Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету қағидалары туралы
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі басшысының 2026 жылғы 30 шілдедегі № 5 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 10 тамыздағы № 568 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 тамызда № 39589 болып тіркелді
"Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 151 қаулысының 5-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы", "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету қағидалары осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департамент (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) басшысының 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 6001-18-7-6/121 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 265 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16799 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің Ішкі қауіпсіздік бөлімі:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Сот әкімшілігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Сот әкімшілігі басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрі __________Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
__________Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі

Об утверждении Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима в административных зданиях судебной системы Республики Казахстан
Совместный приказ Руководителя Судебной администрации Республики Казахстан от 30 июля 2026 года № 5 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 августа 2026 года № 568. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2026 года № 39589
В соответствии с подпунктом 1) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране", законами Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О правоохранительной службе", "О противодействии терроризму", "Об охранной деятельности", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима в административных зданиях судебной системы Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) от 6 апреля 2018 года №6001-18-7-6/121 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 265 "Об утверждении Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16799).
3. Отделу внутренней безопасности Судебной администрации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Судебной администрации после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Судебной администрации.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ Е. Саденов
Руководитель Судебной администрации
Республики Казахстан
__________ Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Приложение к Совместному
приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан

2026 жылғы 10 тамыздағы
№ 568 мен
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
2026 жылғы 30 шілдедегі
№ 5 Бірлескен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) судьяларды, сот жүйесі қызметкерлерін, келушілерді, сот процесіне қатысушыларды және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарына және оларға іргелес аумақтарға өткізу және олардың болу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы", "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Мемлекеттік күзетілуге жататын объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысына сәйкес әзірленді.
3. Қағидаларға қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) адамдар мен көлік құралдарын бақылауды, өткізуді және қарап-тексеруді жүзеге асыруға арналған, арнайы жабдықталған орын;
2) жете тексеру жүйелері мен құралдары – бұл осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіргізуге (әкелуге) тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген нәрселер мен заттарды рұқсатсыз кіргізуді (шығаруды) немесе әкелуді (әкетуді) ерте анықтауға арналған техникалық бақылау құралдарының жиынтығы;
3) келуші – ашық сот отырысына қатысу, жеке қабылдауда болу, құжаттарды тапсыру және (немесе) алу үшін не сот жүйесі құзыретіне жататын өзге де мәселелер бойынша әкімшілік ғимаратта уақытша болатын, сот процесіне қатысушылар не сот процесіне қатысатын өзге де адамдар болып саналмайтын Қазақстан Республикасының азаматы, шетел азаматы, азаматтығы жоқ адам немесе қандас;
4) кіруді бақылау және басқару жүйесі (бұдан әрі – КББЖ) – техникалық, ақпараттық, бағдарламалық үйлесімді және адамдардың және көліктің кіруін бақылауға және басқаруға арналған, өзара байланысты техникалық бақылау және басқару құралдарының жиынтығы (механикалық, электрмеханикалық, электр, электрондық құрылғылар, конструкциялар мен бағдарламалық құралдар);
5) көпшілік кіретін үй-жайлар – фронт-офистер, медиация кабинеттері, балалар бөлмелері, келушілерді жеке қабылдауға арналған үй-жайлар, хат-хабарды қабылдайтын және беретін үй-жайлар, әкімшілік ғимараттың бақылау-өткізу пунктінде күтуге арналған үй-жайлар;

от 10 августа 2026 года
№ 568 и
Руководитель Судебной
администрации
Республики Казахстан
от 30 июля 2026 года
№ 5
Правила обеспечения пропускного и внутриобъектового режима в административных зданиях судебной системы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения пропускного и внутриобъектового режима в административных зданиях судебной системы Республики Казахстан (далее Правила) определяют порядок пропуска и пребывания судей, работников судебной системы, посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе в административные здания судебной системы Республики Казахстан и на прилегающих к ним территориях.
2. Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О правоохранительной службе", "О противодействии терроризму", "Об охранной деятельности", постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".
3. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) контрольно-пропускной пункт (далее КПП) специально оборудованное место, предназначенное для осуществления контроля, пропуска и досмотра людей и транспортных средств;
2) системы и средства досмотра это совокупность технических средств контроля, предназначенных для раннего обнаружения несанкционированного вноса (выноса) или ввоза (вывоза) предметов и веществ, указанных в перечне предметов и веществ, запрещенных к вносу (ввозу) в административное здание и прилегающую к нему территорию, (далее - Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) посетитель гражданин Республики Казахстан, иностранный гражданин, лицо без гражданства или кандас, временно находящийся в административном здании для присутствия на открытом судебном заседании, личном приеме, сдачи и (или) получения документов либо по иным вопросам, относящимся к компетенции судебной системы, не являющиеся участниками судебного процесса либо иными лицами, участвующими в таковом;
4) система контроля и управления доступом (далее СКУД) совокупность взаимосвязанных технических средств контроля и управления (механические, электромеханические, электрические, электронные устройства, конструкции и программные средства), обладающих технической, информационной, программной совместимостью и предназначенных для контроля и управления доступом людей и транспорта;
5) публично-доступные помещения фронт-офисы, кабинеты медиации, детские комнаты, помещения для личного приема посетителей, помещения приема и выдачи корреспонденции, помещения для ожидания на контрольно-пропускном пункте административного здания;

6) күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) – ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің әкімшілік ғимаратты және оған іргелес аумақты күзетуді, сондай-ақ өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметкерлері немесе жеке күзет ұйымының жұмыскерлері;
7) Қазақстан Республикасы сот жүйесінің әкімшілік ғимараттары (бұдан әрі ‒ әкімшілік ғимараттар) – міндетті күзетілуге және қорғалуға жататын мемлекеттік объектілер;
8) қызметтік үй-жайлар – судьялар мен сот жүйесі қызметкерлерінің қызметтік кабинеттері, сот отырыстарының залдары, архивтер және көпшілік кіретін үй-жайларға жатпайтын режимдік үй-жайларды қоса алғанда, өзге де үй-жайлар;
9) объектішілік режим – судьялардың, сот жүйесі қызметкерлері мен келушілердің, сот процесіне қатысушылардың және сот процесіне қатысатын өзге де адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, мемлекеттік құпиялардың сақталуын және өрт қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар жиынтығымен қамтамасыз етілетін, әкімшілік ғимараттың шегінде белгіленген тәртіп;
10) өткізу режимі – адамдардың бақылаусыз кіру (шығу), көлік құралдарының кіру (шығу), күзетілетін объектіге және күзетілетін объектіден мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін болғызбайтын, әкімшілік ғимарат пен оған іргелес аумақ шегінде белгіленген тәртіп;
11) режимдік үй-жайлар – мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімшелердің (бұдан әрі – МҚҚБ) үй-жайлары, үкіметтік байланыс желісі абоненттерінің кабинеттері, сондай-ақ әкімшілік ғимараттың құпия жұмыстар жүргізілетін, құпия ақпарат таралатын, құпия құжаттар мен бұйымдар сақталатын, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтер пайдаланылып кеңестер (сот процестері) өткізілетін басқа да үй-жайлар;
12) сот жүйесі қызметкерлері – әкімшілік мемлекеттік қызметшілер және еңбек шарты бойынша Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің (бұдан әрі – Сот әкімшілігі), оның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – Департамент) қызметкерлері;
13) сот процесіне қатысатын өзге де адамдар – сот процесіне қатысушылар болып саналмайтын, процестік заңдарда көзделген тәртіппен және жағдайларда сот процесіне қатысу үшін шақырылған адамдар;
14) сот процесіне қатысушылар – процестік заңдарға сәйкес сот процесіне қатысатын адамдар;
15) электрондық карта – атқаратын лауазымы және әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіру (өткізу) деңгейі көрсетіле отырып, оның иесі туралы деректер қамтылатын электрондық коды бар сәйкестендіру картасы (смарт-карта).

6) сотрудники (работники) охраны сотрудники специализированных охранных подразделений органов внутренних дел или работники частной охранной организации, осуществляющие охрану административного здания и прилегающей к нему территории, а также обеспечение пропускного и внутриобъектного режимов;
7) административные здания судебной системы Республики Казахстан (далее административные здания) государственные объекты, подлежащие обязательной охране и защите;
8) служебные помещения служебные кабинеты судей и работников судебной системы, залы судебных заседаний, архивы и иные помещения, включая режимные помещения, не относящиеся к публично-доступным помещениям;
9) внутриобъектовый режим установленный в пределах административного здания порядок, обеспечиваемый совокупностью организационных и технических мероприятий, направленных на обеспечение безопасности судей, работников судебной системы и посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе, обеспечение сохранности государственных секретов и соблюдения пожарной безопасности;
10) пропускной режим установленный в пределах административного здания и прилегающей к ней территории порядок, исключающий возможность бесконтрольного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества на охраняемый объект и с охраняемого объекта;
11) режимные помещения помещения подразделений по защите государственных секретов (далее ПЗГС), кабинеты абонентов сети правительственной связи, а также другие помещения административного здания, в которых ведутся секретные работы, циркулирует секретная информация, хранятся секретные документы и изделия, а также проводятся совещания (судебные процессы) с использованием сведений, составляющих государственные секреты;
12) работники судебной системы административные государственные служащие, и работники по трудовому договору Судебной администрации Республики Казахстан (далее Судебная администрация), ее территориальных подразделений в столице, областях и городах республиканского значения (далее - Департамент);
13) иные лица, участвующие в судебном процессе - лица, не являющиеся участниками судебного процесса, приглашенные для участия в таковом в порядке и случаях, предусмотренных процессуальными законами;
14) участники судебного процесса - лица, участвующие в судебном процессе в соответствии с процессуальными законами;
15) электронная карта идентификационная карта (смарт-карта) с электронным кодом, содержащая данные о ее владельце, с указанием занимаемой должности и уровнем его доступа (пропуска) в административное здание и прилегающую к нему территорию.

4. Әкімшілік ғимаратта және оған іргелес аумақта өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыруды тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің Ішкі қауіпсіздік бөлімдері (бұдан әрі ‒ ІҚБ) жүзеге асырады.
5. Әкімшілік ғимаратта және (немесе) оған іргелес аумақта өткізу және объектішілік режимдер талаптарын бұзудың әрбір анықталған фактісі бойынша тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді.
6. Әкімшілік ғимараттарға және оларға іргелес аумақтарға келушілердің барлығы келу мақсатына қарамастан, жалпыға бірдей қабылданған мінез-құлық нормаларын, осы Қағидаларда белгіленген өткізу және объектішілік режимдердің талаптарын сақтауға тиіс.
Сот төрелігін жүзеге асыруға кедергі келтіру, сотқа құрметтемеушілік білдіру, сот жүйесінің әкімшілік ғимараттарында қоғамдық тәртіпті бұзу, сот жүйесі қызметкерлерінің, күзет қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) және сот приставтарының заңды талаптарын орындамау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа алып келеді.
7. Күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) мен сот приставтары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен атыс және электр қаруын, арнаулы құралдар мен дене күшін қолдануға құқылы.
8. Келушілердің, сот процесіне қатысушылардың және сот процесіне қатысатын өзге де адамдардың күзет қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің), сот приставтарының және сот жүйесінің өзге де қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз етумен байланысты әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқығы бар.
2-тарау. Өткізу режимін қамтамасыз ету тәртібі
9. Өткізу режимін қамтамасыз етуді мыналар жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының (бұдан әрі – Жоғарғы Сот) әкімшілік ғимаратында және оған іргелес аумақта – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитетінің Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі мамандандырылған күзет қызметі басқармасы мен Сот әкімшілігінің штатындағы сот приставтары;
2) кассациялық, облыстық және оларға теңестірілген соттардың, Қазақстан Республикасы Әскери сотының әкімшілік ғимараттарында және оларға іргелес аумақта – ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және Департаменттің штатындағы сот приставтары;
3) мамандандырылған соттардың, сондай-ақ аудандық және оларға теңестірілген соттардың әкімшілік ғимараттарында және оларға іргелес аумақта – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметтерін көрсетуді мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалған жеке күзет ұйымы және Департаменттің штатындағы сот приставтары.

4. Организация пропускного и внутриобъектового режимов в административном здании и прилегающей к нему территории осуществляются Отделами внутренней безопасности (далее ОВБ), соответственно Судебной администрации, и (или) Департамента.
5. По каждому выявленному факту нарушения требований пропускного и внутриобъектового режимов в административном здании и (или) прилегающей к нему территории проводится служебное расследование, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) Департамента.
6. Все посетители административных зданий и прилегающей к ним территорий, независимо от цели посещения, должны соблюдать установленные общепринятые нормы поведения, требования пропускного и внутриобъектового режимов, установленные настоящими Правилами.
Воспрепятствование осуществлению правосудия, проявление неуважения к суду, нарушение общественного порядка в административных зданиях судебной системы, неисполнение законных требований работников судебной системы, сотрудников (работников) охраны и судебных приставов влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
7. Сотрудники (работники) охраны и судебные приставы вправе применять огнестрельное и электрическое оружие, специальные средства и физическую силу в порядке, предусмотренную законами Республики Казахстан.
8. Посетители, участники судебного процесса и иные лица, участвующие в судебном процессе имеют право обжаловать действия (бездействие) сотрудников (работников) охраны, судебных приставов и иных работников судебной системы, связанных с обеспечением ими пропускного и внутриобъектового режимов, в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок обеспечения пропускного режима
9. Обеспечение пропускного режима осуществляется:
1) в административном здании Верховного Суда Республики Казахстан (далее Верховный Суд) и прилегающей к нему территории Управлением специализированной службы охраны по охране правительственных учреждений Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан и судебными приставами, состоящими в штате Судебной администрации;
2) в административных зданиях кассационных, областных и приравненных к ним судов, Военного суда Республики Казахстан и на прилегающей к ним территории специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел и судебными приставами, состоящими в штате Департамента;
3) в административных зданиях специализированных судов, а также районных и приравненных к ним судов и на прилегающей к ним территории частной охранной организацией, с которой в установленном законодательством Республики Казахстан порядке заключен договор о государственных закупках охранных услуг, и судебными приставами, состоящими в штате Департамента.

10. Әкімшілік ғимаратқа кіру уақыты:
1) судьялар мен сот жүйесі қызметкерлері үшін:
жұмыс күндері сағат 8.00-ден 21.00-ге дейін;
демалыс және мереке күндері, сондай-ақ жұмыс уақытынан тыс уақытта әкімшілік ғимараттарға және оған іргелес аумаққа кіруге тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілері келіскен тізімдер бойынша сот жүйесі қызметкерлеріне рұқсат етіледі.
2) электр желісінде, су құбырында, кәрізде, жылу және ауаны баптау жүйелерінде авария болған (бүлінген), кешкі, түнгі уақытта, сондай-ақ демалыс және мереке күндері басқа да шұғыл авариялық жұмыстарды жүргізу қажет болған жағдайларда авариялық қызметтердің және жанама ұйымдардың жұмыскерлерін әкімшілік ғимаратқа кіргізу тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ-мен және (немесе) Департаменттің ІІБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілерімен келісу бойынша сот жүйесінің жауапты қызметкері ілесіп жүріп жүзеге асырылады.
Бұл ретте күзет қызметкері (жұмыскері) авариялық қызметтер мен жанама ұйымдардың жұмыскерлерін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Келушілерді есепке алу журналында (бұдан әрі – Келушілерді есепке алу журналы) тіркеп-белгілеуді қамтамасыз етеді.
11. Судьялар мен сот жүйесі қызметкерлерін әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіргізу мынадай құжаттардың бірімен жүзеге асырылады:
1) электрондық карта (смарт-карталар);
2) КББЖ істен шыққан жағдайда, қызметтік куәлік;
3) электрондық карта (смарт-карта), алғаш рет келген кезде (бұдан әрі электрондық карта беріледi) судьяның қызметтік куәлігі болған кезде іссапарға жіберілген судьялар мен сот жүйесі қызметкерлері үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтінім.
12. Судьялар мен сот жүйесі қызметкерлері үшін өткізу режимі әкімшілік ғимараттардың кіреберіс топтарында орнатылған КББЖ арқылы жүзеге асырылады. Электрондық карта (смарт-карта) арқылы кіретін судьялардың, сот жүйесі қызметкерлерінің фотобейнелері бар есептік деректер КББЖ дерекқорына енгізіледі.
13. Күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) КББЖ мониторында көрсетілетін фотобейне негізінде кіретін судьяны және сот жүйесі қызметкерін сәйкестендіруді жүргізеді. Фотобейне кіретін адамның жеке басына сәйкес келмеген жағдайда, күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) электрондық картаны (смарт-картаны) жеке басын куәландыратын құжатпен салыстырып тексеру арқылы кіретін адамның жеке басын анықтау жөнінде қосымша іс-шаралар жүргізеді.
КББЖ істен шыққан, сондай-ақ кіретін судьяда және сот жүйесі қызметкерінде осы Қағидалардың 11-тармағында келтірілген құжаттардың бірі болмаған кезде кіру тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілерімен келісу бойынша жүзеге асырылады.

10. Время пропуска в административное здание устанавливается:
1) для судей и работников судебной системы:
в рабочие дни с 8.00 до 21.00 часов;
в выходные и в праздничные дни, а также в нерабочее время пропуск в административные здания и прилегающую к нему территорию разрешается работникам судебной системы по спискам, согласованным, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администраторами судов Департамента;
2) в случаях аварии (повреждения) электросети, водопровода, канализации, системы отопления и кондиционирования, необходимости производства других срочных аварийных работ в вечернее, в ночное время, а также в выходные и в праздничные дни допуск в административное здание работников аварийных служб и сторонних организаций осуществляется по согласованию, соответственно с ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администраторами судов Департамента в сопровождении ответственного работника судебной системы.
При этом, сотрудник (работник) охраны обеспечивает фиксацию работников аварийных служб и сторонних организаций в Журнале учета посетителей согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее Журнал учета посетителей).
11. Пропуск в административное здание и на прилегающую к нему территорию для судей и работников судебной системы осуществляется по одному из следующих документов:
1) электронная карта (смарт-карты);
2) служебное удостоверение, в случаях сбоя СКУД;
3) заявка согласно приложению 4 к настоящим Правилам для прикомандированных судей и работников судебной системы, при наличии электронной карты (смарт-карты), служебного удостоверения судьи, при первом посещении (в дальнейшем выдается электронная карта).
12. Пропускной режим для судей и работников судебной системы осуществляется посредством СКУД, установленных на входных группах административных зданий. Учетные данные с фотоизображениями судей, работников судебной системы, входящих посредством электронной карты (смарт-карты) вносятся в базу данных СКУД.
13. Сотрудники (работники) охраны проводят идентификацию входящего судьи и работника судебной системы на основании фотоизображения, отображающего на мониторе СКУД. В случае несоответствия фотоизображения с личностью входящего, сотрудники (работники) охраны проводят дополнительные мероприятия по выяснению личности входящего лица путем сверки электронной карты (смарт-карты) с документом, удостоверяющим личность.
При сбое СКУД, а также отсутствии у входящего судьи и работника судебной системы одного из документов, приведенных в пункте 11 настоящих Правил, вход осуществляется по согласованию ОВБ, соответственно Судебной администрации и (или) Департамента, а также с Администраторами судов Департамента.

14. Тиісінше қызметтік куәлігінің және (немесе) электрондық картасының қолданылу мерзімі өткен судьяларға, сот жүйесі қызметкерлеріне Сот әкімшілігінің, тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің Персоналды басқару бөлімі (кадр қызметі), сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілері аталған адамдардың жеке басын растағаннан кейін ғана әкімшілік ғимаратқа кіруге рұқсат беріледі.
15. Қызметтік куәлігін көрсеткен кезде отставкадағы судьяны әкімшілік ғимаратқа кіргізу тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ-мен және (немесе) Департаменттің ІҚБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілерімен жазбаша келісу бойынша сот жүйесі қызметкерлері ілесіп жүріп, Келушілерді есепке алу журналына тіркеп жүзеге асырылады.
16. Әкімшілік ғимаратқа кірер кезде мыналар жете тексеруден өтпейді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшада аталған адамдар;
2) Қазақстан Республикасының судьялары;
3) Сот әкімшілігінің басшысы мен оның орынбасарлары;
4) Сот әкімшілігі бөлімдерінің меңгерушілері;
5) жете тексеру жүйелері мен құралдарын қолдануға медициналық тұрғыдан құжатпен расталған қарсы көрсетілімдері бар адамдар тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ қызметкерлерімен жазбаша келісу бойынша, олардың қол жүгін қоспағанда.
17. Мамандандырылған ауданаралық тергеу соттарының, әкімшілік соттардың, әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары және олардың хатшылары, сондай-ақ МҚҚБ (тергеу соттарының) қызметкерлері және тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ қызметкерлері (сот приставтарын қоспағанда) қызметтік міндеттерін атқару кезінде электрондық картасын көрсетіп, тәуліктің кез келген уақытында әкімшілік ғимараттарға (режимдік үй-жайларды қоспағанда) кедергісіз кіруге және әкімшілік ғимараттарға іргелес аумаққа қызметтік (жеке) автокөлік құралымен (бекітілген тізім бойынша) кіруге құқылы.
18. Әкімшілік ғимаратқа кірген кезде cот жүйесі қызметкерлерін, келушілерді, сот процесіне қатысушыларды және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды жете тексеру жүйелері мен құралдары арқылы, оның ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген қолға ұстайтын металл детектормен адамды жете тексеру әдістемесіне сәйкес бақылау жүзеге асырылады.
Бұл ретте қол жүгі және жеке заттары (сөмкелер, портфельдер, рюкзактар, пакеттер, барсеткалар және өзге де нәрселер) жете тексеру жүйелері мен құралдары арқылы сканерленуге жатады.
Жете тексеру жүйелері мен құралдары белгі берген жағдайда, күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) жоғарыда аталған адамдарға заттарды көзбен шолып қарап-тексеру үшін көрсетуді ұсынады.
Жете тексеру жүйелері мен құралдарының уақытша істен шығуы себебінен оларды қолдану мүмкін болмаған жағдайларда, қол жүгі (сөмкелер, портфельдер, рюкзактар, пакеттер, барсеткалар және өзге де нәрселер) күзет қызметкеріне (жұмыскеріне) ашық түрде көзбен шолып қарап-тексеру үшін көрсетіледі.
Әкімшілік ғимараттардағы техникалық жүйелерге кешкі және түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері жоспарлы жөндеу және профилактикалық жұмыстар жүргізу тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ-мен және (немесе) Департаменттің ІҚБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілерімен келісіледі.
Бұл ретте жұмыстарды жүргізуге жауапты сот жүйесі қызметкері бөгде ұйымдардың мамандарын соттардың ғимаратына кірген кезден бастап ғимараттан шыққанға дейін ілесіп жүруді қамтамасыз етеді және олар үшін жауаптылықта болады.

14. Судьи, работники судебной системы, имеющие, соответственно служебное удостоверение и (или) электронную карту с истекшими сроками действия, допускаются в административное здание только после подтверждения личностей указанных лиц Отделом управления персоналом (кадровой службы), соответственно Судебной администрации, и (или) Департамента, а также Администраторами судов Департамента.
15. Пропуск судьи в отставке, при предъявлении служебного удостоверения, в административное здание осуществляется по письменному согласованию, соответственно с ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администраторами судов Департамента, в сопровождении работников судебной системы, с фиксацией в Журнале учета посетителей.
16. Досмотру при входе в административное здание не подлежат:
1) лица, указанные в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) судьи Республики Казахстан;
3) руководитель Судебной администрации и его заместители;
4) заведующие отделов Судебной администрации;
5) лица, имеющие документально подтвержденные медицинские противопоказания применения к ним систем и средств досмотра по письменному согласованию с работниками ОВБ, соответственно Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, за исключением их ручной клади.
17. Судьи специализированных межрайонных следственных, административных судов, специализированных межрайонных судов по административным правонарушениям и их секретари, а также работники ПЗГС (следственных судов) и работники ОВБ соответственно Судебной администрации и (или) Департамента (за исключением судебных приставов) вправе при исполнении должностных обязанностей, по предъявлению электронной карты, беспрепятственно, в любое время суток входить в административные здания (за исключением режимных помещений) и въезжать на служебном (личном) автотранспортном средстве (по утвержденному списку) на прилегающую территорию к административным зданиям.
18. При входе в административное здание работников судебной системы, посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе, осуществляется контроль посредством систем и средств досмотра, в том числе согласно методике досмотра человека ручным металлодетектором, приведенной в приложении 5 к настоящим Правилам.
При этом, ручная кладь и личные вещи (сумки, портфели, рюкзаки, пакеты, барсетки и иные предметы) подлежат сканированию посредством систем и средств досмотра.
В случае срабатывания систем и средств досмотра сотрудники (работники) охраны предлагают вышеуказанным лицам предъявить вещи для визуального осмотра.
В случаях, когда не представляется возможным использование систем и средств досмотра по причине временного выхода их из строя, ручная кладь (сумки, портфели, рюкзаки, пакеты, барсетки и иные предметы) предъявляется в открытом виде сотруднику (работнику) охраны для визуального осмотра.
Проведение плановых ремонтных и профилактических работ технических систем в административных зданиях в вечернее и в ночное время, в выходные и в праздничные дни, согласовывается с ОВБ, соответственно Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также с Администраторами судов Департамента.
При этом, ответственный работник судебной системы за проведение работ обеспечивает сопровождение специалистов сторонних организаций с момента входа в здание судов и до выхода из здания и несет за них ответственность.

19. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үкіметтік байланыс қызметінің үкіметтік байланысқа қызмет көрсету мен жөндеу жүргізетін қызметкерлері әкімшілік ғимараттарға қызметтік куәлігін көрсеткен кезде және МҚҚБ жұмыскерлері ілесіп жүргенде қызметкерлердің ұсынылған тізіміне сәйкес тәуліктің күндізгі уақытында кіреді.
20. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Үкіметтік байланыс қызметінің қызметкерлері әкелетін және әкететін, арнайы мөр басылған қол жүгін (шифрлау құралдарын) жете тексеруде жете тексеру жүйелері мен қарап-тексеру құралдары пайдаланылмайды. Бұл ретте күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) оларды Келушілерді есепке алу журналына тіркеуді жүзеге асырады.
21. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің әкімшілік ғимараттарға және оған іргелес аумаққа әкелетін (әкететін) арнайы мөр басылған жабық қаптамаларды (орамаларды, пакеттерді, портфельдерді, қаптарды, қораптарды, чемодандарды және басқаны) жете тексеруде жете тексеру жүйелері мен құралдары пайдаланылмайды.
22. Өрт сөндіруге келген өрт сөндіру бригадасын жете тексеру жүргізілмейді, ал әкімшілік ғимаратта күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) немесе сот жүйесінің жауапты қызметкерлері онымен ілесіп жүреді (қажет болған кезде).
23. Жедел медициналық жәрдем бригадасы шақырылған жағдайда жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырған сот жүйесі қызметкерлері әкімшілік ғимаратта қарсы алу, ілесіп жүру және осы Қағидалардың талаптарын сақтау үшін жауапты болады.
24. Әкімшілік ғимараттарға кіру мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысымен ішінара немесе толық шектелуі мүмкін.
25. Әкімшілік ғимаратқа іргелес аумаққа кіру (шығу) уақыты БӨБ арқылы белгіленеді:
1) қызметтік көлік құралдары үшін:
жұмыс күндері – сағат 08.30-дан сағат 21:00-ге дейін;
демалыс және мереке күндері қызметтік қажеттілік болған кезде;
2) судьялар мен сот жүйесі қызметкерлерінің жеке көліктері үшін тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ басшысы, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілері бекітетін тізім бойынша:
жұмыс күндері – сағат 08.00-дан сағат 21:00-ге дейін;
демалыс және мереке күндері кіруге болмайды;
3) мемлекеттік органдар және өзге де бөгде ұйымдар, шетелдік өкілдіктер өкілдерінің көлік құралдары үшін, оның ішінде пошта және өзге де хат-хабарды, тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізетін, коммуналдық қалдықтарды немесе құрылыс қалдықтарын әкететін ұйымдар үшін тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ басшысы, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілері бекітетін тізімге сәйкес:

19. Сотрудники службы правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, проводящие обслуживание и ремонт правительственной связи, входят в административные здания в дневное время суток согласно предоставленному списку сотрудников, при предъявлении служебного удостоверения и в сопровождении работников ПЗГС.
20. Досмотр опечатанной специальной печатью ручной клади (шифровальные средства), вносимых и выносимых сотрудниками Службы правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, с использованием систем и средств досмотра не осуществляется. При этом, сотрудники (работники) охраны осуществляют их регистрацию в Журнале учета посетителей.
21. Досмотр опечатанной специальной печатью закрытых упаковок (свертки, пакеты, портфели, мешки, коробки, чемоданы и другое), вносимых (выносимых) в (из) административные здания и прилегающей к нему территории сотрудниками Государственной фельдъегерской службы с использованием систем и средств досмотра не осуществляется.
22. Досмотр прибывшей для тушения пожара пожарной бригады не проводится, а ее сопровождение (по необходимости) в административное здание осуществляется сотрудниками (работниками) охраны или ответственными работниками судебной системы.
23. В случае вызова бригады скорой медицинской помощи, ответственность за встречу, сопровождение в административное здание и соблюдение требований настоящих Правил, несут работники судебной системы, вызвавшие бригаду скорой медицинской помощи.
24. Допуск в административные здания может быть частично или полностью ограничен постановлением государственного санитарного врача.
25. Время въезда (выезда) на прилегающую территорию к административному зданию устанавливается через КПП:
1) для служебных транспортных средств:
в рабочие дни с 08.30 часов до 21.00 часов;
в выходные и праздничные дни при служебной необходимости;
2) для личных транспортных средств судей и работников судебной системы, согласно списку, утверждаемому руководителем, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администраторами судов Департамента:
в рабочие дни с 08.00 часов до 21.00 часов;
в выходные и праздничные дни въезд не допускается;
3) для транспортных средств, представителей государственных органов и иных сторонних организаций, иностранных представительств, в том числе для организаций, доставляющих почтовую и иную корреспонденцию, товарно-материальные ценности, вывозящих коммунальные отходы или отходы строительства согласно списку, утверждаемому руководителем, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администраторами судов Департамента:

жұмыс күндері – іс-шара басталардан кемінде күнтізбелік бір күн бұрын берілген өтінімдерге сәйкес сағат 09.00-ден сағат 18.30-ға дейін;
демалыс және мереке күндері кіруге болмайды;
4) алдын ала берілген өтінімдерге сәйкес конвойларға арналған арнайы көлік құралдары үшін:
жұмыс күндері – сағат 08.00-ден сағат 21.00-ге дейін;
демалыс және мереке күндері – қызметтік қажеттілік болған кезде;
5) автокөлікті ғимараттың паркингіне кіргізу Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ басшысы бекіткен тізімдер бойынша жүзеге асырылады, онда мыналар көрсетілген:
- автокөліктің маркасы, мемлекеттік тіркеу нөмірі;
- автокөлік құралы бекітілген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы;
- жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
6) ғимараттың паркингіне кірген кезде күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) автокөлікті арнайы техникалық жете тексеру құралдарымен техникалық бақылауды жүргізеді.
Бұл ретте ғимараттың паркингіне кірген (паркінгінен шыққан) кезде автокөлік құралындағы (кабина, жүк) нәрселер үшін жауаптылық автокөлік құралының жүргізушісіне жүктеледі.
Автокөлік құралының жүргізушісі ғимараттың паркингіне кірген кезде қызметкерге (жұмыскерге) тізімде көрсетілген мәліметтермен салыстырып тексеру үшін жеке басын куәландыратын құжатын көрсетедi;
7) жүргізушінің техникалық бақылаудан өтуден бас тартуы сот ғимаратының паркингіне кіргізуден (жүруден) бас тартуға негіз болады;
8) жүргізушілер сот ғимаратының аумағында және паркингінде белгіленген орынтұрақ таңбаларына (орындарына) және жол белгілеріне сәйкес тұруға тиіс;
9) авариялық жағдайларды жоюға қатысатын автокөлік құралдары сот жүйесі объектісінің аумағына тәуліктің кез келген уақытында күзет қызметкері (жұмыскері) немесе сот жүйесі қызметкері ілесіп жүріп кіреді.
10) күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері автокөлік құралдарының жүріп-тұруына, аялдауына, тоқтап тұруына қосымша уақытша шектеулер енгізеді.
26. Адамдардың әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа:
1) мас күйінде;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жете тексеруден немесе көзбен қарап-тексеруден өтуден бас тартқанда;
3) қоғамдық тәртіпті бұзса;
4) егер олар сот процесіне қатысушы немесе сот процесіне қатысатын өзге де адам болып саналмаса, 16 жасқа толмаса;
5) жануарлармен;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген нәрселермен және заттармен кіруіне рұқсат етілмейді.
3-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыру
27. Әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіру уақыты:

в рабочие дни с 09.00 часов до 18.30 часов, согласно заявкам, поданным не менее чем за один календарный день до начала мероприятия;
в выходные и праздничные дни въезд не допускается;
4) для конвойных специальных транспортных средств согласно предварительно поданным заявкам:
в рабочие дни с 08.00 часов до 21.00 часов;
в выходные и праздничные дни при служебной необходимости;
5) допуск автотранспорта в паркинг здания осуществляется по спискам, утвержденным руководителем ОВБ Судебной администрации и (или) Департамента и представленным на КПП, в котором указаны:
- марка, государственный регистрационный номер автотранспорта;
- фамилия, имя, отчество, (при наличии) должность за кем закреплен автотранспорт;
- фамилия, имя, отчество, (при наличии) водителя.
6) при въезде в паркинг здания сотрудники (работники) охраны проводят технический контроль автотранспорта специальными техническими средствами досмотра.
При этом, ответственность за предметы, находящиеся в автотранспортном средстве (салон, багаж) при въезде (выезде) в (из) паркинг здания возлагается на водителя автотранспортного средства.
Водитель автотранспортного средства при въезде в паркинг здания предъявляет сотруднику (работнику) документ, удостоверяющий личность, для сверки со сведениями, указанными в списке;
7) отказ водителя от прохождения технического контроля является основанием для отказа в пропуске (проезде) в паркинг здания суда;
8) водители на территории и в паркинге здания суда должны парковаться согласно установленным парковочным разметкам (местам) и дорожным знакам;
9) автотранспортные средства, участвующие в ликвидации аварийных ситуаций, въезжают на территорию объекта судебной системы в любое время суток в сопровождении сотрудника (работника) охраны или работника судебной системы;
10) при проведении мероприятий, связанных с обеспечением безопасности охраняемых лиц, сотрудниками службы государственной охраны вводятся дополнительные временные ограничения на проезд, остановку стоянку автотранспорта.
26. Не допускается пропуск в административное здание и прилегающую к нему территорию лиц:
1) в состоянии опьянения;
2) отказавшихся проходить досмотр или визуальный осмотр в соответствии с требованиями настоящих Правил;
3) нарушающих общественный порядок;
4) не достигших 16-летнего возраста, если они не являются участником судебного процесса или иным лицом, участвующим в судебном процессе;
5) с животными;
6) с предметами и веществами, указанными в приложении 1 к настоящим Правилам.
Глава 3. Организация пропускного режима
27. Время пропуска в административное здание и на прилегающую к нему территорию устанавливается:

1) келушілер, сот процесіне қатысушылар және сот процесіне қатысатын өзге де адамдар үшін:
жұмыс күндері сағат 09.00-ден сағат 13.00-ге дейін және сағат 14.30-дан сағат 18.30-ға дейін;
жұмыстан тыс уақытта, демалыс және мереке күндері оларды сотқа шақыру туралы хабардар еткен жағдайларды қоспағанда, кіруге рұқсат етілмейді.
28. Әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіру келушілер, сот процесіне қатысушылар және сот процесіне қатысатын өзге де адамдар үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімге сәйкес қалыптастырылған тізім негізінде, оның ішінде сотқа шақыру туралы хабарлау негізінде мынадай құжаттармен жүзеге асырылады.
1) жеке және заңды тұлғалар цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланатын және ұсынатын Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, Қазақстан Республикасының жеке басты куәландыратын құжаттар саласындағы заңнамасында айқындалған жағдайлардан басқа, қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең;
2) шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар немесе қандастар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттар;
3) адвокаттың, прокурордың немесе заң консультантының қызметтік куәлігі.
Келушілер, сот процесіне қатысушылар және сот процесіне қатысатын өзге де адамдар сот жүйесі қызметкерлері ілесіп жүрмесе, ғимараттарға жіберілмейді.
Шақырылған шетел азаматтарының тізімі бойынша әкімшілік ғимаратқа кіруге өтінім жеке басын куәландыратын құжаттарын қоса бере отырып, кемінде күнтізбелік бір күн бұрын МҚҚБ-ға және БӨБ-ға ұсынылуға тиіс.
Шақыртқан адам немесе келушіні қабылдауға жауапты адам келушіге (келушілерге) әкімшілік ғимаратта шақырудың мақсатымен байланысты емес мәселелермен жүріп-тұруына тыйым салынатындығы туралы ескертеді, сондай-ақ осы Қағидалардың негізгі ережелерін түсіндіреді.
Күзет қызметкері (жұмыскері) келушінің, сот процесіне қатысушының және сот процесіне қатысатын өзге адамның әкімшілік ғимаратта және (немесе) оған іргелес аумақта ілесіп жүретін адамсыз жүргенін анықтаған жағдайда, мән-жайларды анықтау үшін Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ басшысына бұл туралы дереу хабарланады.
29. Келушілер, сот ісін процесіне қатысушылар және сот процесіне қатысатын өзге де адамдар әкімшілік ғимараттарда:
- сот отырысы кезінде соттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қызмет тәртібін, осы Қағидалардың талаптарын, сондай-ақ жалпыға бірдей қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтайды;
- сот жүйесі қызметкерлерінің өздерінің қызметтік міндеттерін тиісінше орындауына кедергі келтірмейді;
- сот процесі не жеке қабылдау аяқталғаннан кейін әкімшілік ғимараттан және оған іргелес аумақтан шығып кетеді;
- белгіленген жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін көпшілік кіретін үй-жайлардан шығып кетеді;
- судьялардың, сот жүйесі қызметкерлерінің, сондай-ақ күзет қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) заңды талаптары мен өкімдерін орындайды;
- басқа келушілерге, судьяларға, сот жүйесі қызметкерлеріне, сондай-ақ күзет қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) құрметпен қарайды;
- әкімшілік ғимараттағы мүлікке ұқыпты қарайды, тазалық, тыныштық пен қоғамдық тәртіпті сақтайды;
- төтенше жағдайлар туындаған жағдайда сот жүйесі қызметкерлері мен күзет қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) нұсқауларын бұлжытпай орындайды.
Мыналарға:

1) для посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе:
в рабочие дни с 09.00 часов до 13.00 часов и с 14.30 часов до 18.30 часов;
в нерабочее время, в выходные и праздничные дни вход не допускается, за исключением случаев извещения о вызове их в суд;
28. Допуск в административное здание и на прилегающую к нему территорию осуществляется для посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе на основании списка, сформированного в соответствии с заявкой по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в том числе на основании извещения о вызове в суд, по следующим документам:
1) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, используемое и представляемое физическими и юридическими лицами посредством сервиса цифровых документов, равнозначно документам на бумажном носителе, кроме случаев, определенных законодательством Республики Казахстан в сфере документов, удостоверяющих личность;
2) иные документы, установленные законодательством Республики Казахстан для иностранных граждан, лиц без гражданства или кандасов;
3) служебное удостоверение адвоката, прокурора или юридического консультанта.
Посетители, участники судебного процесса и иные лица, участвующие в судебном процессе без сопровождения работников судебной системы в здания не допускаются.
Заявка на вход в административное здание по списку приглашенных иностранных граждан с приложением документов, удостоверяющих их личность должна предоставляться в ПЗГС и на КПП, не менее чем за один календарный день.
Пригласившее лицо или лицо, ответственное за прием посетителя, ставит его (их) в известность о том, что передвижение в административном здании по вопросам, не связанным с целью приглашения, запрещается, а также разъясняет основные положения настоящих Правил.
В случае выявления сотрудником (работником) охраны посетителя, участника судебного процесса и иного лица, участвующего в судебном процессе в административном здании и/или на прилегающей к нему территории без сопровождающего лица об этом незамедлительно информируется руководитель ОВБ Судебной администрации и (или) Департамента для выяснения обстоятельств.
29. Посетители, участники судебного процесса и иные лица, участвующие в судебном процессе в административных зданиях:
- соблюдают установленный законодательством Республики Казахстан порядок деятельности судов во время судебного заседания, требования настоящих Правил, а также общепринятые нормы поведения;
- не препятствуют надлежащему исполнению работниками судебной системы своих служебных обязанностей;
- покидают административное здание и прилагающую к нему территорию после окончания судебного процесса либо личного приема;
- покидают публично-доступные помещения после окончания установленного рабочего времени;
- выполняют законные требования и распоряжения судей, работников судебной системы, а также сотрудников (работников) охраны;
- проявляют уважительное отношение к другим посетителям, судьям, работникам судебной системы, а также сотрудникам (работникам) охраны;
- бережно относятся к имуществу, находящемуся в административном здании, соблюдают чистоту, тишину и общественный порядок;
- в случае возникновения чрезвычайных ситуаций строго следуют указаниям работников судебной системы и сотрудников (работников) охраны.
Не допускается:

- осы Қағидалардың 30, 36 және 38-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік ғимаратта бейне-, кино- және фототүсірілім жасауға, сондай-ақ болып жатқан оқиғаны телевидение арқылы немесе Интернет желісімен трансляциялауға;
- арнайы бөлінбеген орындарда темекі шегуге;
- сот отырысы залында ұялы телефонмен сөйлесуге;
- күзетпен ұсталатын адамдарды ұстауға арналған үй-жайларға тікелей жақын жерде болуға;
- әкімшілік ғимараттағы мүлікті шығаруға, бүлдіруге не құртуға;
- ақпараттық стендтерден құжаттарды алып қоюға, сондай-ақ оларға жеке не жарнамалық сипаттағы хабарландырулар орналастыруға;
- әкімшілік ғимаратта және оған іргелес аумақта жеке заттар мен құжаттарды қараусыз қалдыруға;
- рұқсат етілмеген сауда жасауға, сондай-ақ баспа және өзге де жарнамалық сипаттағы өнімді таратуға;
- келушілерді, сот процесіне қатысушыларды және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген тізбе (бұдан әрі – Тізбе) бойынша нәрселермен өткізуге жол берілмейді.
Өздерінің физикалық, химиялық және өзге де қасиеттеріне орай айналадағылардың өміріне, денсаулығы мен мүлкіне қауіп төндіруі мүмкін нәрселер, сондай-ақ көлемді және ірі нәрселер сақтауға қабылданбайды.
Келушілерден, сот процесіне қатысушылардан және сот процесіне қатысатын өзге де адамдардан Тізбенің 1), 2), 3), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында санамаланған нәрселер табылған жағдайда, күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) ішкі істер органдарына дереу хабарлауға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет етуге міндетті.
30. Ашық сот процестерін жүргізу кезінде сот залдарында бейне-, кино- және фототүсірілім жүргізу, сондай-ақ сот отырыстарын Интернет желісі арқылы тікелей трансляциялау мәселесін төрағалық етуші судья Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен шешеді.
31. Осы Қағидалардың 29-тармағында келтірілген заңды талаптарды орындаудан бас тартқан келушілерді, сот процесіне қатысушыларды және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды әкімшілік ғимараттан сот приставы не күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) шығарып жібереді.
32. Әкімшілік ғимараттардағы мүлікті және материалдық-техникалық құндылықтарды қасақана құртып жіберу не бүлдіру келушілердің заңдарда белгіленген жауаптылығына алып келеді.
33. Ашық сот отырысына қатысқысы келетін келушілерге, сот процесіне қатысушыларға және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарға, оның ішінде адвокаттар мен прокурорларға қызметтік (сот отырыстары залдарын қоспағанда) және режимдік үй-жайларға кіруге тыйым салынады.

- осуществление в административном здании видео-, кино- и фотосъемки, а также ведение трансляции происходящего по телевидению или в сети Интернет, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 30, 36 и 38 настоящих Правил;
- курение в местах, не отведенных для этой цели;
- разговоры по мобильному телефону в зале судебного заседания;
- нахождение в непосредственной близости от помещений, предназначенных для содержания лиц, находящихся под стражей;
- вынос, повреждение либо уничтожение имущества, находящегося в административном здании;
- изъятие документов с информационных стендов, а также размещение на них объявлений личного либо рекламного характера;
- оставление в административном здании и на прилегающей к нему территории личных вещей и документов без присмотра;
- осуществление несанкционированной торговли, а также распространение печатной и иной продукции рекламного характера;
- пропуск посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе с предметами по перечню, приведенному в приложении 1 к настоящим Правилам (далее - Перечень).
Предметы, которые в силу своих физических, химических и иных свойств могут представлять опасность для жизни, здоровья и имущества окружающих, а также объемные и массивные предметы на хранение не принимаются.
В случае обнаружения у посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе предметов, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) Перечня, сотрудники (работники) охраны обязаны незамедлительно информировать органы внутренних дел и действовать в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
30. Вопрос ведения видео-, кино- и фотосъемки в судебных залах, а также прямой трансляций судебных заседаний в сети Интернет во время проведения открытых судебных процессов решается председательствующим судьей в порядке, установленном процессуальным законодательством Республики Казахстан.
31. Посетители, участники судебного процесса и иные лица, участвующие в судебном процессе, отказывающиеся выполнять законные требования, приведенные в пункте 29 настоящих Правил, выводятся из административного здания судебным приставом либо сотрудниками (работниками) охраны.
32. Умышленное уничтожение либо повреждение имущества и материально-технических ценностей, находящихся в административных зданиях, влечет для посетителей установленную законами ответственность.
33. Посетителям, участникам судебного процесса и иным лицам, участвующим в судебном процессе, в том числе адвокатам и прокурорам желающим присутствовать на открытых судебных заседаниях, доступ в служебные (за исключением залов судебных заседаний) и режимные помещения запрещается.

34. Келушілерді, сот процесіне қатысушыларды және сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды есепке алуды күзет қызметкері (жұмыскері) сот приставтарымен бірлесіп, мәліметтерді Келушілерді есепке алу журналында тіркеп-белгілеу арқылы жүзеге асырады.
35. Жеке басты куәландыратын құжаттарда құжаттың төлнұсқалығына күмән келтіретін қолдан жасау, бүліну және дақ белгілері болған жағдайда, күзет қызметкері (жұмыскері) тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ және (немесе) Департаменттің Соттар әкімшісіне бұл туралы дереу хабарлауға және осы фактіні тіркеп-белгілеу шараларын қолданып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет етуге міндетті.
Тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ қызметкері, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілері ішкі істер органдарына анықталған бұзушылық туралы дереу хабарлауға міндетті.
36. Бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі – БАҚ) өкілдеріне әкімшілік ғимараттарға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олардың кәсіптік қызметіне байланысты Тізбенің 15), 16), 17), 19), 20) және 21) тармақшаларында көрсетілген нәрселермен кіруіне рұқсат етіледі.
Бұл ретте оларды сот отырысы залында қолдану туралы мәселені төрағалық етуші судья Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен шешеді.
37. БАҚ өкілдері алдын ала шақырылады. Бұл ретте баспасөз қызметі әкімшілік ғимаратта бақылаусыз болу, сондай-ақ аудио-, фото-, бейнеаппаратуралар мен ақпарат беретін техникалық құралдарды нақты уақыт режимінде рұқсатсыз пайдалану жағдайларын болғызбау мақсатында оларды қарсы алуды және олармен ілесіп жүруді міндетті тәртіппен жүзеге асырады.
Масс-медиа өкілдерінің өтінімдерін беру және бекіту рәсімдері тағайындалған сапарға дейін бір тәуліктен кешіктірілмей аяқталуға тиіс.
38. Адвокаттарға әкімшілік ғимараттарға "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өздерінің кәсіптік қызметіне байланысты Тізбенің 16), 17), 19), 20) және 21) тармақшаларында көрсетілген нәрселермен кіруіне рұқсат етіледі.
Бұл ретте оларды сот отырысы залында қолдану туралы мәселені төрағалық етуші судья Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен шешеді.
39. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде тергеу әрекеттерін жүргізуге қызметтік куәлігін және тиісті процестік құжаттарын көрсеткен кезде Қазақстан Республикасының арнаулы және құқық қорғау органдары қызметкерлерін әкімшілік ғимаратқа өткізу тиісінше Сот әкімшілігінің ІҚБ-мен және (немесе) Департаменттің ІҚБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшісімен жазбаша келісу бойынша сот жүйесі қызметкерлері ілесіп жүрген кезде, мәліметтерді Келушілерді есепке алу журналында тіркеп-белгілей отырып жүзеге асырылады.

34. Учет посетителей, участников судебного процесса и иных лиц, участвующих в судебном процессе, осуществляется сотрудником (работником) охраны, совместно с судебными приставами посредством фиксации сведений в Журнале учета посетителей.
35. В случае выявления в документах, удостоверяющих личность, признаков подделки, повреждений и помарок, вызывающих сомнение в подлинности документа, сотрудник (работник) охраны обязан незамедлительно информировать об этом, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, и (или) Администратора судов Департамента и действовать в соответствии с законодательством Республики Казахстан, приняв меры по фиксации данного факта.
Работник ОВБ, соответственно Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администратор судов Департамента обязаны незамедлительно сообщить о выявленном нарушении в органы внутренних дел.
36. Представителям средств массовой информации (далее – СМИ) разрешается вход в административные здания с предметами, указанными в подпунктах 15), 16), 17), 19), 20) и 21) Перечня, связанными с их профессиональной деятельностью, в соответствии с законами Республики Казахстан.
При этом, вопрос об их использовании в зале судебного заседания решается председательствующим судьей в порядке, установленном процессуальным законодательством Республики Казахстан.
37. Представители СМИ приглашаются заблаговременно. При этом пресс-служба в обязательном порядке осуществляет их встречу и сопровождение в целях исключения случаев бесконтрольного нахождения в административном здании, а также несанкционированного использования аудио-, фото-, видеоаппаратуры и технических средств передачи информации в режиме реального времени.
Процедуры подачи и утверждения заявок для представителей масс-медиа должны быть завершены не позднее, чем за сутки до назначенного визита.
38. Адвокатам разрешается вход в административные здания с предметами, указанными в подпунктах 16), 17), 19), 20) и 21) Перечня, связанными с их профессиональной деятельностью, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
При этом, вопрос об их использовании в зале судебного заседания решается председательствующим судьей в порядке, установленном процессуальным законодательством Республики Казахстан.
39. Пропуск в административное здание сотрудников специальных и правоохранительных органов Республики Казахстан при предъявлении служебного удостоверения и соответствующих процессуальных документов на проведение следственных действий в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, осуществляется по письменному согласованию, соответственно с ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администратором судов Департамента, в сопровождении работников судебной системы, с фиксацией сведений в Журнале учета посетителей.

40. Қызметтік электрондық рұқсаттаманың, қызметтік куәлік және уақытша рұқсаттама бланкілерінің нысанын сот жүйесінің кадр қызметі белгілейді. Қызметтік куәліктер және уақытша рұқсаттама бланкілерінің үлгілерін, сондай-ақ оларды ресімдеу кезінде пайдаланылатын лауазымды адамдардың қолтаңбалары мен мөрлерінің үлгілерін кадр қызметі БӨП-ге береді.
4-тарау. Объектішілік режим
41. Барлық қызметтік үй-жайларда жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін терезелер жабылады, жарық, компьютер техникасы мен өзге де электр құралдары сөндіріледі, ал есіктер кілтпен жабылып, мөрленеді.
Күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) тәуліктің түнгі уақытында аумақты және әкімшілік ғимаратты сағат сайын аралайды.
Күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) объектішілік режимді бұзу фактілерін анықтаған жағдайларда, Сот әкімшілігінің ІҚБ және (немесе) Департаменттің ІҚБ, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшісіне тиісті акт жасай отырып, дереу хабарлайды.
42. Жұмыс күнінің соңында режимдік үй-жайлардың кіреберіс есіктері жабылып, мөрленеді. Кілттер тубусқа (пеналға) салынады, ол мөр бедерімен бекітіліп, БӨБ-ге тапсырылады. Режимдік үй-жайларды МҚҚБ қызметкерлері күзет сигнализациясына тапсырады және жауапты қызметкерлер осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес режимдік үй-жайларды күзетуге қабылдау (тапсыру) журналына тиісті жазбалар енгізеді.
43. МҚҚБ жұмыскерлері, сондай-ақ режимдік үй-жайларға жауапты жұмыскерлер жұмыс күнінің басында күзет бекетінен кілттер бар мөр басылған тубусты (пеналды) алады, тубуста (пеналда) және кіреберіс есіктерде мөр бедерінің бүтіндігін тексереді, режимдік кабинеттердің кілттері бар тубустарды (пеналдарды) қабылдау-тапсыру журналына тиісті жазба енгізеді.
5-тарау. Әкімшілік ғимараттарға қару-жарақпен, оқ-дәрілермен және арнаулы құралдармен кіруді қамтамасыз ету тәртібі
44. Әкімшілік ғимараттарға қару-жарақпен, оқ-дәрілермен және арнаулы құралдармен кіруге:
1) Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлеріне олар күзетілетін адамдармен ілесіп жүрген кезде;
2) күзет қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) қызмет өткеру кезеңінде;
3) ұстап алынғандарды, күзетпен қамауға алынғандарды әкімшілік ғимараттарға жеткізетін конвой қызметінің қызметкерлеріне;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Үкіметтік байланыс қызметінің қызметкерлеріне өздерінің мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі қызметтік міндеттерін орындаған кезде рұқсат етіледі.
Осы тармақтың 4) тармақшасында аталған адамдардың тізімі БӨБ-ға күзет қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) алдын ала берілуге тиіс және тоқсанына бір реттен сиретпей кезең-кезеңімен жаңартылуға жатады.

40. Формы служебного электронного пропуска, бланков служебного удостоверения и временного пропуска, устанавливаются кадровой службой судебной системы. Образцы бланков служебных удостоверений и временных пропусков, а также образцы подписей должностных лиц и печати, используемых при их оформлении, предоставляются кадровой службой на КПП.
Глава 4. Внутриобъектовый режим
41. Во всех служебных помещениях после окончания рабочего времени закрываются окна, выключаются освещение, компьютерная техника и иные электроприборы, а двери закрываются на ключ и опечатываются.
В ночное время суток сотрудники (работники) охраны осуществляют ежечасный обход территории и административного здания.
В случаях выявления фактов нарушения внутриобъектового режима сотрудники (работники) охраны незамедлительно уведомляют ОВБ Судебной администрации и (или) ОВБ Департамента, а также Администратора судов Департамента, с составлением соответствующего акта.
42. В конце рабочего дня входные двери в режимных помещениях закрываются и опечатываются. Ключи помещаются в тубус (пенал), который опечатывается оттиском печати и сдается на КПП. Режимные помещения сдаются под охранную сигнализацию работниками ПЗГС, и ответственными работниками которыми вносятся соответствующие записи в журнал приема (сдачи) под охрану режимных помещений согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
43. Работники ПЗГС, а также ответственные за режимные помещения работники в начале рабочего дня получают опечатанный тубус (пенал) с ключами на посту охраны, проверяют целостность оттиска печати на тубусе (пенале) и входных дверях, вносят соответствующую запись в журнал приема-сдачи тубусов (пеналов) с ключами от режимных кабинетов.
Глава 5. Порядок обеспечения пропуска в административные здания с оружием, боеприпасами и специальными средствами
44. Вход в административные здания с оружием, боеприпасами и специальными средствами разрешается:
1) сотрудникам Службы государственной охраны при сопровождении ими охраняемых лиц;
2) сотрудникам (работникам) охраны в период несения службы;
3) сотрудникам конвойной службы, доставляющих задержанных лиц, заключенных под стражу в административные здания;
4) сотрудникам Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, Службы правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при исполнении ими служебных обязанностей по охране сведений, составляющих государственные секреты.
Списки лиц, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, должны быть заблаговременно переданы на КПП сотрудникам (работникам) охраны и подлежат периодическому обновлению не реже чем один раз в квартал.

6-тарау. Материалдық құндылықтарды әкімшілік ғимаратқа кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді) қамтамасыз ету тәртібі
45. Материалдық құндылықтарды әкімшілік ғимараттарға және оларға іргелес аумаққа кіргізу (шығару), әкелу (әкету) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ресімделген, тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ-мен, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшісімен келісілген материалдық рұқсаттаманы көрсеткен кезде жүргізіледі.
Бұл ретте материалдық құндылықтарды ауызша өкіммен кіргізуге (шығаруға), әкелуге (әкетуге) жол берілмейді.
46. Күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) материалдық рұқсаттаманы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес материалдық құндылықтарды кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді) есепке алу журналында тіркейді.
Қолданылу мерзімі өткен материалдық рұқсаттарды (өтінімдерді) күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) алып қояды және материалдық жауапты адамға береді.
47. Әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа материалдық құндылықтарды кіргізетін (шығаратын), әкелетін (әкететін) адамдарды, сондай-ақ материалдық құндылықтарды күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) жете тексеру жүйелері мен құралдары арқылы бақылайды.
48. Материалдық рұқсаттамада көрсетілген материалдық құндылықтардың атауы және (немесе) саны сәйкес келмеген кезде оларды кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді) күзет қызметкерлері (жұмыскерлері) мән-жай анықталғанға дейін тоқтата тұрады, осы факт туралы материалдық жауапты тұлғаға, тиісінше Сот әкімшілігінің және (немесе) Департаменттің ІҚБ-ге, сондай-ақ Департаменттің Соттар әкімшілігіне дереу хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз ету
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік ғимаратқа және оған іргелес аумаққа кіргізуге (әкелуге) тыйым салынған нәрселер мен заттардың ТІЗБЕСІ
1) Атыс қаруы мен олардың оқ-дәрілері;
2) Травматикалық, газ және пневматикалық қару мен олардың оқ-дәрілері;
3) Суық қару (пышақтар, балталар және тесетін, кесетін қасиеттері бар басқа да нәрселер);
4) Қару-жарақ пен оқ-дәрілердің имитаторлары мен муляждары;
5) Электршокерлер;
6) Газ баллондары мен аэрозольді бүріккіштер;
7) Жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғылар;
8) Тез тұтанатын сұйықтықтар мен заттар;
9) Уландыратын, улы және күшті әсер ететін улы заттар;
10) Бактериологиялық, биологиялық және химиялық заттар;
11) Радиоактивті материалдар;
12) Есірткі, психотроптық заттар және сол тектестер;
13) Алкогольді ішімдіктер;
14) Көлемді және ірі заттар;
15) Бейне-, кино- және фотоаппаратура;

Глава 6. Порядок обеспечения вноса (выноса) ввоза (вывоза) в административное здание материальных ценностей
45. Внос (вынос) ввоз (вывоз) материальных ценностей в(из) административные здания и на прилегающую к нему территорию производится при предъявлении материального пропуска, оформленного согласно приложению 6 к настоящим Правилам, согласованного с ОВБ, соответственно Судебной администрации и (или) Департамента, а также Администратором судов Департамента.
При этом внос (вынос) ввоз (вывоз) материальных ценностей по устному распоряжению не допускается.
46. Сотрудниками (работниками) охраны материальный пропуск регистрируются в журнале учета вноса (выноса) ввоза (вывоза) материальных ценностей согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Материальные пропуски (заявки) с истекшим сроком действия изымаются сотрудниками (работниками) охраны и передаются материально-ответственному лицу.
47. Лица, осуществляющие внос (вынос), ввоз (вывоз) материальных ценностей в(из) административное здание и на прилегающую к нему территорию, а также материальные ценности подвергаются контролю посредством систем и средств досмотра сотрудниками (работниками) охраны.
48. При несоответствии наименования и (или) количества материальных ценностей, указанных в материальном пропуске, их внос (вынос), ввоз (вывоз) приостанавливается сотрудниками (работниками) охраны до выяснения обстоятельств, с незамедлительным уведомлением о данном факте материально-ответственного лица, соответственно ОВБ Судебной администрации и (или) Департамента, а также Администратора судов Департамента.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов и веществ, запрещенных к вносу (ввозу) в административное здание и прилегающую к нему территорию
1) Огнестрельное оружие и боеприпасы к ним;
2) Травматическое, газовое и пневматическое оружие и боеприпасы к ним;
3) Холодное оружие (ножи, топоры и другие предметы, обладающие колюще-режущими свойствами);
4) Имитаторы и муляжи оружия и боеприпасов;
5) Электрошокеры;
6) Газовые баллончики и аэрозольные распылители;
7) Взрывчатые вещества и взрывные устройства;
8) Легковоспламеняющиеся жидкости и вещества;
9) Отравляющие, токсичные и сильнодействующие ядовитые вещества;
10) Бактериологические, биологические и химические вещества;
11) Радиоактивные материалы;
12) Наркотические средства, психотропные вещества и их аналоги;
13) Алкогольные напитки;
14) Объемные и массивные предметы;
15) Видео-, кино- и фотоаппаратура;

16) Процеске қатысушыларды қоспағанда, компьютерлер, ноутбуктер және өзге де есептеу техникасы құралдары;
17) Процеске қатысушыларды қоспағанда, аудиожазу құрылғылары;
18) Радиотехникалық аппаратура (адам ағзасына емдік немесе профилактикалық әсер етуді ұстап тұруға не органдар мен ағза жүйелерінің функцияларын ауыстыруға немесе түзетуге арналған медициналық аппараттар мен жабдықты қоспағанда);
19) Процеске қатысушыларды қоспағанда, қоңырау шалу (СМС) функциялары бар телефондарды қоспағанда, мобильді құрылғылар (телефондар, смартфондар, смарт сағаттар, интернет-модульдері бар планшеттер);
20) Ақпаратты машинамен жеткізгіштер (flash-жинақтағыштар, алынып-салынатын қатты дискілер және т.с.с.);
21) Деректерді беру, сондай-ақ халықаралық жаһандық желілер мен Интернет желісіне шығуға мүмкіндігі бар техникалық құрылғылар, оның ішінде сымсыз құрылғылар (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G, 5G);
22) Қазақстан Республикасында еркін айналымына тыйым салулар немесе шектеулер белгіленген не айналасындағылардың қауіпсіздігіне қатер төндіретін басқа да нәрселер, заттар мен құралдар.
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Келушілерді есепке алу журналы
Р/с
Кірген уақыты
Келушінің Т.А.Ә.
Келушінің ЖСН
Келушіні қабылдайтын қызметкердің Т.А.Ә.
Шыққан уақыты
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз
ету қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік ғимараттарға қызметтік куәлікпен кіруге құқығы бар лауазымды адамдардың ТІЗБЕСІ
1. Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Премьер-Министрі, Премьер-Министрінің орынбасарлары және Үкіметі Аппаратының Басшысы, оның орынбасарлары;
2. Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы, оның орынбасарлары;
3. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның орынбасарлары;
4. Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы;
5. Конституциялық Соттың Төрағасы, оның орынбасары және судьялары;
6. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Жоғарғы Сот алқаларының төрағалары, судьялары;
7. Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы, оның орынбасарлары, хатшысы мен мүшелері;
8. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, оның орынбасарлары;
9. Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы мен мүшелері;
10. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, оның орынбасарлары;
11. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, оның орынбасарлары;
12. Қазақстан Республикасы агенттіктерінің төрағалары, олардың орынбасарлары;
13. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы;

16) Компьютеры, ноутбуки и иные средства вычислительной техники, за исключением участников процесса;
17) Аудиозаписывающие устройства, за исключением участников процесса;
18) Радиотехническая аппаратура (за исключением медицинских аппаратов и оборудования, предназначенных для поддержания лечебного или профилактического воздействия на организм человека, либо для замещения или коррекции функций органов и систем организма);
19) Мобильные устройства (телефоны, смартфоны, смарт часы, планшеты с интернет модулями), за исключением телефонов с функциями звонок (СМС) ответ, за исключением участников процесса;
20) Машинные носители информации (flash-накопители, съемные жесткие диски и т.п.);
21) Технические устройства, в том числе и беспроводные, имеющие возможность передачи данных, а также выход в международные глобальные сети и сеть Интернет (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G, 5G);
22) Другие предметы, вещества и средства, в отношении которых установлены запреты или ограничения на их свободный оборот в Республике Казахстан, либо представляющие угрозу для безопасности окружающих.
Приложение 2
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета посетителей
№ п/п
Время входа
Ф.И.О. посетителя
ИИН посетителя
Ф.И.О. работника принимающего посетителя
Время выхода
Приложение 3
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
должностных лиц, имеющих право входа в административные здания по служебному удостоверению
1. Вице-Президент, ПремьерМинистр, заместители Премьер–Министра и Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан, его заместители;
2. Председатель Курултая Республики Казахстан, его заместители;
3. Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, его заместители;
4. Начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан;
5. Председатель, его заместитель и судьи Конституционного Суда;
6. Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, председатели коллегий, судьи Верховного Суда;
7. Председатель, его заместители, секретарь и члены Центральной избирательной комиссии;
8. Секретарь Совета безопасности Республики Казахстан, его заместители;
9. Председатель и члены Высшего Судебного Совета;
10. Генеральный Прокурор Республики Казахстан, его заместители;
11. Председатель Комитета национальной безопасности, его заместители;
12. Председатели Агентств Республики Казахстан, их заместители;
13. Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан;

14. Қазақстан Республикасы Президентінің Iс Басқарушысы, оның орынбасарлары;
15. Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері;
16. Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері;
17. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы, оның орынбасарлары;
18. Қазақстан Республикасының министрлері, олардың орынбасарлары (вице-министрлер);
19. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері;
20. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары;
21. Қазақстан Республикасының Төтенше және өкілетті елшілері;
22. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл;
23. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның орынбасарлары
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу
және объектішілік режимді
қамтамасыз ету қағидаларына
4-қосымша
Сот әкімшілігінің Ішкі
қауіпсіздік бөлімінің
меңгерушісі,
Сот әкімшілігі Департаментінің
Ішкі қауіпсіздік бөлімінің
басшысы
Соттар әкімшілігінің
Департаментінің Соттар
әкімшісі
Өтінім
Қызметтік қажеттілікке байланысты Сізден _______ мына адамдарына 202___ жылғы "____" ________ бастап кезеңге әкімшілік ғимаратқа және (немесе) оған іргелес аумаққа кіруге рұқсат беруіңізді сұраймын:
1)________ ;
2) ________;
3) ________;
Лауазымы Т.А.Ә.
"КЕЛІСІЛДІ"
мөртабан
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу
және объектішілік режимді
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
қолға ұстайтын металл детектормен адамды жете тексеру ӘДІСТЕМЕСІ
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз
ету қағидаларына
6-қосымша
Материалдық рұқсат
Материалдық жауапты адам _____________________________________
Қайдан: ____________________________ Қайда: __________________________
Р/с
Материалдық құндылықтардың атауы
Саны
Маркасы және моделі (болған кезде)
Зауыт нөмірі және (немесе) сериялық нөмірі
Мүккамал нөмірі
Жауапты: _______________________________
(жұмыскердің ТАӘ (болған кезде)
Құрылымдық бөлімшенің басшысы ТАӘ
"КЕЛІСІЛДІ"
мөртабан
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз
ету қағидаларына
7-қосымша
Материалдық құндылықтарды кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді) есепке алу журналы
Материалдық рұқсаттаманың нөмірі
Уақыты
Материалдық құндылықтардың атауы (мүккәмал немесе сериялық нөмірі)
Саны (цифрмен, жазумен)
Материалдық құндылықтарды кіргізуге (шығаруға), әкелуге (әкетуге) жауапты қызметкердің ТАӘ
Кіргізуді (шығаруды) бақылауды жүзеге асыратын күзет қызметкерінің (қызметкерінің)
ТАӘ
кіргізу
шығару
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің әкімшілік
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді
қамтамасыз
ету қағидаларына
8-қосымша
Режимдік үй-жайларды күзетуге қабылдау (беру) журналы
Р/с
Күзетке тапсыру күні мен уақыты
Үй-жайдың, қойманың атауы (кабинет нөмірі)
Үй-жайға, қоймаға мөр басылған металл мөрдің нөмірі
Күзетке тапсырған қызметкердің тегі және қолтаңбасы
Сигнализацияның қосылғаны туралы белгі
Күзетке қабылдап алған қызметкердің тегі және қолтаңбасы
Қызметкердің тегі және қолтаңбасы, үй-жайдың, қойманың ашылған күні мен уақыты, кілттерді алу
Сигнализацияны өшіру туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9

14. Управляющий делами Президента Республики Казахстан, его заместители;
15. Помощники Президента Республики Казахстан;
16. Советники Президента Республики Казахстан;
17. Начальник службы государственной охраны Республики Казахстан, его заместители;
18. Министры Республики Казахстан, их заместители (вице-министры);
19. Акимы столицы, областей, городов республиканского значения;
20. Депутаты Курултая Республики Казахстан;
21. Чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан;
22. Уполномоченный по правам человека в Республики Казахстан;
23. Председатель Национального Банка Республики Казахстан, его заместители;
Приложение 4
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Заведующему Отдела
внутренней
безопасности Судебной
администрации,
Руководителю Отдела
внутренней
безопасности Департамента
Судебной администрации,
Администратору судов
Департамента
Судебной администрации
Заявка
В связи со служебной необходимостью прошу Вас разрешить допуск в административное здание и (или) на прилегающую к нему территорию в период с "___" ____ 202__г. следующих лиц_______________:
1)_________;
2) ________;
3) ________;
Должность Ф.И.О.
"СОГЛАСОВАНО"
штамп
Приложение 5
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Приложение 6
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Материальный пропуск
Материально-ответственное лицо _____________________________________
Откуда: ____________________________ Куда: __________________________
п/п
Наименование материальных ценностей
Количество
Марка
и модель
(при наличии)
Заводской номер и (или) серийный номер
Инвентарный номер
Ответственный: ___________________________________________________
(ФИО (при его наличии) работника)
Руководитель Структурного подразделения ФИО
"СОГЛАСОВАНО"
штамп
Приложение 7
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Журнал учета вноса (выноса) ввоза (вывоза) материальных ценностей
Номер материального пропуска
Время
Наименование материальных ценностей (инвентарный или серийный номер)
Количество (цифровой прописью)
ФИО работника ответственного за внос (вынос) ввоз (вывоз) материальных ценностей
ФИО сотрудника (работника) охраны, осуществляющего контроль вноса (выноса) (подпись)
вноса
выноса
Приложение 8
к Правилам обеспечения
пропускного
и внутриобъектового режима
в административных зданиях
судебной системы
Республики Казахстан
Журнал приема (сдачи) под охрану режимных помещений
№ п/п
Дата и время сдачи под охрану
Наименование помещения (номер кабинета), хранилища
Номер металлической печати, которой опечатано помещение, хранилище
Фамилия и подпись работника сдавшего под охрану
Отметка о включении сигнализации
Фамилия и подпись сотрудника принявшего под охрану
Фамилия и подпись работника, дата и время вскрытия помещения, хранилища получение ключей
Отметка о выключении сигнализации
1
2
3
4
5
6
7
8
9