Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 85 "Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлардың тізбесін және жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 11 тамыздағы № 159 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 тамызда № 39585 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 85 "Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлардың тізбесін және жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 наурызда № 27220 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлардың тізбесін және жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін бекіту туралы";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлардың тізбесі;";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлардың тізбесі";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе.
Осы Тізбе "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда қолданылады.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 85 "Об утверждении Перечня домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного и перечня животных, запрещенных к содержанию в жилищах"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 августа 2026 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2026 года № 39585
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 85 "Об утверждении Перечня домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного и перечня животных, запрещенных к содержанию в жилищах" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2022 года № 27220) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного и перечня животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
заголовок приложения 1 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены";
приложение 1 к указанному приказу дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Настоящий Перечень применяется за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными".".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев