"Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 29 тамыздағы № 270 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2026 жылғы 5 тамыздағы № 84/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 тамызда № 39505 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 29 тамыздағы № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33350 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидаларында:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өздеріне мәлім болған, дайындалып жатқан, жасалатын немесе жасалған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы жоғары тұрған басшының және (немесе) өздері жұмыс істейтін мемлекеттік орган басшылығының және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдардың назарына дереу жеткізу лауазымдық мiндеттемелерiне жататын мемлекеттiк қызметшiлерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі (бұдан әрі – Қызмет) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – аумақтық орган) грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау жолымен көтермелейді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қызмет, аумақтық орган, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі уәкілетті орган және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағында көрсетілген органдар (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын органдар) көтермеленуге құқығы бар, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарға көтермелеуге өтініш беру тәртібі туралы түсіндіреді.";
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 августа 2023 года № 270 "Об утверждении Правил поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 5 августа 2026 года № 84/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2026 года № 39505
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 августа 2023 года № 270 "Об утверждении Правил поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33350) следующие изменения:
в Правилах поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственные служащие, к должностным обязанностям которых относится незамедлительное доведение до сведения вышестоящего руководителя и (или) руководства государственного органа, в котором они работают, и (или) уполномоченных государственных органов о ставших им известными случаях готовящихся, совершаемых или совершенных коррупционных правонарушений, поощряются Службой по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Служба) или территориальными органами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – территориальный орган) путем награждения грамотой или объявления благодарности.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Служба, территориальный орган, уполномоченный орган по антикоррупционной политике и органы, указанные в пункте 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – органы, осуществляющие противодействие коррупции), разъясняют лицам, сообщившим о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающим (оказавшим) содействие в противодействии коррупции, имеющим право на поощрение, о порядке подачи заявления на поощрение.";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:

"12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген адам (бұдан әрі – өтініш беруші) жүгінген күннен бастап сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын орган Қызметке немесе аумақтық органға он жұмыс күні ішінде мынадай құжаттарды жібереді:";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын орган сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамды грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау үшін, осы адамның өтінішін қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды Қызметке немесе аумақтық органға жібереді.";
14-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қызмет немесе аумақтық орган осы Қағидалардың 11, 12 немесе 13-тармақтарында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап, ұсынылған құжаттардың толықтығын әрі осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігін бес жұмыс күні ішінде тексереді.
Құжаттардың пакеті толық ұсынылмаған, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсеткен адам және (немесе) көтермелеу үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Қызмет немесе аумақтық орган осы тармақта көрсетілген мерзімде өтінішті не сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын органның өтінішхатын қараудан негізді түрде бас тартады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Комиссияның құрамын және оның ережесін Қызметтің немесе аумақтық органның басшысы бекітеді.
Комиссия Қызметтің немесе аумақтық органның қызметкерлері қатарынан құрылады және кемінде бес адамнан тұруға тиіс.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қызметтің немесе аумақтық органның басшысы Комиссия сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамды көтермелеу туралы осы Қағидалардың 3-тармағының ережелерін ескере отырып шешім қабылдағаннан кейін, бір жұмыс күні ішінде адамға біржолғы ақшалай сыйақы төлеу, грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау үшін негіз болып табылатын көтермелеу туралы бұйрық шығарады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Орган, осуществляющий противодействие коррупции, в течение десяти рабочих дней со дня обращения лица, указанного в пункте 11 настоящих Правил (далее – заявитель), направляет в Службу или территориальный орган следующие документы:";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для награждения лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, грамотой или объявления ему благодарности орган, осуществляющий противодействие коррупции, направляет в Службу или территориальный орган документы, указанные в пункте 12 настоящих Правил, за исключением заявления данного лица, с учетом положений пункта 3 настоящих Правил.";
части первую и вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Служба или территориальный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения документов, указанных в пунктах 11, 12 или 13 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В случаях представления неполного пакета документов, а также несоответствия лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для поощрения, требованиям, установленным настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, Служба или территориальный орган в срок, указанный в настоящем пункте, предоставляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления либо ходатайства органа, осуществляющего противодействие коррупции.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Состав Комиссии и ее положение утверждаются руководителем Службы или территориального органа.
Комиссия формируется из числа сотрудников Службы или территориального органа и должна состоять не менее чем из пяти человек.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Руководитель Службы или территориального органа в течение одного рабочего дня после принятия решения Комиссией о поощрении лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, издает приказ о поощрении, являющийся основанием для выплаты лицу единовременного денежного вознаграждения, награждения грамотой или объявления благодарности, с учетом положений пункта 3 настоящих Правил.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Біржолғы ақшалай сыйақы төлеу Қызмет немесе аумақтық орган басшысының көтермелеу туралы бұйрығы шыққаннан кейін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамның ағымдағы банк шотына аудару жолымен, бір ай ішінде жүргізіледі.";
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

"19. Выплата единовременного денежного вознаграждения производится в течение месяца после издания приказа руководителя Службы или территориального органа о поощрении путем перевода на текущий банковской счет лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции.".
2. Службе по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан