтырылсын:
"34-5. Өтініш беруші ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушінің және мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына және Заңға сәйкестігін тексереді, сондай-ақ әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын көшпелі тексеруді жүзеге асырады.
Өтінім беру сәтінде азаматтық әуе кемесінің қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты болған кезде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын көшпелі тексеру жүргізілмейді.
34-6. Көшпелі тексеру жүргізу кезінде әуе кемесінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растауға мүмкіндік беретін тексеру рәсімдері іске асырылады.
34-7. Көшпелі тексеру нәтижелері бойынша авиациялық инспектор осы Қағидаларға 11-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада көшпелі тексеру актісін жасайды.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін көшпелі тексеру нәтижелері бойынша тиісті нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ұшуға жарамдылық нормаларына және Заңға сәйкестігі тұрғысынан уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификатын не Ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және оны уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған цифрлық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
Жауапта уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған негіздемелері бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағымдану мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға осы қызметті алу құқығының туындауына байланысты емес талаптар негіз бола алмайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде өтініш берушіні тыңдау жүргізілмейді.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.";

дополнить пунктами 34-5, 34-6 и 34-7 следующего содержания:
"34-5. При представлении заявителем полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности, уполномоченная организация проверяет заявителя и представленные материалы, данные и сведения, необходимые для оказания государственной услуги, на соответствие нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан и Закону, а также осуществляет выездное обследование летной годности воздушного судна.
Выездное обследование летной годности воздушного судна не проводится при наличии действительного сертификата летной годности гражданского воздушного судна на момент подачи заявки.
34-6. При проведении выездного обследования реализуются процедуры проверки, позволяющие подтвердить соответствие воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
34-7. По результатам выездного обследования авиационным инспектором составляется акт выездного обследования по форме согласно приложению 11-2 к настоящим Правилам в двух экземплярах.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. По результатам проверки эксплуатационной документации и проведения выездного обследования воздушного судна с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие нормам летной годности и Закону уполномоченная организация оформляет экспортный сертификат летной годности согласно приложению 12 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности, и направляет его на портал в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При отказе в оказании государственной услуги уполномоченная организация направляет заявителю ответ с указанием причин отказа.
В ответе указывается полный перечень оснований с обоснованиями, по которым уполномоченной организацией принято решение об отказе в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на получение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с заявителем не проводится.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги заявитель может повторно обратиться за получением государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.";

1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
1-1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-1-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша алып тасталсын;
9-1-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-1-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда 11-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Көлік министрі Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтінім
Сертификаттауды жүргізуді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруді сұраймын:
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі:
Әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгісі:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген күні:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің аты (атауы):
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің мекенжайы:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің байланыс ақпараты:
телефон нөмірі:
электрондық пошта мекенжайы:
Әуе кемесі туралы мәліметтер:
өндіруші:
түрі мен моделі:
сериялық (зауыттық) нөмір(лер):
санат:
cағаттардағы/циклдардағы/жылдардағы жұмыс:
Қозғалтқыштар туралы мәліметтер:
түрі мен моделі:
сериялық (зауыттық) нөмір(лер):
cағаттардағы/циклдардағы/ жылдардағы жұмыс
Әуе винттері туралы мәліметтер (бар болса):
түрі мен моделі:
сериялық (зауыттық) нөмір(лер):
cағаттардағы/циклдардағы/ жылдардағы жұмыс
Үлгі сертификаттың нөмірі мен қолданыстағы редакциясының күні
Әуе кемесінің базалау орны:
Әуе кемесін пайдалану құжаттамасының орналасқан жері (қолданылатын болса)
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізілген техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның атауы мен мекенжайы:
Планерді жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы (сағат, қону, жылдар):
Қозғалтқышты (ларды) жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы (сағаттар, циклдар, жылдар):
Әуе кемесінің ең жоғары ұшып көтерілу массасы (кг):
Әуе кемесінің ең жоғары қону массасы (кг):
Орталықтандыру:
Әуе кемесінде орнатылған радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсаттың нөмірі мен берілген күні:
Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатының нөмірі мен берілген күні:
Шет мемлекет берген ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификатының нөмірі мен берілген күні, егер қолданылатын болса:
Бекітілген ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың ревизия нөмірі мен күні
Бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының ревизия нөмірі мен күні
Бекітілген MEL ревизиясының нөмірі мен күні:
Сертификаттау базисі (әуе кемесінің үлгі конструкциясын сертификаттау процесінде сәйкестігі расталған ұшуға жарамдылығына белгіленген талаптар):
Мен, төменде қол қоюшы, бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының және қолданыстағы ұшуға жарамдылық директивтерінің барлық талаптарының орындалғанын және әуе кемесінің ұшуды орындауға жарамды деп танылғанын растаймын.
Цифрлық жүйелердегі (меншік иесі/пайдаланушы) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін:
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 1-1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 7-1 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 8-1 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 9 исключить;
приложение 9-1 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 11-1 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
дополнить приложением 11-2 в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного судна:
Номер свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна:
Государственный и регистрационный опознавательный знак воздушного судна:
Дата внесения в государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан:
Имя (наименование) эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Адрес эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Контактная информация эксплуатанта/собственника воздушного судна:
номер телефона:
адрес электронной почты:
Сведения о воздушном судне:
изготовитель:
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
категория:
наработка в часах/в циклах/в годах:
Сведения о двигателях:
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
наработка в часах/в циклах/ в годах
Сведения о воздушных винтах (при наличии):
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
наработка в часах/в циклах/ в годах
Номер сертификата типа и дата действующей ревизии
Место базирования воздушного судна:
Местонахождения эксплуатационной документации воздушного судна (если применимо)
Наименование и адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое обслуживание и ремонт воздушного судна:
Остаток ресурса до ремонта планера (часы, посадки, лет):
Остаток ресурса до ремонта двигателя (-ей) (часы, циклы, лет):
Максимальная взлетная масса воздушного судна (кг):
Максимальная посадочная масса воздушного судна (кг):
Центровка:
Номер и дата выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на воздушном судне:
Номер и дата выдачи сертификата по шуму воздушного судна:
Номер и дата выдачи экспортного сертификата летной годности, выданного иностранным государством, если применимо:
Номер и дата ревизии утвержденного руководства по летной эксплуатации
Номер и дата ревизии утвержденной программы технического обслуживания
Номер и дата ревизии утвержденного MEL:
Сертификационный базис (установленные требования к лҰтной годности, соответствие которым подтверждено в процессе сертификации типовой конструкции воздушного судна):
Я, нижеподписавшийся, удостоверяю, что все требования утверждҰнной программы технического обслуживания, а также применимые директивы по лҰтной годности выполнены, и воздушное судно признано пригодным для выполнения полҰтов.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:
Приложение 2 к приказу

1-1-қосымша
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
мемлекеттік қызметтің атауы "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғаш рет алу;
2. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің, бірлесіп көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету мерзімі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
20 (жиырма) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылықтың бастапқы сертификатын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне және азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларына сәйкес ақылы.
7
Мемлекеттік корпорацияның қызмет көрсетушісінің және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00- ден 17.00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.

Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Первичное получение сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
2. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
1
Наименование услугодателя, соуслугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги: 20 (двадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Выдача первичного сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации и Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя Государственной корпорации и цифровых объектов
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғаш рет алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім мынадай құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады:
1) көрсетілетін қызметті беруші өтінімді тіркеген күнге дейін 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалған әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының электрондық көшірмесі;
3) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын дайындаушы зауыт сертификатының электрондық көшірмесі;
4) жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына көшу кезінде әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетудің тиісті түрінің орындалғанын растайтын құжат;
5) орталықтандыру және тиеу деректерін көрсете отырып, қолданыстағы құрастырылымдағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректердің электрондық көшірмесі;
6) үлгі сертификатын ұстаушы жасаған ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
7) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
8) көрсетілетін қызметті беруші өтінімді тіркеген күнге дейін 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалған ұшуға жарамдылық директивалары мәртебелерінің, техникалық қызмет көрсету бағдарламасында қамтылған техникалық қызмет көрсету жұмыстарының орындалуының, әзірлеуші ұйым бюллетеньдерінің, ресурсы шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялар мен жөндеулердің электрондық көшірмелері;
9) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электрондық көшірмесі;
10) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын барлық борттық тұтынушыларды ескере отырып, электрмен жабдықтау жүйесіндегі жүктемелерді талдау материалдарының электрондық көшірмелері;
11) уәкілетті ұйымның қызметіне ақы төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту үшін электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім мынадай құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) ұшуға жарамдылық директивалары мәртебелерінің, техникалық қызмет көрсету бағдарламасында қамтылған техникалық қызмет көрсету жұмыстарының орындалуының, әзірлеуші ұйым бюллетеньдерінің, ресурсы шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялар мен жөндеулердің электрондық көшірмесі;

1. Для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
2) электронная копия утвержденной программы технического обслуживания;
3) электронная копия сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
4) документ, подтверждающий выполнение соответствующего вида технического обслуживания воздушного судна при переходе на новую программу технического обслуживания;
5) электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
6) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный держателем сертификата типа;
7) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
8) электронные копии статусов директив летной годности, выполнения работ по техническому обслуживанию, содержащихся в программе технического обслуживания, бюллетеней организации разработчика, компонентов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
9) электронная копия доклада о результатах полетных испытаний подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
10) электронные копии материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
11) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для продления сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) электронная копия статусов директив летной годности, выполнения работ по техническому обслуживанию, содержащихся в программе технического обслуживания, бюллетеней организации разработчика, компонентов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов.

3) уәкілетті ұйымның қызметіне ақы төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, ұшуға жарамдылық нормаларының және Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты қызметті немесе қызмет алу талап етілетін жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
3) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде өтініш беруші мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін өтініш берушінің келісімінің болмауы;
5) осы Қағидаларда көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсету тоқтатыла тұрған мерзім аяқталғаннан кейін анықталған кемшіліктердің жойылмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетінін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін" Пайдаланушының
бірінші басшысы
_________________________
(қолы, тегі аты әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Комиссия мынадай құрамда техникалық қарап-тексеру жүргізді
Төрағаның лауазымы, Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Комиссия мүшелерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): (комиссия мүшелері тиісті жұмыстарды орындауға жіберілген инженерлер қатарынан болуға тиіс)
Азаматтық әуе кемесін (бұдан әрі – АӘК) тексеру күні:
АӘК түрі:
АӘК-нің мемлекеттік және тіркеу тану белгілері:
АӘК сериялық (зауыттық) нөмірі:

3) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия заявителя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) неустранение выявленных недостатков по истечении срока приостановления оказания государственной услуги по основанию, предусмотренному настоящими Правилами.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к приказу
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
эксплуатанта
____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество (при его наличии))
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе произвела технический осмотр
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя:
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов комиссии: (члены комиссии должны быть из числа допущенных инженеров)
Дата проверки гражданского воздушного судна (далее – ГВС):
Тип ГВС:
Государственный и регистрационный опознавательные знаки ГВС:
Серийный (заводской) номер ГВС:

1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
Зауыттан АӘК шығару күні:
Тағайындалған ресурс:
(ұшу сағаттарында, қонуларда, жылдарда)
Пайдалану басталғаннан бергі ұшу:
(ұшу сағаттарында, қонуларда, жылдарда)
Соңғы жөндеу немесе мерзімдік техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК) жүргізілген күн мен орын:
Соңғы жөндеуден немесе мерзімдік ТҚК-ден кейінгі ұшу: (ұшу сағаттарында, қонуларда, жылдарда)
Жөндеуге немесе мерзімдік ТҚК-ге дейінгі ресурстың қалдығы: (ұшу сағаттарында, қонуларда, жылдарда)
Жөндеуаралық ресурс: (ұшу сағаттарында, қонуларда, жылдарда)
2. АӘК ресурсын ұзарту үшін негіз:
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз:
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе винті
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші Қосалқы күш қондырғысы
Түрі және моделі:
Сериялық (зауыттық) нөмір:
Пайдалану басталғаннан бергі атқарым: (ұшу сағаттарында және циклдарда)
Соңғы жөндеу күні:
Соңғы жөндеуден кейінгі атқарым: (ұшу сағаттарында, циклдарда, жылдарда)
Жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы: (ұшу сағаттарында, циклдарда, жылдарда)
Жөндеулер саны:
5. Азаматтық әуе кемесі мынадай көлемде қарап-тексерілді: (ТҚК нысанын және орындалған күнін көрсету)
6. Комиссияның қорытындысы:
Жоғарыда көрсетілген АӘК-де бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының және ұшуға жарамдылығы жөніндегі қолданылатын директивалардың барлық талаптары орындалғанын куәландырамыз және осы актіде келтірілген мәліметтер барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдейміз.
Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Мөр орны
7. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы декларация:
Жоғарыда көрсетілген әуе кемесі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес тексерілді және ұшуға жарамды деп танылды.
Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Мөр орны
бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
2-1-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі
Актіні жасау күні, уақыты және орны:
Азаматтық әуе кемесін (бұдан әрі – ӘК) сертификаттық тексеру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі, оның негізінде ӘК-ге сертификаттық тексеру жүргізілді:
Тексеруді жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы:
Сертификаттық тексеру жүргізу кезеңі:
ӘК қарау орны:
Пайдалану құжаттамасын тексеру орны:
Пайдаланушының атауы:
ӘК типі мен моделі:
ӘК тіркеу нөмірі:
ӘК зауыттық (сериялық) нөмірі:
ӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
ӘК қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификатының қолданылу мерзімі:
Ұшуға жарамдылықты сақтауды және ӘК техникалық қызмет көрсетуді кім жүзеге асырады:
Сертификаттық тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған сәйкессіздіктер, олардың сипаты туралы мәліметтер:
Пайдаланушыдан бағалау актісіне қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсыну талап етіле ме?
Иә/Жоқ
Қорытынды
Ұшуға жарамдылықты бағалау нәтижелері бойынша көрсетілген азаматтық әуе кемесі қолданыстағы ұшуға жарамдылық нормаларында көзделген бекітілген үлгі конструкцияның талаптарына сәйкес/сәйкес емес екені анықталды.
Авиациялық инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы
Пайдаланушының жауапты тұлғасының
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы
бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына

1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ГВС с завода:
Назначенный ресурс:
(в летных часах, посадок, годах)
Налет с начала эксплуатации:
(в летных часах, посадок, годах)
Дата и место проведения крайнего ремонта либо периодического технического обслуживания (далее – ТО):
Налет после крайнего ремонта либо периодического ТО:
(в летных часах, посадок, годах)
Остаток ресурса до ремонта либо периодического ТО:
(в летных часах, посадок, годах)
Межремонтный ресурс:
(в летных часах, посадок, годах)
2. Основание для продления ресурса ГВС:
3. Основание для продления ресурса двигателя:
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й Вспомогательная силовая установка
Тип и модель:
Серийный (заводской) номер:
Наработка с начала эксплуатации:
(в летных часах и циклах)
Дата крайнего ремонта:
Наработка после крайнего ремонта:
(в летных часах, циклах, годах)
Остаток ресурса до ремонта:
(в летных часах, циклах, годах)
Количество ремонтов:
5. Гражданское воздушное судно осмотрено в объеме:
(указать форму и дату выполнения ТО)
6. Заключение комиссии:
Удостоверяем, что на вышеуказанном ГВС были выполнены все требования утвержденной программы технического обслуживания, применимых директив по летной годности и заявляем, что приведенные в настоящем акте сведения верны во всех отношениях.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись председателя и дата:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись членов комиссии и дата:
Место печати
7. Декларация о летной годности воздушного судна:
Вышеуказанное ГВС было обследовано и признано пригодным для выполнения полетов в соответствии с нормами летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись председателя и дата:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись членов комиссии и дата:
Место печати
Приложение 4 к приказу
Приложение 2-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Акт оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
Дата, время и место составления акта:
Дата и номер приказа сертификационного обследования гражданского воздушного судна (далее – ВС), на основании которого проведена сертификационного обследования ВС:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, проводившего проверку:
Период проведения сертификационного обследования:
Место осмотра воздушного судна:
Место проверки эксплуатационной документации:
Название эксплуатанта:
Тип и модель ВС:
Регистрационный номер ВС:
Серийный (заводской номер) ВС:
Срок действия свидетельства о государственной регистрации ВС:
Срок действия действующего сертификата летной годности ВС:
Кем осуществляется поддержание летной годности и техническое обслуживание ВС:
Сведения о результатах сертификационного обследования, в том числе о выявленных несоответствиях, их характере:
Требуется ли эксплуатантом представлять план корректирующих действий по устранению выявленных несоответствий в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подписания акта оценки?
Да / Нет
Заключение
По результатам оценки летной годности установлено соответствие/несоответствие указанного гражданского воздушного судна требованиям утвержденной типовой конструкции, предусмотренным применимыми нормами летной годности
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) авиационного инспектора
Должность
Дата
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица эксплуатанта
Должность
Дата
Подпись
Приложение 5 к приказу

7-1-қосымша
Нысан
"Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы: жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің, бірлесіп көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні Әуе кемесінің жай-күйіне қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 3 (үш) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нәтижесі
Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: цифрлық.
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Мемлекеттік корпорацияның қызмет көрсетушісінің және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00- ден 17.00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Арнайы ұшуды орындауға рұқсат алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім мынадай құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады:

Приложение 7-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета"
Наименование государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя, соуслугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При необходимости проведения дополнительной оценки состояния воздушного судна срок рассмотрения продлевается до 3 (трех) рабочих дней, о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача разрешения на выполнение специального полета либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: цифровая.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы Государственной корпорации и цифровых объектов
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения разрешения на выполнение специального полета подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:

1) көрсетілетін қызметті беруші өтінімді тіркеген күнге дейін 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалған әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) көрсетілетін қызметті беруші өтінімді тіркеген күнге дейін 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалған ұшуға жарамдылық директивалары мәртебелерінің, әзірлеуші ұйым бюллетеньдерінің, ресурсы шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялар мен жөндеулердің электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту негіздері
1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, ұшуға жарамдылық нормаларының және Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты қызметті немесе қызмет алу талап етілетін жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
3) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде өтініш беруші мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін өтініш берушінің келісімінің болмауы;
5) осы Қағидаларда көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсету тоқтатыла тұрған мерзім аяқталғаннан кейін анықталған кемшіліктердің жойылмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетінін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына

1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
2) электронные копии статусов директив летной годности, выполнения работ по техническому обслуживанию, содержащихся в программе технического обслуживания, бюллетеней организации разработчика, компонентов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия заявителя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) неустранение выявленных недостатков по истечении срока приостановления оказания государственной услуги по основанию, предусмотренному настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6 к приказу

8-1-қосымша
Нысан
Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін өтінім
Мемлекеттік тізілімге № ____ "__" ______ 20____ ж. енгізілген әуе кемесінің радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беруіңізді сұраймын:
Әуе кемесінің түрі:
Әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгілері:
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі:
Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиотаратқыш құрылғылардың тізбесі:
1.
2.
Өтініш берушінің және әуе кемесін пайдаланушының мекенжайы, телефоны, факсы___
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (меншік иесі/пайдаланушы):
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
9-1-қосымша
"Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы: жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің, бірлесіп көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету нәтижесі
Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: цифрлық
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрін (бар болған жағдайда) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Мемлекеттік корпорацияның қызмет көрсетушісінің және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

Приложение 8-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка на получение разрешения на использование радиопередающей аппаратуры
Прошу выдать Разрешение на использование радиопередающей аппаратуры воздушного судна, внесенного в Государственный реестр №____ "__" ______ 20____ г.:
Тип воздушного судна:
Государственный и регистрационный опознавательные знаки воздушного судна:
Серийный (заводской) номер воздушного судна:
Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
1.
2.
Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс___
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:
Приложение 7 к приказу
Приложение 9-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры"
Наименование государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя, соуслугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: цифровая
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя Государственной корпорации и цифровых объектов
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

11-2-қосымша
Нысан
Көшпелі тексеру актісі
Актіні жасау күні, уақыты және орны:
Әуе кемесін (бұдан әрі – ӘК) көшпелі тексеру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі:
Көшпелі тексеруді жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы:
Көшпелі тексеру жүргізу кезеңі:
ӘК қарау орны:
ӘК-нің пайдалану құжаттамасын тексеру орны:
Пайдаланушының атауы:
ӘК типі мен моделі:
ӘК тіркеу нөмірі:
ӘК-нің сериялық (зауыттық) нөмірі:
ӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
ӘК ұшуға жарамдылық сертификатының қолданылу мерзімі:
ӘК-нің ұшуға жарамдылығын қолдауды және техникалық қызмет көрсетуді кім жүзеге асырады:
Көшпелі тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған сәйкессіздіктер, олардың сипаты туралы мәліметтер:
Қорытынды
Көшпелі тексеру нәтижелері бойынша көрсетілген әуе кемесінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкес келетіні / сәйкес келмейтіні анықталды.
Авиациялық инспектордың тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы
Пайдаланушының жауапты тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы

Приложение 11-2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Акт выездного обследования
Дата, время и место составления акта:
Дата и номер приказа выездного обследования воздушного судна (далее – ВС):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, проводившего обследования:
Период проведения выездного обследования:
Место осмотра ВС:
Место проверки эксплуатационной документации ВС:
Название эксплуатанта:
Тип и модель ВС:
Регистрационный номер ВС:
Серийный (заводской номер) ВС:
Срок действия свидетельства о государственной регистрации ВС:
Срок действия сертификата летной годности ВС:
Кем осуществляется поддержание летной годности и техническое обслуживание ВС:
Сведения о результатах выездного обследования, в том числе о выявленных несоответствиях, их характере:
Заключение
По результатам выездного обследования установлено, что указанное воздушное судно соответствует/не соответствует нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) авиационного инспектора
Должность
Дата
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица эксплуатанта
Должность
Дата
Подпись