Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 тамызда № 39615 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіптік инфрақұрылымды және елішілік құндылықты дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлгі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 14 тамыздағы
№ 408 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 390 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11246 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісім осы Тізбенің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарда:
10-тармақтың 4) тармақшасында өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2026 года № 39615
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 408
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 390 "Об утверждении типового соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11246) следующее изменение:
Типовое соглашение в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958) следующие изменения:
в Требованиях к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 1 (Планируемые расходы) - планируемые финансовые расходы указывается в миллионах теңге. В тех графах, в которых не указываются планируемые расходы, проставляется прочерк (-);";

11-тармақтың 4) тармақшасында өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарға қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. "Энергия-сервистік шарттың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 402 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11663 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке және заңды тұлғалар үшін, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін энергия-сервистік шарттың үлгілік нысанында:
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Осы Шартты орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жауапты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін энергия-сервистік шарттың үлгілік нысанында:
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Осы Шартты орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жауапты болады.".
4. "Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 405 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11177 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарға қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
5. "Энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, энергия тиімділігі картасына жобаларды іріктеу және енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12543 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, энергия тиімділігі картасына жобаларды іріктеу және енгізу қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

подпункт 4) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"4) графы 9, 10, 11, 12, 13 таблицы 2 (Планируемая экономия, млн. теңге) - планируемая экономия в миллионах теңге от планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 2) в денежном эквиваленте;";
приложение к Требованиям к форме и содержанию плана мероприятий энергосбережению и повышению энергоэффективности изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 402 "Об утверждении типовых форм энергосервисного договора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11663) следующие изменения:
в Типовой форме энергосервисного договора для физических и юридических лиц, в том числе для субъектов квазигосударственного сектора, утвержденной указанным приказом:
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. За невыполнение или ненадлежащее выполнение настоящего Договора Стороны несут ответственность в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.";
в Типовой форме энергосервисного договора для государственных учреждений, утвержденной указанным приказом:
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. За невыполнение или ненадлежащее выполнение настоящего Договора Стороны несут ответственность в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.".
4. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 405 "Об утверждении требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемых к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11177) следующее изменение:
приложение к Требованиям по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемым проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений, утвержденным указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1139 "Об утверждении Правил формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12543) следующие изменения:
в Правилах формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.

6. "Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі тәртіп пен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 4 желтоқсандағы № 411 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35442 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі тәртіп пен талаптарға 2-қосымшаға өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 390 бұйрығымен
бекітілген
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісім
_________________ 20__ жылғы "__"_____________________________
(қол қойылған қала) (жасалған күні)
бұдан әрі "уәкілетті орган" деп аталатын
_______________________________________________ атынан
(энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы
уәкілетті органның атауы) ____________________________________негізінде әрекет
ететін (ереже немесе бұйрықтың)
_______________________________________________________________,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.А.)
бұдан әрі "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың
жергілікті атқарушы органы" деп аталатын
_______________________________________________ атынан
(астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың
жергілікті атқарушы органы)
______________________________________негізінде әрекет ететін
(қаулы, шешім, өкім)
_____________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.А.)
және бұдан әрі "Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі" деп
аталатын _________________________________________________ атынан (мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы)
__________________________________________ негізінде әрекет ететін
(жарғы, сенімхат, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы
анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік)
_________________________________________________________,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.А.)
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы осы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.

6. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 411 "Об утверждении Порядка и требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности в жилых и нежилых помещениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35442) следующее изменение:
приложение 2 к Порядку и требованиям по энергосбережению и повышению энергоэффективности в жилых и нежилых помещения, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Утверждено
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года
№ 390
Типовое соглашение в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
_________________ "___" ________ 20__г.
(город подписания) (дата заключения)
_________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа в области энергосбережения и
повышения энергоэффективности)
в лице
_________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании _______________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Уполномоченный орган",
_________________________________________________________________,
(местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского
значения)
в лице ___________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании ________________________________________,
(постановления, решения, распоряжения)
именуемый в дальнейшем "местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения", и
_________________________________________________________________,
(наименование субъекта Государственного энергетического реестра)
в лице
_________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании ___________________________________ _____,
(устава, доверенности, справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя) именуемый в дальнейшем "Субъект Государственного энергетического реестра", в дальнейшем совместно именуемые "Сторонами", в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) заключили настоящее соглашение в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – Соглашение).

1. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру есебінен бес жыл ішінде кемінде жиырма бес пайыз көлемінде өнім бірлігіне меншікті энергия тұтынуды төмендету бойынша міндеттемелер қабылдауы осы Келісімнің мәні болып табылады.
2. Осы Келісімді жасасатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уәкілетті органға энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды беруге міндетті, оның қорытындысы бойынша өнім бірлігіне шаққандағы энергия тұтынудың үлестік процентіне тең немесе он бес проценттен асатын энергия үнемдеу әлеуеті айқындалған.
3. Осы Келісімді жасасқан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі:
1) уәкілетті органға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау есебінен өнім бірлігіне шаққандағы үлестік энергия тұтынуды кемінде он бес пайызға төмендету туралы мәліметтерді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалған, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалған қаржы қаражатын игеру туралы есепті ұсыну энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары;
2) осы Келісімді жасасқан кезден бастап бес жыл ішінде энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру есебінен өнім бірлігіне меншікті энергия тұтынуды он бес пайызға төмендетуге қол жеткізуге;
3) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгін арттыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және осы Келiсiмнің шарттарын сақтауға міндетті.
4. Уәкілетті орган:
1) осы Келiсiмде көзделген Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің мiндеттемелердi орындау мониторингін жүргізуге;
2) осы Келiсiмнiң шарттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
3) осы Келісімнің шартын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бұзғаны туралы салық органын хабардар етуге;
4) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мамандарының оқуына жәрдем көрсетуге міндетті.
5. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы:
1) осы Келісімде көзделген шарттарды сақтау;
2) осы Келiсiм шеңберінде тек қана объектілер бойынша осы Келiсiмді жасасқан субъекті үшiн Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем мөлшерлемесін көтермеу туралы мәселені жергiлiктi өкiлеттi органдардың қарауына ұсынуға міндетті.

1. Предметом настоящего Соглашения является принятие субъектом Государственного энергетического реестра обязательств по снижению им удельного энергопотребления на единицу продукции в объеме не менее чем на пятнадцать процентов в течение пяти лет за счет выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
2. Субъект Государственного энергетического реестра, заключающий настоящее Соглашение, обязан предоставить в уполномоченный орган заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности, по итогам которого определен потенциал энергосбережения, равному или превышающему пятнадцать процентов удельного энергопотребления на единицу продукции.
3. Субъект Государственного энергетического реестра, заключивший настоящее Соглашение, обязан:
1) предоставлять в уполномоченный орган ежегодно до 31 марта года, следующего за отчетным, сведения о снижении им удельного энергопотребления на единицу продукции в объеме не менее чем на пятнадцать процентов за счет выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности и отчет об освоении финансовых средств, определенных в плане мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанном по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита;
2) достичь пятнадцати процентного снижения им удельного энергопотребления на единицу продукции за счет выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в течение пяти лет с момента заключения настоящего Соглашения;
3) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности и условия настоящего Соглашения.
4. Уполномоченный орган обязан:
1) вести мониторинг исполнения субъектом Государственного энергетического реестра обязательств, предусмотренных в настоящем Соглашении;
2) осуществлять контроль за исполнением субъектом Государственного энергетического реестра условий настоящего Соглашения;
3) уведомить налоговый орган о нарушении субъектом Государственного энергетического реестра условий настоящего Соглашения;
4) оказывать содействие в обучении специалистов субъекта Государственного энергетического реестра в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
5. Местный исполнительный орган столицы, области, городов республиканского значения обязан:
1) соблюдать условия, предусмотренные настоящим Соглашением;
2) представлять на рассмотрение местных представительных органов вопрос о неповышении ставок платы за эмиссии в окружающую среду, установленные Налоговым кодексом Республики Казахстан для субъекта, заключившего настоящее Соглашение, по объектам исключительно в рамках такого Соглашения.