Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оны уәкілетті органға ұсыну қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 27 шiлдедегi № 108 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 шiлдеде № 39435 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 88-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оны уәкілетті органға ұсыну қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 27 шілдедегі
№ 108 қаулысымен
бекітілген
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптар, сондай-ақ оны уәкілетті органға ұсыну қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының (бұдан әрі – қалпына келтіру жоспары) мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар), сондай-ақ оны уәкілетті органға ұсыну қағидалары мен мерзімдері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 88-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді.

Об утверждении Требований к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также правил и сроков его представления в уполномоченный орган
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 июля 2026 года № 108. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2026 года № 39435
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 88 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также правила и сроки его представления в уполномоченный орган.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
Постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
от 27 июля 2026 года
№ 108
Требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также правила и сроки его представления в уполномоченный орган
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – план восстановления), а также правила и сроки его представления в уполномоченный орган (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 88 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках).

2. Талаптарда Банктер туралы заңда, Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аса маңызды банк операциялары және өзге де операциялар – Банктер туралы заңның 22-бабына сәйкес айқындалған, оларды тоқтату немесе бұзу банктің депозиторларының, өзге кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтарына және заңды мүдделеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығына айтарлықтай теріс әсер етуі мүмкін банк қызметінің түрлері және банк операциялары;
2) ерте белгілер – қаржылық-экономикалық және өзге де көрсеткіштердің (сандық және сапалық) мәндеріне сәйкес айқындалатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілеріне қол жеткізгенге дейін банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау ықтималдығын куәландыратын көрсеткіштердің мәндері;
3) идиосинкразиялық оқиға – нақты банк не Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы қызметінің ішкі факторларына негізделген, қаржы жүйесінің немесе макроэкономикалық ортаның жай-күйіне қарамастан, оның қаржылық орнықтылығына елеулі ықпал етуге қабілетті оқиға;
4) уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Қалпына келтіру жоспары төмендегілерге:
1) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіруге, оның ішінде дағдарысты жағдайларда банктің меншікті капиталының жеткіліктілігін және өтімділігін қалпына келтіруге;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіруге, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мөлшерінің жеткіліктілігін қалпына келтіруге;
3) қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін уақтылы анықтауды және ден қою шараларын қабылдауды қамтамасыз етуге;
4) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз етуге;
5) банкке реттеу режимін қолдану, оны мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату ықтималдығын төмендетуге және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру үшін мемлекеттік қаражатты пайдалануды көздемеуі тиіс;
6) банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы кредиторларының және (немесе) клиенттерінің сенімін қолдауға бағытталған.

2. В Требованиях используются понятия, предусмотренные Законом о банках, Законом о государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций, а также следующие понятия:
1) критически важные банковские и иные операции – виды деятельности и операции банка, определенные в соответствии со статьей 22 Закона о банках, прекращение или нарушение которых способно оказать негативное воздействие на права и законные интересы депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, а также на финансовую стабильность Республики Казахстан;
2) ранние сигналы – значения показателей, свидетельствующие о вероятности ухудшения финансовой устойчивости банка до достижения признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, определяемых в соответствии со значениями финансово-экономических и иных показателей (количественных и качественных);
3) идиосинкразическое событие – событие, обусловленное внутренними факторами деятельности конкретного банка либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, способное оказать существенное влияние на его финансовую устойчивость независимо от состояния финансовой системы или макроэкономической среды;
4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
3. План восстановления направлен на:
1) восстановление финансовой устойчивости банка, в том числе восстановление достаточности собственного капитала и ликвидности банка в кризисных ситуациях;
2) восстановление финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе восстановление достаточности размера активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
3) обеспечение своевременного выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости и принятия мер реагирования;
4) обеспечение непрерывности осуществления критически важных банковских и иных операций и операционной деятельности банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) снижение вероятности применения режима урегулирования, принудительной ликвидации банка или прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и не должен предусматривать использование государственных средств для восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
6) поддержание доверия кредиторов и (или) клиентов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.

4. Уәкілетті орган банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қалпына келтіру жоспарының тиімділігін, оның ішінде жоспарда көзделген шаралардың:
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру үшін жеткілікті болатынын;
банк айқындайтын стресс-тестілеу сценарийлері шеңберінде іске асырылуы, уақтылылығы және қолданылуы тұрғысынан бағалайды.
5. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қалпына келтіру жоспары он екі айдан асатын іске асыру мерзімін көздей алмайды.
6. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері оларға қол жеткізу банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимін қолдану үшін негіз болып табылатын уәкілетті органның қаржы-экономикалық және өзге де көрсеткіштердің (сандық және сапалық) мәндеріне сәйкес айқындалады.
2-тарау. Қалпына келтіру жоспарын ұсыну тәртібі мен мерзімдері
7. Қалпына келтіру жоспары есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ақпарат негізінде қалыптастырылады және жыл сайын өзектендіруге жатады.
Қалпына келтіру жоспарын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органға алдын ала қарау үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Қалпына келтіру жоспары өзектендірілуге және мынадай жағдайлардың бірі басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органға ұсынылуға тиіс:
1) банктің ірі қатысушыларының және (немесе) банк холдингтерінің құрамының өзгеруі (банк үшін қолданылады);
2) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына елеулі әсер ете алатын және (немесе) басқа себептер бойынша қалпына келтіру жоспарына өзгерістер енгізу қажеттілігіне әкелетін жүзеге асырылатын банк қызметі түрлерінің және (немесе) ауқымының өзгеруі, оның ішінде базалық лицензиясы бар банктің әмбебап банк лицензиясы бар банкке өтуі (қайта ресімделуі).
8. Қалпына келтіру жоспарын (оның ішінде уәкілетті органның ескертулері және (немесе) ұсыныстары ескеріле отырып жаңартылған және (немесе) пысықталған) қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган оны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына ескертулердің бар не жоқ екендігі туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
9. Уәкілетті органның ескертулері және (немесе) ұсыныстары болған жағдайда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы қалпына келтіру жоспарын пысықтауды қамтамасыз етеді және хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей оны уәкілетті органға қайта ұсынады.
Уәкілетті органының ескертулері болмаған жағдайда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы қалпына келтіру жоспарын банктің ірі қатысушыларымен және (немесе) банк холдингімен (болған жағдайда) келісуді және тиісті хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оны банктің басқарушы органының бекітуін қамтамасыз етеді.

4. Уполномоченный орган проводит оценку эффективности плана восстановления банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе на предмет того, что предусмотренные планом меры:
являются достаточными для восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
являются реализуемыми, своевременными и применимыми в рамках сценариев стресс-тестирования, определенных банком.
5. План восстановления банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не может предусматривать срок реализации, превышающий двенадцать месяцев.
6. Признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяются на основании финансово-экономических и иных показателей, достижение пороговых значений которых является основанием для применения режима восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок и сроки представления плана восстановления
7. План восстановления формируется на основе информации по состоянию на конец отчетного года и подлежит ежегодной актуализации.
План восстановления представляется банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в уполномоченный орган для предварительного рассмотрения не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным годом.
План восстановления также подлежит актуализации и представлению в уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) изменение состава крупных участников банка и (или) банковских холдингов (применяется для банка);
2) изменение видов и (или) масштаба осуществляемой банковской деятельности, которое может оказать существенное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) влечет необходимость внесения изменений в план восстановления по другим причинам, в том числе переход (переоформление) банка с базовой банковской лицензией в банк с универсальной банковской лицензией.
8. По результатам рассмотрения плана восстановления (в том числе актуализированного и (или) доработанного с учетом замечаний и (или) предложений уполномоченного органа) уполномоченный орган в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня его получения направляет банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан уведомление о наличии либо отсутствии замечаний (далее - уведомление).
9. В случае наличия замечаний и (или) предложений уполномоченного органа банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечивают доработку плана восстановления и представляют его в уполномоченный орган повторно не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения уведомления.
В случае отсутствия замечаний уполномоченного органа банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечивает согласование плана восстановления с крупными участниками банка и (или) банковским холдингом (при наличии) и его утверждение органом управления банка в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения соответствующего уведомления.

3-тарау. Қалпына келтіру жоспарының мазмұны
10. Қалпына келтіру жоспары мынадай ақпаратты қамтиды:
1) қалпына келтіру жоспарының құрылымы мен негізгі бөлімдерін қоса алғанда, оның қысқаша сипаты;
2) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ағымдағы жай-күйін бағалау;
3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерін анықтау және ерте ден қою тетіктері;
4) Талаптардың 19, 20, 21, 22 және 24-тармақтарында көзделген шараларды қоса алғанда, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралардың сипаты;
5) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау және қалпына келтіру белгілері анықталған кезде банктің іс-қимыл тәртібінің сипаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру үшін жауапты басшы қызметкерлерді бекіту;
6) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралардың ықпалы мен іске асырылуын бағалау.
4-тарау. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жай-күйін бағалау
11. Қалпына келтіру жоспары мыналарды қамтитын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жай-күйін бағалаудан тұруы тиіс:
бизнес-модельдің сипаты және қызметінің негізгі бағыттары;
тәуекелдердің шоғырлануын, қорландырудың жекелеген көздеріне тәуелділікті және нашарлауы банктің қаржылық орнықтылығының төмендеуіне әкеп соғуы мүмкін қызметтің өзге де жағдайларын қоса алғанда, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына әсер ететін факторлар туралы ақпарат;
банктің еншілес ұйымдарының және (немесе) банк капиталына елеулі қатысатын ұйымдардың қызметі туралы ақпарат;
топішілік операцияларды және тәуекелдерді бөлуді қоса алғанда, банктің еншілес ұйымдарымен және (немесе) банк капиталына елеулі қатысатын ұйымдармен негізгі қаржылық, операциялық және өзге де өзара байланыстар туралы ақпарат;
оларды айқындау тәртібі мен өлшемшарттарын қоса алғанда, аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың түрлерінің сипаты.
12. Қалпына келтіру жоспары банктің, оның еншілес ұйымдарының және капиталына банктің елеулі қатысуы бар ұйымдардың қызметіндегі өзгерістер, сондай-ақ бұрынғы қалпына келтіру жоспары ұсынылғаннан кейін болған және банктің қаржылық орнықтылығына әсер етуі мүмкін қалпына келтіру жоспарын (бар болса) өзектендіру кезінде ескерілетін қаржы секторы мен макроэкономикалық ортадағы өзгерістер туралы ақпаратты қамтиды.

Глава 3. Содержание плана восстановления
10. План восстановления содержит следующую информацию:
1) краткое описание плана восстановления, включая его структуру и основные разделы;
2) оценку состояния банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан;
3) механизмы раннего реагирования и выявление признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
4) описание мер по восстановлению финансовой устойчивости банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, включая меры, предусмотренные пунктами 19, 20, 21, 22 и 24 Требований;
5) описание порядка действий банка при выявлении признаков ухудшения и восстановлении финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также закрепление руководящих работников, ответственных за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
6) оценку воздействия и реализуемости мер по восстановлению финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Глава 4. Оценка состояния банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
11. План восстановления должен включать оценку состояния банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, содержащую:
описание бизнес-модели и основных направлений деятельности;
информацию о факторах, влияющих на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая концентрацию рисков, зависимость от отдельных источников фондирования и иные условия деятельности, ухудшение которых может привести к снижению финансовой устойчивости банка;
информацию о деятельности дочерних организации банка и (или) организации, в которых банк имеет значительное участие в капитале;
информацию о ключевых финансовых, операционных и иных взаимосвязях с дочерними организациями банка и (или) организациями, в которых банк имеет значительное участие в капитале, включая внутригрупповые операции и распределение рисков;
описание видов критически важных банковских и иных операций, включая порядок и критерии их определения.
12. План восстановления включает информацию об изменениях в деятельности банка, его дочерних организаций и организаций, в которых банк имеет значительное участие в капитале, а также изменениях в финансовом секторе и макроэкономической среде, произошедших после представления предыдущего плана восстановления и учитываемых при актуализации плана восстановления (при наличии), которые могут оказать влияние на финансовую устойчивость банка.

5-тарау. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілерін анықтау және ерте ден қою тетіктері
13. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қызметінің тәуекелдер бейінін, мөлшерін, күрделілігі мен ауқымын ескере отырып, қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін ерте сатыда анықтауға бағытталған ерте ден қою тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
14. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес ерте ден қою тетіктері шеңберінде анықталатын ерте белгілердің мәндерін қоса алғанда, қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін анықтау үшін пайдаланылатын көрсеткіштердің (сандық және сапалық) тізбесін қалыптастырады және ұсынады.
15. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін, олардың шекті мәндерін, сондай-ақ ерте белгілердің мәндерін анықтау үшін пайдаланылатын көрсеткіштердің тұрақты негізде мониторингін қамтамасыз етеді.
16. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органға қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін анықтау үшін пайдаланылатын көрсеткіштердің нақты мәндері туралы ақпаратты уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынады.
6-тарау. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру және қолдау шаралары оның ішінде меншікті капиталдың жеткіліктілігін, өтімділікті қамтамасыз етуге бағытталған және өзге де шаралар
17. Қалпына келтіру жоспары меншікті капиталдың (банктер үшін) жеткіліктілігін, өтімділікті қалпына келтіру және қолдау шараларын, сондай-ақ банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкің филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз етуге бағытталған өзге де шараларды қоса алғанда, банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар кешенін көздейді.
18. Банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері (бар болса) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі қабылдайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
19. Ірі қатысушы, банк холдингі (бар болса) оны қосымша капиталдандыру есебінен банктің меншікті капиталының жеткіліктілігін қалпына келтіру және қолдау шаралары мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
банкті қосымша капиталдандыруды жүзеге асыратын ірі қатысушыны, банк холдингін (бар болса) көрсету;
ірі қатысушының, банк холдингінің банкті қосымша капиталдандыру мөлшері (сомасы) (бар болса);
ірі қатысушының, банк холдингінің (бар болса) банкті қосымша капиталдандыруды жүзеге асыру тәсілдері (жарғылық капиталға ақша қаражатын енгізу, қосымша эмиссия акцияларын сатып алу);
ірі қатысушының, банк холдингінің (бар болса) қаржылық орнықтылықтың нашарлау белгілерін анықтау үшін пайдаланылатын көрсеткіштердің шекті мәндеріне (сандық және сапалық) жеткен күннен бастап банкті қосымша капиталдандыруды жүзеге асыру мерзімдері;
ірі қатысушыда, банк холдингінде (бар болса) қосымша капиталдандыруды жүзеге асыру үшін қаржылық мүмкіндіктердің болуы туралы мәліметтер;
ірі қатысушының, банк холдингінің банкті қосымша капиталдандыруды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды және (немесе) міндеттемелерді көздейтін келісімдердің не өзге де құжаттардың болуы туралы мәліметтер.

Глава 5. Механизмы раннего реагирования и выявление признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
13. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечивает функционирование механизмов раннего реагирования, направленных на выявление признаков ухудшения финансовой устойчивости на ранней стадии, с учетом профиля рисков, размера, сложности и масштаба деятельности банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
14. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан формирует и представляет перечень показателей (количественных и качественных), используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости, включая значения ранних сигналов, определяемые в рамках механизмов раннего реагирования, согласно приложению 1 к Требованиям.
15. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечивает мониторинг на постоянной основе показателей, используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости, их пороговых значений, а также значений ранних сигналов.
16. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган информацию о фактических значениях показателей, используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости в сроки, установленные уполномоченным органом.
Глава 6. Меры по восстановлению и поддержанию финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая меры по достаточности собственного капитала, ликвидности и иные меры
17. План восстановления предусматривает комплекс мер по восстановлению финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая меры по восстановлению и поддержанию достаточности собственного капитала (для банков), ликвидности, также иные меры, направленные на обеспечение финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
18. Меры по восстановлению финансовой устойчивости банка предпринимаются банком, крупными участниками банка, банковскими холдингами (при наличии).
Меры по восстановлению финансовой устойчивости филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, предпринимаются банком - нерезидентом Республики Казахстан.
19. Меры по восстановлению и поддержанию достаточности собственного капитала банка, предпринимаемые крупным участником, банковским холдингом (при наличии) за счет его докапитализации, включают, но не ограничиваются:
указание крупного участника, банковского холдинга (при наличии) осуществляющего докапитализацию банка;
размер (сумму) докапитализации банка крупным участником, банковским холдингом (при наличии);
способы осуществления докапитализации банка крупным участником, банковским холдингом (при наличии) (внесение денежных средств в уставный капитал, приобретение акций дополнительной эмиссии);
сроки осуществления докапитализации банка крупным участником, банковским холдингом (при наличии) с даты достижения пороговых значений показателей (количественных и качественных), используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости;
сведения о наличии у крупного участника, банковского холдинга (при наличии) финансовых возможностей для осуществления докапитализации;
сведения о наличии соглашений либо иных документов, содержащих условия и (или) предусматривающих обязательства крупного участника, банковского холдинга (при наличии) по осуществлению докапитализации банка.

20. Акцияларды, борыштық бағалы қағаздарды және өзге де қаржы құралдарын шығару және (немесе) орналастыру арқылы Банк қабылдайтын меншікті капиталдың жеткіліктілігін қалпына келтіру және қолдау шаралары мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
көрсетілген шаралар шеңберінде тартылатын қаражаттың мөлшері (сомасы);
индикаторлардың тиісті шекті мәндеріне қол жеткізілген күннен бастап көрсетілген шараларды іске асыру мерзімдері;
акцияларды, борыштық бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге де қаржы құралдарын шығару және орналастыру тәртібін қоса алғанда, көрсетілген шараларды іске асыру тәртібінің сипаттамасы.
21. Банктің өтімділігін қалпына келтіру және қолдау шаралары мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
банкаралық нарықта қаражат тартуды, репо операцияларын жасауды, ірі қатысушылардан, банк холдингтерінен (бар болған жағдайда) және (немесе) өзге акционерлерден, инвесторлардан қаражат алуды, активтерді сатуды, ал өзге де қолжетімді нарықтық құралдарды пайдалануды қоса алғанда, өтімділікті қалпына келтіру көздері;
тиісті шаралар шеңберінде тартылатын өтімділіктің мөлшері (сомасы);
индикаторлардың шекті мәндеріне қол жеткізілген күннен бастап өтімділікті қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру мерзімдері;
өтімділікті тарту, активтерді сату шарттары мен тетіктерін қоса алғанда, шараларды іске асыру тәртібін, сондай-ақ банктің өтімділікті тарту үшін қамтамасыз етуді ұсынуын сипаттау (бар болған жағдайда);
тиісті келісімдермен, ірі қатысушының, банк холдингінің және (немесе) өзге акционерлердің міндеттеме-хаттарымен, қамтамасыз ету ретінде пайдалануға жарамды активтердің болуымен, сондай-ақ өзге де құжаттармен (бар болған жағдайда) расталатын көрсетілген өтімділік көздерінің қолжетімділігі мен іске асырылуы туралы мәліметтер.
22. Банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар:
дивидендтер төлеуді, акцияларды кері сатып алуды және банктің пайдасын бөлудің өзге де нысандарын қолдануды шектеуді немесе одан бас тартуды қоса алғанда, таза пайданы ұстап қалуды;
банктің қызметін қайта құрылымдауды және активтерді сатуды қоса алғанда, қабылданатын тәуекелдер мен борыш жүктемесі деңгейін төмендетуді;
банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру мақсатында міндеттемелерді ерікті түрде қайта құрылымдауды көздейді.
Көрсетілген шаралар тартылатын қаражаттың көлемін (бар болған жағдайда), оларды іске асыру мерзімдері мен тәртібін айқындаумен, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен іске асырылуы туралы тиісті құжаттармен расталатын мәліметтермен қатар жүреді.
23. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын қалпына келтіру жоспары Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы активтерінің мөлшерінің жеткіліктілігін қалпына келтіру жөніндегі шараларды көздеуге тиіс.
Көрсетілген шаралар тартылатын қаражаттың көлемін (бар болған жағдайда), оларды іске асыру мерзімдері мен тәртібін айқындаумен, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен іске асырылуы туралы тиісті құжаттармен расталатын мәліметтермен қатар жүреді.

20. Меры по восстановлению и поддержанию достаточности собственного капитала, предпринимаемые банком посредством выпуска и (или) размещения акций, долговых ценных бумаг и иных финансовых инструментов, включают, но не ограничиваются:
размер (сумму) привлекаемых средств в рамках указанных мер;
сроки реализации указанных мер с даты достижения соответствующих предельных значений индикаторов;
описание порядка реализации указанных мер, включая порядок выпуска и размещения акций, долговых ценных бумаг, а также иных финансовых инструментов.
21. Меры по восстановлению и поддержанию ликвидности банка включают, но не ограничиваются:
источники восстановления ликвидности, включая привлечение средств на межбанковском рынке, совершение операций репо, получение средств от крупных участников, банковских холдингов (при наличии) и (или) иных акционеров, инвесторов, продажу активов, а также использование иных доступных рыночных инструментов;
размер (сумму) привлекаемой ликвидности в рамках соответствующих мер;
сроки реализации мер по восстановлению ликвидности с даты достижения предельных значений индикаторов;
описание порядка реализации мер, включая условия и механизмы привлечения ликвидности, продажи активов, а также предоставления банком обеспечения для привлечения ликвидности (при наличии);
сведения о доступности и реализуемости указанных источников ликвидности, подтверждаемые соответствующими соглашениями, письмами-обязательствами крупного участника, банковского холдинга (при наличии) и (или) иных акционеров, наличием активов, пригодных для использования в качестве обеспечения, а также иными документами (при наличии).
22. Меры по восстановлению финансовой устойчивости банка также предусматривают:
удержания чистой прибыли, включая ограничение или отказ от выплаты дивидендов, обратного выкупа акций и применения иных форм распределения прибыли банка;
снижение уровня принимаемых рисков и долговой нагрузки банка, включая реструктуризацию его деятельности и продажу активов;
добровольную реструктуризацию обязательств в целях восстановления финансовой устойчивости банка.
Указанные меры сопровождаются определением объема привлекаемых средств (при наличии), сроков и порядка их реализации, а также сведениями об их доступности и реализуемости, подтверждаемыми соответствующими документами.
23. План восстановления филиала банка-нерезидента Республики Казахстан должен предусматривать меры по восстановлению достаточности размера активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Указанные меры сопровождаются определением объема привлекаемых средств (при наличии), сроков и порядка их реализации, а также сведениями об их доступности и реализуемости, подтверждаемыми соответствующими документами.

24. Талаптардың 19, 20, 21 және 22-тармақтарында көзделмеген
өзге де шаралар болған кезде банк қаржылық орнықтылықты, капитал жеткіліктілігін және өтімділікті қалпына келтіру мақсатында олардың мазмұнын, іске асыру тетіктерін және қолдану шарттарын көрсете отырып, оларды қалпына келтіру жоспарына енгізуді көздейді.
7-тарау. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының белгілері анықталған және оны қалпына келтірген кездегі банктің іс-қимылының сипаты
25. Қалпына келтіру жоспары мерзімдер мен жауапты орындаушыларды көрсете отырып мынадай іс-қимыл тәртібінің сипаттамасын қамтиды:
қаржылық орнықтылықтың нашарлауының белгілерін анықтау үшін пайдаланылатын ерте белгілердің мәндеріне және көрсеткіштердің шекті мәндеріне қол жеткізуге ден қою;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлері мен құрылымдық бөлімшелері арасында функциялар мен жауапкершілікті бөлуді қоса алғанда, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру барысында уәкілетті органмен және өзге де мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау.
26. Ерте белгілерге қол жеткізген кезде банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ерте ден қою тетіктері шеңберінде алдын алу шараларын дербес қабылдайды.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржылық орнықтылықтың нашарлауының белгілерін анықтау үшін пайдаланылатын ерте белгілердің мәндеріне қол жеткізуге ден қою тәртібін айқындайды, ол мыналарды қамтуға, бірақ онымен шектелмеуге тиіс:
көрсеткіштердің қол жеткізілген мәндері мен серпіні туралы мәліметтерді ұсына отырып, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерді хабардар ету;
көрсеткіштердің серпінін талдауды және қолданылатын қалпына келтіру шараларын алдын ала бағалауды ұсына отырып, банктің атқарушы органын хабардар ету;
ерте ден қою тетіктері шеңберінде алдын алу шараларын қолдану.
27. Қаржы-экономикалық және өзге де көрсеткіштердің (сандық және сапалық) шекті мәндеріне қол жеткізу уәкілетті органның банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимін қолдануы үшін негіз болып табылады.
Шекті мәндерге қол жеткізуге ден қою тәртібін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы айқындайды және мыналарды көздеуге, бірақ олармен шектелмеуге тиіс:
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерді хабардар ету;
банктің атқарушы органының қалыптасқан жағдайды қарауы және қалпына келтіру жоспарында көзделген шараларды іске асыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
қалпына келтіру жоспары шеңберінде іске асыруға ұсынылатын шаралар тізбесін қоса бере отырып, көрсеткіштердің шекті мәндеріне қол жеткізу фактісі туралы уәкілетті органды хабардар ету.

24. При наличии иных мер, не предусмотренных пунктами 19, 20, 21 и 22 Требований, банк предусматривает их включение в план восстановления с указанием содержания, механизмов реализации и условий применения в целях восстановления финансовой устойчивости, достаточности капитала и ликвидности.
Глава 7. Описание порядка действий банка при выявлении признаков ухудшения и восстановлении финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
25. План восстановления содержит описание следующего порядка действий с указанием сроков и ответственных исполнителей:
реагирования на достижение значений ранних сигналов и пороговых значений показателей, используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости;
реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости, включая распределение функций и ответственности между руководящими работниками и структурными подразделениями банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
взаимодействия с уполномоченным органом и иными заинтересованными сторонами в ходе реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости.
26. При достижении ранних сигналов, банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно принимает превентивные меры в рамках механизмов раннего реагирования.
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан определяет порядок реагирования на достижение значений ранних сигналов, используемых для выявления признаков ухудшения финансовой устойчивости, который должен включать, но не ограничиваться:
уведомление руководящего работника, ответственного за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости, с предоставлением сведений о достигнутых значениях и динамике показателей;
информирование исполнительного органа банка с представлением анализа динамики показателей и предварительной оценки применимых мер восстановления;
применение превентивных мер в рамках механизмов раннего реагирования.
27. Основанием для применения уполномоченным органом режима восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является достижение пороговых значений финансово-экономических и иных показателей (количественных и качественных).
Порядок реагирования на достижение пороговых значений определяется банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и должен предусматривать, но не ограничиваться:
уведомление руководящего работника, ответственного за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости;
рассмотрение исполнительным органом банка сложившейся ситуации и подготовка предложений по реализации мер, предусмотренных планом восстановления;
уведомление уполномоченного органа о факте достижения пороговых значений показателей с приложением перечня мер, предлагаемых к реализации в рамках плана восстановления.

28. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтiру бойынша шараларды iске асыру кезiндегi банктiң iс-қимыл тәртiбiне мыналар кiредi, бiрақ олармен шектелмейдi:
банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерлерді бекіту;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру мерзімдерін белгілеу;
қалпына келтіру шараларында көзделген ақшалай ресурстарды тарту;
стресс жағдайында банктің операциялық үздіксіздігін қамтамасыз ету, соның ішінде:
қаржы нарықтарының инфрақұрылымына қол жеткізу (клиринг, есеп айырысу, төлемдер және өзге де қызметтер);
ішкі ресурстар мен ақпараттық жүйелердің болуы және қолжетімділігі;
аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың орындалуын қамтамасыз ету;
банктің құрылымдық бөлімшелері арасында функциялар мен жауапкершілікті бөлу;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру үшін қажетті банктің құрылымдық бөлімшелері, банктің басқару органдары, уәкілетті орган және өзге де мүдделі тараптар арасындағы өзара іс-қимыл және ақпарат алмасу.
29. Қалпына келтіру шараларын іске асырған кезде банк, уәкілетті орган мен өзге де мүдделі тараптар арасындағы өзара іс-қимыл және ақпарат алмасу тәртібі мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) ірі қатысушыларды, банк холдингтерін (бар болса), кредиторларды, операциялар бойынша контрагенттерді, уәкілетті органды қоса алғанда, хабардар етілуге тиіс мүдделі тараптардың тізбесі;
2) мүдделі тараптардың әрқайсысына ұсынылатын ақпараттың кезеңділігі мен сипатын көрсете отырып, сондай-ақ банктің қаржылық орнықтылығы үшін теріс салдарға әкеп соғуы мүмкін мәліметтердің алдын ала таралуына жол бермеуді ескере отырып, іске асырылып жатқан қалпына келтіру шаралары туралы ақпаратты ашу тәртібі;
3) банктің қаржылық жағдайы және қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру барысы туралы қарама-қайшы немесе келісілмеген хабарларды болдырмау мақсатында мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасауға жауапты басшы қызметкерді тағайындау және бірыңғай коммуникация арнасын айқындау.
8-тарау. Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралардың әсері мен іске асырылуын бағалау
30. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы стресс-тестілеу негізінде қалпына келтіру шараларының әсерін (қаржылық және экономикалық әсер) бағалауды жүзеге асырады.
31. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жүйелік, идиосинкразиялық және құрамдастырылған оқиғаларға негізделген стресс-тестілеу сценарийлерін айқындайды.

28. Порядок действий банка при реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости, включает, но не ограничивается:
закрепление руководящих работников, ответственных за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости банка;
установление сроков реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости;
привлечение денежных ресурсов, предусмотренных мерами восстановления;
обеспечение операционной непрерывности банка в условиях стресса, включая:
доступ к инфраструктуре финансовых рынков (клиринг, расчеты, платежи и иные услуги);
наличие и доступность внутренних ресурсов и цифровых систем;
обеспечение выполнения критически важных банковских и иных операций;
распределение функций и ответственности между структурными подразделениями банка;
взаимодействие и обмен информацией между структурными подразделениями банка, органами управления банка, уполномоченным органом и иными заинтересованными сторонами, необходимое для реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости.
29. Порядок взаимодействия и обмена информацией между банком, уполномоченным органом и иными заинтересованными сторонами при реализации мер восстановления включает, но не ограничивается:
1) перечень заинтересованных сторон, подлежащих уведомлению, включая крупных участников, банковские холдинги (при наличии), кредиторов, контрагентов по операциям, уполномоченный орган;
2) порядок раскрытия информации о реализуемых мерах восстановления, с указанием периодичности и характера информации предоставляемой каждой из заинтересованных сторон, а также с учетом недопущения преждевременного распространения сведений, способных повлечь негативные последствия для финансовой устойчивости банка;
3) назначение руководящего работника, ответственного за взаимодействие с заинтересованными сторонами, и определение единого канала коммуникации в целях исключения противоречивых или несогласованных сообщений о финансовом состоянии банка и ходе реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости.
Глава 8. Оценка воздействия и реализуемости мер по восстановлению финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
30. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляют оценку воздействия (финансового и экономического эффекта) мер восстановления на основе стресс-тестирования.
31. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан определяет сценарии стресс-тестирования, основанные на системных, идиосинкразических и комбинированных событиях:

1) жүйелік оқиғалар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезиденті банкі филиалының қаржылық орнықтылығына жүйелі ықпал етуге қабілетті қаржы нарығының бір немесе бірнеше ірі қатысушысының дефолты;
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуі мүмкін банкаралық нарықтағы өтімділіктің азаюы;
борыш нарығы, валюталық және тауар нарықтарын қоса алғанда, банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуі мүмкін қаржы нарықтарындағы активтер құнының нашарлауы;
макроэкономикалық жағдайдың нашарлауы.
2) идиосинкразиялық оқиғалар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы контрагенттерінің банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуге қабілетті дефолты;
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының не банктің еншілес ұйымдарының және (немесе) банктің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың (бар болған жағдайда) олардың қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуі мүмкін бедел тәуекелін іске асыру;
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуге қабілетті өтімділіктің кетуі;
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, сондай-ақ банк тобы ұйымдарының олардың қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуге қабілетті активтері құнының төмендеуі;
банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына теріс әсер етуі мүмкін операциялық шығындар.
32. Әрбір стресс-тестілеу сценарийі мына өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) қалпына келтіру шараларын іске асыру болмағанда қаржы-экономикалық және өзге де көрсеткіштердің (сандық және сапалық) шекті мәндеріне қол жеткізуге әкелу;
2) қаржы нарығының басқа қатысушыларымен өзара байланысын ескере отырып, банк қызметінің оқиғаларына, релевантты бизнес-моделіне, қорландыру құрылымына, ауқымына және күрделілігіне негізделуі, сондай-ақ банктің еншілес ұйымдарының және (немесе) банктің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың (бар болған жағдайда) қызметін қамтуы;
3) банктің қаржылық жай-күйіне ерекше, бірақ ықтимал оқиғалардың әлеуетті әсерін бағалау әдістеріне негізделу.
33. Банк кемінде үш, жүйелік маңызы бар банк кемінде төрт стресс-тестілеу сценарийін айқындауға міндетті.
Осы Талаптардың мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 86 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38586 болып тіркелген) бекітілген Банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидалары шеңберінде банк қолданатын стресс-тестілеу сценарийлерін олар Талаптардың 32-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда пайдалануға жол беріледі.

1) системные события включают, но не ограничиваются:
дефолт одного или нескольких крупных участников финансового рынка, способный оказать системное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
снижение ликвидности на межбанковском рынке, способное оказать негативное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
ухудшение стоимости активов на финансовых рынках, включая долговой, валютный и товарный рынки, способное оказать негативное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан;
ухудшение макроэкономической ситуации.
2) идиосинкразические события включают, но не ограничиваются:
дефолт контрагентов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, способный оказать негативное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
реализация репутационного риска банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банк имеет значительное участие в капитале (при их наличии), способное оказать негативное влияние на их финансовую устойчивость;
отток ликвидности, способный оказать негативное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
снижение стоимости активов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также организаций банковской группы, способное оказать негативное влияние на их финансовую устойчивость;
операционные потери, способные оказать негативное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
32. Каждый сценарий стресс-тестирования должен соответствовать следующим критериям:
1) в отсутствие реализации мер восстановления приводить к достижению пороговых значений финансово-экономических и иных показателей (количественных и качественных);
2) основываться на событиях, релевантных бизнес-модели, структуре фондирования, масштабу и сложности осуществляемой деятельности банка, с учетом его взаимосвязей с другими участниками финансового рынка, а также охватывать деятельность дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банк имеет значительное участие в капитале (при их наличии);
3) основываться на методах оценки потенциального влияния исключительных, но возможных событий на финансовое состояние банка.
33. Банк обязан определить не менее трех сценариев стресс-тестирования, системно значимый банк - не менее четырех.
В целях настоящих Требований допускается использование сценариев стресс-тестирования, применяемых банком в рамках Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для банков и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 86 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 38586), при условии их соответствия критериям, предусмотренным пунктом 32 Требований.

34. Стресс-тестілеу нәтижелері қалпына келтіру шараларының Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының мыналарды қамтитын, бірақ олармен шектелмейтін негізгі көрсеткіштеріне әсерін көрсетеді:
меншікті капиталдың жеткіліктілігі (банк үшін қолданылады);
өтімділік;
пайдалылық.
35. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Талаптардың 31, 32 және 33-тармақтарына сәйкес әзірленген стресс-тестілеу сценарийінің дамуын симуляциялауды көздейтін практикалық жаттығу негізінде қалпына келтіру шараларының іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
Стресс-тестілеу сценарийін дамытуды симуляциялау бойынша практикалық жаттығу Талаптардың 28 және 29-тармақтарында көзделген қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру кезіндегі банктің іс-қимыл тәртібі негізінде жүргізіледі.
36. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шаралардың іске асырылуын бағалау туралы есепті мыналарды қоса аланда, бірақ олармен шектелмей қалыптастырады және ұсынады:
Талаптардың 35-тармағына сәйкес қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру кезінде банктің іс-қимыл тәртібін сипаттау;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды орындау мерзімдерін сақтау;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды орындауға кедергі келтіретін шектеулер мен кемшіліктер (анықталған жағдайда);
меншікті капиталды, өтімділікті, пайдалылықты және тәуекелдер бейінін қоса алғанда, банктің қаржылық және экономикалық жағдайына қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асырудың әсері;
стрестік жағдайлардың және іскерлік беделге оның нашарлау, сондай-ақ кредиттік рейтингтің төмендеу тәуекелдерін қоса алғанда, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шаралардың әсері;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыру кезінде банктің операциялық қызметтің үздіксіздігін және аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды орындауды қамтамасыз ету қабілеті.
37. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Талаптардың 2-қосымшасына сәйкес қалпына келтіру шараларының іске асырылуын бағалау бойынша қорытынды кестені қалыптастырады және ұсынады.
Банктің, Қазақстан
Республикасы
бейрезидент банкі филиалының
қаржылық орнықтылығын қалпына
келтіру жоспарының мазмұнына
қойылатын талаптарға, сондай-ақ оны
уәкілетті органға ұсыну
қағидалары
мен мерзімдеріне
1-қосымша
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының белгілері
Көрсеткіштің атауы
Көрсеткіш типі (негізгі/ қосалқы)
Көрсеткіш түрі (сапалық/ сандық)
Ерте ден қою тетіктерінің шеңберінде айқындалатын ерте сигналдардың мәндері
Көрсеткіштің шекті мәні
1-ерте сигнал
2-ерте сигнал
N-ерте сигнал
1
2
3
4
5
6
7
8
Банктің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкі филиалының
қаржылық орнықтылығын қалпына
келтіру жоспарының мазмұнына
қойылатын талаптарға, сондай-ақ
оны уәкілетті органға ұсыну
қағидалары мен мерзімдеріне
2-қосымша
Стресс-тестілеу сценарийлері бойынша қалпына келтіру шараларының тиімділігін бағалау
кестенің басы
Сценарийлер
Осы сценарий шеңберінде қолданылатын барлық шаралар
Қалпына келтіру шараларының өзара тәуелділігін және өзара ерекшелігін талдау
Меншікті капитал
Өтімділік
Пайдалылық
Қалпына келтіру шараларын қолданғанға дейін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
Сценарийдің атаулары
Сценарийдің типі
Қалпына келтіру шарасының №
Атауы
Қысқаша сипаты
Бірін-бірі жоққа шығаратын
Тәуелді
Меншікті капитал
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті
Өтімділікті өтеу коэффициенттері және нетто тұрақты қорландыру
Бөлінбеген таза пайда
Активтердің рентабельділігі, капиталдың рентабельділігі
Таза пайыздық маржа
Операциялық шығыстардың операциялық кірістерге қатынасы
кестенің жалғасы
Меншікті капитал
Өтімділік
Пайдалылық
Операциялық үздіксіздік
Бедел тәуекелі
Қалпына келтіру шараларын орындау мерзімдері
Қалпына келтіру шараларын қолданғаннан кейін
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Меншікті капитал
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті
Өтімділікті өтеу коэффициенттері және нетто тұрақты қорландыру
Бөлінбеген таза пайда
Активтердің рентабельділігі, капиталдың рентабельділігі
Таза пайыздық маржа
Операциялық шығыстардың операциялық кірістерге қатынасы
Сақталады – Иә/Жоқ
Әсері - Жоғары, Орташа, Төмен
Орындау мерзімі (ай)
Нәтижелерге қол жеткізу мерзімі (ай)

34. Результаты стресс-тестирования отражают влияние мер восстановления на основные показатели финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая, но не ограничиваясь:
достаточность собственного капитала (применяется для банка);
ликвидность;
прибыльность.
35. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляет оценку реализуемости мер восстановления на основе практического упражнения, предусматривающего симуляцию развития сценария стресс-тестирования, разработанного в соответствии с пунктами 31, 32 и 33 Требований.
Практическое упражнение по симуляции развития сценария стресс-тестирования проводится на основе порядка действий банка при реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости, предусмотренными пунктами 28 и 29 Требований.
36. Банк, филиал-банка нерезидента Республики Казахстан формирует и представляет отчет об оценке реализуемости мер по восстановлению финансовой устойчивости, включая, но не ограничиваясь:
описание порядка действий банка при реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости в соответствии с пунктом 35 Требований;
соблюдение сроков выполнения мер по восстановлению финансовой устойчивости;
ограничения и недостатки, препятствующие выполнению мер по восстановлению финансовой устойчивости (в случае выявления);
влияние реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости на финансовое и экономическое положение банка, включая собственный капитал, ликвидность, прибыльность и профиль рисков;
влияние стрессовых условий и мер по восстановлению финансовой устойчивости на деловую репутацию, включая риски ее ухудшения, а также понижения кредитного рейтинга;
способность банка обеспечивать непрерывность операционной деятельности и выполнения критически важных банковских и иных операций при реализации мер по восстановлению финансовой устойчивости.
37. Банк, филиал-банка нерезидента Республики Казахстан формирует и представляет итоговую таблицу по оценке реализуемости мер восстановления в соответствии с приложением 2 к Требованиям.
Приложение 1
к Требованиям к содержанию
плана
восстановления финансовой
устойчивости
банка, филиала банка-
нерезидента
Республики Казахстан, а также
правила и сроки
его представления в
уполномоченный орган
Признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Наименование показателя
Тип показателя (основной / вспомогательный)
Вид показателя (количественный / качественный)
Значения ранних сигналов, определяемые в рамках механизмов раннего реагирования
Пороговое значение показателя
1-й ранний сигнал
2-й ранний сигнал
N-й ранний сигнал
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Требованиям к содержанию
плана восстановления
финансовой устойчивости банка,
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан, а также
правила и
сроки его представления в
уполномоченный орган
Оценка эффективности мер восстановления в разрезе сценариев стресс-тестирования
начало таблицы
Сценарии
Все меры, применимые в рамках данного сценария
Анализ взаимозависимости и взаимоисключаемости мер восстановления
Собственный капитал
Ликвидность
Прибыльность
До применения мер восстановления
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
Наименования сценария
Тип сценария
№ меры восстановления
Наименование
Краткое описание
Взаимоисключающие
Зависимые
Собственный капитал
Коэффициент достаточности собственного капитала
Коэффициенты покрытия ликвидности и нетто стабильного фондирования
Нераспределенная чистая прибыль
Рентабельность активов, рентабельность капитала
Чистая процентная маржа
Отношение операционных расходов к операционным доходам
продолжение таблицы
Собственный капитал
Ликвидность
Прибыльность
Операционная непрерывность
Репутационный риск
Сроки исполнения мер восстановления
После применения мер восстановления
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Собственный капитал
Коэффициент достаточности собственного капитала
Коэффициенты покрытия ликвидности и нетто стабильного фондирования
Нераспределенная чистая прибыль
Рентабельность активов, рентабельность капитала
Чистая процентная маржа
Отношение операционных расходов к операционным доходам
Сохранится - Да/Нет
Влияние - Высокое, Среднее, Низкое
Срок исполнения (мес.)
Срок достижения результатов (мес.)