Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 7 тамыздағы № 119 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 тамызда № 39529 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 85-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндері бекітілсін.
2. Тәуекелдерді талдау және стресс-тестілеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 119 қаулысымен
бекітілді
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндері (бұдан әрі – Нашарлау белгілері) банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының төлем қабілетсіздігінің немесе ықтимал төлем қабілетсіздігінің басталуын болғызбау, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауы кезінде теріс салдарды азайту, сондай-ақ жүйелік тәуекелдерді азайту мақсатында "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заңның) 85-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 4-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении значений финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 августа 2026 года № 119. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2026 года № 39529
В соответствии с частью второй пункта 2 и пунктом 4 статьи 85 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые значения финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан.
2. Департаменту анализа рисков и стресс-тестирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 августа 2026 года № 119
Значения финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие значения финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан (далее – Признаки ухудшения) разработаны в соответствии с частью второй пункта 2 и пунктом 4 статьи 85 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) в целях защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, обеспечения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, предотвращения наступления неплатежеспособности или потенциальной неплатежеспособности банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, снижения негативных последствий при ухудшении финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, а также снижения системных рисков.

2. Нашарлау белгілерінің мақсаттары үшін Банктер туралы заңда, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк үшін нормативтік мәні – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен бекітілген Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерде, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелерінде (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген көрсеткіш мәні;
2) банктің шекті мәні – Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада белгіленген сандық көрсеткіштің мәні, оның мәнінің ауытқуы банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерінің, тәуекел деңгейінің жоғарылауының туындағанын куәландырады және Банктер туралы заңның 85-бабының 3-тармағында көзделген мынадай режимдердің бірін қолдану үшін жеткілікті негіз болып табылады:
күшейтілген қадағалау режимі;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі;
реттеу режимі.
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының нормативтік мәні – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерде, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерінде белгіленген көрсеткіш мәні;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шекті мәні – Нашарлау белгілеріне 5-қосымшада белгіленген сандық көрсеткіштің мәні, оның мәнінің ауытқуы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерінің туындағанын, тәуекел деңгейінің жоғарылағанын куәландырады және Банктер туралы заңның 85-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген мынадай режимдердің бірін қолдану үшін жеткілікті негіз болып табылады:
күшейтілген қадағалау режимі;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі.
5) сандық көрсеткіштер негізінде айқындалатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгісі – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржы-экономикалық көрсеткіштері мәндерінің уәкілетті органның бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру нәтижесінде тіркейтін және капиталдың, өтімділіктің, активтер сапасының, кірістіліктің төмендеуінің жоғарылаған тәуекелдерін көрсететін Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада және 5-қосымшада белгіленген шекті мәндерден ауытқуы;

2. Для целей Признаков ухудшения используются понятия, предусмотренные Законом о банках, Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", а также следующие понятия:
1) нормативное значение для банка – значение показателя, установленного Пруденциальными нормативами и лимитами, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельными значениями и методиками расчетов, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 (далее – Пруденциальные нормативы) (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587);
2) пороговое значение банка – значение количественного показателя, установленного приложением 1 к Признакам ухудшения, отклонение значения которого свидетельствует о возникновении признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, повышенного уровня риска и является достаточным основанием для применения одного из следующих режимов, предусмотренных пунктом 3 статьи 85 Закона о банках:
режим усиленного надзора;
режим восстановления финансовой устойчивости;
режим урегулирования;
3) нормативное значение для филиала-банка нерезидента Республики Казахстан – значение показателя, установленного Пруденциальными нормативами и лимитами для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельными значениями и методиками расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальным размером, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502);
4) пороговое значение филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – значение количественного показателя, установленного приложением 5 к Признакам ухудшения, отклонение значения которого свидетельствует о возникновении признаков ухудшения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, повышенного уровня риска и является достаточным основанием для применения одного из следующих режимов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 3 статьи 85 Закона о банках:
режим усиленного надзора;
режим восстановления финансовой устойчивости;
5) признак ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, определяемый на основании количественных показателей – отклонение значений финансовых-экономических показателей банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, от пороговых значений, установленных приложением 1 и приложением 5 к Признакам ухудшения, фиксируемых в результате осуществления уполномоченным органом контрольных и надзорных функций, и, указывающих на повышенные риски снижения капитала, ликвидности, качества активов, прибыльности;

6) сапалық көрсеткіштер негізінде айқындалатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгісі – сандық сипаттамасы жоқ, бірақ банктің қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауын, тәуекелдерді басқару тиімділігінің төмендеуін және (немесе) оның қызметі үшін қолайсыз салдарлардың туындау ықтималдығының жоғарылауын көрсететін Нашарлау белгілеріне 4-қосымшада белгіленген оқиғалардың, факторлардың немесе мән-жайлардың болуы;
7) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Сандық көрсеткіштер негізінде айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері
3. Банктің шекті мәндері белгіленетін банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерін сипаттайтын сандық көрсеткіштер мынадай санаттарға бөлінеді:
1) капитал тәуекелдерінің көрсеткіштері – банк капиталының жеткіліктілігі мен сапасының деңгейін, сондай-ақ оның қызмет процесінде банк қабылдайтын тәуекелдерді өтеу және қолайсыз факторлардың әсерінен капиталдың орнықтылығын қамтамасыз ету қабілетін сипаттайтын көрсеткіштер;
2) кредиттік тәуекел көрсеткіштері – банктің кредиттік тәуекелге ұшырауын сипаттайтын және кредиттік портфельдің сапасын, шоғырлануын және провизиялармен қамтылуын көрсететін көрсеткіштер;
3) өтімділік тәуекелінің көрсеткіштері – банктің клиенттер мен контрагенттер алдындағы қолайсыз факторларға ұшыраған кезде өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындау қабілетін сипаттайтын көрсеткіштер;
4) валюталық тәуекел көрсеткіштері – банктің валюталық бағамдардың өзгеруі салдарынан туындайтын шығындар тәуекеліне ұшырауын, сондай-ақ банктің шетел валютасындағы міндеттемелерді уақтылы орындау қабілетін сипаттайтын көрсеткіштер;
5) кірістілік көрсеткіштері – банк қызметінің тиімділігін және оның қаржылық нәтижелерінің орнықтылығын сипаттайтын көрсеткіштер;
6) рейтингтік бағалау көрсеткіштері – Пруденциялық нормативтерге сәйкес танылатын рейтингтік агенттіктер берген банктің және (немесе) оның бағалы қағаздар шығарылымдарының рейтингінің төмендеуімен көрінетін банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауын сипаттайтын көрсеткіштер.
4. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерін сипаттайтын сандық көрсеткіштер Нашарлау белгілеріне 2-қосымшаға сәйкес негізгі және қосалқы көрсеткіштерге бөлінеді.
Негізгі сандық көрсеткіштер – банктің шекті мәндерінен ауытқуы банктің қаржылық орнықтылығының елеулі нашарлауын көрсететін және Нашарлау белгілерінің 5-тармағында көзделген тәртіппен тиісті реттеу режимін қолдану үшін жеткілікті негіз болатын сандық көрсеткіштер.
Қосалқы сандық көрсеткіштер – банктің шекті мәндерінен ауытқуы банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының жекелеген белгілерін көрсететін және Нашарлау белгілерінің 5-тармағында көзделген тәртіппен тиісті реттеу режимін қолдану үшін басқа қосалқы көрсеткіштермен бірге пайдаланылатын сандық көрсеткіштер.

6) признак ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, определяемый на основании качественных показателей – наличие событий, факторов или обстоятельств, перечень которых установлен приложением 4 к Признакам ухудшения, которые не имеют количественного выражения, но указывают на возможное ухудшение финансового состояния банка, снижение эффективности управления рисками и (или) повышение вероятности наступления неблагоприятных последствий для его деятельности;
7) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
Глава 2. Признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, определяемые на основании количественных показателей
3. Количественные показатели, характеризующие финансово-экономические и иные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, по которым устанавливаются пороговые значения банка, подразделяются на следующие категории:
1) показатели рисков капитала – показатели, характеризующие уровень достаточности и качества капитала банка, а также его способность покрывать риски, принимаемые банком в процессе деятельности, и обеспечивать устойчивость капитала при воздействии неблагоприятных факторов;
2) показатели кредитного риска – показатели, характеризующие подверженность банка кредитному риску и отражающие качество, концентрацию и покрытие провизиями кредитного портфеля;
3) показатели риска ликвидности – показатели, характеризующие способность банка своевременно и в полном объҰме исполнять свои обязательства перед клиентами и контрагентами при воздействии неблагоприятных факторов;
4) показатели валютного риска – показатели, характеризующие подверженность банка риску убытков, возникающему вследствие изменений валютных курсов, а также способность банка своевременно исполнять обязательства в иностранной валюте;
5) показатели прибыльности – показатели, характеризующие эффективность деятельности банка и устойчивость его финансовых результатов;
6) показатели рейтинговой оценки – показатели, характеризующие ухудшение финансовой устойчивости банка, выраженное в понижении рейтинга банка и (или) его выпусков ценных бумаг, присвоенного рейтинговыми агентствами, признаваемыми в соответствии с Пруденциальными нормативами.
4. Количественные показатели, характеризующие финансово-экономические и иные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, подразделяются на основные и вспомогательные согласно приложению 2 к Признакам ухудшения.
Основные количественные показатели – количественные показатели, отклонение значений которых от пороговых значений банка указывает на существенное ухудшение финансовой устойчивости банка и служит достаточным основанием для применения соответствующего режима регулирования в порядке, предусмотренном пунктом 5 Признаков ухудшения.
Вспомогательные количественные показатели – количественные показатели, отклонение значений которых от пороговых значений банка отражает отдельные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка и используется в совокупности с другими вспомогательными показателями для применения соответствующего режима регулирования в порядке, предусмотренном пунктом 5 Признаков ухудшения.

5. Нашарлау белгілеріне 3-қосымшада көзделген бір негізгі сандық көрсеткіштің немесе қосалқы сандық көрсеткіштер комбинациясының банк үшін белгіленген шекті мәндерден ауытқуы бойынша айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерінің болуы банкке күшейтілген қадағалау режимін немесе қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану үшін негіз болып табылады.
Банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің және (немесе) өтімділік коэффициенттерінің уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндер деңгейінен төмендеуі, оның ішінде банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің жүйелік буферді ескере алғанда уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндер деңгейінен төмендеуі бойынша банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының сандық белгілері, сондай-ақ банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері бойынша банкті мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі мен орындылығының расталуы банкке реттеу режимін қолдану үшін негіз болып табылады.
Әмбебап банк лицензиясы бар банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының сандық белгілері өтімділікті өтеу коэффициентін және нетто тұрақты қорландыру коэффициентін қоспағанда, банктің барлық операциялары, оның ішінде исламдық банктік операциялар болған кезде ескеріле отырып есептеледі.
6. Капитал тәуекелдерінің көрсеткіштері негізінде айқындалатын қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілері мыналар болып табылады:
1) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің (k1) белгіленген банктің шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;
2) пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің (k1) 3 (үш) ай ішінде банктің шекті мәнінен асатын мөлшерде төмендеуі, егер бұл төмендеу (k1) негізгі капиталдың жеткіліктілігінің ең төменгі талабының 1,75 еселенген деңгейіне жетуіне әкелсе.
3 (үш) ай ішінде негізгі капитал жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеуі банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету және (немесе) қалыпқа келтіру мақсатында банкті мемлекеттік қолдау шеңберінде алынған қаражат мерзімінен бұрын өтелген күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгісі деп танылмайды, егер мұндай төмендеу тек көрсетілген мән-жайға байланысты болса;
3) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін левередж коэффициентінің белгіленген банктің шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;

5. Наличие признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, определяемых по отклонению от установленных пороговых значений банка одного основного количественного показателя или комбинации вспомогательных количественных показателей, предусмотренных приложением 3 к Признакам ухудшения, является основанием для применения к банку режима усиленного надзора или режима восстановления финансовой устойчивости.
Количественные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка по снижению коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) коэффициентов ликвидности банка ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом, в том числе снижение коэффициентов достаточности собственного капитала ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом с учетом системного буфера, а также подтверждение по результатам оценки жизнеспособности банка возможности и целесообразности применения к нему инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка, являются основанием для применения к банку режима урегулирования.
Количественные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка с универсальной банковской лицензией рассчитываются с учетом всех операций банка, в том числе исламских банковских операций при их наличии, за исключением коэффициента покрытия ликвидности и коэффициента нетто стабильного фондирования.
6. Признаками ухудшения финансовой устойчивости, определяемыми на основании показателей рисков капитала, являются:
1) снижение коэффициента достаточности основного капитала (k1), рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, до значения ниже установленного порогового значения банка;
2) снижение коэффициента достаточности основного капитала (k1), рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, в течение 3 (трех) месяцев в размере, превышающем пороговое значение банка, при условии, что данное снижение (k1) приводит к достижению уровня 1,75-кратного минимального требования достаточности основного капитала.
Снижение коэффициента достаточности основного капитала в течение 3 (трех) месяцев не признается признаком ухудшения финансовой устойчивости в течение 1 (одного) года с даты досрочного погашения средств, полученных в рамках государственной поддержки банка в целях обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, если такое снижение обусловлено исключительно указанным обстоятельством;
3) снижение коэффициента левериджа, рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, до значения ниже установленного порогового значения банка;

4) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға (к3) тәуекел коэффициентінің белгіленген банктің шекті мәнінен асып кетуі;
5) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушыға (к3-1) тәуекел коэффициентінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі;
6) уәкілетті органның банктердің жыл сайынғы қадағалап стресс-тестілеуін өткізу қорытындылары бойынша негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің (k1) банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;
7) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша міндеттемелердің ең төменгі мөлшерінің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін, оның ішінде белгіленген кезең ішінде бір рет немесе қайтадан төмендеуі, белгіленген кезең ішінде осындай төмендеу жағдайларының санына байланысты тиісті реттеу режимі қолданылады.
7. Мыналар кредиттік тәуекел көрсеткіштерінің негізінде айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері болып табылады:
1) мына формуламен есептелетін кредиттік-құнсызданған қаржы активтерін (бұдан әрі – 3-сатыдағы кредиттер) және сатып алынған немесе құрылған кредиттік-құнсызданған қаржы активтерін (бұдан әрі – СҚКҚ) провизиялармен қамту коэффициенті Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада белгіленген деңгейден төмен болу шарты бір мезгілде орындалған кезде бастапқы тану сәтінде құнсыздану туралы растау болған 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ-ның несие портфеліндегі үлесі коэффициентінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі:
мұндағы:
Несие портфелі дисконттар мен сыйлықақылардың, түзетулер мен провизиялардың шоттарын есепке алмай есептеледі.
3-сатыдағы кредиттер құнсызданудың объективті растауы болып табылатын мынадай оқиғалар анықталған кредиттерді қамтиды:
қарыз алушының елеулі қаржылық қиындықтарының болуы, оның ішінде күтілетін қаржылық қиындық;
шарт талаптарының бұзылуы;
қарызды мәжбүрлеп қайта құрылымдау;
кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану;
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) бекітілген Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес әзірленген Банктің провизияларын (резервтерін) есептеу әдістемесінде белгіленген өзге де оқиғалар.
СҚКҚ – бастапқы тану сәтінде құнсыздану туралы растау болған, сатып алынған немесе құрылған қаржы активі.
3-сатыдағы кредиттерді және СҚКҚ-ны провизиялармен қамту коэффициенті мынадай формуламен есептеледі:

4) превышение установленного порогового значения банка коэффициента риска на одного заемщика, не связанного с банком особыми отношениями (к3), рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами;
5) превышение установленного порогового значения банка коэффициента риска на одного заемщика, связанного с банком особыми отношениями (к3-1), рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами;
6) снижение коэффициента достаточности основного капитала (k1) по итогам проведения уполномоченным органом ежегодного надзорного стресс-тестирования банков до значения ниже установленного порогового значения банка;
7) снижение минимального размера обязательств по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков, рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, до значения ниже установленного порогового значения банка, в том числе допущенное однократно либо повторно в течение установленного периода, с применением соответствующего режима регулирования в зависимости от числа случаев такого снижения в течение установленного периода.
7. Признаками ухудшения финансовой устойчивости, определяемыми на основании показателей кредитного риска, являются:
1) превышение установленного порогового значения банка коэффициента доли кредитно-обесцененных финансовых активов (далее – кредиты 3 стадии) и приобретенных или созданных кредитно-обесцененных финансовых активов, по которым имелось подтверждение об обесценении на момент первоначального признания (далее – ПСКО) от ссудного портфеля при одновременном выполнении условия, что коэффициент покрытия провизиями кредитов 3 стадии и ПСКО ниже уровня, установленного приложением 1 к Признакам ухудшения, рассчитываемого по следующей формуле:
где:
Ссудный портфель рассчитывается без учета счетов дисконтов и премий, корректировок и провизий.
Кредиты 3 стадии включают кредиты, по которым выявлены события, являющиеся объективными подтверждениями обесценения:
значительные финансовые затруднения заемщика, в том числе ожидаемое финансовое затруднение;
нарушение условий договора;
вынужденная реструктуризация займа;
нецелевое использование кредитных средств;
иные события, установленные Методикой расчета провизий (резервов) банка, разработанной в соответствии с Правилами создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994).
ПСКО – приобретенный или созданный финансовый актив, по которому имелось подтверждение об обесценении на момент первоначального признания.
Коэффициент покрытия провизиями кредитов 3 стадии и ПСКО рассчитывается по следующей формуле:

2) банктің 3-сатыдағы кредиттерді және СҚКҚ-ны провизиялармен қамту коэффициенті қатарынан 6 (алты) ай бойы шекті мәннен төмен болуы шарты бір мезгілде орындалған кезде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің қатарынан 6 (алты) ай бойы белгіленген шекті мәннен асып кетуі;
Егер қатарынан есепті 6 (алты) ай ішінде банктің шекті мәндеріне сәйкес бір мезгілде мынадай шарттар орындалса, белгі пайда болды деп есептеледі:
3СҮₘ ≥ 10% және ПҚКₘ <40% − күшейтілген қадағалау режимі үшін;
3СҮₘ ≥ 15% және ПҚКₘ <40% − қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі үшін,
мұндағы:
3СҮₘ – 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесі;
ПҚКₘ – 3-сатыдағы кредиттерді және СҚКҚ-ні провизиялармен қамту коэффициенті;
m = t − 5, t − 4, t − 3, t − 2, t − 1, t;
t – есепті ай.
3) 3-сатыдағы кредиттерді және СҚКҚ-ны провизиялармен қамту коэффициенті Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада белгіленген банктің шекті мәнінен төмен болуы шарты бір мезгілде орындалған кезде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің бір ай бойы банктің белгіленген шекті мәнінен асатын шамаға бірден өсуі;
4) кезеңде төленген сыйақы үлесінің кезеңдегі есептелген пайыздық кірістерге қатынасы көрсеткішінің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;
5) 20 (жиырма) ірі қарыз алушының берешегіндегі 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ-ның үлесі 10%-дан асып кету шарты бір мезгілде орындалған кезде 20 (жиырма) ірі қарыз алушының берешегінің жиынтық сомасының банктің негізгі капиталына қатынасы ретінде есептелетін ірі талаптардың шоғырлану (К) көрсеткішінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі, мұнда бұл көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
мұндағы:
Осы тармақшаның мақсаттары үшін:
ірі қарыз алушы деп банк алдында берешегі бар және басқа тұлғалармен қарыз алушылар тобына біріктірмей бөлек қаралатын жеке немесе заңды тұлға түсініледі;
ірі қарыз алушылардың берешек сомасы:
негізгі борыш пен сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті қамтиды;
бір қарыз алушының РЕПО операциялары мен банкаралық қарыздарын, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамына қойылатын талаптарды, банктің балансынан есептен шығарылған банктің қарыз алушыға қойылатын талаптарын, олар бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес резервтер 100 (жүз) пайыз қалыптастырылған банктің қарыз алушыға қоятын талаптарын қамтымайды.
Банктің негізгі капиталы Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептеледі.

2) превышение установленного порогового значения банка доли кредитов 3 стадии и ПСКО в течение 6 (шести) последовательных месяцев при одновременном выполнении условия, что коэффициент покрытия провизиями кредитов 3 стадии и ПСКО ниже порогового значения банка в течение 6 (шести) последовательных месяцев;
Признак считается наступившим, если в течение 6 (шести) последовательных отчетных месяцев одновременно выполняются следующие условия в соответствии с пороговыми значениями банка:
ДС3ₘ ≥ 10% и КППₘ <40% − для режима усиленного надзора;
ДС3ₘ ≥ 15% и КППₘ <40% − для режима восстановления финансовой устойчивости;
где:
ДС3 – доля кредитов 3 стадии и ПСКО;
КПП – коэффициент покрытия провизиями кредитов 3 стадии и ПСКО;
m = t − 5, t − 4, t − 3, t − 2, t − 1, t;
t – отчетный месяц.
3) мгновенный рост доли кредитов 3 стадии и ПСКО в течение месяца на величину, превышающую установленное пороговое значение банка при одновременном выполнении условия, что коэффициент покрытия провизиями кредитов 3 стадии и ПСКО ниже порогового значения банка, установленного приложением 1 к Признакам ухудшения;
4) снижение показателя отношения доли уплаченного вознаграждения за период к начисленным процентным доходам за период до значения ниже установленного порогового значения банка;
5) превышение установленного порогового значения банка показателя концентрации крупных требований (К), рассчитываемый как отношение совокупной суммы задолженности 20 (двадцати) крупных заемщиков к основному капиталу банка при одновременном выполнении условия, что доля кредитов 3 стадии и ПСКО от задолженности 20 (двадцати) крупных заемщиков превышает 10%, где данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
Для целей настоящего подпункта:
под крупным заемщиком понимается физическое или юридическое лицо, имеющее задолженность перед банком и рассматриваемое отдельно, без объединения с иными лицами в группу заемщиков;
сумма задолженности крупных заемщиков:
включает в себя просроченную задолженность по основному долгу и вознаграждению;
не включает операции РЕПО и межбанковские займы одного заемщика, требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерному обществу "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек", требования банка к заемщику, списанные с баланса банка, требования банка к заемщику, по которым сформировано 100 (сто) процентов резервов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Основной капитал банка рассчитывается в соответствии с Пруденциальными нормативами.

8. Өтімділік тәуекелі көрсеткіштерінің негізінде айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері болып табылады:
1) өтімділігі жоғары активтердің банк активтерінің жалпы көлеміндегі үлесі Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада белгіленген деңгейден төмен болуы шарты бір мезгілде орындалған кезде Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін өтімділікті өтеу коэффициентінің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;
2) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі;
3) депозиттік базаның 1 (бір) аптада нетто-әкетілу көлемінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі;
4) депозиттік базаның күнтізбелік 1 (бір) айда нетто-әкетілу көлемінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі;
5) депозиттік базаның 3 (үш) күнтізбелік айда нетто-әкетілу көлемінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі;
6) Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелетін өтімділігі жоғары активтер көлемінің 3 (үш) ай ішінде банктің белгіленген шекті мәнінен асатын шамаға төмендеуі.
9. Валюталық тәуекел көрсеткіштерінің негізінде айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері болып табылады:
1) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің шкаласы бойынша "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар мемлекеттердің шетелдік валюталары және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған бағалы металдар бойынша Пруденциялық нормативтерге сәйкес айқындалатын ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа) лимитінің 6 (алты) ай ішінде банктің белгіленген шекті мәнінен 3 (үш) және одан да көп рет асып кетуі;
2) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар елдердің шетелдік валюталары, сондай-ақ стейблкоиндер бойынша Пруденциялық нормативтерге сәйкес айқындалатын ашық валюталық позиция лимитінің 6 (алты) ай ішінде банктің белгіленген шекті мәнінен 3 (үш) және одан да көп рет асып кетуі;
3) Пруденциялық нормативтерге сәйкес айқындалатын валюталық нетто-позиция лимитінің банктің белгіленген шекті мәнінен 6 (алты) ай бойы 3 (үш) және одан да көп рет асып кетуі;

8. Признаками ухудшения финансовой устойчивости, определяемыми на основании показателей риска ликвидности, являются:
1) снижение коэффициента покрытия ликвидности, рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, до значения ниже установленного порогового значения банка при одновременном выполнении условия, что доля высоколиквидных активов от общего объема активов банка ниже уровня, установленного Приложением 1 к Признакам ухудшения;
2) снижение коэффициента нетто стабильного фондирования, рассчитываемого в соответствии с Пруденциальными нормативами, до значения ниже установленного порогового значения банка;
3) превышение установленного порогового значения банка объема нетто-оттока депозитной базы за 1 (одну) неделю;
4) превышение установленного порогового значения банка объема нетто-оттока депозитной базы за 1 (один) календарный месяц;
5) превышение установленного порогового значения банка объема нетто-оттока депозитной базы за 3 (три) последовательных календарных месяца;
6) снижение объема высоколиквидных активов, рассчитываемых в соответствии с Пруденциальными нормативами, за 3 (три) последовательных календарных месяца на величину, превышающую установленное пороговое значение банка.
9. Признаками ухудшения финансовой устойчивости, определяемыми на основании показателей валютного риска, являются:
1) превышение установленного порогового значения банка лимита открытой валютной позиции (длинной и короткой), определяемой в соответствии с Пруденциальными нормативами, по иностранным валютам государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже уровня "A" по шкале рейтингового агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам, 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев;
2) превышение установленного порогового значения банка лимита открытой валютной позиции, определяемой в соответствии с Пруденциальными нормативами, по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), а также по стейблкоинам, 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев;
3) превышение установленного порогового значения банка лимита валютной нетто-позиции, определяемой в соответствии с Пруденциальными нормативами, 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев;

4) Пруденциялық нормативтерге сәйкес айқындалатын шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы туынды қаржы құралдары бойынша ашық ұзақ және (немесе) қысқа позиция лимитінің банктің белгіленген шекті мәнінен 6 (алты) ай бойы 3 (үш) және одан да көп рет асып кетуі.
10. Кірістілік көрсеткіштерінің нашарлауының белгілері болып табылады:
1) банк активтерінің кірістілік көрсеткішінің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі, мұнда бұл көрсеткіш мынадай формуламен есептеледі:
мұндағы:
БТК (ӨШ) – соңғы он екі айдағы бөлінбеген таза кіріс (өтелмеген шығын);
ЕАПК – есептелген, бірақ алынбаған пайыздық кіріс – соңғы он екі айдағы пайда және залал туралы есептен алынған есептелген пайыздық кірістер мен ақша қаражатының қозғалысы туралы есептен алынған пайыздық кірістер арасындағы айырма;
Жиынтық активтер – соңғы он екі айдағы жиынтық активтердің орташа мәні;
Банктің қаржылық орнықтылығын және (немесе) қалпына келуін қамтамасыз ету мақсатында банкті мемлекеттік қолдау шеңберінде алынған қаражатты мерзімінен бұрын өтеуге байланысты банк активтерінің кірістілігі көрсеткішінің төмендеуі, егер көрсетілген төмендеу осы мән-жайдың ықпалына ғана байланысты болса, осындай өтеу күнінен бастап 1 (бір) жыл ішінде қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгісі болып танылмайды.
2) есепті кезеңдегі банктің таза пайыздық және пайыздық емес кірістердің жиынтық сомасындағы пайыздық кірістердің үлесі 50%-дан жоғары болу шарты бір мезгілде орындалған кезде пайыздық спредтің банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін пайыздық спред – бұл кіріс әкелетін активтердің орташа кірістілігі мен сыйақы төлеуге байланысты міндеттемелердің орташа құны арасындағы айырма.
Есепті кезеңдегі банктің таза пайыздық және пайыздық емес кірістердің жиынтық сомасындағы пайыздық кірістердің үлесі 50%-дан жоғары болу шарты бір мезгілде орындалған кезде банктің пайыздық спредінің банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету және (немесе) қалпына келтіру мақсатында банкті мемлекеттік қолдау шеңберінде алынған қаражаттың мерзімінен бұрын өтелуіне байланысты банктің белгіленген шекті мәнінен төмен мәнге дейін төмендеуі, егер мұндай төмендеу тек көрсетілген мән-жайға байланысты болса, банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету және (немесе) қалпына келтіру мақсатында банкті мемлекеттік қолдау шеңберінде алынған қаражат мерзімінен бұрын өтелген күннен бастап 1 (бір) жыл бойы қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгісі ретінде танылмайды.

4) превышение установленного порогового значения банка лимита открытой длинной и (или) короткой позиции по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств, определяемой в соответствии с Пруденциальными нормативами, 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев.
10. Признаками ухудшения показателей прибыльности являются:
1) снижение показателя доходности активов банка до значения ниже установленного порогового значения банка, где данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
НЧП (НУ) – нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) за последние двенадцать месяцев;
ННПД – начисленный, но неполученный процентный доход – разница между начисленными процентными доходами из отчета о прибылях и убытках и полученными процентными доходами из отчета о движении денежных средств за последние двенадцать месяцев;
Совокупные активы – среднее значение совокупных активов за последние двенадцать месяцев;
Снижение показателя доходности активов банка, обусловленное досрочным погашением средств, полученных в рамках государственной поддержки банка в целях обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, не признается признаком ухудшения финансовой устойчивости в течение 1 (одного) года с даты такого погашения, если указанное снижение связано исключительно с влиянием данного обстоятельства.
2) снижение процентного спреда до значения ниже установленного порогового значения банка при одновременном выполнении условия, что доля процентных доходов составляет более 50% от суммы чистых процентных и непроцентных доходов за отчетный период.
Для целей настоящего подпункта процентный спред – это разница между средней доходностью активов, приносящих доход, и средней стоимостью обязательств, связанных с выплатой вознаграждения.
Снижение процентного спреда банка до значения ниже установленного порогового значения банка при одновременном выполнении условия, что доля процентных доходов составляет более 50% от суммы чистых процентных и непроцентных доходов за отчетный период, не признается признаком ухудшения финансовой устойчивости в течение 1 (одного) года с даты досрочного погашения средств, полученных в рамках государственной поддержки банка в целях обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, если такое снижение обусловлено исключительно указанным обстоятельством.

3) банктің операциялық шығыстар сомасының операциялық кірістер сомасына қатынасы көрсеткішінің банктің белгіленген шекті мәнінен асып кетуі, бұл көрсеткіш мынадай формуламен есептеледі:
мұндағы:
операциялық шығыстарға еңбекақы төлеу және міндетті аударымдар бойынша шығыстар, жалпы шаруашылық шығыстар, корпоративтік табыс салығын қоспағанда салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, амортизациялық аударымдар, жалдау шығыстары, акцепттер бойынша шығыстар, банк алған кепілдіктер бойынша шығыстар жатады.
операциялық кірістер деп ЕАПК сомасына түзетілген таза пайыздық кіріс; таза комиссиялық кіріс, қаржылық операциялар бойынша таза кіріс (заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлесінің өзгеруіне, оң/теріс түзетулерге, дилингтік операцияларға, қайта бағалауға, қаржы құралдарын сатуға байланысты кірістер мен шығыстар арасындағы айырма) түсініледі.
11. Банктің рейтингтік бағалау көрсеткіштеріне Пруденциялық нормативтерге сәйкес танылатын рейтингтік агенттіктер берген банктің немесе оның бағалы қағаздар шығарылымының кредиттік рейтингінің Нашарлау белгілеріне 1-қосымшада белгіленген сатылар санына төмендеуі жатады, егер мұндай төмендеу келесі жағдайларға байланысты болмаса:
банк юрисдикциясында тіркелген мемлекеттің тәуелсіз кредиттік рейтингінің төмендеуі, бұл ретте банк рейтингінің төмендеуі шамасы бойынша тиісті тәуелсіз рейтингтің төмендеуінен аспауы қажет;
тұтастай алғанда банк секторына әсер ететін елдік немесе макроэкономикалық факторлардың өзгеруіне байланысты төмендеуі.
12. Ислам банктеріне, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарынан айналдыру жолымен құрылған банктерге қатысты сандық көрсеткіштердің банктің шекті мәндерінен ауытқулары қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілері болып табылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген банктердің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерінің болуы Нашарлау белгілерінің 3-тарауында көзделген сапалық көрсеткіштер негізінде айқындалады.
Микроқаржы ұйымдарынан айналдыру жолымен құрылған банктерге қатысты көрсетілген тәсіл айналдыру күнінен бастап екі жылдан аспайтын өтпелі кезең ішінде қолданылады.
13. Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтерінің еншілес ұйымдары болып табылатын банктерге қатысты Нашарлау белгілеріне 1-қосымшаның 14–18-тармақтарында көзделген өтімділіктің сандық көрсеткіштерінің белгіленген шекті мәндерден ауытқуы мынадай талаптар бір мезгілде сақталған кезде қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілері деп танылмайды:
бас ұйым Standard & Poor’s халықаралық шкаласы бойынша "A-" деңгейінен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингке не Moody’s Investors Service, Fitch шкаласы бойынша немесе Пруденциялық нормативтерде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін рейтингтік агенттіктің шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингке ие;
бас ұйым қайтарып алынбайтын кредиттік желі немесе жазбаша кепілдік ұсынған не стрестік жағдай туындаған кезде банкке қаржылық қолдау көрсету туралы келісім жасасқан.

3) превышение установленного порогового значения банка показателя соотношения суммы операционных расходов к сумме операционных доходов банка, где данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
под операционными расходами включаются расходы по оплате труда и обязательным отчислениям, общехозяйственные расходы, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, кроме корпоративного подоходного налога, амортизационные отчисления, расходы по аренде, расходы от акцептов, расходы по полученным банком гарантиям.
под операционными доходами понимаются чистый процентный доход, скорректированный на сумму ННПД, чистый комиссионный доход, чистый доход по финансовым операциям (разница между доходами и расходами, связанными с положительной/отрицательной корректировкой, дилинговыми операциями, переоценкой, продажами финансовых инструментов, с изменением доли участия в уставном капитале юридических лиц).
11. К показателям рейтинговой оценки банка относится понижение кредитного рейтинга банка или его выпусков ценных бумаг, присвоенного рейтинговыми агентствами, признаваемыми в соответствии с Пруденциальными нормативами, на количество ступеней, установленных приложением 1 к Признакам ухудшения, за исключением случаев, когда такое снижение обусловлено:
понижением суверенного кредитного рейтинга государства, в юрисдикции которого зарегистрирован банк, при условии, что снижение рейтинга банка не превышает по величине снижение соответствующего суверенного рейтинга;
изменением страновых или макроэкономических факторов, затрагивающих в совокупности банковский сектор.
12. В отношении исламских банков, а также банков, созданных путем конвертации из микрофинансовых организаций, отклонения количественных показателей от пороговых значений банка не являются признаками ухудшения финансовой устойчивости.
Наличие признаков ухудшения финансовой устойчивости банков, указанных в части первой настоящего пункта, определяется на основании качественных показателей, предусмотренных главой 3 Признаков ухудшения.
В отношении банков, созданных путем конвертации из микрофинансовых организаций, указанный подход применяется в течение переходного периода, не превышающего двух лет с даты конвертации.
13. В отношении банков, являющихся дочерними организациями банков-нерезидентов Республики Казахстан и (или) банковских холдингов-нерезидентов Республики Казахстан, отклонения количественных показателей ликвидности, предусмотренных пунктами 14–18 приложения 1 к Признакам ухудшения, от установленных пороговых значений не признаются признаками ухудшения финансовой устойчивости при одновременном соблюдении следующих условий:
родительская организация имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже уровня "A-" по международной шкале Standard & Poor’s либо рейтинг аналогичного уровня по шкале Moody’s Investors Service, Fitch или рейтингового агентства, соответствующего критериям, установленным Пруденциальными нормативами;
родительской организацией предоставлена безотзывная кредитная линия, письменная гарантия либо заключено соглашение о финансовой поддержке банка на случай возникновения стрессовой ситуации.

3-тарау. Сапалық көрсеткіштер негізінде банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері
14. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерін сипаттайтын сапалық көрсеткіштердің тізбесі Нашарлау белгілеріне 4-қосымшада белгіленген.
15. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының кез келген мынадай белгілерінің болуы банкке күшейтілген қадағалау режимін қолдану үшін негіз болып табылады:
1) банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;
2) банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;
3) уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы.
16. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының кез келген мынадай белгілерінің болуы банкке қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану үшін негіз болып табылады:
1) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы;
2) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді тиісінше орындамауы;
3) банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;
4) банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде елеулі бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;
5) уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы;
6) Банктер туралы заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды және (немесе) Банктер туралы заңның 81-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын орындамау.
17. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының кез келген мынадай белгілерінің болуы, сондай-ақ банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері бойынша банкті мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі мен орындылығының расталуы банкке реттеу режимін қолдану үшін негіз болып табылады:

Глава 3. Признаки ухудшения финансовой устойчивости банка на основании качественных показателей
14. Перечень качественных показателей, характеризующих признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, установлен приложением 4 к Признакам ухудшения.
15. Наличие любого из следующих признаков ухудшения финансовой устойчивости банка является основанием для применения к банку режима усиленного надзора:
1) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка;
2) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;
3) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка, и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы.
16. Наличие любого из следующих признаков ухудшения финансовой устойчивости банка является основанием для применения к банку режима восстановления финансовой устойчивости:
1) неисполнение банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
2) ненадлежащее исполнение банком договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
3) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка;
4) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;
5) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы;
6) неисполнение мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренных статьей 80 Закона о банках, и (или) принудительных мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 81 Закона о банках.
17. Наличие любого из следующих признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, а также подтверждение по результатам оценки жизнеспособности банка возможности и целесообразности применения к нему инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка, являются основанием для применения к банку режима урегулирования:

1) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты жеті жұмыс күні ішінде депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы;
2) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) тиісінше орындамауы;
3) банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;
4) банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;
5) уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы;
6) Банктер туралы заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралардың және (немесе) Банктер туралы заңның 81-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларының орындалмауы;
7) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының орындалмауы немесе тиімсіздігі;
8) күшейтілген қадағалау режиміндегі немесе қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі банктің өзінің қаржылық орнықтылығының нашарлауына алып келетін мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде:
банктің активтері сапасының едәуір нашарлауы орын алатын мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде, егер көрсетілген мәмілелер (операциялар) банктің залалдарына алып келсе, активтерді, кепіл нысаналарын сату, алмастыру;
банктің залал шегуіне әкелетін нарықтық емес шарттарда мәмілелер (операциялар) жасауы, сондай-ақ Банктер туралы заңның 50-бабында белгіленген талаптарды және (немесе) уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы белгілеген шектеулерді бұза отырып, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасуы;
банктің басқа депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауын мүмкін етпеуге алып келген міндеттемелерді қабылдауы;
мүлікті (оның ішінде уақытша пайдалануға) өтеусіз не салыстырымды экономикалық жағдайлар кезінде ұқсас мүлік бағасына қарағанда банк үшін нашарлау жағына қарай едәуір айырмашылығы болатын бағамен не негіздері болмаса да, банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіре отырып беру;

1) неисполнение банком в течение семи рабочих дней денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
2) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение банком договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
3) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка;
4) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;
5) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы;
6) неисполнение мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренных статьей 80 Закона о банках, и (или) принудительных мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 81 Закона о банках;
7) неисполнение или неэффективность плана восстановления финансовой устойчивости банка;
8) совершение банком, находящимся в режиме усиленного надзора или режиме восстановления финансовой устойчивости, сделок (операций), которые приводят к ухудшению финансовой устойчивости банка, в том числе:
сделок (операций), в результате которых происходит существенное ухудшение качества активов банка, в том числе продажа, замена активов, предмета залога, если указанные сделки (операции) приводят к убыткам банка;
сделок (операций) на нерыночных условиях, в результате которых банк несет убытки, а также сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, с нарушением требований, установленных статьей 50 Закона о банках, и (или) ограничений, установленных уполномоченным органом посредством применения мер надзорного реагирования;
принятие банком обязательств, повлекших невозможность выполнения банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами полностью или частично;
передача имущества (в том числе во временное пользование) безвозмездно либо по цене, существенно отличающейся в худшую для банка сторону от цены на аналогичное имущество при сопоставимых экономических условиях, либо без наличия оснований в ущерб правам и законным интересам депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка;

9) банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру үшін Банктер туралы заңда белгіленген негіздердің болуы;
10) Нашарлау белгілерінің 5-тармағының екінші бөлігінде және осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген негіздердің кез келгені келесі алты ай ішінде банкке қатысты туындайтынын көрсететін мән-жайлардың (мәліметтердің) болуы.
4-тарау. Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының қаржылық орнықтылығының нашарлауының сандық көрсеткіштерін және олардың шекті мәндерін есептеу және қайта қарау тәртібі
18. Сандық көрсеткіштердің шекті мәндерін қайта қарауды уәкілетті орган қаржы секторының қаржылық көрсеткіштерінің серпінін, макроэкономикалық жағдайлардың, Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарының өзгерістерін, сондай-ақ қолданылатын пруденциялық реттеу тәсілдерін талдауды негізге ала отырып, үш жылда кемінде бір рет жүргізеді.
Сандық көрсеткіштердің шекті мәндерін үш жылда бір реттен жиі қайта қарау белгіленген шекті мәндердің өзектілігіне, негізділігіне және қолданылуына әсер ететін объективті мән-жайлар болған кезде жүзеге асырылады, оның ішінде:
макроэкономикалық жағдайлардың елеулі өзгеруі және (немесе) банк секторының қаржылық жай-күйіне сыртқы факторлардың теріс әсері, оның ішінде инфляциялық серпіннің, пайыздық мөлшерлемелер деңгейінің, айырбастау бағамының, экономикалық өсу қарқынының, сыртқы сауда шарттарының өзгеруін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей;
Қазақстан Республикасы заңнамасының, пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемелерінің, реттеушілік есептілік нысандарының, сондай-ақ пруденциялық реттеу, ерте қадағалап ден қою, банктердің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру және реттеу саласындағы халықаралық стандарттардың, ұсынымдар мен қадағалау практикасының өзгерулері;
банктердің қаржылық орнықтылығы мониторингінің, жүйелік тәуекелдерді талдаудың, инспекторлық тексерулердің, қадағалап бағалаудың не шекті мәндерді өзектендіру қажеттігін көрсететін өзге де қадағалау құралдары нәтижелері.
19. Көрсеткіштерді есептеу реттеушілік есептіліктің, банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының қаржылық есептілігінің деректері, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары ұсынатын және уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру шеңберінде алатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
20. Сандық көрсеткіштердің мониторингі Нашарлау белгілеріне 2-қосымшада белгіленген кезеңділікпен жүзеге асырылады.

9) наличие оснований, установленных Законом о банках, для лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
10) наличие обстоятельств (сведений), указывающих на то, что любое из оснований, предусмотренных частью второй пункта 5 Признаков ухудшения и подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта, наступит в отношении банка в течение следующих шести месяцев.
Глава 4. Порядок расчета и пересмотра количественных показателей ухудшения финансовой устойчивости банков, филиалов банков-нерезидента Республики Казахстан и их пороговых значений
18. Пересмотр пороговых значений количественных показателей проводится уполномоченным органом, исходя из анализа динамики финансовых показателей финансового сектора, изменений макроэкономических условий, требований банковского законодательства Республики Казахстан, а также применяемых подходов пруденциального регулирования не реже одного раза в три года.
Пересмотр пороговых значений количественных показателей чаще одного раза в три года осуществляется при наличии объективных обстоятельств, влияющих на актуальность, обоснованность и применимость установленных пороговых значений, в том числе:
существенного изменения макроэкономических условий и (или) негативного влияния внешних факторов на финансовое состояние банковского сектора, в том числе включая, но не ограничиваясь изменение инфляционной динамики, уровня процентных ставок, обменного курса, темпов экономического роста, внешнеторговых условий;
изменения законодательства Республики Казахстан, методик расчета пруденциальных нормативов, форм регуляторной отчетности, а также международных стандартов, рекомендаций и надзорной практики в сфере пруденциального регулирования, раннего надзорного реагирования, восстановления финансовой устойчивости и урегулирования банков;
результатов мониторинга финансовой устойчивости банков, анализа системных рисков, инспекторских проверок, надзорной оценки либо иных надзорных инструментов, указывающих на необходимость актуализации пороговых значений.
19. Расчет показателей осуществляется на основании данных регуляторной отчетности, финансовой отчетности банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также информации, представляемой банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и получаемой уполномоченным органом в рамках осуществления им контрольных и надзорных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Мониторинг количественных показателей осуществляется с периодичностью, установленной приложением 2 к Признакам ухудшения.

