"Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 28 шілдедегі № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 шілдеде № 39429 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында шетелдік әуе тасымалдаушыларын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15386 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында шетелдік әуе тасымалдаушыларын аккредиттеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) авиажолаушылар туралы деректерді жинауға және өңдеуге арналған цифрлық жүйе - Қазақстан Республикасының аумағына келетін (оның аумағынан кететін) немесе Қазақстан Республикасының аумағында ауысып отырып транзитпен жүретін авиажолаушылар туралы ақпаратты қамтитын Қазақстан Республикасының бірыңғай цифрлық жүйесі;
3) бас агент - Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдарды сатуға шетелдік тасымалдаушы уәкілеттік берген, шетелдік тасымалдаушымен жасалған шарт және оның атынан сенімхат негізінде шетелдік тасымалдаушы көрсететін қызметтер үшін жолаушылар алдында жауапты заңды тұлға;
4) тік эшелондаудың қысқартылған минимумы (ағылшын тіліндегі қысқартылған аббревиатура RVSM (бұдан әрі-RVSM)) - RVSM қолдана отырып ұшуға рұқсаты бар әуе кемелерін эшелондау үшін қолданылатын тік эшелондау аралығы;
5) шетелдік әуемен тасымалдаушы - Қазақстан Республикасының аумағында өкілдік, филиал немесе бас агент арқылы істейтін, тұрақты жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын шетелдік авиакомпания (бұдан әрі – шетелдік тасымалдаушы);
6) "Е-Freight" цифрлық жүйесі – багажды, почта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған жүк авиатасымалдары саласындағы қағазсыз құжат айналымының бірыңғай цифрлық жүйесі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 "Об утверждении Правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 28 июля 2026 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2026 года № 39429
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 "Об утверждении Правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15386) следующие изменения и дополнения:
в Правилах аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) цифровая система для сбора и обработки данных об авиапассажирах - единая цифровая система Республики Казахстан, содержащая информацию об авиапассажирах, прибывающих на территорию Республики Казахстан (убывающих с ее территории) или следующих транзитом, с пересадкой на территории Республики Казахстан;
3) генеральный агент - юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, уполномоченное иностранным перевозчиком на продажу перевозок на территории Республики Казахстан, ответственное перед пассажирами за услуги, оказываемые иностранным перевозчиком, на основании договора с иностранным перевозчиком и доверенности от его имени;
4) сокращенный минимум вертикального эшелонирования (сокращенная аббревиатура на английском языке RVSM (далее – RVSM)) – интервал вертикального эшелонирования, применяемый для эшелонирования воздушных судов, имеющих допуск к полетам с применением RVSM;
5) иностранный воздушный перевозчик - иностранная авиакомпания, осуществляющая регулярные пассажирские перевозки, действующая на территории Республики Казахстан через представительство, филиал или генерального агента (далее – иностранный перевозчик);
6) цифровая система "Е-Freight" – единая цифровая система безбумажного документооборота в области грузовых авиаперевозок, предназначенная для автоматизации и мониторинга информационного взаимодействия при перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Құжаттарды қарастыру мен мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну мерзімі олар келіп түскен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнді құрайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті беруші, 28 (жиырма сегіз) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті алушының сәйкестігін және мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің дұрыстығын Заң талаптарына сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының және ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің сенімділігін айқындау кезінде көрсетілетін қызметті беруші:
шетелдік әуе тасымалдаушысын тіркеу мемлекеті тарапынан коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға арналған рұқсаттар;
тиісті шет мемлекеттен тағайындалған әуе тасымалдаушысы мәртебесінің болуын қарастырады.
Шетелдік әуемен тасымалдаушыға қатысты тасымалдауға құқық беру шарттары Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын әуе қатынасы туралы халықаралық шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Шетелдік әуе тасымалдаушысын Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасында белгіленген ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігін растау үшін көрсетілетін қызметті беруші бір мезгілде портал арқылы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың, материалдардың, деректер мен мәліметтердің ұсынылған толық пакетін уәкілетті ұйымға жібереді.
Уәкілетті ұйым көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы қолданыстағы заңнамасында белгіленген ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкестігін тексереді.
Уәкілетті ұйым ұсынылған мәліметтер жеткіліксіз болған кезде немесе егер оларды растау талап етілсе, өтінім берушіге пайдаланушы сертификатын берген шет мемлекеттің авиациялық билігіне және(немесе) пайдаланушыға тексеру жүргізген тәуелсіз авиациялық аудиторлық ұйымдарға электрондық пошта арқылы сұрау салуды жібереді. Жауап беру мерзімі мұндай сұрау салуды жібергеннен кейін 30 күнтізбелік күннен аспайды.
Келіп түскен құжаттарды, материалдарды, деректер мен мәліметтерді қарау қорытындылары бойынша уәкілетті ұйым шетелдік әуе тасымалдаушысының Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасында белгіленген ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігіне тексеру қорытындысын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы ЭЦҚ көмегімен қол қойылған 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы және ұсынылған материалдар, деректер мен мәліметтер Заң талаптарына сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік рәсімделеді немесе көрсетілетін қызметті алушы мен ұсынылған материалдар, деректер мен мәліметтер сәйкес келмеген кезде Тізбеде көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі порталға көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электронды құжат нысанында жолданады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Срок рассмотрения документов и выдача результата оказания государственной услуги составляет 30 (тридцать) рабочих дней со дня их поступления.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня, услугодатель, в течение 28 (двадцати восьми) рабочих дней, проверяет соответствие услугополучателя и достоверность представленных материалов, данных и сведении, необходимых для оказания государственной услуги на соответствие требованиям Закона.
При определении соответствия услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении, услугодатель рассматривает наличие:
разрешения со стороны государства регистрации иностранного воздушного перевозчика на выполнение коммерческих воздушных перевозок;
статуса назначенного воздушного перевозчика от соответствующего иностранного государства.
Условия предоставления права на перевозку в отношении иностранного воздушного перевозчика определяются международными договорами о воздушном сообщении, участницей которых является Республика Казахстан, и законодательством Республики Казахстан.
Для подтверждения соответствия иностранного воздушного перевозчика требованиям по безопасности полетов, установленным законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО), услугодатель одновременно посредством портала направляет представленный полный пакет документов, материалов, данных и сведений указанный в пункте 8 Перечня, в уполномоченную организацию.
Уполномоченная организация проверяет соответствие услугополучателя требованиям по безопасности полетов, установленным действующим законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
Уполномоченная организация при недостаточности представленных сведений или если требуется их подтверждение направляет запрос в авиационные власти иностранного государства, выдавшие сертификат эксплуатанта заявителю, и(или) независимые авиационные аудиторские организации, проводившие проверку эксплуатанта, посредством электронной почты. Срок ожидания ответа не превышает 30 календарных дней после обращения с таким запросом.
По итогам рассмотрения поступивших документов, материалов, данных и сведений уполномоченная организация оформляет и направляет услугодателю заключение проверки иностранного воздушного перевозчика на соответствие требованиям по безопасности полетов, установленным законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО) по форме согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, подписанное с помощью ЭЦП посредством портала.
При соответствии услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении требованиям Закона оформляется Свидетельство об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо при не соответствии услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным в Перечне.
Результат оказания государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік көрсетілетін қызметті алушыға оның әрекет ету күнінен бастап екі жылға, немесе егер мұндай сертификаттың қолданылу мерзімі екі жылдан аз болса, пайдаланушы сертификатының қолданылу мерзіміне беріледі.";
мынадай мазмұндағы 11-1, 11-2, 11-3, 11-4 және 11-5-тармақтармен толықтырылсын:
"11-1. Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелерін перрондық тексеру Заңның 16-5-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Үшінші санаттағы бұзушылық анықталған кезде уәкілетті ұйымның:
1) пайдаланушыға анықталған сәйкессіздік туралы жазбаша хабарлауға және түзету іс-қимылдары қабылдануының дәлелдемелерін талап етуге;
2) пайдаланушы мемлекетінің және қажет болған кезде әуе кемесін тіркеген және ұшу экипажы куәліктерін берген мемлекетінің құзыретті биліктеріне хабарлауға, сондай-ақ пайдаланушы қабылданған түзету іс-қимылдарын келісу туралы тиісті құзыретті биліктерден растау сұратуға;
3) әуе кемесін пайдалануға шектеу қоюды белгілеуге не анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шұғыл түзету іс-қимылдарын қабылдауды талап етуге не Қазақстан Республикасының аумағында әуе кемесін пайдалануға дереу тыйым салуды енгізуге не Заңның 16-5-бабы 7-тармағының шарттарына сәйкес әуе кемесін жерде кідіртуге құқығы бар.
11-2. Шетелдік тасымалдаушы осы Қағидалардың 11-1-тармағына сәйкес түзету іс-әрекеттерін келісілген мерзімде қабылдамаған жағдайда уәкілетті ұйым бұл туралы көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді. Көрсетілетін қызметті беруші өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын куәлігі уақытша тоқтатылған тұлғаға хабарлама тапсырылған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге тоқтата тұрады және бұзушылық жойылған жағдайда оның қолданылуын қайта бастайды.
11-3. Уәкілетті ұйым қажет болған жағдайда тиісті шет мемлекеттің авиациялық билігіне шетелдік тасымалдаушы сақтайтын ұшу қауіпсіздігі талаптарына қатысты консультациялар туралы сұрау салады. Мұндай консультациялар осындай сұрау салумен жүгінгеннен кейін 30 күн ішінде жүргізіледі. Егер осындай консультациялардың нәтижесінде уәкілетті ұйым тиісті авиациялық биліктер Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес осы уақытта қолданылып жүрген ИКАО стандарттарына сәйкес келетін ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптардың сақталуын тиімді сақтауды және тиімді бақылауды және қадағалауды қамтамасыз етпейтінін тапса, шет мемлекеттің авиациялық билік орындарына осындай тұжырымдар туралы уәкілетті ұйым хабардар етеді. Осыдан кейін шет мемлекеттің авиациялық билігі келісілген уақыт аралығында тиісті түзету шараларын қолданады. Тиісті түзету әрекеттері қабылданбаған жағдайда уәкілетті ұйым бұл туралы көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді.

"9. Свидетельство об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, выдается услугополучателю на период два года с даты начала ее действия, или на срок действия сертификата эксплуатанта, если срок действия такого сертификата менее двух лет.";
дополнить пунктами 11-1, 11-2, 11-3, 11-4 и 11-5 следующего содержания:
"11-1. Перронные проверки гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов осуществляются в соответствии с требованиями, установленными статьей 16-5 Закона.
При выявлении нарушения третьей категории уполномоченная организация имеет право:
1) сообщать письменно эксплуатанту о выявленном несоответствии и требовать доказательства принятия корректирующих действий;
2) информировать компетентные власти государства эксплуатанта и, при необходимости, государства регистрации воздушного судна и выдачи свидетельств летного экипажа, а также запрашивать подтверждение соответствующих компетентных властей о согласовании корректирующих действий, принятых эксплуатантом;
3) устанавливать ограничение на эксплуатацию воздушного судна либо требовать принятия срочных корректирующих действий по устранению выявленных несоответствий либо вводить немедленный запрет на эксплуатацию воздушного судна на территории Республики Казахстан, либо задерживать воздушное судно на земле в соответствии с условиями пункта 7 статьи 16-5 Закона.
11-2. В случае непринятия иностранным перевозчиком в согласованные сроки корректирующих действий в соответствии с пунктом 11-1 настоящих Правил уполномоченная организация информирует об этом услугодателя. Услугодатель приостанавливает действие Свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, на срок не превышающий 30 календарных дней со дня вручения уведомления лицу, чье Свидетельство временно приостановлено, и возобновляет его действие при условии устранения нарушения.
11-3. Уполномоченная организация при необходимости обращается с запросом о консультациях относительно требований безопасности полетов, соблюдаемых иностранным перевозчиком, в авиационные власти соответствующего иностранного государства. Такие консультации проводятся в течение 30 дней после обращения с таким запросом. Если в результате таких консультаций уполномоченная организация находит, что соответствующие авиационные власти не обеспечивают эффективное соблюдение и эффективный контроль и надзор за соблюдением требований по безопасности полетов, соответствующих стандартам ИКАО, действующим в это время в соответствии с Конвенцией о международной гражданской авиации, авиационные власти иностранного государства информируется уполномоченной организацией о таких выводах. После этого авиационные власти иностранного государства предпринимают соответствующие корректирующие действия в течение согласованного периода времени. В случае непринятия соответствующих корректирующих действий уполномоченная организация уведомляет об этом услугодателя.

11-4. Көрсетілетін қызметті беруші Шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлікті қайтарып алады:
1) егер Шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік ұсынылған құжаттарды немесе олардағы жазбаларды бұрмалау арқылы алынған болса;
2) сот шешімі бойынша;
3) егер шетелдік тасымалдаушы осы Қағидалардың 11-2-тармағына сәйкес куәлікті тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін түзету әрекеттерін қабылдамаған болса;
4) егер шетелдік тасымалдаушыға пайдаланушы сертификатын берген шет мемлекеттің тиісті авиациялық өкіметі келісілген мерзімде осы Қағидалардың 11-3-тармағына сәйкес түзету іс-әрекеттерін қабылдамаған болса.
11-5. Көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылданған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде Шетелдік тасымалдаушыны аккредиттеу туралы куәлікті қайтарып алу туралы жазбаша нысанда хабардар етеді. Кері қайтарып алғаннан кейін шетелдік тасымалдаушы аккредиттеу жүргізуге қайта өтініш бере алады.";
1 және 2-қосымша осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 195 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Өтініш
Сізден ____________________________________________________________________________________(авиакомпания)
шетелдік әуе тасымалдаушысын Қазақстан Республикасына (Қазақстан Республикасынан) тұрақты жолаушылар рейстерін орындауға аккредиттеуді сұраймын
Барлық өтініш берушілер толтырады
1. Ресми атауы және коммерциялық атауы, егер басқаша болса. Компанияның заңды мекен-жайы, пошталық мекен-жайы, телефон, телекс, телетайп, телеграф және телефон шартты шақыру қағаздары факс және электрондық пошта мекен-жайы.

11-4. Услугодатель отзывает Свидетельство об аккредитации иностранных перевозчиков:
1) при получении Свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков путем фальсификации представленных документов или записей в них;
2) по решению суда;
3) при непринятии корректирующих действий иностранным перевозчиком по истечению срока приостановления Свидетельства в соответствии с пунктом 11-2 настоящих Правил;
4) при неприятии в согласованный срок соответствующими авиационными властями иностранного государства, выдавшими сертификат эксплуатанта иностранному перевозчику, корректирующих действий в соответствии с пунктом 11-3 настоящих Правил.
11-5. Услугодатель уведомляет иностранного перевозчика в письменной форме об отзыве Свидетельства об аккредитации, в течение 3 рабочих дней со дня принятия решения. После отзыва иностранный перевозчик может повторно подать заявление на проведение аккредитации.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
транспорта Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 195
Приложение 1
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков в
Республике Казахстан
Заявление
Прошу Вас провести аккредитацию иностранного воздушного перевозчика _______________________________________________________________________________
(авиакомпания) на выполнение регулярных пассажирских рейсов в Республику Казахстан (из Республики Казахстан)
Раздел 1A. Заполняется всеми заявителями
1. Официальное наименование и коммерческое название, если отличается. Юридический адрес компании, почтовый адрес, телефон, телекс, телетайп, телеграфные и телефонные условные позывные факс и адрес электронной почты:

2. Телефонды, факсты және электрондық пошта мекенжайын қоса алғанда, негізгі қызмет орнының мекенжайы.
3. Авиакомпанияның меншік нысаны, құрылған жылы, заңды тұлғаны тіркеу туралы мәліметтер (нөмірі, кіммен және қашан берілді)
4. Банктік деректемелер (есеп айырысу шоты №, корреспонденттік шот, банктің атауы және орналасқан жері)
5. Ұсынылатын ұшу басталу күні: (күні, айы, жылы кк/аа/жж форматында):
6. Әуе кемесін пайдаланушының ИКАО үш әріптік коды, ИАТА, СИТА, АФТН кодтары
7. Пайдалану қызметінің басшылығы
Тегі:
Лауазымы:
Телефон, факс және электрондық поштасы:
8. Заңды тұлғаның бірінші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
9. Пайдаланушы мемлекеттің азаматтық авиация билігі лауазымды адамының аты, тегі және байланыс ақпараты.
Сұралған аккредиттеу түрі. Барлық өтініш берушілер толтырады, тиісті бағанға белгі қояды
10. a) ☐ Пайдаланушы Қазақстан Республикасының әуеайлақтарына және әуеайлақтарынан коммерциялық ұшуларды орындауға ниетті
b) ☐ Пайдаланушы Қазақстан Республикасында
техникалық аялдамалары бар ұшуларды ғана орындауға ниетті
11. Пайдаланушының болжамды ұшу түрлері: (тиісті бағанға белгі қою)
☐ Жолаушылар
☐ Жүк
☐ Тұрақты тасымалдау
☐ Чар чартерлік тасымалдау
☐ Қауіпті жүктерді тасымалдау
12. Болжалды рейстердің географиялық аймақтары және ұсынылған маршрут құрылымы:
Пайдаланушы толтырады
13. Бортта орналасқан жерін көрсету немесе пайдаланушы сертификатына сәйкес пайдаланылатын әуе кемелері паркінің жекелеген әуе кемелерінің ұлттық және тіркеу белгілері көрсетілген қосымша құжаттаманы ұсыну:
14.Келесі ақпаратты ұсыну:
ӘК түрі (Өндіруші, модель және серия немесе негізгі серия)
Қауіпті жүктер
Әлсіз көріну жағдайында ұшу өндірісі
RVSM бекіту* (пайдаланушы мемлекетінің бекітуі)
EDTO*
Шу бойынша сертификаттау* * (тіркеу мемлекетінің бекітуі) (ИКАО-ның 16-қосымшасының тарауын көрсету
PBN негізіндегі ұшу өндірісі
Басқа ақпарат* * * (бұл бөлімге басқа рұқсаттар туралы ақпаратты немесе бір жолды пайдаланып деректерді енгізуге болады
Ескертулер
Қону және қону Ұшу
Пайдалану рұқсаты(тары
RVSM бекіту* (пайдаланушы мемлекетінің бекітуі)
[ӘК түрі1]
[ӘК түрі 2]
[ӘК түрі 3]
[ӘК түрі 4]
15. Басқа қосымша ақпарат
Қолы:
Күні (күні, айы, жылы кк/аа/жж форматында):
Тегі және лауазымы:
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ескерту:
* Пайдаланушының мемлекетінің бекітуі.
** Мемлекеттің тіркеуді бекітуі.
*** Бұл бөлімге бір рұқсатқа бір жолды (немесе бір көп жолды блокты) қолдана отырып, басқа рұқсаттар туралы ақпаратты немесе деректерді енгізуге болады (мысалы, арнайы қонуға рұқсат, MNPS, бекітілген навигациялық сипаттама)
Кестедегі қысқартулар:

2. Адрес основного места деятельности, включая телефон, факс и адрес электронной почты:
3. Форма собственности авиакомпании, год создания, сведения о регистрации юридического лица (номер, кем и когда выдано):
4. Банковские реквизиты (№ расчетного счета, корреспондентского счета, наименование и местонахождение банка):
5. Предлагаемая дата начала полетов (день, месяц, год в формате дд/мм/гг):
6. ТрҰхбуквенный код ИКАО эксплуатанта воздушного судна, коды ИАТА, СИТА, АФТН:
7. Руководство эксплуатационной службы
Фамилия:
Должность:
Телефон, факс и электронная почта:
8. Фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя юридического лица
9. Имя, фамилия и подробная контактная информация должностного лица властей гражданской авиации государства эксплуатанта:
Раздел 1B. Тип запрашиваемой аккредитации. Заполняют все заявители, ставя отметку в соответствующей графе
10. a) ☐ Эксплуатант намерен выполнять коммерческие полеты на аэродромы и с аэродромов Республики Казахстан
b) ☐ Эксплуатант намерен выполнять только пролеты с техническими остановками в Республики Казахстан
11.Предполагаемые типы полетов эксплуатанта: (поставить отметку в соответствующей графе)
☐ Пассажирские
☐ Грузовые
☐ Регулярные перевозки
☐ Чартерные перевозки
☐ Перевозка опасных грузов
12. Географические районы предполагаемых полетов и предлагаемая структура маршрутов:
Раздел 1C. Заполняется эксплуатантом
13.Указать местонахождение на борту или представить дополнительную документацию, в которой указаны национальные и регистрационные знаки отдельных воздушных судов парка воздушных судов, эксплуатируемых в соответствии со сертификатом эксплуатанта:
14.Представить следующую информацию:
Тип ВС (изготовитель, модель и серия или основная серия)
Опасные грузы
Производство полетов
в условиях слабой видимости
Утверж- дение RVSM* (утверждение государством эксплуатанта)
EDTO*
Сертификация по шуму** (утверждение государством регистрации) (Указать главу Приложения 16 ИКАО)
Производ- ство полетов на основе PBN
Прочая информа ция*** (в этот раздел можно внести информацию о других разрешениях или данные с использованием одной строки)
Примечания
Заход на посадку
и посадка
Взлет
Эксплуата- ционный(ые) допуск(и)
[ВС тип 1]
[ВС тип 2]
[ВС тип 3]
[ВС тип 4]
15.Иная дополнительная информация
Подпись:
Дата (день, месяц, год в формате дд/мм/гг):
Фамилия и должность:
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Примечание:
*Утверждение государством эксплуатанта.
**Утверждение государством регистрации.
***В этот раздел можно внести информацию о других разрешениях или данные с
использованием одной строки (или одного многострочного блока) на одно разрешение
(например, разрешение на выполнение специальных заходов на посадку, MNPS,
утвержденная навигационная характеристика)
Сокращения в таблице:

1) ИКАО - Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
2) ӘК-әуе кемесі;
3) RVSM-тік эшелондаудың қысқартылған минимумы;
4) EDT-ауытқу уақыты ұзартылған ұшулар;
5) PBN-сипаттамаларға негізделген навигация;
6) ИАТА - Халықаралық әуе көлігі қауымдастығы;
7) СИТА - Халықаралық авиациялық телекоммуникациялар қоғамы;
8) АФТН - аэронавигациялық телекоммуникацияның стационарлық желісі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 195 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
2.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
30 (отыз) жұмыс күн
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызметті көрсету нысаны: электронды
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) портал - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау мен оның нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады);

1) ИКАО - Международная организация гражданской авиации;
2) ВС - воздушное судно;
3) RVSM - сокращенный минимум вертикального эшелонирования;
4) EDTO - полҰты с увеличенным временем отклонения
5) PBN - навигация, основанная на характеристиках
6) ИАТА - Международная ассоциация воздушного транспорта
7) СИТА - Международное общество авиационных телекоммуникаций
8) АФТН - стационарная сеть аэронавигационной телекоммуникации
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 195
Приложение 2
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги: Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1.
Наименование услугодателя
Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "Цифрового правительства": www.egov.kz (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
30 (тридцать) рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания услуги: электронная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портала - прием документов осуществляется круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 12:00-ден 13:30-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ге дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылады:
1) өтініш:
2) шетелдік тасымалдаушы жарғысының электронды көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасындағы шетелдік тасымалдаушының өкілдігі немесе филиалы туралы ереженің немесе бас агент жарғысының электронды көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасында тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың электронды көшiрмелерi;
5) шетелдік тасымалдаушы өкілдігінің, немесе филиалының басшысына немесе бас агентке сенімхаттың электронды көшірмесі;
6) азаматтық әуе кемесін пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электронды көшірмесі;
7) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығымен бекітілген Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12993 болып тіркелген) сәйкес, авиажолаушылар туралы берілгендерді өңдеу үшін ақпараттық жүйеге ақпаратты беруге дайындығын растайтын, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1118 бұйрығымен бекітілген Әуе көлігімен багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді тасымалдау және өңдеу кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12545 болып тіркелген) сәйкес, "E-Freight" цифрлық жүйесіне әуе кемелер туралы ақпаратты беру туралы, қызметті алушының кепіл хатының электронды көшірмесі;
8) пайдаланушы сертификатының және онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерінің электрондық көшірмесі;
9) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық әуе кемелерінің тіркеу туралы куәліктерінің электронды көшірмесі. Әуе кемесін экипажбен жалға алу кезінде әуе кемесінің ұшуларына басшылықты жүзеге асыратын пайдаланушыны көрсете отырып, пайдаланушы мемлекеттің азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның келісуі;
10) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық ұшақтарының ұшу жарамдылық сертификатының электронды көшірмесі;

2) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно с 8.00 часов до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения государственной услуги представляется:
1) заявление;
2) электронная копия устава иностранного перевозчика;
3) электронная копия положения о представительстве, либо о
филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан,
либо устава генерального агента;
4) электронные копии заключенного на соответствующий
финансовый год договора на аэропортовое обслуживание,
агентских договоров в Республике Казахстан;
5) электронная копия доверенности на главу представительства, либо филиала иностранного перевозчика,
либо на генерального агента;
6) электронная копия программы авиационной безопасности
эксплуатанта гражданского воздушного судна;
7) электронная копия гарантийного письма услугополучателя:
подтверждающего его готовность к передаче сведений в
информационную систему для сбора и обработки данных об
авиапассажирах в соответствии с Правилами передачи
сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в
уполномоченный государственный орган и (или)
правоохранительные и специальные государственные органы,
утвержденными приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 29 апреля 2015 года № 527 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за
№ 12993);
о передаче в цифровую систему "E-Freight" электронных
сведений по воздушным грузам в соответствии с Правилами
информационного взаимодействия при перевозке и обработке
багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным
транспортом, утвержденными приказом Министра по
инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 ноября
2015 года № 1118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12545);
8) электронная копия сертификата эксплуатанта и связанных с
ним эксплуатационных спецификаций;
9) электронные копии свидетельств о регистрации всех
воздушных судов, на которых планируется выполнение
полетов в Республику Казахстан;
10) электронная копия сертификата летной годности всех
воздушных судов, на которых планируется выполнение
полетов в Республику Казахстан;

11) шетел тасымалдаушының жолаушылар және үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауаптылығының сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
12) Қазақстан Республикасына тұрақты рейстерді орындауға шетелдік тасымалдаушыны тағайындалғанын растайтын хаттың электронды көшірмесі.
13) пайдаланушы ұшуларын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі және осы сәйкестікті тұрақты түрде еркін нысанда ұстап тұру жөніндегі жазбаша міндеттеме;
14) әуе кемесін экипажбен жалға алу кезінде әуе кемесінің (кемелерінің) ұшуларына басшылықты (жедел бақылауды) жүзеге асыратын пайдаланушыны көрсете отырып, пайдаланушы мемлекетінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органының келісуі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін), филиалдың (өкілдіктің) есептік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі жүйесі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
6) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 18-2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсетуді тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін анықталған кемшіліктердің жойылмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары қызмет берушінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер бөлімшесінде").
Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болуы шартында электронды нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсеткен кезде нашар көретіндерге нашар көретіндерге версия қолжетімді

11) электронная копия страхового полиса гражданской
ответственности иностранного перевозчика перед
пассажирами и третьими лицами;
12) электронная копия письма, подтверждающего назначение
иностранного перевозчика на выполнение регулярных рейсов
в Республику Казахстан;
13) электронная копия руководства по производствам полетов
эксплуатанта и письменное обязательство поддерживать это
соответствие постоянно в произвольной форме;
14) при аренде воздушного судна с экипажем согласование
уполномоченного органа в сфере гражданской авиации
государства эксплуатанта с указанием эксплуатанта, который
осуществляет руководство полетами (оперативный контроль)
воздушного(ых) судна(ов).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справку,
подтверждающую государственную регистрацию
(перерегистрацию) юридического лица, учетную регистрацию
(перерегистрацию) филиала (представительства), услугодатель
получает из соответствующих государственных цифровых
систем через систему шлюз "цифрового правительства.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) отрицательный ответ уполномоченного государственного
органа на запрос о согласовании, который требуется для
оказания государственной услуги, а также отрицательное
заключение экспертизы, исследования либо проверки;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в
законную силу решение (приговор) суда о запрещении
деятельности или отдельных видов деятельности, требующих
получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в
законную силу решение суда, на основании которого
услугополучатель лишен специального права, связанного с
получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в
соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О
персональных данных и их защите", на доступ к
персональным данным ограниченного доступа, которые
требуются для оказания государственной услуги;
6) неустранение выявленных недостатков по истечении срока
приостановления оказания государственной услуги по
основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 2 статьи
18-2 Закона Республики Казахстан "О государственных и
социально ответственных услугах".
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
Услугополучатель имеет возможность получения
государственной услуги в электронной форме через портал
при условии наличия ЭЦП.
При оказании государственной услуги через портал доступна
версия для слабовидящих.
Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в
режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета"
портала, справочных служб услугодателя, а также Единого

Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі бойынша ақпаратты алыс жердегі қолжетімділік режимінде порталда "жеке кабинет" арқылы көрсетілетін қызмет берушінің анықтамасы арқылы, және Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 195 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
Шетелдік әуе тасымалдаушыларын
аккредиттеу қағидаларына
2-1-қосымша
Шетелдік әуе тасымалдаушысының ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігін тексеру қорытындысы _______________________________________ _______уәкілетті ұйым
__________________________________________________________________
(шетелдік әуе тасымалдаушысының атауы)
(бұдан әрі – өтініш беруші) __________ 20___ жылғы № _________ өтінішін, сондай-ақ _________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
мемлекеттік қызметті көрсету шеңберінде көрсетілетін қызметті беруші ұсынған құжаттар, материалдар, деректер және мәліметтерді қарап, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы қолданыстағы заңнамасында және/немесе халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасында белгіленген ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігін/сәйкес еместігін растайды.
Қосымша рұқсаттар, шарттар мен шектеулер (егер бар болса):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ (өтініш беруші сәйкес келген кезде көрсетіледі)
Өтініш берушінің ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес келмеу негіздері: ___________________________________________(өтініш беруші сәйкес келмеген жағдайда көрсетіледі)
Басқа пікірлер:______________________________________________
____________________________________________
Уәкілетті ұйымның бірінші басшысы, оны алмастыратын адам немесе олар уәкілеттік берген тұлға
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 195 Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
Комитет гражданской авиации
Министерства транспорта
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы КУӘЛІК / СВИДЕТЕЛЬСТВО об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан № __________

контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 195
Приложение 2-1
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков в
Республике Казахстан
Заключение проверки иностранного воздушного перевозчика на соответствие требованиям по безопасности полетов
Уполномоченная организация _______________________________________,
рассмотрев заявление ___________________________________________________________
(наименование иностранного воздушного перевозчика)
(далее – Заявитель) от __________ 20___ года № _________, а также представленные
услугодателем документы, материалы, данные и сведения в рамках оказания
государственной услуги ________________________________________________________,
(наименование государственной услуги)
подтверждает о соответствии/не соответствии Заявителя требованиям по безопасности
полетов, установленным действующим законодательством Республики Казахстан об
использовании воздушного пространства и деятельности авиации и/или стандартами и
рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
Дополнительные разрешения, условия и ограничения (если применимо):
___________________________________________________________________
(указываются при соответствии заявителя)
Основания несоответствия Заявителя требованиям по безопасности полетов:
________________________________________________________________________________ (указываются при несоответствии Заявителя)
Иные комментарии:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Первый руководитель уполномоченной организации, лицо его замещающее или лицо, ими уполномоченное
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 195
Приложение 3
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков в Республике
Казахстан
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
Комитет гражданской авиации
Министерства транспорта
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы КУӘЛІК / СВИДЕТЕЛЬСТВО об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан № __________