Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 484/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 тамызда № 39627 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 172) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидаларын және ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 135 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізімінде № 13349 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық трансформация саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму жөніндегі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 14 тамыздағы
№ 484/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Ережесінің 15-тармағы 172) тармақшасына сәйкес әзірленді және цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования и ведения классификатора цифровых объектов
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 484/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2026 года № 39627
В соответствии с подпунктом 172) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила формирования и ведения классификатора цифровых объектов.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 135 "Об утверждении Правил классификации объектов информатизации и классификатор объектов информатизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13349).
3. Департаменту политики цифровой трансформации Министерства искуственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представления в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 484/НҚ
Правила формирования и ведения классификатора цифровых объектов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения классификатора цифровых объектов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 172) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан и определяют порядок формирования и ведения классификатора цифровых объектов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Архитектуралық-үйлестіруші орталық – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
2) деректерді өңдеу және сақтаудың техникалық құралдары – серверлік-жабдықты, дербес жұмыс станцияларын, дербес тасымалдау құрылғыларын және деректерді сақтау жүйелерін қоса алғанда, есептеу техникасы құралдары;
3) жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым — техникалық құралдардың, қолданбалы бағдарламалық қамтылымды әзірлеу мен жұмыс істеуінің, сервистік бағдарламалық өнімдердің, цифрлық жүйелер мен интернет-ресурстардың компоненттерін тиімді басқаруды қамтамасыз етуге арналған бағдарламалық өнім;
4) жасанды интеллект жүйесі — бір немесе бірнеше жасанды интеллект модельдерінің негізінде жұмыс істейтін цифрлық объект;
5) құжаттарды басып шығару мен көшіру құралдары – сканерлеу, көшіру және басып шығару құрылғыларының жиынтығы;
6) санат – цифрлық объектіні қолдану саласы мен оның функционалдық мақсатына сәйкес цифрлық объектілерді сәйкестендіруге арналған цифрлық объектілер сыныптауышының жинақталған цифрлық объектілерінің тобы;
7) санат сипаттамасы параметрінің индикаторы – санат сипаттамасы параметрінің мәнін бағалау және өлшеу шарасы;
8) санат сипаттамасының қосалқы параметрі – цифрлық объктінің белгілі ерекшеліктерін сипаттайтын бір жалпы параметрде бірнеше жеке параметрлерді біріктіретін біртекті өлшемшарттардың жиынтығы;
9) санаттың сипаттамасы – сомалық мәні цифрлық объектінің тобын айқындайтын, цифрлық объктіні сипаттайтын цифрлық объектілер сыныптауышының ерекшелендіру параметрлерінің жиынтығы;
10) санатты сипаттау параметрлері – цифрлық объектінің функционалдық, техникалық, сапалық немесе пайдалану сипаттамаларын бір мағыналы анықтайтын цифрлық объектілерін сыныптауыштың өлшемшарттары;
11) серверлік үй-жай мен оның инженерлік инфрақұрылымы – серверлік, желілік жабдықты және құрылымдалған кәбілдік жүйелер жабдығын, сондай-ақ цифрлық деректерді жіберу құралдарын, локальдық есептеу желілерін, Интернетке және мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасына қолжетімділікті қамтамасыз ету құралдарын қоса алғанда, байланыс құралдарын орналастыру мен жұмыс істеуіне арналған үй-жайлар кешені;
12) цифрлық объектіні сәйкестендіру (бұдан әрі – сәйкестендіру) –цифрлық объектіні бұдан әрі сыныптау мақсаттары үшін цифрлық объектіні цифрлық объектілердің сыныптауыш санаттарының біреуіне жатқызу;
13) цифрлық объектінің сыныбы – цифрлық объектілерді сыныптау схемасына сәйкестігін бағалау нәтижелері бойынша берілген цифрлық объекті маңыздылығының дәйектелген деңгейі;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Архитектурно-координационный центр – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан;
2) технические средства обработки и хранения данных - средства вычислительной техники, включая серверное оборудование, персональные рабочие станции, персональные переносные устройства и системы хранения данных;
3) общесистемное программное обеспечение - программный продукт, предназначенный для обеспечения эффективного управления компонентами технических средств, разработки и функционирования прикладного программного обеспечения, сервисных программных продуктов, цифровых систем и интернет-ресурсов;
4) система искусственного интеллекта - цифровой объект, функционирующий на основе одной или нескольких моделей искусственного интеллекта;
5) средства печати и копирования документов - совокупность сканирующих, копирующих и печатающих устройств;
6) категория - обобщенная группа цифровых объектов классификатора цифровых объектов, предназначенная для идентификации цифрового объекта, в соответствии с областью применения и его функциональным назначением;
7) индикатор параметра характеристики категории - мера оценки и измерения значения параметра характеристики категории;
8) составной параметр характеристики категории - совокупность однородных критериев, объединяющих в одном общем параметре несколько частных параметров, которые характеризуют определенные свойства цифрового объекта;
9) характеристика категории - совокупность отличительных параметров классификатора цифровых объектов, характеризующих цифровой объект, суммарное значение которых определяет класс цифрового объекта;
10) параметр характеристики категории - критерий классификатора цифровых объектов, однозначно определяющий функциональные, технические, качественные либо эксплуатационные характеристики цифрового объекта;
11) серверное помещение и его инженерная инфраструктура - комплекс помещений, предназначенных для размещения и функционирования серверного, сетевого оборудования и оборудования структурированных кабельных систем, а также средств связи, включая устройства передачи цифровых данных, локальные вычислительные сети, средства обеспечения доступа к Интернету и единую транспортную среду государственных органов;
12) идентификация цифрового объекта (далее - идентификация) - определение принадлежности цифрового объекта к одной из категорий классификатора цифровых объектов для целей дальнейшей классификации цифрового объекта;
13) класс цифрового объекта - градуированный уровень значимости цифрового объекта, присвоенный по результатам оценки соответствия схеме классификации цифровых объектов;

14) цифрлық объектіні сыныптау (бұдан әрі – сыныптау) – цифрлық объектінің сыныбын беру жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
15) цифрлық объктілерді сыныптау схемасы – цифрлық объектілердің белгіленген санат шеңберіндегі цифрлық объекті тобының талаптарына сәйкестігін бағалау тәсілі;
16) цифрлық объектілердің сыныптауышы (бұдан әрі – сыныптауыш) – цифрлық объектілерді сәйкестендіруге, санатқа бөлуге, сипаттауға және есепке алуға бағытталған санаттардың жүйеленген тізбесі.
Цифрлық объектінің сыныптауын жүргізгенге дейін оның меншік иесі немесе иеленуші Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сыныптауыштың тиісті санатына жататынын анықтау, кейіннен Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сыныптау схемасына сәйкес объектіге оның маңыздылығының дәйектелген деңгейін көрсететін белгілі бір санат беру арқылы осы объектіні сәйкестендіруді жүзеге асырады. Цифрлық объектілердің сыныптауышы осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыруды және жүргізуді цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
4. Цифрлық объектілердің сыныптауышын қалыптастыру үшін уәкілетті орган Архитектуралық-үйлестіруші орталыққа және мүдделі мемлекеттік органдарға ұсыныстар ұсыну туралы еркін нысанда сұрау салу жібереді.
Архитектуралық-үйлестіруші орталық және мүдделі мемлекеттік органдар тиісті сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсыныстар ұсынады.
Уәкілетті орган ұсыныстар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды қарайды және жинақтайды, оның нәтижелері бойынша цифрлық объектілердің сыныптауышының жобасын қалыптастырады.
5. Санаттардың, сипаттамалардың, параметрлердің, индикаторлардың, бағалау өлшемшарттарының және сыныптау схемаларының құрамын өзгерту цифрлық объектілердің сыныптауышын жүргізу шеңберінде жүзеге асырылады.
6. Цифрлық объектілердің сыныптауышын жүргізу мыналарды:
1) цифрлық объектілердің сыныптауышына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы ұсыныстарды жинауды, қарауды және жинақтауды;
2) оны қолдану тәжірибесіне мониторинг жүргізуді;
3) цифрлық объектілердің сыныптауышына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді қамтиды.
7. Архитектуралық-үйлестіруші орталықтың және мүдделі мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінің сыныптауышына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы ұсыныстары уәкілетті органға жолданады және мыналарды қамтиды:
1) бастамашының атауы;
2) ұсынылатын өзгерістердің сипаттамасы;

14) классификация цифрового объекта (далее - классификация) - совокупность мероприятий по присвоению класса цифровому объекту;
15) схема классификации цифровых объектов - способ оценки соответствия цифровых объектов требованиям класса цифрового объекта в рамках определенной категории;
16) классификатор цифровых объектов (далее – классификатор) – систематизированный перечень категорий, направленный на идентификацию, категоризацию, описание и учет цифровых объектов.
До проведения классификации цифрового объекта его собственник или владелец осуществляет идентификацию данного объекта путем определения его принадлежности к соответствующей категории классификатора согласно приложению 1 к Правилам, с последующим присвоением объекту определенного класса, отражающего градуированный уровень его значимости, в соответствии со схемой классификации согласно приложению 2 к Правилам. Классификатор цифровых объектов приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок формирования и ведения классификатора цифровых объектов
3. Формирование и ведение классификатора цифровых объектов осуществляются уполномоченным органом в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган).
4. Для формирования классификатора цифровых объектов уполномоченный орган направляет в Архитектурно-координационный центр и заинтересованные государственные органы запрос в произвольной форме о представлении предложений.
Архитектурно-координационный центр и заинтересованные государственные органы представляют предложения в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения соответствующего запроса.
Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения предложений осуществляет их рассмотрение и обобщение, по результатам которых формирует проект классификатора цифровых объектов.
5. Изменение состава категорий, характеристик, параметров, индикаторов, критериев оценки и схем классификации осуществляется в рамках ведения классификатора цифровых объектов.
6. Ведение классификатора цифровых объектов включает:
1) сбор, рассмотрение и обобщение предложений о внесении изменений и (или) дополнений в классификатор цифровых объектов;
2) мониторинг практики его применения;
3) внесение изменений и (или) дополнений в классификатор цифровых объектов.
7. Предложения Архитектурно-координационного центра и заинтересованных государственных органов о внесении изменений и (или) дополнений в классификатор цифровых объектов направляются в уполномоченный орган и содержат:
1) наименование инициатора;
2) описание предлагаемого изменения;

3) оны енгізу қажеттілігінің негіздемесі;
4) ұсынысқа жататын цифрлық объектілер туралы мәліметтер;
5) ықтимал құқықтық, ұйымдастырушылық, қаржылық және технологиялық салдарларды бағалау;
6) ұсынылатын тұжырымдар.
8. Уәкілетті орган ұсыныс тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған материалдарды қарайды;
2) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не ұсыныстан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
9. Ұсыныс қабылданбаған жағдайда уәкілетті орган бастамашыға бас тарту себептері көрсетілген дәлелді жауап жолдайды.
10. Цифрлық объектілердің сыныптауышын өзектендіруге мыналар:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруі;
2) цифрлық объектілердің немесе цифрлық технологиялардың жаңа түрлерінің пайда болуы;

3) обоснование необходимости его внесения;
4) сведения о цифровых объектах, к которым относится предложение;
5) оценку возможных правовых, организационных, финансовых и технологических последствий;
6) предлагаемые формулировки.
8. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации предложения:
1) рассматривает представленные материалы;
2) принимает решение о внесении изменений и (или) дополнений либо об отклонении предложения.
9. В случае отклонения предложения уполномоченный орган направляет инициатору мотивированный ответ с указанием причин отклонения.
10. Основаниями для актуализации классификатора цифровых объектов являются:
1) изменение законодательства Республики Казахстан;
2) появление новых видов цифровых объектов или цифровых технологий;

3) архитектуралық, технологиялық немесе ұйымдастырушылық тәсілдердің өзгеруі;
4) санаттар мен өлшемшарттардағы олқылықтардың, қайталанудың не екіұштылықтың анықталуы;
5) цифрлық объектінің сыныбын бірізді айқындаудың мүмкін болмауы;
6) сыныптауышты мониторингтеу және қолдану практикасының нәтижелері;
7) сыныптауышты халықаралық және ұлттық стандарттарға сәйкес келтіру қажеттілігі негіз болып табылады.
Цифрлық объектілердің
сыныптауышын қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Цифрлық объектілердің сыныптауыш санаттары
Коды
Цифрлық объектілердің сыныптауыш санаттарының атауы

3) изменение архитектурных, технологических или организационных подходов;
4) выявление пробелов, дублирования либо неоднозначности категорий и критериев;
5) невозможность единообразного определения класса цифрового объекта;
6) результаты мониторинга и практики применения классификатора;
7) необходимость приведения классификатора в соответствие с международными и национальными стандартами.
Приложение 1
к Правилам формирования
и ведения классификатора
цифровых объектов
Категории классификатора цифровых объектов
Код
Наименование категории классификатора цифровых объектов

1. Цифрлық ресурстар
1.1.
Жеке және заңды тұлғалардың сәйкестендіру деректері
1.2.
Жеке және заңды тұлғалардың мүліктері мен мүліктік құқықтары туралы деректер
1.3.
Жеке және заңды тұлғалардың білімі мен біліктілігі туралы деректер
1.4.
Жеке тұлғалардың туыстық байланыстары туралы деректер
1.5.
Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл туралы мәліметтер
1.6.
Жылжымайтын мүлік объектілері туралы деректер
1.7.
Инфрақұрылым объектілері туралы деректер
1.8.
Көлік құралдары туралы деректер
1.9.
Кірістер мен шығыстар туралы деректер
1.10.
Мемлекеттік органдардың қызметі туралы деректер
1.11.
Жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қызметі туралы деректер
1.12.
Шарттық және өзге міндеттемелер туралы деректер
2. Қолданбалы бағдарламалық қамтылым
2.1.
Стратегиялық басқару (SM, Strategy Management)
2.1.1.
Бизнес-жоспарлау жүйесі (PLN, Business PlaNning system)
2.1.2.
Кәсіпорынның тиімділігін басқару (EPM, Enterprise Performance Management)
2.1.3.
Шешімдерді қабылдауды қолдау жүйесі (DSS, Decision Support System)
2.1.4.
Тәуекелдерді басқару жүйесі (RMS, Risk Management System)
2.2.
Бизнес-аналитика (BI, Business Intelligence)
2.2.1.
Нақты уақыттағы аналитикалық өңдеу (OLAP, Online Analytical Processing)
2.2.2.
Болжам және үлгілеу жүйесі (FMS, Forecasting and Modeling System)
2.2.3.
Есептілікті құру және жинақтау құралдары (ERMS, Enterprise Reporting Management Services)
2.3.
Қаржы-шаруашылық қызметті басқару
2.3.1.
Кәсіпорынның ресурстарын жоспарлау (ERP, Enterprise Resource Planning)
2.3.2.
Персоналды басқару жүйесі (HRM, Human Resource Management)
2.3.3.
Қызметкерлердің өзіне-өзі қызмет көрсету жүйесі (ESS, Employee Self-Service Management)
2.3.4.
Корпоративтік оқытуды басқару жүйесі (ELMS, Enterprise Learning Management System)
2.3.5.
Жұмыс уақытын есепке алу жүйесі (TTS, Time Tracking Software)
2.3.6.
Кадрлық есепке алу жүйесі (PPS, Payroll Processing System)
2.3.7.
Персоналдың дарындарын, мансабын және сабақтастығын басқару (TMS, Talent Management System)
2.3.8.
Сыйақыларды басқару (CMMS, CoMpensation Management System)
2.3.9.
Жеңілдіктер мен әлеуметтік бағдарламаларды басқару (BMS, Benefits Management System)
2.3.10.
Іссапарларды басқару жүйесі (TRMS, TRavel Management System)
2.3.11.
Персоналды іріктеу және жұмысқа қабылдау жүйесі (RMS, Recruiting Management System)
2.3.12.
Еңбек қауіпсіздігі мен денсаулықты қорғауды басқару жүйесі (EHSS, Enterprise Health Safety System)
2.3.13.
Персоналды бағалау және аттестаттау тиімділігін басқару (PMS, Performance Management System)
2.3.14.
Персоналды дамыту және кадрлық резервті басқару (PDS, Personnel Development System)

1. Цифровые ресурсы
1.1.
Идентификационные данные физических и юридических лиц
1.2.
Данные о имуществе и имущественных правах физических и юридических лиц
1.3.
Данные об образовании и квалификации физических и юридических лиц
1.4.
Данные о родственных связях физических лиц
1.5.
Данные о взаимодействии с государственными органами
1.6.
Данные об объектах недвижимости
1.7.
Данные об объектах инфраструктуры
1.8.
Данные о транспортных средствах
1.9.
Данные о доходах и расходах
1.10.
Данные о деятельности государственных органов
1.11.
Данные о деятельности индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
1.12.
Данные о договорных и иных обязательствах
2. Прикладное программное обеспечение
2.1.
Стратегическое управление (SM, Strategy Management)
2.1.1.
Система бизнес-планирования (PLN, Business PlaNning system)
2.1.2.
Управление эффективностью предприятия (EPM, Enterprise Performance Management)
2.1.3.
Система поддержки принятия решений (DSS, Decision Support System)
2.1.4.
Система управления рисками (RMS, Risk Management System)
2.2.
Бизнес-аналитика (BI, Business Intelligence)
2.2.1.
Аналитическая обработка в реальном времени (OLAP, Online Analytical Processing)
2.2.2.
Система прогнозирования и моделирования (FMS, Forecasting and Modeling System)
2.2.3.
Средства формирования и агрегирования отчетности (ERMS, Enterprise Reporting Management Services)
2.3.
Управление финансово-хозяйственной деятельностью
2.3.1.
Планирование ресурсов предприятия (ERP, Enterprise Resource Planning)
2.3.2.
Система управление персоналом (HRM, Human Resource Management)
2.3.3.
Система самообслуживания сотрудников (ESS, Employee Self-Service Management)
2.3.4.
Система управления корпоративным обучением (ELMS, Enterprise Learning Management System)
2.3.5.
Система учета рабочего времени (TTS, Time Tracking Software)
2.3.6.
Система кадрового учета (PPS, Payroll Processing System)
2.3.7.
Управление талантами, карьерой и преемственностью персонала (TMS, Talent Management System)
2.3.8.
Управление вознаграждениями (CMMS, CoMpensation Management System)
2.3.9.
Управление льготами и социальными программами (BMS, Benefits Management System)
2.3.10.
Система управление командировками (TRMS, TRavel Management System)
2.3.11.
Система подбора и наема персонала (RMS, Recruiting Management System)
2.3.12.
Система управления безопасностью труда и охраны здоровья (EHSS, Enterprise Health Safety System)
2.3.13.
Управление эффективностью оценка и аттестация персонала (PMS, Performance Management System)
2.3.14.
Развитие персонала и управление кадровым резервом (PDS, Personnel Development System)

2.3.15.
Заң және құқықтық қамтамасыз ету жүйесі (LMLSS, Legal Management and Legal Support System)
2.3.16.
Қаржы ақпараттық жүйелер (FIS, Financial Information System)
2.3.17.
Есептеудің автоматтандырылған жүйесі (Billing Management System, BMS)
2.3.18.
Бухгалтерлік есепті автоматтандыру жүйесі (AMS, Accounting Management System)
2.3.19.
Сақтандыруды басқару жүйесі (ISMS, InSurance Management Systems)
2.3.20.
Инвестицияларды басқару жүйесі (IVMS, InVestment Management Systems)
2.3.21.
Төлемдерді басқару жүйесі (PYMS, PaYment Management Systems)
2.3.22.
Салықтарды басқару жүйесі (TXMS, TaXation Management System)
2.3.23.
Ахуалдық орталық (SOC, Security Operation Center)
2.3.24.
АТ қызметтерін басқару жүйесі (ITSM, Information Technology Service Management)
2.3.25.
Сервис деңгейін басқару құралдары (SLM, Service Level Management)
2.3.26.
Жария ету және мониторинг құралдары (AMT, Alerts and Monitoring Tools)
2.3.27.
Ақауларды басқару (FMS, Fault Management System)
2.3.28.
Ақпараттандыру бойынша активтерді басқару (ITAMS, IT Asset Management System)
2.3.29.
Лицензияны басқару (LMS, License Management System)
2.3.30.
Қолдау қызметінің құралдары (SDT, Service Desk Tools)
2.3.31.
Сатып алуды басқару жүйесі (PSS, Procurement Planning System)
2.3.32.
Өндірістік активтерді басқару (EAM, Enterprise Asset Management)
2.4.
Аукциондарды ұйымдастыру және қаражат жинау жүйесі (AFMS, Auction and Fundraiser Management Software)
2.5.
Күрделі құрылысты басқару жүйесі (CCMS, Capital Construction Management System)
2.6.
Коммуналдық меншікті басқару құралдары (UMS, Utilities Management System)
2.7.
Логистиканы және дистрибуцияны басқару (LDM, Logistics and Distribution Management)
2.7.1.
Жеткізулер тізбегін басқару (SCM, Supply Chain Management)
2.7.2.
Өнім берушілермен өзара іс-қимылды басқару (SRM, Supplier Relationship Management)
2.7.3.
Логистикалық ақпараттық жүйелер (LGMS, Logistics Management System)
2.7.4.
Қойманы басқару жүйесі (WMS, Warehouse management)
2.7.5.
Автокөлік қауіпсіздігі және бақылау жүйесі (TMS, Transportation Management Systems)
2.7.6.
Көлік құралдарын және құралдандыруды басқару жүйесі (MRO, Maintenance, Repair and Operations)
2.7.7.
Автошаруашылықты басқару жүйесі (FMS, Fleet Management System)
2.8.
Жөндеулерді кешенді басқару (TPM, Total Productive Maintenance)
2.9.
Қызметті ақпараттық қамтамасыз ету (IMS, Information Management System)
2.9.1.
Корпоративтік ақпаратты басқару (ECM, Enterprise Content Management)
2.9.2.
Білім базалары (KBS, Knowledge Base System)

2.3.15.
Система юридического и правового обеспечения (LMLSS, Legal Management and Legal Support System)
2.3.16.
Финансовые информационные системы (FIS, Financial Information System)
2.3.17.
Автоматизированная система расчета (Billing Management System, BMS)
2.3.18.
Система автоматизации бухгалтерского учета (AMS, Accounting Management System)
2.3.19.
Система управления страхованием (ISMS, InSurance Management Systems)
2.3.20.
Система управления инвестициями (IVMS, InVestment Management Systems)
2.3.21.
Система управления платежами (PYMS, PaYment Management Systems)
2.3.22.
Система управления налогами (TXMS, TaXation Management System)
2.3.23.
Ситуационный центр (SOC, Security Operation Center)
2.3.24.
Система управления ИТ-службой (ITSM, Information Technology Service Management)
2.3.25.
Средства управления уровнем сервиса (SLM, Service Level Management)
2.3.26.
Оповещения и инструменты мониторинга (AMT, Alerts and Monitoring Tools)
2.3.27.
Управление неисправностями (FMS, Fault Management System)
2.3.28.
Управление активами по информатизации (ITAMS, IT Asset Management System)
2.3.29.
Управление лицензиями (LMS, License Management System)
2.3.30.
Средства службы поддержки (SDT, Service Desk Tools)
2.3.31.
Система управления закупками (PSS, Procurement Planning System)
2.3.32.
Управление производственными активами (EAM, Enterprise Asset Management)
2.4.
Система организации аукционов и сбором средств (AFMS, Auction and Fundraiser Management Software)
2.5.
Система управления капитальным строительством (CCMS, Capital Construction Management System)
2.6.
Средства управления коммунальной собственностью (UMS, Utilities Management System)
2.7.
Управление логистикой и дистрибуцией (LDM, Logistics and Distribution Management)
2.7.1.
Управление цепочками поставок (SCM, Supply Chain Management)
2.7.2.
Управление взаимоотношениями с поставщиками (SRM, Supplier Relationship Management)
2.7.3.
Логистические информационные системы (LGMS, Logistics Management System)
2.7.4.
Система управления складом (WMS, Warehouse management)
2.7.5.
Система безопасности и контроля автотранспорта (TMS, Transportation Management Systems)
2.7.6.
Система управления транспортных средств и вооружения (MRO, Maintenance, Repair and Operations)
2.7.7.
Система управления автохозяйством (FMS, Fleet Management System)
2.8.
Комплексное управление ремонтами (TPM, Total Productive Maintenance)
2.9.
Информационное обеспечение деятельности (IMS, Information Management System)
2.9.1.
Управление корпоративной информацией (ECM, Enterprise Content Management)
2.9.2.
Базы знаний (KBS, Knowledge Base System)

2.9.3.
Ақпараттық-анықтамалық жүйе (RMS, Reference Management System)
2.9.4.
Ақпараттық-іздестіру жүйесі (IRS, Information Retrieval Systems)
2.10.
Электрондық сөздіктер (EDS, Electronic Dictionary Software)
2.11.
Жазбаларды басқару жүйесі (RM, Records Management)
2.12.
Өндірісті басқару жүйесі (MES, Manufacturing Execution System)
2.12.1.
Диспетчерлік басқару және деректерді жинау (SCADA, Supervisory Control and Data Acquisition)
2.12.2.
Өндірістік процестер мониторингінің жүйесі (MMPS, Monitoring of Manufacturing Processes System)
2.12.3.
Тауарлық ақпаратты кодтау құралдары (PCLS, Product Coding and Labeling Software)
2.12.4.
Бар-кодтау құралдары (BCS, Bar Coding Software)
2.12.5.
Таңбалау құралдары (LMS, Label Making Software)
2.12.6.
Өндірісті диспетчерлендіру және өнімді жедел есепке алу (CAM, Computer-Aided Manufacturing)
2.13.
Қызметті қамтамасыз ету
2.13.1.
Операцияларды қолдау жүйесі (OSS, Operation Support System)
2.13.2.
Ішкі бақылауды жедел басқару (OPCS, Operation Process Control System)
2.13.3.
Жобаларды басқару жүйесі (PMS, Project Management System)
2.13.4.
Электрондық құжат айналымы жүйесі (DMS, Document Management System)
2.13.5.
Тапсырмаларды басқару және бақылау (TKMS, TasK Management Software)
2.14.
Тұтынушылармен өзара қарым-қатынасты басқару (CRM, Customer Relationship Management)
2.14.1.
Байланыс орталығы жүйесі (CCCS, Customer Contact Center System)
2.14.2.
Тұтынушыларға қызмет көрсету орталықтарының жүйесі (CECS, Customer Engagement Center System)
2.14.3.
Қашықтықтан қызмет көрсету (CSAS, Customer Service Automation System)
2.14.4.
Тұтынушылар туралы ақпаратты талдау (CIA, Customer Information Analysis)
2.14.5.
Клиенттер мен шоттарды басқару (CAM, Customer Account Management)
2.14.6.
Қоғамдық пікірді талдау (SRM, Social Relationship Management)
2.14.7.
Тұтынушылардың байланыстары мен профильдерін басқару (CCPM, Customer Contact and Profile Management)
2.14.8.
Тұтынушылармен кері байланыс (EFM, Enterprise Feedback Management)
2.14.9.
Электрондық кезекті басқару (EQMS, Electronic Queue Management Systems)
2.14.10.
Сауалнама және сұрау жүргізу құралдары (OSM, Online Survey Management)
2.14.11.
Таратуларды басқару жүйесі (CAMS, CAmpaign Management System)
2.15.
Пайдаланушы және қолда бар құралдар (USR, Users Tools)
2.15.1.
Кеңсе қызметін автоматтандыру құралдары (OFS, Office Suite)
2.15.2.
Мәтін редакторы (WPS, Word Processing Software)
2.15.3.
Кесте редакторы (SPS, Spreadsheet Processing Software)
2.15.4.
Іскерлік графика және презентация редакторы (PPS, Presentation Processing Software)

2.9.3.
Информационно-справочная система (RMS, Reference Management System)
2.9.4.
Информационно-поисковая система (IRS, Information Retrieval Systems)
2.10.
Электронные словари (EDS, Electronic Dictionary Software)
2.11.
Система управления записями (RM, Records Management)
2.12.
Система управления производством (MES, Manufacturing Execution System)
2.12.1.
Диспетчерское управление и сбор данных (SCADA, Supervisory Control and Data Acquisition)
2.12.2.
Система мониторинга производственных процессов (MMPS, Monitoring of Manufacturing Processes System)
2.12.3.
Средства кодирования товарной информации (PCLS, Product Coding and Labeling Software)
2.12.4.
Средства бар-кодирования (BCS, Bar Coding Software)
2.12.5.
Средства маркировки (LMS, Label Making Software)
2.12.6.
Диспетчеризация производства и оперативный учет продукции (CAM, Computer-Aided Manufacturing)
2.13.
Обеспечение деятельности
2.13.1.
Система поддержки операций (OSS, Operation Support System)
2.13.2.
Оперативное управление внутренним контролем (OPCS, Operation Process Control System)
2.13.3.
Система управления проектами (PMS, Project Management System)
2.13.4.
Система электронного документооборота (DMS, Document Management System)
2.13.5.
Управление и контроль поручений (TKMS, TasK Management Software)
2.14.
Управление взаимоотношениями с потребителями (CRM, Customer Relationship Management)
2.14.1.
Система контакт-центра (CCCS, Customer Contact Center System)
2.14.2.
Система центров обслуживания потребителей (CECS, Customer Engagement Center System)
2.14.3.
Дистанционное обслуживание (CSAS, Customer Service Automation System)
2.14.4.
Анализ информации о потребителях (CIA, Customer Information Analysis)
2.14.5.
Управление клиентами и счетами (CAM, Customer Account Management)
2.14.6.
Анализ общественного мнения (SRM, Social Relationship Management)
2.14.7.
Управление контактами и профилем потребителей (CCPM, Customer Contact and Profile Management)
2.14.8.
Обратная связь c потребителями (EFM, Enterprise Feedback Management)
2.14.9.
Управления электронной очередью (EQMS, Electronic Queue Management Systems)
2.14.10.
Средства анкетирования и опроса (OSM, Online Survey Management)
2.14.11.
Система управления рассылками (CAMS, CAmpaign Management System)
2.15.
Пользовательские и подручные средства (USR, Users Tools)
2.15.1.
Средства автоматизации офисной деятельности (OFS, Office Suite)
2.15.2.
Текстовый редактор (WPS, Word Processing Software)
2.15.3.
Табличный редактор (SPS, Spreadsheet Processing Software)
2.15.4.
Редактор деловой графики и презентаций (PPS, Presentation Processing Software)

2.15.5.
Графикалық редактор (GES, Graphic Editing Software)
2.15.6.
Күнтізбені жоспарлау (PIM, Personal Information Manager)
2.15.7.
Органайзерді басқару құралдары (CTMS, Contact Manager Software)
2.15.8.
Аударма құралдары (TT, Translation Tools)
2.15.9.
Файл менеджерлері (FMT, File Management Tools)
2.15.10.
Веб-браузер (WBS, Web Browser Software)
2.15.11.
Файлдарды беру құралдары (MFTS, Managed File Transfer Software)
2.16.
Ұжымдық жұмыс құралдары (CSCW, Computer-Supported Cooperative Work)
2.16.1.
Бейнеконференция жүйесі (VCS, Video Conference System)
2.16.2.
Жедел хабар алмасу жүйесі (IMS, Instant Messaging System)
2.16.3.
Электрондық пошта алмасу құралдары (EMS, Electronic Mail Software)
2.16.4.
Корпоративтік ақпараттық портал (EIP, Enterprise Information Portal)
2.16.5.
Блог және баспа платформасы (BPP, Blogging and Publishing Platforms)
2.16.6.
Әлеуметтік коммуникациялардың корпоративтік құралы (ESNS, Enterprise Social Networking Software)
3. Жүйелік бағдарламалық қамтылым
3.1.
Операциялық жүйелер (OS, Operation System)
3.2.
Бұлттық инфрақұрылымды және виртуализацияны басқару құралдары (CVMS, Cloud and Virtualization Management Software)
3.3.
Бұлтты инфрақұрылымды басқару құралдары (CIMS, Cloud Infrastructure Management Software)
3.4.
Аппараттық виртуалдандыру құралдары (HVS, Hardware Virtualization Software)
3.5.
Бағдарламалық виртуалдандыру құралдары (SWVS, SoftWare Virtualization Software)
3.6.
Деректер қоймаларын виртуалдандыру құралдары (STVS, STorage Virtualization Software)
3.7.
Корпоративтік мобильді құрылғыларды басқару (EMM, Enterprise Mobile Management)
3.8.
Корпоративтік мобильді қосымшаларға арналған платформа (MEAP, Mobile Enterprise Application Platform)
3.9.
Мобильді құрылғыларды басқару құралдары (MDMS, Mobile Device Management Software)
3.10.
Геоақпараттық жүйе (GIS, Geographic Information System )
3.11.
Деректерді басқару (DM, Data Management)
3.11.1.
Дерекқорды басқару жүйесі (DBMS, Data Base Management System)
3.11.2.
Деректер қоры (DW, Data Warehouse)
3.11.3.
Негізгі деректерді басқару (MDM, Master Data Management)
3.11.4.
Нормативтік-анықтамалық ақпаратты басқару (RDM, Reference Data Management)
3.11.5.
Контентті басқару жүйесі (CMS, Content Management System)
3.11.6.
Деректерді енгізу нысандарын басқару құралдары (EFMS, Electronic Forms Management Software)
3.12.
Құжаттарды ағындық тану құралдары (OCRS, Optical Character Recognition Services)
3.13.
Деректерді алу, түрлендіру және жүктеу құралдары (ETLS, Extract Transform Load Services)

2.15.5.
Графический редактор (GES, Graphic Editing Software)
2.15.6.
Планировщики календарь (PIM, Personal Information Manager)
2.15.7.
Средства управления органайзером (CTMS, Contact Manager Software)
2.15.8.
Переводческие средства (TT, Translation Tools)
2.15.9.
Файловые менеджеры (FMT, File Management Tools)
2.15.10.
Веб-браузер (WBS, Web Browser Software)
2.15.11.
Средства передачи файлов (MFTS, Managed File Transfer Software)
2.16.
Инструменты коллективной работы (CSCW, Computer-Supported Cooperative Work)
2.16.1.
Система видеоконференций (VCS, Video Conference System)
2.16.2.
Система мгновенного обмена сообщениями (IMS, Instant Messaging System)
2.16.3.
Средства обмена электронной почтой (EMS, Electronic Mail Software)
2.16.4.
Корпоративный информационный портал (EIP, Enterprise Information Portal)
2.16.5.
Блог и издательская платформа (BPP, Blogging and Publishing Platforms)
2.16.6.
Корпоративное средство социальных коммуникаций (ESNS, Enterprise Social Networking Software)
3. Системное программное обеспечение
3.1.
Операционные системы (OS, Operation System)
3.2.
Средства управления облачной инфраструктурой и виртуализацией (CVMS, Cloud and Virtualization Management Software)
3.3.
Средства управления облачной инфраструктурой (CIMS, Cloud Infrastructure Management Software)
3.4.
Средства аппаратной виртуализации (HVS, Hardware Virtualization Software)
3.5.
Средства программной виртуализации (SWVS, SoftWare Virtualization Software)
3.6.
Средства виртуализации хранилищ данных (STVS, STorage Virtualization Software)
3.7.
Управление корпоративными мобильными устройствами (EMM, Enterprise Mobile Management)
3.8.
Платформа для корпоративных мобильных приложений (MEAP, Mobile Enterprise Application Platform)
3.9.
Средства управления мобильными устройствами (MDMS, Mobile Device Management Software)
3.10.
Геоинформационная система (GIS, Geographic Information System )
3.11.
Управление данными (DM, Data Management)
3.11.1.
Система управления базами данных (DBMS, Data Base Management System)
3.11.2.
Хранилище данных (DW, Data Warehouse)
3.11.3.
Управление основными данными (MDM, Master Data Management)
3.11.4.
Управление нормативно-справочной информацией (RDM, Reference Data Management)
3.11.5.
Система управления контентом (CMS, Content Management System)
3.11.6.
Средства управления формами ввода данных (EFMS, Electronic Forms Management Software)
3.12.
Средства потокового распознавания документов (OCRS, Optical Character Recognition Services)
3.13.
Средства извлечения, преобразования и загрузки данных (ETLS, Extract Transform Load Services)

3.14.
Деректер сапасын басқару (DQM, Data Quality Management)
3.15.
Деректерді архивтеу құралдары (AMS, Archive Management Tools)
3.15.1.
Резервтік көшірме құралдары (BMS, Backup Management Tools)
3.15.2.
Деректерді сақтауды оңтайландыру құралдары (SOT, Storage Optimization Tools)
3.15.3.
Деректерді жинау құралдары (DMT, Data Mining Tools)
3.15.4.
Деректерді конверсиялау құралдары (DCVT, Data ConVersion Tools)
3.15.5.
Деректерді қысу құралдары (DCT, Data Compression Tools)
3.16.
Бағдарламалық қамтылым әзірлеуді басқару (AMT, Application Management Tools)
3.16.1.
Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу құралдары (ADT, Application Development Tools)
3.16.2.
Бағдарламалық қамтылым өмірлік циклін басқару құралдары (ALMS, AppLication Management Software)
3.16.3.
Бағдарламалық қамтылымды тестілеу құралдары (ATS, Application Testing Software)
3.16.4.
Бағдарламалық қамтылым өнімділігін басқару құралдары (APMT, Application Performance Management Tools)
3.16.5.
Бағдарламалық қамтылым талаптарын басқару құралдары (RMT, Requirements Management Tool)
3.16.6.
Бағдарламалық қамтылымды сапасын басқару құралдары (QMSS, Quality Management System Software)
3.16.7.
Бағдарламалық қамтылымды жобалау құралдары (CASE, Computer-Aided Software Engineering)
3.16.8.
Бағдарламалық қамтылым конфигурациясын басқару құралдары (SCM, Software Configuration Management)
3.16.9.
Нұсқаларды басқару жүйесі (VCS, Version Control Software)
3.17.
Интеграция және ақпараттық өзара іс-қимыл құралдары (IMS, Integration Management Software)
3.17.1.
Корпоративтік қосымшалардың интеграциясы (EAI, Enterprise Application Integration)
3.17.2.
Корпоративтік сервистік шина (ESB, Enterprise Service Bus)
3.17.3.
Хабарлама кезегін ауыстыру құралдары (MQS, Message Queue Software)
3.17.4.
Бизнес-процестерді интеграциялау құралдары (BPIS, Business Process Integration Software)
3.17.5.
Бизнес-процестер жай-күйінің мониторингі (BAMS, Business Activity Management System)
3.18.
Бизнес-процестерді басқару (BPMS, Business Process Management System)
3.18.1.
Бизнес-қағидаларды басқару (BRMS, Business Rules Management System)
3.18.2.
Бизнес-процестерді талдау құралдары (BPAT, Business Process Analysis Tools)
3.19.
Қауіпсіздікті басқару (SMT, Security Management Tools)
3.19.1.
Ақпараттың тарап кетуінің алдын алу жүйесі (DLP, Data Leak Prevention)
3.19.2.
Басып кіруді болдырмау жүйесі (HIPS, Host-based Intrusion Prevention System)
3.19.3.
Вирусқа қарсы құралдар (AVR, Antivirus)
3.19.4.
Антиспам құралдары (ASGS, Anti-Spam Filter Software)
3.19.5.
Желіаралық экранның қауіпсіздік менеджері (FSM, Firewall Security Manager)

3.14.
Управление качеством данных (DQM, Data Quality Management)
3.15.
Средства архивирования данных (AMS, Archive Management Tools)
3.15.1.
Средства резервного копирования (BMS, Backup Management Tools)
3.15.2.
Средства оптимизации хранения данных (SOT, Storage Optimization Tools)
3.15.3.
Средства сбора данных (DMT, Data Mining Tools)
3.15.4.
Средства конверсии данных (DCVT, Data ConVersion Tools)
3.15.5.
Средства сжатия данных (DCT, Data Compression Tools)
3.16.
Управление разработкой программного обеспечения (AMT, Application Management Tools)
3.16.1.
Средства разработки программного обеспечения (ADT, Application Development Tools)
3.16.2.
Средства управления жизненным циклом программного обеспечения (ALMS, AppLication Management Software)
3.16.3.
Средства тестирования программного обеспечения (ATS, Application Testing Software)
3.16.4.
Средства управления производительностью программного обеспечения (APMT, Application Performance Management Tools)
3.16.5.
Средства управления требованиями к программному обеспечению (RMT, Requirements Management Tool)
3.16.6.
Средства управления качеством программного обеспечения (QMSS, Quality Management System Software)
3.16.7.
Средства проектирования программного обеспечения (CASE, Computer-Aided Software Engineering)
3.16.8.
Средства управления конфигурацией программного обеспечения (SCM, Software Configuration Management)
3.16.9.
Система управления версиями (VCS, Version Control Software)
3.17.
Средства интеграции и информационного взаимодействия (IMS, Integration Management Software)
3.17.1.
Интеграция корпоративных приложений (EAI, Enterprise Application Integration)
3.17.2.
Корпоративная сервисная шина (ESB, Enterprise Service Bus)
3.17.3.
Средства обмена очередью сообщений (MQS, Message Queue Software)
3.17.4.
Средства интеграции бизнес-процессов (BPIS, Business Process Integration Software)
3.17.5.
Мониторинг состояния бизнес-процессов (BAMS, Business Activity Management System)
3.18.
Управление бизнес-процессами (BPMS, Business Process Management System)
3.18.1.
Управление бизнес-правилами (BRMS, Business Rules Management System)
3.18.2.
Средства анализа бизнес-процессов (BPAT, Business Process Analysis Tools)
3.19.
Управление безопасностью (SMT, Security Management Tools)
3.19.1.
Система предотвращения утечек информации (DLP, Data Leak Prevention)
3.19.2.
Система предотвращения вторжений (HIPS, Host-based Intrusion Prevention System)
3.19.3.
Антивирусные средства (AVR, Antivirus)
3.19.4.
Антиспам средства (ASGS, Anti-Spam Filter Software)
3.19.5.
Менеджер безопасности межсетевого экрана(FSM, Firewall Security Manager)

4.10.
Модем
4.11.
Желілік коммутатор
4.12.
Желілік концентратор
5.
Цифрлық жазбалар
6.
Цифрлық активтер
7.
Цифрлық деректер өнімдері
Цифрлық объектілердің
сыныптауышын қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Цифрлық объектілердің сыныптауыш схемасы
1. Цифрлық ресурстарды сыныптауыш схемасы:
Цифрлық ресурстар үшін сақталатын ақпараттың кеңінен қолдануымен, тұтастығымен және маңыздылығымен айқындалатын 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1-сынып (ең жоғары): алғашқы және (немесе) эталонды цифрлық ресурс – цифрлық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы елеулі жағымсыз әлеуметтік, саяси немесе экономикалық салдарға және цифрлық ресурсты пайдаланушы үшін функциялардың бөлігін орындау мүмкінсіздігіне әкеледі;
2-сынып (орташа): қайталама цифрлық ресурс – цифрлық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы орташа жағымсыз әлеуметтік, саяси немесе экономикалық салдарға, өнімділіктің төмендеуіне және (немесе) цифрлық ресурсты пайдаланушы үшін функциялардың бөлігін орындау мүмкінсіздігіне әкеледі;
3-сынып (ең төмен): операциялық немесе туынды цифрлық ресурс – цифрлық ресурстың қолжетімсіздігі, жойылуы немесе жарамсыздығы цифрлық ресурсты пайдаланушы үшін елеулі салдарға әкелмейді.
"Цифрлық ресурстар" 1-санатының сыныптамалық сипаттамасы
Кеңінен қолдануы
Тұтастығы
Маңыздылығы
Сынып деңгейі
Жоғары
[2.1; 3]
Орташа
[1.1; 2]
Төмен
[0.5; 1]
Жоғары
[2,6; 3,5]
Орташа
[1,4; 2,5]
Төмен
[0,4; 1,3]
Жоғары
[3,6; 4,5]
Орташа
[2,5; 3,5]
Төмен
[1,2; 2,4]
Алғашқы және эталонды цифрлық ресурс
X
X
X
Қайталама цифрлық ресурс
X
X
X
Операциялық немесе туынды цифрлық ресурс
X
X
X
2. Қолданбалы бағдарламалық қамтылым сыныптау схемасы:
Қолданбалы бағдарламалық қамтылым үшін 3 сынып белгіленеді, олар қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің функционалдық қамтылуына, күрделілігіне, сындарлылығына және құндылығына сәйкес айқындалады, оның ішінде:
1-сынып (ең жоғары): басымдығы жоғары қолданбалы бағдарламалық қамтылым – аса маңызды цифрлық жүйелер, интернет-ресурстар және бағдарламалық өнімдер, сондай-ақ тәуекел дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйелері, олардың жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтатылуы әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға не қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары, Қазақстан Республикасының инфрақұрылымы немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі үшін елеулі теріс салдарға алып келетін;
2-сынып (орташа): орташа басымдықтағы қолданбалы бағдарламалық қамтылым – ауқымды ведомствоаралық және ведомстволық цифрлық жүйелер, интернет-ресурстар және бағдарламалық өнімдер, сондай-ақ тәуекел дәрежесі орташа жасанды интеллект жүйелері, олардың істен шығуы бір немесе бірнеше мемлекеттік орган қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігінің төмендеуіне алып келетін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне, азаматтарына және коммерциялық ұйымдарына материалдық залал келтіруі мүмкін;
3-сынып (ең төмен): төмен басымдықтағы қолданбалы бағдарламалық қамтылым – ведомстволық үлгілік цифрлық жүйелер, интернет-ресурстар және бағдарламалық өнімдер, сондай-ақ тәуекел дәрежесі ең төмен жасанды интеллект жүйелері, олардың істен шығуы бір мемлекеттік органның немесе оның жекелеген құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне барынша аз әсер ететін.
"Қолданбалы бағдарламалық қамтылым" 2-санатының сыныптау сипаттамасы
Қамтылуы
Күрделілігі
Сынып деңгейі
Жоғары

4.10.
Модем
4.11.
Сетевой коммутатор
4.12.
Сетевой концентратор
5. Цифровые записи
6. Цифровые активы
7. Продукты цифровых данных
Приложение 2
к Правилам формирования
и ведения классификатора
цифровых объектов
Схема классификации цифровых объектов
1. Схема классификации цифрового ресурса:
Для цифровых ресурсов устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с масштабом, целостностью и критичностью хранимой информации, в том числе:
1 класс (наивысший): первичный и (или) эталонный цифровой ресурс – недоступность, уничтожение или порча цифрового ресурса приводит к существенным негативным социальным, политическим или экономическим последствиям, и невозможности выполнять часть функций для пользователя цифрового ресурса;
2 класс: вторичный цифровой ресурс – недоступность, уничтожение или порча цифрового ресурса приводит к умеренным негативным социальным, политическим или экономическим последствиям, спаду производительности и (или) отсутствия возможности выполнять часть функций для пользователя цифрового ресурса;
3 класс (наименьший): операционный или производный цифровой ресурс – недоступность, уничтожение или порча цифрового ресурса не приводит к существенным последствиям для пользователя цифрового ресурса.
Классификационная характеристика категории 1 "цифровые ресурсы"
Масштаб
Целостность
Критичность
Уровень класса
Высокий
[2,1; 3]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,5; 1]
Высокий
[2,6; 3,5]
Средний
[1,4; 2,5]
Низкий
[0,4; 1,3]
Высокий
[3,6; 4,5]
Средний
[2,5; 3,5]
Низкий
[1,2; 2,4]
Первичные и эталонные цифровые ресурсы
X
X
X
Вторичные цифровые ресурсы
X
X
X
Операционный или производный цифровой ресурс
X
X
X
2. Схема классификации прикладного программного обеспечения:
Для прикладного программного обеспечения устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с охватом, сложностью, критичностью и ценностью функциональности прикладного программного обеспечения, в том числе:
1 класс (наивысший): высокоприоритетное прикладное программное обеспечение – критически важные цифровые системы, интернет-ресурсы и программные продукты, системы искусственного интеллекта высокой степени риска нарушение или прекращение функционирования которых приводит к чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства, инфраструктуры Республики Казахстан или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории;
2 класс: среднеприоритетное прикладное программное обеспечение – масштабные межведомственные и ведомственные цифровые системы, интернет-ресурсы и программные продукты, системы искусственного интеллекта средней степени риска выход из строя которых приведет к снижению эффективности и результативности деятельности одного или нескольких государственных органов, и может нанести материальный ущерб, правительству, гражданам и коммерческим организациям Республики Казахстан;
3 класс (наименьший): малоприоритетное прикладное программное обеспечение – ведомственные типовые цифровые системы, интернет-ресурсы и программные продукты, системы искусственного интеллекта минимальной степени риска выход из строя которых окажет минимальное влияние на деятельность одного государственного органа или его отдельных структурных подразделений.
Классификационная характеристика категории 2 "прикладное программное обеспечение"
Охват
Сложность
Критичность
Ценность
Уровень класса
Высокий

[1.6; 2.5]
Орташа
[1.1; 1.5]
Төмен
[0.6; 1]
Жоғары
[2.1; 3]
Орташа
[1.1; 2]
Төмен
[0.4; 1]
Басымдығы жоғары қолданбалы бағдарламалық қамтылым
X
X
Басымдығы орташа қолданбалы бағдарламалық қамтылым
X
X
Басымдығы төмен қолданбалы бағдарламалық қамтылым
X
X
кестенің жалғасы
Маңыздылығы
Құндылығы
Жоғары
[3.1; 4]
Орташа
[2.1; 3]
Төмен
[0.5; 2]
Жоғары
[2.6; 3.5]
Орташа
[1.6; 2.5]
Төмен
[0.2; 1.5]
X
X
X
X
X
X
3. Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылымды сыныптау схемасы:
Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым үшін бағдарламалық қамтылымның қуаттылығы мен әмбебаптығына сәйкес айқындалатын 3 сынып белгіленеді:
1- сынып (ең жоғары): платформалық және қамтамасыз етуші бағдарламалық қамтылым – 1 және 2-топтағы қолданбалы бағдарламалық қамтылымды әзірлеуге және пайдалануға бағытталған өнеркәсіптік ауқымды бағдарламалық қамтылым;
2- сынып (ең төмен): жүйелік бағдарламалық қамтылым – кіші жұмыс топтары мен жеке жұмыс станцияларының, сондай-ақ 3-топтағы қолданбалы бағдарламалық қамтылым жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған бағдарламалық қамтылым.
"Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым" 3 санаттың сыныптау сипаттамасы
Қуаты
Әмбебаптылығы
Топ деңгейі
Жоғары
[2,6; 3]
Орташа
[1,4; 2,5]
Төмен
[1; 1,3]
Жоғары
[2,7; 3,5]
Орташа
[1,8; 2,6]
Төмен
[1; 1,7]
Платформалық және қамтамасыз етуші бағдарламалық қамтылым
X
X
Жүйелік бағдарламалық қамтылым
X
X
4. Цифрлық инфрақұрылым объектілері сыныптауышының схемасы:
Қуаты мен сенімділігіне сәйкес айқындалатын цифрлық инфрақұрылым объектілері үшін 3 сынып белгіленеді, оның ішінде:
1-сынып (ең жоғары): өнімділігі жоғары деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары – өнімділік пен сенімділіктің жоғары деңгейі бар жабдықтар;
2-сынып (орташа): өнімділігі орташа деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары – өнімділіктың орташа статистикалық сипаттамасы мен сенімділікке арнайы талаптары бар жабдықтар;
3-сынып (ең төменгі): Өнімділігі төмен деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары – өнімділік сипаттамасының заманауи талаптарына сәйкес келмейтін және сенімділікке арнайы талаптары жоқ жабдықтар.
"цифрлық инфрақұрылым объектілері" 3-санатының сыныптау сипаттамасы
Қуаты
Сенімділігі
Сынып деңгейі
Жоғары
[2.6; 3.5]
Орта
[1.6; 2.5]
Төмен
[0.3; 1.5]
Жоғары
[2.1; 2.5]
Орта
[1.1; 2]
Төмен
[0.2; 1]
Өнімділігі жоғары деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары
X
X
Өнімділігі орташа деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары
X
X
Өнімділігі төмен деректерді өңдеу мен сақтаудың техникалық құралдары
X
X
5. Цифрлық жазбалар схемасы:
Цифрлық жазбалар үшін 3 сынып белгіленеді, олар маңыздылығы, сенімділігі және аса маңыздылығына сәйкес анықталады.
1-сынып (ең жоғары) – жазба жоғары маңыздылыққа ие, деректердің сенімді қорғалуын және тұтастығын қамтамасыз етеді, оның қолжетімсіздігі ауыр зардаптарға әкеледі.
2-сынып (орташа) – жазба орташа маңыздылыққа ие, негізгі сенімділік қамтамасыз етіледі, оның істен шығуы орташа, бірақ басқарылатын зардаптарға әкеледі.
3-сынып (ең төменгі) – жазба маңыздылығы төмен, сенімділігі минималды, оның қолжетімсіздігі елеулі зиян келтірмейді.
"Цифрлық жазбалар" 5-санаттың сыныптау сипаттамасы
Маңыздылық
Сенімділік
Аса маңыздылық
Сынып деңгейі
Жоғары

[1,6; 2.5]
Средний
[1,1; 1,5]
Низкий
[0,6; 1]
Высокий
[2,1; 3]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,4; 1]
Высокий
[3.1; 4]
Средний
[2.1; 3]
Низкий
[0.5; 2]
Высокий
[2.6; 3.5]
Средний
[1.6; 2.5]
Низкий
[0.2; 1.5]
Высокоприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
Среднеприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
Малоприоритетное прикладное программное обеспечение
X
X
X
X
3. Схема классификации системного программного обеспечения:
Для системного программного обеспечения устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с мощностью и универсальностью программного обеспечения, в том числе:
1 класс (наивысший): платформенное и обеспечивающее программное обеспечение – программное обеспечение промышленного масштаба, направленное на обеспечение разработки и эксплуатации прикладного программного обеспечения 1 и 2 класса;
2 класс (наименьший): системное программное обеспечение – программное обеспечение, направленное на обеспечение функционирования небольших рабочих групп и индивидуальных рабочих станций, а также прикладного программного обеспечения 3 класса.
Классификационная характеристика категории 3 "Системное программное обеспечение"
Мощность
Универсальность
Уровень класса
Высокий
[2,6; 3]
Средний
[1,4; 2,5]
Низкий
[1; 1,3]
Высокий
[2,7; 3,5]
Средний
[1,8; 2,6]
Низкий
[1; 1,7]
Платформенное и обеспечивающее программное обеспечение
X
X
Системное программное обеспечение
X
X
4. Схема классификации объектов цифровой инфраструктуры:
Для объектов цифровой инфраструктуры устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с мощностью и надежностью оборудования, в том числе:
1 класс (наивысший): высокопроизводительные объекты цифровой инфраструктуры - оборудования, обладающее высокой степенью производительности и надежности;
2 класс: среднепроизводительные объекты цифровой инфраструктуры - оборудования, имеющее среднестатистические характеристики производительности и специальные требования к надежности;
3 класс (наименьший): малопроизводительные объекты цифровой инфраструктуры - оборудования, не соответствующее современным требованиям производительности и не имеющее специальных требований к надежности.
Классификационная характеристика категории 4 "объекты цифровой инфраструктуры"
Мощность
Надежность
Уровень класса
Высокий
[2,6; 3,5]
Средний
[1,6; 2,5]
Низкий
[0,3; 1,5]
Высокий
[2,1; 2,5]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,2; 1]
Высокопроизводительные объекты цифровой инфраструктуры
X
X
Среднепроизводительные объекты цифровой инфраструктуры
X
X
Малопроизводительные объекты цифровой инфраструктуры
X
X
5. Схема классификации цифровых записей:
Для цифровых записей устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии со значимостью, надежностью и критичностью.
1 класс (наивысший) – запись обладает высокой значимостью, гарантирует надҰжную защиту и целостность данных и еҰ недоступность вызывает критичные последствия.
2 класс (средний) – запись имеет среднюю значимость, обеспечивается базовая надҰжность и еҰ отказ приводит к умеренным, но управляемым последствиям.
3 класс (наименьший) – запись обладает низкой значимостью, надҰжность минимальна, а еҰ недоступность не влечҰт существенного ущерба.
Классификационная характеристика категории 5 "цифровые записи"
Значимость
Надежность
Критичность
Уровень класса
Высокий

[2,1; 3]
Орташа
[1,1; 2]
Төмен
[0,5; 1]
Жоғары
[2,6; 3,5]
Орташа
[1,4; 2,5]
Төмен
[0,4; 1,3]
Жоғары
[3,6; 4,5]
Орташа
[2,5; 3,5]
Төмен
[1,2; 2,4]
Аса маңызды цифрлық жазбалар
X
X
X
Маңызды цифрлық жазбалар
X
X
X
Күнделікті цифрлық жазбалар
X
X
X
6. Цифрлық активтерді сыныптау схемасы:
Цифрлық активтер үшін 3 сынып белгіленеді, олар құнына, реттелуіне және тәуелділігіне сәйкес анықталады.
1-сынып (ең жоғары) – цифрлық актив жоғары құндылыққа ие, қатаң реттеу талаптарына (лицензиялау, қадағалау органдарының бақылауы) жатады және мамандандырылған инфрақұрылымға (мысалы, блокчейн немесе банктік желі) қатты тәуелді, оның болмауы елеулі қаржылық және жүйелік тәуекелдерге әкеледі.
2-сынып (орташа) – цифрлық актив орташа құндылыққа ие, азырақ қатаң реттеледі (тек хабарлама немесе жеңілдетілген тіркеу талап етілуі мүмкін) және сыртқы технологияларға ішінара тәуелді – ол мамандандырылған инфрақұрылымға тұрақты қолжетімділіксіз де жұмыс істей алады, бірақ оның болмауы тиімділікті төмендетеді.
3-сынып (ең төменгі) – цифрлық актив төмен құндылыққа ие, міндетті реттеуге жатпайды (лицензия талап етілмейді) және арнайы инфрақұрылымға тәуелді емес (кез келген жалпы АТ ортасында жұмыс істей алады), сондықтан оның жоғалуы елеулі салдарға әкелмейді.
"Цифрлық активтер" 6-санатының сыныптау сипаттамасы
Құндылық
Реттеу
Тәуелділік
Сынып деңгейі
Жоғары
[2,1; 3]
Орта
[1,1; 2]
Төмен
[0,5; 1]
Жоғары
[[2,6; 3,5]
Орта
[1,4; 2,5]
Төмен
[0,4; 1,3]
Жоғары
[3,6; 4,5]
Орта
[2,5; 3,5]
Төмен
[1,2; 2,4]
Ірі цифрлық активтер
X
X
X
Орташа цифрлық активтер
X
X
X
Кіші (қосалқы) цифрлық активтер
X
X
X
7. Цифрлық деректер өнімдерін сыныптау схемасы:
Цифрлық деректер өнімдері үшін қолдану ауқымына, қолжетімділік деңгейіне және қабылданатын шешімдерге әсер етуіне сәйкес анықталатын 3 сынып белгіленеді.
1-сынып (ең жоғары) – өнім жоғары маңызға ие, жоғары сенімділікпен қамтамасыз етіледі (резервтік көшіру, тұтастықты бақылау) және оның қолжетімсіздігі мемлекеттік немесе ірі бизнес-процестер үшін ауыр зардаптарға әкеледі.
2-сынып (орташа) – өнім орташа маңызға ие, негізгі сенімділік іске асырылған (қорғау және резервтеу бойынша стандартты шаралар) және оның істен шығуы жекелеген салаларға немесе ведомстволарға орташа, басқарылатын зиян келтіреді.
3-сынып (ең төменгі) – өнім төмен маңызға ие, минималды сенімділікпен сипатталады (міндетті резервтік көшірудің болмауы) және оның болмауы елеулі зиян келтірмейді – ол тек анықтамалық немесе ашық ақпарат ретінде қызмет етеді.
"Цифрлық деректер өнімдері" 7- санаттың сыныптау сипаттамасы
Ауқымы
Қолжетімділік
Әсері
Сынып деңгейі
Жоғары

[2,1; 3]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,5; 1]
Высокий
[2,6; 3,5]
Средний
[1,4; 2,5]
Низкий
[0,4; 1,3]
Высокий
[3,6; 4,5]
Средний
[2,5; 3,5]
Низкий
[1,2; 2,4]
Критические цифровые записи
X
X
X
Важные цифровые записи
X
X
X
Рутинные цифровые записи
X
X
X
6. Схема классификации цифровых активов:
Для цифровых активов устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии со стоимостью, регуляцией и зависимостью.
1 класс (наивысший) – цифровой актив имеет высокую стоимость, подпадает под строгие регулятивные требования (лицензирование, контроль со стороны надзорных органов) и сильно зависит от специализированной инфраструктуры (например, блок‑чейн или банковскую сеть), отсутствие которой приводит к серьҰзным финансовым и системным рискам.
2 класс (средний) – цифровой актив обладает умеренной (средней) стоимостью, регулируется менее жҰстко (может требовать лишь уведомления или упрощҰнную регистрацию) и имеет частичную зависимость от внешних технологий – его работа возможна и без постоянного доступа к специализированной инфраструктуре, хотя еҰ отсутствие снижает эффективность.
3 класс (наименьший) – цифровой актив характеризуется низкой стоимостью, не подпадает под обязательное регулирование (не требует лицензий) и практически не зависит от специфической инфраструктуры (может функционировать в любой общей ИТ‑среде), поэтому его потеря не влечҰт значимых последствий.
Классификационная характеристика категории 6 "цифровые активы"
Стоимость
Регуляция
Зависимость
Уровень класса
Высокий
[2,1; 3]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,5; 1]
Высокий
[2,6; 3,5]
Средний
[1,4; 2,5]
Низкий
[0,4; 1,3]
Высокий
[3,6; 4,5]
Средний
[2,5; 3,5]
Низкий
[1,2; 2,4]
Крупные цифровые активы
X
X
X
Средние цифровые активы
X
X
X
Малые (вспомогательные) цифровые активы
X
X
X
7. Схема классификации продуктов цифровых данных:
Для продуктов цифровых данных устанавливается 3 класса, которые определяются в соответствии с масштабом применения, уровнем доступа и влиянием на принимаемые решения.
1 класс (наивысший) – продукт обладает высокой значимостью, обеспечивается высокой надҰжностью (резервное копирование, контроль целостности) и его недоступность приводит к критичным последствиям для государственного или крупного бизнеса‑процессов.
2 класс (средний) – продукт имеет среднюю значимость, реализована базовая надҰжность (стандартные меры защиты и резервирования) и его отказ влечҰт умеренный, управляемый ущерб для отдельных отраслей или ведомств.
3 класс (наименьший) – продукт характеризуется низкой значимостью, минимальной надҰжностью (отсутствие обязательного резервного копирования) и его отсутствие не создаҰт существенного ущерба – он служит лишь справочной или открытой информацией.
Классификационная характеристика категории 7 "продукты цифровых данных"
Масштаб
Доступ
Влияние
Уровень класса
Высокий

[2,1; 3]
Орта
[1,1; 2]
Төмен
[0,5; 1]
Жоғары
[2,6; 3,5]
Орта
[1,4; 2,5]
Төмен
[0,4; 1,3]
Жоғары
[3,6; 4,5]
Орта
[2,5; 3,5]
Төмен
[1,2; 2,4]
Басымдығы жоғары телекоммуникациялық желілер, байланыс құралдары
X
X
X
Басымдығы орташа телекоммуникациялық желілер, байланыс құралдары
X
X
X
Басымдығы төмен телекоммуникациялық желілер, байланыс құралдары
X
X
X
Цифрлық объектілердің
сыныптауышын қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Цифрлық объектілердің сыныптауышы
Санаты
Санат сипаттамасы
Санат сипаттамасының параметрі
Салмақ коэффициенті
Санат параметрінің индикаторы
Бал
1-санат цифрлық ресурс

[2,1; 3]
Средний
[1,1; 2]
Низкий
[0,5; 1]
Высокий
[2,6; 3,5]
Средний
[1,4; 2,5]
Низкий
[0,4; 1,3]
Высокий
[3,6; 4,5]
Средний
[2,5; 3,5]
Низкий
[1,2; 2,4]
Ключевые продукты цифровых данных
X
X
X
Прикладные продукты цифровых данных
X
X
X
Вспомогательные (открытые) продукты цифровых данных
X
X
X
Приложение 3
к Правилам формирования
и ведения классификатора
цифровых объектов
Классификатор цифровых объектов
Категория
Характеристика категории
Параметр характеристики категории
Весовой коэффициент
Индикатор параметра категории
Балл
Категория 1
цифровой
ресурс

1.1 Ауқымы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 3-ке дейін
Орта – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,6-дан 1-ге дейін
1.1.1 Қамту
1,5
(Басты)
Жергілікті – ұйымның бір құрылымдық бөлімшесі қызметінің жай-күйі мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,2
Салалық – бір немесе бірнеше сала ұйымының жеке саласының шеңберіндегі қызметінің жай-күйі мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,6
Аралық – бірнеше ұйым қызметінің жай-күйі мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
0,8
Ұлттық – Қазақстан Республикасы ауқымда бірнеше салалары бойынша қызметінің жай-күйі мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
1
Интернационалдық – өңірлік және (немесе) халықаралық ауқымда бір не бірнеше салалар бойынша қызметінің жай-күйі мен нәтижелерін сипаттайтын ақпараттан тұрады
1,5
1.1.2 Күрделілігі
0,5
(Базалық)
Каталог – тек бір деректер объектісі туралы тәртіпке келтірілген ақпараттан тұрады
0,3
Матрица – екі және одан көп деректер объектілері туралы ақпараттан тұрады
0,5
1.1.3 Деректерді жаңарту мерзімі
1
(Негізгі)
Жыл сайын – деректер регламенттелген жыл сайынғы цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау салу бойынша өте сирек жаңартылады
0,1
Тоқсан сайын - деректер регламенттелген цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау салу бойынша өте сирек жаңартылады
0,2
Ай сайын - деректер регламенттелген цикл шеңберінде немесе жасалған сұрау салу бойынша ай сайын жаңартылады
0,4
Апта сайын – деректер апта сайын есептілік шеңберінде не деректерді ауқымды енгізу жолымен ай сайынғы негізде тұрақты жаңартылады
0,6
Күн сайын – деректер бір күн ішінде ақпараттарды енгізе отырып, операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
0,8
Сағат сайын – деректер бір сағатқа дейін кідірумен операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
0,9
Нақты уақыт режимінде – деректер кідіріссіз операциялық қызметті орындау процесінде жаңартылады
1
1.2 Тұтастығы
Бағалау параметрі:
Жоғары – 3,1-ден 4,5-ға дейін
Орта – 1,6-дан 3-ке дейін
Төмен – 0,6-дан 1,5-ға дейін
1.2.1 Сақталатын деректердің толықтығы
1,5
(Басты)
Ең төмен - бейіндік сала объектілерінің, оның ішінде операциялық деректер, архивтік деректерсіз жалпы санының 25%-дан көп емесінен тұрады
0,2
Кідірісті – бейіндік сала объектілерінің, оның ішінде кідірісті операциялық деректер, архивтік деректерсіз жалпы санының 65%-дан көп емесінен тұрады
0,4
Ішінара – бейіндік сала объектілерінің, оның ішінде ішінара немесе толық жедел есеп алу, бірақ архивтік деректерсіз жалпы санының 85%-дан көп емесінен тұрады
0,7
Толық - бейіндік сала объектілерінің, оның ішінде архивтік деректерінің жалпы санының 85-100%-нан тұрады
1,5
1.2.2 Толықтыру әдісі
0,5
(Базалық)
Қолмен жинау, өңдеу және енгізу - деректер бірнеше тәуелсіз әкімшілік көздерден қолмен жиналады, өңделеді және цифрлық ресурстарға енгізіледі
0,2
Қолмен енгізу – деректер олардың туындау орнында және процесінде цифрлық ресурсқа қолмен енгізіледі
0,3
Автоматтандырылған өңдеу – деректер қағаз құжаттарды сканерден өткізу немесе деректерді автоматты түрде өңдеу арқылы, оның ішінде айырып тану, үлгілік нысандарды жүктеу не цифрлық ресурстардың және олардың бөліктерінің деректер қорының көшірмесін жүктеу арқылы қалыптасады
0,4
Автоматты жинау – деректер ықпалдастыру арқылы беделді алғашқы көзден деректерді автоматтандырылған режимде алу жолымен қалыптасады
0,5
1.2.3 Басқарылушылығы
0,5
(Базалық)
Жүйесіз - цифрлық ресурстың бірыңғай иесі немесе меншік иесі айқындалмаған, ресурс бірнеше құрылымдық бөлімшелерден немесе аумақтық бөлімшелерден бөлек құрылады, деректерді жинау және цифрлық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілмеген
0
Интуитивті – цифрлық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми емес айқындалған, толтыру бойынша жұмыстар ресми емес не ауызша уағдаластық бойынша келісілген түрде жүргізіледі
0,2
Белгілі – деректерді жинау және цифрлық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілген және цифрлық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми анықталған
0,3
Басқарылатын – деректерді жинау және цифрлық ресурсқа енгізуді реттейтін регламент бекітілген және цифрлық ресурстың иесі немесе меншік иесі ресми анықталған, ал цифрлық ресурстың дұрыстығы мен өзектілігі үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарымен белгіленген
0,5

1.1 Масштаб
Параметры
оценки:
Высокий - от 2,1 до 3
Средний - от
1,1 до 2
Низкий - от
0,6 до 1
1.1.1. Охват
1,5 (Ключевой)
Локальный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности одного структурного подразделения организации
0,2
Отраслевой - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности в рамках отдельной отрасли, одной или нескольких организаций отрасли
0,6
Сквозной - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности нескольких организаций
0,8
Национальный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности по нескольким отраслям в масштабе Республики Казахстан
1
Интернациональный - содержит информацию, характеризующую состояние и результаты деятельности по одной либо нескольким отраслям в региональном и (или) международном масштабе
1,5
1.1.2. Сложность
0,5 (Базовый)
Каталог - содержит упорядоченную информацию исключительно об одном объекте данных
0,3
Матрица - содержит информацию об отношениях двух и более объектов данных
0,5
1.1.3 Период
обновления данных
1(Основной)
Ежегодно - данные крайне редко обновляются в рамках регламентированного ежегодного цикла либо по запросу
0,1
Ежеквартально - данные редко обновляются в рамках регламентированного ежеквартального цикла либо по запросу
0,2
Ежемесячно - данные ежемесячно обновляются в рамках регламентированного цикла либо по запросу
0,4
Еженедельно - данные обновляются регулярно на еженедельной основе в рамках еженедельной отчетности либо путем масштабного ввода данных
0,6
Ежедневно - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности с внесением информации в течение одного дня
0,8
Ежечасно - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности с задержками до часа
0,9
В режиме реального времени - данные обновляются в процессе выполнения операционной деятельности без задержек
1
1.2 Целостность
Параметры
оценки:
Высокий - от
3,1 до 4,5
Средний - от
1,6 до 3
Низкий - от
0,6 до 1,5
1.2.1 Полнота
хранимых данных
1,5 (Ключевой)
Минимальный - содержит не более 25 % от общего количества объектов предметной области, в том числе часть операционных данных, без архивных данных
0,2
Обрывистый - содержит не более 65 % от общего количества объектов предметной области, в том числе обрывистые операционные данные, без архивных данных
0,4
Частичный - содержит не более 85 % от общего количества объектов предметной области, в том числе частично либо полностью данные оперативного учета, но без архивных данных
0,7
Полноценный - содержит 85-100 % от общего количества объектов предметной области, в том числе архивные данные
1,5
1.2.2. Способ наполнения
0,5 (Базовый)
Ручной сбор, обработка и ввод - данные вручную собираются из нескольких независимых административных источников, обрабатываются и вводятся в цифровой ресурс
0,2
Ручной ввод - данные вручную вводятся в цифровой ресурс в месте и в процессе их возникновения
0,3
Автоматическая обработка - данные формируются путем сканирования бумажных документов или автоматической обработки данных, в том числе путем распознавания, загрузки шаблонных форм либо загрузки копий баз данных цифровых ресурсов и их частей
0,4
Автоматический сбор - данные формируются путем получения в автоматическом режиме из авторитетного первичного источника данных путем интеграции
0,5
1.2.3. Управляемость
0,5
(Базовый)
Бессистемный - не определен единый владелец или собственник цифрового ресурса, ресурс формируется обособлено несколькими структурными подразделениями или территориальными подразделениями, не утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение цифрового ресурса
0
Интуитивный - неформально определен владелец или собственник цифрового ресурса, работы по наполнению ведутся согласованно по неформальной либо устной договоренности
0,2
Определенный - утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение цифрового ресурса и определен формальный владелец или собственник цифрового ресурса
0,3
Управляемый - утвержден регламент, регулирующий сбор данных и ведение цифрового ресурса и определен формальный владелец или собственник цифрового ресурса, а ответственность за достоверность и актуальность данных цифрового ресурса определена требованиями законодательства Республики Казахстан
0,5

1.3 Маңыздылығы
Бағалау параметрі:
Жоғары – 3,6-дан 5-ке дейін
Орта – 2,6-дан 3,5-ға дейін
Төмен – 1,3-тен 2,5-ке дейін
1.3.1 Қолжетімділік деңгейі
1,5
(Басты)
Жалпыға қолжетімді – меншік иесі немесе иеленушісі қол жеткізу немесе пайдалану шарттарын белгілемей ұсынатын не тарататын цифрлық ресурстар, сондай-ақ ұсынылу нысанына және тарату тәсіліне қарамастан, оларға қол жеткізу еркін болып табылатын мәліметтер.
0,4
Құпия – мемлекеттік құпияларды құрамайтын, бірақ оларға қол жеткізу Қазақстан Республикасының заңдарымен не олардың меншік иесі немесе иеленушісі арқылы шектелген мәліметтерді қамтитын цифрлық ресурстар.
0,8
Қатаң құпия – Қазақстан Республикасы азаматтарының және резидент еместерінің дербес деректерінен тұратын цифрлық ресурс
1
Құпия - Мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтен тұратын цифрлық ресурстарға жатқызылған цифрлық ресурстар
1,5
1.3.2 Сақталатын деректердің типтері
1
(Негізгі)
Өңделмеген бастапқы деректер – сурет, бейне және аудио файлдар не мәтіндік құжаттар сияқты әртүрлі форматтарда сақталатын құрамдастырылмаған не әлсіз құрамдастырылған цифрлық ресурстар
0,2
Статистикалық және біріктірілген деректер –қорытылған және (немесе) бірнеше цифрлық ресурстардан түрлендірілген, өңделген және біріктірілген деректер
0,4
Талдамалы деректер – одан әрі іріктеу және талдау үшін дайындалған өңделген және бір немесе бірнеше әкімшілік көздерден құрамдастырылған деректер
0,6
Транзакциялық деректер және метадеректер – қызметтің нәтижелері бойынша жинақталған немесе оларды сәйкестендіру, іздеу, бағалау, оларды басқару мақсаттар үшін мәндердің сипаттамаларын білдіретін құрамдастырылған операциялық деректер
0,8
Негізгі және анықтамалық деректер (шебер-деректер) – пәндік саланың объектілерін бастапқы есепке алудың құрамдастырылған деректері не салалық және ведомствоаралық (жүйелік емес) анықтамалық деректер және сыныптауыштар, олар шешімдер қабылдау үшін негіз болады, сирек өзгереді және транзакциялық болып табылмайды
1
1.3.3 Маңыздылығы
1
(Негізгі)
Операциялық -цифрлық ресурстар деректерінің негізінде күн сайынғы операциялық шешімдер қабылданады және ұйымдардың және (немесе) мемлекеттік органдардың іске асырылатын функцияларын, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді жоспарлы құжаттарды және нормативтік-құқықтық актілерді орындаудың күнделікті әкімшілік рәсімдері орындалады.
0,6
Тактикалық - цифрлық ресурстар деректерінің негізінде жылға, жартыжылдыққа немесе тоқсан сайын кезеңге орта мерзімді тактикалық шешімдер қабылданады және (немесе) мемлекеттік органдардың бақылау функциялары, оның ішінде бақылау-қадағалау қызметін жоспарлау, жоспарлы құжаттар мен нормативтік-құқықтық актілердің орындалуына бақылау орындалады
0,8
Стратегиялық – цифрлық ресурстар деректерінің негізінде 3 және одан көп жыл мерзімге ұзақ мерзімді стратегиялық шешімдер қабылданады және (немесе) мемлекеттік органдардың стратегиялық және реттеу функциялары, оның ішінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау, Қазақстан Республикасының заңнамасының реттеу, халықаралық қатынастарды, ұлттық қауіпсіздікті және қорғаныс қабілетін қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың қызметін салалық үйлестіру және мемлекеттік активтерді басқару орындалады
1
1.3.4 Бірегейлігі
1
(Негізгі)
Тәуелсіз көшірме – егер деректер қатар және тәуелсіз бірнеше құрылымдық бөлімшелер және (немесе) мемлекеттік органдар және (немесе) салалық кәсіпорындар жүргізген жағдайда құрылады
0
Қосалқы (ілікпе) көз – деректер цифрлық ресурсқа өз бетімен енгізілмейді және беделді бастапқы деректер көзінен бастап түрінде жинастырылады
0,2
Ұйым үшін бастапқы деректер көзі – ресми түрде ұйым үшін беделді бастапқы ақпарат көзі болып анықталған цифрлық ресурс, осыған ұқсас цифрлық ресурстар жүргізілмейді не қосалқы болып табылады, бұл ретте ресми түрде жеке сала және (немесе) Үкімет үшін беделді бастапқы деректер көзі анықталмаған болады
0,8
Сала және (немесе) үкімет үшін бастапқы деректер көзі - ресми түрде сала және (немесе) үкімет үшін беделді бастапқы ақпарат көзі болып анықталған цифрлық ресурс, осыған ұқсас цифрлық ресурстар жүргізілмейді не қосалқы болып табылады
1
2-санат қолданбалы бағдарламалық қамтылым

1.3 Критичность
Параметры
оценки:
Высокий - от
3,6 до 4,5
Средний - от 2,5 до 3,5
Низкий - от 1,2 до 2,4
1.3.1. Степень доступа
1,5
(Ключевой)
Общедоступный - цифровые ресурсы, которые предоставляются или распространяются их собственником или владельцем без указания условий доступа или их использования, а также сведения, доступ к которым является свободным и не зависит от формы их представления и способа распространения
0,4
Конфиденциальный - цифровые ресурсы, содержащие сведения, не составляющие государственные секреты, но доступ, к которым ограничен законами Республики Казахстан либо их собственником или владельцем
0,8
Строго конфиденциальный - цифровые ресурсы, содержащие персональные данные граждан и нерезидентов Республики Казахстан
1
Секретный - цифровые ресурсы отнесенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах к цифровым ресурсам, содержащим сведения, составляющие государственные секреты
1,5
1.3.2 Тип хранимых данных
1
(Основной)
Необработанные исходные данные - неструктурированные либо слабо структурированные цифровые ресурсы, хранимые в различных форматах, таких как изображение, видео и аудио файлы либо текстовые документы
0,2
Статистические и агрегированные данные - обработанные и агрегированные данные, обобщенные и (или) преобразованные из нескольких цифровых ресурсов
0,4
Аналитические данные - обработанные и структурированные данные из одного или нескольких административных источников, подготовленные для дальнейшего отбора и анализа
0,6
Транзакционные данные и метаданные - структурированные операционные данные, собранные по результатам деятельности или представляющие собой характеристики сущностей для целей их идентификации, поиска, оценки, управления ими
0,8
Основные и справочные данные (мастер-данные) – структурированные данные первичного учета объектов предметной области либо отраслевые и межведомственные (не системные) справочные данные и классификаторы, которые служат основой для принятия решений, относительно редко изменяются и не являются транзакционными
1
1.3.3 Значимость
1 (Основной)
Операционный - на основании данных цифрового ресурса принимаются ежедневные операционные решения и выполняются рутинные административные процедуры организации, и (или) реализационные функции государственных органов, в том числе оказание государственных услуг, исполнение информационных запросов и служебных документов, исполнение плановых документов и нормативных-правовых актов
0,6
Тактический - на основании данных цифрового ресурса принимаются среднесрочные тактические решения на годовой, полугодовой или ежеквартальный период и (или) выполняются контрольные функции государственных органов, в том числе планирование контрольно-надзорной деятельности, контроль исполнения плановых документов и нормативных-правовых актов
0,8
Стратегический - на основании данных цифрового ресурса принимаются долгосрочные стратегические решения на период от 3 и более лет и (или) выполняются стратегические и регулятивные функции государственных органов, в том числе государственное и бюджетное планирование, регулирование законодательства Республики Казахстан, обеспечение международных отношений, национальной безопасности и обороноспособности, отраслевая координация деятельности государственных органов и управление государственными активами
1
1.3.4. Уникальность
1
(Основной)
Независимая копия - образуется в случае если данные ведутся параллельно и независимо несколькими структурными подразделениями и (или) государственными органами и (или) отраслевыми предприятиями
0
Вторичный (реплицируемый) источник - данные в цифровой ресурс самостоятельно не заводятся и собираются в исходном виде из авторитетного первичного источника данных
0,2
Первичный источник данных для организации - цифровой ресурс, формально определенный авторитетным первичным источником информации для организации, аналогичные цифровые ресурсы не ведутся либо являются вторичными, при этом формально не определен авторитетный первичный источник данных для отдельной отрасли и (или) правительства
0,8
Первичный источник данных для отрасли и (или) правительства - цифровой ресурс, формально определенный авторитетным первичным источником информации для отдельной отрасли и (или) правительства, аналогичные цифровые ресурсы не ведутся либо являются вторичными
1
Категория 2 Прикладное программное обеспечение

2.1 Қамту
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 2,5-ға дейін
Орта – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,6-дан 1-ге дейін
2.1.1 Ауқымы (құрамдас параметр)
1,5
(Басты)
2.1.1.1 Ішкі пайдаланушылар
1
(Негізгі)
Жоқ – ұйымның қызметкерлері немесе мемлекеттік қызметшілер пайдаланбайды
0
Объектілік - 0,1-ден 1%-ға дейін ұйымның қызметкерлері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,1
Локальдық – 1-ден 30%-ға дейін ұйымның қызметкерлері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,2
Ведомстволық – аумақтық бөлімшелердің қызметкерлерін қоса алғанда 30%-дан астам ұйым және қызметкерлері тіркелген бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,3
Ведомствоаралық – 5-тен 30%-ға дейін саланың ұйым қызметкерлері және (немесе) мемлекеттік қызметшілер тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,6
Республикалық – 30%-дан астам саланың ұйым қызметкерлері және (немесе) мемлекеттік қызметшілері тіркелген және бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,8
2.1.1.2 Сыртқы пайдаланушылар
0,5
(Базалық)
Жоқ – халыққа ақпаратты және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылмайды
0,1
Шамалы талап етілген – 0,1%-дан 1%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,2
Қалыпты талап етілген – 1%-дан 5%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,3
Талап етілген – 5%-дан 10%-ға дейінгі экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,4
Ең жоғары талап етілген – 10%-дан астам экономикалық белсенді халық бағдарламалық өнімді белсенді пайдаланушылар болып табылады
0,5
2.1.2 Қуаты
1
(Негізгі)
Шағын – шекті жүктемесі 100-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 400 мың транзакцияны құрайды
0,4
Орташа – шекті жүктемесі 250-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 1 миллион транзакцияны құрайды
0,6
Ірі – шекті жүктемесі 500-ге дейін қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 2 миллион транзакцияны құрайды
0,8
Өте ірі - шекті жүктемесі 500-ден астам қатарлас пайдаланушылар және (немесе) жүйенің есептеу торабына сағатына 4 миллион транзакцияны құрайды
1
2.2 Күрделілігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 3-ке дейін
Орта – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен – 0,4-тен 1-ге дейін
2.2.1 Архитектура түрі
0,5
(Базалық)
Тұтас – бағдарламалық қамтылым сәулеті, онда пайдаланышылық интерфейс және деректерге қолжетімділік бірыңғай платформа базасында бір бағдарламаға біріктірілді, оның барлық құрамдас бөліктері бір бағдарламаның құрамдас бөліктері болып табылады және жеке жұмыс істей алмайды, ол құрамдас бөліктердің жоғары тәуелділігіне әкеледі, себебі деректердің жалпы құрылымы және өзара тығыз ықпалдастырылған құрамдас бөліктер пайдаланылады
0,2
Құрамдас бөліктік – кең әлсіз байланысқан қайтара қолданылатын әзірленген құрамдас бөліктерден не жан-жақтылықты және құрамдас бөлік өзара әлсіз тәуелділікпен сипатталатын әртүрлі өнім берушілер мен өнім берушілердің дайын құрамдас бөліктік блоктарынан тұратын бағдарламалық қамтылым сәулеті
0,4
Әркелкі – бағдарламалық қамтылым сәулеті, ол кезінде барлық оның құрамдас бөліктерінің жоғары артықтығы бар, әр түрлі функционалдық сипаты және қолдану саласы (шешілетін міндеттер сыныбы) бар әр түрлі стандартты шешімдер мен технологиялық платформа базасында әзірленген жеке цифрлық жүйелер болуы мүмкін, сондай-ақ бір-біріне тәуелсіз сәтті жұмыс істейді және дами алады.
0,5
2.2.2 Қол жеткізу әдісі
1
(Негізгі)
Сыртқы контур – Интернет пайдаланушылары және (немесе) Интернеттің жалпыға қолжетімді сегменттері арқылы қосымшалармен өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамтылым
0,2
Ішкі (жабық) контур – пайдаланушылар және (немесе) Интернеттің жабық контурында "корпоративтік, жергілікті желілерде) немесе шектеулі сегменттерде (мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы) қосымшалармен өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамтылым
0,3
Трансшекаралық – басқа елдердің пайдаланушылары және (немесе) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамтылым
0,5
Гибридтік – пайдаланушылар не сыртқы және (немесе) ішкі контурда және (немесе) траншекаралық контурда қосымшалармен ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар үшін қолжетімді бағдарламалық қамтылым
1

2.1 Охват
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 2,5
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,6 до 1
2.1.1 Масштаб
(составной параметр)
1,5 (Ключевой)
2.1.1.1 Внутренние пользователи
1 (Основной)
Отсутствует - не используется сотрудниками организации или государственными служащими
0
Объектный - от 0,1 до 1 % сотрудников организации зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,1
Локальный - от 1 до 30 % сотрудников организации зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,2
Ведомственный - более 30 % сотрудников организации, включая сотрудников территориальных подразделений зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,3
Межведомственный - от 5 до 30 % сотрудников организаций отрасли и (или) государственных служащих зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,6
Республиканский - более 30 % сотрудников организаций отрасли и (или) государственных служащих зарегистрированы и являются активными пользователями программного продукта
0,8
2.1.1.2 Внешние пользователи
0,5
(Базовый)
Отсутствует - не используется для предоставления информации и государственных услуг населению
0,1
Слабо востребованный - от 0,1 % до 1 % экономически активного населения, являются активными пользователями программного продукта
0,2
Умеренно востребованный - от 1 % до 5 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,3
Востребованный - от 5 % до 10 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,4
Наиболее востребованный - более 10 % экономически активного населения являются активными пользователями программного продукта
0,5
2.1.2. Мощность
1
(Основной)
Малая - пиковая нагрузка составляет до 100 параллельных пользователей и (или) 400 тысяч транзакций в час на вычислительный узел системы
0,4
Средняя - пиковая нагрузка составляет до 250 параллельных пользователей и (или) 1 миллион транзакций в час на вычислительный узел системы
0,6
Крупная - пиковая нагрузка составляет до 500 параллельных пользователей и (или) 2 миллиона транзакций в час на вычислительный узел системы
0,8
Сверхбольшая - пиковая нагрузка составляет более 500 параллельных пользователей и (или) 4 миллиона транзакций в час на вычислительный узел системы
1
2.2 Сложность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 3
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,4 до 1
2.2.1. Тип архитектуры
0,5
(Базовый)
Монолитная - архитектура программного обеспечения, в которой пользовательский интерфейс и доступ к данным объединены в одну программу на базе единой платформы, все ее компоненты являются составными частями одной программы и не могут работать обособленно, что приводит к повышенной зависимости компонентов, так как используются общие структуры данных и компоненты, которые становятся тесно интегрированы между собой
0,2
Компонентная - архитектура программного обеспечения, состоящая из емких слабосвязанных повторно-используемых разработанных компонентов либо готовых компонентных блоков от разных поставщиков и производителей, характеризуемая универсальностью и слабой зависимостью компонент между собой
0,4
Разнородная - архитектура программного обеспечения, при которой все ее компоненты обладают повышенной избыточностью, могут являться отдельными цифровыми системами, разработанными на базе различных стандартных решений и технологических платформ, имеющих различный функциональный характер и область применения (класс решаемых задач), а также могут успешно функционировать и развиваться независимо друг от друга
0,5
2.2.2. Способ доступа
1
(Основной)
Внешний контур - программное обеспечение, доступное для пользователей Интернет и (или) участвующее во взаимодействии с приложениями через общедоступные сегменты Интернет
0,2
Внутренний (закрытый) контур - программное обеспечение, доступное для пользователей и (или) участвующее во взаимодействии с приложениями в закрытом контуре (корпоративные, локальные сети) или ограниченных сегментах Интернет (единая транспортная среда государственных органов)
0,3
Трансграничный - программное обеспечение, доступное для пользователей других стран и (или) участвующее в межгосударственном информационном взаимодействии
0,5
Гибридный - программное обеспечение, доступное для пользователей либо участвующее в информационном взаимодействии с приложениями во внешнем и (или) внутреннем контуре и (или) трансграничном контуре
1

2.2.3 Функционалдылық (құрамдас параметр)
1,5
(Басты)
1,5
2.2.3.1 Функционалдық қамту
0,5
(Базалық)
Кіші – бағдарламалық қамтылым ұйымның типтік қамтамасыз ету функцияларын автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Орташа – бағдарламалық қамтылым ұйымның негізгі қызметін және салалық функцияларын автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,2
Жоғары – бағдарламалық қамтылым ұйымның салалық және типтік қамтамасыз ету функцияларын автоматтандыруды бір уақытта қамтамасыз етеді
0,5
2.2.3.2 Пайдаланушылар рөлдерінің көлемі
0,5
(Базалық)
Стандартты – бағдарламалық қамтылым пайдаланушылар рөлдерінің түрлерінің саны 3-тен аспайды
0,1
Төтенше – бағдарламалық қамтылым пайдаланушылар рөлдерінің түрлерінің саны 3-тен 5-ке дейін құрайды
0,2
Жоғары – бағдарламалық қамтылым пайдаланушылар рөлдерінің түрлерінің саны 5 астам құрайды
0,5
2.2.3.3 Пайдалану нұсқаларының көлемі
0,5
(Базалық)
Стандартты – жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 20-дан кем құрайды және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 6-дан аспайды
0,1
Төтенше - жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 20-дан 40-қа дейін құрайды және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 6-дан 9-ға дейін құрайды
0,2
Жоғары – жүйеге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 40-тан асады және (немесе) пайдаланушының рөлге бірегей пайдалану нұсқаларының (функцияларының) тізбесі 10-нан астамды құрайды
0,5
2.2.4 Іске асыру тәсілі
1,5
(Басты)
Бастапқы дайын шешім – бағдарламалық қамтылымның 60%-дан астам функционалдығы және логикасы жалпыға қолжетімді (белгілі) әдістеме базасында ұйымдастырылған және қосымша баптауларсыз бастапқы түрде пайдаланылады
0
Толықтырылған дайын шешімдер - бағдарламалық қамтылымның 60%-дан астам функционалдығы және логикасы бағдарламалық қамтылым баптаудың стандартты құралдарын пайдалана отырып, тапсырыс берушінің бизнес-процестерін ұйымдастыру әдістемесіне бейімделген
0,4
Бейімделген (кастомизирлік) дайын шешімдер – бағдарламалық қамтылымның 60%-дан астамы дайын бағдарламалық қамтылым негізінде әзірленген, олардың жұмыс істеу функционалдығы және логикасы бағдарламалық қамтылымды баптаудың стандартты құралдарын пайдаланусыз болмашы (бастапқы күйден 20%-дан кем) өзгертілген
0,6
Пысықталған дайын шешімдер - бағдарламалық қамтылым 60%-дан астамы дайын не еркін бағдарламалық қамтылым негізінде әзірленген, олардың жұмыс істеу функционалдығы және логикасы жаңғыртылған не бағдарламалық қамтылым баптаудың стандартты құралдарын пайдаланусыз айтарлықтай қайта әзірленген (бастапқы күйден 20%-дан көп)
0,8
Гибридтік шешім – өзіне дайын және әзірленген құрамдас бөліктерді біріктіретін композиттік шешімдер болып табылатын бағдарламалық өнім
1,2
Тапсырыс берілген әзірлеме - оның құқығы әзірлеушіге тиесілі тапсырыс берушінің не өнім берушінің процестердің ұйымдастыру әдістемесінің ерекшелігіне сәйкес бөгде әзірлеушімен әзірленген бағдарламалық өнім
1,5

2.2.3 Функциональность (составной параметр)
1,5
(Ключевой)
1,5
2.2.3.1 Функциональный охват
0,5
(Базовый)
Малый – программное обеспечение обеспечивает автоматизацию обеспечивающих типовых функций организации
0,1
Средний – программное обеспечение обеспечивает автоматизацию основной деятельности и отраслевых функций организации
0,2
Высокий – программное обеспечение одновременно обеспечивает автоматизацию отраслевых и обеспечивающих типовых функций организации
0,5
2.2.3.2 Объем ролей пользователей
0,5
(Базовый)
Стандартное - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении не превышает 3
0,1
Повышенное - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении составляет от 3 до 5
0,2
Высокое - количество видов ролей пользователей в программном обеспечении составляет более 5
0,5
2.2.3.3 Объем вариантов использования
0,5
(Базовый)
Стандартное - перечень уникальных вариантов использования (функций) составляет менее 20 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя не превышает 6
0,1
Повышенное - перечень уникальных вариантов использования (функций) составляет от 20 до 40 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя составляет от 6 до 9
0,2
Высокое - перечень уникальных вариантов использования (функций) превышает 40 и (или) перечень уникальных вариантов использования (функций) на роль пользователя составляет более 10
0,5
2.2.4 Способ реализации
1,5
(Ключевой)
Исходное готовое решение - функциональность и логика более 60 % компонентов программного обеспечения организована на базе общедоступной (известной) методики и используется в исходном виде без дополнительной настройки
0
Сконфигурированное готовое решение - функциональность и логика более 60 % компонентов программного обеспечения адаптирована под методику организации бизнес-процессов заказчика с использованием стандартных средств настройки программного обеспечения
0,4
Адаптированное (кастомизированное) готовое решение - более 60 % компонентов программного обеспечения разработано на основе готового программного обеспечения, функциональность и логика функционирования которого изменена не существенно (менее чем на 20 % от исходного состояния) без использования стандартных средств настройки программного обеспечения
0,6
Доработанное готовое решение - более 60 % компонентов программного обеспечения разработано на основе готового либо свободного программного обеспечения, функциональность и логика функционирования которого модернизирована либо существенно переработана (более чем на 20 % от исходного состояния) без использования стандартных средств настройки программного обеспечения
0,8
Гибридное решение - программного обеспечение, представляющее собой композитное решение, объединяющее в себе готовые и разработанные компоненты
1,2
Заказная разработка - программный продукт, разработанный сторонним разработчиком, в соответствии со специфической методикой организации процессов заказчика либо поставщика, права на которое принадлежат разработчику
1,5

2.2.5 Технологиялық платформа көлемі
0,5
(Базалық)
Қалыпты - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым және технологиялық платформалар саны 1-ден 4-ке дейін бағдарламалық өнімді құрайды
0,2
Төтенше - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым және технологиялық платформалар саны 5-тен 8-ге дейін бағдарламалық өнімді құрайды
0,3
Жоғары - пайдаланылатын жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым және технологиялық платформалар саны 8 астам бағдарламалық өнімді құрайды
0,5
2.2.6 Деректерді сақтау архитектурасы
0,5
(Базалық)
Орталықтандырылған - бір торапта орналасқан деректер қорының жалғыз көшірмесі бар
0,1
Бөлінген - қиылыспайтын бірнеше тораптар бойынша бөлінген деректер қорының жалғыз көшірмесі бар
0,2
Қосарлас – деректер қорының ішкі жиындарының бірнеше көшірмелері бар, мұнда әрбір торапта деректер қорының туынды фрагменті бар не мұнда деректер қорының бірнеше көшірмелері кейін бір торапқа қосылады
0,3
Гибридтік – деректерді сақтаудың бірнеше схемаларының комбинациясы болып табылады
0,5
2.3 Маңыздылығы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 3,1-ден 4-ке дейін
Орта – 2,1-ден 3-ке дейін
Төмен – 0,5-тен 2-ге дейін
2.3.1 Сезгіштік
1
(Негізгі)
Елеусіз - сүйемелденетін процестер қандай да бір әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарсыз 3-тен 14 күн аралығы мерзімде ұзақ уақыт ішінде бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде орындалуы мүмкін және жұмыс істеу қабілеті қалпына келтіру бойынша деректерді көшіру үшін қосымша еңбек шығындарын талап етпейді
0,1
Сезгіш - сүйемелденетін процестер елеулі әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарсыз 1-3 күн аралығы мерзімде бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде орындалуы мүмкін, бірақ бұл өнімділіктің төмендеуіне әкеледі және талап етілетін деңгейде процестерді орындау үшін қосымша адамзат ресурсын тартуды талап етеді
0,4
Маңызды – сүйемелденетін процестер бағдарламалық өнімді қолданусыз балама қол режимде, бірақ 3-тен 24 сағат ішінде өте қысқа уақыт кезеңі ішінде ғана орындалуы мүмкін, ол болмашы әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарға алып келуі мүмкін, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету бөлігінде азаматтар мен коммерциялық ұйымдар үшін қосымша әкімшілік және экономикалық шығындарға, сондай-ақ стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға толық жетпеуге не оларға жетудің мерзімін елеу кейінге қалдыруға әкеледі
0,6
Қызмет үшін маңызды – сүйемелденетін процестер балама қол режимінде орындалуы мүмкін емес, ол елеулі әлеуметтік, саяси және қаржылық салдарға, маңызды инфрақұрылымдар мен негізгі ресурстар объектілері жұмысының бұзылуына, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мүмкіндігінің болмауына және стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға жету мүмкіндігінің жоқтығына әкеледі
0,8
Қауіпсіздік үшін маңызды - сүйемелденетін процестер балама қол режимінде орындалуы мүмкін емес, ол ұйымдастырушылық, ішкі және ұлттық қауіпсіздіктің бұзылуына әкеледі және (немесе) мүлікті, адамдардың денсаулығы мен өмірін қауіп-қатерге тігеді
1

2.2.5 Объем технологических платформ
0,5
(Базовый)
Умеренное - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет от 1 до 4 программных продуктов
0,2
Повышенное - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет от 5 до 8 программных продуктов
0,3
Высокое - количество используемого общесистемного программного обеспечения и технологических платформ составляет более 8 программных продуктов
0,5
2.2.6 Архитектура хранения данных
0,5
(Базовый)
Централизованная - имеется единственная копия базы данных, расположенная на одном узле
0,1
Распределенная - имеется единственная копия базы данных, непересекающиеся подмножества которых распределены по нескольким узлам
0,2
Параллельная - имеется несколько копий подмножеств базы данных, где в каждом узле содержится произвольный фрагмент базы данных, либо где несколько копий базы данных в последствии реплицируются на одном узле
0,3
Гибридная - является комбинацией нескольких схем хранения данных
0,5
2.3 Критичность
Параметры оценки:
Высокий – от 3,1 до 4
Средний – от 2,1 до 3
Низкий – от 0,5 до 2
2.3.1 Чувствительность
1 (Основной)
Несущественный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта в течении длительного периода времени от 3 до 14 дней, без каких-либо социальных, политических и финансовых последствий, и не требуют дополнительных трудозатрат для переноса данных по мере восстановления работоспособности
0,1
Чувствительный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта от 1 до 3 дней без существенных социальных, политических и финансовых последствий, однако это приводит к спаду производительности и требует привлечения дополнительных человеческих ресурсов для выполнения процессов на требуемом уровне
0,4
Важный - поддерживаемые процессы могут выполняться в альтернативном ручном режиме без использования программного продукта, но только в течение очень короткого периода времени от 3 до 24 часов, что может привести к незначительным социальным, политическим и финансовым последствиям, в том числе повлечь дополнительные административные и экономические издержки для граждан и коммерческих организаций в части оказания государственных услуг, а также не полноценное достижение стратегических целей и целевых индикаторов либо существенную отсрочку сроков их достижения
0,6
Критический для деятельности - поддерживаемые процессы не могут выполняться в альтернативном ручном режиме, что приводит к существенным социальным, политическим и финансовым последствиям, нарушению работы объектов критической инфраструктуры и ключевых ресурсов, отсутствию возможности предоставления государственных услуг, и не возможности достижения стратегических целей и целевых индикаторов организации
0,8
Критический для безопасности - поддерживаемые процессы не могут выполняться в альтернативном ручном режиме, что приводит к нарушению организационной, внутренней и национальной безопасности, и (или) ставит под угрозу имущество, здоровье и жизнь людей
1

2.3.2 Пайдалану жиілігі
0,5
(Базалық)
Өте сирек – бағдарламалық өнім жылына 1-2 рет қолданылады, ал бағдарламалық өнімді пайдалану уақытының 95%-ының жүктемесі жоқ немесе ең төмен жүктемесі болады
0,2
Сирек – бағдарламалық қамтылым ай сайын не апта сайын қолданылады, ал бағдарламалық өнімді пайдалану уақытының 80%-ының жүктемесі жоқ немесе ең төмен жүктемесі болады
0,4
Қалыпты - бағдарламалық қамтылым күн сайын қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жүктеме арасындағы айырмашылық 1 000 ретті құрайды
0,6
Жиі - бағдарламалық қамтылым күніне бірнеше рет қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жүктеме арасындағы айырмашылық 100 ретті құрайды
0,8
Өте жиі - бағдарламалық қамтылым тұрақты қолданылады, бұл ретте орта жүктеме мен шекті жүктеме арасындағы айырмашылық елеусіз
1
2.3.3 Ақпараттық тәуелділік (құрамдас параметрі)
1
(Негізгі)
2.3.3.1 Шығыс деректер ағыны
0,5
(Базалық)
Өте төмен - бағдарламалық қамтылым басқа цифрлық жүйелерге ақпарат бермейді
0
Төмен - бағдарламалық қамтылым 1-ден 4-ке дейін цифрлық жүйелерге ақпарат береді
0,2
Қалыпты - бағдарламалық қамтылым 5-тен 10-ға дейін цифрлық жүйелерге ақпарат береді
0,3
Жоғары - бағдарламалық қамтылым 10-нан 15-ке дейін цифрлық жүйелерге ақпарат береді
0,4
Өте жоғары - бағдарламалық қамтылым 15-тен астам цифрлық жүйелерге ақпарат береді
0,5
2.3.3.2 Маңызды деректер ағынын қолдау
0,5
(Базалық)
Жоқ - шығыс ақпараттық ағындар жоқ
0
Өте төмен - деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы болмашы төмендейді, ал процестерді сүйемелдеу сапасы мен функциялары өзгермейді
0,1
Төмен - бағдарламалық қамтылым бас тартқан жағдайында деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы болмашы төмендейді, ал қосымшалардың бас тартқан жағдайында процестерді сүйемелдеу сапасы мен функциялары өзгермейді, бірақ жұмыс қабілеттілігі бұзылмайтын болады
0,2
Қалыпты - бағдарламалық қамтылым бас тартқан жағдайында деректерді алушы-қосымшалардың өнімділігі мен дұрыстығы елеулі төмендейді
0,3
Жоғары – бағдарламалық қамтылым бас тартқан жағдайда деректерді алушы-қосымшалардың процестер мен функцияларды сүйемелдеуді қамтамасыз ету мүмкіндігі болмайды және пайдаланыла алмайды
0,4
Өте жоғары - деректерді алушы-қосымшалардың жұмыс істеу қабілеті бағдарламалық қамтылым бас тартқан жағдайында бұзылатын болады
0,5
2.3.4 Ақпараттың маңыздылығы
1,5
(Басты)
Төмен -бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін барлық цифрлық ресурстар цифрлық ресурстардың 3-сыныбына жатады және операциялық немесе туынды болып табылады
0,2

2.3.2 Частота использования
0,5
(Базовый)
Крайне редко - программный продукт используется 1-2 раза в год, а 95 % времени эксплуатации программный продукт не имеет нагрузки либо несет минимальную нагрузку
0,2
Редко - программное обеспечение используется ежемесячно либо еженедельно, а 80 % времени эксплуатации программное обеспечение не имеет нагрузки либо несет минимальную нагрузку
0,4
Умеренно - программное обеспечение используется ежедневно, при этом разница между средней нагрузкой и пиковой нагрузкой составляет 1.000 раз
0,6
Часто - программное обеспечение используется несколько раз в день, при этом разница между средней нагрузкой и пиковой нагрузкой составляет 100 раз
0,8
Очень часто - программное обеспечение используется постоянно, при этом разница между средней и пиковой нагрузкой несущественна
1
2.3.3 Информационная зависимость (составной параметр)
1
(Основной)
2.3.3.1 Исходящие потоки данных
0,5
(Базовый)
Крайне низкая - программное обеспечение не предоставляет информацию другим цифровым системам
0
Низкая - программное обеспечение предоставляет информацию от 1 до 4 цифровым системам
0,2
Умеренная - программное обеспечение предоставляет информацию от 5 до 10 цифровым системам
0,3
Высокая - программное обеспечение предоставляет информацию от 10 до 15 цифровым системам
0,4
Повышенная - программное обеспечение предоставляет информацию более 15 цифровым системам
0,5
2.3.3.2 Поддержка значимых потоков данных
0,5
(Базовый)
Отсутствует - исходящие информационные потоки отсутствуют
0
Крайне низкая - производительность и достоверность приложений-получателей данных будет несущественно снижена в случае отказа приложения, а качество поддержки процессов и функций не изменится
0,1
Низкая - производительность и достоверность приложений-получателей данных будет несущественно снижена в случае отказа программного обеспечения, качество поддержки процессов и функций не изменится в случае отказа приложения, но работоспособность не будет нарушена
0,2
Умеренная - качество поддержки процессов и функций будет существенно снижена в случае отказа программного обеспечения
0,3
Высокая - приложения-получатели данных не будут иметь возможность обеспечить поддержку процессов и функций, и не смогут быть использованы в случае отказа программного обеспечения
0,4
Повышенная - работоспособность приложений-получателей данных будет нарушена в случае отказа программного обеспечения
0,5
2.3.4. Критичность информации
1,5
(Ключевой)
Низкая - все цифровые ресурсы создаваемые, передаваемые или обрабатываемые в программном продукте относятся к 3 классу цифровых ресурсов и являются операционными или производными
0,2

Қалыпты - бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін бірде-бір цифрлық ресурс цифрлық ресурстардың 1 сыныбына жатпайды, бұл ретте бағдарламалық өнімде құрылатын, өңделетін немесе берілетін немесе өңделетін тым болмаса бір цифрлық ресурс цифрлық ресурстардың 2 сыныбына жатады және қайталама болып табылады
0,6
Жоғары - ең кем дегенде қосымшада құрылатын, өңделетін немесе берілетін бір цифрлық ресурс цифрлық ресурстардың 1 сыныбына жатады және бастапқы және (немесе) эталонды болып табылады
1
2.4 Құндылығы
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ға дейін

Умеренная - ни один создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в программном продукте цифровой ресурс не относятся к 1 классу цифровых ресурсов, при этом хотя бы один создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в программном продукте цифровой ресурс относится к 2 классу цифровых ресурсов и является вторичным
0,6
Высокая - по меньшей мере один, создаваемый, передаваемый или обрабатываемый в приложении цифровой ресурс относится к 1 классу цифровых ресурсов и является первичным и (или) эталонным
1
Ценность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3,5

Орта – 1,6-дан 2,5-ға дейін
Төмен – 0,2-ден 1,5-ға дейін
2.4.1 Автоматтандыру деңгейі
1,5
(Басты)
Төмен - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді базалық ішінара автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Ішінара - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді бейінді ішінара автоматтандыруды қамтамасыз етеді
1
Жоғары - бағдарламалық өнім функциялар мен процестерді бейінді толық автоматтандыруды қамтамасыз етеді
1,5
2.4.2 Функциональдық қамту
0,5
(Негізгі)
Жергілікті бейінді шеңберде мамандандырылған шешім – ақпараттық сүйемелдеуді және бір құрылымдық бөлімшенің не саланың жеке функциялары мен процестерін автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,1
Салалық шешім – ақпараттық сүйемелдеуді және жеке сала шеңберінде функциялар мен процестерді автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,3
Салааралық шешім - ақпараттық сүйемелдеуді және бірнеше салалар шеңберінде функциялар мен процестерді автоматтандыруды қамтамасыз етеді
0,5
2.4.3 Нәтиженің маңыздылығы
1
(Негізгі)
Дұрыс – бағдарламалық өнімді пайдаланудан анық пайда жоқ не айқындалуы мүмкін емес және объективті негізделген
0
Қоғамдық пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану сапалы нәтижелерге әкеледі немесе жанама пайдаға әкеледі, мұнда анық экономикалық әсер және нақты пайда алушылар айқындау мүмкін емес, атап айтқанда әлеуметтік игліктерге қолжетімділіктің артуы, денсаулық сақтау немесе білім деңгейінің артуы, қауіпсіздіктің күшеюі, қылмыстылық деңгейінің төмендеуі, өмір сүру деңгейінің жақсаруы, экономикалық даму деңгейінің жоғарылуы және инвестициялық климаттың жақсаруы, Қазақстан Республикасы беделі мен имиджінің артуы, үкімет қызметінің ашықтығының жоғарылауы (әкімшілік деректер ашықтығының артуы, азаматтардың мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және мемлекетті басқаруға қатысуын жеңілдету)
0,2
Ұйымның (үкіметтің) шығындарын қысқартуды қамтамасыз ету арқылы ішкі пайдалар - бағдарламалық өнімді пайдалану ұйым қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін, оның ішінде бюджеттік қаражаттар мен активтерді (шығындарды төмендету және алып тастау, қаржылық залалдарды азайту), адам ресурстарын (өнімділікті арттыру, ресурстарды босату, жұмыс циклдерін қысқарту), ақпараттық өзара іс-қимылдарды (ақпаратты беру, алу және өңдеу мерзімін қысқарту, шешімдерді қабылдау сапасын арттыру) тиімді пайдалануды артыру арқылы анық пайдаға әкеледі
0,4
Ұйым (үкімет) үшін қосымша табыс алу арқылы ішкі пайдалар - бағдарламалық өнімді пайдалану жіберілген және анық емес пайданың үстелуі есебінен қосымша табыс алу, активтерді тиімды басқаруды арттыру арқылы анық пайда әкеледі
0,6
Қазақстан Республикасының клиенттері/халқы (резиденттері емес) үшін сыртқы пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану бақылау және қадағалау қызметінің салдарын қысқарту (уақытша шығындарды қысқартуға қаржылық ұсталымдарды қысқарту), қызметтерді тиімді ұсынуды қамтамасыз ету (қызметтерді ұсынудың жаңа нысандары, әкімшілік кедергілерді төмендету, қолжетімділік пен сапаны арттыру) арқылы анық пайдаға әкеледі
0,8
Кешенді пайда - бағдарламалық өнімді пайдалану бірнеше топтардан, оның ішінде ұлттар, ұйымдар мен Қазақстан Республикасының халқы (резиденттері емес) үшін пайда алуға әкеледі
1
3-санат
Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтылым

Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 0,2 до 1,5
2.4.1 Степень автоматизации
1,5
(Ключевой)
Низкая – программный продукт, обеспечивает базовую частичную автоматизацию функций и процессов
0,1
Частичная - программный продукт, обеспечивает профильную частичную автоматизацию функций и процессов
1
Высокая - программный продукт, обеспечивает профильную полную автоматизацию функций и процессов
1,5
2.4.2 Функциональный охват
1
(Основной)
Локальное узкоспециализированное решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию отдельных функций и процессов одного структурного подразделения либо отрасли
0,1
Отраслевое решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию функций и процессов в рамках отдельной отрасли
0,3
Межотраслевое решение - обеспечивает информационную поддержку и автоматизацию функций и процессов в рамках нескольких отраслей
0,5
2.4.3 Важность результата
1
(Основной)
Не явные - явные выгоды от эксплуатации программного продукта отсутствуют либо не могут быть выявлены и объективно обоснованы
0
Общественные выгоды - эксплуатация программного продукта, приводит к качественным результатам или косвенным выгодам, где не может быть определен явный экономический эффект и конкретные выгодополучатели, в частности повышение доступности социальных благ, повышение уровня здравоохранения или образования, повышение безопасности, снижение уровня преступности, повышение уровня жизни, повышение уровня экономического развития и улучшение инвестиционного климата, повышение репутации и имиджа Республики Казахстан, повышение прозрачности деятельности правительства (повышение открытости административных данных, облегчение участия граждан в формировании государственной политики и государственном управлении)
0,2
Внутренние выгоды путем обеспечения сокращения затрат организации (правительства) - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством повышения эффективности и результативности деятельности организации, в том числе эффективности использования бюджетных средств и активов (снижение и исключение затрат, уменьшение финансовых потерь), человеческих ресурсов (повышение производительности, высвобождение ресурсов, сокращение рабочих циклов), информационного взаимодействия (сокращение сроков передачи, получения и обработки информации, повышение качества принятия решений)
0,4
Внутренние выгоды путем получения дополнительного дохода для организации (правительства) - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством получение дополнительного дохода за счет приращения упущенной и неявной выгоды, повышение эффективности управления активами
0,6
Внешние выгоды для клиентов/населения (нерезидентов) Республики Казахстан - эксплуатация программного продукта, приводит к явным выгодам посредством сокращения последствий от контрольной и надзорной деятельности (сокращение временных затрат, сокращение финансовых издержек), обеспечения эффективного предоставления услуг (новые формы предоставления услуг, снижения административных барьеров, повышение доступности и качества)
0,8
Комплексные выгоды - эксплуатация программного продукта, приводит к получению выгод из нескольких групп, в том числе для нации, организации и населения (нерезидентов) Республики Казахстан
1
Категория 3
Общесистемное программное обеспечение

3.1 Қуаты
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ға дейін
Орта – 1,6-дан 2,5-ға дейін
Төмен – 0,3-тен 1,5-ға дейін
3.1.1 Өнімділік
1,5
(Басты)
Дербес – жеке пайдалану немесе 3-тен 7 адамға дейінгі кіші жұмыс топтарының пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
0,5
Офистік - адам саны 10 000 дейін ұйымдардың пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
1
Өнеркәсіптік - адам саны 10 000 дейін ұйымдардың пайдалануына арналған бағдарламалық өнім
1,5

3.1 Мощность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3
Средний – от 1,4 до 2,5
Низкий – от 1 до 1,3
3.1.1 Производительность
1,5
(Ключевой)
Персональный - программный продукт, предназначенный для индивидуального использования либо использования небольшими рабочими группами от 3 до 7 человек
0,5
Офисный - программный продукт, предназначенный для использования организациями до 10 000 человек
1
Промышленный - программный продукт, предназначенный для использования организациями более 10 000 человек
1,5

3.1.2 Кеңінен қолданылуы
0,5
(Базалық)
Жоқ – бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын қолдамайды
0
Ішінара - бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын ішінара қолдайды
0,3
Толық - бағдарламалық өнім виртуалдау мен кластерлеу технологияларын толық қолдайды
0,5
3.1.3 Кеңейтуге дайындық
1
(Негізгі)
Дистрибутив - бағдарламалық өнім орындалатын файл, бейін немесе орнату пакеті ретінде ұсынылады
0,5
Контейнер – бағдарламалық өнім docker-контейнерлер арқылы кеңейтуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді
0,8
Дайын сервис – бағдарламалық өнім өндіруші немесе өнім беруші Интернет –ресурсынан дайын сервис түрінде ұсынылады не кеңейтуді ұйымдастыруға және пайдаланушыларға жалға алынатын сервис ретінде ұсынуға мүмкіндік береді (Platform-as a-Service, PaaS)
1
3.2 Әмбебаптық
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,7-ден 3,5-ке дейін
Орта – 1,8-ден 2,6-ға дейін
Төмен – 1-ден 1,7-ге дейін
3.2.1 Бейімделуі
1
(Негізгі)
Ең төмен – бағдарламалық өнім өзгертілмейді, өзара іс-қимылға арналған құжатталған бағдарламалық интерфейстер (application program interface) жоқ және бағдарламалық кодқа қол жеткізу мүмкіндігі жоқ
0
Қалыпты - бағдарламалық өнімнің техникалық құжаттамасы мен бағдарламалық өнімнің күйге келтірулерін және жұмыс істеу параметрлерін өзгерту жолымен бағдарламалық өнімнің мүмкіндіктерін тапсырыс берушінің талаптарына икемдеу бойынша кіріктірілген құралдары, сондай-ақ бағдарламалық өніммен өзара іс-қимыл жасауға арналған бағдарламалық интерфейстер және хаттамалары бар
1
Жоғары - бағдарламалық өнімнің бастапқы бағдарламалық коды, соның ішінде бағдарламалық өніммен өзара іс-қимыл жасауға арналған бағдарламалық интерфейстер және хаттамаларының толық жиынтығы, тапсырыс берушінің талабы бойынша талдау мен өзгерту үшін қолжетімді
3.2.2. Шешілетін міндеттердің әртүрлілігі
1,5
(Басты)
Бейінді мамандырылған – қолданбалы бағдарламалық қамтылымның құрамдас бөлігі ретінде немесе белгілі бейінді мамандандырылған міндеттерді шешу үшін өз бетінше пайдаланылатын бағдарламалық өнім
1
Жалпы мақсатты - қолданбалы бағдарламалық қамтылымды әзірлеу және (немесе) пайдалану үшін қажетті жағдайлар жасайтын бағдарламалық өнім
1,5
3.2.3. Тасымалдануы
0,5
(Базалық)
Платформаға тәуелді — белгілі бір аппараттық платформамен және/немесе операциялық жүйемен қатаң байланысқан және солармен шектелген бағдарламалық өнім.
0
Кросс-платформалық — бірнеше аппараттық платформада және/немесе операциялық жүйеде жұмыс істейтін бағдарламалық өнім.
0,5
3.2.4. Баламасының болуы
0,5
(Базалық)
Жоқ – ұқсас бағдарламалық өнімдер жоқ
0

3.1.2 Масштабируемость
0,5
(Базовый)
Отсутствует - программный продукт не поддерживает технологии виртуализации и кластеризации
0
Частичная - программный продукт частично поддерживает технологии виртуализации или кластеризации
0,3
Полная - программный продукт полностью поддерживает технологии виртуализации или кластеризации
0,5
3.1.3 Готовность к развертыванию
1
(Основной)
Дистрибутив – программный продукт предоставляется как исполняемый файл, образ или установочный пакет
0,5
Контейнер - программный продукт позволяет осуществлять развертывание посредством docker-контейнеров
0,8
Готовый сервис - программный продукт предоставляется в виде готового сервиса с Интернет-ресурса производителя или поставщика либо позволяет организовать развертывание и предоставление пользователям в качестве арендуемого сервиса (Platform-as a-Service, PaaS)
1
3.2 Универсальность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,7 до 3,5
Средний – от 1,8 до 2,6
Низкий – от 1 до 1,7
3.2.1 Адаптируемость
1
(Основной)
Минимальная - программный продукт не может быть изменен, отсутствуют документированные программные интерфейсы для взаимодействия (application program interface) и отсутствует возможность получения доступа к программному коду
0
Умеренная - программный продукт имеет техническую документацию и встроенные средства по адаптации возможностей программного продукта под требования заказчика путем изменения настроек и параметров функционирования программного продукта, а также программные интерфейсы и протокола для взаимодействия с программным продуктом
0,7
Высокая - исходный программный код программного продукта, в том числе полный набор программных интерфейсов и протоколов для взаимодействия с программным продуктом, доступен для анализа и изменения по требованию заказчика,
1
3.2.2 Разнообразие решаемых задач
1,5
(Ключевой)
Узкоспециализированный - программный продукт, используемый в качестве составной части прикладного программного обеспечения или используемый самостоятельно для решения определенных узкоспециализированных задач
1
Общего назначения - программный продукт, который создает необходимые условия для разработки и (или) эксплуатации прикладного программного обеспечения
1,5
3.2.3 Переносимость
0,5
(Базовый)
Платформозависимый - программный продукт, имеющий ограничение и строгую привязку к одной аппаратной платформе и/или операционной системе
0
Кроссплатформенный - программный продукт, функционирующий более чем на одной аппаратной платформе и/или операционной системе
0,5
3.2.4 Наличие альтернативы
0,5
(Базовый)
Отсутствует - отсутствуют аналогичные программные продукты
0

Шектеулі- нарықта 1 немесе 2 баламалы бағдарламалық өнім бар
0,3
Толық – нарықта 3 артық бағдарламалық өнім бар
0,5
4-санат деректерді өңдеу және сақтаудың техникалық құралдары
4.1 Қуаты
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,6-дан 3,5-ке дейін
Орта – 1,6-дан 2,5-ке дейін
Төмен – 0,3-тен 1,5-ке дейін
4.1.1.Өнімділік
1,5
(Басты)
Өнімділігі төмен (low-end) – сыныптау сәтінде жабдық өнімділіктің жалпы қабылдаған сынақ нәтижелері бойынша бірінші 300 санына кірмейді:
Серверлер - TPC-C, TPC-E, TPCx-HS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC.org) өнімділігін тестілеу;
Жұмыс станциялары мен олардың жеке құрамдас бөліктер Passmark, Futuremark;
Тасымалдау құрылғылары - Antutu BenchMark PCMark, Basemark өнімділігін тестілеу;
Деректерді сақтау жүйелері - SPC-1C дан Storage Performance Council дейін өнімділігін тестілеу
0,3

Ограниченное - 1 или 2 альтернативных программных продукта присутствует на рынке
0,3
Полноценное - более 3 программных продуктов присутствует на рынке
0,5
Категория 4
технические средства обработки и хранения данных
4.1. Мощность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,6 до 3,5
Средний – от 1,6 до 2,5
Низкий – от 0,3 до 1,5
4.1.1 Производительность
1,5
(Ключевой)
Низкопроизводительные (low-end) - на момент классификации оборудование не входит в первые 300 по результатам общепризнанных тестов производительности:
Сервера - тесты производительности TPC-C, TPC-E, TPCx-HS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC.org);
Рабочие станции и их отдельные компоненты - тесты производительности Passmark, Futuremark;
Носимые устройства - тесты производительности Antutu BenchMark PCMark, Basemark;
Системы хранения данных - тесты производительности SPC-1C от Storage Performance Council.
0,3

Өнімділігі орташа (middle-end) – сыныптау сәтінде жабдық өнімділіктің жалпы қабылдаған сынақ нәтижелері бойынша 300 және 100 арасында
1
Жоғары санатты — жіктеу кезінде жабдық кеңінен танылған өнімділік сынақтарының нәтижелері бойынша үздік 100-дік қатарына кіреді.
1,5
4.1.2.Өндіріс мерзімі
1
(Негізгі)
Ескі – жабдық 5 жылдан астам уақыт бойы өндіріледі
0
Ескіретін - жабдық 3-тен 5 жылға дейінгі уақыт бойы өндіріледі
0,5
Жаңа - жабдық 1-ден 3 жылға дейінгі уақыт бойы өндіріледі
1
4.1.3. Кеңінен қолданылуы
1
(Негізгі)
Жоқ – кеңінен қолданылуы сүйемелденбейді
0
Тік бағытта кеңінен қолданылуы – өзгерту және (немесе) жаңа құрамдас бөліктерді қосу мүмкіндігін сүйемелдеу
0,5
Көлденең бағытта кеңінен қолданылуы – виртуалдау арқылы бірыңғай есептеу ресурсына жабдықтарды біріктіру мүмкіндігін сүйемелдеу
1
4.2, Сенімділігі
Бағалау параметрлері:
Жоғары – 2,1-ден 2,5-ға дейін
Орта – 1,1-ден 2-ге дейін
Төмен –0,2-ден 1-ге дейін
4.2.1. Дайындығы
1,5
(Басты)
Стандартты орындау – стандартты сипаттамалары бар, артық құрамдас бөліктері жоқ, ал дайындық деңгейі 95% төмен құрайды
0,2
Күшейтілген шешімдер – кейбір артық құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 95-тен 99% шегінде
0,5
Кластерлік шешімдер – олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін артық негізгі құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 99-дан 99,9% шегінде
1
Тұрақты дайындығын шешу – олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін артық негізгі құрамдас бөліктері бар, тоқтаусыз құрамдас бөліктерінің бөліктерін ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, ал дайындық деңгейі 99,9% -дан астамды құрайды
1,5
4.2.2. Қорғалған орындалу
0,5
(Базалық)
Стандартты орындау – сертификаты немесе қорғалған орындауы жоқ
0
Сертификатталған –киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестік сертификаты бар
0,1
Жартылай қорғалған – қорғалған орындау, суға төзімді, соққыға төзімді және қорғалған орындау талаптарына ішінара сәйкес келеді (стандарттар MIL-STD-810G және MIL-STD-461F)
0,3
Толық қорғалған - қорғалған орындауы бар, төтенше температураға және агрессивті ортаға (қатты діріл, соққы, шаң басу, ылғал, вандализм) төзімді және қорғалған орындау талаптарына толық сәйкес келеді (стандарттар MIL-STD-810G және MIL-STD-461F)
0,5
4.2.3. Өнеркәсіптік орындау
0,5
(Базалық)
Стандартты орындау – өнеркәсіптік орындауы жоқ
0
Өнеркәсіптік орындауы бар – өнеркәсіптік автоматтандыру міндеттерін шешу үшін арналған, түрлі сыртқы әсерлерге тұрақтылығымен, өнеркәсіптік желілерге қосылу мүмкіндігімен ерекшеленеді
0,5
5-санат цифрлық жазбалар

Среднепроизводительные (middle-end) – на момент классификации оборудование находится между 300 и 100 местом по результатам общепризнанных тестов производительности
1
Высокопроизводительные (high-end) - на момент классификации оборудование входит в первые 100 по результатам общепризнанных тестов производительности
1,5
4.1.2. Срок производства
1
(Основной)
Устаревший - оборудование производится более 5 лет
0
Устаревающий - оборудование производится от 3 до 5 лет
0,5
Новый - оборудование производится менее 1 и до 3 лет
1
4.1.3 Масштабируемость
1
(Основной)
Отсутствует - масштабирование не поддерживается
0
Вертикальная масштабируемость - поддержка возможности изменения и (или) добавления новых компонентов
0,5
Горизонтальная масштабируемость - поддержка возможности объединения оборудования в единый вычислительный ресурс путем виртуализации
1
4.2. Надежность
Параметры оценки:
Высокий – от 2,1 до 2,5
Средний – от 1,1 до 2
Низкий – от 0,2 до 1
4.2.1. Готовность
1,5
(Ключевой)
Стандартное исполнение - имеет стандартные характеристики, отсутствует избыточность компонентов, а уровень готовности составляет менее 95 %
0,2
Усиленные решения - имеют избыточность некоторых компонентов, обеспечивают возможность замены части компонентов без остановки, а уровень готовности находится в пределах от 95 до 99,5 %.
0,5
Кластерные решения - имеют избыточность основных компонентов, обеспечивающих их работоспособность, обеспечивают возможность замены основных компонентов без остановки, а уровень готовности находится в пределах от 99 % до 99,9 %.
1
Решения постоянной готовности - имеют избыточность основных компонентов, обеспечивающих их работоспособность, обеспечивают возможность замены основных компонентов без остановки, а уровень готовности составляет выше 99,9 %
1,5
4.2.2. Защищенное исполнение
0,5
(Базовый)
Стандартное исполнение - не имеет сертификацию или защищенное исполнение
0
Сертифицированный - имеет сертификацию на соответствие требованиям кибербезопансти
0,1
Полузащищенный - имеет защищенное исполнение, водоустойчив, устойчив к ударам и частично соответствуют требованиям к защищенному исполнению (стандарты MIL-STD-810G и MIL-STD-461F)
0,3
Полностью защищенный - имеет защищенное исполнение, устойчив к экстремальной температуре и к агрессивным средам (сильной вибрации, ударам, большой запыленности, влажности, вандализму) и полностью соответствуют требованиям к защищенному исполнению (стандарты MIL-STD-810G и MIL-STD-461F)
0,5
4.2.3. Промышленное исполнение
0,5
(Базовый)
Стандартное исполнение - не имеет промышленное исполнение
0
Имеет промышленное исполнение - предназначен для решения задач промышленной автоматизации, отличается стойкостью к различным внешним воздействиям, увеличенным жизненным циклом изделия, возможностью подключения к промышленным сетям
0,5
Категория 5
Цифровые записи