5-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері
21. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының сандық көрсеткіштерінің Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы үшін белгіленген шекті мәндерден ауытқуы бойынша айқындалатын қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерінің болуы күшейтілген қадағалау режимін және қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану үшін негіз болып табылады.
22. Қаржылық орнықтылықтың нашарлауының кез келген мынадай белгілерінің болуы күшейтілген қадағалау режимін қолдану үшін негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалының корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде елеулі бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;
3) уәкілетті орган қадағалау функциялары шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің орнықтылығына қауіп төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы.
23. Қаржылық орнықтылықтың нашарлауының кез келген мынадай белгілерінің болуы қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану үшін негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақшаның болмауына немесе жеткіліксіз болуына байланысты депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақша болмауына немесе жеткіліксіз болуына байланысты аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді тиісінше орындамауы;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалының корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде елеулі бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;

Глава 5. Признаки ухудшения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
21. Наличие признаков ухудшения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, определяемых по отклонению количественных показателей от пороговых значений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являются основаниями для применения режима усиленного надзора и режима восстановления финансовой устойчивости.
22. Наличие любого из следующих признаков ухудшения финансовой устойчивости является основанием для применения режима усиленного надзора:
1) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;
3) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы.
23. Наличие любого из следующих признаков ухудшения финансовой устойчивости является основанием для применения режима восстановления финансовой устойчивости:
1) неисполнение филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
2) ненадлежащее исполнение филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
3) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
4) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;

5) уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің орнықтылығына қауіп төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы.
Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының
қаржылық орнықтылығының
нашарлауының қаржы-
экономикалық және өзге де
белгілерінің мәндеріне
1-қосымша
Банктердің қаржылық орнықтылығының нашарлауын сипаттайтын сандық көрсеткіштердің шекті мәндері
Сандық көрсеткіштер
Күшейтілген қадағалау режимін қолдану үшін шекті мән
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану үшін шекті мән
Реттеу режимін қолдану үшін шекті мән
I. Капитал тәуекелдерінің көрсеткіштері
Банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің және (немесе) өтімділік коэффициенттерінің уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндер деңгейінен төмендеуі, оның ішінде банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің жүйелік буферді есепке ала отырып уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндер деңгейінен төмендеуі, сондай-ақ банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері бойынша банкті мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі мен орындылығының расталуы банкке қатысты реттеу режимін қолдануға негіз болып табылады.
1.
Негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициенті (k1)
<5,5% + SREP және тұрақты AQR нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысы/SREP нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысы + консервациялық буфер
және жүйелік буфер + банктердің қадағалап стресс-тестілеуі нәтижелері бойынша буфер+секторалдық контрциклдік/контрциклдік буфер
<5,5% + SREP және тұрақты AQR нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысы/SREP нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысы + консервациялық буфер
және жүйелік буфер
2.
Негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің төмендеуі
Капитал жеткіліктілігі бойынша ең төменгі нормативтік талаптың 1,75 еселенген шекті деңгейінен төмендеуі шартында 3 ай ішінде 30%-дан астам төмендеуі
3.
Левередж коэффициенті
< нормативтік мәнге +2 пайыздық тармақ
<нормативтік мәні
4.
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға тәуекел (к3)
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан көп рет 25%-дан жоғары болуы
5.
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушыға тәуекел (к3-1)
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан көп рет 10%-дан жоғары болуы
6.
Қадағалап стресс-тестілеу нәтижелері бойынша капиталдың төмендеуі
< k1 бойынша ең төменгі нормативтік мәні
7.
Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша міндеттемелердің ең төмен мөлшері
< ең төменгі нормативтік мәні

5) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы.
Приложение 1
к Значениям финансово-экономических
и иных признаков ухудшения
финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
Пороговые значения количественных показателей, характеризующих ухудшение финансовой устойчивости банков
Количественные показатели
Пороговое значение для применения режима усиленного надзора
Пороговое значение для применения режима восстановления финансовой устойчивости
Пороговое значение для применения режима урегулирования
I. Показатели рисков капитала
Снижение коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) коэффициентов ликвидности банка ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом, в том числе снижение коэффициентов достаточности собственного капитала ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом с учетом системного буфера, а также подтверждение по результатам оценки жизнеспособности банка возможности и целесообразности применения к нему инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка, являются основанием для применения к банку режима урегулирования
1.
Коэффициент достаточности основного капитала (k1)
<5,5% + надзорная надбавка по результатам SREP и регулярного AQR/ надзорная надбавка по результатам SREP + консервационный
и системный буфер+ буфер по результатам надзорного стресс-тестирования банков + секторальный контрциклический/контрциклический буфер
<5,5 % + надзорная надбавка по результатам SREP и регулярного AQR/ надзорная надбавка по результатам SREP+ консервационный
и системный буфер
2.
Снижение коэффициента достаточности основного капитала
Снижение в течение 3 месяцев более чем на 30% при условии пересечения порогового уровня 1,75-кратного минимального нормативного требования по достаточности капитала
3.
Коэффициент левериджа
<нормативного значения + 2 процентных пункта
<нормативного значения
4.
Риск на одного заемщика, не связанного с банком особыми отношениями (к3)
>25% 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
5.
Риск на одного заемщика, связанного с банком особыми отношениями (к3-1)
>10% 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
6.
Снижение капитала по результатам надзорного стресс-тестирования
<минимального нормативного значения по k1
7.
Минимальный размер обязательств по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков
<минимального нормативного значения

ең төменгі нормативтік мәннен 3 (үш) ай ішінде 2 (екі) реттен көп түсуі
II. Кредиттік тәуекел көрсеткіштері
8.
3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесі коэффициенті
провизиялармен қамту коэффициенті 40%-дан кем болған жағдайда 15%-ға тең немесе жоғары
провизиялармен қамту коэффициенті 40% -дан кем болған жағдайда 20%-ға тең немесе жоғары
9.
Қатарынан 6 (алты) ай ішінде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің мәні
провизиялармен қамту коэффициенті 40%-дан кем болған жағдайда 10%-ға тең немесе жоғары
провизиялармен қамту коэффициенті 40% -дан кем болған жағдайда 15%-ға тең немесе жоғары
10.
Бір ай ішінде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің бірден өсуі
4 (төрт) пайыздық тармақтан 6 (алты) пайыздық тармаққа дейін
6 (алты) пайыздық тармақтан жоғары
11.
Төленген сыйақы үлесінің есептелген пайыздық кірістерге қатынасы
<75%
<60%
12.
Ірі талаптардың капитал мөлшеріне шоғырлануы (К)
ірі қарыз алушылар бойынша 3-сатының үлесі 10%-дан астам болған жағдайда 200%-дан асуы
III. Өтімділік тәуекелдерінің көрсеткіштері
13.
Өтімділікті өтеу коэффициенті
банктің жиынтық активтеріндегі өтімділігі жоғары активтердің үлесі 40%-дан кем болған жағдайда, соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет нормативтік мәні +5 пайыздық тармақтан төмен болуы

<минимального нормативного значения более 2-х (двух) раз в течение 3-х (трех) месяцев
II. Показатели кредитного риска
8.
Коэффициент доли кредитов 3 стадии и ПСКО
≥ 15% при условии, что коэффициент покрытия провизиями менее 40%
≥ 20% при условии, что коэффициент покрытия провизиями менее 40%
9.
Значение доли кредитов 3 стадии и ПСКО в течение 6 (шести) последовательных месяцев
≥ 10% при условии, что коэффициент покрытия провизиями менее 40%
≥ 15% при условии, что коэффициент покрытия провизиями менее 40%
10.
Мгновенный рост доли кредитов 3 стадии и ПСКО в течение месяца
от 4 (четырех) до 6 (шести) процентных пунктов включительно
свыше 6 (шести) процентных пунктов
11.
Отношение доли уплаченного вознаграждения к начисленным процентным доходам
<75%
<60%
12.
Концентрация крупных требований к размеру капитала (К)
>200% при условии, что доля стадии 3 по крупным заемщикам составляет более 10%
III. Показатели риска ликвидности
13.
Коэффициент покрытия ликвидности
<нормативного значения + 5 процентных пунктов 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев при условии, что доля высоколиквидных активов в совокупных активах банка составляет менее 40%

банктің жиынтық активтеріндегі өтімділігі жоғары активтердің үлесі 40%-дан кем болған жағдайда, соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет нормативтік мәннен төмен болуы
14.
Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
<нормативтік мәні
соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет нормативтік мәннен төмен болуы
15.
Депозиттік базаның 1 (бір) аптада нетто-әкетілуі
< -15%
< -20%
16.
Депозиттік базаның күнтізбелік 1 (бір) айда нетто-әкетілуі
< -20%
17.
Депозиттік базаның 3 (үш) күнтізбелік айда нетто-әкетілуі
< -20%
18.
Өтімділігі жоғары активтер көлемінің 3 (үш) ай ішінде төмендеуі
> 30%
> 40%
IV. Валюталық тәуекел көрсеткіштері
19.
Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетел валюталары және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған бағалы металдар бойынша ашық валюталық позиция лимитi
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан да көп рет меншікті капиталдың 12,5%-ынан асуы
20.
Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетел валютасы, сондай-ақ стейблкоиндер бойынша ашық валюталық позиция лимитi
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан да көп рет меншікті капиталдың 5%-ынан асуы
21.
Валюталық нетто-позиция лимитi
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан да көп рет меншікті капиталдың 25%-ынан асуы
22.
Шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы туынды қаржы құралдары бойынша ашық позиция лимиті
6 (алты) ай ішінде 3 (үш) және одан да көп рет меншікті капиталдың 50%-ынан асуы
V. Кірістілік көрсеткіштері
23.
Активтердің кірістілігі
<1%
24.
Пайыздық спред
Есепті кезеңдегі таза пайыздық және пайыздық емес кірістердің жиынтық сомасындағы пайыздық кірістердің үлесі 50%-дан жоғары болған жағдайда – 2%-дан төмен
25.
Операциялық шығыстардың операциялық кірістерге қатынасы
< 0% / > 100% екі тоқсан қатарынан
VI. Рейтингтік бағалау көрсеткіштері
26.
Банктің немесе оның бағалы қағаздар шығарылымдары рейтингтерінің төмендеуі
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ Пруденциялық нормативтерде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерінің 1 сатыға төмендеуі, егер төмендеуден кейін рейтинг "BB+" немесе одан төмен деңгейге жеткен жағдайда / "B-" немесе одан төмен деңгейдегі рейтингтің болуы
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ Пруденциялық нормативтерде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерінің 2 және одан да көп сатыға төмендеуі, егер төмендеуден кейін рейтинг "BB+" немесе одан төмен деңгейге жеткен жағдайда
Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының қаржылық
орнықтылығының
нашарлауының қаржы-
экономикалық және өзге де
белгілерінің мәндеріне
2-қосымша
Сандық көрсеткіштерді негізгі және қосалқы санаттар бойынша бөлу, сондай-ақ мониторинг кезеңділігі
Сандық көрсеткіштер
Көрсеткіштің типі
Мониторинг кезеңділігі
1.
Негізгі капиталдың жеткіліктілік коэффициенті (k1)
негізгі
ай сайын
2.
3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесі коэффициенті
негізгі
ай сайын
3.

<нормативного значения 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев при условии, что доля высоколиквидных активов в совокупных активах банка составляет менее 40%
14.
Коэффициент нетто стабильного фондирования
<нормативного значения
<нормативного значения 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев
15.
Нетто-отток депозитной базы
за 1 (одну) неделю
< -15%
< -20%
16.
Нетто-отток депозитной базы за 1 (один) календарный месяц
< -20%
17.
Нетто-отток депозитной базы за 3 (три) последовательных календарных месяца
< -20%
18.
Снижение размера высоколиквидных активов за 3 (три) последовательных календарных месяца
> 30%
> 40%
IV. Показатели валютного риска
19.
Лимит открытой валютной позиции по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам
>12,5% от собственного капитала
3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
20.
Лимит открытой валютной позиции по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), а также по стейблкоинам
>5% от собственного капитала 3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
21.
Лимит валютной нетто-позиции
>25% от собственного капитала
3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
22.
Лимит открытой позиции по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств
>50% от собственного капитала
3 (три) и более раза в течение 6 (шести) месяцев
V. Показатели прибыльности
23.
Доходность активов
<1%
24.
Процентный спрэд
<2% при условии, что доля процентных доходов составляет более 50% от суммы чистых процентных и непроцентных доходов за отчетный период
25.
Отношение операционных расходов к операционным доходам
<0% / >100% последовательно в течение двух кварталов
VI. Показатели рейтинговой оценки
26.
Понижение рейтинга банка или его выпусков ценных бумаг
Снижение на 1 ступень рейтинговой шкалы при условии достижения рейтинга "BB+" или ниже/ наличие рейтинга на уровне "B-" или ниже агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), а также рейтинговых агентств, соответствующих критериям установленным Пруденциальными нормативами
Снижение на 2 и более ступени рейтинговой шкалы при условии достижения рейтинга "BB+" или ниже агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), а также рейтинговых агентств, соответствующих критериям установленным Пруденциальными нормативами
Приложение 2 к
Значениям финансово-экономических
и иных признаков ухудшения
финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
Распределение количественных показателей по категориям: основные и вспомогательные и периодичность мониторинга
Количественные показатели
Тип показателя
Периодичность мониторинга
1.
Коэффициент достаточности основного капитала (k1)
основной
ежемесячно
2.
Коэффициент доли кредитов 3 стадии и ПСКО
основной
ежемесячно
3.

Қатарынан 6 (алты) ай ішінде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің мәні
негізгі
ай сайын
4.
Банк рейтингінің немесе оның бағалы қағаздар шығарылымдары рейтингінің төмендеуі
негізгі
туындауына қарай
5.
Өтімділікті өтеу коэффициенті
негізгі
ай сайын
6.
Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
негізгі
ай сайын
7.
Левередж коэффициенті
қосалқы
ай сайын
8.
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға тәуекел (к3)
қосалқы
ай сайын
9.
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушыға тәуекел (к3-1)
қосалқы
ай сайын
10.
Ірі талаптардың капитал мөлшеріне шоғырлануы (К)
қосалқы
ай сайын
11.
Қадағалап стресс-тестілеу нәтижелері бойынша капиталдың төмендеуі
қосалқы
жыл сайын
12.
Негізгі капитал жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеуі
қосалқы
ай сайын
13.
Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша міндеттемелердің ең төмен мөлшері
қосалқы
ай сайын
14.
Бір ай ішінде 3-сатыдағы кредиттер және СҚКҚ үлесінің бірден өсуі
қосалқы
ай сайын
15.
Төленген сыйақы үлесінің есептелген пайыздық кірістерге қатынасы
қосалқы
тоқсан сайын
16.
Депозиттік базаның 1 (бір) аптада нетто-әкетілуі
қосалқы
апта сайын
17.
Депозиттік базаның күнтізбелік 1 (бір) айда нетто-әкетілуі
қосалқы
ай сайын
18.
Депозиттік базаның 3 (үш) күнтізбелік айда нетто-әкетілуі
қосалқы
ай сайын
19.
Өтімділігі жоғары активтер көлемінің 3 (үш) ай ішінде төмендеуі
қосалқы
ай сайын
20.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетел валютасы және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған бағалы металдар бойынша ашық валюталық позиция лимитi
қосалқы
ай сайын
21.
Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары, сондай-ақ стейблкоиндер бойынша ашық валюталық позиция лимиті
қосалқы
ай сайын
22.
Валюталық нетто-позиция лимиті
қосалқы
ай сайын
23.
Шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы туынды қаржы құралдары бойынша ашық позициясы лимиті
қосалқы
ай сайын
24.
Активтердің кірістілігі
қосалқы
тоқсан сайын
25.
Пайыздық спред
қосалқы
ай сайын
26.
Операциялық шығыстардың операциялық кірістерге қатынасы
қосалқы
тоқсан сайын
Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының қаржылық
орнықтылығының
нашарлауының қаржы-
экономикалық және өзге де
белгілерінің мәндеріне
3-қосымша
Қаржылық орнықтылықтың нашарлауының қосалқы сандық көрсеткіштерін қолдану матрицасы
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 0
Күшейтілген қадағалау режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 1
Күшейтілген қадағалау режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 2
Күшейтілген қадағалау режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 3
Күшейтілген қадағалау режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 0
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Бір де бір режим қолданылмайды
Бір де бір режим қолданылмайды
Бір де бір режим қолданылмайды
Күшейтілген қадағалау режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 1
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Күшейтілген қадағалау режимі
Күшейтілген қадағалау режимі
Күшейтілген қадағалау режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 2
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Күшейтілген қадағалау режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
шекті мәндерден ауытқуға жол берілген көрсеткіштер саны - 3
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының қаржылық
орнықтылығының
нашарлауының қаржы-
экономикалық және өзге
де белгілерінің мәндеріне
4-қосымша
Банктердің қаржылық орнықтылығының нашарлауын сипаттайтын сапалық көрсеткіштердің тізбесі
Күшейтілген қадағалау режимі
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
Реттеу режимі
1.
банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер
банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер
банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер
2.
банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау
банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау
банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау
3.
уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы
уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы
уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы
4.
ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты банктің депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы
банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты жеті жұмыс күні ішінде депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы
5.
ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты банктің аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді тиісінше орындамауы
банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) тиісінше орындамауы
6.
Банктер туралы заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды және (немесе) Банктер туралы заңның 81-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын орындамауы
Банктер туралы заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды және (немесе) Банктер туралы заңның 81-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын орындамауы
7.
банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының орындалмауы немесе тиімсіздігі
8.
күшейтілген қадағалау режиміндегі немесе қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі банктің өзінің қаржылық орнықтылығының нашарлауына алып келетін мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде:
банктің активтері сапасының едәуір нашарлауы орын алатын мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде, егер көрсетілген мәмілелер (операциялар) банктің залалдарына алып келсе, активтерді, кепіл нысаналарын сату, алмастыру;
банктің залал шегуіне әкелетін нарықтық емес шарттарда мәмілелер (операциялар) жасауы, сондай-ақ Банктер туралы заңның 50-бабында белгіленген талаптарды және (немесе) уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы белгілеген шектеулерді бұза отырып, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасуы;
банктің басқа депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауын мүмкін етпеуге алып келген міндеттемелерді қабылдауы;
мүлікті (оның ішінде уақытша пайдалануға) өтеусіз не салыстырымды экономикалық жағдайлар кезінде ұқсас мүлік бағасына қарағанда банк үшін нашарлау жағына қарай едәуір айырмашылығы болатын бағамен не негіздері болмаса да, банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіре отырып беру
9.
банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру үшін Банктер туралы заңда белгіленген негіздердің болуы
10.

Значение доли кредитов стадии 3 и ПСКО в течение 6 (шести) последовательных месяцев
основной
ежемесячно
4.
Понижение рейтинга банка или его выпусков ценных бумаг
основной
по мере наступления
5.
Коэффициент покрытия ликвидности
основной
ежемесячно
6.
Коэффициент нетто стабильного фондирования
основной
ежемесячно
7.
Коэффициент левериджа
вспомогательный
ежемесячно
8.
Риск на одного заемщика, не связанного с банком особыми отношениями (к3)
вспомогательный
ежемесячно
9.
Риск на одного заемщика, связанного с банком особыми отношениями (к3-1)
вспомогательный
ежемесячно
10.
Концентрация крупных требований к размеру капитала (К)
вспомогательный
ежемесячно
11.
Снижение капитала по результатам надзорного стресс-тестирования
вспомогательный
ежегодно
12.
Снижение коэффициента достаточности основного капитала
вспомогательный
ежемесячно
13.
Минимальный размер обязательств по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков
вспомогательный
ежемесячно
14.
Мгновенный рост доли кредитов стадии 3 и ПСКО в течение месяца
вспомогательный
ежемесячно
15.
Отношение доли уплаченного вознаграждения к начисленным процентным доходам
вспомогательный
ежеквартально
16.
Нетто-отток депозитной базы за 1 (одну) неделю
вспомогательный
еженедельно
17.
Нетто-отток депозитной базы за 1 (один) календарный месяц
вспомогательный
ежемесячно
18.
Нетто-отток депозитной базы за 3 (три) последовательных календарных месяца
вспомогательный
ежемесячно
19.
Снижение размера высоколиквидных активов за 3 (три) последовательных календарных месяца
вспомогательный
ежемесячно
20.
Лимит открытой валютной позиции по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам
вспомогательный
ежемесячно
21.
Лимит открытой валютной позиции по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), а также по стейблкоинам
вспомогательный
ежемесячно
22.
Лимит валютной нетто-позиции
вспомогательный
ежемесячно
23.
Лимит открытой позиции по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств
вспомогательный
ежемесячно
24.
Доходность активов
вспомогательный
ежеквартально
25.
Процентный спрэд
вспомогательный
ежемесячно
26.
Отношение операционных расходов к операционным доходам
вспомогательный
ежеквартально
Приложение 3
к Значениям финансово-экономических
и иных признаков ухудшения
финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
Матрица применения вспомогательных количественных показателей ухудшения финансовой устойчивости банка
0 показателей, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим усиленного надзора
1 показатель, по которому допущено отклонение от пороговых значений
Режим усиленного надзора
2 показателя, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим усиленного надзора
3 показателя, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим усиленного надзора
0 показателей, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим восстановления финансовой устойчивости
Не применяется ни один режим
Не применяется ни один режим
Не применяется ни один режим
Режим усиленного надзора
1 показатель, по которому допущено отклонение от пороговых значений
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим усиленного надзора
Режим усиленного надзора
Режим усиленного надзора
Режим восстановления финансовой устойчивости
2 показателя, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим усиленного надзора
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
3 показателя, по которым допущено отклонение от пороговых значений
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим восстановления финансовой устойчивости
Приложение 4
к Значениям финансово-экономических
и иных признаков ухудшения
финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
Перечень качественных показателей, характеризующих ухудшение финансовой устойчивости банков
Режим усиленного надзора
Режим восстановления финансовой устойчивости
Режим урегулирования
1.
существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка
существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка
существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка
2.
наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой
наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой
наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой
3.
выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка, и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы
выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы
выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы
4
неисполнение банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег
неисполнение банком в течение семи рабочих дней денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег
5
ненадлежащее исполнение банком договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег
систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение банком договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег
6.
неисполнение мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренных статьей 80 Закона о банках, и (или) принудительных мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 81 Закона о банках
неисполнение мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренных статьей 80 Закона о банках, и (или) принудительных мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 81 Закона о банках
7.
неисполнение или неэффективность плана восстановления финансовой устойчивости банка
8.
совершение банком, находящимся в режиме усиленного надзора или режиме восстановления финансовой устойчивости, сделок (операций), которые приводят к ухудшению финансовой устойчивости банка, в том числе:
сделок (операций), в результате которых происходит существенное ухудшение качества активов банка, в том числе продажа, замена активов, предмета залога, если указанные сделки (операции) приводят к убыткам банка;
сделок (операций) на нерыночных условиях, в результате которых банк несет убытки, а также сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, с нарушением требований, установленных статьей 50 Закона о банках, и (или) ограничений, установленных уполномоченным органом посредством применения мер надзорного реагирования;
принятие банком обязательств, повлекших невозможность выполнения банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами полностью или частично;
передача имущества (в том числе во временное пользование) безвозмездно либо по цене, существенно отличающейся в худшую для банка сторону от цены на аналогичное имущество при сопоставимых экономических условиях, либо без наличия оснований в ущерб правам и законным интересам депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка
9.
наличие оснований, установленных Законом о банках, для лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций
10.

Нашарлау белгілерінің 5-тармағының екінші бөлігінде және 17-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген негіздердің кез келгені келесі алты ай ішінде банкке қатысты туындайтынын көрсететін мән-жайлардың (мәліметтердің) болуы
Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының қаржылық
орнықтылығының
нашарлауының қаржы-
экономикалық және өзге де
белгілерінің мәндеріне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының қаржылық орнықтылығының нашарлауын сипаттайтын сандық көрсеткіштердің шекті мәндері
Сандық көрсеткіштер
Күшейтілген қадағалау режимін қолдану үшін шекті мән
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдануға арналған шекті мәні
1.
Резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті
<10% (консервациялық буферді ескере отырып)
<8%
2.
Өтімділікті өтеу коэффициенті
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жиынтық активтеріндегі өтімділігі жоғары активтердің үлесі 40%-дан кем болған жағдайда, соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет өтімділікті өтеу коэффициентінің нормативтік мәні +5 пайыздық тармақтан төмен болуы
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жиынтық активтеріндегі өтімділігі жоғары активтердің үлесі 40%-дан кем болған жағдайда, соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет өтімділікті өтеу коэффициентінің нормативтік мәннен төмен болуы
3.
Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары үшін нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің нормативтік мәнінен төмен болуы
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары үшін соңғы 6 (алты) айда 3 (үш) және одан да көп рет нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің нормативтік мәннен төмен болуы

наличие обстоятельств (сведений), указывающих на то, что любое из оснований, предусмотренных частью второй пункта 5 и подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 17 Признаков ухудшения, наступит в отношении банка в течение следующих шести месяцев
Приложение 5
к Значениям финансово-экономических
и иных признаков ухудшения
финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
Пороговые значения количественных показателей, характеризующих ухудшение финансовой устойчивости филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Количественные показатели
Пороговое значение для применения режима усиленного надзора
Пороговое значение для применения
режима восстановления финансовой устойчивости
1.
Коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва
<10% (с учетом консервационного буфера)
<8%
2.
Коэффициент покрытия ликвидности
<нормативного значения для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан +5 процентных пункта 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев при условии, что доля высоколиквидных активов в совокупных активах банка составляет менее 40%
<нормативного значения для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев при условии, что доля высоколиквидных активов в совокупных активах банка составляет менее 40%
3.
Коэффициент нетто стабильного фондирования
<нормативного значения для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
<нормативного значения для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан 3 (три) и более раза за последние 6 (шесть) месяцев